yah." s." sa gr - - - - - - DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. fiïïïSM STADSNIEUWS DE ZILVEREN PRIESTERJUBILEA VAN PASTOOR SCHAAB EN PATER VAN CAMPEN «WEER 54ste JAARGANG MAANDAG 17 AUGUSTUS 1931 No. 16105 EEN GROOTSCHE VIERING BUREAU: KOEMARKT4,SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 postduivenvereeniging 'T JUBILE VAN PASTOOR SCHAAB HET JUBILE VAN PATER VAN CAMPEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS UIT KETHEL De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bü vooruitbetaling: Per drié maanden f 3.26; per maand T 1- per week 25 cents. Bi) bezorging tranco per Post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN rito steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 4 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels: 1.55, elke regel meer 25 ets Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarieL Liefdadigheidsadv. balt tarlet. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën: 5 regels t °-50; 10 regels L—15 regels 1.50. bij vooruit- betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. 7770 .j- hanH. één voet of één oog; f150— bii verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijs- RIJWIELPLAATSJES VOOR WERKLOOZEN TüwSibeJnSf die meenen voor een kosteloos de r«c in aanmerking te komen trekkers '°-l 8eMt niet voor Z0°Sel1 toas" kunnen zich voor net verkrijgen '„n aanvraagfoirmuHer aanmelden op liet dasr 10 10e'rsveld 142 (zij-ingang) op Woens- Augustus tusschen 4 en 11 uur voorm. 2 en 4 uur namiddag. distri CTS-ARBEIDSBEURS Gevraagde arbeidskrachten te Schiedam: 2 nette colporteurs. Bouwbedrijven: kaartteeke- naars; loodgieter, bekend met sanitair; lood gieter, bekend met leidekken; glas in lood- tetter. Metaalbedrijven': bekwaam farceur; Plaatwerker, bekend met carrosserieën; schrijf machinemonteur; bekwaam rondslijper en op- zichterjtieekenaar voor waterleidiingmij., bij voorkeur diploma M.T.S. Algemeen» bedrijven: kapper (aanl,. be diende); fijn-lederbewerkers; gediplomeerd bierbrouwer; inwonende angeh. boerenknechts; dienstboden en werkmeisjes voor hotels. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gem. Arbeidsbeurs, Broersveld 142. EXAMEN VERLOSKUNDIGE Geslaagd aan de vroedvrouwenschool "-® Heerlen mej. C. Joore, alhier. VERDRONKEN Bij het baden in zee is gisteren tusschen Hoek van Holland en 's-Gravezande verdron ken de 27-janige W. Jans uit de -ai an a hdier De heer Jans, die een zaak te Rottendam heelt was lei-der van bet St. Aloysto-spatoo- naak in Spangen (Delfstoven). S. R. B. De demonstratie en onderlinge wedstrijden, welke de vorige maal wegens de ongunstige weersomstandigheden moesten worden uitge steld, zullen thans gehouden wordien op Zon dag 23 Aug. 1931, aanvang 1 uur. SCHIED. AMATEURS-COMPETITIE Deze week speelt: BaronieG. T. B. op 18 Augustus; de KomeetV. V. R. op 20 Augus tus. In de competitie heef't Pro Patnia thans 13 p.; de Komeet 12, G. T. B. 11, D. E. S. 9, V. V. R, 4 en de Baronie 3. „DE BLAUWE DOFFER" Uitslag wedvlucht Er werd gevlogen van Liibnaimont, 210 K.M In concouirs waren 79 duiven. Tijd van los sing 1L15 uur Z.W. wind De prijzen werden behaald als volgt: 1. M. Rozen daal2. A. Buig gTaf; 3 6, 8 M. J- Bouiwenlbergh4, 11 C. L Kruijs;5,' 9 J- w- Kazienbroot; 7, 15 J. Kos ter; 10, 12 N- de Ruij-ter; 13, 16 A. Tjaden; 14 K. van Loo-pik. Eerste d-uif 2.18.23 Laatste duif 2.39.10. Vrijdag 21 Augustus van 5.30 tot 7 uur m- korven voor Arlon, 265 K.M. (liefdadigheids- Vl Als kampioenen van de africhting Dax 1003 K m. traden Uit het strijdperk als late H. Hagen en Oo. met 49623 punten, als 2de M. j Kouwenberglh m-elt 31756 punten, als 3de C. Paardenkooper