ALGEMEEN OVERZICHT. GEVAAR VOOR MILITAIRE VER WIKKELINGEN VERGROOT Geschil tusschen Polen en Litauen ENGELAND'S BEZUINIGINGEN. BEDROG? MOEILIJK ONDERZOEK Gevolgen van die negatieve houding DE ACTIE DER BASKEN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1931 DE RONDE TAFEL-CONFERENTIE. Besluiten der federale structuur commissie. DE SPREEKTIJD IN HET LAGER. HUIS BEPERKT. DE WERKLOOSHEID. DE TREINAANSLAG BIJ BOEDAPEST. lig' JAPAN WENSCHT GEEN VOLKEN BON DSBEMOEUNG Nog een arrestatie, thans in Polen. WINTER IN ZUID-BEIEREN. BEZORGDHEID TE GENèVE Hun burgemeesters te Madrid. EEN VERKLARING VAN ZAMORA. DE FINANCIEN VAN BERLIJN. 30 millioen besparing. DE SAKSISCHE NOODVERORDENING. De Fransch-Duitsche samenwerking Het is usance, dat een nieuwe gezant, als hij door het staatshoofd, bij he we accreditees is, voor de ^rs^gaJraak lloudt, wordt, een korte bef'J®" kaEing 0f president welke door den betroKkewQrdt beant. met enkele vriendelijke w woord- „He is in de meeste ge- Een dergelijke receP d0 vallen een formalite - 0 ceremonie plechtigheid bovenje 811 van het program, waarop de twee regeringen die den gezant zonden en ontvin gen haar toekomstige betrekkingen zullen ontwikkelen. Iets dergelijks meenen wij in de redevoerin gen van den nieuwen Franschen gezant te Berlijn, Frangois Poncet en den Duitschen rijkspresident von Hindenburg te mogen lezen. Beide toespraken hebben natuurlijk de sanctie der betrokken regeeringen gekregen. 1 werden uitgesproken op een hoogtepunt er economische wereld-crisis; op het oogen 1 dat de Fransche staatslieden zich gereed ma een om hun bezoek aan Beriyn te brengen, en daar mede, naar men hoopt, een nieuwe periode in de Fransch—Duitsche toenadering en samen- Werking te openen. Men weet, dat Frangois Poncet met een vast Pten naar Berlijn gekomen is. De tot dusverre aangewende pogingen om een stemming- toenadering tusschen de twee erfvijanden te bewerkstelligen zijn, naar bet uiterlijk ten minste, op een fiasco uitgeloopen. Het psycho logisch effect van de BriandStresemann- polltiek heeft geen duidelijk-zichtbare resul taten afgeworpen. Nu gaat men een nieuwe tactiek volgen: men wil de economische be langen der beide landen steeds nauwer aan elkaar verbinden, en de man, die aan Franschen kant dit streven steeds gepropageerd heeft, komt als officieel vertegenwoordiger der Fransche natie naar de Duitsche hoofdstad om te pogen zijn program in daden om te zetten. In Poncet's rede vindt men duidelijk den terugslag dezer gedachte weer: ,,De huidige toestand eischt van alle staten, maar in het bijzonder van Frankrijk en Duitschland, dat zij hun krachten op een doelbewuste samen werking richtenDe Fransche regeering wenscht met alle haar ten dienste staande middelen de betrekkingen tusschen de beide nabuurstaten zoo vast en stevig mogelijk te maken". President Hindenburg reageerde hierop on middellijk: „Bij den gemeenschappelijken strijd van alle volken tegen nood en ineen storting heeft 't lat Duitschland en Frankrijk een geheel bijzondere taak gewezen. Deze taak zal slechts dan voor het heil van Europa en de geheele wereld volbracht kunnen worden, als de beide volken haar met den wil tot ver zoening in den geest van oprechte samen werking ter hand nemen". De plechtige verkondiging van dit groote beginsel, dat reeds sinds jaren een der richt lijnen der practische politiek had moeten zijn en het heeft inderdaad niet aan pogingen ontbroken om dit te verwezenlijken heeft ongetwijfeld slechts beteekenis, als tot daden wordt overgegaan. En in het interview, dat gezant Poncet na de ontvangst door president Hindenburg aan de pers verleende, heeft .hij met een loyale openhartigheid op de moeilijk heden, welke bij dit ondernemen ervaren zul len worden, gewezen. Maar Poncet is een krachtige figuur, een doorzetter, en daaren boven een realist. Hij ontveinst zich de be zwaren niet, welke zoowel van Fransche, als van Duitsche