LAATSTE BERICHTEN ZEETIJDINGEN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 DERTIENDUIZEND GULDEN VERDWENEN. 83e LANDHUISHOUDKUNDE CONGRES. GESTOLEN TRAVELLER-CHEQUES AANGEBODEN. Bij banken te Haarlem en Leiden. Een internationale oplichter aan den slag. KATHOLIEK VERBOND VOOR KINDERBESCHERMING, Oprichtingsvergadering te Utrecht. HET LANDBOUWCONFLICT IN DRENTHE. KNOEIERIJ MET TRAVELER CHEQUES. NA DEN HEIMWEHR-PÜTSCH. Starhemberg weer vrijgelaten. NA DE MUITERIJ OP CHILI'S VLOOT. Het doel van de vereeniging. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE YANGTSE STIJGT NOG. Alle nieuwe dijken bezweken, EEN NIEUWE REVOLUTIE IN PORTUGAL MARKTBERICHTEN. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENl GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Twee verdachten in hooger beroep. Op 7 October van het vorig jaar werd een toen 15-jarige loopjongen op zeer geheimzin nige wijze van 13.000beroofd. Hij was in dienst van een effectenfirma te Amsterdam had dien dag bij een tweetal ban ken dertien mille geïnd. Toen hij bij zijn firma terug kwam, bleek de som spoorloos uit zijn actetasch te zijn verdwenen.Het jongmensch vermoedde, dat hem het geld in een fietsen stalling afhandig was gemaakt. Hij had daar n.l. zijn rijwiel een oogenblik in bewaring ge geven. De eigenaar van de stalling had hem toen verzocht even een fleschje melk te halen. De jongen voldeed aan dit verzoek en gedu rende dien tijd liet hij zijn tasch onbeheerd aan zijn fiets hangen. De fietsenhandelaar en twee vermoedelijke medeplichtigen werden kort na het gebeurde gearresteerd. Door de rechtbank werd de rijwielstaller S. veroordeeld tot .twee jaar gevangenisstraf (con form den eisch). De beide anderen verdachten P. K. en H. v. d. B. werden vrijgesproken, terwijl het O.M. anderhalf jaar gevangenisstraf had geeischt. Gisteren stonden S. en K. voor het Hof te recht, resp. verdacht van diefstal en heling. S. was in hooger beroep gekomen, omdat hij het zoo verschrikkelijk vond onschuldig de gevangenis in te gaan, ook K. handhaafde zijn verklaring, onschuldig te zijn. Er waren 18 getuigen gedagvaard, waar van er 13 waren verschenen. Verd. S. werd verdedigd door mr. W. Loeg en K. door mr. P. A. Kokosky. Het Hof werd gepresideerd door mr. Jolles, terwijl mr. Bauduin het O. M. waarnam. De publieke tribune was tot op de laatste plaats bezet. Als eerste getuige werd de be roofde loopjongen J. B. gehoord Hij werd aan een zeer uitvoerig verhoor onderworpen en verklaarde, dat hij zich niet kon voorstel len, dat verd. S. de dader was. Een politieman verklaarde, dat de broer van verd. S. ongevraagd aan hem voor zijn broer zéér bezwarende verklaringen had afge legd. Aan dezen rechercheur had ook een thans gedetineerde, die met de verdachten in relatie had gestaan, zeer uitvoerige bijzonderheden medegedeeld over het verdwenen geld. Een scherp vraaggesprek ontspon zich tusschen mr. Kokosky en den rechercheur. Mr. Kokosky kon niet aannemen, dat de ge detineerde de fijne bijzonderheden uit znch zelf wist en meende, dat de politie hem geholpen had, zich die te herinneren, hetgeen de recher cheur ontkende. Intusschen bleek dat de broer van den rij wielhandelaar, als getuige opgeroepen voor de rechtbank had deze getuige van zijn recht van verschooning gebruik gemaakt niet was verschenen. Het Hof dagvaardde dezen getui ge opnieuw tegen 's middags 2 uur, met be vel tot medebrenging. Voorts werd een tweetal meisjes gehoord, die verd. S. hadden hooren „opscheppen" over zijn geld en zijn plannen om een filiaal van zijn zaak in de Molukkenstr. te stichten Verd. had zelfs een bundeltje bankbiljetten getoond. S. ontkende, ooit over geldzaken met de meis jes te hebben gesproken. Hij was dien avond zeker dronken geweest. Het bleek echter, dat er niets anders dan thee was geschonken dien avond. Ddfizitting werd hier geschorst tot 2 uur. de pauze werd het getuigenverhoor voort gezet. Het halen van de fleseh melk wend door den president weer op het tapijt gebracht. De loopjongen maakte tijdens het verhoor meer en meer den indruk, achterlijk te zijn. Een aantal getuigen kwam verklaringen afleg gen over de zaken, die de verdachten hadden gedaan en de tijdstippen van betaling. De „boekhouding" zoover er van boekhou ding kan worden gesproken van verd. K. werd door den president onder de loupe ge nomen. Na de ietwat langdradige financieele debatten, waarbij de belangstelling in de zaal was gedaald, leefde deze