A I EEN JAAR HOOGER ONDERWIJS IN NEDERLAND. "J**»»?»: - DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 Dr. POELS GEHULDIGD. I RECTORAATSOFERDRACHT AAN UNIVERSITEITEN EN HOOGESCHOLEN. R. K. UNIVERSITEIT. VERHOUDING TUSSCHEN SENAAT EN LEIDENDE LICHAMEN. COLLECTE VOOR ONZE R. K. UNIVERSITEIT. Mr. Dr. VAN SCHAECK MATHON HET GEESTELIJK ELEMENT IN HET DOCENTENCORPS. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM TECHNISCHE HOOGESCHOOL. RIJKSUNIVERSITEIT GRONINGEN. TE R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. Het belang van een gezonde wijsgeerige vorming. Sociale „hervormers" en kennis van economie. Hooge en internationale belangstelling. EEN PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Het Dr. Poelsfonds aangeboden. TT A». -AA^rr ift 111 „OllS Volkshuis" Zondagmiddag is in Heerlen od grootscbe wuze en onder groote belangstellfng gevierd het 40-jarig priesterfeest mn rnS- d^P^3 en heeft de plechtige 0TO1" dracht plaats gehad van het Dr. Poelsfonds. De groote zaa.l was stemmig aangekleed en het versierde en verlichte podium hadden fflet den Jubilaris plaats genomen mgr. dr. Bauduin, vicaris-generaal, verteigenwoordigier van den Bisschop van Roermond, jhr. mr.. Ch. ftuys de Beerenbrouck, minister-president, mr. baron Hövell tot Westerflier, commissaris der Koningin in Limburg, mr. Verwilldgeo, gouverneur van Belgisch Limburg, mr. F. v. Cauwelaett, burgemeester van Antwerpen, de heer Joos, Rijksdagafgevaardigde, de Hoog- Berw. heer H. v. d. Venne, directeur van Rol- duc, voorzitter en de heer Jos. Maenen, secre taris van het comité van uitvoering van het Dir. Poelsfonds. Verder merkten wij nog op den heer Lie- taert Peenboflte, directeur-generaal van Volks gezondheid, mr. dr. Frowedn, directeur-generaal der Staatsmijnen, de heeren Schweitzer en Huesman directeur van de Laura en Vereeni- ging en Domamiale, de Vlamingen Pater Per- qui O.P., dr. Colans, Paul Seegers, het Eerste Kamertid mr. Miohiels v. Kessenieh, het Twee de Kamerlid Henri Hermans, prof. Kans, prof. Weve, pater dr. Beaufort, prof. Gelissen, de vertegenwoordigers van tal van vereenlgingen en instellingen en nog vele geestelijke en we reldlijke autoriteiten. Bij zijn binnentreden werd mgr. dr. Poels met groot applaus begroet. De voorzitter van bet comité, kannundik A. v. d. Verune siprak op de eerste plaats een woord van welkom tot de hooge autoriteiten on all© aanwezigen en tat den beid van het feest dr. Poels, wien we dankbaar zün, dat hij bet fonds heefit willen aanvaarden. Er zou bij de vele vrienden een gevoel van onvoldaan heid zijn geweest, indien zij hun dank niet op de een of andere wijze hadden mogen uiten. In naam van allen, ook van de afwezigen wemschte spreker den doctor geiluk en hoopte, dat diens priesterarbeid onder Gods zegen nog vele vruchten voor de toekomst moge dragen. (Luid. applaus.) In den breede ging spreker vervolgens de totstandkoming na van het dr. Poelsfonds. Onder de bescthenmheeren kwam de naam van een anderen grooten socialen werker, mgr. dr. Nolens voor, aan wiens nagedachtenis spreker eenige woorden wijdde. De beilangstelling voor het Fonds was geweldig. Het werk duurde eenige maanden, de opbrengst op bet oogen- biik bedraagt ruim 41.000. Deze som zal men ais het stamkapitaal beschouwen, er kan nog altijd bijgedragen worden, aldus spr., het adres is Dr. Poals-Fonds, Kerkrade. Het bedrag kwam tot stand door groote en kleine giften, d.6 namen ata^n in 3/lbum, dat zbA wordeoi aangeboden. Wt album is verrijkt met een soboone teekening van pnof. Adam van Rold.uc, Christus voorstellend, die Limburg bewaart. Spreker eindigde onder groote instemming met den wenseh, dat dr. Poels nog jaren lang voorzitter vain het bestuur van het Fonds moge zijn. Toespraak mgr. Bauduin. Dan was het woord aan mgr. dir. Bauduin ads vertegenwoordiger van Z.H. Exc. mgr. L. Schrijnen. Hij siprak ongeveer als volgt: De uitstekende gaven van geest en een krachtige gezondheid door God U gegeven hebt ge met de grootste edelmoedigheid en met eoht priesterlijken ijver en toewijding geheel gegeven aan uw taak van hoofdaalmoezenier van den Arbeid. Ook aan de wetenschap hadt u groote diensten kunnen bewijzen, maar de Goddelijke