I ZOO WERD VERBRAND WAT EERST AANBEDEN WAS Stalin s dictatoriale rede onder de loupe genomen VAN COMMUNISME TOT STAATSSOCIALISME „Als een tweede Samson" Een bendenoorlog SPAANSCHE KWESTIES DE PAUS EN HET FASCISME. VRIJ15A3 14 AUGUSTUS Ï9SÏ I. INLEIDING. II. DE TEKST DER REDE VAN STALIN (EERSTE GEDEELTE). VOOR OPTIMISME GEEN REDEN? mmm Belangrijke rede van Lerroux. REPUBLIEK EN KERK. EEN ENGELSCH OORDEEL. AKENS POLITIE „JAAGT' SMOKKELAUTO'S. OP DE NIEUWE RONDE TAFEL CONFERENTIE. TEGEN STAATS-AANMATIGING WEER EEN SMOKKELSCHIP IN OOSTZEE „GEPAKT". DE na DE AANSLAG OP DEN D-TREIN. ALS MEN TEVEEL WAAGT VERZUIM VAN DEN BAANWACHTER? ALLE GEWONDEN AAN BETERENDE HAND DE Het Communisme is een stelsel, dat in den loop der tijden vaak van gedaante verwisseld is. Sinds Thomas Morus in 1516 te Leuven een werk uitgaf getiteld: „De opbimo Reipublioae statu deque nova insula Utopia", (Over de beste Staatsinrichting en het nieuwe eiland Utopia) hebben-tal van schrijvers velerlei on derlinge verschillende communistische utopieën verkondigd. Beurtelings aanvaardden of verwierpen zij he>t Godsbegrip en het huwelijk, beurtelings predikten zij de gedwongen of vrijwillige toe passing van de „natuurwet" der algemeene ge lijkheid. Maar in één hoofdpunt stemmen alle vroegere en latere communisten overeen: de persoonlijk held is niets en de gemeenschap is alles. De gemeenschap overziet en regelt de heele samenleving, de consumptie zoowel als de productie, en haar eerste zorg behoort te zijn, dat allen genoeg krijgen voor hun levens onderhoud, maar niemand in staat wordt ge steld, zich duurzaam bezit te verwerven. Want de vernietiging van allen afzonder lijken eigendom is het negatieve doel van het stelsel: „Eigendom is diefstal"! 1) En het positieve is de volkomen gelijkheid van allen Itn alles. Reeds voor ruim tachtig jaren voerden de communistische clubs der „travailleurs égali taires die door Blanqui, Raspail en Barbès geleid ,op 23 Juni 1848, een sociale revolutie poogden te ontketenen, (welke door generaal Cavaignac bloedig werd onderdrukt) als eenig devies het woord „Egalité" op hun bloedroode vaandels. Dat een loontheorie eigenlijk niet in dit sy steem past, ligt voor de hand. Ieder werkt naai zijn vermogen en ieder krijgt naar zijn be hoeften, afgezien van het kwantum arbeids kracht, dat hij levert. In het zuivere commu nisme is dus geen plaats voor een geldloon, maar slechts voor een vergoeding in natura. En de „pajok" (d.i. het alomvattend bon-stel sel) dat na de eerste mnnt-débhole onder Lenin werd ingevoerd, beantwoordde in allen deele aan het communistisch ideaal. Het spreekt vanzelf, dat bij de leiding dezer gemeenschap het eenhoofdig bewind van meetaf is uitgesloten. Noch aan het hoofd van den „heilstaat", noch in het bestuur der veelver- takte vodksbedrijvigheid is er plaats voor één dictator of één directeur. Niet aan één persoon behoort de dictatuur, maar aan het „proletariaat", dat door een veel- verwikkeld samenstel van organen elke neiging tot alleenheerschappij aanstonds bedwingt Want de heele samenleving ls op het collec tivisme berekend: In de school, den landbouw, de fabriek en het staatsbestuur, overal werken allen met en voor elkander aan den gemeen- schappelijken arbeid, die alle krachten vergt, maar dan ook In aller behoeften voorziet. Deze hoofddenkbeelden vindt men bij alle schrijvers terug: zoowel bij Thomas Morus als bij Francois Rabeuf, zoowel bij Robert Owen als bij Bakoenine, zoowel bij Cachin als bij Lenin in zijn Zwltsersohen tijd. En ai moest men bij den bouw van den sovjetstaat onvermijdelijke concessies doen aan de praktijk, toch valt het niet te ontkennen, dat men aanvankelijk de essentieels punten van het communistisch program zoowel negatief «ls positief heeft trachten door te voeren. Doch