VEREENVOUDIGDE SPELLING ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1931 EEN SYSTEEM VAN DEN HEUVEL LANDBOUW EN ECONOMISCHE CRISIS. .SNIJBLOEMENVEILING TE 's-GRAVENZANDE. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. DE REGELING VAN DE BEBOUWING LANGS DE WEGEN. De commissie van onderzoek. DE ZIEKTEWET. PROFESSIE VAN MOEDER EN DOCHTER. ONS BEDRIJFSLEVEN. STROOPERS-MANIEREN OP EEN BOSCHWACHTER GESCHOTEN NOODLANDING. HET GEVAAR VAN DE AUTOPED. AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN. LUCHTPOST MET DE GRAF ZEPPELIN. MET EEN AUTO ER VAN DOOR. VERDRONKEN EEN DONKERE TIJD. Sedert Kollewijn een 25-tal jaren geleden met zijn vereenvoudigde spelling is gekomen, is er wel veel over vereenvoudiging in de schrijf wijze onzer taal geredetwist, maar de critici hebben over het algemeen nagelaten zelf een nieuw stelsel te ontwerpen, dat de gebreken van het Kollewijnsch miste en toch de door velen gewenschte vereenvoudiging van onze schrijftaal zou bewerken. Vooral in dezen tijd van rationaliseering neemt het aantal voorstanders van vereenvou diging in onze spelling hand over hand toe. En er is ook wel iets voor te zeggen, al was het alleen maar om door vermindering van het groote aantal taalregels met hun nog grooter aantal uitzonderingen bij het onderwijs tijd te besparen, welke zoo goed zou kunnen gebruikt worden om den leerlingen andere en meer praktische kennis bij te brengen. Wil een vereenvoudigde spelling kans van slagen hebben, dan zal zij in het bestaande wetenschappelijk taalsysteem redelijk verant woord moeten zijn en mag zij bovendien de taal niet ontsieren. De heer P. J. F. van den Heuvel, een Haag- scha onderwijsman, heeft een poging gedaan om tot een vereenvoudigde spelling te komen, welke aan bovenstaande eischen beantwoordt. Het resultaat van zijn arbeid heeft hij neer gelegd in een beknopt werkje „Onze spelling", dat bij de firma A. N. Go vers te Den Haag is verschenen en ons ter bespreking werd toege- zonden. Het spellingvraagstuk is een netelig vraag stuk, waarover onder de taalgeleerden nog al eens omeenigheld heerscht. We denken er dan ook niet aan ons aan een beoordeeling van de vereenvoudiging-van den Heuvel te wagen onze bedoeling is alleen .er in breeder kring de aandacht op te vestigen Tusschen de vereenvoudigde spelling van den heer van den Heuvel en die van Kollewijn zijn eenige punten van overeenkomst. Zoo zijn beiden het volkomen eens over het laten vervallen van de dubbele e en o op het eind van een lettergreep en het behoud van de dubbele e op het eind van een woord en in de samenstellingen en afleidingen van deze woorden. an ie in plaats van i op het eind van een lettergreep, zooals Kollewijn voorschrijft, wil de heer v. d. Heuvel niets weten, evenmin van den ook voor ons gevoel inderdaad leelijken uitgang „lik" in plaats van „lijk". Wat betreft het schrijven van de „sch" alleen dan wanneer aan het begin van een woord of lettergreep na de s de ch wordt uitgesproken, reiken beide vereenvoudigers elkaar weer de hand. Kollewijn wil bovendien de niet uitge sproken h zooals in thans en thee, de w in: erwt, ook weglaten, maar daar doet de heer v. d. Heuvel niet aan mee. Omtrent het weglaten van de tusschenlebters tens laat Kollewijn de „beschaafde uitspraak" het pielt beslissen. De „beschaafde uitspraak" aoht de heer v. d. Heuvel een te onzeker crite rium en hij kan daarin wel eens gelijk hebben, want wat de een „beschaafd" noemt, is het nog lang nieit altijd in het oog van den ander. Daarom heeft hij den regel gesteld, dat de n en de s als tusschenletters alleen dan worden geschreven, wanneer het grondwoord op een n of s uitgaat. Zijn voorbeelden op dezen een- voudtgen regel strekt hij naar onze meening wel wat al te ver uit. Naast woorden als: kas stuk, vleesspijs en handelsstad, geeft hij ook als voorbeelden: vergevingsgezind, dorpskerk, wetenswaardig en stadsgracht, waarin van het schrijven van een dubbele s geen sprake ls en die derhalve gevoeglijk weggelaten hadden kunnen worden. Van het verhollandschen van vreemde of bastaardwoorden, zooals Kollewijn doet, is de heer v. d. Heuvel geen voorstander. In zijn „Voorwoord" zegt hij daarover o. a.: „Het veelvuldig gebruik van vreemde woorden is Beker niet aanbevelenswaardig, doch laten we b.v. een woord als „keeper" als buitenlandse gast behandelen, zoolang (of „zolang"? Red.) er nog geen Nederlands woord voor in de plaats komt dit vergemakkelijkt reeds voor de leerlingen der lagere school het Inzicht in de grondbeginselen der vreemde talen we moeten niet vergeten, dat onze moedertaal be sloten ligt tussen wereldtalen, en dat we naast trouwe vaderlanders, ook wereldburgers zijn". „Eigennamen (familienamen en aardrijks kundige namen) behouden de gebruikelijke spelling", zegt Kollewijn en de heer v. d. Heuvel sluit zich daar volkomen bij aan. Evenwel wenscht hjj blijkens zijn voorbeelden op de van aardrijkskundige namen afgeleide bijvoeglijke naamwoorden de regels van zijn vereenvoudigde spelling wel ts zien toegepast, zooals ln Duit se, Franse, Nederlandse, Bosse kathedraal, enz. In den 9den of laatsten regel van zijn ver eenvoudigde spelling schrijft Kollewijn voor, dat men zich bij de verbuiging van lidwoorden, bijvoeglijke naamwoorden en voornaamwoorden moet richten naar het beschaafde spraakge bruik. Ook hier meent de heer v. d. Heuvel, dat men aan „het beschaafde spraakgebruik" geen voldoende houvast heeft. Hij stelt daarvoor in de plaats den meer positieven regel „De schrijfwijze van de 3e en 4e naamval ls gelijk aan die van de 1ste. Alleen bij het betrekkelijk voornaamwoord: „die" blijft de n in de 3e naamval en na een voorzetsel gehandhaafd". Eene word: een, geen word: geen; de bij voeglijk gebruikte bezittelijke voornaamwoor den: mijne, jouwe, uwe, zijne, hunne, hare, worden mijn, jouw, uw, zijn, hun, haar". Het praktische gevolg van beider regel is, dat de verbuigings-n van lidwoorden, bijvoeg lijke naamwoorden en voornaamwoorden, bene vens de toonlooze e der bezittelijke voornaam woorden, komen te vervallen. Maar verder gaat de heer v. d. Heuvel niet met het volgen van het spraakgebruik, behalve dan, dat hij in een volgenden regel nog de eind letter n der stoffelijke bijvoeglijke naamwoor den overboord werpt. Van afkortingen als „d'r vader" wil hij echter op sobool niets weten, de grondvorm van deze afkortingen mag voor den leerling niet verloren gaan. Vaststaande uitdrukkingen zooalsin den beginne, om den broode, van goeden huize enz. blijve bij hem in de oude buigingsvormen ge handhaafd. Radicaler dan Kollewijn volgt de heer v. d. Heuvel naar onje meening de uitspraak voor zoover betreft de vervoeging der werkwoorden. De dubbele d en t als vorm van den onvoltooid verleden tijd en de t achter de d in d6 tweede peirsoon enkel- en meervoud en In de derde persoon enkelvoud van den tegenwoordigen tijd laat hij vervallen. Bijvoorbeeld Hij vind zijn boek, Hij arbeide gisteren. Ten slotte acht de heer v. d. Heuvel de aan- halingsteekens bij de directe aanhaling een overbodige weelde, waar men in dezen tijd van soberheid en bezuiniging best buiten kan. Daarom stelt hij voor bij directe aanhalingen de aanhalingsteekens te laten vervallen. Wij meenen hiermede te hebben aangegeven, waarop de vereenvoudigde spelling van den heer v. d Heuvel berust en in hoeverre hij van de spelling-Kollewijn afwijkt. In zijn voorwoord zegt hij, dat de door hem voorgestelde regels het resultaat zijn van een ruim 30-Jarige ervaring op onderwijsgebied, van het sinds jaren volgen van den spelling strijd, van de bestudeering onzer verschillende dialecten en vau het Vlaamsch en van verge lijking met de spelling <ier vreemde talen, hoofdzakelijk Fransch, Dultsoh, Engelsch en Latijn. Bij ^ijn wensch, dat zijn voorstel er toe mfcge bijdragen, dat wanorde ln onze spelling worde voorkomen en dat de verlangde vereenvoudi ging worde bereikt, sluiten wij ons volkomen aan. Speciale tulpenveiling. De tulpentrekkerijen in de omgeving van 's Gravenzande breiden zich telkenjare uit en reeds meermalen hebben we in dit verband ge- Wezen op den grooten export van tulpen in het hoog-seizoen. Vele Westlandscbe tuinders trekken de tulpen en met de vroege soorten bereikt men door forceeren veel succes. 