LAATSTE BERICHTEN ZEETIJDINGEN 1383 Koninklijk voorbeeld. KERK EN STAAT IN SPANJE. HET CONFLICT IN MA NDSJOERIJE. DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 AARTSDIOCESANE R K. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Alg. Vergadering te Arnhem. De directeur van ,El Debate' met een officieuze zending naar Rome DE „VERMOMDE" DUITSCHE KANONNENFABRIEK- VRIJGESPROKEN. WINKELHUIS IN HELMOND UITGEBRAND, MOTORRIJDER DOOR RUIT VAN EEN AUTO. ZAMORA CONFEREERT MET SPAANSCHE PRELATEN. MUSSOLINI'S BEZOEK AAN DEN PAUS. Zal plotseling komen, zonder aankondiging. SCHAAKTORNOOI TE BLED HOOVER VRAAGT OFFERS. DE OPERATIES NOG NIET TOT STAAN GEKOMEN. VOETBAL IN ENGELAND. AANBESTEDINGEN- MARKTBERICHTEN. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN 457e STAATSLOTERIJ. PRIJZEN VAN 70. noil NIETEN. •m mm Z. Exc. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck over den toestand in den landbouw. In de groote zaal van „Musls Sacrum" te Arnhem kwamen uit het Aartsbisdom ruim twee duizend katholieke boeren bijeen tot het bijwonen van de algern. vergadering van den A. B. T. B., welke gehouden werd op 21 en 22 September onder voorzitterschap van baron L. van Voorst tot Voorst te Twello. Vergadering Handelsraad. De Maandag werd ingezet met de algemeens vergadering van den Handelsraad van den A. B T. B. In deze vergadering bracht de direc teur, de heer Hoefnagels, het jaarverslag uit over de verrichtingen van den Handelsraad. Komende tot een bespreking der cijfers wees spr. er op hoe de prijzen der granen zeer sterk achteruit liepen, waardoor de algemeens toe stand in den 1"idbouw hopeloos moest worden. Niettemin ziju de resultaten, door den Han delsraad in het afgeloopen jaar bereikt, uiste kend geweest. Het bureau heeft zooveel mogelijk het koopen van Russisch graan tegengegaan, maar het was onhoudbaar met het oog op de concurrentie het principieel standpunt, Russisch graan te weren, tot in alle consequenties coor te voeren. De omzet over het afgeloopen jaar bedroeg in totaal aan verschillende artikelen 117.139.21S kg. voor een totaal bedrag van f 7.027.781. De voorzitter bracht den directeur dank voor de vele verrichte werkzaamheden, en besteedde nog eens de aandacht aan den uitroer van Rus sisch graan, waarbij hij er op wees, dat in dit opzicht, omdat men door den inkoop van Rus sisch graan de communistische beweging steunt een regeling van regeeringswege dient te wor den getroffen. In verband met de verscherping van de moeilijke economische om standigheden, ivaardoor alle lagen van de bevolking worden getroffen, heeft H. M. de Koningin besloten af te zien van Haar voornemen ge durende Hoogstderzelver verblijf in de hoofdstad feestelijke ontvangsten ten paleize te doen plaats hebben, zoodat zoowel het avondfeest als de officieele diners niet zullen doorgaan. Te half drie werd de geschorste vergadering voortgezet. Het reeds gepubliceerde jaarverslag van het secretariaat werd goedgekeurd, evenals de Winst- en verliesrekening en de begrooting. De voorzitter deelde vervolgens onder applaus der vergadering mede, dat het aftredend hoofd bestuurslid, de heer Hettinga (distriet Fries land) die wegens zijn hoogen leeftijd voor de functie van hoofdbestuurslid bedankte door het hoofdbestuur was benoemd tot eerelid. Aan de bestuurstafel hebben bij de komst van Z. Exc. Minister Jhr. Mr. Cb. Ruys de Beerenbrouck plaats genomen het Eerste Ka merlid de heer Dobbelman en de Tweede Ka merleden de heeren Suring en Engels en voorts de Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra en mr. v. Haastert. Na een uitvoerige gedachtenwisseling was het woord aan Z. Exc. den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw. Na de openingsrede van den voorzitter, hield de heer H. Ruyter, secretaris van den A.B.T.B. een rede over „Overheidszorg voor dan land bouw in crisistijd". Rede van minister Ruys. Spr. weet, dat de landbouw moeilijke tijden doormaakt, al is deze er niet overal even slecht aan toe. De leiders moeten de waarheid zeggen, niet overdreven naar boven of naar beneden. Spr. gaat dan de geschiedenis der laatste twee jaren in den landbouw na, en wijst erop, welk uitstekende diensten een instelling als de Commissie-Lovink den landbouw en den minis ter bewees. De regeering heeft bovendien na veel vechten de tarwewet tot stand doen komen. Bovendien is het contact tusschen het depar tement en de leidende organisaties in de laat ste jaren zeer versterkt. Dan komt spr. tot het wetsontwerp tot re geling van de pacht. Men moet begrijpen dat