NOBEL WAS HIJ EN NOBEL WAS MEN JEGENS HEM Een catastrophale koersdaling WAT ZAL DAT BEDUIDEN De sombere Troonrede bevestigd VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 f LIBERALE HOFFELIJKHEID. BENOEMINGEN ambtsaanvaarding van den VOORZITTER. H. H. WIJDINGEN- GENERAAL KAPITTEL PATERS AUGUSTIJNEN. EENZAAMHEID GEZOCHT EN GEWILD HERINNERINGEN AAN MGR. NOLENS* DE RIJKSMIDDELEN. DRAISfflA-vAN-VALKEriBURGS AUGUSTUS 1931. HET PUBLIEK GEWAARSCHUWD SPECULATIE A LA BAISSE. TEGEN DE OPENBARE ZEDELOOSHEID HET WERK VAN DE VROUW BIJ DE POLITIE. 1 PRINSES JULIANA TE LEIDEN. In h«t Troonrede-artikel Tan het liberale •weekblad „De Vrijheid" lazen wij de vo- gende twee zinnetjes: De De trekkingen tot ante» zdjn gelukkig „van den d is eahteT pelijken aard" geWeren^ N t TOOW6l ook een - als van Frank- 5 maatregelen, «-aren de rollen omgekeerd, ïr^rvriendelijkat zouden be- Louwen, Gelukkig de regeering althans overtuigd dat „werkdadig© werkzaamheid" Ejefbodien 'te te®en do maatregelen, welke voortgaan het internationaal ruilver keer te belemmeren. Wat ïe me daarvan, Akkermans? zou een ta Lintburg althans beroemd geworden papegaai bier krijschend vragen, ja, wat daarvan te zeggen? Dat Homerus ook wel eens onder zeil ging? Misschien. Misschien echter ook, dat de lamlendig heid van den eenzijdigen vrijhandelaar blijkbaar toch ook wel eens voor het koken de bloed wijkt. Wij Joris Goedbloed? Inderdaad, „De Vrij heid" zegt het scherp, maar raak. Men ver biedt onzen invoer van steenkolen, wij blazen wat en gaan dan weer snorrend in ons zon nig hoekje zitten: wij hebben zelfs geen na gels om ze te laten zien, laat staan om er mee terug te krabben. Terugkrabben, doen we niet, durven we niet. Terugkrabbelen is dus steeds het parool. Fier is die houding zeker niet. En blijk baar ook niet zeer profijtelijk. Als wij eens tot Frankrijk gezegd hadden: Gij weigert onze steenkolen, welnu, wij wei geren even lang uwen wijn, dan ware er in Parijs op andere wijze te onderhandelen geweest. Nu zeiden wij: wij protesteeren, maar als gij het toch doet hou me vast dan, dan, ja, dan doen we nog niets! „De Vrijheid" heeft er nu blijkbaar ook genoeg van en eischt van de regeering niet meer looze protesten, neen, maar „werk dadige werkzaamheid". Nog één stap verder, en „De Vrijheid is voor een onderhandelingstarief. Maar laten we niet schamperen, doch ons met ons honderd verheugen over den eenen bekeerden zondaar. Of heeft „De Vrijheid" het niet zoo paimantig bedoeld, en wil ze toch eigenlijk maar liever, dat het Nederlandsche Volk, de nazaten der fiere Geuzen, de nazaten van de groote handelsoorlogvoerders tegen Enge land dat het Nederlandsche Volk van van daag en morgen maar is en blijft Jorii Goedbloed? Maar wat beteekenen dan eigenlijk die twee zinnetjes in dit Troonrede-artikel? Waren het eigenlijk maar twee on- ziinnetjes? Minister de Geer, die voor een crisistoe stand staat, verhoogt het tarief een weinig en drukt meteen wat op de salarissen. Wij bewonderen de laatste handbeweging niet en aanvaarden haar slechts als ultimum remedium. Alleen dan, als anders geen in flatie te vermijden zou wezen. Het liberale „Handelsblad" daarentegen acht de tariefsverhooging „eenvoudig ver bijsterend' en voegt er deze fijne zinsnede aan toe: „DezeE misgreep kan men slechts verklaren uit politiek oogmerk: om bij de rechtsche protectionisten in het gevlij te komen". Dit is toch werkelijk een onbehoorlijke gedachtengang. De liberalen, wier theorieën voor een groot deel de schuld zijn van de misère, waarin de volkshuishoudingen verkeeren, moesten een tikje meer bescheidenheid en hoffelijk heid betrachten ten opzichte van een Mi nister, die wat men dan ook van hem zeggen moge zijn kracht nooit in onop rechtheid heeft gezocht. Paters Augustijnen. Met Ingang van 23 Sept. a.s. wordt het Phi- losophdoum der Paters Augustijnen overge plaatst naar «het St. Thomas van Villanova college te Venlo. Tot Magister der Fraters Is door den Hoog eerw. Pater Provinciaal benoemd pater Dr Anselmus Wouters; tot Socius van den Magis ter pater Justinus Teurling®. Met ingang van 23 Sept. a.s. wordt