TREESKE. L kalender van de week. pi 18 MAATSCHAPPELIJK WERKEN. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 SCHETS NAAR HET LEVEN. WITTE KLEEDING. DE R.K. KRAAMVERZORGING TE ROTTERDAM. èi VJ Zon doorstoof, lag daar aan de groote Bra- bants-ehe heirbaan, het nieuwe huuske, van roode brikken opgetrokken en met roode pan nen gedekt. Weelderig bloeiden in 't voortuintje de Mar- teuntjes, die kleine duizendkleurige bloemke's en begon do wilde wingerd al aardig tegen 't geveltje o® te kruipen. Achter reiden zich de sla, kool en spinarie- headen, de peultjes en erwtjes in vollen bloei; do aardappels flink scheutig boven den grond, als God weer en wind op tijd nou geven, was de winterprovisie verzekerd. En binnen? daar zat in haar vroolijk keuris kamertje, Driekske en naaide en stikte en zoomde dat 't een aard had. ..Driekske" vlug levendig kwikzilverig p«r- ®°ontje, zoo ingelukkig met Harry, den bra ven timmermansknecht, die dag in dag uit met noesten vlijt het brood voor hen beien en nog iemand méér hoopte te verdienen. Vroolijk tikte het klokske op de schouw, en ■vertrouwelijk pinkte het lichtje voor de beel tenis van Simte Tr-eesje, de lieve kleine Zalige, li'6 zooveel vrienden en vriendinnen telt onder de eenvoudigen en nederigen van harte. Klein Zalig Treeske ze hadden eir zooveel kan te danken. Jaren, lainge jaren, waren Driekske en Harry verloofd geweest, vanaf dat zij als derde meisje diende en hem bij haar Mevrouw had leeren kennen. Harry had allerlei huiskarweitjes verricht en had direct zoo'n schik in 't hupec-b levendig Driekske. Ook zij mocht 'm wel en 't was met 'n hartelijk „gedag, hou doe" en een pak nougat met de kermis begonnen. De tijd gaat snel, Driekske werd tot tweede meisje bevorderd en Harry ving nu en dan een groet, een woordje wat hen beiden gelukkig maakte. Ze waren uit 't zelfde dorp, waar hij volop werk had en daar Driekske in de stad diende, zagen ze elkaar alleen met Zon- en feestdagen. Ze beminden elkaar; maar wisten wel er op 'n huwelijk nog lang geem kijk was. Maar Driekske was vroom en Hanry 'n door en door „brave mins", die voor z'n oude Moe der zorgde. Driekske's Moeder leefde van n klein pensioentje als veldwachters weduwe en bad nog twee meiske's jonger dan Dmecske. Harry en z'n meisje troffen elkaar s Zon dags na de Hoogmis, 'e middags na het Lof, dan 'n achterommetje en vóór donker thuis. Zoo wilde het Moeders en de jongelui waren tevreden en gelukkig. Driekske groeide in den loop dier jaren tot Drika en werd ten slotte de rechterhand van hare Mevrouw die ze eerlijk trouw en blijmoe dig de lasten en zorgen van het groot gezin hielp dragen. Harry kwam ook vooruit en toen Harry s Moeder in Zalige vreê, de oogen gesloten had, kwam de tijd al nader, dat hun jarenlang in eere en kuisöhheM gedragen liefde beur hoog tij-dag mocht vieren Kisten en doezen hadden ze vol, eigenge maakte uitzet, enkele door Harry getimmerde meubeltjes en op de spaarbank stonden de zul- nig terzijde gelegde penningen,. Wat 'n weelde toen ze -]lun gpaa,Td<uitjes ge deeltelijk konden opnemen en besteden aan al wat nog ontbrak. Wat 'n. vreugde toen ze hum splinternieuw gebouwd huisje mochten inrichten. Eenvoudig maar innig gelukkig was hun trouwfeest, ze namen de woorden van den goe den Pastoor zoo nauw ter harte en ouder de schutse van het H. Hart, het lieve Vrouwke en Zalige Treesike begon de nieuwe dageraad in 't huuske op den heir weg. Drika's Mevrouw die o zoo zeer Jaar trouwe hulpe miste, kwam dikwijls vanuit de stad eens bij haar en dan was 't praten.