herinneringen aan nolens. et >z ssrss.' VOOR BRABANT'S OPBLOEI UIT DE CRISIS. VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 MISLEIDENDE LECTUUR wm. - r"* BIJ PHILIPS TE EINDHOVEN. jjET OVERLIJDEN VAN Mgr. NOLENS MGR. LEBOUILLE WEER TERUG NAAR ZIJN MISSIE. DE MISSIE IN MOENTILAN. OPENING DER STATEN-GENERAAL. R. K. MIDDENSTANDSCONGRES TE VENLO. de uitvoering van de TARWE WET. HET BEZOEK VAN PRINSES JULIANA AAN PARIJS. De aankomst. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. VOOR 1932 DE VERBOUW TE GROOT Ter inleiding. DE ONTVANGST. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. STEUN AAN MOBILISATIESLACHT OFFERS. NACHTELIJKE EXCURSIES OP TENNISPARKEN. Er blijken aan de overzijde over de Ka tholieke huwelijksmoraal de zonder'inre^ denkbeelden te bestaan, en de gio wijze, waarop ze soms verkonc ïg „Lkt een onkunde of kwaadwilligheid zwaarlijk. Vrijheid' In het jongste nummer-vam,, levert mevr, W. W. terrein haai' sporen reed ve van het volgende specimen van Katholieke leerstellingen: m Nederland - m Frankrijk De kerk m N opgevat! eischt wordt dat jrel .e<Jer jaar een kind, van de Ro0®®^ de d0od er op volgt. Zelfs totdat steriliteit oi lg de naSfSe r£ ^t een vrouw haar geen afd hten.. mag weigeren als de huwelijks-,,gtaanEn om niet op- man tot misverstand aanleiding te geven, mouw dat .k het woord huwelijks- Vlicht niet in hatelijken zin bedoel, te min der waar dank zij de veelgesmade ont voogding der vrouw het eindelijk weer duidelijk is geworden, dat de huwelijks rechten" in fysieken zin niet alléén den man toekomen. Zooveel woorden, zooveel dwaasheden. Laat mevr. W. \V. F.-D. ons één hand boek der moraal toonen, uit de jongste of uit de oudste literatuur, waaruit zij een dezer drie beweringen kan waar maken. Al zijn er helaas! van Katholieke zijde wel eens woorden gesproken, welke, nadat er meestal een verkeerde uitleg aan gegeven is, bij hen, die onze leer niét in haar com plex kunnen of willen doorgronden, tot mis verstand aanleiding zouden kunnen geven, stellingen, als de schrijfster opzet, zal men nergens verdedigd vinden! Veeleer het te gendeel. En dan die dwaasheid van het taa&e eener tegenstelling tusschen de kerkelijke leer in Frankrijk en in Nederland. Hee de schrijfster daarvoor authentieke cita en. We zouden ze gaarne zien. Noch in Frankrijk, noch in Neder a eischt de Kerk ieder jaar een kind. Da een pertinente onwaarheid. De zelfb schende onthouding is niet verbode"'uwens zelfs voorgeschreven, zooals wij dezer dagen reeds schreven. De man heeft hooge «h zeer jwa^^er plichtingen tegenover zijn welke hem in geweten binden. haap En ten slotte, de vrouw hee^ jiuwelijks. huwelijksplichten haar. Jaardig aan die rechten, volkomen gehj* Errungenschaft van den man. Dat is J alQude leer der van het feminisme, ma vrQUW als kind) Katholieke Kerk' eechtgenoote en moeder als jongmeisje g]avernij tot de volkomen U r-b- In moreele en evenzeer tot de so- geT tSeW beeft opgevoerd. dale gJvr vv. W. F.-D., de Katholieke Kerk, ri fcZl dank in een groot gezin, op zï'ch zelf, een zegen van God en groot maat schappelijk goed ziet, wil bestrijden, moet zij de Kerk en haar leer aanvallen, niet in een caricatuur, welke misleidende lectuur er van maakt. De juiste voorlichting ligt overigens voor het grijpen! Rouwbeklag van dr. H. Brauns. Van den vroegeren Duitschen rijksminister van arbeid, prelaat dr. H. Brauns, die Mgr dr. Nolens sinds jaren kende en met dezen te Genève op het Internationaal Arbeidsbureau samenwerkte, ontvingen wij bet volgende rouwbeklag naar aanleiding van het overlijden van den grooten Nederlandschen staatsman: Prelaat dr. Nolens heb ik reeds op het einde der vorige eeuw leeren kennen, toen hij nog op het gymnasium te Rol due werkzaam was. Reeds toen interesseerden hem vooral de sociale problemen. Ik verheugde mij er buiten gewoon over, dat hij na den oorlog te Genève op dit gebied werkzaam kon zijn. Op de totstandkoming der besluiten op de Internationale arbeidsconferenties heeft hij een