ALGEMEEN OVERZICHT. a< Sensatie NONSENS ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1931 ENGELANDS NOOD- BEGROOTING. TROPISCHE STORMEN BOVEN HONDURAS. Twee honderd dooden DE STAD BELIZE VERWOEST. EEN GEHEIMZINNIG VERGIFTI- GINGSGEVAL. HET RUSSISCH-TURKSCH HANDELSVERDRAG. BEZUINIGINGEN IN BELGIE. AANVAL OP BRUNING'S REGEERING HET FRANSCHE BEZOEK AAN BERLIJN. De positie van dr. Curtius. EEN VERKLARING VAN OUD MINISTER CLYNES. RUSSISCHE BENZINE NAAR AMERIKA IN AFWACHTING VAN GANDHI. NOODLOTTIG MOTORDEFECT KINDEREN MET RöNTGENOOGEN. WERVELSTORM BOVEN PORTORICO. TYPHUS-EPIDEMIE- PROCES WEGENS VERDUISTERINGEN GROOTE BRANDEN. Briand over den Volkenbond van land Gisteren heeft de Frtansehe minister buitenlandsche zaken, Briand, die ZIJ" en. ook in dleze volkenbomdisvergadering ve woordigt, de verwachte groote redevoering g houden. van zijn rede als vertegenwoordiger van vorige jaren ditmaal een den volkenhond „Ti i „uv verklaarde Bij het begin Briand, dat hij Frankrijk evenals in geloofsbeikentenis tegenovei wilde afleggen. bepaald een geest Er heersoht thans Mer TCel van Men spreekt zeer van optimisme. yolienb<md vanwege de teruggang van volkeI1) die in den zjjn vertegenwoordigd, door het van deze internationale organi- positie van den volkenbond van teleurstellingen, volkenbond JSfS ondervonden. moreele positie eobter vast -m is verzekerd, doch, daar Sïk directe mogelijkheid van aanvallen op den volkenbond ontbreekt, trachten al die kringen, welker plannen door den volkenbond werden verstoord, langs indirecten weg moei lijkheden en onverdraagzaamheid te schappen. In den tegenwoordigen tijd is men natuur lijk toegankelijk voor allerlei influisteringen. •Wanneer men den toestand opmerkzaam be studeert, dan kan men zeggen, dat juist voor da werkzaamheid van den volkenbond nieuwe hoop en nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden bestaan Men moet niet vergeten, dat de moeilijk heden van dit oogenblik één der gevolgen zijn van den oorlog. Na den oorlog 'beeft men in alle landen een buitengewoon sterke behoefte gehad aan ar beid en productie. Men heeft gearbeid en ge produceerd zonder discipline, zonder rekening te houden met anderen en zonder de weder zijdse!» inspanningen met elkaar in overeen- sfjp'Tnmins: ta Thans is men als gevolg van deze arbeids- methode in een buitengewoon moetikken toe- Wat heeft de volkenbond gedaan heeft hij de volken in onrust en leed laten verzinken Ket spreekt vanzelf, dat de volkenbon P economisch en financieel gebied Initiatie a nemen, doch het ontbreken van een gemeen schappelijk gevoel heeft den volkenbond ver hinderd, tot nu toe nuttigen arbeid te ver- richten. Er zijn natuurlijk ook gegronde argumeii ter zake van verzuimen van den vol -en naar voren gebracht, doch daarnaas geheime tegenstanders aan het werk, steeds de hoop koesteren, deze internationale organisatie te kunnen vernielen. Zij, die het voor den volkenbond hebb p genomen, hebben weinig hulp en weinig aan m<oedi<srin£ on-dorvonclGii. Desondanks hébben zij verder gearbeid, om het werk tot een goed einde te brengen. De volken willen thans den volkenhond en hij staat zoo vast gebouwd, dat hij niet kan worden vernietigd. Men moet de mogelijkheid, die de volken bond biedt, ten voile benutten. De volken weten en voelen, wat men van den volkenbond in dit opzicht kan verwachten. Wanneer bij het begin van de volkenbonds vergadering van dit jaar zekere tweedracht en pessimisme zijn opgedoken, dan moet men tevens constateeren, dat tijdens bet verloop der vergaderingen de stemming Is verbeterd en bet vertrouwen Is toegenomen. In het vervolg van zijn rede kwam Briand tot de kwestie van de Europeesche unie. De gebeurtenissen van den laatsten tijd heb ben hen, die voorstanders zijn van de Euro- peesche unie, volkomen in het gelijk gesteld Briand wees verder op de bezoeken der staatslieden te Parijs, Rome en Londen en op het