°ve deren die Drika in den loop der il vrouw, had zien geboren worden troeteld had. w Ervaren huismoeder als zewas, zag Me al heel gauw, welke zegen, welk gel™ e jonge paartje te wachten stond. En Drika? O, ze juichte het uit en „Spring 1-n 't Veld" zooals Mevrouw haar altijd genoemd had, danste ze haar huisje rond van vreugde. „Kalm aan, kalm aan raadde Mevrouw Driekske zal je dan nooit kalmer worden." En samen lachten ze nog eens om de dagen dat Drika voor iedereen klaar stond, voor 'n boodschap, ieder akkevietje op de fiets wipte, weg vloog, naar Mijuheer's fabriek of naar de kinders óp school, versohe boterhamke's bren gen, of ja honderd en één gevalletjes. „Weet u nog Mevrouw dat ik eens op Kerst avond heelemaal naar huis gefietst ben ia (je sneeuw voor de Nachtmis". En óf Mevrouw 't wist en bedacht hoe ze dat klein dapper ding in stilte bewonderd had om der moed en der durf tegen koude en sner pende wind in om toch maar met Moeder en d'ie'n Harry den Heiligen Nacht te vieren. „Trouw, goed kind, dacht ze, jij Vliegende Hollander zooals ik je ook noemde en ze ge noot van het stralend geluk van haar voorma lige huisgenoot©. „En hoe zal je kindje heetem?" „Als 't een Jongen is Harrike en als 't een meisike is Treesike". Dit met 'n blik oip 't reine lieve gelaat der kleine H. Theresia. Ze is zoo goed voor ons ge weest: altijd Mevrouw anders waren we mis schien nog niet getrouwd en daarom krijg ze nu een petekindje van ons". De bezoekster knikte geroerd. „Bidt maar goed Driekske dat ge een gezond braaf kindje krijgt dat is 't voornaamste". Zoo waren de dagen gevloden en Drika werk te en kookte, wasoht-e, plaste en naaide en breide en zoo groeiden langzamerhand de sta peltjes aan, alles voor 't kindje dat met zooveel liefde, eerbied en vreugde werd verwacht. Al nader en nader kwam de blijde vervulling, en Drika wat ernstiger meer in zichzelf ge keerd, als onder den indruk van.hel groote won-der dat te gebeuren stond, voelde zich minder prettig en vlug. „Maar och kleimzeerig moogde niet zijn en ge kunt niet van alles notitie nemen oe bekla gen, war? Dat hoorde er nu eenmaal bij, maar straks, straks zou alles goed en plezierig zijn. 't Kind je was 't waard". Ze keek in 't nog ledige wiegske, dooT HarTy in zijn vrijen tijd getimmerd en bekleed met watten en satinet, met de mooie gordijntjes, en al die mooie wollige zachte dingen, die Me rrrouw er in gelegd had. In verbeelding zag ze al die kleine Treeske, want dat had ze toch zoo graag, zoon klem mollig melske. En ze babbelde en suste honderd uk tegen denkbeeldig kopke daar op 't kussen. Harry kwam dan thuis en samen bekeken ze alles en praatten en lachten en baden hun ro- zmhoedje voor 't kamende kindje. Eindelijk was de ure daar, de ure waarin de Moeder zoo zeer gelouterd wordt om de Heili ge wijding harer bevoorrechting te ontvangen. Maar Stil, akelig stil was 't in 't klein vertrekje, waar een doodsbleek Moedertje nauwelijks ademde, waar een man gebroken van name looize smart en medelijden knielde bu een wiegske, waar in wel een lichaampje lag, maar géén mondje het éérste leed vermocht uit te krijten Dood! Dood! Geen hulp mocht baiteu. Door een der vele mooglijkhedee was 't ie ven reeds g"evloden eer 't wichtje tea wereld was gekomen. God gafmaar nam terzelfder tijd. Hier