m Als onze wereld een wijze wereld was WOENSDAG 2b AUGUSTUS 1931 INTERN. SOCIAAL-ECONOMISCH CONGRES. f - - ilifcs BIDDEN IN DE KAZERNE VAN VOORHEEN. VERDRONKEN. §11 grenswijziging van delft. NEDERLANDSCHE BANK. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. MOTOR DOOR AUTO AANGEREDEN. AUTO TEGEN BRANDKRAAN GEREDEN. EEN DAG VAN FIEREN JONGEN ADEL. POLDERSLUIS OPEN GEZET. PAARD DOOR EEN SPIEGELRUIT GELOOPEN. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. OPROEP VAN HET ROODE KRUIS. AUTO OP HET TROTTOIR GEREDEN. UITLOTINGEN. MARKTBERICHTEN. Beginselen en verwezenlijking van economische plannen. In de middagvergadering werd het eerst het woord gevoerd door dr. H. S. Person,hoofdleider van de Taylor Society te New-York. Spr. be schouwde de toepassing over de geheele we reld der beginselen van wetenschappelijk be heer, welke zulk een belangrijke rol hebben ge speeld in den groei der Amerikaansche indus trieën gedurende de laatste halve eeuw, als een uitweg uit de huidige moeilijkheden Men kan wel voorspeller) dat Amerika waarschijnlijk het laatste land zaï zijn om een effectief antwoord te geven voor het plan tot internationale sta bilisatie, doch laat ons niet vergeten, dat de Amerikaan buigzaam is en zich sneller aan nieuwe noodzakelijkheden aanpast dan de .meeste andere volken. Tot voor kort had de Amerikaan geen behoefte aan de internationale gedachte. De laatste maanden echter is met verbazingwekkende duidelijkheid gebleken, dat de lrrdustrieele leiders in de United States in ternationaal zijn begonnen te denken. Hoewel de leiders er niet over denken, dat de kapitalistische Industrie vervangen zou moe ten worden door eenigen anderen vorm van industrleele gemeenschap, zoo vervolgde dr. Person, hebben zij voldoende ruimheid van blik om te zien en den moed om te erkennen het kwaad, dat voortvloeit uit de wanverhouding -tusschen de particularistitsche politieke econo mie met de daadwerkelijke industrieele econo mie en deze euvels aan te vallen. Spr. besloot met de verklaring, dat als onze wereld een wijze wereld was, ais zij kon er kennen, dat de meeste der urgente problemen welke haar verdeelen het gevolg zijn van ont redderend particularisme, als zij den wil had deze euvels te overwinnen, dan zou 1932 een annus mirabïlis zijn van gelijktijdig van elkaar afhankelijk zijnde conferenties. Spr. hoopte, dat men zou komen tot een groote internationale conferentie over de re geling der wereld-industrie en tot industrleele conferenties in ieder land, over de stabilisatie der nationale industrie. Wetenschappelijk bedrijfs beheer in Europa. Hierna nam Hugo von Haan, van het In ternationaal instituut voor bedrijfsbeheer te Genève, het woord over „Wetenschappelijk bedrijfsbeheer in Europa". Het gaat in deze zaak aldus spreker niet om een nieuw woord, sociaal-economische organisatie, niet om een nieuw begrip of een nieuwe gedachte, maar om een nieuwen geest. Hier hebben wij een economisch systeem in ondergang, ginds is datzelfde systeem in op gang, maar reeds voert het ook daar de kiem van bankroet met zich mee. De rationalisatie heeft niet gebracht wat Taylot ons destijds beloofde: revolutie des geestes. Spreker zag in het proces tot een betere organisatie drie étappe's: het eerste: een wereldomvattend on derzoek en documentatie, daarna een schema van contróle, om dan tenslotte tot de vereisch- te-samenwerking te komen. Dit zal in de rich ting"" moéten gaan van den nieuwen collectie ven mensch. In dit verband wees spreker op Rusland, waar men bezig is, ten koste van ont zaglijke offers, te trachten, aezen nieuwen, collectieven mensch te scheppen. Het is moei lijk te zeggen, of wij het in deze richting moe ten zoeken. In ieder geval aldus besloot de heer von Haan moet al ons streven geba seerd zijn op de naastenliefde. Wat baat het ons, om met Paulus te spreken, zoo al onze ivenschen, zooals die op dit