weer op bij het ver schijnen van den brcor van verd. S. Deze beriep zich echter op zijn verschoo- ningsrecht. Prsident: Voor de politie was u zelfs blij te mogen verklaren en voor den rechter-com- misaris ook. Get. S. Ik was toen zenuwachtig en kwaad op mijn broer, die verklaringen zijn onjuist. President: Dat zijn kletspraatjes! Waarom bent u niet als getuige gekomen vanmorgen? Get. Ik wilde niet getuigen! Pres: Gaat u dan maar gauw zitten. Hierop was het woord aan den procureur- generaal, mr. Bauduin. Het komt spr. voor dat aan de oorspronkelijke verklaring van H (bolle Harry) weinig waarde dient te worden gehecht, evenals aan de verklaring van verd, K.'a broer, afgelegd voor den rechtercommis saris. De houding van verd. S. bij het komen en gaan van den loopjongen in de rijwielstal ling, is zeer verdacht. Met een voorwendsel stuurt hij den jongen om een boodschap, in plaats van zelf op een flets te springen om melk voor zijn zieke vrouw te halen. Na het misdrijf zijn er omstandigheden, die erop wijzen, dat verd. in het bezit van veel geld was. Ook is gebleken, dat S. angstig was om de verantwoording van het geld, dat hij be zat, op zich te nemen. Het O.M. achtte de schuld van verd. S. (den diefstal van de 13.000) bewezen. Ten opzichte van verdachte K. achtte spr. het vonnis van de rechtbank juist, ook z.i! staat diens schuld niet vast. De procureur-generaal eischte hierop ten op zicht van beide verdachten bevestiging van het vonnis (veroordeeling van 3. tot 2 jaar gevan genisstraf en vrijspraak van K.) Mr. Loeb de verdediger van den fietsenstal- ler S. voerde aan, dat S. onmogelijk tijd kan hebben gehad om het geld uit de actetasch te halen. Met klem drong pi. aan op vrijspraak subs, op een voorwaardelijke reroordeeling, me de in verhand met zijn blanco strafregister en de huiselijke omstandigheden van verd. Pr. vroeg verd.'s onmiddellijke invrijheidstelling. De verdediger van K., mr. F. A. Kokosky was van oordeel, dat het vrijsprekend vonnis dient te worden bevestigd. Na in raadkamer te zijn geweest, wees het Hof het verzoek tot invrijheidstelling van S. af. Arrest: 1 October. „Bolle Harry" ten tooneele, Eenige beroering verwekt de verschijning van Get. H., bijgenaamd Bolle Harry, die voor de rechtbank en tegenover de politie zéér ver zwarende verklaringen over K. en S. had afge legd. Hij had haarfijn aan de politie uiteen gezet hoe de geschiedenis zich zou hebben afgespeeld. Ook wist hij toen precies te ver klaren hoe de buit verdeeld was, Gisteren speelde Harry echter een andere rol, ter inleiding hield hij een kleine rede Ik heb geen reden om de verdachten te spa ren, maar ik ben door de justitie zeer onrecht vaardig behandeld, daardoor is mijn psyche zoo verstoord, dat ik niets meer weet, alles is volkomen vervaagd. Pres.D zult ons naar Uw beste weiten inlichten Get. H.: Ik weet niets meer. Pres.: Herkemt u de verdachten? Get.: Ze komen me bekend voor. (gelach) Vervolgens doet de president alle mogelijke moeite getuige's memorie op te frisschen, de hulp van den rechercheur, tegenover wien ge tuige eerst heeft gesproken, wordt zelfs inge roepen. Doch niets helpt, getuige is en blijft „zonder herinneringsvermogen". De advocaat-generaal Mr. Bauduin vroeg ge tuige's vervolging wegens opzettelijke weige ring getuigenis af te leggen. Dit bleek wel ©enigen indruk op „bolle Harry" te maken, temeer daar tevens zijn gij zeling werd verzocht. Er begint licht te komen, maar, zoo zegde hij, alles is nog erg vaag. Procureur-generaalU weet nu anders heel wat meer. Get.: Ja, maar dat is gevaarlijk, want ik weet niets zeker. Mr Kokosky: Ik houd er niet van dat ge tuigen geïntimideerd worden. Het verhoor van H. wordt vqortgezet, bij stuk jes en brokjes komen verschillende verklarin gen te voorschijn, doch ook dit loopt op niets uit. Om te beslissen over het verzoek van den procureur-generaal om verd. H. te gijzelen ging het Hof hierop in Raadkamer. Na heropening vroeg de president, of het mogelijk is, dat de herinnering terug komt. als de publieke tribune ontruimd wordt. Get. H. Dat zal niet veel geven. Het Hof vindt, aldus de president, geen ter men om aan het verzoek van den procureur- generaal tot gijzeling van H. te voldoen. Bolle Harry werd hierop naar de gevange nis teruggebracht (hij bevindt zich in arrest voor een ander feit). Donderdagmiddag opende de heer mr. A. G. A. Ridder van Rappard in hotel Britannia te Vlissingen het 83ste Nederlandsch