baatte geen menschelijke hulp, geen vernuft, geen enkele pogingGroote tranen drupten op het kussen. „Vrouwke, Driekske snikte Harry, arm, arm Vrouwke, arm Treeske" en zijn eeltige hand streelde zoo zacht hij kon, die kleine wasbleeke handjes van zijn Vrouwke. Even sloeg Driekske de oogen op. „Harry, Harry hijgde ze, ik kon 't toch met helpen, ik ben toch zoo voorzichtig geweest „Stil, stil maar vroutriie, 't is al goed, t is Gods wil, stil nou maa-r alles komt terecht „We hebben nu alvast een Engeltje in den Hemel". (Ach 't sneed u door de ziel, die smart, dat innig samen gedragen leed). Met veegde hij langs de oogen, verblind van tranen, eigen leed weerspiegelend. 's Avonds in den donker, stand daar bij Mijn heer Pastoor, arme Harry, een klein kistje on der den arm. „Een goed plekske, alsjeblieft Mijnheer Pas toor in de zon", bod hij dat ilk er bloemkes planten kan en Driekske 't vinden kan als zó weer opkomt. 't Is toch wel arg, zoo zwaar te dragen, me neer"' Pastoor". „Harry wees fl-inik, wat God doet is welge daan, je kindje is gelukkiger dan dat 't alle ellende des levens zou meemaken en Harry t zal toclh 't eenigst niet zijn? Moed man en houd je flink voor het arme Moedertje". Ach Mijnheer Pastoor kende z'n schapen, wist wel wat hij aan Harry had, 0. L. Heer zou troosten en nieuwen zegen henken. Alléén, droef, maar overgegeven, aan Gods H. Wil, ging Harry huiswaarts; hart en ge dachten bij 't klein groene hoopje mos, dat zoo veel liefde en hoop bedekte. Een tijdje later kwam de goede Moederlijke vriendiin, Driekske's voormalige Mevrouw weer eens kijken in 't lieve huisje. In de eerste droeve dagen, had zij ze veel bezocht getroost, en bemoedigd. Ijverig als voorheen, ofschoon ietwat loom van beweging, ging Driekske rond, in haar oogen de stille blik vam weemoed en berusting. „Hoe gaat 't Drika?" „Och Mevrouw wat zal tik zeggen, stillekens aan, ik heb 't wiegske maar ingepakt en op zolder gezet, ik kon 't niiet zoo leeg meer aankijken", „Ach Mevrouw 't was toch zoo'n beed-ig mooi kindje, even heb ik 't gezien, ons Treeske". Maar 't moest zeker zoo zijn bij O. L. HeeT die weet 't 't beste. En ik ben gelukkig goed gezond, 't is zoude om te zeggen maar ik kan ondanks mijn verdriet zoo goed eten en za weer gauw de oude zijn. „En dan Mevrouw... en dan, ach we bidden alle avonden, dat 0. L. Heer maar gaiuw zegen geeft." Dan vragen we ons Treeske in den Hem ■dat ze ons gauw een broertje of zusje brengt „Het zal toch niet altijd zoo slecht afloopen wor?" O. L. Heer wil toch dat we kindjes krijgen en groot brengen? Arme Harry hij was toch zoo blij en zoo grootsch, dat hij vader wer d en. nu Doch 't jaar is nog niet om, maar 'n Kerste- kindje kan 't niet meer worden." Zoo babbelde Driekske, tenger, teeir Vrouwke, bleek en vermagerd, maar sterk van ziel en ge- looven. Geen gemor, geen ontevredenheid, geen af" schrik, neen volledig berusten in Gods Heili gen maar ondoorgronde! ijken wil, vol moed en voor de toekomst. Innig getroffen over zooveel betrouwen op Gods voorzienigheid, au,lk eem waaTachtig be grip van Zijn leer en weten, zulk een volmaak te huwlijksliefde in 'n dorpsvrouwtje, ging de bezoekster heen, peinzend over Drieks ke, het ongeletterde nederige mensohje, maar groot en verheven in allreool van het wel begrepen, nieuw verhoopt heilig Moederschap. HELLENEN. 11 AUGUSTUS 1931 De waarheid is de edelste hoogte welke een mensch kan bereiken. Chancer. 