congres worden uitgestippeld, in vervulling gaan, zoo wij de liefde niet hebben. Werkloosheid en economische vooruitgang. Bij de algemeene discussies, welke tot besluit van de middagzitting gehouden werden, kwam aan het woord de vertegenwoordiger der U. S. S. R. Valery V. ObolenskyOssinsky, lid van de redactie van de „Iswestia", die bij zijn ver schijnen op het podium met applaus werd be groet. De heer Ossinsky herinnerde er aller eerst aan, dat de parados: werkloosheid temid den van economlschen vooruitgang een heel oude paradox is. De algemeene crises van over productie, welke reeds begonnen bij den aan vang der 19e eeuw, hebben in den loop dezer eeuw een ontwikkeling doorgemaakt, niet in hun aard maar in scherpte en omvang. Karl Marx ontdekte den aard van deze crises en hij voegde er de voorspelling aan toe, dat deze crises in bepaalde krlngloopen zouden terug- keeren en in hevigheid voortdurend nog zouden toenemen. Deze voorspelling Is Juist gebleken. Marx heeft ook gezegd, dat deze steeds terug- keerende crises tenslotte zullen leiden tot de crisis van het kapitalistisch stelsel zelf en in die crisis bevinden we ons thans. Het is merk waardig, zei spr., dat de bourgeois-economisten thans zelf het karakter van dezen crisis be spreken. Er is thans slechts één land men mag er verder van denken wat men wil dat geen crisis van overproductie heeft en dat is Rusland. Spr. bepaalde dan het historisch ka- Takter van deze crisis. Het komt hierop neer, dat in Europa de eene natie de andere econo- mM m 's mjÊÊmM -A f i JVerklieden trachten zoo snel mogelijk de lyn weer, vrij te maken. Dr. Leivis L. Lorwm. misch onderdrukt. Een ander feit is, dat de wereldhandel is gedesorganiseerd en dat tege lijkertijd een groot land, Rusland, als een ge vaarlijk land wordt buitengesloten. De techno logische werkloosheid beteekent in feite een technische revolutie, die het kapitalisme zelf aantast. Het kapitalisme kan zijn eigen, nieuwe technische basis niet meer beheerschen. Alleen een verandering in de methode der productie kan nog een oplossing brengen. Tenslotte vroeg spr. nadrukkelijk wat men toch wel onder die planmatige organisatie der economie Cfunctioneele economie) verstaat. Naar zijn meening kan deze niet anders betee- kenen dan dat men die economie op socialisti sche basis stelt. (Luid applaus). Het probleem van planmatige economie. De ochtendzitting van den tweeden dag begon gisteren met 'n Melding van Dr. Lewis L. Lor win van Washington. Spr. ontvouwde in zijn rede een vijf jaren-welvaarts plan, verklarende dat hij was voort gegaan op de basis van ideeën welke zich reeds liaan braken door de loopende dis cussies ten aan zien van de oplos sing der grootste paradox van alle tijden, de paradox van ellende in een wereld van enorme economi sche hulpbronnen en politieke krachten. Dr. Lorwin ontvouwde zijn ideeën In vijf stellingen. De economische eenheid der wereld roept om een nieuwe wereldsolidariteit, geba seerd op gelijke rechten voor alle naties en maakt iedere poging om een scheiding tusschen de naties in overwinnaars en overwonnenen, uitbuiters en ultge-buitenen, te laten voortbe staan tot e enmisdaad tegen de mensehetijke welvaart. Zooals de nationale en politieke souvereiniteit moet buigen voor de groeiende actie van den volkenbond, zoo moet ook de nationale econo mie zich voegen naar een internationale we reld-economie. De schade, door den oorlog aan gebracht, geschat op een bedrag van 400 mil- iïoen dollar, is een last welke geen land alleen kan dragen zonder dat de wereldvrede gevaar loopt. De last moet worden gedragen door de geheele wereld. De debiteur-crediteurrelaties van de wereld zijn zoo hopeloos verergerd, tengevolge van de reparaties, om evenwichtige productie, prijsver mindering en bankpolitiek in sommige leidende landen, dat strenge maatregelen met het doel onmiddellijke verlichting te brengen