WOENSDAG 2 SEPTEMBER 193T Voorwaarden der Gratis-Verzekering tegen ongevallen voor de geabon~ neerden op „Het Nieuwe Dagblad'' „Nieuwe Dordtsche Gourant", „Nieuwe Schiedamsche Gourant" of „Nieuwe Zuid-Hollander". PASTOOR EN KAPELAAN VERDRONKEN? XVe NEDERL. LITURGISCHE WEEK. DE METHODE VAN DR. BENDIEN. HERINNERINGEN AA N MGR. NOLENS, PACHTVERLAGING EN BELASTING, REDDEN VAN DRENKELINGEN. AAN de GEVOLGEN OVERLEDEN. beduidend het wijze ervaren nonnetje. Of hij mij ontvangen zou, was even natuurlijk een andere vraag. Toch werd ik in de spreekkamer gelaten. Een oogenblik later kwam de zuster terug: „Excellentie laat zich exuseeren, dat hij U niet in zijn vertrekken kan ontvangen, want hij is voor 't eerst zijn kachel aan 't stoken, en nu rookt 't zoo erg." Ik lachte ervaren begrijpend, en betuigde al m'n groots tevredenheid dat Zijn Excellentie toch in de spreekkamer zou verschijnen. Toen kwam Mgr. binnen en dadelijk kreeg ik het diplomatieke relaas van de kachel, die, zóó rookte. Ik begon met de voorzichtige uiteenzetting van de motieven van mijn onverwacht en on aangekondigd bezoek. Toen Mgr. merkte dat deze motieven niets te maken hadden met de politiek van den dag, en dat ik 'ook niet gekomen was in mijn qualitelt van courantier, zei hij plotseling op staande Ik zal toch nog even gaan kijken, of de kachel nog rookt." En even daarna weer binnen komend zei hij oolljk. „Kom maar mee, 't gaat wel, de rook is weggetrokken." Toen mocht ik mee naar het heilige der hei ligen, kreeg een stoel en nog een sigaar op den koop toe. Weer zette ik mijn zaak uiteen, deed geen verzoek, vroeg alleen behendig om raad en advies. Toen Monseigneur mij na een onderhoudend uurtje persoonlijk uitliet, met nog een mooi boek van zijn laatste lersche reis als present en herinnering toe, wist ik, dat Ik niet tever geefs op hem een beroep had gedaan. Binnen acht dagen was de zaak keurig in orde. Nu ligt Mgr. Dr. Nolens opgebaard in zijn nu nog eenzamer werkkamer, en we lezen, dat hij tot in zijn dood het zoo zeer geliefde isole ment wil blijven bewaren. Maar op den avond van zijn dood lees ik in de nieuwste „Haagsche Post" een artikel over den Duitschen Heinrich Brüning, den „Zwijgzamen Rijkskanselier, en van diens opof feringsgezindheid, zijn ascetische, bijna mon nikachtige levenswijze." En dan dit slot over den katholieken Rijks kanselier, „een mengsel van een kardinaal en een Pruisisch officier": „In ieder geval heeft Brüning bereikt, wat in Duitschland allengs tot een zeldzaamheid is geworden: niemand, van uiterst links tot uiterst rechts betwist hem zijn hoogstaand karakter en den goeden wil al zijn krachten in dienst te stellen van het vaderland." Is 't niet alsof de Duitsche Brüning zich op het hooge voorbeeld van onzen Hollandsehen Nolens lieeft ingesteld? Mogen wij katholieken dan niet groot gaan, dat God ons met zulke staatslieden zegent? f Sinds gisterenmorgen vermist. Uit Hoek van Holland wordt ons gemeld, dat de Zeereerw. heer pastoor Th. W. Loomans, die sedert 1929 met de parpchieele zielzorg aldaar was belast en kapelaan P. Jong sedert gisteren morgen vermist worden. Vermoed wordt, dat zij verdronken zijn, daar zij gisterenochtend belden naar den Scheurpol- der zijn gegaan om te zwemmen. Een aantal burgers en eenige leden van de Eerste Hulp is op onderzoek uitgetrokken. Onderzoek van de methode in Engeland. Volgens het „Hdbl" komt in de „Lancet" van 28 Augustus een artikel voor van Dr. Frank Campbell Smith, Dr. Ensor Roslyn Holiday en Dr. John Marradh, allen werkzaam aan het London Hospital, over de methode van Dr. Bendien om door bloedonderzoek de diag nose van kanker te kunnen stellen. Gezien het belang van de zaak en het feit, dat de schrij vers reeds zes jaar lang gewerkt hebben en dus volkomen vertrouwd zijn met de spectro- fotografische methode, die ook Dr. Bendien bij zijn onderzoek beeft gebruikt, hebben de schrijvers, met goedvinden van Medical Re search Council, de methode van Dr. Bendien onderzocht. Zij hebben het nieuwste apparaat kunnen ge bruiken voor spectrografie van de