f GARAGE „UNIQUE"Bl"» M! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. „CORNER HOUSE" CHEVROLET Luxe- en Vracht-Automobielen f l«l STADSNIEUWS TWEE ZILVEREN JUBILARISSEN IfMWMER 54ste JAARGANG No. 16103 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 SCHERPSLIJPERIJ Grand Café Restaurant m Houd spreeuwen gereed i f TELEFOON INTERCOMM. 68085 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM goedkooope reis Rubensplein - Schiedam DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN SCHEEPVAART NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS - iCI 191 ..II III De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHB COURANT bedraagt, traneo bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25; per maand per week 25 cents. Bij bezorging franco per post abonnementsprijs per drie maanden f vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE, en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels: 1.56, elke regel meer 25 cta Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarieL Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën: 5 regels f 0.60; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. .1 I JIMlm iLiliLU I-ui tui hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies Gratis-Ongevallenverzekermg 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.—bij verlies van beide handen, voeten o oogen; De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wore vinger; J 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.— bij verbes van eiken anderen vinger. van een wijs- worden afgedrukt I>e „Schied. Couirainit" beeft iets ongehoords on tidekit. Ze heetfit in ©en verslag van het „Jtotterd. Nieuwsblad" over de receptie ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de afdeelimg Rotterdam van den Ned. R. K. Politie bond „Sint MichaëJ" gelezen, dat het hoofd der Schiedamsche politie, burgemeester Stule- meijer, aldaar onder meer gezegd heeft, meer te vragen en meer te verwachten van R. K. politiemannen dan van andieren, omdiat zij een hoogere opvatting hebben van hun taak en een stimulans bezitten in hum godsdienstige overt uiiging. Ziet ge nu wel, zegt de „Schied. Ct~", het hoofd onzer Schiedamsche politie stelt Katho lieke politiemannen hooger dian andere; hij zal de beste mannen willen en ook moeiten aan stellen; dus was de wenk van wethouder de Bruin aan het adres van het hoofd der politie: „Het politiekorps heeft het vertrouwen van de geheele burgerij noodig" en de onderstreeping van die woorden door die „Schied. Ct.' vol strekt niet overbodig. Men ziet, 't klopt allemaal aJs een bus. Al leen, wanneer men tot d'ie vriendelijke con clusie komt, eien conclusie, waarvan de aui-de. lijbe bedoeling is het vertrouwen in den bur gemeester te ondermijnen, dam vraagit wie dergelijke bedoeling niet koestert zich even af: Zou er -misschien ook een font 'in de premisse kunnen schuilen. De „Schied. Courant" maakt het ons werke lijk moeilijk aan de oprechtheid van haar bedoelingen te gelooven. Wanneer mem ziet welk een Katholiekenhetze den laatsiten tijd het hoofd opsteekt denkt slechts aan de Dage- raad-affaine, de Emos-aangelegenheid, de Am- sterdamsche straatpropaganda dan vraagt mien ztahiaf, of er niet een parool is uitgegeven om dien Katholieken die toch al te veel praats beginnen te krijgen, den mond eens te snoe ren en of onze brave neutrale! „Schiedamsche Courant", die In haar verslagen over commu- nistenrelletjes en in haar raadsoverzichitem er zich in e-otnjn-t te vermeien, hulptroepen voor de communisten te leveren, dat parool voor Schiedam heeft opgevangen, Intusschen ter zake: Wat heeft de burgemeester op de bewuste receptie betoogd? Hij heeft diaar niet gezegd: „ik verwacht van R. K. politiemannen meer dan van anderen" de „Schied. Ct.kan weten dat lm een beknopt verslag van een rede allicht een woord anders uitvalt of in het zinsverband anders moet worden verstaan, dan het gesproken is - maar hij heeft gezegd: „ik verlangzooals trouwens ook in het verslag te lezen staat dat de Maasbode Woens