FABRIEKSARBEID P. LECTOR B. H.MOLKENBOER O. P. m Gewichtig doenerij ZATERDAG 15 AUGUSTUS Ï93T DE GEVAARLIJKE ZEE. RIJ ZIJN ZILVEREN PRIESTERFEEST BRANDSTICHTING IN DE ALEXANDER-KAZERNE. HET ONGELUK OP DE WIELERBAAN. M up EEN BIJZONDERE OPRUIMING WAT BIJ SLOOPING TE VOORSCHIJN KOMT. VERDRONKEN. een organisten-congres. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. MOTORBOTSING. MOTORRIJDER GESLIPT. GEVERFDE KIPPEN. ara WAARVAN IS EEN KRENTENMIK GEMAAKT TOT LID VAN DEN RAAD TOEGELATEN. WEER EEN VAN DE OUDE GARDE DE ZIEKTEGEVALLEN TE GOES. AUTO TE WATER. AUTO ALS BRANDSTICHTER. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. VAN VROUWEN EN MEISJES Voor eenige maanden is een Rapport ver schenen, opgesteld door een „Sociale Stu dieclub", bestaande uit c[e heeren Willem Asselbergs, dr. Ir. E. H. M. Beekman, prof. Ir. J. M. Granpré Molière, prof. H. Kaag, Gerard Knuvelder, Prof. Mag. Dr. J. B. Kors O.P., mr. G. C. J. D. Kropman, Willem Nieuwenhuis, prof. mr. W. P. J. Pompe, ir. T. S. G. J. M- van Schaik, Th. H. Schlich- ting, Arts. Seer., J. W. van Wel, mr. dr. P. J. Witteman, voorz. Bij zijn verschijnen heeft dit rapport eenig onaangenaam stof doen opvliegen. Wij meenden goed te doen met dit even te laten bezinken, eer wij er ons toe zetten, dit ons ter beoordeeling toegezonden Rapport te bespreken. En wanneer wij dit thans gaan doen, meenen wij niet beter te kunnen handelen dan eerst den inhoud van dit Rapport kor- telijk weer te geven. Het is een meerder heidsrapport, daar een minderheid er zich niet geheel mee heeft kunnen vereenigen. Wie deze minderheid uitmaakten, wordt niet meegedeeld, maar het valt, als men de namen van de leden leest, wel te bevroe den. De „Sociale Studieclub" zet voorop, dat het niet haar doel was „practische oplos singen te verstrekken, maar alleen „alge meens richtlijnen" te ontwerpen. Ook be perkt zij zich tot een behandeling van den fabrieksarbeid van vrouwen. Kantoor-, ate lier- en winkelarbeid evenals het dienstbo den-vraagstuk bleven dus als zoodanig bui ten beschouwing. Ook den fabrieksarbeid van gehuwde vrouwen laat de studieclub buiten beschou wing. De algemeene meening is reeds, dat gehuwd zijn en fabrieksarbeid niet kunnen samengaan- Zij bepaalt zich dus tot een be schouwing van den fabrieksarbeid van on gehuwde vrouwen en meisjes, en tracht dan een antwoord te geven op deze twee vra gen: le. wat is aanleiding en oorzaak; en 2e. wat zijn de gevolgen van dezen fabrieks arbeid? Wat de eerste vraag betreft, onderscheidt zij tusschen aanleiding en oorzaak van de zijde der werkgevers, en van de zijde der werkneemsters. Bij de werkgevers ziet de Studieclub als hoofdoorzaak, dat deze vrouwenarbeid eco nomisch voordeelig is. Zoo heeft de win zucht der ondernemers geleid tot 't ont staan van vrouwen- en kinderarbeid, omdat deze goedkooper is dan mannen-arbeid. Daarbij kwam, dat het karakter der vrouw veel volgzamer, gehoorzamer en geduldi ger is. Ze is geschikter voor monotoon mas- sa-werk, ze is sneller van beweging, en heeft fijne, lenige vingers. En ten derde: de vrouw leent zich min der gemakkelijk tot organisatie, ook al om dat voor haar het fabrieksleven een door gangsfase is in haar bestaan: het huwelijk blijft haar ideaal. Bij de werkneemsters ziet de Studieclub drie motieven: le. Zij moeten bijdragen in de tekorten van het gezinsinkomen. 2e. In haar leeft, in veel gevallen, zucht naar meer inkomen voor zichzelf, zonder dat de gezinsomstandigheden hier onmid dellijk toe dringen: vrouwelijke behaagzucht, zucht zich op te sieren, behoefte aan uit gaan en eigen vrij-aanwendbaar inkomen. 3e. Er is afkeer van particuliere dienst betrekking, ja zelfs van het gezinsleven in eigen kring, naast doorwerking van de fe ministische gedachte. Wat zijn nu de gevolgen van dezen fa brieksarbeid van vrouwen en en meisjes? De Studieclub onderscheidt hier drie soor ten: 1. sociaal-economische, 2. psychische, en 3. godsdienstig-zedelijke. 