Achterstelling der Katholieken ZESDE R.K PAEDAGOGISWEEK 3'£, m «w. WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1931 PROCESSIEVERBOD EN EEN OPTOCHT. NEIGING TOT MACH 1 ^MISBRUIK DE TOESTAND VAN MGR. NOLENS PASTOOR KRIJN. CONGREGATIE VAN SCHEUT. OPENINGSVERGADERING. VOORZITTERSCHAP VAN DE A.V.R.O. Een belangrijke tentoonstelling van leermiddelen. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. LAGER ONDERWIJS. BEWAAR SCHOOL ONDERWIJS. Tweede dag. 2DE ALGEMEENE VERGADERING. .BESCHULDIGING VAN AAN STICHTING TOT MOORD" DE MATEOTTI.HERDENKING VAN DE V. A. R. A. NA 3 WEKEN OVEREENSTEMMING DAT HAD ERGER KUNNEN ZIJN! AUTOBOTSING TE DELFT. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. i BEZUINIGING BIJ DE P. T. T. IN ONZE OOST DEVENTERS vrouwelijke WETHOUDER. TELEFOONVERKEER in DE MAAND JULI. RADIO-PROGRAMMA Moge de gelUkgereoMigdheid der Nederland- sche "Katholieken in bepaalde opzichten nog steeds betwistbaar zijn, het is vaak moeilijk, den toestand van onze geloofsgenoot-en in hun verhouding tot andere gezindten met juistheid te bepalen. In één opzicht echter is de achter stelling der Katholieken zonder eenigen twij fel evident en wel ten aanzien der vrijheid tol het houden van godsdienstoefeningen in het openbaar. Het is niet ons plan, om voor de zooveelste •maal de ongerijmdheid, de eenzijdigheid, de onrechtmatigheid en de hatelijkheid van het in art. 171 onzer Grondwet neergelegde pro cessieverbod (in den breede aan te toonen. Dit product van godsdienstige onverdraagzaamheid is in den loop van zijn ruim SO-jarig bestaan herhaaldelijk aan de kaak gesteld. Om enkele namen te noemen van personen, die zich min of meer ongunstig over de bepaling hebben uitgelaten: Thorbecke, Buijs, Lobman, Heems kerk, de Louter, Struycken en van den laterem tijd mr. dr. A. Borret S.J., mr. J. R. H. van Schaak e.a. Het betreffende Grondwetsartikel is genoemd: „een caricatuur van wetgeving „een regeling den Grondwetgever onwaardig om eenige der zachtst gekozen bewoordingen te vermelden. En nog steeds ontsiert deze schandelijke, volgens de practijk uitsluitend tegen de Katholieken gerichte uitBonderings- bepaling onze Grondwet, nog steeds worden wij, Katholiekenvan Nederland, door deze ty- rannieke bepaling in onze dierbaarste gevoe lens en in onze heiligste rechten gekrenkt. Waarom, zoo blijven wij vragen en klagen, waarom mogen alle anderen vrijielijk optochten en betoogingen houden op de publieke straat, ongeacht of hetgeen, waarvoor zij betoogen, in strijd is met de bestaande staatsorde, terwijl bovendien vaak een onmiddellijk gevaar be staat voor de verstoring van orde en rust En waarom dan worden wij, Katholieken, achter muren en hekken terug gedrongen, zoo dra wij openlijk uiting willen geven aan onze godsdienstige gevoelens Waarom mogen wij Katholieken, zelfs in een uitsluitend katholieke streek, niet een processie houden, om in strikte orde en ingetogenheid onzen God in het openbaar te dienen, terwijl er niet het ge ringste gevaar bestaat voor verstoring der goede orde De strijd voor de processie-vrijheid is in den loop der jaren herhaalde malen opgeleefd en weder geluwd en gewoonlijk gaf een Grond wetsherziening het sein, om de actie weder in te zetten. Een andermaal gaf een geschrift van prof. mr. Struycken aanleiding tot een her nieuwde actie, die althans tof gevolg had, dat in 1918 de Hooge Raad zijne ongemotiveerd strenge uitlegging van het gewraakte Grond wetsartikel liet varen. Wat echter is ditmaal de aanleiding, om het processieverbod weder op het tapijt te brengen Bij gelegenheid van den Landdag van het Brabantsch Studentengilde van Onze Lieve Vrouw te Baarle Nassau op Zondag 9 Augus tus IJ. bestond het plan, een folkloristischen optocht te houden. Als eindpunt van deze-n optocht was gekozen het terrein van de nieuwe St. Salvatorkapel, kortelings opgericht op de grondslagen der vroegere z.g. Geuzenkapel. Op dit terrein zouden de studenten een open luchtspel opvoeren. Niemand had kunnen vermoeden, dat de burgemeester van Baarle Nassau zou verbie den, genoemden optocht te houden en wel onder aanvoering van het motief, dat zulk een op tocht naar den kapel-akker een verkapte pro cessie ZOU zijn, aithams, dat hij niet wenschte, dat wanneer in de toekomst uit dergelijke op