EEN MOEILIJK BESLUIT. a,t rs >«-*». ZLZ r T0b^'^ IZTZ ,Tisstlink',hwft maikt.zyn werkMam^"^Ta;;nnrgï Sl/Ï "He?0' ,123 iD W» £*5oï Dr. nuyens-fonds. Om herhaling van oorlog te voorkomen Een waarschuwing met droevig resultaat Het was „uit" met de liefde DINSDAG 22 SEPTEMBER 193Ï NEDERLANDSCHE HANDELS- HOOGESCHOOL. Eerst na lang beraad werd de Amsterdamsche Beurs voor Maandag gesloten. Niet uit vrees voor eigen zwakheid. De pressie van buiten. DE STEMMING GEE NSZINS SOMBER Een rustige stemming op het Damrak. Men vreesde geen catastrophe in geval de han del zou zijn toegestaan. DE EFFECTENBEURS TE A'DAM HEDEN WEER GEOPEND DE NEDERLANDSCHE BANK EN DE PROLONGATIES. BIJZONDERE VERGADERING RIJKSCOMMISSIE VAN.ADVIES WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. DE EERSTE NEDERLAAG. EEN AARDIG GEVAL. ZONDERLINGE WIJZE VAN ZAKENDOEN DE SALARISVERLAGING. Actie van het R. K. Overheidspersoneel. TWEE KINDEREN TE WATER. Dr. R. Post. KATHOLIEK NEDERLAND EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. DOODELIJK ONGELUK AAN DEN HEMWEG. D BRUTALE ROOFOVERVAL. Huishoudster mishandeld, een oude landbouwer bedreigd. de vlucht geslagen. WAT ZEKER OPMERKELIJK IS DE FRAUDE AAN FINANCIEN. J VOOR „HERR DOCTOR" IS EEN „ZIENER" NOODIG ZONDERLING MAGNETISEUR. Ter gelegenheid van de overdracht van het rectoraat der Nederl. Handelshoogeschool te Rotterdam heeft de aftredende rector magni ficus, prif. dr. P. E. Verkade, gistermiddag een rede uitgesproken, waaraan het volgende is ontleend: Na maandenlange studie en besprekingen tusschen de besturende colleges, den senaat en de oud-docenten in de talen is door den raad van beheer met ingang van den komenden cursus het taal onderwijs aan de hoogeschool op nieuw ingesteld. De senaat juicht dit besluit van harte toe. Veel minder enthou siast is de senaat Gisteren waren de beurslokaien te A'dam den geheel en voormiddag bevolkt met een ^nrdiUaIlonderg °ng°w°? mettigte' van ^ursbezoekers, wijs welke niet toestand bespraken. Er waren voorstan ds, welke, niet- ders zoowel als tegenstanders van beursslui- ting onder hen. De eersten gaven echter het duidelijkst hun meening te kennen. Naarmate het tijdstip van den officleelen beurshandel naderde nam de spanning die er heerschte, merkbaar toet Tijdens de beraadslagingen van het beurs- estuur onthield men zich intusschen van iedere affaire. De gevreesde voor be u r sk oer sen kwamen gisteren dan ook niet tot stand. Er heerschte ondanks de tegenstaande de meest krachtige oppositie van de Prof. dr. P. E. Verkade. zÜl(3e van den se naat en van de gezamenlijke wederom benoemde docenten in de talen, door den raad van beheer op aavlea van curatoren is doorgezet. Spr. vermeldt daarna de mutaties in raad wn Ion B®r' *!6t °°1Iege van «storen, ]ezin. volmaakte rust op het Damrak, w bestaande spanning. et in 1929 opgerichte Nederlandsch Eco- En ook na kwart na één heerschte er rust. omisch Instituut, hetwelk gevestigd is in WeI bleef 0011 ieder als gewoonlijk op zijn x>ost. 6 rr™ ^er. i'ieKf&esehool, is in den loop "hoeken" waren zelfs nog duidelijk te ou- van 1930 met zijn werkzaamheden begonnen- derschedden. Er werd slecht- geen handel ge- de eerste publicaties zijn in Juli j,l. verschel dr€ven' nen- De „kansen" werden er echter te drukker Ook het in den aanvang van dit studie' om besproken. En irn deze besprekingen kwam door een aantal industrieelen opgerichte v in benemende mate de meening naar voren, nomisoh Instituut voor de T t) i- "ECO- I or- „^lfa ,\nd«r die verschernte waarvan tot directeur is ben^md^X l IBftfllin/Ir UUg tigd in toet gebouw der Hoogeschool 123 in 1928/'29 en~120 ia ven studenten bedroeg dit fear rw I jaars is ook ei„f hot aantal eerste- 'in eenige-jaren iT^^Z^ Sb?* r heerschende economische ma- volgens welke er zelfs onder de verscherpte omstandigheden geen vreee zou behoeven te worden gekoesterd voor het verloop van den geves- handel indien deze zou zijn toegestaan. Menigeena wist te vertellen van een aanzien lijke belangstelling welke bij het publiek bleek te bestaan voor verschillende fondsen, zij 't ook op lagere koersen dan die, welke Zaterdag J.I. werden geregistreerd. Doch op koersverliezen was men voorbereid. Men was echter van oordeel, dat deze geenszins catastrophale afme tingen zouden aannemen, want er was vraag en zoover tot kwart na één viel te overzien, toen men als gewoonlijk reeds zijn opdrachten naar de „hoeklieden" doorgaf, bleef het aanJbod bin- laise mag w s wuue economische mo- I Den 0pvaJleild beperkte grenzen- Het totaa.]01".