Landhuis- houdkundig congres, waarbij hij er aan herin nerde dat 85 jaar geleden, ook in crisistijden, gekomen is tot het in het leven roepen van dit instituut. Spr. herdenkt dankbaar de oprich ters. Sedert het 75-jarig bestaan te Middel burg werd gevierd is er een stijging van per sonen, die belangstellen in den Nederl. land bouw en zich bij het congres aansluiten. Het doe! is samenwerking tusschen theorie en praktijk. Welkom heette spr. vooral den Commissaris der Koningin in Zeeland, den burgemeester van Vlissingen, den heer I. G. Kakebeeke, ad viseur en den heer van Lanschot, inspecteur van den landbouw, enkele leden van Ged. Sta ten, de heeren van Vredenburg en van Rijn, landbouwoonsulenten voor België en Italië, de Kamerleden de heeren Ament en Vos ea. De Commissaris der Koningin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, zeide gaarne het eere-voorzittersöhap van het congres te hebben aanvaard en uitte de beste wenschen voor het welslagen van het congres. De burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Wo el-der-en, heette allen welkom te Vlissingen. De heer mr. P. Dieleman, voorzitter der Z. L. M., heette mede namens de andere land bouworganisaties allen welkom in Zeeland. Op voorstel van den voorzitter werd een te legram van hulde aan H. M. de Koningin ge zonden en een telegram aan het Eerste Ka merlid Haffmans, die door ongesteldheid niet aanwezig kon zijn en wien spoedig herstel werd toegewenscht Het congres herkoos vervolgens bij aoolama- tie den heer Ridder van Rappard tot bestuurs lid. Vervolgens hield de heer dr. Ir. J. C. Dorst, consulent voor de Plantenveredeling van de Frlesche Maatschappij van Landbouw te Leeuwarden, een inleiding over het onder werp: „Kunnen de belangen van het Neder- landscha pootgoed worden gediend door de toepassing van de landbouw-uitvoerwet?" Spr. wees er op, dat de uitvoer van poot- aardappelen in de laatste jaren met groote sprongen vooruit is gegaan doch helaas groote hoeveelheden minderwaardig pootmateriaal onder schoonklinkende, niets zeggende of mis leidende schijncertifioaten worden verkocht. Dit schaadt den goeden naam. De Landbouw- uitvoerwet biedt gelegenheid voor steun van de regeering, doch een verkeerd opgezette con trole kan meer bederven dan verbeteren. Voor een doeltreffende Rijkscontrole zou noodlg zijn: Het zwaartepunt te leggen bij de veldkeuring; meer centralisatie op keurings- gebied en strenge controle op eiken keurings dienst; een gemeenschappelijk kenteeken voor alle aardappelen, welke als pootgoed worden uitgevoerd, met handhaving van een duidelijke aanduiding van de streek van herkomst en gelegenheid tot het voeren van een eigen han delsmerk; uitvoervergunning aan erkende handelaren voor aardappelen welke als poot goed worden uitgevoerd en voldoen aan be paalde eisohen; uitvoerverbod voor aardappe len, welke men als pootgoed zou willen uit voeren doch welke niet voldoen aan te stellen eischen; terwille van de controle op naleving der voorschriften voor pootgoed, gelijktijdig een regeling treffen voor consumptieaardap pelen en een orgaan waarin producent en han del zijn vertegenwoordigd, worde, onder Rijks- toezioht, belast met de uitvoering. Na de inleiding heeft de heer jhr. van Vre denburg, landbouwconsulent in België, er op- gewezen, dat Nederland een beroemden naam heeft, maar er zijn altijd menschen die daar- n misbruik willen maken. Het kwaad ont staat door het gebrek aan controle op den uit voer en daarvan maken de scharrelaars ge bouw en handel moeten samengaan in het be- bruik. Er moet een rijkamerk komen en land- lang van den goeden Nederlandsohen naam. Spr. hoopte, dat deze stem uit den vreemde eenigen invloed hierop zal hebben. De heer dr. J. J. L. van Rijn landbouwcon sulent v-oor Italië, wees er 0.3. op dat de bona fide handel met veel moeite den weg tot ex port heeft' gebaand en dan komen de haaien er op af. Daarom kan spr. zich geheel met het betoog van den heer Ir. Dorst vereenigen. Ook in Italië dringt men er op aan bet slechte goed er uit te houden. Ds voorzitter bracht den heer Dorst dank voor zijn inleiding en wees ook op het groote belang van dit vraagstuk. Hierop schorste de voorzitter het congres. Donderdagavond te 8 uur werden de deel nemers aan het Congres officieel in de Raad zaal door den burgemeester namens de ge meente Vlissingen ontvangen. Do voorzitter van heit congres, de heer Rid der van Rappard, beantwoordde de rede van den burgemeester. Spr. wijdde een dronk op den voorspoed van Vlissingen, van den bur gemeester en van den raad. Na deze ontvangst had een samenzijn in Britannia plaata. 