bezoek, dat nog door de Fransche staats lieden aan Berlijn zal worden gebracht. Al deze bezoeken zijn uiteindelijk toe te schrijven aan den volkenbond, die den grond slag en den geest daarvoor heeft geschapen. Het is van groot belang, dat bet universale karakter van den volkenbond bewaard blijft. Het zou onjuist zijn, wanneer ©enigen afzon, derlijk zouden gaan werken. Briand wees daarna op de verklaringen van lord Robert Cicil en verklaarde, dat men zelfs de moreele beginselen niet veronachtzamen TQ£l§« Het is een feit, dat zoodra de naties het niet met elkaar eens zijn, de gevolgen daarvan op de economische werkzaamheid merkbaar zijn Alle vraagstukken der wereld zijn tegenwoor. dig van invloed op den volkenbond, Het vorig jaar, in een toestand van alge meens onrust, hebben de staatslieden elkaar gevonden en in een groot manifest opnieuw hun vredeswil en de wil tot samenwerking be kend gemaakt. Dit manifest heeft een gunstigen invloed ge. had op den economischen toestand. Twee groote volken, Duitschland en Frank rijk, hebben sinds vijf jaren getracht elkander te vinden; zochten zich nieuwe waarborgen voor den vrede te verschaffen en tot toenade- ring te komen. Hij, Briand zelf, Is een der bouwmeesters van deze toenadering, en hij wenscht zichzelf daarmede geluk, want deze periode van zijn werkzaamheid ih openbare leven is het meest eervolle tijdperk van zijn leven, doch deze samenwerking is slechts mogelijk, dank zij den volkenbond en met behulp van den volkenbond. Ongetwijfeld stuit deze arbeid der toenade ring op kritiek en op sterken tegenstand. De staatslieden ziju onderworpen aan heftige kritiek en aanvallen. Hij zelf heeft deze aan vallen moeten verduren en zij hebben tot zijn ziekte geleid. De Fransche staatslieden zullen in de eerst volgende dagen naar Berlijn gaan om daar den grondslag van een duurzame samenwerking met het Duitsche volk te leggen, niet met woorden, doch met werkelijke daden. Briand verklaarde, gelukkig te zijn, aan dezen arbeid te kunnen deelnemen. Indien de ontwapeningsconferentie niet tot stand mocht komen, moet de volkenbond zich failliet verklaren. Het denkbeeld van de algemeene ontwape ning heeft reeds groote vorderingen gemaakt, al heeft men nog met groote moeilijkheden te kampen. Frankrijk heeft het zijne gedaan om de conferentie te redden. Indien de vrede verzekerd is, zullen de uit gaven voor de bewapening niet meer noodig zijn en zullen de tegenstellingen door arbitra ge, niet door geweld van wapenen, uit den weg worden geruimd. In dezen zin zijn reeds vorderingen gemaakt. De volken willen den vrede om rustig te kun nen werken. Frankrijk heeft aan het tot stand komen van de formule voor een algemeene ar bitrage-overeenkomst meegewerkt en deze on derteekend en hoopt, dat alle volken zijn voor beeld zullen volgen. De veiligheid is een begrip, waarover veel gestreden is. Men zegt, dat de lieden, die dit woord gebruiken, dat doen om niets uit te richten. Het woord is echter in het statuut van den volkenbond te vinden. Dat de oorlog als een misdaad gekenmerkt is, ter wijl hij te voren als iets normaals werd beschouwd, is reeds een belangrijke vooruit gang. Toch blijven er nog gevallen, waarin de oor log noodzakelijk kan zijn. De volkenbond heeft getracht deze onzekerheid te doen verdwijnen. Indien het protocol van Genève verwezenlijkt ware, zou de ontwapeningsconferentie veel ver gemakkelijkt zijn. Wat echter verzuimd is, kan misschien op een andere wijze worden goedgemaakt. Indien op 2 Februari 1932 de ontwapenings conferentie bijeenkomt, moet het krachtige woord: „nooit meer oorlog" gesproken worden. Dan zullen dé volken zich kunnen verheugen en vreugdevuren kunnen ontsteken. De toe komst zal dan niet meer door het oorlogsge vaar verduisterd worden. Behalve Briand hebben heden nog gesproken de gedelegeerden van China,, Haïitl, Panama en Australië. Bovendien hield de tweede gedelegeerde