STAAN WIJ NU VOOR EEN EEN VOUDIG CRISIS-VERSCHIJNSEL Valsche leeringen, waarvan wij nu pas de ellendige oorzaken zien ZEVENDE LIMBURGSCHE SOCIALE STUDIEWEEK. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 ZE MOETEN WEG INTERN. UNIE VAN R* K. VROUWEN BONDEN. HET KAPITALISME. BENOEMINGEN het bisdom Haarlem. TWEEDE DAG. HET KAPITALISME. STOERE KERELS MET STOERE ZIELEN R. K. VERKENNERS. WAT DE PRIESTER IS HET EUCHARISTISCH STUDENTEN CONGRES TE TONGERLOO. H. BRAAM f Er komen berichten uit Spanje, dal de nieuwe regeering haar waar karakter zal laten zien Natuurlijk somen die maatregelen altijd neer opvrijheid. Het eerste cadeau, dat een revolutionaire regeering gewoonlijk brengt, is verpakt in het aangename vloedpapier der neutrali teit. Niet waar, dat stond voorop, gelijk het altijd voorop stond bij iedere revolutie: de niieuwe regeering stelt zich boven gods dienst en gewetenskwesties, ze laat zich daarmee niet in; ze laat die over aan ieder's persoonlijke overtuiging, ze is vóór noch tegen; zonder meer: neutraal Nu is neutraliteit een heel gek ding. Een neutraliteit in punten, waarin een mensch niet neutraal blijven kan of mag, heeft voor die menschen het karakter van: datgene buitensluiten, wat niet buitengeslo ten mag worden. Neutraliteit doet zich voor als iedereen het zijne gevend, iedereen vrij latend, en loopt altijd uit op gewelddadige pressie en verdrukking van anderen. 0ok Spanje Uit naam der neutraliteit zullen de kloos terorden opgeheven worden, wordt er ge seind. Dat behoeft niets te verwonderen. D^t gebeurt overal, waaT de neutraliteit aan het roer komt; overal waar de regee- Ung luid te kennen geeft, dat ze zoo vreese- l'ijk veel ontzag en eerbied heeft voor het Seweten van de burgers. In Spanje kwam dat al meermalen voor: 20 zijn daar zoo'n beetje gewend aan die uitbarstingen van neutraliteit. Het zal trou wens ook niet de laatste keer zijn. De kloosterlingen zelf zullen eens glim lachen met zoo'n opheffing. Want als vrije burgers en als echte Spanjaarden zullen zij zich natuurlijk niets aantrekken van dat bericht, want de Staat heeft niets op te heffen. De Staat heeft over een kloosterorde letterlijk niets te zeggen. Of iemand -kloos terling wil worden of niet, of iemand voor heel zijn leven zich zelf wil binden of niet, gaat geen enkelen Staat iets aan: dat behoort tot heit domein van de persoon lijke vrijheid, van het geweten, van den godsdienst, van de Katholieke Kerk- Welk recht zou de Staat kunnen laten gelden, om te verbieden, dat meerdere men schen niet samen mogen wonen, wat ze hebben, krijgen of verdienen samendeelen en zich toeleggen op gebed, op studie, op werken van liefdadigheid. De zuivere neutraliteit zou eischen, dat de Staat zegt: die menschen gaan mij niets aan; ze moeten zelf weten, wat ze aantrek ken hoe ze wonen, en hoe ze willen leven. Natuurlijk zit er wat anders achter; na tuurlijk gaat het om de zoogenaamde rijk dommen der kloosters, natuurlijk gaat het den katholieken godsdienst, oen stelletje booswichten do kostbaar ste kunsjtschatten vernielt en verbrandt, komt de neutraliteit niet in bet gedrang. Wel als het kloosterlingen betreft. Het zou wel eens interessant zijn, na te gaan, hoe het staat met. de „mi,sdadigheid of staatsgevaarlijkheid" Van die groep bur gers; hoe de wetten door hen onderhouden worden. —V— De H. Communie tot intentie van Z. H. den Paus. Bij gelegenheid van de algemeene H- Com munie door de leden van de aangesloten honden op 1 Augustus gehouden tot intentie van den H. Vader, werd het volgend telegram aan den H. Vader toegezonden „Leden van den Vrouwenhond en leden van de Jeugdsectle van de internationale Unie van R.