mmm- FEUILLETON :en kind - HHËShI DERTROPENj^1 SPORT EN SPEL Jeugdig en wel verzorgd, SPORT IN ENGELAND DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1931 RADIO-PROGRAMMA de wegener-expeditie. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. DE VOGELBROEDPLAATS WAALENBURG TELEGRAMMEN VOOR CHINA EN JAPAN CHELSEA EN HET ENGELSCHE POND. Arsenal-experiment in Manchester. ONSTUIMIGHEID DER JEUGD. LICHTWEDSTRIJD OP HET V. U. C. VELD. VOETBAL IN ENGELAND. ONS PAARD. MARKTBERICHTEN. A. VON LANKA. ;É&J VRIJDAG, 25 September. Huizen (298 M„ 1004f ;"&00^9.15 programma verzorgd door oen voor zje- en 10.00-11.30 ^amoforaplatenJlitiebeMcht((n ken en ouden van dagen, iz.wv gramofoon- 12.151.15 KRO^-kwintetJ1.4^ Evert Haak; platen; 2.15—3.15 °r?e-'c kro.-kwartet5.00 gra- 3.30—5.00kamermuz^e krq i(Unst_enseml)le ?n°.f00nSfr;. 5v3^T 745 gramofoonplaten8.00 7.00 poUtiebenchten^JA S Bosch K^or^LtTM- M ««er. (zang, U.00- 12.00 gramofoonplaten. Hilversum (1875 M„ 160 K. H.) 6.45-12.00 V?RA 12 «M-0« AVCRO.4.00-8.00 VARA; sTunO VTKO-; 11.00-12.00 VARA; 6.45-7.00 en 7 30—7.45 gymnastiekles8.00 gramofoonpla ten 10 15 voordracht door Hetty 3eck; 10.30 voor dé zieken; 11.30—12.00 gramofoonplaten; 12.00 Omroeporkest; 2.00—2.30 H. Th. de Booy Wat doen wij voor hen, die op zee zyn z.óu ■Ó-3 00 gramofoonplaten; 3.004.000 Kovacs Ha los en orkest4.00 pianostukje afgewisseld door gramofoonplaten; 4.30 voor de kinderen, VARA-orkest; 6.00 zang en piano resp. door Annie Adelaar—Van Es en Hendrik 6.15 orkest; 6.45 Actueel Allerlei N.V.V., 7^00 vervolg zang en piano; 7.15 oikest, 7.45 spraak Amsterd. Comité Zonnestraaldag, 800 VPRO. UOO—12 00 gramofoonplaten van ae VARA. Daventrv (1554,4 M„ 193 K.H.l 11.05 le zing; 12.20 orkest; l-O5 orgelspel; 1.50 gramo foonplaten- 2 45 schooluitz.4.5 Oorkest; 5.3o kin- deruurtie'- KM berichten; 6.50 piano-recital, 7.107.25 lezingen; 8.20 Wilson(tenor), orkest; 9-45 piano-recital door E. Lush; 10.00 berichten, 10.20 lezing'1035 orkest; 11.20-12.20 dansmu ziek. Parüs (.Radio-Paris" 1725 M„ 174 K.H-) 8.05, 12 50 en 6.50 gramofoonplaten; 8.20 ronique" van Mossager. Orkest en solisten. Kalundborg (1153 M„ 260 K.H.) 1-05-2/20 orkest; 3.20—5.10 orkest en voordracht, 8-4" 9.05 orkest; 9.05—9.30 radio-tooneel9.30 10. orkest, en piano-soli; 10.35—11.30 Joego-Slavlscne avond. Causerie, zang en strijkkwartet. Brussel (508,5 M„ 590 K.H5.20 I 6.50 gramofoonplaten; 8.20 orkest, 9-20 tooneel. - (338,2 M„ 887 K.H.) 5.20 foonplaten; 6.50 gramofoonplaten, S.^-0 gramofoonplaten. Langenber (473 M., 634 K-H-) on'* orkest**' en 12.20 gramofoonplaten; 1.2o en h 8.20 avondconcert o 1. v. Wolf; 8.50 van het zangspel naar de operette. Orkest en so Hierna berichten en tot 12.20 dansmuziek. Zees en (1635 M„ 183,5 K.H.) ca. 7.00--7.50 gramofoonplaten; 9.209.45 en 10.30—10.55 uitz. v.' scholen; 10.55 en 12.20 berichten; 12.25 gra mofoonplaten; 1.15—2.20 berichten; 2.20-320 gta- mofoonpjaten3.20—4.50 lezingen; 4.50-5.50 con cert; 5.50—8.20 lezingen; 8.30 symphonie-co:nc<e 9.30 „Ein Leben in Versen", muzlekgedioht v A. Schnack. Muziek van H. Zielowsky! 10'^° ku,n„L, ten en hierna concert door orkest van werkiooze musici. Scheidingskring „Philector Van de door de philips-fabrieken op de jaarbeurs uitgebrachte noviteiten ontvingen wij dezer dagen ter beproeving een apparaat, dat onder den naam van Philector in den liandel wordt gebracht en dat ten doel heeft de ont vangst van de verschillende stations op de korte" golf ongestoord mogelijk te maken. De versterking van vele buitenlandsche stati ons is oorzaak, dat de toch reeds zeer krap bemeten afstand tusschen de verschillende golf lengten zelfs voor betrekkelijk nieuwe toestel len beslist onvoldoende is geworden; met bet gevolg, dat de „buren" door elkaar gaan schreeüwen en de luidspreker meer dan één station tegelijk laat liooren. Zoo wordt de ont vangst van Huizen den laatsten tijd niet alleen door Turijn, doch ook door bet Engelsche sta tion North Regional gestoord, waarbij de Engelschman vaak boven Huizen uitkwam. Door voorscbakeling vau den Philector wordt de afstemming zoodanig verscherpt, dat den stoorder het zwijgen kan worden opgelegd. De éénknopsafstemming is daarmede weder ver vallen, doch de verbetering van de ontvangst weegt ruimschoots tegen de meerdere moeite op. Indien eenmaal de juiste stand van den condensator, welke zich in het apparaat be vindt, bekend is, levert het afstemmen niet veel