22 UUR&TLRRLTUD Uit den 80-jarigen oorlog DE STERRENHEMEL IN SEPTEMBER. 6ÊEP1 Le 12 ura 21SLPT: te n ure 28£EPU\ te ioi ure DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1931 I HiPiMS HET SPOORBOEKJE. TWEE TREINEN OP DE MOERDIJK- BRUG. VERKEERSVERBETERINGEN IN EN OM DELFT. NOODLANDING VAN EEN LEGER VLIEGTUIG. DRONKEMANSRELLETJE TE ARNHEM vvvyo F B. EN W. TE AMSTERDAM. HET EERSTE KAMERLID HAFFMANS IR. H. HESSELINK. I DOOR EEN AUTO DOODGEDRUKT. EEN VERJONGINGSKUUR. AUTO DOOR TRAM GEGREPEN, J >4,3 AUTO TEGEN EEN BOOM. BELEG EN ONTZET VAN STEENWIJK. Feestviering na 350 jaar. Het beleg en ontzet van Steen wijk vormt een belangrijke episode uit den tachtigjariger oorlog. Ste-enwijk en Coevorden de strategische sleutels van het Noorden, waren voor Rennen berg, den naar de Spanjaarden overgeloopen verrader, van het grootste gewicht. Nadat deze Groningen onder Spaansch bewind had terug gebracht, moest hij ook trachten Steenwijk wéér voor Filips te winnen. In October 1580 sloeg hij met 6000 voerknech ten en 1200 ruiters het beleg voor Steenwijk, dat tot 23 Februari 1581 heeft geduurd. Alleen aan den moed en het beleid van den dapperen Staatschen hopman Johan van den Kornput, was het te danken dat Steenwijk voor den Prins van Oranje bewaard bleef, en dat Ren nenberg het beleg moest opgeven. Geen wonder, dat men te Steenwijk de fi guur van Johan van den Kornput hoog ver eert. Thans na 350 jaar heeft men zich opge maakt, het ontzet feestelijk te herdenken. Wei is diit eigenlijk niet den eigenlijken ontzet- datum, maar de koude Februaridagen leenden zich niet voor feestvieren. Woensdagmorgen zijn de feestelijkheden aan gevangen met plechtige koraalmuziek van den grooten toren der St. Clemenskerk. Herauten gingen te paard door de stad, om aan te kon digen, dat het feest was begonnen. Van half 9 tot 9 uur luidden alle kerkklok- !ken, waarna talloozen zich opmaakten naar de Groots of Clemens Kerk, waar de kerkelijke herdenking is gehouden. Het Comité had de sympathieke gedachte, in den gevel van het oude gemeentehuis, op het historische marktplein, een gedenksteen te plaatsen. Na den kerkdienst wend deze steen onthuld doc*r den eere-voorzitter van het feest comité, dén heer Mr. A. H. Goeman Borgesius. burgemeester van Steenwijk, die daarbij een rede uitsprak. Het hoogtepunt van den eersten dag was echter de opvoering van het door Mr. A. W. Kamp te 's-Gravenhage geschreven landspel „Houd Steenwijk''. Het spel liet als hoofdmotief zien, den strijd van Johan van den Kornput, den hoogbegaaf den krijgskundige, die door velen eerst niet be grepen, later toch als meerdere erkend wordt. De schrijver is in dit stuk zeer geslaagd en de opvoering wa3 een schitterend succes. 125 spelers werkten onder regie van den schrij ver mede, terwijl het tooneel gebouwd was door ir. J. A. G. v. d. Steur. De muzikale leiding was in handen van den heer Ed. Pon ten van Zwolle. Het spel duurde van 12 tot 6 uur. Na het tweede bedrijf werd het spel onder broken, omdat Z.K.H. Prins Hendrik in aan tocht was. De eerste feestdag werd besloten met een avondfeest in het park Ramswoerthe en een concert, waarna een groot vuurwerk werd af gestoken. Het aantal bezoekers van buiten was zeer groot, de stad was overvol, terwijl een opgewekte stemming overal werd geconsta teerd?