P - DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 54ste JAARGANG WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 No. 16143 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 INVOERVERBOD COLUMBIA INGEZONDEN de toren van de sint janskerk gevonden voorwerpen NEDERLANDSCHE bank. binnenbrandje burgerlijke stand scheepvaart DE PHILIPS-RADIO FILM. UIT NUMMER BESTAAT Ul'i DRIE BLADEN DE LEIDSCHE 3 OCTOBER-FEESTEN. Blaaskakerij in de Phüips-radiofabrieken. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS RADIO/TELEFOONVERKEER MET NED..INDIE. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHB COURANT bedraagt, franco bt) vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25; per maand f 1-1°: per week 25 cents. Bü bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden f 8.75, bü vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar ft 6 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT de ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor i6 regels: f 1.66, elke regel meer 86 ets BH contract aanzienlijke reductie Geen prtjsverhooging voor den Zaterdagavond Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tariel Uefdadigheldsadv. half tarief. Voor Liefdadig heidsadvert worden geen contracten afgesloten Kabouter-advertentlën: 6 regels 0.60; M regels 1.16 regels 1.60, bü vooruit betaling. Porto voor opzending van brievei gelieve men bt) te voegen. 7 777 een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150. bij verlies van een Q j afgedrukt Gratis-Ongevallenverzekering 500.- by «verlijden door een tg 25._ bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit worden afg vinger: 50.— by verlies van twee voorste ledematen aue vmBc j j Ook invoer van alcoholhoudende dranken verboden De Kam ei' van Koophandel te Vlaardingen verzoekt ons mede be deelen dat volgens door die Regeering ontvangen telegrafisch bericht met ingang van 28 September j.l. de invoer in Columbia is verboden van alcoholhoudende drank en luxe-artikelen waaronder essances, parfumerieën, kunstzijde, sigaren en chocolade. Deze goederen worden wanneer de over te leggen consulaire facturen vóór 1 October zijn uitgereikt nog ten invoer toegelaten, echter tegen betaling van dubbele rechten. Naar wij vernemen is hij onderzoek gebleken dat de spits van den Sint Janetoren zwakke plekken vertoont, welke bij de restauratie van den toren eveneens zullen worden hersteid. Ten gerieve van het publiek zullen tijdens de restauratie van den toren aan één zijde van de wijzerplaat houten wijzers worden aangebiacht. DE WINKELWEEK De Hoogstraat- en Korte Dam-winkelweek die gehouden zal worden van 310 October is in voorbereiding. Mocht de zoo veel besproken en lang ver wachte asfalteering van de Hoogstraat niet tot stond zijn gekomen, de Hoogstraatbewoners hebben toch bereikt, dat een behoorlijke bestra ting is verkregen. Opnieuw wil nu de winkelstand bewijzen paraat te zijn, indien het geldt het publiek van dienst te kunnen zijn. Ook het gemeentebestuur heeft begrepen hier niet achterweg© te moeten blijven en het den winkeliers en het publiek zooveel mogelijk terwille te zijn. Zoo zullen de winkels geopend kunnen zijn tot des avonds 10 uur met dien verstande dat van 8 uur af 's avonds geen bediendenpersoneel meer aanwezig mag zijn. Om rustig te kunnen winkelen zal van de Koemarkt af een rijverbod worden uitgevaar digd voor rij- en voertuigen w.o. ook motor rijwiel n begTepen zijn, van des middaas 12 uur. Van 6 uur 's avonds af zal ook het rijwiel verbod gelden. Ook ls vergunning verleend