de Mis-sie- procuur der Paters Augustijnen Graafscbeweg 274 te Nijmegen, overgeplaatst naar het Augus. tijnenklooster te Venlo, Hoogeweg 22. Missieprocurator is Pater Dr. Anselmus Wouters. Voorts zijn door den Hoogeerw. Pater Pro vinciaal benoemd tot Socius van den Magister in het klooster van St. Joannes a S. Facund" te Nmegen pater Albertus Roos; aan het gym nasium te Eindhoven pater Ohristophorus Va sen; aan het Triniteitslyceunn te Haarlem pateT Cornelius Wilderbe-ek; tot algemeen Propagan dist van de Godvruchtige Vereeniging van O. L. Vr. v. Goeden Raad: pater Jacobus Nollen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Utrecht in de parochie van O. L. Vr. v. G. Raad den wel- eerw. pater Timotheus Lijflander. Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogen- bosoh heeft benoemd tot kapelaan te Nijme gen in de parochie v. d. H. Thomas k Villanova den wel eerw. pater Joachim Doensen. NED. EUCHARISTISCHE BOND. Naar men ons bericht, is de directeurenver gadering van den Ned. Euch. Bond, die den J3sten dezer te Voorhout zou gehouden worden, tot nader aan te geven datum uitgesteld. TWEEDE KAMER Interpellaties en afscheid ER WACHT VEEL WERK In Godsvertrouwen heeft mr. van Schaik opnieuw de leiding der Kamer aanvaard met een rede, vrij van gemeenplaatsen maar spre kend tot verstand en hart. ,,De verontrustende toestanden en gebeurtenissen in andere landen en w-erelddeelen gade slaande", aldus de pre sident, „mogen wij ons land en zijn bewoners gelukkig prijzen, dat, al neemt de bekomme ring toe, van eenige ontreddering, verwarring of nationale verscheurdheid geen sprake is en ook geen sprake behoeft te zijn". Wel, zoo vervolgde de rede, „zij ons streven vooral ge richt op de eenheid des vredes, die het best bewaard wordt, indien men elkanders lasten zooveel mogelijk tracht te dragen en te ver- deelen. Daarbij hebben wij te bedenken, dat bet niet alleen de stoffelijke welvaart is, die den rijkdom van een volk en zijne levenskracht bepaalt". En hierop liet mr. van Schaik volgen: „In de wereld heerscht overvloed, doch wordt ar moede geleden. Er is een wanverhouding tus- scben werkgelegenheid en beschikbare arbeids kracht. De noodlottige ontwrichting in het proces van den arbeid, de voortbrenging en de verdeeling doet zoeken en streven naar nieuwe rechtsvorming. Dat de grenzen van het publiek recht ter wille ven het gemeenschaps leven en het algemeen welzijn naar verschil lende zijden moeten worden uitgezetschijnt mij nauwelijks voor betwisting vatbaar Van de Volksvertegenwoordigers werd ge vraagd: „diepen ernst zonder kunstmatigen hartstocht" en den kiezers werd In herinne ring gebracht, dat „de staatsmanskunst een zeer moeilijke is". De aandacht, waarmee dit openingswoord werd beluisterd en de wijze waarop dit weer (om een uitdrukking van den president over te nemen) „op een door het reglement van orde niet gekende wijze", d.w.z. door een bijzonder hartelijk applaus werd onderstreept, doen ons voor de a.s. zitting het beste hopen. Dr. v. d. Tempel heeft alvast zijn traditio neels werkloosheidsinterpellatie binnen; zijn wij goed ingelicht, dan was er ook van katïïo- lieke zijde een interpellatie gevraagd, die nu verviel. De heer de Visser moet nog wat ge- dulcf hebben, eer hij Minister Donner aan den tand kan voelen. Maar de communist wilde alvast de socialistische interpellatie doorkrui sen met een gelijktijdige behandeling van zijn wetsontwerp, dat door ir. Albarda als „een prul" in de 'mand is gegooid. De socialistische fractie verliest behalve Brautigam nog twee leden. De 73-jarige heer A. H. Gerhard, die sinds 1913 lid was en nog Gedeputeerde van Noord-Holland is, heeft plaats gemaakt voor een jongere kracht. Ger hard was geen demagoog, wel een vurig pleit bezorger voor o nderw ij sbe langen. Men raakt ook den heer A. Kleerekoper kwijt, die in het zelfde jaar als Gerhard in de Kamer kwam, maar twee en twintig jaar jonger is. De ziekte, die dezen beweeglijken afgevaardigde al zeer geruimen tijd buiten de Kamer hield, heeft hem doen besluiten zijn zetel af te staan, Ds. v. d. Heide krijgt nu een collega In ds. J. L. Faber, maar of deze Zutfensche predikant zijn weisprekenden voorganger zal evenaren, moet worden afgewacht. Naast mej. Groeneweg is, in plaats van den heer Gerhard, mej. de Jong benoemd verklaard. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Aalberse, Albarda, Colijn, Marchant en Schokking en tot ondervoorzitters de heeren Heemskerk, Knottenbelt, Snoeck Henkemans, Vliegen en baron van Wijnbergen. Op 29 September zou het onderzoek in de afdeelingen beginnen en op 13 October de eer. ste openbare vergadering gehouden worden. In aanmerking genomen de crisis-ontwerpen, de interpellatie, de overigens zware agenda alsmede de begrootingen, kan men wel voor. spellen, dat de Tweede Kamer den eerstvolgen- den tijd een buitengewoon omvangrijken arbeid zal hebben te verrichten en zuinig met haar tijd zal moeten wezen. Zaterdag, den 19en September, zal Z. H. Exc. Mgr. Hopmans in de kapel van het Seminarie te Hoeven de volgende H.H. Wijdingen toe dienen: Het Ostiariaat en het Lectoraat aan de Eerw. heeren van het Seminarie H. Aarden, Ant. Adriaans-en, Andr. van Alphen, Ant. Dierick, Hon. Fassaert, Jos. Klep, P. Matthijssen, Hon. de Mu-nok, Jac. van Po-ppel, Ant. Smits. De vier kleine orden aan de eerw. Fraters van de Congregatie der H Fadiil'ie te Ouden bosch A. Reijers, Ant. van Rossum, Th. van Diepen, J. Hagens, j. Klisters, G. van Asset donk. Het subdiakonaat aan den eerw. Frater der Paters Trappisten te Zundert Gabr. Dagelet. Het di-aikonaat aan de eerw. heeren van het Seminarie L. Beckers, C. de Boer Ohr. de Grauw, J. de Jong, p. Koenraadt, H. Loves, L. Mabesoone, Adr. Stuleanijer, Car. Weemaes en aan de eerw. Fraters van de Congregatie der H. Familie Franc. Arts, W. Leeferink, C. van der Spek, G. Schoot, Jac. Romeijn, Ant. Elfrink. (S. Maria). Van 2426 Sept. a.s. zal te Roijae het Gene raal Kapittel der P. P. Augustijnen gehouden worden. In verhand hiermede zijn naar Rome vertrokken. De H. E. Pater Provinciaal Dr. S. Makaay, de H. E. Pater Mag. F. Franke, Ex-Ass-istens en de H. E. Pater P. v. Rijn, als Definitor Romanue. Tijdens de afwezigheid van den H. E. Pater Provinciaal zal het bestuur der Ned. Provincie worden waargenomen door den Z. E. Pater Drs. N. A. de Wit, Rector van het St. Thomas college te Venlo. MGR. DE BAETS. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Mgr. Maurice de Baets, vicaris-generaal van het bisdom Gent en president van bet groot seminarie in de Arteveldestad, is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Zondag 27 September zal bet zilveren pro- fessiefeest van P. Rosarius van der Linden O.P., pastoor der Maria Geboortekerk te Nij megen, aldaar kerkelijk worden gevierd. BROEDER CHRISTOFORUS. t Te Tangshau in China is op 38-jarigen leef tijd overleden broeder Christoforus (in de we reld B. Tb. Pommer) van de Congregatie der Broeders van 0. L, Vrouw van Zeven Smarten. Het bekende „interview" van Hans. In zijn jongste Parlementsfilm in „de Vrij heid" haalt de heer D. Hans de volgende her inneringen op aan mgr. Nolens. „Verscheiden jaren geleden (November 1921 heb ik een Film aan hem (Mgr. Nolens) gewijd, bet was één der eerste die ik in dit blad pu blioeerde. „Deze Film" 'zoo schreef ik aan het slot „bedoel ik als een bloem, die iw neerleg op het vermaarde verre bankje, heele- maal achter-rechts, waar hij altijd zit of hij er volstrekt niet bij hoort, en of het hem gan sehelijk niet interesseert". Den volgenden dag zond Nolens mij zijn portret, met aan de ach terzijde dit. „Met beleefden dank voor het als bloem bedoelde Filmpje, gevonden op het verre bankje, dat nu wel eenige weken leeg zal blijven". Da laatste woorden hadden betrekking op zijn aanstaand vertrek naar Ge-nève. Een paai jaar later, toen Anton van Wely zijn bekende schilderij van den staatsman had vervaardigd, waarop men hem ziet in het volle, kleurrijke, deftige gewaad van pauselijk hoogwaardigheids bekleeder, stuurde hij mij ook daar een repro ductie van; ik heb haar laten inlijsten, zij hangt in mijn werkkamer en al werpt menig bezoeker wel eens een iet wat-verwonderden vragenden blik naar dat mooie beeld die