1-Iet feit dat juist in de omgeving van 's Graven zande veel tulpenbloemen gekweekt worden, is thans aanleiding geworden om plannen voor te bereiden om over te gaan tot bet instellen van een speciale tulpenveiling te 's Graven, zande, welke plannen reeds in een vergevor derd stadium van uitvoering verkeeren Vorige malen werden deze plannen reeds overwogen, doch tot een definitieve beslissing is het nim mer gekomen. Thans heeft de afdeeling Westland te s Gra venzande de plannen ter hand genomen en het laat zich aanzien, dat dezen winter reeds een speciale veiling zal worden ingevoerd. Het be. stuur had d^t voornemen reeds eenigen tijd en eenige voeling met vooraanstaande tulpentrek- kers heeft er toe geleid, dat de 's Gravenzand- sche tulpenveiling spoedig tot verwezenlijking zal komen. Het spreekt van zelf, dat deze vei ling op een voor de trekkers gunstig tijdstip gehouden zal worden, omdat ook de groenten- veiling gehouden moet worden. Naar wij voorts uit bevoegde kringen verne men zal het veilingpercentage belangrijk lager zijn dan op de bloemenveilingen, omdat de exploitatiekosten zeer weinig zullen bedragen Het retourvliegtuig „De Raaf" is gisteren te 5.54 uur uit Karachi vertrokken en om 10.39* te Djask geland. Het vertrok vandaar om 11.39 en landde om 16.14 in Bushir. PERSONEELE- EN WEGENBELASTING. Naar de Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club ons mededeelt, mag met zekerheid verwacht worden, dat binnenkort op de wegen- belastingkaart zal worden vermeld, dat de be- taling van wegenbelasting den houder van een automobiel niet ontslaat van de verplichting tot het doen van aangifte binnen 14 dagen van dien auto voor de personeele belasting; deze verplichting geldt natuurlijk alleen voor nieuw aangeschafte of overgenomen wagens. De ver- melding is noodig gebleken, aangezien zich herhaaldelijk moeilijkheden hebben voorgedaan tengevolge van onbekendheid met deze ver plichting, INTERN. SPIRITUALISTEN-CONGRES. Deze week ls in Den Haag het congres bijeen geweest van de spiritistische beweging, die na het verscheiden van den publicist-spiritist Conan Doyle onder leiding van diens weduwe staat. A titre documentaire geven wij hier de con clusie, welke het congres met algemeene stem men aanvaardde Het Spiritisme is een philosophic, gebaseerd op wetenschappelijke, nauwkeurige gegevens en waarvan de fundamenteele beginselen als volgt zijn geformuleerd 1. Het bestaan van God, de hoogste kennis en oorzaak van alle dingen. 2. Het bestaan van de ziel, gedurende het aardsche leven gebonden aan een natuurlijk en vergankelijk lichaam, door een intermediair element, dat „perisprit" genoemd wordt. 3. De onsterfelijkheid van de ziel, haar voort durende evolutie naar de volmaaktheid in opklimmende stadia. 4. Individueels en oollectieve verantwoorde lijkheid tusschen alle schepsels, volgens de wet der causaliteit. Voorts werd een-resolutie aangenomen, waar in gezegd wordt, dat het congres van oordeel is, dat de oorlog een overblijfsel is van het barbarisme en, waarin waardeering wordt uit gesproken voor alle pogingen om tot internatio nale ontwapening te geraken en steun wordt toegezegd voor alles, wat dienen kan tot vesti ging van den wereldvrede. Vermeldenswaard is daarbij, dat een telegram van gelukwensch aan de Spaansche regeering werd gezonden Gewijzigd urgentieprogramma van het Kon. Ned. Landbouw-comité. Door het Kon. Ned. LandbouwjComité is met het oog op den kritieken toestand in den land bouw het urgentieprogramma gewijzigd en aan gevuld. In de toelichting daarbij wordt o.m. het volgende opgemerkt: De redenen voor deze herziening zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats hebben ver schillende op de crisis in het akkerbouwbedrijf betrekking hebbende aangelegenbeden, door wijziging van de omstandigheden en door het overigens onvoldoende ingrijpen van den wet gever, een ander aspect gekregen, terwijl daar naast omtrent de gepropageerde maatregelen tot verbetering andere inzichten naar voren zijn gekomen. Voorts maakt de uitbreiding van de crisis In het veehoudersbedrljf het noodzakelijk, dat ook omtrent hetgeen in verhand hiermede door de overheid moest worden gedaan, de aange sloten organisaties wederom werden geraad pleegd. Als directe middelen, welke er toe zullen bij dragen om onzen landbouw te handhaven, wor den dan genoemd: 1. Maatregelen tegen dumping. 2. Het openen van de mogelijkheid tot ver hooging van ons autonoom tarief van Invoer rechten met behoud van de onvoorwaardelijke meestbegunstiging. 3. Het verleenen van regeerlngssteun aan de suikerbleten-teelt, waarbij ook voor de ver bouwers van het gewas een belooning over schiet. 4. Opruiming van het surplus aan aardap pelmeel. In dit verhand wordt de aandacht der re geering gevestigd op de mogelijkheid 't over tollige aardappelmeel te bestemmen tot vee voeder i.e. door het te gebruiken in de ge mengde voeders. 