* VRIJW. MIL. MOTORBRIGADE. Inspectie door H. M. de Koningin. Men meldt ons uit Apeldoorn d.d. 2 Sep tember: H.M. de Koningin heeft hedenmorgen een gedeelte van de Vrijw. Militaire Motorbrigade van de vijf Noordelijke provincies geïnspec teerd. De stroom van automobielen en motoren, die reeds hedenmorgen half 8 uur begon, duurde voort tot 11 uur, tot zich op het daarvoor aangewezen gedeelte van de Jachtbaan voor Berg en Bosch ongeveer 200 automobielen en 100 motoren hadden opgesteld. H.M. verscheen met gevolg, allen te paard. Zij werd tegemoet gereden door Overste mr. A. baron van Heeckeren van Keil uit De Steeg die H.M. gedurende het défilé begeleidde. Aan het einde van de colonne hadden zich de verschillende commandeerende officieren opgesteld. H.M. onderhield zich met den af deellngscommandant te Arnhem Overste van Ingen Schouten, den oorpscommandant van Den Haag B. ten Broecke Hoekstra en Overste mr. A. baron van Heeckeren van- Keil. Ook de commandant van den troep mr. D. van Wèlderen baron Rengers was hier aanwezig. H.M. verklaarde dat het Haar een genoe gen was geweest de motorbrigade te inspec- teeren en toonde Haar volle tevredenheid. Na afloop begaven de automobilisten en motorrijders zich naar de Steeg, waar ze ont vangen werden door de familie van Heeckeren van Keil. C-s Mil De rouwauto op iveg naar het kerkhof, gevolgd door de kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. Oud-Minister Aalberse bij den Uitvaart- dienst van mgr. Nolens, EIERENBESLUIT. Staatsblad No. 375 bevat het Koninklijk Be- sluit van den 17den Augustus 1931, tot toepas sing van artikel 14 der Warenwet op eieren. Aan de in het besluit vervatte bepalingen ontleenen we Eieren, waaronder in dit besluit worden ver staan kippen- en eendeneieren, mogen uitslui tend en moeten worden aangeduid met een der navolgende aanduidingen. versche eieren, koelhuiseieren, geoonserveer- de eieren of kalkeieren, eieren 2e soort, buiten, landsche eieren. Het is geoorloofd in plaats van „buiten- landsche" een duidelijke aanduiding van het land van herkomst te bezigen. Zijn de eieren uit Nederland afkomstig dan mag in de aanduiding het woord „Neder- landsche" of „Hollandsche" worden opgenomen. In plaats van het woord „eieren" mag in deze aanduidingen worden gebezigd een samen stelling van dit woord met den naam van de diersoort, waarvan de eieren afkomstig zijn, b.v. „Versche eendeneieren", „Geconserveerde kippeneieren". Versche eieren moeten voldoen aan de vol gende eischen: a. zij moeten bij seliouwing doorschijnend zijn, een onduidelijk zichtbaren dooier, stevig wit en een luchtkamer van niet meer dan 6 m.m. diepte bevatten. De Minister, met de uitvoering van dit besluit belast, is bevoegd, een andere diepte van deze luchtkamer vast te stellen, mits niet kleiner dan 4 m.m. en niet grooter dan 7 m.m. diepte; b. hun inhoud moet bij schouwing vrij zijn van duidelijk zichtbare vlekken of stippen, van donkeren rand op de scheiding van luchtkamer en eiwit, alsmede van aanwijzingen ,die duiden op ontwikkeling van een kuiken; c. zij mogen niet vuilschalig zijn; d. zij mogen voor zoover het kippen eieren betreft niet anders gereinigd zijn dan door plaatselijk afvegen met een vochtige doek; e. zij mogen geen behandeling hebben on dergaan, waardoor zij ongeschikt zijn om als versch te kunnen gelden; f. hun inhoud mag geen afwijkenden smaak of geur bezitten en moet in deugdelijken toe stand verkeeren De voorwerpen, waarin eieren met uitzonde ring van versche, worden vervoerd, of op mark ten, in winkels of op andere voor het publiek toegankelijke plaatsen ten verkoop