zeer grooten en goeden invloed uitgeoefend; hij heeft dezen tot het laatste oogenblik voor de internationale mijn-overeenkomst met succes aangewend. De Duitsche sociaal-politici, die hem leerden kennen, zullen hem en zijn onbaatzuchtig en eerlijk karakter steeds in hooge eere houden. Ik voel mij gedrongen bij het overlijden van dezen verdienstelijken man den Neder landschen katholieken en geheel Nederland mijn harte lijkste deelneming te betuigen. w.g. Dr. H. BRAUNS, Reichsminister a. D. Z. H. Exc. Mgr. Eugène Lébouille, bisschop in China zal 15 September a.s. zich te Genua inschepen voor zijn missie-gebied in Noord China, waar Mgr. tegen Allerheiligen hoopt aan te komen. Sinds November van het vorige jaar vertoeft Mgr. in het vaderland. Nieuw Broederhuis geopend. MOENTILAN. 9 September. (SPEC. ANETA- DIENST VOOR DE MAASBODE) Dinsdagmorgen werd onder groote belang stelling het nieuwe Broederhuis, annex convict, geopend. Aanwezig waren de resident van Ke- doe, de regent van Magelang en vele geeste lijken en Broeders. De resident van Kedoe de heer J. van Pelt wees op het mooie werk van de missie te Moentilan. Hij wenschte ook namens den Gou verneur van Midden-Java den Broeders met hun nieuw tehuis geluk. EERSTE KAMERLID M. VISSER. Bij bet Centraal Stembureau is bericht in gekomen van den heer M. Visser te Leeuwar den, die, na het bedanken door Minister Rey- mer, gekozen is verklaard tot lid van de Eerste Kamer, in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer J. N. Hendrix, dat hij zijn benoeming tot Eerste Kamerlid aanvaardt. J. M. de F. schrijft in de „Vrijheid": Ik kom van mijn Zon-dagmorgenwandeling terug en heb Nol-ens gemist. Eigenlijk was dat al eenige weken zoo. Zeker buitenslands voor een of andere gewichtige internationale bij eenkomst, was mijn veronderstelling. Tot de krant, nu eenige weken geleden, bet bericht bracht van zijn ziekte. Nolens oip den Noord zee-boulevard te Sche- ver.i-ngen! Hoe dikwijls werd hij daar gezien. Het scheen wel, dat zijn hart, als van zoovelen, naar de zee trok. Eiken Zondagochtend, wan neer hij althans in Den Haag was, kon men hem daar vinden. Bedaard en rustig kuierde hij den Boulevard op en neer Bijna altijd In zijn eentje, bijna altijd in dezelfde houding: de handen op den rug met daarin zijn trou wen wandelstok. Dikwijls bleef hij even staan en tuurde naar den verren horizon of naar de zee, tr-oik de schouders op en haalde die-p de kostelijke zeelucht in. Menigmaal zette hij zich op een bank en genoot zoo van de oneindigheid voor hem. Komisch wa-s het soms oim het te zien: Nol-ens op den hoek van het bankje en naast hem, den grootsten politicus van Neder land, een paar keuvelende kinderen, waarnaar hij wellicht stilletjes zat te luisteren. In de dagen van het eerste ministerie y toen de tijden moeilijk waren lieten zaken hem zelfs op zijn Zondagsehe wande gen niet met rust Dan Wie weet welke gewichtige adviezen de laatste dan van zijn wikkende en ^Ïpen - werd wachters voor zun E in<j0rdaa,d zoo? hij ïmmei g bewaren herinne- Geheel en al zeker ringen aan hem, zi^dan^ lijke, 1 ie zien Herinneringen aan een karakter laten luim bezat vriend-eluk-en ouden neer, van den vroolijken Dimhurger haar door zijn woning om haar al zijn man ha. zien. Eerst zijn portret, geschiiderd door van Wely. Een reproductie daarvan werd vriendelijk cadeau gedaan. Toen :Tn zilver, allemaal geschenken, zoo vertelde Mi erbij voegende: 't Is wel mooi, maar wat heb ik er eigenlijk aan, ik gebruik het nooit. Zoo was het ook met zijn tuin. Dien heb ik dertig jaar geleden laten aanleggen, zei hij en toen lachend: Maar ik kom er nooit In. Ook de van hem gemaakte ca-rlcaturen kwamen voor den dag. Het m-eest vermaakte hem de plaat, waarop hij werd voorgesteld als de man met de poppenkast. Het had heel wat voet-en in de aarde gehad, eer het halve uur, nood'ig om zijn portret te schetsen, was gevonden. De afspraak was in de Tweé-de Kamer gemaakt. Kan het Maandag niet, Monseigneur? had het teekenaresje gevraagd, dan