firma Adam Higer Ltd. De schrijvers hebben zoo nauwkeu rig mogelijk de twee methoden van Dr. Ben dien nagevolgd. Zij hebben de bloedsera onder zocht van twaalf normale personen, vijftien lijders aan kanker en 22 van lijders aan ande re ziekten. Een verschil t-usschen deze sera was met chemische methode niet te vinden. Wat de spectrografische methode betreft, ook hier konden de onderzoekers geen positieve re sultaten verkrijgen. Alleen hebben zij gevonden dat sera, die onmiddellijk worden onderzocht na afneming van het bloed, het beeld vertoonen van het tuberculose-type volgens Dr. Bendien onafhankelijk aan welke ziekte de patiënten lijden. Worden zij echter pas onderzocht een dag na het afnemen, dan verkrijgen alle sera het type van de kankerseva volgens Dr. Ben- diem De schrijvers komen tot de volgende con clusies: De absorptle-curven. die volgens de methode van Dr. Bendien worden verkregen, zijn alle dezelfde voor sera van patiënten die aan zeer verschillende ziekten lijden, ook aan kanker; worden de sera direct onderzocht, dan verkrijgt men het type van een tuberculose curve volgens Dr. Bendienlaat men de sera staan dan krijgen zij het kankertype volgens Dr. Bendien. De schrijvers zijn overtuigd, dat de spectro- fotografische methode toegepast op de oplos singen van Dr. Bendien, geen waarde heeft voor de diagnose van kanker. DERDE DAG. St. A n d r i e s, 26 Augustus 1931. Vandaag werd begonnen met eein conven tie de requie, gevolgd door de absoute, Giste ren had men genoeg gehoord over de dooden- liturgie om in de noodige stemming aan deze plechtigheid deel te nemen. Er werd niet alleen gezien, geluisterd en gebeden, maar ook werd meegezongen, zoo zelfs dat Dom Anselm Veijs, de leider, de vergadering kon verklaren dat nog nimmer zulk een indrukwekkende (Re quiem-Mis in de abdij was opgedragen. HET NEDERLANDSCH PAVILJOEN TE PARIJS. Les Pastoor C. Oomen. Pastoor Oomen van Klein Dongen opende vandaag de reeks van lessen met een voor dracht over „De bediening". Eerst wees hij op de toepassing van olie in profaan gebruik, om daarmee vergelijkingen met het H. Oliesel te maken. Dan gaf hij verschillende gewijde beelden,, zoo uit den hof van Olijven, van de vijf wijze Maagden, de brandende lamp in het H. Doop sel; den barmbartigen Samaritaan die de won den van den ongelukkigen met olie zalft enz. Spr. deed vervolgens interessante mededee- lingen over de toepassing in het Oosten. De taak van de priester is niet moeilijk wanneer de geloovigen de liturgie der bedie ning kennen. Anders is het dienstig het boekje van het H. Oliesel mee te brengen, waarin de vrede-, en versterkingbrengende gebeden staan, welke spr. uitvoerig ontleedt. Ten slotte wees hij op de werking van den H. Geest. Door het H. Oliesel worden vele zielen gered. Het ls een werk van liefde tot God en tot den evennaaste. Hij sterkt de zieken, het is een beste vertrooster. Het H. OlieBei maakt den zieken gelaten, hoe dikwijls heiligt het den zieke niet. En hoe schoon ls de taak van den priester, die hier is als de barmhartige knecht van den Samaritaan. Wij moeten het Sacra ment echter nauwkeurig en stipt toedienen en daar zal dit ook ons priesters sterken in onze laatste oogenblikken, zoo besloot spr. zijn warm- toegejuichte voordracht. Terwijl mgr. Callewaert voor de dames-deel neemsters een voordracht hield over de H. Mis volgde in de groote zaal de De overleden staatsman op zijn sterfbed, naar een teekening van Anton van Welie. Vrijdagmorgen. „Nolens is dood!" zei ik tot m'n barbier, den man, die naar de legende wil, toch alles weten moet en kan. Lichtelijk verbaasd keek hij mij aan, alsof hém dat juist interesseeren moest. „Is dat niet", vroeg hij weifelend en eenigs- zins verlegen, „die ouwe professor in ruste?" En toch is mijn barbier een doorgefourneer de Roomsche, braaf en aan zijn geloof ver knocht, altijd werkend aan het welzijn van zijn groote gezin. Maar hij wist niet eens, wie Nolens was, of is geweest. Hij meende dat ik pTof. Nolen bedoelde, die vroeger medicus geweest was ln Rotterdam. Het geval typeert