f m f f2i i MAATSCHAPPELIJK WERKEN. KatÏÏ-V ?d6 Ziin te Vind6n' die een nlet" Katholiek, zelfs al is hij of zij de béste mensch KALENDER VAN DE WEEK. VROUWENGIDS. 11 DINSDAG I SEPTEMBER 193Ï BIJ DE VERJAARDAG VAN H.M. KONINGIN WILHELMINA CORRESPONDENTIE. 3rrt Reinildas hebben ook in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam haar inrich- .'yf if 0$$; VEEREN, LINT EN KANT. WAAROM EEN GEHAAKT BUFFETKLEED. MODEPRAATJES. WIELRIJDERS EN TRAMVERKEER i Een prinsesje, een prinsesje is ons geboren, jubelde en juichte eenmaal heel het land. Hoe deelde de heele bevolking in de vreug de van het koninklijk huis, de weelde dier jonge vorstelijke moeder, de stille vreugde van den grijzen vorst, die in den nazomer zijns levens, een frissche loot zag ontluiken op d'alouden stam, die wreed en onmeedoogen- loos door 't leven en den dood geteisterd was. Geen nood, het Oranjezonnetje straalde op nieuw met grooter luister dan ooit tevoren. Immers stonden daar niet om de wieg van het Koninklijk kind, de lieflijkste en schoon ste geesten en strooiden zij niet met kwistige hand, vroomheid, verstand, geluk, adeldom ■van geeet en hart, waarheid en rechtvaardig- heid? Hebben ze geen gulden pen neergelegd in het wiegje der kleine prinses, een pen, waar mede zij eenmaal zoude schrijven „Le Christ avant tout?" Hebben zij dat kleine hart niet bewaakt gevolgd opdat 't alleen zoude slaan voor al wat goed, nobel en waardig is? Wij Nederlanders kennen onze Souvereine door haar gouden hart, door die twee bijzon dere eigenschappen, die de goede geesten, neen, liever God zelf, haar meegaf, op het vaak doornl6 pad der Koninklijke voorbestemming. Twee wondere gaven, beide de uiting eener schoons ziel: Haar stem en Haar glimlach. Gewagen de nog niet zoo heel oude kronie ken niet altijd van het lieve, fijne stemmetje der prinses? En, al is 't ruim dertig jaar ge leden, in hoeveel ooren trilt nog die verruk kelijk mooie, heldere stem, die eenmaal onder het gehoor harer dierbare moeder en opvoed ster in een kring van vorstelijke personen en hoogwaarrdigheidsbekieeders het „Ik zal hand haven" deed hooren. Woorden van zulk een reinen, zuiveren klank, die regelrecht hart en ziele beroerden, Haar stem en haar glimlach, waarmede Zij over aller harten immer en altoos en overal heeft gezegevierd. Twee gaven des Allerhoogsten, een lieve stem en een glimlach op een tot gebieden ge schapen mond. Do liefde, de teederheid, die de waarachtige majesteit vergezellen. Bij alle vreugde, vooral bij alle leed en rampen, die haar volk gesla gen hebben, heeft zij altijd met hare konink lijke tegenwoordigheid en die twee beide tol ken van haar moederlijk hart, blijmoedigheid troost en hulpe gebracht. En de oude sproke van den ridder, die voor een glimlach zijner vorstin, in den dood zou gaan, zou zoo noodig hier duizend en nogmaals duizend, ja nmllioenenvoudig in vervulling kunnen gaan. Dat God haar dan lange, heel lange voor ons beware, de koninginne met het gouden hart, de gouden stem en den gouden glimlach. God geve Haar en ons, jaren en jaren van vrede, voorspoed en geluk. Dat nooit dat zilve ren stemgeluid, verdofd moge worden door smart, dat nooit die zonnige glimlach droever moge getuigen dan tranen heit kunnen. Hou en tnou, beminde vorstinne, ook van ons vrouwen vooral, wier innigste zielebede ver tolking vindt in het: Domine salvam fac Regi- naan nostram. HELLENEN. Het wordt dezen keer wel een soort