-, ge,boelct' Is intusschen een feit, dat de stemming bedroe» tit volledige Ingeschrevenen hier ter beurze geenszins somber was. Dat er in 1928/'29 genovw 310 in 1929/'30 en 339 vertrouwen heerschte in de kracht van de eigen a positie. Er heerschte ook rust. Men was niet 21 ter 33 vrouwelijke studenten bedroeg nerveus. 3 er 33 in den voorafgaanden cursus. Een feit is 't ook, dat men zich hier te „6 16 ®nde de vooropleiding der studenten lande niet ongerust maakt. Men vertrouwt op hier de volgende gegevens worden de machtige positie van de banken, evenals op e rekt: Van het totaal aantal ingeschreve- het bevredigend, betrekkelijk altijd, lage bedrag nen kwam 42 pet. van de H.B.S. B en 46 pet. aan uitstaande prolongatie®, waarvoor het van H.B.S. A of handelsschool. In het vorig vereischte surplus tot dusverre in 't algemeen studiejaar waren deze percentages resp. 52 en vlot werd gefourneerd. Afgezien van andere 38 bei- Het is de eerste maal, dat het 'percen- factOTea welke daarop van invloed kunnen zijn, inga der laatstgenoemde categorie dat der Selo°ven wij daarom, dat het hier te lande be- eerstgenoemde heeft overschreden staande vertrouwen der heropening van de Voor het caodidaatsexamen inde handels Amsterdamsolle k®111'3 zal bespoedigen. Naar wij vernemen heeft het Bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel zich Maandagmiddag andermaal met de directie van de Nederlandsche Bank In verbinding gesteld teneinde te beraadslagen over het vraagstuk van het „overslulten" der aangezegde prolonga ties. Zooals bekend had de Nederlandsche Bank aan haar desbetreffend aanbod de voorwaarde verbonden, dat fio effectenbeurs geopend zou blijven. Nu zij op bevel van den Minister werd gesloten, waren dus nieuwe besprekingen nood zakelijk geworden. Uitreiking van de 5-jaarIijksche bekroning. In de senaatizaal van het gebouw der R. K. Universiteit te Nijmegen had gisterenmorgen een bijzondere vergadering plaats van het be stuur van het Nuyens-fonds ter uitreiking van de 5-jaarlijksche bekroning voor het beste katholieke Nederlandsche geschiedwerk. Voor do vergadering, die toegankelijk was voor genoodlgden, bestond uit historische krin gen groot» belangstelling. Van regeeringszijde pressie uitgeoefend. geen Wetens°bap bedroeg het aantal aangiften 151, voor het examen handelseconomie nog slechts !n totaal dus 156 (vorig jaar resp. 164 en totaaI m>- Van deze examens hadden resp L. e'd'W Z- 50 PCt (TOrig jaar 45 Pet) een gunstig verloop. Het percentage der geslaag deni fa de laatste jaren vrijwel constant en blijft dus bij voortduring te laag. Eén candi dal behaalde het diploma handelseconomie- koioniale richting. Aan het doctorale examen namen deel 41 candidaten, van wier er 31 of 76 pet. slaagden (vorig jaar waren deze cijfers- totaal aantal 44, geslaagd 29 of 66 pet) Dit jaar blijft dus een stijgende lijn in het percen tage der geslaagden vertoonen. Van de 31 ge daagden legden 5 het doctoraal examen staat kundig economische richting af. Het examen in de rekeningwetenschap (ac countancy) werd aan 8 candidaten afgenomen; 2 moesten worden afgewezen, zoodat 6 diplo ma's konden worden uitgereikt (vorig jaar 14 candidaten, 4 afgewezen). Het aantal gewone promoties was Iets gerin ger dan anderen jaren en bedroeg 6. waaron der één „snet lof". Uit het studentenleven valt te memoreeren de fusie van R.S.C. en Rott. Stud. Bond. Het Bureau voor Plaatsing van Afgestudeer den, onder leiding van ir. W. Leen dertz, zette ook dit jaar met succes zijn werkzaamheden voort. Niettegenstaande de economische depres sie is de vraag naar afgestudeerden dezer hoo geschool, vooral naar doctorandi, niet onbe vredigend te noemen. In den afgeloopen cur sus verleende het Bureau voor de eeTste maal zijn tussehenkomst aan studeerenden, die aan de