zijde zullen opkomen: „moei zame arbeid en een groot uithoudingsvermogen zullen vereischt worden om het doel te be reiken". Maar er is een krachtige prikkel tot han delen: „Frankrijk gevoelt, al is het tot dusverre minder door de economische crisis getroffen dan andere landen, dat een steeds nauwere solidariteit het lot der naties ver bindt; daarom kan slechts een eerlijk' ge meende samenwerking en wederzijdsche steun- verleening Europa en de wereld in staat stellen zonder bovenmatig lijden de zoo bijzonder moeilijke tijdsomstandigheden te boven te komen". De vraagstukken, welke bij de voorbereiding en verwezenlijking der toenadering zich op den voorgrond zullen dringen, heeft Poncet niet genoemd. Het is ook niet noodig bij een eerste welwillend-vriendschappelijk samenzijn reeds de tegenstellingen concreet op te sommen. Voorzichtigheid doet het geboden zijn op de eerste plaats de atmosfeer voor het aanstaan de minister-bezoek zoo sereen mogelijk te maken en te houden. In dit opzicht heeft Poncet nog een heel merkwaardige daad gesteld door een beroep op de pers, rechtstreeks op de Duitsche. en over deze heen ook op de Fransche pers te doen. „Het probleem van den vrede is in zijn inner- lijkste wezen ook een probleem van de pers". Inderdaad, de beïnvloeding der openbare meening door de pers, door net dagelijks ge lezen blad is van onmetelijke beteekenis voor de pacificatie der volken in het algemeen, voor de toenadering van Frankrijk en Duitsch land geheel in het bijzonder. Daarom had Poncet, zooals nü zelf verklaar de, nu zoo spoedig mogelijk een nauw contact met de Berlijnsche pers gezocht, opdat deze hem in zijn moeilijk werk voor het welzijn der beide volken zoo krachtig mogelijk zou steunen. Aldus heeft de nieuwe Fransche- gezant, die naar Berlijn gekomen is om op „tastbaren" grondslag de pacificatie te be werken, niet met het verleden gebroken. In tegendeel, hij heeft in zijn actie het psycho logisch moment ingeschakeld, daar waar het het krachtigst tot uiting kwam. Laval naar Washington Zooals na de demarche van den Amerikaan schen gezant Edge verwacht kon worden, gaat Laval in den loop van October naar Washing ton. Het zal de tweede maal zijn, dat een Fransch minister-president zich naar Washing ton begeeft. De eerste maal, in 1°22, was het Briand, die daar deel ging nemen aan de vloot- conferentie en over die reis is men te Parijs nimmer zeer te spreken geweest. Ook voor de aanstaande reis heeft men groote beduchtheden gekoesterd, maar men heeft erkend, dat een weigering een te slechten in druk zou maken dan dat men er ook maar een oogenblik aan zou kunnen denken. Trou wens voor de voordeelen van een ontmoecing van Laval met president Hoover sluit men de oogen niet. En wel in de voornaamste plaats verwacht men van de reis, dat zij tot gevolg zal hebben, dat Frankrijk niet meer zoo brutaal voor het voldongen feit zal worden gesteld, als Washington andermaal meent op belang rijke wijze in de Europeesche betrekkingen te moeten ingrijpen, gelijk onlangs bij de opschor ting der Duitsche herstelbetalingen is geschied. Wat de motieven betreft, welke Hoover tot de uitnoodiging aan den Franschen minister president hebben geleid, is men overtuigd, dat Hoover opnieuw wil ingrijpen om de gevolgen van de crisis over geheel Europa te beperken. Hoover zou uit het feit, dat de Vereenigde Staten en Frankrijk samen het overgroote deel van den totalen wereldgoudvoorraad bezitten, tot de overtuiging gekomen zijn, dat slechts van een Amerikaansch-Fransche samenwerking eenig heil te verwachten is. Nu meent men te Parijs, dat het voor een dergelijke samenwerking een onafwijsbare voorwaarde is, dat beide republieken niet met elkander botsen op problemen als het herstel- vraagstuk, dat der onderlinge schulden en de netelige kwestie der ontwapening. Laval zal van zijn ontmoeting met Hoover gebruik kun nen maken om sommige misverstanden uit den weg te