ALGEMEEN OVERZICHT. VERLEDEN BLIJVE VERLEDEN MADRID, DE ONTKROONDE HOOFDSTAD II MISDADIG BEDRIJF DE BRITSCHE MARINE ONTEVREDEN CHINA'S CHAOS. NIEUWE PROMOTIES SfóTERDAG 19 SEPTEMBER 1931 CHINEESCH—JAPANSCH CONFLICT. MOEKDEN DOOR JAPANNERS BESCHOTEN. NA DEN HEIMWEHR-PUTSCH. Nieuwe arrestaties in Stier marken. ZENDELING GEDOOD Bespreking der gebeurtenissen in het lagerhuis. GEEN BESTRAFFING DER MATROZEN. De Zuidelijken wachten op den uitslag van de onderhan delingen. HOOFDKWARTIER DER POLITIEKE PARTIJEN ZUCHT NAAR VERMAARDHEID EEN NIEUWE TREINAANSLAG AANGEKONDIGD. DE TREIN AANSLAG BIJ BOEDAPEST. Verdere arrestaties. Spanje geen arbeidersrepubliek. Bloedige botsingen tusschen communisten en politie. OP WEG NAAR ROTTERDAM VERONGELUKT. PLAN TOT OPBLAZING VAN DE ELBE-BRUG Vliegongeval eischt 2 dooden. VOORTGEZETTE POOLSCHE ONTHULLINGEN. Over Oekrainsche samenwerking met Berlijn. OUD-MINISTER GEARRESTEERD. Britsche bankiers en de crisis Benige dagen geleden verklaarde nr. Alexan der, een vroegere liberaal, die, aangezien mr. Lloyd George hem ongeschikt bevonden had voor het bekleeden van verantwoordelijke pos ten, door mr. Mac Donald als eerste lord der admiraliteit opgenomen was in het laatste labour-kabinet, dat „de City voor ongeveer 150.000.000 accepten op korten termijn van Duiteche wissels hield, ongetwijfeld tegen hoo- ge rente, maar in vele gevallen gefinancierd met buitenlandsch geld tegen een lage rente." De City-redacteur van de „Daily Telegraph" kan dit op „gezaghebbende" gronden tegen spreken. Op de eerste plaats, zegt hij, is het welbe kend, dat accept huizen te Londen hun ope raties verrichten' door middel van de geld markt en niet met buitenlandsche fondsen. Bovendien kan verklaard worden dat 150.000.000 meer is dan het dubbele van het bedrag dat Duitschland in accepten aan deze firma's schuldig is. Evenals alle bankinstellingen krijgen accept buizen buitenlandsche fondeen in deposito aan geboden, maar dat Londen goedkoop leende van andere landen en hetzelfde geldt tegen buitensporige rente aan Duitschland leende, "word in de City als belachelijk beschouwd. Nu zij niet meer spreken van een „bankers ramp", pogen leden der afgetreden regeering klaarblijkelijk de verantwoordelijkheid voor de financieele crisis te werpen op wat zij noe men het „gokken van bankiers op leeningen aan Duitschland." Of de verklaringen van mr. Alexander, in den vorm waarin zij gegoten waren, woord voor woord juist zijn, kan Ik niet beoordeelen. He is mogelijk, dat wat de „Dailey Telegraph er tegen inbrengt, wèl woord voor woord jnis is, maar het lijdt geen twijfel dat, naar den zin, mr. Alexander de waarheid gespro en heeft, en. dat de „gezaghebbende" tegenepraa van de „Daily Telegraph" misleidend is- Een week of twee voor het uitbreken van e crisis (heb ik, in verband met de zoogenaam e zeven mogendheden-conferentie en met het on middellijk daaraan voorafgegane bezoe v mr. Henderson aan Parijs doen uitkomen, a Engeland® positie door de crisis in Dm land ondermijnd geworden was, niet doorda het daar milliarden had uitstaan tegen een rente van 6 tot 8 pet. (die volstrekt niet u tensporig was met het oog op de financaee e en politieke onzekerheid in Duitschland), maar doordat het aan DuUschland ge wn grootendeels direct of indirect - geleend was tegen een rente van P tengevolge had de Dultsche cr®®., h dellijk gevolg, dat Fransche in® Het is van heel weinig belang hoo ac ep huizen plegen te opereeren. Of technisch al dan niet Engelsche credleten aan Duitschland gedekt waren door Fransche oredieten aan En geland doet evenmin ter zake. In de laatste weken van Juli konden Engelsche bladen, En gelsche bankiers en Engelsche ministers Duitschland niet hard genoeg vallen, omdat dat land „maar raak geleend had". Van wie? Voornamelijk van Engelsche en Amerikaan- Bche, en ook van Hollandsche en Zwitsersche financiers. Maar droeg alleen Duitschland de schuld? Droeg het zelfs op de eerste plaats de schuld? Het had nationaal-politdeke redenen van den allereersten rang om via de Engelsche en Amerikaansche beleggers de twee z.g. An gel Saksische landen aan zich te binden. Het leende niet alleen om financieele, maar ook om politieke redenen, en het is aardig op weg ge- -weest zijn politieke doeleinden te verwezenlij ken. en de Duitsch-Engelsch-Amcrdkaansche belangengemeenschap tegen Frankrijk te ves tigen, welke sinds de mislukking der „Konti- nentalpolitiek" in de eerste jaren na den oor log zijn streven geweest is. Maar Duitschland had niet meer kunnen leenen dan financieel veilig was, indien niet Engelsche en Ameri kaansche financiers bereid geweest waren bui tensporige leeningen en credieten toe te staan, in de hoop dat hun risico gedekt zou worden door de politiek hunner regeeringen. In welken teohnisohen vorm dat „gokken" ook moge heb ben plaats gehad, de bankiers hebben jarenlang „gegokt op leeningen aan Duitschland." De fout van mr. Alexander en andere gewezen labour-ministers is niet, dat zij hiervoor thans openlijk wil uitkomen, maar dat zij er niet reeds twee jaren geleden openlijk voor uitge komen zijn, implaats van, als leden van het kabinet, medeplichtig geweest te zijn aan het dekken van een risico, dat in financieelen zin niet gedragen kon, en in politieken en nationa- len zin niet gedragen had mogen worden." Nadat mr. Mac Donald en mr. Snowden her haaldelijk verklaard hebben dat gedurende de laatste levensdagen van het kabinet de ban kiers geen politieke eischen gesteld hebben (en niemand heeft dit eigen-lijk geloofd), zijn ban kiers plotseling in een geur van nationale hei ligheid gekomen, op dezelfde manier als „heroic Persia," „wee Liberia" en „lovely Guatemala" (ik wil geen enkelen consul-gene raal in zijn nationale gevoelens treffen) gedu rende den oorlog. Maar men overdrijve dit niet, al zijn er geen redenen, waarom algemeene broedermin zich niet ook tot de bankiers zou uitstrekken. In ieder geval hebben wij nu lang genoeg van „nationale" zijde hooren vertellen, dat de 8 pence, welke de werklooze schoenlappers knecht Jack Johson te veel aan uitkeeringen ontvangen heeft, de oorzaak zijn van de crisis Geruchten over nieuwe verkiezingen De Engelsche bladen houden zich opnieuw met de kwestie van nieuwe verkiezingen bezig. Gemeld wordt, dat Donderdag een belangrijke bespreking tusschen Mac Donald en vertegen woordigers van de bank van Engeland is ge houden, waarbij de vertegenwoordigers van de bank zich tegen het spoedig houden van nieuwe verkiezingen moeten hebben verklaard. Zij moeten MacDonaid verzocht hebben, een desbe treffende verklaring spoedig in het openbaar af te leggen, om aan de bestaande onzekerheid een ©inde te maken. Ook de liberale afgevaardigden moeten tegen het spoedig houden van nieuwe verkie zingen zijn en de liberale bladen dringen even eens aan op een spoedige verklaring van de regeering, am de onzekerheid te doen verdwij nen. Daarentegen moet in conservatieve kringen de neiging bestaan, de nieuwe verkiezingen zoo spoedig mogelijk te doen houden. In het hooger huis zeide de lord-zegelbewaar- der, Peel, gisteren namens de regeering, dat hij de bezwaren tegen de algemeene verkie zingen begreep, maar niet in staat was dien aangaande eenlge verklaring af te leggen. De regeering ihe-eft de begrooting in even wicht gebracht en het buitenland is onder d-en Indruk van de kracht, waarmede het probleem ia aangepakt en den geest, waarin alle klassen bereid zijn gevonden, de offers te brengen. De regeering zal haar