verplichting van werkzaamheid in de prac- tijk gedurende vier weken wenschten te vol doen. Door bemiddeling van het Bureau werd een belangrijk aantal studenten geplaatst. Daarna droeg de rector magnificus op de gebruikelijke wijze het rectoraat over aan zijn opvolger prof. dr. N J. Polak. Hedenmorgen heeft het bestuur van de Ver eeniging voor den Effectenhandel opnieuw ver gaderd ter bespreking van den toestand in ver band met de financlee-le crisis In Engeland. Naar wij vernemen heeft het bestuur in dAse vergadering besloten dat er geen reden meer aanwezig is den minister van financiën te ver zoeken de Amsterdamsche effectenbeurs hedien te sluiten. De beur® zou dus heden weer gewoon worden geopend. Slechts de vroegbeurs vond niet plaats Naar in beurskringen verluidde, zou van ofti- cieele Engelsche zijde gisteren-morgen op het Ministerie van Financiën te den Haag het ver zoek zijn gedaan om gisteren de Amsterdam sche effectenbeurs gesloten te houden. Met dit verzoek is de Vereeniging voor den Effecten handel in kennis gesteld, het aan deze overla tend een besluit te nemen. Van pressie van de zijde der regeering was dus geen sprake. Zelf standig heeft de Vereeniging voor den Effec tenhandel dan ook haar besluit genomen na het voor en tegen van sluiting te hebben over wogen. Het gelijktijdig sluiten der beurzen in andere landen doet het vermoeden rijzen, dat van En- gelschen kant ook daar een overeenkomstig ver zoek is gedaan. Geen regeeringsmaatregelen tegen de baisse. Wij hebben in regeeringskringen eens geïn formeerd, of daar wellicht maatregelen werden overwogen om te voorkomen, dat door de scherpe daling der effectenkoersen door fond- senbezltters al te groote verliezen worden ge leden welke voor velen een financieele débftcle beteekenen. Men deelde ons mede, dat voor zulke regee ringsmaatregelen geen aanleiding bestaat. De koersen van obligaties houden goed stand, zoo dat degenen, die obligaties bezitten geen last van de koersfluctuaties hebben. De houders van aandeelen zullen het verstandigst doen hun be zit vast te houden en rustig af te wachten daar verwacht mag worden, dat er op den duur een koersherstel zal Intreden. Voor den speculatie- ven handel echter zijn deze koersdalingen in derdaad ruïneus, maar deze handel zal zelf het risico moeten dragen. Ten behoeve van hen kan de regeering geen maatregelen nemen ge steld al dat doeltreffende maatregelen moge lijk zouden zijn. Misschien zouden, aldus onze zegsman, maat regelen zijn te nemen bij ernstige inflatie ten gevolge van een scherpe daling van het Engel sche pond sterling. Maar deze is, nu de Engel sche regeering haar begrooting sluitend heeft weten te maken, niet te verwachten. In verband met het besluit tot sluiting van de Amsterdamsche effectenbeurs kan worden medegedeeld, dat de Haagsohe beurs gisteren nog geopend is geweest. Prinses Juliana krijgt een kleur. Meermalen heeft men er in aardige bericht jes reeds op gewezen, dat prinses Juliana het officieel kader waarin zij zich steeds bevindt, soms veel liever ruilt voor het vrij-zijn van den „gewonen mensch". „De Avondpost" vertelt over haar laatste be zoek aan de Kol. Tentoonstelling de volgende geschiedenis naar aanleiding van een hoffelijk- heidje van maarschalk Lyautey. ..Het weerzien (tusschen de prinses en den maarschalk) was hartelijk en ongedwongen en er ontstond dadelijk een "geanimeerd gesprek. Toen de maarschalk nu hoorde dat de Prinses ihet voornemen had om 's middags na de lunch nog wat op de tentoonstelling te blijven, ten einde ook enkele andere gebouwen te bezoeken, bood hij dadelijk aan om persoonlijk de Prinses rond te geleiden. En daar kreeg Prinses Juliana «en hoog kleurtjede toestand was pijnlijk. Vaarwel zoete droom, om eindelijk eens vrij te zijn en onopgemerkt te blijven. Toen wend de zij zich resoluut tot den Minister van Staat, dr. Fock, en in 't Nederlandsch klonk deze smeekbede: Hê toezegt u nu eens dat ik 't veel prettiger zoij, vinden om ln m'n eendje met mijn vriendinnen hier en daar rond te kijken" Z.E. Dr. Fock, met den tact van den fijnen diplomaat, in welgekozen woorden, heeft 't verzoek overgebracht. Iedereen glimlachte, de