van Spanje, de Madariaga, die vroeger directeur van de ontwapeningsafdeeling van het volken- bondssecretariaat was, een lange rede van een vol uur, waarin hij de ontwapeningsvraagstuk van zuiver internationaal standpunt beschouw de en tot de slotsom kwam, dat de voorstan ders van de veiligheidsthesis in Franschen geest een fout hebben begaan door voort- durend te vragen naar een verscherpte inter pretatie van de sanctiebepalingen van het volkenbondsverdrag en naar aanvullende veilig heidsovereenkomsten buiten het volkenbonds verdrag om. De Madariaga betoogde, dat hierdoor de sanctiebepalingen van het volkenbondsverdrag zelf zijn vervallen, Terug naar het volken- bondsverdrag was daarom de raad dien bij den voorstanders der Fransche veiligheid gaf. Bovendien bepleitte hij, dat alle regeeringen den tijd tot Februari zullen gebruiken, om el kaar en elkaar's voken algemeen ervan te overtuigen, dat zij zich bewust zijn van hun De Kerk in Spanjeen de ontworpen gTondwet De hoofdingang van de Oostersche markt, die dezer dagen te Bari aan de kust der Adriatische Zee geopend is. MIAMI (Florida), 11 September. (N. T. A.) De luchtvaartmaatschappij „Panamerican Air ways" heeft een niet officieel bericht ontvangen uit Belize in Britsch Honduras, volgens het welk gisteren bij een tropischen storm twee honderd personen werden gedood De directeur van het radiostation der „Pan- plicbten, die het "volkenbondsverdrag aan alle I american Airways" verklaarde, dat de radio- volkenbondsleden oplegt voor de bestrijding verbinding met toet station Belize sinds gis- van internationale bandieten, die een oorlog teren middag verbroken was maar thans weer zouden beginnen. hersteld is. De Madariaga bepleitte verder een aanvul- De commandant van het vliegveld Belize lend ontwerp-conventie der voorbereidende com- heeft per radio geseind, dat Belize door den missie Loudon met bepalingen tot beperking orkaan geheel verwoest is. De juiste tijd, waar- en vermindering ven den bestaanden voorraad oorlogsmateriaal der landmacht. Naast de indirecte budgetaire beperkingen moeten ook directe beperkingen van het oor logsmateriaal komen te staan. Bovendien pleitte hij voor het sluiten van een conventie tot internationaliseering van de burgerlijke luchtvloot. Van de overige redevoeringen valt weinig te zeggen. De gedelegeerde van China bedankte natuurlijk den volkenbond voor alle aan China bewezen technische diensten. Hij hoopte, dat China na eenigen tijd weer een nieuw afzetge bied voor de industrieele producten uit alle werelddeelen zou kunnen worden. Opvallend was, dat de gedelegeerde ditmaal in het geheel niets zeide over de aanspraken van China op een zetel in den volkenbondsraad. Hij is er ongetwijfeld van overtuigd, dat China Maandag stellig gekozen zal worden en dit ver- klaart waarschijnlijk dit stilzwijgen. De gedelegeerde van Haïti bepleitte de be noeming van een bizondere studie-commissie voor de verzachting van de economische crisis ;in Latijnseh-Amerika. Merkwaardig was de vriendelijke toon, waarop Haiti's gedelegeerde over de Vereenigde Staten sprak, geheel in tegenstelling met de aanvallen van het vorig jaar. De gedelegeerde van Panama bedankte sir Eric Drummond voor zijn bezoek aan Latijnsch- Amerika. De gedelegeerde van Australië hield een lang betoog voor het doorvoeren van be zuinigingen in den volkenbond, vooral door inkrimping van het technische volkenbonds- werk. Nederlandsch-Scandinavisch initiatief De regeeringan van Nederland, Dene-1 marken, Noorwegen en Zweden en Zwitserland hebben gemeenschappelijk een re solutie in de volkenbondsvergadering ingediend die geheel in de lijn staat van het denkbeeld van Grandi, met betrekking tot een bewapenings- vacantie. Uit goede bron werd echter medegedeeld, dat bovengenoemde regeeringen niet door de rede van Grandi tot deze motie gebracht zijn, waar een plan tot indienen van een dergelijk voorstel reeds