-K. Vrouwenbonden, over 27 lan den verspreid, ontvingen op het feest van Petrus Banden de H. Communie, tot Intenties van Uwe Heiligheid en vragen Apostolischen Zegen. STEBNBERGHE—ENGERINGH, Voorzitster." Acht Augustus ontving het Bestuur het vol gend antwoord „Zeer gevoelig vrome hulde, Communies eersten Augustus, tot Zijn intenties, dankt H. Vader van ganscher harte en schenkt bij- zonderen apostolischen zegen. CARDINAL PACELLI." Opening en eerste les. R o 1 d u c, 9 Augustus 1931. Weer naar Rolduc, naar het eerste en oudste ondterwijsiinsitituut van geheel Nederland. „De belangstelling is ontstellend groot", schreef Maenen ons. Inderdaad, het loopt storm naar de Limburgsche sociale studieweek, welke al voor den zevenden keer wordt gehouden, nu in de gelukkige omstandigheden, dat zij en haar zusters met name in de laatste pauselijke encycliek als zegenrijk zijn geprezen. Ruim 200 liefhebbers moesten worden afgewezen! En er zijn een kleine 500 menschen! De deelnemers zullen over twee eetzalen moeten verdeeld. De aula, die een groote stadszaal kan zijn, is over vol. Wij zien bekenden uit het buitenland: pater Perqui en Pater van Gestel uit België: Rijksdagafgevaardigde Joos uit Duitschland. De minister-president is er met zoons en doch ters, de heer Jean Poels, Limburgsch Gedepu teerde, professoren van universiteiten en semi naries. Kamerleden, studenten, burgemeesters uit Limburg. Wij noemen dr. B. Schiphorst van Heerlen, pater Jacobs, burgemeester Dahme van Geleen, professor Pompe, Henri Hermans, prof. Heezemans, dr. Moller, Max van Poll, v. Rijen, prof. Niekel, dr. Verhagen, directeur v. d. Venne, pater Colsen, rector Bots. En daartusschen honderden arbeiders, die natuur lijk het leeuwendeel vormen van de deel nemers van de Sociale Week, welke van het Katholiek Limburgsch Werkliedenverbond uit gaat. Dit is inderdaad een bijeenkomst van „allen door allen" zooals dr. Poels ze zich droomt. Een hartelijk handgeklap begroet den doctor bij het binnentreden;de hamer valt en dr. Schiphorst slaat precies op tijd, om half 5 de piano-t-oetsen aan en het „Aan U o Koning" klinkt. De doctor neemt het woord: zijn sten torstem dringt overal door; de belangstelling is dadelijk gewonnen voor zijn woord, dat. als steeds, een hij-zonder woord is. t Opening door Dr. Poels. In de kroniek van het laatste Jaar van Rolduc staat, dat ik hü de laatste sociaïe week den scepter heb gezwaaid. De eenig is deze houten hamer. Ik hoop, dat n hamer wordt geluisterd, opdat er geen Poo Landdag ontsta, wat gemakkelijk zon zijn op bijeenkomsten zoo druk bezocht als deze, waar ook weer nieuwelingen zijn. Spr. dankte vervolgens het bestuur van Rolduc, vooral den directeur, die ondanks de verbouwingen, de Sociale Week kan laten door gaan. Een welkomst-woord roept Mgr. Poels Het wezen van het kapi talisme. heid komt van het Christendom. Toen Christus kwam, begon de geschiedenis van den mensch, van den mensch, als beeld Gods en geroepene tot den Hemel. Hoe staat het kapitalisme tegenover deze per soonlijkheid Dient ze die, dan dient ze God, godsdienst en familie. Doet het dat niet, dan moet het gecorrigeerd worden, want afschaf fen kan men het niet. Het kapitalisme deed wat. Maar de belang stelling der leiders geldt alleen hun zaak. Hun persoonlijkheid is verdwenen. Zij verdwijnt in concerns, als het groote persoonlijkheden geldt. Maar de kleine verdwijnen ook in groote be drijven, in huurkazernes. Duitschlands nationaal vermogen bedraagt 86 milliard op 64 millioen inwoners. 