tochten misschien een processie zou groeien, gezegd zou kunnen worden, dat hij zich in den beginne niet voldoende daartegen zou hebben verzet Door dezelfde vrees, om zich aan koud water te branden kwam de burgemeester er toe, om ook het openluchtspel te verhinderen, ja, hij ging zelfs zoo ver, dat hij onrechtstreeks den studenten verbood, hun kamp in de buurt van de kapel op te slaan. Hij zou nl. alle vergun ningen, die zij van Zijnedelachtibare voor het houden van den landdag noodig hadden (koffie tafel op de markt, muziek enz.) weigeren, als zij niet elders dan in de buurt van de kapel ©ene schuur opzochten, om gedurende de stu diedagen, die aan den landdag voorafgingen, te overnachten. De verdere loop der feiten is aldus geweest, dat de_ studenten noodgedwongen een ander leger e en opgezocht, dat het openlucht spel gegeven is op eeue plaats ver van de kapel verwijderd en dat er tot groote teleur- stelling van de Baarkmaren en de landdag- beizoefkers geen optocht is gehouden, daar in het plaatselijk comité van voorbereiding en ook daar buiten geen voldoende medewerking kon worden gevonden voor de organisatie van een optocht, die door 's burgemeesters wille keur zou worden gedirigeerd naar een andere plaats dan de kapel. Eenige leden van het comité wenschten aan den wensch van den burgemeester geen gevolg te geven, niet om dat naar hunne meening geen andere plaats als einddoel van den optocht te vinden was, maar omdat zij overtuigd waren, dat er van 's burgemeesters zijde geen werkelijk bezwaar kon bestaan en dat zij, en hier komt de prin cipieels kant der zaak naar voren, van mee ning waren, dat hier om wille der goede zaak geen voet gegeven mocht worden aan eene volgens hun meening ongemotiveerde uitbrei ding van het toch reeds zoo onrechtmatige processieverbod. Voor de volledigheid zij medegedeeld, dat de studenten, tnsschen de bedrijven van den landdag door, tijd gevonden hebben, om in Eastrekten mairsch met opgerolde vaandels (bet mocht geen optocht zijn!) naar de Sint Salvatorkapel te trekken, waar door den mo derator dr. P. C. de Brouwer een tientje van dcri Rozenkrans werd voorgabeden en een geestdriftig „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd gezongen. T<* zoover de feiten. Laten wij ons goed rekenschap geven van hetgeen in het afgele- êen Haarle is geschied. De zaak is van te groot principieel belang, da,n dat wij ons er verder bij neer zouden leggen met de overtuiging, dat bc landdag, niettegenstaande alles, uit stekend geslaagd is. Het onrecht door 's bur gemeesters eigendunkelijk optreden den Baar- lenaren en den Brabants elven studenten aan gedaan, treft alle Nederlandsche Katholieken Het in zich zoo schandelijk onrechtvaardige processieverbod wordt door een Katholiek burgemeester voor den dag gesleept, om een overigens geoorloofden optocht te verbieden, om een tooneelstuk onmogelijk te maken en om de Brabantsc'he Gildestudenten van de een maal gekozen kampeergelegenheid te verja gen, alles omdat de voor een en ander uitge kozen plaats gelegen is in de buurt van een kapel Of een openlijk protest ons in de toekomst voor een herhaling van het' gebeurde zal vrij waren, zoolang de burgemeester van Baarle- Nassau de hem te kwader ure bij nader te noe men verordening verleende bevoegdheden be zit, staat te bezien, maar, niettegenstaande dat, mag dat protest niet achterwege blijven, om uiting te geven aan de diepe verontwaar diging van hen, die zich de moeite gaven, zich de draagwijdte van 's burgemeesters willekeu rig optreden te rèaiiseeren. Het is te Baarle-Nassau wederom gebleken, dat tegen een halsstarrige neiging tot machts misbruik van een burgemeester geen kruid is gewassen. De verantwoordingsplicht van den burgemeester aan den Raad is in zijn repres sief karakter ten aanzien van voldongen fei ten als waarvan hier sprake is, practisch zon der beteekenis. Verder is uit de geschetste gebeurtenissen duidelijk geworden, dat de be volking van een bepaalde gemeente tegen zieh- zelf in bescherming moet worden genomen, wanneer zij door middel van hare vertegen woordigers in den Raad er toe over gaat, rege len tot handhaving der openbare orde in bet ieven te roepen. Wanneer zij daarbij in goed vertrouwen vrije speelruimte laat aan het in zicht van den burgemeester, dient