De helpende hand ZATERDAG 22 AUGUSTUS 193T HET KUNSTLEVEN IN INDIE. Schilderkunst en literatuur, tooneel en muziek. DE „BOND VAN KUNSTKRINGEN". LUISTERVINK IN HYDEPARK. De man met een bril en de man zonder boord. HOE HIJ ANTWOORDT doelmatige advertentiën UIT VLAARDINGEN de s. d. a. p. vraagt een SCHOONHOVEN INGEZONDEN. UIT OVERSCHIE UIT MAASSLUIS. UIT OUDEWATER UIT REEUWIJK UIT waddinxveen (Van onzen K.-correspondent) Batavia, 8 Augustus 1931. Gelukkig, dat iets schoons een vreugde is voor immer. Anders zag het er voor vele bewo ners van onzen Indischen archipel vreugdeloos Bit onder dit opzicht. Nu draagt een Oostganger, wanneer hij in zijn Westersch leven tenminste ervaringen van schoonheid heeft opgedaan, deze als een onvergankelijk, bezit mee en teert erop zonder het op te teren. Vooral in zijn eersten Indischen tijd voelt de Westerling die in het oude land veel en met groote liefde in aanraking is geweest met de schoonheid in velerlei vorm, de afwezigheid hiervan in Indië met een diep gemis. Laat ik dadelijk voorop zetten, dat ik dit gemis slechts constateer, het aan niemand verwijt. Daar ver anderen echter de hoofdfeiten niet mee. Indië is een kunstarm land, want het is een cultuur- a.im land. Het is alweer niet anders te verwach ten, maar daarmee blijft het feit bestaan. Over het kunstleven van de Inlandsche bevolking durf ik me geen oordeel aan te matigen. Maar wel durf ik de uitspraak aan, dat het in het algemeen in Europa veel te hoog wordt aange slagen. Het voornaamste criterium immers voor het bestaan van een bloeiend kunstleven, is de vraagof de kunst lééft. Welnu, die vraag moet voor nagenoeg alle vormen ontkennend beantwoord worden. Men bewondert in Europa vooral de Idische danskunst. Tot haar bewon deraars wil ook ik gerekend worden. Maar men geve er zich rekenschap van, dat de danskunst evenals alle andere kunsten verstard is. Er zijn Indische dansers en danseressen, en er worden er steeds-door nieuwe gevormd, 'die met ongelooflijke gratie en met tot extase 'stijgende bezieling dansen. Waar het echter op aan komt ;s, dat de dansstijl zich niet vernieuwt, dat hij eeuwenlang statisch is. Die stijl is tegelijk grootsch en fijn, voornaam en edel. Dat is waar. Maar hij ontwikkelt en regenereert zich niet. De een danst fijner dan de ander, maar hij (zij) danst niet anders. Zelfs de vormen en thema's veranderen niet. En dat is, voor het kunstleven, fataal. Deze fataliteit is evident op het geheele kunstgebied. Zij is ingetreden met de overheer- sohing dpor die volken, waarmee het autochtone volk zich niet versmolt. Met de Hindoes geschiedde deze versmelting wel en toen ont stonden er nog voortbrengselen van Hindoe- Javaansche kunst. Zelfs la,s ik eens bij een kenner van de Indisehe kunstgeschiedenis, dat de volgorde omgekeerd moest zijn Javaansch- Hindoesche kunst, omdat het Javaansche element erin overheerschend en kenmerkend is. Doch daarna is de groote verstarring inge treden. Misschien ligt hierin ook voor ons, Hollanders, wel een zeer groot verwijt. Dat werd tegenover mij zelfs eens voelbaar uitge sproken door een Javaan van edele geboorte en fijne beschaving, den heer Koesoemo Oetoyo. „Juist het cultuurrijkste gebied van den archi pel", aldus deze, „de Vorstenlanden, zijn door het koloniale regiem het platst geslagen en gedrukt, systematisch. Onder den druk ver stikte alles, ook de kunst en met name de litte ratuur. Sinds omstreeks 1860 hebben wij geen dichter meer zien opstaan, als we Noto Soeroto uitzonderen". En toen verraste mij de met vurigheid uit gesproken verwachting van dezen ouden aristo craat „Maar wie weet, hoe spoedig ook ons cultuurleven opbloeien zal uit de bevruchting van den Oosterschen geest door den Wester- schen. Wij zullen daaruit óók groote mannen zien geboren worden, zooals Britsch-Indië ze ontving in Tagore, in Gandhi Tot een oordeel over Europeesche kunst en kunstleven in Indië ben ik wellicht iets beter in staat. Dat kan helaas niet juichend zijn. Men kan den toestand niet beter teekenen dan door te