i FEUILLETON ^^KEjSfKIND DE ECONOMISCHE VOORLICHTINGSDIENST SPORT EN SPEL LUCHTVAART WOENSDAG ÏG SEPTEMBER 1931 RADIO-PROGRAMMA Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. DE MINISTER BLIJFT VOOR VER DEELING OVER VERSCHIL LENDE DEPARTE MENTEN. TARIEF yAN INVOERRECHTEN. WETSONTWERP TOT VERHOO GING INGEDIEND. De bate wordt geraamd op 11 millioen. R. K. CHARITATIEVE VEREENIGING VOOR GEESTELIJKE VOLKS- GEZONDHEID. WEDSTRIJDEN K. N. M- C. DE BRITSCH-INDISCHE HOCKEYSPELERS DE DUITSCHE OCEAANVLUCHT- MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. ZESDAGENWEDSTRIJDEN IN AMERIKA. SCHAAKTORNOOI TE BLED. RIJNVRACHTEN. A. VON LANKA. j2 DONDERDAG, 17 September. Huizen (298 M„ 1004 K. H.) 8.0O—9.15 KRO.; 10.00 NCRV.; 11.00—2.00 KRO. Daarna NCRV: 8.009.15 en 10.00—10.15 gramofoonplaten10.15— 10.45 ziekendienst; 10.4511.30 gramofoonplaten; 11.30 god ad. halfuurtje door Pater Lector J. Dito O.P.; 12.00 politieberichten; 12.15 KRO.-trlo; 1.45 gTamofoonplaten2.00 handwerkcursus3.00 vrouwenhalfuurtje; 4.00 ziekenuurtje; 5.00 handen arbeidcursus voor de jeugd; 5.45 Dick Vos (viool), Mieke Scager (viola d'amore en altviool), Anny Moret (cello) ;6.45 gramofoonpl.7.00 vragenhalf- uurtje; 7.30 politieberichten; 7.45 persberichten van het Ned. Chr. persbureau; 8.00 concert Char- loi's Chr. Mannenkoor o. 1. v. J. P. A. Kriek; 8.40—9.10 mr. C .Zevenbergen: De Staatstheorie van het Fascisme; 10.05 Vaz Dias; 10.1511.30 gra mofoonplaten. Hilversum (1875 M„ 160 K. H.) Uitsl. AVRO.-uitzending: 8.0010.00 en 10.15 gramofoon platen; 10.3011.30 orgelconcert Fr. Hasselaar, Boris Lensky (viool)11.30 over Betuwsche novel len, van Cremer; 12.00—2.00 Kovacs Lajos cn orkest, draaiorgelmuziek2.303.00 gramofoonpl.; 3.00 modepraatje door mevr. I. de Leeuw van Rees; 3.30 gramofoonpl.; 4.00 ziekenuurtje door mevr. A. van Dijk; 5.00—6.00 Omroeporkest; 6.00 sportpraatje H. Hollander; 7.30 dr. P. H. Ritter Jr.: klassieke voordracht; 8.00 gramofoonpl., praatje door mevr. X. de Leeuw van Rees; 8.15 10.30 aansl. Concertgebouw Amsterdam, Con. certgebouw-orkest o. 1. v. N. Treep. Soliste Cec. Hansen (viool); 10.30 Vaz Dias; 10.45—12.00 gra mofoonplaten. Daventry (1554.4 M., 193 K. H.) 11.05—11.20 lezing; 12.20 orgelspel; 2.20—2.50 gramofoonpl.; 4.05 dansmuziek; 4.50 orkest; 5.35 kinderuurtje- 6.20 berichten; 6.50 zang door Evelyn Arden en George Parker; 7.10 lezingen; 8.20 orkest, D Lab- bette (sopraan), Orrea Pernel (viool), Katharine Goodson (piano); 10.00 berichten; 10.20 lezing- 10.40 concert. Instrumentaal kwintet; 11.20—12 70 dansmuziek; 12.20—12.25 televisie. P a r y s (Radio Paris 1725 M., 174 K. H 8 05 en 12.50 gramofoonplaten; 4.50 concert; 6 50 gra mofoonplaten9.05 concert; 9.50 gramofoonpl., viool-3oli, viool en piano. n Langenberg (473 M., 6v4 K. H.) 7 25-8 20 10.3512.15 en 12.30 gramofoonplaten- 125—2*50 orkest; 2.50 gramofoonplaten; 5.20-620 orkest en soli8.20 orkest. Daarna berichten en tot 11.20 orkest; 11.2012.20 gramofoonplaten. Kalundborg {1153 M„ 260 K. H 1 12 25—2 *>0 orkest; 3.20-5.20 orkest en zang; 8 35-10 35 oriTesT en solisten; 11.20-12.50 dansmuziek Brussel (508.5 M., 590 K. H) 5 20 orkest- 6.50 gramofoonplaten; 8.20 orkest; 9.05 causerie! orkest en viooL K H.) 5.20 orkest: 6.50 gra mofoonplaten; 8.20 korzang; 9.20 gramofoonplaten. Z e e s e n (163 5M., 183.5 K. H.) ca. 7.0O—7.50 gramofoonplaten9.20 en 10.30 schooluitzending; lil nn nn 1') OB 1, i Verschenen Is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp tot wijziging en ver hooging van het tiende hoofdstuk der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1931. Verbrokkeling is inderdaad een euvel, aldus de Minister, dat de officieele voorlichting tot heden belet tot haar volle recht te komen. Er gaat thans voorlichting uit voornamelijk van twee Departementen. Die welke van het Departement van Buitenlandsche Zaken uit gaat en van dat van Koloniën, hebben een zoo bescheiden omvang, dat naar die beide zijden het gevaar van verbrokkeling niet zoo zeer dreigt, althans makkelijk is op te heffen, Terecht legt het Voorloopig Verslag dan ook den nadruk op de splitsing der voorlichting vooral over het Departement van Blnnen- landsche Zaken en Landbouw en dat van Arbeid, Handel en Nijverheid. Zeker zoude men beter geweten hebben, tot welk adres zich te wenden om voorlichting bij vragen van landbouwkundigen en tegelijk algemeen- commercieelen aard, indien, zooals vóór 1922 het geval was, één Departement zoowel land bouw als handel en nijverheid behartigde. Wanneer men