A LEGEROEFENINGEN 1931. - 9 MARINEMANOEUVRES IN HET NOORDERERONTIER DE KON. FAMILIE IN AMSTERDAM y HET SPEL VAN ROOD EN BLAUW. i nnNDF.RP.AG 24 SEPTEMBER 1931 Het Wilhelmus overstemt de Internationale. HARTELIJKE BELANGSTELLING- SLINGERPROEVEN" OP RUWE ZEE. Dwars door de mijnen in het Schulpergat. de werkloosheidsverzekering. M. A. J. VAN LIEMPT f. Zigzagvaart, GEVECHT MET EEN STROOPER. iü® OORLOG IN DEN ACHTERHOEK. vAN-mLKEMBURG'S-' LEEUWARDEN ZIJ HADDEN ZICH LATEN INSLUITEN BOTSING TUSSCHEN AUTO EN FIETS. Men me-ldt ons uit elementen Er waren gisterenK<JIliiifclHfee Familie, die bij den intocht vaa optreden. Dat was in de als spelbrekers 1 traditioneele oranje-zonnetje. datSde traditie verbrak en na den geheelen dag gescJenen te hebben, juist tegen ver uur voor- goed verdween. Dan waren er de communisten, f. iaar met eenige honderden het midden- d eite van den Dam badden bezet' raaar di6 ff eTenmin de stemming van de duizenden Am sterdammers konden verstoren als het deser terende oranje-zonnetje. De politie had gron dige maatregelen getroffen om den heeren wat ontzag in te boezemen. Overigens was het het gewone tooneel van an dere jaren. De Dam vol menschen, langs het Damrak driedubbele rijen en op het perron van het Centraal-Station de gewone burgerlijke en militaire autoriteiten, waaronder we stations chef Muller voor het eerst misten. Zijn plaa s werd ingenomen door den heer J. Busque waarnemend stationschef. De aankomst. Om 4.19 stopt de Koninklijke trein voor de wachtkamer. H. M. en de Prinses worden be groet door Z. K. H. Prins Hendrik, die reeds eerder in de hoofdstad is gekomen. Buiten wachten de rijtuigen met de bekende roode- calèche met „de twee" gereden. De Koninklijke Familie stijgt in, het gevolg neemt plaats m de overige rijtuigen (het valt op, dat het jaar minder groot is dan anders), de cavaleris ten, bereden afdeeling van de 2e cpmpa° Politietroepen, zwenken, in matigen dra het 't Damrak op. Op den Dam- Op den Dam heeft de politie reeds lapS van tevoren alles afgezet.Toch komt er po - niemand die er iets aan heeft kunnen doen een vreemdsoortige stoet den c zetten. Voorop een leege auto met een g band, daarachter een motor met zijspan van verkeerspolitie gevolgd door een leegen o auto. De chauffeur van den gele-bandwagen roept herhaaldelijk „Rood Front". Nieaiand merkt het bijna. De stoet rijdt langs het Pa e en verdwijnt door de Paleisstraat even raacisei- achtig als hij gekomen is. Even later zwenkt de Koninklijke stoet den Dam op. Meester Vincent speelt het Wil de muziek van het 5e Regiment n speelt het ook. De Dam schalt ervan. sehen alles door hoort men de „Intern3- en tusschen de handen, zakdoeken die in de hoogte gaan, zijn ook TU1® De manschappen van de Schoo vo officieren, die onder commando valkapRei^ A. Langenhagen, de eere-wac P betrokken hebben, presenteeren het -ewew. het eere-escorte de sabels en het publiek juicht Jang en hartelijk. Begroeting echt gemeend. Ook als de Koninklijke Familie op het balc-on verschijnt is de begroeting tusschen Haar en de Amsterdammers echt gemeend. Natuurlijk trachten de communisten nog luider de Inter nationale te schreeuwen, maar even natuur lijk beschouwen de anderen het, dat zij het Wil helmus met nog wat meer brio inzetten. Dan is het afgeloopen. De Koningin is naar binnen, de afzetting wordt opgeheven, de ruiters en de infanteristen rukken successievelijk in. De Dam blijft druk, zal het een week lang blij ven. Er is eindelijk weer eens iets anders te zien op ons oudste en voornaamste plein, dan menschen, die maken, dat zij er zoo gauw mo gelijk weer vanaf komen. En het Raadhuis moet maar weer zien, hoe het zoo goed mogelijk een Paleis is. De gala-voorstelling afgelast- Om dezelfde redenen, alls waarom H. M. de Koningin besloten heeft het avondfeest en de officieele