16 September j.l. zijn bij drie verschillende Haarlemsche banke nn.l. H. Oyons en Zonen, Petri en Co. en de Spaarnohank vervalsohte travel'ier-chèques a 150 dollar van de American Express Company aangeboden voor bedragen van 2500, 1250 en 1250. Deze clhèques wei-den ter betaling aangebo den door een vreemdeling, die een pas met zijn foto toonde. De pas was voordien van den naam Martin Ooile. De vreemdeling onde-rtee- kende ooik nieit dien naam. In Leiden zijp waarschijnlijk bü de Twentsche bank op de zelfde manier cihèques geind tot 't bedrag van acht maal 100 dollar. Daar gaf de man op te heeten Jozeph Cheser Gibson. Hij kwam met een auto. De dader is van flink postuur, lang 1.S0, circa 88 jaar oud, beschaafd type. Hij heeft donker blond baar, bruine oogen, vriendelijk uiterlijk, en een of meer gouden kiezen. Hij draagt een lichtgrijs costuurn, spreekt een weinig Fransch doch heter Duitsch. De man is waarschijnlijk genaamd Joergu Steran en geboren te Galatz in Roemenie. Uit het feit, dat de öhèques te Leiden onder anderen naam dan te Haarlem zijn aangeboden, valt af te leiden, dat zU blanco gestolen zijn, Boodai die oplichter zelf den naam heeft inge vuld. Initusechen kan zooals bekend is, de tra- veller-chèque beschouwd worden als gewoon oontaut geld. Men kan bij 'n bank een traveller ohèque koopen; de naam wondt door den koo- peT zelf ingevuld. Kilopite dus de handteekening waarmee ze bij de betaling wordt aangeboden, met den naam, dan betaalt de kassier het aan gegeven bedrag uit. Een bankierskantoor te Haarlem had de bewuste chèque naar Amster dam gestuurd, waar een agent van de Ameri can Express Company gevestigd is. Deize weten de dat de chèques gestolen waren, heeft de ver zilvering ervan, hangende het onderzoek, even opgeschorst. De staking in Exloermonden opgeheven. De staking in de belde Exloenmonden is op geheven op een basis van een loonsverlaging van 6 pet. voor stukwerk. Beide verdachten veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Gisteren deed de Amsterdamsche Rechtbank uitspraak in de zaak tegen den 41-jarigen te Weenen geboren opticien F. S. en den 33-jarigen te Boekarest geboren reiziger J. G., die respec tievelijk wegens valschheid in geschrifte en heling terecht hadden gestaan. Zondag 27 Februari j.l. had verd. S. den kas sier van het Victoria-hotel te Amsterdam een traveler-chèque van de Am. Express Cy., ten bedrage van honderd dollar ter verzilvering aangeboden. De chèque was onderteekend met den naam Goolidge. De kassier betaalde 243 uit, doch later bleek de chèque valsch te zijn. S. had het geld aan zijn „compagnon" G. in be waring gegeven. In hótel de 1' Europe poogde het tweetal het zelfde spelletje te spelen, doch de hótels waren gewaarschuwd en de buitenlanders konden ge arresteerd worden, nadat S. eerst de chèque had geteekend. De Rechtbank veroordeelde hen tot een ge vangenisstraf van twee jaren met aftrek van één maand voorarrest. DE TWEEDE REIS VAN DE „ZEPP." NAAR ZUID-AMERIKA. FRIEDRICHSHAFEN, 18 September. (V. D.) Het luchtschip „raf Zeppelin" bevond zich in den afgeloopen nacht op zijn reis naar Zuid-Amerika te 4.01 boven Besangon. Later werd hij de Zeppelinwerf te Friedrichs- hafen een radiogram van boord van de „Graf Zeppelin" ontvangen, meldende, dat bet lucht schip hedenmorgen zee uuir Montélimar was gepasseerd. FRIEDRICHSHAFEN, 18 September. (H. N.) De „Graaf Zeppelin" heeft haar route over het Rhonedal genomen en pass-eerde vanmorgen 10 uur bet eiland Malorca. LINZ, 17 September (V.D.) Het onderzoek, dat ingesteld is tegen de leiders van de Opper- Oostenrijksche Heimwehren, vooral tegen vorst Starhemberg en generaal Buchmayr is heden gestaakt, daar uit het in beslag genomen mate. riaal geen bewijsmateriaal samengesteld kon worden voor hoogverraad of poging tot ver wekken van oproer. In verband hiermede zijn beide bovenge noemde leiders dan ook op vrije voeten gesteld. MARBURG, 17 September (V.D.) Donderdag zijn zes Heimwehr-liaden in uniform te Mar burg aangekomen. De mannen wilden zich naar de woning van dr. Pfriemer begeven. Zij zijn door de politie gearresteerd. Dat dr. Pfriemer de bedoeling z-ou hebben naar Oostenrijk terug te keeren, zooals geruchtsgewijze te Weenen verluidt, is te Marburg niet bekend. Zes schuldigen ter dood veroordeeld. NEW-YORK, 