FEUILLETON mmm SPORT EN SPEL LUCHTVAART DE HEMELBESTORMER WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931 RADIO-PROGRAMMA OPENLUCHTTHEATER VALKENBURG inbraak. «MÉM» STATEN-GENERAAL. INTELLECTUEELE TOENADERING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE. FELLE BRAND TE LANDSMEER. ONGELUK MET DOODELIJK GEVOLG DIEFSTAL. ROMAN VAN FELIX NABOR. WERELDKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN. SNELHEIDSWEDSTRIJDEN TE DETROIT. OVER DEN STILLEN OCEAAN. AMY JOHNSON. MARKTBERICHTEN. DONDERDAG, 10 September. Huizen (208 M„ 1004 K.H.) 8.00 KRO.; 10 00 NCRV.11.00—2.00 KRO. Daarna, NCRV.8 00 9.15 en 10.0010.15 gramofoonplaten; 10.15 r;e- kendienst; 10.4511.30 gramofoonplaten11.80 12.00 godsd. halfuurtje door Pastoor Perquln1 12.00 politieberichten; 12.15—1.45 KRO.-trio; i 45 gra-mofoonplaten2.00 handwerkcursus3.003.45 vrouwenhalfuurtje4.005.00 ziekenuurtje5.0e cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.450.45 harmonium-concert; 6.45 gramofoonplaten; 7 00 vragenhalfuurtje7.30 politieberichten: 7.45—0 00 H. Herman (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello) mevr. R. A. v. d. HorstBleekrede (piano)9 (H) —9.15 gramofoonplaten; 9.15—9.45 V. Clee.din- „Iets over de historie van Noord-Brabant"- 0 45 gramofoonplaten10.00 Vaz Dias10.15—11.30 con cert door de Philips-harmonie o. 1. v. K. v. d Weyden. Hilversum (1875 M. 160 K.H.) uits). AVRO uitzending: 8.00—10.00 en 10.15 gramofoonplaten; 10.3011.00 lezing; 11.0012.00 orgelconcert door Fr. Hasselaar met medew. v. mej. Hejiderfik (zang); 12.002.00 Kovacs Lajos en zijn orkest In de pauze gramofoonplaten; 2.00 zenderverzor- ging; 2.304.00 AVRO.-kwartet4.00—5.00 zieken- uur; 5.00 gramofoonplaten; 5.30—6.00 Omroepor kest; 6.00 sportpraatje6.30—7.00 Omroeporkest (vervolg); 7.00 E. G. Kleerekooper„De piano studie in de opvoeding"; 7.45—8.30 vervolg Om roeporkest; 8.30—9.00 lezing; 9.00—10.00 gramo foonplaten 10.00 Vaz Dias10.15—11.15 aansl. Ho tel Brlttannia Vlissingen. Dansmuziek* 1115 12.00 gramofoonplaten. °aVe,oLry f1^54'4 M' 193 KH-) 11.05-11.20 lezmg; 12.20 orgelspel; 1.20 orkest; 2.20—2.5(1 gramofoonplaten4.05 dansmuziek4 50 orkpqt 5.35 kinderuurtje; 6.20 berichten; 6.50 piano^ duetten; 7.10 lezingen; 8.20 orkest, H. Hevner (bariton), T Jones (tenor). L. Tertis TviolaTT Morrison (piano), Koor; 10.00 berichten- 1020 lezing; 10.4012.20 dansmuziek; 12.20—12.25 teie Parfls („Radio-Paris" 1725 M., 174 khi 8.05 en 12.50 gramofoonplaten; 4.50 concert; 6.50 gramofoonplaten; 8.20 radio-tooneel9.50 strijk kwartet en solisten. o11 a n g e n b e r g (473 M„ 634 K.H 1 7 25-8 20 40-35-12.15 en 12.30 gramofoonplaeni 25—2 50 orkest; 5.20-6.20 orkest en solisten; 8.20 orsest berichten en tot 11.20 orkest; I.20—12.20 dansmuziek gramofoonplaten). 2MaenU?£^°90g M" 260 KH0 12 J!5- «rtisteS- g^fc-ioss0 511, 8'20-10-35 orkest en dansmuziek^ vervolg concert; 10.50—12.50 Brussel 50 gramofoo vervolg concert. _~7n_(33?'2 887 K.H.) 5.20 orkest; 6.50 gra mofoonplaten; 8.20 concert; 9.20 orkest. Zees en (1635 M., 183,5 K.H.) ca. 7.00—7.50 gramofoonplaten; 10.55—12.20 berichten; 12 20 gramofoonplaten; 1.15—2.20 berichten: 2.30—3.20 gramofoonplaten; 3.204.50 lezingen; 4.505.50 concert; 5.50—8.20 lezingen; 8.20 Oud-Berlijnsche dansavond; 9.10 voordracht; 10.40 berichten en vervolgens orkest. (508,5 M„ 590 K.H.) 5.20 orkest; 6.50 gramofoonplaten; 8.20 orkest; 9.05 lezing; 9.20 De golflengten-verdeeling. Het bericht over een nieuwe verdeeling van de golflengten voor de radio-zenders, wordt in welingelichte kringen voorbarig genoemd, meldt een N. T. A.-telegram uit Bern. Slechts heeft het Internationaal Bureau voor wereld-teiegrafie te Bern voeling gehad met de radio-autoriteiten der verschillende landen. Hierby hebben verscheidene landen, waaronder Dultschland, met het oog op den vooruitgang der techniek, een afwijzende houding aangeno- men, Radio-censuur voor kinderen. Door de „Association des Auditeurs de la Dif fusion Frangaise", is bekend gemaakt, dat alle programma-gedeelten, die minder geschikt zijn voor kinderen, in de pers door een byzonder tee- ken.. zuilen worden gekenmerkt. Een moderne getuige. Het is dikwyls moeilijk by een aanklacht we gens radio-storing, hiervan voor den rechter het wettige bewijs te leveren. Een radio-luisteraar te Melbourne