dagochtend van de receptie gaf van R. K. politiemannen meer dan van anderen". In com munistisch jargon zou dat heeten: lk eisch, maar een dergelijk woord ligt in Katholieken mond niet zoozeer bestorven. Dat heet dus: „gij Katholieke politieman nen moet nog meer uw plicht doen, lk ban van U, Katholieke agenten, minder door de vingers zien dan van anderen". Wanneer de „Schiedamsche Courant" in plaats van ver gif uit de woorden van den burgemeester te zuigen, den waren zin er uit had willen puren, dan zou zij geredeneerd hebben, en dat zou de voile waarheid geweest zijn: „dus bij eventueele benoemingen kijkt het hoofd van de politie scherper toe op, stelt hij zwaar der eiechetn aan Katholieke candtdaten dam aan miet-KathoIieke", omdiat hij door de be noeming van een Katholiek later niet wenscht te worden geblameerd. Heeft wellicht de „Schied. Ct." met haar vriendelijkheden aan het adres van het hoofd der politie, haar lijn voortzezttend om die com- munis ten in de kaart te spelen, afbreuk wil len doen aan diens voorstel tot uitbreiding van het agentental, dan zal de burgerij, wier veiligheid zij OP Tiet spel zet, haar stellig voor dien opzet dank weten. ST. JOZEFGEZELLENVëR. SCHIEDAM I Afscheid van Pater Biesta Hedenavond half 9 neemit de Sint Jozef- gezellenvereenigting Schiedam I afscheid van liaar viee-praeises, pater Th. Biesta O.P.. Het bestuur vertrouwt dat alle gezelten op deze bijeenkomst tegenwoordig zullen zijn. Op Zondag 23 Aug. a.s. bestaat er gelegenheid voor een goedkoope reis per trein en per boot o.m. van de stations Rotterdam, Schiedam en Delft naar Urk en Kampen. Men zie die advertentie in dit nummei. Dagschotels vanaf 1 gulden. Lunch, Diner, Souper en Restaurant la Carte - 3 Wilhelmina-billards. 4 modern ingerichte kegelbanen Feest- en vergaderzalen disponibel Namiddag- en avondconcert PASTOOR H. J. J. SCHAAB, de jubileerende herder der Sint Jans-parochle Morgen zullen twee onzer Schiedamsche priesters het heuglijke feit herdenken Z-om- diag heeft de plechtige viering plaats dat ze voor vijf en twintig jaar door de band van den Bisschop de_.H. Priester wij diing ontvingen, pastoor H. J. J. Seliaab, sinds 24 September 1928 harder den- Sint Jan-spa.r-och.ie en pater J. M. van Campen, die van begin Februari 1927 af, als opvolger van pater P. Biesta kapelaan is aan de parochie, van O. L. Vrouw Rozen krans. 't Zijn twee klasgeno-oten, pastoor Schaab en pater van Campen. Beiden werden ze te Nijmegen geboren; beiden deden ze hun gym nasiale studies in het Sint Domtaicuscollege van hun vaderstad; beiden traden ze up 23 September 1899 te Huisen als novice in de Orde van den PI. Do-mimicus; gelijktijdig deden ze het volgende jaar hun professie; gelijktijdig ontvingen ze den 15en Augustus 1906 de wij ding van het H. Priesterschap. Dan loepen, door die PI. gehoorzaamheid gesplitst, beide wegen uiteen. Enkele maanden na zijn Priesterwijding wordlt pater Schaab naar Keulen gezonden o-m zich verder te bekwamen in ae uuitsche taal; gedurende korten tijd vertoeft hij dan op het kasteel Arenthal als slo-tkape-laan van graaf Wilhelm von Spee o-m dan al spoedig in Sep tember 1907, werkzaam te worden gesteld bij die nieuwe stichting der paters Dominicanen te Merl in Luxemburg, waar pater J. D. Jansen, de latere pasto-or der Singelparochie sinds 1905 als vioarins fungeerde, Drie jaaT, tot September 1910 zou pater Schaab vrucht baar in Luxemburg mogen werken. Hij pieekte in de dekenale kerk der hoofdstad, gaf missies en retraites in stad en land van h-et groot hertogdom, ja strekte zijn werkzaamheid tot in Elzas-Lotharingen en in België uit. In September 1910 werd de nog jeugdige priester naar het vaderland teruggeroepen om eerst, tot 1912 als procurator of syndicus te Zwolle, daarna to-t 1918 in het moederhuis der provincie te Huissen zich met de tijdelijke zorgen van een groot convent te bemoeien. Hier vond hij volop gelegenheid zijn aange boren practische gaven rijkelijk te ontwikke len en die dieugdien ten toon te spreiden, welke dien kloosterling, dlie gelofte van armoede