ALGEMEEN OVERZICHT. ELLENDE TEN TOP GESTEGEN DE KATHOLIEKEN IN MEXICO. een persoonsverwisseling. Tegenover het heidendom Wraakneming ABONNEMENTSGELD OP TIJD GRATIS VERZEKERD DINSDAG 25 AUGUSTUS 1931 VOLKSGEDRAG TEGENOVER ANTI-CLER1CALISME. VLUCHTELINGENBARAKKEN IN CHINA DOOR DE GOLVEN MEEGESLEURD Arnoldo Mussolini de dupe HET VERKOOLDE LIJK Typhus, cholera, malaria, dysenterie STEEDS STIJGEND AANTAL DOODEN 2.000.000 DOODEN AANSPORING TOT EENHEID VAN ORGANISATIE. Door den aartsbisschop van van Birmingham. 4r HET INCIDENT TE LENINGRAD. SANEERINGSPLAN IN HONGARIJE. OEVER VAN HET NE MI-MEER VERZAKT. HET WOLDEMARAS-PROCES. TIJDENS DE REVUE-OPVOERING. VENIZELOS TE STAMBOEL. WEER EEN TREIN-AANSLAG. /.-AFRIKA ZIET AF VAN HERSTEL BETALINGEN. DE AMERIKAANSCHE ARBEIDERS NAAR RUSLAND. GASVERGIFTIGING. INBRAAK IN DE MARIA-KAPEL TE POSEN. Mac Donald-Baldwin-Lloyd George? Zooals gisteren reeds in een gedeelte van onze oplage is medegedeeld, is Mac Donald met zijn la.bourkabimet afgetreden. Daarmee is de scherpste politieke crisis ingetreden, welke sinds 1924 heeft plaats gehad, meent de „Daily Herald". Het nieuw ontworpen san-eeringspla-n - be doeld om de begroeting in evenwicht te bren gen en het vertrouwen van het buitenland te behouden is tenslotte de hindernis gowor. den, die het labourkabinet niet meer „nemen" kom. Als onmiddellijke oorzaak van het echec deT regeering kan de ultimatieve eisch harer te genstanders gelden, om de begrooting in even wioht te brengen door praetisehe bezuiniginge maatregelen en wel in de eerste plaats door ver mindering dier werkloosheid-verzekering. Mac Donald en Snowden waren van meening en van conservatieve zijde werden zij hierin volledig gesteund dat het voor een herstel van het vertrouwen in heit buitenland doelloos is, de begrooting alleen door een verhooging der belastingen in evenwicht te brengen. Heit eVenwicht moet ook worden verkregen door tezuinigingem, die minstens evenveel belmoren te bedragen als de nieuw in te voeren belastin gen, Onder de bezuinigingen meende Mac Donald ook te moeten begrijpen een verminde ring van de uitkeering aan werkloozen met 10 pot. De „Daily Telegraph" weet te melden, dat zeven ministers van het labourkabinet reeds Zaterdag verklaard hebben, liever te willen af treden dan de voorstellen der regeerimg, waarte gen de vakvsreeuigingsleiders zich verzetten, te aanvaarden. Heit zijn: Henderson (buiteml. zaken), Graham (handel), dynes binnen land soh© zaken), de Lord Privy Seal Sir Tom Johnston, Greenwood (volksgezondheid), Lans- bury (openbare werken) en Adameon (minister voor Schotland). Door de oneenigheid in het kabinet scheen de toestand zoo dreigend, dat 't noodig wend geoordeeld Zondagavond om 7 uur een kabi netszitting te houden. Dit was voor t eerst sinds de groot® staking van 1926, dat het kabinet op Zondag vergaderde. Om 11 uur ging men onverrich terzake heen, dioch de zit ting van Maandag bracht de beslissing. Toen de ministers Mac Donald's ambtswoning ver lieten, zeiden zij aan de verzamelde journalis ten: „Het is voorbij. Wij zijn afgetreden". Het kabinet-Mac Donald heeft 2 jaar en maand geleefd. Na de verkiezingen van Mei 1929, toen de conservatieven hun absolute meerderheid ver loren (zij hadden 400 leden) en zich met 260 zetels in het nieuwe lagerhuis tevreden moesten stellen, trad de tegenwoordige regee- ring-Baldwin af en vormde Mac Donald, als leider der thans sterkste pal-tij het nieuwe ministerie, welke benoeming door den koning op 8 Juni 1929 plaats had. De omstandigheid, dat de arbeidersregeering tegenover de aaneengesloten oppositie in de minderheid was, dwong haar voortdurend tot corpromissen met de liberale partij en leidde herhaaldelijk ertoe, dat ze bij belangrijke stem mingen slechts met