- SOMS WORDT MET MENSCHENLEVENS GESPEELD. •r> DE WIELRENSPORT IN GEVAAR. HERKULEIJNS' VAE. MAANDAG 17 AUGUSTUS 1931 Zal men thans krachtig ingrijpen en verdere ongelukhen weten te vermijden KOOIT MEER ZULKE WEDSTRIJDEN! TWEEDE HOLLAND—BELGIE- LUXEMBURG-RIT. DE R. K. N. A. U. KAMPIOEN. SCHAPPEN. ADSPIRANTENTORNOOI TE DORDRECHT. ATHLETIEKWEDSTRIJD TE SCHIEDAM DE VERPLICHTE MIDDAG- SLUITING. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK, RONDVLUCHT BOVEN DUITSCHLAND. DE FEESTELIJKHEDEN TE HILLEGERSBERG. UIT VLAARDINGEN UIT REEUWIJK Een medewerker schrijft ons- Zoodra een sport te - de gunst van 11 f gaat baseeren op publieke vermakeliiki! PUbIiek' dreigt zU tot zd op van nut te venvorden. boudt ontwikkeline ZUn voor de lichamelijke De groofe leu2d en leidt zij tot excessen, het feit d ,Populariteit van het voetbalspel, verpand heeft fubiiek zijn trouwe liefde voetbalspel gPPn Kmg Soccer' heeft aan bet aan den rW S gedaan en speciaal niet pen van 1Isatorischen opzet en de begrip- het spel Sportlvltelt. Doch het karakter van getast nZelve 13 gelukkig toch nauwelijks aan- aai'door heeft voetbal als sport zijn waarde behouden. Pdere sporten daarentegen hebben zeer en onder het feit, dat het professionalisme a intrede deed. We denken aan 't worstelen, a een kwart eeuw geleden veel beoefend is en toen we de beroepsworstelarij in de variété regen, met de clowneske voorstellingen van een woedenden Orlando en dergelijke piassen deden ook sportieve kerels aan mede, zooals de Hollander Dirk van den Berg toen reeg de worstelsport een knak, die zij ondanks bemoeiingen van den Nederlandschen ■Krachtsportbond nooit te boven gekomen is. Zoo wordt ook het wielrenuen bij voort- nring door den wansmaak van het publiek dVeis<l. Het droevig ongeluk, dat enkele ar g6leden °P <3e Stadionbaan te betreuren Wiel' St6lt dlt wel in een scbril licbt- Het een 161111611 111 zijn oorspronkelijke vormen, was culf en interessante sport. Als physical hre moge het wielrennen niet tot de beste Porten behooren, toch ging er veel van uit aat we voor de vorming van de jeugd van «unstigen jnvloed achtten. Doch deze sport ontbrak het aan prima leiders en zij werd ten slotte vrijwel het uitsluitend domein van de exPloitanten van wedstrijden, die voor een sluitend budget poogden te zorgen en de vraag, 01 deze of gene krachtmetingen wel sportieve baarde hadden, ondergeschikt maakten aan wielrennen en die handel moest zoo moge- de eischen van hun affaires. Zy handelden in w'k geen windeieren leggen. Derhalve moest men het publiek trekken en toen de gewone Sprint- en andere safety-wedstrijden niet meer «•trokken", toen is de motor gekomen als Pionier van den snelheidswaanzin. De wedstrijden met motorgangmaking brach ten nieuwe sensatie en brachten naast een ook** ïw* 2bb 250 pet. verhoogde snelheid Maart* ook 6lfment ..gevaar", zegge sensatie snelheid t ^°g Was nlet het 'ummum van eerema nsl°tte moest de motor steeds den st 0mflat de menschelijke capaciteit van Daar ay€r nie': 0Ver bepaalde grenzen uit kan. rom kreeg men de wedstrijden op race- oren. Berst ontwikkelden die motoren een a ige snelheid, maar ook die snelheden wer den opgevoerd en Donderdag bereikte men te Amsterdam de grootste snelheid die er ooit bereikt is. Met het noodlottig gevolg, dat een vermaard renner en twee toeschouwers, al brengen ze het leven er af„ vermoedelijk toch V°or hun leven getroffen zijn. Thans is, doordat er slachtoffers gevallen 2iin, eindelijk iets van verantwoordelijkheids gevoel door de massa gevaren. En die massa zelf is verantwoordelijk voor het gebeurde en Voor vele ongelukken, die aan dit incident Vooraf gingen. Het feit dat Herkuleyns vele malen achter een zijn tegenstanders overwon bevredigde zijn sportief nationaliteitsgevoel. Maar toen kwam er een DuitScher, die misschien nög Sneller reed en op een dag, waarop Herkuleyns bovendien ongesteld was, hem versloeg. Dat eischte revanche En zoo kwam dan de zgn. hitdagingsmatch HerkuleynsSoenius tot stand. In dien wedstrijd ging het om de suprematie en beide motorrijders durfden het aan, hun machines tot ie hoogste capaciteit te stellen en een sneller tempo te ryden dan ooit evoren. De officieele tijdwaarnemer zei ons, dat er in den noodlottigen rit ca. 114 K.M uur-snelheid ontwikkeld is, anderen zeiden dat au20 a 122 KM" maar een feit ls. Kneihim t,6™P0 nooit tevoren gereden is. Die in het ,t,eid(3e er toe' dat men onzeker werd de, is meneverforen 1'1™ slingel'ing maken: QHA loren- We zagen Herkuleyns al meter poor het punt, waar hij ten val bheel verdacht slingeren. En toen begon e stnjd, de strijd om weerstand te bieden uan de door de enorme snelheid