zeggen, zoo positief mogelijk Indië heeft geen dichters, geen schrijvers, geen bouw meesters, geen componisten, geen pianisten en violisten van beteekenis, en maar een dood- enkelen schilder die wat anders wil en doet dan „verkoopesrtjes" schilderen. Het moet wel zijn, dat een kunst-scheppend orgaan in de Indische lucht atrophleert. Hoe anders te verklaren, dat onder al die duizenden Europeanen, hetzij vol-, hetzij halfbloed, maar een hoogst enkele als kunstenaar werkzaam is en blijft Zelfs het receptieve beginsel schijnt te verdorren en af te sterven. Kunstenaars en kunstzinnige natu ren voelen en tasten in de Indische levenssfeer de onontvankelijkheid voor het fijnere kunst werk. Jan Musch vertolkte mij bij zijn laatste Indische tournee meerdere malen zijn afgron delijke deceptie in het Indische schouwburg publiek. Hij voelde geen contact, hij miste voor edeler accenten resonans bij den grooten mede speler „de zaal". En hij uitte zijn ontgooche ling in bittere, felle woorden. „Nooit weer Even schamper denkt oveT het Indische publiek-in-zijn-houding-tegenover-kunst de schil der, die hij mijn weten met Jan Frank de eenigste kunstenaar is in den vollen zin van het woord die, in Indië levend, toch de eerlijke, zwoegende werker wil zijn. Liever een zaam, maar schilder, dan „bekend", maar smaakjesstreeler. Tot mijn groote Indische ver rassingen behoorde een bezoek aan het atelier ▼an dezen ploeteraar, den schilder A. Breetvelt te Soerabaja. Hier niet de bekende blauwige bergen op den achtergrond en „goudgele" sawahs op den voorgrond met over het geheel de Indische zon, het Indische schilderlijk serie- merk, maar muren, kisten, hoeken en gaten vol eerlijke getuigenissen van zoeken en streven i:aar heerschappij over de Indische stof, het Indische milieu, de Indische kleur bovenal, het moeilijke bruin. Het werke dat ik zien mocht (de schilder zelf, op strooptocht naar Bali, was niet thuis) gaf den harden maar onversaagden etrijd te zien in langzamen voortgang tot aan de verovering van een wonderlijk, maar zeer mooi palet van bruin en Pruisisch blauw. Breet velt schildert vooral figuur en laat hierin „Indië" beter zien dan eenig ander mij bekend Indisch schilder. Met deze weinige woorden moge, bij mijn Rotterdamsche lezers vooral, de schilder Breetvelt geïntroduceerd zijn, die volgend jaar in Rotterdam zijn Indisch werk exposeeren zal. Met nadruk durf ik er nu reeds belangstelling voor vragen. Aan literatuur doet men niet in Indië. In den „trommel" vindt men de laatste romans en daarmee is het uit. Moderne tijdschriften en verzenbundels vindt men zelfs in de groote boekwinkels van de groote steden nauwelijks geannonceerd of geëtaleerd. Er is in Indië geen enkel litterair tijdschrift. Stel dat Indië een dichter bezat, deze zou, als hij een vers ge maakt had, niet weten waar hij het publiceeren moest, tenzij in een dagblad of een plaatjes- periodiek als bijv. „De Prins". Beter dan iets anders echter, laat de Indische achterstand in het kunstleven zich afmeten aan film en tooneel. Wat hierin vertoond wordt is werkelijk zeer bedroevend. De beruchte Ame- rikaansche „superproducties" van valsch ge joel en caricatuur, van humbug en wansmaak, OPLEIDING TOT BESTUURDER VERKEERSVLIEGTUIGEN Wij herinneren er aan, dat de aanneming van oandidaten voor de opleiding tot bestuurder van TCTfceersvliegtuigen op 25 Augustus a.s. ge sloten zal zijn. Aanmeldingen kunnen tot dien datum nog geschieden bij den Directeur van den Lucht vaartdienst, Heerengracht 2, 's Gravenhage. beheerschen de markt volkomen, al dringt een enkele goede Duitsche film ook hier door. De veroordeeling, die „Close Up in een der laatste nummers van „De Nieuwe Eeuw" schreef over de wijze, waarop in het Indische dagblad „De Koerier" zoo'n product werd opgehemeld, was volkomen op haar plaats, al treft het een beetje ongelukkig, dat juist „De Koerier" de klap kreeg. Dit blad, immers, is heilig bij alle an dere Indische bladen, door het feit alleen, dat „De Koerier" zelden filmrecensies plaatst. De andere