ln een lange saneeringsactie op groote schaal mogelijk te maken, vcreischt worden. Verdere economische vooruitgang moet ge baseerd zijn op hard werken en collectieve vaardigheid, maar ook op de handhaving van den levensstandaard in de reeds vooruitgetre- den landen en verhooging van het levenspeil en versterking der koopkracht van de massa in de minder ontwikkelde, maar grootendeels veel belovende landen der wereld. Een vijfjaren-welvaartsplan maakt allereerst een 5-jarig moratorium noodzakelijk, vervolgde Dr. Lorwin. Dit zou vervolgens vragen om een serie internationale leeningen, geëffectueerd door de internationale samenwerking der voor naamste geldverstrekkende landen en zoodanig verdeeld, dat de productieve krachten en de koopkracht in de meest belovende gebieden der wereld er door gestimuleerd zouden worden. Ten laatste zou het noodig zijn een instituut cp te richten, dat hetzij als onderdeel van den volkenbond, hetzij als onafhankelijk lichaam, de ontwikkeling der wereld en de kansen voor een zoo goed mogelijke toepassing der credieten in het belang der geheele wereldontwikkeling zou bestudeeren. De inleiding van dr. Lorwin word met luid applaus begroet. „Geestelijk niet normaal". De vorige week is plotseling overleden dr. J. P. van Melle, emeritus predikant van Kra lingen. In de „Rotterdamiftehe Kerkbode" schrijft nu o.m. dr. J. Callenbach een in me- moriam, waarin de levensloop van den over ledene wordt weergegeven. Hij deelt daarin ook de volgende typische bijzonderheid mede: Te Bergen op Zoom voelde Jan Pieter van Melle zich aangetrokken tot het militaire le ven, hij besloot officier te worden en 't liet zich wel aanzien, dat dit hem gelukken zou. Toen kwam het oogenblik, waarin God voor hem Koning werd; hij gevoelde, dat hij, in de kazerne, dien Koning moest dienen. Hij kwam voor zijn overtuiging uit, viel anderen niet las tig, maar liet niet na, op de slaapzaal ln het bijzijn der andere onder-officieren, knielend te bidden. Rit leidde niet enkel tot allerlei plagerijen, maar zelfs tot een geneeskundige verklaring, dat de onder-officier Van Melle geestelijk niet normaal was. Die verklaring stond zijn aanneming op den Hoofdcursus in den weg en die hinderpaal verdween niet, ook al werd daarna door de hoogste militaire auto Titelt verklaard, dat sergeant J. P. van Melle zijn diensten uitnemend verricht had. "Wat schade scheen, werd winst. De vereper de weg werd verlaten. Nog voor zijn ontslag uit den militairen dienst, zette van Melle zich aan de studie der klassieke talen en na weinige Jaren wa3 de sergeant theol. student te Gro ningen. In het Maas- en Waalkanaal bij Nijmegen is gister verdronken de 19-jarige J. van L„ die werkzaam was op het Rijnschip van zijn vader. De jongen gleed uit over de gladde luiken van het schip en verdween in de diepte. Toen men hem had bovengehaald, bleken de levens geesten reeds te zijn geweken. Te Kooten Is gisteren het 2-jarig zoontje van den heer T. in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. LIJK OPGEHAALD. Gistermorgen is uit het Eïndihovensch Ka naal het lijk van een onbekenden man van onge veer 40 jaar opgehaald. Men denkt aan een ongeluk. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Te OlBt is de 72-jarige landbouwer E. V. van een wagen gevhllen, tengevolge waarvan hij is overleden. rr,; ■i -.w -4 NA HET ONGELUK BIJ VOORSCHOTENhet opruimingswerk in vollen gang Onvoldoende rekening gehouden met toekomstige uitbreiding. Annexatie van Delfganw en den Hoorn gewenscht B. en W. van Delft hebben Ged. Staten van Zuid-Holland advies uitgebracht omtrent de grenswijziging. Het College heeft daarin medegedeeld zich met bet toegezonden wetsontwerp wel te kun nen vereenigen, het wordt echter betreurd, dat niet tevens meer rekening is gehouden met de behoefte aan toekomstige uitbreiding der gemeente Delft, omdat zij oehoe.fte heeft aan uitbreiding