u OPRUIIÏIIffG leis fijns Kabouter] KLEinE-AmoricEr 'n FOTO, accountantskantoor'! TE KOOP OUDE COURANTEN ADVERTENTIEN Illiiii Hoogsiraaj_Roitemam ADVERTEERT!!! KABOUTERTJE EEN ADVERTENTIE DOET GEDENKEN DINSDAG 11 AUGUSTUS 193Ï POLITIEK LEVEN IN BELGIE. DE HEER JASPAR WIL WEER AAN HET BEWIND KOMEN. i m DOUGLAS JERROLD OVER DE CRISIS. DE POSITIE VAN FRANKRIJK. ZESDE NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. VERLOOFD: GETROUWD: REGEItKLEEDIItG ÜOOP HEEREN en KINDEREN NA ADVERTEEREN KOMT ZONNESCHIJN PLAATST J. F. M. RADEMAKERS Tot en met lOOO Kot t 5 ct. p. Ko. Boven 1000 Ko. t.e.m. 2500 Ko. 41/» ct. p. Ko. Boven 2500 Ko. t.e.m. 5000 Ko. 4 ct. p. Ko. Firma RUnbende en Van Hoek TE KOOP NET R. K. MEISJE SLAGERSLEERLING. NET R. K. MEISJE GEMAKK. BETALING TE HUUR SCHIEDAM Maar de Katholieken willen niets meer van hem weten.. (Van onzen correspondent B ru s s e 1, 6 Augustus 1931. Dezer dagen. schreef een socialistisch blad, dat de heer Jaspar, gewezen minister- iPresident, aan het manoeuvreeren is om, ook met de socialisten,, weer aan het bewind te komen. Daar het de schuld is der liberalen, dat hij van zijn voetstuk is gevallen, kan hij logisch gesproken moeilijk in die richting op nieuwe medewerking rekenen. Zijn oogmerken zou hu thans op de socialisten hebben laten vallen. Jaspar weet namelijk 'uit ondervinding, dat de socialisten in een voortdurenden brand van verlangen staan om weer aan het bewind te komen, niet zoo zeer om de eer en de glorie van de partij, maar omdat zij individueel toch zoo gaarne in de hooge wereld verkeereo, het Hof inbegrepen, waarinde ministers des ko- mngs uit den aard hunner functie nu eenmaal worden opgenomen. Toen wij 'onlangs het voorrecht hadden door H. H. M. M. uitgenoo- digd te worden tot het bijwonen van een open luchtvoorstelling in het paleis van Laeken, waren wij werkelijk ontroerd te zien, met welk een hoofschen zwier de gewezen liberaal en revolutionnair, thans socialist Vermeylen en de republikein-socialist Huysmans, den sym pathieken burgemeester van Antwerpen be hulpzaam waren om de genoodigden aan H. H. M. M. voor te stellen. Wij hadden ge wild, dat al hun kiezers hadden kunnen zien met hoeveel ijver zij zich van deze nu juist niet bepaald republikeinsche of revolutionnaire taak kweten. Jaspar, die zijn pappenheimers kent, wil dus probeeren langs dien kant het roer van het staatsschip weer in handen te krijgen. Wij gelooven echter niet, dat hij daar gehoor zal krijgen. De socialisten willen wel dolgraag terug in de regeering komen, maar liefst zoo lang mogelijk en omdat zij wel weten, dat een nieuwe combinatie-Jaspar maar van zeer tijde lijke aard zooi zijn, zullen zij er de voorkeur aan geven nog wat te wachten. Zij hebben daar inderdaad te veel bij te winnen. Het is alleen Jaspar, dfe alles bij hun houding zal verliezen, want dat was werkelijk nog de eeni t, „OOK law™,, het tao nonïïf naar het bewind te wandelen. Zijn pogingen zullen dus vooreerst op een échec uitloopen. Vooral van katholieke zijde is het te wen schen, dat hij op het politiek tooneel geen overwegende rol meer zou spelen. Wij herin neren ons nog, hoe de groote Roomsche staats man Woeste, die Jaspar niet kon uitstaan, aan het begin van diens ministerieele carrière eens op de hem eigen cassante wijze heeft ge- zegcI: »de union sacrée heeft Jaspar bij de rechterzijde gebracht, moge zij hem ook naar de kerk brengen!" Dat