vóór de bijeenkomst van de vol kenbondsvergadering tusschen de Nederiand- sche en Scandinavische regeeringen besproken was. In de motie wordt de overtuiging uitgespro ken, dat de ernstige economische crisis voor een'groot deel te wijten is aan het gebrek aan wede-rzijdsch internationaal vertrouwen. De overtuiging wordt verder uitgesproken, dat de verwezenlijking der verplichting van het volkenbondsverdrag met betrekking tot de ver mindering van bewapening één der middelen zou zijn voor het herstel van het internatio naal vertrouwen en voor de vermindering der economische lasten, die de volkeren dreigen te verpletteren. De volkenbondsvergadering wordt dus uitge- noodigd een beroep te doen op allen, die ijve ren voor de beginselen van vrede en rechtvaar digheid om alle krachten in te spannen voor de schepping van een openbare meening in de wereld, sterk genoeg om te verzekeren, dat de ontwapeningsconferentie tot positieve resulta ten zal komen. De bovengenoemde regeeringen stellen bo vendien voor, dat de volkenbondsvergaderingen den volkenbondsraad zal uitnoodigen, bij alle regeeringen, die tot de ontwapeningsconferen tie zijn uitgenoodigd, er op aan te dringen, dat zij een blijk geven van hun vasten wil om bij te dragen tot de verzekering van den vrede en tot herstel van het internationaal vertrouwen door zich, in afwachting van het resultaat van de ontwapeningsconferentie van iederen maat regel te onthouden, die gericht is op verhooging van het tegenwoordige peil van hun bewape ning. op de wervelstorm boven Belize gewoed heeft, is nog niet bekend. Intusschen heeft een vliegtuig van de „Pan american Airways", dat zich in San Salvador bevond, opdracht ontvangen om zich met alle beschikbare voedselvoorraden en geneesmidde len naar Belize te begeven. Volgens een te Boston door de „Tropical Radio Compagny" ontvangen radiogram zijn behalve de twee honderd dooden ook nog ette lijke honderden personen gewond. De orkaan beweegt zich thans in de richting van Haiti. LONDEN, 11 September. (H. N.) De gelei delijk binnen komende berichten over de ramp, welke door een wervelstorm in centraal-Ame- rika is veroorzaakt, doen vermoeden, dat ont zettende verwoestingen aangericht zijn. De storm had een snelheid van 100 tot 150 mijl per uur. In de stad Belize in Britsch Honduras zijp 70 procent der huizen verwoest. Onder de puinhoopen liggen nog talrijke slachtoffers. Het aantal gewonden loopt in de honderden. De storm ging gepaard met een springvloed waarbij de watermassa's tot twee meter hoog opgezweept werden en de straten onder water werden gezet. Met de hulpmaatregelen is reeds een aanvang gemaakt. Reeds vier honderd dooden. Een nader Reuter-telegram uit Londen meldt nog over de ramp, die Honduras getroffen heeft, dat het aantal dooden in de stad Belize op vier honderd geschat wordt. Ook tal van Amerikaanse!» geestelijke® zou den onder de puinhoopen bedolven liggen. Onthullingen verwacht LONDEN, 11 September (V.D.) Volgens de Daily Mail" wonden sensationeel© onitihu1- li'ngen verwacht in een der meest geheimzin nige vergiftigingsgevallen van de laatste jaren namelijk het overlijden van luitenant Hubert Ohevis na het eten van patrijs In zijn woniing te Aldecrshot in Juni jl. De arrestatie wordt verwacht van verschil lende personen, onder wie leden van vooraan staand© families. De politie is op het spoor gekomen van een man van middelbaren leeftijd, die gedurende den laatsten tijd hij verschillende families in Engeland en Ierland vertoeft. Een der geheimzinnige voorvallen was een telegram, luidende: „Hooray, Hooray, Hooray1 dat de vader van Ohevis drie dogen na het overlijden ontving. Interessante resultaten Onize Brasselsohe correspondent meldt ons: De eerste minister en zijn collega's zijn met zijn kabinetschefs aan het werk om d» ver schillende departementale budgetten na te gaan met het doel om deze sterk te verminderen, teneinde tot