ruimen en het Fransche standpunt in een helder licht te stellen. Evenwel is men niet overtuigd, dat Washington er toe gebracht zal worden de Fransche beduchtheden te eer biedigen. Men heeft echter veel vertrouwen in Laval's bekwaamheid als onderhandelaar, die vooral gebleken is bij de reis naar Londen in Juli j.l., toen hij het Fransche standpunt met een kracht verdedigd heeft, die hier een goeden indruk heeft achtergelaten. Welke gevaren de reis naar Washington voor Frankrijk ook hebben kan, het vertrouwen in Laval is zeer groot en men is overtuigd, dat Laval in elk geval een positief resultaat zal weten te verkrijgen om de gevaren van den val van het Engelsche pond voor de Fransche economie te beperken. Men heeft daarbij op het oog een Amerikaansch-Fransche hulp voor het pond sterling in den vorm van een coöpe ratie van de drie gouvernementen om tot een spoedige stabiliseering van het pond te komen. Een feitelijke stabilisatie, spoedig gevolgd door een wettelijke Men verwacht, dat de vaststelling van den datum van het bezoek van Laval in den minis terraad van Vrijdag zal plaats hebben. Wat het pond sterling betreft, is men in financieels industrieels kringen te Parijs over tuigd, dat het voor het oogenblbik noodiger is de volle aandacht te schenken aan de speculatie dan aan de vraag op welk peil een feitelijke stabilisatie zal intreden. Men verwacht, dat zóó de speculatie kan verijdeld worden, een evenwichtstoestand spoedig zal intreden, te meer waar Londen het pond wil verdedigen en New-York en Parijs de speculatie alle moei lijkheden in den weg leggen, welke maar op geworpen kunnen worden. Het succes van de bestrijding der speculatie wordt echter bedreigd geacht door de speculatie, die in de deviezen, welke sterk onder den invloed van het pond sterling staan, plaats heeft. Daarom let men angstvallig op de houding, in Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en ook in Italië aange nomen, daar men vreest dat neiging zal bestaan om door een inflatie .een verlichting te beko men uit de oogenblikkelijke moeilijkheden. Ook vreest men, dat Londen in de moeilijkheden aanleiding zal vinden om een herziening van de schuldenregeling met Amerika, in 1923 ge maakt, te vragen, in welk geval een steen aan het rollen wordt gebracht, dien men hier zoo gaarne op zijn plaats zou laten. Omtrent het pondenbezit van de Fransche bank in Engeland worden thans cijfers ge noemd. Men schat het op ruim 8 milliard francs. Over de spoorwegverbinding LandwarowKaisiadorys BEHANDELING VOOR T HAAGSCHE HOP Voor het permanente hof van internationale justitie is Dinsdag de behandeling voortgezet van het geschil tusschen Polen en Litauen over de spoorwegverbinding Landwarow— Kaisiadorys. De Poolsche agent, Mrozowski, repliceerde. Hij zeide een aantal punten te zullen voorbij gaan, waaromtrent zijn tegenpleiter geen nieuwe argumenten had aangevoerd en wees er ter loops op, dat art. 3, annex III van het verdrag van Memel, geen rechtvaardiging inhoudt van een politiek van vijandschap. PI. betoogde aangaande de houding van de Poolsche dele gatie bij de onderhandelingen tusschen Litauen en Polen, dat deze delegatie zich tot onder handelen bereid heeft verklaard, maar dat zij tevens verklaard heeft, dat het verkeer over de Njemen niet was los te maken van alle "andere direct verkeer per spoor, telefoon, telegraaf. De draagwijdte en de beteekenis van de resolutie van 10 December 1927 besprekende bestreed pl. de stelling van Litauen, dat deze resolutie geen verandering gebracht zou heb ben. Zij verplichtte de partijen tot onderhan delingen op den voet van vriendschap. Deze verplichting is Litauen niet nagekomen, daar het niet alleen den spoorweg, in kwestie niet wilde herstellen, maar ook geen andere directe verbinding heeft aangewezen. Voorts blijft Litauen het standpunt innemen, dat de resolutie slechts tot onderhandelingen verplichtte. Het is duidelijk, dai dit