wist dit echter op overtuigende wijze te doen door in de rechtzaal een kleine ge luidsfilm, waarop de storing was vastgelegd, als getuige te doen afdraaien. Radio-Paris in Essarts-le-Rai Men verwacht thans in October a.s. den nieu wen zender van Radio-Paris in Essarts-Ie-Roi in bedrijf te kunnen nemen. Zooals reeds werd medegedeeld stonden voor de opening van den zender nog alleen moeilijkheden over het ver krijgen van toestemming tot het leggen van ka bels in den weg. Thans is echter toestemming van de autoriteiten van Parjjs en Versailles ver kregen en zal de verbindingskabel met Parijs kunnen worden gelegd. East Pittsburgh. De groote Amerikaansche zender East Pitts burgh met een vermogen van 400 K.W., heeft proefuitzendingen aangevangen. De Advocaat-Generaal bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch eischte tegen H. J. G., bank werker te Amsterdam, wegens inbraak in bet stationsgebouw te Swalmen, iy7 jaar ge vangenisstraf. „Elckerlyk" als massaspel onder leiding van „De Graal". Een avond-voorstelling in de openlucht, als reeds „het najaar 't woud penseelt, de blaad'ren bruint en noodt e-n geelt", ziedaar ongetwijfeld een haciheiij-k experiment. Vooral in dezen natten moesson, dien wij euphemfetisdh voortgaan „nazomer" te noe men, maar die veel meer op een vervroegden winter gelijkt schijnt het een gewaagd stua „vrinden, neven en maghen" uit te noodigen tot liet Dijwonen van een opvoering, die de hoofdstrekking heeft de toeschouwers te ent hechten van al wat hen bindt aan dit onder maanscJhe. Want de kille avond-nevel trekt het kunst I-levende „gheeelscap' telkens af van de geeste lijke schoonheid der ziel, om het neer te voeren naar de stoffelijke zorg voor het aardsc-he om hulsel, da', door den voohtigen damp met koude en .krankheyt" wordt bedreigd. Wanneer wij derhalve naar waarheid getui gen, dat de honderden, dl© Zondagavond de ongunst dea elementen trotseerden, geen oogen- blik spijt hebben gehad van hun kloekmoedig besluit dan brengen wij meteen aan de Lim- bungstihe graalmensjes de beste hulde, die wij haar kunnen toezwaaien voor haar jeugdigen durf, waarmee zij in het reeds vergevorderd seizoen dn massaspel op touiw zetten en tot welslagen brachten. Het mooie, maar tevens het moeilijke van eeu drama-vercolking door spreekkoren, schuilt hierin dat „elckerlyk" (iedereen) zijn eigen per soonlijkheid moet afleggen, -om geheel op te gaan in net spel der gemeenschap. En deze moeilijkheid is in dit geval des te grooter naar mate uit den tekst duidelijker blijkt, dat de Middel-nederlandsChe dichter de meeste van zijn allegorische figuren door één persoon uitgebeeld beeft willen zien. Elckerlyk en de Doot, Kenni-sse, Deucht, Biecht©, Cracht, Schoon,heyt en Vroescap, (wijs heid) zij allen zijn door den auteur als enkel voudige personages gedacht. Slechts „neven en maghen 't Gheeelscap en de Seven Si nr. en zijn stellig In het meervoud gezien. Doch ou danlks dit hezrwaar, dat vooral in de intieme samenspraak tusschen Elckerlyk en de Doot op den voorgrond treedt, is de groepsgewijze voorstelling van dit zinnebeeldig spel, artistiek beschouwd, toch wel te verantwoorden, te meer daar zij een ongezochte gelegenheid biedt om een schat vam kleurrijke tafereelen met zwier en staatsie te ontplooien. Met veel vernuft had den de Graal-leidsters van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om het natuurlijk rotsdécor van het openluchttheater telkens de stoffeeren met tol van sierlijk uitge doste meisjes-figuren, die tusschen het berfst- getlnt struikgewas op het vöörplan en tegen te ruige mergelblokken op den achtergrond hoogst schilderachtige groepen vormden. Persoon .ijk© accenten in de voordracht zijn bij een spreekkoor bij voorbaat uitgesloten. En de fijnere nuances gaan bijna onvermijdelijk te loor. Daarentegen wint het gezamenlijk spel aan kracht waar sterke gemeenschapsgevoe- lens tot uiting worden gebracht. En zoodoende kwamen de scènes met het „Gheselscap'', „'t Goed" ©n de „Neven en Magihen" het -beste tot haar recht. Ook de dans der met bloemen getooide „Sohoonbeyt" was lieflijk van jeugdige gra tie al werd de tijdnood bij de voorbereiding hier vooral hinderlijk gevoeld. Maar de enkele oogenblikken dat de voorstel ling even haperde werden ruimschoots ver goed door het in den