priester-staatsman, in de kamer van den libe ralen journalist? bet is voor mij een koste, lijk bezit. Vlak ernaast hangt de beeltenis van Goeman Borgesius, welke ik indertijd van diens familie mocht ontvangen; ziet ge nu dat lk, later, kostbare herinneringen zal hebben aan dezen tijd van mijn leven? Tweemaal heb ik geprobeerd Nolens te inter viewen. Tweemaal vruchteloos. Den eersten keer ontving ik, wekenlang geen antwoord. Doch eindelijk wenkte hij mij in de Kamer om even „na3r beneden" tet komen: „U zult wel denken, bet was onbeleefd om u niet te ant woorden, Maar ik kon niet antwoorden. Een interview kon ik u niet toestaan, maar als ik dat direct gezegd had, zouden daar ook al weer gevolgtrekkingen uit gemaakt zijn, en dat wilde ik niet. Nu is de crisis voorbij en nu kan ik het u wel zeggen". Dit was de hyper voorzichtige Nolens, de diplomaat. Den tweeden keer ontving ik een briefje waarin hij mij zeide onmoge:ljk een interview te kunnen toestaan, „en vooral niet in deze omstandigheden". Juist als het aardig zou zijn, moest Nolens van iets dergelijks niets hebben en hij wees ieder onver. bidde'Ujk af. Ja aan interviewen had hij een heele collectie broertjes dood. Drie jaar geleden, in December 1928, ont. ving ik een uitnoodiging van Nolens om bij hem te komen eten. Dankbaar nam ik het aan. Hij riep mij toen nog even in de Kamer: „Denk u er aan, niet te officieel hoor, gewoon colbertje dat is vo'doende". We waren aan dien maaltijd met z'n vieren: Monseigneur, oud-minister Aalberse, de heer Roodhuyzen en Ik. De drie gasten hadden elk een jubileum herdacht- mr. Aalberse was, meen ik een kwart eeuw' Ka merlid geweest; de heer Roodhuyzen was 70 jaar geweest, of zou het spoedig worden, en ik had juist mijn zilveren feest als journalist achter den rug. En; vandaar de uitnoodiging. Want tijdens den maaltijd zei Monseigneur: „Ik houd er heelemaal niet van, om in feestcommls sles te gaan zitten, maar ik heb de heeren op deze wijzs een bewijs van vriendschap willen geven". Het trof mij diep. Toen echter, heb ik Nolens wel in een zeei eigenaardige gedaante gezien. De staatsman, de priester, als ja, met permissie als huisvader. Want gedurende den g-anschen maal tijd bediende hij zelf. De nonnetjes kwamen, als hij gebeld had, ge-ruischloos binnen, haal den het gebruikte servies weg; zetten het echo one neer; droegen de schotels met spijzen aan; maar Nolens zelf bediende. Monseigneur sohepte de soep; Monseigneur sneed de haas (op die haas was hij, ik herinner het mij nog levendig, trotsoh; een haas uit zijn provincie; „vanmorgen uit Limburg ontvangen", zei hij); Monseigneur gaf de appelmoes; Monseigneur schonk den wijn. Geboeid heb ik zitten kijken. En nog zie ik hem, na afloop, toen wij naar zijn werkkamer waren gegaan, liggen in zijn stoel, met ee-n echt-vergenoegd gezicht de fijne sigaar rockend; in zijn werkkamer, waar ook een groot pcjrtret hing van Talma, den anti- LEEUWARDEN- w Reel. 578 DGVS 10 revolutionair, over wlen hij met zoo, warme waardeering spreken kon. Kort na dezen maaltijd heb ik werkelijk een stout journalistiek stukje uitgehaald. Men hoore. De figuur van den soep-opscheppenden, haas snijdenden, blommige-aardappels-uitdeelenden priester-staatsman had mij zóó geboeid, dat ik in „Het Vaderland" een uitvoerig gefantaseerd interview schreef over dien maaltijd. D.w.z. ik schetste Monseigneur, zooals ik hem aan den disch in werkelijkheid had gezien, en ik zette een vragen- en antwoorden-spel op, dat verband hield met bepaalde gerechten die ik In betrekking bracht tot de politiek. Ik liet, b.v., kreeft serveeren, van die fijne rood-ge- kookte kreeft, en ik vroeg Monseigneur of hij van kreeft hield, van die rooie kreeft. „Nee", zei Monseigneur, alleen bij uiterste noodzaak! Ik moet, achteraf eerlijk bekennen, dat ik een beetje in den knoei heb gezeten over dat interview, waaruit de fantasie natuurlijk overi- 0„ns wel duidelijk bleek. Maar ik hoopte: Nolens was breed genoeg, en kon iets dergelijks velen. Met een schuinen blik keek ik, in de eerste Kamer-vergadering die er op volgde, naar bet verre bankje. Hij had mij ook ontdekt. Daar