verantwoordelijkheden niet uit den weg gaan. De „Times'' gelooft intusschen, dat de egee- ring rekening zal houden met de versterkte politieke tendenzen tengunste van een spoe dige nieuwe verkiezing en dat zij een oproep zal publiceeren, die een program van opbouw bevat, alsmede bet aangekondigde do-uaneta- riöf Met een dergelijken oproep denkt de regee ring voldoenden aanh-an-g onder de kiezers te krijgen om d-e huidige oppoeitie afbreuk te kunnen doen. Nederige klacht van Gandhi Voor de federale structuur-commissie heeft Gandhi in den loop der algemeene besprekingen een redevoering gehouden over de samenstel ling der verkiezingsmethoden voor de federale wetgeving. Hij begon met te verklaren, dat hij onder den druk leeft van de vrees, dat de gedelegeer den geen gekozen zonen van Indië zijn, maar van de regeering. Er ligt een zekere onwerke lijkheid over de commissie en haar werkzaam heden schijnen eindeloos en nergens heen te leiden. Hij sprak een „vriendelijke nederige klacht" uit, dat de Engelsche regeering den gedelegeer den niet de noodige leiding geeft voor het be reiken van conclusies. Hij verlangde van de regeering, dat deze een verklaring zou afleggen over wat zij doen zou, wanneer de Indiërs hen tot scheidsrechters over hun land hadden aangesteld. Voortgaande zeide Gandhi, dat Indië histo risch één land is en dat de vorsten door toe te stemmen in een federatie, geholpen hebben in het handhaven van die eenheid. Er moet een geest heerschen van geven en nemen tusschen Britsch-Indië en de Indische staten, aangezien zonder dezen een definitief en bruikbaar sche ma voor de federatie onmogelijk is. Gandhi verklaarde, dat hij het eens is met de opmerkingen van lord Peel, die gewezen heeft op zekere voordeelen, die de methode der indirecte verkiezingen heeft boven directe verkiezingen. Gandhi is een voorstander van kiesrecht voor volwassenen en niet opgetogen over een tweekamersysteem, terwijl hij zich verzet tegen de gedachte van benoemde leden. Deskundigen kunnen de vergadering bijwonen, om advies te geven, maar zij behooren geen stem te kun nen uitbrengen. Voor de rede van Gandhi sprak de heer Gavin Jones nog over de Europeesche zakengemeen- schap. De Indische staten, aldus deze spreker, moeten evenredig vertegenwoordigd worden in de federatie en in een gelijke verhouding tot Britsch-Indië. Men is het er over eens, dat de eenige oplossing een „All India federation" is en geen verantwoordelijkheid behoort overge dragen te worden aan eenige regeering, die niet vertegenwoordigend is voor geheel Indië en alle belangen in Indië. Betreffende de methode van aanstelling van Britsch-Indische vertegenwoordigers in hooger- en lagerhuis is hij persoonlijk een voorstander van het systeem van vertegenwoordiging der regeering in het hoogerhuis en der wetgeving ln het lagerhuis. Maar de Europeesche ge meenschap zou toestemmen in indirecte verkie zing voor het hoogerhuis uit de wetgevende vergaderingen van de samenstellende staten. De individueele rechten van de federatieve eenheden moeten naar de meening van Gavin Jones, beschermd worden in het belang van alle staten met inbegrip van toekomstige Britsch-Indische staten en dit kan alleen wor den bereikt, wanneer het hoogerhuis dezelfde controle heeft over alle aangelegenheden met inbegrip van de financiën, als het lagerhuis. De Europeanen moeten dezelfde vertegen woordiging hebben als nu, met kiesdistricten gelijk op het oogenblik, teneinde hun eigen vertegenwoordiging te kiezen. De Britsche en de Indische handel moeten elk vertegenwoor digd worden door drie of vier leden in beide huizen. Hoover's moratorium De „Henaid Tribune" meldt dait d© bankiers van de bank voor internationale betalingen overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van