zie, daar verschijnt plotseling Stalin op de vergadering van de leiders der Rus sische grootbedrijven en breekt als een tweede Samson eigenhandig de zuil in stukken, waarop sinds onheuglijke tijden de tempel van het communisme rustte. Geen wonder, dat de rede waarin de dicta tor „verbrandde wat hij aanbeden had", groot opzien wekte in heel Europa. En geen wonder, dat wij, nok na het résumé, dat op het laatst der, afgeloopen Juni-maand in de pers ver scheen, nieuwsgierig bleven naar den volledigen tekst der sensationeel-e redevoering. Thans ligt zij in haar geheel vóór ons. En wij bekennen eerlijk, dat zij ons, wat haar vorm betreft, een désillusie heeft gebracht. Het Is of aan een der hoogste klasse eener H.B.S. een leeraar les geeft in de eerste beginselen der staathuishoudkunde. Zoo populair-weten- schappelijk is de voordracht, zoo meesterachtig de toon van Stalln. Van de beginselen, die hij In den steeik laat, rept hij met geen woord. En van eenig leidend motief, waardoor de radicale hervormingen die hij aankondigt, worden beheerscht, valt geen spoor te bekennen. Het zuiverste opportunisme is hier aan Jiet woord: „De toestanden zijn veranderd, dus moeten wij ook onze gedragslijn wijzigen", ziedaar het alpha en omega van Stalin's rede- teering. „Waarom", zoo vraagt hij in de Inleiding van zijn toespraak, „blijven de sleutel-indus trieën, steenkolenmijnen en staalfabrieken, zoover ten achter bij de rest van on,ze nijver heid Waarom is hun productie, sinds het vorig Jaar, met Slechts tien, vijf of nog min der percent toegenomen En dan antwoordt hij letterlijk: De oorzaak ligt hierin, dat in den laatsten tijd de ontwikkeliagsvoorwaarden der nijver heid een grondige verandering hebben onder gaan, en dat een nieuwe staat van zaken ls ingetreden, die nieuwe methoden In de eco nomische leiding vordert, terwijl een aantal leiders, in stede van hun werksysteem te wijzigen, nog altijd de oude sleur blijven volgen En daar het blijkbaar Stalin's gewoonte ls, alles tweemaal te zeggen, om zijn denkbeelden stevig in de onwillige of trage hersenen zijner toehoorders te prenten, herhaalt hij nogmaals dezelfde bewering in nagenoeg dcnzAfUcii «na: I De zaak staat zoo, dat de nieuwe voor waarden ter ontwikkeling der nijverheid een nieuwe werkwijze vragen, terwijl eeni- gen onzer bedrijfsleiders dit niet begrijpen en niet willen inzien, dat bun leiding een grondige hervorming behoeft. Vervolgens somt de dictator zes hoofdpun ten op, die naar zijn meening een wijziging in oe economische politiek der sovjets noodzake lijk maken. En bij de behandeling van ieder dier punten werpt hij één voor één de com munistische beginselen overboord. Wij zullen den redenaar op den voet volgen, maar zien ons genoopt tot een samenvatting zijner toe-spraak, om zijn enorme breedspra kigheid binnen redelijke perken teru-g te drin gen. De arbeidskracht. De- eerste hervorming, die Stalin aanbeveelt, of liever dwingend oplegt want zijn wen- selien zijn bevelen! betreft de werving der arbeidskracht. Vroeger, zoo verzekert hij, vloeiden de ar- heilskrachten automatisch van het platte land naar de steden. De honger dreef de boe ren naar de fabriek. Maar thans is de welvaart in de dorpen dermate toegenomen, dat de boe ren er geen belang meer bij hebben, het dorp met de stad te verwisselen. 2) Hieruit volgt, dat voortaan de arbeidekrach- tqn stelselmatig zullen moeten worden aange worven, bij voorkeur door overeenkomsten tusschen de nijverheids-ondernemingen en de lanidbouw-kolchozen. 