kwam hij. Langzaam kuierde hij tot dicht bij de pers-tribune, hief vermanend z'n vinger tegen mij op en fronste het voorhoofd: „Wat heb je nou uitgehaald?", scheen hij te zeg gen, en wandelde terug. Ik was gerustgesteld. Ik bad aan zijn gezicht genoeg gezien. Nolens was een sterk mensch, moést dat ongetwijfeld wel zijn. Want wie hem wat beter en intiemer leerden kennen, kwamen al-ras tot de ontdekking, dat zijn kalmte en zijn nuchterheid voor eeu zeer groot deel waren' zelfbedwang. Heerschappij over zijn eigen natuur. Immers, kwaamt ge met hem In par ticulier gesprek, dan duurde het niet lang of ge ontdektet hoe spoedig het kon gloeien en tintelen en woelen onder de oppervlakte. Zijn kalmte was: gebreideld temperament Trouwens, wie hem in de Kamer aandachtig in het oog hield en ik heb dat dikwijls ge daan merkte hoe hij kon meeleven met het debat; hoe tboos hij zich kon maken op een lid (vooral als die uit zijn eigen fractie was) of op een minister, wanneer het te lang duur de, of wanneer men niet zakelijk was. Dan trok zijn gezicht zich in een plooi van af keuring; dan begon hij met den vermaarden zegelring te tikken; dan nam hij de lorgnet van den neus eu sloeg er nerveus, ongeduldig mee op tafel. In het ergste geval kwam hij het gangetje tusschen de banken uit en -toonde bij de balustrade in het midden der zaal staand, den spreker duidelijk zijn ongeduld. Zijn eigen redevoeringen waren zelden lang, Immer zakelijk „Gesproken stenografie" heeft Aalberse ze eens, voortreffelijk typeerend, ge noemd. Hij sprak het minst van alle politieke leiders in de Kamer. Hij kón zwijgen. Zijn positie leed er niet onder. En van overbodig spreken had hij een inni-gen afkeer. Een kwet send woord heeft hij nooit gezegd. Nooit. Nobel was hij immer. En nobel was men jegens hem Hij droeg ieders diep-oprechte achting; men zou het eeu smaad voor zich-zelf gevonden heb. ben tegen dezen priester een grievend woord te zeggen. En toch zocht deze man geen Intieme toenade. ring. Het was de onbevlekte autoriteit van zijn figuur en zijn bedoelingen, die de tegenstan ders jegens dezen eenzame tot achting, neen, sterker, tot stille genegenheid bracht. Eenzame? Dit was hij. De eenzaamheid heeft Lij gezocht en gewild, in het groote, stille huis op de Prinsengracht, waar hij de priester was der hem devoot-toegewijde nonnetjes, die hem verzorgden. Hier heeft hij, wars van alle uiterlijkheid en van alle hulde in stage plichts betrachting welke hem, den ernstig-zieke, nog naar zijn taak in Zwitserland voerde, in voor namen, hoogen stijl zijn leven geleefd. De Neder landsche journalisten-Kring ik mag dit nu wel verklappen had gehoopt hem dezen zomer aan een noenmaal als gast te mogen begroeten, en hem daarmede een bewijs van eerbiedige hoogaohting te geven, doch het heeft niet zoo mogen zijn. Hij werd ziek. En zooals ik eenmaal, jaren geleden, mijn Film over hem bedoelde als een bloem, die ik neerlegde op het verre bankje, waar hij al- tijd zat of hij er niet bijhoorde doch waar niets hem ontging, zoo leg ik, eerbiedig het hoofd buigend voor de stille glorie van dit werk leven, In dienst van kerk en vaderland besteed, déze Film neder als een witte bloem op zijn graf." Sterk in mineur -toon In zijn Mtllioenennota van Woensdag becij ferde Minister de Geer een tekort aan midde len-opbrengst tegenover de raming van 12.6 millioen over zeven maanden. Dit voorgere kend over 12 maanden geeft een tekort van 21 millioen. Hierbij is dus gerekend op een tekort, d.w.z. op een achterblijven bij de ra ming, per maand van 1.8 millioen. De achtste opbrengst-maand levert echter een achterstand bij de maandraming van niet minder dan 8% millioen, bij de berekening waarvan wij het voorbeeld volgen van de Millioenennota door de grond- en personeels belasting uit te schakelen wegens de voor deze belastingen geldende regeling der wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten, waardoor deze beide belastingen zoo goed als geheel ten goede komen aan de ge meenten, sinds 1 Januari 1931. Dit is al vast de eerste tegenvaller, welke den somberen, ernstigen toon der Troonrede