een pricipieele herziening van het schulden probleem of tenminste een verlenging van het bestaande moratorium. De bankiers achten een spoedige actie op den grondslag van het Wiggin-rapport ten zeerst9 gewenscht. In Stiermarken zijn nog verschillende per sonen gearresteerd, ouder andere de chef van de walserij van de firma Feiten en Guilleaume te Bruck, ingenieur Leibnitz en een ambtenaar van het secretariaat der Boehler-faforieken, Dr, Fauland. De secetaris van de opper-Stdermarkensche metaaifabrieken dr. Weiaer werd weer op vrije voeten gesteld. Tegen den Beierschen baron Pranckh, den militairen adviseur van dr. Pfriemer, werd een arrestatiebevel uitgevaardigd. Te Leoben in Stiermarken ontstond Donder dag een vechtpartij op straat, nadat in den gemeenteraad de sociaal-dem-ocraten verwij derin-g van een aantal leden, die aan den Helm- w-ehrputsch hadden meegedaan, eieohten. De burgerlijke raadsleden verlieten de raads zaal waarna het op straat tot een treffen kwam. Naar verluidt zou het ministerie van bin- nenlandscbe za-ken ee-n bevel heibben uitge vaar-digd, -dat de plaatselijke polities zic-h heb ben te onthouden van elk optreden in verband met de putsch-poging van Zondag j.L en dat -zij noch arrestaties noch huiszoekingien in verband hiermede mogen verrichten. DOOR EEN LEEUW VERSCHEURD. Rev. Myran Taylor, die sed-ert 1907 als zende ling gevestigd is in Noord Rhodesia, is om het leven gekomen bij een poging om een leeuw neer te schieten, die uit een val was ontsnapt. Rev Taylor was op weg door de Zambezi- vallei, toen hij den leeuw trachtte neer te leg gen en drie schoten' loste, die eohter alle mis ten. De woedende leeuw viel den zendeling aan, wieirp hem op den grond en verwondde hem doodelljk. Aartsbisschop Bartolomasi bezoekt de Jtaliaansche bergtroepen tijdens hun ma noeuvres in de Rochemolles Vallei 70 fl 80 Chineesche soldaten gedood. TOKIO, 18 September. (R.O.) Gisterenavond is in de omgeving van Moekden een gevecht ontstaan tusschen Japansche en Chineesche troepen, na een poging der Chineeizen om de spoorwegbrug van den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg te vernielen. De Japanners hebben het Chineesche garni zoen van Pel Taying gevangen genomen. PEKING, 18 September. (R.O.) Door een onvoaraienen aanval van Japansche troepen op Chineesdhe soldaten werden zeventig tot tadhitlg Chin-eesohe soldaten gedood. Om tien uur 's avonds openden de Japansche troepen met houwitsers hef vuur op de. stad Moekden. Elke tien minuten losten zij schoten, ofschoon de Ohineezen hef vuur niet beant woordden. Toen maarschalk Tsjang Shu Liang, de gouverneur van Maartsjoerije, dit vernam, ge lastte hij den Ohineeechen troepen de wapens in de depots te bergen en geen weerstand te bieden. Een nader bericht meldt nog, dat een deta chement Japansche soldaten het vuur opende op het arsenaal, waarna zij hef kamp en de stad bombardeerden. In Peking is men van meening, dat de Ja pansche militaire autoriteiten zoo onverwachts gehandeld hebben om de Ohineezen te dwin gen, de zaak te regelen betreffende den kapi tein bij don Japansohen generalen staf, Naka- mura, die in Juni van dit jaar in Mongolië werd vermoord, naar mem gelooft door Chi neesche soldaten van het leger van Moekden. Het uitblijven van het antwoord van China op de Japansche protesten heeft in Japansche militaire kringen veel verbittering verwekt. In het verloop van de debatten In het lager, huis over de gebeurtenissen op de vloot, nam Donderdag ook de labour-afgevaardigde Haal, 't woord, om te wijzen op d-e moeilijkheden waar in vele manschappen door de soldij verlaging zijn gekomen. Ieder verstandig m-ensch moet toegeven, zei Hall, dat d-e staat zekere defint- tieve verplichtingen