ontstane zuiging opwaarts. Die strijd zal' altijd een uederlaag voor den renner beteekenen en dat bii een afstand van ca. baan geduurd heeft, moet alleen nog aan de vaardigheid en de kracht van Herkuleyns te wijten zijn. ^at er in die seconden in hem omgegaan s> valt niet te beschrijven. Maar het slot is Nederlaag geweest, het slot was dat hij toch tegen de balustrade op gedrongen werd en daar zijn val maakte. Hn nu zal Herkuleijns, als hij straks naar we hopen zoo ver is, dat hij het geval eenigszins ]"®c°nstrueeren kan, vermoedelijk wel eenige ^«kingen aan zijn motor constateeren. Een ^a^slfelijt motorrijder en koelbloedig sport- „rür>6als Herkuleyns kón of wil toch niet he iiet w-11' dat blJ' z'ob ze've €n anderen de dupe mo"ein-Clen Van den drang om bet onmogelijke te maken, een drang waarvoor ten s o och anderen minstens even zeer ver- an woorc elijk zijn als de renner in kwestie, wiens eei zucht in de laatste weken (na het succes van Soenius) tot het uiterste geprikkeld werd en voor Wje een overwinning een mooie „zaak een nederlaag niet alleen een sportief echec doch iets veel ernstigers beteekende. Ja, de reconstructie van het ongeluk door den renner zelf kan nög wel enkele details ophelderen, doch voor een conclusie over deze soort wedstrijden hebben wij zijn nadere uit eenzettingen toch niet van noode. Nooit meer zulke toed strijden, dót alleen kan de conclusie zijn waar elk sportief voelend en menschelijk denkend wezen toe geraken moet. Wij vertrouwen dat de Koninklijke Neder- landsche Motorrijdersvereeniging, of de Neder- landsche Wielren Unie, voor dergelijke snel heidswedstrijden op een daarvoor te kleine haan nooit meer toestemming geven, dat de Amster dam se he politie deze exessen verbieden, dat de Stadion-directie zelf begrijpen zal dat zij deze attractie" niet meer als lokaas aan de massa voorhouden mag en dat die massa zelf naar dit genre races niet meer vragen zal. Maar onze wensch gaat verder. Wij maken geen bezwaren tegen goed georganiseerde wed strijden met motorgangmaking, doch consta teeren dat ook die wedstrijden aan het ont aarden zijn. Ook bij die wedstrijden is ter wille van den snelheidsfactor, uit zucht naar de overwinning, de gevaren-factor in den laatsten tijd zoodanig toegenomen, dat we hier een ernstig ongeluk, veel erger waarschijnlijk dan het nu gebeurde, verwachten als niet ingegre pen wordt. Wij hebben in den wedstrijd van Donderdagavond, die dus na het droevig on geluk gehouden is, opnieuw geconstateerd, dat gangmakers (onze grief geldt in eerste instantie de man op en slechts in de tweede plaats den van diens wil grootendeels afhankelijken man achter den motor), die hun tegenstanders niet voorbij wilden laten, te hoog in de baan reden en dat zij, die voorbij wilden, dit zoo rakelings deden, dat slechts een ijlings „lossen" van den stayer een aanraking voorkwam. Onlangs te Keulen vond nog een gangmaker den dood en velen zijn reeds gevallen, waarvan de meesten het slachtoffer werden van roekeloosheid van anderen. Zooals in den laatsten tijd gereden wordt in de wedstrijden met motorgangmaking op Nedèrlandsche banen, is we herhalen onverantwoordelijk! En tegenover dit roekeloos gedoe, waarbij men soms met menschenlevens speelt, verbaast ons de groote lankmoedigheid der wedstrijd leiders. Zij vreezen door hun ingrijpen, door handhaving van de geschreven en niet geschre ven reglementen voor dit soort krachtmetingen, de wedstrijden en daarmede de heele wiel rennerij onmogelijk te maken. Maar wat zij nu doen, het oogluikend tolereeren van deze wijze van rijden, het niet straffen van de ernstige overtredingen, die zelfs den leeken onder het publiek niet ontgaan, beteekent in veel sterker mate de ondergang van dezen tak van sport. Wij willen hier een ernstige en dringende waarschuwing richten tot allen die leiding geven aan de wielrennerij in Nederland: grijpt in vóór het te laat is, vóór nieuwe menschen levens te betreuren zijn vóór de overheid en zelfs de publieke opinie definitief een einde aan deze excessen maken. Zet het mes er in en schroomt niet degenen uit te schakelen, die dit sportbederf veroorzaken of bevorderen. Wij zijn er van overtuigd dat het wielrennen in zijn zuiverste vormen er bij gebaat zal zijn en dat de massa ten slotte dan ook zal inzien, dat een streng beleid hier de sport redden kan, de sport die zelf toch zulke uitstekende ante cedenten beeft, dat zij zich in den gezuiverden vorm zal weten te handhaven en zelfs tot nieu wen bloei zal komen. De tweede HollandBelgië—Limburg rit, geor ganiseerd door de Motor- en Automobielclub „Het Zuiden", heeft een goed verloop gehad. Van de 64 ingeschreven deelnemers