12 AUGUSTUS 1931 Laten wij de waarheid prediken, beminnen, willen, propagandeeren, als een der grootste deugden. C. Canto. 13 AUGUSTUS 1931 Het gelaat der waarheid, doet dikwijls het stralend aanschijn der glorie verbleeken. Come Sora. 14 AUGUSTUS 1931 De taal der waarheid is eenvoudig maar uitgelezen. Persichettl. 15 AUGUSTUS 1931 De groote vijand van de waarheid is niet de onwetendheid maar de dwaling. Filiangieri 16 AUGUSTUS 1931 God is waarheid. God beminnen en de waar heid liefhebben zijn een en dezelfde ziele uiting. Pellico. 17 AUGUSTUS 1931 De waarheid is een grondbeginsel op zieh zelf en eigendom van het verstand, zegt de H. Anselmus, een lichtende vlam volgens St. Thomas en een deugd die ons onafscheidelijk aan God verbindt volgens St. Augustinus. Ferd. Villano. Naar het Italiaansch. ■ka. - Begrijpelijk is het, dat de garderobestukken welke men zich thans, nu het naar het einde van het seizoen loopt, aanschaft, onder geen beding kostbaar mogen zijn. Immers nog slechts enkele weken is het warm en na de vacantiedagen en later zullen ze onder den mantel verscholen blijven. Daarom ook wordt geen duur materiaal gekozen: hij voorkeur neemt men witte stof, omdat deze zeer goed kleedt bij groote hitte past, en voor elke gele genheid in aanmerking komt. Bovendien heeft de jeugd momenteel geens zins het privilege van het wit. De ondervinding toch heeft uitgeicezen, dat deze kleur iedere goede figuur goed staat, zonder dat zij een ietwat gewild-jeugdigen indruk wekt. De witte hoog-zomerkleedij, die dus niet aan ouderdomsgrenzen, echter wel aan een goed- figuur is gebonden, moet steeds zeer eenvou dig zijn. Onder een overvloedige garneering lijdt de fijnheid. Het liefst worden wasch-stoffen gekozen omdat zij steeds „appetijtelijk" zijn en beschei denheid garandeeren. Evenwel zijn met een trotteur kleed van ruw linnen mooie resulta ten te behalen. Vanzelfsprekend moet kleeding als deze licht en luchtig zijn en met korte mouwen. De hup- sche klelvorm, waaraan door eenige plooien voor in het midden een behoorlijke wijdte ioordt gegeven, voldoen het best. Het vlotte van witte linnenkleeding is nog te verhoogen door een bonten ceintuur, een chigue bloem, een kleurigen halsdoek, etc. Onze eerste figuur draagt het hierboven be sproken kleed met een bandgordel, die op de heup wordt vastgemaakt. Een kleine hoed van hetzelfde materiaal sorteert een effect zoo chique, dat het in geenen deele achter staat bij dat van de meest aparte trotteur modellen. Ook witte ruwe zijde leent zich gedurende de warme dagen voor de wandeling evenzeer als linnen. Bij de dracht hiervan bepaalt men zich echter hoofdzakelijk tot paletotensembles. Elk eenvoudig kleed van ruwe zijde is met een paletot te combineeren, ofschoon een kleine cape evenmin misstaat. Meestal krijgt dan het kleed mouwen en wordt de cape of de pa e mouwloos gelaten, (voorlaatste afb.) Het is algemeen bekend dat ook in de mode der namiddagtoiletten het wit overheerschend is. Hoofdzakelijk komen hiervoor in aanmer king georgette en toile, maar ook China- en Marokko-crêpe. (afb. Z). Teneinde het monotone van het wit mm oj meer te breken wordt de hoed van een zwaï te- of kleuriger bloemengarneering voorzien en bijpassende handschoenen gedragen. Naast de witte tule en chiffon voor avond- kleeding doet geborduurde batist wederom op geld. Het geheel uit schuine banen samengesteld toilet op onze plaat maakt ten