ALGEMEEN OVERZICHT. ARM SPANJE! Wacht u voor pessimisme WERK VAN GEHEIME KRACHTEN DRANG NAAR VREDE Uit het Poolijs WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931 VAKVEREENIGINGSCONGRES TE BRISTOL. Critiek oP de regeering. WAT GEBEUREN KAN Geen patriot wenscht langer te leven in de schaduw der bajonetten. DE HERDENKING VAN DEN MARNESLAG. DE TERUGTOCHT VAN DE NAUTILUS. HET ROEMEENSCHE KABINET IN GEVAAR. DE MOORD OP HOLOWKO. NIEUWE POOLVLUCHT VAN DE ZEPPELIN. Communisten achtervolging in een ziekenhuis NIEUWE INCIDENTEN. ALLE GODLOOZEN-ORGANISATIES IN JAPAN ONTBONDEN. DR. STEGERWALD OVER HET WERKLOOZENVRAAGSTUK. TRAGISCHE CIJFERS. BUITENWONEN DOOR WERK LOOZEN. DE AMERIKAANS CHE DAY". „LABOUR Het vraagstuk der werkloosheid. WEER EEN BOMONTPLOFFING TE GENUA. Mac Donald voor het Lagerhuis Het ge li eel e lagerhuis was gister, toen de tengewone zitting begon, gevuld, 't Was g van de opmerkelijke wijziging, dooi a alle labour-afg-evaardigden naar de op banken waren verhuisd, terwijl e con tieveu met de liberalen thans in de regeerings- banken hadden plaats genomen. Het eerste punt van behandeling was ver kiezing van sir Dennies Herbert (conservattef) tot vice-president, in opvolging van den Ia. bourman die was afgetreden. In antvoord op een desbetreffende vraag van Henderson, verklaarde MaoDonald dat he denavond de kwestie van vertrouwen zal wor den gesteld. De eerste botsing tussch-en Henderson en zijn vroegeren chef MaoDonald had plaats on der applaus uit de regeeringsbanken gevolgd door applaus uit de banken der oppositie. Hen derson, het regeeringsvoors-tel besprekend om het debat over de begrootingsire-soluties niet langer dan tot Donderdag te laten duren, pro testeerde tegen deze overhaasting der zaken bij de huidige crisis, waarop MaoDonald sar castisch antwoordde, dat hij tenminste te vreden was, dat Henderson toegaf dat er een crisis bestond. In de boodschap des konlngs, die vervolgens werd voorgelezen wordt o.a. gezegd: Volgens de meening van de minister van Zijne Majes teit eisaht de huidige toestand der nationale financiën het invoeren van een nieuwe be lasting en het ten uitvoer forengien van bezui nigingen in de nationale uitgaven Zijne Majes teit beveelt deze kwestie aan voor een onder zoek van zijn getrouwen in het lagerhuis en hij hoopt, dat zij dienovereenkomstig maat regalen znillcn itöhtöh- Nadat de koninklijke boodschap in het lager huis was voorgelezen, stelde MaoDonald de be noeming voor van ©en commissie „voor de mid delen" en ie&de daarbij de volgende krachtige verklaring af: Er doen zich somwijlen gebeurtenissen voor, waaraan men slechts het hoofd kan bieden als men moed heeft. Het is dan niet gemakkelijk een licht en populair besluit te nemen. Op 8 Augustus j.l. werf bekend gemaakt, dat de Bank of England in verband met de veront rustende terugtrekking der deposito s en er goudreserven van nreeninig was, dat de s- stand ernstig zou kunnen worden. De crisis is sedert dien dag toegenomen, r werden tijdelijke credieten gesloten om de Af vloeiing van het goud tegen te houden, n e derde week van Augustus waren de oredie en feitelijk uitgeput en een nieuwe leening was noodig om te verhinderen dat de gou 1 van het pond verwoest werd. Feitelijk kwamen in het lagerhuis iederen ag berichten binnen het een nog onguns -ïg-er het andere. De toestand had zich zoodanig on w - dat het duidelijk was dat storm op handen was. Konden wij dezen niet ontgaan,, dan zon den groote verwoestingen worden aangericht. De regeering moest snel en krachtig handeden zonder acht te geven op de partijen. Wij moes ten maatregelen treffen, opdat wij een kans zouden krijgen onze verdedigingslinie uit te breiden. Zoodra dit is geschied, kunnen alle andere kwesties zorgvuldig en nauwkeurig worden onderzocht, zooals het probleem der oorlogsschulden. Wat betreft de oorzaken van den tegenwoor- digen toestand, zei-de Mac Donald, dat de moei lijkheid hierin bestond, dat wij absoluut door de omstandigheden gedwongen waren een - leening op te nemen. De conservatieven en li beralen verleenen hiertoe hun