3) Bovendien zal onverwijld de mechanisatie van het arbeidsproces ter hand genomen en doorgevoerd moeten worden, vooral in die bedrijven, waar massa-productie geboden is, om bet tempo van het vijfjarenplan bij te houden en zoo mogelijk te versnellen. Onder onze bedrijfsleiders zijn er nog som migen, die zweren bij den „goeden ouden tijd", toen de handarbeid hoofdzaak was, en die wei geren te gelooven zoowel aan het nut der wert-oonti-ncten als aan het voordeel der me chanisatie Laat het hun gezegd zijn, dat zij nog mijlen ver afstaan van een juiste opvatting der taak, die d<e snelle opbouw der nijverheid aan ons ailen stelt. - Zij ziea in de huidige moeilijkheden bij het aanwerven van arbeidskracht maar een tijdelijk verschijnsel, dat binnen eenigen tijd wél van. zelf zal verdwijnen. Dat is»een illusie, kameraden: wij moeten de moeilijkheden met eigen wil en kracht over winnen: vanzelf verdwijnen zij nooit! Het arbeidsloon. Ook het enorm verloop van fabriekaperso- n.e-el, dat in vele nijverheidstakken wordt waar genomen en waardoor Sen regelmatige stijging der nroduetie ten zeerste belemmerd wordt, zal niet vanzelf verminderen. Integendeel, dit noodlottig verschijnsel beweegt zich den laat sten tijd veeleer in op- dan in nederwaartsche richting. Er zijn slechts weinig ondernemingen, waar bet verloop onder het personeel minder dan dertig veertig percent per half jaar en zelfs per kwartaal bedraagt! Waar ligt de oorzaak van deze onophoude lijke fluctuatie van arbeidskracht? Zij ligt in de verkeerde organisatie, in de avereehtsche loontarieven en in bet noodlottig streven naar egaliseering van het arbeidsloon, waardoor het verschil in belooning van gekwalifioeerdeo en on-gekwalificeerden arbeid nagenoeg geheel verdwenen is. Zoodoende heeft de gewone werkman niet het minste belang -bij het verwerven van vak kennis en dwaalt hij onvoldaan van de eene fabriek naar de andere, om links en rechts zijn ge-luk te beproeven. Nog ontevredener is de werkman, die zijn vak verstaat en die het eene bedrijf na het andere afreist, in de hoop eindelijk een onder neming te ontdekken, waar men zijn diensten naar waarde beloont. Om dit euvel te bestrijden, moet onverwijld een einde worden gemaakt aan de universeele loon-egalisatie: het heerschende tariefsysteem moet afgeschaft worden. Het kan niet langer worden geduld, dat de ervaren vakman, die in de staalfabrieken de walsen bedient, het zelfde loon trekt als de onbedreven knaap, die den bezem hanteert. In iederen nijverheidstak, in ieder bedrijf in iedere fabriek, moet de vorming en het voortbestaan verzekerd worden van leidende ploegen vakarbeiders, om zoodoende de be schikking te krijgen over een kern van flinke werklui, in staat om een vast steunpunt te vormen voor het opvoeren der productie. En men kan hun vorming en voortbestaan niet beter verzekeren dan door hun loon te verhoogen naar evenredigheid van den arbeid, dien zij leveren. Immers daardoor zullen de ntet-vakkundige arbeiders geprikkeld worden om vooruit te komen en op hunne beurt een plaats te veroveren in de rij der vaklieden. Gij weet het toch zelf, kameraden, dat wij op het oogenblik een dringende behoefte heb ben aan honderdduizenden, ja aan millioenen vaklieden. Welnu, dan moe-ten wij zonder aar- ze^pn den weg inslaan der loonsdifferentiatie. die tevens het aangewezen middel is om de fluctuatie der arbeidskracht te verminderen. Op de uitgaven, die hiervoor noodig zijn, te willen bezuinigen, ware een aauslag op het levensbelang der industrie. Want om den arbeider aan de onderneming te hechten is zijn algemeene lotsverbetering in voeding, woning en -bleeding- noodzakelijk. En het gaat niet aan te beweren, dat de toestand van den werkman, vergeleken bij vroegere jaren, reeds aanzienlijk verbeterd is. Slechts luie en vadsige menschen kunnen troost vin den in zulk een beroep op het verleden. Thans eischt onze Sovjet-arbeider de bevre diging van al zijn stoffelijke en geestelijke behoeften. Hij heeft er recht op en wij zijn gehouden aan zijn verlangens te voldoen, juist omdat wij veel meer van hem vragen dan voorheen van hem gevorderd is. Daarom ls het onze taak het verloop der arbeidskracht tegen te gaan, de loonsgelijk heid af te schaffen, de loontarieven doeltref fend te herzien en den levensstandaard der arbeidersklasse op hooger peil te brengen. Een andere methode bestaat niet. Mr. L. S. 1). Het beruöhte woord is eigenlijk van Brissot den Franachen revoluti-onna-ir van de Groote Omwenteling; maar het verwierf zijn algemeene bekendheid door Proudhon, die in 1840 ts B-.