hutspot zoo van alles en nog wat, tot één schoteltje In -erleg met de redactie zullen wij deze rubnek sluiten, daar de behandeling van de opgezette algemeene kwesties meer en meer in persoonlijke bijzonderheden, die niet alge meen interesseeren, uitloopt. O. de O. - Zou er wel één Katholieke Con- van de wereld, bij wijze van proef als aspirant kloosterling opneemt Bij wijze van proef te verstaan, omdat die persoon zich altijd tot de oostei lingen, tot hun wijze van leven voelt aangetrokken. Met U mee gelooven we, dat dit zich-aange- trokken-voelen werkelijk een weg kan worden, die tot overgaan naar de Katholieke Kerk leidt. God trekt de zielen op allerlei manieren tot Zich, op nog wel wonderlijker paden dan U schildert. En daar bedoeld persoon (hij of zij) het zoo serieus neemt, in zijn geval slechts een cursus voor niet-Katholieken kan volgen, laat hij zich dan eens wenden tot de hier al zoo vaak genoemde Zusters van Huize Bethanie te Bloemendaal, de zoogenaamde Reinildas die zich vooral bezig houden met dergelijke zoeken den, op welk terrein dan ook aangeland, om hen voort te helpen In de goede richting Wie weet groeit er uit den door U bedoelden ern- stigen mensch dan nog wel een heilige in plaats van een gewone kloosterling(e) naar gaWveSnh3ren alle ^en' ^oor hem of haar misschien gemakke lijker te bereiken. Mevr. v. N. Oplossing zoeken voor een ou s e meisje, dat thuis in de zaak (wasscherij) nont erlijk is' maar niets voelt voor die zaak, later echter door een ander zusje kan op gevolgd, zoodat het wensehelijk is, dat de nu zeventienjarige oudste vast méér ontwikkeling opdoet, vooral op handelsgebied. Waarom zeggen wij altijd „later, later" en hangen in onze huiskamer een mooi hord met de spreuk: „stel niet uit tot morgen wat gij heden doen kunt" Waarom gebruiken wij onze mooiste spullen, alleen als er bezoek is en veroordeelen onze hulsgenooten eeuwig en altijd tot de meest alledaagsche gebruiksvoorwerpen r'. Waarom zijn we alleen vroolijk en vaak tintelend van geest bij anderen en stug, stil en gesloten voor eigen omgeving Waarom Waarom zeggen wij altijd „waarom" en toonen niet door daden en werken een beter „dddrom". HELLENEN. Hengelend vacantiegast tot vissoherman „Jij vischt zeker wel altijd, hè?" „Ja, meneer, dat scheelt niet veel „Wat heb jij dan 'n fijn leven vol ontspan ning r Zou dit voor uw oudste zelfs niet héél mak- kelijk gaan? In zeide door uw dochter mak kelijk te bereiken steden bestaat een Handels avondschool voor meisjes, naar lk meen on der bestuur van den R.K. Vrouwenbond Het schoolgeld is miniem, 15 en wat hooger, naar gelang van den cursus dien ze volgt. Er wordt boekhouden, typen, handelsrekenen, han- delsreoht, enz. enz. gedoceerd. Ook talen en correspondentie in verschillende talen Dus juist wat uw kind wenscht. Hopelijk heeft ze er succes. Eenige Vlaamsche dames Dus nogmaals de coöperatieve Ziekteverzekering. Ja, zij voert het predikaat „Eerste Nederlandsche", maar zulks zegt immers niet, dat er niemand van andere nationaliteit als lid wordt opgenomen. Begrijpt u ook niet verkeerd, wat Zondag stond geschreven over het kerkelijk verbod? Dat antwoord sloeg op wat juist die lezeres informeerde. Dat verbod toch, waaraan geen goede Katholiek zal probeeren te tornen, ver biedt lid zijn van eiken bond, die rechtstreeks ofwel zijdelings gevaarlijk is voor Geloof en (of) goede zeden. Zóó, met dat begrip voor oogen, ziet u terstond, dat