toestemming. De eerste minister verklaarde uitdrukkelijk dat nimmer tij-de-ns het gaheeile verloop der besprekingen van Snowden, die d.ze met toe stemming en medeweten der regeering voerde, de banken zich met politieke voorstellen Had den ingelaten. Zij hadden zich alleen daartoe bepaald de regeering deskundigen iaa mm e de voorwaarden hunner leening te geven. De premier zeiJe: Er is herhaaldelijk van een samenzwering der bankiers gesproken en van een poging om de politieke beslissingen van de city uit te controleeren, Hij moest echter uitdrukkelijk vaststellen, dat door geen bui tenstaande autoriteit do politiek van den staat mag worden gecontroleerd. (Bijval bij de re geerings partijen en protest bij de oppositie). Noch eenige financieele noch eenige andere organisatie (en hier richtte hijgden blik op de arbeidersoppositie) zal dat recht worden toe gestaan, om de nationale politiek te dioteeren. Met betrekking tot de omvangrijke onderhan delingen, die vrij spoedig na de herstelovereen komst enz. moesten begonnen worden, en geen succes konden hebben wanneer niet de aller beste verhouding tusschen Frankrijk, Ameri ka en Engeland geschapen was, zeide Mac Donald den blik op Henderson gericht: „Het is te hopen dat zij, die ervaring hebben in de leiding der buitenlandsche aangelegenheden er voor gezorgd hebben, dat in den strijd tegen de banken niet kan worden herhaald wat on langs van de zachtmoedige goedaardigheid der New Yorksche banken en van de ganscbe Ame- rikaansche bankwereld werd gezegd." Thans wilde de eerste minister overgaan tot de maatregelen van spaarzaamheid voor alle lagen der bevolking, maar bij werd door de vraag onderbroken boe bet met hem zelf ging, waarop hij antwoordde. „Ik zal mij een korting van duizend pond moeten getroosten." Op de vraag naar den mogelijken levensduur der regeering verklaarde Mac D-onald, dat het haar plicht is zoolang te blijven bestaan tot de crisis is overwonnen, totdat de wereld op nieuw ervan overtuigd is, dat het pond ster ling onaantastbaar is en dat de loonen en de Inkomsten des volks van den verwoestenden invloed bevrijd zijn, die ze onlangs bedreigden. Wanneer het lagerhuis zal hebben uitge maakt dat niets meer gedaan kan worden, za! de regeering bereid zijn haar mandaat ter be schikking des konihgs te stellen. De rede van den eersten minister duurde een vol uur. Henderson zet het labourstandpunt uiteen Terstond na Mac Donald nam Henderson het woord, die verklaarde, dat hij in de 28 jaar van zijn parlementairs loopbaan zich nooit met een grooter gevoel van verlegenheid tot het huis heeft gewend dan tlians. Zij die de arbeiderspartij hebben verlaten, hebben de par tij een groot verlies berokkend. De tegenwoor-d'gp regeering kan niet als een nationale rf niei -orden beschouwd, zoolang dit kabinet aan Ut. -owind is, zuilen hij en zijn collega's de oppositie vormen en niets zal hen daarvan weerhouden. Indien de begrooting in evenwicht moet wor den gebracht, moeten wij ons wenden tot hen, die het meeste hebben en niet tot hen, die het minste bezitten. Ik ben er trotsch o-p, aldus Henderson, dat ik de leider der oppositie ben, die tegen een ver laging van de uitkeeringen aan de werkloozen }e. Ik heb dringend voor een samenkomst van de regeering met de arbeiderspartij gepleit, toen de toestand ernstig werd, doch de eerste minister is nooit samengekomen met hen, die hem mogelijk hebben gemaakt, zijn positie te bekleeden. Een dergelijk iets is nog nooit ver toond. De financieele moeilijkheden hebben hun oorsprong niet in Engeland. Wel wordt be weerd, dat zij het gevolg zijn van een verkwis tend socialistisch kabinet, doch dit is niet waar. De oppositie kan twee bezuinigingsmaatregelen nooit goedkeuren, n.l. inmenging in de sociale diensten en vermindering van den levens standaard der arbeiders door besnoeiing van de uitkeeringen aan de werkloozen De vroe gere arbeidersregeering heeft voorloopige be zuinigingsmaatregelen tot een -bedrag van 56 000.000 aangenomen. Een dag daarna werd medegedeeld, dat nog 25 a 30 millioen bezuinigd moest worden, wat in