moeite meer op. Onze ervaringen op de kritieke punten, zooals bijv. bij Huizen en Mülacker, waren zeer bevredigend. Het apparaat behoeft voor die stations, waar bij de extra-afstemming niet noodzakelijk is, alsook bij ontvangst op de lange -golf, niet geheel te worden uitgeschakeld, daar alleen het losnemen van de aai'dverbindmg voldoende is om de werking op te heffen. Door een andere schakeling kan het ook als zeefkring worden gebruikt voor uitschakeling van een storend naburig station dus voor hen die dicht bij den zender Huizen wonen, om bij ontvangst van andere stations dezen zender weg te werken. Twee deelnemers te Kopenhagen aangekomen. KOPENHAGEN, 23 eiptemlber (W.B.) Het Groenlanidsohap „Hans Egede" is hier heden morgen uit Groenland aangekomen. Aan boord bevinden zich twee der deelne mers aan de Wegener-expeditie, de geoloog, dr. Sorge en de meteoroloog dr, Geoigi, uit am- burg. De wetenschappelijke onderzoekers hadden midden Augustus het station „Eismitte" op het Groenlandsöhe ijs verlaten. Het station ls niet meer bezet. De andere veertien deelnemers aan de expe ditie bevinden zich te Kamarajuk en zullen in d,en loop van den herfst met de „Hans Egede of met de „Disko" temigkeerem. 5» fw een voorwaarde voor elke moderne vrouw. Spelend bereikt door Pfeilring-Lanolin-Crême, welke onmiddellijk in de huid doordringt en geen vetten glans achterlaat. Een crème voor olie gelegenheden een Crème voor dog en nacht. ZWAARTEKRACHT-ONDERZOEK. Naar wij vernemen zal de O 9 op 28 October een tocht door de Noordzee maken ten behoeve van een aanvullend zwaartekracht-onderzoek, waartoe zich prof. dr.. ir. Vening Meinesz na mens de commissie voor graadmeting en water passing aan boord zal begeven. LA ARGENTINA. De bekende Spaanscke danseres komt onder auspiciën van het Concertbureau J. Beek weder om naar ons land. Maandag 19 October treedt zij in den Kon. Schouwburg te 's-Hage op. J. TER LAAN LID DER TWEEDE KAMER De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het ontslag namen van den heer J. Brautigam, tot ïid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer j. ter Laan te Rotterdam. Het postvliegtuig de „Reiger" vertrok giste ren om 6.01 uit Jodhpur en arriveerde, na een tusiscihemlaading van 11.19 tot 12 uur in Alaha- bad, om 17.18 te Calcutta. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland, Heerengracht 540 te Amsterdam (postgiro 32391), die een actie voert tot behoud van een deel van den polder Waalenburg op Texel, waarvoor ongeveer 30.000 noodig is, heeft thans de heltt van dit bedrag toegezegd gekregen. Zij hoopt, dat ook het nog ontbrekende gedeelte voor 1 Octo ber bijeen zal komen. De telegraafdienst naar Mantajoerije via radio BerlijnMoekden ls gestoord. Evenzoo via Radio-Shanghai, behalve Charbin. Tele grammen voor Moekden via radio-Osaka wor den alleen aangenomen met volledig adres. Via radio-Osaka worden geen telegrammen toegelaten voor andere Japanscbe kantoren in Mantsjoerije. Chelsea! Chelsea! Quo Vadis; waar zeilen we heen? In 't heele prille begin won ze 'n partijtje, maar sindsdien kregen ze mep op mep. Je werd er eenvoudig koud van als je 't zag. Thans is het schip met blauwhemden zinkende en hun boenen bengelen buiten boord. Slechts 'n simpel vlaggetje aan dien mast toont dat er nog ergens in den oceaan van de eerste klasse 'n gammele en lekgescho- ten pieremegoggel drijft, maar ik vrees dat, wil de zaak niet voorgoed zinken, weldra vuur pijlen om hulp dienen te worden afgeschoten. Vuurpijlen die dan meestal bestaan uit chèques van idem zooveel duizend Pond voor 't paar kerels met voetbalheenen en 't tikje voetbal verstand. Nu kraakte Aston Villa ons favoriete gezel schap. Zes-drie ls nu wel zoo vreeselijk niet, maar voor iemand die den strijd met eigen oogen aanschouwde, was het glashelder dat de Villa niet meer golas maken wilde. Haar eenigen fout was dat ze te vroeg scoorde. Ook dit kan; een strop wezen en voor de Villa was het een strop Immers toen ze na een kwartier spelen door de Chelsead-efen-sie heenstapte, alsof die gansch niet aanwezig was, konden de heeren op hun vingers uitrekenen dat ze de overwinning in bun zak hadden en dientengevolge werd het meer een aardigheidje om goals te maken. Zelfs bet feit, dat Chelsea toen allang 'n eerste doelpunt te pakken had, deed aan die overtui ging niets af. Met de regelmaat van een klok tippelde heel Aston Villa keer op keer in de richting van de