die Coöperatieve te A. wél lidmaatschap eischt, maar dit doet als elke andere neutrale Coöperatieve instel ling van dien aard. En in zoover zoo'n zaak niet verplicht tot een andersdenkende gezind te te behooren, maar is opgericht voor iederen inwoner van een bepaalde streek, daar is ons het lidmaatschap immers geenszins verboden Wel treedt heel erg in het oog, dat in ons geval, bij zorg voor het gezin, terwijl de huis vrouw ziek ligt, dus praktisch afwezig is, méér op het spel staat dan bij gaan-winkelen. Van daar al het voorgaand over een dergelijke in stelling onder ons-katholieken zelf, al houdt men ook te Amsterdam rekening met de ge zindten van aanvragende leden, als dit er uit drukkelijk bij wordt opgegeven. Vooral wijl de katholieken zelt druk doende zijn om overal goede hulp in het gezin te verkrijgen, vanwege bijzonder in de dagen dat moeder er ontbreekt déérom werd naar genoemde neutrale stich ting verwezen, omdat ze zoo geheel op de hoogte van onzen tijd staat en blijkbaaruitstekend werkt, dus waard is er een voorbeeld aan te nemen. Dit alles wordt hier herhaald, daar u blijkbaar het eerste artikel erover niet,, hebt gelezen en er zoo'n levendige belangstelling voor toont. Wil u. zoo zie „De Maasbode" vau De voor de gratie der vrouw eigenlijk onont beerlijke elementen, welke veeren, lint en kant vormen, werden gedurende de laatste jaren feitelijk te stiefmoederlijk behandeld. Doch thans boeken ze wederom groote successen en vinden ze in velerlei vorm toepassing. De vrouw van heden is gehecht geraakt aan de eenvoudige, sportieve jeugdig kleedende obe, maar toch houdt zij er van dezen wat extra op te fleuren en daartoe gebruikt ze gaarne de garneeringen van vroeger dagen, maar dan natuurlijk een beetje gemoderniseerd. De onverwachte rentree van de veer is een werkelijke verrassing. Reeds in het vorig sei zoen liet ze van zich hooren, doch men zag ze slechts als }n bescheiden fantasietje op de hoe den. Maar eenigen tijd daarna „groeiden" die fantasietjes tot beduidende garnituren en thans wordt de tot op den schouder vallende struis vogelveer al algemeen. Onze plaat toont o.m. een model van zwart fluweel, dat gegarneerd is met een groote bleek groene struis, die rond den hals loopt en bijna op den anderen schouder rust. Het' eenvoudiger genre stelt zich, evenals voorheen, tevreden met vogelkoppen of vleugeltjes, 'n Brandkleu- rige fazant geeft aan het zwarte vilt een bijzon dere aantrekkelijkheid. Van de veeren garnituren, die zich gemakke lijk laten dragen noemen we nog een combina tie van veertjes in den vorm van een roset. Verschillende kleuren warden hiertoe gemê leerd, wij noemen slechtskastanjebruin met groen of maron, rood en wit. De tot krullen gerolde haren, die somtijds een verlengstuk van den hoed schenen, werden de onmiddellijke aanleiding tot de wederinvoe ring van de veer; speciaal van de pauweveer. Niet alleen dient de veer ter versiering van de hoed. Zien we ze ook niet ter garneering van mantelzakken en maakt men er geen waaiers van? En ook wordt de struis- of hanenveer op een fond van kant gemonteerd Nu we de kant hebben „aangeroerd", moeten we opmerken, dat voor de versiering -van de hoeden tegenwoordig ook georgette in aanmer king komt Deze stof wordt dan versneden tot bloemen of wel gecombineerd met kant. Men zie hiervoor een onzer afbeeldingen Het lint blijft eveneens een belangrijk onder deel van de garneering. 