regel uitmuntend samen spel van de uiteenloopende kraci. en, die hier waren samengebracht. Want naast de Graalmeisjes van Lindenheu. vel verleenden ook tal van jonge dames uit Heerlen en Maastricht haar medewerking. Dat het gelukt is al deze elementen te rangschik, ken, te oefenen en samen te smelten in ééne dictie getuigt van een organisatie-vermogen en een artistiek talent, die bewondering afdwin gen. Een nauwelijks minder zware taak was het, de onderscheiden groepen smaakvol te kleeden ieder naar zijn eigen aard maar alle zoodanig geordend naar snit en kleur, dat zij in volko men harmonie oen beeld schiepen van gave schoonheid en zuivere kunst. Dat was bet werk -van den priester-schilder Jean Adams te Rolduc, en met overtuiging brengen wij hem huild-e voor zijn glans-rij ken en stijl-vollen aTbeld. Henri Hermans, de -bekende Maastrichtsohe toonkunstenaar had welwillend de muzikale illustratie op zich genomen van enkele pas sages in dit alle-gorisah drama. Dat hij deze opdracht beschaafd en beschei den vervulde tot onverdeeld genoegen van alle toehoorders zal eenieder bevroeden die zijD weloverwogen spel heeft 1-eeren kennen en waard eereu. En dat zijn spel zoo juist bij de voorstelling paste is een aanduiding te meer van het hooge beschavingspeil waarop deze kunstuiting der Graalmeisjes zich bewoog. Want d.'t is de groote voorsprong van hare eerste proeve boven de meeste opvoeringen door dilettanten, die ondanks herhaalde pogin gen ©r maar niet in slagen, een zekere slor digheid van dictie en onbeholpenheid van actie te overwinnen. Bij de G-raal daarentegen vonden we al da delijk bij de eerste kennismaking een voor namen stiil en een beschaafde voordracht, die ons de kleinere tekortkomingen gaarne over het hoofd deden zien. Dat wij deze jeugdige dilettantjes het volgend jaar in het open- iuhttheater mogen wederzien, ziedaar den oprechten wensch van allen, die de katholieke jeugdbeweging bewonderen en liefhebben. R. L. In verband met deze eerste grooteTe opvoe ring in Limburg door De Graal deelt men ons nog mede: Jarenlang reeds werkt „de Graal" in het Zuid-Limburgsche mijngebien, zonder veel naar buiten te treden. Maar zij werkt en groeit er, langzaam maar zeker heeft zij er een kern van getrouwen gevormd, waarop zij rekenen kan, en die haar idealen weer verder en ver der uitdragen. Het snel opkomende, ondanks alie malaise steeds zich uitbreidende Linden- heuvel, Lutterade, en Gdeen, zijn het cen- trnm van haar werkzaamheid. Nu voor het eerst is zij naar buiten opgetreden, met liet openluchtspel „Elckerlyk", waaraan groepen meisjes uit allerlei Llmburgsche plaatsen en steden onder haar leiding hebben deelgeno men. We weten het allen, een Limburger kén tooneed spelen, en de Graal heeft ideeën op tooneelgebied. Elkeerlyc, de levensweg voot lederen mensch. Elk der figuren uit het spel werd door een groep van meisjes gespeeld; bij „elckerlyk" zelf waren verschillende leeftijden In de groep uitgebeeld, de dood verrast Immers iedereen, bet kleine meisje zoo goed als de oude, afge leefde vrouw Weer werd het hier duidelijk; het spelen ln groepen brengt een nieuwe, sterke, sugges tieve kracht ln het spel; de overgave van ve len tot het vertolken van één gedachte, heeft op zichzelf iets, wat den toehoorder diep in de ziel aangrijpt. Elk dier meisjes „ieder mensch", bedreigd door den dood, ieder mensch stervend in de armen van zijn deugd, voor leder mensrh ge nade in de H. Sacramenten, het komt met zooveel meer aandrang, zooveel concreter tot ons in het groepen spel. Zondag a.s. zal Elckerlyk nog ééns in het Rotspark worden uitgevoerd, maar dan ook onherroepelijk voor het laatste. En zoo zal dit jaar het seizoen ln het openluchttheater te Valkenburg eindigen met een, èn wat de artis tieke uitvoering, èn wat inhoud betreft, waar dig slot. het eerste water is door de nieuwe sluis in het Bosscherveld geloosd. Het pas vol'. tooide waterwerk nabij Maastricht. Sluiting der tegenwoordige zitting. Naar wij vernemen, zal de Staatscourant van hedenavond het besluit bevatten, waarbij mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk tot voor zitter der Eerste Kamer is benoemd, gedurende de zitting, welke op den 3-den Dinsdag van deze maand zal aanvangen. Tevens zaJ de Staatscourant een besiui-t be vatten, waarbij de Minister