volle aanspraak op originaliteit. Het kan beschouwd worden als den voorlooper eener nieuwe gestyleerde mode, die in den komenden herfst zeer zeker nog veel van zich zal laten hoor en. P. Aan alle moeders. Dezer dagen werden wij aangenaam verrast door een reuzen postpakket. Nu wie is dan niet blij als je zoo onver wachts, een schat van Pandora in den schoot geworpen wordt, in figuurlijken zin altijd. Een lijvig pakket en daarbij franco, „mein Liebchen was willst du noch mebr". En 't w&s ook werkelijk een schat van Pandora. msm"* msm Touw en papier verwijderd en ja, daar stond een raadselachtig iets dat in de hoogste mate onze belangstelling opwekte. Een koffer „Voor zichtig behandelen", wat zou dat zijn, de tijden zijn zoo vreemd, des menschen vijand slaapt nooit enz. wij werden wel wat getemperd in onze blijde verwachting, 't was wel een beetje om van te griezelen. Onze verbeelding had vrij spel, zou er een boa constrictor, een bedwelmde Afrikaansche spin; een bom inzitten? Een schat, kroon juweelen van een ex-vorst? 't Werd in hooge mate spannend. Maar zie daar ontdekten wij er opgeplakt een briefje „Modelkoffer der R.K. Kraamverzorging te Rotterdam Centraal Bureau Goudsche Sin gel 203." Neen maar nu steeg de verbazing ten top. Wel slaakten wij een zucht van verlichting, maar wat zou die altijd zoo actieve vereent ging nu weer bedacht hebben? in haar einde looze, onuitputtelijke liefde tot Moeder eD Kind? Want dat begrepen we wel, doei en middel stonden ons al klaar en duidelijk voor oogen Voorzichtig openden wij het koffertje. Neen maar. „ach hoe snoezig, hoe schattig, doddig, heerlijk practisch, eeuig zèg"; niet anders dan dergelijke ontboezemingen, ver. mocht de meest practische en tevens allerbe koorlijkste inhoud ons te ontlokken. Allemaal patroontjes en modelletjes van dat gene wat iedere baby zich hij de intrede dezer wereld wenscht. Alles even practisch, modern, hygiënisch en o zoo eenvoudig te maken. En daar een eigoistisch mensch geschuwd, zoo niet gehaat wordt en wij de stille taal van het koffertje Wel begrepen, was denken en doen één. onze foto-redactie stelde zich onmiddellijk hoffelijk ter beschikking om voor zoover de ruimte ons toelaat, onze geachte lezeressen en vooral a.s. moedertjes een idee te geven van het tooverkoffertje der R.K. Kraamverzorging te Rotterdam. Nn zult n zeggen wat hebben wij daar aan? Juist dat is 't 'm. U heeft er alles aan. Dit schijnbaar een- voudig, maar inwendig zoo rijke koffertje is op aanvrage door iedereen te bekomen, a.s. moedertjes die harer eersteling verwachten of die reeds gezegend zijn en een nieuwe uit rusting voor de baby behoeven. Voor bijna iedere beurs geschikt, is dit kof fertje voor het geheele land en zoo noodig daarbuiten beschikbaar gesteld, tegen de ver goeding van twee gulden voor den tijd van acht dagen. Is dit nu geen verrassing, of liever gezegd, is 't geen onverwachte schat, die ons onge vraagd geboden wordt? Is het geen heerlijke uitkomst, zulk een vol ledige verzameling patroontjes een breiboekje. een lijstje van alles wat de toekomstige moe der voor zich zelve en de baby noodig heeft. Het koffertje zal als een lieve, vertrouwde vriendin, alles zeggen, alles wijzen, alles aan geven, wat tot het trousseau van het te ver- wachten prinsje of prinsesje behoort. Hoeveel vrouwtjes, jong of al meer op jaren, op afgelegen plaatsjes, zullen niet dolgraag zulk een koffertje ter inzage