of ter af levering aanwezig zijn, moeten aan de huiten- zijde zijn voorzien van een opschrift, vermel dende aanduiding, waarmede de eieren volgens de bepalingen in den aanhef van het besluit moeten worden aangeduid. Het pakmateriaal voor eieren moet droog, reukeloos en zindelijk zijn. Het bewaren van eieren onder wering van bederf door koeling, inlegging in eenige vloei stof of op eenige andere wijze, anders dan voor gebruik in het bedrijf van hem, die de eieren bewaart, mag slechts geschieden na schrifte lijke kennisgeving aan den burgemeester der gemeente, waarin de inrichting voor bewaring is gelegen. Dit besluit is in werking getreden met in gang van den eersten September 1931 en kan worden aangehaald onder den titel „Eieren- besluit". De „kleine uitgaaf" verschijnt op tijd. Onlangs hebben wij gemeld, dat er' gevaar bestond, dat het spoorboekje voor den a.s. winterdienst niet op tijd zou kunnen verschij nen. Immers door den brand, welke in den nacht van 14 op 15 Augustus J.l. in de zetterij van de drukkerij van J. van Boekhoven woedde, werd het zetsel van de beide uitgaven van den Officieelen Reisgids der Nederlandsche Spoor wegen geheel vernietigd. De kleine uitgave stond gereed voor afdrukken, terwijl de groote uitgave voor wat het binneulandsche gedeelte betrof, voor het grootste deel reeds was gecor rigeerd. „Spoor- en Tramwegen" meldt nu in dit ver band het volgende Met alle beschikbare krachten is men onmid dellijk aan het opnieuw opzetten van de Reis gidsen begonnen, doch het is thans niet meer mogelijk beide uitgaven nog vóór den aanvang van de gewijzigde dienstregeling van 4 October a.s. te doen verschijnen. In ieder geval zal vóór genoemden datum verschijnen de kleine uitgave van den Officieelen Reisgids (het 15 cents boekje), al is het dan ook met een ander letter type, immers behalve het zetsel ging ook het lettermateriaal geheel verloren. Teneinde het publiek in staat te stellen ken nis te nemen van de buitenlandsche verbin dingen zal bovendien vóór genoemden datum een tijdelijke uitgave van de voornaamste bui tenlandsche verbindingen verschijnen, waarvan de oplage echter beperkt is. Deze tijdelijke uitgave zal uitsluitend en voor zoover de voorraad strekt verkrijgbaar worden gesteld aan de stationsloketten tegen den prijs van 15 cent. De groote uitgave van den Officieelen Reis gids zal vermoedelijk omstreeks begin Novem ber verschijnen. ONTVLUCHT. Dinsdag is uit het gesticht „de Goede Her der" te Leiderdorp ontvlucht de 18-jarige vrouwelijke verpleegde A. R. Het meisje heeft waarschijnlijk kans gezien door een W.C.- raampje te ontsnappen. Oplettendheid van het locomotief- personeel voorkwam een ongeluk. In antwoord op de vragen van ir. v. d. Bilt betreffende de resultaten van het onderzoek, dat de Ned. Spoorwegen hebben ingesteld naar het feit. dat onlangs twee treinen tegelijkertijd op de spoorbrug bij Moerdijk reden, heeft minis ter Reymer thans het volgende geantwoord: De beveiligingsinrichtingen voor het berijden van de spoorwegbrug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk geven, blijkens, ingesteld onderzoek, bij juiste bediening volstrekte zekerheid van veilig spoorwegverkeer. Dat zij niettemin in den ochtend van 23 Juli jl. faalden, vond zijn oorzaak in een onnadenkendheid en een ver keerden handgreep van den dienstdoenden be ambte te Wiilemsdorp, waardoor de normale functionneering werd gestoord. Dientengevolge ging de mechanische