zyn er 6 niet gestart en slechts twee uitgevallen; alle anderen hebben den rit geheel uitgereden. Zoowe! by den start op Zaterdagmorgen als by den finish op Zondagavond heerschte te Eind hoven op het Stationsplein groote belangstelling. Er waren vele non-stops en terreinritten inge- lascht, waaronder een zoo lastig voor de motor rijders, dat zjj uitgeschakeld moest worden. De meeste deelnemers waren zeer tevreden over den rit. Alleen gaf de voorloopige uitslag aan leiding tot het maken van bemerkingen en het inbrengen van protesten. Hieronder laten we den voorloopigen uitslag volgen Motorrijders: 1, J. H. Sybrandy, den Haag, B. S. A. 10 strafp., 2. C. v. d. Voort, Utrecht, Franc, Bern, 11 strafp., 3. I. Langestraat, Rijswijk, Triumph, 12 strafp., 4. E. v. Kekem, Utrecht, D. K. W., 13 strafp., 5. M. Janssen, Eindhoven, Ariel, 14 strafp., 6. Chr. Langmuur, den Haag, Ariel 14 strafp., 7. W. Daalderop, Tiel, Rudge W., 14 strafp., 8. G. v. Hugte, Eindhoven, B.S.A., 15 strafp., 9. H. J. v. d. Ven, Eindhoven, Ariel, 22 strafp., 10. P. Smeets, Geleen, F.N., 24 strafp. Automobielen: 1. J. v. d. Meulen, Eindhoven, Ford, 3 strafp., 2. Jac. Broers, Soestdyk, Ford, 4 strafp., 3. P. J. Spruyt Jr., Rotterdam, Ford, 17 strafp., 4. A. Pennings, Eindhoven, Ford, 14 strafp., 5. C. WennigerMulder, Heemstede, Peu geot, 24 strafp., 6. W. A. Eschauzier, Wagenin- Helmond, Ford, 30 strafp., 8. J. Hofmans Jr., gen, Reo Flying, 28 strafp., 7. J. v. d. Meulen, Amsterdam, "Nash, 34 strafp., 9. W. J. Adrian, Eindhoven, Hotchkiss, 40 strafp., 10. D. Hanssen, Eindhoven, Opel, 41 strafp. Merkentoam motoren: geen. Clubteam: Het Zuiden, met 63- strafp., met rijders: M. Jansen 14, H. v. d. Ven 22 en P. Boogers 27. Merken-team automobielen: Ford 82 strafp., met rydersJ. v. d. Meulen 3, J. v. Abbe 65 en A. Pennings 14. In den strijd om de nationale kampioen schappen van de R. K. N. A. V., gehouden op het „Holland"-terrein te Haarlem, werd C. Pen, winnaar van het nummer hoog springen met een sprong van 1.60 Meter, Vooruitgang in de Roomsche athletiek. DE „SNELVOETERS" IN BELGIE- Gisteren kwamen te Cappellen eenige Hollan ders uit op de jaarlijksche internationale wed strijden van de A. C. Cappellen o.a. De Boer, Van den Berge, Van Welsenes, Hofman, Oorschot e.a,. die een groot succes wisten te boeken. De sprinters De Boer en Van den Berge maak ten een grooten indruk op de 100 M. De Rotter dammer maakte in de halve beslissing de snel ste tyd van den dag, nl. 11 sec., en won ook de finale. De Boer werd goede tweede. Hofman op hoogspringen en Oorschot op pols hoogspringen bereikten de respectabele hoogten van resp. 1.83 M. en 3.73 M., waarmede zy op de eerste plaatsen beslag legden. De Zweedsehe eseafette met Dop 400 M., Beintema 300 M., Hum mel 200 en Welsenes 100 M. was een zekeren buit Voor de „Snelvoeters", welke in het eindklasse ment eerste werd met 22 punten voor Racing Club de France Parys. De volledige uitslagen zyn: 100 M. 7. M. v. d. Berge, Nederland, 11.2 sec., 2. De Boer, Nederland, 3. Prinquet, Frankryk. 1 Eng. mijl: 1. Geraerts, België, 4 m. 34.2 sec., 2. Lecurou, Frankrijk; 3. Leguadier, idem. Hoogspringen: 1. Hofman, Nederland, 1.83 M., 2. van Noren, België, 1.68 M„ 3. Tillier, Frank ryk, 1.63 M. Zweedsehe estafette1. Snelvoeters 2 m. 3.6 sec., 2. Racing, Bruxelles, 3. Union. Polsstokhoogspringen: 1. Oorschot, Nederland, 3.73 M., 2. Noël, België, 3.43 M., 3. Batens, idem, 3.03 M. 400 M.1. Prinau, België, 51 sec., 2. Veraart, idem; 3. Kok, Nederland. 5000 M.1. Vincent, België, 16 m. 4.6 sec., 2. Du Negre, Frankryk, 3. Van der Steen, België. Op Zondag 23 en 30 dezer zal de Zwembond voor Rotterdam en omstreken in de zweminrich ting de Staart te Dordrecht een adspiranten- tornooi doe houden, waaraan de vereenigingen de Maas, Dordtsche Zwemclub, Schiedamsche Zwem- club, Sportvereeniging Hillegersberg en Merwede zullen deelnemen. De wedstryden duren eik tweemaal S minuten netto. Verschillende nieuwe records, waaronder een wereldrecord. Aan de R. K. A. V. Holland te Haarlem waren voor de eerste maal de kampioenschappen der nieuw opgerichte R. K. N. A. U. ter verwerking opgedragen. „Holland" had daarvoor de be schikking over het fraaie sportveld van het R. K Lyceum en had dit terrein in een uitstekend athletiekveld herschapen. Het was echter nog niet ideaal, vooral de baan was niet te groot (300 M.) zoodat de prestaties op de loopnummers althans middelbare en lange afstand, daaronder te lyden hadden. Bovendien was een flinke wind eveneens van invloed. Dat ondanks deze na. deelen uitstekende tyden mochten genoteerd worden, is een bewys dat de Roomsche athle tiek zich in stygende lyn beweegt. Van de verleden jaar gevestigde records by ue Katholieke kampioenschappen van het Natio naal Athletiek Comité gingen velen om zeep. De omstandigheden in aanmerking nemende is de tyd van Vessies op de 5000 M. n.l. 16 min. 33 3/5 sec. zelfs byzonder goed te noemen, waar mee hy slechts 3 sec. boven den tyd bleef va-h J. Zeegers by de K. N. A. U.