i mt 1 W X VAN G1GOTE DADEN EN GROOTE "I DONDERDAG 24 SEPTEMRFP 1931 HERFST. HOE DE OUDE EGYPTENAf REN HET AANLEGDEN! A "-•% 4"',-"C/n - fit VOOR MEISJES. u Groot missionaris. WISTEN JULLIE DAT? UIT AMERIKA. 'N DWERG ONDER DE STERREN,.. WERKSTUDENTEN... HET DROGEN VAN - PLANTEN. BUFFALO BILL. GEVAREN VAN DEN WEG. AAN AARDBEVING GEWOON... NIEUWE KNEPPUZLE. Oplossing vorig letterraadsel. NIEUW LETTERRAADSEL. x X x X Oplossing van den vorigen rebus.- ALLERLEI. HOE HEET DEZE VOGEL? Over Goethe's kleine gedicht„Ueber allen Gipfeln ist Ruhschrijft de beroemde G. Brandes, Deensch professor in de schoonheids leer, dat het tot de volmaaktste gedichten be hoort, die ooit op aarde zijn geschreven 1 Jullie hebt allemaal wel 'ns 'n afbeelding gezien van 'n gedenknaald of obelisk, zooals de oude Egypienaren die bouwden? Als je ooit nog eens in Rome komt em dat gun ik je van harte, dan zal je er op het Plein voor Sin' Pieter eentje zien staan en bij de Sint Jan van Lateranen staat er óók een, 30 M. hoog, ruim 2 M. breed en van 'n gewicht om niet mee te spotten. Maar je hoeft niet eens zóó ver te reizen om zoo'n Egyptisch monument te zien 'n reisje naar Parijs is al voldoende. Ga jé naar de „Place de la Concorde", het ruime plein vol stedenstandbeelden, waar leonine Lodewijk XVI werd onthoofd (1793) en zijne gemalin, Danton en Robespierre en Charlotte Corday en 'n paar duizend andere slachtoffers der revolutie méér. In het centrum van dit fraaie plein staat de obelisk van Lusor, afkomstig uit een tempel October I», T dezen steen komen kijken. Hoe zouden ze dat voor mekaar m»»» a ingenieurs? z0ifD "leKaar Krijgen, de er bii'toef 6 met &et hof MJÏÏ t T tWaaIf uur de manoeuvre S uit di^f!; M6t de vern"«ige hulpmid- En dan gaat hij verder „misschien kan men I dei' 0011 drie uifr ^tljds3 gewa^chen 1 ter wilder haats in één adem daarbij noemen: „Les San- niet3 bijzonders (van beteekenis 'tenminste! güots" van aul Verlaine (pl.m. 1896)". was voorgevallen; langzaam L statig kwlm het gevaarte neer op zijn voetstuk van graniet. aar hoe legden, zonder de moderne tech- mek de oude Egyptenaren dit aan c-, die trokken de obelisk niet in 'n boog om oog, maar ze lieten den steen eenvoudig zakken in 'n zandkuil dichtbij de plaats, waar ze hem hebben wilden. Alsvorens te kunnen zakken, moest het gevaarte natuurlijk eerst stijgen en dat gebeurde langs 'n flauwe hel ling met legers van slaven, touwen, rolblok- ken en wat er nog meer aan te pas kwam, opzichters, zweepen enz. Eenmaal hoog ge noeg, schoven ze de liggende obelisk over den rand van den zandkuil heen en dan begonnen ze van onderen het zand weg te spitten uit te voren aangelegde „kanalen". Je begrijpt wel, dat het zaakje daardoor vanzelf begon te zin ken. Wanneer al het zand was verwijderd, stond de obelisk precies op z'n voetstuk. Helling, kanalen, enz. werden weer opgeruimd aan slaven was daar nooit gebrek en de boel was keurig voor mekaar! 11. veeI «ver de Christenvervolging tZm Vertell6n 2«n- De „Koraan" schrijft den heiligen oorlog Djehad te- Je °®ë®loovlgen voor; hoe meer dooden, bedieliaressen onder hen, hoe beter, priesterhart van den eerwaarden Lavigerle er eTg ®ee begaan. De met bloed bespatte hulzen de ellende overal, het verdriet en de If^VPraken 0611 dle bem sterk out- roerüe. De „gezant van het Fransche mededoo- zo° werd hij daarginder genoemd, ln het Oosten meende niet beter te kunnen oen dan den Paus en den Franschen keizer Napoleon III op de hoogte te brengen van den vreeselijken toestand. van aul Verlaine (pl.m. 1896)" Hier is 't CHANSON D'AUTOMNE. Les sanglots longs Des violona De l'automne Blessent mon ooeur D'une langueur Monotone. Tout suffocant 1) Et blème 2), quand Sonne 1' heure, Je me eouviens Des jours anciens Et Je pleure. Et je m'en vals Au vent mauvais Qui m' emporte Desa, delè, Pareil ja Feuille morte. 