fi R Q. HET R.K. WERKLIEDEN VERBOND - WÖKNSDXG re SEPTEMBER IfBI fl RENDABEL P. T. T.-BEDRIJF. EEN EXPLOITATIE-SALDO VAN 4 MILLIOEN. MGR. D. J. THEELEN. MGR. VERSTRAELEN TERUG OP FLORES. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Geen verlaging van de posttarieven in 1932. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. WIJZIGING INVALIDITEITSWET. UITBREIDING OUDERDOMS- VERZEKERING. WIJZIGING L. O.-WET. Inwerkingtreding 1 Juli 1932. UITVOER VAN UIEN. DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. WETTELIJKE REGELING VAN HET GELDSCHIETERSBEDRIJ F. MOTOR IN BRAND GEVLOGEN. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. ONZE HANDEL IN 193L AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Éf ügÉ Site» - Ml i pa da QQminpxttttng te verloten Buitengewone vergadering TIJDIGE HULP AAN WERKLOOZEN VOOR DEN KOMENDEN WINTER Het R. K. Werkliedenverbond hield dezer dagen te Utreehit. een buitengewone Ver- bondsvergaderi ng. Aanwezig waren de besturen dei- aangeslo ten Bonden, benevens de bestuurders, die be last zijn met de plaatselijke werkloozenzoig. Deze vergadering had ten doel te bespre ken, welke maatregelen dienen genomen te worden om werkloosheid zooveel mogelijk te voorkomen en om den steeds stijgenden nood der werkiloozen, vooral met het oog op den ko menden winder, te lenigen o£ te verzachten. In 't hijzonder moest worden nagegaan, hoe de belangen der zoogenaamd uitgetrokken ge- organiseerden kunnen worden behartigd en met name van hen, die ten pla/ttelando woon achtig zijn en dikwijls van steun verstoken blijven. Van gedachten weid gewisseld onder meer over: 1. den toestand der werklooztenkassen en dezer capaciteit voor den komenden winter; 2. de door onwil o£ onmacht der berrouten gemeentebesturen ontoereikende of geheel ont brekende steunregelingen ten plattelands, 3. de slechte, vooral moreel nadeelige gevol gen der werkverschaffingen voor gezinshoof den, indien de werkgelegenheid ver verwijderd ligt van de woonplaats, waardoor bedoelden aan heit huiselijk leven onttrokken worden; 4. den vorm, waarin op afdoende wijze in den komenden winter de belangen der werkloczea kunnen worden behartigd. Besloten werd, dat het Verbondstoestuur de ter vergadering besproken maatregelen ten spoedigste zal uitwerken en te bevoegder piaat- se tijdig aanhangig maken, terwijl de ter ve<* gadiering besproken verbetering in de organi satie der werbloozenhulp spoedig ter hand zal worden genomen, met dien verstande, da*, er in de Katholieke Arbeidersbeweging kome een over het geheeüe land, distrlctsgewijze, inge deelde dienst voor werkl-oozenzorg. Naar zijn missie teruggekeerd. Z. H. Exc. Mgr. D. J. Theelen, de bekende Nederlandsche Missiebisschop van Noord-Bul garije, die na een verblijf in 't huitenland, nog een paar weken in 't vaderland vertoefd heeft, is Maandagmiddag 14 September, uit t klooster der Passionisten te Mook, naar zijn post in do Missie teruggekeerd. Eventueele corresponden tie, nagekomen giften, aangeteekende brieven of postwissels gelieve men dus niet meer aan Z. H. Excellentie te adresseeren maar aan ?ijn broeder, Pater Joannes Theelen, Passionisten- klooster te Mook (Giro no. 84542). Naar Mgr Theelen ons meldt, denkt hij niet zonder diepe ontroering terug, aan de dagen in het vader land doorgebracht. Al zijn goede weldoeners, ook hen, die hem en zijn Missie in deze moei lijke tijden niet zoo krachtdadig hebben kun- jSe'n' Steunen, als zij wel gewild hadden, dankt hij uit den grond des harten. Hij blijft hun intenties en belangen trouw indachtig aan het heilig Altaar; en durft verhopen, dat ook zij zijn Missie en het groot werk der Hereeniging van de afgescheiden Kerken van het Oosten met de Moederkerk van Rome den krachtigen steun van hun gebed niet zullen onthouden Gezegend missiewerk. Na een afwezigheid van een jaar arriveerde