een stabiel algemeen budget te kunnen geraken. De regeering heeft deze revisie ondernomen met het stellige voornemen ze tot in de klein ste kleinigheden door te voeren. Momenteel moet het onderzoek echter heperkt blijven tot een vluchtige bestudeering van de middelen welke men zou kunnen aanwenden, om engros te bezuinigen. Hierbij moet echter met veel voorzichtigheid worden te werk ge gaan want in vele gevallen zouden door de voorgenomen bezuinigingen, tal van wetten wij zigingen moeten ondergaan. Anderzijds heeft de regeering reeds interes sante resultaten bereikt, deze worden echter rog onvoldoende geacht en daarom zullen nieu we offers aan alle departementen gevraagd worden. De regeering is echter niet van plan een be roep op de belastingbetalers te doem en het budget van 1932 zal dan ook een erfsiabegroo- ting zijn. TAL VAN TEGENSTRIJDIGHEDEN Om onze lezers eenig idee te geven van de logica der parlementaire commissie, die het Spaansche ontwerp-oonstitutie heeft samenge steld, plaatsen wij hieronder enkele artikelen uit het ontwerp tegenover elkaar, die w;j ,,nuchtere" Noorderlingen, helaas met den bes ten wil van d© wereld niet met elkaar kunnen rijmen. Art. 2: Alle Spanjaarden zijn voor de wet gelijk. Art. 24: De staat zal overgaan tot ont binding va naJIle religieuze orden. De godsdienstige gezindt zal geen wijzigende omstandigheid uitmaken van de burgerlijke of politieke persoonlijkheid. Art. 68: Niet ver- li losbaar zijn noch kunnen candidaat gesteld worden voor het presidentschap d©r republiek: de geestelijken, de bedienaren der verschillen de godsdiensten en de geprofeste religieuzen. Art. 36: Erkend wordt het recht, om op vreedzame wijze en ongewapend te vergaderen. ,Voor het houden van openiluchtvergaderingem zail voorafgaande toestemming der overheid noo dig zijn. Art. 25: De godsdienstige gezindten kunnen haar eeredienst alleen uitoefenen bin nen haar respectievelijke kerken. Art. 31: Iedereen Is vrij in de keuze van zijn teroep en art 37.: De Spanjaarden zullen zich vrij in vereenigingen of honden kunnen orga- uiseenen tot de verschillende doeleinden van het menschelijk leven, en daartegenover art. 24: De staat zal overgaan tot ontbinding van alle religieuze orden. Art. 42: De straf van confiscatie van goe deren zal niet worden opgelegd. Art. 24: De staat zal de goederen van alle religieuze orden confisoeeren. Art. 46: De onderwijsvrijheid wordt eTkend en door de constitutie gewaarborgd. En in het zelfde artikel: Aan de kerken wordt het recht toegekend, onderworpen overigens aan het toe zicht van den staat, om haar respectievelijke leerstellingen in haar eigen inrichtingen te onderwijzen. Art. 47: Het gezin staat ondier d© bizondere bescherming van den staat.. En in hetzelfde artikel: Het huwelijk kan wegens wederzijd- scfhe oneenigbeid ontbonden worden door den vrijen wil der vrouw of op verzoek van den man, in het laatste geval, onder opgave van een gegronde reden. Art. 24: Alle godsdienstige gezindten zullen worden beschouwd als organisaties, onderwor pen aan de algemeene wetten van den staat, en ir hetzelfde artikel nog heet het, dat de reli gieuze orden, die toch een integreerend deel uitmaken van den Katholieken godsdienst, worden ontbonden. Bovenstaand© artikelen werden slechts hij een vluchtig doorlezen van het ontwerp-consti- tutie bijeengebracht. Bij aandachtige bestudee ring van het ontwerp zal men nog tal van dergelijke tegenstrijdigheden ontdekken en een onbevoondeeld jurist zal wellicht tot de con clusie komen, dat het heele ontwerp nonsens is en bovendien een samenraapsel van slordig heden. Ook liet luchtschip R 100 een slachtoffer der bezuiniging. LONDEN, 11 September. (II. N.) Het lager huis heeft vandaag in tweede lezing de Dood- begrootmg behandeld. Mac Donald verklaarde, dat het bezuinigings program maatregelen bevat, die door de bui tengewone toestanden gerechtvaardigd zijn. Hij zou