ten opzichte van de men- schen niet heeft nagekomen. Hall verzocht den eersten lord der admiraliteit, de aangelegen- beid te onderzoeken en af te zien van bestraf fing d-er manschappen. De labourafgevaardigde Kenworthy, verklaar de, dat men d-e bedoelingen van de oppositie niet verkeerd moet begrijpen wanneer zij de klachten der man-schappen ln het lagerhuis ter sprake brengt. Maar in dergelijke gevallen is die oozaak ook vaak te zoeken in een gebrek aan begrijpen aan den kant der officieren, die de bevelen gegeven hebben. Spreker heeft overl gens volle sympathie voor de officieren van de vloot, die tijdens de kritieke dag-en een moei lijken tijd hebben meegemaakt. Sir Austen Chamberlain dankte in naam van de regeering den afgevaardigde Hall voor do woord-en van waardeering die deze heeft uit- gespoken voor den vlootcomman-dant. Ook de admiraliteit heeft hem haar volle erkentelijk heid uitgesproken. Het is niet rechtvaardig, zeide Chamberlain, wanneer men allen man schappen deelneming aan de onrust verwijt. Een groot deel van de bemanningen en het geheel© onderofficierencorps is loyaal geble ven. Hot is natuurlijk niet aangenaam, dat men de manschappen heeft moeten verzoeken of fers te brengen, maar in het kader van de lan-dispolitiek moet het geheele land met het oo-g op den noodtoestand zijn bijdragen in de bezuiniging doen. Wanneer bij enkele categorieën harde maat- regelen zijn gevallen, dan zal men dit onder zoeken en zoo mogelijk verhelpen. Naar de mee ning van spreker weten de meneohen op de vloot zeer wel, hoe de toestand des lands is, Afgevaardigde Hall heeft verzocht om voor dat, wat in het verleden gebeurd is, geen bestraffing door te voeren. Het verleden blijve daarom verleden. De labojraf-gevaardigde Alexander, die in de vorige regeering eerste lord der admiraliteit is geweest, meende, dat de door Sir Austen Chamberlain gedane geste in het geheele land gewaardeerd zou worden en instemming zou vinden. H^t feit, dat men hedenavond in staat is, zonder ernstige spijt terug te zien op de gebeurtenissen van de afgeloopen week, is te danken aan den geest van loyaliteit van de vloot en in de eerste plaats oo-k aan de groote diensten, die in deze crisi-s bewezen zijn door den plaatsvervangenden vlootcomimandant. Hall trok vervolgens zijn motie in, waarmede de debatten over de gebeurtenissen op de At lantisch-e vloot beëindigd waren. LONDEN, 18 September. (R.O.) Vandaag hebben d-e hoofdcommandanten van de voor naamste oorlogshavens besprekingen gevoerd met leden van de admiraliteit. Er zijn schikkingen getroffen om een on derzoek in te stellen naar zekere gevallen, welke van belang zijn in verband met de ver. mindering der soldij. Maandag zal men in de verschillende havens met dergelijke onderzoeken beginnen. KANTON, IS September. (R.O.) De verwach te strijd tusschen de Zuidelijken en de troepen van de centrale Nanking-regeering zal blijk baar niet plaats hebben, daar de Zuidelijken plotseling naar de grens van Kwantoeng en Hoenan zijn teruggeroepen. Sjang Shu Liang onderhandelt met Tsjang Kai Sjek over diens afstand van het president schap der centrale regeering. De Zuidelijken, die bijna Kangsjoe hadden bereikt, zullen op de grens van Kwantoeng en Hoenan het resultaat van deze onderhandelin. gen afwachten. En de invloed der politiek daarop Als liefde verandert in haat De politie te Darmstadt ontving uit Heppen- hedm aan de Bergstrasse een anonieme brief kaart, waarin meegedeeld werd, dat Vrijdag of Zaterdag bij Langen in Hessen een aanslag op d-en sneltrein naar Hamburg uitgevoerd zal worden. De schrijfster deelt daarin mede, dat zij lid van een bende is geweest, die versdhil-lende treinaanslagen, o.a. dien bij Jüterbog, heeft uitgevoerd. Zij heeft de