hoofdzaak ten laste van de werkloozen zou moeten komen. Hier interrumpeerde Mac D-onald en verzocht nadere inlichtingen. Ook sir Herbert Samuel, de minister van binnenlandsche zaken, sprak deze bewering van Henderson tegen. Henderson voortgaande, betwijfelde, dat de conservatieven veel zullen bijdragen tot de oplossing van den tegenwoorfigeu toestand. In de laatste maanden helbben de conservatieven de arbeiders drin^nd aangespoord meer gelid uit te geven in d-e veronderstelling, dat duit geld gebruikt zon worden, zooails zij zouden cUct-eeren. Mijn geloof aan de goede internationale be trekkingen van Engeland, die in hooge mate bet gevolg zijn van het bezoek van den Engel- scihen minister aan Washington, mijn geloof aan de goede betrekkingen tuss-dh-eu Enge land en Frankrijk, waartoe ik zelf ook iets heb bijgedragen en mijn geloof aan e we er- zij-disöhe afhankelijkheid van d-e interzonale finanm-eede wereld, dit alles brengt mij tot de gevolgtrekking, -dat de financieele elementen in hun eigen belang bet nooit gewaagd zouden bobben, het orediet van Engeland te laten in eenstorten, hoe dreigend de toestand ook moge zijn. Henderson besloot zijn rede met «p te mer ken, da-t de oppositie zich tot dat deel van het land heeft gewend dat zij vertegenwoordigt. Niets aal de oppositie kunnen weerhouden aan haar idealen, haar beginselen en haar zelf respect vast te houden. Communistische actie Da revolutie in Chili, welke, als men de laatste berichten geloove-n mag, door de wet tige r-e-geering onderdrukt kon worden, is voor een groot deel aan de actie en agitatie der -bolschewistieche propagandisten toe t-e schrij ven. Het spreekt vanzelf, dat de buitengewoon ongunstige omstandigheden, waarin alle lan den van Zui-d-Amefika door de wereldcrisis zijn gekomen, het terrein voor de opruiende beweging uitermate toegankelijk hee-ft ge maakt, en het zou niet behoeven te verwonde ren, als juist door de-zén factor, de in Chili mislukte poging elders met meer kan-s op suc ces herhaald werd. We leven inderdaad onder tijdsomstandig heden, welke ©enerzijds elke bolsch-ewi-stische actie h-et maximum van succes schijnen te be loven, anderzijds echter ook al-Ie krachten mo-bi-lii-see-ren om het naderen-de onheil te voor komen. Vooral sinds president Hoover zijn groot se lue Initiatief in zake h-et moratorium voor lintergea-llieerde en henstelschuldeu ontplooid heeft, valt van bolschewistische zijde een steeds intenser activiteit waar te nemen om de wereldrevolutie zoo snel mogelijk te ont ketenen. Sinds de J-uli-dagen, toen de Duitsche crisis 'haar hoogte-punt bereikte en Hoover door zijn aanlbod Europa uit zijn lethargie poogde te bevrijden, -h-eerscht er op het Krem-lin een on miskenbare zenuwachtige stemming. Er is een plan de campagne gereed gemaakt om Duitsch- Iand voor het bolschewism* te veroveren, nog d-n den loop van dezen winter. Naar allie zijden wordt met agenten, pers, radio en alle mo derne Poopaganda-miid'delen, welk© Moskou steeds onmiddellijk in zijn dienst weet te stellen gewerkt om de gunstige, wellicht ech ter ook laatste kans volkomen uit te buiten. Soms volstaat Moskou met een intense be langstelling te wekken; een st-rij-dmethode, waarvan wij in ons eigen land, onlangs op het sociaal-economisch congres te Amsterdam, ge tuige waren. Dat is de wijze, de bij de heer- schende verwarring der geesten zeer gevaar lijke wijze waarop vooral onder de intellec tueel-en propaganda voor het communisme wordt gemaakt. Maar het „alarm der komintern", een uit drukking, welke dr. Sven von Muller dezer dagen in de „Voss. Ztg." gebruikte, kent nog andere methoden oim de revolutionee-ring van Europa en der geh-eele wereld voor te berei den. V-oor elk land bestaat een bijzondere tac tiek, elk land heeft zijn eigen revolutie-commis saris, die zich een beperkt terrein ziet toege wezen, dat 'hij echter grondig mo-et doorvor- soh-en om er alle nuancen der volksziel te loe ren kennen. In Duitsch-Iand Is de leiding der actie aan een zekeren Manoeilk-ski toevertrouwd, die vooi zijn werk ruimschoots uit h-et „fonds der