van Staat, minis ter van Binnenlandsohe Zaken en Landbouw door de Koningin wordt gemachtigd a.s. Zater dag des namiddags te 3 uur in een vereenigde vergadering der beide Kamers d-e tegenwoor dige zitting van de Staten-GeneraaJ te sluiten. Voordracht van Nederlandsche hoogleeraren. De Nederlandsche afdeeling van de Tech nische Commissie, bedoeld in het verdrag betreffende intellectueele toenadering tusschen Nederland en België, heeft de volgende Neder landsche hoogleeraren aangewezen om vóór de a,s. Kerstvacantie voordrachten te houden aan Belgische universiteiten: Prof. dr. W. J. de Haas (Leiden) aan de universiteit te Brussel; Prof. dr. G. W. Kernkamp (Utrecht) aan de universiteit te Leuven; Prof. dr. F. M. Jaeger (Groningen) aan de universiteit te Brussel; Prof. dr. P. Zeeman (Amsterdam) aan de universiteit te'Gent; Prof. dr. J. van Glnneken (Nijmegen) aan de universiteit te Luik; Prof. dr. F. E. C. SCheffer (Delft) aan de universiteit te Gent. Over uitzending van een hoogleeraar van de Vrije Universiteit te Amsterdam worden nog onderhandelingen gevoerd. PLANNEN VAN HET U. S. O. De leiding van het Utrechtsch Stedelijk Or chest is voornemens ln het komende seizoen tal van noviteiten uit te doen voeren. We noe men: een Symphonie van Badings, In a sum meir garden van Delias, Prologus brevis van Van Gilse, Konaert für Or Chester Opus 38 van Hindemith, Symphonie van Ketting, Ijzer gieterij van Mossolof, Rapsodie viennoise van Sohmitt en Symphonie van Sjtsjerbatsjef. Van oudere meesters komen tot uitvoering concer ten van Lully, Manfredini en Vivaldi, suite VII van Soheiffelhut, Don Quiohot-suite van Telemann en symphonie in D. van Wagenseil. Een aantal dezer werken werd reeds in het vorig© seizoen aangekondigd, doch kwam toen nieit aan de beurt wegens ziekte van Evert Cornells. De brandweer kon weinig uitrichten Gisterenavond kort na negen uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de carrosseriefabriek en wagen-makerij van den heer J. v. d. Veen te Landsmeer. Eenige carrosserieën en auto's verbrandden, terwijl de geheel van hou-t opgetrokken werkplaats even een-s een prooi der vlammen is gewonden. De brandweer, die met veel materiaal ter plaatse was kon tegen de vuurzee niets uitrich ten en bepaalde ziah in hoofdzaak tot het be perken van den brand. Een naast de wagenmakerij gedegen boerde rij kon behouden blijven. Er bestond gevaar, dat een benzinepomp zou worden aangetast, doch de brandweer mocht erin slagen dit gevaar af te wenden. Het Is te begrijpen, dat deze brand in de an ders zoo rustige gemeente veel belangstelling trok. ANTON DIRKS Naar men ons meldt heeft de bekende opera zanger Anton Dirks met de Koninklijke Vlaam- sche Opera te Antwerpen een serie gastvoor- stellingen afgesloten. Hij zal o.a. optreden als Kurwenal in Tristan en Isolde, met welk werk dit theater zijn sei zoen opent. De volgende partij zal zijn Telra- mund in Lohengrin. SCHRIFTELIJKE CURSUS STAATS INRICHTING. Aangemoedigd door het groote succes vorig maal met het geven van een schriftelijken cursus in Staatsinrichting bereikt, heeft het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden besloten met ingang tan 15 October a.s. weer een derge- lijken schriftelijken cursus te geven. Aangezien het vorig jaar de deelname te groot was, zal voor dezen cursus slechts een beperkt aantal deelnemers worden toegelaten. Daar men door het volgen van een derge- lijken cursus, welke zoo is ingericht, dat hij voor iedereen te volgen is, op buitengewoon gemakkelijke wijze geleidelijk een inzicht krijgt in de wijze, waarop bestuurd worden de staat, de provincie en de gemeente, zal ook ditmaal, evenals ln het verleden, de deelname uit alle rangen der maatschappij (waarbij gedacht is aan heeren burgemeesters, secretarissen, ge meente-secretarie- en kantoorpersoneel, wet houders, raadsleden, onderwijzers, geestelijken, middenstanders enz.) wel weer groot worden, temeer waar de kosfen zeer laag zijn gesteld. Verdere inlichtingen worden gaarne ver strekt door het Centraal Bureau der K.S.A., Steenschuur 17, Leiden. AANRIJDING. Op den Elndhovenschen weg te Eindhoven is een arbeider, werkzaam bij de stoomwals, door een motorrijder aangereden. De onge lukkige kwam plots achter de wals te voor schijn. Hij brak een been, bekwam meerdere andere