Voorzienigheid heeft u op andere wegen geleid. Op practisch terrain heeft zij u in de gelegen heid gesteld om veel te verrichten voor ons dierbaar Limburg. Ik ben gekomen, aldus spre ker, om uit naam van onzen bisschop te ver klaren dat Hij uwe diensten aan het bisdom bewezen ten volle erkent, ten zeerste waar deert en u heel innig dankbaar is. Voor een groot deel is het aan de priesters te danken dat het H. Geloof bewaard is in deze streken. Toch, indien niet tegelijkertijd was gezorgd voor de sociale werken, zouden de priesters ondanks hun ijver en toewijding er niet in ge slaagd zijn de mijnstreek zoo te behouden. De Bisschop heeft u een bewijs van zijn dankbaarheid willen geven door uw benoe ming tot Huisprellaat van Z.H. den Paus. Spre ker hoopte, dat deze onderscheiding van den jubilaris een aanmoediging zal zijn om zoo mogelijk nog harder te werken aan het heil d«r mijnstreek, nog vele lange jaren (lang ap plaus). Gezamenlijk werd nu gezongen Christus «rtrijder" waarna de minister-president jhr. Buys de Beerenbrouck het spreekgestoelte be steeg. Hulde minister Ruys de Beerenbrouck. Laait, zeide spreker, de leider der regeering n hartelijk, hartelijk mogen dankzeggen voor uw voorbed digen arbeid in de Nederlandsohe mijnstreek. Spreker komt thans tot hetgeen zoo zinrijk heden wordt aangeboden als het „Dr. Poels fonds". Men zou mogen zeggen: het is het vul potlood, waarmede .voorloopig onder uw be proefde aanwijzing ,,uw lijn kan worden door getrokken". Het was uw karakter eigen, steeds duidelijke en rechte lijnen te trekken. Met deze wees gij tevens de richting aan, in welke een hoogst belangrijk deel van „een" sociaal vraag stuk moet worden opgelost. Het vraagstuk van eien gezonde, passende ontwikkeling van die jonge krachten, die in de naaste- en laat ons hopen verre toekomst, het handartoeidende volk met een verstandigen geest zullen voor gaan. De uitbouw van Poels' Sociale studie weken in Roldue. De voortzetting van Poels' menschkundlige en menschwaardige opvattin gen omtrent de behoefte van ieder menscheu- kindde behoefte van zijn geest naast die van zijn lichaam om een volwaardig gemeenschaps lid te worden, waarbij handenarbeid in harmo nie komt met zijn geest as-arbeid, overeenkom stig de eischen van een waardigen staat en stand. Hier dringt zich het zinnebeeld van dit jubileumgeschenk weer onweerstaanbaar op. Want de vurige wenseh. waarmede ik zou wil len eindigen is deze: dat het dr. Poelsfonds tot in lengte van dagen mannen voor onze sociale beweging moge kweeke en afleveren, die de hun geboden gaven van ontwikkeling en beschaving zullen beantwoorden met offe rende liefde, voor hun zaak, met rijk plichts besef, met wijs verantwoordelijkheidsgevoel en met toewijding van een eenvoudig gebleven on- eelfzuchitig hart. Ik bedoel met drie woorden: „Mannen als Poels"!! (Luide instemming.) Nog werd het woord gevoerd door den com missaris der Koningin in Limburg mr. baron v. Hövell tot Westerflier, diie dr. Poels hul- «Jigde als priester, sociaal werker, wetenschap- MGR. DR. POELS peflijk leider, Limburger in zijn groote liefde voor dlit gewest, ras-echt Nederlander, dien gullen gastvrijen, voortreffelijken memsch. De heer Verwittigen, gouverneur van Bel gisch Limburg, bracht eerst een eere-saluut aan onzen minister-president, jhr. Ruys de Beerenbrouck en ontwikkelde vervolgen» in den breede, dat ook België veel verschuldigd isi aan dr. Poel». De heer de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, betoogde, dat dr. Poels in zich vereenigt: spreken, hooren, denken en doen Dr. Poels heeft gesproken om verstaan te worden en zoo duidelijk, dat de arbeider» bet hebben verstaan. De Duitsche Rijksdagafgevaardigde Joos en de burgemeester van Antwerpen mr. F. v. Cau- welaert voerden dan het woord. Met warme bewoordingen, waarin de groote liefdie van de bewoners van Venray voor hun grooten doctor uitkwamen, overhandigde de burgemeester van Venray, de beer v. d. Loo het album met handteekeningen van allen in Venray, die hebben bijgedragen voor het dr. Poelsfonds Niemand is achtergebleven. Toen de heeren Stins, voorzitter van den Ned R K Mijnwerkersbond en Jos. Maenen, voorzitter "van den Limb. R.K. Werkliedenband