tot het aanoren- gen van een z.g. feestverlichting met versterkte gramotoonmuziek, opdat het koopend en kij kend publiek op aangename wijze op de Hoog straat kan vertoeven. In zekeren ziin dus een liebtweek en als straks nu Technische Bedrijven een betere straatver lichting tot stand heeft gebracht, zullen Hoog straat en Korte Dam zeker van het koopemd publiek een blijvende belangstelling ondervin den. VERBANDPOSTEN R. K. E.H B.O. Door de R. K. Ver. E. H. B. O. St. Chrisito- phorus zijn opgericht verschillende verhand- posten en wel bij de volgende leden: Bergers, Albert Cuypstraat 10; Fasvotte Snijders, Lek straat, tel. 69703; Groenewegem, Westvast 88; Linnenbrink p.a. Brugwachter „Spoelingbrug", OverschiescheplelnPrein, Anth. Muysstraat 51; de Roos, Lange Nieuwstraat 12; Slobbe p.a. Degenkamp, Oositslngel hoek Singel, tel. 69789; van Tol, Grof baan 25. Tevens werd een zuurstofkoffer van het aller nieuwste type geplaatst bij den heer Roos, Lange Nieuwstraat 12. DISTRICTSARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers, stellers; aanvangers; indragers; boekdiruk- kers; boekbinder;s letterzetters; betonwerkers; grondwerkers; lood- en zink werkers; metse laars; opperlieden; schilders; stukadoors, tim merlieden; ijzervlechters; kistenmakers; kui pers; mach.-houtbewerkers; mandenmakers; borstelmakers; modelmakers; meubelmakers; kleermakers; kappers; vellenbereidors; ge schoolde metaalbewerkers in vrij wiel alk, vak ken; banketbakkersbroodbakkers; distilla- teursn echts; branders knechtsmouters; sla gers; tuinlieden; controleurs; magazijnperso- neel; pakhuisknechts; vertegenwoordigers; winkelbedienden; chauffeurs; expeditieknvehts, kellners; kraandrijvers; schippersknechts; transportarbeiders; varensgezellen; voerlieden, wakers; zakkendragers; incasseerders; kan toorbedienden toe ken a ars; technikers; por. tiers; fabrieksarbeidiers(sters)osse werklie den; eartonmiagewerksters; winkeljuffrouwen en werksters. bü de politie aangegeven in het tijdvak van 19 tot en met 24 September 1931. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: portemonnaie met inhoud, damestaschje met inhoud, Lipssleutel, R. K. kerkboekje, broche met portret, zak, inh. ledige zakken, looper, portefeuille met papieren, vulpotlood, ceintuur. Bij vinder: dames portemonnaie mot inhoud, H. Blazer, Brielsehestraat 12; actetasch, inhoud prentbriefkaarten, Q. Lek, Costerstraat 92b; papieren geld, M. Bussel-, Nieuwsticht N.Z. 18; geld, J. Broekman, Burg. Knappertlaan 195b; ^pzenkcan» j$ fifth, J. Zaal, Beijerlandsehestraat 51b; duimstok in étui, p. stark. Oosterstraat 111; kinderkousjes, J- Bakker, Brugmanstraat 12b; alpenmuts, N. Oostrum, Oosterstraat 65; siga rettenpijpje In étui, B. Pil, Iireupelstraat 39; portemonnaie met inhoud, J. Eüsberg, Da Costa- straat 15b; gouden damesring, W. Verhoeven, Pieter de Hooghstraat 3b; rijwiel, F. Zeegers, Café Broersvest; ceintuur, B. van Helden, Een- drachtstraat 31; bril, C. Verkerk, Lourenstraat 20; kinderportemonnaie, "W. van Buijtenen, Vlaardingerdük 176a; beursje inhoud geld, C. Zwartjes, Kortlandstraat 8b; haarkam en schrift, J. Nesse, Van Beverenstraat 14b; hoes van autoband, J. van Berkel, Van der Drift- •traat 43 te Vlaardingen. DE KATHOLIEKE STAATSPARTIJ De verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor dien Gemeenteraad zijn weer voorbij, de gekozene hebben hunne zetels ingenomen, de Katholieke kiesvereeniging kan dus weer gaan j slapen, totdat het bestuur veertien dagen vóói j de eerstvolgende verkiezing de Katholieke kie- j zers weer wakker