lllll Illl Illl ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1931 H .H WIJDINGEN. SCHADELOOSSTELLING VOOR TRANSPORTMIDDELEN. DE DEFENSIE BEGROOTING RUIM 3 MILLIOEN LAGER. GREPEN VIT DE WATERSTAATS- BEGROOTING. HET SCHEVENINGSCHE MUZIEK- SEIZOEN. NABETRACHTING. i I P. DE GRUIJTER ZOON. Dr. gerlach royen. DE NED- IJZER- EN STAAL-INDUSTRIE VERDRONKEN. LUCHTPOST NEDERLAND—NED.- INDIE. WAARSCHUWING TEGEN HET GEVAAR ONDER EEN AUTO VERPLETTERD. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. MUUR INGESTORT. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogen boech heeft hedem la de kapel van 't Groot-Seminarie te Haaren de volgende H.H. Wijdingen toegediend: De vier mindere orden: aan de Eerw. Heeren H. G. M. Koopmans, P. A. F. Meulemane en H. J. C. Verhoeven, van het Seminarie te Haaren; Het H. Subdiaconaat: aan den Eerw. Frater H. de Gruyter van de Orde der Kruisheeren aan de Eerw. Fraters H. J. E. Henrikx en J. J. Sedelaar van de Orde der Augustijnen; Het H. Diaconaat: aan de Eerw. Heeren J. N. van Baked, F. J. B. M. de Beer, C. C. L. M. de Beeir, L. J. P. A. Boelaars, G. M. A. van Elderen, Fr. Geboers, W. Hanegraaf, J. C. van der Heyden, F. J. Hochstenbach, J. J. van den Hurk, M. M. G. Jans, E.. A. C. van Kemenade. J. R. H. M. Loeff, J. A. M. Mercx, G. J. N. Meijers, L. van Dart, J. C. M. van de Pas, P. A. M. Ras, H. G. Remy, A. D. M. Swagema- kers, A. J. E. A. van Veldhoven, C. A. M. Ver beek, A. L. G. M. Verhagen en F. M. J. van de Werff, allen van het Seminarie te Haaren; aan den Eerw. Frater H. v. d. Ven van. de Orde der Kruisheeren; aan de Eerw. Fraters Gaudiosus van Boekei, Leo van Spierdijk, Nolaecus van Fijnaart, Chrysanthus van MUI, Claudius van Milheeze en Zadharias van Haarlem van de Orde der Capucijnen Het H. Priesterschap: aan den Eerw. Frater Adr. van Gils van de Orde der Kruisheeren. (St. Janski.) -4AN DE DEELNEMERS(STERS) DER NATIONALE NOVEEN TER EERE DER KLEINE H. THERESIA 'n Antwoordje op verschillende vragen: Onze Karmel-communiteit is dezelfde als die van Schiedam, waar voorheen de Nationale Novenen gehouden werden -Zorgvolle redenen hebben ons tot deze overplaatsing gedwongen. Men kan ten allen tijde H.H. Missen laten lezen in onze Kapel, toegewijd aan de KJeine H. Tberesia. De gevraagde intenties worden dam ook altijd bijzonder aan God aanbevolen, ook door de Zusters. Welkom aan allen die tot nu toe zich opgaven om zjelf mee te bidden en deol te hebben in 't gebed der Zusters. We zullen den hemel geweld aandoen! Gaarne zou men op ieders schrijven, vooral als we hooren van zooveel zorg en leed, met 'n deelnemend woordje antwoorden, doch 't zenden van 'n eenvoudig drukwerkje vraagt reeds al onzen tijd; men bedenke dat 't over honderden gaat...' Mocht iemand, bij vergissing soms geen antwoord ontvangen, dan gelieve men nog even te waarschuwen. Weest allen overtuigd dat we hartelijke, bovennatuurlijke belangstelling en meeleven in ieders nooden, bij O. L. Heer znllen betuigen. De Kleine H. Theresia zal onze tolk zijn bij Hem. Het moet een schitterende genade-dag worden op Haar a.s. feest! 'n Ware rozen regen, voor die velen die zoo'n vertrouwen toonen in Hare voorspraak! Men kan zich nog opgeven tot en mot 23 September a.s. God zal met ons zijn. waar we in Zijn Naam ons vereenen! Vertrouwen! Uwe in Xo dw. ZUSTERS KARMELTTESSEN. Heeren weg, Egmond a. d. Hoef (N.H.) "■Girtfhe. 