dergelijke maatregelen nooit hebben voor gesteld, indien zij niet een nationale noodza kelijkheid waren. Verder deelde hij mede, dat ter bezuiniging het luchtschip R 100, het zusterschip van bet verleden jaar verongelukte luchtschip R 101, zal worden verkocht. Als vertegenwoordiger der arbeiderspartij sprak na Mac Donald de vroegere minister van binnenlandse!» zaken, Glynes. die de nood zakelijkheid erkende om, de financiën van het land in orde te brengen. Hij wees er echter op, dat tengevolge van de regeeringsmaatrege- len de arbeiders het noodzakelijke zullen moe ten ontberen, terwijl anderen hun leven van luxe zullen kunnen voortzetten. Ook protesteer de hij tegen de methode, welke de regeering wil volgen, om de bezuinigingsmaatregelen bij verordening af te kondigen. De sprekers der conservatieven en libera len verklaarden, dat bun partijen met de voor gestelde maatregelen instemmen. De beraadsla gingen worden Maandag voortgezet. ZEER GESCHOKT? PARIJS, 11 September. (V.D.) Het „Journal" weet te berichten, dat het bezoek van de Fran sche ministers aan Berlijn thans definitief doorgaat. De officieele Duitsche uitnoodiging wordt binnen twee of drie dagen te Parijs verwacht. Men zal aan de oorspronkelijke data vast houden, zoodat het bezoek van 26 tot 28 Sep tember a.s. zal plaats hebben. In principe werd hierover te Genève overeen stemming bereikt, terwijl de bijzonderheden van het bezoek met Parijs worden geregeld. Het „Journal" weet hieraan toe te voegen, dat de minister-president Laval en de minister van buitenlandsche zaken, Briand, Zaterdag 26 September des avonds of Zondag 27 Sep tember des morgens te Berlijn zullen aan komen. Dat de uitnoodiging niet vroeger is gedaan, zou volgens het blad in verband staan met de positie van dr. Curtius, welke tengevolge van het afzien van de tolunie zeer is geschokt. Het blad weet te melden, dat dr. Curtius nog tot October aan het bewind zal blijven en daarna als offer van de Duitsche openbare meening zal aftreden. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Uit Warnemünde wordt gemeld: Donderdagavond is 'n vliegtuig in zee gestort waarbij 2 inzittenden, het echtpaar Koster uit Wandsbek bij Hamburg, om het leven zijn ge- komen. De bestuurder werd uit het vliegtuig geslin. gerd en kon worden gered. De machine was om 17 uur 45 opgestegen voor een rondvlucht boven Warnemünde. Kort na den start ontstond een motordefect, zoodat de piloot een noodlanding moest maken. Hij slaagde er echter niet meer in, het vlieg tuig veilig op den grond te zetten. Het toestel sloeg over den kop en viel in zee. Oud-staatsminister Frick het woord. aan Gisteren in werking getreden MOSKOU, 11 September. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat Donderdag tusschen het Turikscl» ministerie van buitenlandsche zaken en den Ruósischen ambassadeur nota's zijn gewisseld inzake het van kracht worden BREMEN, 11 September. (W.B.) In een druk bezochte vergadering van nationaal-socialisten voerde hier gisterenavond de vroegere staats minister dr Frick, het woord. In zijn rede dichtte hij uitermate heftige aanvallen tegen het huidige regeeringssysteem, dat, volgens hem, niet alleen politiek en eco nomisch, maar ook moreel bankroet is. Dr. Frick wees er op, dat de nationaal-socia listen 13 October a.s. weer den rijksdag zullen binnentrekken met het doel, de regeering. Brüning tot aftreden te dwingen. Het is een publiek geheim, dat de rijksdag onmiddellijk na zijn bijeenkomen, weer ver daagd zal worden. Het is echter de vraag, aldus dr. Frick, of de regeering den komenden winter wel over- leven zal. De nationaal-socialisten hebben on der alle omstandigheden de ontbinding van den rijksdag, welke reeds lang niet meer overeen stemt met den volkswil, geëischt. De nationale oppositie behoeft het resultaat der verkiezingen niet te vreezen, integendeel, van het Russisch Turksch handelsverdrag, dat in Maart