bladen echter slikken, mèt de groote ad vertenties letterlijk alles, wat de filmmaat schappijen gelieven aan te bieden. Onvoorwaar delijk prijzen zij alles aan. Ik geloof trouwens ook niet, dat één blad een competent recen sent bezit. Wat het tooneel betreftCor Ruijs heeft hier pas een tournee beëindigd, die een groot en winstgevend succes was. Voila toutEen heele serie onbeduidende, frivole stukken (met een enkele uitzondering), waarvan sommige op het scabreuse af waren, gespeeld door een groo- tendeels zeer middelmatigen troep, trok niet temin volle zalen in heel Indië en geestdriftige kritieken in de bladen, waarbij Oor Ruijs als een acteur van het eerste plan aangemerkt placht te worden. Alleen het „Bataviaasch Nieuwsblad", dat ook overigens zich door stan ding onderscheidt, liet eenige malen ernstige bedenkingen hooren, waarbij het blad duidelijk te verstaan gaf, Cor Ruijs niet tot de acteurs van het eerste plan te Tekenen. (Zou hij niet eerder een groot kunstenaar zijn, die zijn mo gelijkheden verwaarloosd heeft Red. Op tooneelgebied wordt in de laatste maan den te Batavia pionierswerk verricht door een klein troepje Duitschers, waarbij Cor Ruijs zelf, zijn troep en zijn program in het niet verzinkt. En het stemt tot verheugenis, dat het publiek hiervan overtuigd begint te raken. Een verschijnsel van groote beteekenis, waarvoor den Duitschers, die ook overigens in het gezel schapsleven van Batavia een hervorragende rol spelen, een eeresaluut toekomt. Na zooveel schaduw heb ik licht voor het laatst bewaard. Eén vorm van kunst wordt ons, werkers in Indië, geboden, die niet onder doet voor liet beste in Europa, zij het dan een beetje eenzijdig. Ik bedoel muziek. Groote en semble-kunst, sympbonie-concerten, opera's en oratoria moeten we nog missen. Maar overigens betrekken hoe langer hoe meer groote toon kunstenaars onze Oost in hun wereld- tournee's. In een tijdsbestek van amper twee Jaar hebben we genoten en hoeveel dank baarder dan ln Europa van de kunst van Paul Schramm, Cecilia Hansen (al schreef een krantenman te Batavia dan ook, dat deze vio liste het nog leeren moest!), het Dresdener, het Budapester en het Guarneri-Kwartet, Vera Janacopoulos en op dit oogenblik Joseph Szl- geti, om van mindere goden niet te spreken. Dit danken we aan den onvolprezen „Bond van Nederlandsch-Indische Kunstkringen", die het leeuwenaandeel levert aan de langzame, maar toch voortgaande inschakeling van Ned.- Indië in het beschavings- en kunstleven van de wereld. UIT HET ROOMSCHE LEVEN IN ONZE OOST Nieuwe kerk te Bandjermasin. Voor de katholieken van Bandjermasin was het een heugelijke dag toen in de nieuwe kerk de eerste H. Mis werd opgedragen. Reeds lang had men geijverd voor een vasten geestelijke. Enkele jaren geleden, toen de Katholieke so ciale bona werd opgericht was het eerste en voornaamste doel het verkrijgen van een vasten geestelijken voor Bandjermasin. Ad dadelijk toog de bond adn het werk en noch moeite noch offers weiden gespaard om het eenmaal gestelde doel zoo spoedig mogelijk te bereiken Met Gods hulp is het dan eindelijk zoover ge komen, dat men in zijn midden een priester heeft en zelfs een eigten kerkgebouw met pastorie, welke zijn ondergebracht iD een daar toe aangekocht woonhuis met erf. De geestelijke verzorging van Bandjermo. sin's katholieken liet tot nu toe zeer veel te wenscben over. Een of hoogstens tweemaal in heit jaar werd Bandjermasin bezocht door één der paters van de congregatie van de H. Fa milie te Lahaun. Bij die gelegenheid moesten de kerkdiensten in de Landraalzaal worden gehou den. Men vraagt zich af hoe het komt, dat de Katholieken hier zoo slecht zijn bedeeld op het gebied van het godsdienstige leven. Gaat men de geschiedenis na, dan moesten zich ongeveer twee eeuwen geleden te Bandjermasin 3 d 400 Katholieken 'bevinden. Reeds toen be stond er een missie der Paters Theatijnen. Doch wat Is er nu van dat alles overgebleven? Helaas niets. Zooals toen in dien tijd overal en elders in onzen archipel werd ook hier het