is er toch geen Kamerzitting. Neen, neen, dat gaat niet, was het antwoord. Maandag moet ik naar Scheven-in gen om een luchtje te scheppen. Dan hier in de Kamer, Monseigneur? Na eenige ©ogenblikken van nadenken, kwam het antwoord, dat wel niemand van den voorzi-chtig-en politicus zou verwacht hebben, luimig, en natuurlijk zonder eenige kwade be doeling: Neen, juffrouwtje, dat gaat h-eel-eimaal niet: Kamerleden zijn net kleine kinderen, je kan ze geen oogemhldk alleen laten!" m H. M. de Koningin-Moeder niet aanwezig. Naar wij vernemen zal de stoet waarmede H. M. de Koningin zich a.s. Dinsdag naar de Ridderzaal zal begeven ter opening van de zit ting der Staten-Generaal op dezelfde wijze zijn samengesteld als verleden jaar. De Vorstelijke personen zullen dus weder in de gouden koets gezeten zijn. H. M. de Koningin-Moeder zal ditmaal de openingsplechtigheid niet mede maken. De burgemeester van Harderwijk leidt Prins Hendrik door zijn, gedurende de jeesten van het 700-jarig bestaan versierde stadje. De slotzitting. Onze correspondent te Parijs seint ons d.d. 10 September De Fransche pers toont zich zeer ingenomen met het nieuwe bezoek dat H. K. H. Prinses Juliana aan de tentoonstelling van Vincennes ko-mit brengen. Wel vindt men het jammer dat dit nieuwe bezoek van d-e Prinses een streng incognito- karakter heeft en dat dus alle recepties of feestelijkheden moeten uitblijven. De aanwezig heid van d-e Prinses op den gala-Vrijdag zal echter voldoende zijn om het publiek in nog dichter drommen dan gewoonlijk het geval is, naar Vincennes te voeren. Zooals men weet zal H K. H. den Vrijdag en den Zaterdag gebrui ken voor t-entoonstellingsbezoek. H.K.H. arriveerde gisteravond met don Pull- maatrein om half acht. Aan het station waren aanwezig de gezant- sCliapsraa-d mr. dr. L. Carsten onze gezant Jhr. London vertoeft te Genève en de mili taire attaché Labouche-re. Minister Brianid had zich doen vertegenwoor digen door den heer Carré van den dienst van het Protocol en Maarschalk Lyautey door commandant Jey-ne. Bij het verlaten van het station, werd de Prinses met gejuicht ontvangen. De Prinses begaf zich onmiddellijk per auto naar Hotel Meurice in de rue de Rivolii waar zij gedurende het k-ort verblijf zal logeeren. Resolutie over publiekrechtelijke bedrijfsordening. V e n 1 o, 10 September 1930. Woensdagavond verzamelden zich de congres sisten in de feestzaal „National" aan het of ficieel diner, waaraan ook de Commissaris der Koningin in Limburg, baron van Hövell tot Westerflier aanzat. Tot slot van den eersten dag van het con gres had in het concertgebouw een feestavond plaats, waaraan de Kon. Zangvereeniging „Venlona", de Orkestvereeniging O. K. N. v. en het dubbel Mannenkwartet „Inter Nos" hun medewerking verleenden. Gistermorgen werd in d-e St. Martinuskerk een plechtige H. Mis opgedragen door den ZeerE-erw. heer L. J. van der Heijden, gees telijk adviseur van den R.K. Middenstands bond. Om 10 uur waren de congressisten wederom in het Rembrandt-theater aanwezig, waar we o.m. opmerkten mr. A. baron van Wijnbergen, voorzitter van den Mi-ddenstandsraa-d, die na de heropening der vergadering de aandacht de-r aanwezigen vroeg voor d-e wijziging in 't erken- niingstoesluit va-n den Middemstaudisraad. Spr. hoopte dat de Middenstanders het nu zelf e-ens mogelijk zou-den maken dat de bevoegdheid tot regeling der wettelijke publiekrechtelijke be- drijfsordening aan den Midd-enstan-dsraad wordt toegekend. Inzake het praeadvies betreffende de pu- bliek-reohtelijke bedrijf-sarden-ing, uitgebracht door mr. P. Bach, werd door de vergadering do volgende resolutie aangenomen: Het negende congres in den Ned. R.K. Mid denstandsbond, gehoord het gesprokene ia verband met het praeadvies van mr. F. Bach over „Publiekrechtelijke Be-drijfso-rdening", spreekt de urgentie uit van een wettelijke voorziening, die het moge-lijk maakt aan een, bedrijfsorgaan verordenende bevoegdheid te geven ten aanzien van de economische bedrijfs- politiek, en draagt