een kleine meerderheid de overwinning behaalde. Alleen op het gebied der buitenlandscbe poli- tiek gingen de liberalen in den regel geheel mee met de regeering, zoo b.v. bij de onder handelingen over de herstelbetalingen en de Rijnland-ontruiming, bij het herstel der diplo matieke betrekkingen met sovjet-Rusland en bij de Londensche vlootbesprekingen. Evenzoo keurden zij de in Egypte en Indië gevolgde politiek der regeering goed. In de kwestie der bestrijding van de werk loosheid had de arbeiderspartij een ernstige mislukking te hoeken, die des te ernstiger in druk maakte, daar de partij gedurende de ver kiezingscampagne juist op dit gebied liet volk vérstrekkende beloften had gedaan. Terwijl het leger der werkloosheid bij het aan het bewind komen van de regeering-Mac Donald slechts iets meer dan een millioen be- fUvne!? Is het thans tot meer dan 2.700.000 personen gestegen. Dit feit vormt, evenals de toenemende econo mische nood, het motief voor het toenemen der conservatieve stemmen en het inkrimpen van het aantal arbeidersstemmen bij de aanvul lende verkiezingen voor het parlement. Maar met dilt échec blijkt Mac Donald's taak ndet afgelioopen. Reedis tevoren had hij zich ver gewist van de medewerking der twee ander© groote partijen d® conservatieven en d© liberalen voor bat samenstellen van heit nieuw® financieel® programma. Daarop ont ving hij van den Koning opdracht ©en coalitie- regeerting te vormen, ©en z.g. nationaal kabi net, dat alleen ten doel heeft de financieel0 positie van Engeland weer in 't rein© te brengen. Als gevolg diaarvan zal zich waarschijnlijk het groote evenement voordoen, dat behalve Mac Donald ook Baldwin en Lloyd George deel van de nieuwe regeerimg zullen uitmaken. Als zeker geldt,'dat geen der ministers uit heit afgetreden kabinet, die tegen de vermin dering der werkloozen-uitkeering zijn, in het nieuw© kabinet zal zitting hebben. Henderson treedt dus ook af als minister van buiitenlanid- eohe zaken. Het wordt vrijwel uitgesloten geacht, dat Austen Chamberlain, de minister van buiten landscbe zaken in het vorig conservaitieven- kabinet, als zoodanig in de nieuwe regeering zal optreden. Veeleer zou voor dezen post lord Irw-im, de voormalige anderkoning van Britsch- Inidië, in aanmerking komen en er wordt in dit verband op gewezen, dat lord Irwin sym pathieën heeft in alle drie partijen en wellicht door allen als de meest geschikte candidaat voor den belangrijken post van buitenlandsdhe zaken in de gegeven omstandigheden wordt beschouwd. Lloyd George wordt genoemd, als opvolger -van Snowden, als kanselier van de schatkist, een ambt. dat de liberale leider reeds vroeger met groot succes heeft waargenomen. Hoe lang dit nationale kabinet aan het be wind zal blijven, wordt zeer verschillend be oordeeld. Sommigen spreken van 6 weken, anderen van 6 maanden. Zijn taak is in ieder geval beperkt: het in evenwicht brengen der begroot ing. 8 September zal het parlement weer bijeen geroepen worden en alsdan zullen belangrijke bezuinigingsvoorstellen worden gedaan om de begroeting weer in evenwicht te brengen. Het nieuwe kabinet zal in het lagerhuis op aJHe conservatieve en liberale stemmen kunnen rekenen en op een gedeelte der arbeiderspartij Van het oud© kabinet zullen vermoedelijk Mac Donald, Snowden en Thomas, de minister voor de dominion®, weder in het nieuwe zitting nemen. Men verwacht, dat een groot deel der arbei derspartij in oppositie zal gaan en Henderson, dan een der leiders der nieuwe oppositie aal worden. Misschien zal het ook tot een scheu ring in de arbeiderspartij komen, terwijl het ook mogelijk wordt geacht, dat de leiders der labourpartij die de nieuwe regeering steunen, uit de partij zullen treden en dat Henderson de nieuwe leider der