maarschalk begreep. De eerste en eenige neder laag, welke de onoverwinnelijke soldaat in zijn leven heeft geleden werd hem toegebracht door tra charmant Jong meisje. Mgr. Nolens herdacht. Zaterdagmiddag jl. hield de Rijkscommissie van Ad vies voor de Werk looshe id isverzekering haar 183e vergadering onder presidium van den plaatsvervangend voorzitter den heer H. de Bordes. Bij de opening vain de vergadering heeft deze met een sober woord prof. Nolens herdacht, die gedurende vele jaren de vergaderingen der oommissie op voorbeeldige wijze heeft geleid en aan wiens krachtige medewerking het mede is te danken, dat de werkloosheidsverzekering in ons land vasten voet heeft gekregen en tot zulk een groote expansie is gekomen. Onze commissie, aldus spr., verliest in dr. Nolens een voorzitter, dde niet zal zijn te ver vangen en het werk, dat wij hier hebben te verrichten en dat onze liefde en belangstelling heeft, heeft een machtigen beschermer verloren, die nimmer teleurstelde, doch alles gedaan heeft wat ln zijn vermogen was om onzen arbeid te doen slagen en die hier leg ik den nadruk op den grooten Invloed welken hij bezat, steeds onmiddellijk aanwendde om dat sociale werk te beschermen, wanneer, van welke wijze dan ook, die arbeid naar zijn meening werd belaagd en de daarmede gepaard gaande belangen zouden kpnnen worden geschaad. In den nevel der jaren zal voorzeker de herin nering aan Nolens niet verflauwen; Integendeel als een lichtende persoonlijkheid zal de betee- kenis van dezen hoog begaafden en nobelen mensch bij het voortschrijden van den tijd zich voor ons geestesoog zelfs scherper afteekenen en steeds duidelijker worden. Naast den blljvenden weemoed, aan het ster ven van dezen wijzen mensch verbonden, blijft de dankbaarheid, dat wij hem op onzen levens weg hebben ontmoet en met hem zoo vele jaren hebben mogen samenwerken. De leden hoorden dit staande aan en 't bleek uit den indruk, welken het maakte, dat deze woorden ook de gevoelens der leden weergaven. Hierna werd de agenda afgehandeld. EEN KWAADAARDIG KOOPMAN. Men meldt ons uit Den Haag; In de De Carpentiarstraat is door de politie aangehouden een 35-jarig koopman, woonachtig te Rotterdam, die langs de huizen ventte zon der de vereischte vergunning en onbeschoft op. trad en bedreigingen uitte, wanneer men niet van hem wilde koopeu. Zoo had hij aan een peroeel In de Theresiastraat, de dienstbode ge dreigd door een spiegel te zullen slaan en den zoon der bewoonster den nek te zullen om draaien, toen zij niets van hem wenschten te koopeu. Proces-verbaal is tegen hem opge maakt, Vanwege den Ned. R. K. Bond van Over heidspersoneel ,,St. Paulus" wordt het volgende medegedeeld: Donderdag a.s. komt de Centrale groep Rijks personeel van den Ned. R. K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus" te Amsterdam in vergadering bijeen ter bespreking van de in de Miliioenennota aangekondigde loonkorting. Vervolgens kan nog worden medegedeeld dat het bestuur van de R. K. Centrale van Burger lijk Overheidspersoneel Vrijdag samen komt ter bespreking van hetzelfde onderwerp. In de kringen van het R. K. Overheidsperso neel leeft sterk de gedachte, dat krachtige po gingen moeten worden aangewend ten einde te voorkomen dat de plannen der Regeering ten aanzien van de loonkorting worden doorgevoerd. Deze opvatting vindt vooral haar grond in het feit, dat sedert de vaststelling der loonen en salarissen in 1920 deze reeds een verlaging van 20 tot 25 pet. ondergingen. Scherp optreden van het A. C. O. P. Het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheiidspersoneel (A.C.O.P.) kwam Zaterdag in Amsterdam in vergadering bijeen ter bespreking van de regeeringsplan- nen betreffende salarisverlaging. Betoogd werd, dat het algemeene salarispeil bij het Rijk laag genoemd moet worden; de verslechteringen van de jar on 1923 en 1924 nog niet volledig zijn teniet gedaan en door dezen maatregel het Rijk het vrije bedrijf voorgaat in het aantasten van de arbeidsvoorwaarden en daardoor het streven van de particuliere werk gevers naar loonsverlaging aanmoedigt. Het comité besloot tot scherpe actie tegen de voorgenomen salariskorting. Op 