't Wordt veelal in den vorm van wrongen aangebracht op ceinturen, of als ringen rond den hals en op de mouwen. Tenslotte zij er de aandacht op gevestigd, dat lint van marocain sterk de voorkeur boven dat van 'n ander weefsel verdient, omdat het 't meest herinnert aan de crêpe van dien naam. R. re voorgaande Zondagen nog eens na, aan het leesmuseum in uw stad denkelijk nog wel te verkrijgen. En waar een van u blijkbaar directe hulp noodig kan hebben, heeft bedoeld verbod geen bezwaar te zijn om te Amsterdam lid te worden. Mej. L. te E. Bovenstaand beantwoordt ook uw schrijven verder vermeldt het te A. aan te vragen prospectus, dat, al is men toe getreden als lid, men geen enkele verantwoor delijkheid (financieel) voor de vereeniging draagt, iets wat bij andere coöperaties gewoon lijk wél het geval is. De jaarpremie kan tot in vier termijnen betaald, geneeskundig onder zoek is geen vereischte (wel voor haar die zich aanbieden als hulpen van het instituut) maar een vragenlijst moet naar waarheid in gevuld, Als men voor twaalf uur opbelt of per kaart aanvraagt, ontvangt men den vol- genden dag reeds hulp. In spoedgevallen den kelijk wel vroeger. Ambtenares te Den Haag T. te Hengelo R. te R. Bovenstaand brengt ook u vol- volledig antwoord het adres is: Bronkhorst- straat 13. MARIE KOOPMANS. Wanneer gij verkouden zijt, neem U dan fn acht, zoodat gij deze lastige kwaal niet op anderen overhangt. Bedenk, dat zij gevaar lijk kan worden en dit altijd is voor joi.»:e kinderen en ouden van dagen. Hoest en nies niet in het ran*, maar houd den zakdoek voor neus en mond en wanneer gij het onverwacht moet doen, de linkerhand. Wasch uw handen dikwijls. GEZONDHEIDSRAAD. r Dinsdag. Hij die gelooft ledereen te kunnen missen, bedriegt zich, maar die gelooft dat men hem niet kan missen, bedriegt zich nog meer. Woensdag. Een goed geweten is een zachte peluw. Hij alleen heeft een goed geweten, die waar is jegens zichzelf, oprecht jegens zijne mede- menschen, ootmoedig tegenover God. Donderdag. De achting der braven is een halssnoer dat men in één minuut geheel kan verliezen en eerst na jaren, koraal voor koraal kan terug vinden. V rijdag. Geduld is in veel gevallen 'n grooter genade dan 'n gunst, die dat geduld overbodig maakt. Zaterdag. Ben zacht antwoord neemt 'de grimmigheid af, maar een kwetsend woord doet den toon oprijzen. Het beste van alles is om hij alle gelegen heden zooveel goeds te verrichten als moge lijk is. Zondag. Laat uw daden steeds in overeenstemming kijn met uwe woorden, en uw woorden met uw bant. Maandag. Zet een wacht voor uwe lippen, behoed de deur van uw mond, opdat geen onbedachtzaam woord u ontglippe. (Op verzoek) st. dit herhalen tot men 7 stokjes heeft. Oan 4 losse st., 1 v. st. op de le van de 9 losse st. 2e toer 1 losse st. dan 8 5 v. st op de 4 losse en 1 v. st. 3e toer 5 losse st. dan 1 stokje op de 2e v, st. 2 losse st. 1 stokje op de 4e v. st. Zoo door gaan en eindigen met 1 v. st. op de 3e van de 5 losse st. 4e toer 3 v. st. in iedere opening. 