verbindingen met de bende echter verbroken, omdat haar minnaar een andere vriendin heeft gezocht. De vrouw verklaart, dat zij een einde aan haar leven wil maken, dooh tevoren nog wil beleven, dat de aanslag verhinderd wordt. Zij geeft een uitvoerig signalement van haar min naar. De politie zoekt thans ijverig naar deze vrouw, die een zekere Bertha Kroeskiny moet zijn. Overigens zijn de noodige maatregelen getrof fen, terwijl ook de spoorwegdirectie gewaar schuwd is. DARMSTADT, 18 September. (W.B.). Het onderzoek van de politie in verband met de verklaringen van Bertha Kröskiny over een zoogenaamden spoorwegaanslag, welke bij Lan gen in Hessen was beraamd, heeft niets opge leverd. Hedenmorgen ontving de politie nog een tweede schrijven van dezelfde schrijfster uit Lörzenbach. Dit schrijven is zoo onsamen hangend, dat de politie hieruit afleidt, dat men te doen heeft met een krankzinnige, of met een poging om haar met voorbedachten- rade op een dwaalspoor te brengen. De politie hoopt de schrijfster weldra te kunnen opsporen. BOEDAPEST, 17 September. (V. D.) Naar uit Erlau wordtt gemeld, zijn aldaar twee Duit- schers gearresteerd, aangezien zij zich zonder zich bij de politie te hebben gemeld, in de stad ophielden. Hun passen zijn aan de grens niet gesigneerd. Wanneer de verdenking, dat zij betrokken kunnen zijn geweest bij den aanslag op den trein, niet juist blijkt te zijn, zullen zij over de grens worden gezet. Naar uit Szegedin gemeld wordt, is daar eveneens een Duitscher gearresteerd, van wien men vermoedt, dat hij de dader is, die tus schen Bia Torbagy en Boedapest op een kar is gestapt en communistische dreigementen uitschreeuwde. De onloochenbare hegemonie van Madrid over alle overige deelen van Spanje, weerspie- geldt zich 't duidelijkst in 't politieke panora ma der stad. Wanneer men de verschillende politieke groepeeringen van de ontkroonde hoofdstad be studeert, blijkt terstond, dat zich hier alle stroomingen vereenigen, die naar de regee- ringsmacht streven. Eigenlijk gezegd bevinden zich binnen de Spaansche hoofdstad, wegens de absolute over- heersching der socialisten, geen politieke par tijen met groote volksmassa's achter zich, m. a. w. geen partijen, die in Madrid zelf een belangrijk aantal van haar leden hebben. De Spaansche hoofdstad is veeleer het hoofdkwar tier der politieke partijen, waarvan 't eigen lijke front in de provincie ligt. Het gros der Madrileensche bevolking houdt zich huiten de politiek. Anders is het gesteld met de ontwikkelde kringen der bevolking. Hier toch werpt zich de eerste de beste in de politiek. Met den dag wordt het moeilijker, te Ma drid ook maar een half dozijn personen in deze leidende kringen aan te wijzen, die zich niet bij een of andere partij hebben aangeslo ten. Iedereen, die een titel heeft of die een paar maanden universitaire studies achter den rug heeft en die zich bovendien geroepen gevoelt, om naam te maken, kortom ledereen, die althans zooveel intellect of talent meent te bezitten, dat hij zich binnen afzienbaren tijd zal kunnen scharen onder de rijen der onster- felijken, laat zich tot dat doel inschrijven in de partij, waar hij het meeste kans heeft, om beroemd te worden. Deze ambitie, die voor eenige jaren uitslui tend het patrimonium was der advocaten, zoo als overigens de geheele Spaansche po 1 itiek der laatste jaren, heeft thans ook de beoefe naars van vrijwel alle takken van kunst en wetenschap aangetast. Men denke hier slechts aan de doctoren en advocaten, Maranon, Ortega y Gasset, den phi- losoof der republiek, PIttaluga, Herrera en de pleiade van schrijvers en letterkundigen, die de Spaansche republiek heeft uitgezonden naar de Spaansche ambassades en gezant schappen in alle deelen der wereld. Denk