van dit jaar te Angora werd onder- i zij zal sterker dan ooit uit den verkiezings- teekend. Het verdrag treedt heden in werking. strijd te voorschijn komen. Niets bijzonders Uit Rome wordt een merkwaardig geval ge meld van twee Italiaansohe kinderen, die in staat zijn met hun oogen door vaste stoffen been te dringen, d.w.z. de kinderen kunnen door de planken van een kist en door doeken kijken. De geleerden staan op het standpunt, dat deze kinderen zoo iets als Röntgenoogem hebben doch dat ze daarmee geen uitzondering vor men, omdat ieder normaal oog deze eigenschap bezit. Ze is bij de andere mensohen nog niet ge noeg ontwikkeld. Een groote receptie te Londen. Het comité van ontvangst, dat gevormd is met het oog op bet a.s. bezoek van Gandhi, heeft voor heden een groote receptie voor bereid, welke gehouden zal worden in het Qua- kerböuse te Londen. Er zijn ongeveer 1400 uitnoodigingen ge zonden aan vooraanstaande persoonlijkheden. De ontvangst van Gandhi te Marseille Omtrent de ontvangst van Gandhd te Mar seille wordt het volgende gemeld. Hoewel geen officieele persoonlijkheden aan wezig waren, om den ma-hatma te begroeten, werd hij toeh opgewacht door een leger van journalisten.uit alle deelen der wereld en door velen zijner aanhangers uit Berlijn, Parijs en Londen. Een uitgebreide veiligheidsdienst der Fran sche politie verhinderde storende betoogingen en uit Londen aangekomen detectives zorgden voor Gandhi's persoonlijk# veiligheid. Van de brug af beantwoordde Gandhi bloots hoofds en met sandalengeschoeid het gejuich der ontzaglijke menigte. Toen hij het op hem gerichte „snelvuur" van fotografen en filmoperateurs bemerkte, trok hij zich haastig terug in zijn cabine zonder verder eenige verklaring af te leggen. Daar Gand-hi zoo spoedig mogelijk te Lon den wenscht aan te komen, is hij reeds gis terenmiddag met den sneltrein naar Calais vertrokken. Groote materieele schade. Onderhandelingen worden gevoerd door Amerikaansche Mijen in Texas. De mogelijkheid, die bestaat, dat de olieraffi- nadeurs in Amerika zich zullen wenden tot Rusland, om van dat land goedkoope benzine te krijgen voor het afwikkelen hunner contrac ten, kwam onlangs aan het licht in een rapport van H. Champlin, president van de Champlin Refining Company, waar deze zeide, dat zijn maatschappij momenteel onderhandelingen voert voor den aankoop van Russische benzine. De leveringen zouden geschieden te Houston in Texas. De maatschappij ziet zich geplaatst tegenover een dringend gebrek aan ruwe olie, in ver band met de militaire oliedictatuur in Texas en Oklahoma, aldus luidt zijn rapport. „Zoo doende onderhandelen wij thans over de leve ring van Russische benzine, om de orders van onze verbruikers te kunnen afwikkelen. Ruwe olie is hier niet 1 per barrel waard. Et is een te veel aan olie en welke militaire maat regelen daartegen ook worden genomen, de toestand wordt er niet beter op." De toestand, waarin de Champlin Oompany verkeert, is typeerend voor verschillende klei nere maatschappijen, wier voorraden ruwe olie slechts beperkt is. Daar contracten voor den verkoop van benzine die werden gesloten toen men meende, dat de olieprijzen nog wel eenigen tijd laag zouden blij ven, moeten worden afgewikkeld, zou thans door deze maatschappijen een prijs van 1 per barrel betaald moeten worden, zoolang het gouverneur Murray niet belieft zijn militairen congé te geven en de geblokkeerde olievelden weer vrij te maken. Deze prijs van 1 per bar rel beteekent een groot verlies op sommige con tracten, terwijl de maatschappijen tegelijkertijd de olie voor hare raffinaderijen moeten ont beren. Deze transactie in Russische benzine volgt op berichten die ons een week geleden ter oore kwamen, als zouden er regelingen getroffen zijn voor de verscheping van groote hoeveelhe den Californische benzine naar het Oosten. Een jaar geleden zouden de lage prijzen en de kosten van het