zij zich er van bewust te zijn, dat zij niet steeds op een loyale uitvoering mag rekenen. De Gemeente verordening van Baarle-Nassau bijv. stelt als eisch voor de toelaatbaarheid van optoöhten de vergunning van jien burgemeester, zonder dat deze bij de ibeoordeeliing van het al of niet wenschelijke dier vergunning aan eenig voor schrift is gebonden! Wij zagen boven, hoe van deze vrijgevige regeling misbruik werd ge maakt. Moge het geval Baarle-Nassau naast den treurigen indruk, dien het in den lande moet maken ook tot eenige practisch© leering strek ken. Wij hebben vrede met de omvangrijke en uitsluitende bevoegdheden, die in de Gemeen tewet aan den burgemeester zijn toegekend tot handhaving der openbare orde, en de groote macht, die door de meeste gemeenteverorde ningen den burgemeester wordt verleend tot handhaving van derzelver voorschriften en bevelen op het afwenden van stoornis der openbare orde gericht. Wij erkennen het nut en zelfs de noodzakelijkheid, dat voor de ge vallen, waarin de openbare orde gestoord of in gevaar is, de bevoegdheid tot bevelen en handelen bij één alléén aansprakelijke per soon is en niet bij een college. De spoed en de beslistheid, waarmede in zulke gevaiiilen moet worden opgetreden, rechtvaardigen voldoende, dat de bevoegdheden van den Raad en zelfs de bijstand van de wethouders worden ter zijd© gesteld. Maar moge dan ook bij de keuze van de persoon, die tot zu'lik een verantwoor delijk amibt wordt geroepen, een uiterste dili- gentie worden betracht, opdat van de uitge breide burgemeestersbevoegdheden een loyaal gebruik worde gemaakt en opdat zooveel mo gelijk misbruik van die bevoegdheden worde voorkomen, als waarvan de bevolking van Baarle en ometreken en de Brabants-clie Gilde- studenten het slachtoffer zijn geworden. Bae-r de-Hertog, Aug. '31. Mr. A. RUBBENS. Men meldde ons gisterenavond uit den Haag: Naar wij vernemen, blijft de toestand van mgr. dr. Nolens achteruitgaan. De zeereerw. heer J. Krijn, pastoor te Oslo, oud-kapelaan van Heerle-rheide, en die ais ka pelaan van Terwinselen vóór 5 jaar naar Noor wegen vertrok, is gerepatrieerd en verblijft thans bij zijn broer, den rector van Nazareth te Venlo. Hij zal niet meer naar de Noorsche missie terugkeer en en door Mgr. Schrijnen vi orden belast met de stichting van een pa rochie in de mijnstreek. NIEUWE PAROCHIE. De weieerw. heer P. j Frantzen, kapelaan te Weert, is belast met de oprichting van de parochie Keent. De Zeereerw. pater L. Joosten uit Grubben- vorst, die 21 jaar in de missie van Mongolië verbleef is benoemd tot professor in het Chi- neesch aan het Bisschop Hamer-Missiehuis Nijmegen. EERSTE KAMERVERKIEZING. De voorzitter vin het Centraal Stembureau heeft een schrijven ontvangen van minister P. J. Reymer, benoemd lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, waarin dez© mededeelt, dat hij zijn benoeming niet aanvaardt. De openbare zitting van het Centraal Stembureau, bestemd voor het benoemd verklaren van een nieuw lid der Eerste Kamer zal worden gehouden op Za terdag 29 Augustus des middags te 12 uur in de oude raadszaal in het Stadhuis. De A. V. R. O. deelt, mede: Het door het Christelijk Persbureau verspreide gerucht, als zou het lid der Eerste Kamer en wethouder van Haarlem, mr. M. 'Slingenberg, weldra voor zit ter van den A. V- R- O. worden, is van allen grond ontbloot. Het geslaagde optreden van mr. Slingenberg als bemiddelaar tusschen A. V. R. O. en Minis ter om het verbroken contact te herstellen, is misschien voor de verspreiders van het gerucht aanleiding geweest tot het maken van specula tieve gevolgtrekkingen. De 6de R. K. Paedagogische week, georga niseerd door het Psyohologisch-Paedagogisch Instituut der R. K. Leergangen te Tilburg, ving Maandagavond aan met een algemeen© vergade ring. Om 6 uur had in het Scalagebouw aan de Tuinstraat de officiee-le opening plaats der belangrijke tentoonstelling van leermiddelen een tentoonstelling die door haar uitgebreid heid eu veelzijdigheid reeds getuigenis aflegt van de groote beteekenis der paedagogische studiedagen van het instituut der R. K, Leer gangen. Zeer vele cursisten, eerw. Broeders en Zus ters der onderscheiden onderwijs congregaties, zoowel uit Nederland als België, eu talrijke leeken-onderwijzers vulden de