1) hevig ontroerd. 2) zeer bleek. 0njV ..SABOTAGE" (spreek uit: sa-boo-td-zje) verifaan we het opzettelijk door de (stakende) arbeiders bederven van grondstoffen, gereed schappen, machines enz. om hun werkgever daardoor te benadeelen, zonder dat deze direct vat op hen krijgt. Het woord komt van het Fransche „Sabot" (spr.; sabóó), dat „klomp" beteekent. Bij de invoering der machines staken nl. de met werk loosheid bedreigde arbeiders hun klomp tus- schen de kamraderen, om daardoor het bedrijf schade toe te brmgen. Het KOMMIES-BROOD oftewel „kuchie" uit de kazerne, heeft 'n heele geschiedenis achter z'n rug, waarom het misschien wel eens 'n enkele maal taal gevonden wordt. De beroemde leger aanvoerder Wallenstein had veel voor zijn man nen over en nu bepaalde hij, dat er commissies moesten komen die ervoor te waken hadden, dat iedere soldaat op tijd z'n kuchie kreeg. Dat brood heette dan bij de militairen: „Kom- missionsbrot". Hoewel de duistere figuur van Wallenstein al bijna drie eeuwen van het we- reldtooneel is verdwenen hij werd 1634 te Eger door officieren verraderlijk overvallen en gedood hee het „Kommlssiens-brot" nog altijd zijn naam gehandhaafd. 'N DAALDER is 1.50 en 'n Rijks-daalder 'm pop meer. De eerste daalder was 'n gouden munt, die ten jare 1519 bij de mijnen van Joachimstal in Boihemen werd geslagen; 'n „Joachimsfaler Gulden" heette dat goudstuk, kortweg: Taler. Later ging die naam ook op andere muntstukken over; ,,'t hoedje van m'n zuster kost 'n daalder!" toen was 't al geen goudstuk meer.' De Amerikanen hebben er hun woord „dollar" van gemaakt, 2.50. Chicago (spr.: Tsji-kéA-go; g van gar son) was vóór honderd jaar nog maar 'n dorpje van 100 inwoners; thans telt het er als tweede stad der Vereenlgde Staten, bijna 3 millioen en is het tevens de grootste graanmarkt en de grootste slachthulsstad der heele wereld! De jonge staat der Vereenlgde Staten is de baby-staat Arizona, die kwam er pas in 1912 bij! In zijn wapen staat „Ditat Deus" wat zoo veel beteekent als „God maakt rijk". In de ,Baby-state" wordt goud, zilver en koper ge vonden, alsook wat lood en zink. Alabama is de katoenefaat; er wordt hard gewerkt en toch luidt de wapenspreuk: „Here we rest", hier blazen we uit! Los Angeles („de Engelen") ls door vrome Spanjaarden gesticht in Callfornië, de „Gou den Staat" of „El Dorado" (Goudland), naar 'het goud, dat er ln 1848 werd ontdekt. Eigen lijk noemden de ontdekkers de plaats: Nuel- stra Senora La Reina de Los Angeles, O. L, Vrouw Koningin der Engelen. Hier dicht bij ligt de film-stad Hollywood, die deel uitmaakt van de gemeente zooals Hoek van Holland b.v. van Rotterdam. De stad heeft 1.2 millioen inwoners, méér dan de 'Oalifornieche hoofd stad Sacramento. De hoofdstad van den „Juweel-Staat" Idaho heet Boise. De stad is in het bezit van een natuurlijke heetwater-bron, waar de stedelijke gebouwen mee worden verwarmd. Géén ande re stad ter wereld is zoo'n voordeeltje rijk! De dichtstbevolkte Staat is New-York met 12.5 millioen inwoners. De hoofdstad heet eveneens New-York, waar de meeste hun entree doen naar het „Beloofde Land" der Nieuwe Wereld. Het Vrijheldsstandbeeld „Statue of Liberty' verwelkomt de schepen bij hun binnen komst. De vijfde straat „fifth