-kampioenschap pen. De 400 M. en 1500 M. leverden nieuwe records, resp. 54 3/5 en 4 min. 27 2/5 sec. Blaisse (V.I.C.) en Smit (D.E.M.) waren hier winnaars, terwyl eerstgenoemde tevens beslag legde op de 100 M. De 800 M. werd gewonnen door W. Vogel (Holland) in 2 min. 15 sec., waarmee hy het record van Henneke (Holland) evenaarde. Deze laatste moest zich met de tweede plaats tevreden stellen. De estafettenummers 4 X 100 M. en 400- 300-200-1000 M. brachten gemakkelyke overwin ningen voor de D. H. A. K. ploegen V. I. C. en Holland. De beste prestatie van den dag leverde kap- tein (D.E.M.) door 3.52 M. met den polstok te halen, hetgeen niet alleen een nieuw Neder landsch record beteekende, maar eveneens een nieuw record in de Katholieke internationale sportwereld is. Een wereldrecord dus De Holland-crack Bart Ronde, had een goe den dag. De nummers verspringen en hink-stap- sprong waren voor hem mét resp. 6.38 M. en 12.55 M. De eerste afstand beteekende een record en een poging om het hinkstappen te verbeteren gelukte eveneens. Ronde haalde n.l. een afstand van 13.40 M. Voorts valt de speerworp van Pen (Union) 1 45.64 M. te vermelden. Voor de overige prestaties verwyzen we naar de uitslagen. De vertegenwoordigers van den Dioc. Haarl A. K. bleken verreweg superieur. Van de 14 num mers werden en 11 door Haarlemmers gewon nen, 2 door den Bosch (Pen, speerwerpen en hoogspring) en 1 door Utrecht (Kuit, disicus- werpen). De uitslagen luiden: 100 M. Ie serie: 1 H. v. Deun, 12.1 sec., 2 T. Timmers 12.2 sec., 3 J. D. Ronde; 2e serie: 1 Gelens 12.4 sec., 2 J. v. Dennen, 3 B. Blaisse Finale: 1 B. Blaise, D.H.A.K., 113/5 sec., 2 J. H. v. Deun, D.U.A.C., 114/5 sec., 3 J. v. Dennen, D.B.A.C. 400 M. 1 Blaisse, D.A.A.K., 54 3/5 sec. ((nieuw record), 2 M. F. Slee, D.U.A.C., 3 L. Koek, D.H.A.K, 800 M.1 W. Vogel, D.H.A.K., 2 min. 15 sec., 2 C. Henneke, D.H.A.K., 3 N. Brokke, D.B.A.K. 1500 M.: 1 H. Smit, D.H.A.K.), 4 min. 27 2/5 sec. (nieuwe record), 2 A. Jansen, Limburg, 4 min. 35 2/5 sec., 3 C. Henneke, D.H.A.K. 5000 M.1 W. Vessies, D.H.A.K., 16 min. 33 3/5 sec., 2 J. Dubbelaar, D.H.A.K., 3 J. W. Schoots, D.U.A.C. 4 X 100 M. estafette: 1 V. I. C. (D.H.A.K.) .47 sec., 2 Kracht en Kunst (D.B.A.K.), 3 V. D. Z. (D.U.A.C.) 400-300-200-100 M.1 Holland (D.H.A.K.) 2 m. 151/5 sec., 2 V.D.Z. (D.U.A.C.) 2 m. 22 4/5 sec, 3 Kracht en Kunst (D.B.A.K.) Verspringen met aanloop1 B. de Ronde, D.H.A.K.) 6.38 M. (nieuw record), 2 C. Gelens, D.B.A.K., 6.21 M., 3 J. v. Deun, D.U.A.C., 5.74 M. Hink-stap-sprohg: 1 B. de Ronde, DH.A.K., 12.55 M., 2 P. Rippe, D.H.A.K., 12.05 M., 3 J. Flipsen, D.H.A.K., 12.02 M. Recordpoging van de Ronre gelukte: 13.40 M. Hoogspringen met aanloop: 1 C. Renn, D.B.A.C. 1.60 M„ 2 C. Jonkergauw, D.H.A.K., 1.57 M., 3 P. Rippe, D.H.A.K., 1.56 M. Polstokhoogspringen1 W. Kaptein, D.H.A.K., 3.52 M. (nieuw record), 2 P. Hooyen, D.B.A.C., 3.40 M., 3 C. Gelens, D.B.A.C., 3.30 M. Speerwerpen1 C. Penn, D.B.A.C., 45.64 M., 2 M. Jansen, D.U.A.C., 42.30 M„ 3 G. v. List Limburg, 41.24 M. Discuswerpen: 1 W. Kuit, D.U.A.C., 32M., 2 M. Hagen. D.H.A.C., 31.93 M., 3 G, v. d. List, Limburg, 3169 M. Kogelstooten1 Chr. Duin, D.H.A.K., 10.98 M., 2 P. Rippe, D.H.A.K., 10.94 M„ 3 W. Kaptein, D.H.A.K., 10.31 M. een overwinning van den Amsterdammer, toen Dop met een krachtigen spurt zyn achterstand wist in te halen en zyn tegenstander op den eind streep nog wist te slaan. Beiden maakten een tijd van 2 min. 7.5 sec. Op de 1500 M. zegevierde Dop eveneens. Het nummer 1500 M. snelwande len was begrypelykerwys voor P. Engelman van Pro Patria en het hoogspringen leverde den Gro ninger Hofman de overwinning op. De 5000 M. hardloopen heeft ons niet dien stryd gebracht, dien wij verwacht hadden/ Baars Stei- neman nam vry spoedig de leiding en wist tenslotte zonder stryd te winnen in den tyd van 16 min. 7 sec. Het nummer vetaprUigen leverde weer eens een overwinning op voor de Boer met een sprong van 6J3% M. Er is op dezen midaag toch nog een record verbeterd en wel op het nummer kogelstooten. Do Amsterdammer Eyskes van Haarlem verbe terde zyn eigen record met niet minder dan 19 c M. en bracht het op 13.61 M. Tot slot kregen wy een paar estafette-nummers. De vier maal 400 M. gaf vinnigen stryd tusschen A.V. 1923 en Vlug en Lenig te zien, A.V. 1923 had'30 