I 2 EUROPEESCHE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN. 3 NEDERLAND WINT EEN DER TITELS. SÉ MAANMG 17 AUGUSTUS 193Ï EEN SCHITTERENDE PRESTATIE. De Laak vier zonder stuurman derde, onder protest. DE COUPE GLANDAZ VOOR DE ZWITSERS. De Nederlandsche twee Euroueeeche kampioen. Berger rechtswer deerste op het nummer 100 yards hardloopen bij de nationale athletiekwedstrijden Berge {midden)] en derde Geurts, Maas—Z. I. A. N. 1—1. ROTTERDAMSCHE ZWEMVEREEN. DE MAAS. Nationale zwemwedstrijden. ONDERLINGE DAMESZWEMCLUB. NEDERLANDSCH XI-TAL—FREE FORESTERS. (EERSTE DAG). Tweede dag. Gewonnen door de Free Foregters met 8 wickets. K. N .V. B. Jaarvergadering afdeeling II. Een byzondere correspondent seint ons d.d. 15 Augustus uit Parys Het programma was heden niet uitgebreid. De halve beslissingen van de vier met stuurman en die in de achten werden verroeid. De eerste halve beslissingen van de vier met stuurman brachten aan den start: 1. Zwitserland, 2. Dene marken, 3. Polen. Reeds onmiddellyk na het vertrek namen de Denen de leiding, met Zwitserland op de tweede plaats, op korten afstand gevolgd door Polen Zoo bleef het langen tyd en de Denen vergroot ten hun voorsprong langzamerhand. Op 1000 meter spurtten de Zwitsers en ver kleinden den achterstand tot een lengte waar door de Denen tot grooter krachtsinspanning werden aangevuurd. In het gezicht gekomen bleken de Zwitsers reeds al hun krachten gege ven te hebben en tot een eindspurt ziin zü niet meer in staat Het verschil tSsschen drie ploegen onderling is twee lengten swf/V ie'Ult9at '3.aId,US: L Denemarken 6 min. 38 2/5 sec., 2 Zwitserland 6 min. 46 4/5 sec., 3. Polen 6 mm. 53 sec. d® ttw1?®(ie haIve „beslissing, waarvoor aan den start komen Italië, Zweden en Hongarye, Hongert 6<n ®2?rmen strHd tusschen Italië en f-üg e n i n°aren hebben den geheelen weg feilen kamp moeten leveren met de Italia- "®.n' dl® er nl®^s van wilden weten de leiding prys te geven. Eerst op 1800 M. bracht een spurt de Italianen 0p de tweede plaats. Na de start liet Italië allen achter zich, had zeits twee lengten genomen, terwijl Zweden en Jnongarye boord aan boord streden. Even komt Zweden op de tweede plaats, maar dan is Hon garye komen opzetten en is Italië nog maar een lengte voor Hongarye. Hongarije vermindert den achterstand tot een halve lengte en Zweden is intusschen afgezakt, twee lengten achter. 1000 M- zi)n geroeid, als een boord-aan-boord-stryd ontstaat tusschen Italië en Hongarye. Weer loopt Italië weg, maar Hongarye laat niet af. Op 1500 M. en op 1700 M. slaat de Italiaansche ploeg weer Hongaarsche aanvallen af. Italië noteert 36 slagen in de minuut. Het wordt 1800 M. De ploegen naderen den finish. Het is te zien, dat de Italianen doodop zyn. De slag slaat nog maar zwakjes en het blyft ook niet uit, dat de Honga ren onder felle toejuichingen passeeren. Dan volgt direct een inzinking in de Italiaansche pioeg en de Hongaren zyn direct een lengte voor. 1 Hongarye 6 min. 35 4/5 sec., 2 Italië 6 min. 38 2/5 sec., 3 Zweden 6 min. 43 sec. Hongarye maakt een goede kans op den Euro- Baeachen titel. O'm half vyf heeft de eerste halve beslissing plaats in het nummer der achten tusschen: 1 Frankryk, 2 Denemarken, 3 Polen, 4 België. Dit is de groote stryd geworden tusschen Frankryk en Denemarken,, een gevecht, waarin ook echter Polen en België een geducht woord hebben meegesproken. Frankryk heeft de lei ding gehad. De gemengde acht nam een goede halve lengte op Denemarken en weer op een lengte volgden Polen en België. Intusschen na men de Franschen een halve lengte voorsprong op Denemarken. Deze vallen echter voortdu rend aan en nu en dan liggen de ploegen boord aan boord. Toch moeten de Denen tenslotte het onderspit delven. Op 1500 M. hebben de Fran schen een kleinen voorsprong. Tusschen de be- dryven door valt België Polen weer aan en ver overt tydelyk de derde plaats. Wanneer de ploe gen duidelyk zichtbaar zyn, blykt Frankryk een halve lengte te hebben genomen op Denemar ken terwyl België heftig strydt, om Polen van de derde plaats te verdringen. Op de laatste [paar honderd meter lopt Denemarken nog steeds in. De speaker wordt schor. De opwinding is groot, Frankryk wint het pleit met byna een halve lengte voor Denemarken. Even nog een eindspurt van België op de Polen, maar die wy- ken niet. Zy worden derde. Resultaat1. Frank rijk 5 min. 59 2/5 sec., 2. Denemarken 6 min. 1 4/5 sec., 3. Polen 6 min. 4 sec., 4. België 6 min. 5 4/5 sec. Tenslotte komt de laatste halve beslissing der achten met Nederlanders op boel 4. Het schynt er zeer zenuwachtig toe te gaan aan den start, want er wordt melding gemaakt van twee looze starts. Wanneer de ploegen voor den derden keer afgaan, is alles en regie. Natuurlyk loopen de Italianen direct uit, terwyl twee ploegen boord aan boord blyven. Op 500 M. komt er teekening in den kans tusschen de laatste twee ploegen. Hongarye zet zich op