1. Sociaal-economische gevolgen: werk loosheid van mannen, afhankelijkheid van de ouders van hun kinderen, dienstboden- nood. 2. Psychische gevolgen: allereerst die, welke voortvloeien uit den aard van het werk; verdeelde arbeid, en daardoor min der arbeidsvreugde, herhaalde arbeid, en daardoor minder belangstelling voor het produkt, en slechts schijnbaar vergemakke lijking van den arbeid: stukloon, snel tempo, zenuwoverspanning- De fabrieks arbeid is mechanisch, geestdoodend, al thans geestverdoovend. 3. Godsdienstig-zedelijke gevolgen: de schafttijd is voor de meisjes zeer gevaar lijk; schaftlokalen en privaten bieden zede lijk gevaar; evenzoo het samenwerken met mannen en jongens en de finantieele afhan kelijkheid van werkbazen; funest vooral is de invloed van gehuwde vrouwen op fa brieksmeisjes; zeer gevaarlijk ook is het vervoer van en naar de fabriek soms over groote afstanden en in nachtelijke uren. Dit alles wordt verergerd door de om geving: het voor de meerderheid corrupte fabrieksmilieu, en de veel te geringe gods dienstige ontwikkeling. Na deze beschouwingen over oorzaken en gevolgen komt de Studieclub tot de vol gende conclusies: 1. De arbeid van de vrouw, zelfs van de gehuwde vrouw, in de fabriek is in abstracto, in zich, geen kwaad. 2. De vrouw is aangelegd en voorbe stemd voor het moederschap en de verzor ging van het gezinsleven (uitzonderingen daargelaten en afgezien van kloosterroe pingen.) 3. De fabriek echter (uitzonderingen ook weer daargelaten) maakt het allergrootste deel der meisjes weinig geschikt èn voor het moederschap èn voor huiselijken arbeid. 4. De ideale werkkring voor meisjes is 'een zulk danige, waarin zij de beste voor bereiding krijgen voor haar latere taak als moeders: dus arbeid in eigen (of eens an ders) huisgezin, huisverzorging, onderwijs, ziekenverpleging. Het negatief ideaal is: het meisje uit de fabriek. (Erkend wordt echter, dat dit ideaal prac- toch nu nog niet te verwezenlijken is, al Tengevolge van den Duitschen crisis-weer slag staan ook in de Hongaarsche hoofd stad de menschen in file voor de bank gebouwen. wordt hier aanstonds weer bijgevoegd: „Maar dat het meisje in de fabriek-van-nu op haar plaats zou zijn, is strijdig met onze katholieke ethische en sociaal-economische beginselen"). 5. Noodzakelijk is: a. betere godsdienstige scholing, betere ontwikkeling, betere karakter-vorming on zer Roomsche meisjes, dus betere opleiding tot haar taak van Roomsche moeder; b. een geest van godsdienstzin in de be drijven; c. juiste sexueele voorlichting; d. wering uit de bedrijven van alles, wat de meisjes in gevaar kan brengen. De minderheid der Studieclub, die meent dat de meerderheid de gevaren en bezwa ren van den fabrieksarbeid voor meisjes al te zwart heeft afgeschilderd, is het met de vier practische conclusies, sub 5 genoemd, volkomen eens. Zie daar de inhoud van dit rapport, zeer kort, maar naar wij vertrouwen toch vol komen juist weergegeven- In een volgend artikel hopen wij daar over onze meening te zeggen. Onder de jubileerende priesters, die op Maria- Hemelvaart hun 25-jarig priesterschap her denken, behoort mede de bekende Dominica ner pater Bernard Hilarius Molkenboer, Lec tor aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Professor in de Eloquentia Sacra in het Studie huis der Paters Dominicanen, te Huissen. Pater Molkenboer vijf en twintig jaar pries ter, beteekent ook vijf en twintig jaar van rijken en rijpen priesterlijken arbeid, vijf en twintig jaar onvermoeide deelname aan het Katholieke cultuurleven in Nederland. Pater Molkenboer is een kind van artistieken huize, Vader Molkenboer was de Directeur van de Rijksnormaalschool voor Teekenonderwijs, zijn moeder een