17 October a.s. zullen in een groot aantal plaatsen openbare prates t verga d ar i n gen worden gehouden enj daarna in Den Haag een congres. Verder zal het comité overleg plegen met de S. D. Tweede Kamerfractie. Een meisje verdronken. In het volkstuinen complex aan den Spaarn- dammerdijk raakt eeen lM-jarig meisje op een moment, dat de ouders niet toezagen in de sloot. Eenige oogenbiikken later haalde men slechts een lijkje naar boven Met een auto van den G. G. D. is 't naar huis gebracht. Aan den Baarsjesiweg te Amsterdam viel een klein jongetje te water. Een juffrouw stapte 'n eind 't water in, doch niet ver genoeg. En verder gaan kon zij niet, omdat zij niet kon zwemmen. Een jeugdige hordeleider van een passeerende groep padvin ders sprong de vaart ln en slaagde er in het ventje op den Baarsjesweg terug te zetten. Het bestuur van helt Nuyensfonds, bestaan de uit dr. Gorris S.J. ,prof. dr. v. d. Heijden, prof. dr. Bram, pastoor W. Nolet en mr. C. Prlnzen, secretaris, had achter de bestuurstafel plaat® genomen. Doel en werkzaamheden van het fonds. Na een welkomstwoord aan de aanwezigen zette de voorzitter van het Nuyens-fonds, dr. Gorris, het ontstaan, het doel en de werkzaam heden van het fonds uiteen. Uit het overschot van de gelden der inzameling, in 1896 op initia tief van dr. Sohaepman gehouden tot het plaat sen van een gedenksteen voor den bekenden katholieken historicus dr. Nuyens, kwam in het jaar 1903 het Nuyens-fonds tot stand tot bevordering van de beoefening van de gesoliei- denis in het bijzonder de vaderlandsche ge schiedenis onder de katholieken in Nederland Het fonds trachit dit doel te bereiken le. door een belooning toe te kennen om de vijf jaar aan een geschrift door een Nederlan der in het Nederlandsch geschreven, dot het meest aan het doel der stichting beantwoordt; 2e door het uitschrijven van prijsvragen; 3e. door de uitgave te steunen van belang rijke Nederlandsche geschriften op historisch gebied. Terwijl het fonds met het uitschrijven van prijsvragen niet gelukkig Is geweest, werd de uitgave van vele werken alsook van tijdschrif ten op historisch gebied door zijn steun mogelijk gemaakt. Hierna bracht de secretaris, mr. C. Prlnzen, verslag uit van de werkzaamheden der jury ie veaiband met het toekennen der begrooting. De jury, bestaande uit dr. G. Brom, Pas toor W. Nolet en dr. Gorris S.J.„ heeft uit een 70-tal werken op historisch gebied door scherp toepassen van de statuten van het fonds een stemmig de bekroning toegekend aan het werk van dr. R. Post; ,De eigen kerken in het bis dom Utrecht", Dr. Post gehuldigd. De voorzitter reikte hierop het diploma aan dr. Poet uit en wensohte hierna dr. Post geluk in d® volgende rede: Er heeft, zegt spreker, eenmaal een nood kreet geklonken door de katholieke gelede ren: n.l. de rede van Poelhekke over het te kort der katholieken in de wetenschap. Door. alle stormen heen hadden wij ons aantal in de achttiende eeuw zien aangroeien, wat ons in de 19de eeuw een politieke macht bezorgde. Maar politieke macht zonder den adel der cultuur zou een gevaar beteekenen voor ons zelf en voor ons volk. Poelhekke wees er op wat wij misten en sedert is er op dat gebied doorgeha- merd door bevoegden en onbevoegden. Als spr. dan ook vandaag een ietwat optimistischer toon zal laten hooren zal hij misschien door sommi gen ter verantwoording worden geroepen. Ze ker hebben wü ons tekort nog niet ingehaald, maar liet begin is toob gemaakt, gelijk sprëker op het gebied der geschiedenis met zekerheid meent te mogen oonstateeren. Dit een enkelen keer uit te spreken lijkt spreker nuttig en noodlg. Zijn tekort kennen ls een kracht. Weten wat er voor hoop- en moedgevends in ons schuilt is een andere kracht. Welnu, op velerlei gebied zijn de katholieken de laatste decennia met ijver aan het werk getogen. Spreker herin nert aan het woord van dr. Nuyens eenmaal tot zijn liberale medestudenten gericht: „Dit hoop ik Jullie mijn leven lang te bewijzen, dat onze paapsotoe koppen door dezelfde zon ver warmd evengoed gevuld en op de proef gesteld kunnen worden als de uwe". Zoo is het inder daad. Het komt er slechts op aan hardnekkig te