spr. op een vergadering als deze, terwijl een ontwerp nog niet in de Eerste Kamer in be handeling is geweest, niet veel zeggen kan, maar spr. hoopt van dit ontwerp, dat hij het zoo spoedig mogelijk zal kunnen onderteeke nen, om het dan met de leden van den A. B. T. B. in het Staatsblad te zien verschijnen. Wat de overige klachten betreft, wijst Z. Exc. erop, dat er verschillende bij zijn, die bij zijn ambtgenooten van Financiën en Waterstaat behooren. Spr. brengt d~*i A. B. T. B. en zijn leiding alle hulde voor het werk in het belang der boeren, en hoopt, dat met de macht der or ganisatie en met zooveel mogelijk steun der Regeering en het vertrouwen op God er betere tijden zullen aanbreken. De voorzitter dankt Z. Exc. en zegt dat, nu meer dan 2000 boeren uit het aartsdiocees hier gekomen zijn om hun klachten te doen hooren, hij meer had verwacht van den minister, zoo als b.v. toezegging van zooveel mogelijk steun bij het pogen tot verbetering in verschillend opzicht. Hierna werd de v gadering geschorst. EXAMENS ARTIKEL 55, 2de LID MIDDELBAAR-ONDERWIJSWET- Aangemeld hadden zich 104 candidaten, van wie zich 9 terugtrokken vóór en tijdens het schriftelijk gedeelte. Tijdens de mondelinge examens werd nog schriftelijk werk gemaakt door 2 leerlingen van hoogereburgerscholen, die door ziekte ver hinderd waren het eindexamen aan hunne school af te leggen. In totaal zijn 97 candidaten schriftelijk ge ëxamineerd. Behalve door deze 97 candidaten werd aan het mondeling gedeelte van het examen deel genomen door 3 leerlingen van hoogereburger scholen, die wel het schriftelijk gedeelte van het eindexamen aan hunne school hadden af gelegd, maar door ziekte verhinderd waren deel te nemen aan het mondeling gedeelte. Het mondeling gedeelte ving aan met in to taal 100 candidaten, n.l. 85 mannelijke en 15 vrouwelijke. Tijdens het mondeling examen trokken zich 15 mannelijke candidaten en 1 vrouwelijke candidaat terug. Het geheele mondelinge examen werd dus afgelegd door 84 candidaten, t.w. 70 mannelijke en 14 vrouwelijke. Hiervan slaagden 33 mannelijke en 6 vrou welijke candidaten en werden afgewezen 37 mannelijke en 8 vrouwelijke candidaten BRANDSTICHTING? Te Waalre is zekere W. Sch. gearresteerd, die J. V. te Eindhoven 500 aou hebben aan geboden om zijn café met woning in brand te Bteken. Mede oorzaak der arrestatie is een ver dacht binnenbrandje bij Scih. Lang hebben geruchten de ronde gedaan over geheime voorraden Dultsch geschut en over een vermomde Duitsche kanonnenfabriek hier te lande; binnen- en buitenlandsche bla den hebben er over geschreven en de heer van Zadelhoff heeft er over gesproken in de Twee de Kamer, bij welke gelegenheid de geruchten door den Minister van Defensie zijn bestreden. De minister heeft daarna de betreffende firma verzocht de zaak open te leggen. Het „Vader land" deelt nu het volgende mede: De heer G. E. Haagens, directeur der Hol- landsche Industrie- en Handelmaatschappii Si- derius N.V., (Directie Javastraat 110, Den Haag), verklaarde o.m., dat de voormalige Hollandsche Ind.- en Handelmij., die in liqui datie is en waarvan de leden van de firma Vlessing en Co. directeuren waren, omstreeks 1924 de hand heeft gelegd op een groote hoe veelheid machines en materiaal voor den aan maak van geschut, dat kort na den wapenstil stand, maar vóór het van kracht worden van het Vredesverdrag van Versailles, uit Duitsch- land was ingevoerd. De machines werden nage noeg alle opgeslagen te Martenhoek hij Gro ningen, het materiaal en eemge machines te Krimpen a. d. IJssel. Het kapitaal van die oude H. I. H. was voor de eene helft in Ne derlandsche, voor de andere io Duitsche han den. Met Krupp heeft echter ook de oude H. I. H. nimmer iets te maken gehad. Toen deze oude maatschappij in financieele moeilijkheden geraakte, is de nieuwe H. I. 11. Siderius ge sticht met een nieuw kapitaal van 1.530.600. Van dat nieuwe kapitaal is ongeveer 1% mil- iioen gulden in Nederlandsche handen, de rest moest gebruikt worden als vergoeding voor de 50 pet. van het oude kapitaal, dat in Duitsche handen was. Om als president-commissaris der N.V. op te treden, vond men bereid prof. L. A. van Royen uit Delft, een eerste deskun dige op het gebied der militaire techniek, en niet de heer van Beuningen, die in geenerlei verbinding met de N. V. staat. De nieuwe H. I. H. Siderius trad onmiddel lijk in verbinding met het ministerie van de fensie. Op het departement heeft een confe rentie plaats gehad, waarbij aan de deskundi gen van het departement alle gewenschte in