was teekenend. Van een beginselvaste katholieke politiek kon bij een dergelijk iemand geen sprake zijn. Wij hebben die an ook altijd tevergeefs gezocht tijdens het beleid van Jaspar. Maar het was vooral zijn houding in de Vlaamsche kwestie, die de katholieke partij enorme verliezen heeft gekost. Het was zijn slecht beleid, dat het destijds te Antwerpen mogelijk maakte, dat op den naam van Dr Borms (dezen zoogenaamden verrader des va derlands, die in werkelijkheid altijd een groot idealist en een vurig katholiek is geweest) bij een fameus gebleven verkiezing niet minder dan 83.000 stemmen werden uitgebracht, een getal dat nooit een enkel parlementslid ook maar vanuit de verte heeft weten te benade ren. Dat was de grootste kaakslag, dien Jas par in ontvangst heeft moeten nemen vóór zijn smadelijken val van enkele weken geleden. Wij gelooven dat men ons niet zal tegenspre ken als wij beweren dat niemand voor de uit breiding van het extremisme in Vlaanderen indirect zooveel heeft gedaan als juist Jas par. Dit is hoogst ernstig als men nagaat, dat de groei van de extremistische Vlaamsche partij in het parlement zoo goed als compleet tenkoste van de katholieke staatspartij als zoodanig is geweest. De katholieken, terecht bezorgd over dezen staat van zaken, staken, na reeds lang getalmd te hebben, de koppen bijeen en besloten Jaspar te doen vallen. Men zal zich herinneren dat de val van het laatste kabinet Jaspar veroorzaakt werd door de militaire credieten. Jaspar vroeg 225 millioen francs. De Vlaamsche katholieken amendeer den: 175 millioen. Jaspar, om langs dien Chaos op de plaats des onheilsnabij Jiiteborgwaar de D-trein Ilazel-frank fort-Per lijn tengevolge van n aanslag ontspoorde kant op steun te kunnen blijven rekenen, nam dit amendement aan, z.g. zonder voorkennis van de liberalen. Deze maakten zich daarover boos en lokten, door het tragi-komisch heen gaan van den ééndagsminister Bovesse, het ontslag uit van de derde regeering-Jaspar. In feite was dat alles maar een voorwend sel, om Jaspar, die door zijn onhandig beleid de politieke lucht totaal had vergiftigd, voor goed af te maken. Voor Jaspar zelf, die overal persoonlijk en door anderen de legende had verspreid dat hij de eenige man was die België kon redden, was deze val in werkelijkheid een smadelijk désaveu van geheel zijn politiek. Nooit tevoren is hier iemand zoo onbarmhartig van zijn voetstuk gestooten als deze fanatieke Waal en „liberaal" denkende „katholiek". Toen kwam Renkin. Wij kenden hem reeds als een katholiek uit één stuk en een man van de daad, bovendien iemand die koppig vasthoudt als hij zich iets heeft voorgenomen. Zijn doelmerk is: de katho lieke partij weer groot te maken. Om dat te bereiken dienen in de eerste plaats al de thans nationalistische gelederen terecht gekomen katholieken (en bijna geheel de Vlaamsch- in nationalistische gelederen terecht gekomen weer naar de R.K. Staatspartij overgevoerd te worden. Dit nu kan alleen verwezenlijkt worden door de Vlaamsche kwestie op te lossen in een zoo breed mogelijken geest van tegemoetkoming aan de billijke eischen der Vlamingen. Renkin beloofde deze oplossing. Of hij ze in concrete gedaante zal weten om te zetten, is een andere vraag, wij betwijfelen het zelfs. Immers, nog veel van het odium dat op de regeeringen- Jaspar lag, hangt iii de lucht. Daar komt nog bij dat met de Fransch-gezinde liberalen niets te beginnen