39730. tswD san: nt& INDISCHE POSTVLUCHTEN. De „Reiger" is op de uitreis gisterenmorgen om 6.30 uur uit Boedapest vertrokken en na een tusschenlanding van 8.28 tot 9.30 uur in Belgrado, om half vier te Athene aangekomen. Alles wel. Heden verder. De „Specht" is gisteren te 6.45 uur uit Batavia vertrokken en na een tusschenlanding van 9.04 tot 11.30 te Palembang om 17.18 uur te Medan aangekomen. „DE KOERIER." De heer Jos. Thijssen, uit Den Bosch, laatste lijk werkzaam aan het dagblad „De Tijd", te Amsterdam, is benoemd tot redacteur van het R.-K. Dagblad „De Koerier", te Bandoeng. Lui OVERSTE J. DE VISSER t- Te Wagenlngen is Donderdag op 67-jarigen leeftijd overleden de heer J. de Visser, oud-luite- nant-kolonel der Infanterie. De begrafenis zal plaats hebben op Maandag a.s. Krachtens het bepaalde In art. 8 van het Kon. besluit van 10 November 1892 (Stbl. no. 253), tot uitvoering van de Inkwartieringswet, zooals dit artikel is gewijzigd bij Kon. besl. van 9 Mei 1917 <Stbl. no. 389, brengt de Minister van Defensie ter algemeene kennis, dat de schadeloosstellingen voor het verschaffen of beschikbaar stellen van transportmiddelen te land, bedoeld in punt 7o„ a en c, van gemeld artikel 8, ingaande 1 October 1931, worden vastgesteld op de volgende bedra gen, te weten: lo. voor eiken kilometer afstand ,op de heen reis afgelegd)voor een wagen met twee paarden en den geleider 0.40; voor een kar of wagen met één paard en den geleider 0.25; voor een voorspan van twee paarden en den geleider 0.35 en voor een voorspan van één paard en den ge leider 0.20, deze bedragen vermeerderd met een vaste som, overeenkomende met de vergoeding voor één uur dienst volgens den maatstaf, bedoeld onder 2o. hierna, en met de tol- brug- en veer gelden, welke op de terugreis moeten worden be taald; 2o. voor elk uur, dat is dienst verricht of be schikbaar is gesteld: voor een wagen met twee paarden en den geleider 1.60; voor een kar of wagen met één paard en den geleider 0.90; voor een voorspan van twee paarden en den geleider 1.50 en voor een voorspan van één paard en den geleider 0.80. Hr. Ms. NAUTILUS. Hr. Ms. „Nautilus" is 17 September van de reis naar IJsland te Newcastle teruggekeerd. RUMOERIGHEID IN DEN JORDAAN. Men meldt ons uit Amsterdam: De communisten hebben gisterenavond in heit gebouw „Harmonie" op de Rozengracht een vergadering gehouden over de huurstakln- gen In Amsterdam en Rotterdam en het op treden der politie. Het woord werd gevoerd door het raadslid Seegers en den Rotterdam- sohen havenarbeider Hiemstra. Tegen 10 uur begon, terwijl de vergadering nog voortduurde, het op straat rumoerig te worden, doordat het publiek zich voor het ge bouw verzamelde. De politie van het bureau Raampoort kreeg versterking van eenlge rui ters, waarmee het publiek verspreid werd. De vergadering liep ordelijk af. Bet bleef echter tot laat ia den avond ru. Iggegg la dsn Jordan», y 'ëM. i-ri Eenige Engelsche slagschepen, die in de haven van Invergordon liggen, heeren i verband met de muiterij naar hun basis terug Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De O. 14 zal haar overname-proeftochten in 1931 doen; de O. 15 en vermoedelijk ook de K. XIV en K. XV, zoomede het flottieljevaar tuig, in 1932. Gelden worden aangevraagd voor de beëin diging van den bouw der onderzeeboot O. 15 en voor de voortzetting van den bouw van 't flottieljevaartuig 1930 aan hetwelk de naam Johan Maurits van Nassau is gegeven zoo mede van den flottieljegeleider 1931, den krui ser 1930, de onderzeebooten K. XVII, K. XVIII. Voor het in aanbouw brengen van