schudit. Zoo althans is de actie der Katholieke pairtii van d;e laatste jaren in Schiedam. Wanneer men over den uitslag tevreden kon zijn, dan schikte het nog al, maar diit in toch zeker niet het geval. Dat de Katholieke candldaat van Schiedam niet in de Provinciale Staten is gekozen, is een gevolg v.an de laksheid van het bestuur van „R., P. en O." en van de propaganda. Het lijkt misschien wat hard gezegd., maar liet valt niet te ontkennen. Het bestuur van de Kiesvereeniging heeft de propagamdiaclubs niet voldoende daadwerkelijk gesteund, zooals het reglement dit voorschrijft, d;e propaganda heeft niet voldoende leden voor de kiesvereeniging aangebracht. De uitbreiding in Schiedam heeft hoofflzake- lijk plaats gehad in de Singel- en in Franke lamdsche parochie. De Frankelanid'sche propaganda heeft nog bijna 500 nieuwe leden aangeworven. Was dit ook dloor de Singelpropaganda gedaan, dan had bij het referendum 3 a 4 honderd stemmen meer uitgebracht kunnen worden en was de Sohiedlamsche candidaat nummer 1 of 2 op de eamdlidartanlijst geplaatst, zoodat diens verkie zing dan verzekerd was geweest. Wanneer men bedenkt, dat bet aantal Katholieke kiezers bijna de 6000 baalt, dan was dit toch wel mogelijk. Het heeft niet zoo zullen zijn. Dat door eigen slapheid in de actie niet verkregen is wat moge lijk was, is droevig. Men kan d,it nakaarten noemen, het ls te hopen, dat het als een aansporing vooi het vervolg mag gelden. Gezien dezen tegenvaller, zou men zeggen dait het bestuur van „R., P. en O." thans de katholieke kiezers bij elkaar zou hebben ge roepen, dat althans eene ledenvergadering zou zijn gehouden. Zaterdag j.l. is te Rotterdam de vergadering van den R. K. Rijkskieskring Dordrecht ge houden. In nagenoeg alle kiesvereenfglngem van den Kring worden vóórdien ledenvergade ringen gehouden, teneinde de agenda van die Kringvergadering te bespreken. Dit wordt overal als een goede gelegenheid aangegrepem om de leden eens weer hij elkaar te krijgen. Het bestuur van „R-, P. en O.'' acht zulks niet noodig. Toch Is zoo'n agenda nog wel waard in een ledenvergadering behande.d te worden. Er is nog iets anders waarom ik gedacht had dat liet bestuur zoo spoedig mogelijk een leden vergadering zo-u hebban uitgeschreven. Volgens artikel 4 van het Reglement van de R. K. Staatspartij zijn leden vain die R. K. Staatspartij alle kiezers, die lid zijn van de erkende R. K. Kiesvereeniging, gevestigd in de gemeente. Erkenning van een R. K. Kiesver eeniging vindt plaats door goedkeuring van haar reglement overeenkomstig het in art. 9 bepaalde. Artikel 9 zegt dat de .reglementen vian de gemeentelijke Kiesvereenigingen de goedkeu ring behoeven van het bestuur van d» Rijks- kleekringorrgantsaibie in den Rijkskieskring waartoe zij behooren. Schiedam behoort tot den Rijbsikieskrimg Dordrecht. Artikel 26 van het Reglement van de R. K. Staatspartij schrijft voor dat de reglementen, bedoeld in airt. 9 vóór 1 Januari 1927 ter goed keuring moeten worden ingezonden hij de daar voor aangewezen organen. In de vergadering van den R. K. Kieskring Dordrecht van 2 Ju mi 1928 is eene commissie benoemd voor het nazien der reglementen vain de Kieisvereemigingen, Ook Schiedam bleef nalatig in het inzenden van het reglememlt, teneinde dit aan de controle van genoemde commissie te onderwerpen. Aan de nalatige kiesvereeniigingen ie daarna een concept-reglement toegezonden, met verzoek haar reglement met dit concept in overeen stemming te brengen. Schiedam heeft tot heden ook hieraan niet voldaan In drie vergaderingen-heeft ondergeteekende naar herziening van het reglement gevraagd en telkens werd een ontwijkend antwoord ge geven. De K. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" alhier heeft dus geen goedgekeurd regle ment en wordt door de R. k. Staatspartij rniet erkend. Dit beteekentt: dat het lid van de Partijraad, de heer H. Stulemeijer, de bestuursleden van den Rijks- kieskring Dordrecht en van den Provincialen Kieskring Delft, uit Schiedam, de R- K- leden van den Gemeenteraad, het bestuur van „Recht, Plicht en Orde" en de leden dezer kiesveveeni- gtlng geen van allen lid zijn nan de It. K. staatspartijterwijl dit in alle reglementen als eisch wordt gesteld om zitting te kunnen heb ben en stemrecht te kunnen uitoefenen. Onder deze omstandigheden hebben wij hier de verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad giehau. Dat, deze zonder incidenten zijn afgeloopen, was voor mij een geruststelling. De vraag is dus wel gewettigd: hoelang zal het nog duren dat het bestuur va-n „Hecht, Plicht en Orde" deze nalatigheid, die reeds van 1928 loopt, zal herstellen? Zal het bestuur nu spoedig eene vergadering toit reglememtsherziening uitschrijven, of moet dlit eerst door een zeker aantal leden aange vraagd worden? Ik neem aan d.at het bestuur ook met andere bezigheden overladen is, maa.r dit mag geen reden zijn diat de katholieke politiek ver waar- loosd wordt. Als het bestuur geen tijd en gelegenheid heeft de Katholieke propaganda daadwerkelijk te steunen, of te doen wat voor de Katholieke Staatspartij noodzakelijk is, dan zijn er twee wegen open om te bewandelen, of wel' als be stuurslid bedanken, of het bestuur uit te brei den met jonige ijverige krachten die vol vuur zijn voor de Katholieke zaak. Dezen weg zou ik wiilliem inslaan. De Koninklijke Militaire Kapel concerteert voor het stadhuis te Parijs, na de offi- cieele ontvangst aldaar. Het is een gebruik dat na reglementswijzi- ging, althans bij een belangrijke wijziging het zittend bestuur in zijn geheel aftreedt. Welnu, bij deze gelegenheid San bestuurs- uitbreiiding onder de oogen worden gezien. Het is niet mijne bedoeling dat het tegen, woordig bestuur in zijn geheel zich niet her kiesbaar zal stellen, doch er zijn ter vervanging of voor uitbreiding onder de katholieken van Schiedam en zeker onder de jongeren, vol doende krachten aanwezig om zich voor <je katholieke zaak te geven en die zich hiervoor dan ook beschikbaar dienen te stellen. Ik hoop dat dit schrijven, dat op enkel® puniten misschien wat hard klinkt, zal leiden tot een grondlige opleving der Katholieke partij van Schiedam, en diat binnen korten tijd alle katholieke kiezers ook lid zullen zijn van de door die Katholieke Staatspartij erkende Katho lieke kiesvereeniging in Schiedam. Schiiedlam, 30 Sept. 1931. J. N. POST. LECTUUR VOOR DE R. K. WERKLOOZEN Men verzoekt ons er nog eens op te wijzen, dat boeken uit de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek uitsluitend verkrijgbaar zijn op ver toon van de roode steun-kaart en het kleine witte kaartje, dat te verkrijgen is bij het comité van de R. K. Werkloozem. De hoeken worden alleen verstrekt aan de R. K. Bibliotheek aan de Lange Haven en niet aan het filiaal in de Gorzen. Uitzetting der circulatie o-a. als gevolg van de verstoringen op de geld markt Afgifte van huiten- landsche wissels en van goud. Nu de crisis met een scherper accent op de geldmarkt tot uitdrukking is gekomen, levert de weekstaat van de Nederlandsehe Bank een duidelijke weerspiegeling van de daardoor teweeggebrachte