ook de directie van Econo mische Zaken aan het Departement van Buitenlandsche Zaken in deze beschouwingen betrekt, krijgt de Minister niet den indruk, dat men die afdeeling met de afdeeling Land bouw geheel op één lijn stelt. Ware het anders dan zou gewaarschuwd moeten worden tegen een streven om al te veel onder één Departe ment te willen samenvoegen. Goede medewerking van den Minister van Buitenlandsche Zaken blijve geboden, maar zulke medewerking kan men niet overbodig maken door een al te ver gaande samen- 10.55 en 12.20 berichten; 12.25 gramofoonplaten; voeging van diensten onder één Minister voor J'Ji? berichten; 2.203.20 gramofoonplaten; economische aangelegenheden. 3.20—4.50 lezingen; 4.50—5.50 concert; 5.50—8.20 lezingen; 8.20 blaasconcert; 10.20 berichten en daarna tot 12.50 dansmuziek Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten. Blijkéfrs de Memorie van Toelichting is een verhooging van 8 pet tot 10 pet. mogelijk, zonder dat het ten onzent geldende normale invoerrecht zal ophouden tot de laagste te be- hooren, die in eenig land geheven worden. Aan deze verhooging van het normale percentage sluit zich dan aan een gelijksoortige verhoo ging voor die artikelen, welke thans bij uitzon dering worden getroffen, hetzij door een iets lager of een iets hooger waardereoht dan 8 pet., hetzij door een specifiek recht. Het bestaande tarief is derhalve verhoogd met 25 pet., met dien verstande, dat huiten de verhooging zijn gebleven die heffingen, welke door haar verband met de accijnzen als oompen. seerende rechten, van die accijnzen zijn te be schouwen. Met het oog op het karakter van het wets ontwerp, dat uitsluitend ten doel heeft een bate te verkrijgen ter versterking der middelen, is elke Technisch© wijziging van het tarief achterwege gebleven. De bate wordt geraamd op f 11.000.000. NAAR DE MISSIE. De Z. E. pater J. Snackers uit Maastricht, 29 Juni te Parijs tot priester gewijd, voorheen Broeder-onderwijzer in Engelsch-Voor-Indië, is naar de Missie op Malakka vertrokken. Een verdeeling over verschillende Departe menten is practisch en natuurlijk. Wat er hapert aan economische behartiging dier be langen ban alleen door samenwerking met die verschillende Departementen worden op geheven. Zeker is die behartiging, zij het langs den weg van samenwerking, beter gewaar borgd, indien het Departement voor de econo mische aangelegenheden volledig toegerust is om zidh van de voorkomende zaken uit een economisch oogpunt voldoende en tijdig reken schap te geven. Vervolgens vertrouwt de Minister, daj. er een bijzondere waarborg zal verkregen worden voor een meer volledige en Vooral meer samenhangende beoordeeling en bewerking van de economische zaken, indien uitvoering zal gegeven zijn aan het plan der regeering om in te stellen een Economischen Raad. Behoorlijke economische voorlichting moet voldoen aan twee voorwaarden, die van concentratie der bestaande krachten en die van verbetering van bet apparaat. Wanneer thans een reorganisatie van den economischen voorlichtingsdienst en tegelijkertijd een betere bewerktuiging voor de economische taak der Regeering verwezenlijkt werd, gepaard met maatregelen voor een behoorlijke samenwer king, dan zou de practijk zelf der dingen in de toekomst hebben duidelijk gemaakt, wat in zake de indeeling van Departementen ge- wenscht, zoo niet noodzakelijk moest worden geacht. Samenwerking met Buiten landsche Zaken. Wat betreft de samenwerking met bet Depar tement van Buitenlandsche Zaken, merkt de Minister op, dat nu men in het Voorl. Verslag de meening verkondigt, dat een direct contact tusschen de afdeelingen „Handel en Nijver heid" van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid en den consuiairen dienst niet geschapen wordt, hij wenscht te verklaren, dat zijn mededeeling in de Memorie van Toelich ting het oog had op dat rechtstreeksche con tact, waarover hij met zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken tot overeenstemming was gekomen. Rechtstreeksche briefwisseling ter verkrijging van inlichtingen van den econo mischen voorlichtingsdienst met de consulaire posten en gezantschappen is verzekerd. Van alle briefwisseling wordt intusschen het Departe ment van Buitenlandsche Zaken volledig op de hoogte gehouden. Alles wat voor goede samen werking verlangd mag worden, wordt aldus verkregen. De departementale indee ling. Volgens zeer vele leden, is een goede econo mische outillage der r^geering niet mogelijk, wanneer de tegenwoordige departementale in