diners, wel-ke zij tijdens haar be zoek aan Amsterdam zou geven, af te zeiggen, n.l. wegens de siledbt-e tijdsomstandigheden, is thans ook besloten, dat de gala-voorstelling, welke Maandagavond a.s. in den Stadsschouw burg gegeven zou worden niet zal doorgaan. Den Helder, 22 September 1931. II M Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prinses Juliana arriveerden giste ren té Amsterdam tot het brengen van het jaarlijksche bezoek aan de Hoofdstad. Het vertrek van de Kon. Familie van het Centraal Station naar het Paleis. Meer dan 500.000 arbeiders verzekerd. In de laatste vergadering van de Rijksoom- mlasiie van Advies voor de Werkloosheidsverze kering deelde de directeur van den Rijksdienst d,er Werkloosheidsverzekering en ^rbidcteJbe- mlddelin-g mede, dat thans meer dan 500.000 arbeiders in het land tegen werkloosheid ver zekerd zijn volgens de regeling, v-e-rva m Werkloosheidsbesluit 1917. R. K. VREDESBOND. ST. JOSEPH-COMITE. Missiewerk voor de R. K. Nederlanders in Duitschland. Op 20 November zal het zilveren jubilé ge vierd worden van het St. Joseph-Comité. Het feest zal gevierd worden te Vierssen. Een ge denkboek zal worden vervaardigd waarin de gebeurtenissen dezer vijf-en-twintig jaren zul len worden verzameld. Wie bijzondere gegevens bezit om in dit' ge denkboek op te nemen, kan deze doen toeko men aan den Z.Eerw. Heer J. Kitslaar, pas toor te Zeeland. (N.-B.) De vergadering te Amsterdam- Onze correspondent te Ge-neve meldt ons: Pater Yves de la Brière, prof. aan het Katho liek instituut van Parijs en aan de academie van internationaal reoht te 's-Gravemthage, die thans de volke-nbomdsvergad-e-ring te Ge-neve bij woont heeft een uitnoodiging aangenomen van de-n R. K. Vredesbond om a.-s. Zaterdagavond te Amsterdam ee>n voordracht te houden over het ontwapeningsvraagstuk en de kansen der a.s. ontwapeningsconferentie. KERKCONSECRATIE Gisteren is te Schoondijke (Z.-Vl.) de kerk van den H. Petrus, die nog slechts was ingeze gend, door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bis schop van Breda, geconsacreerd. DE SUIKERCAMPAGNE In verband met den groot-en achterstand van bet gewas zullen de campagnes aan de suiker, fabrieken in West Brabant dit jaar aanmerke lijk later dan andere jaTen aanvangen. Zoo zullen de Coöp. fabrieken te Roosendaal, Din. teloord en Stampersgat omstreeks half Octo. ber in bedrijf komen, de juiste datum is nog niet bekend. Aan de centrale te Steenbergen zal de campagne op 13 October beginnen. MGR. DR. KERKHOFS. Onze Brusse-lsche oorrespondent meldt ons: Z.Exc. Mgr. dr. Kerkhofs, bisschop van Luik, die een tijd lang ernstig ziek is geweest, is thans in zooverre hersteld, dat hij zijn bis schoppelijke functies heeft kunnen hervatten. PATER Dr. F. WAKKERS Aan de Paters der H.H. Harten werd toever trouwd de leiding van het Groot-Seminarie van het Patriarchaat Lissabon. Als leeraar In de philosophie werd aldaar benoemd Pater Dr. Francis-cus Wakkers, tot hiertoe als zoodanig werkzaam in het scholasticaat der Paters der HH. Harten te Valkenburg (L.). Pater Wak kers is reeds op weg naar zijn nieuwen post. Gisteren-namiddag is In het St. Nioolaas-zie- kenhuis te Waalwijk overleden de heer M. A. J. van Liempt, gemeente-secretaris aldaar. TELEGRAFISCH VERKEER MET MANDSJOERIJE. Telegrammen voor Mandsjoerije kunnen op risico van den afzender via Radio-France wor den verzonden. Zij zijn echter onderhevig aan groote vertraging. LOONSVERLAGING IN HET WESTLAND. De kring Westlan-d /an den L.T.B heeft be sloten den ledenvergaderingen der plaatselijke afdeelingen te adviseeren bet arbeidscontract vóór 1 December a.s. op te zeggen. De vergadering was algemeen van oordeel dat het bestaande minimumloon niet kan wor den gehandhaafd, gezien de sterk verminder de uitkomsten van het tuinbouwbedrijf in het loopende