is als het er op aankomt den Vlamingen iets meer te geven dan een afge kloven been. Dezen hebben in het begin van zijn regnum 220 millioen francs aan militaire credieten in de wacht gesleept, waardoor zij al vast den prijs van hun regeerlngsmedewer- king kregen, zoodat zij, als zij inmiddels niet tot hetere gevoelens zijn gekomen, weer aan chantage zullen kunnen doen als nieuwe Vlaamsche realisaties zullen gevraagd worden. Ons komt het voor, dat de Vlaamsche kwestie eerst dan definitief zal kunnen opgelost wor den als katholieken met socialisten daartoe in een soliede regeering zullen samenwerken, aan welks hoofd wij niemand minder zien dan staatsminister van Cauwelaert. Doch dit is toe komstmuziek. Inmiddels legt Renkin veel goe den wil aan den dag en men ziet aan alles wat hij doet, dat het hem ernst is goed en nuttig werk te verrichten. Doch wat zien wij nu gebeuren? Dat Jaspar, die weer heimwee naar het be wind beeft, aardig aan het werk is om te pro beeren de regeering Renkin te doen vallen. Tot groote ergernis van de katholieke rechterzijde is zijn intrige begonnen van den eersten dag af van het bestaan der nieuwe regeering: Hij verweet den liberalen leider Devèze om per. soonlijke ambities zijn val te hebben veroor. zaakt en wees er op, dat dezelfde Devèze sympathieker stond tegenover het nochtans verre-gaander Vlaamseh program van Renkin dan tegenover het dito-program der gevallen regeering. Dit laatste is waar: Devèze, die jaren lang een der fanatiekste bestrijders van de Vlaamsche rechten was, is ineens veel toe- geefelijker geworden. Wellicht is een inter ventie van hoogerhand hier niet vreemd aan, ai valt het nog al te wachten tot hoever, als het er op aankomt, de toegevendheid van Devèze eigenlijk zal gaan. De heer Jaspar ageerde vender tegen zijn drie bijzonderste bekampers in den schoot der rechterzijde: 1). Renkin, die sedert zijn ophef, makende rede, jaren geleden te Marche uitge- sproken, zijn politieke opvattingen bestreed, ook in zijn hoedanigheid van leider van de rechterzijde, welke laatste door Renkin in een geheel andere richting werd gestuurd als deze welke Jaspar haar wilde doen inslaan; 2). baron Houtart, minister van financiën in de regeering-Jaspar en idem in de regeering- Renkin, op wien Jaspar het ongunstig finan cieel resultaat van zijn eigen beleid wil af schuiven; 3). prof Sap, aan wien Jaspar het nooit heeft kunnen vergeven, dat deze hem door zijn in „De Standaard" gevoerde campagne tegen het Fransch-Belgisch economisch ver bond, in 1922 als minister van buitenlandsche zaken uit het zadel heeft gelicht. De oud-premier heeft verder nog een hekel aan de heeren Heyman en van Caeneghe-m, „mensohen die hem (zoogezegd) alles te dan ken heben" en die niet geaarzeld hebben hem in den steek te laten en vanuit zijn regeering in die van den heer Renkin te treden. Aan vrienden schijnt de heer Jaspar gezegd te hebben, dat hij zè.1 terugkomen. Renkin, die dit weet, zal trachten het hem te beletten. Te Luik heeft Jaspar zich hij ontstentenis van politieke vrienden doen huldigen door een groep industrieelen en nog wel onder voorzit terschap van een liberaal oud-senator. De katholieke associatie van Luik is dan later van lieverlede ook met een manifestatietje komen aanzetten en daar heeft de entourage van den regeeringsgragen heer Jaspar als wachtwoord gegeven: „Jaspar gisteren, Jaspar morgen!" Morgen brengen! zullen de