Derkinderen, zuster van wijlen den grooten Antoon Derkinderen, Directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, te Amsterdam. Als jongere broer van Antoon en Theo Mol kenboer, de bekende beeldende kunstenaars, mag Pater Bernard Hilarius zeker niet als dé minst begraaf de aangerekend worden Welsprekend redenaar, communicatief spre ker, charmeerend causeur van ongemeene gees tigheid, dichter, schrijver, literatuurkenner, heeit Pater Molkenboer stijl weten te geven aan zijn buitenmate werkzaam leven. biet t minst als Vondel-kenner. Zoo al niet geboren in de Vondelstad, hij zag, naar wij meenen, in 1S79 te Leeuwarden het levenslicht woonde hij toch al als opgroeiend kind in de schaduw van Vondels standbeeld. De liefde en vereering voor Vader Vondel zaten Pater Molkenboer van jongs af al in het bloed. Als andere studenten van zijn leeftijd hun verstrooiing en ontspanning zochten bij sport en spel, zag men Bernard Molkenboer geduren de den recreatietijd gewoonlijk met de kleine Roelants' uitgave van Vondels werken aandach tig lezend en memoreerend op en neer wan delen. In 1899 trad Bernard Molkenboer onder den naam van Hilarius ook de keuze van zijn kloosternaam karakteriseert dezen altijd blij- moedigen mensch in de Orde van Sint Do- minicus, waar hij naast zijn gedegen philoso- phische en theologische studiën hij haalde ook zim lectoraat in de Godgeleerdheid al zijn vrijen tijd besteedde aan zijn lievelings studie, nationale en algemeene literatuur en kunstgeschiedenis, meer speciaal de twee groot ste Katholieke dichterfiguren Vondel en Dante, die beide zijn volgend leven geteekend hebben. Nog jong deed hij zich kennen als een fijn voelend dichter, maar mogelijk was 't juist zijn eerbiedig ontzag voor dichters als Vondel en Dante, dat hem bescheiden bij een enkfile uit gave van eigen verzen zich deed bepalen. Zijn overheid, die zijn kunstzinnige neigingen te apprecieeren wist, stelde hem na zijn pries terwijding gaarne in de gelegenheid eenige ja ren te Rome zijn cultuur-historische studiën te volmaken. Hier werd al spoedig het prachtig geïllu- Wederom een slachtoffer. Bij het baden in zee is aan het Stdlile Strand door den stroom afgedreven en 'verdronken de 45-jarige L. de V. wonende te 's Hage. Door een agent van politie werd nog kunstmatige ademhaling toegepast. Een dokter van den ge neeskundigen dienst constateerde echter den dood. 1 Weer een slachtoffer. Ook gisteren heeft de zee bij het Stille Strand weder een slachtoffer geëischt. De 13-jarige H., wonende aan de Van Zeg. gelenstraat, had zich bij het baden aldaar 's middags omstreeks half 5, te ver in zee ge waagd en was afgedreven. Na veel moeite slaagde men erin den knaap op het strand te brengen, waarna onmiddel lijk kunstmatige ademhaling werd toegepast, helaas zonder resultaat. Nadat een dokter van den Geneeskundigen Dienst den dood had ge constateerd1, is heit stoffelijk overschot van den jongen naar het Ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. Om de sensatie. De Krijgsraad te 's Hertogenboshc heeft gis teren voortgezet die behandeling der strafzaak tegen den wachtmeester J. M. O., beschuldigd drie maal brand te hebben gesticht in de Alexanderkazerne te den Haag. Verd. bekende, maar zeide, niet het voornemen gehad te heb ben brand te stichten. Na verhoor van overste Jhr. J. van Suchte- len .memoreerde de auditeur militair, dat op het gepleegde feit de maximum straf staat van 16 jaren. Verd. heeft blijkbaar de sensatie eens willen meemaken de kazerne in brand te zien staan. Rekening houdende met verzachtende omstandigheden luidde de eisch 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 voorwaardelijk en ontslag uit den dienst. De Krijgsraad veroordeelde verd. tot 6 maan- den, waarvan 2 voorwaardelijk en ontslag uit den dienst Toestand der slachtoffers wordt „redelijk goed" genoemd. Omtrent 't ongeluk dat Donderdagavond op de Stadionwielerbaan plaats had en waarbij Herkuleyns van zijn motor in het publiek werd geslingerd en met gebroken beenen (gecom pliceerde breuken) naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd, vernemen wij, dat Herkuleyns een rustigen nacht heeft gehad. Zijn toestand wordt naar omstandigheden re delijk goed genoemd. De toestand van de twee toeschouwers, de Koning en Boortsma geheeten, die tengevolge van het ongeluk het ernstigst verwond waren, was gistermorgen naar omstandigheden vrij goed. Beide heeren hebben waarschijnlijk een hersenschudding opgeloopen. Men deelt" ons nog mede. dat nog niets vast staat omtrent het eigenlijke ongeluk. Waarschijnlijk zal de oorzaak van het onge luk wel altijd een geheim blijven. Over den toestand van Herkuleyns kunnen wij nog het volgende mededeelen: Beide bee nen zijn ernstig gebroken, een ervan zelfs zeer ernstig. -y-- streerd standaardwerk geboren over de „Room sche Schoonheid", welke hij in de Eeuwige Stad mocht aanschouwen en doorleven. Maar ook Vader Vondel bleef hij in Rome trouw, al begon begrijpelijkerwijs onder de Italiaansche luchten Dante hem zeer sterk tot zich te trekken. In het vaderland teruggekeerd en benoemd tot professor in de Dogmatiek in het studie huis zijner Orde te Huissen, begon Pater Mol kenboer zijn reeks van Vondelstudies te publi- ceeren, waardoor hij zich zelf reeds den Von delleerstoel oreeerde, die hem eenige jaren later bq de stichting van de Katholieke Uni versiteit zoo eervol als aan den eerstgei pene zou worden aangeboden. Wij herinneren ons persoonlijk hoe, toen het Hof stad tooneel eenige jaren geleden voor onze Volksuniversiteiten Vond'eI's „Leeuwendalers" ging spelen, de dissectie Lector Molkenboer inviteerde haar in deze te willen voorlichten met zijn veelzijdige kennis. Molkenboer kwam naar Den Haag en gaf voor directie, regisseurs en artisten een paar uur ooilege over de „Leeu wendalers met plannen ien tooneelvormen, zooals het vroeger gespeeld was en Vondel 't zich had gedacht, en dat op zulk een boeiende wijs, dat verschillende vergrijsde artisten ons opgetogen de verzekering gaven nog nimmer in hun leven zoo'n interessante, leerzame voor studie en inleiding tot een stuk te hebben meegemaakt. Zag Pater Molkenboer zich door de nog altijd betreurde opheffing van het prachtige tijdschrift „de Beiaard" een hem zoo welkom podium ontgaan, hij aarzelde niet zelf een spe ciaal Vondel-tijdschrift, de „Vondelkroniek" te stichten, waarbij hij zich met de beste Vondel kenners uit den lande wist te omringen. Hij schreef artikelen over „Dante en de Dominicanen", „Dante en Vondel'', over de Dante-vertaiing van Hagebroers, over „Dante en Bellarmdnus''. Naast het geschreven woord, 'benutte hij niet minder boeiend het gesproken woord om in tal van ontroerende en geest driftig© voordrachten den grooten Flore-ntijn- schen dichter aan ihet katholieke volle bekend te maken. Maar boven dit alles staat de mees terlijke monographie, welk© hij in Dante's ju beljaar over den dichter verschijnen deed, wel licht het rijpste werk van Molkemboer's rijken en veelzijdigen geest, en dat geprezen wordt als het gaafste Dantewenk, dat ooit in de Ne- derlandsche letterwereld is verschenen. Met nog inniger piëteit schonk Pater Mol kenboer ons het ontroerend© Leven van zijn gevier-den ordebroeder Pater Vincentius de Groot, den eersten buitengewonen Hoogleeraar in de Thomistisch© Philosophie aan de Ge meentelijk© Universiteit te Amsterdam. Meer dan ©en ander toch weet Pater Molkenboer de 'beteekenis t© schatten van een zieleleider on der studenten hij die zelf al zoovele jaren de geestelijke leider en moderator is van de stu denten aan de Rijkslandbouwlhoogesohool te Wageningen. Pater Molkenboer vijf en twintig jaar pries ter! Vijftien