en Oo. met 28768 punten. CRICKET H. D. V. S. 2Excelsior H.D.V.S. bat eerst en bereikt het totaal van 181. Hiervan scoorden A. Bart 57, M. Plooy 41, P. Scheffers 15, J. Nordlohne 17, J. Iiaris 17. Bowlingscijfers: J. Oosterholt 581, C. Wurs- man 2—54, H. Groenhorst 3—34, S. Balogh 0—2. Excelsior brengt het slechts tot 42 runs. S. W ursman 12, S. Balogh 13. Bowlingcijfers: J. Karis 19, p. Scheffers 215, P. v. Bockhove 721, H.D.V.S. wint met 139 runs. V.U.C.Excelsior 2 Excelsior scoort het luttele tQtaal van 28 runs. H. Nieberg met 8 topscorer. Bowlingcijfers: Kokosky 112', P. v. Katwijk 916. N.U.C. antwoordt hierop met 194 runs. W. Warburton 34, C. v. d. Zalm 38, P. v. Katwijk 59, Kokosky 26, J. Dill 12. Bowling cijfers: G. Oosterholt 695, B. Limeus 125, s- v. Giepen 211, A. v. Haagen 029. Excelsior nogmaals ingestuurd scoort 41 runs. H- Nieberg 11 n.o. Bowlingcijfers: Kokosky v. Katwijk 5—15. V-U.c. wint met innings en 125 runs. Excelsior 3W.A.L.O.S. W.A.L.o.s. 30. H. Tolenaar 11. Wuisman 5—12, S. Balog-jj 316. Excelsior 128 voor 5. C. Wuisman 35, J. v. Etten 13, s BaIogh 30 n 0 H Schaeffer 14 n.o. Horboch 1—33, willems 1—34, Tolenaar 2—15, Hoenderop 110 W.A.L.O.S. 2e innings 47. P. Willems 11, Wuis man 4—16, g. Baiogh 4—12. Excelsior wint met innings en 51 runs. B- K KINDERVACANTIESPELEN Morgen wordt gespeeld door de kinderen van d-e volgende scholen: St. Jan;, St. Aloy- sius; St. Cathariiua; St. Vincemtius; St. Li- dutna A en B en St. Joseph A en B, alsmede de kinderen der bewaarscholen van Singel en Lange Haven. In verband met het triduum in de Fraknelaindsche kerk op Dinsdag, Woens dag en Donderdag komen de kinderen, die om 9 uur in de Frankelandsche kerk aanwezig moesten zijn, die dagen bijeen i-n de St. Jams- kerk, Lange Haven, Op ondubbelzinnige wijze hebben de parochies van Sint Jan en van O. L. Vrouw Rozenkrans blijk gegeven van den eerbied, de aanhankelijk heid, de sympathie, de liefde welke zij ge voelen voor haar jubileerende priesters. Reeds in de vroege ochtenduren, tijdens de stille H.H. Missen en tijdens de speciaal bij deze gelegenheid opgedragen! Kinder- mis, viel te bespeuren, dat in de oude w-i. an iels bijzonders te doen was. Een aJgemeene H. Communie tot intentie van den jubileeren den Pastoor, deed, voor wie het nog met mocht weten, eerst recht duidelijk uitkomen hoezeer Pastoor Schaab zich tijdens zijn verblijf in onze stad de algeheele sympathie heeft mogen verwerven van zijn parochianen. En daarna, om half elf, de plechtige Hoog mis opgedragen door dan feesteling zelt, met assistentie van de paters A. van Dijk als pres byter-assist©113 L- Siesta en Detenneyer als diaken en subdiaken en A. WolterbeeK als oeremoniarius. Onder de belangstellende con fraters die in het in vollen feesttooi prijkende priesterkoor hadden plaats genomen, merkten wij voorts o.m. nog op den nieuwbenoemden rector-magniificus der Nijmeegsch© Universi teit, prof. dr. R. L. Jansen O.P. Initusschen was de ruime St. Jan tot In de uiterste hoeken op alle mogelijk beschik bare plaatsen waren bovendien nog stoelen bij geplaatst, gevuld met belangstellenden allen gegroepeerd rond het met een schat van bloe. men (Japamsche lelies, Dahlia's en Chiysanr ten) versierde hoofdaltaar, waaraan pastoor Schaab de H. Mis opdroeg. Vooraf echter ging een keurige uitvoering van 't bekende Veni Creator van Jos. Beltjens, gezongen door het koor „Lof en Stichting" van de Havenpar och ie, met assistentie vam de zangkoren uit Den Haag (par. O. L. V. Onbevl. On tv., Elandstraat) en Rotterdam (St. Domi- nicus, Steiger), onder leiding van den be kenden zanger Louis van Tulder. Daarop volgde de altijd weer mooie Missa