in Westelijke en Oostelijke richting, door bijtrekking van de buurtschap pen Den Hoorn en Delfgauw ;.a. Hiervoor worden verschillende argumenten aangevoerd. Thans zal de Raad zich over de algemeene strekking van het grensregelinrsvoorstel van Ged. Staten moeten uitspreken en geven B. en W. den Raad in overweging sis zijn gevoe len aan Ged. Staten mede te deelen, dat het voorstel niet voldoende tegemoet komt aan de gerechtvaardigde verlangens van de gemeente Delft, ten aanzien van de verlegging van de grenzen der gemeente, zoodanig dat de buurt schappen Den Hoorn en Delfgauw bij Delft zul len komen, en er op aan te dringen dat daar mede alsnog rekening wordt gehuudett. HET GROTIUS.RAAM. Onthulling in de Nieuwe Kerk te Delft. Gisterenmiddag werd het Grotiusraam, ge schonken door de Amerikaansche balie, vervaar digd door den heer Joep Nicolas en aangebracht in de Zuidelijken vleugel van het transept der Nieuwe Kerk te Delft op plechtige wijze ont huld door mr F. B. Kellogg. Het dwarsschip der kerk was gevuld met ge- noodigdem. De plechtigheid ving aan met een rede door den heer W. Westerman in de Nederlandsche en daarna in de Engelsche taal waarin hij in kort het tot stand komen van het raam schet ste en de leden van de Holland Society harte lijk welkom heette om vervolgens het woord te verleenen aan den heer W. G. Fice, onder-voor zitter van de Ned. Amerikaansche Fundatie ie New-York, die een brief voorlas van mr. Frank lin D. Roosevelt, Gouverneur van den staat New- York, waarin deze zijn spijt uitdrukte zelf bij deze plechtigheid nieit tegenwoordig te kunnen zijn, Exo. F. B. Kellogg schetste vervolgens het werk van Hugo de Groot voor den vrede. Zijn werken hebben grooten invloed gehad in geheel Europa. Met vooruitzienden blik heeft hij ge zien de ontwikkeling van een internationaal rechtsinstituut, gegrondvest op natuurlijke en goddelijke weten. Ten slotte droeg hij het raam over. Namens het kerkbestuur werd hierna het raam aanvaard door den president-kerkvoogd den heer J. C. van Woerden, Een groeiend surplus op de binnen- landsche geldmarkt. Andermaal goudaanvoer. Gedurende de geheele week heeft het Pond Sterling zich om en nabij het goudpunt kunnen handhaven. Belangrijke veranderingen in de goudpositie van de Nederlandsche Bank kon den daarom ook nauwelijks worden verwacht. Een enkele zending van op de open markt voor Nederlandsche rekening opgenomen goudma teriaal, waarvan bereids melding werd gemaakt bereikte de Bank, waardoor de goudvoorraad met ruim zeven mlllioen gulden steeg tot 647.7 milliioen gulden. Op de binnenlandsche geldmarkt groeit het geldsurplus inmiddels onverminderd aan. Voor de zeer ruime middelen biedt het binnenland- sdhe waarden-verkeer een allesbehalve vol doend emplooi. De rekening-courant saldi van anderen na men dienovereenkomstig andermaal met een belangrijk bedrag toe. Zij bedragen thans ruim 1S4 mlllioen gulden tegen 170 mlllioen gulden de vorige week. Door uitbreiding van het aan het Rijk ver leende rentelooze voorschot onderging de bil- letten-circulatie intiusschen weinig of geen ver andering. In het gasthuis te Grave is de jeugdige be diende F. de K., die bij een ontploffing in een bakkerij te de Reek ernstige brandwonden op liep, Maandag aan de gevolgen overleden. De vorige week Woensdag kreeg de 26-jarige arbeider J. J. te Groningen bij het heien een heiblok op zijn lichaam, tengevolge waarvan hij met ernstige hoofdwonden in het academisch ziekenhuis moest worden opgenomen. Thans is hij aan de bekomen verwondingen, overleden. VERMIST. Te Kampen wordt sedert Zondagavond ver mist het 5-jarig zoontje van K., wonende in de Broerstraat. Men vreest, dat het knaapje is verdronken. De bestuurder gedood. Op een onhewaakten overweg Men meldt ons uit Hoorn: De personentrein, welke te 12.56 uur uit Hoorn vertrekt, is gisteren op den onbewaak- ten overweg te den Hulk (tusschen Avenhorn en Hoorn) op een auto gereden, welke door de lócomotief over een afstand van ongeveer 150 M.