Vlamingen antwoorden. Ook de jonge katholieke partij vertegenwoordigers, waarmede hij goede maat jes probeert te worden en die hij tracht „lek ker te maken" in verband' met „zijn eventuee. len terugkeer als hoofd van een nieuwe regee ring"., zullen hem wel laten loopen. In het belang van de katholieke partij in de allereerste plaats dient voorkomen te wor. den, dat Jaspar nog ooit een leidende rol zou spelen. Daarvan is men hier thans in de be trokken kringen ten zeerste overtuigd. Van onzen correspondent.) LONDEN, 4 Augustus 1931. „Uit de commentaren, door de pers der lin kerzijde uitgebracht op de houding van Frank rijk blijkt een kinderlijk gebrek aan realisme", meent Douglas Jerrold. Het komt vaalk voor dat deze schrijver spreekt van den „linkervleugel", wanneer hij zich in afkeurenden zin uitlaat hetzij over een bepaald beleid, hetzij op het door de pers ingenomen standpunt. De aan het Fransche parlement ontleende onderscheiding tusschen links" en „rechte" bestaat in Engeland eigenlijk niet, ofschoon men hier naar conti nentaal voorbeeld spreekt van den linker- en den rechtervleugel eener partij. Met de „pers der linkerzijde" (left wing press) kan eigenlijk niets anders bedoeld worden dan de pers van den linkervleugel der labourpartij, die evenwel niet over een noemenswaardige pers besohikt. Ik vermoed dus dat Douglas Jerrold het oog heeft op de liberale en de labourpers, dus op de „New OhronicJe", de „Star", de „Daily Herald", de „Manchester Guardian", maar zijn vooretelling alsof deze een standpunt inneemt, dat scherp staat tegenover dat van de „recht- sohe pers" is nog al misleidend. De onafhan- kelijk-oonservatieve bladen van lord Beaver- brook beoordeelen Frankrijke bonding even eens op een wijze, die in 't geheel niet strookt met Jerrolds inzichten, en terwijl een „Daily Telegraph" nimmer blijk geeft van de senti menteel© voorkeur voor Duitschland, die de „Herald" en de „Guardian" steeds aan den dag leggen, wijken de zakelijke commentaren van dit blad niet zoo heel ver af van die der „linksche" pers. Wij mogen dus aannemen, dat bet „kinderlijk gebrek aan realisme", waarvan de schrijver gewaagt, volgens hetn niet alleen de „pers der linkerzijde", doch de pers in het algemeen kenmerkt. Hij doelt op de voorwaarden, waaronder Frankrijk hulp had willen verleenen. Het is waar, dat alleen de linksche bladen benevens de fel anti-Fmnsohe Rothermere-organen tegen die voorwaarden te velde zijn getrokken, als of zij iets misdadigs hadden, maar ik herinner mij niet dat een ander blad, met uitzondering van de „Morning Post" (en ook deze slechts halfslachtig) die voorwaarden goedgekeurd heeft van het oogenbl ik af, waarop de regee ringen te Berlijn en Londen te kennen gegeven hadden ze als onaannemelijk te beschouwen. Jerrold somt ze op: a. Bezuiniging op regeerings- en gemeente, uitgaven b. Het stopzetten van inflatie veroorzakende reconstructie- en ontwikkelingsplannen, die tot nu toe gesteund werden door de banken zan der dat voldoende gevraagd werd naar hun productiviteit; c. Het stopzetten door Duitschland van zijn politiek offensief tegen het verdrag van Ver. sailles welk offensief tengevolge gehad heeft, dat de AmerikaansChe belegger zijn vertrou wen in de Europeesohe stabiliteit verloren heeft. De schrijver werpt dan de volgende stel ling op: „Indien Frankrijk niet erop gestaan had te onderzoeken of het waarschijnlijk was, dat deze