in honorem Sanctae Maria© Magdalenae voor vier stemmen met dubbele kwartetten van Philip Loots, besloten met het in keurig rhythme gezongen Tantum Ergo van denzelf den componist. De veranderlijke gedeelten, ge nomen uit de Mis van den dag, St. Joachim, werden gezongen door eenige heeren van „Lof en Stichting". Onmiddellijk na het Evangelie werd aller aandacht een ooganblik meer speci aal op het koor geconcentreerd, waar de heer van Tulder met zijn fraai lyrisch geluid César Franck's devote „Panis Angelieus" de kerk ruimte inzong, vóór de Offerande gevolgd door „Ecoe Panis" van Viotta. Toen de plechtigheid was geëindigd, werd door alle aanwezigen den beminden herder een feestlied toegezongen, op de wijs van het Liduina-lied, een compositie van den organist der Havenkerk, den heer A. H. de Leur, die bij deze gelegenheid zelf de plaats achter- zijn instrument had ingenomen, terwijl de andere uitgevoerde nummers aan het orgel werden be. geleid door den heer Jos. Vranken. De receptie Heel even moesteA we daarna wachten, en dan volgde het teelten met de bel, het sein, dat de gelegenheid was opengesteld voor de geheele parochie, om pastoor Schaab persoon lijk te cocmplimeniteeren. Eén lange file was het, die door biechtkapel en sacristie de pastorie binnenging om in de groote zaal den jubilaris de hand te drukken. Om half twee kwamen daarop in de pastorie bijeen de leden van het Kerkbestuur, de feest commissie, gevormd uiit lenen van vrijwel alle organisaties welke in de parochie te vin den zijn, alsmede de zelatricen, ter aanbie ding van het feestgeschenk der parochie. Namens hen allen voerde het woord de voor. zitter der feestcommissie, pater, thans pas toor L. Biesta. De zeereerw. spreker wees er op, hoe pastoor Schaab in den betrekke- lijken nog korten tijd, dat hij aan het hoofd der Sint Jansparochie heeft gestaan, zich heeft getoond een man niet slechts met verstand, maar ook met een hart, een man die met de parochie en met de parochianen heeft mee geleefd. Moge God, aldus de eerw. spreker, de gebeden, die heden voor U zijn gestort, ver hoeren en moogt ge nog lang zijn de pastoor Schaab die ge nu zijt, om nog veel tot heil der zielen te kunnen verrichten. Namens het Kerkbestuur sprak de heer Jacques Engering. De leden vau het Kerkbestuur, aldus de heer Engering, kennen U beter dan de meeste andere parochianen; zij staan met U in nauw contact. Vandaag gaan als vanzelf onze gedachten naar den gelukkigen dag van uw priesterwijding; zij volgeu de schitterende loopbaan, die U hebt afgelegd. We zullen er niet bij blijven stilstaan, We houden slechts even vost, wat U in deze parochie hebt gedaan, en wanneer het dan niets anders was geweest, dan onze aloude Sint Jan in haar ouden luister herstellen, dan zouden we volop reden hebben gehad, om voor uw arbeid in onze parochie dankbaar te zijn. En hoe veel omvattend is die arbeid geweest! Aanvaard dan onze hulde en onzen dank waarvan ik U hier het stoffelijk blijk, vervat in deze enveloppe, overhandig en dat door alle parochianen is samengebracht.. En moge de wensch worden vervuld waarmee onze hulde en onze dank gepaard gaat, dat eens uw zilveren kroon voor de gouden moge wor den verruild. Pater van Dijk wensohte een traditio- neelen plicht te vervullen. Het is namelijk traditie, diait wanneer de herdier der parochie feest viert, hem door de leden dier vrouwen congregatie en door de leden van de Derde Orde een klein huldeblijk wordt aangeboden. Maar niet omdat het traditie is vervult hij •thans dezen plicht, maar vooral omdat pastoor Schaab siteeds zooweel belangstelling, zooveel daadwerkelijke sympathie èn voor de vrou wen congregatie èn voor de