-sanqon een brochure uitgaf, met den titel: ,iWat is eigendom?" en daarop - antwoord gaf. „Eigendom is diefs-tal". 2) Stalin verzwijgt dat do levensmiddelen voorziening der steden en industrie-centra .._o slecht is geregeld, dat zij haar vroegere aantrekkingskracht ge-heel hebben verloren. 3) Wij herinneren eraan, dat onder kolcho zen worden verstaan de van staatswege geor ganiseerde collectieve landbouwbedrijven, (een soort van productie-coöperaties). Sovkozen zijn de domein boerderijen in eigen staatsbedrijf 4) De „prerevka" is de gewone zesdaagsehe arbeidsweek. De „neprerevka" is de ononder broken arbeidsweek, waarbij ieder arbeider eens in de vijf dagen verlof krijgt, terwijl de labriek doordraait. 5) Zooals men weet, ls bij de spoorwegen in het vorig najaar, toen het vervoer finaal was vastgeloopen, onder militairen dwang de discipline hersteld. De Cubaansche opstandelingen winnen terrein Volgens schatting der Cubaansche regeering zijn bij de onlusten van de laatste vier dagen 36 dooden gevallen, terwijl 53 personen werden gewond. De regeertmgstroepen maakten 150 gevange nen. De opstandelingen hebben zich in de berg- districten van Cuba teruggetrokken en te Ha- va n-ma is de toestand weer zoo normaal dat het zakenleven er zijn gewonen voo-rtgang vindt. Alle strategische punten op het eiland zijn door regeeringstroepen bezet. Alleen i,n de provincie Santa Clara schijnen de rebellen nog actief op te treden. De organisatie van den arbeid. Stalin zet voorop, dat de organisatie van den arbeid nog veel te wenschen overlaat, en dat er heele reeksen van ondernemingen zijn, waar de arbeidspraestatie rechtaf slecht is, waar in stede van orde en overleg, wanorde en slordigheid den boventoon voeren, en waar in plaats van verantwoordelijkheidsgevoel, onverschilligheid en „obeslitsjka" heerschen,. Met „obeslitsjka" bedoelt hij het gemis aan verantwoordelijkheidsbesef ten aanzien van den opgedragen arbeid, van de machines, van de werktuigen en de werkbanken. En dan vervolgt hij: Gij weet, kameraden, waartoe deze „obeslitsjka" ons heeft gebracht Onder baar invloed is het spoorwegvervoer totaal gedesorganiseerd. En in de nijverhéid heeft zij niet minder ernstige gevolgen. Toen de industrie nog weinig ontwikkeld was, was de „obeslitsjka" niet van doorslaande beteekenls. Maar bij onze huidige massa-pro ductie en in de nieuw-ingerichte reuzenbedrij ven is zij een geesel der nijverheid, die alles in gevaar brengt wat wij tot nog toe op het gebied der nijverheidsorganisatie hebben be reikt. Hoe kon de „obeslitsjka" bij ons wortel schie ten? Zij kwam in de fabrieken als een onwettige gezellin der „neprerevka" 4). Bij een goede arbeidsverdeeling, waarbij ieder verantwoorde lijk is voor een bepaalde taak, waarbij bepaal de ploegen aan bepaalde machines en werkban ken zijn verbonden en allen elkander de hand reiken tot verhooging van de hoedanigheid en hoeveelheid der productie, kan de „neprerevka" leiden tot een geweldige arbeidsprestatie en tot uitroeiing der „obeslitsjka". Zoo is het tegenwoordig op de spoorwegen gesteld, waar na de finale uitroeiing der „obeslitsjka" 5) zonder eenig ongerief de „neprerevka" is ingevoerd. Maar hetzelfde kan men helaas niet zeggen van vele andere ondernemingen, die 1e haas tig tot de „neprerevka" zijn overgegaan, zon