5. Steunmaatregelen ten behoeve van de fa brieksaardappelteelt. 6. Steunmaatregelen ten behoeve van de roggecultuur. 7. Steun aan de producenten van vee en vleesch. 8. Verlaging van de vrachttarieven der spoor- en tramwegen voor land- en tuinbouw producten. 9. Tijdelijke ontheffing van het landbouw bedrijf van de lasten der sociale verzekering. 10. Afschaffing van de crisls-opcenten op de grondbelasting. 11. Schatting van de waarde van vaste goe deren voor de successie- en vermogensbelasting naar de gebruikswaarde inplaals van naar de verkoopwaarde. 12. Bevordering van het gebruik van Ne derlandsche land en tuinbouwproducten bij overheidsbedrijven en Instellingen. IS. a. Verlaging van de kosten, verbonden aan den uitvoer van vee, als daar zijn de keur- Ioonen, kosten der voorbehoedende entingen, etc.; b. Kostenbestrijding besmettelijke vee ziekten. 14. Bevordering van den afzet onzer zui velproducten. 15. Steun aan den vlasbouw. 16. Toepassing van de Tariefwet op alle artikelen van agrarischen oorsprong, welke di rect of Indirect bestemd zijn voor menschelijk gebruik. Als middelen, waarvan de toepassing lndl reet tot verbetering van den toestand van den landbouw voert, vermeldt het program: 1. Instelling van een afzonderlijk Ministe rie van Landbouw. 2. Uitbouw van den binnenlandschen- en buitenlandschen iandbouwvoorlichtingsdienst, uitbreiding van het landbouwonderwijs, inzon derheid van het lager landbouw-onderwijs, als mede betere outillage van de Directie van den Landbouw. 3. Krachtige uitvoering van de Landbouw- uitvoerwet. 4. Krachtige steun van de regeering. ten aanzien van den aanleg van telefoon, water leiding, electriciteit, verbetering der verkeers middelen, verbetering der tertiaire wegen e.d waardoor de bewoonbaarheid van bet platte land wordt bevorderd, en de trek naar de ste den wordt tegengegaan. 5. Financleele steun en/of garantie bij het verleenen van hypothecaire- en bedrijfscrediet. Bij Kon. Besluit ziln aan de Staatscommissie, ingesteld by Kon. besluit van 21 April 1892 no. i, ten einde de Regeering van advies te die nen omtrent de wettelijke regels, die ten aan zien van het waterstaatsbestuur behooren te worden gesteld, toegevoegd als leden, uitslui tend voor het onderzoek en het rapporteeren c'oor die oommissie omtrent het vraagstuk van regeling van de bebouwing in verband met het verkeer langs de wegen: mr L Lietaert Peer- bolte, directeur-generaal van de Volksgezond heid; Ir. H van der Kaa, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid (volkshuisvesting)G. J. van den Broek, hoofdingenieur-directeur mn den Rijkswaterstaat in de directie Wegenver- toring en H. P. J. Bloemers, burgemeester van Groningen. Goedkeuring reglement ziekteregeling. Bij Kon. besluit van 7 September 1931 to. 34, is in verhand met bet bepaalde bij artikel' 1, letter c, van het Kon. besluit van 28 Januari 1931, Staatsblad no. 24, tot vaststelling van een algemeen en maatregel van bestuur, als bedoeld ir artikel 22, eerste lid der Ziektewet, goed gekeurd bet reglement der ziekteregeling van ^_de vereeniglng voor ziekte- e-n invaliditeitsver zekering ten behoeve van personen, in dienst van Kadholiek-Maatsdbappelijke-IneteUingen, ge vestigd be Utrecht Terug uit de missie. De Weleerw. Pater van Gemert C.ss.R., mis sionaris In Brazilië, is, naar we vernemen, met vervroegd verlof in het vaderland teruggekeerd ln verband met het feit, dat zijn 71-jarige moeder en zijn zuster binnenkort in een Ber- nardinessenklooster in België haar professie zullen doen. Pater van Gemert zal gedurende zijn vacan tia verblijven in het klooster der Paters Re demptoristen aan den Goudscherijweg te Rotter dam. De lbosdhwaökter P. v. d. Hoogen uit Qploo ontdekte een twee-tal stroopers ln de richting Venray, beiden met een geiweeir gewapend. Bij de achtervolging draaide op circa 25 meter af stand een der stroopers zich plotseling om, legde aan en schoot op den "bosehj wachter. Deze kreetg de volle lading hagel in zijn redh terdijbeen. Hij zette echter nog een korte poos zijn achtervolging voort, maar moest deze spoe dig opgeven, zonder dat hij de daders kende. Een paar klompen van een hunner, tijdens het loopen verloren, zijn ln beslag genomen. De getroffene, die zioli naar het Raadhuis te St. Anthonle