16 milliard in de banden van 62 y, millioen menschen, de 70 milliard in handen van 1 millioen menschen, 35 milliard in de hand van 1 millioen menschen, 35 milliard in de hand van 80.000 menschen, 150 bezitten er 4 milliard. Kan zoo nog een vrije persoonlijkheid be staan De concurrentie dwingt tot lagere loonen, tot het Russische, waar de arbeiders geen loon hebben in waren zin. Men heeft de „Wirtschafit" uit het volksle ven gehaald; met de werkloozen kwamen ook de niiet-consumeniten. Nooit is er zoo gewerkt als nu en nooit werden de menschen armer. De wereld staat op haar kop. Arm bedrijf veroor- In het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot president van het Groot-Se minarie „Rijsentourr" den ZeerEerw. Zeergel. Heer Prof. Dr. J. de Jong; op verzoek om ge zondheidsredenen aan den ZeerEerw. Zeergel. Heer F. v. d. Loo eervol ontslag verleend als professor aan genoemd Seminarie; benoemd tot professor aldaar den WelEerw. Zeergel. Heer Dr. R. F. Hegge. in Prof. dr. F. Weve O.P. HET NIEUWE PAVILJOEN TE PARIJS. De minister van Buit. Zaken zal bij de opening aanwezig zijn. Het Uitvoerend Comité voor de Nederland- sche deelneming aan de Internationale Kolo niale Tentoonstelling te Parijs, deelt ons mede, dat de opening van het nieuwe Nederlandsche paviljoen thans definitief is vastgesteld op Dinsdag 18 dezer, te 3 uur. Bij de opening zal de Minister van Buiten- landsche Zaken de Nederlandsche Regeering vertegenwoordigen. Ook de benoemd-Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, Jhr. mr. B. C. de Jonge, zal de opening bijwonen. SALARISKORTING VOOR ARBEIDS- CONTRACTERS. Gedwongen sparing. Met ingang van 1 September a.s. zal naax het „Vaderland" meldt, van de salarissen van alle Rijksambtenaren, die op arbeidscontract wer ken, 4 procent gekort worden. De uit deze korting verkregen gelden worden vermeerderd met éénzelfde bedrag, voor den betrokkene op rente vastgezet, en bij het verla ten van den dienst aan hem uitgekeerd. Mgr. dr. H. Poels. toe aan de lesgevers, a6 professoren, die on baatzuchtig colleges komen geven aan de arbeiders. Verdere na®en wil spr. niet noemen, maar één moet hij er begroeten: den Minister- President (hartelijk applaus). Maar hier is hij onze Charles, Wj mag overigens Minister- President zijn zooveel by wil (vroolijkheid). Er zijn meer deelnemers opgenomen dan mogelijk was: reeds de derde week na de uitschrijving moesten er 200 worden afgewezen. Maar spr. is blij met de drukke opkomst èn voor de sprekers èn voor den onderlirgen goeden geest. In het bijzonder hoopt spr.. dat aan de discussies vooral °°k de arbeiders zullen deel nemen. „Ik raag niet lang spreken, ik ben geen lesgever" (vro°lijkheid). Maar dit wil ik zeggen: dertig jaar geleden, moest men de menschen wakker schudden; nu moet men ze moed insprekenHet is niet verloren, als wij Katholieken onzen plicht doen. Ik zou den moed in de schoenen voelen zakken, als we 't van „de politiek" alléén moesten hebben. Mijn vertrouwen rust op de stille, onbaat zuchtige werkers en werksters voor de gemeen schap. Het heil moet komen van de in haar oorsprong bovennatuurlyke afschuw tegen wantoestanden. Hun geheimzinnige geestdrift doortintelt de vrije maatschappij. Dat is de stroom, dien God door de wereld zendt en die het onbereikbare mogelijk maakt Ik wil mijzelf inhoudenWerkelijke sociale werkers vormen: dat is het hoofddoel van onze Sociale Week. Voor geestdrift is noodig, diepe overtuiging. Men moet de dingen nemen zooals ze zijn. Staan wij nu voor een voudig crisis-verschijnsel? Ik voor mij geloof dit niet. Ik geloof dat wij staan voor het bankroet van valsche leeringen, waarvan wij nu pas de ellendige oorzaken zien. De diepere oorzaken moeten wij kennen, om te weten wat en wanneer we willen. Zaalberg (spr. doelt blijkbaar op het in ons blad verschenen interview) schijnt het niet te "weten Maar waarr blijft, dat er leiders zijn, die de barricade opdurven en de vlag grijpen en den weg wijzen. Loutere politiek lost de internationale problemen niet op. Spr. geeft dan het woord aan prof. dr. F. Weve O.P. Ontstaan en karakter der moderne maatschappij. De wantoestand, waarin onze maatschappij verkeert heeft tot grondslag de onverzorgdheid van bepaalde groepen voor wa aangaat de stoffelijke goede ren, waarover zy kunnen beschik ken en de vrij heid, die voor de gezonde ontwik keling van de persoonlijkheid en van het gezin