de tweede plaats, terwyl Nederland derde en Tsjecho-Slowakye ergo vier de is. De Tsjechen hebben verder niets meer in te brengen. Er ontspint zich een felle stryd tus schen Hongarye en Nederland. Het resultaat is, dat Hongarye een halve lengte wint, maar even later zyn de Nereus-roeiers weer bygekomen, gaat het opnieuw boord aan boord, tot de Hon garen de Nederlanders definitief van zich af schudden en zelfs op Italië inloopen. Op 1500 M. blykt laatstgenoemde ploeg echter actief te zyn. Zy hebben anderhalve lengte genomen op hun directe tegenstanders, terwyl deze een lengte hebben op de Amsterdammers. Daar komen de ploegen voor de tribunes. Wy zien de Wit in hoog tempo nog een aanval doen op de Hongaren, om nog de tweede plaats te bemachtigen, de tweede plaats die noodig is om in den eindstryd te ko men, maar de kracht is uit de ploeg en ook het waterwerk laat te wenschen. Verschillende pun ten zyn bepaald zwak en het is duidelyk, dat van een tweede plaats geen sprake is. Met een lengte wordt Hongarye tweede, met Italië als eerste. 1. Italië, 5 min. 57 2/5 sec., 2. Hongarye 6 min. 2 3/5 sec., 3. Nederland 6 min. 7 3/5 sec.. 4. Tsjecho Slowakië 6 min. 20 sec. In de eindstryden komen dus: Vier met stuurman: Denemarken, Zwitserland, Italië en Zweden. Twee zonder stuurman: Frankryk, Denemar ken, Italië en Nederland. Skiff: Italië, Denemarken, Zwitserland en Frankryk. Twee met stuurman: Frankryk, België, Zwit serland en Italië. Double scull: Hongarye, Zwitserland, Italië en Frankryk. Vier zonder stuurman: Zwitserland, Frankryk, Nederland en Polen. Achten Frankryk, Denemarken, Italië en Hon garye. De wedstryden beginnen Zondag om 2 uur met tusschenpoozen van een nalf uur. Er worden ook eenige damesnummers verroeid. Onze speciale correspondent meldt uit Parys: De Nederlandsche vertegenwoorïiging op de Europeesche kampioenschappen is met succes bekroond. Vier Nederlandsche ploegen zyn er in Parys uitgekomen en een er van, de Triton twee zonder stuurman, samengesteld uit de hee- ren Röell (slag) en Roelofsen (boeg) is er in geslaagd op schitterende wyze het Europeesch kampioenschap te bemachtigen. Na feilen stryd tegen het Italiaansche koppel in het byzonder. Aan de boorden van de Seine heeft eenmaal het Nederlandsch volkslied luide geklonken en de harten van alle Nederlanders moeten in die oogenblikken sneller geklopt hebben. De Utrech tenaren hebben 'n tyd gemaakt van 7 min. 1 3/5 sec., welke veel beter is dan die in de halve beslissing, toen zy als tweede aankwamen in 7 min. 18 3/5 sec. en Italië won met 7 min. 151/5 sec. Maar vergelyklng van tyden op hetzelfde wa ter is altyd gevaarlyk. De weersomstandigheden waren gisteren weer heel anders dan Vrydag. Er stond een sterke wind en de roeiers hadden ook stroom mee. Het scheelde wel heel veel met den eersten dag van de Europeesche kampioen schappen. De tyden van gisteren verschillen dan ook in de meeste nummers aanmerkelijk met die van de vorige dagen. Wy herhalen: In de meeste nummers. Nu en dan was de wind n.l. minder sterk, zoodat het wellicht daardoor te verklaren is, dat de achten tyden gemaakt heb ben, die vrywel gelyk zyn aan Zaterdag. Het is merkwaardig, dat de Fransche acht nu onder de zes minuten gebleven is en de Italianen er boven gekomen zyn. De tweede Nederlandsche ploeg die in de eindstryden uitkwam, de vier zonder stuurman van de Laak heeft een zeer goede derde plaats veroverd, ook in snelleren tyd dan Vrydag. De Hagenaren hebben echter pech gehad, zyn evenals de acht van Nereus het slachtoffer ge worden van dringen naar het midden, waar de meeste ploegen wilden roeien, omdat de stroom er het sterkst was. In dit verband willen wij er echter even op wyzen dat de twee zonder stuur man onder den wal in het ietwat stillere water bleef roeien (hoewel het onrustige water niet hinderlyk onrustig was) en volgens hun verkla ring hebben zy het daar het best kunnen vin den. De Laag vier dan, bestaande uit Heerema (boeg), Weber, Winckel en Slotboom (slag) is volgens verklaring van de roeiers vyf keeren door Polen getoucheerd omdat zy niet op zy wil den gaan. Er werd heftig geprotesteerd by den kamprechter, die echter in diep gesprek ?e™k- keld was in de boot, ergo niets zag. Na zyn dis cussie kon hy een en ander niet meer consta- teeren, weshalve het protest later niets op:lever de, omdat de kamprechter verklaarde niets waargenomen te hebben. Ook de Zwitsers dron gen van boei 1 (aan den kant van Surenne) naar het midden, zoodat Nederland veel vuil water kreeg. Volgens verklaring van den boeg ben zy Zwitserland zelfs even in hun baan ge- Ondanks alles echter hebben de Zwitsers de zeere wel verdiend, want het verschil met Hon- garye bedroeg meer dan anderhalve lengte. Po len was slechts eenige meters voor Nederland tweede, maar het was jammer dat de Neder landers in de baan hun ware kracht niet geheel en al hebben kunnen ontwikkelen. Misschien had dan de