verwondingen en moest naar het R. K. gasthuis worden overgebracht. De motorrijder bekwam geen letsel, maar de duo-man liep hoofdwonden op. DOOD DOOR SCHULD. De chauffeur C. den O. te Rotterdam was door de rechtbank aldaar en het Gerechtshof te 's-Gravenhage wegens het veroorzaken van den dood van J. v. d. Voordt te Moordrecht bij een auto-ongeluk tot 3 maanden gevangenis straf veroordeeld. De Hooge Raad verwees de zaak naar het Bossche Gerechtshof, dat verd. wegens gebrek aan bewijs heeft vrij gesproken. A. M. v. d. B. te Goes was wegens eenzelfde feit door de rechtbank te Middelburg veroor deeld tot 6 maanden hechtenis. De Hooge Raad verwees ook deze zaak naar het Bossche Hof, dat verd. veroordeelde tot 3 maanden hechtenis met ontzegging van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Meisje door de tram gegrepen. Maandagavond is mej. D. v. d. Ven uit Zee land bij Grave (N.->Br.) die bij familie te Nij megen gelogeerd was, door de electrische tram aldaar gegrepen, terwijl ze per fiets de rails wilde oversteken. De trambestuurder poogde tevergeefs de aanrijding te voorkomen. De jong© dame werd gegrepen en tegen den grond geslagen. De dokter constateerde schedelbreuk Gistermorgen is het meisje aan de gevolgen overleden. Te Eindhoven is gearresteerd de 27-jarige werklooze v. d. K. uit Zeelst, wien men bij een brand te Strijp een geldkistje had toe vertrouwd. Hij beweert, dat onbekende mannen het kistje hadden weggenomen, terwijl hij het een oogenblik had neergezet om kinderen tegen te houden, die op het brandende huis toeliepen. Later is het kistje teruggevonden. De waarde papieren zaten er nog in, maar contanten ad 200 waren eruit verdwenen. VAN EEN HOOIZOLDER GEVALLEN- Te Budel is mej. B. van een 3 meter hoogen hooizolder gevallen. Zij werd bewusteloos opge nomen en bekwam een hersenschudding. Haar toestand is ernstig. Vertaling door van R. 26) Ontzetting en afgrijzen overal; doodsgejam- mer, steunen en kermen van gewonden, gil lend schreeuwen om hulp door hen, die onder het puin bedolven werden dof, wanhopig reutelen der stervenden. Duisternis heerschte in de vernielde zaal. De dood ging door de rijen der gekwetsten, brak hen met koude hand den nek. Om het eigen leven te redden, zocht ieder, die nog loopen kon, aan de omklemming des doods te ontkomen en den uitgang te bereiken: met armen en beenen vechtend, stegen ze over puin en lijken en gewonden, sloegen neer wat in den weg stond. Als wilde dieren vielen de menschen elkaar in de duisternis aan, als electrische vonken flitsten de oogen door het donker, als hamers sloegen de vuisten, als roof- diergehuil klonk het geschreeuw der over winnaars; Uit den weg daar. Uit den weg! Trillende lichamen, steunende vrouwen, die zich zoo even nog lachend ln den dans draai den, legen druipend van bloed, met stof en vuil bedekt, onder de puinhoopen, verminkte armen en beenen staken omhoog, hier een verpletterde borst, daar een vrouwenvoet in zijden kous, die zich rood verfde, daartusschen gespleten mannenschedels met verwarde haren en witte vrouwenhalsen, waaruit het bloed in roode heekjes opwelde Klachten, zuchten, steunen, doodsgerochel, «teeds maar weer hulpkreten dan nog de moordende strijd der overlevenden, zich drin gend naar het matte schijnsel, zichtbaar bij den gescheurde® ingang over den berg van puin en gteenhoopea Aan de dooden, aan de redding der bedol- venen dacht niemand, ieder zocht slechts het eigen leven te redden. Naastenliefde, medelijden en erbarming wa ren dezen menschen vreemd; de anderen moch ten ten gronde gaan, als zij zelf maar gered werden. En in den strijd om hun eigen red ding scheurden zij elkaar aan stukken als wilde dieren. Erich Rrafft en Lotte, die zich in het uitge strekte gebouw goed konden oriënteeren, vluchtten bij het eerste donderend gekraak door een achteruitgang. Red mij, breng mij naar buiten, huilde Lotte in doodsangst Ik wil niet sterven, maar aan jou zijde leven. Ik vlucht met jou, waarheen je wilt al mijn geld zul je hebben. Wat beteekent al je geld, als mijn eer verlo ren is, steunde hij. Men zal mij de schuld ge ven, dat het gebouw ineengestort is en als een misdadiger in het tuchthuis sluiten. Vree- selijk. Juist daarom moeten wij vluchten, Erich. In Parijs zijn we veilig. En de dooden en gewonden? Wat gaan