18 September (H.N.) Uit San tiago de Chili wordt gemeld, dat de krijgsraad zes der voornaamste schuldigen aan de muiterij op de Chileensche vloot ter dood en verschei dene andere tot langdurige gevangenisstraffen heeft veroordeeld. Naar aanleiding van dit vonnis zijn gisteren in Santiago groote betoogingen gehouden, waar bij gratie voor de veroordeelden werd gevor derd. Te Utrecht heeft de opricditingsvergadering plaats gehad van het „Katholiek Verbond voor Kinderbescherming" onder voorzitterschap van mr. dr. P. J. Witteman. De oprichting van dit Verbond is het re sultaat van besprekingen tusschen personen van verschillende richtingen op het gebied der Katholieke Kinderbescherming, die een paar jaar geleden het „Comité Kinderbescherming" gevormd hadden met het doel om voorbereidin gen te treffen voor een groote organisatie. Van onderscheidene kanten waren immers destijds stemmen opgegaan om te trachten een band te leggen tusschen alle vereeniglngen en instellingen in het land, die op eenigerlel wijze zorg dragen voor kinderen die „bescherming" behoeven, zonder daarbij te raken aan de zelf standige werkzaamheid der aangesloten leden. Vele vereenigingen en instellingen hadden thans reeds haar sympathie betuigd met dit streven door als mede-oprichter van het nieuwe „Katholieke Verbond" toe te treden. In zijn openingswoord wees mr. Witteman allereerst op het groote belang van dezen dag. Het doel immers van dit Verbond is het werk der aangesloten leden in onderlinge samenwer king zoo doeltreffend mogelijk te maken, fou ten te verbeteren en leemten aan te vullen. In deskundigheid en outillage moet de Katholieke kinderbescherming aan de spits komen te staan. Want, zooals de voorzitter terecht op merkte, is dit werk, dat de heiligste taak der ouders overneemt, van zooveel belang voor het kind èn voor de maatschappij, dat het eigen lijk niet goed genoeg gedaan kan worden. Meer concreet gaf de voorzitter vervolgens aan, op welke verbeteringen moet worden aan gedrongen, organisatorisch zoowel als op het terrein der wetgeving. Echter niet alleen theoretisch stelt het Ver bond zich voor te werken door alleen de moei lijkheden te bespreken, ook en vooral wil het trachten practisch de leden van dienst te zijn. Want, hoewel dit thans nog niet uitvoerbaar bleek, ligt het toch iri het voornemen in de toekomst te komen tot oprichting van een „Centraal Bureau voor Kinderbescherming". Nadat nog verschillende vereeniglngen en in stellingen de groep van mede-oprichters ver sterkt hadden, werd overgegaan tot oprichting van het „Katholiek Verbond voor Kinderbe scherming". Hierna werd onder woorden van dank voor het vele werk, dat In aangename verstandhou ding verricht was, het „Comité van Voorberei ding" ontbonden. Na eenige dnscussie en het aanbrengen van kleine wijzigingen, werden vervolgens de con cepten van statuten en huishoudelijk reglement met algemeene stemmen aangenomen. Bij acclamatie koos de vergadering tot voor zitter mr. dr. P. J. Witteman, terwijl na eenige discussie op voorstel van het comité een bestuur werd samengesteld uit de volgende personen, allen vertegenwoordigers van de verschillende groepen van leden, die in het Verbond verte genwoordigd zijn. In het bestuur werden gekozen behalve de voorzitter: pater N- Bos S.C.J., Heer; C. L. M. Brantjes, Breda; mevr. Is. DroogDeckers, Heemstede; zuster Gerardina, Amsterdam; mr. dr. L. Janssens, Eindhoven; mr. Ern. Lamers, den Bosch; P. J. Meulemeester, Zwolle; J. H. M. Rademaker, Amsterdam; insp. J. G. van Rijt, Pr., Maastricht; mr. A. O. H. Te-liegen, Den Haag; mevr. De Voord, den Haag; ir. E. L. A. baron van Voorst tot Voorst, den Bosch, als gewone leden en prof. mr. W. Duynstee C.ss.R. en prof. dr. Th. Rutten, beiden uit Nijmegen, als buitengewone leden, terwijl een secretaris aan het bestuur zou worden toege voegd. Na de bestuursverkiezing werd de voorge stelde contributiere,geiing zonder wijziging aan- genomen. Nadat nog eenige opmerkingen van huishou- delijken aard waren gemaakt en was aange drongen op uitbreiding van het ledenaantal, werd de vergadering met een woord van dank aan den voorzitter, op de gebruikelijke wijze gesloten. DE STAKING BIJ DE TWENTE—RIJN- KANAALWERKEN. Naar wij vernemen is het bericht, dat bij de werken van het TwenteRijnkanaal te Eef- de, waar, naar men weet, een staking is uitge broken, Duitsche arbeiders worden in dienst genomen, onjuist. Er komen geen vreemde ar beidskrachten. MOSKOU, 