het hoofdbestuur op al het noodige te doen, zoowel tot een breede propa- geeiriing van den gewenschte-n maatregel onder den Ned. Midden-stand en in andere kringen, als tot verder onderzoek der materie aan de hand van het uitgebrachte praeadvies en het daarover ten congresse gesprokene, ten einde een spoedige totstandkoming van een wette lijke voorziening op dit punt zoo krachtig mo gelijk te bevorderen. Hierna werd het praeadvies van den heer J. G. van Neerven, accountant te Eindhoven en voorzitter van de R.K. Middenstandsveree- ning te Eindhoven, over ,,De beteekenis van d-e moderne bedrijfsleer voor de handeldrijvenden en induistrieele middenstand" in behandeling genomen. De huidige tijd is te nuchter om waarheid te verbloemen, aldus spreker. De conclusie op dit praeadvies, welke niet in het werk is ver vat, formuleerde de heer van Neerven als volgt: De R- K. Ned. Middenstandsbond geve permanente en deskundige voorlichting op alle gebied, speciaal op dat der moderne be drijven. De heer van Neerven, die iederen' opponent direct van antwoord diende, merkte op dat hij zijn praeadvies geschreven had voor midden- standers-zakenlui en niet voor studenten eener handelshoogeschool. Als definitie over bedrijfs. leer had spreker de definitie van prof. Yolmer overgenomen, zooals in het praeadvies ver meld, en hij achtte theoretische beschouwin gen daarover niet van practisch nut. In het slotwoord sprak voorzitter Lockefeer zijn groote voldoening uit over het welslagen van het congres en over de aangename en pret tige wijze, waarop de congresdagen in Venlo waren doorgebracht. Na afloop der vergadering werd door de con gressist-en een bezoek gebracht aan liet graf van Mgr. Nolens, waarna per autocars een excursie werd gemaakt naar de Tegelsche Nij verheidstentoonstelling „Tenijto 1931". Van oogst 1931 geen vierkante meter ongesteund. Willem van den Burg in Philadelphia. Het „Vad. meldt, dat de vroegere Haagsdhe cellist Wiliem v. d. Burg te Philadelphia, waar hij solooel! -st is, voor ee-n auditorium van 5000 personen let a mineur concert van Sant-Saëne gespeeld teeft en na afloop een warm-e ovatie -heeft gekregen. Persstemmen spreken van ex quise tooukwal'lteit, groote artisticiteit en de licate vertolking De finale was schitterend. „De aankondiging van d-e-n naam van den po- pulairen kleinen Willy had een talrijk audito rium ten gevolge". Zoo entnousiast was de ontvangst van zijn werk dat hij ais ex-tra Sadut-Saëns le Cygoe, met harpbegeleid'ing, heeft gespeeld. NAAR DE MISSIE. Op 17 September a.s. hopen Mère Marie Xaveriana Gelsing; Sr. Marie Margareta Jo hanna Groot, Sr. Marie Eli-sabethie Ernste, Sr. Marie Engelbertha Arts en Sr. Marie Vincenzo Pauw, allen Zusters van het Gezelschap van J. M. J., Moederhuis „Mariënhurg", Den Bosch, per Lloyd rapide naar Marseille te vertrekken. Per „Dempo" wordt de reis voortgezet tot Soe- rabaja en vandaar per Kon. Pake-tvaart naar Makassar en de nieuwe Missie-statie Raha op Moena-Boeton Z. O. Celebes. jan FABRICIUS 60 JAAR. Naar het Ned-erl. Correspondenti-ebureau ons mededeelt, heeft Jan Fabricius gisteren te Lod- den zijn 60sten verjaardag bij vervroeging (de eigenlijke dag is 30 dezer) gevierd, waar een kring van tooneelvrienden hem een banket, en soirée aanbood. Den 30sten September zal hij zoo wordt verder gemeld naar alle waarschijnlijkheid in ons land doorbrengen, maar mogelijk ook in Duitschland, waar zijn 60ste verjaardag ge memoreerd zal worden door de opvoering in verschillende steden van eenige zijner stukken. In de vergadering van de Hollandsohe Mij. van Landbouw te Hoorn, die voornamelijk aan huishoudelijke zaken was gewijd, heeft de r-egeeringscommi-ssards voor de Tarweiwe-t ir. S. H. Louwes de uitvoering van deze wet in den breede -besproken. Na een breede beschouwing ove-r de betee kenis van de wet zag hij de vraag ondeir het oog: Hoe staat het op het oogenblik met de PTactische uitvoering Er was van den oogst 1930 over: ongeveer 47000 ton. Deze oogst stond ibekend als van