der voorbereiding, zonder organisatie, zonder verantwoordelijkheid van ieder der arbeiders voor een bepaalde, concrete taak. Zoodoende kreeg men de „neprerevka" op papier, maar de „obeslitsjka" in de werkelijk heid. Niet ten onrechte klagen de arbeiders: „Wij zouden de arbeidspraestatie wel willen opvoe ren en de productie verbeteren, maar wie zal onze pogingen op prijs stellen, als toch niemand eenige verantwoordelijkheid draagt?" Kameraden! Om de „obeslitsjka" uit den weg te ruimen, staan twee wegen open: ofwel de „neprerevka" in te voeren, maar dan onder zulke voorzorgen, dat zij haar volle effect sor teert; ofwel de .neprerevka" tijdelijk aan kant te zetten en de zesdaagsehe arbeidsweek weder te herstellen, zooals onlangs is geschied in de tractorenfabriek te Leningrad. Naar „El Matl" uit Soria verneemt, werd aldaar dezer dagen door de republikeinscke alliantie een meeting georganiseerd, waaraan ongeveer vijf duizend personen deelnamen. Op deze bijeenkomst werd o. a. ook het woord gevoerd door den minister van buitenlandsche zaken, Lerroux. De Spaansche minister begon zijn rede met te wijzen op zijn consequent republlkelnsch optreden en gaf uiting aan den vurigen wensch, nat zijn traditioneele republikeinsche gevoelens hem zouden helpen, om zijn gezag te handhaven en door dit gezag aan alle goede burgers den raad te geven, om zich aaneen te sluiten ter verdediging van de republiek. Minister Lerroux voegde er aan toe, dat alle sociaal onrecht moet worden weggenomen, zonder gevoelens van wraak op te wekken maar toch zoo, dat eens en voor goed aan alle wan orde een einde wordt gemaakt. Het verwondert mij, zoo ging hij voort, dat er nog personen zijn, die de regeering er een verwijt van maken, dat zij alle sociale kwesties niet in vier maanden tijds heeft opgelost. Terwijl de republiek aan een ieder alle moge lijke vrijheid biedt, om zijn ideeën uiteen te zetten, zijn er belaag, zeide Lerroux, zoowel onder de reohtsche als linksohe partijen nog elementen, die van deze vrijheid misbruik maken en het werk der regeering belemmeren, ja zelfs de ministers, vodral mijzelf, als tyran- nen beschouwen, wijl zij de sociale kwesties niet in een paar maanden hebben kunnen op lossen. Nutteloos en ongeschikt noemde Lerroux de elementen, die onder min of meer bedekten vorm den val der regeering wenschen, waar door zij er echter, zoo ging de minister voort, nooit in zullen slagen, de monarchie te her stellen, die eens en voor goed gevallen is, om zich niet weer op te richten. Wat zij zouden kunnen bereiken, is, dat de heerschappij van het fascisme of het rijk der anarchie gesticht wordt en beide regeeringsvormen zouden voor allen een bittere schande zijn. Zij echter, die meenen, zoo ging Lerroux voort, dat ik alleen het vaderland kan redden, vergissen zich schromelijk. Het bevalt mij niet, dat men mij de macht van een wonderdoener toekent. Een man alleen, zeide Lerroux, kan de groote regeeringskwesties niet oplossen. Allen moeten de regeering steunen. Met betrekking tot de agrarische hervor mingen zeide de Spaansche minister, dat er geen onteigening of verdeeling van het groot grondbezit zal pJaats hebben zonder een recht matige schadeloosstelling met inachtneming van een ieders rechten en in overeenstemming met aller belangen. Over de sociale conflicten zeide Lerroux, dat deze de vrucht zijn van het onderricht, dat "elen ontvingen in de school der monarchie, die een bureaucratie, een leger, een élite van professoren en rechters schiep, niet om den taat maar om de monarchie te dienen. Ik ben conservatief, zeide hij, in de verdedi ging der republiek en als ik geroepen ben, om te regeeren, dan zal ik dit doen in overeen stemming met de ejschen van de souvereiniteit van het volk. Daarna kwam Lerroux te. spreken over de kwestie van