noodzakelijk zijn. Uit deze onver zorgdheid ge- jrek aan een ge waarborgd in - komen en aan de levensgoederen die den mensch toekomen vol gen verschillende sociale en moreele tekorten, die de geheel© samenleving zeer ernstig beïnvloeden. De naaste oorzaak ligt in het algemeen in datgene wat men genoemd heeft het „kapitalisme", waarmee spreker bedoelt de grove misbruiken en gebreken, die het pro ductie-stelsel van de laatste eeuwen aankleven. Het geldt hier een uiterst gecompliceerd ver schijnsel. Daarvan zyn verschillende verder af liggende factoren aan te geven. De diepste grondslagen der huidige wanorde zijn van wijsgeerigen en godsdienstig-zede- lijken aard. Maar tegelijk hebben technisch- economische oorzaken, waardoor het productie proces op geheel nieuwe basis is gesteld, er toe geleid, «dat deze diepste grondslagen tot zoo funeste gevolgen in het groot aanleiding konden geven. De productie vooral heeft een andere doelstelling, een anderen maatstaf en andere ^machtsverhoudingen gekregen. De I „mensch is aan het productie-mechanisme ondergeschikt gemaakt, nadat het rationalisme, uitgaande van de ontkenning van Gods be staan, ook den „mensch", d.w.z. zijn ziel, de waarde van zijn persoonlijk leven wa# gaan ontkennen. Deze volledige ondergeschiktheid van den mensch aan de productie heeft daarna vanzelf het distributie-proces in één richting beïnvloed. Daarby kwamen nog sociale factoren: het onzelfstandig worden van grootere groepen, de agglomeratie van arbeidersbevolkingen met de euvelen daaraan verbonden, de ondergang van een organisch-gebouwde maatschappij en verder de sociale wanverhoudingen, die van de onver zorgdheid van velen het gevolg waren en op haar beurt het raderwerk weer des te stroever doen gaan, b.v. de abnormale, blijvende werk loosheid van breede kringen. Men zal allereerst moeten werken op de verlevendiging van het zedelijk bewustzijn. Verder zal men in den opbouw van maat schappelijke geheelen den waarborg moeten zoeken, zoowel tegen machtsmisbruik als tegen de vernielende krachten en tendenzen, die in het kapitalistische stelsel werkzaam zijn. Deze rede want de geestdriftige lesgever gaf geen simpel college, maar raakte in zyn lesuur veel problemen aan was een goed begin en werd door een warme gedachten- wisseling gevolgd. Den eersten dag kregen de deelnemers, waarhij ook enkele dames waren, een Lof, dat in de crypte gecelebreerd werd door Aalmoeze nier J. Eijssen van Sittard. De juiste bepaling van wezen van het mo derne kapitalisme, wordt bepaald door de aan ons tegenwoordig productie-stelsel inherente doelstelling. Het doel immers bepaalt het we zen van een ding. De productie in ons huidig economisch stel sel is in de eerste plaats overduidelijk gericht I armere cultuur. Religieus denken op een zoo hoog mogelij e wms e ooizaa <j;e „'Wirtsohaft" geen rol meer al zijn Praatavond. En daarna de praat-avond, waar o.a. Joos en Pater Perqui het woord voerden en pater Veldman S.V.D., die als missionaris Rusland doorreisde, een interessante causerie hield. Onder dr. Schiphort's leiding werd bovendien een schitterend koor geïmproviseerd. Onder veel gezang en ernst en luim verliep de avond zachtkens in den nacht. Op voorstel van den heer Maenen werd het volgend telegram aan Mgr. Nolens gezonden: „Met innige dankbaarheid uw glorieuzen en zegenrijken arbeid voor het Nederlandsche volk gedenkende, bidden te Rolduc voor u de bezoekers der sociale Studieweek". Omdat de kerk wordt verbouwd, verzocht dr. Poels in de zaal vijf Onze Vaders en Wees Gegroeten mee te bidden ter bijzondere inten- tie van Mgr. Nolens. ROLDUC, 10 Augustus 1931. De mees ten waren vroeg uit de veeren: woonden de H.H. Missen bij van de talrijke priesters of dienden ze. Te 9 uur begon de werkdag weer: twee professoren, een priester en een leek bekeken In den voormiddag het kapitalisme. De Thomist