Z. H. Exc. Mgr. A. Verstraelen 2 Augustus 1.1. te Endeh, de hoofdplaats der Missie, begroet door de Missionarissen en een tallooze me nigte inlanders, die van de verre bergen waren samengestroomd om hun bisschop den wel komstgroet te brengen. In processie werd Z. H. Exc. naar de groote, nieuwe kathedrale kerk gebracht, waarvan hij voor zijn vertrek naar Europa den eersten steen had gelegd. Spoedig was de kerk tot op de laatste plaats gevuld om O. L. Heer dank te zeggen voor de behouden aankomst van den bisschop. Gedurende het laatste jaar bereikte de Flo- res-missie een ongekenden bloei. Er werden in het afgeloopen jaar niet minder dan 26.675 H.H. Doopsels toegediend. Het aantal Katho lieken steeg binnen het jaar van 169.000 op 191.145. Er werden door de missionarissen 2.020.816 H.H. Communies uitgereikt, 766.407 H.H. Biechten gehoord en 2.025 Huwelijken In gezegend. Na de vacantie werden door den directeur van het klein-seminarie te Toda Beloe 20 nieuwe studenten aangenomen voor de eer ste klas het seminarie telt thans 55 studenten. Ongetwijfeld is Flores een der bloeiendste missies der H. Kerk. Ambtsaanvaarding prof. H. Luns. De Rector Magnificus maakt bekend dat prof. H. M. Luns, benoemd tot gewoon hoog leeraar in de afdeeling der Bouwkunde, tot het geven van onderwijs in het handteekenen en de geschiedenis der schilder- en beeldhouw kunst, op Woensdag 23 September a.s. des nam. 3 uur, in eene openbare senaatsvergade ring in de Aula der T. H., zijn ambt zal aan vaarden met eene rede. Voor zoover de plaatsruimte zulks toelaat, kunnen belangstellenden hierbij tegenwoordig zijn. Na afloop van de plechtigheid zal de gebrui kelijke ontvangst door den Hoogieeraar in het Hoofdgebouw, Oude Delft no. 95, plaats vinden. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. „De Opstandigen" in Duitschland. Zooals men weet, werd de roman „De Op etandigen" van Jo van Amrners-Küller in het Duitsch vertaald onder den titel: ,Die Fraueu der Coornvelts". Of het aan dezen titel ligt, weten wij niet, maar zeker is, dat bet boek in Duitschland al een even groot populair succes heeft als inder tijd ten onzent. Met den nieuwen druk zullen er al 50-000 exemplaren van onder de mensehen zijn gebracht De Oostenrijksdhe schilder Oskar Kokosdbka gaat Weeneo verlaten en vestigt zich te Parijs. Kennisneming van de begrooting 1932 zal doen zien, dat, hetgeen te verwachten was, het Staatsbedrijf, althans voor sommige onder- deelen, den weerslag van den algemeen on- gunstigen economischen toestand ondervindt. Anderzijds mag niet uit het oog worden ver loren, dat het bedrijf juist in dezen tijd van economische depressie er veel toe kan bij dragen om een opleving te vergemakkelijken. Het schenkt voldoening, dat de begrooting, waaraan deze overwegingen zijn ten grondslag gelegd, een exploitatie-saldo van pl.m. 4 mlllioen te zien geeft. Posterijen reden tot tevre denheid. Hoewel de huidige economische toestand uiteraard ook op den postdienst van invloed is, geeft dit dienstonderdeel nochtans reden tot tevredenheid. De opbrengst van de frankeerkosten over de eerste zes maanden van 1931 was rond 475.000 hooger dan die over de overeen komstige maanden van 1930. In laatstgenoemde maanden was de bedoelde opbrengst, rekening houdende met de op 1 November 192 n werking getreden tariefsverlaging, ongeveeT 806.000 hooger dan in de maanden Januari tot en met Juni 1929. Met het hieruit blijkende verloop dezer op brengst is bij de raming voor 1932, welke op een bedrag van 41.026.000 is gesteld, rekening gehouden. Verlaging van de posttarieven, waarop bi] voortduring de aandacht gevestigd blijft, kan echter voor het tegenwoordige behoudens wellicht maatregelen van geringe geldelijke beteekenis niet worden bevorderd. Het aantal ongeadresseerde stukken, be stemd om huis aan huis te worden bezorgd, bedroeg over 1929 pl.m. 49.000.000 en over 1930 pl.m. 51.000.000. Luchtdienst op Ned.