-werd meegesleurd. In den auto zat, blijkens de papieren, die op hem werden gevonden, ze kere P. D., wonende te Andijk en vermoedelijk komende van de veemarkt te Purmerend. Toen de man uit de wrakstukken van den auto werd gehaald, gaf hij nog toekenen van leven, doch was buiten kennis. Kort na het ongeval is hij overleden. De trein kwam met 20 minuten ver traging in Amsterdam aan. Nader vernemen wij, dat een gedeelte der wrakstukken van den auto bij een diepe sloot lagen. Men heeft hier een schoen en een klomp gevonden, waardoor het vermoeden is ontstaan, dat zich wellicht nog een persoon ln den auto heeft bevonden. De kans bestaat dan, dat deze in de sloot is verdronken. In verband daarmede wordt er naar een mogelijk tweede slachtoffer gedregd. Een tragische bijzonderheid bij dit ongeval is, dat ongeveer een maand geleden een doch tertje van den heer D. is verdronken. De automobilist bleef onbekend. Te Delft werd Maandagavond omstreeks half zes een 24-jarige motorrijder uit Den Haag, rij dende op den Rotterdamschen weg in de rich ting Rotterdam, aangereden door een auto, op het moment dat deze een anderen auto, even eens rijdende in de richting Den Haag, in haalde. De motorrijder werd over den weg ge slingerd en bekwam wonden aan hoofd en handen. Per polltie-auto werd hij naar 't gast huis vervoerd en daarin ter verpleging opge nomen. De commissaris van politie te Delft verzoekt hun, die van het bovenstaande getuigen waren, zoomede den bestuurder van den tot nu toe onbekend gebleven blauwen personen-auto, zich te vervoegen aan zijn bureau, afd. re cherche. Een waterballet voor de straatjeugd. Gister reed eon vrachtauto op den Singel, dicht bij 't Cemtr. Station te A'dam tegen een br&ndkraan. De chauffeur, die met zijn wagen van de brug kwam en de gracht wilde op- zwenken, nam de bocht iets te groot met het gemelde gevolg. De auto werd niet ernstig be schadigd, dooh d© botsing had nog een ander gevolg. De brandkraan geraakte defect en begon plotseling met groote kracht te spulten. De straatjeugd otond er al heel spoedig in dichte drommen omheen en organiseerde a lTmpro- viste een waterballet, waaraan de politie ech ter gauw een einde maakte. Ergerlijke kwaadwilligheid. Te Raamedonksveer is, vermoedelijk door een kwaadwillige, de sluis opengezet van den Westpolder, die daardoor grootendeels onder water liep. Met veel moeite kon het vee door de eigenaars worden gered. Sigarenwinkelier gedupeerd. Gistermiddag is te Amsterdam op dein hoek van de Prinsengracht en de Utrecht- «chestraat een ongeluk gebeurd dat tamelijk goed is afigeloopen. De bestuurder van een met een paard bespannen vrachtwagen, welke van de brug afkwam, kom de bocht niet m«eT nemen, met het gevolg, dat het paard pardoes door d« spiegelruit van een sigarenwinkelier liep. Natuurlijk werd hierdoor veel schade ver oorzaakt ln de etalage van den sigarenwinke lier. Het paard werd door glasscherven ver wond, echter niet ernstig. GOEDE VANGST. Te Amersfoort werd in een hotel door de politie aangehouden zekere v. S. wiens op sporing door den hoofdcommissaris van politie te Utrecht was verzocht wegens verdenking daar ter plaatse 2500 te hebben verduisterd. Ook Rotterdam en Gennep zochten naar den thans aangehoudene. Dinsdagmiddag is de 18-jarige mej. B., die voor enkele weken zeer ernstige brandwonden opliep, ln het Alg. Burger Gasthuis te Bergen op Zoom aan de gevolgen van de bekomen ver wondingen overleden. Het congres van jongelingen-tertiarissen te Maastricht. „Op je propagandatochten voor de Derde Orde, hoor je wel eens deze opwerping: Nieuwe tijden, nieuwe vormende Derde Orde heeft haar tijd gehad; je krijgt de jeugd niet meer enthousiast voor zoo'n oude instellingWat hierop te ant woordenMijn antwoord is dit. Heeft U wel eens een goed