en der Millioenen-nota komt bevestigen in wei zeer conereten vorm. Intusschen moet hierbij worden overwogen, dat de Augustus-maand niet tot de rijkste maanden der schatkist behoort. Zeker zal er nog wel worden ingehaald. Met name de In komstenbelasting heeft aan November en De cember steeds hoogere opbrengsten dan de maandTaming; immers dan vinden veel half jaarbetalingen plaats op grond der aanmanin gen Er zal dus wel worden ingehaald op dezen Augustus-strop van bijna 7 millioen. Doch dit neemt niet weg, dat de opbrengst deze maand zéér laag is. Vergeleken met Augustus 1930 alweer metuitschakeling van grond- en personeele belasting, waardoor de ingewikkelde correctie-berekeningen welke Verregaand, waarschijnlijk ook overdreven pessimisme Wordt niet voldoende de hand gehouden aan den termijn voor levering van gekochte fondsen Het Tweede Kamerlid mr. Boon heeft de volgende vragen tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gericht; 1. Is het den Minister bekend, dat het be stuur van de Vereeniging voor den Effecten handel niet de hand houdt aan het artikel uit het Reglement voor den Geld- en Effecten handel, dat voorschrijft, dat levering van ge kochte fondsen in het algemeen moet plaats vinden uiterlijk den vierden dag na het sluiten der transactie 2. Is de Minister niet van oordeel, dat hierdoor de speculatie la baisse sterk wordt bevorderd, waarvan in het bijzonder misbruik wordt gemaakt door internaticnaal opereeren- de groepen en waardoor tal van intrinsiek voortreffelijke fondsen tot afbraakprijzen op de markt worden geworpen, doordien een angstpsychose het publiek heeft bevangen en groote en kleine beleggers zich tot iederen prijs van bun bezit al of niet gedwongen ont doen? 3. Is de Minister niet van oordeel, dat deze praktijken uitermate zouden worden bemoei lijkt, wanneer niet slechts aan deze bepaling streng de hand werd gehouden, maar boven dien levering binnen 24 uur verplicht zou wor den gesteld 4. Is de Minister bereid zijn bevoegdheid hem krachtens art. 8 der Beurswet 1914 ge geven, gebruik te maken door met den meesten spoed voorschriften in bedoelden geest te geven of te doen geven Vergadering van het bestrijdingscomité Dezer dagen vergaderde In Pomona te Utrecht het comité tot bestrijding van de openbare zedeloosheid en hare gevolgen onder leiding van dr. J. Lammerts van Bueren. De heer C. E. G. Hogendijk, chef van de kin derpolitie fe Amsterdam, hield een inleiding over: „Het werk van de vrouw bij de' politie in verband met den strijd tegen de zedeloos heid". Het eigenlijke opsporingswerk acht spreker in het algemeen mindeT geschikt voor de vrouw.. Daartegenover acht hij het aanbevelens waardig dat vrouwen en kinderen, vooral bij zededelicten, door vrouwen worden gehoord. Straatdienst acht spreker niet geschikt voor de vrouw. Daarna vertelde de heer Hogendijk nog iets over den omvang van het vrouwelijke politie corps in Nederland en in andere landen. Ne derland heeft nu 33 vrouwelijke politie-ambte- naren ln 8 steden, waarvan alleen Amsterdam er 16 ln dienst heeft. Met de strekking van de Inleiding van den heer Hogendijk betuigden allen hunne Instem ming. Alleen meenden sommigen, dat het be ter was het verhoor van verdachten en getui gen in één hand te houden; voorts bestond er verschil van meening over de vraag of een vrouw zich gemakkelijker tegenover een man dan tegenover een vrouw uitspreekt, bijzonder in verband met het onderzoek van zededelic- ten.v Na repliek van den heer Hogendijk en vast stelling van de agenda voor de volgende ver gadering werd de bijeenkomst gesloten. Tegen ongemotiveerde verhoopen. Gisterenmiddag had een bijeenkomst plaats van de besturen van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam en van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie, in welke vergadering mede de heer J. A. Luysterburg, als lid der Commissie v9® Bijstand voor de Uitvoering van de Beurs wet 1914, aanwezig was. Deze vergadering was belegd in verband met de groeiende ongerustheid, welke zich langzamerhand van het Nederlandsche publiek dreigt meester te maken en welke vooral in de