jaar. De vergadering besloot te adviseeren dat het kindertoeslagfonds in elk geval zal blijven be staan. De jaarlijksche marine-manoeuvres worden dit jaar gehouden in het Noorderfroutier en hebben plaats op kleine schaal. Er is voor deze manoeuvres ook minder materiaal beschikbaar gesteld dan bij de vorige, o.m. in' verband met de opleiding in Indië, alsook doordat verschil lende schepen, die in vorige jaren aan de ma noeuvres meededen, zijn afgeschreven, terwijl voor de marine in Nederland geen nieuwe sche pen aangebouwd worden. Zoodoende moet nu b.v. de sleepboot Utrecht bij deze manoeuvres dienst doen „als pantserkruiser." De manoeuvres, die tot en met Vrijdag wor den gehouden, zijn, zoo deelde de commandant der marine schout bij nacht C. Brutel de la Rivière in een voorafgehouden persconferentie mede, z.g.n. „stelling-manouvres", in los verband. Er Is geen bepaald strijdplan opge maakt, zooals dat in vorige jaren het geval was. Wel zijn er natuurlijk gevallen genomen, die in werkelijkheid zich ook voor kunnen doen en dat is dan ook het practisch nut van deze manoeuvres. Het personeel en materieel zal door deze oefeningen getoetst worden of het aan de gestelde eischen voldoet. Bij de oefening van Maandag werd van de veronderstelling uitgegaan, dat Nederland ge mobiliseerd was en dat van de stelling Den Hel der schepen uitgezonden moesten worden naar Zeeland. Door d-e vriendelijke zorgen van den luit. ter zee der le kl. Cikot, embarkeerden we om ongeveer tien uur aan boord van Hr. Ms. Z. 8, die in dit speciale geval een snellen torpedo jager voorstelde. Onze taak was, het eskader te beschermen tegen aanvallen van de vijandelij ke onderzeebooten en daarvoor moesten we zig zag naast de schepen varen. O! die zigzag- vaart! Om 10 uiur trad de oorlogstoestand in. Wij zaten toen nog rustig in de long-room een sigaret te rooken en bespiegelingen te houden over het weeir. Erg optimistisch was onze com mandant, lu-it. ter zee le klasse Kist niet ge stemd, en dat was eigenlijk geen wonder, want den ganschen nacht had het stevig gestormd en nu nog gierde d-e wind door de touwen en bobbelden d-e golven door de haven. Om ruim elf uur waren we los van de Z. 7, waarnaast we gemeerd waren en stoomden de baven uit. Ondertusschen waren we door oe zorgen van den schipper in een oliepak, het soepelste dat hij had, maar dat niet soepeler was dan een zacht plankie", gestoken en was ons een Zuidwester diep over de ooren getrokken. Naar het uiterlijk waren we dus in volle wapenrus ting. Maar van binnen collega-zonder-zeeziekte, die pleizier had in al de kromme sprongen, die de Z. 8 maakte, heeft mij er zoo een en ander van verteld. Door het mijnenveld. Twaalf uur 's middags werd door het eskader de kiel-linie geformeerd en ging het naar bui ten. In het Schulpengat veegden de mijnen vegers het mijnenveld schoon. Zij voeren naast elkaar, met een tusschenruimte van 100 M. Tusschen de booten in was de snijkabel die het gevaar vernietigde. Tot 3 mijl buiten den uiter ton was de gevaarlijke zöne van het mijnenveld en daar verlieten ons de mijnenvegers. Toen ging het de Noordzee op. Voorloopig bleven de twee Z.-booten, na korten tijd naar voren te zijn gedirigeerd, weer achteraan. Dan werd overgegaan in frontlinie. De „Gelderland", „Heemskerck" en „Utrecht" naast elkaar en links van de „groote" schepen, resp. de Z. 8 en de Z. 7. Ze stampten en slingerden al behoor lijk maar het werd nog een baartje erger, toen het bevel kwam, te gaan „zigzaggen", waardoor het onderzeebooten moeilijk moet worden ge maakt, dicht bij de doelschepen te komen en de jagers makkelijker positie kunnen nemen om te lanceeren. Met een 15-mijls vaartje ging bet heen en weer. Ver weg danste de Z. 7 en ook de groote schepen van het eskader begon nen den neus er af en toe aardig diep in te