twee on derzeebooten, K. XIX—K. XX. wordt een eer ste bedrag aangevraagd. Laatstgenoemde on derzeebooten zijn bestemd ter vervanging van de onderzeebooten K. VIIK. VIII, die bij aan komst in Indië der onderzeebooten K. XIX— K. XX de leeftijdsgrens zullen hebben over schreden. Nieuwe aanbouw. Teneinde tot een lager eindcijfer te geraken, is het totaalbedrag, bestemd voor nieuwen aanbouw, belangrijk lager gesteld dan het be drag, dat werd aangevraagd voor de begroo ting 1931. Thans wordt n.l. slechts 8.060.700 aangevraagd, 10.408.000 in 1931. Opgebracht is, ter voortzettting van den bouw van: onderzeeboot O. 15 585.500, flot tieljevaartuig 1930 1.205.000, flottieljevaar- tuig 1931 400.000, totaal 2.190.000, welk be drag geheel komt ten laste der Rijksbegroo- tlng. Verder wordt aangevraagd ter voortzetting van den bouw van: 3 onderzeebooten K. XIV tot en met K. XVI 1.100.000, 2 onderzeeboo ten K, XVII en K. XVIH 2.360.000, ,1 krui ser 1930 2.400.200, en voor het in aanbouw brengen van 2 onderzeebooten K. XIX en K. XX 10.000, totaal 5.870.200, waarvan de helft of 2.935.100 komt ten laste der RUks- begrootlng en de wederhelft uit de begrooting van Nederlandsch-Indië aan de middelen in Nederland wordt gerestitueerd. De sterkte der compagnie mariniers in West- Indië is nader bepaald op 154 man, terwijl ge rekend wordt op blijvende aanwezigheid van een scheepsbemanning van 130 man, alzoo te zamen 284 man. In de begrooting van het dienstjaar 1931 was nog aangenomen, dat 344 man noodig zouden zijn. In verband met de noodzakelijkheid de uit gaven te beperken, is het tempo, waarin de bij de vorige begrooting aangekondigde uit breiding van het personeel zal geschieden, voor 1932 minder snel gekozen dan de minis ter zich aanvankelijk had voorgesteld. Het totaal der uitgaven, voortvloeiende uit het houden van herhalings-oefeningen in 1932, bedraagt 1.080.000. Loodswezen. Bij de huidige organisatie van het loodswe zen is het mogelijk gebleken van de nog aan wezige loodsvaartuigen een tweetal motor schoeners buiten gebruik te laten. Deze vaar tuigen zijn daarom uit de sterkte afgevoerd. Deze vaartuigen worden verkocht, waardoor eenige compensatie wordt gevonden van de kosten voor den bouw van het nieuwe licht schip, waarvoor een eerste termijn op het VlIIste hoofdstuk van de begrooting der Rijks uitgaven voor het loopende dienstjaar werd bewilligd. Thans is 180.000 voor dit doel uitgetrok ken. Door lagere raming van de verdere onder- deelen is de vermeerdering van 105.000 op het artikel teruggebracht tot 41.910. Op artikel 180 is een bedrag van 20.000 uitgetrokken teneinde een aanvang te kunnen maken met de oprichting van een tonnenmaga- zijn te Willemsoord. Het eindcijfer van den gewonen dienst van de ontwerp-begrooting van het Departement van Defensie voor 1932 bedraagt 98.731.809. Voor 1931 werd voor dien dienst toegestaan 100.731.907. De uitgaven voor de bescherming van Cura cao eischen een bedrag van 574.765. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Aanleg vluchthaven Lobith Het is de bedoeling een daartoe geschikte wateroppervlakte aan den ireohtaroever van den Rijn bij Lobith als vluchthaven in te rich ten. Van de globaal op 100.000 geraamde kos ten wordt een eerste gedeelte, groot 45.000 voor 1932 aangevraagd. Met het uitgetrokken bedrag van 270.000 voor verbetering van den Neder-Rijn zullen de onderhanden zijnde verbetringewerkem tot voor bij Oosterbeek kunnen worden voortgezet. Verbreeding Maas boven Rotterdam. De toestand van de rivier de nieuwe Maas boven de bruggen te Rotterdam is van dien aard, dat van jaar tot jaar de doorgaande vaart stijgenden hinder ondervindt van de al daar ankerende schepen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, wordt voorgesteld om ter plaatse van de voormalige visischerij „de Mérode" (plaat „de Goede Verwachting") de rivier te verbroeden, waardoor een ongeveer 12 a 13 H.A. grootere oppervlakte voor ankerende fafliepen beeohjkhee.r kamt, Voor verbetering van den waterweg van Rot terdam naar Zee ingevolge de wet van 2 Jan. 1917, is voor 1932 een som van 720.000 uit getrokken. Voor de verbetering van de Overijsselsche Vecht is een bedrag van ƒ225.000 opgenomen, welk bedrag, te zamen met het op de vorige begrooting uitgetrokken© van ƒ50.000, voldoen de wordt geacht om de meest noodige verbete- ringswerken krachtig ter hand te nemen. Als bijdragen aan het Waterschap: „Het Stroomgebied van de Aa" in de kosten van ver betering van de afwatering van de Aa wordt voor 1932 20.000 aangevraagd. Voor tegemoetkoming aan gemeente- en wa terschapsbesturen in de kosten van herstel van rivierdijken in verband met den watersnood 1925-1926 wordtn thans subsidiën aangevraagd tot een bedrag van in totaal rond ƒ135.000. Verbetering haven van Vlis- singen. Vertrouwd wordt dat de werken in 1932 ge reed zullen zijn, zoodat dan de verbeterde bui tenhaven in exploitatie zal kunnen warden ge nomen. Voor wijziging van spoorwegwerken wordt nog een bedrag van 90.000 noodig ge acht, terwijl het leggen van sporen en het maken van bestratingen achter den kaaimuur nog een bedrag van ƒ110.000 zal vorderen. Voorts eisclit de uitvoering van eenige werken in verband met de verplaatsing der aanlegpon- toms in de haven een bedrag van 35.000, ter wijl voor het plaatsen van m-eerstoelen op 25.000 moet worden gerekend. Verbetering vaarweg Amster damRotterdam. Voor 1932 wordt vootr verbetering in de Gouwe een bedrag van 100.000 aangevraagd. Ten behoeve van een bijdrage in de kosten van den bouw aan een nieuwe schutsluis buiten Gouda kan thans voor 1932 350.000 beschik baar gesteld worden. Weg RoosendaalBelgische grens. Als bijdrage aan de gemeente Roosendaal en Nispen in de kosten van verbetering van den weg Roosendaal—Belgische grens, lis uitgetrok ken 47.250. Luchtvaart. Een bedrag van 30.000 is uitgetrokken voor de opleiding van luchtvaart-personeel. Het ligt in de bedoeling, wanneer de proefopleiding, waarover reeds eerder is geschreven, goed ver loopt, in September 1932 de proef uit te brei den met een tweede groep van vtff leerlingen, voor welke proef eveneens de nood.ge gelden worden uitgetrokken. In verband met het geraamde verlies over 1932 Is voor subsidie aan de IC L. M. een be drag van 803.500 uitgetrokken. Rentelooze voorschotten en subsidiën spoor- en tramwegen. De Regeering is met de Commissie voor het Tramwegvraagstuk van oordeel, dat tramweg maatschappijen, die 'n sluitende rekening heb ben of door reorganisatie kunnen verkrijgen, niet voor steun in aanmerking behooren te ko men. Zij is bereid om ten behoeve van tram wegen, die in het algemeen belang in stand behooren te worden gehouden en welke in standhouding voorshands zonder financleelen steun niet mogelijk blijkt, subsidie uit 's Rijks- sohatkist te verleenen, mits door de streek een even groot subsidie worde verleend. Aangezien evenwel noch een eventueel in te dienen wetsontwerp, noch het met de streek omtrent dien steun te plegen