partij wordt. Hoe groot de oppositie van de arbeiderspartij zal worden is op het oogenblik nog niet^ te overzien. Men verwacht, dat deze oppositie ongeveer de helft van het aantal leden der arbeiderspartij in het Lagerhuis zal omvatten. In October zullen waarschijnlijk nieuwe ver kiezingen worden gehouden. Gandhi naar den onder koning De onderkoning van Britsch-Indië is Zon dag te Simla teruggekeerd van zijn reis naar Calcutta. Lord Willingdon heeft te kennen gegeven, dat hij in elk geval wilde voorkomen, dat de wapeustilstandsovereenkomst van Deli verbro ken zou worden. Gandhi is steeds welkom te Simla indien uij van meening is, dat een persoonlijk onder, boud met den onderkoning de moeilijkheden zou kunnen oplossen. Volgens een later bericht uit Bombay heeft Gandhi deze uitnoodiging aanvaard en heeft bij Zaterdagavond reeds Ahmedabad verlaten, om Dinsdag a.s. door lord Willingdon te wor den ontvangen. Gandhi heeft den vice-koning, lord Willing don te voren telegrafisch de verzekering ge geven, dat hij alles zal doen, om een misluk, ken van de Irwin-Gandhi-overeenkomst te ver mijden. Lord Willingdon heeft Gandhi telegra fisch een onderhoud toegezegd op Dinsdagmor gen te Simla. De kansen op doelneming van Gandhi aan de ronde tafel-conferentie schijnen derhalve weer iets te stijgen, vooral wanneer het mocht gelukken, den vice-koning te bewegen tot het instellen van een scheidsgerecht over de z.g, vergr-'jpen van de Britsch-Indische autoritei ten tegen de irwin-Ganlhi-overeenkomst. De Indische regeering heeft thans het ant woord gepubliceerd op de beschuldiging van Gandhi, dat de regeering door haar optreden de overeenkomst van Delhi heeft verbroken. De voornaamste strekking van de antwoor. den der locale regeeringen is, dat de meeste klachten feiten betreffen, die niet binnen het kader van de overeenkomst vallen, terwijl in de meeste andere gevallen wordt aangetoond, dat er van overtreding der overeenkomst geen sprake is. In enkele gevallen, waarin zulks wel het geval was, zijn de gemaakte fouten naderhand hersteld. Het optreden der autoriteiten was volgens het rapport overal zoo ruim mogelijk. De plaatselijke bewindvoerders verklaren, dat zij tot het uiterste hun best hebben ge daan, om de bepalingen van de overeenkomst tusscben den afgetreden onderkoning Lord Irwin en Gandhi te eerbiedigen. Alle bewijzen van het tegendeel berusten op onbeteekenende feiten, die door het congres sterk zijn opge blazen. Dr. Seipel weer in de politiek Dr. Seipel keert in de politiek terug em schijnt op een co-alitie-regeering aan te sturen, waarbij de cOrristelijik-sociale partij met de sociaal-democraten zal samengaan. Deze coalitie moet echter beperkt blijven tot het in orde brengen van de staatsfinanciën. Tevens wordt van ch ris tol ijk-s-ociale zijde de minister van buitenlandsche zaken, dr. Schober heftig aangevallen, door wiens poli tiek het gevaar weder opgedoken is, dat een commissaris door den volkenbond zal worden benoemd. Dr. Seipel beeft in Tirol uitvoerige confe renties met den bondskanselier dr. Buresch gehad en vervolgens met de leiders der ohris telijk-socialen. De cbiri&telijk-sociaie partij wil niet alleen de verantwoordelijkheid voor bezuinigings maatregelen aanvaarden en daarom wil dr. Seipel een coalitieregeering doch de sociaal democraten weigeren, blijkens de „Arbeiter- zaitung", op het aanbod i-n te gaan. Ook de Groot Duitsehe „Wiener Neuesten Nachricihten'' keuren den aanval op dr. Scho ber ten zeerste af en wijzen er op, dat de eerste commissaris van den volkenbond door dr. Seipel zelf in 1922 uit Genève werd mee gebracht. Dat Oostenrijk zich thans tot den volken bond heeft gewend, oim het tweede gedeelte van de volkenbondsleening uit te geven, aange zien de hinnenlandsohe