controle verloren en kwam de veiligheid van het verkeer verder bepaalde lijk af te hangen van de oplettendheid van het personeel, dat aan weerszijden van de brug met de bediening van de seinen was belast. Echter hebben zoowel de beambte te Willemsdorp als die te Moerdijkbrug fouten gemaakt, eerstge noemde doordat hij, zij het ook overeenkomstig de dienstregeling, trein D 26 naar Lage Zwa- luwe liet vertrekken zonder stellige zekerheid van den wachter te Moerdijkbrug te hebben ver kregen, dat zich geen trein in tegenovergestelde richting bewoog, en laatstgenoemde, doordat hij in strijd met de dienstregeling de vastgestelde volgorde der treinen eigenmachtig heeft gewij zigd en trein D 8 naar Willemsdorp liet door rijden zonder dat hij daartoe van Willemsdorp vergunning had. Dank zij voornamelijk de oplettendheid van het locomotiefpersoneel der beide treinen, zijn deze reeds op een ouderlingen afstand van 600 M. tot stilstand gebracht. Omtrent de vraag, of nog maatregelen kunnen worden getroffen tegen de nimmer geheel te voorkomen mogelijkheid, dat het met den vei ligheidsdienst belaste personeel fouten begaat, wordt door het Rijkstoezicht met de directie der Nederlandsche Spoorwegen nader overleg gepleegd. DE HAGELRAMP TE 's-GRAVEMOER. Een totale schade van ongeveer 60 mille. WIE HELPT? Een commissie van deskundigen buiten de gemeente, onder leiding van ir. van Gogh, rijkstuinbouweonsulent te Breda, heeft na een nauwkeurig onderzoek ter plaatse, de schade toegebracht aan de tuinderijen bloemisterijen en boomgaarden, tengevolge van den zwaren storm en hagelslag, die de gemeente 's-Grave- moer op Zaterdag 15 dezer heeft geteisterd, vastgesteld op 42.2S0.50. Dit bedrag dekt al leen de geregelde bedrijven en wel voor zoo ver schade door deze werd opgegeven. Schade, beloopen door particulieren, is hierbij niet inbegrepen. Door eenige bedrijven werd de schade niet opgegeven en wanneer deze mede in aanmerking wordt genomen schat de com missie van deskundigen de totale schade aan de bedrijven toegebracht op 60.000. De beschadiging van het fruit, dat nog aan de boomen is gebleven, blijkt erger dan men aanvankelijk had gehoopt. Pruimen, peren en appelen, door de groote stukken hagel geraakt en gekneusd, beginnen nu te rotten en vallen van de boomen. De opbrengst van de meeste boomgaarden zal zeker tot een minimum worden terugge bracht. Een pachter van het fruit van een boomgaard van een hectare, die de pachtsom reeds aan den eigenaar had betaald, besloot het fruit, dat nog aan de boomen hangt, niet te plukken, omdat het zoodanig is beschadigd dat de opbrengst de kosten van het .plukken niet zou dekken. Het steun-comité, dat onder leiding van den burgemeester is opgericht, mocht reeds eeonige bijdragen ontvangen, waarvoor bericht van ont vangst aan de inzenders zal worden gezonden zoodra daartoe gelegenheid is. Hun die wen- schen bij te dragen om den nood van de be volking te lenigen wordt verzocht hunne bij dragen te zenden aan den heer heer P. M. van der Perk, gemeenteontvanger, 'sGravemoer Postrekening no. 23253. De gemeente 's Gravemoer telt slechts 1400 ingezetenen, is niet kapitaalkrachtig en kan in eigen kring onmogelijk in den nood voorzien. BEWUSTELOOS IN DEN TREIN GEVONDEN. In den trein uit Utrecht die gisterenmorgen te Arnhem aankwam, werd een man gevonden die in bewusteloozen toestand verkeerde en een schotwond in het hoofd bleek te hebben. Hij werd naar het Diaconessenhuis te Arnhem overgebracht. Hij had papieren bij zich, ten name van iemand uit Rijswijk. Zijn toestand is ernstig. Nader meldt men ons uit Arnhem, dat de man in het Diaconessenhuis, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is overleden. Omtrent de toedracht van het geval tast men momenteel nog geheel in het duister, te meer daar geen wapen is gevonden. In de portefeuille van den ongelukkige vond men o.m. een Nederlandsoh. paspoort en een. bedrag van l 200.