Duitsche revolutie", (j^t door de opbrengst van den tabaksoogst in <j,s Krim en de Kauka- sus gefinancierd wordt, kan putten. Het is Manoeilkski's taak, aldus von Müller, om met alle mogelijke middelen in Duitsch- land een acute revolutionnaire situatie te scheppen, waarbij het van ondergeschikte beteekenis is, of deze door nationalistische of communistische elementen opgewekt wordt. Daardoor wordt het onmogelijk gemaakt, dat een internationale financieele steunactie voor Duit-sclilan-d georganiseerd wordt, met de ver wachting van Moskou, dat als gevolg van de noodzakelijk geworden „eigen hulp" Duitsch- Iand bankroet zal gaan en dit bankroet de S'ekeele kapitalistische wereld In haar grond slagen zal schokken. Naast deze methode geldt als alternatief de vraag, of Ruslanid in een eventueel© Duit sche revolutie m-et de bajonet moet ingrijpen om een goed georganiseerde, gedisciplineerde, door ervaren „bei'oeps"-revolution.nairen ge lelde communistische beweging „te hulp" te komen, of dat men een mogelijk fascistisch Dults-ch-la-nd zal steunen om uit deze hulp een afhan-kelijksbetrekking te doen voortkomen. Volgens het eerste plan, als zelfstandigheid gedacht, leidt de weg rechtstreeks naar Ber lijn, terwijl de andere langs een minder op vallenden omweg 't doel wil be-reiken. Zoo is ook -de instructie (intus-schen naar Moskou's meeming niet voldoende gvolgd) aan de Duit sche communisten te verklaren om met Hugen- ber-g en Hitier voor het referendum tegen den Pruisisohen landdag te stemmen. Langs beide wegen schijnt Rusland echter een te gering resultaat te verkrijgen. De be- Aan de Londensche brievenbussen worden postzegelautomaten aangebracht ter ver gemakkelijking van het frankeeren der stukken. Gelijk reeds gemeld, is het jaarlijksche con gres der Britsche vakvereenigingen Maandag te Bristol geopend met twee groote rede voeringen van den president van het congres, Arthur Hay-day en den secretaris generaal, Walter Citrine. Hayday legde in zijn rede een uitvoerige ver klaring af inzake de afwijzende houding der socialistische oppositie nopens de voorgenomen -belasting- en bezuinigingsmaatregelen der re geering, terwijl hij de meening uitsprak, dat de schuld aan de huidige Bngelsche financieele crisis uitsluitend veroorzaakt is door de inter- nationale bankiers, als gevolg van de Engel- sck-e financieel© en binnenlandsche politiek. Deze geheime krachten hebben de arheidsre- geering verslagen en de nationale regeering op het kussen geholpen, teneinde op deze wijze een aanval te kunnen doen op de huns inziens te hooge so-ciaie uitgaven en den levensstan daard van het Britsche volk te verlagen. De secretaris-generaal van h-et vakvereeni. gingscongres, Walter Citrine, die indertijd de bespreking in -de ambtswoning van den premier inzake de vorming van een nationale regeering heeft bijgewoond, gaf vervolgens een uitvoe rige uiteenzetting over de wijze, waarop met de vertegenwoordigers van het Vakvereeni. gingscongres is onderhandeld. Nooit, aldus verklaarde Citrine, heb ik een groep verantwoordelijke mannen ontmoet, die men zoo heeft behandeld. Niettemin is de al. gemeene raad van de vakvereenigingen niet voornemens de regeering een steen in den weg te leggen, doch, zal hij slechts die politiek der regeering bestrijden, welke hij als een gevaar beschouwt. Na deze redevoeringen nam het vakvereeni gingscongres een resolutie aan, waarin met algetneene stemmen het optreden van den al- gemeenen raad werd goedgekeurd. De bijeenkomst werf vervolgens verdaagd tot Dinsdag. Of: de snuggere kellner De jongste gebeurtenissen in Spanje heb. ben natuurlijk ook in Engeilan-d groot opzien teweeigigeocacht. Een der led-en van het hoogerbuiis, een be kende Engelsch-e lord, was daarom besloten om ter plaat-se de verschillende nieuwe ver. houdingen en toestanden te gaan bestudeeren. Zeifis het feit, dat de Enigelschman geen woord Spaansch verstond was voor fh-eim geen beletsel. Onze lord gio-g dus naar Madrid, betrok daar een hotel van den eersten rang en begaf zich ter rus-te. Den volgenden morgen bracht de kellner aan