laatste dagen meer en meer ter beurze bot uiting komt. Met algemeene stemmen besloot de vergade ring geen voorstellen te doen aan den Minis ter van Financiën om tot sluiting van de beur zen over te gaan. Door het bestuur van de Vereeniging voor wij tof nu toe gaven, kunnen achterwege blij- I den Effectenhandel zal bij het vaststellen van ven, vergeleken met Augustus 1930, bleef de prijscourant ten scherpste worden toegezien deze middelen-staat 2.600.000 achter.. Het is dat de koeTSe.n niet ten onrechte en noodeloos bijna over de geheele linie decres, wat de klok WOTden gedrukt door invloeden, slaat. Slechts enkele lichtpunten zijn te ver melden. De dividend- en tantième-belasting vertoont een accres van 73 mille met een voor dezen naren tijd vrij behoorlijke maandop- brengst van 2.552.000 (maandraming 1.625.000). De vetste maanden zijn nu voor dit middel wel achter den rug, en geven een achterstand van 4 ton bij 1930, en een voor sprong van 1,3 millioen bij de raming. Het middel stelt niet teleur, al heeft Minister De Geer voor 1932 het veiligheidshalve 4y2 mil lioen lager geraamd. Het zegelrecht vertoont eveneens een accres, en wel van 260.000, resultante van een ach teruitgang der Beursbelasting ad 159.000 en een stijging voor het gewone zegelrecht ad 419.000. De lage beursbelasting-opbrengst zal wel niemand verwonderen. Doch het groote accres van 't gewoon zegel is merkwaardig, en wel te zoeken in de drukke conversie-bedrij vigheid op de obligatie-markt. Ook de succes sierechten hielden zich met een accres van 44 mille op het peil van 1930. Al kon dit middel de hooge raming van 1930 niet halen, toch is welke hun. grond niet vinden in de werkelijke markt positie. Aldus zullen excessen worden tegen gegaan. Eenstemmig achtte de vergadering zich ver plicht het publiek ten sterkste te waarschu- wen zich niet door een paniekstemming tot ongemotiveerde verkoopen te laten verleide Onze Amsterdamsche beursredacteur seint 0,Ondefr den Indruk van de catestrophale koersdaling van gisterenmiddag herleefde^ de gedachte aan de wenschelijkbeid hooger hand in het verloop der &ebeur^1S^ in te grijpen. De discussies ^wogen Z,"de name over de vraag in hoever het in d huidige omstandigheden gewenscht zou zijn de beurs tijdelijk te sluiten. Uitgaande van de stelling dat tet huidige koersverloop op de eerste plaats wordt be- heersebt door 'n abnormalen druk van slecht tijdelijken aard, meende men In algemee het 2.2 millioen boven 1930 uit. Een groote dat een voortzetting van den hande on meevaller is de opmerkelijke opbrengst-toena- dergelijke omstandigheden slechts noo e oo me der domeinen, met 139.000 boven Augus- verliezen voor den enkeling kon eweeg tus 1930, te wijten vermoedelijk aan vertraagde brengen en dat een tijdelijke stopzetting 3an inning dezer inkomsten. den handel veel van het mogelijk te on e Als men het betrekkelijk geringe decres der vinden leed zou kunnen voorkomen. Inkomstenbelasting (n.l. 13 mille op 3.2 mil- Om dezelfde reden meende men eveneens deze lioen) in dezen tijd nog als lichtpunt mag gedaohten te moeten lanceeren: nl. den koeis beschouwen, is men daarmede dan ook aan het van de in onderpand voor op prolongatie einde. opgenomen gelden gedeponeerde effecten vast De overige middelen liepen terug, in meerdere te doen stellen op grond van het niveau van of mindere mate. De oorzaken van dien terug gang behoeven voor ieder middel niet afzonder lijk uitvoerig te worden belicht: wij kennen ze allen wel! Bijzonder scherp is 't decres bij den suiker accijns, welk middel wel een zeer teleurstellend beeld geeft, en bijzonder deze maand bijna 1 millioen (925.000) bij Augustus '30 achterbleef. Mindere consumptie, mindere fabricage-verwer- king, mindere handel. Ziedaar de drieledige oorzaak. Het registratierecht stormt wederom met bijna 6% ton na vr beneden. Dit middel is nu over acht maanden, op basis van een jaarra- m-ing van 26.6 millioen, reeds 7.6 millioen achter 1 En bij 930 7.4 millioen 1 Ook Invoerrechten liepen weer aanmerkelijk terug met 467.000, zoodat de achterstand bij 1930 aangroeide tot 4.2 millioen. Dat de crisis