-Indië. De luchtdienst op Nederlandsch-lndië is sedert 25 September 1930 om de 14 dagen met een bewonderenswaardige bedrijfszekerheid uitgevoerd. Van verschillende zijden is aangedrongen op de instelling van een wekelijkschen dienst. Besloten is dezen luchtdienst, in verband met de maatschappelijke en cultureele belangen welke daardoor worden gediend, met ingang van 1 October 1931 wekelijks te doen uit voeren. Telegrafie. Kon in 1929 nog een stijging worden ge constateerd van het aantal binnenlandsche, buiten Europeasche en transit-telegramman, de ongunstige economische toestand heeft zich in 1930 in zoo sterke mate doen gelden, dat het aantal per draad-telegrafie behandelde berichten behalve in het transitverkeer be langrijk is teruggeloopen. Telegrafie radio. Ten aanzien van de raming der ontvangsten van het transatlantisch radio-telegraafverkeer wil het voorkomen, dat de opbrengst der ge wisselde telegrammen op de verbinding met Nederlandsch-lndië in 1932 geen aanmerkelijke verandering zal ondergaan. Automatiseering en inter- lócale concentratie telefoon verkeer. De ontwikkeling van het interlocale draad- telefoonverkeer gedurende de eerste maanden van 1931 is bevredigend de opbrengst over dit tijdperk overtreft de raming een minder gun stig beeld vertoont het internationale verkeer, waarvan de opbrengst over de eerste maanden van 1931 niet onbelangrijk achterblijft bij de raming. De cijfers stellen den aanhoudenden gunsti- gen invloed van het nieuwe tarief op de telefo- nisatie van ons land in een helder licht. Ter uitvoering van de plannen tot automati seering en interlocale concentratie van het telefoonverkeer, is een werkprogramma voor de eerste jaren samengesteld. Volgens dit werkplan zullen naast de automa tiseering van het net Gouda, welke reeds gereed kwam, de navolgende centralen aan het einde van het loopend jaar bedrijfswaardig moeten zijn opgeleverdDordrecht, Deventer, Apel doorn en Zaandam. Te Deventer zal dan tevens een nieuwe interlocale telefooninrichting open gesteld zijn, yaarop de interlocale dienst van het toekomstige district geconcentreerd zal worden. Het is voorloopig nog niet mogelijk hij uit voering van het groote automatiseeringsplan, de automatiseering per district volledig tot stand te brengen. De invloed van de economische inzinking, welke zich reeds in het laatste kwartaal van 1930 bij den telefoondienst tusschen Nederland en Nederlandsch-lndië (Java) afteekende, liet zich over 1931 onverminderd gelden, zoodat de opbrengst van dit radiotelefoonverkeer over 1931 waarschijnlijk niet onaanzienlijk beneden de voor dit jaar gestelde raming 125.000) zal blijven. Op grond daarvan is de raming voor 1932 gesteld op ƒ100.000. Postcheque- eri girodienst. Bij het samenstellen van de ontwerp-begroo- ting, voor zooveel den postchèque- en girodienst betreft, is rekening gehouden met de voortdu rend regelmatige toeneming van het aantal re keninghouders, zoomede met de omstandigheid dat het gebruik, hetwelk van de rekeningen wordt gemaakt, geleidelijk grooter wordt. De winst voor 1932 wordt 448.085 lager ge raamd dan die, welke over 1930 is verkregen. De wekelijksche dienst. Donderdag a.a. vertrekt het laatste vliegtuig van den veertiendaagBchen lucht postdienst naair Neet. Indlë. Het volgende vliegtuig, dat 1 October a.s. vertrekt is het eerste vliegtuig van den wekelijksohen dienst. Men zal dan, juist als met de gewone mail, elke week corres pondentie voor Indië per luchtpost kunnen ver zenden. Verwacht wordt, dat een groot deel van de correspondentie welke nu nog terwille van de regelmaat, met de gewone mail vervoerd wordt, dan peir luchtpost zal worden verzonden en dat als overgang naar den weekdienst ook met her vliegtuig, dat a.s. Donderdagochtend van Schiphol vertrekt, reeds een grootere lucht mail vervoerd zal worden. H. M. Koningin Wilhelmina op weg naar het Binnenhof, waar de beide Kamers der Staten Generaal in Vereenigde Zitting toerden geopend. De stoet passeert de Vijverberg. Verlaging der rijksbijdrage in het Invaliditeitsfonds. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van art. 20, eerste lid der Invaliditeitswet. De sombere financieels omstandigheden van het oogenblik maken het noodzakelijk, dat de uitgaven zooveel mogelijk beperkt worden en dat gezocht wordt naar wegen om de lasten van 's Rijks schatkist te verminderen. Blijkens de wetenschappelijke balans was in het Invaliditeitsfonds op 31 December 1924 aanwezig een algemeene en zekerheids-reserve van ongeveer 67.5 millioen gulden. Die reserve is sedertdien bij een interestberekening van 4 ten honderd 's jaars aangegroeid met een bedrag van ruim 20 millioen gulden. Het staat vast, dat de aldus geaccumuleerde reserve een tijdelijke verlaging van de Rijks bijdrage mogelijk maakt zonder een ongezond risico te scheppen voor de toekomst. Het voorstel, waarvan de strekking is, ge durende een drietal jaren de Rijksbijdrage, bedoeld in art. 20 der Invaliditeitswet, jaar lijks met een zoodanig bedrag te verminderen, dat het totaal der vermindering over die drie jaren ongeveer overeenkomt met den door interest verkregen aanwas van tot op 31 December 1929 in het fonds aanwezige bedrag der algemeene en zekerheidsreserve, brengt op zichzelf geenerlei wijziging in het financieele systeem der Invaliditeitswet. In het voornemen der Regeering ligt, eer lang een nadere bestemming te geven aan de in het fonds aanwezige reserve, voorzoover deze niet als zoodanig behoeft te worden ge handhaafd. Overwogen wordt inzonderheid, haar te doen strekken tot zoodanige verlaging van de eischen voor ouderdomsrente voor de verplicht verzekerden, dat een toeneming van het aantal personen, die 65 jaar worden en geen ouderdomsrente genieten, uitgeslpten mag worden geacht, voor zoover deze personen tot den kring der verplicht verzekerden be lmoren. In principieele punten gelijk aan het ontwerp-Rutgers. Thans is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet-1930. In de Memorie van Toelichting zegt de Mi nister dat hij zich na rijp beraad met de alge meene conclusies, waartoe de Staatscommissie gekomen is, heeft kunnen vereenigen, én wat de principieele punten betreft het aangeboden ontwerp dus niet van het rapport der Com missie afwijkt. In hoever dit het geval is ten aanzien van de uitwerking van bepaalde onderdeelen, wordt in de Memorie van Toelichting nader uiteenge zet. Daarin zijn mede de redenen vermeld waarom de Minister niet is kunnen medegaan met de denkbeelden der leden, die in afzonder, lijke nota's met betrekking tot onderscheiden onderwerpen een van de meerderheid der Staatscommissie afwijkende meening hebbèn verdedigd. Ook acht de Minister juist 't door de Staats commissie in haar rapport aan de Koningin toegelicht standpunt, waarom zij niet een nieuwe wet op het lager onderwijs heeft ont worpen, doch haar voorstellen heeft belichaamd in een ontwerp van wet, strekkende tot wijzi ging van de L. O-Wet 1930. Vandaar dat de Minister ook bij het wetsontwerp dien vorm gekozen heeft. Voorgesteld wordt de wet in werking te doen treden met ingang van 1 Juli 1932, voor zoover niet in eenige slot- en overgangsbepa- lingen anders is bepaald. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht dat men zich met zijn aanvrage om onderzoek van uien voor uitvoer heeft te wen den in: Goeree en Overflakke© tot J. v. d. Mede Jr. te Middelharnls; Schouwen en Dui- veland C. O. J. Hendrikse te Zierikzee; Tholen en St. Philipsland A. P. van Dammen te St. Maartensdijk; Noord en Zuid Beveland en Wal cheren P. Kasse te Middelburg; Zeeuwseh-Vlaan- deren S. I. de Braai te Terneuzen; Groningen en Friesland Joh. Praktiek te Sappenneer; Rotterdam, het bijkantoor van het U. C. B. aldaar, Amsterdam het Lloyd Koffiehuis; overig Noord-Holland C. Balder te Noord- Scharwoude; Venlo en omgeving R. v. d. Vinne aldaar; Roermord en omgeving R. Evers aldaar; Maastricht en omgeving J. Timmermans te Maastricht, Enschede en omgeving M. Wijnberg te Enschede; Nijmegen en omgeving P. Schel- lingerihout te Nijmegen. In overige plaatsen van Nederland tot het Uitvoer Contróle Bureau voor groenten, fruit en aardappelen te 's Gravenhage. MASSA-ONTSLAGNAME. De heeren J. v. d. Veeken, F. v. d. Reijt, J. Segeren en W. Kooijman, leden van den gemeenteraad van Made, hebben als zoodanig ontslag genomen. In de Ridderzaal. Het was 't zelfde rond de Ridderzaal. Nieuws op het Binnenhof brachten alleen de „kolonia len". Van de dignitarissen kende men dadelijk de militairen. Want zij zagen allen de kleine vlag en salueerden. Anderen, die passeerden en dit eerbiedig groeten zagen, deden het van den weeromstuit ook, al viel die vlag hoog aan een langen stok hun heelemaal niet op. In de Ridderzaal: óók hetzelfde, behalve electrisch licht onder het koninklijk baldakijn. En rondom weer veel mensohen voor wie alles nieuw was. Maar anderen, die tot de vaste klanten belmoren, kennen de autoriteiten en terdege op de hoogte blijkbaar inspec- teeren de jassen der heeren, waarop ze precies de nieuwe onderscheidingen zien. Men zag er veel. De meeste Ministers droe gen grootlinten; alleen Waterstaat en Onder wijs maakten een uitzondering. Mr. Terpstra kon een Quaker wezen:, hij was heelemaal zon- der. Maar met prof. Aalberse was een vrien delijke dame in de war; deze droeg niet het grootlint van de Witte Roos van Finland, maar van „Hersteld Polen". Het eerste had Zaterdag pas dienst gedaan. De Eerste Kamerleden waren allen present, behalve de socialisten. En ook de Tweede Ka merleden omringden de Koningin, met uitzon dering van ir. Albarda en zijn getrouwen, van wie er intusschen meer dan een druk doende was om op het Binnenhof een plekje te bezor- gen aan een nieuwsgierigen kennis, die de Koningin in een prachtig bruin kleed en prinses Juliana heelemaal in het paars met het grootlint van den Leeuw er over wei durfde zien. U V**- *»- V - - i «--v £1M t H tM Z. Excellentie Mgr. L. Schioppa temidden van de gezanten, die H. M. de Koningin na de opening der Staten-Generaal hun opwachting maken. De meeste Eerste Kamerleden waren in groot tenue. Tweede Kamerleden in ambtskleeding zag men opvallend weinig: hoogstens een vijf de deel. Daar zijn echter verschillende oud- Ministers onder, zoo mr. Schokking en dr. SIo- temaker de Bruïne. In tegenstelling met deze twee hervormde theologen, waren hun gere formeerde collega's Visscher en Severijn in rok. De Utrechtsche professor blijkt de toga met het professoraat voor goed te hebben neer gelegd, en zijn opvolger scheen haar niet vóór de inauguratie te willen aantrekken. En dan telt de Tweede Kamer eenige d,ames, die nog altijd geen ambtscostuum hebben en zóó ge kleed waren, dat wij niet precies meer weten hoe, al zagen we heel duidelijk de nieuwe on derscheiding van mej. Katz. Generaal Duymaer, kapitein Tilanus en voor- al de herculische majoor Schaepman trokken menig damesoog op hun flonkerende unifor men, terwijl de heer Guit in zijn kort zwart jasje wel het meest in den geest der zeer groo te „ingetogenheid" was, waarvan gerept werd in de Troonrede, welke slechts moeilijk kon worden gevolgd. Het Eerste Kamerlid mr. Briet leidde de Koningin, zijn collega Jhr. Michiels van Kes- senich de Prinses, terwijl mr. Marchant, die blijkbaar vrees voor tronen heeft, zoo ver bleef hij er af, de plaats wees aan den Prins. Eén, die altijd op dezen dag verscheen, op hetzelfde oogenblik, door dezelfde deur, op dezelfde wijze en in dezelfde opvallende klee- dij, was er niet.;,. Men