■B 1 MET DE MOTORFIETS NAAR HET ZUIDEN. Kaboutertje FEUILLETON ILi B 1 SPORT EN SPEL LUCHTVAART Bescherming en verzorging-^ DE HEMELBESTORMER DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1931 RADIO-PROGRAMMA li nederlandsche bank. EINDELIJK IN TRIPOLI. POGINGEN TOT TOERISTISCHE ONTWIKKELING. DE WIELERKAMPIOENSCHAPPEN Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bij de hand HANSEN OF MICHARD PUBLIEKE VERKOOPINGEN. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. MARKTBERICHTEN. ROMAN VAN FELIX NABOR. het vliegende wonder. t t VRIJDAG 4 September 1931. Huizen (298 M. 1004 K.H.). Algemeen pro gramma verzorgd door de N.C.R.V. 8.— Schrift lezing, 8.15—9.45 gramofoonpl., 10.30 ziekendienst. 11.— gramofoonpl., 12.— politieber., 12.15 gra mofoonpl., 12.30 G. Strasbourg (bas-bariton), H. Hermann (viool)", H. v. d. Horst Jr. (cello), mevr. ■K. A. v. d. HorstBleekrode (piano), 2.gra mofoonpl 3— A. Hermes (alt), G. Beths (viool), en F. Halsema (piano), 4.30 gramofoonpl., 5.J. e V;Een kluwa»bak]e", 5.30 orgelspel, 6 30 Radio-dokter, 7.— A. J. Herwig: Bloembollen voor den tuin; 7.30 politieber., 7.45 gramofoonpl., Chr- Radio-orkest o.l.v. Pr. Schurrman. Rede van prof. dr. J. Watering. Na afloop Vaz Dias en tot 11.30 gramofoonpl. Hilversum (1875 M„ 100 K.H.). 6.45—12 V A. R. A., 124 A.V.R.O., 4—8 V.A R A 8—11 V.P.R.O 11-12 V.A.R.A. 6.457 en tsO^S gymnastiekles, 8.— gramofoonpl., 10.15 voordracht iieQor' ,?°dle Mfdenbach. 10.30 voor de zieken. J-Ü t gramofoonpl., 12-2 A.V.R.O.-omroepor- kest, Dea Zweers (sopraan), 2— uitz. voor scho- m v ^e?" Meteor" ïnstRuut te De j 2-304 A.V.R.O.-kwartet4.Pianosnpl door Joh. Jong, 4.30 voor de kinderen; 5.15 V R- A-orkest, 6— J. den Exter: Het verzeke- NVV 67 615 vervolg concert, i-h .7"~,:Dick Weiman (bas-bariton) en Jong (piano); gramofoonpl.; 7.30—8 vervolg A0nRr A.) Y P R 0-: 1112 gramofoonpl (V Da ven try (1554 M., 193 K.H.). 12.20 alt en f°M o\ ^gelconcert, 1.50 gramofoon 4 20 r 10 erkestconcert, 5.35 kinderuur, 6.20 nieuws, tiek door'Tï Va" Scarlatti, 7.10 muziekcri- tiek door mr. Em. Newman, 7.30 causerie 8 20 Promenadeconcert, B.B.C. Symphonie-.orkest a Wood, m.m.v. solisten, alt en viool wtoteZTTiïTV nieuwsberichten dansmuziek. °35 VlCt°F °l0f SeXtet' H-20-12.20 R(SaiVi^ ("RadL° Paris"' 1725 M„ 174 K.H.). rthk S OS^zaL a snglam0f00np'- 8"20 kamermu- t?' zan8' 9 50 kamermuziek fiaiundborg (1153 M 2fin vni 135 orkest, 2.50-5.50 orkest' eii^zan? 5 20—5^50 toOMel 9nailin 35°~9v° °rkeat 9-30-9.55 Radio- T. a o orkest, 10.50-1.20 dansmuziek. 11—f215 eo ?ie9^g 73 M- 260 K H )- 7-258-20 --8 20 orW sm gr™cfoonP1- 1.25—2.50 en 5.20 D'irfs hnrfl tl®-20 orkest. Intermezzo: Hermann- m nklng Causerie en liederen bij de luit. BrofS ^e,r'Cohten en tot 12-20 orkest. 8 e' <598.0 M„ 590 K.H.). 5.20 orkest. 6.50 gramofoonpl., 8.20 orkest. E 90 ^"'o-887 K H-)- 3.20 orkest en cellist, 0.20 orkest, 6.35 gramofoonpl.. 8.20 orkest. mniw,6 V n-.«ï635 M' 183 5 K-H.). Ca. 7.— gra mofoonpl 10.30 uitz. voor scholen, 10.55 berich ten, 12.20 gramofoonpl., 1.15 berichten, 2.20—3.20 STamofoonpl" 3.20—4.50 lezingen, 4.50 concert, oao—8.20 lezingen, 8.20 concert. 9.20 „Der Zer- hrochene Krug", hoorspel van H. Kleist; 10.35 be lichten en daarna populair concert. WEER IN 'T VAD E RL AN AD. De Nedierlajnd scDe zwemsters, die ons land vertegenwoordig den bij de wedstrijden om bet Europeesch. kampioenschap te Parijs, arriveerden te Rotterdam. Wel zelden zal het zijn voorgekomen, dat er ter gelegenheid van de maandwisseling In zoo geringe mate aanspraak is gemaakt op het crediet van de Nederlandsche Bank als dezen keer het geval is geweest. Als een bijzonderheid merken wij op, dat de beleeningen deze week slechts met zes mil- üoem gulden toenamen, terwijl de binnenland- sche wissels hij de Bank in portefeuille zelfs nog eenigermate verminderden. Daartegenover verminderden echter de re- keningoourant saldi „Van anderen" met niet minder dan 68% millioen gulden. De maandwisseling is dus toch niet geheel ongemerkt voorbij gegaan. Ook al heeft zij geen bijzondere oredieteischen aan de Neder landsche Bank gesteld, uit het bestaande, om een in den handel gebruikelijke term te gebrui ken „zichtbare" surplus, hebben de banken aan de tijdelijke credieteisohen kunnen vol doen. Hoe ongemeen ruim de geldmarkt echter on danks de maandwisseling is gebleven, is