zaal. Op het podium namen plaats de leden van het bestuur der paedagogische week, Mgr. Prof. Dr. Th, Goossens, Dr. M. Verhoeven, pater Gervasius O.M.C. en pater Paschasius O.M.C. met den in leider Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld, hoogleeraar aan die R. K. Universiteit te Nijmegen. Door den rector der R. K. Leergangen, Mgr. Goossens werd de paedagogische week geopend. Mgr. prof. dr. Th. Goossens. Het 25ste postvliegtuig vertrok te 5.20 uit Djask en landde om 13.35 te Karachi. Het ver trok vandaar om 14.25 en kwam te 18.15 uur in Jodhpur aan. Het. 23e retourvliegtuig vertrok gisterenoch tend te 5.59 uit Jodhpur en arriveerde, na een tusschenlanding van 10.0211.23 te Karachi, te 15.20 te Djask. De verwording der jeugd Na een kort inleidend woord van welkom aan de aanwezigen en van dank aan hen, die dezer dagen hun voorlichtend woord zullen spreken, wees spr. op de zedelijke verwording der jeugd. Het is een vraag stuk, dat in deze moeilijke en ver warde tijden ve ler aandacht hoeft), waarover veel geschreven en getheoreti- ceerd wordt, waarover ook wordt gejam merd en gewee klaagd en waarbij de „lovers van den voorbijen tijd" d/ikwijls den toon aangeven. Het valt niet te ontkennen, dat het opgroeiend geslacht van on zen modernen tijd een duistere toekomst spelt. Het beruchte boek van Ben Lindsey en Wain- wright Evans: „De revolutie der moderne jeugd" levert voor deze stelling overvloedig materiaal. Naast de zielzorgers zijn allen, die bij het on derwijs betrokken zijn, aangewezen niet alleen om de jeugd kundigheden bij te brengen, maar ook om wa.t zwak is, te sterken Zij alien moe ten hun beste kunnen en willen geven aan de zedelijke vorming der jeugd. Een moeilijke taak, waarbij niet over het hoofd mag worden gezien, dat ter beoordeeling van de jeugd van dezen tijd, niet alleen het oog moet worden gericht, naar wat er verworden is, opstandig en revolutionnair maar ook naar wat daar nog leeft aan oprechtheid, onbevangenheid en reinheid, aan vasten wil om onbesuneui'd te gaan door de lokkende verleiding. Ten slotte vestigde Mgr. Goossens de aan dacht op de georganiseerde tentoonstelling van leermiddelen en schoolboeken, welk© even te voren door het Eerste Kamerlid, den heer H. Bloimjous, als onder-voorzitter van het Curato rium der R.K. Leergangen, was geopend en die om baar veelzijdigheid door allen werd gepre zen. Nadat op voorstel van Mgr. Goossens beslo ten was een telegram te zenden van Mgr. Die pen, waarin erkentelijkheid wordt betuigd voor de heiiwenschen, werd het woord verleend aan den inleider Mgr. Prof. dr. Hoogveld ter be handeling van het onderwerp: Godsdienst en zedelijkheid De geleerde spr. stelde in zijn inleiding voorop, dat de te behandelen sitof op zich ge nomen eigenlijk geetn paedago- gisch onderwerp is, maar er zijn verschillende punten, die een bespreking nut tig maken. Aannemende hert Godsbestaan, dan is God die nen de eerste zedelijke plicht en een religieus© eisch. Het is voor de paedagogiek een der meest fundamenteel© eischen. Verder ver klaart spr., dat door niet weimig paedag-ogen de leekenmoraal wordt gepredikt en in verband daarmede zet hij uiteen, waarom de termen godsdienst en zedelijkheid naast elkaar worden gebruikt. Na vervolgens te hebben aangetoond, dat de zedelijkheid een integreerend deel is van den godsdienst en dat onze paedagogiek op het bovennatuurlijke is gericht, staat spr. uitvoerig stil bij de vraag: Kunnen de menschen goed en kwaad en plicht kennen? De meeste wijsgeeren beantwoorden deze vraag met ja, d.w.z. de kennis van goed en kwaad, doch wanneer men daarbij niet ver onderstelt de kennis van God, dan kan men onmogelijk een strikten plicht kennen. l'n een phiiosophisch betoog ontvouwt spr. dit verder, waarbij uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat het allereerste beginsel der menschelijke rede is: bonum est faciendum, malum omitten- dum: d. i. het goede moet men doen, het kwade laten. Na vervolgens te hebben aangetoond, dat de godsdienst het diepste fundament is der zede lijkheid, verklaart spr., dat de leekenmoraal om 5 redenen té verwerpen is: le. wijl zij de bovennatuurlijke orde mis kent; 2e. wijl zij verwerpt de stem der openba ring, die in de natuurlijke orde noodzakelijk is; 3e. wijl zij