wagens met vuil. In de le Oosterparksitraat te Amsterdam voirdt een aantal huizen dateerend© uit de laatste helft der 18e eeuw gesloopt om plaats te maken voor moderne woningen en tevens om een betere gelegenheid te scheppen voor de regeling van het verkeer. Echter hébben niet alleen de sloopers, ook de Stadsreiniging heeft bij dit karweitje de handen vol werk. De huizen zijn n.l. totaal uit gewoond en van binnen verkeeren zij vaak in vervuilden toestand. Daar moest dus de Stads reiniging aan te pas komen. Niet minder dan 15 wagens van dezen dienst waren nood'ig om al het vuil, dat uit de hui. zen te voorschijn kwam, te vervoeren. Begrij pelijkerwijze trok deze gebeurtenis ontzaglijke belangstelling. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. P. Lector B. H. Molkenboer O.P, EEN BLINDE, DIE DOMINEE WORDT. Een zeldzaam geval Op 23 Juli j.l. Is er te Goedemond in den Oranje Vrijstaat in de Ned. Gereformeerde kerk in het ambt bevestigd ds. F. W. P o t g i e- t e r. Deze Potgieter, blind zijndo, aldus vertelt de Standaard, had op 40-jarigen leeftijd den moed, zich aan de opleidingsschool te Welling ton te laten inschrijven als student. Evenals kleine jongens moest hij ook alles doorloopen. Met taai geduld wist hij zijn candidaatsexamen na 12 jaar studie af te leggen. Met z'n vrouw en zes kinderen trok hij naar Wellington, zijn gade leerde samen met hem Grieksch en Hebreeuwseh en las hem steeds alle bronnen voor, vow zijn tentamens en examens. Aanvankelijk was ds. Potgieter muziek leeraar, maar er was altijd 'n drang „om nio alleen deur middel van mij handen vir die'n dierb'ren Here te getuig nie." DIETSCH STUDENTEN VERBOND. Samenwerking van Dietsche en Friesche studenten. In zijn onlangs te Roosendaal gehouden ver gadering heeft het hoofdbestuur van het Dietsch studentenverbond bet volgend besluit genomen: „Het hoofdbestuur van het Dietsch studen tenverbond, vertegenwoordigende de Dfetsche studenten in Nederland en Vlaanderen, zich bewust van de groote beteekenis welke de erkenning van het nationaliteitsbeginsel heeft voor de verwezenlijking van den vrede in Euro pa, van oordeel dat de vrijheid van cultureele ontplooiing, welk© voor de eigen volksgemeen schap, wordt opgeëischt, aan anderen niet mag worden onthouden, besluit de „Federaesje fen Fryske Studin- teforienings" uit te noodigeen tot'wederzij d- sche erkenning en, waar mogelijk, samenwer king op den grondslag van het rapport „Diet- schers en Friezen". Donderdagavond is het 4-jarig zoshtje van den heer C. P. te Enkhuizen in de Oosterhave® te waiter geraakt on verdronken. Bij al zijn veelzijdigen wetenschappelijken literairen en ku-nstbistoriscben arbeid is Pater Molkenboer im en voor alles priester geweest en gebleven. Hoezeer studie en wetenschap ook steeds be slag op hem legden nooit deed zijn Overheid tevergeefs een beroep op hem, als" men in den priesterlijken wijngaard een arbeider te kort lcwam. Talloos -zijn de retraites, missies triduüms, vastenmeditaties, welke door Pater Molkenboer in deze vijf en twintig jaren zijn gehouden. Duizenidein en duizenden, geestelijken zoowel als leeken, heeft hij met zijn welsprekend en apostolisch woord ontroerd en gesticht. Hij heeft de .„eloquentia sacra'', de gewijde welsprekendheid niet aiilieen theoretisch ge doceerd, maar ze ook tallooze malen op voor tref felijkie wijze de fadto gedemonstreerd. Vijf en twintig jaren geleden, ter gelegen heid van zijn eerste blijde priesterfeest, had een van zijn kunstzinnige broers het menu voor het familienoenimaal symbolisch ver lucht met een appelboom in bloesem. Aan den levensboom van Pater Molkenboer hebben de vruchten zich wel zegenrijk gezet, en thans op zijn zilveren feest lacht ons het gave, gouden ooft van zijn rijken priesterlij ken arbeid (bekorend en welbehaaglijk tegen. P.HYAC1NTH