niet gebleken, behalve uit het nog resteerende re- kening-oourantsaldo van 115 millioen gulden, uit de geldende rentetarieven. Voor Callgeld kon weliswaar in enkele gevallen een koers van pet. worden bedongen, in het algemeen bleef de noteering toch onveranderd op pet. gehandhaafd, terwijl er zelfs in enkele gevallen pet. werd genoteerd. De goudimporten uit Engeland kwamen ook deze week nog niet geheel tot stilstand, zoo als uit de toename van den goudvoorraad bij de Bank kan blijken. De weifelende houding, welke het Pond Sterling op sommige dagen van de vorige week nog aan den dag legde, komt in een toename van den goudvoorraad met 9 millioen gulden (v.w. zeven millioen) tot uitdrukking. Gisteren herstelde het Pond zich intusschen tot belangrijk boven het goudpunt van uit voer. Doordien het Rijk in staat was, om behalve tot aflossing van het rentelooze voorschot, ten bedrage van bijna 15 millioen gulden nog tot deponeering van ruim 31 millioen gulden over te gaan, bleef de billettencirculatie nog be neden het milliard. Van onzen Berlijnschen correspondent). De hoot, die ons over de zeer ongedisciplineer de haren van de Middellandsche Zee henen droeg, had natuurlijk ook een eetzael met een tafel erin en rondom deze tafel zaten tijdens de maaltijden talrijke Italiaansche en Arabische ambtenaren, officieren of handelaars geschaard, die allen In Tripoli thuis behoorden en dit land tot het middelpunt van hun gedachtewis selingen promoveerden. Met het gevolg, dat do luisteraar gratis een cursus in de leer van genoemd gewest doormaakte en er een massa wetenswaardigs over te hooren kreeg, hetwelk bij desgewenscht dan nog aan kon vullen met een paar grepen in de schaarsche literatuur, die erover bij elkaar geschreven is. Deze mannen van Lybie verschilden in zoo verre van soortgelijke mannen uit Insulinde, dat zij niet kankerden en er aan hun conversa tie dus zeker aroma ontbrak. Zij hadden het land, waar zij heen stevenden in diverse scha keeringen van heftigheid lief, maar zij lieten er zich zeer zakelijk over uit en hun woorden boezemden dus vertrouwen in. Maar den luiste raar zakte onder het toehooren door de moed toch in de schoenen. Want het bleek hem alras, dat dit Lybie alles anders dan een land is, dat dat van melk en honing overvloeit. Van het koren, dat er wast, wordt slecht brood gebak ken; de wijn, die er groeit, is een kwelling voor het gehemelte; de dadels, die het voortbrengt, smaken niet en kunnen gelukkig dus maar geen transport verdragen; zelfs de beesten, die uit de zee worden opgevischt, kunnen nauwelijks door den beugel. Blijft dus heelemaal niets over. Maar van stonde of, dat men voet in dit land aan wal zet, vergeet men de slechte visch en de slechte dadels. Want alles ziet er hier zoo kloek en frisch uit, dat men het gevoel krijgt, als betrad men de toegangspoort tot een uitermate rijk en welvarend gewest. Om maar met de deur in huis te vallen, Tripolie is toeristisch niet bijzonder aantrekke lijk. De oude stad is met zooveel energie schoon gemaakt, dat er eigenlijk niets meeT van over is gebleven. Er zijn soeks, gelijk in Tunis, maar deze doen door en door modern en hy giënisch aan en zijn dus heelemaal niet meer aardig. Van de visitekaartjes, die Romeinen er achter gelaten hebben, zijn nog maar een paar snippers over. Er is echter een schilderachtig fort, waar de Caramanli vroeger huisden, maar dat bij aankomst van de Italianen, in een zoo- danigen staat van verval verkeerde, dat men beginnen wilde het af te breken. Gelukkig is men er echter toe overgegaan het te restauree- ren en aldus bezit Tripoll dan tenminste qog één sight met wat romantiek eir aan. Desondanks met noesten vlijt aan den uitbouw van heit toeristisch verkeer gewerkt en tracht men van Lybie een ernstige concurrent te ma ken van Framsch-Noord-Afrika. Gelijk in Tunis en Algiers zoekt men zijn kracht ten deze in autoreizen en met eenige verbazing keken wij een kleine folder in, welke belang stellenden een excursie naar Moerzoek voorslaat als ware het een tochtje naar den Achterhoek van Gelderland. Deze groote reis wordt den twaalfden dag van elk der vijf wintermaanden ondernomen, duurt zestien dagen en kost 4000 liren k 13 ets. het stuk. Men kan zich natuurlijk ook met kleinere excursies vergenoegen en daarbij komen dan Leptis Magna aan de eene zijde, en Sabratha aan de andere