de rij van sprekers gesloten hadden, was het woord aan dir. Pools, die een ware ovatie in ontvangst bad te nemen. Dankwoord dr. Poels. Dr. Poels begon met op te biechten, dat hij tegen de huldiging heefit opgezien. Toen hij in de kranten las en toen hij hoorde, wat zoo juist gesproken werd, moest hij zich telkiems afvragen of het niet over een ander dan hem ging. Spre ker is allen dankbaar maar de arbeider» het meeste. Dr. Poels dankte van harte allen, die medie- hielpen om 't Fonds tot stand te brengen. Wan-" neer de moderne maatschappij ontkerstend is, dan is dit op wereldlijk terrein. Zij die hier Christus weer kunnen en moeten binnendragen zijn die leeken. Vooral onder de arbeiders zullen de overtuigde leekenapostelen opstaan. Want wanneer het er op aankomt kleur te bekennen en met moed den strijd aan te binden, dan doen dit voor alles de arbeiders. Met het zingen van „Aan U o Koning der Eeuwen", weird de schitterend geslaagde bij eenkomst gesloten, Noodzaak van de twee ontbrekende faculteiten. ProfDrerup. Bisschoppelijke aansporing. In „St. Jansklokken" schrijft Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, een opwekking aan de geloovigen, die weer spoedig gelegenheid zullen hebben bun jaax- lijkschen onmiebaren steun te schenken tot onderhoud en uitbreiding der R. K.-Universi- teit. Mgr. wijst erop, dat er geen enkele stand is die niet rechtstreeks en onrechtstreeks het grootste belang beeft voor zijn tijdelijk en eeuwig welzijn bij den bloei en den spoedigen uitbouw onzer R. K. Universiteit. „Zij tocb iezoo Mgr. ,4e „Alma Matei voor zonen en docbteiren uit alle stan den en haar invloed en baar R. K. weten schappelijke arbeid komen allen standen ten goede in de ruimste mate. Nu de malaise ook onze Universlteitsoollecte dreigt te benadeelen, ie er zoo luidt bet slot van bet schrijven van Z. H. Exc. „zeker alle reden voor elk Comité allereerst eens ernstig na te gaan, of zijn organisatie wel reglemen tair in orde is en verder, om te trachten door buitengewone activiteit zijn nadeelige door werking voor onze R. K. Universiteit te ver hinderen. Vooruit dan! Met moed begonnen en edelmoe dig en eensgezind dit groote werk weer doorge voerd: In nomiine Domini, felioiter! Onze R. K. Universiteit moet er komen, in baar volle uit breiding! Zoo spoedig mogelijk!" Ook Z. H. Exc. Mgr. Aengenent wijst in „St. Bavo" in een schrijven aan de ZeerEerw. hee ren Pastoors op het belang der jaarlijksehe in zameling en verzoekt hun dringent de aankon diging der verzameling te doen vergezeld gaan van een krachtige aankondiging. „Het eminente belang onzer Nijmeegsche Universiteit eischt zoo schrijft Mgr. dat wij alle krachten inspannen om haar tot steeds grooteren bloei te brengen. Daarom mag het zeker niet langer gebeuren, dat de opbrengst in Ons Diocees een belangrijk tekort aanwijst. Wij vertrouwen op de volle medewerking van Onze Pastoors". De president-curator van de Nijmeegsche Universiteit en oud-burgemeester van Nijme gen, mr. dr. van Schaeck Mathon is gistermor gen te Nijmegen overleden. COLLEGES IN PUBLICITEITSLEER. De heer W. N. van der Hout, toegelaten als privaat-docent in de publiciteitsleer bij de fa culteit van letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, zal zijn colleges aanvangen met een openbare les over het on derwerp „Publiciteit", op Maandag 19 October a.s. des middags om 4 uur, in het klein-audi- torium, Universiteitsgebouw, Domplein. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. De Reiger is Zaterdag om 6.27 uit Athene vertrokken en te 13.14 in Caïro aangekomen. Zondag vertrok dit K.L.M.