HERMANS. Uitgaande van de Nederlandsche Organisten-V ereeniging. Ter viering van baar veertig-jarig bestaan heeft de Nederlandsche Organisten Vereent ging een congres georganiseerd, te houden oo 3, 4 en 5 September a.s. te Amsterdam. Voor dit congres heeft de oud-minister van O., K. en W„ dr. J. Th. de Visser, het beschermheer schap aanvaard; voorzitter van bet eere comité is de heer W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam. Hot eigenlijk congres wordt gehouden op Vrijdag 4 September in de auia der Gemeen telijke Universiteit. Sprekers zijn de heeren prof. dr. G. van der Leeuw, dr. C. Huigens O- F. m„ prof. dr. A. Noordtzij, dr. Phil. Christhard Mahrenholz en Ernst Flade, die verschillende vraagstukken over liturgie, Gre- goriaansch. Psalmen en orgelbouw zullen in- leideen. De feestelijkheden worden geopend des Don- derdagsmiddagB 3 September in het Pavil joen Vondelpark met een buitengewone alge meene vergadering der Vereeniging en daarbij aansluitende officieele receptie. Des avonds is er een feestconcert in de groote zaal van het Concertgebouw, waaraan medewerking ver- leenen de zangeres Jo Vincent, de organist C. de Wolf en heit Utrechts Stedelijk Orchest onder leiding van Evert Cornells. Zaterdagochtend 10 uur geschiedt de plech tige onthulling van een gedenkplaat boven het graf van Jan Pietersz. Sweelinck in de Oude Kerk. Daarbij zal de heer B. van den Sigten- horst Meyer een gedenkrede uitspreken en de heer Willem Petri eenige orgelcomposities van Sweelinck ten gehoore brengen. Het congres wordt besloten met een boot tocht door de havens van Amsterdam, aange boden door het Gemeentebestuur. Voor de beoefening der orgeikunst is dit congres ongetwijfeld van veel belang, terwijl de Sweelinckhulde er een zeer bijzonder karak ter aan geeft. Dr. Elise van der VenTen Bensel in Engeland. Op den jaarlijkschen groote vacantie-cursus der Engelscbe Volksdansvereeniging (English Folk- Dance-Society) welke dit jaar van. 115 Aug in het ook om zijn „dramatic festivals" zoo gezochte zomerverblijf Malvern wordt gehouden hield onze landgenoote mevr. dr. Elise van der Venten Bensel uit Oosterbeek een voor dracht over „English Country-dances in Hol land". Captain Kettlewell, een der oprichters der in 1911 gestichte E.F.D.S., illustreerde de in het Engelsch gehouden voo-dracht met het zingen in het Nederlandsch van verschillende liederen van Valerius, Starter en andere 17e eeuwsche Nederlandsche dichters, <üe Engel- sche contradanswijzen voor hun liederen heb ben gebruikt. Het Maria Spreekkoor van Roosendaal naar Antwerpen. Maandag 17 Augustus zal het Maria Spreek koor van Roosendaal, te Antwerpen voor de leden van het David-sfonds aldaar, een opvoe ring geven va.n het door Teo de Witte ge schreven Mariaspel, gevolgd door de „Bra bantse Loflitanie op onze Lieve Vrouw' Waarschijnlijk zal burgemeester van Caewe- laert de opvoering bijwonen. De schrijver zal zelf het koor van 100 meis jes leiden. Een doode. Te ZwijndrecM vomd gisterenmiddag een ern stig motorongeluk plaats, dat een doode heeft geëischt. De heer M. Strasse-l-eu, bedrijfsleider van de Oliefa-briek „Schiedam" te Schiedam reed op zijn motorfiets op de,n R-otterdamschén straat weg in de richting van Rijsoord, toen hij ter hoogte van het terrein der gemeentelijk reini ging een aldaar rijdenden reinigingswagen moest passeeren. Hierbij kwamen de motor en de wagen met elkaar in botsing met het noodlottig gevolg, dat de heer S. van zijn mo tor werd geslingerd en ernstig gewond in een sloot langs den weg terecht kwam. Toesnellen de voorbijgangers brachten hem onmiddellijk op het droge. Dr. Krijger, die spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig was, consta teerde een beenbreuk en zware inwendige kneu zingen. Per auto van den geneeskundigen dienst uit Dordrecht werd bet slachtoffer naar het