avenue" heeft de minste winkels „de groote, witte ■weg" great white way de prachtigste theaters, de belangrijkste Banken staan in „Wallstreet," het finantieele haTt der wereld De stad heeft 6.9 millioen inwoners! "ï- m (DOOR MEVROUW v. V.) We zullen voor den komenden winter eens een paar pantoffeltjes voor ons zelf gaan ma ken. Begin met den omtrek van je voet op 'n stuk stevig papier te teekenen. Knip den zool uit. Ziezoo dat ls al Iets. Nu het bovendeel. Teekening hiervoor, zooals lk aangeef; 'n rechthoek zoo lang als de zool. Verdeel de lengte ln vijven en neem voor de breedte drie van die deelen. Je krijgt dus een rechthoek van 3X5 ruitjes. Teeken hierin het figuur en knip het uit. Ons patroon is nu klaar. Kardinaal Lavigerie Den 21en December 1860 verliet hij de Le vant en reisde naar Rome. „In Gods Kerk", zeide hij, is slechts datgene gezegend, wat ook de Paus zou kunnen zegenen; „ik zal den ge in eemschappelijken Vader te Rome eens gaan zeggen, wat Zijn kinderen in het Oosten heb ben verduurd en wat ze in Frankrijk gedaan hebben om hen te ondersteunen!" Dat deed hij en met groote belangstelling moet Pius IX geluisterd hebben naar het levendig relaas van dien Fransch enmissionaris. Zéker heeft de nog jeugdige priester op het hart van duo Paus een uitnemenden indruk gemaakt, waait in Maart 1863 volgde reeds zijn benoeming. niet tot gras-pastoor droom zijner jongens- Jaren! maar tot bisschop der vesting Nancy. De wijding geschiedde te Rome. Het bisschop pelijk wapen, werd tin 'n pelikaan, de TO(j, die immers zijn jongen opkweekt met zijn eigen bloed, naar het volkssprookje, waartoe de roode kleuir van de snavelspita wel aanlei ding heeft gegeven. Dit duldde op het mede- doogen, dat iedere bisschop moet bezitten, een mededoogen, dat den wijdeling bij de bisschops wijding nog nadrukkelijk wordt onder het oog gebracht. „Als bisschop" luidde de eerste brief aan de geloovlgen van Nancy „voer ik slechts één banier, die van Jesus en van Zijn H. Kerk!" Het duurde niet lang, of de nieuwe bisschop, die het in het begin heusch niet makkelijk had, kreeg den bijnaam van ,,le graad (d.i. de groote) Charles!" Zelfs in de gevangenis was monseigneur populair; hij be zocht er de veroordeelden en liet er 'n paar vóór zich brengen, 'n moordenaar, 'n oplich ter en hij zei tot hen: „Kindertjes, hebt ver trouwen, want de goede God vergeeft alles aan hem, die zijn fout beweent en haar weer goedmaken wil. Willen jullie dat wei? Vooruit dan, geef me 'ns 'n stevige hand!" Zoo deden ze. De directeur geleidde den prelaat naar buiten: „Kom nog eens gauw terug, monseig neur, het is zoo goed de aanwezigheid van den Heven Heer te ervaren in heit huis van dein duivel!" Den blinden, die 'n uitvoering gaven voor hun bisschop, schonk hij zoo maar 'n piano. Véél heeft bisschop Lavigerie ook voor de studies der toekomstige priesters gedaan, hetgeen door zijn tijdgeinootein niet altoos vol doende werd gewaardeerd. In Nov. 1866 bevond de Bisschop van Nancy zich in de stad van dein H. Martinus, Tours. Er werd bij het graf van dezen vromen ridder een nieuw heiligdom gesticht, in tegenwoordig heid van veel hooge geestelijken. Des nachts droomde monseigneur, dat hij in een vreemd, ver land was, waar allemaal menschen van don kere gelaatskleur en met lange baarden liepen, die wat aan hem vroegen. Enkele dagen latei- kreeg deze droom een diepe beteekenis; de Re geering noodigde bisschop Lavigerie uit de plaats in te nemen van den overleden bisschop van Algiers, in de Fransche gelijknamige ko lonie van