niet vol doende is, doch dat het de bedoeling was, dat deze onderhandelingen tot een conclusie leid den. Pl. stelde tenslotte tegenover de voorstelling, alsof Litauen Wilna van de bolschewiki be vrijd had, een citaat uit de rede van Zaleski te Genève bij de discussie voorafgaande aan het tot stand komen der resolutie van 10 December 1927, waarin Zaleski betoogde, dat Litauen zijn onafhankelijkheid te danken heeft aan Polen, dat geen medewerking ondervond van Litauen bij het optreden tegen het roode leger. De openbare behandeling der zaak werd daarna gesloten. LONDEN, 22 September. (V.D.) De commissie voor de federale structuur van de ronde tafel conferentie beeinddgde haar discussies inzake de betrekkingen tusschen de beide kamers en diende een voorstel in nopens de sterkte en samenstelling van de federale wetgevende ver gadering, zooimede de verhoudingen in iedere kamer toe te kennen aan de afzonderlijke sta ten. Medegedeeld wordt dat de ma'haradja van Kapurthala de uit-noodiging heeft aangenomen die bijeenkomsten der ronde tafelconferentie als gedelegeerde bij te wonen. 7 *N Een reconstructie van Mchichael Faraday's eerste laboratorium, waar hij zijn eerste proeven met electriciteit nam, op de groote Faraday-tentoonstelling in de Albert Hall te Londen- Nog geen toetreden der labourpartij tot de regeering. LONDEN, 22 September. (W.B.) Het lager huis heeft met 283 tegen 216 stemmen het voorstel van Baldwin betreffende een beper king van den spreektijd bij de debatten over de financieele en bezuinigingswetten aangeno men. Daarop werden de discussies over de ar tikelen der bezuinigingswet geopend. Het huis verwierp met 274 tegen 221 stem men een wijzigingsvoorstel van de oppositie om deze wet niet van toepassing te doen zijn op leger ea vloot. LONDEN, 22 September. (R.O.) Op een ver gadering van de labourpartij, welke gister avond werd gehouden verklaarde Henderson, dat de geiuohten betreffende onderhandelin gen, welke zouden zijn aangeknoopt met het doel tot de regeering toe te treden, volstrekt ongegrond zijn. De kwestie der verkiezingen LONDEN, 23 September. (H.N.) De vraag, wanneer de nieuwe verkiezingen zullen wor den gehouden, houdt de bladen nog steeds bezig. Enkele conservatieve bladen noemen den 27en October als den daarvoor aamgewe. zen dag. De „Daily Herald" gelooft, dat Mac Donald I ij den s zijn vacanti e zal beslissen, of hij over- eenkomstig de uitnoodiging van de conserva tieven de leiding van een nationale regeering, welke de beschermende rechten tot haar pro gram maakt, zal aanvaarden. De conservatie ven zetten hun propaganda voor beschermen de rechten ijverig voort en ook 27 liberale af gevaardigden moeten zich bereid hebben ver. klaard, een dergelijk kabinet onder leiding van Mac Donald te steunen. De „Daily Herald" zet voorts de gronden uiteen, waarom de arbeiderspartij ondanks dezen tijd van nood baar oppositie tegen het kabinet nieit heeft gestaakt. Het blad geeft toe, dat de regeering juist heeft gehandeld door den gouden standaard buiten werking te stel len, doch het heeft dezen noodigen en juisten stap slechts met een bezwaard gemoed en nood gedrongen gedaan ea geeft zich de grootste moeite om later weer tot den gouden standaard terug te keeree. Het feit, dat Henderson Zondag j.l. een be. spreking met Mac Donald heeft gehad, heeft aanleiding gegeven tot het gerucht, dat tus schen de beide politici onderhandeld is over het verkrijgen van den steun der arbeiders partij voor een zekere vermindering van de uitkeering aan de werkloozen. Henderson heeft zich in een zitting van de partijcommissie moe ten rechtvaardigen en verklaarde, dat de mi nister-president hem slechts inlichtingen over den financieelen toestand heeft gegeven. Door de gisteren gegeven verklaringen van Hender. son is de ontstemming over zijn jongste rede in het lagerhuis im de kringen der arbeiders partij nog niet geheel geweken. Tusschen den linkervleugel