slechte kwaliteit. Het was niet zeker hoeveei procent daarvan voor ibloem en meelhereiding geschikt zou zijn. De schattingen daarom trent liepen sterk uiteen. De hoogste schat tingen waren 40.000 ton en de laagste waren heneden de 30.000 ton. Toen ben ik uitgegaan van een basis van 35.000 ton en de bedoeling deze einde September te hebben opgebruikt. Het blijkt nu, -dat er meer is, dat de afkeu ringen erg meevallen ne dat we zullen kunnen rekenen op een hoeveelheid van pl.m. 39.000 ton. De bestellingen hebben bedragen in de maand Juni, dus voor de injvoering van de Tarwewet 9460 ton, in Julli door de voorraden bij de bakker-s 4807 ton. De afleveringen heb ben bedragen in Juni 9450 ton, in Juli 4123 ton. In Augustus is -besteld in totaal 15.275 ton, afgeleverd is gedurende Augustus 103.777 ton. 31 Augustus was dus de positie, dat er besteld was 30.000 ton en afgeleverd 24.000 ton. Tot en met 5 September 27.036 ton. Uit deze cijfers -blijkt, dat de oogst 1930, wat de afkeuringen betreft, buitengewoon is niedegevalen, en dat de oogst 1930 voor 1 Oc tober geheel zal zijn afgeleverd, tenminste zal kunnen zijn afgeleverd. Het is de vraag of hij werkelijk beelem-aal zal zijn afge-leveTd, omdat we deze week 'beginnen met de bijileve- ring van nieuwe tarwe. Oogst 1931. Hoe staat het nu voor 1931 Volgens de tarweorganisaties is verbouwd 70.000 bunder graan. Volgens de landbouwstatIstiek 77.000 bunder. In weerwil, van andere meeningen meen ik te moeten vasthouden aan die van de tarweorganisaties. Deze hebben n.l. het voor deel dat ze zijn gecontroleerd. Een schatting van de tarweorganisaties geeft gemiddeld aan ongeveer een opbrengst van 3000- K.G. Daar van gaat af het benoodigde zaaizaad. Dan blijft "er over 195.500 ton. Bij 25% is noodig 187.500 ton. De schatting van 3000 K.G. per H A echter is, naar de dorsohr-esu-ltaten, die we tot nu toe -hebben, te groot. Het gevolg is geweest, dat we de -beschikbare hoeveelheid op het oogenblik taxeeren op maximaal 175.000 ton en niet hebben durven brengen op een maalpercentage van 25%. De groote onge steunde hoeveelheid berust gelukkig als ze ergens op berusten kan op vergissing om het vriendelijk te zeggen. Ik meen dan ook te mogen zeggen, dat met aan zekeiheid grenzen de waarschijnlijkheid mag worden gezegd, dat van den oogst 1931, voor zoover deze bij d-e tarweorganisaties is aangegeven, geen vier kante meter ongesteund zal blijven. Oogst 1932, En n-u 1932. Voor 1932 ziet het er veel droe viger uit tenzij we krijgen een steun van an. d-ere -gewassen -die -de uitbreiding tegenhoudt. Op het oogenblik is de tarwe het eenige ge was, d-at den landbouwer op de zwaardere en lichtere gronden voordeel belooft. Men behoeft werkelijk geen profeet te zijn om te zien, da' men dan zelfs tegen alle regelen van een be hoorlijke bedrijfsvoering in tarwe gaat telen Mij-n schatting is, dat de oppervlakte tarwe, waarop we het volgend jaar zullen kunnen re keuen zal zij-n 100.000 H.A. Het eenige middel om dit oppervlak kleiner te doen wórd-en is, dai e-r een afdoende bieten-steun komt. Ik meen evenwel hierop te m-o-eten wij-zen, dat volgens de Tarwewet zelfs bij de meest ri-goureuse uit voering, die men -kan denken nooit meer dan ongeveer 200.000 ton hoogstens, 210000 ton zal worden verwerkt en dat bij een oppervlakte van 100.000 H. A. zeer-zeke-r 250 tot 260.000 ton bij een niet be-sten oogst en -bij eeu besten oogst 280.000 ton ter -besohikkin-g komt. Maanden lang heeft het suggestieve reclame- schild der Brabantsche Industriedagen met zijn dubbele zuilenrij van rookende schoorstee- nen in de etalagekasten van vele Brabantsche winkels de aandacht getrokken van landge noot en vreemdeling. Brabant gaat zich roeren. Brabant wil op roeien tegen den stroom. De Brabantsche in dustrie begint, zooals de heer Stulemeijer het kernachtig uitdrukte, een reis van duizend mij len met één stap. De Noord-Brabanders willen zich in de al lereerste plaats goede Nederlanders toonen en dat wel door op hunne Brabantsche zaak te