5e toer, het begin der punten: 1 v. et. op ieder der eerst volgende 9 vaste st. 1 1. st het werk omkeeren en dan 8 v. st. haken, de eerste v. st. of beter de laatste van de vorige toer, slaat men over, zoo doorgaan met 1 losse st. dan 7 v. st. enz. tot men nog 1 st. over heeft. Dan haakt men langs dit puntje in iedere toer op zijde 1 v. st. tot men weer op de 4e toer van het sterretje is gekomen en dan begint men weer een puntje met 1 v. st, op ieder der eerst volgende 9 v. st. Doorgaan tot de eerste ster af is. Bij iedere volgende ster denkt men er om bij het maken van de twee laatste punten om die met de vorige te verbinden, raadpleeg hier voor de teekening. Het smalle randje aan de sterren maakt men als volgt: le toer 1 v. st. op het eerste puntje van de eerste ster, 13 losse st. 1 v. st. op het tweede puntje 12 losse st., een achtvoudig stokje mld. den op het 3e puntje (zie teekening). Is dit stokje half af dan een viervoudig stokje mid. den op het tegenoverliggende puntje; het acht. voudige stokje verder afwerken, dan 12 losse st. en dit van het begin af herhalen. 2e toer 1 v. st. op iedere losse st. van de vorige toer. 3e toer 22 losse st. ster vast maken op de 8ste vaste st. terugwerkende 7 v. st, dan 15 losse st., dit herhalen vanaf ster. 4e toer in ieder gaatje 8 v. st. 5e toer afwisselende 2 1. st. 1 v. st. op de derde v. st. vorige toer. Op dezelfde wijze maakt men het middenge deelte. Is alles klaar dan maakt men de looper af met franje. TANTE TOET. .Wegen en Wendingen onder redactie van M. Kasteel-Baltussen. „Voor Katholieke Vrouwen en Meisjes werd dit boek geschreven. Het boek dankt zijn ontstaan op de eerste plaats aan het idealisme van een ervaren kloosterzuster die schuil gaat onder den naam Elizabeth". Ziet hier den aanhef der inleiding, eene In leiding van M. KasteelBaltussen die ten volle het licht laat vallen op het prachtige, met geestdrift gekozen doel dezer reeks ver handelingen. Het is dan ook waarlijk "het boek voor katholieke vrouwen en meisjes" en hiermede alleen zouden wij reeds kunnen volstaan, doch waarom niet even in zwak pogen weer te geven, de meest treffende passage's, de ver- hevenste gedachten de „spijker op den kop rakende" stellingen. Waarom niet een geestelijke wandeling aangevangen door dit hoek van „wegen en wendingen", waarom niet vrij uit gedoold in de „geheime tuinen" van Sascha de Veer, de tuinen vol mystieke bronnen en bloesems. Reeds het begin, brengt ons een blijden glim lach op het gelaat. En wij zetten ons er toe in een zalig vrij uur, de kernachtige ontledin- gen te volgen van het zieleleven, het wezen van „het jonge meisje van gisteren, van heden en van morgen." Wel legt Pater Hyacinth Hermans O.P. maar al te vaak zonder schromen den vinger op de wonde maar hij doet 't ridderlijk als altijd, met dien ondertoon van priesterlijke zachtmoedigheid. groot ia zijn verwachting van hei jonge Van deze aardige looper, die ter versiering van buffet of piano dienst kan doen, is een klein gedeelte op de teekening aangegeven. De bewerking is als volgt: eerst worden de sterren gehaakt en daarna bet netwerk, waar na de franje bet geheel voltooit. Voor de sterren worden eerst 11 losse ste ken gehaakt, daarna 1 vaste steek op de 1ste van deze 11 st., om een ringetje te krijgen, waarin men dan 16 v.st. maakt, 1 v.st. op de le st. om het rondje te voltooien, waarop men dan de volgende 5 toeren haakt. le toer: 9 losse St.. dan 1 stokje op de 2e van de 16 v. st. van het rondje. 