zijde van de hoofdstad het eerst in aanmerking. Met Tripoli vormden beide ge noemden plaatsen die drie steden, welk aan Tripoli zijn naam gegeven hebben, maar met dien verstande, dat Tripoll zelf vroeger Oea heette en de minst beduidende van het gezel schap was. Leptis was veel voornamer en heeft zelfs vijfhonderd jaar lang 'n zeer aanzienlij ken bloei gekend. Het bracht twee Oesars voort en van deze heeft Septimus Severus zijn geboor teoord met allerhande prachtige bouwwerken begiftigd, welke de Arabieren later hun uiterste best gedaan hebben met den grond gelijk te maken. Maar gelukkig kwamen de duinen nog net op tijd aangewaaid en deze begroeven Leptis Magna, dat in de tweede eeuw onzer jaartelling ten naaste bij de voornaamste haven plaats van de heele wereld was, met een lijk waad van zand. Toen later de Italianen zich van het gewest meester maakten, begrepen deze lieden dadelijk welke taak' de wereld hier van1 hen verwachtte en aldus is Leptis Magna weer uitgegraven en kan men het in drie uur per motor van Tripoli uit in al zijn gehavende pracht aanschouwen. Van Sabratha, dat 76 K.M. Westelijk van Tri poli ligt is een beetje minder overgebleven, maar de naam, die zooveel als „korenmarkt" beteekent, spreekt boekdeelen. Nu groeit er zelfs geen onkruid meer rond en om Sabratha en er is dus wel veel veranderd in deze para- gien. Naast de z.g. oude of Arabische stad hebben de Italianen een nieuwe veste opgericht, welke er wel op berekend is den wandelaar door dit arme land met stille bewondering te vervullen. De clou hier wordt door het Grand Hotel ge vormd, een enorm etablissement met 120 kamers en badkamers en naar het schijnt hoofdzakelijk door kellners, kamermeisjes en vliegen bewoond. Behalve dit zijn er nog een groot aantal andere hotels, restaurants, café's, en soortgelijke ver- poozingsoorden en in deze heerscht des avonds een geanimeerd leven. Dan zijn er een aantal banken, allemaal in prachtpaleizen onderge bracht, toeristenbureaux, kazernes, theaters, cinema's, gouvernementsgebouwen, winkels, een reusachtige kathedraal en een fantastisch kas teel voor den gouverneur. Het geheel staat ge schaard langs magnifieke, geasfalteerde boule vards en het maakt, gelijk hooger reeds gezegd, Het belangrijkste voor de huid in eik jaargetijde. Pfeil- ring-Lanolin-Crème wordt sedert 40 jaar door specialisten en deskundigen °ls Het meest doelmatige huidverzorqinas- midde aanbevolen. Pfeilring-Crème bevat Cholesterin waar door d e huid tegen de schadelijke invloeden van zon en wind wordt beschermd. gin dooien en tubei^ l»on f. Q.?0 - f, 0.80V den indruk, dat het geld eenvoudigweg niet op kan, In dit Tripoll. Een bijzonder mooie dreef, de Lungo Mare Conté Volp-i met monumentale lantaarns, met balustrades, palmboomem, enz voert langs de groot opgezette haven en geeft gelegenheid frissche wind te happen en tegelijk het havenbedrijf te overzien. Dit laatste is nog al bedaaid van allure want er ligt maar één schip ter reede en hier moet vreeselijk bedaard gearbeid worden om een heel etmaal met het lossen van wat landbouwmachines en het laden van wat halfagras en een paar uitstekende paarden zoek te brengen. Tripoli is niet alleen een stad maar ook een oase en wanneer Zijne Excellentie de gouver neur van Lybie uit zijn vensters kijkt, dan ziet hij op een steenworp van zich af dat dagelijksch leven zich afspelen, zooals men dat in elke oase van de wereld kan waarnemen. Hoofdscho tel hierbij is natuurlijk het piepen van de slecht gesmeerde waterraderen. Er zijn 5500 bronnen in de 23 kwadraat mijl, die de oase van Tripoli beslaat, en aan muziek ontbreekt het dus hier niet. Deze bronnen iriigeeren 285.000 dadelpal men, 58.000 olijfboomen en 100.000 fruitboomen met inbegrip van de pas geplante sinaasappels. In de schaduw van al dat geboomte wemelt het van vliegen, kinderen en gladakkers, lichtelijk met ezels en kameelen besprenkeld alsmede met sigaretten rookende mannen en vrouwen, die de rest van den arbeid verrichten. Er is veel zon in zulk een oase, nog een beetje meer stof en heelemaal geen /wind en den hoofdindruk, welke men ervan meeneemt is die van kwaden grond en armoede Tripoli heeft echter geen slecht klimaat. De zomers zelfs zijn er drage lijker dan in menig deel van Italië en wat de regeering betreft, verhuist deze in warme maan den naar het 104 K.M. Zuidelijker