begaf, la per ambo naar Boxmeer vervoerd en daar onder geneeskundige behan deling gesteld. Te Breda speelden de twee broertjes M. aan de Sophiaetraat met hun autoped. Ze kwamen met elkaar in botsing en de een kreeg zoo'n hoofdwonde boven het linkeroog, dat hij op last van dr. K. naar het St. Ignatiusziekenhuis incest vervoerd worden. „GEVLEUGELDE DADEN". Voor de civiele Kamer van het Haagsche Gerechtshof diende het hooger beroep van den Staat tegen de uitspraak van den president der rechtbank, waarbij deze in kort geding be slist had, dat het afbreken der radio-uitzending van het tooneelstuk „Gevleugelde daden" in Juni jl. door de radio-cont#ole-commissie, on rechtmatig ls geweest en aldus de V. A. R. A. in het gelijk stelde. Van deze beslissing was de Staat In hooger beroep gekomen. Voor dezen diende Jhr. mr. v. d. Does een memorie van grieven ln, waarop namens de V. A. R. A. mr. Duys vier weken uitstel vroeg. De zaak werd 4 weken aangehouden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De 22-jarige v. Gooi uit Kaatsheuvel, die te Sprang door een vrachtauto is gegrepen, is aan de bekomen ver wondingen overleden. De piloot bekwam geen letsel Gisterenmiddag omstreeks drie uur geraakte van het legervliegtuig 570, dat met een ander boven Voorburg vloog, de verbinding tusschen de beide linkervleugels defect, waardoor de be stuurder zich genoodzaakt zag een noodlanding uit te voeren. Het vliegtuig scheerde over een boerenwoning en kwam in de wel nabij den Veenweg terecht. Het linkerwiel bleef in een greppel steken, waardoor de machine met den neus in den grond boorde. Zoowel het landingsgestel als de linkervleugelverbinding braken. De piloot bekwam geen letsel. Het vliegtuig is onder be waking van militaire politie gesteld. Gisterenmorgen wilde de boerenarbeider V. te Ter Aar een koe melken, waarbij bij gebruik maakte van een touw om de achterpooten van het dier te binden. Tijdens het melken liep de koe echter plotseling achteruit en kwam in een sloot terecht. V. die vreesde dat het dier zou verdrinken, wilde daarop het touw doorsnij den, doch bierbij bracht bij zich zelf een ern stige wonde aan de hand toe. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht waar hij, kort na aankomst, aan bloedvergifti ging is overleden. ADMINISTRATIEVE HOOFDEN ZIEKENINRICHTINGEN. VAN Op de dezer dagen gehouden algemeene leden vergadering in het herstellingsoord „Bosch en Heide" te Laren werd medegedeeld, dat pogin gen in het werk worden gesteld om te komen tot de uitgave van een handboek voor leiders van ziekenhuizen, waarin gegevens zullen wor den opgenomen over bet beheer, den bouw, de exploitatie, enz., van ziekenhuizen. Besloten werd het rapport-Limperg weder te maken tot een object van studie. Na een causerie van den heer Hes over de organisatie van het Oostenrijksche gezondheidswezen wer den de herstellingsoorden „Bosch en Heide" te Laren en „Heideheuvel" te Hilversum, beide van de N. H. Vereeniglng „Het Witte Kruis" bezichtigd. EXAMEN VOOR ADJUNCT-IJKER DER MATEN EN GEWICHTEN. De Minister van Arheid, Handel en Ny verheid brengt, ter kennis van belanghebbenden, dat ou Maandag 12 October a.s. en volgende dagen te Delft het by artikel 23 der wet van 7 April i860 (Staatsblad, no. 57), leatstelyk gewyzigd by aa wet van 25 Juli 1819 (Staatsblad no. 522), voor geschreven verge1 ykend examen zal worden af genomen aan hen, die voor het ambt van ad- junct-yker der maten en gewichten ln aanmer king wenschen te komen. Zy, die aan het examen wenschen d6el te ne men. zullen zich daartoe vóór 25 September 1931 -Sehrifteiyk tot den Minister van Arbeid, Handel en Nyverheid hebben te wenden, onder opgaaf van hunne woonplaats en met inzending van eene geboorte-akte. Om tot adjunct-yker te worden benoemd, wordt de leeftyd van ten minste 18 jaar ver- eischt, terwyl tevens uit een te zyner tyd in te stellen onderzoek door den daartoe aan te wij zen geneeskundige moet blyken, dat de gegadig de een gezond lichaamsgestel bezit en vry li van voor de uitoefening der betrekking hinder- lyke gebreken. Nadere inlichtingen worden desgewensebt ver schaft door den inspecteur van het ykwezen, te 's-Gravenhage, Varkensmarkt la. „HET BLONDE RIET". Een nieuwe R. K. liedbundel. wi> vernemen, verschijnt binnenkort bij den uitgever H. Gianotten te Tilburg een liedboekje, getiteld „Het blonde