M. voor den finsh de leiding, de laatste man van V. en L. zette er toen echter zoo'n snelle spurt in, dat de overwinning toch nog in den Haag terecht kwam De estafette viermaal 1500 M. verliep niet ge heel naar wensch. Het bleek, dat by het uitmeten van de banen een fout gemaakt was, hetgeen voor Feiienoord, die nota bene wilde trachten het re cord over dezen afstand te verbeteren, aanleiding was zich terug te trekken. De Zwaluwen konden «rovnakkeliiker overwinning behalen. De vier mwl 100 M. estafette was natuurlyk voor Striem, ook al bood Vlug en Lenig goed teookStaindheeft het weer zijn medewerking niet verleend, isedaaromaook te bltreuren, dat het aanta^toe schouwers niet grooter was. Maar de dreigende luchten in aanmerking genomen, grypen, dat velen een gang naar het terrein van S.V.V. niet aandurfden. De uitslagen zyn: f 80 M. hardloopen voor juniores tot en mewv jaar: 1 N. v. d. Berg (Holland) in 10-2 Geyer ('t Noorden) 10,6 sec.; 3 Nieuwenhuizen ('t Noorden) 10,6 sec.4 v. Berkel (Hollandiaj. 4 maal 80 M. estafette voor juniores tot en met 15 jaar: 1 't Noorden 42,8 sec.; 2 de Zwaluwen 43,4 sec.3 S.V.V. I 43,5 sec. 80 M. hardloopen voor juniores van 16 en 17 jaar: 1 Inklaar (V. en L.) 9,6 sec.; 2 de Ryck v. d. Gracht (V. en L.) 10 sec.; 3 Scholten (V. en L.) 10 sec.4 Peters (V. en B.) 10 sec. 4 maal 80 M. estafette voor juniores van 16 en 17 jaar1 Vlug en Lenig 39 sec.2 Excelsior 42,7 sec.; 3 Neptunus. 100 yards hardloopen voor leden van de Z. H, A. B.1ste halve beslissing: de Wale ('t Noor den) 10,5 sec.2 Voogd (Laakkwartier) 10,8 sec. 3 J. v. Diggelen (S.V.V.) 11 sec.; 2e halve geslis- sing: 1 Lamoree (D.O.S., Schoonhoven) 10,3 sec. 2 van itert (Pro Patria) 10,9 sec.3 van Dam (Oranje) 11 sec.; beslissing: 1 de Waele ('t Noor den) 10,9 sec.; 2 Lamoree (D.O.S.) 10,9 sec. van Uitert (Pro Patria) 11 sec. 800 M. hardloopen voor leden van den Z. H. A B.1 Hermes (Trekvogels) 2 min. 11,1 sec. (bui ten mededinging)2 Maes (de Zwaluwen) 2 min 11 2 sec.3 Haver (Pro Patria) 2 min. 11,2 sec. 4 van Noortwijk (S.V.V.); 5 v. d. Ende (Feyen- oord)6 Alleyn (D.F.C.) 4 maal 100' M. estafette, 1ste serie1 Vlug en Lenig 47,9 sec.2 S.V.V. 48,2 sec.3 Trekvogels II 2de serie: 1 Pro Patria 48,2 sec.; 2 D.F.C. 49 sec3 Trekvogels IIIbeslissing1 Vlug en Le nig 47,5 sec.; 2 D.F.C. 47,9 sec.; 3 Pro Patria 47 9 s6C. Kogelstooten: 1 Lamoree (D.O.S.) 10,94 M. 2 Kress (Pro Patria) 10,82 M.3 Smit (Feyenoord) 10,15 M. Nationale wedstrijden. 800 M. hardloopen: 1 Dop (V. en L.) 2 min. 7.5 sec.2 Bolten (A.V. 1923) 2 min. 7,5 sec.3 Sas sen '(Haarlem). 100 vards hardloopen, 1ste serie: 1 Berger (Haarlem) 10,7 sec.; 2 Geurts (V. en L.) 10,8 sec 3 Kok (Blauw Wit) 10,8 sec.; 2de serie: Jansen (V. en L.) 10,7 sec.; 2 v. d. Berge (Haar lem) 10,8 sec.3 Kuyper (A.V. 1923) 11 sec. beslissing: 1 Berger 10,2 sec.; 2 v. d. Berge 10,3 sec.3 Jansen4 Kok5 Geurts6 Kuyper. Hoogspringen met aanloop: 1 Hofman (A.V.G. 1926) 1,70 M.2 Visser (Haarlem) 1,65 M.3 Krull (A.V. 1923) 1.65 M. 1500 M. snelwandelen1 P. Engelman (Pro Patria) 6 min. 54,5 sec.; 2 Kragt (R.A.V. 1931) 7 min. 7,2 sec.; 3 Bot (Pro Patria). 400 M. hardloopen, 1ste serie: 1 Bylstra (V. en L.) 54,4 sec.; 2 Kok (Trekvogels) 54,6-sec.; 3 Oostermeyer (A.V. 1923) 56 sec.; 2de serie: 1 Kaan (Haarlem) 56,3 sec.; 2 Lyflander 57,2 sec.; beslissing: 1 Kok (Trekvogels) 52,8 sec.; 2 Byl stra (V. en L.) 53,2 see.; 3 Lyflander. 1500 M. hardloopen: 1 Dop (V. en L.) 4 min. 33,2 sec.; 2 Schmldtke (A.V. 1923) 4 min. 33,8 sec.; 3 Buys (Haarlem). Verspringen met aanloop: 1 de Boer (V. en L.) 6.8314 M.2 Lamoree (D.O.S.) 6,77 M., na over springen met 3 van Welsenes (Haarlem) 6,77 M. 5000 M. hardloopen: 1 Baars Steinemann (Pro Patria) 16 min. 7 sec,; 2 P. Hartman Jr. (D.O.S., Rotterdam) 16 min. 53,8 sec.; 3 Peters (Trek vogels). Kogelstooten: 1 Eysker (Haarlem) 13,61 M., (nieuw Nederl. record)2 Selman (A.V. 1923) 12,74 M.3 Antenna (Olympia) 12,01 M. 4 maal 400 M. estafette: 1 Vlug en Lenig 3 min. 40,2 sec.; 2 A.V. 1923; 3 Haarlem. 