gelegen Ga- rian, waar het vanwege de hoogte (717 M.) nog 20 graden koeler is dan aan de kust. De regenval beloopt jaarlijks van 600 tot 800 m.M., of 2X zooveel als in Tunis. Tunis nu is 'n land, dat voor Afrikaansche verhoudingen mil- delijk door de natuur gezegend heet te zijn. Het komt er voor de Italianen maar op aan, daé Lybische water in het gareel te slaan en het den mensch dienstbaar te maken. Lukt dat, dan is het pleit gewonnen en kunnen de mooie paleizen in de stad Tripoli misschien nog wel eens afbetaald worden. Mag men de oude boeken gelooven, dan was deze Noordkust van Afrika in de Carthaagsche en Romeinsche dagen een zeer fatsoenlijk land, waar een doorsnee sterveling het best uithou den kon en waar kabbelende beken vlieteden en waar het koren gedijde, dat het een lust was er landman te zijn. Het valt echter te betwijfelen of die gouden dagen ooit weer in Lybië terug zullen komen. Want de wouden, welke in den Romeinschen tijd de hellingen nog bedekten van de Djebel, die kort achter Tripoli begint, zijn meestal door Arabische hand gehakt. Gevolg was, dat de, daar ter plaatste zeer zachte bodem, door den invloed van de heete zonnestralen, gevolgd door koude nachten verpoeierde. Aldus ontstonden de zandverstuivingen, welke met hun materie al het land tot de kust toe öf bedekten öf met bedekking bedreigen. De Italianen zijn nu bezig deze wandelende duinen in boeien te slaan door middel van cactusheggen; verder worden er bronnen geboord en hoopt men ver gaarbekkens te bouwen voor de opstuwing van het water, dat van de Djebel Garian veel te vlug naar de kust stroomt. Dit alles wordt grootscheeps en met veel energie aangepakt en men hoort ook loffelijk oveir de behaalde resul taten spreken, maar een afwachtende houding schijnt hier toch aanbevelenswaard te zijn. R.K. HANDELAREN IN HEERENMODES. In hotel „Kasteel van Antwerpen" te Utrech. had Dinsdagmiddag een vergadering plaats, om te komen tot definitieve oprichting van een i-mkoopvereeniging van R.K. handelaren in heere-mnodeis, waartoe op de laatst geh-ouden algemeene ledenvergadering van den R.K. bond van handelaren in heerenmodeatrtikelen „St. Gerardus Majella" reeds in principe be sloten was. Tijdens deze vergadering, welke geleid werd door den heer Th. Vink, werd o.m. besloten, dat, voornamelijk in de kleinere plaatsen, het aantal leden deir Inkoopvereeniging niet meer dan één behoeft te bedragen. Nadat nog enkele besprekingen hadden plaats gehad, wend de nieuwe vereeniging ge constitueerd onder den naam: Inkoopvereeni ging van R.K. handelaren in heerenmodes „Centrum". Als bestuursleden werden gekozen de heeren G. Peters, Amsterdam en B. Hen driks, Utrecht, die onderscheidenlijk de func ties van voorzitter en secretaris-penningmees ter zullen bezetten. De eerste inkoopdag wend vastgesteld op 22 September a.s. in hotel „Kasteel van Ant werpen". De betwiste uitspraak. Men schrijft ons nog uit Warnemiinde dd. 31 Augustus Ik zit in den trein van Kopenhagen naar VVarnemünde en daar komen Faucheux en Piani binnen. Direct begint Faucheux over de uitspraak van Jen rechter van aankomst die Falck Hansen de overwinning toekende. Piani valt hem bji en vooral Faucheux heeft geen woorden genoeg om die uitspraak te ridicu- Itseeren. En daarbij wordt de afstand waarmede Michard den laatsten rit gewonnen zou hebben, hoe langer hoe grooter (en daarmede dus ook Ce vergissing van den heer Collignon). Van een kwart wiel wordt het een half wiel, van een half wiel een wiel en als we in Warnemiinde op de pont zyn en daar 's nachts vier trttr in liet restaurant nog altijd over hetzelfde geval bezig zynt en zich dan een Italiaansch journalist bp ons voegt, die op gepassionneerde wijze aan liet debat deelneemt, dandan heeft Michard met een halve fietslengte, dus met zooiets van 'n vollen meter voorsprong gewonnen. Maar dan Jo.ch ik hen ook allemaal uit. Want het débat is werkelijk geanimeerd. Ik accepteer, aldus verklaar ik, rle uitspraak van den heer Col'ignon aio juist. De heer Col lignon die onmiddellyk en met luider stemme cp zeer gedecideerde wyze Falck Hansen als winnaar uitriep, heeft mij direct persoonlijk ver klaard, dat Michard met banddikte had verloren. Er is voor my geen enkele reden om zijn uitspraak in twyfel te trekken en een banddikte verschil heeft hy alleen kunnen zien, en niemand anders dan hy