steken. De heer S. uit Roermond, die zich nabij bet station Herken-bosch ter jacht bevond» ont moette daar eenige wlld-stroopers. Op het zien van den jager kozen zij het hazenpad. Een hunner hield stand en na een korte woorden wisseling ontstond tusschen d-en etrooper en den heer S. een worsteling om het bezit van het geweer, dat met twee patronen geladen was en waarvan de hanen gespannen waren. Met inspanning van al zijn krachten wis-t de heer S. d-e patronen uit het geweer te verwij deren. De strooper kreeg evenwel d-e overhand en ging er ten slotte met het geweer van door. Vermoedelijk heeft hij later spijt over zijn daad gekregenkorten tij-d nadien heeft hij zich bij den rijksveldwachter aangemeld; het geweer had hij in een café afgegeven. Het bleek te zijn de 24-jarige opperman H. W. uit Maas- niel. Hij werd naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht. „Slinger goed" had een collega van den com mandant gezegd, toen hij hem de hand ten af scheid drukte. En die wensch is waarlijk In vervulling gegaan. Mijn aanteekeningen reiken niet verder dan tot den mond van het Schulpengat. Op een doorweekt blaadje van een blocnote zie Ik nog zooiets staan van „prachtige wolkgevaarten'' een „schitterende regenboog" en meer poëti sche 'ontboezemingen, die toen nog' aan mijn potlood konden ontvloeien. De rest Is proza en ik weet waarlijk niet of ik er veel van kan navertellen. U moet dan weten dat ik van het Schulpengat af, dat was ongeveer om half één bereikt, tot 's avonds twaalf uur, in teedere omarming heb gestaan met een trapje dat ergens naar boven wentelde. Zoo af en toe heb ik even over de verschansing gekeken en iets aan de zee verteld. Maar verder Wij zigzagden maar, heen en weer, heen en weer. Ik heb uit principe altijd een hekel aan zigzaggende menschen gehad, maar ik heb van nu af een nog grooteren afkeer tegen zigzag gende schepen. Mijn laatste herinnering is die van het zig zaggen, waarvan ik nu nog draaierig ben. Wat er verder allemaal gebeurd is? Mijn BET ALBUM, MGR. POELS ZONDAG AAN GEBODEN. Bovetn de titelplaat, beneden de om-slag. Het album i-s vervaardigd door Gebrs. van Aeist te Maastricht (Van onzen redacteur.) TERBORG, 22 Se-p-tem-ber 1931. Niet onwaarschijnlijk zijn de lezers te zeer vervuld van het pas-overhandigde nationale petitionnement ter ontwapening van andere zaken zullen we maar zwijgen om met ongerepte belangstelling zich te verdiepen in verslagen van de legeroe-f-e-nmigen i-n de Graaf, schap. Maar zoolang de wederkee-rige ontwapening niet verwezenlijkt is, heeft ons land een leger en zoo lang we een leger hebben, moet het wor den geoefend. Alleen zij, die in zulke zaken enkel mdt hun gevoel re-d-emeeren, kunnen te gen deze consequenties bezwaren maken. Ons leger is naar verhouding niet groot, aan de practiscbe oefening worden alweer naar ver houding zoo min mogelijk tij-d en kosten besteed. Tot da-t minimum beboeren de „ma noeuvres" op bescheiden schaal, die het hoogte punt plegen te vo-rmen van de jaarlijksche her halingsoefeningen. H-et is niet te ve-r gegaan om daarvoor de belangstelling te vragen, al was het al-leen maar, omdat er -bard voor wordt gewerkt, door de legerleiding, door de aanvoer ders in alle rangen en ook door de soldaten, die inspannende dagen en nachten! heb ben, blootgesteld aan de grillen, van ons onge stadig klimaat Toen wij, d-e persmenschen, bij onzen gast heer, den com man-damt van het Veldleger, onze opwachting kwamen maken, waren de hors- d'oeuvres ai geserveerd. Het zijn de oefenin. gen geweest van de Lichte Brigade, waarvoor het grootste gedeelte van de Nederlandsche dagblad-en door een misverstand een ondui- delijken brief niet is uitgenoodigd. Het zijn de-ze oefeningen geweest, die vereerd werden met de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. De