werd aan hem alleen herinnerd door de prelatentoga van den pau- gelijken Internuntius. En voor de rest: alles als altijd. Alleen stond collega Hans door de microfoon te praten op het Binnenhof en met een, door den krassen mr. Loder beglimlacht, majesteite lijk gebaar, haalde hij, toen de Koningin ver dwenen was, de Troonrede uit zijn jaszak en las haar voor aan een onzichtbare menigte.... „Wat 'n concurrentie", zuchtte de chef van het persbureau Vaz Dia#!. Het initiatief-ontwerp v. d. Bergh. REPLIEK AAN DE EERSTE KAMER. Verschenen is de memorie van antwoord van het Tweede Kamerlid mr. v. d. Bergh op het voorloopig verslag oyer zijn wetsvoorstel tot wettelijke regeling van het geldsohieterstoedryf. In antwoord op het bezwaar van sommige leden, dat zelfs een scherp geredigeerde'woeker wet ontdoken kan worden, zegt de voorsteller, dat hij dit tot op zekere hoogte toegeeft docih, dat hij de overtuiging heeft, dait dit wetsvoor stel, wet geworden, in den strijd tegen den woeker een krachtig wapen zal zijn. Hij zet dit nader uiteen en wijst er o.m. op dat de geld schieter die zijn bedrijf uitoefent zonder de door de wet vereisehte toelating, in een buiten gewoon ongunstige positie verkeert vanwege de zware straffen welke hem dreigen en 't feit, dat de geldnemer geen reden heeft, den woeke raar te sparen. De door hem gesloten geldiee- ningen zijn bovendien nietig. Is het aanneme lijk, dat zelfs zeer sluwe en gewetenlooze woe keraars dit buitengewone, dubbele risico zul len willen loopen Den toegelatene, die woe kert, wordt zijn vergunning weder ontnomen. De voorsteller uit zijn verbazing over het feit, dat sommige leden in 't z.g. kleim-bedrijf een maatschappelijk nuttig element meenen te zien en gaat hierna uitvoerig in op het be zwaar, dat de voorstellers hebben gemeend, een bepaling van de grens tusschen interest en woeker, het essentieele punt bij de beteugeling der woekerzucht, te moeten vermijden", en ver dedigt verder de door hem ingestelde regeling. Een goede regeling van het geldschieters- bedrijf beoordeelt niet, hoe hoog de interest mag worden opgevoerd teneinde een hoog risico te compenseeren zij heeft te zorgen, dat bij hoog risico niet kan worden geleend De grens tusschen geoorloof- den interest en woeker* is nimmer door rente- maxima aan te geven; wel die tusschen maat schappelijk toelaatbare enk maaitsdhappetljk ontoelaatbare leeningen. Drie personen gewond. Gisterenmiddag omstreeks half vier wilde de monteur M. v. A. te Hoornaar een hulp- motor in het binnenschip van schipper H. de Bruin uit Noordeloos op gang maken, toen deze door tot nu toe onbekende oorzaak plotseling in brand vloog. In de machinekamer bevonden zich toen het ongeval geschiedde ook schip per de Bruin en diens vierjarig zoontje. Allen verlieten in allerijl de machinekamer. De monteur die in brand geraakt was sprong te water. Hij wist behouden op het droge te ko men en had slechts lichte brandwonden op- geloopen. Schipper de Bruin was er ernstiger aan toe. Deze had brandwonden aan hoofd en handen bekomen, terwijl zijn zoontje minder ernstig gewond werd aan het hoofd. De Bruin is per auto naar een geneesheer overgebracht waar hij werd verbonden. Zijn verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. Doodelijk ongeluk in Stadskanaal Gisterenavond had te Stadskanaal een ernstig auto-ongeluk plaats. De 52-jarige mevrouw K. Uit Nieuwe Pekela stapte uit een auto en wilde vervolgens achter den wagen om den weg oversteken. Daarbij had zij niet gezien, dat van den anderen kant een vrachtauto nader de. Deze greep haar en wierp haar tegen den grond. Mevr. K. werd een naburige woning binnengedragen, waar een geneesheer slechts den dood kon constateeren. Lager actiefsaldo. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek omtrent de Nederlandsche Handelsbalans over Augustus 1931 bedroeg de waarde (zonder goud en zilver) in millioen gld. Augustus Jan.