Diaconessen-huis, aldaar vervoerd. Na eeni ge uren is de heer S. overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Een der rijders gedood. Op het Velserdninplein te IJmuiden zijn twee motorrijders met groote vaart tegen elkander gebotst, met het gevolg dat de 18-jarige v. d. K. uit IJmuiden ernstig verwond werd en lin nen een uur aan de gevolgen overleed. De an dere rijder werd slechts licht gewond. DE LANDARBEIDERSSTAKING IN DE VENEN. Tuisschen bet bestuur van de land'bo.uwver- eenigimg te Weerdinge en de hoofdbesturen van de landairbeidersboinden is overeenstemming bereikt over de loon-en in het landbouwbe drijf. De ledenvergaderingen van belde partijen hebben dat voorstel aangenomen, zoodat - de staking ook voor Wesrding© en omgeving op geheven ia. Eén ernstig gewonde. In de Jan Evertsenstraat te Amsterdam ls een motorrijder, die op de trambaan reed, geslipt. De bestuurder en de duorijder maakten een leelijken smak. Vooral de laatste wa.s er ernstig aan toe. Hij kreeg diepe snij wonden aan gezicht en handen en moest in het Wilhelmina- gasthuis ter verpleging worden opgenomen. Rentenier, die erin liep. Een rentenierend Amsterdammer, die genoeg had van het stadsleven, was zich gaan vestigen In den Buitemveldertsehen polder om zich daar onverdeeld aan de geneugten van het buiten leven te wijden. Tot die geneugten behoort voor een recht geaard Amsterdammer ook heit houden van een stel kippen. En, zoowaar, de man kreeg al na een paar dagen bezoek van een pluimveehande laar, die hem een heele partij rasechte Barne velders verkocht. De prachtige dieren wei-den geïnstalleerd in een model-ren, waarin het hun wonderwel scheen te bevallen. De hoentjes waren levens lustig, legden naar hartelust, kortom ze ge droegen zich ais echte Barnevelders. De eigenaar werd eiken dag trotscher op zijn pluimvee, totdat er op een goeden middag een fiksohe regenbui viel. De „Barnevelders" dropen, maar tot groote ontsteltenis van den eigenaar droop niet alleen het regenwater, maar ook de prachtige kleur van hun veeren weg. Toen het droog geworden was, zag de eige naar de meest bonte verzameling kippen, die er maar te bedenken zou zijn geweest, alleen Barnevelders waren er niet bij DOODELIJKE TRAP VAN EEN PAARD. De gehuwde landbouwersikneeht M. J. te Bocfhoütz kreeg een trap van een paard. Op medisch advieis werd J. naar het ziekenhuis gebracht. Operatief ingrijpen mocht evenwel niet meer baten. De man is overleden, na de H.H. Sacramenten der Stervenden te hebben ontvangen. Een lesje voor wie naar het buitenland gaat. 't Gebeurde op een Zondagmorgen aan het Duitsche grenskantoor op een der groote wegen, die Noord-Limburg met Germanje verbinden, zoo vertelt de „Limb. Koerier". Een Nederlandsch fietser wordt door den groen-geuniformden grensbeambte verzocht af te stappen met de vraag „Wat hebt u in dat pakje „Een kleine krentenmik", luidt het antwoord. De Duitsche douane informeert verder „Hoe zwaar is die 7" „Weet ik niet precies, misschien twee pond". „Ja, dan zullen we even nawegen. Het gaat volgens gewicht ziet u". Nu wordt het „kleine krentenmikje" gewo gen, hetgeen zoo nauwkeurig en angstvallig geschiedt, dat het ongeveer tien minuten in beslag neemt. Dan zegt de trouwe grensbewaker„onge veer 900 gram", welk resultaat wordt opge- teekend. Daarna wordt een zwaar boek opengeslagen en na eenig zoeken mompelt hij „rozijnen". Volgt wederom een aanteekening. „Is er ook boter in „Weet ik niet", is liet antwoord. Andermaal wordt bladzijde na bladzijde om geslagen. Volgt een korte aanteekening. Daar na de vraag „Zijn er ook eieren in „Weet ik ook niet", klinkt het ongeduldig terug. Nu na eenig zoeken begint de Duitscher te rekenen en te tellen en te cijferen. De Hollandsohe fietser staat ongeduldig en in spanning te wachten op het resultaat van deze gewichtig-doenerij. Eindelijk