vorstelijke be-zoekers zijn hedenochtend zeer vroeg aan het station Lievelde aangekomen en hebben in de morgenuren met belangstelling de oefeningen gadegeslagen. H. M. begaf zich te paard naar Lichtenvoorde. Na afloop der oefeningen had er een defi-lé plaats en in den namiddag werd een der kampementen bezocht. Dit alles hebben wij van „booren zeggen"; toen wij hedenmiddag in het kwartier van den Commandant Veldleger aankwamen, hadden de vorstelijke be-zoekers het manoeuvre-gebied wede-rom verlaten. H. M. had er haar spijt over betuigd, dat het haar in verband met het voorgenomen be-zoek aan Amsterdam niet mo gelijk was de legeroef en ingen verder bij 'te wonen. Deze zullen hedenavond eerst goed beginnen. Het is dit jaar d-e Tweede Divisie-groep, die in „groot" verband zal oefenen. Daartoe is doo-r samenvoeging van de deelnemende regi. menten één complete en oo-rlogssterke divisie geformeerd, n.l. de vierde. Deze divisie met wat er bij is ingedeeld vormt de kern van de blauwe partij, die een kleine roo-de partij, be staande hoofdzakelijk uit een regiment infan terie en een deel van de Liehte Brigade, tegen over zicih zal vinden. De algemee-ne oorlogstoestand is in groote trekken de volgende: de blauwe partij, in op. marsch in Zuid-Oostelijke richting, bereikte heden in den na-middag met de voorste afdee lingen infanterie de lijn.... Tertoo-rgHaile. De rooden, in opmarsch uit de richting Wesel (Duitschland), bereiken tezelfdertijd de lijn Hemden (N.W. Bocholt) Isselborg enz. Lichte troepen (cavale-rie en wielrijders) van belde partijen waren toen met elkaar in voeling in d-e lijnGroot BreedenbroekVarsse- vel-d. De Ildie divisie-groep, waar het bier over gaat, vormt den. linkervleugel van het opmar- Reel. 578 DGVS alarmsignaal dot de bomfba.rde-me-ntsvliegtui gen moesten opstijgen. On-de-r bescherming van vijf jachtvliegtuigen begaven zij zich naar het vijandelijk terrein om een bepaald doel onder schot te nemen. Het opstijgen van de zware bombardementsvliegtuigen ging niet zoo snel als dat van de veel lichtere jachtvliegtuigen. Toen d-e vliegtuigen uit het gezicht waren ver dwenen was ons bezoek aan 't vliegkamp ge ëindigd en dankten wij den commandant voor de hartelijke ontvangst. Onderzeebooten Op de „Gelderland" ging een sein omhoog onderzeeboot gezien". Maar hoe wij ook speur den en de zee afzochten, er was geen O.-boot te bekennen. Zeker loos alarm, maar eenigen tijd daarna ging hetzelfde sein omhoog. En ja, op zij een eind achter ons kwam de O.-boot boven. Vermoedelijk te ver weg om met kans op succes gelanceerd te hebben. Wat in werkelijk heid natuurlijk niet gebeurde. Wel was het aanvankelijk de bedoeling geweest om met leege torpedo's te lanceeren, doch door het ruwe weer moest daarvan worden afgezien. Het op- visschen van een torpedo, bij dergelijke ruwe zee is'te bezwaarlijk en de kans op verloren gaan van deze kostbare instrumenten is dan ook te groot. De tweede onderzeeër bracht het er beter af. Ongeveer ter hoogte van Sehere- ningen, een twintig mijl uit de kust, dook zij op, tusschen de beide groote schepen van het eskader. Vermoedelijk was haar positie we) zoodanig, dat zij met succes een laneeering had kunnen doen. Zoo was dus het doel van de oefening bereikt; de beidt groepen hadden contact met elkaar gekregen. Toen was ook de oefening, die tot zonsondergang zou worden voortgezet, bijna afgeloopen. Om half acht ging de roode vlag, het sein der onderzeeboot oefeningen neer. Het plan om den arbiter en eenige journalis ten van de „Gelderland" over te nemen en r Den Helder te brengen, moest worden opgegeven in verband met de ruwe zee. En dus keerden de Z. 7 en Z. 8 zonder extra passagiers terug. Met een 14-mijls vaartje ging het, in kielwaterlinie, recht in den wind en zee op, huistoe, zoodat wij de Z. 7 voor ons uit zagen