katholicisme totaal uitgebannen. Het be lijden van den katholieken godsdienst werd eenvotu-di-g verboden. De Portu-geezen met wie d© godsdienst van Jesus Christus op dit eiland zijn intrede hield werden voor zoover zij van hun geiloof geen afstand wilden doen, ver jaagd. De roomsche priesters moesten het land verlaten. Slechts met geweld werd het Katho licisme, waaraan de bekeerde inlanders te zeer gehecht waren, in hun harten verstikt, in de plaats waarvan hun het koude en gevoel looze Protestantisme werd opgedrongen. Lang zamerhand is zoodoende het Katholicisme ver dreven. En eindelijk na twee eeuwen, toen In het nieuwe kerkje het godslampje weer voor het eerst brandde en Christus Eucharlstious weer voor goed daar mocht verblijven, was bet den Katholieken aan te zien, dat het feest was in hun harten. Inwijding kapel H. Carolus- ziekenhuis. Te Batavia had de plechtige inwijding plaats van de nieuwe kapel van het H. Carotus Zie kenhuis, welke wegens een lichte ongesteld heid van Monseigneur A. P. F. van Velsen werd verricht door den provicaris, den hoog- eerw. Heer J. W. M. Wubbe, hoofdpastoor van Batavia, daarbij geassisteerd door den H.Eerw. pater II. J. J. Jansen S.J. Na de inwijdingsplechtigheden werd ln de nieuwe kapel een boogimiis opgedragen door den Eerw. pater Schneiders O.F.M., Pastoor van Meester Cornells, met assistentie van de Z.Eerw. paters H. J. J. Jansen S.J. en V. Beek man O.F.M. De feestrede werd uitgesproken door den H. Eerw. pater J. W. M. Wmbbe S.J. De verschillende plechtigheden worden bij gewoond door vele notabelen. NIEUWE BRUG TE ROTTERDAM. Het mom teerem van een tweede klep aain de Kuitembrug. In het werk, dat al ja rem onder handen is, komt nu wat schot Jan Onze Lomd-ensch-e correspondent schrijft ons: In Hyde park bij Marble Arch, waar de hage- predikers dagelijks hun rhetorische orgiën vieren sprak een heer zonder boord over „de crisis". In een tijd, gelijk wij thans doormaken, spijt het een ieder, die het werkelijk goed met zijn land meent, dat hij niet minister van finan ciën is. De heer zonder boord was tegenstander van een „conversation loan", aooals hij het noemde. Hij maakte er zelfs geestige toespelingen op: „Conversations hebben we genoeg. Door conversations gaan we naar de haaien!" Een der omstanders, die een bril droeg, en behoorde tot die talrijke klasse van Hydepark bezoekers, die gestudeerd zouden hebben, als zij gestudeerd hadden, merkte met eenig ver toon van eruditie op: ,,'t Heet niet „conversation loan", maar „con version loan". „En al heet 't „convers-ion loan", dan ben ik er nog tegen", hield de heer zonder boord vol". „En waarom?" vroeg de heer, die een bril droeg tartend. „Omdat 't bedrog Is". „En waarom?" vroeg de heer, die een bril droeg, nogmaals tartend. „Omdatal was 't geen bedrog, dan zou Ik er toch tegen zijn". „Ho! Ivo!" riepen eenige omstanders. „En waarom zoudt u er toch tegen zijn?" vroeg de heer, dij een bril droeg, ditmaal nieuwsgierig. „Ja, waarom? waarom?" riepen verscheidene omstanders. „Omdatik niet weet wat het is", erken de de heer zonder boord. De menschen waren stil en keken elkaar aan. Maar eenigen hunner hadden hun hoop ge-ves tigd op den beer, die een bril droeg. „Wat is eem conversion loan, mister?" vroeg er één op den man af. Toen was het weer stil, terwijl d-e heer, die een bril droeg, zijn gedachten verzamelde. Ein delijk zei hij: „Dat is niet zoo gemakkelijk te verklaren. Gij hebt allen wel eens gehoord van de 5 proc. oorlogsleening. Die zal nu geconverteerd wor den. Wat beteekent dit?" Weer trad stilte in; weer verzamelde de heer, die een bril droeg, zijn gedachten. „Het Is heel moeilijk te begrijpen voor wie niet in economie gestudeerd heeft", hield hij vol. „De regeering betaald nu 5 procent rente op 2000 millioen. Nu zegt de regeering: we converteeren die leening. Wat wil dit zeggen?" Weer trad stilte in; weer verzamelde de heer, die een bril droeg, zijn gedachten. „Dat wil zeggen dat, door een manipulatie, die heel moeilijk kan worden uitgelegd, de ren te verlaagd