uitslag nog iets anders geweest. Wanneer de balans van deze Europeesche kampioenschappen in de wacht gesleept hebben en ergo in het bezit zyn gekomen van de Coupe Glandaz. Na Zwitserland komt Frankryk met twee overwinningen, maar ongetwyfeld moet het den Franschen toch teleurgesteld hebben, dat zy de begeerde Coupe niet hebben veroverd, wyl zy met niet minder dan zes van de zeven ploe gen in den eindstryd zyn gekomen. Ten slotte veroverden Nederland en Italië elk een Europee schen titel. Uitbundige vreugde hgeft het in de Fransche roeikringen gewekt, dat de sterke acht van Italië door de gemengde van de Société Nautique de la Marne en de Club Nautique de Paris is geslagen. In het algemeen werd den Franschen geen kans gegeven, omdat zy steeds minder goede tyden hebben gemaakt dan de Italianen. Het was een opwindend slot van spannende Europeesche kampioenschappen en tevens is dui delyk bewezen dat het vormen van gemengde ploegen zeer aan te bevelen is. Deze Europee sche kampioenschappen hebben vele emotioneele races opgeleverd. In het sciff-nummer werd het een formidabelen stryd tusschen Candeveau en Mariani. Beiden hadden hun beste krachten ge spaard tot het einde en de booten schoten zoo gelijktijdig door den finish, dat wy opnieuw een dead heat meenden te constateeren. Het ver schil was echter een decimeter: Candeveau was Europeesch kampioen, een buitengewoon succes voor een roeier, die al een dagje ouder wordt. Met het weer hebben de Franschen, wien wy nog eens vollen lof willen toezwaaien voor de uitstekende organisatie, het niet getroffen op den laatsten dag. Niettemin waren de boorden van de Seine dicht bevolkt met een enthousiast publiek, dat nu en dan hevige regenbuien ge trotseerd heeft en wy, pers-menschen (en er waren er heel wat uit verschillende landen) wa ren verheugd dat wy op dezen dag een gegolfd plaatyzeren dak boven ons hoofd hadden. De wedstryden werden bygewoond door tal van autoriteiten, van wie wy noemen den onder-mi- nister voor lichamelyke opvoeding, den heer Morinaud, uit wien3 handen de verschillende Fisa-bestuurderen een gouden medaille hebben ontvangen. Om precies half drie vingen de wedstryden (die nu en dan afgewisseld werden door natio nale nummers) aan. Het eerste Europeesche kampioenschap werd verroeid in de vier met stuurman. Aan den start1. Italië, 2. Zwitser land, 3. Hongarye en 4 Denemarken. De Italianen hebben in dit nummer 'n fraaie overwinning behaald en demonstreerden door hun anderhalve lengte voorsprong een absolute meerderheid over de andere ploegen. Hongarye verschoot al het kruit in den beginne, met het gevolg dat zy ver achter Zwitserland als vierde aankwam. Hongarye knoopt direct een feilen stryd aan met de sterke Italianon en op 300 meter is het een fel gevecht, boord aan boord. Beide ploegen leiden dan met een halve lengte op Zwitserland en Denemarken. Even verder echter hebben de in hoog tempo roeiende Ita lianen, (zy slaan byna regelmatig veertig in de heele minuut) een halve lengte op de Hongaren genomen. De onvermydelyke inzinking by Hon garye, als gevolg van de te groote inspanning na den start, blyft niet uit. Denemarken heeft op 1000 meter de tweede plaats ingenomen en nu spurten de Denen (de Europeesche kam pioenen van het vorig jaar) hard, om naast Italië te komen. Italië heeft even niet meer dan een halve lengte. Als gevolg van het spurten van Hongarye en Zwitserland wordt het een boord-aan-boord-gevecht tusschen de drie laat ste ploegen en op 1200 meter geeft het beeld van den stryd nog steeds een leidend Italië, met drie ploegen in boord-aan-boord-gevecht. Italië demonstreert vervolgens eenige nydige spurts en op 1500 meter hebben de Zuidelyke roeiers drie lengten. Denemarken beantwoordt den spurt en op 1700 meter leiden de Italianen met anderhalve lengte op Denemarken. Deze hebben driekwart lengte op Zwitserland, terwyl Hongarye het kind van de rekening is geworden en anderhalve lengte ten achter ligt by nummer drie. De ploegen zyn zichtbaar. Italië heeft het hooge tempo gehandhaafd, blykt nog heel frisch. De Denen vallen in eindspurt aan, terwyl de Zwitsers spurten om goede derde te blyven. De Hongaren zyn te ver achter om nog eenige kans op de derde plaats te maken Zwitserland verkleint den achterstand nog iets, maar is niettemin goede derde. Italië wint met anderhalve lengte op De nemarken, Zwitserland drie kwart lengte achter dit land, terwyl Hongarye vier heeft, met vele lengten achter nummer drie. 1. Italië 6 min. 30 2/5 H( 26 sec.2. Denemarken 6 min. 30 216 sec.3. Zwitserland 6 min. 38 3/5 sec. 4. Hongarye 6 min 39 sec. De vreugde by de Italianen is groot en spon taan wordt het Italiaansche volkslied in de boot door de ploeg aangeheven. Zoo komen zy stralend langs de tribunes. Eviva Italia. Even later klinkt door de luidspreker de Italiaansche hymne. Twee zonder stuurman. Aan den start: 1. Frankryk, 2. Italië, 3. Nederland. Een