17 September. (V. D.) Naar uit Sjanghai gemeld wordt, breidt de overstroo- min-g zich nog verder uit. Alle nieuwe dijken zijn bezweken. De bedreigde gebieden worden tot groote meren. Meer dan 1000.000 personen zouden zij:i omgekomen in de provincie Anhwei. Militaire maatregelen der autoriteiten LISSABON, 18 September. (V. D.) De mili taire voorzorgen der Portugeeselie autoriteiten tegen eventueels revolutionnaire bewegingen trokken in de laatste dagen allerwegen de aan dacht. Onder Jeiding van den dictator, generaal. Carmona, worden verschillende militaire maat regelen genomen, zoodat d-e bevolking met spanning berichten afwacht, die de militaire activiteit welke zij waarneemt, rechtvaar digen. De Spaansche grens wordt streng bewaakt. Een bericht, dat op de Portugeescbe vloot muiterij zou zijn Uitgebroken, wordt te Lis-sa bon tegengesproken. De regeering heeft de garnizoens in het land overal versterkt en alle strategische punten bezet. Gisterenavond werd een kabinetszitting te Lissabon gehouden. Alle café's te Lissabon moeten om 12 uur 'a nachts sluiten. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: C. G. D. 24 jaar, schilder wegens diefstal van een hond ten nadeele van J. Bijl tot 2 we ken gevangenisstraf. J. A., 46 jaar, wachtsman, wegens heling van goederen, behoorende tot d-e lading van het Rijnsto'.mechip Prins Hendrik, die door twee opvarenden waren ontvreemd, tot 4 maan den gevangenisstraf. A. A, K., 35 jaar motorhandelaar, wegens valschheid in geschrifte, tot f 50 boete subs 25 dagen hechtenis. II. v. d. W. 35 jaar, machinebankwerker, we gens beleediging van den notaris H. Worst te 's-Hertogenbosch tot 50 boete subs 10 dagen gevangenisstraf, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en met vrijspraak van de hem tevens ten laste gelegde bedrei ging van notaris Worst en misdrijf tegen het leven gericht. H. G. A. M. 44 jaar, electricien, wegens valschheid in geschrifte tot 6 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd yan 3 jaar. M. V. 22 jaar, buffetjuffrouw, geboren in Oostenrijk, gedetineerdi, wegens diefstal van winkelgoederen uit het magazijn De Bijenkorf tot 1 maand gevangenisstraf. In een zaak van P. G. d. J. 42 jaar koopman, die in hooger beroep toad terechtgestaan van een vonnis van den kantonrechter alhier, waar bij hij wegens overtreding van de Motor- en Rij wiel wet was veroordeeld tot 15 boete, subs 5 dagen hechtenis, van welk vonnis de ambtenaar van het O. M. in appel was geko men, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In een zaak van G. D. 20 jaar stoker, appel lant van een vonnis van den kantonrechter, alhier, waarbij hij wegens overtreding van de verordening op de straatpolitie hij had zich met een brandende sigaret in een autobus- be vonden was veroordeeld tot ƒ4 boete subs 1 dag hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd, doch de straf verminderd tot 1 boete subs 1 dag hechtenis. In een zaak van D. S. 38 jaar koopman, ap pellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij wegens overtreding van de verordening op de straatpolitie hij had aan den Goudscfhen Rijweg een vrachtwagen onbe heerd laten staan wae veroordeeld tot 3 boete subs 1 dag hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. AMSTERDAM, 18 September. Aardappelprijzen onveranderd. Aangevoerd 2 ladingen (960 H.L.) ROTTERDAM, 18 September. (Coöp. Tuinbouw veiling Rotterdam Omstreken G. A.) Tomaten- veiling. Tomaten A 78.90, B 6.307.30, G 6.508.70, CC 3.205.30 per 100 pond. Aanvoer 180.000 pond. UTRECHT, 18 September. (Kaas.) Aangevoerd 109 wagens, wegende 38.300 kg. Prijzen met rijks- merk le soort 3235, 2e soort 29—31, zwaar dere 41, zonder rjjksmerk 2730 per 50 kg. Handel stug. ROTTERDAM, 18 September 1931. Vlet- en lichterwerk. 600 ton liggen en/of varen ƒ7.50 per dag. Vaaryverk voor zwaar goed. 150 ton n. Leeu warden 2.85, 100 ton n. Groningen 3.50, 100 ton n. Hoogezand 3.75. 100 ton n. Appingedam 3.75, alles perlast. Er heerscht in alle afdeelingen een lustelooze stemming. B o v e n-R n. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onver anderd. Voor ruwe producten naar Mannhenn oetaa'- de men ca. 50 cent per last. Beneden-Rijn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte voldoende. Stemming onvt-i anderd. Ertsvracht geen noteering. Sleeploon volgens het 35 cents tarief. ROTTERDAM aangekomen: 17 September namiddag: 2.30 AMABILXTAS, Wm. H. Müller Co., Ni- colaieff, Maashaven 3, graan; 4.45 MARK, Vinke Co., Sundsvall, Rijnhaven 16, hout5.30 BERN- HARD BLUMENFELD, N.A.B.O., Hamburg, Waalhaven N.H.B., ledig; 5.45 POELDIEP, H. v. Krieken, King's Lynn, IJsselkade, stukg.6.45 RYE, Hudig Pieters, Goole, Westerkade, Stukg.; HEIMDAL, S.E.A.M., Gefle, Maashaven Nz., erts. NIEUWE WATERWEG aangekomen'. 