klinkt belt ernstig en met een triom- fantelijken glans in de oogen, van de lippen van den grensbeambte „Sie mussen genau 4% Pfennig Zoll bezah- len; aber weii nicht weniger ais 5 Pfennig erhoben werden darf, können Sie weiterfahren. Gute Reise". Daar tijdens dit onderzoek ook nog drie auto mobilisten geholpen waren, had de contröle juist een half uur geduurd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben het besluit van den Raad van Zoeterwoude van 16 Juli tot niet-toelating van alle leden van den Raad vernietigd en besloten de heeren A. van Bennekom, Th. Bergers, J. de Graaf, C. J. van Haastregt, H. J. van der Krogt, Jac. v. Leeuwen A. M.zn., P. Meydam, H. F. Noord man. A. C. Paardekooper, F. Tijssen, W. Wes- sel, allen te Zoeterwoude, als leden van den Raad alsnog toe te laten. Met Chrispijn Jr., die onverwacht spoedig zijn hoogbejaarden vader In den dood is ge volgd, verdwijnt weder een figuur van de oude garde van het tooneel, al is het op betrekkelijk jeugdigen leeftijd Louis Ohrispijn kreeg in 1895 zijneerste engagement bij de „Ne-derl. Tooneel vereeni ging-", waarvan rijn vader directeur v«n 1898 bot 1902 was hij vervolgens verbonden aan de. K, V. Het Nederlandsch Tooneel, om het daaropvolgende jaar oveT te gaan naar net gezelschap van het Grand tlhéiitre ondér direc tie van Gefor. v. Lier, welk ensemble spoedig combineerde met het Lyrisch Tooneel. Van 19031909 speelde Chrispijn bij het ge zelschap van den Amsterdamschen Frascati- Schouwburg, waar hij zijn speciaal talent voor het n'iais-genre bijzonder kon uitvieren, zij het ziet op de meest verheffende manier, in tal van Erotische Vaudevilles. Ernstiger arbeid wachtte hem daarna bij „Het Tooneel" van dr. W. Royaards, waar hij mede ails regisseur werkzaam was. In 1912 zien we Chrispijn met een eigen gezelschap optreden, het Fraseati-ensemble, maar de terugkeer tot zijn oude liefde was niet. van langen duur. Na tal van omzwervingen ook in Rotterdam vond de bekwame acteur nu en dan emplooi - keerde Ohrispijn weer naar Het Nederlandsch Tooneel, nu onder directie van Louis Saaliboira, terug. Zijn echtgenoot©, Suusje OhrispijnMulder, is ook voor het nieuwe seizoen aan genoemd gezelschap verbonden. De havermout niet de oorzaak Omtrent de ziektegevallen in het gezin van den heer C. te Goes vernemen wij nader, dat de toestand der patiënten, die in het gasthuis wer den verpleegd, naar omstandigheden redelijk wel is. Omtrent den aard der ziekte valt nog geen positieve mededeeling te doen. De resultaten van het bloedonderzoek dienen eerst te worden afgewacht. Vermoedelijk is het eten van de havermout pap niet de oorzaak, aangezien één van de patiënten daarvan niet heeft gegeten. De zes inzittenden zijn allen gered. Vrijdagavond omstreeks zes uur is nabij de ..Drommedaris" te Enkihulzen een auto t© wa ter gereden, bestuurd door den .heer A. y. uit Middelburg. Eenige voorbijgangers die °P het hulpge roep afkwamen sprongen onmiddellijk te wa ter en konden nog juist bijtijd3 de inzittenden, waaronder 4 dames, redden. Allen kwamen met den schrik vrij. Donderdagavond werden de bewoners van het rustige dorpje Borsselen opgeschrikt door het luid-en van de brandklok. Er bleek brand te zijn in de groote landbouvschuuir van den heer L. Sandee. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was en met drie stralen water gaf, bleek ail spoedig, dat de schuur verloren was. Deze brandde met den inhoud (veel vlas en. hooi) geheel af. Het gelukte echter het woon huis te behouden. De oorzaak is het in brand geraken van een auto, die in de schuur stond. Niets is verzekerd. De 23-jarige echtgenoote van J. de K„ die Donderdagavond op den Rijksstraatvyeg bij de Klomp werd overreden, is gisternacht zonder bot bewustzijn te zijn gekomen, overleden»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6