Nederlandsche zege. Een Europeesch kam pioenschap is door de Nederlandsche kleuren bin nengehaald. Röell en Roelofsen hebben de trico- 1 lore hoog gehouden en na het slot klonk ons nationale volkslied. Maar de Utrechtenaren heb ben hard om de zege moeten kampen, want de Italianen en ook de Franschen niet te vergeten, hebben hun handen vol werk gegeven. Toch heb ben de Nederlanders hun krachten buitengewoon tactisch verdeeld. Zy zorgden er in den beginne voor, dat zy de tweede plaats niet meer kwyt raakten en bleven de Italianen, die een geweldig hoog tempo over de geheele baan hebben geslagen (van 40 tot 44 in de heelc minuut) op zeer korten afstand volgen. De Triton twee bleef dicht onder den wal roeien in stil water. Misschien heeft dat ook wel zyn voordeel gehad maar het kwam ons toch voor dat zy wel een tikje meer naar het midden hadden kunnen gaan om meer voordeel \an den stroom en meewind te krygen, die vry sterk waren. De Italianen roeiden tenminste tezamen met de Franschen in het midden van het Bassin, terwyl Hollanc. steeds onder den wal bleef. Direct na den start hadden de Franschen de ieiding en nog wel met een lengte. Italië en Nederland bleven boord aan boord vechten, I rankryk sloeg nu 38 slagen in de minuut. Op 500 meter zyn de Franschen de leiding al kwyt en gaan Italië in forsch tempo aan het hoofd. De blauwhemden hebben warempel een lengte genomen op Nederland en Frankryk. De Fran sche twee doet dan vertwijfelde pogingen om de Hollanders by *e houden. Wanneer er honderd meter geroeid zyn nemen de Tritoneezen een feilen spurt en komen boord aan boord. De Italianen beantwoorden den spurt en winnen weer een lichten voorsprong. Frankryk blyft nu ten achter en nadert Nederland opnieuw. Het is een buitengewoon scherpe race. Ondanks het hooge tempo der Italianen komen de Hollanders met een definitieven aanval aan het hoofd. Op oc laatste vyf honderd meter wordt ontzaglyk veel van Röell en Roelofsen gevergd. Daar zien wy de oranjehemden duidelyk aan den overkant, aan den oever van het Bois de Boulogne. Zy hebben zeker een lengte op Italië, die veel verder naar het midden zit. De Triton twee slaat ook hoog, maar blyft toch goed lang. Weliswaar doet Roelofsen op de laatste paar honderd meter krachtiger werk dan Röell, maar de slag houdt het schitterend en slaat de felle aanvallen van de Italianen af op de laatste honderd meter. Ook Frankryk doet nog een poging, maar op 1900 meter is zy definitief kansloos. Onder gejuich van den Neaerlandschen kant gaan de Utrechte naren als eerste door de finish met driekwart lengte op Italië. Frankryk volgt derde op twee lengten. 1. Nederland 7 min. 13/5 sec.; 2. Italië 7 min. 3 3/5 sec.3. Frankryk 7 min. 8 sec. De ceremonie protocolaire volgt. Het Neder landsche volkslied weerklinkt. Even later komen de Utrechtenaren vol blydschap langs de tribune, waar zy een krachtig applaus in ontvangst te nemen hebben. Dat de speaker hun namen gru- welyk verminkt vergeven zy gaarne (vorig jaar was het Europeesch kampioenschap in handen van Polen). Denemarken was in dit nummer niet uitgekomen omdat de twee, die ook in de acht uitkwam, zich wild» sparen. Sciff. Aan den start komen: 1. Frankryk, 2.. Zwitserland, 3. Italië en 4. Denemarken. Er heeft zich vooral op de laatste honderd meter van deze race een moordende stryd ont wikkeld tusschen Mariani en Candeveau. Beiden gingen ongeveer tegelyk door den finish. Beide pikten tegelyk in, zoodat het een vraagteeken was of het niet opnieuw een dead heat had opgeleverd. Saurin heeft in deze race te veel van zijn krachten gevergd, hoewel hy zelfs op 1500 M. nog aan het hoofd ging, nadat hy eenige keeren bedreigd was en later zelfs een oogenblik de leiding had afgestaan aan Italië. Toen kwam plotseling de Zwitser Candeveau, die zich byna voortdurend in de achterhoede had opgehouden, fel opzetten. Alles en alles gooide hy op den eindstryd en had hierin Mariani als doodeljjken concurrent. Saurin blykt een goede start ge maakt te hebben, want hy heeft direct een lengte op Candeveau. Derde is Italië op twee lengten, vierde de Deen Hendriksen. Na 500 M. is Saurin anderhalve meter op Candeveau, derde is Hen driksen en vierde Mariani. Na duizend meter be gint reeds de aanval op den leidenden sciffeur en Saurin krygt het hard te verantwoorden. Hy heeft nog slechts een kwart lengte op Denemar ken, derde is Candeveau en Mariani vierde. Op 1400 M. is de voorsprong van den Franschman nog maar een paar meter. „Denemarken heeft de leiding genomen 1" klinkt het plotseling. De roeiers zyn dan al in de buurt by de fabrieken van Bleriot. Saurin herovert den kop. Nu zyn zy vlakby. Wy zien hoe de Deen en de Zwitser dicht op elkaar liggen. Ja het heeft er veel van, dat zy elkaar even toucheeren. De groote spurt begint. De geweldige van Candeveau, de oudere, de zeer geroutineerde Zwitsersche roeier Mariani, trekt er ook tusschen uit en Saurin en Hendriksen