Derde Orde, welige laatste immers van de familie is, hee-i ge. toond. Bij de overhandiging van een enve loppe beveelt hij beide corporaties in het ge bed van den pastoor aan. Namens het zangkoor voerde de heer J. van Dorp het woord. Pastoor Schaab. wien de ontroering door al deze blijken van ongeveinsde sympa thie op het gelaat te lezen stond, vona het moeilijk op al deze hartelijke woorden zoo )n eens te antwoorden. Er is gezegd, dat hij veel goeds heeft gedaan voor kerk en parochie, maar voor zoover daarin waarheid ligt, was hij toch slechts een middel in Gods Hanu. En hij heeft zooveel medewerkikng gehad en het verheugt hem dat hij dat juist nu zeggen kan nu hij rondom zich juist degenen ziet, die altijd een bijzondere belangstelling voor de Kerk voor het parochieele leven en voor zijn persoon hebben getoond. Hij wil trachten beter te wor dem dan hij is, te worden zooals men van hem gesproken heeft. Hij wil een vriend zijn van allen in leed en in vreugd Hartelijk dankbaar Is hij dubbel dankbaar omdat we leven in een tijd van malaise voor alle milde giften. Waartoe hij ze gebruiken zal, h ijweet het nog niet. Maar voor een deel heeft hij toch reeds een bestemming. Hij herinnert zizch, dat toen er een nieuwe parochie aan' den Bezuideuhout moest worden opgericht, de benoemde pastoor zich bij den Bisschop beklaagde, dat hij in zijn parochie geen armen had en hij vroeg verlegging van de parochiegrens, opdat hij ook armen onder zijn parochianen hebben zou. Dat was zuiver gezien, wan,t de armen zijn de lievelingen van Onzen Lieven Heer. Wij hebben wèl armen in onze parochie en ik verzoek dan ook aldus de pastoor den voorzitter van de parochieele conferentie van den H. Vincen- tius en dien van het R. K. Parochiaal Arm bestuur ieder 100 te komen halen om diaar mee deze week aan hum armen in dezg pnaochiè een vreugdevollen dag te bereiden. Na deze officieel© huldiging kwamen met de geestelijkheid der stad, tal van vreemdelingen, vertegenwoordigd veelal door enkele afgevaar digden, en nog een groot aantal particulieren den jubilaris gelukwenschen. Onder dezen be vond zich ook de burgemeester, de beer H. S'tulemeijer. Van de vereenigingen noemen we onder meer: de Sint Vdnicentiusvereeniging, de Sint Catha- rina-naaivereeniging, de collectanten van kerk en weezen, het Zangkoor, de Derde Orde, de Vrouwencongregatie, de Broederschap der Kevelaersche Processie, de Propagandaclub, de Sint Jozefgezellenvereeniglng, pestuur van het Meisjespatromaat en van het Jongenspatronaat, het R. K. Parochiaal Armbesutur vergezeld van eenige weezen die een aardige aanspraak op zegden, de Slat Willibrordusstichtmg met een zestal schooimeisjes die eveneens een keurig aanspraakje reoiteerden, leden der Kerkbe sturen der drie andere parochies van de stad, de R. K. Raadsfractie, Eerbied in Gods Huis enz. enz. Behalve de reeds genoemde giften in geld, mocht de jubileerende pastoor nog tal van geschenken en tientallen prachtige bloemstuk ken ontvangen. Onder de geschenken noteerden we een kazuifel met bijbehoorende paramen ten van het kerk pers on eelalbe, communie- kleed, misdieoaarskleeden van de Sint Catho- rina-vereenigding enz. Het plechtig danklof Klokslag 5 uur alweer was de kerk over vol! kwamen de misdienaars in hum witte miniiatuur-Dominicaneroostuums het altaar op. gevolgd door Pastoor Schaab, die een plechtig danklof ging celebreeren, met assistentie van de Paters van Dijk en Wolterbeek. Wederom was de burgemeester tegenwoordgi. Thans werd gezangen „Quam Dileota" van Loots en „Magnificat" van Witt, waarna Pas toor Schaab den kansel besteeg voor het uit spreken van een kort dankwoord waarin de gewijde spieker