Chelsea-goal en het ging zóó gesmeerd dat je soms bang werd dat ze al centerend het veld zouden afwandelen. Voor de pauze had de Villa driemaal den bal achter Woodley neergelegd en daarna kregen we van hetzelfde laken een pak. Wel deed Chelsea woest d'r best om er ook wat ran terecht te brengen, maar de half-backs waren met geen microscoop te ontdekken, zoodat het eigenlijk nog pleit voor Alec Jackson dat hij tot twee maal toe in z'n eentje doorbrak en beide kee ren het vreemde net deed trillen. Telkenmale als Jackson echter scoorde, scoorde Waring van de Villa bij wijze van contra-beleefdheid terug en het eind van het liedje was dat de Villa toen maar metv63 won. Welk drama zich voltrok op Stamford Bridge voor de oogen van 50.000 mensclien, waarvan de bijzienden het nog 't best troffen. Intusschen wordt de situatie lichtelijk peni bel. Chelsea heeft wel zoowat hetzelfde elfta! als het vorig jaar, maar er hapert toch blijk baar veel aan en ze zakken de laatste weken haast nog harder dan 't Engelsche Pond. De fout zit 'm voornamelijk in de half-backs, die overal zijn waar de bal net geweest is. Het gevolg van deze lapsus is dat de backs het veel te zwaar krijgen omdat ze steeds maar gaten moeten dichten, terwijl de voorwaartsen den bal sporadisch krijgen toegespeeld; zoo om 't uur een lepel. Dat er zoo nu en dan nog goals worden gemaakt, zit 'm dan ook alleen in de genialiteit van een ventje als Jackson, de eenimiansvoorwaartslinie, en in het knaapje Gallacker, dat sinids de vorige week wat ver soberd is en die zijn geld blijkbaar nog steeds opbrengt. De rest bengelt er zoo'n beetje bij. Pak je Jackson en Gallacher weg, dan kan de rest van den aanval gestolen worden. De duik in de safe- Het wordt derhalve hoog tijd dat Chelsea eens z'n bankrekening nakijkt of er 'n paar Ponden op kunnen overschieten voor een nieuwe middenmoot en desnoods een linker- wing. Weliswaar hebben ze twee dagen na de Villa-debacle Sheffield Wednesday weten te houden in Sheffield waarvan de bijzonder heden nog ontbreken doch het schijnt beter dien stroohalm maar niet met twee handen rasit te pakken. Chelsea heeft spelers noodig. schreeuwt om spelers. Laten de heeren dan zoo piender zijn en niet tot het laatste nippertje wachten, doch thans met een groot gebaar in de bank-safe duiken voor 'n nieuwe noodzake lijke installatie-uitgave. In Schotland zit nog talent genoeg en met wat zilvergerinkel toover je den Schotschen Schot met gemak om in een volbloed Chelsiaan, als ware de man op Stam ford Bridge-zélf geboren. Wij willen daden zien! Daarom niet gedraald. Teert niet op verganen roem! Fungeert niet als ijdeltuiten! Koopt! I tell it you now en ongzouten! Wij wachten derhalve op nadere gegevens omtrent een gewijzigde liefde van Schotsch© sterren. Novo Scotia let op Uw seack! Arsenal. Gaat Chelsea allengs meer „down", Arsenal, dat zoo slecht begon, is druk bezig aan 't op halen en de hooge heeren ran Highbury toonen den volke duidelijk dat het moeite zal kosten ze van hun vorig jaar behaalde kampioenschap te beroovem. Deze keer wonnen ze in Manches ter van de City met 31. ze haaiden er een fe-ï Woodley, de Chelsea-doelman, mist den voorzet waarop Waring scoort voor Aston Villa. eenigszins raar experiment uit, want ze des organiseerden hun goal-ecoring-machdne. U weet dat Lambert, de centervoor-doelpunten- fabrikant steeds wordt bediend door twee keil nors, de heeren Jack en James, die keurig netjes op 'n blaadje trough-passes vervoeren, altijd goed van zoute, waaruit Lambert dan wat- goals distilleert, waarna heel Arsenal op den buit gaat zitten als een kloek op de eieren. Verder zijn er nog twee chasseurs. Hulme en Bastin, die vreeselijk hard loop-en en ook 'n handje helpen als meneer Lambert 'n center noodig heeft. Nu was echter Bastin absent, en Arsenal waagde een gokje door David Jack toen linksbuiten te zetten, pal naast James, zoodat dat vleugeltje zeggen en schrijven 20.000 Pond waard was, haast genoeg om de oorloge®ehuid volledig te vereffenen. De vlieger ging echter goed op, want Bavid Jack scoorde van die linksbuitenplaats twee pracht-goals, een met z'n rechtervoet en de ander met z'n hoofd, ln een periode dat Arse nal het voetbalspel demonstreerde in z'n per- feetlieid en z'n eenvoud. Manchester City vocht terzelfder tijd heldhaftig, doch ze liep twee maal meer en bereikte veel minder. Het was de genialiteit van v-ee-l der Arsenal-spelers, dat bun beenen