-toesfel te 5.10 uit Caïro en arriveerde na een tusschemlaoding van 7.258.17 In Gaza om 15.26 te Bagdad. De „Specht", op weg naa.r Nederland is in verband met de terrein gesteldheid in Bangkok gebleven. De „Reiger" vertrok gisteren om 5.43 uit Bagdad en arriveerde na een tusschenlanding van 10.08 tot 11.01 te Bushir, om 16.30 uur in Djask. Gistermiddag vond in de bovenzaal van het Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen, onder vrij groote belangstelling, de overdracht plaats van het Rectoraat der R.K. Universi teit. De aftredende Rector-Magnificus Prof. Dr E. Drerup hield daarbij een rede, waaruit wij hieronder het belangrijkste laten volgen. Men behoort in het leven, aldus spr. altijd een zekere vaardigheid te bezitten om uit niets, ,of althans uit niet veel, toch iets te maken. Deze vaardigheid moet ook de Rector Magnificus der Nijmeegsche Universiteit heb ben, wil het hem gelukken met een tamelijk toonbaar jaarverslag zijn werkzaamheden te besluiten.. Na hef nogal stormach tige begin is onze Universiteit immers sinds meerdere jaren een stadium van rustige ontwikke ling ingetreden, waarin zich lechits weinig op vallends of be- merkendswaairds voordoet. Het we zen en de werk zaamheid eener Universiteit ligt nu eenmaal, g©. lijk reeds collega Hoogveld in zijn jaarverslag uh. voerig uiteengezet heeft, in den dagelijksohen plichtsgetrouwen arbeid van professoren en' studenten, Wanneer ik dus dit verslag met korte sta. tistische opgaven zou aanvullen, dan zoude ik aan de eiisohen van een doelmatig jaar verslag voldaan hebben. Zelfs zou ik mij dan niet onttrokken hebben aan den plicht de he- teekenis en de noodzakelijkheid van onze ka tholieke Universiteit ook breeder kringen duidelijk te maken. Geestelijken in het studen tencorps. Een verschijnsel stemt hier zeker tot na- denken. Behoorde n.l. van de eerste 32 docen ten slechts de kleinste helft tot den geestelij ken stand, thans is deze op zich al opvallende verhouding aldus veranderd dat van de 37 do centen ruim de meerderheid (20) al uit gees telijken bestaat. Wanneer men alleen de beide „wereldlijkefaculteiten beschouwt, werkten hier aanvankelijk slechts 7 geestelijke leer krachten bij een totaal van 24. Thans zijn het er 11 op een totaal van 28, waarvan 9 ordinarii bij een totaal van 18 (tegen 6 op 15 vroeger). De uitbreiding van het antal leerstoelen met 5 is bijgevolg uitsluitend het geestelijk element ten goede gekomen, wat trots alle hoog achting voor mijn geestelijke collega's en hun wetenschappelijk werk als een schreeuwen de wanverhouding betiteld moet worden en ook als een onderwerp van ernstige oezorgd- heid door de faculteiten gevoeld wordt. Tegen het vorig jaaT, dat met een totaal van 472 studenten (378 m., 94 vr.) sloot, is het totaal van 482 nog een kleine vooruitgang. Dit is echter uitsluitend de theologische faculteit te danken. De cijfers der letterkundige (241 tegen 246 van het vorig jaar) en der rechts geleerde faculteit (187 tegen 188) duiden zelfs al een kleinen achteruitgang aan van 6 stu denten, wat vooral zijn oorzaak vindt in het geringere aantal nieuw-ingesolirevenen (108 tegen 127 in 1929/30). Interessant tenslotte nog is de stand der ver schillende godsdiensten onder onze studen ten. Wellicht zal het voor buitenstaanders een verrassing zijn te vernemen, dat zich onder de 482 studenten niet minder don 28 d.i. 5.8 pot. nlet-katholieke bevinden. Uit deze cijfers, alsook in bet algemeen uit den stilstand in de letterkundige en rechtsge leerde faculteit blijkt, dat onze Universiteit het in den tegenwoordigen toestand mogelijk hoogtepunt bereikt heeft, dat over het geheel ook met het aantal bezoekers der andere Ne- derlandsche Universiteiten en de bijzondere ligging van Nijmegen overeenkomt. Te weinig Katholieken stu- deeren in ons land. Deze cijfers toonen dus aan, dat het inwen dig leven van onze Universiteit, gezond en wel, op normale hoogte staat. Maar beschouwen wij deze zelfde cijfers in het licht der godsdienst statistiek, dan kan de aanblik slechts droevig genoemd worden. Het aantal katholieke lee- fcen-studenten is nog geen 1000, d.i. hoogstens 13 pet. van het totaal aantal studenten in den lande, tegenover ongeveer 35 pot. katholieke bevolking. Het manco bedraagt dus niet min der dan ongeveer 2/3, terwijl in Duitschland volgens de nieuwste statistiek (zomer 1930) het katholieke deel der leekenstudenten geste gen was tot 24.2 pet. in vergelijking met een katholieke rijksbevolking van 32.4 pet., d.i. van het ge-middelde der katholieke rijksbevol king, tegen over ca. .1/3 in Nederland. Nu zien wij, dat onze Universiteit ruim een derde deel telt varn het totale aantal katholieke leekenstudenten in den lande. Daarbij zal de Universiteit minstens nog een derde tot zich trekken, als zij door