hier bij ook nog aan de universitaire veldslagen, die reeds geleverd werden tegen de dictatuur en ge zult begrijpen, welk een invloed de politiek in Spanje op nieuwe promoties uitoefent. Hierbij dient nen tevens rekening te hou den met het 'specifieke milieu van Madrid, waar men volgens een bekend Spaansch schrij ver aan politiek kan doen, zoodra men ont waakt en verder ieder uur van den dag tot diep in den nacht. De voornaamste drijfveer tot de keuze van de politieke loopbaan is ech ter nog steeds de overtuiging van de geheele universitaire jeugd, dat door de politiek het summum van vermaardheid kan worden be reikt. Het ligt voor de hand, dat zich het meeren- deel der hoogeschoolstudenten en ook der af gestudeerden tengevolge van het reeds jaren en jaren gelaïceerde onderwijs der Spaansche universiteiten, naar de linksche partijen heeft georiënteerd. Niettemin telt de partij der Nationale Actie onder haar leden een weliswaar kleine maar toch krachtige élite van Katholieke jongeren, die buiten de colleges in de laboratoria en bi bliotheken den weg naar het Katholicisme vonden. Reeds tijdens de dictatuur hebben zij zich voorbereid op hun taak, daar zij wel voorzagen, dat de weg, dien de dictatuur op het laatst ging, onvermijdelijk naar den tegen- woordigen chaos leiden zou. Hun aantal is weliswaar gering, maar hun overtuiging groot en hun streven onbaatzuch tig. De politieke loopbaan toch kan voor de in- tellectueele élite van Spanje's Katholieken on der de tegenwoordige omstandigheden in zich slechts weinig aanlokkelijks hebben. MADRID, 17 September. (B. T. A.) Voorna melijk wegens de oppositie der radicalen, werd het eerste artikel van de grondwet, dat giste ren weid aangenomen, heden weer door de cortes geannuleerd. sche constitutie door de cortes, meldt Havas de volgende bijzonderheden uit Madrid. De -eergisteren op voorstel der socialisten door de kamer aangenomen formule „Spanje is een demooratiiseh-liiberale arbeidersrepubliek" heeft men weder laten vallen. De radicale partij heeft namelijk in de kamer verklaard, dat men ten gunste van de socialis ten voor de arbeidersrepubliek had gestemd, doch dat de aangenomen formule in het huiten- land op verkeerde en gevaarlijke wijze zou kun nen worden opgevat. Daarom kanten zij als mede andere afgevaardigden zich tegen artikel een, zooals dat door de kamer werd aangeno men. Minister-president Zamora heeft gisteren ln een rede voorgesteld het artikel opnieuw naar de constitutioneele commissie te verwijzen, welk voorstel grooten bijval oogstte. De reeds aangenomen tekst kan dus nog niet als definitief worden beschouwd en zal hoogstwaarschijnlijk als volgt worden gewij zigd: „Spanje is een liberale en democratische republiek gebouwd op den grondslag van den arbeid" PARIJS, 17 September. (V. D.) Te Ronda bij Saragossa, hebben communistische arbeiders gepoogd, de gendarmerie-kazerne te beschor- men. Zt) werden ontvangen met geweervuur. Een arbeider werd gedood, een ander zwaar gewond. Ook te Olivarez hij Sevilla is het tot bloedige botsingen gekomen, tusschen de „guardia el- vil" en de bevolking. Bij een vuurgevecht wer den drie personen zwaar gewond. PARIJS, 17 September. (V. D.) De politie van Barcelona zet haar onderzoek naar de communistische wapendepóts met kracht voort. Woensdag heeft zij buiten de stad een ln een veld begraven kist ontdekt, waarin niet minder den zeven groote bommen en een aan tal revolvers, alsmede een voorraad munitie waren geborgen. De hommen hadden een door snede van 26 c.M. en een hoogte van 20 c.M. MADRID, 18 September. (V. D.) Te Bilbao zijn twintig veroordeelde Basklsche nationalis ten, die hun straf uitzitten ln de Larrenada- gevangenis, ln hongerstaking gegaan. Acht en twintig