werden gespaard door hun hersens, zoodat z© tegen het einde nog volkomen frisch waren. Bray scoorde voor de City, doch Lam hort snoepte gretig aan 'n pracht-voorzet van Hulme en knalde den bal ten derde male achter den vreemden doelman. Arsenal won derhalve met 31 en schonk diaarmee een ieder de over tuiging, dat er met de rood-shirts terdege reke ning dient te worden gehouden. Ze zijn momen teel tenslotte maar één punt achter op het vorig jaar, toen ze zoo regelrecht van den aan vang af kampioen werden. Het zijn dus blijkbaar weer dezelfde groot machten die dit jaar in het front komen. Want Sheffield Wednesday leidt n-og steeds. Knappe kerels zijn het, want ze sloegen Zaterdag Hud- dersfield, en Huddersfield was tot op dien dag het eenige ongeslagen elftal. Met 41 moesten ze echter de suprematie van de Wednesday erkennen en daarmee verdween voorloopig hun kans op het leiderschap in den nevel. West Bromwich. Vlak achter de Wednesday komt het dit jaar gepromoveerde jeugd-elftal van West Bromwich, dat het vorig seizoen niet alleen een klasse omhoog ging, maar en passant ook even den Cup won. Ze staat nu na 7 matches nummer twee, een inderdaad zeer eervol resultaat. Het eenige wat de knapen nu moeten trachten af te leeren, Is een zeker ongewenscht tempera ment. De onstuimigheid der jeugd moet blijk baar wat binnen normale banen geleid worden, want de wijze waarop ze Zaterdag Blackburn Rovers er onder hield, strekt hun niet tot eer. Nu weten we allen dat de Blackburn Beuker Bonkers ook geenszins van een kleintje ver vaard zijn, al ls het louter toeval dat ze de Rovers heeten van Blackburn. De aandachtige lezer herinnert zich echter nog wel de wijze waarop ze het vorig jaar Chelsea gewipt hebben uit de beker-competitie. Maar j.l. Zaterdag zat 'm de fout toch voornamelijk in de bloem der natie, die blijkbaar van den aanvang af de impressie had, dat gewald alles overwint De tactiek was niet verstandig, want met gooi- en smijt-voetbal speelden ze precies in de kaart van Blackburn, dat maar al te gretig met gelijke munt betaalde. Niettemin won West Bromwich, doch ze moest den cijns dezer zege boeten door een flink stel half-gekraakte jongens. Het „moment suprème" kwam in de tweede helft, toen Carter van West Bromwich en Rankin van Blackburn op de zijlijn elkaar aan 't haken sloegen en toen dat niet hielp, een potje Demp- sey gingen vertoonen. De referee stond er met z'n neus boven op en puntte zijn vinger in de richting van de kleedlokalen. Dat was heusch geen overbodige luxe, en had de goede man van den aanvang af bij elk ongeoorloofd hand gemeen die drastische beslissing genomen, dan waren er op 't eind vast en zeker slechts twee keepers overgebleven. Laten we in gemoede hopen dat we van dergelijke „wedstrijden" gespaard mogen blijven. Waar het seizoen zoo zoetjes-aan al aardig gevorderd is, geef ik den stand der bovenste en benedenste drie gesp. gew. gel. verl. doelp. put. Sheff. Wednesday 6 5 0 1 24—10 10 W. Bromwich Alb. 7 4 12 125 9 Arsenal 7 3 3 1 148 9 Newcastle United 5 2 0 3 89 4 Blackburn Rovers 6 114 7—17 3 Chelsea 6 1 0 5 917 2 Ik zeg tenslotte maar zóó je kunt nooit weten hoe de koe Chelsea den haas Sheffield nog 'ns vangt. Al kost 't dan misschien 'n paar losse centen nationale ploeg was, wat de achterhoede betreft Weber de ster van het veld. Hy was het steeds, die ln oogenblikken van gevaar op krachtdadige wyze ingreep terwyl van Run en v. d. Meulen eveneens een betrouwbaren indruk maakten. Wat het Engelsche elftal betreft was het tempo Iets sneller dan dat der onzen en was de doel- verdediger byzonder goed. Ook het kopwerk viel zeer op. Wat het verloop van den wedstryd betreft kunnen we kort zyn. In de eerste helft won het enthousiasme van de Nederlandsche ploeg li-t van de betere techniek der Engelschen, terwyl de doelverdediger der profs op schitterende wyze enkele schoten van v. d. Wildt c.s. wist weg te werken. Zonder doelpunten verstreek de eerste helft. Na rust was het overwicht der Engelschen veel grooter en vooral de linkerwing der gasten was mede door het onvoldoende spel van Paauwa uiterst gevaarlyk. Toch kwam eerst na een klein half uur spelen het eerste doelpunt van het been van den mid-voor binnen, enkele minuten later gevolgd door de tweede goal eveneens van den centervoor, ditmaal met een kopbal na scherpen voorzet van den linksbuiten. Wels die steeds zeer snelle uitvallen ondernam, plaatste by een hiervan het