geleide ieuadafdeeltng in actie gezien Kent U de jongensafdeeling van Maastricht J ongenstertiarissen van Maastricht, jullie prachtig werkende vereenlging levert hét- krachtigst heivijs, dat Fran- ciscus' Derde Orde ook nog onze jeugd kan ontvlammen. Dit is een kernachtig artikeltje uit het jaar boekje door dia Jongelingen-Derde-Orde van Maastricht uitgegeven bij gelegenheid van het congres ran Jongelingen-Tertiarissen lp Nederland, in hun etad van St. Servaas op 19 Augustus gehouden Met den inhoud van dit stukje ben ik het op en top eens. Daar zit leven, vuur, enthousias me, brandend en werkend apostolaat in die zeven-eeuven-oude instelling van Franeiscus. Die bedelaar, in z'n gelapte pij en op z'n bioote voeten maar met zijn Christusoogen, kan onze moderne jongellngsschap bekoren, meetrekken, begeesteren! Het bleek weer opnieuw op de bedde congressen, een veertien dagen terug voor de meiejea, nu voor de Jongens gehouden. Het is vreemd: zoovele organisaties klagen over gering succes met haar actie ondéT de jeugd: we hebben er geen vat meer op, je krijgt ze niet meer! Maar dan moét me toch van 't hart de vraag, of men zich niet vergist ln de jeugd en of men denkt dat ze alleen nog maar voor moderne nieuwigheden te vinden zijn. Mo dern Jeugalg enthousiasme over een instelling van zeven eeuwen oud bewijst toch wel het tegendeel, n Is maar de zaak, op welke ma nier men den ouden wijn in nieuwe zakken weet to gieten. Er waren op dit congres vogels van diverse pluimage; kerels van twintig en mannetjes van veertien met al de bonte verscheidenheid en diverse nooden van daartussohen-in; stu denten ran H. B S. Gym., of Kweek, maar ook jongens die in Augustus den oogst binnenhalen; chique heeren en ook die nog nooit 'n groote stad hadden gezien en misschien in botsing kwamen met verkeersregelen, doch het waren allemaal kameraden, neen, broers van elkaar in St. Franciseus, belevend eenzelfden Regel allen gekleed in de onzichtbare livrei van koord en scapulier, allen twaalfmaal per dag kin derlijk biddend tot Onzen Vader in den Hemel, jongens, met durf en trek om aan te pakken, jongens, die in ernst probeeren zichzelf beter, degelijker to maken en zoo anderen, de geheele samenleving te vernieuwen in Christus. Jongens met adellijk bloed. Zoo'n samenkomst moet slagen. En zal vrucht dragen. Na in de Mind orb roede rskerk eucharistisch vuur to hebben gekregen van pater Carolus Te»3er en eucharistische genade van dq H. Mis trokken een vierhonderd knapen naar de „Stichting de Stuers". Ze hadden moed ge vraagd en gekregen voor vier en twintig uur. zooals de predikant in hun jongenstaal had ge zegd en nu kwamen ze in stille begrijpende aandacht den hevigen Prdnctsewsigloed In ademen van het woord der leiders. Achter in de zaal hing een reuzendoek: „Wij willen Franciseaansche levensvreugd". De ja.zizband der Venraysche jongens zette hier een streep onder. Het podium was bekleed met vele kleurige vaandels van verschillende afdeelingen in den lande. Franciseus' beeld triomfeerde boven kleurige bloemen en wuiven de palmen. Pater Regalatus Hazebroek, provinciaal der Minderbroeders, pastoor Ingendael die zich op het meisjescongres verdienstelijk maakte, als mede vele directeuren van afdeelingen en pries ters-jeugdleiders uit diverse organisaties, secu liere en reguliere geestelijkheid gaven door hun aanwezigheid blijk van interesse. Pater Petras Nielen, die met de inleiders en het voltallig congresoomité op het podium had plaats genomen, opende met een hartelijk welkom her- en derwaarts; vooral aan de hon derden jongens in de stampvolle zaal, bijzonder nog tot de Vlaatnsohe broeders uit Tongeren. Aldra werd het woord gegeven aan den heer p. Seelen, redacteur van „De Limburger Koe rier" te Maastricht. Hij sprak over „Het voor recht van Apostolaat". Zijn rede werd met lang durig applaus beloond; pater Nielen noemde haar het