deeling gehandhaafd blijft. De Minister wijst op het verschil van mee ning in het Voorloopig Verslag aan het licht getreden, met betrekking tot de vraag of het vraagstuk der juiste indeeling van de depar tementen niet moet worden voorgelegd aan een Staatscommissie. De Minister acht op dit oogen- blik een commissoriaal onderzoek onjuist. Welke de beste departementale indeeling is, vormt een vraag van te grooten omvang om ze geheel In het licht van de gewenschte beslissing inzake de economische voorlichting te plaatsen, Eén departement voor eco nomische zaken. Uitsluitend wordt in het Voorloopig Verslag, voorzoover meer in conereto de departementale indeeling besproken wordt, gewaagd over de wenschelijkheid van één departement voor economische zaken en meer in het bijzonder nog over de samenvoeging van de thans onder verschillende departementen huizende afdee lingen Landbouw en Handel en Nijverheid. Ook de Regeering is thans te rade, dat deze samenvoeging gewenscht is voor een goede behartiging der belangen van den landbouw, zoowel als van de nijverheid en den handel. Steeds meer doet zich gevoelen de eenheid van belangen van ons bedrijfsleven. Speciale landbouwbelangen zonder nauwen samenhang met de nijverheid en den handel zijn er weinige; behartiging der economische belangen van nijverheid en handal zonder acht te geven op die van den landbouw is ten zeerste ongewenscht. Niet alleen bij de inter nationale handelspolitiek, zij het dhèr wel in sterke mate, spreekt het belang van het geheele NedeTlandsche bedrijfsleven als eenheid. Ter wijl dan ook de Regeering de noodige wette lijke maatregelen bevordert om te geraken tot deze gewenschte samenvoeging, blijft de Mi nister geheel in overeenstemming mot deze plannen op behandeling van dit wetsontwerp allen prijs aftellen. Geen afscheiding v. Arbeid De Regeering gaat niet mede met de in het Voorloopig Verslag weergegeven meening, dat de afdeeling Arbeid van de economische af deeling ware los te maken. Dit zoude eigen aardige bezwaren met zich brengen, daar een behartiging van sociale en van economische belangen in onderling verband verre te ver kiezen is boven een zekere tegenstelling tus schen deze belangen. Wel zal het eventueele departement, waar landbouw, nijverheid en handel worden ondergebracht, moeten worden ontlast. Als het meest geëigende beschouwt de Regeering overbrenging van de afdeeling Volksgezondheid en van de afdeeling Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling naar het Departement van Binnenlandsche Zaken. Naast de economische afdeelingen van Land bouw en van Handel en Nijverheid blijven dan aan hetzelfde departement verbonden de sociale afdeelingen Arbeid en Arbeids ver zekering. Verantwoordelijkheid en zeggenschap v. d. Minister. In het algemeen is een opzet, welke de economische voorlichting buiten de verantwoor delijkheid en de zeggenschap van een Minister zoude plaatsen, ongewenscht. Te meer klemt dat echter, wanneer de Regeering zelf voor haar eigen arbeid en beleid naar een hetere outillage zoekt en de reorganisatie dusverre te huiten gaat het verschaffen van antwoor den op vragen over economische zaken. Zelfs het reageeren op dergelijke vragen speelt zich niet af in den" vorm alleen van een schriftelijk antwoord. Menigmaal, en niet het minst in Iandbouwaangelegenheden, wordt de inlichting in een meer actieven vorm verschaft. Zulke arbeid, welke nochtans economische voorlich ting is, kan buiten verantwoordelijkheid en zeggenschap van een Minister moeilijk plaats hebben. Hoeveel te meer echter als het doel van het verzamelen van gegevens niet alleen de voorlichting van het publiek beoogt, doch Te Haanrade werd plechtig de eerste steen gelegd voor de nieuwe H. Hartkerk. evenzeer bestaat in het inzicht verschaffen aan de Regeering over het economische leven, over mogelijkheden ter bevordering daarvan in ver hand zoowel met tijdelijke maatregelen als met maatregelen van meer bljjvenden aard. Handelsverdragen. Zoo goed als onder den Minister van Buiten landsche Zaken de vertegenwoordiging in het buitenland moet blijven ressorteeren, zoo zal door dien Minister de onderhandeling over handelsverdragen formeel ook dienen te ge schieden. Alles wat voor de Nederlandsche belangen op economisch gebied gewenscht is en nagestreefd moet worden, dus het materieele van de handelsverdragen, moet worden ver zorgd onder de verantwoordelijkheid van den Minister van Handel en Nijverheid, die daartoe na de reorganisatie heter in staat zal zijn. Intusschen