heeft afgelegd, moeten sieren: zuinigheid zon der schrielheid, gulhartigheid zonder over daad. Bij de dagelij kache zorg om het convent en zijn bewoners van al het noodige te voor zien, kwam de regeling van den arbeid der leekebroeders en te Zwolle een professoraat in de wiskunde, aldus de theorie parend aan de practijk. Tegelijk preekte hij triduüms en mis siles, en vervulde hij belangrijke zendingen in binnen- en buitenland, tot in Denemarken en Zweden toe. Dan kwa-m in Mei 1918 zijn benoeming tot kapelaan van de kerk, bijkerk toenmaals nog, v-an den H. Rozenkrans te Rotterdam, aan den Proven lerssin gel}n een overzichtelijk rectoraat was deze functie voor den onver- teoeibaran, we-rklustigen priester er een om °P adem te komen, tegelijk ook om kennis te maken met den priesterlijken arbeid in een stad als Rotterdam en met fl-e mentaliteit van de Rotterdammers, onder en voor wie hij ruim tien jaar van zijn priesterschap arbei den zou. Nauwelijks acht maanden na zijn komst in d-e havenstad, bij bet overlijden van pastoor van dier Veer, op 27 Januari 1919 werd kapelaan Schaab tot herdier dier ver weesde Steiigersche parochie benoemd; drie weken later herdacht hij zijn koperen priesterfeest! Neigien-en-een-half jaar, met Pauselijk© dis pensatie dus nog drie-en-een-half jaar na den gebruikelijken termijn, heeft pastoor Schaab aan het hoofd gestaan van de Sint Dominicus- parochie te Rotterdam. Onnoemelijk heeft hij er gearbeid en toen dan ook hij de viering van het derde eeuwfeest der Steigeirsche Statie te Rotterdam, niet slechts de parochianen der Sint Dominicuskerk, maar heel Katholiek Rotterdam hulde en dank bracht aan de Do minicanen voor wat dat drietal eeuwen door hen werd gewrocht, was, hoezeer hij er zich ook aan onttrok, pastoor Schaab als de feeste ling, de jubilaris in wien, maar ook om wien de bee-le Orde gehuldigd werd, en om wien (ffb huldiging een spontaniteit kreeg en een grootschheid aannam, als die Annalen der Dominicaner-orde zelden te memoreere-n zullen hebben gehad. Op 24 September 1928 verwisselde pastoor Schaab de pastorie op de Roitiberdamsche voor dlie op de Schiectamscbe Hoogstraat, in opvol ging van pastoor Ligthart, die in zijn gezond heidstoestand aanleiding had gevonden te ver zoeken van zijn functie te worden ontheven. Ook hier, in d-e volle kracht vain zijn jaren, heeft pastoor Schaab een werklust ten toon gespreid, waarvan allerwegen de resultaten vallen te co-nstateeren. Zooals van pastoor Langewen, den stichter der Singe-lparocbie, zal ook van pastoor Schaab door degenen die de geheele gerestaureerde Sint Janskerk bewon deren, getuigd worden: „Hij heeft den luister bemind van Mijn Huis". En dat geldt dan niet silechts voor den luister van het gebouw zelf, maar evenzeer voor den luister van den ©eredienst. Bij alle plechtige godsdienstoefe ningen is steeds de pastoor zelf officiant of celebrant; die bestaande devotie-s wekte hij tot nieuw leven op. Bedenkt bijvoorbeeld slechts, hoe hij van den eersten dag af geijverd heeft, om de aloude Kevelaersche proeessie tot nieu wen b-loei te brengen. En bij al wat pastoor Schaab onderneemt mag hij op alzijdige mede werking rekenen, omd-at hijzelf het eerst en liet stevigst zijn schouders onder het werk zet. Man vain groeten p-rac-tischen zi-n, is hij toch tegelijk allen die hem van meer nabij ken nen, zijn huisgenooten op de eerste plaats, de kerkmeesters, collectanten, zangers, allen die tot hem gaan om raad of steun getuigen het een-stemmig de man met het gouden hart., voor wiens doordringende oogen men een o ogenblik terugschrikt misschien, maar waar van de vriendelijke twinkeling gevoegd bij het hartelijke woord dat dadelijk uit den mond vloeit, toch ieder dadelijk op zijn gemak stelt. De parochie van Sint Jan en heel Katholiek Schiedam zullen Zondag getuigen, dat pastoor Schaab niet minder dan in Rotterdam ook hier aller sympathie veroverd heeft. Een meer bescheiden misschien maar toch ook bijzonder vruchtbaren weg heeft pater van Campen, de jubilaris der Singelparochie op zijn 