overleg in den loop van dit jaar tot stand kunnen komen, meent zij voor het jaar 1932 er van af te moe ten zien om den steun uit de streek als abso- luten eisch te stellen. Te bepalen ware, dat vóór 1932 aan elke onderneming slechts sub sidie kan worden gegeven voor het bedrag, dat over 1930 door het Rijk aan subsidies en renteloos voorschot aan haar is uitgekeerd. Mocht daarna voor een enkele maatschappij nog een tekort hlijven bestaan, dan zal over wogen kunnen worden daarvoor een renteloos voorschot te verleenen, waarbij elk geval op zich zelf zal worden beoordeeld. Zuiderzeewerken. De verlaagde raming van artikel 275 (Zui- derzeefonds) vloeit voort uit een wenschelijk gebleken opschorting van de verdere Zuider- zee-inpolderingswerken. De plannen voor deze verdere werken staan nog niet vast en kunnen ook nog niet binnen korten tijd definitief wor den vastgesteld. Deze voorloopige opschorting maakt het mogelijk eenige wijziging te bren gen in de geldende financiering der Zuiderzee werken. Het bedrag van 8 millioen, dat jaar lijks uit den gewonen dienst besteed werd aan den afsluitdijk en ook na de voltooiing daar van bestemd was tot versnelde afschrijving van het verlies op de tot dusver tot stand ge komen werken, behoeft nu voorlooplg geen nieuwe terkorten op de begrooting van het Zuiderzeefonds te doen ontstaan, deze functie niet meer te vervullen en kan dus op den ge wonen dienst van hoofdstuk IX vrijvallen. Verbetering van de Maas voor groote afvoeren. Het aangevraagde bedrag is voor een aan zienlijk gedeelte bestemd voor aankoop van grond ten behoeve van de uitvoering der wer ken, n.l. 200.000. Voorts wordt voor den bouw van kunstwer ken hij Lith en St. Andries een bedrag van 450.000 uitgetrokken. Voor rivierverbetering beneden Lith. wordt f 400,000 aangevraagd. Een artistiek crescendo. Het thans alweer afgesloten muzikaal zomer seizoen, dat ditmaal het zomersche alleen maar verschuldigd was aan de data waar het ttfs- schen viel, kenmerkt zich door een verheugen- den, muzikalen, innerlijken groei. Die groei openbaart zich meer naar de diepte dan naar de breedte, d.w.z. dat de muzikale prestaties op zich zelf meer in waarde en beteekenis ste gen dan wel dat de programma's bijzonder aan trekkelijk waren ten opzichte van de muzikale evolutie. In dit laatste opzicht heeft het seizoen eerder wat teleurgesteld, niet in die mate dat er van een beslist tekort moet gesproken wor den, (want niets is moeilijker dan in een zomer seizoen ep met het bekende beruchte werkpro gramma van het Residentie-orkest, dirigenten plannen op te maken en vooral te verwezen lijken), maar toch viel het op, dat er ook rela tief weinig noviteiten gegeven zijn. Ook de groote sterren onder de solisten plegen 's zo mers zelden wat nieuws te brengen, zelfs een Hubermann en Flesch bepalen zich tot het overbekende repertoire. Maar wat wel reden tot verheugenis geeft, het is de wijze van uitvoeren der werken, het geen natuurlijk in de eerste plaats te danken is aan de eenheid en continuïteit der leiding van General Musikdirektor Carl Schuricht. Nu hij thans, met een korten rusttijd er tusschen, het geheele seizoen voor zijn ïekening had, Carl Schuricht- wat de groote concerten betreft, kon men eerst recht de uitwerking van zijn werkelijk groote dirigentengaven op het Residentie-orkest be speuren. Hij weet zijn wil en intenties en vooral zijn rijke diepe intuitieve gaven te manifestee ren en op te leggen. Dit voelt men bij bet eer ste