—% FRUIT EN WARMOEZERIJ GEWASSEN De stand op 26 Augustus. Onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezery gewassen op 26 Augustus 1931 is, onder medewerking der Ryks- tuinbouwconsulenten, samengesteld naar gege vens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. Het fruit. De appelen zjjn ten gevolge van de sterke luis- aantasting niet voldoende uitgegroeid. Zooals reeds in vorige berichten werd opgemerkt, is het verschil tusschen bespoten en onbespoten zeer groot. Van de bespoten boomen is de bladstand, wat kleur en grootte betreft, beter en de vruchten zijn grooter. Het percentage kroet zal dit jaar zeer groot zyn, daar vele vruchten, ook van de peren door schurft zjjn aangetast. De stand van de ap pelen en de opbrengst van de peren zijn mati" tot vry goed. De stand van de bellefleurs Is in het algemeen beter dan van de goudreinetten. De druiven staan goed. De warmoezerijgewassen. De tomaten staan slechts vry goed. De verschillende koolsoorten, vooral bloemkool, hebben veel geleden van de vele regens en van bladluizen, voorts van vallers en van draaihartig- heid. De stand van de luitkool is vry goed. De bloemkool staat matig tot vry goed. Prei en pootuien vertoonen een goeden stand. De augurken en vooral de boonen hebben zeer veel geleden van het koude en natte weer. Het eerstgenoemde gewas staat matig tot vry goed. De boonen vertoonen een matigen stand. Leidt men uit de opgegeven cyfers, met inacht neming van den omvang der teelt in de verschil lende streken, het cyfer af voor het geheele land, dan verkrygt men het volgende resultaat, waarby het tusschen haakjes geplaatste cyfer aangeeft hoe de stand was op 22 Juli 1931. Appelen 56 (55) Peren 58 (59) Druiven 72 (77) Perziken (onder glas) 68 (66) Perziken (natuur) 56 (50) Tomaten 63 (77) Witte kool 62 (66) Roode kool 61 (65) Savoye kool 61 (62) Bloemkool 54 (591 Pootuien 67 (51) Prei 69 Schorseneer.en 74 Augurken 55 (68) Boonen 49 (60) Door de correspondenten wordt de stand opge geven in cyfers, waarby 100 uitmuntend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vry goed, 50 matig, 40 vry slecht, 30 slecht en IC mislukt. De nieuwe brug over het kanaal officieel in gebruik genomen. Gisterochtend werd de nieuwe brug ever het Provinciaal Kanaal te Delft officieel in gebruik genomen. De burgemeester mr. G. van Baren, heeft te voren een overzicht gegeven aangaan de de geschiedenis van het tot stand komen der verschillende werken tot verbetering van het verkeerswezen in en nabij Delft, waarvan deze brug in zekeren zin de bekroning mag worden genoemd. De nieuwe, monumentale brug over het provinciaal kanaal komt behalve de tram ook ten goede van het andere verkeer speciaal aan de industrieelen en zakenmenschen, öie nu niet meer langen tijd behoeven te wachten op het opengaan. Daarna sprak de heer Borghols, wnd. Com missaris der Koningin, die een beknopt over zicht gaf van het aandeel dat Ged. Staten hebben gehad in het tot standkomen van de werken. Uit naam van de gemeente Delft ver klaarde spr. de nieuwe brug voor geopend en knipte vervolgens het lint door, waarna het verkeer over de brug kon geschieden. I-Iierna werd de werking van de brug enz. ged emo n streer d WETHOUDERS VERKIEZINGEN. PIJNACKER. De heeren G. Sonneveld (C.