nam de theorie, de scherpe Tilburgsche hoogleeraar de practijk. Ingeleid door dr. Poels .sprak het eerst de jftot. mag. dr. J. B. Kors O.P. over hiervan ligt in den overheerschenden invloed van het geldkapitaal op de productie. Deze heerschappij is mede te wijten aan de totale miskenning van de leer der Kerk over den woeker. Met Sombart kan men het moderne kapita lisme het best definieeren als: een in de moderne geschiedenis thuishoorend productie- stesel, waarin alle economische verrichtingen gericht zijn op het hoogste doel, het vermeer, deren van kapitaal. Deze doelstelling van het hedendaagsch pro ductie-proces is verantwoordelijk voor een groot gedeelte der mistoestanden, welke be staan hebben en gedeeltelijk nog bestaan in onze moderne samenleving. Na de gedacbtenwisseling en de pauze sprak de Tilburgsche prof. H. Kaag over: Kapitaal en kapitaalmacht Spr. gaf eerst eenige kapitaalbegrippen: pri- vaat en sociaal kapitaal; functie van het ka pitaal; financiering van de onderneming, eigen en vreemd kapitaal, kapitaalvorming, concen tratie van kapitalen en concentratie van macht, banken en beurzen. Daarna bood inleider een korte schets van den opbouw van het Nederlandsche bankwezen en behandelde achtereenvolgens de zeggen schap over de richting der kapitaalbesteding, de verhouding van kapitaalbezitter en onder nemer, de normen voor de kapitaalsbesteding en de rentabiliteit en volkswelvaart. ROLDUC, 10 Augustus 1931. Nadat gisterochtend -het woord was gevoerd door de professoren Kors en Kaag, resp. over bet wezen van het kapitalisme en kapitaal en kiapitaalmaeht werd in den namiddag de eerste les, mede bijgewoond door mr. Baron van Hö- vell van Westerflier, commissaris der Koningin in Limiburg; die hartelijk verwelkomd werd door dr. Poels, gegeven door prof. dr. L. Triebeis Deze sprak over Kartels en Trust. Spr. gaf een korte uiteenzetting van den op bouw van eenige concentratievormen. Hij bracht deze in verband met de vraag naar de gronden welke aanleiding kunnen geven tot den op bouw van concentraties. Zijn kartels en trusts een noodzakelijk ge volg van de kapitalistische productieiwijze?. Ontstaan zij, naar Marxistische opvatting, volgens een immanente ontwikkelingswet, die het mogelijk maakt te vot zeggen langs welke lijnen en naar welk doel de ontwikkeling der tendenzen zal gaan? Evenmin zijn zij de nesul- tante van verschillende economische en mis schien ook andere krachten of zijn er slechts „Kinderen der Not, zooals Kleinwartner gezegd. Spr acht ook deze verklaringen te eng.. Er zijn meer factoren. De verscheidenheid eischt onderscheiding tusschen kartels en trusts. In de eerste gioep behouden de ondernemingen bun vrijheid in de laatst® niet. Er is veel over beide vormen gesproken; Wibaut zegt, dat men er vroegen- een „strafbaar pogen'' in zag; na den oorlog is 't oordeel veranderd. Spr. wil niet generaliiseeren en onderscheidt tusschen deze kapitalistische ondernemingen buiten en in de Ver. Staten. Er is licht gekomen door veel Vol- kenbondsstudde. Maar alle licht is nog niet op gegaan en dit kan ook moeilijk. Er zijn zeker voordeeleu, maar ook belangrijke nadeelen. Er heerscht momenteel een crisis in de op vatting omtrent kartels en trusts. Terwijl Loria no^ in 1927 kartels karakteriseerde als pogingen tot onbeschaamd uitbuiten van den consument, zeggen latere auteurs als F. Vito, dat zij hun taak niet altijd op de volmaaktste wijze vervullen maar dat wij ze noodig hebben tot regeling van de overproductie en dat alleen fanatici van het liberalisme nog voor vrije regeling ziin. De positie van de werknemers in de kartels en trusts is, volgens Rousiers, beter geworden: er ontstond daardoor geen prijs- verhooging zooals enquêtes in de Ver. Staten en Europa bewijzen. Spr. meent dat men wetenschappelijk nog geen oordeel over kartels en trusts kan hebben. Er zijn teveel