lichtingen werden verschaft. Daarna heeft het departement ook inzage van de opriebtings- acte der N. V. gekregen. Het departement was namelijk alleen dan bereid in nauwere betrek king met de fabriek te treden, wanneer de be wijzen werden overgelegd, dat men hier met een Nederlandsche onderneming te doen had. Een fabriek, die in wezen buitenlandsch is, zou de regeering, als de nood aan den man kwam. toch in den steek laten. Nadat gebleken was, dat de fabriek in staat was goede kanonnen te maken de fabriek is in 1924 begonnen met onder Nederlandsehe contróle een proefbatterü voor eigen rekening te vervaardigen heeft het departement er orders voor ieger en vloot geplaatst. De fabriek is ondergebracht op de Scheeps werf van P. Smit Jr., die in regie werkt voor de H. I. H. Siderius. Niets wijst op Duitschen invloed. Er is geen sprake van een artillerie- park voor Duitschland. De moord in de Wagenstraat te Den Haag. De Haagsehe rechtbank heeft heden vonnis gewezen in de zaak van den chauffeur D. P., die verdacht was van den mooird op zekeren N., gepleegd in den nacht van 15 op 16 Juni j.l. in de Wagenstraat te Den Haag. Zooals men zieh herinnert is P., door de rechtbank in haar zitting van 8 September na het pleidooi van den raadsman, mr. Parfumeur en op diens verzoek in vrijheid gesteld. De eiscli was 8 jaar gevangenisstraf. De rechtbank sprak heden den verdachte vrij, Bewoners over een ladder gered. aandagavond om half twaalf is te Helmond brand ontstaan in den manufaoLu ren winiked van den heer Klaassen op den Mierlosc-hen weg. Paar de trap in brand stond, konden de bewoners die reeds tea* ruste waren gegaan, zioh daarlangs niet in veiligheid brengen. Door intussohen toegeschoten hulp werd een ladder tegen den muur geplaatst, waarlangs zij het huis konden verlaten. De Helmondsebe brand weer, die met groot materiaal ter plaatse was, wist het vuur spoedig te blusschen. De inven taris van den winkel werd een prooi der vlam men. Het huis zelf liep sleobts geringe sohade op. De heer Klaassen was verzekerd. Zwaar gewond naar het ziekenhuis. Hedenmorgen is op het kruispunt Nobel- straatBekkerweg te Heerlen een motor ge hotst tegen een auto. De berijder vloog door de ruit van den auto en kwam boven op den chauffeur terecht. De motorijder, de schilder L. uit Heerlen, was er zoo ernstig aan toe, dat hem onmiddellijk de laatste H.H. Sacra menten moesten worden toegediend. De man is daarop naar het ziekenhuis overgebracht, Zijn toestand ia erg slecht Volgons een bericht van „El Mati" uit Ma drid, is dezer dagen de directeur van het Ka tholieke blad „El Debate", Angelo Herrera, te Rome aangekomen met een officieuze missie, naar men beweert, in verband met de verdrij ving der twee g paan sake prelaten, kardinaal Segura en mgr. Mugica. Verder verneemt dit blad uit de Spaansehe hoofdstad, dat den lSen September j.l. ep het presidentschap een bespreking heeft plaats gehad tusschen Al-cala Zamora, kardinaal VI- dal y Barraquer, den aartsbisschop van Valla- dolid en den patriarch van Indië. Na afloop van deze bijeenkomst richtten zich een aantal journalisten roet verschillende vragen tot kardinaal Vi-dal y Barraquer. Deze echter weigerde eenige inlichtingen te ver strekken. De vertegenwoordigers van de pers waagden daarop een poging bij Alcala Zamora, die ver klaarde, dat de prelaten van de bijeenkomst, die zij op bepaalde tijden in Madrid houden, gebruik hebben willen maken, om hem een be zoek te brengen. Evenals eenige dagen gele den wees Zamora er met nadruk op, dat hij met kardinaal Vidal y Barraquer door een bi zonderen vriendschapsband verbonden is. Over het onderhoud deelde hij echter slechts mede, dat natuurlijk ook de godsdienstkwestie besproken is en dat hij bij deze besprekingen de bekende gedragslijn gevolgd heeft. Op een vraag van een journalist, of het be richt omtrent de officieuze missie van den di recteur van „El Debate" juist is, antwoordde Zamora. dat hem hieromtrent niets bekend is en dat het bericht daarom wel onjuist zal zijn. Verder wordt uit Madrid gemeld» dat Alcala Zamora denzelfden dag een aanzienlijke depu tatie van Katholieken uit Arragon heeft ont vangen, die hem, onder leiding van de drie af gevaardigden uit Saragossa, een petitie betref fende de godsdienstkwestie overhandigden. Zamora zou bij deze gelegenheid, volgens „El Mati" o.a. gezegd hebben, dat hij, koste wat 't wil, het volgende program zal verdedi gen: vrijheid voor het (houden van openbare vergaderingen, vrijheid van organisatie en on derwijs; handhaving van een begrooting