wijsgeerig den mensch opsluit in een kerker; 4e. wijl zij ook in de natuurlijke orde ernstig de zedenwet verminkt„Gij zult den Heer uwen God beminnen"; 5e. wijl zij de menschheid berooft van de krachtigste motieven om ook haar plichten te volbrengen. In een slotwoord behandelt inleider de leer der verhouding van materie en bovennatuur, die de paedagoog steeds voor oogen moet houden. Mgr. prof. dr. J, Hoogveld. In de sectie bijeenkomsten van den tweeden dag die zoo druk waren bezocht, dat zeer velen zich met een staanplaats te vreden moesten stellen, werden de inleidingen gehouden door prof. dr. C. A. C. van Oosterhout van het Groot Seminarie Hoeven (N.-Br.) en door Patei Gervasius O.M.C, De sectie Lager Onderwijs werd voorgezeten door den inspecteur J. Verbeeten, die na een enkel inleidend woord prof van Oosterhout uit- noodigde tot het houden zijner inleiding ovei De vorming van het Kinderge weten. Spr. ving zijn inleiding aan met de verklaring, dat het geweten de toepassing is van het ver standelijk oordeel over goed en kwaad. In de eerste levensjaren heeft het kind de begrippen van goed en kwaad nog niet tot zijn beschik king en is er ook geen sprake van gewetens oordeel. Maar de aanleg is toch aanwezig, die onder invloed van buiten tot ontwikkeling zal komen, juist in de jaren, dat het kind nog leeren moet, kan de waarde van een goede be ïnvloeding niet hoog genoeg worden aange slagen. Gemakkelijk betoogt spr. zal de beïnvloeding in de eerste jaren op verkeerde wijze kunnen geschieden. De gewetensvorming mag niet ont aarden in een drilsysteem; het geweten mag nooit worden geforceerd. In het bijzonder heeft men zich te wachten voor een druk gebruik van termen als doodzonde, heel erg kwaad enz. Vraagt men in dezen tijd van zedelijken nood naar een methode van gewetens opvoeding, dan is er, betoogt spr., slechts een, die succes heb ben zal: de zelfopvoeding van den opvoeder zelf. Willen de opvoeders verantwoord zijn, dan moeten zij kunnen getuigen, dat zij de jeugdige harten hebben willen kneden en boetseeren en kel en alleen naar Gods beeld. Daartoe behoeft en moet er zelfs niet veel bij de kinderen geschermd worden met God. De opvoeder moet zijn taak bovennatuurlijk opvat, ten. Daardoor alleen zal eenzijdigheid, in welke richting ook, voorkomen worden. Van de élite, besluit spr., die de opvoeders uitmaken mag wat meer worden verwacht dan van de groote massa. Met de beantwoording van enkele vragen eindigde inleider zijne les. Na deze les moest volgens het program in de sectie 'bewaarschoolonderwijs door mej. Tromp Tuit Amsterdam het onderwerp worden ingeleid: De zedelijke vorming in de praijktijk van de Montessoiri school. Door de plotselinge verhin dering der inieidster kon het aangegeven on derwerp miert worden behandeld. In plaats daar van gaf de zeereerw. pater Gervasius O.M.C. een toelichting over het ontstaan en de inrich ting van den E. K. Door deze bespreking wer den de cursisten voorbereid op het bezoek aan de E. K. huizen te Breda waar heen in ver band met deze studie-dagen des namiddags een excursie werd gehouden. Na een korte pauze ving de tweede alge meene vargadering aan waarin door den zeer eerw. heer J. Vleriok, leeraar in de opvoed kunde aan de Bisschoppelijke Kweekschool te St. Niklaas (Belgie) 't onderwerp werd behan deld. Opvoeding tot Kuischheid Spreker ontwikkelde de volgende stellingen I. Bepaling. Kuischheid bestaat in het be- heerscihen dier geslachtsdrift naar Gods wil en wet. Het kind en den jongen memsoh daartoe voorbereiden en daarbij leidend helpen, is op- weden tot kuischheid. II. Grondbeginselen: Er dient rekening ge houden met gegevens van psychologischen en van theoiogischen aard. Twee krachten staan hier tegenover elkaar: de drift en de wil. Voor elk staan zekere factoren ten dienste: kennis en foraohit. Vooreerst beide zijn een streven: de drift een zinnelijk, de wil een verstandelijk. Strerven volgt op kennen. Er is dius een kennen, dat d» drift wakker roept o£ in werking brengt: de zinnenprikkelende invloeden. Er is een ken nen om den wil in gang te zetten: gewetens vorming, en om den mensch met meer inzicht te doen handelen: gepaste voorlichting. Sedert en door de erfzonde is de kraclht van de drift onstuimig geworden: ongeregelde begeerlijkheid. Maar