contact tusschen dirigent en orkest, dit groeit in den loop van het seizoen op de vooral zoo belangrijke Vrijdagavond-concerten en dit vond zijn bekroning in de groote en grootsche werken, als de zesde symphonie \an Mahler en de vierde van Bruckner. Nimmer in geen der vele seizoenen die wij meemaakten, was het bezoek op de Vrijdag avondconcerten, wanneer het er dus zeer serieus aan toe gaat, zoo goed en zoo druk als dit seizoen; een onmiskenbaar teeken dat er ook des zomers hier behoefte en vraag is naar ernstig musiceeren. Wat verheugend is als resultaat van deze markante gaven van Schuricht en den goeden wil en ijver van het Residentie-orkest is het feit, dat er den geheelen zomer door, naar rato natuurlijk gemusiceerd wordt in den goeden zin van het woord, dat het „zomer-kapelachtige" dat vroeger zoo funest op het orkest werkte dus verdwenen is, of althans grootendeels. Wij blijven betoogen als reeds vele malen, dat het werkschema beslist te zeer overladen is, dat het „muziek-maken" in den minder goeden zin van het woord nog te veel als „zaak" wordt behandeld, doch wij troosten ons met de ge dachte dat Keulen en Aken niet op één dag zijn gebouwd en dat men onder stimulans van een dirigent als Schuricht en den prettigen ijver en muzikaliteit van Neumark in Scheveningen artistiek den goeden kant uitgaat. Onveranderde dividenden- In verband met de op 26 September a.s. te houden algemeene vergadering van aandeel houders deelt de N. V. Kon. Industrie en Han delsmij. van P. de Gruyter Zoon te 's Her togenbosch mede, dat door directie en com missarissen zal worden voorgesteld over het afgeloopen boekjaar een dividend-uitkeering te doen van 10 pot. op de gewone aandeelen, 6 pet. op de preferente aandeelen, 7 pet. op de preferente winstdeelende aandeelen en 6 pet. op de prioriteitsaandeelen. Voorts zal worden voorgesteld een bedrag van 1.500.000 te storten in het Reservefonds en bovendien een bedrag van 1.200.000 af te zonderen als reserve voor bijzondere voorzie ningen in het belang van het bedrijf der Ven nootschap. Hoogleeraarsbenoeming in Utrecht te wachten. Verscheidene bladen bevatten gisterenavond een bericht, volgens hetwelk „naar verluidt" weldra de benoeming zou zijn te wachten van pater dr. Gerlach Royen O.F.M. tot hoog leeraar aan een onzer universiteiten. Over deze benoeming, waaromtrent ons reeds eenigen tijd een en ander bekend was, kunnep we nog het volgende mededeelen: Naar men in de onderwijsbegrooting heeft kunnen lezen, stelt de minister van Onderwijs, K. en W. voor, in de vacature, ontstaan door het vertrek van den gewoon hoogleeraar in Sanskrit en algemeene taalwetenschap aan de Utrechtsclie universiteit te voorzien door de benoeming van twee buitengewone hoogleer- aren, t.w. een voor het Sanskrit en één voor de algemeene taalwetenschap. Nu zou, naar wij vernamen, voor het Sanskrit de 'benoeming tot buitengewoon hoogleeraar te verwachten zijn van dr. B. Faddegon, bui tengewoon hoogleeraar in het Sanskrit aan de Universiteit te Amsterdam en voor de alge meene taalwetenschap diie van den Weleerw. Pater dir. Gerlachus Royen O.F.M., leeraar aan de R. K. H B. S. te Heerlen. Onderzoek naar de outillage voor verderen uithouw. Nederland voert een belangrijke hoeveelheid ruw ijzer uit, terwijl de grondstof voor de staal- en walsproducten verwerkende industrieën moe ten worden Ingevoerd. Door oprichting van productie-eenheden in het buitenland en prohi bitieve invoerrechten wordt de export van ruw