opinies. er onder de leiders heiligen. Spr. leest een ge- smokkelden brief uit Rusland voor waarin een verschrikkelijk beeld wordt geteekend van het leven op het Russisch platteland. Daar is de volkomen armoede. Als wij geen halt toeroepen aan de bestaande misbruiken, dan hoeft het bolsjewisme niet te komen. Het groeit dan vanzelf, waar men het religieuze denken weg neemt uit de zielen der menschen, daar ontstaat de haat tegen God. Het bolsjewisme komt als de Katholieken geen halt roepen. Waarom spreken wy het halt niet? Waar ligt die fout? Misschien in meer oorzaken. Wordt het bovennatuurlijke niet over schat ten koste van het natuurlijke? Spanje was zoo katholiek, dat het sinds eeuwen geen ketterij had, maar de syndicalis ten hebben de leiding en de katholieken stu ren smeekschriften. Wordt het kerkelijke niet te veel overschat tegenover het profane? In de St. Pieter Is de 'heele wereld saamgepakt. Op enkele passen af stand is het anders. De „Osservatore Romano" is een der slechtst ingericht® kranten van tech nisch standpunt bezien. Men moet meer oogen hebben om de feiten te zien. De apostelen zijn heden buiten de kerk, par lementsleden, journalisten, ingenieurs, dat moe ten nu de leiders zijn. Spr. is vóór organisatie maar zij moet gezond zijn, niet overdreven en ook niet ten koste der persoonlijkheid. Wij moe ten sterke standsoxgianisaties bezitten. Zij moe ten het wereldlijk en het godsdienstig terrein omvatten. Dan komen de menschen, die werken in katholieken geest. En zoo alleen met „gan- sohe katholieke mensehen" zal de wereld zijn te redden, zoo besloot spr. zijn inderdaad buiten gewone, ondier ademlooze stilte aanhoorde rede. Daarmee was het officieel gedeelte van den tweeden studiedag beëindigd, 's Avonds werd een concert gegeven door de harmonie „St. Pan- cratius" van Kerknade. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Heemstede (St. Bavo) J M. v. d. Tuyn; tot secretaris van het Bas- dom J. N. M. Smulders (neom.); tot gods dienstleeraar aan het R.K. Lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage G. H. Dessmg; tot kapelaan te Heemstede (O. L. Vr. Hemelvaart) C. M. Doeswijk (neom.); tot kapelaan: te Am sterdam (O. L. Vr. Onb. On-tv.) J. Th. M. Kraakman; te Langeraar R. G. Oud (neom.); Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.) N. Th. J. v. SchaikOegstgeest C. J. Roest (neom.)Am sterdam (O. L. Vr. Rozenkrans) C. J. lans bergen; Rotterdam (H. Joseph) J. W. Schoots; Zaandam J. J. Suyker (neom.); Rotterdam (H. Hildegardis) J. A. v. Kleef; Loosduinen H. H. Westdijk; Halfweg C. de Ruyter; Noordwijker hout (St. Victor) A. P. Loerakker (neom.);' Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Veste) F. J. Bemelman; 's-Gravenhage (H. Willibror dus) L. J. A. Boomgaard; Rotterdam (H. Familie) P. E. J. Bottelier; Wassenaar (H. Willibrordus) F. H. Heemskerk (neom.); Rot terdam (H.H. Martelaren van Gorcum) W. J. M. van Kester; Heiloo L. J. Nijs (neom.);' Beverwijk (O. L. Vr. van Goeden Raad) C. A. van Steen; Honselersdijk C. A. M. Verheijen (neom.); Beverwijk (St. Agatha) A. S. van Rijn (neom.); 's-Gravenhage (St. Jeroen) B. G. Hosman; Rotterdam (H. Laurentius) H. J. A. Theissen; Poeldijk K. J. H. Lautenschütz; Weesp J. G. Verleun; Wervershoef P. M. J. van Vliet (neom.); 's-Gravenhage (St. Jeroen) J. N. Kossen (neom.)Roelofarendsveen C. P. Meereboer (neom.); Overveen J. Verhaar; HU- legom (St. Martinus) C. H. Olathoorn, dia kapelaan was te Boskoop; Rotterdam (St. An- tonius Abt) N. G. Pronk; Leidschendam J. M. Dunselman (neom.); Hillegersberg (Christus Koning) J. G. J. Rutten; Zwaag Z. van der Klein (neom.); Schiedam (O. L. Vr. Visitatie) A. J. M. Postma; Amsterdam (H. Willibror dus buiten de Veste) J. R. van Dael; Zoeter- woude H. M. J. Brans (neo.); 's-Gravenhage (H. Theresia van het Kind Jesus) P. de Groot, Vlaardingen J. F. v. d. Gent (neom.); 's-Gra venhage (St. Antonius Abt) J. W. M. Klumper; s-Gravenhage (St. Willibrordus) L.J.J. Scham per; Haarlem-Noord (St. Bavo) A. C. J. v. Houten; Obdam H. F. Jansen (neom.); Hoorn C. Pouw; Lutjebroek F. A. Beraefeld (neom.); Noordwijkerhout (St. Joseph) J. Dekker (neom.); Schagen J. W. Redeker (neom.); Warmenhuizen J. L. W. Witteman (neom.), Gouda (O. L. Vr. Hemelvaart); W. AA. Ber- ding; Wateringen C. Bakker (neom.); ovee- schie J. H. Tesselaar; Den Burg (Texel) F. P. J. Boelrijk (neom.); Leiden (St. Petrus) H. J. Bangert; 's-Grhvenhage (H. Martha) Th. v. Vugt; Oudorp H. J. H. Westerkamp (neom.);! •s-Gravenhage (H. Teresia v. h. Kind Jesus) H. W. J- Verbeek en Noordwijk J. B. Schotten, de beide laatste neomisten tot assistent. De weleerw. heer G. Neefjes van Oosterblok ker Is bestemd voor de studie in de theologie te Rome. Naar wij vernemen is als opvolger van den Zeereerw. heer J. M. van der Tuyn benoemd tot secretaris van het bisdom Haarlem de Weleerw. heer J. N. M. Smulders (neomist). Kapitalisme cultuur. en Christelijke Dit was het thema, dat behandeld werd door Pater dr. F. Muckermann. Het was geen les, maar eerder het college van een diohterlijken ziener, zooals dr. Poels hem karakteriseerde. Pater Muckermann zei, dat hij geen nieuws zou zeggen hij wilde slechts een echo zijn van de laatste pauselijke encycliek. Een eerste feit is de opperheerschappij van het kapitalisme, van het stelsel, dat het lot der volkeren op den wand schrijfthet kapitalisme dat een ontzaggelijk aantal werkloozen bracht. En een tweede feit is, dat de Katholieke Kerk er staat, georganiseerd als geen andere gemeen schap, beschikkend over een bloeiend godsdien stig leven. Maar hoe kan zij de maatschappe lijke ellende niet tegenhouden Dat is het pro bleem voor de Katholieken van heel de wereld. Men spreekt veel over kapitalisme. De geleer den zeggen veelzij zullen het pas goed ka- rakteriseeren, als er geen kapitalisme meer Is. (Vroolijkheid.) Blijven m-oet de vrije persoonlijkheid, die uit de familie voorkomt en een eigen familiekring wil stichten, een eigen huis wil hebben. Dit is het symbool der Westersche bescha ving:, da geeesheidenheid, en deze verachelden- ln het kamp op „de Hamert" bij Arcen. Men schrijft ons Zondag waren wij in de gelegenheid een be zoek te brengen aan het kamp der R.-K. Ver kenners uit Nijmegen, die in de weelderig-rijke bosschen aan de Roobeek, op „de Hamert", hij Arcen, hunne tenten hadden opgeslagen. Aan den ingang van het kamp werden wij begroet door den WelEerw. Pater Beukers S.J., die als geestelijk leidsman over deze afdeeling is gesteld. De jongens zelf waren er niet. Zij waren per fiets, onder aanvoering der patrouille-leiders naar Kevelaer, het bekende bedevaartsoord, dat op een afstand van slechts nauwelijks 10 K.M. van het kamp verwijderd ligt. Pater Beukers leidde ons rond over het kam peerterrein. Er liggen hier drie patrouilles, n.l. de Vossen, de Koekoeken en de Houtduiven. De drie afzonderlijke groepen hebben, op een ruimen afstand van elkaar verwijderd, hun eigen slaaptenten, keuken en opbergtent. Alles is hier „vorschriftsmassig" ingericht, en eiken dag worden er punten gegeven aan de patrouil les, welke hun zaken het beste en het keurigst in orde hebben. Op de tenten hangen kruisjes uit dor hout saam gebonden, zelfs zagen wij een uit boom schors geïmproviseerd wij waterbak je. Goed be schut onder een afdakje van twee schuin-tegen- elkaar-gezette deksels van een sigarenkistje staat het beeldje van O. L. Vrouw, de patrones van het kamp. Een bundeltje versche hei, aan de voeten van het beeldje, vormt een mooi, eenvoudig huldeblijk. Langs het kamp loopt in de diepte, als in een ravijn, de Roobeek, een helder water, met vele diepe en ondiepe plekken en met talrijke stroomversnellingen. Langs een trap bereikt men de baadplaats. De plaats, waar des