van eeredienst, waardoor de geestelijkheid en de kerk voor een groot deel kan worden onder houden, verder een wetgeving, waardoor de geloovigen door persoonlijke bijdragen over hun eigen kerkelijke goederen zullen mogen blijven beschikken en waardoor de bewaking der kerken, die zooveel kunstschatten bevat ten, wordt verzekerd, en tenslotte de noodza kelijkheid van een overeenkomst met den H. Stoel. Het Havas-agentschap te Rome meldt: Geregel! doen in het buitenland geruchten de ronde, cat het bezoek yan Mussolini aan den Paus is uitgesteld tengevolge van een inci dent, dat zich het allerlaatste oogemblik zou hebben voorgedaan. Deze veronderstelling ie absoluut onjuist Waar zelfs nog geen datum is vastgesteld, waar op 't bezoek zal plaats vinden, daar kan er geen sprake van een uitstel zijn. Indien het bezoek plaats vindt, dan zal dat zeer waarschijnlijk spontaan geschieden, zon der een voorafgaande' aankondiging en alleen de naaste omgeving van den Paus en den duce zal het laatste oogenblik gewaarschuwd worden. Deze wijze van optreden stemt volkomen overeen n.et de gewoonte van den souvereinen hoogepriester en van Mussolini. Tot op het oogenblik moet ieder, de leden van het corps diplomatique en de hooge prela ten erbij inbegrepen, zich tevreden stellen met geruchten en veronderstellingen. Het bericht, dat op het laatste moment een incident oorzaak zou zijn geweest van een uit stel van het bezoek, is ongetwijfeld gebaseerd op een oude geschiedenis, volgens welke er on middellijk na de ondeirteekening van het ver drag van Lateranen, sprake van een bezoek van Mussolini aan, het Vaticaan geweest zou zijn, wat onmogelijk zou zijn geworden door het verlengen van den duce om met vorstelijk" eer te worden ontvangen. Colle heeft zyn hangparty tegen Aljechin zon der verderen stryd opgegeven. Hij verloor In de 1de ronde tegen Kostich nadat hij lang sterker had gestaan. Niemzowitsch verloor van Alje< hjn. Pirc en Maroczy speelden remise evenals Bogoljubow en Spielmann. De Siciliaansche party Asztalos^ Tartakower werd na scherpen strjjd in 10 zetten remise. Flohr en Kashdan kampten in een kou«i ginnegambiet zeven uur lang; toep werd de party afgebroken. Een remise is ook hi^i waarschijn lijk. Vidmar liet tegen Stoltz de winst schieten en staat nu in zyn afgebroken party verloren. In de 20ste ronde heeft Bogoljubow gewonnen van Kashdan. Vidmar haalde zyn 15de remise; hij speelde een Spaansrhé party tegen Tartako wer met zwart; de party was slechts ejf metten lang en zal waaFschynljjk de kortste van «et tornooi blijken. H^mise werden de party an Kostich—Niemzowitsch, Spielmann— Asztalos. Colle won van Stoltz, Aljechin van Pirc en Maroczy verloor vm Flohr De stand na de 20ste ronde js Aljechin 17 punten, Bogoljubow 12, Kashdan 101/2 en 2 afgebr. partijen, Vidmar lOVa en 1 a. p., Niemzowitsch en Spielmann 10, Flohr 9y2 en 1 a. p., Kostich 9H, Maroczy 9, Asztalos 8en 1 a. p., Stoltz 8 en 2 a. p., Tartakower 8, Colle l\i2, Pirc 6 en 1 a. p. Reuter seint uit New York: De Zondags bladen melden, dat president Hoover na over leg met de leidende personen van zijn kabinet, zelf naar Detroit zal gaan om op het congres van het Amerikaaneche Legioen te spreken en den ex-soldaten te verzoeken, met het oog op den toestand der schatkist; van hun extra-toe lage at te zien. 6 Het conflict voor den vol kenbond. GENèVE, 22 Sptemiber. (V.D.) De raad van den volkenbond is heden in buitengewone zit ting bijeengekomen ter behandeling van de Ghineeecho nota, waarin maatregelen tegen Japan in verband met de gebeurtenissen in Mandsjoerije geëisobt worden. De leider van de Chineesche delegatie dr. Alfred Sze, heeft voor een overvolle zoal op gematigde, doch nadrukkelijke wijze den eisch van China toegelicht. Hij gaf een donker beeld van de Japansche gewelddaden, van de bezetting van verdere ge- bieden in Mandsjoerije en de stad Moekden. Hij kwam, evenals de nota, die gisteren aan den volkenbond Is gezonden, tot de conclusie, diat de raad onmiddellijk maatregelen moest nemen, welke het stopzetten van de militaire operaties van Japan tengevolge zullen hebben en tegelijkertijd aan China schadevergoeding voor de geleden sohade verzekeren. Eigenmachtig Japansch generaal. LONDEN, 21 September. (V.D.) De Japan sche generaal Hayaslii heeft, zonder daartoe verlof van de Japansche regeering te hebben gevraagd, zijn troepen in Korea bevel gegeven de Kirimprovtneie binnen te dringen. De keizer riep een kabinetsraad bijeen, waar in men tot het besluit kwam, dat de generaal onjuist