allereerst opmerkte, dat deze dag, voor hen die het niet mochten weten, overduidelijk beeft bewezen, dat allen met hun pastoor meeleven. En daarom spreekt hij zijn gehoor dan ook aan met de woorden: feestvierende christenen! Wanneer men 25 jaar Priester is, zou ging Pastoor Schiaah verder, kijkt men zijn levens boek eens ma, voor het geval, dat straks de Groote Accountant mocht komen. Dat open leggen doet spr. thans niet, maar wel wil hij met zijn parochianen eens nagaan of hot wer kelijk de moeite waard is, diat iemand bij zijn 25-jarig priesterfeest groot feest viert. En dan antwoordt bij: het beteekemt 2b jaar lang bijna lederen dag het H. Misoffer op dragen. Priester zijn, wil zeggen, te staan bij het ziek. en sterfbed van anderen. Priester zijn, wil zeggen, het Woord Gods verkondigen. Zoekt de Priester zichzelf, dan is het niet goed. Slechts Eén moet hij zoeken, die luistert, en toeziet of hij het goed zegt en goed doet. Priesterzijn, beteekent in het volle leven staan; invloed hebben en durven op te treden, wanneer dat noodig mocht zijn. Het beteekent gewoon omgaan met de menschen, zioh zelf geven, zijn invloed uitoefenen, al is het onbe wust. En, als men dat zoo voor zich ziet, dan voelt men dat het op iemand kan vallen al» een looden last, zoodat men zich afvraagt: hoe dat te doen. Het H. Misoffer geeft buitengewone genade. Niet de priester offert, doch Jesus Christus offert zich zelf. Wanneer ik mijn handen op hef, zoo zegt spr., zijn 't Zijn handen; he-, zijn Zijn voeten, die het altaar beklkimmen, niet mijn mond, die de woorden der Consecratie spreekt, 't Is het Hart vam den Offeraar, van Jesus Christus, dat bidt. Wanneer de Priester zijn taak aldus opvat, kan hij gemakkelijk de verantwoording dragen van iederen dag de H. Mis te lezen. Ook in den biechtstoel moet hij het voor beeld van den Goddelijken Zaligmaker volgen, die nooit hard was, wanneer Iemand tot Hem kwam om steun. En als de Priester kracht gezocht heeft bq Hem. gaat hij tot Maria, en praat met Haar. En Moeder staat Haar Priesterjongen bij. Spr wijst op de woorden van St. Augustinus: men moet werken of men alles alleen kan en bidden of men niets kan". Wij moeten daarom alles terugbrengen aan Hem en daar naast dank brengen aan Maria. Spr. brengt alle parochianen dank Blijft ons steunen met uw gebed em aanvaardtonzen dank voor uw communies, voor het naar de kerk zenden van uw kinderen en voor uw gebeden. Aanvaardt onzen dank, omdat pj dezen dag hebt gemaakt tot 0611 on lijken. Pastoor Schaab brengt dam nog dank aan ae Paters, de feestcommissie en aan dirigent van Tulder, die ondanks zijn ziekte (de dokter werd dezen ochtend nog tweemaal geraad pleegd) toch gekomen is, om vervolgens te be sluiten met den wensch, dat allen mogen ont vangen, wat spr. hen dezen dag toewenscht Dan volgde het Ave Maria van Caesar Franck, gezongen door Louis van Tulder; het imposante achtstemmige Te Deum van Hub. Cuypers, door het 75 man krachtige koor, dat een geweldigen indruk maakte, en het Tam turn Ergo van Diepenbroek. Het lof werd beslaten met het wederom door L. van Tulder gezongem „Wees Gegroet" uit den bundel van Huybers en Jansen. Aan het orgel had bij het Lof plaats ge nomen de bekende organist Mathijs van Leeuwen Nadat gistermorgen eindelooze rijen van ge- loovigen ter intentie van den zoozeer geach ten en beminden jubilaris tot de H. Tafel wa ren genaderd was te half elf voor die plechti ge aan het schitterend versierde hoogaltaar door den feestvierenden priester op te dragen Hoogmis wederom de ruime Singelkerk ge heel bezet. Bij de communiebank had de fiaimi- liie van den jubilaris plaats genomen. Nadat de organist, de heer W. Westdijk