fundament, waarop de jongens moes ten voortbouwen. Hierna werd over het onderwerp „Jonge Apostelen in eigen Kring" een éclatante rede gehouden door drs. Jos de Boer uit den Haag. Al Is spreker rector van een R.K.. Meisjes lyceum met zijn rede bleek hij niet enkel de, harten der jongens te hebben gevonden maar hij had ze met ziel en lichaam te pakken. Het programma had verder zijn zakelijk ver loop. Muziek gaf prettige afleiding, foto'e wer den genomen. Toen kwamen een serie van afgevaardigden in allerlei tongval hun begroe tingen uitspreken. Dit is voor den oudere een der interessantste dingen Geen gekanker of gecritiseer, maar fier getuigen van levenslust Eelfcritieit. aanvuring, activiteit. Hier hoort ge den jongeu adel, aooals ze is. Daar zit pit in- Na bet slotwoord van den voorzitter en een geestdriftige opwekking van pater Provinciaal werd onder begeleiding van muziek bet strijd lied van Ridder Frandscus door heel de zaal gezongen. Des namiddags stapten vierhonderd strulsche jongemannen met gebogen hoofden biddend door Maastrichts straten. Ze gingen den eeuwenouden bldwe-g. Dit was de grootste, krachtigste, schoonste daad van het congres: bidden. Hier vroegen jonge mensChen om kracht in den strijd tegen zichzelf en het bederf der wereld; hier maakten zij van hun actie en apostolaat Godswerk. Daar gingen ze, stap voor stap, nagezien, bewonderd. Jong® mannen in het openbaar en luide biddend. Daar liepen ze, ter eere van Maria. Er lag iets liefs iets teers in hun groote jongensoogen, een zacht heilig heimwee naar de plek van Moeders beeltenis. Moeder begrijpt haar. Op de p'ek, waar- het hart klopt der Maria- liefde van het goed® Maastricht, zongen ze ge zamenlijk en wijdden ze zich gezamenlijk aan de Onbevlekte toe, daartoe In heerlijke stem ming gebracht door de vurige taal van pater Cassianus Hentzen. De ridders van Franciseus zullen hun zwaard ook stellen ln dienst van de heiligste liefste en schoonste Vrouwe Maria. Wat een geluid tegen de oude gewelven, dat lied van Sterre der Zee, gezongen door vier. honderd jongensstemmen; een lied van kracht en toch van weemoed, lied van bede en lied van strijdlust, lied van het kind en lied van de Moeder, lied van jongen adel voor de hooge Beschermvrouwe. De wapens kletterden. De strijd begint. Jon<e adel, gij moet overwinnen. XXX. Overstrooming in China. Zooals reeds in. de dagbladen is medegedeeld heeft de Chineesche minister van financiën aan het Internationale Roode Kruis verzocht zijn bemiddeling te verleenen voor een inzameling van gelden ter leniging van den grooten nood ontstaan door de overstroomingen in de pro vincies Hoenan en Hoepeh. Het Internationale Roode Kruis heeft aan dit verzoek gehoor gegeven en zich gewend tot de verschillende nationale Roode Kruisver- eenigingen over de geheele wereld. In verband hiermede richt het Nederlandsche Roode Kruis zich tot het Nederlandsche publiek met de dringende bede. te willen nagaan, of, ook in deze sombere tijden, niet een kleinig heid 'zou kunnen worden afgezonderd voor de ongelukkige slachtoffers van deze zelfs voor China ongekende ramp. Bijdragen kunnen worden overgemaakt aan het adres van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, den Haag, of overgeschre ven op zijn postgirorekening no. 22120 onder het motto: „Overstrooming China". DE ABDIJKERK VAN ROLDUC- De grondige restauratie van de historische kerk te Rolduc is onder leiding ïian architect Cuypers reeds ver gevorderd. Thans is men druk bezig den ouden toren met het oksaal te herstellen. Alle scheuren in de gewelven zijn wegge maakt en de polychromie ter plaatse is hersteld door den kunstschilder Evers. Voetganger zwaar gewond naar het ziekenhuis. Gisterenmiddag raakte op de Buitenwater- sloot te Delft een wagen van den Gem. Reini gingsdienst ln een kuil, waardoor het voertuig een oogenblik schuin op den weg kwam te staan. Een