wordt. Wie lijden daaronder?" ,,'t Kapitaal!" riep er een. „Juist! De kapitalisten. En wie profiteeren ervan?" „'t Volk!" riep dezelfde. „Precies!" verklaarde de heer die een bril d-roeg, goedkeurend. „En nu vraag ik onzen vriend (hij wendde zich direct tot den heer zonder boord) of bij nog altijd tegen een con versie leening is". ,Ja", zei de vriend onwankelbaar. Er ging een gemor door de menigte. „En waarom?" vroeg de heer, die ©en bril droeg. „Omdat ik nog altijd niet weet, wat een con- versieleening is", erkende de heer zonder boord. De ander haalde de schouders op. „Er zijn menschen, wlen men niets, aan het verstand kan brengen", zei hij met minachting. Maar de heer zonder boord gaf zich niet ge wonnen. ,lk begrijp er niets van", zei hij driftig, „maar één ding begrijp ik toch wel. Als je geld leent tegen vijf procent, dan moet je eerlijk die vijf procent betalen. En Je moet ook eerlijk het geld teruggeven. Als je dat gedaan hebt, en Je hebt opnieuw geld noodig, zal ik maar zeggen, zie dan opnieuw wat te leenen, en als vijf pro cent je te veed is, betaal dan vier procent, als je bet daarvoor krijgen kunt. Maar betaal eerst je ouwe schuld eerlijk af, met de volle rente. Dat is mijn idee, en met oonve-rsieleem-mg-en heb ik niet te maken". En de heer zonder boord -baande zich, zie dend van eerlijke verontwaardiging een weg door de menigte. „Wel, wel!" lachte de heer, die een bril droeg, medelijdend en toegeeflijk, „en zoo'n domkop moet men da,n nog aan het verstand zien te brengen wat een conversiel-eening is. Ha! ba! ha!" Een nterview voor interviewers Paul Morgan stond een interview toe. De -reporter trof hem nadat hij juist afscheid van eenige andere journalisten genomen had en -met een diepe zucht een stuk karton in zijn zak liet verdwijnen. „Wat hebt U daar vroeg onze verslag gever. „Och, slechts een paar aanteekeningen". „Op karton „Ja weet U, ik heb deze zoo dikwijls noodig, dat zij op gewoon papier in korten tijd on leesbaar geworden zouden zijn". Hij was zoo vriendelijk zijn notities te laten zien. Onder meer stond hierop vermeld: „Morgan is mijn eigen naam. Ik ben pessi- optimist en hoor graag goede -berichten. Ik verzamel -boeken, schilderijen en antiquitei ten, als ik er goedkoop kan aankomen. Mijn lievelingskunst is: schilderen, mijn lievelings- sport: zwemimen, mijn lievelin-gs-huisdieren: honden en pinguïns, mijn lievelingsbezigheid: dolc-e fér niente, mijn l-ieveiingsjuweelen: alle die ik krijg, mijn lievelingskleur: groen, mijn lievelingsuitvin-ding: radio". „Wat beteekent dit alles „Dit laat ik iederen interview-er zien. Het zijn de vragen die meestal aan mij gesteld worden. Onder degenen, die juist weggegaan zijn, was er één die nog nieuwsgieriger was. Hij wi-l-de weten wat mijn lievelingsmop is en ik moest hem vertellen, dat ik e-r 30.000 ken. en met geen mogelijkheid kan uitvinden, welke ik nu het leukste vind. Ik heb hem ultgenoo- digd mij daarbij te helpen, maar dat was geen onderdeel van zijn opdracht. Ook wilde hij weten, waarom radio mijn lieveling-suitvindin-g is. Hij was dan ook eenigszins verontwaardigd toen ik antwoordde: „omdat m-en die af kan zetten als men wil". Ook wilde hij weten hoe ik mij in drooggelegd Amerika voelde en ik moe-st bekennen, dat ik pas in de Vereenigde Staten met drinken begonnen ben, omdat het hier verboden is. En deze verboden vrucht smaakt best. Toch geloof ik niet, dat het noo dig is ook dezo vragen in de lijst op te ne-men, want de volgende, die komt, wil toch weer wat anders weten". „Is dat niet vreeselijk vermoeiend voor U „Ach ja, in h-et begin vond ik het wel ver velend als zij zoo lang aandrongen, maar tegenwoordig maak ik er een spelletje van en ga met mezelf kleine weddenschappen aan". „Dat begrijp ik niet". „Als er een komt, raad ik wat hij mij vra gen zal en als ik goed geraden heb „Wat dan „Dan heb ik het gewonnen en mag ik een wensch doen". Wanneer de fabricatie, of de roorraad uwer artikelen,den omzet, den verkoop over. treffen, geeft aan een serie dan een j de kans U