springen en dansen dat het een aard had en wij zelf ook al die capriolen maakten. Het was helder weer en de vuren van Scheveningen en IJmuiden waren prachtig zichtbaar, terwijl het maanlicht over de onrustige golven glansde. Al spoedig waren we in heel wat kalmer water dan daarbuiten, tot groot genoegen van de zeezieken. Die voelden zich pas heelemaal weer senang, toen zij tegen twaalf uur ge meerd lagen en zij den wal op gingen INBRAKEN TE PURMEREND Gisterennacht is te Purmerend op twee plaat sen ingebroken, bij den veearts den heer Geer- lings en bij den heer Lakeman. Men vermoedt, dat de dieven zich bij den veearts hebben laten insluiten, alt-hans waren geen sloten gefor ceerd. Alle kasten zijn geopend en gisterenmor gen vond de familie h-et zilver op uen grond verspreid liggen. Van het zilver wordt niets vermist. Uit een doosje, dat in een der kasten stond wordt 60 gulden vermist. Tot het huis van den heer Lakeman hebben de dieven zich toegang verschaft door een ruit in de deur uit te snijden, waarna zij het slot konden openen. Hier worden een gouden horlo ge, ruim 20, een half fleschje cognac en een kleerenboTstel vermist. In den tuin van den heer Geerlings beeft de politie in de bloemperken voetstappen aange troffen. Van de daders heeft zij evenwel tot dusver geen spoor ontdekt. De wielrijder levensgevaarlijk gewond. Gisteravond omstreeks zeven uur had op den hoek Vondelstraat en van Oldebarneveldstraat te Nijmegen, een hevige botsing plaats tus schen de luxe-auto van den heer v. L. en den wielrijder Peters. Beiden hadden tamelijk groote vaart. De botsing was zoo hevig, dat het rijwiel doormidden brak. De berijder brak een been, een arm, een kaak en kreeg een lichte hersenschudding. De jongeman is per auto naar het Canisius-ziekenhuis overge bracht. Gisteravond was de toestand levens gevaarlijk. Door de politie werd proces-ver baal opgemaakt. BEDREIGING MET DOODSLAG. Het O. M. bij de arrondissementsrechtbank te Roermond heeft tegen den 29-jarigen koop man K. L. uit Helmond, aangeklaagd wegens bedreiging met doodslag, gepleegd tegen den veldwachter Leenen te Mi-e-rlo op 4 Mei j.l., 4 maanden gevangenisstraf geëischt. oheerende veldleger en heeft rechts een andere divisi-e-groep (verondersteld) naast zicih. Hij heeft zich hedenavond onder dekking van voor posten gelegerd i-n de lijn Terborgpl. 8 aan den kunstweg D-oetinchem Varsseveld Kn. m. (Oost van Haile). De Verkenningsafdee-ling van deze divisie-groep e-n het 4e eskadron wiel rijders, die vandaag de opmaroheeremde troe pen voor af zijn gegaan, werden hedenmiddag verplaatst naar den linkervleugel van de Di visie-groep en wel de verkenmingsaf-deeling naar Ruurlo en bet eskadron wielrijders naar de omgeving van Tolhut, een en ander ter be veiliging van de open flank der IVdie divisie. De Lichte Brigade van de roode partij beeft hedenmiddag Winterswijk en Breedevoort be reikt, haar Verkenmingsafdeeling is tot Vars seveld doorgedrongen. Zoo is in groote trekken de algemeene situa tie, nu hedenavond om zeven uur de oorlogs toestand is ingegaan. Commandant van blauw is generaal de Rid der, de IVde Divisie staat onder commando van kolonel Stöver. Bij rood berust de leiding resp. bij kolonel Faibius en kolonel Zeeman. De oefening in het algemeen staat onder leiding van luit. generaal Insinger, die zooeven in zijn stafkwartier persoonlijk de journalisten is komen begroeten. Het is een heele drukte in het stille Ter- borg; d-e regeling van het drukke autoverkeer voor het kwartier van den Commandant Veld, leger, geeft de plaatselijke politie de handen vol. Het weer is goed en het ziet er n-aar uit, dat we liet voorloopig droog houden. Wat imtus- schee t-e wenschen is voor d-e troepen, die voor een deel den nach in het veld doorbrengen. Wat e-r nu verder gebeuren zal, is uiteraard n-iet