zakken als by tooverslag af. De op winding op de tribunes is hevig. Beiden slaan absoluut een gelyk tempo en gaan zoo door den finish Dé Zwitser blykt gewonnen te hebben. Resultaat1 Candeveau 7 min. 6 sec., 2 Mariani 7 min. 6 1/5 sec., 3 Frankryk 7 min. 10 sec., 4 Denemarken 6 min. 13 sec. (de kampioen van het vorig jaar was Bela Szendy). Dit is de elfde keer dat Candeveau Europeesch kamplo®"- is (in sciff, double scull of andere nummers). Hy is thans 25 keer Zwitsersch kampioen geweest in verschillende nummers. Twee met stuurman. Aan den start: 1 België, 2 Italië, 3 Frankryk, 4 Zwitserland. Dit nummer werd de eerste Fransche zege. De twee liepen direct na den start uit en hadden na 500 M. een lengte genomen op Italië, waarop Zwitserland volgde, terwyl België de vierde plaats bezette. De Belgen deden krachtige po gingen om de derde plaats te veroveren en stre den even boo rdaan boord met de Zwitsers. Op 1500 M. hadden de Franschen nog steeds den voorsprong gehandhaafd, hoewel de Italianen met eenige spurts trachtten naderby te komen. De voorsprong van Frankryk werd nadien niet temin grooter. Ook België slaagde er niet in tot. resultaten te komen. De uitslag was1 Frankryk 7 min. 26 3/5 sec. 2 Italië 7 min. 30 sec., 3 Zwitserland 7 min. 33 3/5 sec., 4 België 7 min. 36 4/5 sec. Vier zonder stuurman. Aan den start: 1 Frankryk, 2 Zwitserland, 3 Nederland, 4 Polen. Na de in den aanvang van dit verslag geme moreerde byzonderheden omtrent de race laten wy hier het feitelyk verloop volgen. Na 200 M. gingen de Franschen en Zwitsers aan het hoofd (de Laakroeiers vertelden ons later, dat de Zwitsers door slecht sturen byna na den start hun boot geraakt hadden). Franschen en Zwit sers bleven lang in een boord aan boord gevecht gewikkeld, terwyl de Polen op een kwart lengte volgden, die een zelfden voorsprong hadden op Nederland. Spoedig veroveren de Hagenaren de derde plaats en hebben zy aanvallen te verdu ren van Polen. Het is een zeer scherpe race. Veel krachtsverschil is er in den beginne niet en op een bepaald oogenblik liggen de ploegen vrywel boord aan boord. De Zwitsers en Polen loopen weer weg. Op 1200 M. neemt de Zwitser sche vier definitief den voorsprong. Polen volgt als tweede, terwyl Nederland een lengte achter ligt; Frankryk is vierde. De Nederlanders laten den moed niet zakken, spurten opnieuw en ver. minderen opnieuw het verschil met Polen tot een halve lengte. Onze ploeg heeft dan een lengte op Frankryk. In het gezicht gekomen hebben de Zwitsers anderhalve lengte genomen op Polen. De Nederlanders slaan een laatsten spurt en winnen inderdaad terrein. Byna slagen zy er in zich nog tweede te plaatsen, maar de uitgeputte Poolsche ploeg houdt nog zwak stand en wint met een meter. Frankryk was ver echter. Resultaat: 1 Zwitserland 6 min. 24 sec., 2 Polen 6 min. 31 4/5 sec., 3 Holland 6 min. 33 2/5 sec., 4 Frankryk 6 min. 38 3/5 sec. Wy willen nog even opmerken, dat er, wat de tyden betreft, soms blykbaar met de muts naar gegooid is. Het verschil tusschen Nederland en Polen kan nooit 13/5 sec. geweest zyn. Na de race hebben de Hollanders direct geprotesteerd, met het gemelde resultaat. Double scull. Aan den start komen: Hongarye (gebr. Szendy), Frankryk (Hansotte en Frisch), Zwitserland en von Bidder) en Italië (Bernas- coni en Mariani). De stryd in dit nummer is voornamelyk tus- schers de Zwitsers en Hongaren gegaan. Dit zyn de gevreesed gebroeders Szendy, van wie Bela zelf het sciff-nummer had laten loopen, om al zyn krachten te wyden aan dit nummer. Hy heeft er ten slotte niet veel pleizier van gehad, want de Zwitsers waren ongetwyfeld veel ster ker en wonnen zelfs met anderhalve lengte, nadat zy over de baan geleid hadden met twee en een halve lengte. De Hongaren hebben intusschen alles gedaan om de leiding te blijven behouden, diei zy zelfs op 1200 meter nog hadden. De ge- ;:oK; broeders Szendy startten het beste en hadden direct een halve lengte genomen op Frankrijk, terwyl Zwitserland en Italië boord aan boord streden op twee lengten achterstand. Na 500 meter leidden de Hongaren nog steeds, maar bleken de Zwitsers zich op de tweede plaats genesteld te hebben, Frankryk is derde op ander halve lengte en Italië komt als nummer vier met een halve lengte achter Frankryk. Op 1000 meter begint de stryd tussch enHongarye en Zwitser land. De gieken gaan boord aan boord. Op 1200 rqeter nemen de Zwitsers definitief de leiding en zy hebben al gauw een lengte op Hongarye, ter wyl de tweede andere ploegen boord aan boord liggen. Von Bidder en Hottinger voeren den voorsprong op tot 2% lengte op Hongarye. Dit land heeft drie kwart lengte op Italië, terwyl Frankryk intusschen ver is afgezakt. Tegen het einde doen de gebroeders nog een poging om den achterstand te verkleinen en zy slagen daarin ook, maar Zwitserland wint niettemin met an derhalve lengte. Frankryk deed tenslotte nog een aanval op Italië en maakte zich nog goede vierde. 