Noord-Afrika. „Deze zetel biedt vele bezwaren, maar die zullen iemand van Uw karakter stellig niet afschrikken" luidde de brief. Dat was 18 Nov. Reeds 'n dag later, na de H. Mis, schreef mgT. het antwoord: „U hadit mij een zetel kunnen aanbieden van méér aanzien dam Nancy; ik zou deze geweigerd hefbben. Maar ik ben bisschop geworden om me toe te wijden en op te offeren. Nu stelt gij mij een bisschopszetels voor moeilijker, minder ln aanzien dan de mijne, 'n zetel, die voor mij ver banning beteekent en afscheid van alles, wat mij dierbaar is. Ik neem nochtans het smarte lijk offer aan en ik zal niet aarzelen, wat dit mij ook koste. Zeg dat maar aan den keizer!" De Keizer was niet zoo erg met den bis- .r schop van Nancy ingenomen. Hij was bang, I je van laken of pluche. Werk dit op met een dat de prelaat, onbuigzaam, gewoon zijn stalen steekje van gekleurde wol. wil dóór te drijven, ruzie zou gaan maken met de Mohammeda&nsche bevolking der Fransche kolonie. Maar gelukkig, de Kardinaal van Lyon was erg oud, erg gebrekkig, erg afgeleefd, Zijne Eminentie had behoefte aan 'n helper, 'n coadjutor, die dan later veel kans ha.d even eens met het purper versierd te worden. Dat was iets beters voor mgT. Lavigerie, beter dan die missie van Africa. De Keizer liet den bis schop komen, schilderde hem het leven -tie Lyon tegen dat ln den vreemde, zins-peelde op den vlamroode kardinaalshoed en op nog véél meer; nfaar de glimlachjes van den neef van Napo leon I lieten Lavigerie koud; hij zou en moest naar zijn nieuwe aartsbisdom over de Middel- landsche Zee, en hij sloeg eeerbiedlg, maar vol strekt Ly-om a£. 12 Jan. 1867 werd hij benoemd; 14 Januari stond het nieuws in die „Moniteur", de staatscourant. De geestelijkheid van Nancy verzocht den keizer op dit besluit terug te ko men; allen gezamenlijk bra?hten de pastoors een bezoek aan hun Bisschop om hem hetzelfde te vragen. Het haatte niet. 15 Mei 1867 landde de beroemde Apostel van Afrika te Algiers, in zijn nieuwe missie. is ons zonnetje, want d'r zijn sterren, die ee* middellijn hebben 230 x zoo lang Bete-lgeuz» in Orion en zelfs tot 400 x z0° lans als die van de zon (Antares). Ook met de hitte op de zon is het niet veel gedaan: 5320 centi graden, terwijl er hemellichamen zijn met 'n temperatuur van 20.000, ja tot 30.000 graden!! Geleerden hebben berekend, dat de zonne warmte langzaam aan geringer wordt. Maar tot onze geruststelling voegen zij er aan toe, dat ze nog voor millioenen jaren het leven op aarde kan bestralen. Voorloopig hoeft nie mand dus beangst te zijn..1 vindt men veel in Duitschland. Zeker, onze studenten zitten óók lang niet stil, maar de meesten van hen hoeven niets anders te doen dante studeeren, en dat is dikwijls al zwaar genoeg. De werk-studenten, die ik bedoel, spelen 's avonds voor bediende, kellner, nacht waker enz. Alleen al aan de hoogeschool van München waren er tijdens den afgeloopen cur sus 700, die in de vacantie werk zochten. 30 konden slechts 'n vaste plaats krijgen. Eén studente verhuurde zich in de Allgau als stal- melsje. Het mééste verdienden de studs nog als getuigen bij huwelijken, dikwijls van door reizende paren en dan werden ze vaak op 't diner verzocht, ook wel als kransdragers bij begrafenissen. Die muziek maken konden ver dienden het langst en het meest. De zool maken we van touw in heen en weer gaande toeren van vaste steken. Steeds ln de belde lussen bij 't haken van een vorlgen toer steken. Denk er om, -telkens meten met het patroon. Is de zool zoover klaar dan wordt een rand vaste steken om den heelen zool gewerkt. 