te helpen, den aftrek nwer producten te vergrooten. BROODWEDSTRIJDEN. In d-e boyenzaal van Hotel-Café „De Romein" te Vlaardingen werd een broodwedstrijd ge houden, uitgeschreven door de N.V. Meelfa brieken d-er Ned. Bakkerij te Rotterdam, voor heeren bakkers te V-liaardiingen en Schiedam. Het aantal inzendingen bedroeg 73. Het brood en de beschuit moest uitsluitend gebak ken zijn van bloem en me-el van de nieuwe me lange (Tarwew-et 1931) De allg-emeene indruk was, dat van deze melange een heel goed en smakelijk brood te bakken is. Jurylede-n waren de heer-en: W. J. H. Schol ten te Rotterdam; L. Krommenhoek te Schie dam; J. van d-er Caay, té Vlaardingen. Prijswinnaars zijn: Klasse X (Watehbus- brod). lste Prijs D. Moerman, Vlaardingen; 2de prijs A. Brinkman, Schiedam; Eerv. Ver melding, W. Hoogendijk, Vlaardingen. Klasse II (Melkbusbrood). lste prijs II. Ph. Wijsbroek, Schiedam; 2de prijs, D. Moerman, Vlaardingen; Eorv. Vermelding, W. Hoogen dijk, Vlaardingen en C. A. Scheffers, Schiedam. Klasse III (Watervloerbrood)lste prijs D. Moerman, VlaardimgenEerv. Vermelding, W. Noordegraaf, Vlaardingen. Klasse IV. (Melkvtloerbrood). Eerv. Vermel ding C. A. Sichef-feirs, S-ahiedlam. Klasse V. B-minbrood). Eerv. Vermelding, W. Noordegraaf, Vlaardingen. Klasse VI (Hollan-dsabe Beschuit), lste prijs W. Noordegraaf, Vloardiinge-n; Eerv. Vermel ding, A. Brinkman, Schiedam; Eerv. Vermel ding, J. C. v. d. Knaap, Vlaardingen. Kllasse VII. (Luxe Kleinbrood). Iele prijs D. Moerman, Vttaardin-gen; Eerv. Vermelding A. Simons (Persoon's Bakkerij) Schiedam. WETHOUDERSZETEL. Door -de Soc.-D-em. Raadsfractie is een schrij ven verzonden aan de andere raadsfracties, waarin, wordt bericht, dat ln de a.s. Septeim- ber-zittring van den nieuwen raad, bij de ver kiezing van Wethouders, deze fractie -dezelfde houding zal aannemen als in 1927. De S. D. A. P. z-al dus niet blanco stemmen, maar voor één plaats baar stem uitbrengen op den frac tievoorzitter J. Buis. Zij doet dit o.m. omdat zoo verluidt in dli't schrijven een van de grootste fracties z-eker het recht heeft om een van zijn leden zitting te doen nemen in het Ooi-lege van B. en W„ mie-de ook op grond d-er evenredige verte genwoordiging. De Soc.-Dem. raadsfractie doet een ernstig beroep op de andere fracties om aan de verkie zing van den heer Buis tot wethouder t-e wil len medewerken. In den nieuwen raad telt de Qhr. Hist, frac tie 6 leden; de S. D, A. P. 5; de A. R. 4; de V. B. 3; de R. K. 2; en de St. Ger. 1. Bet huidige college van B en W. bestaat uit 1 Chr. Bist.! 1 A. R. en 1 V. B. VISSCRERIJ. V-an de Haringvissch-erij kwamen hl-er bin nen: VL 84 G. v. d. Snoek met 28 iaat, VL 195, A. Poot met 33 last, KW 3, J. v. d. Bent miet 20 last haring. Vrijdag werd hier aan -den afslag betaald voor: Volle haring Zuid van 18.80 tot 21,40 volle haring Groen van 24 tot 25,10 per kantje; makreel ƒ18.40 stijvekeon van ƒ28.3) tot 30 per karntje. GESLAAGD. De heer Jac. van der Vila, arc-hiteot te Vlaard. Ambacht, slaagde voor de acte N lit aariteè- kening. Deze acte geeft bevoegdheid om les te geven in de Bouwkunde aan Midd. Techn. Scho len. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 1519 Augustus. GEBOREN: Ma.ia Jacdba, dochter van C. M. Kooimans en K. van der Kuil, De Wetstraat 28. Liena, d. van J. E. Stahlie en A. Goud zwaard, Hoogstraat 176. Johanna Henrietta, d. van A. J. Geilvoet en M. W. Mooij, Kruger- straat 38. Johan-nes, zoon van L. van den Berg en J. van Zanten, Joz. Israëlsshnaat Johannes, z. van J. Penning en I. Rijnaard Schoutstraat 25. Maria Francis-ca d. van A. J. Goasseos en J. B. van Galen, Bieeksiruat 33. Jan, zoon van J. van Reij en C. Bot, Dr. Abr. Kuyperstraat 5. Jakoba d. van B. van Os en A. Groenewoud 2e Spoorsraat 8. ONDERTROUWD: Cornells van der Lee 24 j. en Katharina Dijkshoorn. Willem Wijnan- dus Geerlings 24 j. GEHUWD: Jacobus A. M. Dalhuieen 21 j. en Elizabeth M. Verburgh 22 j. Hermanus G. J. -de Korte 26 j. en Bendrik S. Berkhout 21 j. Cornedis J. de Krieger 23 j. en Trijntje Gerkema 23 