die ons aan, riep Lotte licht zinnig. Dan hadden ze thuis moeten blijven. Kom, laat ons vlug naar Hohenlinden gaan en dan vannacht nog naar den Rijn. Vlug naar den auto. Zij stormden heen, maar onverwachts hield Ernst Krafft ze tegen. Halt, woedde hij tegen zijn broer, kom mee naar moeder! Moeder? schreeuwde Erich, Moeder Is hier, nu waar alles ineenstortte? Dat is jouw werk, riep Ernst verbitterd, die pronkerige leugenkolos, die evenals jij op leemen voet staat. We kunnen hier niet blijven, knarse tandde Erich onder den greep dezer stalen vuist. Het zou onze dood kunnen zijn. Heb je het beter verdiend! too-rnde Ernst. Als je eigen werk je verplettert, is het slechts de gerechte straf voor je misdaad. Kom. Lotte zocht haar geliefde te bevrijden, maar Ernst dacht niet aan loslaten. Weg, snauwde hij haar toe Gij hebt ons dezen man ontrukt en ons klein trouw Para dijs vergald. Nu, in het aangezicht van den dood haal ik hem terug en breng hem daar, waar hij behoort; Bij zijn moeder en voor Gods Gericht. Ontstuimig trok hij Erich met zich mede, door gangen en nu eenzame ruimten, tot hij aan den Foyer kwam, waar hij zijn moeder achtergelaten had. Knarsetandend onderwierp Erich zich aan de grootere kracht zijns broeders, terwijl Lotte zich schreiend en klagend in veiligheid bracht. Na lang zoeken vonden de beide broers hun moeder Tot op de borst met puin bedekt, lag Beate aan den rand der verwoeste zaal, het gelaat was ongekwetst, maar bleek als dat eener doo- de. Toen Erich dit onbeweeglijke gelaat zag, dat hij eens zoo teer bemind en honderdmaal gekust had, stiet hij een hartverscheurenden kreet uit en wierp zich naast zijn moeder neer. Al zijn zonden stonden voor heim, berouw knaag de aan zijn ziel en tranen ontwelden zijn oogen. Moeder, schreeuwde hij, lieve moeder, ver geef mijWord wakker! Open nog slechts eenmaal je mond en zeg mij een lief, goed woord. Maar de mond bleef gesloten en het gelaat stijf en onbeweeglijk. Waanzinnige smart woel de in de borst van den ontaarden zoon, wan hoop overmeesterde hem. O, moeder, riep hij luid, wat heb ik je gedaan? Dood, dood en ik ben je moor denaar. Zijn rouw veranderde in sdlirik en ontzet ting. Moeder-moordenaar! klaagde hij zich zelf aan. Ze zuilen mij grijpen en in de gevan genis in het tuchthuis zullen zij mij brengen! Neen, neen, neen, ik wil niet! Weg wil ik weg! Moeder, vergeef mij! Moeder, vaarwel! Hij kuste de bleeke, stille lippen en sprong weg, eer Ernst het kon ver hinderen. Ernst liet hem loopen; zijn straf zon hij niet ontgaan, want in eigen boezem droeg hij een vreeselijken rechter, aan wien niet te ont komen viel: het geweten. Zijn geweten, dat ontwaakt was bij den aanblik zijner moeder, dat hem geen rust zou laten, zoolang hij leefde. Met dezen hamer, door God In zijn borst gelegd, ging Eri-ch zijn oordeel tege moet. Ernst echter knielde bij zijn moeder neer. krabde met beide handen steenen en puin weg, tot het geheel© lichaam vrij lag. Dan nam hij haar op den arm, vlijde haar doods bleek gelaat tegen zijn borst en ging met den dierbaren last iheen Bij de eerstvolgende deur trof hem een gruwelijke aanblik Daar lag de schoone Ulla tusschen de deur geklemd met verbrijzelden nek; een vallende steen had haar getroffen en haar een wonde geslagen, waaruit het donkere bloed ontsnapte. Naast haar kromde zich oom Hans als een dik ke zwarte worm. Op zijn schedel gaapte een wond, en het bloed liep hem over voorihoofd, oogen en gelaat. Hij wi-schte het met een wit ten zakdoek af en kreunde hartverscheurend. Toen zijn oogen een weinig gereinigd waren, zoodat ze de dingen in 't rond konden waarnemen, richtte hij zich op en keek om zich heen. Bij den aanblik van Ulla, zijne doode danse res, werd hij door zulk een onbesChrijflijken angst aangegrepen, dat hij een verschrikkelij- ken kreet uitstiet en schreeuwend vluchtte, om zijn kostbaar leven in veiligheid te bren gen. Politieagenten en hospitaal-soldaten snelden nu toe om alles te regelen en den verongeluk ten de eerste hulp te verleenen. Ernst baande zich met moeite een weg over de puinhoopen en bereikte eindelijk deu uitgang. Maar waar heen nu met moeder? Waar was een on derdak en geneeskundige hulp? Toen her innerde hij zich het kerkje In de buurt, den priester en het asyl: daar waakten de Engelen der barmhartigheid