gehandeld heeft, doch dat het te laat was om de troepen terug te roepen. MOSKOU, 21 September. (V.D.) Uit Shang hai wordt gemeld, dat Chineesche troepen de stad Kirin hebben ontruimd, aangezien Japap- sclie cavallerie op de stad aanrukt en de Chi neesche autoriteiten bloedvergieten willen ver. mijden. Japansche troepen in Tientsin Volgens een bericht uit Tokio zouden gis teren Japansche troepen te Tientsin geland zijn. Officieele bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. Rusland komt in beweging RIGA, 22 September, (V.D.). Karachan, de Russische vice-commissaris voor buitenlandsche zaken, heeft, naar wordt gemeld, den Japan- schen en Chineeschen ambassadeur te Moskou medegedeeld, dat de Sovjet-regeering niet onver schillig kan blijven ten opzichte van het hui dige conflict. De regeering heeft den commissaris van oorlog, Voroshilov, opgedragen, zich onmid dellijk naar het verre Oosten te begeven. Het roode leger in het verre Oosten wordt versterkt. Gisteren werd gespeeld Eerste divisie. Blackburn Rovers—Blackpool Sheffield WednesdayChelsea West Ham UnitedSheffield United Tweede divisie. Port ValeSwansea Town 8—1 2—2 1-2 0—4 Rotterdam, 22 September. Door het Gemeentebestuur te Rotterdam werd heden aan besteed de levering van 3.500.000 waalstraatklin kers in 7 uereeelen. Laagste inschrijvers voor perceel 1, 2, 3 en 4 N.V. ,,De Vlamovenstraat klinker" te Zeist, 28 per 1000 stuks; voor per ceel 5, 6 en 7 Bouwmaterialenhandel M(j. Luyten Rotterdam, 27.90 per 1000 stuks. BODEGRAVEN, 22 September. Aangevoerd 435 part(jen kaas, 17.792 stuks, wegende 160.128 kg, Prys Goudsche kaas met ryksmerk le srt 38 —42, 2e srt 3236, zwaardere tot t 40 uer 50 kg. Handel flauw. ROTTERDAM, 22 September. Aangevoerd313 paarden, 21veulens, d?7 magere runderen, 908 vette runderen, 362 vette kalveren, 730 graskalveren, 389 nuchtere kalveren, 292 schapen of lammeren, 7 varkens, 41 biggen. De pryzen waren als volgt vette Koeien le kw. 81—91 ct, 2e kw. 64—75 ct, Se kw. 51—6' ct, stieren re lew. 68—73 ct, 2e kw. 5764 ct, 3e kw. 5457 ct, kalveren le kw. 1-151.23, 2e kw. ,.595 ct, 3e kw. 7080 ct per kg. Mager veemelkkoeien 210—340, kalf koel en 200—340, stieren 100—380, pinken 110—155, graskalveren 40—30, vaarzen 200—250, werk paarden 170—285, slachtpaarden f 150—280, hit ten 80—165, nuehtere kalveren f 8 —16, foklcal- veren 15—26, biggen 8—13. Handel. Runderen waren ruim aangevoerd, en werden redelyk verkocht tegen iets lagere pry zen dan gisteren. Stierep handel kalm door rui meren aanvoer van runderen. Vette kalveren pryzen gelyk aan gisteren, door weinig koop lust, handel zeer kalm. Melk- en kalfkoeien werden Iets lager ver kocht, handel ovei 't algemeen wat levendiger. Jong vee alles zeer kalm, weinig kooplust. Paar den handel zeer kalm, weinig afzet naar Frank rijk. Nuchtere en fokkalveren handel zeer kalm. Liggen: zooals gewoonlyk weinig te doen. ROTTERDAM, 22 September. (Coöp. Tuinbouw veiling Rotterdam Omstreken G. A.Tomaten- veiling. Tomaten A 4.206.50, B 3.804.70, C 3.904.80, CC 1.40—2.20 per 100 pond. Aange voerd 311.000 pond. ROTTERDAM, 22 September. (Bericht van de Rotterdamsche Eierenveiling, Warmoezierstraat.) Kipeleren 2.506.10, eendeieren 2.504.95 per 100 stuks. Aangevoerd 125.000 stuks. UTRECHT, 21 September. (Vereen. Groenten- en Vruchtenveiling „Utrecht en Omstreken") Wortelen 28 per 100 bos, kropsla 0.603//Ü per 100 krop. andyvie 0.803 per 100 struik, gele komkommers 1.809.70, prei 0.70—2, bloemkool 418, roode kool 17, witte kool 28, savoye kool 27, groene kool 26, perziken 2—2j, meloenen 838, alles per 100 stuks, zomerspi- nazie 822, winterspinazie 1025, spruiten 8 -17, postelein 615, snyboonen 18—52, suikar- boonen 14 —44, pronkboonen 1018, uien 25. augurken 1852, alles per 100 kg., tomaten 2 ROTTERDAM, 22 September 1931. Vlet- en lichterwerk: Geen noteering. Vaarwerk voor zwaar goed100 ton mals naar Coevorden ƒ3 per last; 80 ton per motor naar Zwolle 115. ROTTERDAM, 22 September 1931. B o v e n-R fl n. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onver anderd. Voor ruwe producten naar Mannheim betaal de men ca. 50 cent per last. Benrden-Ryn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte voldoende Stefnmmg onveranderd Eptsvracht geen noteering. Sleeploon volgens het 30—35 cents tarief. ROTTERDAM aangekomen 21 September namiddag: 2.45 CRANFORD, Rott. Oceaan Scheepv. My., N.