en vooral geen enkele renner en geen enkel journalist. Want die stonden ten minste een meter voor of achter de streep. En verschei dene journalisten die zich op het middenterrein heftig party stelden (en die zulks dan stellig ook wel in hun courant zullen doen) hebben er totaal i.iets van gezien, want zy zaten aan de perstafel die ten minste 10 meter voor de eindstreep stond. De Italiaan windt zich in het Duitsch op. Hy verklaart het volgende Ik zat op de tribune in een loge recht tegenover de streep en ik zag duidelyk, dat Michard met zóó'n stuk won (en hy wees ongeveer de lengte van een Deventer koek aan). U zat naast den" Dultsehen journalist Budzins- ky, is 't niet vroeg ik hem. Ja, juistantwoordde hij. Maar dan is het toch wel erg merkwaardig, merkte ik toen op, dat Budzinsky aan den Neder- landschen vertegenwoordiger John Stol heeft ver klaard, dat hy den indruk had, dat Michard had verloren. Ze hebben allemaal precies recht tegenover de streep gezeten, maar daar is het mee als toen de Zeppelin een bezoek aan Nederland bracht. Die was ook net precies over ieders huis gekomen. Op dat moment werd de foto in het geding gebracht. Een Franschman, die toevallig ook precies tegenover de streep op de tribune had gezeten, had een foto genomen en deze direct ontwikkeld. En vertelde Faucheux triomfan- telyk ik heb die foto gezien en Michard ia meer dan een volle wiellengte voor. En 'n foto liegt toch niet maar een foto liegt wel. Ik haalde het geval aan van jhr. Bosch van Drakestein in de halve beslissing van het wereldkampioenschap in 1922 te New Brighton. Ik was daar en begrypende, dat de spurt zeer spannend zou worden was ik in het verlengde van de eindstreep op het middenterrein op myn bulk in het gras gaan liggen, zoodat de voorzitter- kamprechter over my heen kon kyken. Het ging my genoeg aan het hart, maar ik heb daar zuiver hunnen waarnemen, dat de Engelschman John son, die ook het wereldkampioenschap won, myn landgenoot met ongeveer 5 centimeter had ge slagen. Twee dagen late- publiceerden de bladen een loto van dezen prachtigen stryd en daarop was jhr. Bosch van Drakestein, die net als Michard thans aan het kantje van de baan reed, duidelijk winnaar. Ik haaide nog zoo'n geval aan en er werd zelfs by geteekend op een stukje papier met een pen de positie van den fotograaf ten opzichte van eindstreep en renners. Ik betoogde dat als er in schuine richting tusschen de wielen door werd gefotografeerd, het beeld op de foto de positie altyd valsch weergeeft. Met grooten hartstocht hebben de Franschen zich op deze foto geworpen, die in de Fransche bladen zal worden gepubliceerd en ik twyfel niet of de schijn ïal op deze foto in het voordeel van Michard zyn. Maar voor de werkelykheid houd ik my nog aan de uitspraak van den heer Collignon en wel om deze reden, dat als het verschil een banddikte heeft bedragen, alleen de heer Collignon dat verschil heeft kunnen con st ateeren, en dat ik weiger te gelooven dat een geroutineerd waarnemer als de heer Collignon ziet, waar maar twee renners in de baan waren, zich by een aanmerkelijk grooter verschil dat voor ieder ander waarneembaar was, zoo schro melijk zou hebben vergist. De sympathieën en de hartstochten hebben m. U meer waargenomen dan de klare oogen. Uiteraard werden er verschillende andere dingen bijgehaald. Faucheux zei o. m. dit Woensdagavond te Amsterdam zal Michard eens even laten zien wie de baas is, Hansen of hy. En misschien verliest Falck Hansen dien avond ook van Scherens en Moeskops. Ik acht dit alles zeer wei mogelyk. Maar het zyn alle byzaken, die niets te maken hebben met het geval te Kopenhagen. Te Kopenhagen en dit was Piani volkomen met mjj eens was Falck Hansen in een top vorm en hy reed met meer overtuiging dan Michard, die van nervositeit ontredderd was. De sterkste man te Kopenhagen was voor my Falck Hansen, ik zeg de sterkste, en niet de snelste. De sterkste was Hansen door zyn moreel over wicht. In den laatsten en beslissenden rit was Michard in de laatste bocht toen Hansen gepasseerd was reeds geslagen. Michard kon buitenom absoluut niet meer winnen. Dat was uitgesloten. Hy poogde het toen binnendoor te doen en gelet op de positie, in stryd met het reglement. Een dis kwalificatie was op haar plaats geweest. VON GRONAU IN CHICAGO De Duiwche vlieger von Gronau is met zijn -drie begeleiders op