der arbeiderspartij en de conser vatieven is de strijd over de beschermende rechten opnieuw ontbrand. De „News-Chronicle" bevat een vrij scherp artikel, waarin Baldwin vermaand wordt de ijverige propaganda van zijn partij vrienden voor beschermende rechten te matigen. De hardnekkige eisch der conservatieven om nieuwe verkiezingen zijn mede schuld aan de gebeurtenissen van de laatste week. De financieele wet door het lagerhuis aangenomen. LONDEN 23 September (R. O.). In het lager huis werd de financieele wet met 297 tegen 238 stemm-en in tweede lezing aangenomen. In Duitschland stijging. BERLIJN, 22 Sepi tH.N.) Het aantal werk loozen tn Duitschland Is volgens de opgaaf van de arbeidsbeurzen ir de eerste helft van September met 109 000 gestegen terwijl het met 111.000 steeg in de tweede helft van Aug Het aanta' werkloozen bedraagt thans 4.324.000 Sedert begin Juli is het aantal met 371.000 gestegen. Voor die overeenkomstige ttijdvak van verleden jaar bedroeg de stijging 342.000 Vermindering in Engeland. Het aantal werkloozen bedroeg 14 dezer tn Engeland 2.789.080, hetgeen 11.551 minder is dan in de voorafgaande week. BEZUINIGING IN ZUID-SLAVIë. Volgens bericht uit Belgrado worden In Zuid-Slavië de salarissen der ambtenaren ver laagd en wel met 5 pet. voor de lagere en met 6 pet. voor de hoogere ambtenaren. Ook de salarissen voor het leger worden op dezelfde wijze verlaagd. DEENSCH STOOMSCHIP TE KIEL IN BESLAG GENOMEN KIEL, 22 September (H.N.) Op last van de financieele autoriteiten Is het Deensche stoom schip „Viebeke Maersk", dat door het Keizer Wilhelmkanaal gevaren was, bij Holtenau door douaneambtenaren in beslag genomen, omdat het een lading schrot voor de Poolsche haven Gdingen aan boord had, terwijl de uitvoer van schrot verboden is. Duitschland heeft sedert het verdrag van Versailles den uitvoer van schrot verboden, omdat het dit zelf voor de vervaardiging van ijzer en staal noodig heeft en over geen eiger. beddingen van ijzererts meer beschikt. Slechts bij uitzondering kan de rijkscom missaris voor den uitvoer van schrot een ver gunning geven. Een dergelijke vergunning was verstrekt aan een firma te Essen, die schrot uit Duitschland naar Zweden en Spanje mag uitvoeren. Nu het schrot naar Polen ging, is waarschijnlijk misbruik gemaakt van de ver leende vergunning. De douane is van meening, dat reeds sedert 3 jaar bedrog is gepleegd Het aanzien van den Volkenbond als zedelijk vredestichtende macht bedreigd WARSCHAU, 23 September (N.T.A.) De Pool sche politie heeft heden in het plaatsje Zawier- cje in het kolenbekken van Sosmovice een tim merman uit Hongarije, Ludwig Liszely ge naamd, gearresteerd Naar men heeft kunnen vaststellen, heeft de gearresteerde spoedig na de spoorwegramp van Bia Torbagy, Hongarije zonder paspoort verlaten, om via Tsjecho-Slowakije naar Polen te trekken. Men verdenkt hem van medeplichtigheid aan den treinaanslag. Kiszely werd in Kielce in tegenwoordigheid van den Hongaarschen con sul aan een verhoor onderworpen. BOEDAPEST, 23 September (W.B.) Het poli tieonderzoek inzake de „inlichtingen", ver strekt door Julia Habli, die beweerde bij den aanslag te Bia Torbagy tegenwoordig te zijn geweest en die een harer kennissen had aan geklaagd, als dader, is thans geëindigd. De politie is tot de conclusie gekomen, dat alle beweringen dezer vrouw verzinsels zijn. DE CHRISTEN WERKGEVERS ORGANISATIE IN BELGIE Succesvolle arbeid in 't afgeloopen jaar. Onze Antwerpsche correspondent schrijft: Zondag heeft het Algemeen Christelijk Ver bond van Werkgevers zijn algemeene jaarver gadering en zevende zitting der sociale-eoono- mische academie gehouden in de zalen van het St. Lievens-oollege te Antwerpen. Het woord werd gevoerd door pater P. E. de Rooy O.P., hoogleeraar te Rome, die een inte ressante uiteenzetting gaf over de encycliek „Quadragesimo Anno", in het bijzonder van het derde deel: de weg naar een gezond