kapitaalmarkt niet ln staat is, dit bedrag op te nemen, is geen ver plichting tegenover Frankrijk. Overigens is iet zeker, dat de sociaal-demo- craten hoog® eisChen voor een deelneming aan de regeering zullen stellen, terneer, daar zij bij de laatste verkiezingen grootere voordee- len dan de christelijk-socialen hebben be haald Resultaten van een nauwgezet onderzoek Om zich van de houding van het volk tegen over de anticlericale werkzaamheid van den gouverneur van Vera Cruz, Ad-alberto Tejeda op de -hoogte te stellen, heeft een vertegenwoor diger van de Catholic National Welfare Con ference bij de verschillende gemeente-autoritei ten van den staat Vera Cruz een onderzoek ingesteld. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de groote meerderheid van het volk de gevoerde politiek vijandig -gezind is en geenszins onverschillig staat tegenover het Katholiek geloof. Het over groote deel van het volk koestert de hoogste achting en eerbied voor zijn geestelijken en is bereid zijn leven te offeren om hen voor uit zetting en lichamelijke gevaren te be-scher- men. Hieronder geven wij in het kort de resul taten van het onderzoek, dat onder auspiciën van Z. E. Exc. Mgr. Raphael Guizar y Va lencia, bisschop van Vera Cruz is ingesteld weer, daar dit een kijk geeft op den huidigen toestand in Mexico. Aculzingo: Alle boeren van deze streek ver. klaren zich voor den Katholieken godsdienst. Maltrata Te Ma-ltrata wonen vele landbou wers; allen zijn kath-oliek, uitgezonderd hun leiders. Uiterlijk zijn deze boeren het eens met de anti-Katholieke politiek van gouverneur Teieda daar zij vreezen, dat bun anders het hun toebedeelde land zal worden ontnomen. In werkelijkheid staan zij intussche-n geenszins achter hun leiders, die den gouverneur m zijn godsdienstvervolging steunen. Santa Fosa: De arbeiders van Santa Rosa hebben klaar en duidelijk te verstaan gegeven, dat zij zich georganiseerd hebben ter verdedi ging hunner rechten als arbeid ei en niet om deel te nemen aan aanvallen op de Kerk, waartoe zij behooren. Fabriefc&gebied: De arbeiders in dit dee-1 van het land dat de steden Nogales en Rio Blanco en de in de omgeving van Orizaba gelegen industrieën omvat, hebben erop gewezen dat een groep van drie of vier leiders, t ie e re geering van Vera Cruz steunen, onder den in vloed staan van gouverneur Tejeda en dat deze leiders middelen gebruiken, welke met de door de Russische communisten aangewende methoden identiek zijn. De Katholieke arbei ders worden -bedreigd met het verlies van hUn werk als zij weigeren deel te nemen aan de betoogingen van sympathie met de anti-Ka tholieke politiek van den gouverneur Nogales: De burgemeester van Nogales heeft, in verband met de actie, welke door de Katholieke arbeidersbevolking werd gevoerd, zijn ontslag aangevraagd om de moeilijkheden, welke de politiek van gouverneur Tejeda ver oorzaakte, te vermijden. Rio Blanco: Door gouverneur Tejeda werden twee communisten naar Rio Blanco gezonden om daar onder de arbeiders een groote anti godsdienstige manifestatie te organis-eeren. Da arbeiders antwoordden dat hun de oogen waren opengegaan en dat hittere ervaring hun had geleerd, hun godsdienstige overtuiging niet om schijnbaar voordeel prijs te geven. De afwijzing door deze belangrijke arbeiders groep was oorzaak, dat de manifestatie niet doorging. Eenzelfde geval speelde zich te Ori zaba af. Paso -del Machos: Het leven van den pastoor dezer stad werd door vijf -bewoners bedreigd, die zijn uitwijzing trachtten te bewerkstelligen. Zoodra de boeren en andere bewoners dit ver namen benoemden zü ®en commissie, die den priester moest begeleiden, zoo vaak hij in de uitoefening van zijn plioht zich naar de nabij gelegen steden La Palma en Tepletacco