zijn de formeele en de materieele zijde der bedoelde onderhandelin gen zoo innig dooreen geweven, dat slechts voortdurend en volkomen overleg tusschen de beide departementen en hun verantwoordelijke hoofden de gewenschte oplossing kan brengen. Met verscheidene leden, die in het Voor loopig Verslag opmerkten, dat het onderhavige ontwerp feitelijk niets anders is dan een ver betering van de afdeeling Handel en Nijver heid, gaat de Minister geheel accoord. Aanstelling directeur-gene raal. Instemming ontmoet de aanstelling van een directeur-generaal. Bij de practische uitvoering zal die aanstelling dan ook het begin en het uitgangspunt vormen. De Economische Raad. Bestuur en centrale commissie. Omtrent het huishoudelijk gedeelte van de Maandag te Utrecht gehouden eerste alige. meene jaarvergadering ontvingen wij nog het volgend communiqué. Een twintigtal organi satieis en stichtingen had zich reeds als lid opge geten. Na eemige wijzigingen werd het huls. bondei ijk reglement goedgekeurd. Hierbij wees mevr. v. Lent v. d. Sohrieok op de giroote wen schelijkheid om de wijkverpleegsters wegens deze uitbreiding barer sociaal hygiënische taak ook naar evenredigheid te honoreeren. Het bestuur werd met een drietal personen aangevuld, zoodat het nu ais volgt is samenge steld; ©erelid Jhr. Mr. Ch. Buys de Reeren hrouck; voorzitter; Mr. J. R. v. Schaak 's-Gra- vembage; mgr. prof. dr. J. Hoogveld, Nijme gen; prof. dr. E. Carp Leiden; mr. W. Ummels s-Bosoh; prof. dr. F. Reels Utrecht; prof. mr. W. Pompe Utrecht; prof. dr. Th. Rutten Nij megen; mej. N. A. C. Crielaers Amsterdam; dr. L. Mestrom Apeldoorn; dr. Schim v. d. Loeff Venray; directeur C. Terwisscha v. Scheltinga Utrecht en dr. C. T. Korteuhorst te Vuight, secretaris. Geestelijk Adviseur is prof. mr. W. Duynstee C. se. R. te Nijmegen. In de Centrale Commissie, die de praktische werkzaamheden zal organiseeren, zullen zit ting nemen de le geneesheer-directeuren der geneeskundige inrichtingen van St. Anna en St. Seawatius te Venray; van „Voorburg'' te Vught; van „St. Jozef" te Apeldoorn; van de beide inrichtingen „Santa Maria" en „St. Bavo" in Zuid-Holland en „St. Wdllihrond" te Helloo in Noord-Holland; benevens de heeren dr. C. T. Kortenhorst, Vught; Terwisscha v. Schel tinga, Utrecht; Christ, Udenhout; Lathouwers, Gt. Mi eh iels Gestel; v. d. Heuvel, Grave; Voes- termaus, Venlo; dr. Verhoeven, Den Haag; mr. Lamers, 'sjBosclh; prof. Rutten, Nijmegen; Zuster Alpheuse, 's-Bosoh; mej. Haye, Amster dam Pottere, Breda en Frater Hlorianus te Boxtel. De uitslagen van de op de Westeinder Plassen gehouden wedstryden der Kon. Ned. Motorboot Club luiden: Handicap voor vaartuigen tot 12% M. lengte: 1. Cormoran van C. F. Antheunissen, Den Haag; 2. Beppie van M. C. van Wyk, Botterdam; 3. Andora van J. Sap, Den Haag. Jachten boven 12% M.1. Mawy, van E. W. Beumer, Wassenaar; 2. Teddy II van J. F. Min- k-en, Amsterdam. Kampioenschap van Nederland deelneming 3 sea-eagles: 1. ir. W. F. stoel Wzn., Alkmaar, ge varen door G. J. Schepers; 2. L. F. W. Straeter, Bussum; 3. J. de Sutter, Hillegersberg. De groot ste snelheid was 41.77 K.M. gemiddeld per uur. Handicapwedstryd voor Maaskruisers: 1. Ma rina, H. de Heer te Rotterdam; 2. Martina van N. G. van Nahuys, Rotterdam; 3. Puut van P. Kole, Den Haag. Handicapwedstryd voor open motorbooten: 1. ir. W. J. Stoel Wzn., Alkmaar; 2. L. E. W. Strae. ter, Bussum. De Djema van dr. J. Blomberg uit Den Haag raakte defect. H. D. V. S. Wat den Economischen Raad betreft, deze zou voor economische aangelegenheden kunnen beteeken-en, wat de Hooge Raad van Arbeid reeds is voor sociale zaken. Een te groot aantal leden moet worden vermeden. Daarbij is het niet de bedoeling den Economischen Raad op te bouwen op het beginsel van vertegenwoor diging, zooals de Hooge Raad van Arbeid is opgetrokken. Op de basis van deskundigheid zal slechts een beperkt aantal personen, be voegd iu vragen, rakend© den landbouw, de nijverheid en den handel moeten zitting heb ben. Overwogen zal moeten worden of alle op het gebied van economische zaken adviseerende commissiën en raden moeten in stand gehouden worden. In werking treding van de wet. Bij het ontwerp zooals het was ingediend, was uitgegaan van de gedachte, dat de nieuwe dienst in 1931 nog ongeveer een half jaar zou werken. Zooals de zaken zich thans laten aan zien, verdient het de meeste aanbeveling, om, ale de wet tot stand komt, aan het einde van dit jaar over te gaan tot benoeming van den directeur-generaal. H. D. V. S. zal in