leder vlak voor van Reenen, die er zyn hoofd onder duwde en den achterstand verkleinde. Einde kwam met een geweldig hard schot van v. d. Broek waarby het leder van de lat terug sprong. Toen de bal den grond raakte floot scheidsrechter Grootmeyer inrukken. De uitslagen van gisteren lulden: Eerste klasse: BirminghamSunderland 0—0 EvertonDerby County 21 Manchester CityWest Bromwich Albion 25 Tweede klasse: Bristol CityPlymouth Argyle 02 Notts CountyOldham Athletic 10 Naar w(J vernemen zal van 1 October e.k. af het „Jacht- en Kennelnleuws", officieel orgaan der Konlnklyke Nederlandsche Jachtvereeniging, als zoodanig niet meer verschynen. Het geïl lustreerde weekblad „Ons Paard", uitgave N.V. Zuid-Hollandsehe Boek- en Handelsdrukkery, Den Haag, zal met Ingang van voornoemden datum als zoodanig optreden en heeft het Jacht en Kennelnieuws als een vaste rubriek in zyn kolommen opgenomen. Nederl. elftal—Mansfield Town F. C. 12 Onder zeer groote belangstelling heeft gisteren avond by kunstlicht op het V.Ü.C.-veld te den Haag, het voorloopig Nederlandsch elftal een oefenwedstrijd gespeeld tegen de Engelsche prof club „Manfield Town F.C., van de derde divisie Zuid van de League. Het Nederlandsch elftal was als volgt samenge steld: v. d. Meulen (H.F.C.) doel; Weber (A.D.O.) en van Run (P.S.V. achter; Paauwe Sr. (Feyen- oord), v. d. Wildt (V.U.C.) en van Heel (Feyen- oord) midden; Wels (Unitas), Adam (H.V.V.), van Reenen (Ajax), v. d. Broek (P.S.V.) en v. Nellen (D.II.C.) voor. Alles by elkaar genomen had de ontmoeting alleen het nut da. er weer eens door het voor- loopige Nederlandsch elftal geoefend werd. Over de "prestaties van het geheel moeten we een zeer matig oordeel uitspreken, want zonder twyfel had het resultaat tegen deze Engelsche profs eervoller kunnen zyn als het clubverband in het internationale team meer naar voren was geko men. Zoowel in de voorhoede als middenlinie was een hiaat, dat storend op het geheel werkte. In de voorhoede waren alleen de vleugelspelers by zonder goed, het middentrio was maar matig en het maakte op ons den indruk van een zekere schroomvalligheid, netgeen in deze ontmoeting allerminst op haar plaats was. Voor Adam, die steeds een heel eind achter de voorhoede aankwam, kan als verontschuldiging gelden, dat hy door het zwakke spel van Paauwe en in de eerste helft ook van v. d. Wildt, de half linie moest steunen, doch ook dit in aanmerking genomen was de snelle Grashopper niet Adam van het Nederlandsch elftal. Van Reenen en v. d. Broek deden weliswaar eenige goede dingen, doch zy hadden ook talrjike momenten van on zekerheid, waardoor enkele opgelegde kansen in de eerste helft verloren gingen. Doordat het rechter gedeelte van de halfltnie onzeker was, miste mén van deze linie het steunend element, zoodat er geen voldoende contact tusschen halfs en voorhoedespelers was, waardoor het leder ge regeld by de Engelschen belandde. Van onze RODENRIJS, 23 September, Coöp. groenten- velling-vereen. Berkel en Rodenrys G. A.kom kommers le soort 5.207.60, 2e soort 2.704.60, kaskomkommers le soort 7.20, 2e soort 4.50, witte komkommers le soort 5.205.50, 2e soort 1.403.50, bloemkool le soort 2.505.50, 2e soort 1.70, sla le soort 0.4O—1.40, 2e soort 60 ct., savoye kool 2.60, roode kool 2.30. andyvie le soort 0.90i.60, 2e soort 0.501 per 100 stuks, rentegevers 14—31, stok prinsesseboonen 18—. 30, stam prinsesseboonen 1829, Dultsche boonen 12.5020.80, pronkboonen 8.3013.50, snyboonen 1732, spinazie 5—11.10, postelein 56.20 per 100 kg., tomaten A 3—3.80, B 2.10—2.80, C ƒ1.90 —2.80 per 100 pond, peen 14.80, kroten 70 ct. per 100 bos, komkommerstek 1015 ct. per kist, appe len 67, uien 2.30, spruiten 3—9 per 100 kg., druiven 18 ct, per pond. ROTTERDAM, 23 September. De pryzen heden bèsteed aan de Coöp. tuinbouwveiling Rotter dam en omstreken G. A. waren als volgt: Holl. kaskomkommers le soort 7.408, 2e soort 2.30 2.80, 3e soort 0.901.10, Hol. platg. komkom mers le soort 2.307.30, 2e soort 1.203.40, 3e soort ƒ20.801.40, per 100 stuks, komkommerstek 0.50—1.10 per 100 kg., sla meikoning 1.50—2.70 per 100 kg., spinazie 716 per 100 kg., bloem kool le soort 49.30, 2e soort 23 per 100 stuks, peen 2.308 per 100 bos, postelein 2.10 —7.80 per 100 k., snyboonen 17—40 ct. per kg., pronkboonen 9.1014.20, per 100 kg., Dultsche prinsesseboonen 1224 ct., stamprinsesseboonen 1226 ct.. stokprinsesseboonen 2028 ct. per kg., roode kool 1.402.90, groene