ijzer zeer bemoeilijkt, terwijl door kartel- leering in het buitenland de walsproducten ver werkende Industrie de grondstof duur moet in- koopen en het eindproduct in vrije concurren tie moet worden verkocht. Het is de taak der Regeering, ernstig te doen nagaan, of het mogelijk Is ons land de outillage te verschaffen, die het zoo noodig zal blijken te hebben voor een verderen evenwichtigen uit bouw van zijn ijzer- en staalverwerkende Indus trieën. Een post is op de begrooting van Ar beid, Handel en Nijverheid uitgetrokken ter bestrijding van de lasten van dit onderzoek het voornemen is, dat de Regeering in samen werking met de directie der N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken aan de werk zaamheden leiding zal geven. I JH rrw! 1 - Te Harfsen is een 2-jarig dochtertje van de familie B. in een kolk nabij de ouderlijke wo ning geraakt en verdronken. Tariefsverlaging voor briefkaarten en brieven zwaarder dan 20 gram- Op 1 October a.3. zal zich zonder veel omslag op Iuohtpostgebied een" gebeurtenis 'voltrekken, waarvan de beteekenis thans nog niet ten volle kan worden beseft. De gevolgen van de instelling van een weke- lijkschen luchtpostdienst naar Ned.-Indië kun nen thans nog onmogelijk worden overzien. Op zichzelf blijft het In de ontwikkeling van het luchtpostverkeer een gebeurtenis dat voortaan eiken Donderdagmorgen een vliegtuig van Schiphol naar Ned.-Indië zal vertrekken en te beginnen met 16 October wekelijks naar het moederland zhl terugkeeren. Tevens wordt voor de wekelijksche vluchten een verlaging van het luchtrecht ingevoerd. Het luchtrecht wordt dan als in onderstaand staatje wondt aangegeven. Voor correspondentie naar Ned.-Indië wordt het luchtrecht derhalve lager voor briefkaar ten en voor brieven boven 20 gram. Ter tegemoetkoming aan de terzake geuite wenschen is schrijfpapier van hetere kwaliteit aangemaakt, dat binnenkort op de postkantoren verkrijgbaar wordt gesteld, met enveloppe, voor den gebruikelijken prijs van 2 cent. Bovendien zullen dan verkrijgbaar zijn frankeerzegels van 36 cent ter voldoening van port en luchtrecht, tezamen van brieven tot 5 gram. Verwacht wordt, dat door de verschillende maatregelen aan de nog bestaande bezwaren tegen luchtpostvervoer naar Ned.-Indië in be langrijke mate zal zijn tegemoet' gekomen en dat degenen, die tot nog toe niet of zelden van de luchtpost gebruik maakten, voortaan regel matig hun correspondentie voor Ned.-Indië en de aan de 1-ucbtroute gelegen landen per lucht post zullen verzenden. Alleen dan zal de nationale luchtweg Neder landNed.-Indië kunnen groeien tot een ver binding, waarop Nederland met recht trotsch kan zijn. Brief- Land van bestemming: kaarten Egypte, Syrië en Palestina 15 ct. Irak, Perzië 20 ct. Britsch-Indië, Birma 20 ct. Siam, Xndo-China, Str. Settlements 20 ct Ned.-Indië 20 ct. Postwissels 30 cent. DE SALARISVERLAGING DER RIJKS AMBTENAREN. Het bestuur der Centrale van Nederlandse! Overheidspersoneel (C.N.O.P.) kwam gisteren bijeen ter bespreking van de in de millioenen- nota aangekondigde salariskorting der Rijks ambtenaren. Besloten werd tegen deze maatregelen actie te voeren en de overige centrales van Over heidspersoneel tot een bespreking uit te noodl- gen om tot een gezamenlijk optreden te ge raken. Het hoofdbestuur van de Ned. vereen, van spoor en tramwegpersoneel, heeft een manifest samengesteld, ter verspreiding onder het ge heele spoorwegpersoneel, leden en niet-Ieden. Daarin wordt het personeel