bet vliegveld van. Chicago vlot geland. TE ROTTERDAM. In het Notarishuis aan de Geld. Kade./ Op Woensdag 2 Sept., des namiddags ten 2 uur VOORLOOPIGE AFSLAG.' Pand en erf, Kruisstraat la, b. Trekgeld 20.000. Pand en erf, Havenstraat 33. Trekgeld 16.300. Volgens de faiilissementsstatistiek over Augus tus 1931, samengesteld door v. d. Graaf en Co. N.V. (afd. Handelsinformaties) zyn uitgesproken in Noord-Holland (excl. Amsterdam) 30, Amster dam 27, Zuid-Holland (excl. den Haag en Rotter dam) 24, den Haag 23, Rotterdam 9, Utrecht 6, Gelderland 15, Noord-Brabant 33, Limburg 11, Zeeland 5, Friesland 6, Groningen 5, Overijssel 4, Drente 8. Totaal over Augustus 206 faillissemen ten. Totaal vanaf 1 Januari 2243, totaal zelfde tydvak vorig jaar 2036 faillissementen. ROTTERDAM, 2 September. De pryzen heden besteed aan de Goop. Tuinbouwveiling „Rotter dam en Omstreken G.A. waren als volgt. Heil. kaskomkommers le soort f 7.70, 2e soort 4.40, 3e soort 2, Holl -platgl. komkommers le soort 4.50—6.70, 2e soort 1.50—3.80, 3e soort O.EO —1.60, bloemkool le soort 6.10—8.80, 2e soort 2.203.50, alles per 100 stuks, komkommerstek 1-1.70, spinazie 11.6017.20, postelein 75.0— 9.80, tuinboonen /g—10.30. pronkboonen ƒ11,70— 15.90 per 100 kg-, sla (Meikoning) le soort 2.20— 7.30 per 100 krop, peen 6.20-13.10 per 10O hos, snyboonen 30 ,58 ct., Dultsche j'riniesseboonen 14 16 ct,, stejnprincesseboonen 2025 ct., stok- 25 —31 ct. per kg,, andyvie ƒ1.60—3 per 100 struik. Vertaling door van R. 21.) Toen Erich den brief zijner moeder uit de handen zijner hospita ontving, stond hij juist vooir den spiegel en strikte zijn witte das. Een brief voor meneer den bouwmeester, kraaide de dikke vrouw met het kropgezwel, en compliment van juffrouw Fritsche, of u straks beneden op de eerste komt soupeeren? Dood we, beste jufrouw Maschke, ant woord© Erich en trok zijn rok aan. Over vijf minuten ben ik present. Pradhtig, hijgde juffrouw Maschke en knipoogde: Die juffrouw Ulla is nu al dol van plezier. Nu dan mag men zeker wel felici- teeren. Ik weet niet lachte hij vergenoegd. Af wachten en geduld oefenen, juffrouw Maschke. "Wel, wel, zoo'n fijne familie en geld als water. Piekfijn, spotte Erich. Eerste klasse. Beiden schaterlachten. August Fritsche handelde vroeger in boter en kaas en gros en nu deed hij in grondspecu- laties ook e® gros, won nu en dan den raad van den jongen architect in. Ja, meneer Fritsche was een prachttype! had een huis aan den Kurfiirstendamm, bewoonde twaalf kamers, alle praahtig-stijlloos ingericht, had auto's en bedienden. Noodigde hem tweemaal per week uit voor het avondeten en wilde hem „partout" tot schoonzoon hebben. En Ulla ja, dat was ook 'n type: mooi, rurig, donker als de nacht en millioenenrijk. Nu kon hij kiezen tusschen de roode Lotte en de zwarte Ulla dat dolle Berlijn! HIJ stak een sigaret op en dacht er over, of fret niet beter zou zijn, naar slot Hohenlinden te rijden, inplaats van zich aan de vleeschpot- ten van den kaas-oweër te mesten. Maar dan besloot hij liever met Ulla te sou peeren en Fransche champagne te drinken. Lotte zal zich ergeren en branden van jaloezie, dacht hij. Juist goed! Waarom lonkt zij ook al tijd tegen oom Hans, dien verwenschten hans worst? Nu volgt de straf ik laat haar spar telen als een visch aan den angel. De telephoon belde. Lotte meldde zich aan. Ach, m'n bruid? gekscheerde hij. Goeden avond! Al wakker' Woest ben ik, gilde haar stem, ik wacht reeds een uur op je. Waarom kom je niet? Niet disponibel, sdhat. Laat je intusschen door oom Hans maar het hof maken. Ik ben bij de Fritsche's te soupeeren gevraagd. Juist heeft juffrouw Ulla om mij gezonden. Een woedend geschreeuw. Die valsche kat! Ik, krab haar de oogen uit. Je moet dadelijk by ons komen. Spijt me, kind! Het souper duurt meer dan twee uur, dan nog de digeetie-sigaar let dus goed op: Juist om tien uur ben ik op het zomernaehtfeest in de Zoo. Tot weerziens. Intusschen veel plezier! In het toestel een toornig gonzen en sissen. Snel belde hij af, legde het boortoestel weg en rekte de armen. Oef, nu heeft ze bet de roode heks. Spoe dig naar Ulla's rijke vleeschpotten! Ach, ja, de brief! HIJ opende hem, en de lichtzin nige werd plotseling ernstig. Van mijn moeder Langzaam liet hij zich in een stoel glijden, steunde het hoofd in de hand en las.... Las van Godsgebod en menschenwaan, van