moest begeven. De dokwerkers en sjouwers van Y-era Crtiz hebben hun bond meegedeeld, dat zij noch aan een anti-godsdienstige betooging zullen deel nemen, noch zich met politieke -twisten inlaten, waarbij hun godsdienst wordt aangevallen. Het groote Ijzer-monument tijdens de Vlaamsche Bedevaart van Zondag De Nederlandsche pers en verschillende an dere buitenlandsche bladen hebben bericht, dat Arnoldo Mussolini de broer van den Duce bij Berchtold zou geweest zijn in verband met den toestand in centraal Europa. Naar thans de Hongaarsche bladen berichten, is dit bericht absoluut en geheel onjuist. Het bericht kwam voor in de buitenlandsche pers op grond van een bericht in de Tsjechische „Pravo Lidu". Volgens dat blad zou Arnoldo Mussolini Berchtold, den vroegeren minister van buitenlandsche zaken van de oude Oosten- rij ksch-Hongaarsche monarchie, hebben ver zocht, meit behulp van graaf Ka'rolyi, den nieuwen Hongaarschen premier, om graaf Bethlen geheel ten val te brengen. Thans blijkt het, aldus de Hongaarsche bla den, dat de „Pravo Lidu" de dupe is geworden van een naamsverwisseling, want niet A-rnoldo M-ussoli-ni, doch A-lexander M-usulin, een vriend van Berchtold en gewezen sectie-chef van het ministerie van buitenlandsche zaken is bij hem op bezoek geweest. FAMILIEDRAMA ROSSLAU (Anhalt), 24 Augustus. (W. B.) In zijn jachthuis te Streetz bij Rosslau, heeft gisteravond de koopman Claus Meissner, uit Maagdenburg, zijn moeder met een jachtge weer doodgeschoten, vermoedelijk met haar goedvinden. Daarop schoot hij zich zelf voor het hoofd. De von Lacum-puzzle nog niet opgelost Uit het Chineesche overstroomingsgebied komen nieuwe ontzettende berienten. Door de golven uit de Yangtse zijn, tengevolge van het doorbreken van een dijk, de rtuchtelingenba rakken te Wuliang meegesleurd Hierbij zijn ongeveer 1000 menschen omgekomen. In Hank ooi zielf zijn Zondag hotels ingestort, waarbij eveneens vele personen cm het leven kwamen. De Chineesche minister voor gezondheid deelde in een verklaring mede, dat de bewoners in het gebied van Hankou, voor zoover zij nog niet het slachtoffer zijn geworden van de over strooming, bij massa's sterven aan cholera, typhus, malaria en dysenterie en dat de toe stand van uur tot uur vreeselijker wordt. Ooggetuigen vertellen, dat de berichten, vol gens welke honderdduizenden in de golven van de Yangtse verdronken zijn, absoluut niet zijn overdreven en een regeeringsverklaring be vestigt, dat een derde gedeelte van de inwoners van Wuhan, het dichtst bevolkte deel van ge heel China, is verdronken, of door ziekte en hongersnood gedesimeerd wordt. De berichten over den omvang dezer ontzet tende overstroomingsramp varieeren nog wat het aantal slachtoffers betreft, doch komen toch alle hierin overeen, dat dit aantal vreese- lijk hoog is. Buitenlandsche officieele instanties ramen het aantal dooden op 98.000. De Chineesche autoriteiten schatten het op 56.000. Het aantal dakloozen moet anderhalf millioen bedragen. De regeering heeft in de zwaarst getroffen gebieden den staat van beleg afgekondigd. Te Hankow trachten de communisten van de verwarring gebruik te maken doch de politie en de brandweer wisten dit te verhinderen. HANKOW, 23 Augustus. (R.O.) Het totaal aantal dooden ten gevolge van de overstroomin gen in de provincies Hoenan en Hoepeh wordt than® op twee m-illioen geschat. Onmetelijke grauwe modderige watervlakten strekken zich uit zoover de blik reikt. En men ziet van verre tienduizenden vluchtelingen, als reusachtige vliegenzwermen, op de dijkkrui- nen, die nauwelijks één voet hoven het water uitsteken, bijeengedro-ngen, om den dood door verdrinking te ontkomen. Helaas van liever lede sterven ze van honger en ellende. Er is overal gebrek aan vervoermiddelen, om