letten. Zij willen Nederland dienen door Bra bant en Brabant door Nederland. Zij willen dit nu doen, juist omdat de wereld verschijnselen onze volkswelvaart schrikbarend aantasten en moeilijkheden veroorzaken, die slechts door buitengewone krachtsontplooiing, vastberaden heid, moed en volharding te overwinnen zijn. Men wilde de industrie dezer provincie plaatsen in het middelpunt der belangstelling; door na- het miiidd-elpunf der belangstelling; door na tionaal en internationaal het streven van N Brabant te belichten; door over stad en land den wekroep te laten klinken: op voor het nijvere Brabant. Daartoe heeft hef comité der Braiban-tsdhe industriedagen op de eerste plaats te gast genoodigd de vertegenwoordigers der Ned-erland^che -pers en velen uit het buiten land opdat zij na eigen aanschouwing de pu bliieke opinie zull-en voorlichten over wat er reilt en ze-i-lt in de eertijds armelijke gouwen der onvruchtbare hei; daartoe wordt met de leiders van industrie en handel met buiten. land-sche handelsattaöhê's en met de hooge ge zagdragers In het bestuuT van land, provincie en -gemeenten een tocht gemaakt door het cen trum van Brabants nijverheid DE GOUDEN KETEN DER WAARHEID. Naar wij vernemen is de Engelsche vertaling van dit reeds in meer dan 35000 exemplaren verkochte, werkje van p. Hendrichs S.J., ter perse en is de Duitsche vertaling in voorberei ding. Beide zullen aan het eind van dit jaar verschijnen. Het uitgaande postvliegtuig „De Ooievaar' blijft nog een dag in Allahabad, in verband met de gesteldheid van het terrein. RADIONACHTVORSTBERICHTEN. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat van 10 September 1931 tot nadere aankondi ging nachtvorstverwachtingen radiotelefonisch zullen worden geseind door het station van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut te de Bilt (P. I. M.). Deze berichten worden uitgezonden op de golflengte 1470 M. te 15.45 en 21 uur Amster- damschen zomertijd (in het laatste geval na het gewone a vond weerbericht). Van 5 October af geschiedt de uitzending te 15.45 en 20 uur Amsterdamschen tijd. Aan dezen tocht die gisterenavond te Eind hoven is ingeluid met een ontvangst in het ontspamningsgebouw der N.V. Plhilips G-loei lampenfabrieken nemen 46 vertegenwoordigers d-eel der Ned-ertaMsche pers terwijl 40 -buiten- lan-d-s-che daglbladen en periodieken redacteurs en correspondenten ter verkenning -hebben uit gezonden. Om half 9 uur vu-lde zich de fraaie ontvang zaal der FHii-psfabri-eken met de vele genoo- digden. Terstond nadat de vele gasten (h>um plaatsen -had-den ingenomen nam de voorzitter van het Alg. Comité voor d-en microfoon plaat-s om een woord van welkom tot de gasten te richten en een rede te houden over „Het karakter van de Ind-ustri-ed-agen als zoodanig". Bij den aanvang van zijn re-de sprak de heer Stulemeijer enkele woorden ter nagedach tenis van Mgr. dr. Nolens, die al® bescherm heer der Brabantsche Industrie-dagen blijk gaf zooveel voor de provincie Noord Brabant te voelen. Na verder de gasten m-r. dr. L. N. Deckers en mr. dir. A. B. G. M. van Ryckevorsel meer in het bijlzonder te helbben welkom gehecten, zeide spreker dat n-iet uitsluitend „propaganda voor Brabant" 'f enge standpunt geweest was van het Alg. Oomiifé der Brabantsche Industrie dagen. Alle chauvinisme is verre geweest. In de eerste plaats aldus spreker, w-illen wij de goede zaak van Nederland dien-en, dit wil zeggen, Neerlands handel en industrie. Voor di-t doel is Brabant gewonnen en zoo denken wij Brabant te dienen met Nederland en Ne derland met Brabant. Goede gemeenschapszin is de drijfveer ge. weest en d'i-t blijkt duidelijk uit het devies op de duizenden aanplakbiljetten en el uitzegels „Koopt Nederland,sdh Fabrikaat". Wij zullen u toonen wie en wat wij zijn, wat en hoe wij kunnen, hoe en waar wij heen willen. En wij vragen uw steun ter verwezenlijking van ons ideaal: Bouwer te zijn eener toekomst, die, gezien onder meer de aanwas der bevol king, een steeds grooter ind-ustrialiseering