vervoer over zee dergelijke operaties onfortuinlijk hebben gemaakt. Deze verschepingen zijn een bewijs voor de geneigdheid van olie-groothandelaren, om meer te betalen, waar, naar in oliekringen verluidt, een tekort dreigt. Mogelijke gevolgen van den lagen olieprijs in Texas. De lage olieprijzen in Texas zouden ook nog andere gevolgen kunnen hebben dan export van Russische benzine naar Amerika. De heer Jack Graham, die uit Palemfoang terugkeerde, deelde mede, dat indien de olie prijs ca. 5 dollarcent per barrel was, de olie- raffinadeurs in Palembang (Sumatra) goed- kooper de ruwe olie uit Oost-Texas over een afstand van 15000 mijl konden importeeren, dan gebruik te maken van de olie, welke op de uit gestrekte olieterreinen vau Palembang zelf ge produceerd worden. Veroorzaakt door het gebruik van melk. SANGERHAUSEN, 11 September (W.B.) Al hier is een typïius-epidemie uitgebroken. Voor zoover tot nu toe kon worden vastge steld zijn zeventien personen door de ziekte aangetast, voor het meerendeel studenten van het gymnasium. De oorzaak der ziektegevallen moet gezocht worden in het gebruik van melk en chocolade melk. De betreffende meikerjj is voorloopig door de politie gesloten. RADIO-STATION VERWOEST WASHINGTON, 11 September (N.T.A.) Het marine radiostation alhier heeft een radiogram ontvangen uit San Juna (Portorioo),, volgens hetwelk door een wervelstorm aldaar groote schade is aangericht Daar het hoofd-radi ostation te San Juan ge deeltelijk verwoest is, werd het bericht door een hulp-station uitgezonden. Er was evenwél niet voldoende stroom, om -dezen zender te voeden, zoodat 't bericht na de eerste mededeeling werd afgebroken. WASHINGTON, 11 September, (N.T.A.) Het Koode Kruis heeft bericht ontvangen, dat gis teren tijdens den wervelstorm boven San Juan op Porto Rioo een persoon gedood werd en ta) van personen verwondingen opliepen. Van twee honderd huizen werden de daken afge rukt. Het centrum van den orkaan ligt echter verder het binnenland in. AFSCHUWELIJKE MOORD- Te Delmemborst werd Woensdagmorgen vroeg de 16-jarige dochter van den herbergier Clasen gewurgd in het hooi gevonden. De dader, die hij Clasen in dienst is, heeft zichzelf Donderdagavond bij de politie aange meld. Hij is totaal verslagen en deelde bij het eer- ste verhoor mede, dat hij zich niets van het gebeurde herinneren kan. 825-000 DOLLAR INKOMSTENBELASTING Naar een Reuter-telegram uit New York meldt, heeft de filmster Marton Davies, door betaling van een bedrag van 825.000 dollar haar inkomstenbelasting, naar aanleiding waar. van zij oneenigheden had met de bondsregee- ring, volóaaa. Bijna 350.000 mark verdwenen Donderdag ving voor de rechtbank te Berlijn het proces aan. in verband met de belangrijke verduisteringen, die gepleegd zijn bij het Reichsamt für Landesaufnabme. De beklaagden zijn de regeeringssecretaris Blohm, de bestuursambtenaar Wolff en de eer ste regeeringssecretarissen Bar en Wenck van het rijksministerie voor binnenlandse!» zaken. Beklaagden worden er van beschuldigd, ge durende de laatste 7 jaren bijna 350.000 Mark te hebben verduisterd. De eerste dag van het proces was hoofdzake lijk gewijd aan ,het voorlezen van de rapporten der deskundigen. DE WERKLOOSHEID IN OOSTENRIJK. Volgens een officieele mededeeling bedroeg het aantal! werkloozen in Oostenrijk, dat onder steuning genoot, eind Augustus 196.321. Ia vergelijking met de vorige telling is het aan tal werkloozen toegenomen met 290. Verscheidene hoeven in asch gelegd. STOCKHOLM, 11 September. (W.B.) Giste- renmiddag ontstond in de gemeente Rettvik bij Fal-un een groote brand. Tot nog toe zijn negen boerenhoeven met alle bijgebouwen in asch gelegd. Het vee kon gered gorden doch de geheel# oogstvoorraad werd door het vuur vernietigd. Ongeveer vijftig personen zijn dakloos gewor den. Het vuur woedde gs teravond nog at eed# voort.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9