25-jarige priesterloopbaan afgelegd. Zijn eerste opdracht bracht h-ern in hetzelfde tehuis, waar hij zijn gymnasiale studies voltooid had, in het Dominicuscoilege te Nijmegen, en wel als surveillant. Merkwaardig, een surveillant, een opzichter, is zelden populair, maar pater van Campen was wèl populair bij zijn jongens, bij allemaal. Merkwaardiger nog, pater van Dam pen, de goedmoedige, was streng, en ondanks die gestrengheid was hij populair. Het jongens oog ziet scherp en het zag al spoedig we hoorden het uit den mond van een ouü-colle- giant diat met pater van Campen als sur veillant de all te gemoedelijke, al te loss© toon plaats maakte voor een geest van o-rde en tucht en dat die geest van orde en tucht inplaats van de echte ongedwongen gezelligheid to ver minderen, deze veeleer op hooge-r niveau bracht. Dat jongensoog zag ook, dat het niet om wille der gestrengheid was dat de surveil lant orde en tucht eischte, maar dat zulks was om de studenten zelf, voor hun studie, voor hun karaktervorming, voor de verstevigin^van hun roeping. En heel bijzonder scherp zag dat jongensoog en de jongens weten dat zoo te waard-eeren dat de geest van strikte recht vaardigheid den surveillant bij heel zijn op treden leidde. En zoo veroverde hij aller hart en was hij, de pas-gewijde priester, de rechter hand van den toenmallgen prefect, pater lec tor Dominicus Weve. Toen hij na een vijfjarig verblijf aan het College tot anderen arbeid geroepen werd, mocht hij het achterlaten mem de getuigenis, dat er een uitstekende geest onder de jongens hee-rschte en dat zulks voor een zeer groot deel zijn werk was geweest. Na zijn surveillianoetijd wend pater van Campen met parochiaal werk belast. Zijn eerste standplaats was de Steiger te Rotter dam, destijds-, nu twintig jaar geleden, nog een bloeiende parochie, thans zooals men weet, door den voortdurenden trek der bewoners uit de binnenstad naar de peripherïe der ge meente, op haar retour. De innemende karak tereigenschappen van pater van Campen, zijn beele voorkomen en optreden, d'ie hem als het ware bestempelen tot de gepersanificeordie ■vriendelijkheid en hartelijkheid, en goedheid deden hem, waarheen hij ook door Overheid en Bisschop werd geplaatst, slechts vrienden ver werven. Of hij vertoefde onder de Sint Jozef- gezellen, wier vice.praeses hij vijf jaar lang te Rotterdam is geweest; of hij rondging tus schen de zieken van het Joannes-de-Deo-gesticht te Utrecht, naar welke plaats hij van Rotter dam verhuisde, of hij te Alkmaar stond onder de leden van zijn bloeiende jongienscongne- giatie, overal was slechts één roep over pater van C-ampen; hij had zich slechts te geven zooals hij was, hij maakte zich de vriend van allen. Een ongeval te Alkmaar was oorzaak, dat hij zich niet meer zoo met volle kracht kon geven ais hij wel wemstcihte; trouwens zijn constitutie is altijd een sta-in-den-weg voor Zijn arbeddsdrang geweest; voortdurend moest hij voorzichtigheid in acht nemen. Maar waar door zijn gez-o-n-dheidetoestand een rem op zijn werken werd gesteld, daar zorgden zijn Prachtige eigenschappen er voor, dat die han dicap niet werd gemerkt. De mainnencongregatie van den Singel zal haar jubileerenden directeur Maandagavond huldigen; 't zal een hulde zijn waaruit niet anders spreekt dan oprechte sympathie. Rater van Carr.pen is hier voorts Bisschoppelijk In specteur van het onderwijs in het dekenaat Schiedam, adviseur van de Sint Augustinus- vereeiniging van R. K. Onderwijzers (essen) voor Schiedam en omgeving en moderator van de R. K. J-ooige-Middenstandsvereenliging KaJl'holiek Leven. We zullen zijn verdiensten in elk dier functies niet verder ontleden. Alleen hierop willen we nog wijzen, dat pater van Camp een ideaal-oonfrater is voor zijn ordes- genooten, om zijn opgeruimdheid, zijn onver stoorbaar prettig humeur, zijn gulhartige be hulpzaamheid overal door allen even gaarne gezien. Op zijn jubelfeest zal hem blijken dat de sympathie van alle parochianen der Singel- parochie naar hem uitgaat, en dat ook buiten de parochie velen er groot op gaan hem te kennen en dus.