daartegenover staan aan co zijde van den wil: hert schaamtegevoel en de genademiddelen, vooral de H. Communie. De geslachtsdrift zit diep in den mensch en houdt organisch verband met het geheel van het menschelijk wezen. Het sexueel ge- Wed wordt dus onrechtstreeks bereikt door het bewerken van den ganschen persoon. III. Methodische gevolgtrekkingen. Opvoe ding tot kuischheid staat -niet op zich zelf doch is een onderdeel van de integrale en harmonisch opvoeding. Vooraf vorming van den wil in samenwer king met de genade. De prikkels verwijderen of onschadelijk ma ken. De onrechitsitreeksch© methode verkiezen zooveel het kan de geslachtelijke opvoeding ligt girootendeelis buiten de geslachtelijke sfeer zelf. Dat is wenschelijk en mogelijk. Wenscheilijk: omdat het rechtstreeks bespreken van de ge- Maohtzaken niet zonder gevaar is, gezien de ongeregelde begeerlijkheid. Mogelijk: reeds in het algemeen om wille van de psyohische een heid en het psychisch overdragen in den mensch, doch vooral op dit gebied omdat de geslachtsdrift zoo innig samenhangt met de ganischheid van den mensch. Goede gewoonten aanjkweeken: schaamtege voel en zedigheid, (van in de kinderkamer af). Aangepaste gewertenis- en wilsvorming bij de godsdienstles over het 6e geibod. Individueel© vorming: het vraagstuk der voorlichting. GenademiddelenBiecht, H. Communie, Ma ria vereering. Niet alleen het kwaad voorkomen en er tegen bestand maken, maar ook na den val genezen en herstellen: leiding. Op de toelichting dezer stellingen liet de inleider eenige practisch© uitwerking volgen. Excursie. Ben deel der cursisten begaf zich des na middags naar Breda waar een bezoek werd ge bracht aan de huizen van hert K. J. V.-werk en aan de buitemcentrale in Bouvigne, terwijl een ander deel een uitstapje maakte naar het St. Vinoentiusigeistich|t voor Buitengewoon onderwijs te Udeuhout. De radio-controle commissie heeft haar opdracht niet overschreden. Op de wagen van den heer Aibarda in ver band met het verbod van de Radio-controle commissie tot uitzending op 10 Juni j.l. van de Mateotti-herdenking, betreffende afschaffing van de preventieve censuur op de radio-uit zendingen en het achterwege laten van bedoeld verbod in het volgend jaar heeft de minister van Waterstaat o,m. geantwoord dat de Rad-io- omroep-controlecommissie naar zijn meening de grenzen van haar opdracht niet heeft over schreden, d.w.z. hetgeen aan haar oordeel was onderworpen aan geen andere normen heeft ge toetst dan de wet en het Radio-controle-regle ment daarvoor aangeven. Het waren geen op zich zelf staande woorden of zinsneden waarop het bezwaar der commis sie tegen het uitzenden van de rede was ge grond. Het geheel dier passages, die culmi neerden in beschuldiging van aanstichting to moord, gericht tot den Italiaanschen Minister, President en die een samenhangend gehee! vormden, hebben het oordeel der commissie bepaald. Verder antwoordt Z. Exc. dat naar zijn oor deel de preventieve censuur geenszins behoeft mede te brengen strengere beperking van mee. ningsuiting dan met onzen volksaard overeen komt, mits daarbij rekening worde gehouden met het verschil in karakter van den radio omroep, als verspreidingsmiddel en de gedaoh- tenuitimg door middel van de drukpers en in vergaderingen, een verschil waarop de minister bij herhaling, ook in de Tweede Kamer der Staten Generaal, de aandacht mocht vestigen De Radio-omroep-oontroleoommissie heeft haar beslissing genomen zonder dat op haar eenige invloed is geoefend en geheel uit eigen gezag. Ten slotte is de minister van oordeel, dat het uitblijyen van ongewenschte gevolgen geen afdoenden grond oplevert voor gevolgtrek kingen ten aanzien van het ongevaarlijke van een uitzending. STAKING GEëINDIGD. Op 3 Augustus jl. is het straatmakersperso- neel werkzaam voor den aannemer Pijnacker op den Rijksweg GroningenLeeuwarden in sta king gegaan in verband met een door den aan nemer geweigerde tariefsverhooging. Na een staking van ruim 3 weken is thans tusschen partijen overeenstemming bereikt. Het tarief is met 2 cents per M2. verhoogd ter wijl ook aan andere eiscben, nl. omtrent het aanstellen van erkend en geschoold personeel, is tegemoet gekomen. Enkele passagiers door glasscherven gewond. Gisterenmiddag om ongeveer half 3 