de competitie met hetzelfde elftal uitkomen als waarmede zy in de wedstryden om den Zilveren Bal heeft gespeeld. De midden voor van Oort zal echter door van Es vervangen worden. De Engelsch-Indische hockey-ploeg, die in het komende seizoen een tour door Europa zou ma ken, heeft in verband met de hooge kosten daar van afgezien. Ze is nu voornemens, voor de Olym pische wedstryden de Los Angeles nog Australië en Nieuw-Zeeland te bezoeken. NEW-TORK, 15 September (H. N.). Tot van nacht 3 uur plaatselyke tyd waren geen nadere berichten van het vliegtuig van Rody en Jo- hanssen ontvangen. Het vliegtuig is sedert gis terenmiddag niet meer gesignaleerd. Onder nor male omstandigheden zou de afstand van Kaap Race tot New-York, een afstand van 1760 K.M., vannacht om 2 uur afgelegd kunnen zyn. BERLIJN, 15 September. (H. N.). Uit New- York wordt geseind dat tot vanmorgen 9 uur M. E. T. geen nader bericht van de vliegers Rody en Johanssen was ontvangen. De vliegers hebben tot 10 uur benzine aan boord. NEW-YORK, 15 September. (H. N.). Volgens de weerberichten moeten de Duitsche vliegers Rody en Johanssen met sterken tegenwind te kampen hebben gehad, zoodat hun aankomst te New-York, welke tegen middernacht verwacht werd, een vertraging van enkele uren zal onder gaan. Op het Roosevelt-vliegveid wachtte een groote menigte tot na middernacht tevergeefs op de aankomst. Boven het vliegveld hing een dikke mist, welke echter volgens de opvatting der des kundigen geen bezwaar voor de landing zal op leveren. De Amerikaansche ochtendbladen hou den zich uitvoerig bezig met de vraag, welken koers de vliegers by de heerschende atmosfe rische moeilijkheden, storm en mist, genomen kunnen hebben. NEW-YORK, 15 September (H. N.) Over de Duitsche vliegers Rody en Johanssen verkeert men nog steeds in het onzekere. Alle landings plannen aan de Oostkust van Amerika berichten, dat zy niets vernomen hebben. Ook de nasporin gen hebben tot nu toe niets opgeleverd. ROTTERDAM, 15 September. (Veillngsvereeni- ging „Vrye Aardbeienveiling Charlois"). Stok- pnncessen 17—23, uien 3—3.50, gele savoye kool 1.50-3.10, roode koolf 1.02-1.90, eigenheimers 3.90-4.40, poters 2.90—3.10, Beurré Hardy le soort 23—25, 2e soort 10—13, spinazie ƒ9 12 Gieser Wildeman 68, alles per 100 kg. bloem kool le soort ƒ10.30—13, 2e soort 4.80—7, 30 soort 2.503.40, andyvie 1.702, groene savoye kool 4.405.70 per 100 stuks, tomaten A 5.90 —6.60, B 4.80—5.60, C 4.10—5.70, CC 1.80—2.30 per 100 pond. ROTTERDAM, 15 September. (Coöp. Tuinbouw veiling „Rotterdam en Omstreken" G.A.) Holl. kaskomkommers le soort 8.108.50, 2e soort ƒ2.40 3e soort 1.60, Holl- platgl. komkommers le soort 3.807.70, 2e soort 1.603.70, 3e soort 0.80 1.80, bloemkool le soort 911.60, 2e soort 2.50 6.50 per IOO stuks, sla ƒ1.403.70 per 100 krop, spinazie 9.10—19.10, postelein 710.90, pronk- boonen 1015:30 per 100 kg., peen 25.50 per 100 bos, snyboonen 2147 ct., Duitsche princes- seboonen 1222 ct., stamprincesseboonen 1724 ct., stok- 21—33 ct. per kg., andyvie 1.202.40 per 100 struik. Voor de ^ssdaagsche wielerwedstrijden ln Amerika zyn reeds de volgende data definitief vastgesteld. Chicago van 714 November, New-York van 28 November5 December, Chicago van 613 Fe bruari en New-York van 27 Februari—5 Maart. De uitslag van de 15e ronde was Niemzowitseh wint van Flohr, Colle verliest van Bogoljubow, Asztalos remise met Maroezy, Stoltz remise met Kostichde partyen Tartako- werAljechin, PircSpielmann en Vidmar Kashdan afgebroken. De 16e ronde had tot uitslag: Aljechin remise met Asztalos, Maroezy remise met Vidmar, Flohr remise met Pirc, Spielmann verliest van Stoltz, Kostich wint van Tartakower, Kashdan wint van Colle; BogoljubowNiemzo witseh afgebroken. In de hangpartjjen verloor Kashdan van Tar takower en speelde hy remise met Asztalos. HANSWEERT, 15 September 1931. ROTTERDAMIdeaal, MarkusCoratle, Touw; Flandria, Zwittink; WERKENDAM: Suc ces, Koster; MAASBRACHT: Margaretha, van Houwelingen; 's-BOSCH: Pirola, van Streun; AMSTERDAM: Onderneming, Smit; MAAS SLUIS: Anjo, Mookhoek; HANSWEERT: 3 Ge broeders, de Lee; WEMELDINGE: Vertrouwen, Schipper; DUITSCHLAND: s. Ryn Schelde 20; Baden 42, RossMadeleine, NauwelaartsMannheim 204, Muller; Edelweiss 17, Sehladt; Adrien, de LeegeHonnete, PolsAntonio, Abrahamse Edelweiss 8, van Ruyssevelt; Virginie, de Zeeuw; St Geertruydts Bronne, Moray; BELGIë: Anna 2, Tempelaars; Neeltje, Grin- wis; Globo, van Schyndel; St. Anna 1, de l'Or; Cupido, de Bot; Johanna, Heeren; Alliance, de Vos; Maria