het ontbijt zwarte koffie en ge stoofde champignons. Dit laatst© gerecht scheen den E-ngelsohman zeer goed te smaken, althans hij wild© een tweede portie bestellen en tevens verlangde hij melk in zijn zwarte koffie. Het gelukte hem edhitieir niet- om bat den Spaanschen kellner aan het verstand te brengen. Ten einde raad nam de lord zijn goud-en potlood en toeken-de op een stuk papier zoo -goed en zoo kwaad als het gin-g, twee paddestoelen en een koe. De belilnei' beschouwde dit meesterstuk, knikte 'oóg-rijpend en verdween om eeniige ©ogenblikken later terug te komen met twee parasols en een entree-kaart voor een stieren gevecht. Maar onze lord kreeg geen champignons en geen melk. wonderenswaardige weerstandskracht, welke het Duitsche volk in de huidige crisis toont, is voor Moskou ©en bittere teleurstelling. Want het bolsohewisme kan in Duitsch-Iand, zelfs als het uit zo-u -breken, geen vasten grond krijgen, zoolang -het volk het Russische voor-beeld afschuwwekkend acht. Dan zouden in enkele dagen of weken onmetelijke vernie tigingen worden aangericht, zooals nu in Chili het geval is, maar tezelfdertijd zou een reac tie groeien, welke voor Rusland zelf uiterst gevaarlijk zou worden. Daarom schijnt Moskou nu zijn krachten op andere punten te coneentreerenop Spanje, de-n Balkan, Zui-d-Am-erika, China en de kolo niale gebied-en. Het streeft er ook weer naar om langs diiplomatie-ken weg de betrekkingen -met Frankrijk, Oostenrijk en -enkele andere landen nauwer aan te halen, jam d-e-ze door economische voordooien tot een houding van welwillendheid of minst-en-s van neutraliteit te bewegen. Zelfs in Genêve ontplooit Litwi- no-ff een grootere toenadering: de vos, die de passie preekt. De tijd, dat er reëel over een eenheidsfront dn Europa tegen Rusland gedacht werd, schijnt weer v-er achter ons te liggen. Moge Europa to-ch eindelijk begrijpen, vóór het te laat i-s, dat, naast de eigen saneering slechts het offensief tegen de bolschewistische ideeën redding kan brengen. Onze Parijsche correspondent schrijft d.d. 6 September: De zeventiend© verjaardag va-n den Marne- slag, het eerste keerpunt in den oorlog, heeft te Meaux een prachtig feest van nationale een dracht doen zien Het hoogtepunt in het feest was de H. Mis in de kathedraal van Meaux, die wel zeer groot is, maar hij een feestviering als deze toch duizenden moet buiten laten. D-e predikatie werf gehouden door een der oud-strijders van dien Marneslag, die in dien slag het oortlogskruis verwierf, den vicaris-gene- laai van Kamerrijk, kanunnik Leduc. Alvorens de rondgang op de slagvelden rond- cm Meaux w-end ondernomen, had een feest maal plaats op het stadhuis en hadden eenige onthullingen van locale monumenten plaats. Bij het bezoek aan het herinneringsmonument voor de gevallenen van den Marneslag, hield de minister van Marine een rede, waarvan de belangrijkheid zich verder uitstrekte dan de herdenking van wat in de September dagen van 1914 rondom Meaux afspeelde. Minister Dumes- nil, die het meest linksche lid van het kabinet is, heeft namelijk, namens de regeering spre kend, na de afschuwelijkheden van den oorlog te hebben gememoreerd, vertrouwen uitgespro ken in den volkenbond als vredesfaotor „Er is geen gezonden geest meer, die niet de edel moedige actie voor begrenzing en beperking van de bewapening steunt. Geen enkel oud-strij der, die niet deze rervandlie van de beschaving op den oorlog wil nemen. Er is geen patriot die niet ernstig wenscht, dat de eendracht tus- Bch-en de volken het land toestaat, niet langer te leven in die schaduw deT bajonetten. „Maar er is ook niemand, die niet begrijpen zal, dat de moreeie ontwapening moet vooraf, gaan aan de materieel© en diat de laatste gedekt moet worden door zekere eh definitieve waar borgen". In zijn rede heeft de minister ook hulde gebracht aan de bewerkers van de victorie van de Marne en daarbij Joffre als den organisator en d-eu overwinnaar van dien slag genoemd, blijkbaar om duidelijk te dien uitkomen, dat men van h-ooger-hamd sommige perspolemieken veroordeelt, die de verdiensten van