daar zou ook zijn moeder opname vinden. Hij drukte haar stevig aan zijn borst en legde zijn oor tegen haar mond, was dat niet een zucht geweest?Had zij ziCh niet in zijn armen bewogen? Leefde zij nog? Had de hemel haar behoed voor een plotselingen dood? Spoedig ijlde hij naar het asyl om zijn moeder aan de hoede van den geneesheer toe te vertrouwen. Halfweg kwam hem pater Clemens tegemoet. Toen hij hoorde, wat er gebeurd was, vouwde hij stom de handen. Dan ging hij met Ernst naar het asyl, deed zusters en geneesheer op staan en snelde naar de plaats des onheils, om te helpen, te redden, troost te brengen Hoe meer hij naderde, des te heviger werd het lawaai. De jammerkreten der gewonden, die uit het theater gebracht werden, gilden door den nacht, zuchten, steunen, weenen, klach ten en daartusschen de bevelen der agen ten, die de nieuwsgierigen terugdrongen en den weg vrijhielden, voor het transport deT gewonden. Jammer, Klachten, no d en ellende, smar ten en pijn zwollen aan tot een orkaan, die als een huiveringwekkende klaagzang, ais een dui zendvoudige weeklacht der menschibeid ten he mel steeg. HOOFDSTUK XXI Naar de eeuwigheid. Rusteloos, als door een demon voortgezweept dwaalde Erich door den nacht en ging ieder mensch bevreesd uit den weg. Voortdurend zag hij het bleeke, lijkkleurige gelaat zijner moeder voor zich, hoorde hij de aanklacht van zijn geweten; „Moordenaar! Moordenaar!" Berouw doorgroefde zijn hart, doch het kwam te laat. Te laat was het, om goed te maken wat hij aan zijn moeder, aan God en de wereld misdreven had. Keerde hij in de stad terug, hij zou gearresteerd en wegens het veroorza ken van dood door sch-ulu tot jarenlange tucht huisstraf veroordeeld worden; want hij droeg de verantwoording van den theaterbouw en dit bouwwerk was ineengestort Daarmee was zijn bestaan vernietigd, zijn naam gebrand merkt, zijn droom van roem en rijkdom, glans en geluk vervlogen het was gedaan met hem. Slechts de kogel bleef hem nog over of de vlucht. En daar hij het niet waagde de hand aan zich zelf te slaan, wilde hij naar een ander land en onderduiken te de menschenzee van Parijs of Londen. Wanhopig, moe en hongerig kwam hij tegen middernacht op slot Hohenlinden aan. Stom en duister stond het in den nacht. Het personeel was gevlucht, na alle kisten en kasten openge broken te hebben; slechts de huismeester was gebleven, liep angstig door het kasteel en zocht zijn heer, die niet te vinden was. Erich doorliep de prachtige ruimten, die nog bet stempel van den rroegeren tijd droe- BRAND. Te Kloosterhout bij Winschoten is gisternacU de behuizing van J. de Jonge afgebrand. Ef werd weinig gered. Alles was verzekerd. Gisteren heeft te Brasschaert by Antwerpen de wedstrijd om het wereldkampioen wielrennen over 100 K.M. plaats gehad. Er waren meer aan 200.000 toeschouwers De wedstrijd werd gewonnen door den Belg Haemerlinck in 2 uur 39 min., 2 de Ronsse (Belg'ë) 3 Schepers (België), 4 Leducq (Frankrijk), 5 Bulla (Oostenrijk), 6 Lionchonet (Frankrijk), 7 Buse (Duitschland), 8 Braspenning (Nederland). Deze acht eerste renners arriveerde ntezamen, 9 Opperman (Australië) op 500 M, 10 Boogaard (Ne derland) op 1 K.M. De Nederlander Braspenning maakte een zeer goeden indruk. In de derde ronde kwam hy te vallen, waardoor hy een achterstand kreeg, welken hy echter weer spoedig inhaalde. Daarna had hy nog tweemaal met bandenpech te kampen. Bovendien beweert hy in zyn eigen sprint ge hinderd te zyn. De Miss England gebroken Volgens een V.D.-bericht wordt uit Detroit (Michigan) gemeld, dat bij een der volgende races Maandag de Miss England II is omge slagen en in tweeën gebroken. Kaye Don bleef ongedeerd. De trophee werd gewonnen door Miss Ame- rica VI, bestuurd door den broeder van Com- modore Garwood. LONDEN, 8 September. (V. D.) Uit Tokio wordt gemeld dat Dinsdag 5.27 uur plaats, tyd twee Amerikaansche vliegers Tom Moyle en Cecil Allen te Tokio zyn gestart voor een vlucht over den Stillen Oceaan. Zy hopen Seattle in de Vereenigde Staten in veertig uren te bereiken. BERLIJN, 8 September. (V. D.) Amy John son, die op 28 Augustus haar retourvlucht van Tokio naar Engeland was aangevangen, is heden middag even na 3 uur op het vliegveld Tempelhof te Berlyn geland. Amy Johnson was naar bekend is haar Azievlucht op 14 Juli te