Riet" samen gesteld en, voorzoover noodig, bewerkt door Jop Pollmamn. Het bundeltje, dat In handig zakformaat zal worden uitgegeven, bevat meer dan 60 Nederlandeehe liederen en canons. Dat een vrij groot aantal Kerstliederen zal worden opgenomen, behoeft nauwelijks vermeld te worden. Na de geestelijke liederen volgen „lie dekens van minne", dan ernstige en ten slotte boertige liederen. Wat de canons betreft, werd om paedago- gische redenen even afgeweken van de strenge normen, die aan het lied (zoowel voor dein tekst als voor de melodie) gesteld werden. Van de opgenomen canons werd er slechts één uit een anderen Nederlandischen bundel overgeno men: alle anderen worden voor het eerst ge publiceerd in een voor den practischen zang bestemd bundeltje. Onder deze canons zijn er twee die niet aan hooge eischen voldoen: deze werden alleen opgenomen om den lust tot hèt zingen van canons aan te wakkeren. Naar graad van moeilijkheid volgen dan canons van Valerius, een 17de eeuwsche canon van een onbekend auteur, 3 canons van Sweelinck (waaronder een z.g. dubbelcanon) en canons van Clemens non Papa en Josquin de Prés. Ook onder de liederen zijn er meerdere, die voor den practischen zang in dit bundeltje'hun „eersten druk" beleven. B.v.: het prachtige lievelingslied van Jan Frans Willems: Wecb op, Wech op", het avondliedje „Ohriste, du biste lioht en de dach", het prachtige 15e eeuwsche kerstlied „Dat scoenste kint es ons geboren" met muziek van Lou Lichtveld; van andere liederen werden betere teksten of be tere melodieën gevonden. BRANDWONDEN OPGELOOPEN. Te Blezellnge liep het zoontje van R. ernstige brandwonden op, doordat het spelende in aan raking kwam met het nog smeuilende stroo, een overblijfsel van den bij M. gewoed hebbenden brand. DE BEVORDERING DER ONDER-OFFICIEREN. Dezer dagen vergaderde de commissie B van het Georganiseerd Overleg personeel Landmacht, in welke vergadering het van den Minister van Defensie ontvangen geheim ontwerp Bevorde ringsvoorschrift voor het militare personeel be neden den rang van officier werd behandeld Van de zyde der onderofficieren werd medege deeld, dat zy teleurgesteld waren in hun hoop, dat het aangeboden ontwerp eene oplossing zou brengen van het brandende bevorderingsvraag- stuk, nu zoovele onderofficieren geen of vrywel geen uitzicht meer hebben op eenige bevordering Van de zyde der Regeeringsdelegatie werd hierby opgemerkt lo. dat het aangeboden ontwerp in hoofdzaak slechts beoogt eene consolideering van den be- staanden toestand, ln verband met het Militaire Ambtenarenreglement; 2o. dat de Minister van Defensie geen perio dieke bevordering wenscht en; 3o. dat de Minister wei nadere voorstellen wil overwegen om nog meer functies open te stellen voor hooger onderofficiersrangen wanneer de noodzakelykheid daarvan zal blyken. Vervolgens kwam aan de orde het vraagstuk van de nieuwe rangsonderscheidingsteekenen oer onderofficieren; zoowel de Minister als de Ver eeniging „Sint Martinus" brachten eenige model len ter tafel. By de uitvoerige gedachtenwisseling bleek, dat men aan de modellen van „Sint Mar tinus", eventueel, de voorkeur gaf, maar dat thans het vraagstuk nog niet geheel rjjp werd geacht voor het geven van een advies. RADIOTELEFOONVERKEER. In het radiotelefoonverkeer met Australië, Oanada, Cuba, Mexico en de Vereenigde Sta ten en in het scheepsverkeer zal voortaan door de telefoniste van het kantoor Londen worden gewaarschuwd 5 seconden voor het einde van elke vol te betalen 3 minuten spreek tijd en 30 seconden voor het einde van den eventueel tevoren opgegeven vermoedelijken spreekduur. In het laatste geval zal bovendien seconden voor het einde de waarschuwing time is up" worden gegeven. De gelegenheid wordt opengesteld om in Nederland ter post bezorgde niet aangeteekende brieven en briefkaarten voor elke gewenschte bestemming te verzenden met het luchtschip Graf Zeppelin,' dat 17 dezer opnieuw een tocht van Friedrichslnafen naar Pernambuco zal on dernemen. De verzendingsvoorwaarden zyn dezelfde als die voor den eersten tocht. De correspondentie moet in dit geval niet voor zien worden van een luchtpostetiket. REMBOURSEMENTEN OP LUCHTVRACHTZENDINGEN. De K. L. M. heeft besloten met Ingang van 17 September, wanneer het eerstvolgende vlieg tuig van Amsterdam naar Batavia vertrekt, remboursementen op ludhtvrachtzendingen, uitsluitend