't Is dus goed om den zool zelf iets kleiner te haken dan het patroon. De heele rondte krijgt een rand van kettingsteken waarvan aan de bovenste lus met een overhandsche steek 't schoentje kan worden gehecht, opdat de over han-dsche steken vooral niet aan den grond raken kunnen. Maak er een apart bln-nenzooltje In van een stuk karton aan belde zijden bekleed met 'n wollen lapje. Het bovengedeelte knip Zoo heel lang duurt het helaas niet meer, of de kille herfstwinden en de donkere winter komen ons van onze bloemen-vrlenden be- rooven Om nog wat fleur en herinnering ln huis te houden, moeten we nu al onze maat regelen nemen voor een droogbouquet, met de daarnaast voorkomende grassen en vruchten. De blauwe distel, de Statice met gele, blauwe, rozeroode en witte trossen of schermen, de Kennen we allemaal wel 1 Maar, dat hij werkelijk gelééfd heeft, weten we dat ook In de buurt der Noord-Amerikaansche stad Denver, hoofdplaats van den staat Colorado en bijgenaamd „de Koningin der prairie", ligt een heuvel, „Luck det mountains". Op den top van dezen heuvel bevindt zich Buffalo Bill's graf. Niet zonder bedoeling ligt deze koene rui ter begraven aan den rand der bergen, die eens zijn strijd- en jachtterrein vormden. In de buurt ervan 't naar hem genoemde museum, dat nog allerlei herinneringen aan den vijand der ver drongen Indianen bewaartden eersten In dianen-scalp, dien hij buitmaakte met de groote arendsveeren van wel 'n hoofdman, tomahawks, pijlen, bogen, lansen en nog veel meer. Buffalo Bill's oorlogsdracht en jagerskleeding, zijn wa pens, zadeltuig, zijn lasso's en eeresabel man- keeren nietOveral hangen schilderijen, die hem als ruiter voorstellen, groot, machtig en vooral niet benauwd. De vlag der Vereenlgde Staten met haar sterren en strepen waalt over het eenzame graf van den man, die den onder gang der Indianen, de opkomst van Denver en den wereldoorlog beleefde en toen naar Europa toog om zich daar ook eens te ver- toonen I (Wordt vervolgd.) LEIPZIG komt van 'n woord „lipa", linde, en heet dus eigenlijk: linde-stad.' DRESDEN (Dreesden, hoor.', niet: d-res-den) van „drezda", bosch, dus: Woud-stad! KOBLENZ van „Con- fluentes", samenvloeiing, nl. van Rijn en Moe zel. Prins Hendrik komt uit Sparrenland, Schwerin, want „Swierc" beteekent: spar. Jantje heeft 'n banaan gegeten en den bcMJ ■00 maar op straat gegoed 4. zijn de Japanneezen. Die zijn in hun midden aan de orde van den dog! In 'n tijdperk van 18851894 werden er door de seismografen 1) aldaar 12.700 genoteerd en van 19021907 per laar 'n 1605! Meestal loopt het met 'n tam en kalm schokje af! Groote ongelukken komen er niet bij voor; tusschen 1601 en 1898 waren er slechts 108 met 'n bedenkelijk kantje, maar die van 1703 kostte aan 200.000 gele broeders het leven en die van 1891 aan 7000. Het ls op den aardbodem nergens zoo roerig als ln het Eilandenrijk aan de Japanscbe Zee en daar is dan ook de studie der aardbevingen wetenschappelijk begonnen. De grond beeft het meest aan de zijde van den Stillen Oceaan, diie al spoedig dichtbij de kust 'n 8000 meter diep wordt. Op deze steile helling ontstaan 16 bevingen tegen één aan den kant der Japan- sche Zee, die ondiep is! Ongelukken worden by aardbevingen het meest veroorzaakt door het Instorten van hut zen en gebouwen. Nu zijn de Japansche wonin gen luchtig genoeg gebouwd, maar zij vatten erg gemakkelijk vlam, zoodat men in latere jaren zijn toevlucht tot stalen constructies heeft genomen. Men hoopt het nog eens zoo ver te brengen, dat