Joffre zoeken te verkleinen, ten gunste van andere be- -eilhe-bbers. Trouwens, van ochtend, alvorens naar M-eaux te vertrekken, is de minister na mens de regeerieg een krans gaan leggen op het provisoire graf van maarschalk Joffre. In den namiddag, na den ommegang door d© slagvelden, waaraan alle off-icieele personen en tol van oud-istrij-dersvereenigdn-gen met haar vaandels deelnamen, heeft de stoet front ge maakt tegenover Barcy, bij 't groote Moeder- godsbeeld van de Marne, en daar heeft Mgr. Gaililard den ze-gen gegeven. Het weer was zonnig, Iets wat dezen zomer rnog geen Zondag had kunnen bereiken. Deerlijk gehavend OSLO, 8 September (W.B. De onderzeeër van Sir Hubert Wilkins is na zijn tocht on-der het poolijs hedenmiddag weer in Long Year Gity aangekomen. KOPENHAGEN, 8 September (V.D.) Naar uit de Adventisbaai (Sptisbergen) wordt ver nomen, is de Nautilus daar hedenmiddag om één uur aangekomen. Aan boord is alles wel. De machinist alleen is ziek. De onderzeeër ziet er deerlijk gehavend uit. Op verschillende plaatsen is de boot lek, ter wijl zij aanzienlijke slagzij heeft. Hoe lan-g de Nautilus in de Adventsbaai zal blijven, is n-og niet bekend. Binnen enkele dagen zal de onderzeeër vermoedelijk zuid waarts gaan. Men wacht echter eerst goed weer af. Of de Nautilus in staat zal zijn, weer naar d-e Vereenigde Staten terug te keere-n, wordt door deskundigen ten zeerste betwijfeld. Ernstige binnenlandsche politieke toestanden. BOEKAREST, 8 September. (V.D.) In een red© uitgesproken voor de leiders der liberale partij teeken-d-e Duca den binmenlandschen po- l.itieken -toestand van Roemenië als buitenge woon ernstig. De huidige regeeri-n-g heeft in alle opzichten gefaald. De liberale partij kan niet Langer in de opposdtie blijven, doch zij kan in geen geval aan de tegenwoordige re geering deelnemen. Heit -blad „Ad-everoei" zegt, dat ondanks alle dSmen-t-is Jorga nog aan het einde dezer week zal aftred-en. De economische kroonraad zal niet plaats vinden. Massa-arrestaties van Oekrainers in Lemberg. In de a-fgeloopea dagen heeft de politieke politie te Lemberg meer dan 2000 Oekrainers gearresteerd, d-ie allen verdacht worden van den moord op Holowko. In verband met de talrijke arrestaties heb ben de aartsbisschop van Lemberg, mgr. Szep- tyckyj, en 60 Oekradnsche politici geweigerd aanwezig te zijn bij een receptie, welke door den Lem-berger Wojewode ter gelegenheid van de opening d-er Oost-er jaarmarkt werf gehou den. MOSKOU, 7 September (V. D.). Professor Moltschanow verklaarde, dat op de zitting van het internationale comité voor Noorfpool- on-derzoek besloten is in 1932 opnieuw een Pool- vlucht met de Zeppelin te ondernemen. In het gebied van den Mon-t Blanc worden sedert eenige dagen 4 toeristen, 2 Fransche en 2 Duitsche, vermist. Aangezien er de laatste dagen veel sneeuw is gevallen, vreest men. dat mIJ om hot leven zijn gekomen. Hoewel de rust, n-aar het schijnt t-e Bar celona althans voorloopig is weergekeerd, wor. dien uit andere deelen van Spanje steeds weer nieuwe incidenten gemeld. Te Oviedo werden bij een communistische demonstratie, die echter spoedig door de poli tie ontbond-en werd een vrouw en achttien man nen gearresteerd. In een ziekenhuis te Madrid speelden zich dezer dagen sens-ati-oneele tooneelen af, toen politiemannen met getrokken sabels een race begonnen door de ziekenzalen, om een groep oproerige communisten, die in het gebouw ge vlucht waren te arresteeren. De communistenjacht duurde geruimen tijd, daar de meestem zich onder bedden en in kas ten verborgen hadden en niet gemakkelijk te vinden waren. Ook de zieken dienden als een veilige soh-ut- se. Een d-er communisten, die achtervolgd werf door een officier der „Guardia civil", liet zich plotseling achter een bed vallen en bedreigde daarna zij-n vervolger met een pistool. Toen de officier echter zij-n sabel trók, om erop los te slaan, wierp de communist zijn pistool weg en strekte zich uit op -d-en grond ten teeken van overgave. Ook te Sevilla deden zich verschillende inci denten voor. De werkplaats van een timmer