Antonia, Maes; Texaco 3, Varse- veld; Poolster 2, Borms; Pauline, Sterlin; Cla. sina. Zuurmond; Joko, van Parys; Johanna, de Haas; Binnenvaart 28, Vergeer; Gadang, Key- zer; Adriana, de Looy; Prudentia, Muler; Oc tant, Gunster; Terneüzen 2, den Dikken; Ma- tliilcie. Roovers; Bergen op Zoom 6, LandaBe- ranger, KrebsAmbulant, de Voogd-v d Straa. ten: Machienstëen 14, van Troost; Baden 65" 'At- Wetzel; Libra, Minga; Frans, van Gameren; Fluviale 38, de Zeeuw; Justine, Gorter; Maria, Boxes; 2 Gebroeders, Broeksma; Wajang, Mel- sen; Aljo, van Messem; Lucienne, van Ruyse- velt; Diderot, Maas; Sani 12, Detmers; La Voi- sier, Driessen; Luctor, de Brauw; Bertha, Cop; St Therese, Verstraten; Alice, Verbeeck; Hardi, Luyks; Clementine, van Dinteren; St. Antonius, van Ballegoy; Albicore, Tronkoe; Fluviale 26, van Boven; Besiam, van Strydonck; De Hoop Oose; Nomade, Wendt; Ida, de Ridder; In Deo Confido, Brouwer. Weekbericht van 6 tot en met 12 September 193L De aanvoeren van zeezyde bleven gering. De scheepsruimte bleef by weinig vraag naar alle richtingen voldoende beschikbaar. De stem ming bleef lusteloos. Erts naar Ruhrhavens en Horl/Grimberg kwam niet aan de markt. In de afgeloopen week werden dus geen ertsvrachten genoteerd. Naar den Boven-Rijn betaalde men voor: hout naar Waldhof maximum ca. 50 ct. per last; kolen naar Strassburg 65 ct. per last. Het sleeploon varieerde tusschen het 27% en 40 ets. tarief. De waterstand bleef wassend. Zoowel naar den Boven- als naar den Beneden-Ryn werd op vollen diepgang afgeladen. In de Ruhrhavens bleef de algemeene situatie nog steeds ongewijzigd. De vrachten ondergin gen geen verandering. Voor Rotterdam bleef deze genoteerd op Mk. 0.60 per ton inclusief sleeploon. Vrij naar het Duitsch. VAN 2.) II. Vandaag heb ik haar gezien, jullie origi- neele vriendin, waarvan jullie me zooveel ver teld hebt. Raiger zei het onverschillig-weg, na de lunch, toen zij alle drie, slaperig van de broeiende hitte, op de veranda zaten. Aanstonds richtten zich twee paar oogen vol verwachting op hem. Allan vergat de „Times", en Grace hield een oogenblik op met er over na te denken, of het waar was, dat James Cook naar Engeland zou worden overgeplaatst. In haar bogen zou dat het grootste verlies ge weest zijn, dat Indië ooit geleden had. Zy hield van hem, en tot voor korten tijd scheen hij die gevoelens ook te beantwoorden Nu? vroegen broer en zuster als uit één mond. Nu, ze is werkelijk mooi. Enorigineel. Ik trof haar juist, toen ze een inlander afran selde. Alleen maar mooi? Allan's blauwe oogen sperden zich wijd open van verbazing. Je vindt Anda Korwilb alleen maar mooi? Mensch, ben je dan blind? Koude spot blonk uit de oogen van den dokter. Wie, ik? Het lijkt me veeleer, dat jij, beste Allan Allan's bleek gelaat, met de vrouwelijk zachte trekken, werd rood. Nu ja, ik ontken het niet, ik houd van haar. Het beeld van Anda is voor mij mijn heele leven lang geweest als de zon, die met haar stralen aan alles pas bekoring geeft. Als kleine jongen hier op Ceylon, toen op het Col lege in Oxford, later in Berlijn, toen wij elkaar leerden kennen, altijd was mijn hart vervuld van de gedachte aan hadr. Ik geloof, dat iedere inlander twee mijlen in de buurt weet, dat ik sinds de laatste drie jaar alles doe, wat ik kan, om haar maar te treffen Dr. Raiger streek langs zijn blonden baard. Toegegeven dan, zij is als de zon, mooi, en geheimzinnig. Maar: koud als de midder- nachtszon, die straalt, zonder te verwarmen. Grace's zachte blik volgde een wilde duif, die schuw om een struik met bloesems, blank als albast, vloog. Ik geloof niet, dat Anda koud is, zei ze. Alles is bij haar ingehouden gloed, en onbegre pen kracht. Misschien heeft men haar alleen maar een verkeerden weg gewezen Haar vader? vroeg Raiger, meer uit be leefdheid, dan dat hij werkelijk belang stelde. Die, en de gouvernante, die hij voor haar gekozen heeft, miss Jobb. Zij rust© in vrede, maar ik geloof, dat bet niet bepaald een geluk was voor Anda, dat die naar villa „Habsburg" kwam. Zei u niet, miss Grace, dat Mr. Korwilb een Duitscher is? Een Oostenrijker, ja. Hij en vader waren de eerste planters hier. De Duitscher is anders meesta; nogal warm. Het verwondert me daarom, dat juffrouw Kor wilb, ondanks haar Duitsche afkomst, zoo weinig Duitsche eigenschappen schijnt te heb ben. O. haar moeder was geen Duitsche. Kor wilb, die heel jong meer dan dertig jaar ge leden hier naar toe kwam is hier later getrouwd met een vrouw uit de huurt. Heele- maal een huwelijk