Nolens. Wie onder de millioenen katholieke kiezers hebben Nolens ooit in lijvenden lijve gezien of ontmoet? Voor de meeaten is de nu bij zijn dood gehuldigde grootheidvan Mgr. Nolens een openbaring geweest, althans als zij een krant hebben ingekeken. Toen een kwart eeuw geleden onze Schaep- man te Rome stierf, stuurde dr. Kuyper zijn beroemde telegram „Quis non fleret? „Wie zou niet weenen?" Schaepman sprak tot de fantasie van het groote volk. Maar als deze zelfde Schaepman na een kwart eeuw het levenswerk van zijn opvolger had moeten typeeren, dan had hij zeker andermaal zijn beroemde slagwoord herhaald: „in bet isolement ligt zijn kracht". De reus Nolens, de hooge sterke eik ls ge vallen, en eerst nu hij geveld ligt, zal tot de meesten het besef doordringen, hoe groot en hoe machtig hij was. Juist op den dag, dat de oud-Rolduckenaars van eiken leeftijd weer eens ter bedevaart wa ren getrokken naar bet altijd nog vereerde oord van hun jeugd, is de groote Rolduckenaar Mgr. Nolens in zün eenzame kamers in het stille Carolus Borromaeushuis aan de Haag sche Prinsengracht overleden. Mgr. Nolons de glorie van het glorieuse Rolduc, Toen ik verleden jaar een naclit doorbracht in een van de historische logeerkamers van Rolduc zag ik temidden van de portretten van de historische abdijbewoners ook de beeltenis van een jongen slanken priester met de onder- teekening „le Professeur Dr. W. Nolens". Spreek met een oud-leerling van Rolduc, en Z'n grootste glorie is nog les te hebben gehad van Dr. Nolens. En anderzijds, wij weten 't allen, Mgr. Nolens was in zijn isolement niet gemakkelijk te benaderen, begrijpelijk, men is zoo gemakkelijk geneigd iemand van invloed en positie te misbruiken als chef-kruier of in hem een persoon te zien, die uitkomst en licht kan verschaffen in alle voorkomende duistere zaken. Maar wie het tooverwoord „Rolduc" handig wist te hanteeren, kon er allicht op rekenen een willig oor te vinden bij Mgr. Nolens. Vooral als hij zich den familienaam wist te herinneren, dan weken alle stroefheid en stug heid uit Mgr.'s strakke trekken, dan zag hij alléén weer de blijde jeugd uit zijn eigen geluk kigen onbezorgden tijd van Roldiic. Dan werd hij belangstellend en informeerde hij hoe 't zijn ouden jongens van Rolduc in het leven ver gaan was. Dan ging langzaam zijn gewone gesloten heid open, zijn blik werd vriendelijk, vaderlijk bijna, hij gaf raad, voegde er vauk de daad aan toe, en als hij ten slotte een toezegging deed, kon men er zeker van zijn, dat hij zijn woord gestand hield. Mgr. Nolens. 't Was in de jaren, dat hij nog van uit den Haag colleges in Arbeidsrecht gaf aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam. 't Was winterdag, tegen zessen op het per ron van het Centraal Station te Amsterdam. Tusschen de vele zakenmenschen die weer huiswaarts keerden, de hooge, eenzame gestalte van dr. Nolens, met over z'n zwarte actetascb een zwiare reisdeken. Een conducteur schoot op hem toe, opende een 1ste klas-coupé en grendelde onmiddelijk het portier beraden toe, alsof de professor zijn gevangene was. Bij de halte's Haarlem, Leiden, de conduc teur als een lijfgarde voor den coupé, waak zaam zorgend dat de studeerende professor niet in zijn solement gestoord zou worden. In den Haag was 't Mgr. Nolens, die onop gemerkt 'het eerste het perron afschoof en in het duister van de stad verdween. 't Was op den morgen van den blijden dag, dat Prinses Juliana geboren was, en ik naar de Residentie gestuurd werd om een opgetogen verslag te maken van Neerland's blije ge beurtenis. Tegen een uur of elf zou de Minister Presi dent aan de Volksvertegenwoordiging officieel kondschap doen van de heuglijke geboorte. Ik dwaalde over het Binnenhof zoekend naar een, die mij helpen kon aan een kaart voor de gere serveerde tribune. Overal lange rijen van be langstellenden die blijkbaar met 't zelfde doel waren gekomen. Een van de eerste Kamerleden die het Bin nenhof kwam opgestapt was Mgr. Nolens. In de roes van opwinding, die zich van allen op dien merkwaardigen morgan had meester