Kerk en staat. Men beschuldigt mij ervan, zeide hij, dat ik de Kerk vervolg. Toen ik vandaag echter een bezoek bracht aan Rurgo de Osma, ontving mij de bisschop van dit diocees met alle eerbewijzen, die het gezag, dat ik vertegenwoordig, verdient, waardoor de bisschop aan den keizer gaf wat des keizers is. Ik heb den prelaat gezegd, zeide Lerroux, dat ik een voorstander ben van dé scheiding an Kerk en staat, opdat beiden zichzelf in volkomen vrijheid besturen, ieder binnen zijn eigen rechtsgebied. Boven alles echter, zoo zeide ik den bisschop, moet deze kwestie worden opgelost door het parlement, waarin ook ver tegenwoordigers van de Kerk zitting hebben en waarin het mogelijk zijn zal de juridische wegen van een concordaat te zoeken en te vinden. Wij kunnen echter niet dulden, dat de Ledienaren der Kerk reactionnairen en vijan den van de vrijheid zijn, daar zij het geestelijk gezag vertegenwoordigen, dat in overeenstem mlng moet zijn met het menschelljk gezag, om daarmede samen te werken. Met betrekking tot de regionale vraagstukken wide de Spaansche ministe van buitenlandsche zaken alleen dat deze i door het parlement. v - orden opgelost. Lerroux besloot zijn rode met de verklaring, 'at hij niet naar de macht streeft. Mocht Ik hter. zoo besloot hij. tot president dór Spnnn •tohe republiek worden gekozen, dan zal Ik mij zelf opofferen voor de republiek en voor de vestiging van et rijk van vrede en rechtvaar digheid -verken. NEW YORK, 13 Augustus. (V. D.) De spaar zaam doorkomende berichtan uit Cuba wijzen er op, dat in geheel Cuba een benden-oorlog woedt. Ofschoon president Mach ado ©en opti mistische verklaring aflegde, in welke bij op do sterkte van het leger, dat 14.500 koppen telt, wijst, is het duidelijk te merken, dat de opstandelingen van uur tot uur terrein win nen. De correspondent van de „New York Times" spreekt reeds over een gronten aanstaanden besllssenden slag. De verbindingen met het binnenland zijn gedeeltelijk verbroken. Te New York werd een revolutionnaire Cu baansche Junta gevormd. Een sirijd voor de rechten individu en gezin van Door haar ijver vallen onschuldige slachtoffers. EEN RACE DOOR DE STAD Woensdagavond tegen negen uur ontving de politie te Aken bericht, dat een Nederlands-che smokkelauto over de grens was gekomen en die richting van Aken had genomen. Daarop posteerde zich een overvaileom man- do bij den toegang tot de stad en tegen tien uur kwam de auto dan ook werkelijk zonder lichten aangereden. Op de sommatie van de politie hield de auto echter niet stil, doch reed in volle vaart ver der, waarop een jacht door de straten van de stad volgde. Herhaaldelijik trachtte de Nederlandsche auto den politieauto te rammen, doch tenslotte gelukte het, den smokkelauto in de Wilhelm- strasso door het stukschieten van de handen tot staan te brengen. Bij de schietpartij tijdens de achtervolging werden verscheidene personen getroffen, o.a. een 21 jarige jongeman, die toevallig met zijn rijwiel de Wilihelmstrasse passeerde. Hij kreeg een schot in den bulk, aan de gevolgen waarvan hij nog in den loop van. den nacht In het zie kenhuis ls overleden. Verder werd een 33 Jarige man door een schot in het. dijbeen gewond. De auto, waarin zich 3.000 K.G. koffie be vond, werd. in beslag genomen. Het uitvoerend comité van bet Brdtsch-In- jdiscbe congres heeft besloten, niet deel te nemen aan de opnieuw te houden Ronde Tafel conferentie te Londen. Gandhi niet naar Londen. LONDEN. 