hebben. Immers, voor sommigen is het reizen een groot bezwaar, en toch is in de plaats der inwoning de gelegenheid tot aanschaffing van confectie of patronen niet groot. En al kan men alles koopen, kant en klaar, wat men noemt, zich met behulp van de gou den naald aanschaffen, welk moedertje, en bovenals welk voor de éérste maal begenadigd jong vrouwke, wenscht niet zelve de kleine popperige kleertjes te vervaardigen, die de blanke mollige leedjes van haar kindje, de mooiste schattigste baby die ooit ter wereld kwam, zullen omhullen? Anderen willen zich eens heelemaal moderni- seeren, inzake de baby-aankleeding en verzor ging. Maar zij willen niet bij iedereen raad vragen. Ziet voor al dezulken is dit mooie' practisch ingerichte koffertje met die kleurverzameling kleertjes ingericht. Werkelijk het is volmaakt en het zal, ja het moet, aanvragen regenen, oók van die genen die zelve geen kindertjes mogen of kunnen verzorgen, maar die gedreven door Christelijke Charitas in een alles omvattende liefde toch zulk een uitzet je willen maken. om het der minder bedeelde zusteren te schenken. Is dat geen prachtig idéé? Iedere vrouw kan van deze gave genieten en kan er geluk en heil mede verspreiden. Uwe vergoeding komt het pracht-instituut der R.K. Kraamverzorging ten goede, uw ar. beid zoo ge die zelve niet behoeft, aan anderen. En wat is meer de roeping der vrouw daD geven, geven, altijd geven. Welaan dan, gij die reeds met kinderen ge zegend zijt, gij die een dageraad vol rozigen schijn en lachende kinderkopjes wenkt, aar- zelt niet en profiteert van deze séhoone, sublieme gedachte en instelling der R.K. Kraamverzorging te Rotterdam. Voor iedereen, rijk of minder bedeeld met aardsche goederen, naar alle oorden des lands, het kille Noorden, het donkere, maar voor wie het goed kent, lichtende Zuiden, naar het nijvere Oosten, het gulhartige Westen, over al heen worden de koffers gezonden. En hebt ge 't zelve niet noodig, doet 't voor anderen, voor 'n lieve dochter, 'n vriendin, voor haar die misschien in benarde omstandig heden heur eerstelingske zal baren Laat 't nog deze week, regenen en zegenen van aanvragen om dien wonderhaarlijken koffer, vol van de meest beproefde, practische, hygië- nische modelletjes. Huldigt dit prachtig nieuw systeem van waarachtige liefdevolle zorg voor het welzijn van Moeder en Kind. Bestel het voor u zei ven en doe het anderen weten. Een persoonlijke ervaring en mondelinge aan. beveling werken zoo krachtdadig. En waar ons land, niet het land der ledige crèches en volle graven wil zijn. maar een in vrede, liefde en vruchtbaarheid bloeiend Neder land, is deze nieuwe en alleszins waardevolle aanbieding der R.K. Kraamverzorging ons alle enthousiasme ten volle waard Moeders denkt aan de gezondheid, het hei, het geluk, dat iedere wèlgevoede wél gekleede, wèl verzorgde baby u schenkt. Waarlijk moeders „Do it now" profiteert van het prachtige streven dezer instelling, terwille van u zelf, terwille van uw kindje, dat u boven alles dierbaar is. HELLENEN. P.S. Men zegt geen vrouw is in staat een brief te schrijven zonder postscriptum. Vrouw zijnde is geen enkele zwakheid mij vreemd, ergo: Het volledig adres der R.K. Kraamverzor ging te Rotterdam is, Centraal-Bureau Goudsche Singel 203. Rotterdam. ONS DAGELUKSCH BROOD In het Broodbesluit is o.m. bepaald, dat de bereiding, verpakking, bewaring, behande ling en het vervoer van brood