oprichting der wis- en natuurkundige en medische faculteiten geheel voltooid is. Uitbreiding universiteit al lerdringendste eisch. Met vertrouwen kan men derhalve vaststel len, dat de katholieke Universiteit niet slechts naar haar structuur, maar tevens naar den aard barer bezoekers heden reeds de voor naamste draagster is van het intellectueels leekenelement in den opbouw van het Neder- landsche katholicisme en zij het in de toekomst nog in grootere mate zijn zal. Dit kan in theo logische kringen wellicht wantrouwen wekken: zeker is, dat als overal, ook in katholiek Ne derland, het katholieke volk zijn leiders meer en meer onder de intellectueele katholieke lee ken gaat zoeken. Wee het volk, dat hen daar niet vindt! Lof de Universiteit, die hen geven wil en geven kan! De conclusie ligt voor de hand: de snelst-mogelijke bouw eener wis- en natuurkundige en eener medische faculteit aan onze Universiteit is een dringende, ja, dé aller dringendste eisch voor de St. Radboudstichting niet alleen, maar voor het geheele katholieke Nederland. De hoogleeraren der toe komst. Maar geld is niet het eenige, waar het hier om gaat. Veel lastiger is, gelijk alle ter zake kundigen weten, het probleem van de komen de generatie der wetenschappelijke leerkrach ten aan onze Universiteit en der geschikte personen voor nieuw op te richten leerstoe len, die in vele gevallen zeker niet voorhan den zijn. Het dooeeren moet geleerd worden en meer nog het academlsch-wetenschappelijk werken, dat heden, meer dan ooit, de grond slag eener Universiteit is. Men moge dan over doceer- en leer-vrij-heid, die de moderne, niet- katholieke Universiteit als haar palladium hoog houdt, denken, gelijk men wil, over de geheele Unie is in ieder geval, en óók voor de katholieke Universiteit, het algemeen schema der 18eeuwsche Universiteit overwonnen, vol gens welk systeem ten slotte het doceeren niets anders werd dan het overleveren van traditie-wijsheid. Dus geschoolde krachten, die het begrip van moderne wetenschappelijke methodiek levendig voor oogen hehiben, zijn hier nood zakelijk. Men moet binnenlands de mogelijk heid voor jonge, begaafde katholieken schep pen, zich wetenschappelijk verder te kunnen ontwikkelen. Ook moet men er niet voor terugschrikken, gelijk men dit bij de oprioh- ting onzer Universiteit niet gedaan beeft, ka tholieke geleerden uit het buitenland op te roepen. De gemeenschappelijk katholieke overtuiging moet hier een sterkere band zijn, dan de vaak knellende banden der nationali teit, hoezeer ook het -streven naar leerkrach ten uit eigen volk natuurlijk en gerechtvaar digd moge heeten- Cijfers van 193031. Laten wij ons thans bezighouden met de wetenschappelijke resultaten, die onze Univer siteit in het afgeloopen jaar gehad heeft. Uit het aantal afgelegde examina blijkt ook thans nog een natuurlijke vooruitgang. Het aantal afgelegde examina bedroeg in de faculteit der godgeleerdheid totaal 10, in de faculteit van letteren en wijsbegeerte totaal 35; in de faculteit deT rechtsgeleerdheid be droeg het aantal examinandi; voor het can- didaatsexamen 43, waarvan 31 slaagden; voor het doctoraalexamen 41, waarvan 26 slaag den; tezamen dus 59 geslaagden. Veel geringer dan de drang naar examina, die toegang geven tot een maatschappelijke positie, bleek onder de studenten de drang naar zelfstandig, wetenschappelijk werk, een verschijnsel, dat niet alleen in ons land op gemerkt wordt. SpT. memoreert het gefinge aantal antwoor den, op prijsvragen door de Universiteit uit geschreven, binnengekomen. Op de in Juni '29 door den Senaat der Universiteit uitgeschre ven prijsvragen één in de theologische, 2 in de juridische en 2 in de litteraire faculteit, kwamen in het geheel 2 antwoorden binnen, Het totaal van 9 promoties aan onze Uni versiteit, waarvan 3 cum laude voor het eerst in alle drie faculteiten wijst in elk geval op een zekeren, zeer heugelijken opbloei van het wetenschappelijke leven, waardoor de Universiteit thans, hoewel steeds nog lang zaam genoeg, de wetenschappelijke vruchten van haar onderricht begint te plukken. De promoties, die in de eerste plaats nog de afsluiting zijn van den universitairen arbeid, staan tevens op een ander plan, n.1. dat