13 Augustus. (V.D.) De werkcom- missie van bét Indisch nationale congres heeft hedenmiddag besloten, niet deel te nemen aan de Engelsch-Indische conferentie. Uit de besliste houding van het congres meent men te moeten opmaken, dat Gandhi niet naar Londen zal vertrekken. Verklaring van Gandhi. BOMBAY, 13 Augustus. (R.O.) In een onder houd met een vertegenwoordiger van Renter verklaarde Gandhi, dat hij niet van plan is, onmiddellijk de burgerlijke ongehoorzaam heid te hervatten en dat er geen sprake van is, dat de onderhandelingen betreffende de deel name van het congres aan de ronde tafelconfe rentie heropend zullen worden. Onze Londenschie correspondent schrijft ons: Fr. Francis Woodlock, S.J., de ook buiten katholieke kringen algemeen bekende predi ker, publicist en polemist, heeft in een toe spraak over de gebeurtenissen in Italië opge merkt, dat het grootste deel der Engelsohe pers blijk gegeven heeft te begrijpen, dat de Paus in het conflict tusschen den H. Stoel en het fascisme de vrijheid van het individu en het gezin verdedigt tegenover de aanmati ging van den staat, volstrekt meester te zijn over den burger. Ongetwijfeld is de sympathieke houding van bijna de gaheele Londensche pers tegenover den Paus in verband met diens strijd voor de zedelijke rechten der Italiaansche Katholieken een opvallend verschijnsel. De zaak van de andere partij moet al bui tengewoon zwak staan, indien een zoo groot aantal Engelsche bladen party kiezen voor het Vaticaan. Vier jaren geleden, toen de moeilijkheden met de „Action frangaise" haar hoogtepunt bereikten, kozen versoheidene toonaangevende organen min of meer partij tegen het Vaticaan, en wel op grond daarvan, dat (de „National Review" formuleerde het heel duidelijk) het Vaticaan door middel van nationale katholieke partijen, georganisieerd volgens het model van het Duitsche centrum, opnieuw een politieke wereldmacht poogde te worden (Nat. Rev. van Nov. 1927). Thans zien vele van diezelfde bladen in het Pauselijk kampioenschap voor de Italiaansche „katholieke actie" een strijd voor de rechten van individu en gezin tegen ataats-aanmati- ging. Ongetwijfeld een vooruitgang! In die „English Review" schrijft J. D. Gre gory een merkwaardig artikel, waarin hij o.a. het optreden van Mussolini tegen het Vaticaan poogt te verklaren, zonder het echter te recht vaardigen of zelfs te verontschuldigen. Inte gendeel: de feitelijke beweringen in de jongste Encycliek schijnen allen twijfel ten aanzien van de rechtmatigheid van het pauselijke standpunt by dsn schrijver gebannen te heb ben. De verklaring, die bij geeft is, voor zoover ik weet, oorspronkelijk en bovendien zeer aan nemelijk. Wat hij te berde brengt omtrent de Inwerking van het oude contract tussohen christendom en paganisme, berust op hetgeen Bluntschli bijna zestig jaren geleden in het vierde hoofdstuk van zijn „Algemeene Theorie van dem Stiaat", omtrent den antieken, den feodalen en den modernen staat opmerkte, en heeft, toegepast op het fascisme, ongetwijfeld bewijskracht. Het verklaart evenwel niet, waarom Mussolini, wiens politiek van verzoe ning met het Vaticaan men „Napoleontisch" noemt, eenige jaren later die politiek moed willig omverwerpt. De encycliek zelf geeft een duidelijke aan wijzing, waarop de schrijver voortbouwt. Aanvankelijk verklaard» net feeeiama ooen- lÏÏjk oorlog aan socialisme en vrijmetselarij hetgeen dan ook zijn raison d' ètre was. Het onderdrukte belde, en verdreef hun aanhan gers. Na eenigen tyd kwamen dezen door de achterdeur terug, zy transformeerden zich rustig tot trouwe fascisten, en traden toe tot de partij. In hoeverre hun bekeering tot het hoofdbeginsel oprecht was, is onmogelijk te be- oordeelen. Maar hun invloed op de partij moest vroeg of laat merkbaar worden, en in één opzicht konden zij waarschijniyk op eenige bewegingsvrijheid rekenen, n.l. wat betreft hun anfci-clericalisune, dat niet wezenlijk on- vereenigbaar was met hun nieuwe (nationale) belijdenis. „Of de leiders der party onder hun invloed gekomen zijn", zegt Gregory, „kan slechts wor den gegist. Maar men kan met zekerheid con- cludeeren dat hierin een der oorzaken van het jongste conflict gelegen is". 