uitsluitend mogen geschieden op zindelijke wijze, niet mogen plaats hebben door personen, d,e lijden aan zweren, etterende wonden of huidziekten aan het hoofd, aan de handen en (of) armen, voor zoover deze personeD met deeg of brood in aanraking komen. Bij vervoer van brood op den apenbaren ^yeg moet het brood op deugdelijke wijze beveiligd zijn tegen stof, vuil en insecten. Mevrouw P. te Nijmegen. Zeer zekeT zon het bedenkelijk zijn, juist bij ziekte of ontbreken (dus toezicht) van de huisvrouw maar elke toegezonden hulp in den familiekring op ce nemen. In voorgaand artikel (van 2 Augustus 1.1.) werd echter uitgelegd, hoe bedoeld instituut werkt - dat er een uitstekend in elkaar gezet kaartsysteem bestaat, waarin b.v. kan (en ook is) opgenomen aan welke eiscbea iedere „helpster" voldoet dat is ieder, die zich voor helpster aan de veree-niging opgeeft en wordt aangenomen. Trouwens, alle helpsters van de Coöpera tieve Ziekteverzekering voor Huisvrouwen r.e Amsterdam zijn, voordat ze worden uitgezon den, geneeskundig onderzocht al een heele goede sekuriteit. Zoo kan, zai dat kaa-tsvsteem direct ver melden: Afkomst, kundigheden, religie (zie straks verderop) voorliefde voor kinderen, of- dat zoo'n hulpe beter past voor bijstand van vrouwen met een gezin van volwassenen. Of -ze liever een alleen wonende ongehuwde voort helpt, dat ze alleen in de plaats van inwoning wenscht in aanmerking te komen of zich ook beschikbaar stelt voor elders, enz. enz. Nu be grijpt u het wel. Natuurlijk blijft het bezwaar van velen, die Tedeneeren: Liever een dergelijke hulp, die me door kennissen, vertrouwde personen is aanbevolen. Maarook de leiding van der gelijke vereendgingen moet bestaan uit dames, die vertrouwbaar zijn anders waren zij, de vereenigingen, immers zoo opgedoekt. Daarbij -wie van uw kennissen zal in plotselingen ■mood terstond een dergelijke hulpe weten aan te bevelen is het niet beter een door zoo'n vereeniging gecontroleerde hulpe in huis te krijgen dan... verlegen te ziften? Niet beter een dergelijke steun terstond te kunnen op bellen dan eerst de stad te moeten afzoeken? te laten afzoeken door een ander. Zijn aan bevelingen van kennissen steeds betrouwbaar, b.v. wanneer u een nieuwe dienstbare noodig ■heeft? In dit geval, bij het uitzenden van een plaatsvervangster is tenminste de Coöperatie verantwoordelijk. Ook zal zij allicht reiskosten sparen en zoo mogelijk iemand zenden uit de plaats van in woning van de aanvraagster. Zie volgend wat betreft de rest van uw schrijven. W. R. te T. Persoonlijk is me verzekerd, -dat de 'vorlgen Zondag hier genoemde Verze kering rekening houdt met de verschillende gezindten mits de leden den wenseh uiten remand van eigen religie als hiuilp te ontvangen. Dm te kunnen aanvragen moet men te Am sterdam éérst Md zijn zes weken vóór de eerste aanvraag dat lidmaatschap betaalt men slechts ééns en geeft recht voor heel het leven. Geeft recht can zich naar verkiezing voor 40 of meer hulpdagen te verzekeren. Niet-leden kannen zich dus niet verzekeren, dienen éérst lid te worden. Zoo ziet u, dat het heel iets anders is, dan een dienstbodenkantoor - de vereeniging be oogt hulp te geven inplaats van de ziek lig gende huisvrouw, huishoudster, of alleenwo nende vrouw. Of van een persoon die met.ge noemde categorieën gelijk kan gesteld. Mevr. 81. Gezien wat men bij spoedgeval len of plotseling ziekworden der buisvrouw vaak betaalt voor