voorwaarden zouden worden uitgevoerd, dan staat het vast dat Amerika het zon ge daan hebben". Hij herinnert eraan dat mr. Henderson de Duitsche regeering aangeraden heeft haar houding op eigen initiatief duidelijk te maken. Van Londen uit is pressie op Duitschland uit geoefend geworden in de hoop, dat dit land de Fransche verlangens betreffende den bouw van kruisers en het douameverdrag met Oos tenrijk zou inwilligen. Toen de Duitsche regee ring niet hiertoe bereid bleek* te zijn, heeft mr. Henderson, eveneens zonder gevolg, te Parijs gepoogd de Fransche regeering over te halen tot wijziging van haar standpunt. Maar uit het feit, dat hij eerst krachtige* pressie uitgeoefend heeft op Duitechland, blijkt dat hij het Fransche standpunt als aannemelijk beschouwde. Wat hij wilde vermijden, was dat dit standpunt zou worden verkondigd in den vorm van formeele eischen, of zelfs van voor waarden. Hij wilde die voorwaarden door Duitschland laten aanbieden. De houding van de Engel schen en Amerika nen op de Londensohe conferentie (deze wordt door Douglas Jerrold nog niet behandeld) be wijst dat ook hun hulpverleening afhing van de vervulling der voorwaarden, die Frankrijk wel niet formeel gesteld had, maar die toch als de „Fransche voorwaarden" aangeduid werden. Het eenige verschil was hierin gele gen, dat, terwijl door inwilliging dier verlan gens tegelijkertijd Framkrijks politieke belan gen zouden gediend zijn, Engeland en Amerika er de financieels zekerheid door zouden krijgen zonder welke geen hulpverleening van afdoen- den aard mogelijk zou zijn. Ik heb gemeend deze verklaring te moeten inlassehen in mijn overzicht van Jerrolds be toog, daar hij zelf niet in de gelegenheid ge weest is de beteekenis van de aanvankelijk door mr. Henderson op Duitschland uitgeoefende pressie te bezien in het licht van de gebeur tenissen der vorige week. Hij vervolgt: „Het is kinderachtig te zeggen zooals onze pro-Duitsohers doen dat uit dit alles slechts de verdorvenheid van Frank rijk blijkt. De houding van dat land is het gevolg van drie feiten; le. Het verlies dat ruim 1% millioen Fran sche beleggers geleden hebben tengevolge van het Russische bankroet; 2e. De vrees voor Duitschlands politieke be doelingen met betrekking tot het verdrag vg,.n Versailles, en in het bijzonder Duitsohla.nd3 voornemen de ontwapeningsbepalingen van het verdrag op te zeggen, tenzij dat land op de a.s. ontwapenings-oonferentie pariteit mei Frankrijk verwerft. 3e. Het Fransche maatschappelijke stelsel, dat gegrondvest is op individuee.le spaarzaam heiid, en dat het iedere Fransche regeering steeds onmogelijk maakt buitenlandsche be leggingen te beoordeelen naar haar waarde voor een verre toekomst. Voor den toestand, zooals deze op het oogeniblik is, moge deze factor deprimeerend zijn, maar hij zal het te gendeel daarvan worden, wanneer wij, zooals onze pro-UuitsChe vrienden verlangen, aan de verdere toekomst denken. Tengevolge van zijn maatschappelijk stelsel is Frankrijk steeds conservatief in den besten zin des woords. In de huidige crisis is op zijn onverzettelijkheid zulk bitter commentaar uitgebracht, juist om dat zijn sterke financieele positie het in staat stelt onschatbare hulp te verleenen in het be lang van het EuropeesCh herstel. ,Een Frankrijk, dat niet gespaard had en op werkloozen-uitkeeringen moest leven, zou ge makkelijker te hanteeren zijn in de conferen tiezalen van