100.000 liter alcohol aan boord STOCKHOLM, 13 Augustus (H.N.). Een Zweedsch wachtschip heeft in de Oostzee een onder Hongaarsche vlag varend stoomschip in beslag genomen ,dat in de Poolsohe haven 100,000 liter alcohol aan boord had genomen, welke lading, naar aangegeveli werd, voor een Rotiterdamsolie fabriek bestemd was. Het Zweedsehe wachtschip stelde echter vast, dat de lading naar Zweden gesmokkeld zcm worden. De heele lading is daarop met het schip in beslag genomen en de uit 29 koppen bestaande bemanning gearresteerd. De kapitein moet een Dultscher zijn. Pmr-dent von Hindenburg inspecteert een eere-compagnie der „Reichswehr" een parade op het Plein der Republiek te Berlijn, MOORDENAAR ONTDEKT Het is de politie gelukt, den moordenaar van Albert Heister, don leider van de Keulsehe afdeel 1 ng van den Stahlholm, die Zaterdag nacht voor zijn woning door een revolverschot werd gedood, te outdekken. De moordenaar jg de 29-jarlge communistische arbeider Dür- wendt, naar wien thans wordt gezocht. Toch een slachtoffer? TOURIST ONDER VALLEND GESTEENTE VERPLETTERD. INNSBRUECK, 12 Augustus. (V.D.) Maan. dag i« een Duitsche toerist bij het zoeken naar Edelweiss op de Kadisfluh in het Bregenzer Wald verdwaald. Aan de noordzijde kon hij voor- noch achterwaarts, zoodat hij den nacht in de bergen moest doorbrengen. Dinsdagmoi* gen vroeg werd pas zijn hulpgeroep gehoord. Een reddingscolonne ging er op .uit, doch als gevolg van de ontoegankelijkheid van de Plaats van het ongeval, moest deze zonder re sultaat terugkeer en. Dinsdagavond ls een tweede hulpexpeditie onder leiding van een inspecteur der gendar merie bij hevigen regenval uitgetrokken. Toen de Inspecteur, Dueringer, hedenmorgen vroeg in de buurt van den verongelukte kwam, stortte hij, waarschijnlijk door het zich be geven van een stuk steen ongeveer 200 meter neer. Dueringer werd geheel verpletterd. Twee andere leden der reddingsexpedltle bevinden zich thans nog in de omgeving van den tourist. Ook zij kunnen voor- noch achter waarts. BERLIJN, 13 Augustus In den loop vhn het onderzoek inzake den aanslag op den D- liein bij Jilcerbog, hoeft zich een beambte van de recherche. Karl Kraft, uit Berlijn, aan. gemeld, die bezoek verwachtte van zijn oom, Tizia.li Flayt. uit Winterthur in Zwitserland die Zaterdagavond met den verongelukten trein uit Bazel zou aankomen. Naar de leider der opruimingswerkzaamheden mededeelt is het niet uitgesloten dat zich onder een der nog niet gelichte spoorwagens een lijk bevindt. Tot nu toe zijn vijf wagens weer op de rails gezet. Indien de tweede 60 tons-kraan zal zijn aangekomen zullen die overige drie wagens waarschijnlijk reeds morgen worden opgelicht. Het verluidt dat alle ge wouden aan de bete rende liaud zya^ Auto door trein gegrepen. In den nacht van Woenfi'des "V Donderdag werd by een spoorwegovafgang nabij het station Hirschfekl een auto gegrepen door een goederentrein; Van de inzittenden vai. den auto wérd een vrouw op «lag gedood en een man ernstig gewond, zoodot hij naar een zie kenhuis moest worden overgebracht, waar hij nog niet g&hoord kon worden Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat de baanwachter verzuimd heeft de afsluitiboomen neer te laten. HINDOES EN MOHAMMEDANEN Ernstige botsingen in Britsch-Indië Volgens een bericht uit Bombay aan de „Daily Express" zijn aan de Noord Westelyke grens van Britsch Indië eirnsMge botsingen tusschen Hindoes' en Mohammedanen voorge komen, waarbij talrijke buizen verbrand ea geplunderd zijn. Men vreest, dat er ernstige Vëriieziein geleden zijn. j Nader® bijzonderheden ontbreken nog. Re- gearings troepen uit Lahore zijn naar het ga- bied van de onlusten gedirigeerd. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2