gemaakt, ging ik op Mgr. Nolens af en open- haarde hem overmoedig mijn verlangen. „Ga maar vast in de rij staan," zei Mgr. No- lens, „ik zal je dadelijk helpen." Hij ging het Kamergebouw binnen, eenige oogenblikken later, wrong hij zidh door de al door méér opdringende menigte, zocht met zijn doordringende oogen naar mijn kleine persoon lijkheid in de lange menschenfile, en reikte mij verheugd, alsof ik hem persoonlijk een groot genoegen had gedaan, de begeerde kaart. Weer jaren later, 't was even na de dagen, dat de toch hem zoo sympathieke parlementai re redacteur van „de Telegraaf" hem had be proefd te interviewen over een brandende po litieke quaestie, en met het historische „mooi- weertje vandaag" zoo zeldzaam vriendelük- diplomatisch aan de deur was gezet, dat ik op een guren Octoberavond aan het bekende huis op de Prinsegracht aanbelde, en de zuster- portiersier vroeg of zijne Excellentie thuis was. Mede reikte ik m'n kaartje over. „Natuur lijk is zijne Excellentie thuis zeide veel- EEN HOLLANDSCH ARTIST IN DE HOLLYWOODSCHE STUDIO'S- In de Paramount studio's te Hollywood werkt reeds sinds 1920 een Hollandsoh artist, Han* Ledeboer. Hij is geen acteur, doch vervaardigt de schilderijen die gebruikt worden ter op luistering van filmdecors. In bijna iedere film komt hier en daar een interieur voor waar een of meer schilderijen moeten worden opgehangen en het is de ge woonte van het studio om steeds weer nieuwe schilderstukken te gebruiken. Meerendeels zijn dit copieën van afbeeldingen in de verschillen de kunst-tijdschriften. Ledeboer heeft in zijn twaalfjarige carrière hij Paramount meer dan vijfduizend schilderijen gemaakt. De meesten worden na gebruik op de zolders der ateliers opgeborgen of bet doek wordt opnieuw gebruikt voor een ander werk. Een van zijn jongste opdrachten was het le veren van den Inboedel van 'n kunsthandelaar voor eenige scènes in de film „Women love Once" Binnen een week had Ledeboer honderd schilderijen van verschillende grootten en in alle mogelijke stijlen en perioden kant en klaar. Hans Ledeboer heeft zijn opleiding in "HW- land genoten. Voor de bekende Wereldtentoon stelling in San Francisco vertrok hij naar Amerika om in de expositiezalen muurschil deringen aan te brengen, waarvoor hij een gouden medaille ontving. Na de tentoonstelling bleef hij ir. Californië, waar hij al spoedig bij Paramount in dienst kwam. (Tooneelsplegel), Voordracht van prof. dr. Willibrord Lampen O.F.M. De zeereerw. pater Dr. Willibrord Lampen O. P.M. prof. aan de katholieke universiteit te Nij megen sprak'over: „iHet Kalendarium. van S. Willibrord", Na een korte historische inleiding over het kalendarium, dat door S. Willibrord zelf is ge bruikt, blijkens de kanteekening, wees spr. er op, dat Sint Willibrordus de Romeinsch© litur gie invoerde van-Antwerpen tot Friesland. Hij bracht hier de helljgenvereering en maakte zijn kalender om te gebruiken. Noch Nederland noch België hebben een apos tel in den Romeinschen kalender. Spr. hoopte dat er een strooming ontsta om dit te verkrijgen. Mochten de klooster-orden onze nationale hei ligen vereeren, In Nederland wordt S. WUlibord in het Noorden gevierd, maar in het Zuiden niet. Weest Nederlaudsdh bij u,w doopspatroon, zegt gpr., en geeft den kinderen namen van Ne derlandse!» heiligen. Viert d-e feestdagen der Nederlandse!» hei ligen en dateert uw brieven en «tukken litur gisch. Op deze wijze bevordert ge eigen cultuur. Pater Verwilst, die het voorzitterschap waar nam, dankte de spr. voor de prachtige uiteen zetting en hoopte dat meer aan kalander-studie zou worden gedaan. Na het noenmaal gaf de heer Weitz, organist van de Westminster Cathedraal een welgeslaagd orgel-concert van eigen werk, n.l. een sympho- nie, bestaande uit drie deelen: Regina Pacis, Mater dolorose en Pocata. HET CONFLICT TE GEMERT Een goede oplossing nog niet uitgesloten. In verband met de uitgebroken staking bij de firma J. A. Raymakers en Co. te Gemort, in de afdeellng trijpweverij, meldt „Het Hoog Ambacht'' dat oip een met het personeel ge houden