Europa, maar de crisis zou hon derdvoudig verergerd zijn, en de heele last ervan -zou vallen op de Engelsch-sprekende vol ken. Het ie dwaasheid hoogdravende afgezaagd heden te debiteeren over de eenheid van het EuropeesChe systeem, en ter zelfder tijd te spotten met die eigenschappen waaraan het te danken i3, dat er zelfs in deze moeilijke tij den één Europeesohe staat is welks voorspoed rust op hechte grondslagen". Sir Oharles Petrie, die elke maand in de „Englisoh Review'' de buitenlandsche aange legenheden behandelt, laat zich over „de crisis" op vrijwel dezelfde wijze uit Ook hij merkt op dat geen buiteulandsoh kapitalist geld ris» keeren zai in een Duitschland, waar Hitier en zij-n Nazis kansen hebben. Van Brüning en Cur- tlus getuigt bij, dat zij zoowat iedere fout, die mogelijk was, begaan hebben. Hij vervolgt; „Het is belachelijk Frankrijk te laken wegens inmenging in Duitsche binnen- landisaba aangelegenheden, omdat het gewei gerd heeft geld te leenen op niets anders dan wat men een „orderbriefje" va.n den borger zou mogea noemen. Indien de Vereenigde Sta ten 't recht hebben de ontwapening van Europa te verlangen als de sine qua non van finan- cieelen steun, dan hebben Frankrijk en Italië het recht de verzekering te verlangen, dat door het moratorium gespaard geld niet be steed zal worden aan uitbreiding van bewape ning". Volgens dezen schrijver heeft Amerika het erop toegelegd, dat Frankrijk de Amerikaan- sohe kastanjes uit 't Duitsche vuur moet halen. Na het vervolgens betreurd te hebben dat En geland in mr. Henderson geen kraohtigen Fo reign Secretary heeft, besluit hij „Mr. MacDonald's regeering heeft zich zoo nalatig getoond hij het behartigen van Brltaohe belangen op ander gebied, en zoo tuk op het uitbuiten van partij-Jbui'tenkansjes, dat men niet veel vertrouwen kan stellen in de wijze waarop het 't Hoover-moratorium behandelt. En toch moest de weg, welken Downingstreet dient in te slaan, duidelijk zijn. Deze is niet van dien aard, dat het wezen van de vriend schap met Italië en Frankrijk moet worden opgeofferd voor de schaduw van een entente met een in zichzelf verdeeld Duitschland". Mgr. J. H. G. Jansen onder de deelnemers. Zondagmiddag omstreeks half zes arriveerde de Aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. Mgr. J- H. G. Jansen per auto te Leeuwarden, ten einde de zesde Nationale Bedevaart naar Dokkum te leiden. Voorafgegaan door enkele auto s, waarin het bestuur en comité der Bedevaart hadden plaats genomen, benevens eenige groepen wielrijders, leden van 'de R. K. Propagandaclub De Katholieke Garde, Jonge Werkman en Patronaten, reed Z. H. Exc. naar de Pastorie van de St. Bonifaciuskerk, alwaar de vaandels der diverse plaatselijke Katholieke vereenigingen buiten waren op gesteld. Onder luide toejuichingen schreed Z. H. E. langs een eerewacht van Gardisten en Jonge Werklieden naar de Pastorie, alwaar hij werd verwelkomd door den Hoogeerw. Deken J. H. Vaas. Het muziekkorps „St. Jozef" bracht hierna den Aartsbisschop een serenade. Het voorplein van de pastorie was voor deze gelegenheid versierd met vlaggen en vaandels, terwijl in de stad van vele particuliere huizen de nag wapperde. De vooravond. Om 7 uur werd in de St. Bonifaciuskerk een Pontificaal Lof door Mgr. Jansen gecelebreerd, geassisteerd door pastoor van den Hengel uit Hilversum en deken van der Waarden uit Almelo. Het grootsche kerkgebouw was geheel