voor Nederland in het algemeen en voor Brabant in het bijzonder noodzakelijk maakt. De naam van d-en grootsten ondernemer van Noord Brabant zal on-s een waarborg zijn dat hoewel Eindhoven ook de zware slagen van tegenspoed heeft gevoeld de Eindhovensche industrie niet alleen de eerste zal blijven in de rij der industrieën van Noord Brabant, maar ook van Nederland. De ligging van de provincie voor industrieele doeleinden is -geschikt, de ondernemingsgeest en arbeidzaamheid der Brabantsche bevolking is aanwezig; zoo is er slechts ten aanzien van de finaneiee-le behoefte voor vestiging va» nieuwe en uitbreiding van bestaande industrieën voorziening noo-d-ig. Een centrale provinciale organisatie ter be vordering van het vreemdelingenverkeer ia gewenscht. De act-ie van de Brabantsche In- dustriedagen dient permanent te worden ver. klaard. Wanneer d-e verbindingen van het Zui den met het Noord-en gereed zij-n zullen wij ook geheel één zijn met onze Noorderbroeders. De actie der Brabantsche Industriedagen zal met u en aoor u bewerken dat de belangrijk, heid der provincie Noord Brabant zal worden uitgedragen over geheel de wereld, dat Noord Brabant geen onbekende, vergeten of veronacht zaamde provincie van Nederland zal zij-n, doch integendeel het arbeidzame, h-et schoone, het lachende Zuid-èn. Rede Vincent Cleerdin. Na een korte pauze' waarin de thee werd ge serveerd werd door den heer Vincent Cleerdin, griffier der Prov. Staten van Noord Brabant, de tweede officieele red-e van deze Brabantsche Industrie-lagen -gehouden, die tot titel had „Iets over de historie van Noord Brabant". Diep onder den bodem ligt de eerste geschie denis van Noord Brabant versteend in krijt- banken en kolen-lagen. Honderden meters be neden de Peel wadh-t het verkoolde oerwoud der voorhistorische tijd-en op ontginning. Van den invloed der Romeinen getuigt de eerste heirbaan van Tongeren over Cuyck naar Nijmegen. Lamibertus en Wlllibrord predikten er ln de achtste eeuw het Christendom Hertog Hen-drlk I van Brabant stichtte in 1185 de stad VHertogenibosGh. Brabant's kinderjaren verliepen in strijd en arbeid. Gedurende de 15e eeuw onder de re geer ing de: Bourgondiërs kwam het gewest tot grooten bloei. Bralbant werd bij de vereenag-ing der Zeven tien provinciën on-der één -bestuur de kern van het rijk der Nederlanden. Terwijl de nieuwe Nederiandeche staat onder leiding van Willem den Zwijger en zijn opvol gers werd opgebouwd, begon de afbraak van het tegenwoordige Noord Brabant. De vrede van Munster in 1648 maakte van S'taats- Brabant een wingewest, de bevolking verloor Ihaar vrijheid. Anderhalve eeurw heeft Brabant geleden onder de gevolgen van den 80-jarigen oorlog. Lodewijk XIV van Frankrijk wist het lot d-er bevoQIking wat te doen verzachten: de Fnamsche omwenteling was het -begin van de vrijmaking van het gewest. In 1794 joegen de Brabanders hun onderdrukkers weg. De staatsregeling van 1798 gaf aan Brabant voorgoed zijn vrijheid. Hoe zag het er uit? Een verarmde boer -ns-tand, een kwijnende mid denstand, geen inheemsc-he fortuinen, bijna -geen eigen intelleetueele en staatkundige leiders.. Nog eens kwam van buiten een stoot vooruit; Keizer Napoleon gaf aan Brabant nieuwe heir banen de wegen van Antwerpen over Breda naar Moerdijk en over 's -H ertogen'bosöh naax Nijmegen. De eerste koning uit -het Oranjehuis verbond zijn naam aan den aanleg van d© Zuid Wil lemsvaart, waardoor Brabant nieuwe verbin dingen kreeg met de groote rivieren en de zeehavens. De jonge Staten v. Brabant besloten, thans bijna een eeuw geled-en tot den bouw van eigen wegen een wegennet dat nu 900 K.M. lengt» heeft en door de gebruikers geprezen wordt. In de vrij geworden streek nam de katholieke Kerk den verbroken draad der middeleeuwsche cultuur weer op. Tehuizen voor -zieken en hulp behoevenden werd-en gebouwd' die uitgegroeid zijn tot schoone volkspaleizen zooals het doof stommen instituut te St. Miohiels Gestel en bet blindeninstituut te Grave. De Kerk strekte 'haar