communisten en syndicalisten, die in dezelfde gevangenis zijn opgesloten, volgden hun voorbeeld. PARIJS, 18 September. (N. T. A.) Naar aan leiding van het bericht over de aanneming en weder intrekking van artikel één der Spaan- Huiszoeking bij communisten. Vrijdagmorgen is een afdeeling van de politie uit Schwerin te Doem its aan de Elbe aange komen, waar zij de woningen van vooraanstaan de communisten geheel onverwachts aan een huiszoeking heeft onderworpen. Deze huiszoekingen duurden tot in de na middaguren, doch hadde-n, naar officieel wordt medegedeeld, geen resultaat. Bij geruchte verluidt in de stad, dat commu nisten een aanslag met dynamiet op de Elbe- brug bij Doernitz hadden beraamd. HEVIGE WERVELSTORMEN BOVEN CALIFORNIE. Ruim 100 personen gedood. Volgens een bericht uit Mexico City is het Caliifornische schiereiland de laatste dagen door hevige wervelstormen bezocht, tengevol ge waarna ruim 100 personen om het leven zijn gekomen. Mr. Maurice Jenks, de a.s. lord-mayor van Londen, op een wandeling met zijn echtgenoote. GEISLINGEN, a/d. STEIGE, 18 September. (W.B.) Het particulier vliegtuig D 1830, dat hedenmorgen vroeg te Augsburg was gestart voor een vlucht via Frankfurt am Main naar Rotterdam en tengevolge van dein nevel uit de koers geraakte, is bij Wittingen neergestort. De bei-de inzittenden, de eigenaar van het vlieg tuig, Strehle en zijn metgezel, de mechanicien Steidle, beiden uit Augsburg, werden gedood. Het vliegtuig Is totaal vernield. WARSCHAU, 18 September. (B.T.A.) De „Ilustrowany Kurjer" te Krakau gaat voort met de publicatie van documenten betreffende de samenwerking tusschen Oekrainsche orga nlsaties In Polen en officieele autoriteiten -e Berlijn en drukt vandaag passages af uit een memorandum, door den Oekraïnschen geest©, lijke K-unicki op 23 Maart 1923 aan het Duit. sche ministerie van buitenlandsche zaken ge zonden met verschillende bijgevoegde nota's door hem opgesteld. Het blad stelt vast, dat het zeker weet, dat het Dultsche ministerie van buitenlandsche zaken van de organisaties elschte, dat zij de anti-Poolsohe beweging zouden steunen, daar het zich over elk pfo-Poolsch streven ongerust maakte. De „Ilustrowany Kurjer" schrijft, dat de geestelijke Kundckl zich belast had om als bemiddelaar op te treden, teneinde deze onge. rustheden van het ministerie van buitenland, sche zaken, waarvan hij, volgens het blad, be taald agent was, te doen verdwijnen. Wegens verduistering op groote schaal. HEL9IN GFORS, 18 September. (V.D.) De voormalige Fineche minister van justitie, thans rechter, dr. Ernst Otto Aakesson tegen wien een arrestatiebevel is uitgevaardigd, is bij een poging om over de Russische grens Finland te verlaten, door de Finsche politie gearresteerd. Hem wordt ten laste gelegd, een bedrag van ruim driehonderd vijftig duizend Finsche mar ken aan wisselgelden te hebben verduisterd. Dr Aakesson is 63 jaar. DE REVOLUnONNAIRE STRIJD De executieve van de communistische jeugd- intemationale, aldus een bericht uit Moskou, heeft besluiten genomen inzake de tactiek van den revolutionnairen strijd der communisti sche jeugd in Europa en Amerika. De nadruk wordt gelegd op de noodzakelijk, held van bijzondere strijdhonden tegen het fascisme en het nationalisme, zoomede tegen de Kerk. Er wordt veel aandacht besteed aan de re. volutionnaire beweging in Duitschland. De regeeringpartijen van Baden hebben een voorstel ingediend om het aantal afgevaardig den voor den landdag met 1/3 te verminderen en op 60 65 te brengen. Aan de regeering is verzocht, om op grond van de rijksnoodverordening de noodige stap pen te doen, om reeds hij de volgende verkie zingen deze vermindering tot stand te brengen*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9