van bet openbare leven. En ook hier hebben zich de werkzaamheden der Universiteit bevredi gend ontplooid. De universitaire plechtigheden gingen het normale niet te boven, daar geen bijzondere gelegenheden zich hebben voorgedaan. Herhaaldelijk was de Universiteit vertegen woordigd -bij groote feesten van andere, weten schappelijke instellingen. Na dank gebracht te hebben aan God, die het afgeloopen jaar zichtbaar de Universiteit met Zijn Zegen begunstigde, draagt spr. met eenige hartelijke woorden de Rectorale waar digheid aan zijn opvolger, prof dr. R. Jan sen O.P., over. Gistermiddag heeft in het groot auditorium der Leidsche Universiteit de rector magnificus, prof. dr. J. Ph. Vogel, alvorens de rectorale waardigheid over te dragen aan zijn opvolger, prof. dr. J. J. Blanksma het verslag uitge bracht van de lotgevallen der universiteit over den afgeloopen cursus. In Utrecht droeg gistermiddag de rector-magni ficus der Rijksuniversiteit jhr. prof. dr. B. C. de Savornin Lobman zijn ambt aan prof. Orn- stein over. De rector-magnificus van de gemeente-univer siteit te Amsterdam, prof. dr. J. D. van der Waals Jr., droeg gistermiddag 't rectoraat over aan zijn opvolger prof. Paul Scholten. Alvorens de rectorale waardigheid over te dragen aan zijn ambtgenoot prof. ir. H. Ter Meulen heeft gister die aftredende Rector Mag nificus prof. dr. ir. H. S. Hallo een rede gehou den, handelende over: de geschiedenis der Tech nische Hoogeschool 'in het afgeloopen studie jaar. Gisterenmiddag heeft prof. dr. H. J. Backer in de aula van de Groningsohe universiteit het rectoraat overgedragen aan den nieuwbenoem- den rector-magnificus prof. dr. A. G. Roos. Prof. IFeve. In Tilburg droeg gisteren prof. dr. F. Weve O. P. het rectoraat der R. K. Handelshaoge- school over aan zijn opvolger mr. E. Gimbrère, daarbij tevens een overzicht gevend van de lotgevallen van deze heel jonge, nog groeiende instelling. Honderdmaal, zoo zeide spr., wordt ons de belangstellende vraag gesteld Hoe gaat het met de Handels- hoogieechool Gaat ze vooruit? Hoeveel studen ten. komen er enz. En om die zelfde reden mag ik verwachten, dat de cijfers, die ik ga geven, al gaat het tenslotte maar over geringe getallen, interesse zullen wekken zulks niet om hun eigen belangrijkheid als wel veel meer daarom dat zij teekenen zijn van een normalen groei, bewijzen da|t bet onderhavige kindje kerngezond Is, goed uit de Muiten schiet en alle teekenen van normale vitaliteit vertoont een wolk van een kind, zooals men dat noemt. Daarmee is dan eigenlijk in den grond alles gezegd wat er te zeggen is. Pas als de jonge Handelshoogesohool langeren tijd zal staan ge worteld in het leven, mag men van haar ver wachten, dat zij een plaats van beiteekenis ln de Nederlandsche samenleving ls gaan Innemen. Het aantal volledig ingeschreven studenten bedroeg gedurende het eerste studiejaar der Hoogeschool (dus 1927-'28) 28. Het jaar daarop waren er 53, wat een aanwas beteekende van 25. Het daarop volgend jaar 80, dus een groei van 27. Het vierde, nu afgesloten studiejaar eindelijk bracht het eindcijfer van 91 volledig ingeschrevenen, een vermeerdering derhalve van 11. Dat dit vierde studiejaar slechts een aanwas van 11 ingeschrevenen vertoont, zou op het eerste oog een betrekkelijk sterken terug gang van den normalen groei doen vermoeden men bedenke echter, dat bij bijv. een jaarlijk- sohen aanwas van 25 studenten onmogelijk het cijfer na vier jaren kan gesteld worden op pl.m. 100. Immers is er altijd een zeker aantal studee renden dat de studie aan de hoogeschool afbreektzoo hebben van de 87 die in de eerste drie jaren werden ingeschreven elf hun studie niet voortgezet. Dit in aanmerking genomen is dus de groei van het aantal studeerenden gedu rende het laatste jaar geenszins ongewoon gering te achten, alhoewel het aantal voor het eerst volledig ingeschrevenen in het nu afgeloo pen jaar 22 bedroeg en daarmee bij de vorige jaren ten achter bleef want toen bedroeg dit cijfer resp. 28, 27 en 32. De malaise werkte voor het totaalcijfer der ingeschrevenen gunstig want daar zij het vinden van betrekkingen moeilijk maakt, is zij tevens oorzaak (en ziehier nu eens een gelukkig gevolg van de