uit berekening. Hy was rijk geworden, wilde een eigen huishouding oprichten, en moest achtereenvolgens zeven knechts wegjagen, omdat ze niet eerlijk waren. Vader heeft het ons dikwijls lachend verteld: „Toen nam hij een vrouw, om zijn knechts te bewaken, onderwijl hij op de plantage bezig was". Ze is al een paar jaar later gestorven, bijna gelijk met mijn moeder. Raiger streek andermaal langs zijn blonden baard, terwijl rijn oogen in de verte staarden. De dochter van een halfbloed dus! Zou die óók zoo trotsch en onbekommerd haar eigen weg gegaan zijn? Had het meisje die uitdrukking van hddr, alsof ze zeggen wilde: „Denk n maar vooral niet, dat ik zoo'n zacht poesje ben als andere vrouwen Grace was geheel en al het tegendeel: zacht, lief, ietwat schuw en ge reserveerd, wat een onuitsprekelijke betoove- ring met zich bracht. Tegenover zulke vrouwen was het tenslotte nog te begrijpen, dat een man dwaas genoeg was, om zijn vrijheid ten offer te brengenEen glimlach speelde om zijn fijn besneden lippen, met een nauw merk baren trek van egoisme. Hij natuurlijk niet; daar was bij veel te verstandig vooren veel te veel op zijn gemak gesteld. Ze verwachten ons daarginds, op „Habs burg", zei hij ten laatste. En hy verheugde er zich in stilte op, dat hij dat onzydige wezen verder in oogenschouw kon nemen. Vrouwen, die niets van liefde wil len weten, en het huwelijk als een ramp be schouwden, moest je toch als onzijdige wezens beschouwen, nietwaar? Grace en Raiger zagen zwijgend neer op het dal. Zij stonden aan den rand van een groote tank, die Philips Korwilb op een heuvel had laten aanleggen, teneinde in tijden van droogte de laag gelegen thee-plantages van water te kunnen voorzien. Lotosbloemen dreven op groene bladen aan de oppervlakte, en de cocospalmen aan den oever weerspiegelden baar sierlijke kruinen in bet heldere water. Op eenigen afstand beneden hen zaten de an deren In de schaduw van een grooten brood boom, aan welks takken de groene vruchten hingen, zoo groot als het hoofd van een man. De diepe, welluidende stem van den heer des huizes, en zijn behaaglijk lachen, drong nu en dan tot de beide anderen door, tegelijk met Mona Swift's schellen kinderlach. Hij heeft het menigmaal koud, bij al zijn nuchtere onverschilligheid, had Grace van Kor wilb gezegd. Ik geloof, dat hij zich o zoo graag nu en dan heimelijk aan de idealen van anderen zou willen koesteren. Raiger vond dien kraefbtigen oergezonden man, met den scherpen blik en het vaste zelf vertrouwen, een pracht mensoh. Heelemaal niet cynisch, maar alleen verstandig. En tegenover dames ongetwijfeld beminnelijker, dan rijn dochter tegenover mannelijke gasten was.... Wat luisterde hij geduldig naar de opvattin gen van Mrs. Swift, en trachtte hij die op de hoffelijkste wijze te weerleggen! Opvattingen over liefde en huwelijk natuurlyk. Mona Swift's stokpaardje. Dit naieve wezentje, met de roodblonde krulletjes en de donker blauwe kinderodgen, die diep in hun kassen lagen, ge loofde in allen ernst ondanks haar dertig jaar, en een volstrekt niet rooskleurig huwe lijksleven, zooals Mrs. Caird tenminste verze kerde aan de „ééne, groote bestemming". Etihel Caird zat er heimelijk bij te gapen. Goede genade, wat was Mona weer vervelend! Alsof het huwelijk ook het gelukkigste hu welijk ooit anders dan vervelend kon zijn! Ethel en haar man leefden met elkaar als duiven d.w.z. de een liet den ander doen, wat hij wilde. Maar nooit zou zij, Ethel, zoo kinderachtig zijn, om het huwelijk daarom te prijzen als het aangenaamste, wat er bestaat. Men trouwt tenslotte, omdat het zoo hoort. En dan doet men verder zyn plicht, óók omdat het zoo hoort. Wat hoefde men daar nog veel over te praten? Natuurlijk, beschouwingen, als Anda ze weer met fonkelende oogen ten beste gaf, waren gewoonweg ellendig. Voor een vrouw, lieve, merkte Ethel op haar trage, slepende manier op, is er geen beter richtsnoer, dan altijd dót te doen, wat In fat soenlijke kringen is toegestaan. Ik wou, dat je dat eindelijk eens begreep. Buitengewoonheden zijn nooit damesachtig. Anda's donkere oogen fonkelden spottend. Ik doe altijd, wat me op een oogenblik invalt. En men mag alles doen, wat men kan en wil, zoolang het fatsoenlijk is. Wat een verschrikkelijk kind! Ethe! sloot de oogen. Daarom zag ze niet, hoe haar broer, wiens grijze, andere zou koude oogen thans vlammen schoten, zich naar Anda toeboog, terwijl hij zachtjes zeide: Heelemaal myn beginsel. En als men wil, kan men zelfs uit de koudste rots vonken slaan. Dat