een toccata van Th. Dubois door de gewelven had doen ruiiscihen, trad de jubilaris, voorafgegaan door een stoet van bruidjes, met bloemen to de hand, de Kerk binmen. Vóór de H. Mis bracht het zangkoor „In honorem Dei", on der leiding van den heer Joih. Boer het feeste lijke Veni Creator van Jos. Beltjens tem ge hoor©. Bij het H. Misoffer werd piater Van dam pen geassisteerd door den zeereerw. heer pas toor Meijer als presbyter assisitens; de eerw, kapelaans Hoekstra en Frehe, onderschelden, lijk als diaken en smbdiaken en den weleerw. heer Van Dieren, tot vorige week assistent aan de Stogelparocbie, thans kapelaan der Sint Janskerk, als oeremoniarius. Het zangkoor, wegens afwezigheid der eerw. Broeders geheel op eigen krachten aangewezen, vertolkte op uitmuntende wijze de zware mis „Beati Misericordes" van V. Goller; de mach tige, volle bariton van Leo Frederiks,' lid vam het koor, voor wien de cantor-]»airtij van deze mis als geschreven is, diroeg tot de uitstekende uitvoering, waarmee het koor alle eer heeft ingelegd, natuurlijk veel bij. Na de H. Mis werd het „Tantum Brko" ge zongen vam Paul van der Putten en na den zegen met het Allerheiligste een priestercan- te op de melodieuze m-uzi'ek van J. P. J. Wierts. Leo Frederiks bracht voorts nog het „O. Salutaris" van Palestirtoa ten gehoore, ter wijl de organist besloot met de toccata to d moll van Joh. S. Bach. Van één tot twee uur was het een onafge broken m-et-v-ient van ontelbaren, die pa ter Van Oaimpen hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Behalve de eerw. geestelijkheid der stad, met den hoogeerw. heer Deken aan het hoofd, voorts eerw. Broeders en Zusters troffen we onder meer aan het Kerkbestuur, afgevaardigden der Simt Willibrordussticbting, van het zangkoor, van de collectanten en tal van andere corpora/ties. Bloemen en feestgeschenken werden nog voortdurend aangedragen; onder de laatste was een prachtig erijke ciborie, geschenk van de familie van den jubilaris. De receptie was een doorloopend bewijs van de algemeene sympathie, welke de eenvoudi ge, hartelijke priester geniet. Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieel e af- en aankondigingen van hel Gemeentebestuur HUURDERSSTAKING Hedenmorgen hebben eenige bewoners van de Voltastraat en de vam Swtodestraat aan de huiseigenaren de mededeelimg gedaan dat zij de volle huur niet wenschen te betalen, doch een- gulden minder. Dit werd door de huis eigenaren niet toegestaan. A.S. Woensdag zal een bespreking plaats hebben tusschen huurders en eigenaren. SCHIED. REDDINGSBRIGADE Successen te Leiden Door de Schiedamsche Reddingsbrigade is gisteren deelgenomen aan de wedstrijden uit geschreven door de Leidsche Reddingsbrigade. Bij het nummer 40 M. gekleed zwemmen met drenkeling werd de heer E. H. Groenhout van hier nummer 2 met 50 sec., in hetzelfde nummer voor dames was mevr. A. v. d. Gaag, alhier, 3e met 61.3 sec. Bij het gekleed popduiken werd mevr. v. d. Gaag no. 1. Mej. K. Hoogstad, van hier, werd tweede in het nummer onder water zwemmen. Zij bracht het tot 25 Meter. POGING TOT OPLICHTING Zaterdagmiddag is op aanwijzing van een controleur van de Uniewinkel-Maatschappij door de politie aangehouden de 12-jarige D. S., uit Kethel, die in den Uniewinkel aan de Hoog straat voor 10.cassabons wilde inwisselen. Het bleek, dat de bons waren vervatecht HINDERWET Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, hebben bij hun besluit van 13 Augustus 1931, het verzoek van de N.V. Melkhandelarenver. „De Landbouw" om vergunning tot uitbreiding van de zuivelfabriek in het pand Velleveot 18, kadaster Sectie A no. 1426, met 2 electromato- ren van resp. 1 en pk., drijvende een com pressor en ee-n machine voor de bereiding van consumptie-ijs, verdaagd, aangezien het des betreffend onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 15 Augustus 193i. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij heu i» in gekomen een verzoek van: 1 J. Vis, alhier, om verlof voor den verkoop van alooholkoudenden drank, anderen dan ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel gelegen aan de Jozef s raëlssfraat no. 18h, alhier; 2. Chr. Mees, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, an eren dan sterken drank, voor gebruik ter p aa „e van verkoop in de benedenlocaliteit van het perceel, gelegem aan de Korte Kerkstraa no. 3, alhieT; en herinneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het ver- leen-en van het verlof schriftelijk bij bun Col lege bezwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 15 Augustus 1931. BESCHIKBAARSTELLING RIJWIEL- BELASTINGMERKEN AAN WERK LOOZEN, DIE OP 1 AUGUSTUS 1931 CRISISSTEUN ONTVINGEN Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat door den Minister van Binnenlamd- sebe Zaken en Landbouw bij beschikking van 10 Augustus 1931, no. 4088, afd. W. en S. is bepaald, dat aan de werkloozen, die op 1 Aug. 1.1. gesteund werden ingevolge een door den Minister goedgekeurde steunregeling en tnans nog gesteund worden, kosteloos een rijwiel- belastingplaatje kan worden uitgereikt, wan neer bij onderzoek blijkt, dat de betrokkene zijn rijwiel regelmatig benut om werk te zoze- ken. Deze bepaling geldt echter niet voor z.g. kastrekkers. Ter uitvoering van de regeling Is bepaald, dat de daarvoor in aanmerking komende werk loozen zich voor het verkrijgen van een aan vraagformulier kunnen aanmelden op het Bureau Broersveld 142 (zij-ingang) op Woens dag 19 Augustus a.s„ tusschen 9 en 11 uur v.m. en tusschen 2 en 4 uur n.u». Deze formulieren moeten dan Ingevuld Inge leverd worden op Donderdag 20 Augustus a.s., tusschen 9 en 11 uur v.m. of tusschen 2 en 4 uur n.m. Daarna ontvangen de betrokkenen bericht of de aanvrage is toegestaan, daar op grond van de mindsterieele circulaire eerst elk geval moet worden onderzocht. SCHIEDAM, 14 Augustus 1931. EXAMENS HANDENARBEID Geslaagd te 's-Gravenhage Mej. Ph. C. C. Creteer, alhier Verwacht wordt: Krachtige tot matigen, later afnemende Westelijke tc(t Zuidelijken wind, half tot zwaar bewokt, aanvankelijk nog regenbuien, weinig verandering in tempera-' tuur. Fietsers en motorrijders lichten op van avonds 8.53 tot 's morgen 5.16. SCHIEDAM, 17 Aug. Officieele noteertog van de commissie uit de Kamer van Koophando. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling 1.40. Spoeling ZWEMMEN Op de Zaterdag te Parijs gehouden Ianden- zwemwedstrüd Frankrijk—Holland van jeugd- ploegen, maakte de heer J. v. Woerkom van S Z C zich op de 200 M. schoolslag no. 1 van de Hollandsche zwemmers in den tijd van 3 min. 2j5 sec. Op de Zaterdag en Zondag te Zwollj* gehouden nationale wedstrijden der Zwemvereeniging Zwarte Water", behaalde mej. C. Koning den l'en prijs op de 1500 M. vrije slag in 27 mm. 21 sec. en den eersten prijs op de 50 M. vrije slag Mej. C. Jores in 37 min. 4/5 sea De Rotterdamsche Zwemvereeniging „Maas" organiseerde Zondag Nationale wedstrijden, waarbij de S.Z.C.