moe derzorg en kinderplicht, van Gods rechtvaar digheid en der mensohen zonden, van Lucifers trots en zijn val ln de "hel, van de dwaalwegen van het nieuwe geslacht en van Sodoms einde. Uit ieder woord stroomde hem warme, in nige moederliefde tegen, iedere regel was een angstschreeuw: Kom terug bij ons, bij je moe der! De klokken der vaderstad klonken, de Dom klokken zongen hem ln het oor: Gedenk Je Schepper, die je leven en adem Inblies, en geest en kracht verleende, opdat je hem ln trouwe dlene. Want hy is Meester dér Wereld en alles, alles wat adem heeft, love den Heere!Gij echter nebt hem verlaten, dient den mammon, zijt een verstokt zondaar. Weewee! Zoo klonken en weeklaagden de klokken der kathedraalmoedertranen hadden het pa pier bevochtigd en het schrift gewijd. Maar in den trotschen eerzuchtige groeide het ver zet. Zoo dicht bij het doel zou hij ounkeeren en alles prijsgeven? Den gouden toren, die hem wenkte, verlaten en als de vrome knaap Fri- dolin, aan den leiband zijner moeder loopen. Uit de groote stad, van zijn wondere plan nen en de schoonste vrouwen afzien, om in een klein stadpe zich het leven te verbitteren? Neen duizendmaal neen! Niet naar bene den in armoede en diepte, maar omhoog naar bet licht, naar de zon, omhoog naar den gou den toren, dien hij zich gebouwd had. Een heerschar worden in deze groote stad, een machthebber van den nieuwen tijd genieten, leven, beminnen, lachen Zeker, moeder meende het heel goed, maar ze verstond den geest van den modernen tijd niet, wist niet dat hy een heerscliersnatuur had, die slechts in bevelen engenieten bevrediging vond. En bet hoofd in den nek werpend tortseer- de hij: Voorwaarts! Omhoog! Alle bruggen moet ik achter mij afbreken en met al mijne krachten op het doel losgaan, anders laat ik het leven er bij een doode! Hij stak den brief ln de kachel en hield een brandende lucifer bij de knetterende blaadjes. Nog een oogenblik aarzelde hijhet was de brief zijner moeder, gewijd door hare tranen Maar als hij haar volgde, bereikte hij nooit zyn doel, dan was het met zijn sohltterende carrière ten einde, Daarom, weg er mee. Met bevende handen streek hij een andere lucifer aan, juist als uit de eerste etage Ulla's massale stem door bet huis klonk: Mijn held, mijn redder, neem mij weg Jou geef ik alles, alles, zeg! Het beeld der moedei verbleekte. De dom klokken verstomden, de vrouw verkreeg weer macht over hem, zijn hartstochten overmees terden hem. Het volgende moment vlamden de witte blaadjes op, roode gloed laaide, grauwe asch daalde op den kachelrooster. Erich sloot de klep moeders brief was begraven. Van dat graf snelde hij weg naar de scboone Ulla, dronk vreugde en genot, en dan ging hij naar het zomernaehtfeest, danste als een krank zinnige, nu eens met de roode Lotte, dan weer met de zwarte Ulla, dronk en danste tot de morgen daagde. In de verte echter aan den Donauoever, weende een moeder om haar verloren zoon. HOOFDSTUK 17. Het Charitas-kerkje was ln feestdos, van den toren waaiden vlaggen, de klokken luidden, groene guirlandes versierden de muren, jonge berken bewaakten de poorten, rood herfstgoud trilde om toren, nok en dak, wierook geurde, en de Bisschop wijdde het bouwwerk tot een woning Gods. Het liep tegen den middag, toen de wijding ten einde liep en de Eeuwige Lamp voor de eerste maal brandde in het huis des Heeren. Daar de kerk de vele geloovigen niet bevatten kon, besteeg de Bisschop in het van goud schitterend feestgewaad den in de openlucht opgesteld en kansel en Meld zijn Bergrede: Zalig zijn de armen van Geest want hun is het koninkryk deir Hemelen De armen van geest, dat zijn de kleinen en ootmoedigeu, die, omdat zij niet zoo verstan dig zijn als de wereldlingen, in armoede ver gaan en leven moeten van de kruimels, die van de tafels der rijken vallen. Ze zouden verhongeren, als de Christelijke liefde, zich niet over hen erbarmde. Maar weest getroost, gij armen, vervolgde de Bis schop, ook voor U is de tafel gedekt: hier zult ge een tehuis vinden en ee» altaar, waar de Eeuwige Lampe brandt, het symbool van He- melsche liefde. Gij armen, gij zieken en klei nen, hier In dit asyl van den vrede zult gij rust en kalmte, geluk en een nieuw leven vin den. En zoo kom ik dan heden als herder tot U en roep U toe: „Welkom! Uw Bisschop ze gent dit Godshuis en het asyl, waarin ge voor