naar Nederlandsch-Indische bestem mingen toe te laten. Aan de verzending onder remboursement zijn enkele bijzondere voor waarden verbonden, terwijl zendingen met be- derfelijken inhoud niet onder rembours aan genomen worden. Voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsoihe Rechtbank had zich Donderdag 'n 29-jarigie mu zikant ie verantwoorden, verdacht van diefstal va.a tea auto. Ook was hem diefstal van ben zins ten laste gelegd. Cp 23 Februari was de man met eenige vrienden uit. Zij zagen den auto staan en gin gen er een ritje mee maken. Kort daarop wer den zij aangehouden. Verdachte zei de, 'dat hij nooit de bedoeling had gehad diefstal te plegen; hij wilde slechts een pleiziemtje maken De eigenaar van den auto, als getuige ge hoord, deelde deze meening en verzocht de rechtbank „het er verder maar bij te laten.' Verdachte was juist weer op den terugweg naar den eigenaar geweest, toen hij werd gearres teerd. De Officier van Justitie, mr. Massink wees er in zijn requisitoir op, dat het tegenwoordig herhaaldelijk voorkomt, dat auto's worden weg genomen om gratis autoritjes te maken. Spr. nam aan, dat verd. inderdaad van plan was ge weest om den auto terug te brengen. Hij eisch- te een geldboete van 25 wegens diefstal van benzine. Mr. Levenbach pleitte vrijspraak. Uitspraak 24 September. HET ZUNDERTSCHE DRAMA. Voor de civiele Kamer van het Haagsche Gerechtshof zijn Donderdag in hooger beroep die pleidooien gehouden in de procédé van de wed Van Meer tegen den Staat, in welk proces de wed. Van Meer 50.000 schadevergoeding eischt, wegens heit onrechtmatig doodschieten van haar man, die caféhouder was te Zundert door twee marechaussees in Januari 1927. Deze vordering heeftt de rechtbank afge wezen. Namens appellante pleitte mr. Ntjslngh uit Den Haag en voor den Staat mr. A. F. Telders uit Den Haag. De Procureur-Generaal zal 8 October con clusie nemen. BRAND. Te Geldrop is de woning van den heer v. d. Hurk, op 't Hout, totaal afgebrand. Oorzaak onbekend, verzekering dekt de schade. Wegens de kermis trok de brand enorme belangstelling. Te Klein Linden bij Cuijk is het boerderijtje der. wed. Hermens afgebrand. Vee en inboedel werden gered. Verzekering dekt de schade. Op de Kermis te Uden is bij afwezigheid van den eigenaar de tent van 't rad van avon tuur met den geheelen inhoud in de vlammen opgegaan. Te Sleeuwijk is een 16-jarig knechtje van een voorbijvarend sleepschiip uitgegledlem, overboord geslagen en verdronken. Te Uliooben (gem. Baarle-Nassaiu) ging het 2-jarig kindje v-an den landbouwer A. H„ zoo- als het wei -meer deed, vader roepen, die op n na burl gen akker aan het werk was. Toen de vader zonder de kleine meid terugkwam, ging men zoeken en vond haar verdronken ln een kuil, lange den wei naar vaders land. AFWATERINGSKANAAL HELDEN. Ingediend is een wetsontwerp tot overbren ging van bet afwateringskanaal van de Noor dervaart naai' de Maas ln beheer en onder hond bij de gemeente Helden. Sedert de totstandkoming van het kanaal WesseinNederweert is het afwateringskanaal voor de scheepvaart overbodig geworden en be staat er, volgens de memorie van toelichting, geen bezwaar het daaraan te onttrekken en het, détor aanmerkelijke verlaging van het peil, dienstbaar te maken aan de ontwatering van de aangelegen cultuurgronden, die grootendeels in de gemeente Helden zijn gelegen, waarom voorgesteld wordt het kanaal hij die gemeente ln beheer en onderhoud te brengen. Alleen reeds wanneer men er zich reken schap van geeft, hoezeer ons bedrijfsleven grootendeels afhankelijk is van de omstandig heden buiten de grenzen, dan kan het niet verwonderen, dat het beeld van den algemee- nen bedrijfstoestand en den stand der arbeids markt ln het 2e kwartaal van 1931, hetwelk door het Centraal Bureau voor de Statistiek in de ter perse zijnde achtste aflevering van het Maandschrift voor oogen wordt gesteld, vele en daaronder diepe sporen vertoont van de ongunst der tijden. Zoo zien wij bij de nijverheid, dat in tal van bedrijfstakken in een groot en eer groeiend dan afnemend aantal fabrieken door onvol doende orders slechts op min of meer beperkte schaal gewerkt kon worden. In verscheidene branches was ihkrlmping van personeel en werkweek zelfs meer regel dan uitzondering. Daarbij dient bedacht, dat verschillende fabrie ken nog zooveel mogelijk in voorraad