-Orleans, Lekhaven WZ„ stukg.3.30 STYL1- ANOS COUTSODONTIS, N. V. Furness, BraUa. Maashaven 4, graan; 6.45 CABOURG, N. V. Stro- meyer, Bordeaux, Waalhaven 30, ledig; 7.15 AL- WINE RUSS, Gebrs. v. Uden, Hamburg, Ryu- haven 5, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 21 September namiddag: 9.50 SIR ERNEST CASSEL, Narvik; 10.15 JOLLY DIANA, Brightlingsea n. Dordrecht; 11.15 STELLA (Nept.), Hamburg: 11.25 GOOLISTAN B.-Ayres; 11.40 NORDLAND, Izmir ;11.55 GORM, Galveston 22 September voormiddag: 12.30 JAB1RU, Manchester; vertrokken: 21 September namdidag: 4.50 SVERRE NERGAARD, Oslo; 530 ARUBA Calais; 6610 ARIADNE (Noor.), Gothenburg; 6.25 SABOR, Hamburg; 6.45 WACHTFELS, Ham burg; AUTHORITY, Manchester; 7.30 FALK, Steettin; 8.— BILBAO, Hamburg; GAASTER- KERK, Brisbane; 8.35 ARMENXER, Lorient; BA TAVIER II, Londen; RENDSBURG, Australië. 9.2 CROMEX, Harwich; MESSICO, Genua; 10.10 MALANGE, Lissabon; 11.— JOLLY GUY, Londen; 11.25 CONTESSA, Londen; 11.40 RO BERT KOPPEN, Leningrad; 11.45 HARELDA, Southampton. 22 September voormiddag: 12.15 VIENNA, Harwich. Wind N., lichte bries, kalme zee, licht be wolkt. VL1SSINGEN aang. 21 Sept. MECKLENBURG, Harwich; ERNST BROCKELMANN. Bordeaux, bunwert; ZWALUW, m.s., Londen, n. Rott.; verrt. 21 Sept. PRINSES JULIANA, Harwich; ALBIN, Sas van GentTELEGRAAF 21, Brugge gep. naar AntwerpenSELENE, Thames Haven ANTIOPE, B.-Ayres; DORIS, Stettin; LICHTEN- STEIN, New-York; MANIEMA, Congo; PERU, Hamburg; MERGANSER, Glasgow MUDO, Lon den; PETALLI, Braita; ORION, RouaanEUGE NIA M GOULANDRI; Braila; WILHELM RUSS, DanzigCHARKOW, Kopenhagen gep. naar Gent: LAURENT MEEUS, Batoum; gep. van Antwerpen; LAPLAND, New-York; OARSMAN, Ipswich; BRITISH GRENADIER, OsloPRIMULA, DuinkerkenORION, Londen gep. van Terneuzen; WALLSEND, Newcastle. VLAARDINGEN aang. 21 Sept. BALZAC, Oslo IJMU1DEN aang. 21 Sept. STARGARD, Bristol bunkert; RHEIN, Hamburg, stukg.; MAPLE- WOOD, Archangel, bunkert; DELPHIN, Lyso- kil, steenen; verrt. 20 Sept. STARGARD, Oslo; HOLLAND, Antwerpen; ATTIKA, Hamburg; OLDEKERK, Idem. ZAANDAM aang. 20 Sept. BUSSUM, Archangel balken, Vinke Co. HOLLAND—AMERIKA LIJN EDAM Rott. n. N.-Orleans 21 (v.m.) te Vera Cruz HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. GAASTERKERK 21 v. Rott. n. Brisbane. HOLLAND— OOST-AZIë LIJN. OLDEKERK 21 v. Amst. n .Hamburg. JAVA—NEW-YORK LIJN. ENGGANO 21 v. N.-York te Batavia. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. HERMES 21 v. Candia n. Piraeus. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KERTOSONO (uitreis) 21 v Pt. Said. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisreis) 20 v. Sabang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AUTOLYCUS Japan n. Rott. 20 v. Pt. Said. AMSTERDAM, Malmö n. Baton Rouge, p. 20 (9 voorm.) Lizard. AILPIONEER, Rott. n. Tuapse 18 op 92 myl Z. van Land's End. ALEARDI 17 van Rotterdam te Venetië. ARTA R'dam n. Valparaiso 20 v. Buenaventura ALPH^RD 19 van Rotterdam te Archangel. ARIADNE (Noor.) 18 v. Rott. te Bergen. ASPö 16 van Makslahti naar Dordrecht. ASK R'dam n. Norrkoping p. 19 Hoitenau. AMELAND Rott. n. Braiia 21 v. Stamboul. ALLER Rot. n. Melbourne 18 v. Adelaide. ANNA REHDER 19 v. Rott. te Hamburg. ASTARTE 21 v. Amst. te Bremen verw. ASIEN 19 v. IJmuiden te Emden. AFRIKA Rott. n. Novorossisk p. 15 Finlsterre. BATAVIER VII 21 v. Rotterdam te Middlesbro BORINGIA R'dam n. Bangkok 20 te Singapore. BRITSUM R'dam n. St. Vincent p. 19 Las Palmas BATAVIER I 19 van Rotterdam te Hamburg. BEURSPLEIN Rott. n. B.-Ayres p. 21 (7 v.) Ouessant. CHR. BORS R'dam n. Archangel 13 v. Kopervik CITY OF SINGAPORE Rott. n. Beira 19 v. Marques. CHEF MEC. ARMAND BLANC Rott. n. St. Louis du Rh. p 19 Finisterre. CARELIA R'dam na Mantyluoto 15 v. Abö. CANTON Rott. n. Dairen 19 v. Bangkok. DARU Rott. n. W-Afrika 18 op 95 myl ZO. v. Land's End. DEER LODGE Rott. n. N.-Orleans 20 op 20 myl O. v. Niton. DEN HAAG, Rott. n. Baytown 20 op 45 myl ZW. v. Niton. DUISBURG Rott. n. Japan 20 te Shanghai 1)AVANGER 17 v. Rott. te San Francisco. DUIVENDRECHT, Ldn. n. Constantsa, P- 19 Spurn Hd. DUPLEIX 18 v. Rott. te Haiphong. ESCAUT 20 van Rotterdam te King's Lynn. FLETSS 17 van Rotterdam te Boston (Line.) F.IONIA R'darn n. Midd. Zee p. 19 Gibraltar. GAZELLE, Mulder, 19 v. Odense te Rafso. GONZENIIEIM, Galveston n. Bremen 20 op 20 mm Z.W. vap Land's End. GIDEON Pot. 18 van Kopenhagen te Hamburg GRANDON Rott. n. Japan 17 v. Oran. HAVEL Rotterdam n. Japan 20 van Colombo. HOYANGER Rotterdam naar Vancouver 19 op 80 myl z. van Land's End. IMMANUEL, Bol 18 van Odense te Hamburg. IBIS Rott. n. Kopenhagen 18 v. Holtenau. •JOBSHAVEN Antw. n. La Plata p. 19 Ouessant. JONGE JOHANNA 21 v. Carthagena te Almeria JONGE