1. Zwitserland (Hottinger en von Bidder zyn thans twee keeren in achtereenvolging Euro peesch kampioen) in 6 min. 30 sec., 2. Hongarye 6 min. 371/5 sec., 3. Italië 6 min. 44 4/5 sec., 4. Frankryk 6 min. 46 4/5 sec. Als gevolg van dit resultaat was Zwitserland winnaar van den Coupe Glandaz. Tenslotte had de grootste stryd in het nummer der achten plaats, waarvoor aan den start kwa men 1. Italië, 2. Denemarken, 3. Hongarye, 4. Frankrijk. De Italianen hebben zich direct van de eerste plaats meester gemaakt, zoodat iedereen als ge volg daarvan ook een Italiaansche zege ver wachtte na de prestaties van de vorige dagen. Na 500 meter is het verschil tusschen Italië en de andere ploegen, die boord aan boord stryden, een -halve lengte. De Italianen slaan in zeer hoog tempo. De Franschen hebben zich intusschen vry gemaakt van de andere ploegen, spurten en kó men boord-aan-boord met de Italianen. Emotie jn het Fransche kamp. Op 1200 meter zyn de Italianen zelfs de leiding kwyt, doch dat duurt maar heel even. Het verschil tusschen alle ploe gen blykt uiterst gering te zyn. Op 1500 meter, wanneer de ploegen al aardig naderby komen, ]ykt het een felle boord-aan-boord race tusschen Frankryk en Italië, terwyl Hongarye iets meer naar achteren ligt en Denemarken geen rol meer speelt. De Franschen leiden plotseling na een geslaag den spurt met drie kwart lengte. Voor de tribune is het een geweldige stryd tusschen Italië en Frankryk. De Italianen trachten in hoog tempo hun tegenstanders nog te pakken te krygen, maar de Fransche ploeg is nog versch genoeg om de overwinning in handen te houden en met een halve lengte is Italië geklopt. Hongarye kwam op een lengte derde, Denemarken was zeker twee en een halve meter achter. Resultaat: 1. Frankryk 5 min. 59 2/5 sec., 2. Italië 6 min. 2 sec., 3. Hongarye 6 min. 5 3/5 sec., 4. Denemarken 6 min. 9 sec. min. 53 sec.5. Merwede in 3 min. 4 3/5 sec. 100 M. rugslag voor dames1. a. Hoogeweg (R.D.Z.) in 1 min. 34 3/5 sec.; 2. C. de Groot- van Gelder (R.D.Z.) in 1 min. 45 sec. 100 M. schoolslag voor heeren: 1. H. J. v. d. Meer (S.Z.C.) in 1 min. 32 2/5 sec.; 2. A. Tel- jeur (Zian) in 1 min. 33 1/5 sec.; 3. R. Kransse (R.Z.C.) in 1 min. 33 4/5 sec. Waterpolo: Maas IIRotterdamsch J/ringze- vental 31. Z.I.A.N. opent den aanval en ae Haas brengt den bal licht by het doel van Maas, maar de verdediging is daar keurig i orde. Na een feilen aanval van Maas worden de Haas en van Klave ren beiden het water uitgezonden. De beide doe len kome eenige maien ernstig n gevaar, maar de rust komt met blanken stand. Na de hervat ting weei de Kok van Z.I.A.N. na een kort, maar hevig duel Pot met een schot van korten afstand den Hagenaars de leiding te geven. H. van Senus neemt byna revanche, maar de bal danst juist over het net. Van Klaveren, die na de rust weer teruggekomen is, maakt korten tyd later van verren afstand gelijk. Een serie verre schoten van P. van Senus worden juist op het nippertje gekeerd. Hy blyft het echter den Haagschen doelman geducht lastig maken. Het einde komt met 1—1. Gistermiddag heeft de Rotterdamsche Zwem- vereenigtng de Maas in de zweminrichting van de Vereeniging Kralingsche Zwembad aan den Honingerdyk een nationalen zwemwedstryd ge houden. De honderd meter vrye slag voor dames bracht een overwinning van mej. Hoogeweg, echter niet zonder feilen stryd met mevr. Lagerman den Turk. De honderd meter vrye slag voor heeren werd spannend doordat Delwei en de Haas elkaar niets toegaven. Delwei liep wel iots uit op het eerste gedeelte, maar beiden keerde tegelyk en eerst op het laaste gedeelte kwam de Haas naar voren en won met klein, doch duidelyk ver schil. By de estafette voor heeren ging de R. Z. C- er al in den aanvang van door en zy heeft de zen voorsprong langzamerhand nog weten te vergrooten. De derde ploeg van de R.D.Z. won het van de tweede in de dames-estafette. Zoo als men kon verwachten, werd de overwinning behaald door de eerste ploeg. -Tuist toen de wed stryden waren afgeloopen viel sr een plasbut, die eenigen tyd heeft aangehouden. Na afloop daarvan werden de waterpolo-wedstryden ge speeld. In den wedstryd tusschen Maas IIRot terdamsch Kringzevental werden de drie doel punten van de Maas resp. gemaakt door Buys, Kar.3 en v. d. Muyden. Tot slot van den middag gaven mevr. Lott- geringvan Leeuwen, mej. B. Hesterman en de heer Lottgering een demonstratie schoonsprin- gen. In verband met het vergevorderde uur heb ben zy slechts enkele sprongen laten zien. De uitslagen luiden als volgt: 25 M. vrye slag voor meisjes tot 14 jaar: 1. M. Hofmans in 26 sec.2. H. Dekkers in 28 sec. 25 M. vrye slag voor jongens tot 14 jaar: 1. A. Veth in 30 sec. 50 M. vrye slag voor meisjes tot 16 Jaar: 1. An. den Ouden (R.D.Z.), in 39 sec.; 2. J. de Jong (R.D.Z.) in 39 2/5 sec. 50 M. vrye slag voor Jongens, adspiranten: 1. G. Regter (R.Z.C.) in 321/5 sec.; 2. H. Uyten- broek (S.V.H.) in 33 4/5 sec.; 3. C. Christiaanse (L.Z.C.) in 36 1/5 sec. 50 M. vrye slag voor heeren, nieuwelingen: 1. M. J. v. d. Mark (S.Z.C.) in 30 sec.; 2. W. den Boer (G.Z.C.) in 31 sec.; 3. G. Lambrechts (L. Z. C.) in 311/5 sec.; 4. J. Hegi (Zian) in 313/5 sec. 100 M. vrye slag voor dames: j.. A. Hooge weg (R.D.Z.) in 1 min. 20 2/5 sec.; 2. W. La germanden Turk (R.D.Z.) in 1 min. 22 1/5 sec.; 3. C. de Grootvan Gelder (R.D.Z.) in 1 min. 23 sec. 100 M. vrye slag voor heeren: 1. J. H. de Haas (Zian) in 1 min. 7 sec.2. W. Delwei (R. Z. C.) in 1 min. 8 2/5 sec.; 3. M. J. v. d. Mark (S. Z. C.) in 1 min. 16 sec. 3 maal 50 M. wisselslag estafette voor dames 1. R.D.Z. I met de dames W. Lagermanden Turk, S. de Grootvan Gelder en J. Muller, in 2 min. 101/5 sec.; 2. R.D.Z. II in 2 min. 111/5 sec. 5 maal 50 M. vrye slag estafette voor heeren: 1. R.Z.C. met de heeren G. Regter, H. A. Del- wel, W. Delwel, W. A. Roest en A. Hartman in 2 min. 411/5 sec.; 2. Maas, in 2 ram. 47 2/5 sec.; S. S.V.H. te S min. 40 4/6 see.; 4. Q.Z.C. te a De Onderlinge Dameszwemclub heeft gisteren in de zweminrichting aan de Kous alhier een Welgeslaagden wedstryd gehouden. De uitslagen luiden als volgt: 20 M. schoolslag tot 12 jaar: i E. "Vollmer; 2 M. Verryzer; 3 B. de Greef; 4 T. Bentzon; 5 M. Moritz. 20 M. vrye slag tot 10 jaar: 1 C. de Vos-Burg- hart; 2 C. Prysdekker. 20 M. schoolslag tot 10 jaar: 1 C. Prysdekker; 2 K. Luyke; 3 W. de Vos-Burghart4 N. Bezey. 40 M. schoolslag 13—16 jaar: 1 S. Slingerland; 2 B. Martin; 3 A. Roos; 4 en 5 B. Dunkerbeek en J. Limburg, belden met denzelfden tyd. 40 M. vrye slag 1316 jaar: 1 C. Luyke; 2 R. Mastenbroek3 M. van Daelen. 100 M. schoolslag: 1 C. Luyke 1 min. 32 sec.; 2 M. Bolte 1 min. 34 3/5 sec.'; 3 B. Dunkerbeek 1 min. 35 sec.; 4 J. Limburg 1 min. 39 1/5 sec. 40 M. vrye slag voor beginnelingen1 I. Breu- kel2 C. Linse3 J. Koedam4 L. Bolte. 40 M. vrye slag voor gehuwde dames om den Vollmer wisselbeker: 1 J. Mastenbroek 40 2/5 sec.; 2 mevr. Prydekker 43 1/5 sec. 100 M. vrye slag: 1 N.. Mudde 1 min. 19 2/5 sec.; 2 I. Breukel 1 min. 24 sec.3 M. Berkel 1 min. 28 2/5 sec. mej. Braun, die buiten mededinging zwom, maakte een tyd van 1 min. 13 sec. Familie-estafette: 1 familie Braun; 2 familie Berkel3 familie Vuyk4 familie van Oort5 familie Weers6 familie Lajeune7 familie Roos. 40 M. rugslag voor beginnelingen1 M. Berkel 2 I. Breukèl3 C. Linse4 R. Mastenbroek. 20 M. schoolslag voor leden die nimmer een prys behaalden: 1 R. Koppenol; 2 W. van Dyk; 3 R. Blitz; 4 C. Vuyk; 5 mevr. Hoornweg-van Ry6 A. van Delft. Popduiken: 1 C. Linse 181/5 sec.; 2 C. Luyke 18 3/5 sec.; 3 T. Roos 211/5 sec.; 4 L. Weers 212/5 sec. Schoonspringen1 C. Linse 63 punten2 C. v. Oort 59 pnt.3 T. Roos 52 pnt. Gecostumeerd hinderniszwemmen1 M. Braun 2 C. Luyke; 3 J. Limburg; 4 B. Martin; 5 B. Dunkerbeek; 6 E. de Pater; 7 L. Weers. De volledige scores luiden: Col Johnston not out Wheatley b. Sodderland Holmes l.b.w. Terwiel Wilson b. Sodderland Capes b. Sodderland Farmiloe b. Terwiel 1° Capt. Hughes Hallett c. Jansen b. Terwiel 0 Capt. Stanley c. Jansen b. R. Schill 1 C. Gibson m! W. v. d. Bosch Buckston c. Terwiel b. R Schill H Mac Ewen c. E Schill b. R. Schill 0 Extra s 30 Totaal Bowlingcyfers R. Schill Terwiel W. v. d. Bosch M. Jansen Sodderland H. van Manen 211 O.M. W.R. 14 4/6—2—3-38 238338 801—43 11 3023 15—7—3—33 31o3 Om ruim half zeven gaan de Hollanders voor de tweede maal in. Maar reeds in de eerste over wordt H. van Manen voor 0 ln de slips door Wheatley gevangen op het bowlen van Gibson. Als om 7 uur gestopt wordt zyn Jhr. J. v. d. Bosch 3 en L. Sodderland 6 beiden not out en is er 1 wicket neer voor 9 runs. Omstreeks kwart over 11 zetten J. v. d. Bosch en Sodderland de afgebroken innings voort op bet bowlen van Gibson en Hughes Hallett. In ae tweede over van laatstgenoemde geeft Sod derland een fraaie vangkans, maar de bal ont glipt Buckston's handen. Als de batsmen te vry op H. Hallett gaan spelen, vervangt Capes Gibson en deze neemt de plaats van H. Hallett in. In zyn tweede over heeft Capes succes, wanneer J. v. d. Bosch (7) in de slips gevangen wordt (231). W. v. d. Bosch slaat meteen een vier. Op 36 vangt Buckston Sodderland (24) achter het wicket (3—36). E. A. J. Schill en W. v. d. Bosch zetten de innings voort. W. v. d. Bosch slaat een bal den Haarlemmerhout in en brengt «ven later met een vier de aestig op. In deze periode is het bowlen en veldwerk der Engelseheni schitterend. Wonderbaarlyk ontsna.pt v. d. Bosch, wanneer hy den bal in de slips speelt. Op 70 gaat H. Hallett weer bowlen. Als v. d. Bosch (29) op 76 te wild is, gaat hy 1. b. w. Met een leg-slag brengt Schill het totaal op 80. Door het uitstekende bowlen en fielden der Engelschen stygt de score langzaam. De Hollanders worden tot verdedigen gedwongen. Herhaaldelijk brengt Johnston wisseling in den aanval. Ook de links bowlende Wlieatly en de onderhandsche