savoye kool 2.30 —2.50 per 100 kg., andyvie 1.10—2.30 per 100 krop, spruiten 14 ct. per kg. ROTTERDAM: 23 September. Vellingsvereen. Vrye Aardbeienveiling Charlois: kroten ƒ23.10, uien 2.10—3.20, stokprinsessen 2229, sny- boon en 2236, ld. stek 8—16, spruiten le soort 1318, 2e soort 10—12, augurken le soort 30 47, 2e soort 18—22, 3e soort 914, 4e soort 48, pronkboonen 1420, witte kool 0.80 1.40, gele savoye kool 1.50—3, roode kool 1.10 2.10, spinazie ƒ915, stamprinsessen met draad 20—22, ld. zonder draad 24—28, eigenheimers 2.60—4.30, id. poters 1.40—2.60, knollen 1.20 1.80, Duitsche prinsessen 20—24, tuinzoet 7 12, louise bonne le soort 2028, 2e soort 9 12, zw. wijnperen 10—14, maagdeperen le soort 12—16, 2e soort 59, Gron. kroon 79, soldat lab. 1214, 2e soort 89, beurre le brune le soort 1113, 2e soort 48, beurre de rverode le soort 1214, 2e soort 911, 3e soort 46, beuk. butter 1419, jacques lebel le soort 8—11, 2e soort 57, zoete herfst- appelen 68, oranje reinetten 810, blomé le soort 1014, 2e soort 7—8, beurre d'ameiie le soort 1719, 2e soort 10—11 pondsperen le soort 810, 2e soort 46, gies. wild. le soort 1012, 2e soort 45, Williams extra 1617, 2e soort 11—13, 2e soort 6—8, port de vega extra 20—21, le soort 1416, bonne cret 1415, seigneur d'esperen 1014, triumf de vienne extra 30—34, le soort 2024, 2e soort 1216, meloenperen le soort 810, 2e soort 56 per 100 kg., bloemkool le soort 9—14, 2e soort 4.50—8, 3e soort 3—4.10, andyvie le soort ƒ2.10—3.10, 2e soort 0.90—1.70 sla ƒ0.70—1.80, groene savoye kool 46.60, roode kool 2.80 3.90, eieren 5.906.20, witte komkommers 4 —4.80, groene komkommers le soort 2.703.60, 2e soort 1.80—2.30 per 100 stuks, seldery 0.60 1.50, kroten 1.602.60, peen 3.506.90, prei le soort 3.304.80, 2e soort 1.802.60, radijs 0.901.80, peterselie 0.601.10, rammenas 2 —2.20 per 100 bos, meloenen 818 ct. per stuk, boerenkool 10—17 ct. per kist. Vrij naar het Duitsch. VAN 10) Zij vond ten laatste, dat Mona Swift's lachen iemand bepaald op zijn zenuwen werkte, en drong er op aan, om naar huis te gaan. Op den weg daarheen nam zy den arm van haar vader, en zei op méér teederen toon, dan ze ooit te genover hem gebezigd had: Pa, ik zou graag hier vandaan i willen. Laten we weer naar huis gaan ja? Korwilb bleef verschrikt staan, en zag zijn dochter bij het schijnsel van de lantaarns weifelend aan. Weg wil je van Nuwara -waarom dan? Ik vind het heerlijk hier Dan begon hij haar de redenen op te som men, die beslist tegen hun vertrek spraken. In de eerste plaats was zij zelf zenuwachtig. Het avontuur met den olifant had haar leelijk aangepakt, en zij had dringend noodig, dat zij wat op haar verhaal kwam. Maar hij zelf ook. Jaren lang had hij gewerkt, en nog eens gewerkt nu wilde hy eens echt van zijn leven genieten. Gunde ze hem dat niet? En tenslotte wat zou James er van zeggen? Hier kon hij dagelijks bij haar zijn. En het was zoo heerlijk Ethel, mrs. Swift Anda viel hem ongeduldig in de rede. Houdt toch op, papa. Ik heb alleen u, en u hebt mij. Wat hebben we vreemde mensclien noodig tusschen ons? Toe, papa, ga hier van daan. Korwilb was sprakeloos. „Ik heb alleen u. „Vreemde mensChen" wat moest dat betee- kenen? Maar hij durfde niet te vragen. Dan dacht hij aan ae gezellige avonden bij mrs. Oaird, en aan het vroolijk gebabbel van Mona Swift. En hij vond voor de eerste maal, dat Anda meer van hem verlangde, dan biliyk was. Geen denken aan, dat hij in dat opzicht toe zou geven. Je zult hier wel wennen, Anda, wees nu verstandig binnen twee of drie weken gaan we naar huis eerdeT gaat niet, zei hij eindelijk heel beslist. Zij hadden de landhuizen met hun tuinen achter zich en naderden het hotel. Anda zei niets meer. Een bittere trek lag om haar lip pen, en haar hand rustte nog slechts lusteloos op Korwilb's arm. Voor de eerste maal in haar leven voelde zij zich eenzaam. Twee uur later, toen Korwilb reeds in een diepen slaap gedompeld was, sloop zij haar kamer uit, naar het vertrek, waar haar kame nier sliep. Sta op, zei ze tot het meisje, en zoek Tsjanda, maar zóó, dat papa's bediende er niets van merkt. Zeg hem -dan, dat hij morgen ochtend vroeg voor een rijtuig zorgt, om naar het station te rijden. Ik wil hier weg, en jullie beiden gaat met me mee. Het meisje keek haar verschrikt aan. Moeten we soms naar de Wedda's, miss Anda? vroeg ze angstig. Een smartelijk lachje vertrok Anda's ge zicht. Neen naar de Wedda's gaan we niet