- H.) en A. E. van den Burg (R. K.) werden her benoemd tot wethouder dezer gemeente. SCHIPLUIDEN. In de vacature A. Bon tehal (C.-H.) werd de heer A. Poot (A.-R.) be noemd tot wethouder; de heer M. J. van Oosten (R. K.) werd als zoodanig herbenoemd. HET CONFLICT BIJ DE KON. VER. TAPIJTFABRIEKEN. Men meldt ons uit Deventer: Naar wij vernemen hebben de werkbazen van de Kon. Vereen. Tapijtfabrieken besloten de beslissing over het al dan niet staken aan het hoofdbestuur van hun bond over te laten. Binnen korten tijd zou dat besluit verwacht kunnen worden. Het toestel licht beschadigd. Het legervliegtuig 505 uit Soesterberg heeft gisterenmiddag wegens dichten mist een nood landing moeten maken in de nabijheid van Tubbergen. Bij de landing werd het toestel lioht beschadigd. Het zal door personeel uit Soesterberg worden hersteld. Verwacht wordt dat het vandaag weer zal kunnen opstijgen. De inzittenden 1ste lult.-waarnemer van Ltnscko- ten en de leerling-vlieger sergeant Reyers ble ven ongedeerd. Politie-agerit ernstig gewond. Gisterenmiddag te ongeveer zes uur ontstond ln de Pastoorstraat te Arnhem een vechtpartij veroorzaakt door een vijftal dronken lieden, welke een zeer ernstig karakter aannam. Een der vechtersbazen haalde plotseling een mes te voorschijn en bracht daarmede den agent van politie G., die het vijftal alleen in bedwang moest houden, een steek in de lies toe. De agent was genoodzaakt zijn revolver te trek ken en loste eenige schoten in de lucht. Spoe dig kwam toen assistentie opdagen. Een der kerels, die in het tumult een bloedende wonde in den nek had bekomen werd onmiddellijk ge arresteerd, terwijl ook de vier anderen naar het Centraal politiebureau konden worden over gebracht, waar allen in bewaring zijn gesteld. De agent G. werd met de autobrancard naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, en daar ter rverpleging opgenomen. Zijn toestand is, hoewel ernstig, niet levens gevaarlijk. Gisterenavond kon hem nog geen verhoor worden afgenomen. ONGELUK BIJ DE JACHT. In het jachtveld te Boekei en Schaft (N.-B.) ging hij het kruipen door prikkeldraad het geweer van een der jagers af. De jachtopzie ner H. kreeg het schot ln zijn schouderblad. De ongelukkige is naair het R.K. Gasthuis te Eindhoven vervoerd. (ZOMCWÜD) y339 3MIHV De Zon beweegt zich deze maand door dé sterrebeelden den Leeuw en do Maagd. In dit laatste beeld ligt het punt Weegschaal of herfstnachteveningspunt, het snijpunt van zonsbaan en equator. Op 24 Sept. bereikt de zon dit punt en passeert zij dus den equator; dag en nacht zijn dan even lang. De middaghoogte van de zon varieert van 47 gr. tot 36 gr. terwyi de lengte van den dag afneemt van 13 u. 40 m. tot 11 u. 45 m. In het begin der maand valt de ware middag, d.l. het tijdstip waarop de zon, in het Zuiden, haar hoogsten stand bereikt, nagenoeg samen met den middelbaren middag; aan ihet einde der maand valt de ware middag 9 min. vroeger. Maan: L. K. 5 Sept.; N. M. 12 Sept.; E. K. 18 Sept; V. M. 26 Sept. Verduisteringen. De zon staat omstreeks de zen tijd in de nabijheid van het vlak van de maanbaan, zoodat we weer een periode van eclipsen meemaken. In deze