4 losse st., weer 1 stokje op de 4e van de 16 st., 4 losse P a r ij s, 25 Augustus 1931. Draagt men bij de meer elegante middag- toiletten, gaarne een sierlijken petit-monteau in het fantaisie-genre, voor de ochtenduren, op reis en voor sport geeft men voorkeur aan een heel eenvoudigen mantel, die echter keurig van coupe behoort te wezen. Men kiest daarbij gaarne het genre-redin gote, met een sluiting van vier knoopen, een fluweelen col en een even ingenomen taille. Deze modellen zijn nog heel gekleed. Daar naast ziet men ook het nog eenvoudiger en meer sportieve genre: éen mantel met groote revers, zakken en cein tuur. Het hiernaast weergegeven model geeft van dit genre een uitstekend voorbeeld. Het beste kiest men voor zulk een mantel een ondoordringbare stof.. Want de herfst met 7:1'n regendagen en stormvlagen is niet verre. Ook soepel leer leent zich uitstekend voor dezen jas, waar aan men dan in het ge geven geval een uitste kenden auto-jas heeft. Als kleuren komen hoofdzakelijk en bijna uitsluitend in aanmer king de natuurlijke zwak-gele tint, die al tijd het beste voldoet, zwart, marine en frisch- rood. Intusschen kan men den mantel ook kie zen uit voldoend dikke wollen stoffen, spe. ciaal grove diagonalen, of ook geboutonneei- de stoffen. Zoo zal hij een practische demi- saison-jas vormen, bijzonder 'wanneer men bem in dit genre neemt in een van de grijze tinten, die zooveel variëteiten bieden. M wr,3*° ten Tan trams zjjo de volgende punten in acht te nemen: 1. Jjangs een stilstaande tram niet pa» ^erfin' als er niet voldoende ruimte voor 9 rv Uitstappende passagiers overblijft, tma'ia Di mag niet links worden inge- m, als men daardoor op de linkerhelft van den weg komt. Tusschen twee elkaar voorbijgaand», trams doorglippen, is hoogst gevaarlijk. GEZONDHEIDSRAAD- meisje van morgen, groot zijn vertrouwen op het schitterend hervormende werk van de E. K., van de Reinilda Huizen, waar zoovele n-obele leeken alles in het werk stellen, om aan de wereld terug te geven het jonge meisje in de oude banden van deugd, kuischheid en zelf. heiliging, het jonge meisje van morgen: „gratia super gratiam muiier Sancta et pudorata". 'n Pracht verzameling is dit boek, waarin wij verder de namen lezen van dr. Fr. Fréron. onderschrijvend een artikel over Zelfheiliging, op een wijze, die deze deugd niet anders dan begeerenswaard moet maken. Pater van den Tempel geeft een prachtig overzicht en ontsteekt tevens een vreugde vuur voor de prachtige instellingen van ons R.K. Onderwijs, in 't algemeen en niet te ver geten de middelbare meisjesscholen, allerwegen door de Zusters van Sacré Coeur opgericht. Grootsch en boeiend is het pleidooi van M. Kasteel Baltussen, de eminente samen stelster van dezen vrouwengids, voor het maat schappelijk werk. Moeders leest het toch, en ge zult nieuwen moed putten, nieuwe banen geëffend zien om uw levenslustige en toch zich soms vervelende meisjes een werkkring te scheppen, die haar volkomen bevredigt, die hare dagen vult zon der afbreuk te doen aan jeugd en genoegen. Een ander apostolaat, niet minder noodig, schildert ons M. Levelt Hoogvelt. Het zal veler oogen openen en tevens velen gerust stellen, wier dierbaren in Indië ver van huis en jeugdsfeer, op eigen beenen moeten staan, en eigen Katholieke overtuiging gestand doen. Vooral het apostolaat dat Katholieke artsen, aldaar kunnen uitoefenen zij die daar zoo broodnoodig zijn, gewenscht, zelfs door an dersdenkenden. WéArom, o waarom vraagt de schrijver „waarom gaat de illusie van een dorpspraktijk op 't platteland nog altijd boven 't apostolaat in 'n millioenenland." i<oq zouden wij door kunnen gaan maar ieder hoofdstuk een langdurige bespreking wijden zou te veel plaats, te veel van de aan- dacht misschien vragen, wij zouden teveel ver. klappen, van de