meer. We gaan alleen terug naar huis. Of anders Zij hield op. Zü had willen zeggen: „Of an ders ver, ver hiier vandaan, tot aan het uit einde van de wereld, wat mij betreft, om vre de en rust te vinden". Maar het was haar in de gedachte gekomen, dat er ook aan het uiteinde der wereld geen vrede was voor degenen, die den vrede met zichzelf verloren hebben. Ga nu, en doe het goed, zei ze. Niemand behalve jij en Tsjanda mag er van weten, voor ik weg ben. IX. In den namiddag van den volgenden dag kwam Anda weer op „Habsburg" aan. Maar zij huiven-de, toen zij de leege vertrekken be trad, waaruit overal herinneringen, als even- zoovele spoken, haar tegengrijnsden. Er was nauwelijks een plaats, die haar niet van den eenen sprak, aan wien zij niet denken wilde. Een oogenblik overlegde zij, of ze Grace niet zou opzoeken. Maar die gedachte verwierp zij terstond weer. Zij vreesde die stille, heldere oogen, die zonder woorden zoo onbarmihartig duideiyk in haar ziel wisten te lezen en die misschien zouden gevraagd hebben: „Waarom heb je mij mijn licht ontnomen, waar het voor jou toch niets beteekent?" Ook tegenover Allan voelde zij zich schuldig. Neen daar was geen vrede -te vinden. Zij zelf had hem uit Victoria-huis verjaagd. Zoo dwaalde zij doelloos in den tuin op en neer, om zich eindelijk uitgeput op de veran da neer te zetten. Zij lachte bitter in zichzelf. Allebei hadden zij zich met een vloed van woorden tegen die „dwaasheid" verzet, en zoo hoog opgegeven van hun „verstand"! Zij hadden er op geklonken, hier op dezelfde plaats, en hun glazen waren verbrijzeld! En toen later, na dat verschrikkelijk avontuur Wie was er toen bü zijn verstand gebleven? Geen van beiden. Ja, toch wel hij. Hij had zijn vleugels niet verbrand, in een dwaze llef- deroes. Heel verstandig was ihdj naar Polo- naruwa gegaan, zonder een ernstige poging te doen Zij voer haastig met haar hand door de don kere avondlucht, als kon zij daarmee alle ge dachten neerslaan. Nu was zij immers Ja mes Cook's aanstaande. Dat zij dat elkens weer vergat! O, kon zij slechts de steeds luider wor dende stem in haar binnenste tot zwijgen bren gen! Een ontzettend verlangen naar rust kwel de haar. Maar thans overviel haar hetzelfde gevoel van hulpeloosheid als destijds, in het woud, toen zy tegenover 'het ondier stond een verlammende zwakheid, die allen wil in haar vernietigde. Waar was de uitweg? Sterker nog dan den vorigen avond, in Nuwa ra, voelde zij, hoe volkomen eenzaam zij was. Zij sloeg de handen voor het gelaat, en ween de, zonder te weten, waarom Allan en Grace hadden natuurlijk van Anda's onverwachte terugkomst gehoord, en waren er beiden verbaasd over. Wat moet die thuiskomst zond-er vader en bruidegom be teekenen? vroeg Allan, onrus tig peinzend. Het was op dienzelfden avond, dat Anda troosteloos een uitweg zocht. Broer en zuster zaten na het diner bij elkaar in de eetkamer, zooals iederen avond. Grace had een hand werkje op haar schoot, maar zij had er al sinds een poosje niet naar omgekeken, en zag naar de kleine schildpadden, langs den wand, die met heesch geknor allerlei insecten achter na gingen. Thans haalde zij haar schouders op. Waarschijnlijk weer een gril van haar. Misschien hebben ze ruzie gehad. Als het waar is, wat mrs. Longfield me vandaag vertelde, toen ze hier was Wat? Ie die al weer terug uit Kandii? Sinds gisterenavond. En zij beweert, dat mr. Caird haar verteld heeft, dat Anda zijn zwager nota-bene de voorwaarde gesteld heeft, zyn militaire loopbaan op te geven, en zich op Ceylon te vestigen. Dan ls het ook heel goed mogelijk, dat ze ruzie hebben gehad. Allan taalde diep adem, en zijn blik werd helderder. O, zij blijft dus hier, zei hij verlicht. Grace zag haar broer ontsteld aan. Je acht het dus mogelijk, dat mr. Cook op die waanzinnige voorwaarde ingaat? Natuurlijk. Wat moet hij anders doen, als Anda dat verlangt? Wie haar hebben wil, moet onvo- rwaardelijk doen, wat zij wil, Toorn en verachting streden om den voor rang op Grace's gelaat. O, jij ja natuuiriyk, jij hebt je aan al haar grillen onderworpen, zei ze heftig. Maar James Cook is geen slavennatuur. Hi) is een man, en hij zal zich niet huigen. Nooit zou hij gelukkig kunnen worden met een hu welijk, dat zoo belachelijk in strijd zou zijn met alle natuurlijke rechten van den man. Een diepe bitterheid sprak uit Grace's stem, zoodat Allan haar verbaasd aankeek. Zóózeer was hij al die jaren in zijn eigen