4 maal 1500 M. estafette1 Zwaluwen 19 min. 52,6 sec.2 R.A V. 1931 20 min. 4,5 sec.3 Pro Patria 20 min. 15,4 sec. 4 maal 100 M. estafette1 Haarlem 45,2 sec. 2 Vlug en Lenig 45,5 sec.; 3 Fro Patria; 4 A.V. 1923. Eyskes verbetert het Nederlandsch record kogelstooten. De Rotterdamsche Athletiekkring heeft giste ren op het terrein van S.V.V. te Schiedam met medewerking van genoemde vereeniging athle- tiekwedstryden doen houden. Jammer, dat het weer, dat zich in de ochtenduren nog vry goed had gehouden, juist 's middags by het begin van de nationale wedstryden zoo omsloeg. De wed- stryd moest een paar maal worden onderbroken, zoodat een vlotte afwerking van het programma niet mogelyk was. Op de 100 yards hardloopen won Berger zyn serie zonder zich geheel te geven. Het was in deze serie dat zijn clubgenoot Benz op een haan startte, die gedeeltelylc onder water stond; hy kon zich daardoor niet in de finale plaatsen. De finale leverde, zooals te verwachten was, een vry gemakkelyke overwinning op voor Berger met een tyd van 10.2, sec. v. d. Berge werd tweede. Op de 400 M. is het. tusschen Kok, Bylstra en Lyflander fel toegegaan. Eerst op ongeveer 50 M. voor den eindstreep kwam er wat teekening in den stryd en konden de beide eersten zich Lyflander van het lyf houden. Er volgde toen een heftig duel tusschen Kok en Bylstra, dat in een overwinning van Kok eindigde. De 800 M. was zeer spannend. Dop van V. en L. had tot aan de voorlaatste bocht steeds de leiding gehad, maar toen kwam Bolten naar voren en wist zich een voorsprong van circa 2 M. M verschaffen. Men geloofd* toen reeds aast Adres van de drie Middenstandsbonden, inzake de toepassing van art. 6 der winkelsluitingswet. De besturen van den Kon. Ned. Middenstands bond, den Ned. R. IC. Middenstandsbond en- de Ver. van den Chr. Handeldr. en Industr. Mid denstand in Nederland hebben zich dezer dagen met een uitvoerig adres tot de voornaamste gemeenteraden des lands gewend, naar aanlei ding van de adresbeweging, in verband met du toepassing van art. 6 der Winkelsluitingswet, ondernomen door de samenwerkende organisa ties van handels-, kantoor- en winkelbedienden. Daarin wordt o.m. het volgende opgemerkt: Het is juist, dat het Werktijdenbesluit voor winkels aan het winkelpersoneel een vrijen halven dag per week garaneert. Uit de geschiedenis der totstandkoming van art. 47, 2e lid sub e der Arbeidswet 1919, waar op artikel 2 van genoemd besluit steunt, blijkt echter ten duidelijkste, dat het de uitdrukke lijke wil van de regeering, bevestigd door de sanctie van den wetgever, is geweest, om in deze de eindbeslissing inzake de keuze tusschen een voor- of namiddag aan den "werkgever te laten. De Minister heeft indertijd zelf het aan- ankelijk ingenomen standpunt, om een vrijen middag wettelijk voor te schrijven, verlaten nadat hem de noodzakelijkheid daarvan voor de winkelbedrijven was gebleken en hem dui delijk was geworden, dat een uniforme regeling te dien opzichte te groote moeilijkheden zou scheppen, uit hoofde van de verscheidenheid van belangen, welke bij het winkelbedrijf tot uiting komt en waarmede evenwel door do personeelsorganisaties geenerlei rekening wordt gehouden. Het is dan ook verklaarbaar, dat geen ver- nlichting tot het vrijgeven op een bepaalden ochtend of middag in de wettelijke regeling werd vastgelegd. BERLIJN 15 Augustus (H. N.) Vanmorgen is de rondvlucht boven Duitschland begonnen, waaraan 19 vliegers en vliegsters deelnemen. O.a. bevinden zich onder de deelnemers Hirth, Elly Beinhorn, Junghanns enz. Om 5.45 uur kwam de eerste vlieger te Travemünde aan, waar een lan ding Van een uur moest worden uitgevoerd. TRAVEMUENDE, 15 Augustus. (V. D.) Te 8.01 uur hedenmorgen passeerde de laatste deel nemer aan de Duitschland-rondvlucht te Trave- muende, waarmee alle deelnemers de eerste etap pe hebben afgelegd. Ruim een uur later start ten de vliegers, overeenkomstig hun landingstyd voor de tweede etappe. Poss, die als eerste era 5.45 uur te Travemuende was geland, startte pre cies te 6.45 uur, Hirth te 7.05 uur, Junghans 30 minuten later enz. De volgende etappe gaat over Munster, Stutt gart, Boeblingen en Munchen, (Vacantie-kamer) Uitspraken:1 De rechtbank beeft heden veroordeeld: W. K., 24 jaar, varensgezel, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van een worst, ten nadeele van den winkelier W. H. Louwers, nadat hij van diens winkel aan den Parallel weg een ruit had vernield, tot 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. A. D. S., 28 jaar, los-werkman te Schiedam, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van een fototoestel en een passerdoos uit een keet van een bouwwerk aan de Burgemeester Knappertlaan te Schiedam, nadat hij zich toegang tot die keet had .verschaft door ver breking van een ruit, tot 1 jaar gevangenis straf. F. G. IJ., 21 jaar, los-werkman te Gouda, die terechtgestaan had wegens diefstal van een paar schoenen, die opgehangen waren aan de winkelpui van P. J- Honigs in de Museumstraat aldaar, werd vrijgesproken. R. W. D., 28 jaar, schipper zonder vaste woonplaats, wegens verduistering van een bedrag van 150 ten nadeele van den reeder T. W. Gerritsen te Maassluis, welk geld hvj meegekregen had om daarvan sleeploon te be talen aan een Duitsche firma, tot 2 maanden gevangenisstraf. W. J. W„ 