waarachtige schoonheid in dit boek. Wij vinden er alles in op maatschappe lijk gebied, rechtspositie der vrouw door mr. dr. P. J. Witteman. Haganus geeft een foto klaar en scherp: de vrouw in de politiek. De vrouw in het parlement, welk een alles- zins beknopt en toch duidelijk overzicht geeft ons daaromtrent M. Bonneke, een overzicht leerzaam en noodig voor velen onder ons. Dan komt de idylle van lieflijk schoon, de verhandeling over Limburg en zijn Graalbewe ging, die burgemeester Damen ons schenkt. En om dit eerste deel af te sluiten, lezen wij de diepgevoelde, in bloemrijke taal ge schreven wonderen van Sascha's de Veer's Tooneel. Raak, vaak humoristisch spreekt M. Mole naar M. I. C. over de angst voor het kind, de verkeerde angst voor het misnoegen in onze kinderen op te wekken. Ja zelfs, het woord karwats durft Zeerw. te noemen, een woord dat sommige modernen een rilling bezorgt, menschen die niet weten, hoe een kind soms drie dagen lang om een pak voor z'n primitieve kleedingstuk smeeken kan, en dan pas lief en volgzaam en tevreden is, als deze wensch is ingewilligd. Pastoor Stokman weet ons zoo genoeglijk, de opvoeding de schoonste aller kunsten, te bepleiten, wat verder Roeping en Pluwelijk in den meest aantnj-kkelijken vorm te beschrijven. Zuiver genomen uit het leven, zal het menig Ouder de oogen openen en steunen in de vele problemen: „Waarheen en Hoe", hoe ver moet lk m'n kinderen beïnvloeden. Albertine Steenhoff— Smulders, kan men an- ders dan iets liefs, iets innigs verwachten van deze groote pionierster voor huwelijk, gezin en kinderweelde." Moeders en jonge moeders, vooral put aan <Jeze rijke bron van ervaring en voorlichting, doet als zij u leert en uw gezin zal een Naza reth, een paradijs der kinderen zijn, welks glans op u zelve terugstraalt. Eventjes heel stil, maakt ons Annie Salo mons met haar ernstig waarschuwend stukje: Sectariers, och mochten toch allen dit lezen die zoo lichtvaardig hun kinderen op neutrale scholen brengen, waar wij toch zoo rijk aan inrichtingen van ons R.K Onderwijs zijn. Sociaal voelen en denken, het gevoel daar. omtrent ontwikkelen bij het jonge meisje. Ans Kibbelen weet het zoo suggestief te zeggen. Dan vangt het tweede deel met een aller aardigste bespreking aan over feesten en vreugde in het kinderleven, door M. Kaagmul der, prettige werkjes voor onze kinderen, door Joop Mulder. Twee hoofdstukken met plaatjes die voor menige Moeder een openbaring, een stimulans -tot beter moeten zijn. Ook de hygiënische verzorging der kinderen wordt niet vergeten. Cisca Klinger's schrijven is als een pleidooi voor het oude goede systeem, geregeld de mondjes en tandjes verzorgen en controleeren enz. enz. Ziet u wel; dat 't boek een oprechten Gids is, men heeft 't maar op te slaan om iets moois, iets goeds, iets opwekkends aan te treffen. Mijn kinderleven van Mien Duijnstee de innig hartelijke toewijding en liefde van een jong meisje, voor hare jongere broertjes en zusjes, is als een nieuwe frissche verve op het palet „kinderstudie". Dan sluit deel twee met een alleraardigst tooneelstukje voor kinderen, „De ongehoor zame Prins" een juweeltje om voor te lezen en om te leeren in de komende najaars en winteravonden. J. Steenhoff vertaalde het uit 't Engelsch, vlot en frisch als oorspronkelijk Nederlan-dsch ■geschreven. Deel drie la hoofdzakelijk gewijd aan het „Rijk der duizenden Kleinigheden" zooals mr. J. J. Wintermans in een kort