heeft, zooals in een deel der vorige editie nog kon worden gemeld, op den zijtak naar Delft van den nieuwen Rijksweg Den HaagRotterdam een aanrijding plaats gehad tusschen een per sonen-auto en een autobus van de C. A. B. Z. H. A M., welke den dienst den Haag—Rot terdam onderhoudt. De autobus kwam uit de richting Rotterdam, terwijl uit tegenovergestelde richting kwamen: een verhuiswagen, welke geheel rechts van den weg reed, een zandauto, welke den ver huiswagen wilde passeeren en zich dus iets meer op het midden van den weg bevond en tenslotte een personenauto van een verhuurin- richting uit Delft, welke terzelfdertijd beide genoemde voertuigen wilde voorbijrijden en daartoe heelemaal op de linkerhelft van den weg kwam te rijden. Daar de ontmoeting de zer verschillende voertuigen juist in een bocht plaats vond, konden de bestuurders van den personenauto en van de naderende autobus elkaar niet zien aankomen. Het gevolg hier van was, dat de personenauto in volle vaart met de autobus in aanraking kwam. De linker voorwielen der beide voertuigen grepen elkaar. De personenauto draaide een halven slag om en kwam met het front in de richting den Haag te staan. De autobus, die nog zooveel mogelijk eaar rechts uitweek, kwam dwars op den weg te staan met de voorwielen op den berm. Ernstige persoonlijke ongelukken vielen niet te betreuren. Enkele reizigers in de autobus werden door glasscherven van de gebroken voorruit gewond, de bestuurder bleef ongedeerd. De beschadigingen aan de bus waren ook niet van ernstigen aard. Behalve dat de voorruit werd vernield, werd de vooras wat verbogen, terwijl het reservewiel, dat links aan de bus is bevestigd, er af werd gereden. De personenauto was er erger aan toe. Het voorste gedeelte was nagenoeg geheel ver wrongen. Aan de sporen op den weg viel duidelijk op te maken, dat de bus geheel rechts van den weg had gereden, zoodat den bestuurder van dat voertuig geen enkele schuld treft. Auto tegen een trein gereden. Op den Boermansweg te Anna Paulowna is de auto van den heer H. J. uit Oudesluis op den onbewaakten overweg tegen een trein ge reden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de auto werd ernstig beschadigd. Van een der rijtuigen van den trein werden enkele ruiten verbrijzeld, terwijl de wagon eenigszins werd ontzet. De machinist had van het ongeluk niets bemerkt en is doorgereden. ONDER EEN KAR GERAAKT. Het vijf-jarige dochtertje van den heer G. te Juiianadorp raakte gisterenmiddag onder een rijdende driewielige kar, waarbij het zulke ern stige verwondingen opliep, dat het kort daarna aan de gevolgen is overleden. ERNSTIG MOTOR-ONGEVAL. Bij Middelstum heeft gisteren een botsing plaats gehad tusschen de motorrijders W. en H. W .werd met ernstige verwondingen in het academisch ziekenhuis te Groningen opgeno men en ook H. moest zich onder geneeskundige behandeling Afvloeiing van personeel. BANDOENG, 24 Augustus. (ANETA). Bij de P.T.T. zal een personeelsafvloeiing op groote schaal plaats hebben, waardoor in den loop van het jaar 61 middelbare ambtenaren gedwongen, benevens 47 vrijwillig heengaan, terwijl de opengevallen plaatsen niet zullen worden bezet. Ze zal trachten weer een degelijke huisvrouw te worden. In de gisteren gehouden raadsvergadering heeft de wethoudster van onderwijs mevr. Saun ders—B-laauboer die in verband met de nieuwe gemeentewet niet in den nieuwen raad terug keert (de echtgenoot van mevr. Saunders is leeraar bij het M.O.) afscheid genomen. In haar afscheidsrede noemde zij de betie- fende bepaling, die haar tot aftreden dwong een groote onrechtvaardigheid en beschouwde dit als een onbevredigend slot van haar web houdersloopbaan. Nu val ik, zei spr., als straf op de zonde voor bet feit, dat ik met een leeraar ben getrouwd. Spr. ging haar loopbaan als wet houdster in de afgeloopen vier jaar na en zmde san het "lot van baar, soms geestig betoog. een degelijke buisvrouw te worden. De burgemeester richtte zich met vriendelijke woorden tot mevr. Saunders en dankte haar voor alles wat zij in het belang van meente heeft gedaan. Sterke stijging. Het telefoonverkeer met het buitenland ver toonde in de maand Juli een 'belangrijke toe neming Het aantal „versproken minuten be- droeg 9*94088 tegen 943737 in de vorige maand. Vergeleken met de overeenkomstige maand van bet vorig jaar valt de vooruitgang van 39^1 minuten te constateeren. ten met Juni 1931 een stijging van 3-867 tot 36818 521 spreekminuten. Het aantal spreekminuten per werkdag te deze maand is na dat van Maart 1930 (369-9) zelfs het hoogste dat in de laatste twee kalen ^OoTheT'tot^Se verteer ging Dit verkeer steeg per werkdag van 8,1-4_ge sprekken in de maand Juni tot 8870in Vergeleken mfet de maand Juli van jaar bedroeg te toeneming 11,7 pet. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST OP KONINGINNEDAG, De directeur van den postehèque- en giro dienst vestigt er de aandacht op, dat op Augustus e.k. den verjaardag van Koningin, de kantoren der posterijen noemden dienst gesloten zullen zijn, voor het aannemen van stortingen, v\ spoedbehandeling of spoedbericht vraagd en voor de uitbetaling van c T welker adviezen ten giro-kantore spoe deling is toegepast. Het centrale girokantoor is op dien ag eens gesloten, behalve voor de afdoening stortingen, girobiljetten en chèque-a vie waarvan spoedbehandeling verlangd wor SPREEKUUR DIRECTEUR-GENERAAL DER P. T. EN T. De Directeur-Generaal der P. T. en T. is verhinderd op Vrijdag 4 September a a zun gewone wekelijkscbe spreekuur te hou e DONDERDAG 27 Augustus. Huizen (298 M„ 1004 8-9-15 KRO. 10-11 NCRV, 11-2 KRO, 2- ,0 NCRV, 8-015 gramofoonpl.10—10.15 dameskoor, 1015— ziekendienst; 10.45-11.- dameskoor: H—l11.30 gra mofoonpl. 11.30-J.2.- godsdienstig halfuurtje 12.01-12.15 politieber.12.15-1.45 KRO.-Trio; 1A5 -2.- gramofoonpl.; 2—3.15 gramofoonpl.J-io— 3.45 vrouwenhalfuurtje; 45 ziekenuurtje5 o. gramofoonpl.; 5.306.30 cello-recital door L. Keereweer: 6.30—6.45 gramofoonpl.; 6.45—7.- an P- eursus7—7.30 vragenhalfuurtje; 7.30—7.45 politie berichten; 7.45-8.- gramofoonpl.; 8—10.4o orkest. 9—9.30 prof. dr. H. B. Borgelo: De wereld der techniek en onze houding daar tegenover, 9. 10.45 vervolg concert; 1010.10 persber.10.40 11.30 gramofoonpl. Hilversum (1875 M., 160 K. H.) Uitsl. AVRO.-uitzending; 8—10 en 10.15—10.30 gramo- toónpl.10.30—11.- A. de Geus v. d. Heuvel: De bruid en het meisje voor 100 jaar. Wat er toen bil vriien en trouwen te pas kwam; 11 12 ufse'- concert door Pierre Palla. Jan Keessen (viool) 12.012.- AVRO-Kwartetmannenkoor „Een dracht maakt Macht"; 22.30 J. M. Lindemans: De ontwikkeling van het concertwezen3 kra mofoonpl 45 ziekenuur: 55.15 zang door Her- bert Weisbach; 5.15-5.30 causerie: 5.30—5.45 Kovacs Lajos en zyn orkest; 7—7.30 sportpraatje door H. Hollander; 7.30—8.30 gramofoonpl.; 8.30 - 9.- Goethe's Faust" naverteld; 910 omroep orkest; Charles van Isterdael (cello); 10—10.15 persber.10.15—11.- omroeporkest11—12 gra- mofoonpl. Daventry (1554.4 M„ 193 K. H.) 12.20 orgel spel; 1.20 E. Beard (zang), C. J. Turner (piano); 2 20—2.50 gramofoonpl.; 4.05 dansmuziek; 4.50 orkest; 5.35 kinderuurtje; 6.20 dansmuziek; 6.35 berichten: 7.- zang door Eleanor Toye en Dale Smith: 7.20 lezingen; 8.05 militair orkest, F. Williams (tenor), D. Brazell (bariton): 9.20 „The Fun Factory"; cabaret-programma; 10.- berich ten; 10.20 lezing; 10.35 dansmuziek; 12.2012.25 televisie. Parjjs (Radio Paris, 1725 M., 174 K. H.) 8.05 en 12.50 gramofoonpl.; 4.50 concert; 6.50 gramo foonpl. 8.20 strijkkwartet en gramofoonpl.9.05 vervolg concert; 9.50 gramofoonpl. Langenberg (473 M„ 634 K. H.) 7.25—8.20 en 10.35 12.3 5 en 12.30 gramofoonpl.1.252.50 orkest; 5.206.20 guitaar en begeleiding; 8.35 10.35 „Die Legende der Hl. Elisabeth", oratorium -an Fr. Liszt; koor en solisten; 10.35 berichten; daarna tot 12.20 dansmuziek. Kalundborg (1153 M., 260 K. H.) 12.25—2.20 erkest; 3.205.20 orkest en declamatie; 8.209.20 orkest en zang; 9.209.50 radio-tooneel9.50-10.20 erkest; 10.35—11.20 Clavecin-muziek; viola en zang. Brussel (508.5 M„ 590 K. H.) 5.20 orkest; 6.20 gramofoonpl.; 8.20 orkest; 9.20 orkest en zang. (338.2 M., 887 K. H.) 5.20 orkest; 6.50 gramo foonpl. 8.20 orkest en zang. Z e e s e n (1635 M., 183.5 K. H.) ca. 7.- gramo foonpl.10.30 schooluitzending; 10.5512.20 be richten; 12.20 gramofoonpl.; 1.152.20 berichten; 2.20—3.10 gramofoonpl.; 3.104.20 lezingen; 4.20— 5.20 concert; 5.208.50 lezingen; 8.50 „La Tra* •data" van G. Verdi; 10.20 berichten en daarnft tot 12.50 dansmuziek..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5