men 'n aardbeving kan voorspellen, zooale we thans, zij het met vraag- lijk succes, 'n regenbui voorspellen of 'n storm. De zwakke plekken in den aardkorst moeten dan duchtig bestudeerd worden natuurlijk. In 1922 voorspelde professor Omon zware schok ken in Japan gedurende de eerste tien jaar. De ergste aardbeving uit onze dagen was die van Messina in 1908, waarbij 100.000 menechen hun leven verloren. De stad bedoeld in de opgave van vorlgen keer, was Venlo, waar wijlen Monseigneur Nolens werd begraven. Van elk der bovenstaande stukken knippen we twee. Wat kun je daar dan van leggen Oplossing den anderen keer. Abd el Kader. 1 helft van A. P. A; 2 abd, „knecht"; 3 abdis; 4 af gever; 5 bewailing; 6 bruikbaar; 7 gejaagd; 8 reden; 9 eer 10 de r. Het geheel stelt voor met naam en voornaam 'n Fransch dichter, die op deze bladzij wordt genoemd. X 1 2 X 3 X 4 X 5 X 8 X 7 8 X 1 9 10 11 X 12 Van 112: voornaam (voluit) en naam. 1 teeken voor „zacht" ln de muziek; 2 naam van een aantal rivieren in Duitsch land en Zwitserland; 3 vrijgevig, royaal; 4 groote, grove zakken; 5 het ter markt brengen van koopwaren; 6 droesem, moer, neerslag, bezinksel; 7 bekwaam, bedreven; wordt vaak van soldaten gezegd; 8 episch dichtstuk, dat 'n romantisch voorval behandelt. 9 et haar om de kin. 10 nog 'n keer 1 11 meisjes-voornaam, van Gezina of zoo. 12 rrr derde toon der toonschaal. KENNIS IS VEEL, MAAR NIET ALLES; DE WEZENLIJKE WAARDE VAN DEN MENSCH LIGT IN ZIJN GEMOED. 1) Seismograaf:, 'n toestol, dat aardbevingen registreert, 't Griekseh „Seismoe" beteekent aardbeving; seio: schudden, beven. Bennek ofrv. nsemrujen. fraaie, hangende bloemen van de rhodanthe, de groote bruine, gele en witte helichrysum, hooge planten met ruw blad en grove bloemen immortellen kunnen daartoe allemaal dienen. Waarschijnlijk kennen Jullie ook wel dat fijne, witte bloempje, dat zoo vaak voor bloemwerken wordt gebruikt, gypsophila of sluierkruld? Niet? Dan toch zeker de lila papierbloem en de blauwe kogel-amazant? Denk ook eens aan de lampionplant, de Judas penning, 't Juffertje in 't groen, 't wollegras, 't pampasgras, het trllgras, mooi materiaal voor een schitterend droog-bouquet. Deze bloemen worden afgesneden wanneer ze volop in bloei staan en het liefst op een zonnigen dag. Blaadjes er af, te ver uitge bloeide bloemen verwijderen; bij den zeedistel, zilver-, dolk- en driedistel blijven de blaadjes om de bloem zitten, alsook bij den kaardebol. Maak er nu kleine, luchtige bosjes van en hang die op een frisch, droog en donker gedeelte van het huis. De takken van de lampion-plant worden, van hun blad ontdaan, gedurende kor ten tijd omgekeerd opgehangen; bij judaspen ning wordt ook de zaadkuid verwijderd. De lampions mogen daar denk ik nog net aan.' alleen dan geplukt worden, wanneer ze goed oranje getint zjjn; langer dan drie weken moet je ze maar niet laten hangen, anders lijdt de kleur te veel en bestaat er kans, dat de bossen te stoffig zijn, hetgeen soms lastig te verhelpen Is. Wanneer nu de tijd is aangebroken om al die gedroogde kruiden een plaatsje te geven, denk dan eens aan tlnwérk, gemberpotten, Duitsche bierpullen en de kartonnen vaasjes voor lage en middelmatig-hooge bouquetjes, die jullie op de slöjdles maken! Heele groote bossen kunnen bijv, ln een oude, koperen, ge deukte of gelapte melkkan. In het huis, waar k thans mijn kamer heb, staat zoo'n bouquet ln zoo'n kan, dorre beukebladeren er óók tusschen, en het geheel op een ouderwetschen, kleurigen omslagdoek; nooit kan ik daar voor bijkomen, of 'k