bowler Mac Ewen worden aangezet. Onder applaus brengt M. Jansen met een 2 de 100 op, terwyl hy even later met een 4 den achterstand inhaalt. Met de lunch "is de stand 4123, E. J. A. Schill (32*) en M. Jansen (26*). Door een fiksche regen bui kan de stryd eerst om 2 uur 20 hervat worden. De Hollanders kunnen dan profiteeren van den natten bal en het natte veld. In een over slaat M. Jansen 10 runs (2 vieren en 1 twee) op Capes, en op H. Hallet zes runs. Met een vier op Capes maakt Jansen zyn 50 vol. Op 165 valt het 5de wicket als Schill (40) gestumpt wordt (5165). M. Jansen (56) sneuvelt ook op het zelfde totaal 1. b. w., evenals jhr. P. Feith (0), die onmiddellyk door Holmes gebowld wordt (7165). Da score ryst langzaam. De Beus (7) slaat in een over op Gibson een vier, maar wordt by den volgenden bal in de slips gevangen (8179). Terwiel brengt het tot 5 (9189). Mr. Hamburger (26*) tracht het spel te forceeren. Op Capes slaat hy in 1 over 2 vieren. R. Schill brengt de 200 op. Met den- stand 9210 wordt voor de thee gestopt. Met den eersten bal na de hervatting velt Gibson SchiU's mid-stump. De Engelschen moeten nu in ruim twee uur 102 runs maken. Ze beginnen direct in snel tempo te scoren. Terwiel en Sodderland worden vry spoedig vervangen. Achtereenvolgens worden nog H. v. Manen, M. Jansen, jhr. W. v. d. Bosch en R. Schill aangezet. Op 59 doet v. Manen een schit terenden vang in de slips en Wiieatu- (Z&vc ia uit. Capes slaat 1 vier en wordt dan gebowld (2—68). In een over slaat H. Hallett Sodderland 3 maal voor vier. Dezelfde speler brengt de 100 op. Met een keurige vier slaat Holmes de win ninghit. Onmiddellyk wordt gestopt. Het totaal is 2105, waarvan Holmes (30*) en H. Hallett (27*). In anderhalf uur hebben de bezoekers dit totaal bereikt. By het verlaten van het terrein worden de gasten hartelyk toegejuicht. De volledige scores luiden: Nede. XI-tal 2e innings. mi. H. v. Manen c. Wheatly b. Gibson 0 jhr. J. v. d. Bosch c. Wlieatly b. Capes L, Sodderland c. Buchton b. Capes 24 jhr. W. v. d. Bosch 1. b. w. Hughes Hallett 29 E. A. J. Schill st. Buxton b. Gibson 40 dr. M. Jansen 1. b. W- H01""®® 56 A. M. J de Beus c. Capes b. Gibson 7 jhr. P. Feith b. Holmes 0 ïrir. A. Hamburger not out 20 A. Terwiel b. Gibson 5 R. Schill b. Gibson 5 extra's II Totaal 210 Bowlingcyfers- Gibson 5-42, Hughes Hallett i—46, Capes 2—91, Mac Ewen 0—7, Wheatly 0—4, KFreeSForesters. 2e innings. Wheatly c. H. v Manen b. M. Jansen 41 Holmes not out 80 Capes b. jhr. W. v. d. Bosch 4 Hughes Hallett 27 extra's 3 Totaal voor 2 w. 105 Bowlingcyfers: A. Terwiel 0—25, Sodderland 042, H. v. Manen C10. M. Jansen I6, jhr. W. v. d. Bosch 1—6, R. Schill 0—13. Onder voorzitterschap van den heer J. Moor man heeft gisterenmiddag in café „De Kroon" te Den Haag, de jaarlyksche algemeene verga dering plaats gehad van de afdeeling II va" deu K. N. V. B. Na een kort openingswoord gingen de notulen en het jaarverslag, beiden in druic verschenen, zonder op of aanmerkingen onder den hamer door. Tot lid van het afdeelingsbestuur werd by enkele candidaatstelling de heer M- Koolhaas (Ajax) herkozen. - Bij de bespreking van d eagenda ue A. V*. van den K. N. V B. sprak de ,y«r«and®"nS rich uit voor de verwezenlyking van f e agenda door de heer v. Til c.s. geplaatste, voorstel t.w. dat by afwezigheid van den.® echter de bezoekende vereeniging de ye's ten hoogste 13 personen door den - v B. zuiien vergoed worden, met kracht erkstelligen. Over de uitzending van cP(^fJ;"'!wledatrÜden per radio werd langaurig - eerd, waarby de vergadering zich ten sl° t„„pn nagenoeg al gemeene stemmen uitsprakS de uitzending van voetbalwedstryden, uitgezonderd Interland- WAan deerde was h^famgeHoDe't'erp®llatie Va" de vereeniging „The Rl®ln» naar aanlei ding van den gespeelde" v dstryd tegen Leer dam waarby de thuis zeer onhebbelyk heeft gedragen. Ook internen n® Steeds Vol harden kwam met f®" 'nt"P® la«e tegen Leer dam en ook hier ^®r Leerdam 5-5 ®rleven seuit, welke het spelen i" Leeraam vrywel onmoge- 1UDemvoornz'itter deelde mede dat ernstige klach ten over Leerdam "U "et Bondshestuur rijn in gekomen z0odat„^,ronde kln1^^ besloten by de eerste de beste klacht, welke aangaan de Leerdam weren® vereenlging uit het K N V B.-ver^a weren,. De vereeniglus V.F.c. kwam met een inter pellatie naar aanleiding van de finantieele moei- lykheden derkleln yereenigingen en wees er op dat de K-N.V.Bzich gezien de tydsomstan- digheden zich veel te veel aan de letter van de wet houdt. De vergadering sprak zich uit voor een onderzoek der feiten en de mogelykheid om de geleden finantieele schade aan V.F.C. terug te kunnen vergoeden. By de rondvraag werden verschillende geschil len tusschen vereenigingen en het bondsbureau ter sprake gebracht. De voorzitter zegde toe al deze feiten ter kennis van het bei*uur an den K.N.V.B. te zullen brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6