ge vuld, toen Z. H. Exc. de kerk werd binnen geleid door een groot aantal Eerw. heeren geestelijken. Zegenend schreed hfl naar het altaar. Tijdens het Lof hield dr. R. Post, secretaris van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome, een predikatie. Onmiddellijk na het Lof werd ln hotel „Amicitia" een begroetingsavond en muzikale reünie gehouden. Onder het zingen van een welkomstlied werd de hooge gast de zaal binnengeleid. Deken j. H. Vaas sprak een toepasselijk welkomstwoord, waarna de Katholieke Orkestvereeniging eenige muzieknummers ten gehoore bracht. Met een geestig woord richtte hierna de Zeereerw. heer dr. Volmer zich tot de vergadering en sprak den wensch uit, dat meerdere zijner land- genooten in Amerika zouden optrekken naar de martelplaats van den H. Bonifacius. Nadat nog enkele speeches waren afgestoken, werd de reünie door den Hoogeerw. Deken op de gebruikelijke wijze gesloten. De bedevaart. Raad van beroep ingesteld. In verband met het Koninklijk Besluit van Augustus 1931 (Staatsblad 360), tot toepas sing van art. 8 der landbouwuitvoerwet 1929, met betrekking tot bloembollen, is bij ministe rieele beschikking een raad van beroep inge steld, waarin zijn benoemd tot voorzitter, te vens lid, Ernst H. Krelage, te Haarlem tot plaatsvervangend voorzitter, tevens plaatsver vangend lid H. van Zonneveld, te Sassenheim; tot leden prof. dr. E. van Slogteren, te Lisse: ir. A. Jonkheer, te Hillegom J. van Leeuwen Lzn., te Sassenheim A. G. v. d. Schroot Jr., te Hillegom J. M. van Til, te Lisse en K. Velthuys, te Hillegom en tot plaatsvervan gende leden dr. J. J. Beyer, te Lisse H. J. Arentshorst en Ant. Bergman, te Sassenheim, Th. M. Hoog, te Haarlem en W. A. Philippe en L. van Til Lzn., beiden te Hillegom. Aan dezen raad van beroep is toegevoegd als secretarisH. J. Voors, Leidschevaart 8, te Haarlem. Gisteren is de zesde Nationale Bedevaart naar de St. Bonifaciusbron te Dokkum ge houden, waarvoor als steeds groote belangstel ling bestond. Niet alleen dat men een extra- trein van Leeuwarden had ingelegd, doch ook tal van autobussen en auto's voerden een groote schare naar de Martelstad van St. Bonifacius, die reeds voor 9 uur de straten vulde. Na aankomst van den extra-trein begat zich in optocht, voorafgegaan door het R. K. muziekkorps van Ameland, naar het processie park. Onderweg werd de pastorie gepasseerd, waar de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Jansen, zich had opgesteld en den stoet bij het voorbijgaan' zegende. Nadat Z. H. Exc. met het gebruikelijk ceremonieel het processiepark was binnen geleid, ving de Hoogmis aan, welke door MgT. zelf werd opgedragen. Tijdens de Hoogmis hield pastoor Th. J. Noord uit Noord-Scharwoude de feest predikatie, die echter tengevolge van den hevig neerstroomende regen ontijdig beëindigd moest worden. Plechtig lof en processie. Gisterenmiddag om 3 uur ving in de Kerk ten! op het processieveld van den H. Bonifa cius het pontificale lof aan, geoeüebreerd door den oud-patoor van Dokkum den zeereerw. heer A. Arend s, pastoor te Delden, daarbij geassisteerd door prof. Volmer van het Semi narie te Ogdenbrug (N. A.) die op het oogen bl ik hier te lande vertoeft en den zeereerw. deken H. A. p. c. van der Waarden van Alme lo. Z. H. Exc. Mgr. Jansen hield daarna een predikatie met de woorden uit het Te Deum: „U o Heer looft het schitterend leger der mar telaren". Mgr. wekte de aanwezigen op het voorbeeld der martelaren te volgen in liefde tot Koning-Christus. Vervolgens werd de processie stoet geformeerd welke door de groote deelname en schitterende ®nsceneering een geweldigen indruk maakte. GERDA REESTMAN en C. F. SLUYMER. Enschede, 12 Augustus 1931. Oldenzaalschestraat 195. Lasondersingel 148. 