bleven werken ondanks onzekere kans op afzetmoge lijkheid. Bovendien leidde de te schaarsche vraag naar vele producten tot een steeds fellere concurrentie, zoowel hier als op de wereld markt, waardoor afzet veelal nog slechts mo gelijk bleek tegen prijzen, welke weinig of geen winst lieten, menigmaal zelfs verlies gaven. Deze omstandigheid werpt niet zelden ook een schaduw op den toestand in de ondernemingen, welke nog wel een voldoende bedrijvigheid ver toonden, of waar zooals hier en daar door seizoeninvloeden opleving geconstateerd werd. Nu wil met de vooropstellihg van het vorenstaande niet gezegd zjjn, dat er geen ondernemingen zouden zijn aan te wijzen, waar de bedrijfstoestand nog wel tot zij het Ook dooreengenomen slechts matige voldoening kan stemmen, maar dit deel der Industrie wordt hoe langer hoe kleiner en als karakteris tiek voor het geheel kan men niet anders zeg gen, dan dat het bedrijfsleven een donkeren tijd doormaakt. In den voor den tijd van het jaar buitengewoon hoogen stand der werkloos heid had dan ook de industrie een zeer groot aandeel. Intusschen dient opgemerkt, dat de ongunstige verhoudingen op de arbeidsmarkt mede in de hand werden gewerkt door de voort gaande concentratie en rationalisatie, van welke ontwikkeling men ook de goede zyde in het oog moet houden, n.l. dat zij de concur rentiekracht verhoogt. In dit verband valt o.a. tevens aan te stippen, dat in den laatsten tijd nog wel niet over de geheele Unie, maar toch gaandeweg meer ook getracht wordt tot een beteren bedrijfsgamg te komen door wijziging van de arbeidsvoorwaarden in voor de werk nemers ongunstigen zin. Ter illustratie valt b.v. te wijzap op den zich accontuecrenden achteruitgang in de aarde werkindustrie: in drie groote ondernemingen in het Zuiden des lands bedroeg de personeel- sterkte 1500 1600 man minder dan eind Juni 1930 en toch was er voor velen slechts werk voor verkorte weken. In de diamantindustrie is ingevolge schor sing van den onlangs getroffen maatregel tot algemeene productiebeperking weliswaar van midden Mei af het bedrijf niet meer om de andere week stopgezet, maar de zeer ongun stige toestand ging inmiddels nog verder achteruit en in de laatste week van Juni be droeg op de ruim 5900 leden der organisaties het aantal werkenden (als zoodanig genomen zij die ten minste 1 dag werkten) nog geen volle 800. In den scheepsbouw nam, naarmate oude orders afliepen, de slapte hoe langer hoe meer zorgwekkende afmetingen aan; de personeel- sterkte in 9 groote ondernemingen is sinds einde Maart teruggeloopen van ruim 10.300 tot bijna 8875 aan het eind van Juni, terwijl er op dat tijdstip van het vorige jaar pl.m. 16.275 man werkten. In de gloeilampen- en radio-industrie is de werkgelegenheid over het geheel nog sterk af genomen, vooral in de belangrijkste onderne mingen (zoo daalde te Eindhoven de personeel- sterkte van pl.m. 15.500 aan het eind van Maart tot pl.m. 14.000 aan het eind van Juni, d. i. pl. 6000 minder dan een Jaar geleden), maar ook ln de meeste kleinere bedrijven. Kwantitatief was de export van gloeilampen pl.m. 37 pet. en die van radio-artikelen pl.m. 33 pet. kleiner dan in het 2e kwartaal van 1930. By de kunstzijde-industrie was de uitge voerde hoeveelheid garens In dit kwartaal niet onbelangrijk grooter dan in het vorige en in het 2e kwartaal van verleden jaar, terwijl de gemiddelde waarde per K.G. ln deze perioden resp. bedroeg 2.01, 2.15 en 2.92. Bij be schouwing van deze daling moet men er echter rekening mede houden, dat ook de kostprijs ge daald is, in welk verband valt te wijzen op de met succes gedane pogingen tot steeds ver dere rationalisatie. Intusschen komt de neer drukkende invloed daarvan op de werkgelegen heid in de personeelcijfers sterk naar voren, vooral bij het grootste bedrijf, waar eind Juni bijna 2500 man minder werkten dan een Jaar geleden. ERNSTIGE VAL Te Etten is de landbouwer p. L. hij het pluk ken van peren gevallen en op het hoofd terecht gekomen. Hij brak een der halswervels en is naar het ziekenhuis te Breda overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Een zeldzame ontdekking der excursisten, '■'an den Broek, een 95-jarige ge pension neer de arbeider op de weverij van Elias te YalkenswaardDe oude baas komt nog graag eens pp de fabriek kijken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6