vrachtauto, welke juiBt wilde pas- seeren, en bestuurd werd door v. d. E., moest hierdoor plotseling uitwijken en kwam op het trottoir terecht. Zekere B., die daar liep, werd door den auto gegrepen en overreden. Hij be kwam o.m. een ernstige beenbreuk en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. EXAMENS WISKUNDE L. O. Het mondeling gedeelte van de examens tot het verkrygen van eene akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwys in de wiskunde, voor zoover die in het openbaar zullen worden gehouden, zal dit jaar worden afgenomen te 's-Gravenhage, in het gebouw Fiuweelen Burgwal 22, op de navolgende dagen en uren: 27 Augustus van 9 uur tot 12 uur en van 13 uur tot 16 uur; 28 Augustus van 10 uur tot 12 uur en van 13.30 uur tot 15.30 uur; 1 September van 11.30 tot 12 uur en van 13 uur tot 15.30 uur; 9 September van 9.30 uur tot 11.30 uur en van 13.30 uur tot 15.30 uur. EEN VAN OSTADE ONTVREEMD. Uit het Suermondt-museum te Aken is Za terdagmiddag een waardevol schilderij van den Nederlandschen schilder Adriaan van Ostade gestolen. Het schilderij, voorstellende het in terieur vri eeh Hollandsêhe Iwefenkamër ia 27 c.M. hoog en 34 c.M. breed, en op hout ge schilderd. Het heeft een waarde van 3000 gul den. VANDALEN WERK. Het oude kruisbeeld aan den weg Munster- geleen-Ouhoven werd een dezer nachten totaai vernield. Ondanks de ijverige nasporingen der poltiie, ie het tot heden niet gelukt den laf- fen dader te vinden. ANTWERPSCHE DIEVEGGEN GEPAKT. Te Eindhoven zijn twee vrouwen J. E. en J. L. uit Antwerpen gearresteerd, plus de café. houder K„ die de dames naar eerstgenoemde stad had meegebracht. De dames bekenden bontmantels en andere goederen, welke zij nog ln bezit hadden, ge stolen te hebben ln de van Maerlantetraat te Antwerpen. Zij zijn met den caféhouder, die van heling verdacht wordt, naar Den Bosch over gebracht ONEERLIJK VERTEGENWOORDIGER. Door de Utrechtsche politie is een 22-jarige vertegenwoordiger uit Maartensdijk gearres. teerd, welke er van verdacht wordt ten nadeele van een bouwkundige een bedrag van 400 te hebben verduisterd. HET VLIEGONGELUK OP CROYDON. Meit de Batavierboot is gisterochtend aange komen het lijk van den 22-Jarigen in dienst van de K. L. M, zijnden Marconist, L. M. G. Eymaal, die Woensdagochtend bij het verlaten van een vliegtuig op het vliegveld Croydon door de draaiende propellor werd getroffen en gedood. Het lijk ls naar Amsterdam, waar het slacht offer woonde, overgebracht. STAD PARIJS 1910. Trekking van 20 Augustus. No. 42.409 is betaalbaar met tr». WO.000, no. 507.105 met fr. 10.000 58 volgende nummers elk met fr. 1000. ROTTERDAM 25 Augustus. Veiiinff'vereeni- ging Vrije Aardbeienveiling Charlois: stokprinses- san zonder draad 22—28. 2e osrot 13 18, snij boo nen lo soort 26-—33, 2e soort - stek 3 —12, stamprinsesaen zonder draad 14—20, pronk- —22 per 100 kg., kroten 1.60—2.40 per 100 bos, meloenen 2032 ct. per stuk, doemkool le soort 6—7.80, 2e soort 2.90—6. 3e soort 1—2, andijvie le soort 1.50—2, 2e soort 0/40—1, eieren 4.80 5.90, groene savoye kool 4.005.90 per 100 stuks, tomaten A 4.805-70, B 4—4.20. C 4.20 —4.60, CC 2.10—2.90 per 100 pond. ROTTERDAM. 25 Augustus. De pryzen heden besteed aan de Coöp. tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G. A. waren als volgt: Holl. platg. komkommers le soort 5.20—9.40, 2e soort 1.70 5.70, 3e soort 0.90—2.20 per 100 stuks, komkom- merstea 1.10—2.10 per 100 kg., sla meikoning 1.20-1-70 per 100 krop, spinazie 6.50—12.10 per 100 kg-, bloemkool le soort, 4.50—8.80, 2e soort 1.10—4.20 per 100 stuks, peen 4.906.80 per 100 bos, postelein 8.80—10.50 per 100 kg., snyboo- nen 2136 ct. per leg,, pronkboonen 1014, per 100 kg., Duitsche prinseseboonen 1218 et., stam- proinsesseboonen 1420 et., stokprinsesseboonen 21—35 ct. per kg., audjjvie 1.60—2.70 per 100 krop.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6