11358 7 A. J. v. d. HURK en A. B. M. OOR, die bij deze hun dank betuigen voor de vsis V»rtjken van belang stelling, bij huB. huwelijk onder- vonden- Oude Tonge, 10 Augustus 1931. 11320 9 R. J. BRUYNS en A. BRUYNSRetera geven kennis van de geboorte eener Dochter. Rotterdam, Aelbrechtskade 178. Eenigste kennisgeving. 11339 6 De Heer en Mevrouw ROBERT JANSSEN—BROUWERS geven met genoegen kennis van de geboorte van hun Dochter PAULA. Nijmegen, 9 Augustus 1931. 11330 6 De Heer en Mevrouw BERTELS—VAN KESSEL geven kennis van de geboorte hun ner dochter ELISE. Deventer 8 Aug. Onder de linden 1 4970R 6 Voor de vele bewijzen van deel neming bij het overlijden van onzen lieven Zoon en Broeder THEO, betuigen wij onzen hartelijken dank. W. J. W. AUPING F. H. AUPING—Vorfeld. en Kinderen. Deventer, 10 Augustus 1931. 11341 9 Voor de hartelijke deelneming ons betoond bij het overlijden van onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw de Wed. MARIA GEERTRU1DA ROOZEN, geboren Roozen, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, L. A. ROOZEN, R.K. Pr. Huize „Duinrust". Overveen, 10 Augustus 1931. 11318 12 HET MELKMEISJE. InternationaalGedeponeerd Zie vooral Etalages Dit is de afbeelding van de EENIGE verpakking van Kla verblad's Karnemelkzeep: „Het Melkmeisje No. 340". N.V. 4207 VS 25 „Het Klaverblad", Haarlem. 219 MS 32 4183 DGV» 19 Ets of plaat kunt u het best en voordeeligst laten omlijsten bij fa A. BERG .Botersloot 99, Telefoon 15632, voorheen Weste Wagenstr Voorradig een pracht sorteering Schilderstukken, Spiegels, Schilde rijen, lijsten op maat, enz. enz. tegen extra lage prijzen. Eigen glasverzilverinrichting. WILT GE TOT WELVAART GERAKEN? REGELMATIG EEN 3 R'DAM, HEEMRAADSSINGEL 142 - TEL. INT. 32438 belast zich met: Inrichting, bijhouden en regelmatige contrSIe van Vennootschaps-, Koopman»- en Privé-Boekhaudingen, Boeken onderzoek en Opmjken van Rapporten. SPECIAAL ADRES VOOR HET BIJWERKEN VAN ACHTER STALLIGE ADMINISTRATION, TEGEN MATIG TARIEF. ADVIESBUREAU voor alle Belastingzaken. (ONGEBRUIKTE EXEMPLAREN) - Te halen aan het bureau van DE MAASBODE Groote Markt 30, R'dam HOOGSTRAAT 32 - SCHIEDAM Ruime keuze aioepasle kachelzeilen, Tochtdeken», Pluchette Gordijnen, diverse Taielkleeden enz. enz. Concurieerende prijzen. 646S 10 5 regels 1 «-50 10 regel" ƒ1— 16 regels ƒ1.50 5 p. overgord., 1 ledik. m. spring bak, 1 br. pluche looper 8% M., 2 oud Holl. armstoel., 2 rieten tuinst. v. Ostadelaan 24a, Schiedam. Bez. 's avonds 79. 1788S 21 j., zoekt betrekking voor halve dagen, van goede get. voorz. Adres Gokke, J. Vermeerstraat 12a. 1787S Nette Jongen biedt zich aan als Brieven onder no. 1785S Bur. van dit Blad. Biedt zich aan 0f Kinderju£frouw_ met aue werk zaamheden bekend. Brieven onder no. 1786S Bur. van dit Blad. Moquette-Leermeubl., Dress., Buf. fetten, Theemeub., Divans, KarpetL, Bedd, Dekens, Ledik., Spiegels enz. Simonstr. 44 en 57, nabij Schiekade. Tel. 41541. 65849 Stationstraat, pracht benedenhui» 6.le etage 5.60 p .w. Sleutel 2e no. 23, Tel. 69673. 1123*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 8