periode komen twee gedeeltelijke zoneclipsen voor, n.l. op 12 Sept. en op 11 Oct.; beide zijn in Europa on zichtbaar. Op 26 Sept. is er echter een totale maans verduistering, die ln ons land zeer goed is waar te nemen. We komen hierop nog nader terug. Planeten: Venus, Mars en Neptunus zijn on zichtbaar. Mercurius is morgenster en heeft op 21 Sept. zijn grootste elongatle. De planeet komt dan ruim 1% uur vóór de zon op. Jupiter komt uit de ochtendschemering te voorschijn. Eind September komt hij reeds 4 uur vóór de zon op. Saturnus staat in den vooravond laag in het Z. en gaat aan het einde der maand reeds te 11A uur (zomertijd) onder. üranus staat ongeveer y3 gr. ten Z. van de ster zêta van de Visschen. F unctie-verdeeling. In een Dinsdag gehouden vergadering van het nieuwe college van B. en W. werden de funoties als volgt verdeeld: Wethouder S. R. de Miranda (S.D.A.P.) publieke werken met 'toebehooren, stadsont wikkeling en grondbedrijf, benevens volks huisvesting. Wethouder E. Polak (S.D.A.P.) financiën en levensmiddelen. Wethouder E. Boekman (S.D.A.P.): onderwijs en kunst. Wethouder mr. G. C. J. D. Kropman (R.K.) arbeidszaken, brandweer en statistiek. Wethouder E. J. Abrahams (V.D.)bedrijven en handelsinrichtingen. Wethouder J. Douwes Jr. (A.R.): openbare gezondheid en maatschappelijke ste-uii. De heer De Miranda werd benoemd tot waarn. burgemeester. Het Eerste Kamerlid de heer O. M. F. Haff- mams te Helden is ernstig ziek en Dinsdag uit voorzorg voorzien van de laatste H.H. Sacra menten. Buitengewoon hoogleeraar te Delft. Bij Kon. besluit is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de afdeeling der werktuig- en scheepsbouwkunde aan de Technische Hooge- school te Delft, om onderwijs U> geven »n de mechanische technologie, ir. H. Hesselink, te Eindhoven. WIJ LEVEN IN EEN „GROOTEN TIJD" De Haagsche „Avondpost" merkt het vol gende op; Blijkens de zoo juist gepubliceerde gegevens is het met de opbrengst dear belasting op de publieke vermakelijfcbeden over het jaar 1930 in 's 'Gravenlhage merkwaardig gegaan. Immers- de bioscopen hebben 55.000 meer opgebracht; de toonjeelvoorstelil'iingen 35.000 minder. Deze cijfers spreken boekdoelen spreken heele bibliotheken. De belasting op de publieke ver makelijkheden bedraagt 20 pOt. zoodiat een eenvoudige berekening leert, dat over 1930 de bioscopen in onze stad 275.000 meer hebben ontvangen dan het vorig jaar en het tooneel 175.000 minder. Tweeërlei ziet men hieruit. Dat de „bios'' nog niets van zijn aantrekke lijkheid verliest, integendeel, en dat het too neel een steedis harder beetaa-ns-strijd te voe ren krijgt. Men zou nog een derde conclusie kunnen hebben: dat „de miaJlaise'' ook nog al schikt, wanneer het bioscoop-bezoek zoo toe neemt. Maar dit laten wij rusten. Het is, meer dan ooit, een moeilijke tijd voor (het tooneel. Wordt eigenlijk ook niet meer dan ooit de mentaliteit, de geest van den doorsnee-mensch oppervlakkiger, vluchtiger? Het gemakkelijke, directe, sensati-oneele ver maak trekt; de diepere, meer bezonnen, in- houd-rijkere ontspanning wordt veria ten. Het goede boek wondt slecht verkocht; het goede tooneel verwaarloosd. Stampvolle bioscoopza len, 's middags en 's avonds, van dag tot dag; leego' zalen van het tooneel, enkele uit zonderingen daargelaten. Maar: we leven Immens, zegt men, in „een grooten tijd?" Tragisch ongeluk bij het uitvoeren van reparaties. Gisterennacht was de 35-jarlge garage eigenaar