25 jaar, machinist, wegens diefstal van een portemonnaie met eenig geld uit de hut van den derden machinist P. Huyskes aan boord van een schip, dat aan de werf van P. Smit Jr. alhier ter reparatie lag, tot 4 maanden gevangenisstraf. G. van W„ 29 jaar, straatzanger, wegens mishandeling van den koopman C. Nieuw koop, die tydens zijn afwezigheid uit zijn woning de meubelen, die hij in huurkoop had betrokken, had teruggehaald, tot 10 subs. 5 dagen hechtenis. De zaak van M. G. A„ 37 jaar, huisvrouw van B. J. v. d. H., die terechtgestaan had wegens diefstal van kleedingstukken en manu- ,ÖL5^Ö- opri jrifr WtJgeUÖ UIGiaUti VdU fi-lü Onze bonden handhaven ns Wl.T.VolQln;' facturen uit den winkel van mej. L. P. Wester- dat de aanwending van art 6 er Jinkelslui- tingswet ten dienste van andere belangen dan die der winkeliers, i.e. die van het winkeh personeel, ontoelaatbaar en m s 3 king en geest van genoemd artikel is. Wh betwijfelen dan ook ten zeerste, ot een verorde ning ex. art. 6, tot stand gekomen tegen den wensch van den plaatselijken winkelstand, we Koninklijke goedkeuring zal erlangen en geven uwen Raad dan ook in ernstige over weging daarmede wel rekening te houden. Dezerzijds zal wel niet worden tegengespio- ken, dat een vrije middag voor de winkelbe dienden over het algemeen meer waarde heeR dan een vrije ochtend, al moet b.v. niet uit het oog worden verloren, dat het personeel, dat provisie van de verkochte goederen geniet, ongaarne gedurende de beste verkoopuren Overig ens tbben onze Bonden steeds het I los-^kman,'beiden gedetineerd, standpunt ingenomen, en daaraan meer dan stal van twee ïeeie eens uiting gegeven, dat het op den weg der en een tafelkleed uit de non g winkeliers ligt, om aan hun personeel zooveel Gelder aan den Katendrec sc en g mogelijk vrijwillig een vrijen middag te ver- tot welke woning zij zich toegang veisc a leenen, tenzij het bedrijfsbelang zich daartegen hadden met behulp van een vaischen s eu e verzet, in welk geval met een vrijen morgen tot ieder 8 maanden gevangenisstraf vooi- moet kunnen worden volstaan. Ook hebben wij, waar daartoe aanleiding bestond, bevorderd dat de middenstandsver- eenigingen plaatselijk in overleg treden met de personeelsbonden, om te trachten langs veldKleinjan, werd teruggewezen naar den rechtercommissaris, voor nader onderzoek. De zaak van N. v. H., 37 jaar, huisvrouw van A. S., die terecht gestaan had wegens heling van de door de vorige verdachte ont vreemde goederen, werd teruggewezen naar den rechtercommissaris. M. P. L., 23 jaar, koopman, gedetineerd, wegens valschheid in geschrifte hij had een kwitantie voor de betaling van een gedeelte van de koopsom van een partij ieder aan den leerhandelaar M. Hoogwerf te Oud-Beyerland, zoodanig veranderd, dat ze de beteekenis had de kwijting te zijn voor een bedrag van 1100 in plaats van 100 tot 1 maand gevange nisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. A L 29 jusr, kellner en A. R., o0 jaar, waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. j R 50 jaar, fotograaf, gedetineerd, wegens een' zedenmisdrijf tot 4 jaar gevangenisstraf. J de B., 62 jaar, magazijnknecht, gedetineerd, V wegens een zedenmisdryf, tot 5 maanden ge- organisatorischen weg tot overeenstemming vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd te komen, hetgeen dezerzijds algemeen als een van 3 jaar A« de voltooiing van de ijzerconstructie tvorden de muren van het derde Jaarbeurs gebouw te Utrecht opgetrokltem zeer gewenschte oplossing wordt beschouwd. Onze ervaring met die onderhandelingen is echter vooralsnog weinig bemoedigend. Overigens zijn wij van meening, dat de per- seneelorganisati-es haar sociale verlangens op principieel onjuiste wijze trachten te verweze- lijken. De Winkelsluitingswet moet ook naar de opvatting van den Minister worden be schouwd als een stuk middenstandswetgeving, waarbij alzoo de personeelsbelangen niet in het geding zijn. Deze zouden eventueel kunnen worden gediend door wijziging of aanvulling van de Arbeidswetgeving, zoodat de eenig juiste weg is, deze te bepleiten bij den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, c. q. bij de Staten-Generaal. De gemeenteraden hebben ten deze, noch regelend, noch aanvullend een taak. Te-r adstructie van deze stelling memoreeren adr. dan een en ander uit de behandeling in de Kamers. Het argument, dat wordt aangevoerd ter verdediging van de verplichte middagsluitin n.l. dat daarvoor de contróle op de naleving der bepaling van het werktijdenbesluit door winkels beter zou kunnen geschieden, houdt o.i. geen steek. In de eerste plaats mag worden aangenomen, dat de Regeering deze sociale