blijf even staan! Tusschen twee haakjes: tomaten op 'n tinnen schaal doen 't ook zoo éénlg mooi. Vóór het rangschikken moeten jullie eerst wat droog zand onder ln de vaas doen, dan staat het zaakje steviger en kan alles vlotter en losser geschikt worden. Voor lage vaasjes kies ik altijd uit dolkdistel, papierbloem, bruidssluier, rhodanthe en zonnestroobloem. Hooge vazen verlangen zeedistel, judaspenning, lampions goudstroobloem, forsclue takkken van bruidssluier en kogeldistel. Nou heb ik jullie aardig op pad geholpen, geloof ik! Veel succes1 DE ESKIMO'S gelooven, dat gestorvenen weer tot nieuw leven opstaan zoodra 'n kind hun naam krijgt. Daarom geven zij den pas geboren kindertjes grnag den naam van 'n overleden familielid. Is dit gebeurd, dan wordt om den doode niet meer geschreid, want nu d ls hij niet langer dood Klappen krijgen daar om de kleine eskimo-tjes nieit, want wie zou nu graag zijn eigen vader of moeder of ocwn of tante slaan 'n Kind is heilig voor de Eskimo's. „Zoo komt het dan ook dat er geen slechter opgevoede en verwender kinderen zijn dan Eskimo-jongens en -meisjes", schrijft de Poolreiziger dr. Knud Rasmussen. HET POLO-SPEL komt uit Perzlë, waar het door de ruiters wend beoefend. De eerste Engel- sche regimenten, die uit lndië terugkeerden naar hun vaderland, hebben het daar ingevoerd f1871). Geleidelijk leerden ze het kennen in Frankrijk en Spanje ex-koning Alfons was er een groot beoefenaar van. Paard en ruiter moeten beide eerste-klas zijn Het spel wordt gespeeld vier tegen vier, waaronder twee doel- verdedlgers de scheidsrechter zit natuurlijk ook te paard. De bal is van wit bamboe, en erg hard ln Tibet noemen ze zoo'n bal „poe- loe" misschien zijn ze zóó aan het woord „polo" voor hockey-te-paard (water-polo polo op schaatsen) gekomen 1 DE GROOTSTE ZEESLAGEN, die ooit gele verd zijn, zijn die van Salamls, de Vierdaagsche zeeslag en de slag bij het Skagerrak. Salamis ligt in de buurt van Athene. Hier werd 20 Sept. 480 v. Chr. de beroemde slag geleverd tusechen 370 Grieksche schepen onder Themistocles en de Perzen onder koning Xerxes' broeder Ariabignes. Xerxes zelf sloeg aan bet strand, op 'n rotsblok, het gevecht gade. T-oen hij bemerkte, dat 'n paar honderd zijner schepen ten gronde waren gegaan, trok hij zich van spijt de haren uit het hoofd en verscheurde zijn kleerende gevluchte kapiteins liet hij des avonds nog dooden. Door deze nederlaag was de Perzische koning gedwongen terug te keeren zijn leger bleef. Den vier-daagschen-zeeslag kennen we vol doende uit heit leven van den grootsten admi raal, die ooit geleefd heeft, Miehiel de Ruyter (Juni 1666) tegen Ruprecht von der Pfaltz en Monck, aan den kant der Engelsok011 Den vierden dag liet de Ruyter de „bloedvlag" hijschen „los op den vijand". Het Skagerrak-gevecht was in den rampzali gen wereld-oorlog (19141918) tusschen de Engelsehen en de Dultschers. Hoewel de Duit sche vloot zich voor de overmacht terug trok, bracht zij den Engelschen toch verschrikkelijke verliezen toe. (Mei 1916). We willen hopen, dat het voor goed bij deze drie bekendste zeeslag011 klijft Nu de laatste vogel Is komen neerstrijken, verwacht ik van dit smakelijk diertje en zijn vier voorvliegers aan mijn adres, postbus 8 te Hilversum, de namen het liefst op 'n brief kaart. Onder de goeie oplossers wordt 'n mooi boek verloot. Het moet vliegensvlug gaan, want den vol genden keer geef lk de oplossing al; wat daarna binnen komt, telt alleen maar mee voor spek en boonen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10