herstel. Üit het verslag over het afgeloopen jaar bleek, dat dit het meest succesvolle ,i-s gewor den van het bestaan. De resultaten zijn prach tig; er werden 150 nieuwe leden gewonnen. F* werden tal van plaatselijke afdeelingen opge richt. Bijzondere actie werd besteed aan de in richting der compensatie-kassen, waarin reeds 825 werkgevers met 30.000 arbeiders georgani seerd. Sedert het begin van dit jaar heeft de organisatie reeds meer dan 1 millioen francs aan kindertoeslag uitbetaald. Op internationaal gebied heeft de vereeni- ging krachtig bijgedragen tot de stichting der internationale bijeenkomsten. Vervolgens gaf het verslag een overzicht van de werkzaamheden der verschillende af deelingen: zooals die der tabaks-, haven-, dia mant-bedrijven. afdeeling grossiers, Er is een afdeeline hout en bouw opgericht. Ondanks de crisis is er in alle secties voor uitgang te bespeuren In de diamant-nijverheid is de organisatie thans erkend en in de inter nationale commissie opgenomen. 24 Uren sneeuw MüNCHEN, 23 September. (V.D.) In geheel Zuid-Beieren is de winter ingetreden. In All. gau sneeuwt het sinds bijna 24 uren onafge broken. Te Fiissen lag de sneeuw hedenmorgen vijf tot zes c.M. dik. In de bergen ligt reeds een meter sneeuw. De sneeuw heeft bier en daar ernstige verkeersstoringen veroorzaakt. Op de Arlbergstrasse moesten auto's uit de sneeuw worden uitgegraven. Het wild komt in grooten getale naar het dal. De schade voor den landbouw is groot. Het vee, dat zich nog op het land bevindt, heeft niets meer te eten. Boven Oberstdorf en omgeving woedde een onweer, gepaard gaande met hevige hagelbuien. Ook Müncben heeft de eerste sneeuw gehad. GENEVE, 23 September (VAN ONZEN COR RESPONDENT). In het geschil tusschen Japan en China schijnt een zeer ernstige verandering te zijn ingetreden. De Japansche gedelegeerde in den volkenibondsraad, Yoshlawa schijnt in structies uit Tokio te hebben ontvangen, die nog niet zijn openbaar gemaakt, doöb die, naar hier in de wandelgangen van het volkembonds- secretariaat algemeen wordt aangenomen, deze beteekenis hebben dat zij ondanks eenige vriendschappelijks woorden voor den volken bond hierop neerkomen, dat Japan op het ooigenblik geenerlei volken-bondsbemoeiing wenscht, daar Japan het geschil met China uit sluitend door reohtstreekscihe besprekingen hoopt te regelen. Uit de raadszittingen van gisteren is echter bekend, dat China weigert in rechtstreeksche besprekingen te treden, zoolang Japans troepen Obineesch grondgebied bezet houden. China blijft dus op voikenlbondsfbemoeiimg aandrin gen Het gevolg van do negatieve houding van Japan is dus, dat niet alleen het gevaar voor militaire verwikkelingen tusschen Japan en China nog vergroot is, doch dat ook het aan zien van den volkenbond als zedelijke vrede stichtende macht ernstig bedreigd wordt In overeenstemming met de instructies uit Tokio heeft de Japansche gedelegeerde van middag bij een nieuwe bespreking tusschen den raadsvoorzitter Lerroux en de gedelegeer den van China en Japan waaraan ook de ge delegeerden van Duitschland, Engeland, Frank rijk en Italië deelnemen, uitdrukkelijk gewei gerd het van verschillende zijden geopperde denkbeeld, goed te keuren, dat de Europee sche groote mogendheden haar militiare attaohê's uit Tokio en Nanking naar Mand sjoerije zouden zenden, om zooals in het ge schil tusschen Bulgarije en Griekenland ge beurd is, toe te zien, dat de troepen der beide geschilhebbende partijen zich zullen terugtrek ken zonder 'n gevaar voor de civiele bevolking en zonder dat een van beide partijen zich daar door ln militair opzicht in een gunstige posi tie brengt. Met het oog op deze weigering eo de uit To kio ontvangen instructies is de voor heden avond zeven uur aangekondigde openbare ver gadering van den volkenibondsraad in een strikt geheime veranderd Japans rechten in Mandsjoerije. TOKIO, 23 September (R.O.) In een inter view verklaarde