17 September namiddag: 10.20 DEER LODGE, New-Orleans; 10.50 TY- NEHOME, Sunderland; 11.15 GOLDENFELS, Bombay; 11.25 JOHN REHDER, Rostock; 11.55 TITAN (slbt.). Hamburg; 18 September voormiddag 12.26 AGILITY, Nordenham voor Schiedam; vertrokken 17 September namiddag: 3.30 LEERSUM, Archangel; PINNAU, Strat- sund3.45 OIL PIONEER, Tuapse; 4.10 AUTHO RITY, Hull; 6.35 MQNTE Oi.lVlA, Hamburg; ANTENOR, Hamburg; 6.45 BAl.ON K1NNAIRD, Glasgow; 7.25 UEOR ,E WASHINGTON, Ant werpen KURZESGK. Hamburg; 8.- BATAVIER I, Hamburg; VOJVQDA PUTNIIt, B.-Ayres; HOLLAND, Amsterdam; 8.35 DAPHNE, Caen; RAGNAR, Wismar; OPTIMA, LibauBATA VIER V, Londen; 8.50 YAKIMA STAR, Kiel; HOY ANGER, Panama; 9.05 PAX, Bremen; KARL FRIEDRICH LAP.SEN, Gdynia; 9.15 CRO ME R, Harwich; STADT EM DEN. EmdenKl- RUNA, Odessa. 10.- LONDON, Malmö; 11.10 YEWPARK Cardiff 18 September voormiddag; 12.25 YANG-TSE, YntwerpenVIENNA, Har wich. VLAARDINGEN aangekomen 17 Sept: GRE- NA, Wabana. SCHIEDAM aangekomen 17 Sept.: WILLY, Newcastle. HELLEVOETSLUIS vertrokken 17 Sept.: NA- JACO, Londen. IJMUIDEN aangekomen 17 Sept.: HOMTE- STROOM, Londen, stukg.; VECHTSTROOM, Hull, stukg.; GATESHEAD, Newcastle, stukg.: MERSEY, Goole, stukg.; ROBUR IV, Gdynia kolen; NIJKERK, Hamburg, stukg.; MAVIS, Londen, stukg. vertrokken; WINKLE1GH .Cardiff; ELBING IV, Elbing; LIRO, Gdynia; GRETA THORPSN Helsingfors; TEXELSTROOM, Plymouth; RUN- NELSTONB, Llanelly ALKMAAR' Buenoa-Ayres VULCANUS, Rotterdam; AMAZONE, Rotter dam; HAVIK, Yarmouth; JAARSTROOM, Li verpool. Wind ZO., heiig, flauwe koelte, kalme zee. VLISSINGEN aangekomen 17 Sept.MECK LENBURG, Harwich; ANTILOPE, Londen voot Beverwijk vertrokken 17 Sept.: PRINSES JULIANA, Harwich; PRESIDENT FRANCQUI, Amsterdam; gep. naar Antwerpen: MONA, Rouaan; CHES HIRE, Rangoon; KIO, Bourgas; SABOR. Ro- sario; SPEN, Goole; RAMBLE, Londen; ODYS SEUS, idem; LOBOS, Huil; IRIS, Boston (L gep. naar Gent; FLYING NORSEMAN, South ampton; DON, Goole; ALBION, Shoreham; YEW- CROFT, Yersey; ISLINGTON. Newcastle; gep. naar Terneuzen: THE BARON, Milloq; gep. van Antwerpen: BITTERN, Liverpool; NORMA, Helsingfors; DEER LODGE, Rotter dam; HOFFNUNG, P.evalSIRIUS, Bremen; WACHTFELS, Rotterdam gep. van Brussel; KONIlSAU, Danzjg; gep. van Gent: ADOLPl-IE URBAN, Londen; GALA, Qra-ngemouth TURAIDA, Rotterdam DIANA, Gdingcn; DUDLEY ROSE, Swansea. ZAANDAM aangekomen 17 Sept.: ZEELAND, Mistley, om te laden, Salomons Shipping. VLIELAND aangekomen 17 Sept.RESNQVA, de Vries, Rostock vertrokken 17 Sept: MARGRIETHA, Fekelder, HarburgTRUIDA, Heidema, Kopenhagen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIJKERK, 17 v. Hamburg te Amsterdam KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ORESTES 17 v. Hamburg n. Antwerpen. CERES 17 v. Salonika te Piraeus. GANYMEDES, 17 v. Stamboul te Bourgas. ILOS, 17 v. Bilbao te Santander. THESEUS, 17 v. Danzig te Stettin. VULCANUS, 17 v. Amsterdam n. Rotterdam. -^IjKMAAH, 17 v- Amsterdam n. B.-Ayres. AMAZONE, 17 v. Amsterdam n. Rotterdam, HOLLANDSCHE LLOYD. GELRIA (uitreis), 17 v. Boulogne. FLANDRIA, v. B.-Ayres te Amsterdam verw. ROTTERDAMSCHE LLOYD DEMPO Rott. n Batavia 17 te Marseille. SILVER JAVA—PACIFIC LIJN. SAPAROEA Calcutta n. Vancouver 17 v. Singa pore. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS 17 v. Amst. te Batavia. JOHAN DE WITT Amst. n. Batavia 17 te Southampton. TABIAN Batavia n. Amst. 16 te Suez. POELAU TELLO Amst. n. Batavia 16 v. Suez STOOMVAART MIJ. OCEAAN. PROMETHEUS, Batavia n. Amst. 9 V. Colombo PROMETHEUS, Batavia n. Amst. 17 v. Aden. HECTOR, Tientsin n. Rott. 15 v. Colombo. CITY OF HALTFAX, Japan n. Rott. 17 v. Singapore. APOLLINARIS IV 16 v. Huil n. Methil. AUGUST SCHULTZE, 15 v. Rott. te Pasajes. ANDES MARU, Rott. n. Japan 16 te Pt. Said. ARIEL, 16 v. Rotterdam te Helsingfors. ARNOLD KOEPKE, Rott. n. Koningsbergen 18 v. Cuxhaven. BALZAC, 15 v. Rotterdam te Oslo. CANTON, Rott. n. Moji 15 v. Singapore. DAGMAR BRATT, 15 v. Rott. te Gothenburg. DELPHINUS, 15 v. Groningen te Emden. DWARSSEE 12 v. Rott .te Lemvig DIANA, 16 v. Rotterdam te Kopenhagen. DUIVENDRECHT, 16 v. Constanatza te Londen. EAST INDIAN 16 v. Rott. te