H. Meyran in zijn werkplaats aan de Hoogstraat te Enschede bezig reparatie werkzaamheden te verrichten aan een auto, waartoe hij het achtergedeelte van den wagen had opgevijzeld. De heer Meyran had zich on der den auto begeven teneinde op die wijze zijn werkzaamheden te kunnen uitvoeren. Op een gegeven moment is het achtergedeelte gevallen met het noodlottig gevolg, dat de heer Meyran bekneld geiraaMe. Eerst vanmorgen in de vroegte is het slachtoffer gevonden. De dood was toen reeds ingetreden. De heer Meyran was gehuwd ®n laat twee kin deren achtex-. Volgens het Neue Wiener Journal ls inen m de Weensche vakkringen hoogst verbaasd over bet volgende geval: Eenige weken geleden kwam een Weensch ingenieur in het ziekenhuis om zich van een breuk te laten opereeren. Op uitdrukkelijken wensch van den patiënt werd bij de operatie ook de verjongingsmethode van dr. Doppler op bem toegepast. Met een bijtend vocht werd de zenuw uitgeschakeld, die de bloedvaten der klemklieren vernauwt. Daardoor krijgt de ze nuw, die de vaten moet verwijden, de over hand. Er ontstaat een levendige bloedcirculatie in de kiemklieren, het bloed brengt nieuw leven in het verouderde orgaan, de voeding wordt beter, de stofwisseling ga-at sneller en de pro ductie van hormonen neemt toe. Een algemeene verjonging is het gevolg- Nu leed de ingenieur nog aan de gevolgen van een verlamming in de pezen: teenen en voeten bleven slap en hij kon zonder stok niet loo-pen. Reeds drie dagen na de operatie bemerkte hij tot zijn groote verbazing, dat zijn voeten weder na 34 jaren warm aanvoelden. Bij het betasten bleken zijn teenen zich weer te kun nen bewegen en na eenige dagen gehoorzaam den ook de voeten weer aan zijn wil. Thans loopt de man weer kaarsrecht. Daar geen enkele verjongingsoperatie nog dit gevolg had bereikt, is de heele Weensche dokterswereld komen fiijken. (Vad.), Locomotief ontspoord. De óhautfeur van een vrachtauto, behoo* rende aan de heeren Davids en KiievAt te Stads kanaal d'ie dienst tusscluen Stadskanaal len N. Amsterdam onderhoudt had de onvoorzich tigheid terwijl hij even bij den heer Hoogeveen te Hooge Smilde -binnen wais, den eiuto vlak bij de rails van de tram MeppelSmilde te plaatsen. De laatste tram van Meppel, die Dins dagavond omstreeks 11 uur daar tea- plaatse moest passeeren, greep den auito *1® flank. De auto kwam voor de locomotief te staan en werd ongeveer 15 meter meegesleurd, -waarna de locomotief on-tapoorde. De machinist kreeg eenige verwondingen van niet eirnstiigen aard. Verder kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De locomotief werd li*5™- hesoka-ddgd, de auto werd gedeeltelijk vernield. Drie gewonden. Dinsdagmiddag is 0011 uit Groningen komen- de auto bij het Win-schoterdiep tegen een boom opgereden De 13-jar ige bakkersjongen "W. uit En-gelbert kwam tusschen den boom en den wal gen terecht en werd in ernstigen toestand naai; bet diaconessenziekenhuis vervoerd. De bestuurder K. uit Muntendam werd met zijn dochter, die een hoofdwonde bekwam, even eens naar het ziekenhuis overgebracht. MAN VERMIST. Reeds eenige dagen wordt te Alphen a/d Rijn vermist de 25-jarige K. De man heeft zich in den loop van de vorige week per fiet« naar Leiden begeven om daar een bezoek te brengen aan zijn vrouw die in het Academlsck Ziekenhuis verpleegd wordt. Hij is daar inde* daad geweest, doch sindsdien spoorloos vel» dwenen. L.i«—^3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6