-Augustus Juli van den 1930 1931 1930 1931 1931 invoer 198 148 1678 1301 166 uitvoer 153 107 1178 899 115 invoer gedekt door uitvoer 77,0 71,9 70,2 69,1 69.1 id. Jan.-Juli '31 65,8 73,3 69,8 70,3 69,8 63,0 69,4 KASSIERSFIRMA F. J. SIEGERS ZOON. Surcéance van betaling aangevraagd. De kassiersfirma F. J. Siegers en Zoon heeft een circulaire aan haar clientele gezonden, waarin zij mededeelt genoodzaakt te zijn sur séance van betaling bij de rechtbank te Mid delburg aan te vragen. GENERAAL KAPITTEL DER HERVORMDE CISTERCIëNSERS. Van 12 tot 18 September houdt het Generaal Kapittel van de Orde der Hervormde Cister- ciënsers (Trappisten) zitting in het stamkloos ter Ctteaux bij Dijon in Frankrijk. De abten en priors van ongeveer 60 kloosters nemen aan de besprekingen deel. EERSTE STEENLEGGING RECTORAATS- KERK TE HAANRADE. Zondagmiddag na het Lof heeft de Z. E. heer van Ormelingen, pastoor-deken, de plechtigheid verricht van de eerste steen legging van de in aanbouw zijnde rectoraats- kerk te Haanrade, gem. Kerkrade. SOEUR THéRèSE. f Op 61-jairigen leeftijd is overleden de eerw. Zuster Thérèse Josephine, (in de wereld mej. Keysers, geb. te Sittard), overste van het kloos ter der Zusters van Maria te Viller l'Evêque (Frankrijk). NEDERLANDSCH-INDISCH TOONEEL. Het Nederlandsch-Indisch Tooneel, directeur Cor Ruys, dat zooals het in een communiqué heet afwisselend in Nederland en in Ned.- Indlë voorstellingen geeft, zal het komend speel seizoen, dat 1 October a.s. aanvangt, wederom in Nederland optreden en als gewoonlijk in hoofdzaak den Princesse Schouwburg in Den Haag, het Centraal Theater te Amsterdam en den Tivoli Schouwburg te Rotterdam bespelen. Gedurende de maand Januari alsmede van 15 tot 30 April 1932 worden tournee's door Neder land gemaakt. Met Cor Ruys en Tilly Lus zal het gezelschap bestaan uit de volgende spelers (alph. volgorde: Miep van der Berg, Louis Borel, Johanna Bouw meester, Marianne van Dam, Johan Gobau, Wlm Kan, Pierre Myin, Eline Pisuisse en Anton Ruys. Techn. medewerker Harry Bierman. N.V. „THEATER" Het tooneelgezelschap „Theater" zal worden omgezet in een N.V. De directie en de artis tieke leiding zijn in handen van dr. Wijnand Frans. Het ln de Statuten genoemde doel ie: bet opvoeren van'treur- en blijspelen* zoowel uit het klassieke en romantische als moderne repertoire: waarbij de voorkeur is aan wer ken in z.g. grooten stijl, terwijl bijzondere aan dacht geschonken zal worden aan het oor spronkelijke Nederlandsche stuk. In den loop dezer maand zal de Ministerieele goedkeuring worden aangevraagd. PREMIèRE TRILBY. Men deelt ons mede: Zaterdag 19 September a.s. geeft het Gezel schap Verkade in het Rika Hoppertheater te Amsterdam de eerste voorstelling van „Trilby", romantisch tooneelspel in 6 bedrijven en 12 tafreelen naar den roman van George Du Meurier. Voor deze opvoeringen zal voor het eerst het nieuwe draai-tooneel worden gebruikt. In het Rika Hoppertheater is bovendien een nieuwe geluids-installatie aangebracht voor scène- muziek, geluidseffecten hij de voorstellingen en eventueele entre-act muziek, door de N. V. Radiofabriek W.E.C.O. De regie der voorstelling is in handen van, Ed. Verkade. NIEDW ORGEL. In het Rembrandt-Theater te Utrecht zal een groot orkestorgel worden geplaatst, hetwelk niet minder dan 450 verschillende instrumenten zal bevatten. Na uitgebreid onderzoek is de N.V. Stan- daart's Orgellfabrieken te Schiedam met de levering belast. iDe jockey J. Vogelsang uit Memzelea (Dultsdhlacd) die Zondag Ibij de paardenren nen te S walm en van zij n paard is gevallen, is dn Ihet ziekenhuis zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. r s H. K. H. Prinses Juliana begeeft zich naar de Gouden Koets, om het Binnenhof

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6