weldaden uit tot d» landen van overzee: de Tiliburger Petrus Don ders werd de Apostel der melaatschen in Su riname. De nijverheid versterkte zich met machines en ga-f aan de snel groeien-de bevolking een welvaart, die zij van den weerbarstigen zand grond niet ontvangen kon. De -handel reikte aan de nijverheid de 'hand. Het herstel dte-r economische kracht van Brabant cmstreeks het midden der 19e eeuw, ging samen met een herstel van zijn intelJec, tueele en artistieke kracht. Zooal-s de dorpen werden ook de steden sterk. Het volk bracht zij-n eitgen leiders voort. Hier raakt het verleden aan het heden. Voor een deel zullen de deelnemers aan de Industrie dagen het heden zien met ei-gen oogen: een verjongd volk, een verjongd gewest, groote da den, volvoerd in blijmoedig godsvertrouwen en met de taaie doorzettingskracht van een ras dat leed en druk overwon zonder geweld. Na het vertoonen van de Philipsfilm sprak de heer dr. A. F. Philip®, waarhij hij de geschiedenis van de Phili-psibedrijrvea im korte trekken schilderde. Daarna bleef men nog ge- ruiimen tijd gezellig 'bijeen terwijl de Philips- harmonie een uitvoering gaf. Geen uitvoering van de voorstellen der commissie ad hoe. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot wettelijke regeling inzake het verleenen van geldelijke uitkeeringen aan de mobilisatie- slachtoffers en tot wijziging en verhooging van het. achtste hoofdstuk der Rijks-begrooting voor het dienstjaar 1931 (uitkeeringen aan de z.g. mobilisatie-slachtoffers). Naar de meening der regeering, die op het standpunt staat, dat de toekenning van finan- cieele hulp afhankelijk dient te zijn van de persoonlijke omstandigheden van betrokkenen, kan op deze wijze niet alleen aan allen, die redelijkerwijs als z.g. mobilisatieslachtoffers kunnen worden aangemerkt, financieele hulp uit 's Lands kas worden geboden, maar boven al zal die hulp afdoende kunnen zijn, nu de steunverleening beperkt zal blijven tot diege nen onder hen, die daaraan ook werkelijk be hoefte blijken te hebben. Uitvoering van de voorstellen der commissie ad hoe zou ruim 2% millioen meer gekost heb ben dan tot dusver aan de z.g. mobilisatie slachtoffers werd ten koste gelegd. Gedurende het jaar 1930 zijn aan 788 per sonen uitkeeringen gedaan krachtens de wet van 13 Mei 1927 tot een gezamenlijk bedrag van 206.300.. Tengevolge van de ruimere omlijning in art. 1 van het wetsontwerp zullen vermoedelijk nog ruim 2000 nieuwe gegadigden voor een uitkee- ring in aanmerking kunnen komen, mits hun financieel» omstandigheden ook overigens aan leiding blijken te gevee. Het verleenen van terugwerkende kracht aan de voorgestelde regeling tenminste tot 1 Ja nuari 1931 komt de Regeering niet wel uit voerbaar voor. Twee verdachten voor de rechtbank. In de nachten van 2 op 3 Juli en van 9 op 10 Juli werd een ware rooftocht gehouden in een tweetal tennisparken aan den Zuidelijken Wandelweg te Amsterdam. Kleedkamers en buffetten werden met een bezoek vereerd. Een groot aantal voorwerpen, eet- drink- en rook artikelen werden buit gemaakt. Gisteren stonden de 21-jarige schoenmaker J. C. V. en de 21-jarige chauffeur A. M. voor de vijfde kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht, verdacht van diefstal in vereeniging. Beide verdachten bekenden, zij waren oor. spronkelijk, in den nacht van 2 op 3 Juli van plan in het gebouwtje bij de tennisbanen te overnachten. Het tweetal was werkloos en hoopte in Amsterdam werk te vinden. De Officier van Justitie mr. Massink eischte tegen V. een gevangenisstraf van zeven maan den en tegen M. zeven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De verdedigers mr. J. IC. N. Mathuisen en m-ej. mr. G. Hoogland bepleitten resp. clementie en een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 24 September. ONDER DE TRAM Te Schijnde! geraakte de 16-jarige P. B. des nachts onder de stoomtram. Zijn rechterbeen werd verbrijzeld en is in Den Bosch tot den knie geamputeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5