ELISABETH 21 v. Barcelona n. Napels. JONGE JACOBUS 17 v. Valencia n. Carthagena JONGE ANTHONY 20 (n.m.) v. Palermo te Va lencia. JOHANNA 19 v. Poortershaven te Casablanca. JUGO SLAVIJA R'dam n. Braila p. 20 Zea. JACOBUS FRITZEN Rott. n. Gdynia p. 19 Bruns- bijttel. JONGE ELISABETH. Rott. n Napels p. 19 Gibr. KIRUNA, Rott. n. Zwarte Zee p. 1,8 Niton. KURZESEE 19 van Rotterdam te Hamburg. KATWIJK 20 v. R'dam te Tommy Charente. I/UMME Rott. n. Wyborg 18 v. Heisjngfors. LANRICK 20 van Rotterdam te Lejth. IA)VISA, 20 van Zaandam te Leith. MARIOOT.A 19 van Rotterdam +e Bu'vv. MELROSE ABBEY 20 van Rotterdam te Hull. MARGOT 20 van Harlingen te Huil. MYRIEL Tuapse naar gete 15 van Stafnboul. MIERVALDÏS R'dam n. Kopenh. p. 18 Elseneur. MALAYA Rott. n. Japan 19 te Havre. MINERAL 18 v. Rott. te Nykobing. MUNSTERLAND 19 v. Rott. te Hamburg. NED TAN Rotterdam n. Visby p. 19 Holtenau. NEJPTUNUS m.s., Kramfors'n. Shoreham p. 21 Holtenau. NOORD HOLT/AND 20 van Harlingen te Goole. NANKING Rott. n. Japan 17 van Algiers. NIEUWLAND 21 van Rott. te Grangemouth. NOORD-HÓLLAND 20 van Harlingen te Goole. ORVTETO R'da.m n. Midd. Zee p. 19 Gibraltar. OLOVSBORG 16 van Rotterdam te Danzig. PALLAS Rott. n. Stettin 18 v Kopenhagen. PALLAS 19 v. Rott. te Stettin. P. L. M. 12, 17 v. Caronte n. Gent. PHTER. 1.. 19 van Amsterdam te Altonn.. PORTRIEUN- Rotterdam n. Brest p. 19 Ouessant PALM A 18 van Zwijpdrecht. te Rouaan. PENDRECHT 18 van Rotterdam te Montreal. PRINS KNUD 16 van Rotterdam te Malmö. RAVENSCRA.IG 18 v. Rotterdam te Blyth. RAMSES Rotterdam naar Japan p. 20 Gibraltar. SPINANGER 21 v. Rot. te Curagao verw. STADT EMDEN 18 v. Rott. te Emden SAUERLAND Rotterdam n. Japan p. 19 Perim. S. N. A. 6, 18 van Rotterdam te Rouaan. SAN TI, Amst. n. Palermo p. 18 Gibraltar. SERULA R'dam n. Liverpool p. 2C Lizard. TEXELSTROOM Amsterdam naar Bristol 39 van Plymouth. TEXELSTROOM, Amst. n. Plymouth p. 18 Owers- lichtschip. TSUSHIMA MARU, Rott. n. Japan 19 op 110 myl O. van Land's End. TISZA, Rotterdam n. Oran p. 19 Gibraltar. THEMONI Amst. n. B.-Ayres 19 op 22 mijl O. van Niton. THEANO, Rott. n. Dublin p. 20 Ouessant. TORVANGER Rott. n. Stamboul p. 16 Gibraltar TENERIFE 18 van Rotterdam te Oporto. TOURAINE 21 van Rotterdam te Tsingtao. TENNESSE R'da.m n. Japan 20 v. Port Said. UBENA Amst. n. Beira 19 te Genua. UNTERWESER 19, 1., 19 v. A'da.m te Altona. USARAMO R'dam n. W.-Afrika 17 v. Freetown. VAT Rott. n. Tunis p. 18 Gibraltar. WILLIAM BLUMER Rotterdam n. Savona p. 19 Gibraltar. WAGRIEN 14 van Rotterdam te Wyborg. WOENSDRECHT 21 van Philadelphia te Antw. WAHEHE R'dam n. W.-Afrika 17 v. Boulogne. WILLY 20 van Rotterdam te Goole. WINTERSWIJK, Rott. n. N.-York 19 op 80 myl Z. van Valentia. WEISSENFELS, 19 van Rotterdam te Cuddaiore WINKLEIGH 20 v. Amsterdam te Cardiff. IJSELHAVEN 19 van B.-Ayres naar Antwerpen YEWPARK 20 van Rotterdam te Cardiff. ZUID BEIJ3DRLAND 21 v Ipswich te Middlesbro ZUID HOLLAND 20 van Amsterdam te Blyth. ZUID-HOLLAND 21 van Amsterdam te Blyth. ZEELAND 21 van Antwerpen te Tyne. ZUID-BEIJERLAND 19 v. Ipswich n. Middlesbro ALTAI. MARU. Port Said, 20 September. Het meergemelde Japansche s. Altai Maru heeft gisteren van hier de reis naar Rotterdam voort gezet. RAPID. Londen, 19 Septemer. Het Nederl. motorschip Rapid, thuisbehoorende te Rotter dam, Is hedenmorgen inkomende op de fcarge- reede te Long Reach in aanvaring geweest met boei Cory No. 2. De houten lichters Thurlmere eh Orion', geladen met kolen, zyn dientengevolge op drift geslagen en gezonken. BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen 22 September namiddag 2.30 KOVDA, Liverpool; EEM, Uleaborg; 2.45 WAAL, Lovisa; ARCLIGHT, Londen, Maassluis; vertrokken 22 September namiddag 2.45 MIDSLAND, Newcastle. STOOMVAARTLIJNEN. SALEIER 21 van Batavia naar New-York. MEROPE 21 van Pto Plata naar Amsterdam. HERMES 22 van Candia te Piraeus. BRION 22 van Amsterdam te Bordeaux. TRAJANUS 21 van Villareal naar Cadix. VESTA 22 van Barcelona te Palermo. TRITON 22 van Motril te Melilla. PROTEUS 22 van Svendborg te Odense. BUITENLANDSCHE HAVENS. LARGS BAY Londen n. Brisbane 19 v. Colombo LLANDAFF CASTLE Londen naar Durban 19 van Genua. MAI.OJA Brisbane n. Londen 21 v. Port Said. MANTUA 20 van Londen te Yokohama. MEISSONIER 19 van Port Natal n. Ver. Kon. MAAS 21 van Rotterdam te Aarhuus. MANDALA Calcutta n. Londen 20 v. Port Said. MERKARA 20 van Colombo naar 't Kanaal MADURA Beira n. 