Kopenhagen. ESSEN, 16 v. Rotterdam te Macassar. ELSA ESSBERGER, 16 v. Rotterdam te Hambg. FRIESLAND, Rott. n. Japan 16 v. Colombo. FIGGE, 12 v. Rotterdam te Lemvig. FRITZ SCHOOF 13 v. Rot. te Danzig. FALKVIK 12 v. Rott. te Solvesborg. F. W, FISCHER, 16 v. IJmuiden te Bremen. GEERTRUIDA 15 van Swalmen te Shoreham. GRUNEWALD, 17 v. Amsterdam te Hamburg. GUSTAV SCHINDLER, Amst. n. Braila p. 38 Gibraltar. GAASTERLAND, 17 v. Harlingen te Goole. HOMEWOOD, Rott. n. Cardiff p. 16 Lizard. HINRY, Smit, 14 v. Wismar te Kopenhagen. HAVELLAND, Rott. n. Japan 16 te Colombo. HENDRIKA, m., Kunst, 17 v. Londen te Ostende HUDIKSVALL 14 v. Amst. te Landskrona. HUNZE IX, 15 v. Cuxhaven n. Groningen. INO 16 September van Rotterdam te Swansea. INGARO, 15 v. Rotterdam te Gothenburg. IRWELL 16 v. Rott. te Hull. JAMAICA PIONEER, Rott, n. Kingston p. 16 Lizard. JAMAICA PLANTER 16 v. Rotterdam te Londen. JEANNETTE, 15 v. Amsterdam te St. Malö. JUPITER 8 v. Rott. te Archangel. KRALINGEN Rott- n. Riga p. 17 Brunsbuttel. KaTE, 14 v. Rotterdam te LUbeck. KaTHE, 13 v. Rotterdam te Swinemtinde. LAMMER LAW 16 van Vlissingen te Londen. LINGESTROOM 16 van Amsterdam te Londen. LAVEROCK 16 Sept. van Amsterdam te Londen. LLANDOVERY CASTLE Rotterdam naar Beira 16 te Port Natal. LEKHAVEN B.-Ayres n. Antw. 17 v. Las Palmas MIDSLAND, 16 v. Rotterdam te Rouaan. MIRA 14 v. Rott. te Helsingborg. MACCLESFIELD 16 v. Rott. te Grimsby. MOORDRECHT, Rott .n. Novorossisk p. 15 Stamb MENES, 16 v. Amsterdam te Hamburg. NOORD-HOLLAND, 16 v. Goole n. Harlingen. ONDERNEMING, 16 v. Kolding n. Hamburg. OP HOOP VAN ZEGEN, 16 v. Breskena te Zeebrugge. P. L. M. 12, 14 v. Rotterdam te Caronte. POSEIDON, 16 v. Schiedam te Hamburg. SAARLAND, 17 v. Rotterdam te Hamburg. STELLA, 16 v. Keulen te Altona. SLIEDRECHT, Rott. n. Constantza p. 15 Zea. SI-K1ANG, Rott. n. Vladivostock 15 te Saigon. TARONGA, 15 v. Rotterdam te Oslo. TENERIFE, 14 v. Amsterdam te Florianopolis. TIRPITZ, Rotterdam n, Japan 15 te Pt. Said. WESTLAND, 17 v. Rotterdam te Leith. WILHELM KUNSTMANN 13 v. Rott. te Hel singfors. WILLY 15 v. Amst. te Goole. WOENSDRECHT Constantza n. Antw. en Rouaan 16 op 750 my! W. v. Scilly. TROJA. K. W. 234. Hamburg, 17 Sep tember. Door het Seeamt alhier Is heden uit spraak gedaan in zake der aanvaring, welke den 13en Juli J.l. op de Noordzee heeft plaats gehad tusschen het Duitsche s. „Troja"' en den Nederl. motorlogger ,,K. W. 234", Het ongeval moet wor den toegeschreven aan den plotseling opgekomen mist, waardoor de „Troja" te veel vaart had, maar ook aan het onderbreken van het geven van mistsignalen van de zijde van den motor- logger, welke bezig was den motor te probeeren. AALSUM. Antwerpen, 16 September. Het van Villa Constitucion alhier aangekomen Ne derl. s. „Aalsum" rapporteert bij het passeeren van de baar te Martin Garcia, tusschen Villa Constitucion en La Plata den grond geraakt te hebben. Na het vertrek van La Plata heeft het schip nog verscheidene malen den grond ge raakt. (Het s. „Aalsum" is ook bestemd voor Rot- terdma. Red.) BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG vertrokken. 18 September namiddag: 3— DENPARK, Stamboul. BLOMMERSDIJK 17 v. Ro«- te I hiledalphia. HARLINGEN aangekomen. 18 September. NOORD-HOLLAND, Goole. stoomvaartlijnen COSTA RICA W.-Indië n- Amst. v_ piymouth. NEREUS IS van Danzig Amsterdam. LOCHGOIL Vancouver n- Rott. via Liverpoql 16 op öoa mijl W. van Valentia. RIJNLAND Amst. n. B.-Ayres 17 Pp 90 myl Z. van Land's End. STAD VLAARDINGEN Wabana n. Rott./Vlaard. 16 op 230 mijl W. v. Land's End. INDRAPOERA Batavia n. R0tt. 17 v. Marseille. VERWACHT TE ROTTERDAM. PETR.A Ft CA v' Genua 14 te Napels. EXPRESS 18 van King's Lynn. SAMBRE 18 van ILi'ijs via Antwerpen. BATAVIER VIII 17 van Bordeaux. GEMENGDE BERICHTEN. GOLDENFELS. Maassluis, 18 September. Het hedennacht van Mormugao den Nieuwen Waterweg binnengekomen Duitsche s. Goldenfels is tydens rnist in den Hoorn (nabij Boortersha- ven) aan den gropd gevaren, dQch hedenmorgen aqnder hulp vlotgekomen en opgestoomd naar Rotterdam. ERNES -TINE. Kopenhagen, 17 September. Een Deensch bergingsvaartuig is in het Katte gat op het wrak van een geaonksn motorzeilsehip gestooten, dat, na onderhoek, het Puitsche mo torzeilschip Ernestine bleek te sjjn. Dit schip, dat met een lading ys van Skiën naar Flensburg was bestemd, was sedert Sept over tyd. Vsuik de opvarenden ontbreekt ieder bericht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2