gevoelens voor Anda opgegaan, dat hy niet bemerkt had, wat er in zijn zuster omging, en hij thans de ware reden van haar verbittering niet besefte. Dit alleen voelde hij uit haar woorden: zij hield niet meer van Anda. En (hij, wiens lief de zóó diep en onbaatzuchtig was, dat hij An da alles, ook haar verloving, vergaf, werd nu gramstorig op lijn aualnr. Meit een koelheid in zijn stem, die de arme Grace als een mes door de ziel vlijmde, zei hij opstaande: Ik zie, dat je bij Anda den kleinen maat staf van heel gewone vrouwen aanlegt. Maar zij moet anders beoordeeld worden. Ik hoop, dat je er verstandiger over gaat denken, als je maar eerst weer eens in persooniyke aanra king met haar komt. Toen viel Grace heftig uit. Je denkt toch niet, dat ik haar ga opzoe ken? Dat komt me heelemaal niet in mijn ge dachten. Het is veel beter, als we elkaar niet meer zien. Ik zou andere verscheidene dingen niet kunnen inhouden, die beter on gezegd blijven. Grace! Word toch verstandig! Jullie bent vriendinnen geweest, jaren lang. Geweest, ja. Maar we zijn het nu niet meer kunnen het nooit meer worden, stiet zij hartstochtelijk uit. Allan zag zijn zuster koel aan, keerde zich om, en ging, zonder nog een woord meer te zeggen de kamer uit. Wie Anda haatte, kon bij hem geen goed meer doen. Grace zat een oogenblik als versteend, en barstte dan in een zenuwachtig schreien uit. Zoover haar zachte aard werkelijk haten kon, haatte zij Anda op dat oogenblik. Alles had Anda haar afgenomen. En over iedereen bracht zij ongeluk, met wien zij in aanraking kwam. En nu moest zy Grace thans verder haar leven slijten op het eenzame huis, naast Allan, die van haar vervreemd wae, en naast de ICorwilbs, die Neen, neen! Dag aan dag meer aanzien, hoe de man, dien zij liefhad, als een slaaf behandeld werd door zijn vrouw of (en een onuitspre kelijke smart doortrilde haar bij die gedachte) aanzien, hoe hij gelukkig was in het bezit van Anda, neen, neen, o neen dan liever weg, terug naar Engeland, al had zij daar dan ook niemand meer, tot wie zij zich wenden kon. Allan sliep dien nacht weinig. Altijd weer dacht hij over Anda's voorwaarde na, dat haat echtgenoot op Ceylon moest blyven. En heel zachtjes kwam ln zijn hort een vage hoop op. Als Cook zich nu eens werkelijk niet schikte? Als Anda daarom alleen van Nuwara terugge komen was? Den volgenden morgen ging Allan, in plaats van de plantage op, naar de villa „Habsburg". Maar Anda was niet thuis. Zij was al vroeg uitgegaan, berichtte Ballapu. Waarheen, dat wist hij niet. Terwijl hij nog besluiteloos over legde, of hij haar op goed geluk tegemoet zou loopen, of na de lunch nog eens naar haar zou vragen, kwam er een rijtuig aangereden. Het volgende oogenblik herkende Allan in den aankomende James Cook. Wat vervelend - nu kon hij niet meer weg, James had hem al gezien. Verlegen en koel zonder eigenlijk goed te weten, waarom begroetten zij el kander. Cook's blik dwaalde onzeker in het rond. Is Anda luier? vroeg hy gejaagd. Ze is gisterenmiddag teruggekomen, zoo als ik hoorde, antwoordde Allan. Ik wilde 'haar juist gaan begroeten, maar vernam, dat ze al vroeg was uitgegaan. Cook vertrok zijn smalle lippen tot een spot lach. Net wat voor haar! Ze zit vol van zulke plotselinge invallen. Niet bepaald aangenaam, op den duur. Wil je misschien zoo goed zijn, mij te helpen, om de jongedame te vinden? Ik moet Anda beslist spreken, en wel zoo gauw mogelijk. Natuurlijk was Allan daartoe bereid. Anda had zich intusschen, niets vermoedend, neerge zet in de schaduw van een der reusachtige boomen, die het pad naar de achterzijde van de villa omgaven. Wat zij zocht, was thans fei telijk niets anders dan vergetelheid. Het was 'kier zoo stil en vreedzaam, op dit plekje. Zacht ruischte de wind door het bladerdak hoven haar hoofd, en de zoete geur van jasmijn, die in vollen bloei stond, vervulde de lucht. Onwil lekeurig vouwde zij de handen, en een verre herinnering kwam in haar op, aan wat een oude missionaris haar eens gezegd had over nederigheid en liefde warme liefde, die zich niet verachtelijk afwendt van de dingen dezer wereld, maar ze doet zien in het licht van Gods schepping Genadige hemel, sta me by! stiet ze op- eens uit, als een kind, dat geen raad weet. Het volgende oogenblik sprong zij verschrikt overeind, en staarde twijfelend naar den man, die vóór haar sftond James Cock, (Wordt vervolgd^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7