j. Koenraad de Ligt 27 j. en J-aooba Caimfferm-an 22 j. Niioolaas van Vliet 23 j. en Ernestine J. Bruine 20 j. Marinus J. C. Dissel-koen 26 j. en Adriana G. de Rjd- dier 27 j. Cornells W. Vink, 26 j. en Christi na R. van der Pijl 22 j. J-ohannee van Dorp 25 j. en Albertje Komaat 23 j. Arie van Luijk, 26 j. en Maartje den Adroirant 24 j. Anton J. Wever 29 j. en Antonia van Bar- tingsveldt 26 j. OVERLEDEN: Elisabeth Zonne 64 j. echt- gen. van J. Benneveld, Daijer 3. Johanna A. van der Zwart 1 jaar, Joz. I-sraëdstraat 3 Joihann-es J. Koedijk 49 j. echtgen. van E. L. Mak 2e Van Leijden Gaelstraat 110. GEMEENTE-ARCHITECT De heer D. Visser, gemeente-architect alhier, staat als no'. 2 op de voordracht voor hoofd van gemeentewerken te Naaldwijk- RIJKSWERKVERSCHAFFING Ingaande 31 Aug. zullen 6 werkloozen (hoof den van gezinnen of kostwinners) geplaatst worden bij de werkverschaffing te Hex,go Brug bij Markelo. Deze werklieden kunnen bij flink werken gedurende 50 uren per week e©n week loon halen van 15, terwijl aan kostgeld 8 wordt toegekend. Om de veertien dagen kun nen zij voor rekening van de overheid naar huis BEKRONING Op de te Gouda gehouden tentoonstelling van de N.V. de Nederlaudsche Bakker heeft de heer J. H. Kok alhier een ten prijs behaald met zijn inzending tarwebrood, gebakken met meel dat voldoet aan de voorschriften van de tarwewet. KANTONGERECHT Wegenis overtreding dier verordening dier Woningwet in de gemeente Krimpen a d. Lek is aan L. v. D. aldaar ontslag van rechtsver volging verleend. Wegens overtreding der Alg. Politieverorde ning te Stolwijk ontslag van rechtsvervolging verleend aan. P. v. d. W. aldiaar. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacob, zoon van G. J. Hondius en D. v. Loohem. GEHUWD: J. van Soiling©, 26 jaar en J. Rene© 21 jout, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). GEZONDE PRIJZEN EN LOONEN. Rotterdam, 19 Augustus 1931. Mynheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u aan het onderstaande wel eenige ruimte in uw kolommen te willen verleenen; by voorbaat hiervoor mijn dank. Wanneer we de oorzaken der huidige alge- meene malaise beschouwen, dan stuiten we daar bij zeer zeker ook op de tot heden gevoerde prjjzen- en loonpolitiek. Ik zeg: oorzaak, omdat m.i. hier absoluut niet kan worden gesproken van gevolg. Immers, door het feit, dat in het algemeen geen voldoende prijs voor eenig artikel of werk is te maken, zien verschillende bedrijven zich gedwongen hun personeel tot een minimum in te krimpen, teneinde de bedrijfskosten, en daar door den prijs, zoo laag mogelijk te doen zijn. Dat verminderde koopkracht ook een duit in het „malaise-zakje" doet is bekend, maar een gevolg van het boven gesignaleerde. Dat vele bona-fide fabrikanten tot dezen maatregel moe ten overgaan, moet gezocht worden in het feit, dat zoo menige „beunhaas" het artikel of het werk beneden marktprijs verkoopt of verricht. Nu is een gezonde concurrentie nooit uit den booze; integendeel. Doch somtijds ziet men „concurrentie", die aan het krankzinnige schijnt te grenzen. Neemt u b.v. permanent wave. Nog niet zoo heel lang geleden kostte een dergelijke „hoofdarbeid" circa 40 tot 50 gulden. Vandaag den dag4Oorzaak? BeunhazerijDe een doet het al goedkooper dan de ander, zoodat al spoedig door niemand meer wat verdiend wordt. Producenten en handelaars! Houdt u aan elkanders prijzen! Waarom kunt u niet even goed een artikel tegen b.v. 50 ct. verkoopen als uw concurrent? Er zit toch allicht meer ver dienste aan, dan wanneer u het tegen 45 of 40 ct. verhandelt. Daat iedere patroon een bediende, die zich uit beunhazerij in vryen tjjd met werk van den baas belast, gerust ontslaan. Men moest en zou toch met alle geweld den 8-uren dag? Maar waarom knippen barbiersbedienden dan in hun vrijen tjjd? En waarom beunhazen nog zoovele andere „vakarbeiders"? Vergeet niet, dat gjj het werk van uw patroon uit de werkplaats houdtAls uw privo-karweitje eens voor en door den baas geschiedde, bleef er toch vanzelf meer „werk aan den winkel!" Ik