crisis dat het aantal dergenen die na het derde studiejaar, zeg na het eandi- daatsexamen, hun studie vervolgen en zich dus voor den doctoralen cursus laten inschrijven, gfooter wordt. Men zal zich er dan ook op moeten voorbereiden, dat in betere tijden bij een ongeveer gelijk blijven der eerste jaars- eijfers, het totaal afneemt, omdat te beginnen met het vierde jaar een hooger percentage dan thans de hoogeschool alsdan zal verlaten. Wij hebben dit laatste jaar naast de 22 die voor bet eeTste jaar werden ingesohreven 28 tweedejaarsstudenten gehad, 10 derdejaars en niet minder dan 22 vierdejaars. Van deze 91 volledig ingeschrevenen hebben er 18 als voorstudie het gymnasium gehad en het is gebleken dat de gymnasiale opleiding zeker in het geheel niet minder geschikt is voor toekomstige studeerenden der handelswe tenschappen. Naar de herkomst der verschillende provin cies beschouwd blijken de studenten voor het grootste meerendeel uit het Zuiden afkomstig te zijn en wel 55 uit Noord-Brabant en 20 uit Limburg 16 kwamen er uit de andere provin cies tezamen. Zoo voortgaande zal dus deze stichting van het katholieke Zuiden in steeds hoogere mate een bron van ontwikkeling en geestelijke beschaving speciaal voor deze gewes ten zijn zij zal daardoor de vruchten afwerpen, die de betoonde nobele mildheid van zooveel zuidelijke besturen ten volle verdient. Achttien studenten legden het candidaats- examen af, van wie er 16 slaagden; van de 28 candidaten oor het propaedeutisch examen slaagden er 25. Voorts slaagden 15 van de 18 candidaten voor het aanvullend examen boek houden; van de 4 voor het examen voortgezet boekhouden 2; voor Franseh s'aagden de 2 candidaten eveneens voor Spaansch; van de 4 candidaten voor Duitsch werd er een afgewe zen, terwijl voor Engelsch de eenige candidaat ook slaagde Wat de examens en derzelver effect in het algemeen aangaat, heeft de Senaat zich na uitvoerig overleg met de Ned. H. H. te Rotter dam en de faculteit der Handelswetenschappen aan de Gem. Universiteit te Amsterdam tege lijk met deze lichamen in een gelijkluidend schrijven tot den Minister gericht met het ver zoek het daarheen te willen leiden, dat einde lijk aan de examens van het Hooger Handels onderwijs de wettelijke bevoegdheden der ge wone universitaire graden worden toegekend. Na vervolgens o.m. de Rerum-Novarumher- denking te hebben gememoreerd en de stichting van het „Asselbergs-fonds", kwam spr. tot de hoogeschoolbibliotheek. Deze mocht zich regelmatig uitbreiden al blijft die uitbreiding bij de betrekkelijk be scheiden middelen die beschikbaar zijn (nog altijd ontbreekt alle rijkssubsidie) binnen ze kere perken. Speciale toezendingen zullen te zijner tijd in een afzonderlijk verslag vermeld worden, maar bier wilde spr. met groote er kentelijkheid, het feit memoreeren dat de zoo algemeen betreurde staatsman Z.Exc. mgr. dr. W. H. Nolens ons nog bij zijn leven en in den loop van het laatste j'aar een belangrijk dee! zijner bibliotheek afstond. Bij dezen naam zou ik, aldus spr., een oogenblik willen stilstaan. Niet zoozeer omdat met hem aan den Raad van Toezicht der Hoo geechool een zijner meest representatieve fl guren ontviel als wel om het feit, dat voor onze katholieke Handelshoogescbool de naam No. lens eigenlijk een program inhoudt. De harmo nische evenwichtige vorming van dezen be gaafden ïeider omvatte immers de elementen die naar onzen smaak en denkwijze, den sociaa.- econoom uitmaken, voor zoover deze zich niet enkel met vaktechniek wil tevreden stellen. De Engelsche admiraals Tyrwhitt, Field (lste rij). Brand en Waistell arriveeren te Londen voor de conferentie naar aanleU ding van de staking op de vloot% De beteekenis der filosofie. Ik zon de studenten dezer hoogesfchooi en ook de andere belangstellenden in dit verband speciaal nog eens willen wijzen vooreerst op de groote beteekenis eener meer wijsgeerige be schouwing der dingen waardoor bet oordeel over talrijke problemen ongemeen verdiept wordt en verhelderd. Het is on blijft de armoede van onzen tijd dat het zoovelen schort aan de juiste begrippen d.w.z. aan het weten van hetgeen de ouden noemden de „quidditas" der dingen, dat wat antwoord geeft op de vraag: wat is precies dit of dat; ook de goed en de zéér goed willenden lijden veelal aan dit defect als gevolg van hun gebrekkige vorming en van de heerschends mode. Welk gevaar ligt hier n/et in het bij zonder wanneer men zich wil bewegen op bet terrein van het practische economische en so ciale leven. Ban wordt er over de gewichtigste vragen der sociale politiek gepraat en beweerd zonder waar inzicht. Hoe wil men over het al of niet geoorloofde van vrijheidsbeperking en staatingrijpen, over de grenzen en rechten van den eigendom oor. deelen; hoe zal men zich teweer stellen tegen, over universalistische o£ fascistische tenden, zen, hoe kan men de zoo verschillende demo cratische stelsels en stroomingen en stellingen onderkennen zonder wijsgeerig begrip omtrent maatschappelijk geheel, individualiteit en bei der verhouding? En de zoozeer in het brandpunt staande vra gen omtrent kapitaal en kapitalisme, arbeid en medezeggenschap, vak-, bedrijfs- en beroeps organisatie. doelstelling en maatstaf der pro- duet ie, w.nstgieving en behoeftenibevrediging geen ervan laat zich oplossen of zelfs maar doelmatig behandelen zonder heldere begrip, pen, scherpe distincties fundamenteele nonnen. Wij met de levensbeschouwing, die hier wordt voorgestaan gaan veilig ook in de vragen der fundamenteele sociologie waar wij de groote grondgedachte van de „Philosophia perennis" volgen van Thomas Aquino. Genoeg over het belang van gezonde wijs. geerige vorming; ik moet aan het gezegde toe voegen dat voor de oplossing der sociaal-econo mische problemen vooral niet enkel wijsbegeer te maar ook kennis der economie noodzake lijk is. Economie en sociale her' vormers. Gij zult vinden dat dit vanzelf spreekt; als gij wat verder om u heen ziet zult gij gewaar worden dat er heel veel gepraat en geliefheb. berd wordt inzake sociaal-economische vraag stukken zonder dat ook maar elementaire ken nis der economie aanwezig is. Het is wel merk waardig aat men klaarblijkelijk bet recht schijnt te hebben op dit terrein zicb zonder voldoende scholing te bewegen: er is geen vak, dat zooveel door dilettanten betreden en bewerkt wordt als dat der sociale wetenschap pen, geen vak waar het zoo als vanzelfsprekend wordt beschouwd, dat ieder, die een vlot spre ker is, moet worden gehouden voor een meester. Ieder, die wat handig met moreele en theolo gische beginselen o iter eert. wordt geconsul teerd als het orakel, dat precies de euvelen van het heden weet aan te geven, dat de nieuwe maatschappij zal afschilderen en den weg er heen aanwijzen. Ik acht deze eigenaardige heb belijkheid van het publiek, zoowel als den durf van de betrokken leeraars een politiek gevaar. Dat spreekt van rente en kapitaal en weet ter. nauwernood geldrente van kapitaalrente en deze weer niet van ondernemersrente te onder scheiden. Dat boort problemen aan van loon- en levensstandaard, van winst en meerwaarde, van ruilwaarde en prijzen, besparing en over consumptie, van over. en onderproductie, zon der ook naar iets te vermoeden van de sa menhangen die daar achter liggen, van de fac toren, die daarop inwerken zonder zelfs maar een juiste voorstelling van die dingen te heb ben en zonder eenige kennis van de bergen literatuur, die daarover zijn geschreven. Ook zoo ontstaan de holle leuzen, zoo rijzen de onvervulbare eischen, de heetgebakerde hervormingsprograms, zoo vormen zich met de heiligste bedoelingen overigens de dema gogen, zoo groeien de valsche beschuldigin. gen en de animositeit. Alles wel beschouwd, mag dus een Hooge school gelijk, de onze gelden, althans in haren, opzet, voor een Tervulling van het program, dat in de naam Nolens is gelegen. Het onderwijs hier omvat de moraal filosofische en sociale vorming, gecombineerd met een gespecialiseerd economisch program; alleen of althans bij uit stek deze combinatie kan tot Iets gaafs en iets vruchtbaars leiden op bet terrein van bet so ciaal-economisch leven. Gij studenten, waardeert deze gelegenheid. DE VIJFDE PAROCHIE IN HILVERSUM Gisterenavond is de noodkerk der vijfde pa* irochie te Hilversu/m ingewijd door deken R» van den Hepgel waarna de installatie plaats had van pastoor de [Wit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5