alle mogelijke en ten aadeele van gezin en ziekte vaak snel wisselende hui- men lijkt de premie voor dat soort verzekering laag te kunnen worden gesteld. Een werkster verdient tegenwoordig b.v. 2.50 per dag, vaak met den kost erbij. Als men verzekerd is voor 15 en daarvoor 40 dagen de juist in dat gezin noodige hulp krijgt, ofwel voor 25 zelfs 80 dagen gered is, dan kan zulks zeker erg voor- ctefclig genoemd. Waardoor zoo'n premie zoo laag kan ges en dat er later dan nog winst valt te maken winst die de leden onderling ten goede komt - dit alles spruit denkelijk uit de samenwerking Er blijven altijd leden die 'sjaars geen hulp noodig hebben. Wellicht dat de yer^lging ook haar helpsters niet per dag betaalt, maar ■b.v. een vastgestelde som per maand, per jaar wat ook allicht voordeeiiger zal zijn. Enz. Het goede beheer der financiën draagt tot die winst zeker niet het minst hij. En wat volgt: Centralisatie voor over het geheele land brengt veel minder onkosten - b.v. voor wx> ning of gebouw, één of twee vr. doktoren, di rectrice, het onderhoud van slechts één kaart- systeem, schoonhouden van de lokalen, vuur, -licht, enz. enz. De directrice, wellicht ook de doktoren konden boven de lokalen huisvesting vinden, wat al weer vermindering op de sala rissen beteekent. Immers, als men in elk bis dom zoo'n centrale sticht, krijgt men 5 maal de onkosten, welke voor elk van die kleinere stichtingen misschien slechts weinig minder rijn. Terwijl alle vijf drfsdommem evengoed van- uit één punt konden bestreken, ofwel bewerkt. Blijft het niet gelijk of een lid, b.v. te Leeu warden telefoneert naar Utrecht, dan wel naar Nijmegen, Amsterdam, Den Haag, enz.? en vanuit die steden een helpster krijgt toegezon den, zoomogelijk iemand uit Leeuwarden zelf. of uit de dichtstbij gelegen plaats, waar er een disponibel is. En als men deed, wat u dacht, in elke pro vinciale hoofdstad zoo'n centrum stichtte... wel, dan had men niet 5 maar 11 keeren ge noemde onkosten te bestrijden. Of de leden daarbij wel zouden varen? Me}. J. D. te Den Haag. Te Heerlen kan u zich wenden tot den directeur v. d. Vroed vrouwenschool, Dr. Meuteman iemand die, als u geschikt is, u zeker voort helpt. Voor bedoelde tegemoetkoming kan u infor- meeren bij den voorzitter van het Wit-Gele Kruis van Zuid-Holland, Dr. Gribling te Delft ook te Heerlen zelf bij den voorzitter van bedoeld W.G.K., J. van Oers. U doet goed uw toestand van alleenstaan te vermelden. Voor toelating te Heerlen wordt vereisoht, dat u een examen aflegt, gezien scholen die u afmaakte, zal dat wel slagen. Anders kan u tevoren denkelijk nog wel wat les nemen. Neen, R. K. Ziekenhuizen, als u bedoelt, eischen gewoonlijk zelfs eenig lesgeld van haar, die de de opleiding volgen. In elk geval kan u ■dit in uw stad navragen. Kan u niet slagen als leerlinge voor genoem de school, zoo zou u altijd nog kunnen probee- ren R. K. Kraamverzorgster te worden iets anders dan vroedvrouw en wat niet die studie vereisoht. Voor Inlichtingen daarvoor kan u informeeren bij de secretaresse van den bond voor R. K. KraamverzorgstersMej. H. Bender, Steiger 12 te Rotterdam. Een kraamverzorgster hoeft niet verpleegster te zijn. Hopelijk is u met deze antwoorden geholpen anders wend u eens tot den pastoor uwe* parochie, spreekuur yan 1011 uur 's morgen* Hartelijk dank voor uw tweeden brief. MARIE KOOPMAN»,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9