was het oogenblik, waarop Grace met een matten glimlach naar Raiger opkeek, en hem vroeg, of hij niet met haar naar boven wilde gaan, naar de watertank, waar het uitzicht prachtig wasEn Raiger, die een sprakelooze woede In zich voelde opkomen, zonder te weten, waarom, volgde haar terstond. Neen, hij paste niet bij dat gezelschap. Onuit sprekelijk dwaas en walgelijk leken ze hem alle maal, daarginds. Allan met de lijdende uitdruk king van een ongelukkige liefde; dan die sla perige Mrs. Gaird, stijf en vervelend zoo lang als ze was. Mona Swift, het typische vrouwtje, dat op een man uit is (ergens zou er wel een in het net blijven hangen) dan die brutale James Cook, met zijn -oogen, die eT uit zagen, of ze van glas waren, zoo koud was de glans, die er in lag, en die toch eensklaps vonken konden schieten, en tenslotte dat schepsel, die Anda, die zich zoo verheven achtte boven alles, meer in het bijzonder boven al het vrouweiyke, ter wijl zij todh zelf een der schooneten van haar sexe was Ik zal u een beetje oriënteeren, rukte Grace's stem hem los uit zijn gedachten. We staan hier zoo ongeveer in het midden van het eiland. Daarginds ligt de spoorweg van Kandi naar Matalé. Kandi ligt dddr. Als we eens een keer Mrs. Caird gaan opzoeken, moet u natuur lijk den tempel zien, daar. Er is een heele verzameling „heilige" boeken in-dien tempel. Aha, de kronieken van Ceylon zeker, die op strooken van palmbladeren geschreven zijn? Ja. En dddr, nog meer naar het Zuiden, lig gen de hoogste bergtoppen, o.a. de Adamspiek. Westelijk daarvan ligt Colombo. Maar het prachtigste, wat Ceylon den vreemdeling kan aanbieden, ligt in het Noorden: de oude ruïne steden. Daarvan zeggen oude Ohineesche kro nieken, dat de gouden tinnen van de tempels en paleizen zich tegen den hemel weerkaat sten, en dat niets op aarde de pracht van die steden nabij kwam. Zij sprak op moeden, onverschilligen toon, bijna als een gids van beroep. Ook Raiger was er niet geheel bij. Onverschillig dwaalde zijn blik van het Zuiden naar het Noorden. Dan bleef hy in het Westen rusten. En dien kant uit zijn dus de Wedda's? Die interesseeren me het meest, die arme over blijfselen van een volk, aan welk waarschijnlijk ééns al het land van Ceylon toebehoorde. Nu, ik begrijp eigenlijk niet, wat u aan die mensdhen interesseeren kan. Ze zien eruit als wilden; vuil, behaard... Hij lachte verstrooid. Er zijn van die komieke snuiters, juffrouw White, die meer belangstelling hebben voor alles, wat „wild" is, dan voor beschaving. Toen we elkaar drie jaar geleden in Berlijn leerden kennen, kibbelden we daar óók al over, weet u nog wel? En u noemde mij zelf een „wilde" omdat ik, van alles en iedereen teruggetrok ken, als een kluizenaar op mijn studeerkamer hokte. Toen dacht u zeker wel niet, dat we elkaar op Ceylon zouden terugzien? Neen. Maar ik was erg blij, toen u Allan schreef, dat u ons zou komen opzoeken; Hoe kwam u eigeniyk tot het besluit, om eens een kijkje van de wereld te gaan nemen? Hij liet den helderen blik van zijn staal blauwe oogen peinzend in de verte staren. Hoe ik tot dat besluit kwam? Als ik dat zelf maar wist. Misschien, omdat u mij zooveel over Ceylon verteld had Toen u vertrok ken was, leek het mij opeens heel eenzaam in Berlijn. En ik dacht zoo: de tropen, dat moet toch iets heerlijks zijnEn op zekeren keer 's nachts, had ik een vreemd gevoel, alsof ik in een doodkist lag, en ineenschrompelde, en a! maar kleiner werd, al maar uitgedToogder Afschuwelijk! Droomde u dat? Neen, ik lag wakker. En het was, alsof een stem in mijn binnenste zei: g)a yje kist toch open, en kijk eene, hoe de lente bloeit Het was toen lente geworden. Sindsdien bleef het onrustig in me: een lust om te reizen en te trekken; een smachtend verlangen... En toen een paar maanden later een brief van Allan kwam, dacht ik opeens; Nu ga je er op uit, de tropen eens in, en je vrienden op Vic- toria-huis eens opzoeken Hij hield op. Van beneden waar een witte japon tegen den stam van den broodboom leunde, klonk een schel en honend gelach. Dat vrouwen zoo koud kunnen lachen! Ook Grace kromp ineen. Dan gingen zy langzaam, als bij afspraak, naar beneden. Anda was met Cook en Allan verdwenen, Ze beeft natuurlijk weer ruzie gemaakt, legde Ethel Caird uit, en is toen weggerend. James en Allan vanzelfsprekend achter haar aan. Ze zei het bijna verwijtend. Anders was Jamei altijd met Grace gegaan. "Waarom is dat an dei» geworden? scheen haar blik te vragen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10