willen, zooals Nuyens. Het feit, dat de jury niet minder dan 70 zelf standige historische uitgaven van katholieke Nederlanders heeft moeten beoordeelen, legt van den groei der geschiedenisstudie en de aanvulling van het tekort sprekend getuigenis af. Van den anderen kant staan wij ook hier nog aan het begin. Ijverige werkers zijn er voldoende, grootmeesters als prof. Fruin ge weest is en dr. Nuyens by gunstige omstandig heden had kunnen worden, hebben wij nog niet. Als onder deze omstandigheden aan U de belooning ls toegekend, richt spreker zich tot dr. Post, dan is dit een teeken dat uw werk toch wel bijzondere kwaliteiten moet bezitten. Hoofdverdienste ls dat u voor onze vader landsche kerkgeschiedenis een geheel nieuw vraagstuk aan de o-rde hebt gesteld. Reeds lang waren in hef buitenland studies verricht over het instituut der kerken in privaat bezit. Hoe het daar hier mee stond, daarnaar had nog nooit iemand een systematisch en compleet onderzoek ingesteld. U heeft, dat gedaan en u kunt rustig vertrouwen, dat uw hoofdresul- taten blijvende wetenschappelijke waarde zul len beizitten. Spreker wil hieraan, na gewezen te hebben op de werkzaamheden van dr. Post die een wetenschappelijk werk met zijn volle dig leeraarschap aan het seminarie van Culem- borg en de totale reorganisatie van de daar aanwezige bibliotheek wist te vereenigen, nog toevoegen de verwachting, die hij van het werk van den bekroonde koestert en spreekt enkele wenschen uit, in verhand met het door dr. Post ontgonnen terrein. Spreker eindigt met de hoop uit te spreken, dat God het talent, de kracht en den arbeids- lust van prof. Post zal moge bewaren tot bloei van de katholieke geschiedschrijving ln Neder land. Hierna nam dT. Post het woord om donk te 'brengen aan den voorzitter van het Nuyens- fonds voor de vereerende woorden aan zijn adres gericht Nadat dir. Gorris de vergadering gestoten had kregen de aanwezigen gelegenheid om dr. Post met zijn bekroning geluk te wenschen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Massa-vergadering te Amsterdam. Meer dan twee millioen Nederlanders hebben in de stilte hunner kamers door onderteeke- ning der verklaring deelgenomen aan de actie van de Nederlandsche Dagbladpers. Dat is een voortreffelijke daad geweest, die actie van stuwend initiatief en van massale deelnemin... Maar de ontwapeningsconferentie moet in de komende maanden blijven het brandpunt van een machtig, doelbewust streven van alle vol keren, en van elk volk in al zijn geledingen Die conferentie moet resultaten brengen. Daar op kan niet aanhoudend en forsch genoeg wor den gehamerd. En het is goed, dat meerderen dit zeggen, ieder in zijn taal, ieder met zijn motiveering, ieder met zijn accent. Dan hebben ook wij, Katholieken, wat te zeggen in het groote machtige koor. Zoo begrijpen h«t anderen met ons. Zoo heeft ook de R. k. Vredesbond in Nederland het begrepen. Het gelukkig optreden in den aanvang van 1931 van de Unie van R. K. Studenitenvereemigingen in Nederland ten aanzien van een actie voor den wereldvrede heeft bij den R. K. Vredesbond gereede instem ming gevonden. Onder leiding van het hoofd bestuur is een comité van actie gevormd, waar in vertegenwoordigers van alle centrale R. K. organisaties zitting hebben. Met aller instem ming en medewerking is een actie voorbereid die wordt ingezet met een massavergadering in het Concertgebouw te Amsterdam, op Zater dag 26 September des avonds te 8.15 uur. De voorzitter van het hoofdbestuur van den R. K. Vredesbond, prof. dr. J. B. Kors O.P., zal de vergadering leiden. ,Wij Katholieken en de Ontwapeningsge dachte", dit algemeene onderwerp zal worden behandeld door een Franschman en Duitscher; in onze moedertaal door: mr. C. M. J. F. Gose- ling, voorzitter van het bestuur der R. K Staatspartij, lid van de Tweede Kamer. In de krachtige woorden van de motie, die dan zal worden voorgesteld, kan ieder mede uiting geven aan zijn vasten onverzettelijke!) wil; dat de Conferentie moet komen tot Ont wapeningsdaden! Die vergadering moet zijn de krachtige, forsche inzet van de verdere actie. In de maand October zal in samenwerking met de centrale organisaties in alie plaatsen des lands gelegenheid worden gegeven instem ming met de motie te betuigen. Tegelijkertijd zullen met medewerking dier organisaties en haar afdeelingen vooral door huisbezoek, handteekenlngen van ons Katho lieke volk in al zijn geledingen worden ver zameld. Begint met ons het werk op Zaterdag 26 September in het Concertgebouw te Amster dam. De kaartverkoop aldaar is onder leiding van de altijd parate Alg. R. K. Propagandaclub in vollen gang. Kaarten zijn te verkrijgen bij de R. K. Propagandaclubs en den Katholieken boekhandel. Man door een trein overreden. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisteren heeft op een rangeerterrein bij den Hemweg een doodelijk ongeluk plaats gehad. Omstreeks half acht was een locomotief meï een paar wagens ter hoogte van de kistenfa briek van v. d. Berg aan het rangeeren, op bet spoor, dat vlak langs het pad loopt. Op dit voetpad liep de 60-jarige houtvlotter B. uit da Houtrijkstraat naar zijn werk. Le man was schijnbaar in gedachten verdiept want langs de spoorbaan loopende zag hij den naderenden trein niet aankomen. Eenige rangeerders, dia op een der wagens stonden, riepen hem op een paar meter afstand toe op zij te gaan. Hierdoor schrok de man. met het gevolg, dat hij strui kelde en vlak voor den trein dwars over da rails viel. De wagens gingen over hem heen. Het slachtoffer werd dood onder den trein uit gehaald. De G. G. D. heeft het lijk naar een der ziekenhuizen gebracht. ZIJN MEISJE TE WATER GEWORPEN Zondag had op de Vijzelgracht te A'dam een merkwaardig voorval plaats, dat in de omge ving veel beroering verwekte. Men werd tn een® opgeschrikt, doordat een jongeman een meisje aangreep en het in heit grachtwater gooide. Dit speelde zich aan de stille zijde van. de gracht af. Twee voorbijgangers holden naar de reddingsbaak, welke, lang® de .brugleuning is gehangen en slaagden er in hiermede het meisje naar den walkant te halen. Blijkens de verklaring van den jongeman, die inmiddels gegrepen was en naar het politiebureau Stad houderskade gebracht, lag het volgende aan deze opzienbarend» gebeurtenis ten grondslag. Hij was 22 jaar en zond«r werk en zijn meisje slechts 16 lentes oud. Onderweg hadden bei den ruzie gekregen en de twist had een der gelijke vlucht genomen, dat het meisje den gladden ring van haar vinger trok en dien in het water wierp, ten teeken, dat zij het voor goed wenschte af te maken. Overmeesterd door zijn woede heeft de versmade minnaar daarop het meisje een duw gegeven en haar het symbool hunner verloving achterna ge worpen. e motie. De motie, welke bij deze vergadering zal worden voorgesteld, luidt als volgt: Bijna 2000 Nederlandsche mannen en vrou wen, in vergadering, belegd door den R. K. Vredesbond in Nederland, bijeen in het Concert gebouw te Amsterdam, op Zaterdag 26 Septem ber 1931: 1. Overwegende, dat thans, twaalf jaren na het einde van den oorlog, in de wereld nog geen werkelijke vrede heerscht, maar integen deel onrust en onzekerheid in ontstellende mate toenemen; 2. Overwegende, dat een ieder, als mensch en als Christen, verplicht is al zijn invloed aan te wenden om een herhaling van den onteeren- den oorlog te voorkomen, de stoffelijke macht der wapenen te vervangen door de zedelijks nacht van het recht en door de handhaving daarvan de voor alle volkeren noodzakelijke veiligheid te verzekeren en den vrede onder hen te bevestigen; 3. Overwegende, dat volgens de woorden van Benedictus XV de gelijktijdige en weder -zijdsche vermindering van bewapening daar toe onmisbare voorwaarde is; 4. Overwegende, dat verschillende staats lieden in volle bewustzijn van hun verantwoor delijkheid de waarschuwing hebben uitge sproken, dat mislukking der a.s. Ontwapenings conferentie niet minder dan een ramp voor de wereld zou beteekenen; geven èn persoonlijk èn als lid hunner volks gemeenschap, uiting aan hun vasten onverzet- telijken wil, dat de Ontwapeningsconferentie brenge onmiddelijke, daadwerkelijke en belang rijke vermindering van bewapening in al haar factoren en wel zóó, dat de wereld van de voortdurende oorlogsbedreiging bevrijd worde, en verwachten derhalve met de meeste stel ligbeid, dat de