avonds, als de donkerte valt, het kampvuur wordt ontstoken, is omge ven met boomstronken en stammen, waar de verkenners rusten kunnen na hun dagtaak. Hier worden de plannen, besproken voor den volgenden dag, hier wordt gekeuveld en gede batteerd, hier wordt tooneel gespeeld, en voor men zich ter ruste begeeft, wordt hier het avondgebed gebeden en ontvangt men den zegen van den priester. Het rijke natuurschoon, dat ons hier overal omringt, gaf ons aanleiding met onzen gast heer nog een eindje buiten de kampeerterrei nen te gaan wandelen, en juist toen we afscheid wilden nemen van den vriendelijken pater, za gen we in de verte de troepen aankomen, terug van hun reis naar Kevelaer. Nog even maakten wij kennis met het groepje frissche, flinke jon gens, die correct hun saluut voor den pater brachten en wij keerden weer terug naar onze steenen behuizingen in de stad, met da idee, dat in het kamp der R.-K. Verkenners stoere kerels met stoere zielen gevormd worden. NAAR DE MISSIE. De weleerw. father J. Boon uit Lisse, van de Congregatie va® Mil Hill en de weleerw. father L. Onderwater, eveneens uit Lisse en van de zelfde Congregatie, zullen beiden naar de Mis sie vertrekken, resp. naar Britsch-Indië en Ka meroen, Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Bij de voortzetting van het eucharistisch stu- dentencongres in de Norbertijner abdij van Tongarloo, sprak pater Em. Stalmans O. Praem. over eucharistisch priesterleven. In dit verband zeide spr. o.m.: Het is allerbelangrijkst het priesterschap naar waarde te schatten en er zijn leven naar in te richten. De priester is geen gewoon ster veling, maar wordt door het eeuwig merkte©- ken in zijn ziel een .Alter Christus", m.a.w. hij heeft de zending van Christus voort te zet ten in het leven. Wil hij dat doen, dan is het noodzakelijk in zijn leven uit te beelden de karaktertrek ken van Christus. Dus: „aanbidder zijn, ver- zoener tusschen God en de menschen, heilig Z1JHoe moet hij die zending practisch uitwer- ken. Door het leiden van een waar en alge heel offerleven, zóó ging Christus ons voor, toen Hij gedurende drie en dertig jaren ver nedering, tegenkanting en last verdroeg onder de menschen. Aanbidder is hij vooral in de H. Mis, waar hij dan staat ais een middelpunt in de Kerk wier nooden hij te behartigen heeft. Boven dien heeft hij als verzoener, gevallenen tot God weer te brengen. De priester heeft noch- tans den werkelijken plicht heilig te leven, daarvan gteuigt ons reeds het Oude Testament: De priesters zullen heiligen zijn tegenover hun God; dat zij bijgevolg heiligen zijn „want ik, (God) die hen heilig, Ik ben heilig". Dat gold voor het oude verbond, hoeveel te meer dus voor ons die meer middelen van ge nade hebben gekregen. Deze leer wordt één stemmig en streng door de Kerkvaders voor gehouden. Bovendien de rede zegt ons dat het onlogisch zou zijn voor God, dit Heilig ambt aan onwaardigen toe te vertrouwen. Alle men schen vormen een mystiek lichaam waarvan Christus het hoofd is. Hij heeft dat lichaam voortgebracht door zijn lijden; de spil er van is het offer, geen vreugde voor de eene of ze heeft tot grondslag het offer van de andere. De heer ir. G. Valpaeren hield hierna een in leiding over „ons eucharistisch apostelleven Inspecteur van het onderwijs Defort, sprak over „actieve eucharistische opvoeding". „Over den geest van eerherstel was het on derwerp van een referaat van pater Hugo Wil- lemsen O. Praem., terwijl pater J. Jacobs, mis sionaris der paters van het H. Hart, sprak over „De nood van Christus". Tot slot van het congres werden telegram men van kindierlijke aanhankelijkheid gezon den aan Z. H. den Paus, en Z. Em. kardinaal van Roey. j Op 77-jarige® leeftijd is jJL Zaterdag ta Arnhem na een korte ongesteldheid overleden de heer H. Braam, oud-schoolhoofd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5