de Japansche minister van oorlog, dat Japan bereid is zijn troepen uit Mantsjoerije terug te trekken, zoodra de om standigheden dit veroorloven. Tevens legde hij er den nadruk op, dat de verdragen Japan het recht verieenen langs den Mamtsjoerijschen spoorweg vijftien soldaten voor iederen kilometer te handhaven, wat totaal 16.500 man is, terwijl zich thans slechts veertien duizend man in Mantsjoerije bevindt. In de Mandsjoerijsche spoor wegzone. TOKIO, 23 September. (R.O.) Alle Japansche troepen hebben zich teruggetrokken naar de Zuid-Mandsjoerijsche spoorweg-zóne. Te Moekden en Tsjangotsjoen bevinden zich echter nog steeds Japansche strijdkrachten. Volgens een verklaring van haar officieelen woordvoerder komen zij echter niet tusschen- beide ln het bestuur der stad. De Lioeho-brug door de Ja panners verwoest? BERLIJN, 23 September. (V. D.) De Chi- neesche ambassade te Berlijn heeft hedenavond de volgende offlcieele mededeeling van het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Nanking ontvangen: „In verband met het ongemotiveerde verwijt, dat de Chineesehe troepen een brug van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg vernield zou den hebben, beeft het ministerie van buiten landsche zaken van het bestuur van de Peiping (vroeger Peking)Moekdenijjn mededeeling ontvangen, dat den 18 September de Japansche troepen bij de opening der vijandelijkheden zelf de Lioeho-brug aan den Zuid Mandsjoe- rijschen spoorweg hebben vernield en daarna eenige lijken van gesneuvelde Chineesehe sol daten naar de vernielde brug hebben gesleept, ten einde aldus het bewijs te leveren, dat de brug door de Chineezen is verwoest. Aangezien de brug onder Japansche bewa king staat, is het duidelijk, dat van Japansche zijde een valsche bewijsvoering te geleverd. Vrees voor anti-Japansche incidenten. NANKING, 23 September. (R.O.) De nieuwe actie van den volkenbondsraad wordt bier warm toegejuicht en heeft de door bet optre den der Japanners in Mandsjoerije gespannen, atmosfeer weer ontladen. Een massavergadering van honderd duizend Chineezen heeft echter hedenmorgen de re geering verzocht, onmiddellijk een algemeene mobilisatie te decreteeren. Deze stand van zaken veroorzaakt een exodus van tal van Japanners uit Nanking, die zich naar Shanghai begeven, waar gisteren reeds de geheele Japansche kolonie van Hankow is aangekomen. Tengevolge van de verontwaardiging onder de Chineezen vreest men ernstige anti-Japan- scbe incidenten. De houding van Rusland, MOSKOU, via Kowno, 23 September (V.D.) De opmarsch der Japansche troepen in het gebied van den Ohineeschein Oosterspoorweg heeft te Moskou groot opzien gebaard. Verklaard wordt, dat dit optreden tegen den Oosterspoorweg onnoodig is geweest, aange zien de Chineesohe autoriteiten zelf zeer goéd ln sitaat zijn, de rust en orde op de spoorlijn te handhaven. De Russische regeering heeft door bean id de. ling van haar consul te Charbin een uitvoerig rapport over de gebeurtenissen gevraagd. Zij wil Charbin behoeden voor een militaire bezet ting door Japan. Het spoorwegverkeer tusschen Tsjantsjoen en Mandsjoerije is gestagneerd. Het verkeer MandsjoerijeOharlbimPogmniitsjaja wordt gaande gehouden. Volgens een andere Russische mededeeling hebben de Chineesohe bewapeningstroepen van den Ohineeschen Oosterspoorweg bevel ontvan gen, naar Charbin terug te trekken. Naar uit Madrid vernomen wordt zijn de ruim vierhonderd burgemeesters uit de Bas- kische en Navarreesche provincies, die, zooals reeds gemeld, naar de Spaansebe hoofdstad vertrokken, om daar 6ezamenlijk het Baskische statuut aan de Spaansche regeering te over handigen door Alcala Zamora ontvangen. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Zamora bij deze gelegenheid o.a. bet vol gende. „Ik moet u aanstonds verklaren dat bet ont- werp-statuut, gezien van religieus standpunt, noch met mijn wijze van denken, noch met de overbeerschende stroomingen in de cortes overeenstemt". Nieuwe sociale conflicten. Uit berichten van ,E1 Mati" blijkt, dat de anarchistische beweging in Catalonië ook op het platteland steeds meer aanhangers krijgt. Tal van pachters weigeren het gedeelte van den wijnoogst dat zij volgens contract aan de landeigenaren verschuldigd zijn, af te geven De druivenkweekers beroepen zich op de dis cussies, die in den laatsten tijd in de cortes over afschaffing van deze tienden worden ge voerd. Ondanks een open brief van den gouverneur van Barcelona, waarin deze er bij de pachters op aandringt, de contracten met hun land eigenaren te eerbiedigen en de bemoeiingen van het landbouvinstituut van Barcelona, breidt zich het aantal pachters, die den wijn oogst geheel en al voor zich behouden, steeds meer en meer uit. Op verschillende plaatsen is het reeds tot ernstige botsingen tusschen pachters en land eigenaren gekomen. Ook in de provincie Toledo hebben zich, zooals gemeld dezer dagen ernstige incidenten voorgedaan. Volgens een mededeeling van den gouverneur der provincie, hebben te Corral revolutionnaire groepen getracht, de boeren te verhinderen, zich naar hun landerijen te be geven en hun kudden naar de weiden te bren gen, terwijl zij tevens een poging hebben aan gewend, om den burgermeester gevangen te zetten. D-e „guardia civil" kwam echter tus- schenbeide. Hoewel zij werd ontvangen met steenen en revolverschoten greep zij energiek in, om de aanvallers uiteen te drijven. Tijdens het gevecht werd één persoon gedood en ver scheidene gewond. De orde is thans hersteld. Volgens het dagblad .Ahora" zou het aantal dooden vijf bedragen. Aan de beigrootingscommdsisie van den Ber. Iijnschen gemeenteraad is Dinsdag 'n uitvoerig rapport vi-orgelegd van den eersten burgemees. ter inzake den financieelen toestand en de reeds genomen bezuinigingsmaatregelen, door welker doorvoering men een bedrag van RM 30 millioen op de begroeting hoopt te bezuinigen. Behalve -talrijke bezuinigingen en besnoeiin gen op bijna elk gebied, zijn ook de uitgaven voor de straatverlichting tijdens de winter maanden met 10 pet. gekort. Naar de ,Lok Anz" nader verneemt zullen in totaal 1308 onderwijzers worden ontslagen. HET VOORGENOMEN HUWELIJK VAN PRINS LENNART. Den laaitsten tijd doen voortdurend geruch ten de ronde, dat koning Gustaaf van Zweden zijn verzet tegen de verloving van zijn 22. jarigen kleinzoon prins Lennairt, die zich ver. leden jaar tegen den wil van het hof in ver loofde met de 20-jarige Karin Nissvandt, da dochter van een welgesteld koopman te Stock, holm, zou opgeven. Prins Lennart heeft thans in een der beste wijken van Stockholm een flat gehuurd en men verwacht dat d-e jongelui, met of zonder de instemming des konïngs, binnenkort in het huwelijk zullen treden. LOONSVERHOOGING BIJ DE SOVJETS. MOSKOU, 23 September-. (T.A.S.S.) De op perste economische raad van de sovjet-unie beeft de loonen in de steenkool-industrie bij verordening verhoogd. Een gewoon mijnwerker ontvangt thans 13 roebel daags tegenover 7 roebel vroeger. Opzichters verdienen 450 tot 650 roebel ea ingenieurs 500 tot 700 roebel per maand. Volgens de verordening zijn verdere loons- verhoogingen mogelijk, indien meer wordt af geleverd, dan in de plannen is voorzien. Dinsdag gaf de ministe-r-presid-ent van Sak sen op een persconferentie een exposé van de Saksische spaarnood verordening. Saksen heeft in Augustus 105.5 werkloozen per 1000 Inwoners gehad, tegenover het rijk gemiddeld 671 pet. De regeeriug heeft besloten voor den tijd, dat de salarissen der ambtenaren en beambten vender zullen worden verlaagt^ de „Kopf-steuer" met 30 pet. en de „StempeV steuer" met 20 pet. te verhoogen en een to« slag van 15 pet. voor te schrijven o,p de b« stuurskosten. De retributies voor hoog-er onderwijs zulle® worden verhoogd. Door deze maatregelen hoog| men 4.44 millioen R.. meer te ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9