gedelegeerden ter Ontwapenings conferentie, iu het bewustzijn van hun zware verantwoordelijkheid tegenover het volk, dat zij vertegenwoordigen, en tegenover de gemeen schap der volken, dezen duidelijk uitgesproken wil in daden zullen omzetten. De daders na een worsteling op Zondagavond te ruim kwart over acht dron gen twee personen de woning binnen van dea 82-jarigen landbouwer van der Hout aan dea Heikant te Tilburg. De huishoudster werd door de mannen over vallen. Zij wierpen haar een touw om den hai3 en terwijl een der mannen haar met een mes bedreigde, eischten zij geld. De vrouw gaf hua vijf briefjes van tien gulden, die zij uit een kabinet haalde. Daarmede niet tevreden, dron gen de mannen verder het huis binnen, tot in de kamer, waar de bejaarde landbouwer ziek ta bed lag Zij bedreigden ook den man. De huis houdster wees daarop den mannen een in een hoek der kamer staanden trommel aan en toen de mannen zich daarheen begaven, trachtte zij te vluchten. De mannen achterhaalden haar echter en mishandelden haar opDieuw. Bij da worsteling die ontstond, werd een lamp stuk geslagen, op het lawaai waarvan een buurman kwam aanloopen. Toen hij de woning binnen ging, ontmoette hij daar de twee mannen, die haastig op de vlucht sloegen. Hij greep een van hen beet, doch deze zelde: „Er is hier een onge luk gebeurd, laat mij los, ik moet naar den dokter". In zijn verbouwereerdheid liet da buurman den man los, die natuurlijk weg liep. De politie werd gewaarschuwd en uitgebreide maatregelen werden door haar getroffen om beide mannen te achterhalen, netgeen evenwel tot dusverre nog niet mocht gelukken. Wat met de pijn in de borst verdween. Zaterdagmiddhg werd de heer C. K. te Rand- wijck door een „reizend magnetiseur" te zijnen huize behandeld. Toen de behandeling was afgelooipen bemerkte de patiënt dat met de pijn in de borst ook zijn gouden horloge met dito ketting en portemonnaie verdwenen wa ren. Vermoedelijk waren deze voorwerpen door de groote magnetische kracht aan de vingers van den medicijnman blijven vastzitten. Om zich hiervan te overtuigen begaf de gedupeer de zich naar de woning van „Herr Doctor" doch deze bleek op het opgegeven adres niet woon achtig te zijn, zoodat hij blijkbaar zijn adres.... abusief heeft opgegeven. Er za.l nu een ander» „ziener" n.l. de politie worden geraadpleegd, om de verloren voorwer. pen op te sporea. Herhaling na tien jaar Naar aanleiding van de mededeelingen betref fende de fraude aan het Departement van Financiën schrijft een wei-ingelichte aan „Het Volk": Het is een opmerkelijk feit, dat tien jaar ge leden precies hetzelfde is gebeurd met een commies aan dat departement. Deze schreef postchèques uit tot gefingeerde bedragen op gefingeerden naam, met gefingeerde declara- tiën als justificatoire bescheiden. Hij adres seerde de cheques aan een café-adres te Rob- terdam, haalde de stukken aldaar af en inde ze persoonlijk aan het postkantoor te Rotter dam. De Rekenkamer ontdekt dat niet, omdat men daar tevreden is wanneer eene betaling door een bewijsstuk is gedekt. Deze zaak ia toen gesust. De commies werd gedegradeerd tot adjunct-commies en overgeplaatst naar een ander bureau, aan welk bureau hij inmiddels is bevorderd tot commies. De betrokkene behoor de tot die aan de departementen van algemeen bestuur werkzame ambtenaren, welke machtige protectie genieten. Het is ergerlijk, dat nu al wedeT aan Finan ciën fraude van denzelïden aard kon plaats hebben aan hetzelfde bureau." Dat eens in de tien jaar een der vele ambte naren aan een departement zich misdraagt, ls betreurenswaardig, maar indirect toch ook een bewijs, dat ons ambtenarencorps zeer betrouw baar is. Dat eenzelfde soort vergrijp aan een zelfde afdeeling voorkomt, lijkt meer ergerlijk dan het is; immers men moet weten of andere afdeeilngen zulke kansen op misdragingen bieden. Iets anders ls wat over een ontrouw ambte naar wordt gemeld. Indien dit juist is, moge het al pleiten voor het mededoogen der Re geering, voor den goeden naam van het corps schijnt het toch beter, de daders van snik* vergrijpen ietwat minder mild Ie behandelen^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6