den ongelukkigen voedsel en redding te brengen. In de provincie Hoepels staat een gebied van 30.000 vierkante mijl onder water; er zijn daar vijf millioen menschen dakloos en zonder eenige hulp. In Honan zijn 20.000 vierkante mijlen overstroomd en twee millioen menschen zijn er zonder onderdak en voedsel. In de stad Woetsjang sterven dagelijks, schat men, duizend menschen. De lijken dezer men schen worden in de Jangtse geworpen, tegelijk met de cadavers van honden, ezels en paarden. AZIJNHANDELAAR VERMIST Sedert 9 Augustus j.l. wordt uit het Hes- sische dorp Hackenheim de 26-jarige azijn- handelaar Michel Metzenroth vermist, die op dien dag naar Kreuznach zou gaan, doch nier teruggekeerd is, terwijl men zijn auto zonder eenige bewaking te Bad Münster am Stein heeft gevonden. De bevolking van Bingen brengt dit ver- dwijnen van den azijnhandelaar in verhand met het nog steeds niet opgehelderde geval van von Lacum, wiens auto men verbrand heeft gevonden met een verkoold lijk. Men gelooft, dat het niet onmogelijk is. dat Metzenroth die von Lacum goed kende, door von Lacum uitgenoodigd is, mee te rijden, zoo dat de mogelijkheid bestaat, dat het verkoolde lijk dat van Metzenroth zou zijn. Een Kipa-bericht uit Birmingham meldt, dat mgr. Williams, aartsbisschop van Birming ham, een schrijven heeft gericht tot den clerus van zijn aartsdiocees, waarin hij de geestelijk heid aanspoort alle Katholieke mannen in één enkele organisatie samen te brengen De kerkvorst schrijft o.a.: „Wij staan tegen over een wereld, die bijna geheel in het heiden dom is teruggevallen. Wij moeten onze ge- ioovigen onderrichten en organiseeren om heele groepen menschen weer tot Christus te bregen. De uitslag van den strijd voor of tegen Christus zal van onze Katholieke mannen af hangen en dientengevolge is het van het aller, grootste belang, deze mannen in Katholieke vereenigingen samen te brengen, om hen In nauwer contact met hun godsdienst te houden. Da mannen moeten de ruggegraat van iedere parochie zijn en zij zullen dit ook zijn, als zij goed georganiseerd zijn. Daar een dergelijke organisatie echter niet bestaat, vervreemden zij van de Katholieke invloeden en vinden vriendschap in niet- katholieken bonden of stellen in elk geval geen actief belang meer in de ontwikkeling van de Kerk. Het is daarom een gebiedende plicht, een organisatie voor mannen te stichten. En als ik zeg „mannen", dan bedoel ik daarmee alle Katholieke mannen van eiken stand en elk beroep. Na rijpe overweging en een ernstig onder, zoek naar haar geest en werk, geloof ik, dat de oude, Katholieke jongemannen-vereeniging het best aan deze eischen voldoet. Graaf Julius Karolyi, die een nieuw How- gaarsch kabinet vormde, geeft bij het verlaten van Horthy s paleis inlichtingen aan journalisten. RUSLANDS VIJFJARENPLAN. Misère in de kolenproductie. Uit Moskou wordt gemeld, dat de toestand in de Russische kolenindustrie den laatsten tijd zeer slecht is geworden. De kolenproductie, vooral in het Donetzbekken is dermate terug- geloopen, dat hierdoor de doorvoering van het vijfjarenplan in gevaar wordt gebracht. Het centrale comité van de communistische Partij heeft zich dezer dagen onder voorzitter schap van Stalin, diepgaand bezig gehouden met dit probleem. Den raad van volkscommis sarissen werd voorgesteld om, ter vermijding van een catastrophe, onmiddellijk 900 millioen roebel voor opvoering van de kolenindustrie ter beschikking te stellen. Verder zullen de rantsoenen levensmiddelen van de arbeiders en ingenieurs worden verdub beld. Ook voor de overigen zal de verzorging belangrijk worden verbeterd. Alle partij-instan ties hebben order gekregen, om voor de kolen industrie nieuwe arbeidersreserve gereed te houden. Nieuwe buitenlandsche