doorwerkt in het verbruik is te zien aan den terugloop der diverse accijnzen. Behalve zoutaccijns, welke met 21 mille steeg in deze maand, liepen de andere allemaal terug. Bieraccijns fnet 230.000 (ook de kwade zomer maand en het gemis onzer Duitsche en andere badgasten spelen hier een rol 1) gedistilleerd met 211.000 tabaksaccijns met 170.000 wijnaeeïjns met 12.000 geslacht accijns met ruim 1% ton (157.000). Dat Statistiekrecht en loodsgelden eveneens bij 't decres zich bleven aansluiten, behoeft, helaas, bijna geen betoog. Het eerstgenoemde middel daalde met 81.000, 't tweede met 101.000, hetgeen zeer veel is. Het Leeningsfonds 191b, de thans wederom loopende crisisdienst, verdient ook onze aan dacht. De teruggang is hier niet zoo groot, en 't eene middel heft 't andere op. Waaraan de sigarettenaccijns, onze jongste belastingspruit, dapper mede doet, met een maandopbrengst van ƒ243.000. De wegenbelasting haalde het decres over Juli ad 220.000 royaal in met een accres in Augustus van liefst 565.000 1 Dit middel trekt zich blijkbaar weinig van de crisis aan. De auto's zijn onmisbaar, en fietsen doet de Neder landsche natie collectief 1 Het geheel van den middelenstaat Augustus 1930 is sterk in mineur, geheel aansluitend aan de donkere perspectieven in de laatste dagen ons Nederlandsche volk voorgehouden. Uitstapje met de vrouwelijke studenten. Prinses Juliaina schijnt haar studententijd moeilijk te kunnen vergeten. Gisteren althans vertoefde zü w-eer te Leiden, waar zij met de leden der Vrouwelijke Studenten-Vei-eeniging en de novieten, die Woensdag zijn aangeko men een boottocht heeft meegemaakt naar de Kagerplassen en daarbij tevens heeft deelge nomen aan een picnic op een der weilanden. Na terugkeer te Leiden heeft de Prinses een deel van den avond doorgebracht in het Ver- eenigingsgebouw der vrouwelijke studenten- en begaf ziclh voorts te voet langs de Breestraat, Iwaar zij ia enkele winkels inkoopen beeft gedaan. Woensdag j.l. Men zocht voor een dergelijken maatregel vooral steun in de omstandigheid, dat de catastrophale koersdaling nog tijdens het beurs- uur krachtig hersteld werd, uit welk herstel men de conclusie trok, dat het zeer wel moge lijk zou blijken den stroom van gedwongen verkoop binnen bepaalde grenzen te houden. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel, beter wellicht het Beurs- bestunr, heeft zich gisterenmiddag na afloop van het beursuur met kwesties breedvoerig geoccupeerd. Zooals men uit het bovenstaande ziet, heeft het echter geen vrijheid gevonden tot derge lijke ongetwijfeld zeer Ingrijpende maat regelen. Het heeft veeleer ln de geldende omstan digheden aanleiding gevonden om stelling te nemen tegen het verregaande, in sommige ge vallen waarschijnlijk ook overdreven pessi misme, waarbtj het zijnerzijds toezegt om zooveel in zijn vermogen ligt tegen mogelijke excessen te waken. Wij zouden hieraan willen toevoegen, dat het ter minder bevooroordeelde plaatse heerschende Inzicht, volgens hetwelk de om standigheden geenszins van dusdanigen aard zijn, dat tot dergelijke abnormale maatregelen moet worden overgegaan, op zich steun kan geven aan een kalmer beoordeeling van den toestand dan waarvan velen gisteren tijdens het beursuur blijk gaven. Men laat zich be grijpelijkerwijze maar al te gemakkelijk door dergelijke gebeurtenissen intimideeren, zonder er rekening mede te houden, dat de eigen gemoedstoestand evenzeer controle verdient, in dit verband ook behoeft. C-H. TWEEDE KAMER-FRACTIE. Ln de Woensdag gehouden vergadering van de Christelijk-Historische Tweede Kamerfractie is het bureau der fractie als volgt samenge steld: voorzitter mr. J. Schokking, 2e voorzit ter de heer J. R. Snoeck Henkemans; secreta ris de heer H. W. Tilanus. HANDELSVERDRAG NEDERLAND—BRAZILIë. Havas meldt uit Rio Janeiro d.d. 16 Septem ber, dat bet handelsverdrag tusschen Neder land en Brazilië is onderteekend. R. W. MASSINK f. Te Leiden is gisteren op 69-jarigen leeftijd overleden R. W. Massink, oud-directeur der ge meentelijke H. B. S, voor jongens te Leidea,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5