maar krachtig belichten van de vele prisma's der vrouwelijke veelzijdigheid weergeeft. Heel het schrijven ademt waardeering en hulde aan de goede huisvrouw. Het is ook deze vrouw, de goede huisvrouw wellce te zorgen -heeft voor de sfeer in haar huis, n.l. de juiste, ■de warme, innige, de weldoende sfeer. Alles op de juiste plaats, bloemen, kussens: „gewich. tige kleinigheden." Een huls met sfeer en zon der -boeken is niet denkbaar, mits goede lectuur. Ook radio, verstandig met mate genoten, kan de sfeer veraangenamen en verhoogen. Lucie Loeff weet 't wel en wij mogen haar dankbaar zijn, voor de fijne definitie welke zij ons in haar kunstzinnig betoog weet te geven. Ook in dit deel, weet Albertine Steen- hoffSmulders ons te boeien door haar „Bloe- men en Planten", de wonderen Gods die ons meer in onzen geloovigen eerbied doen ver diepen en dankbaar doen zijn, voor 't zuiver genot, dat God ons in Zijne natuur wil schen ken. Jac. Creighton arts, laat een licht schijnen over de veel besproken, soms gewraakte quaestie „Vroeg eten of laat eten" wat nu één maal van zoovele omstandigheden afhangt, dat er geen juist peil op te trekken valt. 't Nog min der iederen dag anders, is wel de voornaamste conclusie. Ziekenverpleging in eigen huis, 't is een stuk vol roerende pleidooien voor de innige liefde die men aan de verpleging moet geven, een pleidooi voor de rust, den vrede en 't stil begrijpen van 't lijden der zieken, het aanvoe len van -hunne behoeften en verlangens. Ver- rijkt met vele goede wenken omtrent verple ging, wenken omtrent ligging, meubileering der ziekenkamer, bezigheden der herstellende zieken enz. geeft deze vlotte verhandeling van M. E. Peters Kalf ons een geschrift van on- schatbare waards. En dan, ja dan komt Sr. Louisa J. M. J.„ die het tefwille der kloosterlijke nederigheid niet aangenaam zal vinden zoo wij in den breeds uitweiden over de groote verdienste van hars vaardigheid met de naald. Maar Sr. Louisa 1-s een uitkomst, een open baring te meer voor alle huismoeders, die de verrassende tooverijen zullen volgen. Dan, o de geachte redactie weet 't wel, de weg naar het hart gaat door de maag. Dan volgen eenige keurrecepten afgestaan, door de huishoudschool: Virga Marias (ds Ruyterstraat Nijmegen). Schitterends schema's voor de heerlijkste schoteltjes, eenvoudige ra> cepten voor alle mogelijke fruit, viach en vleeschgereohten. Tot zelfs ons geliefd krentenbrood, heeft een plaats, wat wilt ge nog meer? Nog meer, wel het prachtigste nagerecht, dat d© redactie ons voorzet, in het pittige, wegens technische rede. nen niet eerder geplaatste, opwekkende, huldi- gende betoog van H. v. Prooye Salomons „Da Tooverkracht van een Naam". De prachtige uitgave ia sIeraad voor elke boek- of schrij tafel, een boek om telkens en telkens op te nemen, als een geestelijks lezing, die ons frisch, monter en paraat houdt in de vertroebeling onzer dagen. Het mag in geen gezin ontbreken ,want ook zonder prachtband is het in goedkoopere uit. gave -te verkrijgen en bij lederen R. K. Boek, handel te bestellen. Aarzelen wij niet, toonen wij een juweel als dit boek waardig te zijn, opdat de uitgevers j. J. Romen en Zonen te Roermond spoedig een tweede oplaag doen verschijnen. HELLENEN. Naschrift. Om één enkel hoofdstuk niet geschikt open te laten liggen waar te jong® oogen nog niet bevoegd zijn te lezen en tft "begrijpen. jj.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6