vergadering besloten werd den arbeid te hervatten, onder voorwaarde, dat een be spreking over de kwestie zou worden gehou den. De Lrma verklaarde zich biertoe bereid waarop deze staking werd opgeheven. Bedoelde bespreking met de firma, waaraan behalve door het hoofdbestuur der werkne mersorganisatie ook door een commissie uit de arbeidera werd deelgenomen, heeft nog niet tot ©en direct resultaat geleld, doch de onder handelingen zullen worden voortgezet, zoodat een goede oplossing nog niet is uitgesloten. Demonstraties te Zandvoort. Op 5 September zullen door den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen groote zee-red dingsdemonstraties te Zandvoort gehouden wor den, waaraan door de volgende reddingbrigadea zal worden medegewerktZandvoort, Bloemen- daal, Egmond aan Zee, Noordwijk aan Zee, Rot terdam en Wjjk aan Zee, afgewisseld door de monstraties van de Amsterdamse!» en Haar- jemsche Reddingsbrigades. Reddingen uit zee zullen verricht worden door handreiking, met reddingsboei, haspel en lijn, vlet, paard, Australische haspel, reddings- fiotter „Evanhea", alsmede redding met behulp van het 2,000.000 kaars sterke Philips' zoek licht van de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Zondagavond is de 20-jarige J. v. E„ té Voorthuizen, terwijl zij zich op den berm van den weg bevond, door een auto, die door een anderen wagen op sleeptouw was genomen en hevig slingerde, aangereden en tegen den grond geworpen- Ernstig inwendig gewond, werd het nteisJ® °Pgenomen. Bedoelde auto is vermoedelijk afkomstig uit Apeldoorn. RAADSLID TJJDENS DE ZITTING OVERLEDEN. Gedurende de vergadering van den gemeente raad van Alkmaar is bij de besprekingen, die aan de wethoudersverkiezingen vooraf gingen, de heer A. F. Thomsen (V.B.) door een be roerte getroffen en overleden. De voorzitter verdaagde de vergadering tot de volgende week. De heer Thomsen was vele Jaren wethouder der gemeente. Hij wordt als raadslid opgevolgd door den heer H. C. Stoutjesdijk. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Te HeeJ is Zaterdagnacht inbraak gepleegd in de woning van den pastoor. Het geheele buis werd doorzocht. Uit een kast in de keuken werd een bedrag van 50 ontvreemd. Maandag is in het R. K. Ziekenhuis te Vemlo overleden mej. H„ die bij het auto-ongevaJ aan den Kaldenkerkerweg te Venlo, op Vrijdag avond j.J„ ernstig gewond werd. of da deelname aan wedstrijden, of bij lucht- vaarttoohten, of bi) baden, zwemmen of bii het rijden met een automobiel, motorrijwiel of ge woon rijwiel; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzich tigheid, of door vechten en aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of ln buitenlandschen oorlog of binnenlandsche beroerten; h. indien de verzekerde op het oogenblik dat aem het ongeval trof ln staat van dronken schap verkeerde. De abonné ls echter wel verzekerd tegen ge vallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat Indien een abonné ln een staat van krankzinnigheid of verstandsver bijstering zal geraken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve Indien hü van eene Europeesche haven naar eene andere Europee- scho haven reist tn een schip met vast dek ln tijd van vrede) of Indien hij zich ln krijgsdienst te land of te water begeeft, en evenzeer indien het verschuldigde abonnementsgeld over den tijdens het ongeval loopenden termijn, aan dengene die met de ontvangst is belast, bii eerste aanbieding der kwitantie niet werd voldaan of deze courant ophoudt te verschijnen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. De verzekering eindigt eveneens zoodra de Directie de verzekering opzegt, öf de voorwaar den wijzigt, öf haar voornemen om niet langer te verzekeren öf op dezelfde wijze te verzekeren, door publicatie tn hare courant kenbaar maakt: dit heeft echter geen Invloed op uitkeerlngen tengevolge van een ongeval dat dan reeds heeft plaats gehad. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitge sloten allen die zich met de bereiding, het ver werken of vervoeren van of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dyna miet, naphta, acetyleengas, of andere iicht-ont- plofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig hou den, of daarbij desbewust tegenwoordig zUn. Evenmin geldt deze verzekering voor mUnwer- kers, acrobaten. cireu3rUders en dargelijken. Zeevissohers. zeevarenden en personeel van den Loodsdiensi zijn in de verzekering begTepen, met dien verstande, dat ongevallen, die verdrin ken tengevolge hebben, zijn uitgesloten. Indien de gevolgen van een ongeluk dooi ziekelijke omstandigheden. waarin de verze kerde verkeerde op bet oogenblik van het on geval plaat» had. vergroot worden, wordt even tueel geen hoogere schadeloosstelling betaald dan die, welke volgens het oordeel van een door de directie aan te wijzen geneeskundigs moeten zijn uitgekeerd aan een normaal per soon, door hetzeiide ongeluk getroffen, den) de eenige en rechtstreeksche oorzaak la van de amputatie van twee ledematen, hetzij belde voeten of beide handen, dan wel êén voet en Één hand, boven den enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen 860 dagen na den datura van het ongeval 360 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van één hand of êén voet boven den pols of enkel, of van het onherstelbare gezichts verlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 360 dagen na den datum van het ongeval 160 GULDEN Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van BEIDE LEDEN van een duim, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 75 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van ALLE LEDEN van een wijsvin ger, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval, 60 GULDEN Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) do eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van de TWEE voorste ledematen van ALLE vingers van een hand binnen 360 dagen na het ongeval 26 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van ALLE LEDEN van een anderen vinger, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval Onder bepaling dat. Ingeval reeds bij het plaats grijpen van het ongeluk de bovengenoem de ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling als anderszins, dat verlies met ampu tatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vöör het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aanmerking komt bt) uitkeering. Heeft het ongeval het verlies van meerdere vingers aan een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering ln geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de ge heele hand ls vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan ééne uitkeering, Aan denzelfden abonné zal voor verschillends ongevallen geen hooger bedrag dan 500 kun nen worden uitgekeerd. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk bulten kracht *U" met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. De uitkeering Ingeval van overlijden ge schiedt aan de echtgenoote, of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedoodeD abonné. Uitkeerlngen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadevergoeding ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zUn ten genoege van de Direc tie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dprdt- sche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander". Ingeval wegens een en netzelfde ongeval, dal den dood van meer dan éèn abonné tengevolge heeft, meer dan één aanspraak op uitkeering wordt gemaakt, zijn degenen die tot deze aan spraak gerechtigd zijn, verplicht om zich onmid dellijk te wenden tot de General Accident Fire and Life Assurance Corporation, Limited, kan toor houdende te Amsterdam, zoodra de directie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „nieuwe Zuid-Hollander" hun dit te kennen ge geven heeft. De Directie ls ln dit geval niet verplicht om eenige uitkeering te doen wegens die ongeval len, welker uitkeering als bovenvermeld naar de General Accident Fire and Life Assurance Corporation Ltd. is verwezen, zoolang laatst genoemde de uitkeering welke zij tegenover de Directie gewaarborgd