- hem tot vriend te hebben. R. K. KI N DER VA CA NTIE SPE LEN Hoog bezoek Gistermiddag heeft de Hoogeerw. Heer Deken een bezoek gebracht aan de kinder spelen en een rondgang over het terrein. De Hoogeerw. Heer Deken werd door een tweetal leden van het comité rondgeleid en gaf her haaldelijk zijn bewondering voor het mooie werk der vacantiespelen te kennen. Voor Vrijdag 21 Augustus, den laatsten dag der spelen wacht den kinderen een verras sing. Dan worden alle ingeschreven kinderen uitge-noodigd op het terrein te komen, niet om te spelen want daarvoor is het ruime veld te klein, maar om zich te vermaken met de goocheltoeren, clownterieën en dergelijke van den bekenden illusionist meester Carter met zijn gezelschap! Maandag wordt gespeeld door de kinderen van de volgende scholen: Sint Henricus, Stat Willibrordus A en B, Sint Thomas, Stat Vin- centius, Sint Lidnina A en B en Sint JMepli, alsmede door de kinderen van de bewaarschool uit de Gorzen. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Oos telijke tot Zuid-eüjken of Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, later o-pklarend, iets warmer. Fietsers en motorrijders lichten op van 'savonds 8.58 tot 'emergens 5,12. BEDEVAART NAAR HEILO De bedevaart naar Heilo vertrekt dit jaar Woensdag 26 Augustus per extra-trein, die in Schiedam begint. De prijs is dit jaar verlaagd en bedraagt thans vier gulden. Kaartjes en programma's zijn van heden af aan die pastorie in de Lekstraat verkrijgbaar; processieboekjes a 25 cent aam hetzlefde adres. DE BRUTALE TASCHJESROOVER Als verdacht mevr. R. uit Rotterdam op het Groemiedijkje vam een handtaschje te hebben beroofd is door de politie aangehouden P. G. van hier, die door benadeelde en een getuige als de dader is berkend. G., die blijft ontken nen, is ingesloten BRAND Gisteravond ontstond een begin van brand in pamd 30 van de Bo-erhavelaan, waarin een lampekappenzaak van de firma Martens is gevestigd. Een 15-tal lampekappen, vertegen woordigend een waarde van 300, werden door het vuur vernield. Verzekering dekt de schade. PATER J. M. VAN CAMPEN, d© zilveren jubilaris der parochie van O. L. V, Rozenkrans BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1213 Augustus GEBOREN: Josdna P. C„ dochter van M. W. de Kort en W. A. M. van Oostrum, Zwarte- waalschesitraat 20 Maria J.. dochter van P. Bol en J. Vellekoop, van Smalevelitstraat 43 Albert H„ zoon van J. de Waardt en H. E. Scheper, van Mussohenbroekstraat 5 Antonia dochter- van A. Jonker en D. G. Pannekeet, Rotterdamschedijk 56 Willem G., zoon van O d-e Jong en M. J. Willems, Hoofdstraat 141 een ais levenl-oos aangegeven kind van J. Jongeirliing en L. van der Velden, Nassau- laam 75. ONDERTROUWD: M. A. A. va nder Moezel 22 jaar en M. M. Kr-owtakel 21 jaar C. de Regt 26 jaar en C. Bogard 16 jaar H. J. K. M. de Beer 26 jaar en M. van den Eelaart 24 jaar M. J. Kars 34 jaar en A. Suttorp 35 jaar H. J. Hoozemans 25 jaar en G W M. Borsboom 25 jaar L. B. C. Wessel 26 j en J. J Janssen 24 jaar O. Vermeulen 28 jaar en J. van der Wolf 24 jaar. GEHUWD: A. M. van Slobbe 29 jaar en M. T. Rietstap 30 jaar W. Koning 23 jaar en D. van Maurik 18 jaar P. W. Simons 26 jaar en M. C. Kloos 26 jaar H. W Köne- manm 33 jaar en H. Wessel 31 jaar J. Waard 28 jaar en E. Mol 24 jaar P. Harreman 28 jaar en M. Valk 22 jaar. OVERLEDEN: J. P. van Vonueren 9z Jaar, Warande 79 A. Sluijters 71 j., Nassaulaan SCHIEDAM, 13 Aug. Aangekomen: Eng. s.s. Chlrripo, van Tela laatst van Bremernaven om kolen te bunkeren; Noorsch s.s. Vem, met papierhout van Lyo Rijtte in de Wilhelmina- haven. HARBURG, 13 Aug. Vertrokken: s.s. Autho rity m etolie naar Schiedam. SCHIEDAM, 14 Aug. Aangekomen: s.s. Poeldiep van Rotterdam; s.s. Haulerwijk ran Londen beide om te dokken in de Wilhelmina- havea; Noorsch s.s. Langstad, van Londen om kolen te bunkeren aan de eerste steiger Maaskada. AANRIJDING Gistermiddag heeft op den hoek van de Warande en de Burgemeester Knappertlaam 'n aanrijding plaats gehad tusschen den wielrijder J. R. en een auto van R. alhier. Het rijwiel liep eenige schade op. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond. 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volk» bond. lederen Woensdag om half negen bestuur» vergadering van het afdeeltagsbeetuur van den N. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ta den R. K. Volksbond gelegenheid tot het al- halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl- ging. lederen Woensdagmiddag van 3—3% nnr gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver- eenigtagsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 OM repetitie Polyhymnia. R K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van hall 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Antonius Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. DE DRIE DOMME INSPECTEURS Er wordt in Rusland nog wel gelachen. Er wordt af en toe zelfs hartelijk gelachen. En kort geleden heeft heel Rusland het zelfs uit gegierd. Dat was, toen de geschiedenis van het telegram van de 13.530 spreeuwen bekend werd. Het passeerde de censuur en werd door de sovjet-bladen in geuren en kleuren verhaald. Op 'n goeden dag ontvingen de autoriteiten van het dorp Inokovka een telegram, waarvan de laatste regel luidde: houdt 13.530 spreeuwen gereed. Het was een telegram uit Moskou en er zat niets anders op, dan te gehoorzamen, al vonden de vroede vaderen van het dorp de bestelling nogal zonderling. En de boereu van het dorp gingen met hun gezinnen op de spreeuwenjacht, zich afvragend, wat vadertje Stalin in 's hemels naam toch met 13.530 spreeuwen wilde aanvangen. Na dagen achter de spreeuwen te hebben aangezeten, wisten ze er een kleine twee duizend te vangen, en die werden in een groote kooi gestopt, in afwach ting van nadere bevelen. In een donkeren nacht slopen hongerige katten de kooi binnen en ver slonden een paar honderd van de moeizaam ge vangen spreeuwen. Inokovka was ten einde raad en tot overmaat van ramp werd het dorp denzelfden dag door de drie sovjetinspec teurs Simokon, Kapov en DiubiD bezocht. Als rasechte bolsjewieken sloten ze zich onmiddel lijk bij de boeren aan, verzekerend, dat een telegram uit Moskou geen geks.-heren of lanter fanten duldde. Ofschoon de drie inspecteurs beloofden een goed woordje voor Inokovka te doen, waren de boeren toch maar half over tuigd, of dit hun van voordeel zcu kunnen zijn en ze zonden na een dorps vergadering het aardigste meisje van het dorp naar den dis trictscommissaris, kameraad Vorobiev, door wien het telegram uit Moskou was doorge zonden, van zijn standplaats Yenan uit. Kameraad Vorobiev was woest, toen hij hoor de dat heel Inokovka achter de spreeuwen aanzat. Hij maakte het aardigste meisje van het dorp duidelijk, dat er van spreeuwen in het telegram geen sprake was geweest. Hij had het alleen aangevuld bij het gebruikelijke wachtwoord „wees gereed" het administratie nummer 13.530 er op gezet en verder met zijn naam geteekend, met Vorobiev. welke naam in het Russisch „spreeuwen" beteekent. Het officieel blad de „Prawda eischte, dat de drie domme inspecteurs, die zich nog dom mer hadden getoond dan de boeren, doordat ze het verhaal van de spreeuwen onmiddellijk geloofden, naar Moskou zouden worden ontbo den en duchtig gestraft, omdat ze den staat belachelijk hadden gemaakt en niet verstan dig genoeg waren geweest, direct te begrijpen, dat Stalin, ondanks de zonderlinge maatregelen, die hij af en toe uitvaardigt, geen orders stuurt tot het gereed houden van spreeuwen. 14 Aug.: Groote kerk, orgelvoondxacht J. H. Bes-se La ar Jr., S uur - Diergaarde, avondcon cert Haagsche Harmonie. Casino-theater, optreden prof. Vandredi, 8.15 uur. 16 Aug.: Diergaarde, avondconcert Kon. Mil. Kapel. SCHIEDAM, 14 Aug. Officieel© ncteering yam de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling 1.40. Spoeling Het kasteel Buchlow in Moravië, een bezit tan Graaf Leopold Bergthold, is met allo, zich daarin bevindende kunstschatten prooi der vlammen geworden. li «Vi 1 Ij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1