bekend. Wel is het waarschijnlijk, dat rood zal probeeren de tegenpartij op de linker- flank te bestoken, om daarmee den opmarsch van de Ilde Divisie-Groep zooveel mogelijk te vertragen. Voor deze onderneming is de Lich te Brigade het aangewezen orgaan, die heden nacht w-e-1 geen hoofdkussen (c.q. een warmen stal) zal zien, maar zich naar alle waarschijn lijkheid voort zal bewegen i-n de richting van Ruurlo. „Qui vivra, verra!zooals de oude Grog- nard in ons gezelschap zeggen zal, die gaarne Fran-sche spreekwijzen gebruikt, vooral als ze stammen van Napoleon of zijn generaals. Wat wij zullen zien, bewaren wij voor het vervolg van ons verslag. Op het vliegkamp De Kooy. Op het vliegkamp was groote bedrijvigheid. Alles was in gereedheid gebracht o-m de orders die-van den staf kwamen met den meest moge lijken spoed te kunnen uitvoeren. De organisatie was uitstekend. Overal stonden de wachten op den uitkijk. Na het alarmsing- naal duurde het 4y2 minuut en vier vliegtui gen waren in de lucht, terwijl eenige seconden hierna een vijfde Vliegtuig startte. De vijande lijke vliegtuigen vertoonden zich hoog in de lucht en verdwenen telkens achter zware wolk gevaarten, die een prachtige bescherming bo den aan d-en vijand. Weldra verdwenen ook de jagers achter het wolkgordijn en konden we slechts veronderstellen, welke een strijd er boven de wolken gestreden werd. De koperen brandschel bracht plotseling het vliegkamp in rep en roer. Een van de roode vliegtuigen had een brandbom op de hangars geworpen en deze stond in lichte laaie. In minder dan geen tijd kwam de motorspuit aan gereden en met vier slangen werd water gege ven. De vliegtuigen werden naar buiten ge bracht om ze te sparen voor het vernielende vuur. In den tijd van vijf minuten waren de hangars leeg. De brandweerorganisatie was tip top in orde. De Ford-motorbrandspuit heeft een capaciteit van 60 ton water per uur. Bij groote branden is met den burgemeester van den Helder overeengekomen, dat deze s-puit kan worden gerequireerd. Het vliegkamp heeft bovendien nog een on-dergrondscbe waterlei ding met een capaciteit van 30 ton per uur. voor oliebranden heeft men 'n Iva-minimax- spuit me teen capaciteit van 20 minuten. Na het Musschen mn den brand kwam het INBREKERSTRIO. W. L., 20 jaar, arbeider; A. J. U, 18 jaar, eveneens arbeider en W. M.H., machinedrij ver, allen wonende te Nijmegen, die terecht hebben gestaan wegens het plegen van inbra ken te Nijmegen en te Apeldoorn zijn door de Arnkemsche Rechtbank veroordeeld als volgt: W. L. 1% jaar, A. J. U. 6 maanden en W. M. Kr. 1% jaar gev. straf, alles met aftrek der preventieve hechtenis. ONGELUK MET ZWEEFMOLEN Op het feestterrein van Hillegom was een 17-jarige jongen, zekere J. Slingerland met andere jongens aan het spelen met een onbezet schuitje van den zweefmolen. Hij kreeg hei schuitje tegen het hoofd en werd bewusteloos weggedragen. De geneesheer constateerde hersenschudding De jongen is per ziekenauto naar het zieken huis te Haarlem overgebracht. Zijn toestand is ernstig. FABRIEKSBRANDJE Te 8.10 uur gisteravond is vermoedelijk door kortsluiting brand ontstaan in een luchtkoker van het gebouw der Ver. Chemische fabrieken te Capelle aan den lJsei. De luchtkoker is ge deeltelijk verbrand. Het vuur is gebluscht met een straal op de waterleiding van slangen wagen 1 der Rotterdamsche brandweer onder leiding van brandmeester v. d. Velde en hoofd man van Sillevoldt. De spuit van Capelle henevens het materiaal d-er fabrieK, dat uitgelegd was, behoefde geen dienst te doen. Voorts waren nog aanwezig van de brandweer te Rotterdam de slangenwagens 3 en 2 en een transportwagen met den hoofd opzichter den heer Pelienkoft. H. K. H. Prinses Juliana arriveert te Vragender, om de troepen te inspecteerem

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5