weet toch persoonlijk van iemand, die overdag stoker is en des avonds in vrijen tjjd uit behangen gaat. Maar op die ma nier komt de wereld nooit meer op haar pootjes terecht Ook de behoorlijk gepensionneerden mogen het bovenstaande wel eens overwegen. Waarom wordt het „bijverdienen" voor die categorie van menschen niet bjj de wet verboden? En dan geen leuzen meer als: Steunt het Ne- derlandsch fabrikaat, buy British e.d. De vol keren zyn nu eenmaal van elkander afhankelijk. Dat bewijst deze, gelukkig internationale crisis. Gelukkig internationaal. Ja, omdat zy ons daar door ten duidelijkste doet gevoelen, dat we toch heusch wel allen „broeders en zusters" zyn, die elkander te allen tyde zullen moeten bijstaan. Wie maakt er een speldje met het opschrift: Leeft en laat leven!, zooals we er al hebben met: Zaken gaan goed 1 Business is goodDit laatste komt vanzelf aan de achterzijde te staan, als de voorzyde maar goed in het oog wordt gehouden. U, M. de Redacteur, dankend, verblyf ik Hoogachtend, M. A. v. d. WODF, Abonné. CONCERT De gemengde zamgvereemiging De Lof «tem en Let dameskoor Zanglusrt zullen op Woens dag 26 Augustus a.s. in de muziektent aan de Burgem. Bosstraat een opemhare uitvoering geven. Het programma luidit: 1 Goeden avond;. 2 Bedie; 3 Jesu dulcis memoria; 4 Avondstem ming; pauze; 5 Troost; 6 Ellen; 7 Omkranste boot; 8 Naj-aarspnacht. STRAATNAAM Het gemeentebestuur is voornemens, de straat gelegen in Let verlengde van de Torenlaan te noemen: Kerkstraat. 1 VERVOER i?W BENZTNÉ B. en W. stellen den gemeenteraad voor de politieverordening te wijzigen in dier voege, dat m-eer uitvoerige en nauwkleurige voor- scLrifben worden gesteld in verband, met het vervoer van benzime. GEMEENTERAAD D-e naad diezier gemeente vergadert oip Vrij dag 28 Aug. a.s. des midd-gas om 2 uur. BIJDEHANDE JUFFROUW Op Let kantoor van de gasfabriek ie door mej. J. kennis gegeven, dat te Laren huiza een persoon aich vervoegde om den muntgas meter te lichten. Zij vertrouwde dien man niet en liet Let niet toe. Aan de politie werd een goed signalement verstrekt, met het gevolg dat de vogel spoedig in d-e knip zat. Hij bleek te zijn J. G. Chr-—G. uit Rotterdam, die ook nog in iie',t Alg- Politieblad gesignaleerd stond wegens «©n wroordieeli-ng door Let kantonge recht te Rotterdam. GOED AFGELOOPEN. Het 14-jarig zoontje van J. de W. fietste met het 6-jarig zoontje van J. V. op den Singel. Door 'n ongelukkige manoeuvre kwamen beiden in de gra-abt terecht. De Leer J. v. Vliet hoor de een pions in het water en sprong hen ter stond n-a. Dit bleek juist op tijd te zijn geschied want bedden waren reeds z-inkendie. Met: een stok, d-ie de oudste der twee nog wist te grij pen werden beide op het droge gebracht. TE WATER. Vrijdagmorgen had op den Nieuwdorperweg nabij de woning van N. van Daan een aanrij ding plaats tusschen een vrachtauto en een driewielerbakfiets, beide afkomstig uit Wad- diinxveen. De bakfiets kantelde met den be- S'tuurder in de diepe wetering. Toegeschoten hulp redde Lean. De inhoud van den Lak, be staande uit galanteriewaren, had nogal wat waterschade opgeloopen. GOE-D WERK- Aan den Nieuwdorperwes zÜn thans van ge meentewege wit geverfde palen met bordje aan d-ui-dende „Uithaalplaats" geplaatst. Op deze wijze kunnen de wisselplaatsen op verren af stand door bestuurders van auto's en andere voertuigen, worden waargenomen. Wanneer nu slechts goed wordt opgelet zal voorkomen wor den dafc men soms een verren afstand achter uit naar d-e wisselplaats terug moet rijden, om op dozen smallen weg elkander te kunnen pas- eeeren. OOK GEEN SPEELPLAATS. Eeniige kinde-rea waTen in de speelgoedfa briek van den heer S. aan de Zuid-kade aan bet spelen. Een der kinderen genaamd W. ge raakte met zijn rechterbeen in een cirkelzaag. Dit lichaamsdeel werd zoo ernstig verwond, dat de plaatselijke geneesheer, na hulp te heb- ben verleend, het noodig oordeelde dat d-e p» Went naar Lot Ziekenhuis te Leiden werd ve» I- UhJ„i -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10