maatregelen niet heeft ingevoerd, dan nadat de handhaving daarvan uitvoerbaar wordt ge acht. Tweedens staat vast, dat het uitoefenen van contróle op winkels juist gemakkelijker zal zijn, indien deze geopend, d.w.z. vanaf de straat vrij toegankelijk zijn. VerdeT wil het ons voorkomen, dat het niet op den weg ligt van de plaatselijke overheid om, zood-ra wettelijke verplichtingen voorschriften te maker ter betere uitvoering van een rijkswet en zulks zeker niet, indien deze van zoo ingrijpenden aard zijn als de van werknemerszijde voorge stelde. De bewering van de personeelsorgani- soties, dat de contróle op de naleving van het winkelwerktijdenbesluit onvoldoende is, en dat herhaaldelijk ontduikingen voorkomen, worde door geen enkel bewijs gestaafd en is dus waardeloos. Ware zij juist dan zou zij slechts een spoor slag voor de regeering zijn om het aantal oon- troleerende ambtenaren uit te breiden en het toezicht te verscherpen. Uit van bevoegde zijde verkregen inlichtingen is ons echter gebleken, dat de beschuldiging aan het adres van de Arbeidsinspectie geheel misplaatst is en dat het toezicht op winkels aan dezelfde redelijke eisohen voldoet als gesteld zijn ten aanzien van industrieel© en andere ondernemingen. Hier bij moge erop gewezen werden, dat ook de amb tenaren van rijks- en gemeen te politie met het opsporen van overtredingen zijn belast, zoodat het aantal opsporingsambtenaren voldoende mag worden geacht. Adressanten meenen zoo sluit het adres, „U in het voorafgaand© te hebben ,duidelijk ge maakt, dat uw Raad bij het eventueel vellen van een oordeel in deze materie, als eenig cri terium slechts mag aanleggen het bedrijfsbe lang, zooals dit blijkt uit de meening van den georganlseerden winkelstand in uw gemeente. Daarmede in strijd handelend, zal o.i. dan ook de onderwerpelijke verordening niet de ver- eischte Koninklijke goedkeuring kunnen uer- ferfjgenf. Dag en nacht, „Zaterdagavond en nacht zoo «neldt „de Morgen", is het er in Arnhem erg rumoerig toegegaan «o zijn verschillende vechtpartijen aan ie orde van den dag geweest J. J. v. d. W., 52 jaar, melksiyter, wegens een zedenmisdrijf tot 8 maanden gevangenis straf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Weer een geslaagde ballonvaart van den heer Pottum. De feestelijkheden bij gelegenheid van het tweehonderdjarig bestaan van „Freericks te Hillegersberg zijn Zaterdagavond officieel ge sloten. Officieus duren ze dieze week nog voort. Het gemeentebestuur heeft medelijden gehad met de ondernemers van de verschillende vermakelijkheden op het Freericks-terrein die al hun verwachtingen den bodem zagen inge slagen door het allermiserabelste weer van de afgeloopen week en toestemming gegeven dat de diverse teniten en kramen nog v^n Maandag tot Zaterdag a.s. geopend blijven. Zaterdagmiddag was er feesit voor ruim SOU kinderen. Buitengewoon geslaagd was de tocht van 85 versierde kano's over den plas. De heer Pottum, de bekende ballonvaar der, heeft er na zijn laatsten geslaagden tocht blijkbaar den smaak van beet gekregen. Hij is -tenminste Zaterdagavond te prompt 7 uur onder geweldige belangstelling weer opge stegen, ditmaal vanaf een vlot in den Bergschea plas. Een prestatie die in Nederland niemand voor hem nog geleverd heeft. De opstijging verliep ook dezen keer weer zeer vlot en al vrij spoedig was de ballon in N.W.-richting uit het gezicht verdwenen. De feestelijkheden zijn besloten met een groot vuurwerk dat weer tal van kijkers in de buurt tezamen heeft gebracht. MGR. AENGENENT IN VLAARDINGEN. Donderdag 20 Augustus a.s. gaat de Haar- lemsche Processie met pl.m. 900 Pelgrims naar Den Briel Z. H. Ex-c. de Bisschop van Haar lem zal dieze Bedevaart medennaken en te Briel- le een Pontificale H. Mis opdragen, waarna Hij de plechtigheid der eerste steenlegging aal verrichten voor de Nieuwe Kapel op het Martelveld. De Hlaaxleansche Processie komt met den trein te Vlaard'ingen aam om 7.59, waarna de boot naar Den Briel om 8 uur vertrekt. DE BURGEMEESTER De burgemeester zal met verlof afwezig zijn van Maandag 17 tot Vrijdag 28 Augustus Zijn ambtsbezigheden worden waargenomen door den oudsten wethouder, den heer A. de Haan. HARINGSTATISTIEK. De aanvoer van haring over alle reederö- plaaltsen in Nadlerland bedraagt tot en met 12 Augustus 169.081 kantjes, tegen 167.325 kant jes in 1930; 143.612 kantjes in 1929 en 150.458, kantjes in 1928. DE BLIKSEM SLOEG IN. Tijdens het onweder, dat Zondag boven Reew wijk woedde, werd een koe in de weide van, den veehouder S. J. Nederend 4n de afd. Mid delburg, door den bliksem getroffen en op sla* gedood. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7