-ers de volgende prijzen be haalden: j v d Mark, le pr. op 50 M. vrue slag heeren in'30 sec.; J. v. d. Mark, 3e prijs 100 M. vrije slag in 1 min. 16 sec.; M. J. v.eer' le prijs 100 M. schoolslag in 1 min. 32 2/5 see. WATERPOLO Dinsdag speelt S.Z.C. II haar laatste com petitie-wedstrijd tegen Merwede XI (Dordrecht). Aanvang half acht. VOOR DE R. K. WERKLOOZEN Door het bestuur der Theresia-Vereeniging zijn aan het Comité 25 overhemden geschonken, om die uit te deelen aan die personen, die hei langst zonder werk zijn. Het Comité betuigt de Vereeniging zijn harteüjken dank. Op Dinsdag 18 Augustus a.s. zal een 12-tal R. K. Werkloozen gaan visschen. Op dien dag behoeven die personen niet te stempelen aan de beurs, doch op de plaats waar de visch- wedstrijd zal plaats hebben. LADELICHTERS lm dem banketwinkel van P. in de Frankelandscheetraait hebben Zaterdagavond twee personen van omstreeks 20 jaar de lade gelicht en een bedrag van 11.50 er uit ge stolen. AANRIJDING BEGIN VAN BRAND Gisteravond om half zeven ontstond op den teerlogger van de kettingfabriek Heyermans, aan den Buitenhaven een begin van brand. De brandweer heeft het vuur met een slang op de waterleiding gebluscht. Het is vermoe delijk aangestoken door kwajongens. Een stu zeil, dertig liter benzine en de bekisting van een machine gingen verloren. PAARD VERDRONKEN Gisteren is een paard dat in het weiland van den handelaar Comys liep, in den Spiermghoek in den sloot geraakt en verdronken. DIEFSTAL Mevr. den B. uit de Burgemeester Knappert- laan deed aangifte van diefstal van een kle dingstuk. uit haar woning. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 14—15 Augustus 1931 GEBOREN: Foeke, z. van W. van Pelt en M. Roukema, Da Costastraat 46 Johannes Henricus, z. van C. E. J- de Groot en A. M van de Water, Rijnstraat 37 Petronella, d. van C. P. van der Endt en E. Foncke, van Dijckstraat 8. Zaterdagnacht omstreeks één uur is de Fransche zeeman IJ. le Ch. van het s.s. Siritz. dat ligt in de Wiltonhaven, op den Vlaardinger dijk aangereden door een luxe auto, bestuurd door den chauffeur F. M. De man smakte tegen den grond en bleef met een hoofdwonde bewus teloos liggen. Op advies van dr. Geerdes is hij per brancard naar het Gemeente-Ziekenhuis overgebracht. Hij had 'n hersenschudding op- geloopen, zijn toestand is echter niet levens gevaarlijk. De politie stelt een onderzoek in OPLICHTING De winkelier S. E. aan de Hoogstraat deed bij de politie aangifte dat een 15-jarige Jongen Zaterdagavond heeft getracht hem op te lichten voor een bedrag van 24.52. De jongen presenteerde een kwitantie en zeide gestuurd te zijn door zijn patroon te Rotterdam, iemand waarmee E. zaken doet. Deze vertrouwde het niet erg en stuurde den jongen weg, waarna hij „den patroon" opbelde. Deze had niemand opdracht gegeven om geld voor hem te incas- seeren. De politie onderzoekt de zaak. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 15 Aug. Aangekomen: s.s. Sie- rentz van Domders om te dokken in de Wil tonhaven; s.s. Anda, van Gent om kolen te bun keren aan de Maaskade. SCHIEDAM, 15 Aug. Vertrokken: s.s. Poel- diep naar R'dam; Letlamdscli s.s. Janis Taul- baums naar R'dam; Noorsch m.s. Solsten, naar Constamza; Duitsch s.s. Pfalz, met stukgoederen naar Japan; Noorsch s.s. Veni, ledig naar Kasko; s.s. Anda naar Kopenhagen. HULL, 17 Aug. ffiSigekomen: s.s. Anda City, met olie van Schiedam. SCHIEDAM, 17 Aug. Aangekomen: Am. s.s. Jenk, met stukgoederen van Antwerpen; Deensch s.s. Petevia, met stukgoederen van Hamburg; Eng. s.s. Evermoor, met kolen van Goole Dalle, in de WilhelminahavenDuitsch s.s. Iver Hugastines met papierhout van St. Petersburg in de Ooeterhaven. KOE DOOD GESLAGEN. Tijdens een kort, maar hevig onweer werd gistermiddag een koe van den landbouwer H. Dijkshoorn, alhier, in het weiland door den bliksem getroffen en gedood. Op aanwijzing van de Delftsche politie is gisteravond gearresteerd en naar hier over gebracht P. H. van hier, die wordt verdacht van den diefstal bij H. v. d. E. alhier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1