Londen begonnen en nadat zy in Japan was aangekomen heeft zy daar eenige weken vertoefd. De retourvlucht verliep tot nu toe geheel volgens het program. Zy had voor den afstand van Tokio naar Berlyn onge veer 10 dagen noodig. RODENRIJS, 8 September. (Coöp. Groenten- veiling-Vereen. „Berkel en Rodenrys" G. A.) Komkommers lo soort 3A07.10, 2e soort 1 4.10, witte komkommers le soort j 5.206.40, 2e soort 2.302.80, bloemkool le soort 3.204.90, 2e soort 1, sla 0.40—-1.10, savoye kool 2.50, roode kool 1.50, andyvie le soort 11.10, 2e2 soort 40 ct., perziken 411 per 100 stuks, rente- gevers 28, stokprinaessen 1334, Stamprin sessen 1724, duitsche boonen 7.ÖO- 17.80, pronkboohen 12.5017.80, unflboonen f 1540. 'W spinazie 5.4012, postelein 4.20—5.20, peren 825 per 100 kg., tomaten A 2.106.50, B 1.80—4.60, C 1.20—5.20 per 100 pond, peen 1.405.50, kroten 0.501.10, pieterselie 1 per 100 bos, komkommerstek 10—30 ct. per kist. ROTTERDAM, 8 September. (Bericht van de Rotterdamscho Eierenveiling, Warmoezierstraat) Kipeieren 36.60, eendeieren 3.504.90 per 100 stuks. Aangevoerd 135.000 stuks. ROTTERDAM, 8 September. De pryzen heden besteed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken, G. A. waren als volgt; Holl. kas- komkommers le soort 8.10, 2e soort 4.70, 3e soort 1.50, Holl. platglaskomkommers le soort 3.70—0.90, 2e soort 1.70—3.10, -3e soort 0.80— 1.40, bloemkool 1.10—3, andyvie 1.30—1.60 per 100 stuks, komkommerstek 0.601.20, spinazie 6.50—10.60, dunsel 4—8.30, postelein 7—10.10, pronkboonen 13.8016.50 per 100 kg., peen 4.60—7.50 per 100 bos, snyboonen 26—48 ct., duitsche prinsessen 14—21 ct„ stamprinsessen 1823 ct., stokprinsessen 2333 ct. per kg. J30TTERDAM, 8 September. (Veilingsvereen. „Vrye Aardbeienveiling Charlois"). Stokprinses sen z. dr. 2028, 2e soort 612, snyboonen 1625, idem stek 613, stamprinsessen 19 22, clapp's favorite 1822, 2e soort 1315, spinazie 813, gieser wildeman 911, 2e soort 45, witte kool 12.40, uien 2.602.90, roode kool 1.80—3, .gele savoye kool 1.90—3.60, triumf de vienne le soort 2334, 2e soort 13 16, seigneur d'esperen 12—15, 2e soort 5—7 per 100 kg., seldery 11.40, radijs 0.801.80 per 100 bos, bloemkool le soort 6.20—8.50, 2e soort 2.50—3.80, 3e soort 1—1.80, andyvie 1.60—l.SO per 100 stuks, tomaten A 55.90, B 45, C 44.90, CC 2—2.20 per 100 pond. gen. In de eetzaal dronk hij vlug een paar glaasjes cognac en begaf zich dan In het bou doir van Lotte, een bekoorlijk vertrek, de wan den met zijde bekleed, verguld plafond en heer lijke Rococo meubels. Hier lag Lotte, kramp achtig schreiend op den divan, zlnnelooze kre ten uitstootend, terwijl zij nerveus haar haar doorwoelde. Bij Eriahs binnenkomen sprong ze als een kat op en siste hem toe: jy bent van alles de schuld! Waarom heb je zoo slecht gebouwd? O, jij schoft, jij hebt ons geruïneerd. Zwijg, schreeuwde hij, anders worg ik je! Wlie heeft mij clan in dit Sodom gehaald, jij toch, niet waar? Jullie leven is geheel op leugen en bedrog gebouwd, en, dwaas die ik was, liet mij door jullie verleiden. Mijn rein ouderlijk huis heb ik verlaten, om jullie in het vuil van je roove-rshol te volgen, ln het hol der woekeraars en bloedzuigers van het volk. Niet om jullie gestolen schatten gaat het, maar om tnyn eer, om mijn toekomst en oim het leven der men schen, die vannacht den do d vonden of veron gelukten. Wat beteekenen daarbij je rijkdom men? Een bagetel. Het gaat om meer, jou roode heks, het gaat om leven en vrijheid. Als mor gen vroeg d-e politie komt en ons in hechte nis neemt, komen we allen in het tuchthuis ik, je vader, en jij. Neen, neen, schreeuwde zij en staarde hem vol ontzetting aan. En of! Je vader, die oude vos. heeft lont geroken en is gevlucht. Jou echter liet hij hier zitten. Nu ze zullen je wel halen in de vroegte, a.ls de zon opkomt! Men zal je Uit je mollig bedje halen en in een gevangeniscel slui ten, op water en brood. Maar je hebt (bet ver diend. Waarom laat jij je gevangen nemen on- noozele hans? Ik ga er van door en over den Ryn. Daarom snel in d-e torenkamer om mij te verkleeden dan vaarwel, zoetelief, trouwelooze schat! Neem me mee, bedelde zij, ik heb je toch lief en wil tot in de eeuwigheid bij jou blijven. Je liegt, roode heks. Neen, neen -ik zweer het je! (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10