man, die weigerde, syndicalisten in dienst te nemen, werd door een bom vernield. Een troep oom-mn-nlsten paradeerde Maandag met een rood© vlag door de straten der stad, tctdat zij door de politie werden uiteengedre ven. Te Don® Mencia werd, zooals reeds gemeld, een wachtoommaimdant d-er „Guardia dvil" met steenen bekogeld, toen hij een groep commu nisten, die een poging deden om de kazerne te bestormen uiteen wilde drijven. Ook te Bilbao gist het. Overal in de straten wordt oommnnistdisOhe pnopaganda-l itera tuur verspreid. Volgens een beridbt van „El Matii" uit Ma drid zou aldaar het person-eel van bioscopen en theaters van plan zijn, deze dagen een alge meen© steking af te kondigen Een gemengde commissie van werkgevers en werknemers doet nog pogingen, om h-et conflict bij te leg gen. De politieke gevangenen te Madrid hebben i-ntusisohen besloten in hongerstaking te gaan. Oók uit Malaga komea verontrustende be richten binnen over een stoking van arbeiders, werkzaam in de levensmiddelenindustrie en in het gas. en eleetrlciteltsbedrijf. Naar „El Mati" -meldt, waren bij de schiet partijen, die dezer dagen in de straten van Bar celona plaats hadden, ook herhaaldelijk vrou wen betrokken, die de „pistoleros" van mu nitie voorzagen Bij ,de botsingen tuesahen syndicalisten en politie voor de centrale der bouwvakarbeiders droegen eendge vrouwen behalve haar baJby oók nog de noo-dige munitie op haar armen, waarbij do baby enkel -diende als een middel om d© poii-tie van haar „onschuldige" bedoe lingen te overtuigen. Een andere vrouw fingeerde een toeval en liet zich door eenige „pistoleros" naar binnen dragen. Dezen traden eenige oogeniblikken la ter, voorzien van d-e noodige revolverpatronen, weer naar buiten, terwijl de vrouw, die hun deze munitie had overhandigd, natuurlijk reeds lang van dit „toeval" genezen was. Mijnstaking. LEON, 8 September (N. T. A.) Daar de werk gevers het verzoek der arbeiders om loonsver- hooging en doorvoering van den zevenurendag hebben afgewezen, besloten zesduizend mijn werkers morgen in staking te gaan. Barcelona. Volgens een bericht van het Portugeesche blad „Jornal do Comm-ercio" zouden deizer da gen te Barcelona in totaal driehonderd perso nen g-evangen zijn genomen, die allen op door d-e regeertn-g gerequireerfe en als gevangenis ingerichte schepen in de haven van Barcelona zijn ondergebracht. De leiders zullen terecht moeten staan. MOSKOU, 8 September (V.D.) Volgens een Russisch telegram uit Tokio heeft de Japan- sche politie op grond van een verordening van den Japansehen minister van binnenlandsche zaken huiszoekingen verricht bij de Japansche godloo zen-organisaties. Bij deze huiszoekingen is een uitgebreide briefwisseling met de Comintern in beslag ge nomen. Bovendien werden acht kilogram dyna miet en een hoeveelheid wapens gevonden. De Ja-pansche politie arresteerde tien leiders van de godloozenbeweging. Zij zijn in de ge vangenis opgesloten. In verband met het gevonden materiaal heeft de politie alle godloozen-organisaties ontbon den. De leiders zullen thans terecht moeten staan. i De cijfers zijn volkomen willekeurig BERLIJN, 8 September (W.B. De rijksminis ter van arbeid, dr. Stegerwald zei-d-e in een on derhoud met een vertegenwoordiger der „Vos- si-sehe Zeit-ung" over de uitbreiding der werk loosheid in den komenden winter, dat men zich moet wacuten voor pessimisme. De werkloozencij-fers, die van tijd tot tijd ge publiceerd worden, moet men als volkomen wil lekeurig beschouwen. Zij berusten, zei-de de minister, meestal slechts op e-en sentimenteel pessimisme, waartoe in geen geval reden be staat. Integendeel, zoo ging de minister voort, nu men in dezen zomer veraohlllende steunpunten gevonden heeft, moet men tot de overtuiging komen, dat de Duitsche economie verrassend sterk en taai is gebleken. Zelfs wanneer in d-en aanstaanden winter het aantal werkloozen nog zou toenemen, be hoeven wij niet In vertwijfeling te geraken, zei-de dr. Stegerwald, het komt er slechts op aan van de massa mogelijkheden, diie ons red ding kunnen 'bieden, een krachtdadig gebruik te maken. De minister verklaarde zich een voorstander van een gedeeltelijke voorziening der werk loozen mot goederen in natura. Dr. Stegerwald rekent er op, dat in de komende zeven maan den door werkloo-zenverzekering ongeveer twee milliarf zal worden bijeengebracht. Tenslotte verklaard© de mini-ster, dat men een elastisch systeem moet toepassen, om den winter door te komen. BERLIJN, 8 September (H. N.) Op 31 Aug. waren bij de arbeddsbeurzen 4.195.000 werk loozen ingeschreven, zoodat het aantal werk loozen in de tweede helft van Augustus met 91.000 is toegenomen. LONDEN, 8 September (H. N.) Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 5 Septem ber 2.762.319, zijn 28.437 meer dan in de voor afgaande week en 701.775 meer dan in de over eenkomstige week van verleden jaar. Het plan van minister Dietrich. Over het reeds gemelde plan van den Duit- echen rijksminister van financiën, Dietrich, dat in het kader van het winter-program van de rijks-regeering de onderbrenging van. 100.000 werkloozen mogelijk moet maken, wordt nog -het volgende -bericht: Eh- zouden in de nabijheid van steden kleine kolonies worden gesticht, welke in eerste in stantie zouden dienen voor werkloozen. Op deze wijze hoopt men voor het volgende voorjaar 100.000 werkloozen te hebben onder gebracht en daarmede 70 millioen rijksmark ondersteuningsgelden te besparen. De totale kosten zou-den 250 millioen Tijks mark bedragen. Elke arbeider zou 2 of 4 morgen land krij gen met een houten huis van 2 tot 3 kamers en een stal. NEW-YORK, 8 September (V.D.) Gasteren werd in de Ver. St. de „Labour Day gevierd. Er werden vele redevoeringen gehouden, die voornamelijk betrekking hadden o-p het vraag stuk van de steunverleening aan de werkloo zen tijdes den a.s. winter. Senator Robert Wagner, die het woord voer de te Syracuse (New-York)eischte van de regeering van president Hoover meer defini tieve stappen in verhand met de werkloosheid en vroeg de onmiddellijke tewerkstelling van een millioen werkloozen Hij opperde de moge lijkheid van de uitgifte va-n een leening van twee milliarf dollar voor dit doel Een groote demonstratie tegen de werkloos heid werf gehouden te Chicago, waar de gou verneur William H. Murray uit Oklahoma de voornaamst© redevoering hield. Hij noemde Wallstreet een „speelhol" en stelde de inter, nationale bankiers in gebreke ten opzichte van hun werk voor de economische structuur von het land. William Green, de president van de Ameri ka ansche arbeddsfederatde, sprak te Ottawa in Canada. Hij verklaarde, dat de industrie eenige millioenen werkloozen moet tewerkstellen of dat op grooter schaal uitkeering aan werk loozen moet geschieden. Bjj een anti-fascist Een bomontploffing, -die Zaterdagavond te Genua plaats vond, leidde de politie op het spoor van de daders der in den laatsten tijd plaats gehad hebbende bomaanslagen t-e Bo logna, Turijn, Genua en andere steden. De explosie te Genua vond plaats in de woning van zekeren Bonova. Daarbij werd deze zelf gewond en zijn moeder gedood. Het onderzoek wees uit, dat iu de wo-ning een werkplaats voor explosieve stoffen aan wezig was. Verder werden in de woning geschriften in beslag genomen, waaruit gebleken is, dat Bo nova in verbinding stond met anti-fascistische kringen te Parijs. Bonova werd gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet. Vóór het bijeenkomen van het Lagerhuis. De zetel van den minister-president wordt wider handen genomen POOLSCHE PATROUILLE OVERVALLEN Naar de „Kurjer Po-ranny" uit Wilna meldt, moet Zaterdagnacht aan de P-oolsch-Russische grens in het Dolhynow-dist-rict een Poolsche pa. troelje door ongeveer 12 Russische grenswach ters overvallen zijn, waarbij 2 Poolsche grens, soldaten gevangen genomen en op Russisch gebied gesleept werden. Poolsche soldaten, d-i« toeschoten om hun kameraden te bevrijden werden door de Russen met revolverschot©* ontvangen, zooat de bevrijding mislukte. Et is thans een gemengd© commissie benoem^ om de -zaak te onderzoeken. Uit Dillenburg wordt gemeld;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9