heeft, niet heeft voldaan. ARTIKEL Ingeval een geabonneerde een ongeluk over komt, moeten ln alle gevallen alle bijzonder heden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk Setneld worden aan de Directie van „Het Nieuwe Dagblad". „Nieuwe Dordtsche Courant". „Nieu we Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hol lander" EN INDIEN ZOODANIGE KENNISGE VING NIET BINNEN DRIEMAAL 24 UUR Na HET ONGELUK IS GESCHIED DAN ZULLEN GEEN GELDEN OP DE VERZEKERING BETAALD WORDEN. Op het couvert duidelijk t* vermelden: „Aangifte van een ongeval". Indien de getroffene zeevarende ls, moet ae kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk moei da hulp van een bevoegd geneeskundige wor den Ingeroepen, en de verzekerde ls gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafge broken op te volgen, totdat bet volkomeD her steld is. In leder gevaJ moet een geneesheer toege staan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijze ge- eiseht kan worden en de directie heeft even eens vrijheid ora zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken ais zij noodig acht. En elk bewijs hetwelk de Directie van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenlg ongeluk of verwonding op grond waarvan een elsch werd Ingesteld, zal haar zoo spoedig mo gelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd. worden gegeven. Ingeval van eenlg ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Directie van „Hei Nieuwe Dagblad". „Nieuwe Dordtsche Courant'1 „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" schriftelijk worden kennis gege ven. onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. tiet niet nakomen van een of meerdere der ln dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvrege-formuller tot uitkeering, en Ingeval van overlijden, van da doodakte, De geabonneerde op „Het Nieuwe Dagblad", „De Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Behledamsehe Courant" of „Nieuwe Zuid- Hollander" zoolang zijn abonnement duurt en dit blad verschijnt, ia verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voor waarden: ARTIKEL L Ala verzekerden worden beschouwd alle be talende geabonneerden, die aan de volgende verelschten voldoen: a. gedurende minstens twee weken als ge abonneerde ln de registers van „Het Nieuwe Dagblad" „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid Hollan der" zijn Ingeschreven, met vermelding van naam Voornaam, leeftijd, beroep en woonplaats. b. tusschen 16 en 60 jaar oud zijn: o. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergroo- ten, en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. ARTIKEL 3. Onder ongeluk, als in de verzekeringsvoor waarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs ge leverd wordt dat zulks door van bulten af toe gebracht geweld werd veroorzaakt, met het ge- yolg hierna ln Artikel 8 aangeduid. ARTIKEL De uitkeerlngen bedragen: 600 GULDEN Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de verzekeringsvoorwaar den) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van den dood van den verzekerden geabonneerde, betzi) onmiddellijk of uiterlijk binnen een maand pa den dag, van bet ongeluk. 500 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de verzekerlngsvoorwaar- ARTIKEL 5. De abonné ls niet verzekerd tegen dood of verlies van ledematen of oogen, direct of indi rect veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschikt- held van den verzekerde; b. door eene heekundige operatie of door uit putting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen ver zekerd ls); c. door eene bevalling of zwangerschap, ook ai mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den Invloed van overprikkeling of som nambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoon lijk om zorg voor zich zei ven te dragen; e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzö willekeurig of niet, onverschil lig of de geabonneerde al dan niet goed bi) zin nen was; f. ln duel, of gedurende de voorbereiding to;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6