hulp aan Rusland. NEW YORK, 24 Augustus. (V.D.) In het be gin van September en van December a.s. zullen in totaal wederom ruim 6000 Amerdkoansche arbeiders naar sovjet-Rusland vertrekken, om aldaar in de industrieën werkzaam te zijn en te helpen aan een versnelde uitvoering van het vijf jaren plan. Salarisverlaging en belastingverhooging Omtrent het saneeringsprogram der nieuwe Hongaarsche regeering wordt bekend, dat de ambtenaarsalarissen zullen worden verlaagd en de belastingen verhoogd. De nieuwe maatregelen zouden gebaseerd zijn op een saneeringsplan van den voormaligen minister van financien, Johann Teleszky. Dit plan was door de controle-commissie goedge keurd, doch ging verder dan de bezuinigingen, die graaf Bethlen wenschte. Dit feit, en niet het gerucht omtrent een nieuwe orienteering der buitenlandsche poli tiek, zou in werkelijkheid de reden zijn van het aftreden van graaf Bethlen. Een Russische lezing. MOSKOU, 24 Augustus (W.B.) Het telegraaf- agentsehap der sovjet-unie geeft van het ge val, waarbij de eerste machinist van het En- gelsche stoomschip „Kingswood" door den Rus- sischen soldaat is doodgeschoten, de volgende lezing. s. Stevenson, de machinist, was doorgedrongen in het gebied, waar het militair magazijn van Leningrad zich bevindt, en had op den aan roep en het sch-ot in de lucht van den schild wacht niet gereageerd. Daarentegen heeft hij getracht den loop van het geweer vast te grijpen. De schildwacht kon zich tegen den indringer niet anders te weer stellen, dan met een ander schot, waardoor Stevenson ter plaatse werd gedood. Deze aangelegenheid zal dezer dagen in een openbare rechtszitting behandeld worden. Tengevolge van de hevige regens van den laatsten tijd is de oever van het Nemi-meer over een breedte van 500 meter verzakt, op sommige plaatsen zelfs tot een diepte van 30 meter. WAT DE DESKUNDIGEN VERKLAARDEN De revolver ongeschikt tot schieten Het Woldemaras-proces werd gisterenmorgen voortgezet met het verhoor der getuigen, waar hij zeer bijzondere dingen aan het licht traden. Do deskundigen verklaarden eenstemmig, dat de bij den tweeden aanslag van Pupaleigis gevonden revolver beschadigd was en dat er in geen geval mee geschoten kon worden. Hier. door krijgt de verklaring van Woldemaras. dat de moordaanslag slechts voor het uiterlijk in elkaar was gezet, een zekere waarschijnlijkheid. Tijdens de zitting kwam het wederom tot ernstige incidenten tusschen de verdediging en den voorzitter, toen een der verdedigers het voorstel deed, de pers tot de zitting toe te laten, aangezien de bijzonderheden over het verloop van het proces alle doch nu sterk verdraaid en veelal onjuist toch in de ge heels pers gepubliceerd werden. De rechtbank weigerde echter aan dit voor stel te voldoen. Het getuigenverhoor werd beëindigd en de zitting werd verdaagd tot heden Dinsdag, wan neer de procureur-generaal zijn requisitoir zal uitspreken. Tooneel door bezoekers onder vuur genomen. ATHENE, 23 Augustus (B. f. A.). Tijdens een revue voorstelling in de „Perroquet", waar o.a. 'n satire op oud-mdnister Karapanagdotis werd vertoond, hebben eenige verontwaardige bezoekers op de auteurs geschoten. Hierdoor werd een theater-mecanicien gedood; twee andere employé's werden gewond. Onder de bezoekers ontstond een paniek, zoodat de politie moest ingrijpen. Drie perso nen zijn gearresteerd. STAMBOEL, 23 Aug. (B.T.A.) De Grieksche premier Venizelos is, uit Boekarest komend, al hier gearriveerd. In den loop van den avond zou hij waarschijnlijk een onderhoud hebben met den Turkschen premier lsmet Pacha en den minister van buitenlandsche zaken, Towfik Roesdji Bey. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Volgens een bericht uit Londen is bij het oefenen voor den wedstrijd om den Scheider beker het vliegtuig van luitenant Briton hij Calshot in zee gestort. De reddingsmanschap pen konden den luitenant nog slechts als lijk bergen. VERMOORD EN IN EEN VIJVER GEWORPEN. STETTIN, 23 Augusitus. (V.D.) Hedenmorgen vroeg zagen vrouwen, die op het landgoed Schlemin bij Marlow het vee gingen melken, het hoofd van den nachtwaker boven het *a- ter van den vijver uitsteken. Bij onderzoek bleek, dat den nachtwaker de schedel was in geslagen, en dat het gezicht ernstig verminkt Volgens de medici, die terstond gewaar schuwd werden, moest de man nog levend ge weest zijn, toen hij na den aanval door de da ders in den vijver is geworpen. De verdenking viel op een 20 jarigen ar - der Fiedliekowski, die echter gevlucht dorih korten tijd later in het naburige Richten- berg gearresteerd kon worden. Waarschijnlijk heeft hij uit wraak gehandeld, omdat de nacht waker hem ervan beschuldigd had, een costnum te hebben gestolen. Geen schade aangericht REGENSBURG, 24 Augustus UVB.) De spoorwegdirectie te Regens tas! dat in den nacht van 23 op 24 Augustus tus schen de stations Rothenstein en nieuwe spoorwegaanslag heeft p aa Ombekende daders hadden op dit deel van den weg een dwarsligger recht over de rads gelegd welke door den trein on= kilometer werd meegesleurd en geslingerd zonder dat schade wer- Er is een beloonimg van 1000 Ma loofd voor de arrestatie van de da ere. „Als ook de andere crediteuren het doen." POTGIETERSRUST, 23 Augustus. Hertzog, de premier van de unie van ui - ka, heeft heden in een redevoering, 1 het Duitsehe herstelprobleem behandelde, na mens Zuid-Afrika de verklaring afgelegd, dal de Unie bereid Is, Duitschland alle herstelDe- talingen, welke dit land de unie schu ig i kwijt te schelden, mits ook de andere ere 1 landen tot een zelfden stap bereid zijn. Omtrent het vertrek van Amerikaansche ar. beiders naar de sovjet-unie wordt nader geme dat de Amtorg, de Russische handelsvertegen woordiging in Amerika, in totaal re0d® - arbeiders definitief heeft aangesteld. He zijn de best gekwalificeerde Amerikaansche arbel. ders, voornamelijk mijnwerkers, machinisten en metselaars. Vöör December aanstaande zu en de overige 4000 arbeiders worden aangesteld. Voor deze 4000 vacatures hebben meer dan 100.000 arbeiders gesolliciteerd. De meeste arbeiders moeten zelf hun o\ er- tocht naar sovjet-Rusland betalen. BERLIJN, 23 Augustus (H. N.). Te Kart- haus zijn in een huis 15 personen ten gevolgo van gasvergiftiging ziek geworden. Tien hun ner zijn reeds gestorven. De toestand van de overigen is hopeloos. DE WERKLOOSHEID IN PRUISEN. BERLIJN, 24 Augustus (W.B.) Het aantal crisis werkloozen in Pruisen bedroeg op 31 Juli 752.974, tegen 718.065 aan het einde van de vorige maand. Uit Sebastopol wordt gemeld, dat de stad Kertsch, nabij de Krim gelegen aan de Zee van Azof, geteisterd is door een hevigen storm. Van verschillende huizen werden de daken af gerukt. Het spoorwegverkeer moest gedeelte lijk worden stilgelegd. Verscheidene personen werden gewond, terwijl eenige visscherssche- pen vermist worden» Gouden altaarstukken gestolen Uit Posen wordt gemeld: Vrijdagnacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de Maria-kapel van de Francis- kaner-kerk te Posen. Deze kerk is bij Pauselijk decreet den Duitschen Katholieken te Posen voor het houden van godsdienstoefeningen ter beschikking gesteld. Naar is komen vast te staan, hadden de die ven zich Donderdag, na den avondplechtigheid achter het orgel verborgen. Hun buit bestond uit talrijke gouden altaarstukken ter waarde van bijna honderdduizend rijksmark De daders zijn ontkomen en tot nu toe niet achterhaald. VOLDOET UW GIJ ZIJT DAN EERST BEWAART UW KWITANTIEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9