gewaarschuwd te gen het gevaar, dat bij de loonsverlaging ook het spoorwegpersoneel aan het Rijkspersoneel zal worden vastgekoppeld. Bij een poging om zich in veiligheid te stellen. Gisterenmiddag reed een vrachtauto, thuis- behoorend© te Apeldoorn uit' de richting Amers foort naar de Bilt, waar op den hoek van den Amersfoortechen straatweg en den Utrechtsche- weg de stuurinrichting defect raakte. Naast den chauffeur was een man gezeten, die bij het bemerken van het ongeval uit de cabine sprong. Juist op dat moment kantelde de vrachtauto, waardoor de persoon die er uit gesprongen was, verpletterd weTd. De man was vermoede lijk op slag tood.. Een wielrijder, die juist passeerde, kon zioh in veiligheid brengen, alleen de fiets wend verbrijzeld. De politie uit De Bilt nam bet lijk in beslag en etelde een onderzoek in. Het slachtoffer is een 22-jarige jongeman uit Apeldoorn. Ernstig ongeval te Maastricht. Bij de Kanaalwerken in bet Bosscherveld te Maastricht werd plotseling een machine in be weging gebracht. De drijfriem greep den 33- jarigen timmerman A. K. D„ die met belde voeten tusschen riem en vliegwiel kwam, ten gevolge waarvan zij verbrijzeld werden. In zorgwekkenden toestand is D. opgenomen in het ziekenhuis Calvariënberg. Arbeider valt van een steiger. Te Enschede is gisteren op den hoek Brink straatKortelandstraat, waar een paar werk lieden op een steiger bezig waren om een muur te herstellen, een gedeelte van die muur plotseling ingestort en op den steiger gevallen, tengevolge waarvan de werkman O. naar be neden stortte. Met een hoofdwonde en een wonde aan den schouder werd hij bewusteloos opgenomen en in de nabij gelegen fabriek van de firma N. J. Menko gebracht. Zijn toestand ls geluklclg bevredigend. EEN KINDJE EN ZIJN PLEEG MOEDER ZOEK- Op 9 September is door een ongehuwde moeder te Rijswijk (Z.-H.) aan een vrouw, zich noemende mevrouw Domhoff, afgestaan een twee weken oud jongetje. Een en ander is geschied zonder voorkennis van den Voogdijraad 's-Gravenhage II, aan wien het jongetje voorloopig was toevertrouwd. Nadien is niets meer noch van het kind, noch van de zich noemende mevrouw Domhoff ver nomen, terwijl tot heden haar adres onbe kend ls. Het kind is geboren 27 Augustus 1931 en heeft lichtblauwe oogen. Het signalement van de zich noemende mevrouw Domhoff luidt; Leeftijd ongeveer 40 jaar, gewoon postuur, middelmatige lengte, bleek gezicht, waar schijnlijk gepoederd, bruine oogen, twee gouden hoektanden in bovenkaak. Gekleed met bruine hoed met rechts twee groote blauwe kralen en grijze mantel. De burgemeester van Rijswijk (Z.-H.) ver zoekt inlichtingen omtrent het kind en de zich noemende mevrouw Domhoff. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven Brieven en overige stukken, boven 5 gr. t/m. 5 gr. t/m. 20 gr. 15 ct. 15 ct. 30 ct. 30 ct. 30 ct. 40 ct. 30 ct. 60 ct. 30 ct. 75 Ct. 1) boven 20 gr. IS ct per 20 gram. 30 ct. per 20 gram. 40 ct. per 20 gram, 60 ct. per 20 gram. 1) Tot. en met 100 gram 75 ct. voor de eerste 20 gram en 50 cent voor elke volgende 20 gram. Boven 100 t/m. 240 gram 2.75 voor de eerste 200 gram en 40 cent voor elke 20 gram meer. Boven 240 gram 5.55 voor de eerste 20 gram en 30 cent voor elke 20 gram meer. EEN UURTJE RUST. - De Jeugdige bewoners van een nieuw kindertehuis te Londen doen gezamenlijk ma middagdutje eg» hun nisuwg ysldhgddetu ü«l Inbuig jg een der meest paoderno yaij dg WSiclA» —i-aesan-c

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6