taan wonen zult. Uw Bisschop zegent ook U en het werk der Christelijke Charltas, Uw Bis schop roept vooral een welkom toe aan de minderjarigen, met de woorden van den God- delyken kin/Ier vriend: „Laat de kinderkens tot mij komen, want hun is het Koninkrijk der Hemelen". Een luid gesnik, hevige ontrdering onder de geloovigen, en de moeders drukten haar lieve lingen aan het harte. Aan de overzijde der straat trok juist de zwarte Stilke met zijn vrienden lachend voor bij, op weg naar wijn, dans en onzedelijke ver maken. Ho, zie daar de vrome schaapjes, hoe z0 allen ln een stal geperst zijn, hoonde hij. Wij, ontwikkeld als wij zijn, gaan naar den tempel der natuur met lieve meisjes bij een frlsscben pot bier. Leve de vrijheid, de liefde, de dronk en de gezelligheid. Dreigend balde hij de vuist tegen de kerk, en zijn oogen vonkten liaat. Dat heele vrome nest rook Ik uit en voor den zwartrok heb ik een kogel. Want, wreken wil ik my. Zijn hand greep in den zak, waar hij krult en vuurslag had; ook een revolver ont brak niet Bevredigend knikte hij en trok, een frivool lied zingende, met zijn getrouwen verder. Aan de overzijde bij de kerk dwong de ze gen van den Bisschop de gemeente op de knieën, dan hield de herder met het vollt zyn intocht in het nieuw-gewijde Godshuis, om de pontificale Mis te lezen. Het orgelspel zette in, plechtig gezang weer klonk, en aan het altaar voltrok zich het Hei lige Offer. Des namiddags lag het kerkje stil en een zaam; de geloovigen hadden zich verwijderd, de kinderen van het asyl waren naar de zee getrokken, slechts pater Clemens bleef acihter als hoeder van het heiligdom. Des avonds trok hij zich in zijn kluis terug, om de eerste inschrijving In de kerk-kroniek te verrichten. Straks wilde hij nog eens in het kerkje gaan om den Heiland in het Tabernakel te groeten. Hij dacht het zich zoo hemelscih- schoon, in het Koor de „horae" te bidden, als alles stil was en de Eeuwige Lamp als een purper-zon brandde. De nacht bedekte de aarde met zijn donkere sluiers, de sterren schitter-straalden aan het firmament, het was een heilige stilte; slechts nu en dan sloegen de vlaggedoektn klapperend tegen den toren, dan hief de priester het gelaat op en glimlachte, in gepeins verzonken.,, J Bij de kerk dook een donkere gestalte op en sloop naar den toren. De deuren waren nog niet met goede sloten voorzien, maar slechts met een klamp bevestigd. Een snelle ruk en druk de deur week en de dief trad binnen. De zaklamp er uit lichtschijnsel, een baar- dis gelaat sprong uit het duister: de zwarte Stilke. Voorzichtig beklom hij de houten trap, die zich naar de Mokkekamer slingerde, waar een heele berg houtafval en spaanders in den hoek opgeslagen lag. Tevreden brommend goot een fles'ch benzine, die hij van den chauf feur van Mauke gestolen had, over spaanders en hout uit. Onderzoekend belichtte hij den klokkenstoel en mopperde, omdat hij van Ijzer was. Maar het gebinte van den toren bestond uit dro-g hout en zou als tondel branden. Langzaam ging hij, een groote ficsch petro leum leeg gietend, in het rond; nu nog een slagkoord in don berg spaander" gestoken en naar de trap geleid de lont was gereed en kon aangestoken worden Maar terwijl hij het vuurslag te voorschijn haalde, ontglipte hem de zaklamp en rolde 1» onbekende diepten. Hij stiet een vloek uit en stond als verstijfd temidden der zwarte duis ternis. Vuur in de klokkekamer te maken, kon hij niet wagen, de kleinste vonk kon zijn met ben zine bespatte kleeren doen ontbranden. HU moest eerst de trap zoeken, daar het einde van het slagkoord in brand steken en dan de plaat poetsen Terwijl hij in het donker rond stommelde, raakte hij den weg kwijt, Het zich op de knie zinken en tastte met de handen rond. Angst zweet parelde op zijn voorhoofd, want nu wer den ook zijn handen en armen met benzine en olie besmeurd. Zijn hoofd stiet tegen de klokken. Als uit het geestenrijk, klonken de ijzeren boden van God. de doodsebe stilte verbrekend, waarschu wend: „Gij zult niet dooden!" Een siddering overviel hem. Ja, hij was een misdadiger: htj wilde een moord begaan aan des Heeren pries ter en aan Gods Huls, dat hij in puin en asch wilde leggen. Weer stiet bij tegen het metaal, weer ver hieven de klokken haar stemmen: „Moord» naar!.... Schender van bet heiligdom!" (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10