't Kanaal 21 v. Dar-es-Salaam M1NNEWASKA 20 van Londen te New-York. MARON 20 van Macassar te Cairns. NECKAR 21 van Brisbane te Adelaide NAGARA 20 van Liverpool te Buenos-Ayres. NINIAN 20 van Cardiff te Wilmington. NIJVERDAL 20 van Rotterdam te Vejle. NANSENVILLE 19 v. Singapore n. Soerabaja. NIZAM Rangoon n. Tegal 21 v. Belawan Deli. NORDIC 20 van Gothenburg te Kaapstad. NEIDENFELS 19 v. Pt. Okha n. Bedi Bunder. VERWACHT TE AMSTERDAM. MAGDALENA van Cristobal p. 19 Sept. Azoren. RUGIA van Pto Barrios 19 Sept, van Cristobal. NORDMARK 20 September te Macassar. Vijfde Klasse. Eerste Lijst. Trekking van 22 September, 1500 No. 10410. ƒ1000 No. 4848. 400 No. 6978, 7630, 16773, 18886. 200 No. 7685, 13669, 16400. f 100 No. 3711, 3984, 5145, 7269, 8047, 10S46, 10959, 11619, 14421, 16703, 16894, 17011, 18343. 38 2103 122 2311 171 23,31 351 2373 501 23S6 516 2489 579 2576 592 2t59l 648 2754 787 2951 819 3067 833 3234 9-11 3548 949 3567 993 3W)2 1109 3973 1223 4375 1231 4720 13-19 4744 1465 5110 1.563 5123 1742 51 38 1772 5177 1965 ölt'O 1073 5368 7734 5371 7954 5409 7931 54,15 8093 55.34 S343 5051 8600 5908 8060 6140 8834 623-5 8920 0284 8975 6341 9074 630S 9108 6416 9110 04*29 9902 6-534 9242 6072 9271 6702 9319 6732 9547 6735 971!) 6934 9774 7013 10016 7202 10123 7306 101.578 7556 103S4 10420 10582 1IW50S 1U7S2 109*27 11122 11212 11257 il263 11987 111-V) 11474 11536 11667 11793 11798 11902 11954 12(18*2 12233 12264 1,2304 12540 12562 12653 12743 12783 12242 12865 12979 13023 132.53 13315 1.3433 13457 13592 13701 14074 14194 14.244 14168 14554 14695 14701 14927 15097 15174 15503 15510 1.5529 15549 15651 15840 15805 15900 15919 15931 16377 16387 16105 16655 16927 16994 17259 17317 173159 17528 17677 17760 17382 17S88 18148 18201 18333 18397 18425 18478 18588 18667 18697 1873*2 18830 10000 19109 19157 191 S3 19243 19271 19277 19454 19597 19044 19722 19757 20072 80 159 181 26*2 297 335 330 ik;ü 482 506 521 527 543 552 705 814 860 9->0 958 959 974 1018 1032 1105 1171 1212 1214 1234 1297 1343 1471 1576 1,595 1621 1644 1652 1655 1690 1793 1044 1999 2068 2201 2320 2351 •2305 2414 2130 257.3 2580 2647 2650 2700 2306 2814 2891 2919 3002 3028 3045 3065 3220 3260 3467 3413 341.5 363.3 3648 3677 37» 0 3746 3780 5810 3817 3834 3873 3898 3900 3928 3960 39 K 2 3978 4007 4013 4094 4115 4178 4216 4235 4237 '4246 4287 4,304 1013 4334 4393 4507 45,34 4545 4072 4990 4705 4713 4794 4882 5195 5] 06 5303 5-351 5367 5,370 53-01 5430 5522 5531 5-563 561*2 5709 5711 .5790 578-5 5800 3. iG7 5977 OUCl 0013 6036 6038 Of)75 O 30 62-30 5 G24S 6252 0260 6267 6302 0931 6.377 6-550 6048 0675 6759 0732 68-51 (59 32 694*2 6959 6961 7025 7175 7207 7*287 7355 7357 7464 750*2 7530 7547 7627 7645 7605 7034 7706 7726 7777 7306 7307 7327 7857 7838 7922 3017 8058 8107 3151 8213 8317 8362 8376 8111 8432 8438 8452 8175 8490 8518 852.3 tXkki 8746 87,89 8871 NSS9 8906 8922 9035 9061 9168 9169 9J7X §174 91 «9 9317 9325 9306 9412 9415 9134 943-5 94 Hl 9174 9500 9582 9505 9013 9074 973ti 9753 9963 9933 10008 10026 10058 10119 10131 10230 10239 10*284 10304 1026-5 1041*2 10443 10,16*3 10469 10494 10610 10633 10630 10fa0 10087 10726 10774 10816 1(871 1CÖ73 10912 111164 10981 11011 11058 J U4>3 11124 11235 I I5.il 11413 11417 11-133 11491 11542 11609 11624 11058 11704 11722 11727 11852 11853 11881 11896 11909 11.039 19003 1*2101 12110 12115 12139 12341 12410 12435 12439 12594 12612 1*2720 12726 12733 12840 12 "53 12870 1*2«0 12924 12347 13016 13124 13169 13190 13194 13278 13279 13283 132P5 13287 1334)4 13344 13.184 13398 13402 13435 1548*2 13575 13685 134590 1378 1 13576 1,3908 3020 13943 1389(1 11000 iioyo 14953 1 1042 14110 14116 14291 14331 14405 14469 14514 14618 1467S 14686 14725 14.730 14746 14756 14790 14862 14874 14887 14005 1 4935 1503S 15054 15058 15104 151 82 15204 15207 15954 1*5307 15311 15432 154-59 15,539 15544 15552 15654 15682 15701 15725 15729 15740 1574,3 15799 löiOl 15904 15926 15951 1 Sii ]0'ki6 ibOi i 10! m 10176 16189 16191 16192 162*23 16244 6322 1633') 16331 16352 16350 16468 16487 16635 16654 16768 16777 16800 16803 16806 16880 16396 16919 16977 16980 17187 17254 17408 174*23 17589 17538 17559 17577 17596 17607 "17609 17655 17636 17713 17720 17735 17756 17759 17771. 17788 17819 17837 17880 17937 17:188 18124 1810O 18161 '18376 18-191 18,512 18539 18585 10753 1876» 18855 18884 18919 18932 ■18948 18990 19036 li»S3 19299 19270 19511 19517 19554 19563 19584 19601 19015 19629 19733 19845 19857 199119 20027 20093 20145 20157 20159 20168 20217 20334 20384 20433 80400 20490 20195 50.533 205.09 20660 20"00 207071 20753 20758 20764 20793 0.1513 •W.M1 2u9üi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2