verstoring. Belangrijke mu taties zal men dan ook ongetwijfeld hebben verwacht, en in zooverre kan deze weekstaat dus bezwaarlijk eenige verrassing opleveren. De credietverleening door de Bank in het binnenland heeft uiteraard belangrijk grootere afmetingen aangenomen. Men zal waarschijnlijk hebben verwacht, dat de ingevolge het door de Nederlandsehe Bank aangeboden crediet voor beleeming van effec- tenposten, zich allereerst in een toename van dqze beleeningsoredieten zou moeten reflectee- ren Doch in overeenstemming met den in druk, welke zich daaromtrent reeds eerder vestigde, blijken de aanvragen om beleenings- cr-edieten voor effeetenposten betrekkelijk ge ring te zijn geweest, zoodat deze per saldo zelfs nog eenige vermindering konden onder gaan. Gisteravond werd ten huize van C. K-, aan den Singel, eein voorstelling gegeven met kinderbioscoop. Vermoedelijk kwam daarbij 'n film te dicht bij een lampje, althans plotseling stond het toestel in brand. Het vuur dat nog slechts weinig schade had aangericht, werd met een paar emmeirs water gebluscht. NAAR MOEDERS PAPPOT Eergisteren waren een tweetal jongens- de bijna 13-jarige J. H. en de 12-jarige H. K. de ouderlijke woning ontloopen. Gistermorgen wer den ze te Moordrecht aangehouden en door de politie naar moeders pappot teruggebracht. Aangifte van 27 en 28 Sept. GEBOREN: Arij, zoon van G. J. Barilnk en J. M. Ouwenis, Oudidiorpschestraat 21 Aria C., zoom van J. Visser en A. van den Berg, Boerhavelaan 52. SCHIEDAM, 30 Sept. Aangekomen: motor- schoener Dina, kapt. T. Boer ma, ledlig vain Rotterdam om fleisschen te laden aan do Ver- eenigde Glasfabrieken in de Buitenhaven; Eng. s.s. Authority, kapt. C. Wingfield, ledig van Manchester om olie te laden bij N.V. Schierveem aan de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 29 Sept Vertrokken: Duitsch s.s. Leverküsen, met stukgoed naar Yokohama; Fransch s.s. Min, met stukgoed naar Ant werpen. „Je houd je gewoon van den domme en vraagt, of je asjeblieft den bal mag hebben". ba.il. j j Daarentegen heeft de stagnatie op de accep- tenmarkt grootere consequenties voor de functie van de Bank als credietgever gehad. Op de discontomarkt werden en worden op het oogenblik de beste accepten zelfs gewei gerd Men moet dus wel direct zijn toevlucht nemen tot de Bank, die dan ook met 45 mil lioen gulden uitbreiding gaf aan haar binnen- landsche wissel portefeuille. Deze vermeerdering levert een duidelijke toelichting op de motieven,, welke de Bank aanleiding gaven tot hare gisteren gepubliceer de dlsoontoverhooglngwelke toch in de eer ste plaats zal moet on worden beschouwd als te zijn gericht tegen een onmoodige uitbrei ding van de binnenlandsche circulatie. De zwakkere houding welke gedurende de laaitste dagen op de wisselmarkt tot uitdruk king kwam t.o.v. den gulden, reflecteert zich in een afname der buitenlandselie wissels met 12y2 mlllioen gulden, van de in het buiten land berustende saldi met 6 millioen gulden en van den goudvoorraad met per saldo nog geen zes millioen gulden. In totaal dus circa 23 millioen gulden. Aan den in het buitenland gedeponeerden goudvoorraad werd voor een bedrag van 5 millioen gulden, waarschijnlijk in Frankrijk onttrokken. Het verlies aan materiaal in het binnenland werd echter goeddeels gecompen seerd door een winst aan genoemd goud. Doordien het Rijk nog een bedrag van 22 millioen gulden onttrok aan zijn rekening- oourant-tegoed en de door anderen bij de Bank gedeponeerde saldi slechts een bescheiden ver meerdering ondergingen, nam de billettencir- culaitie per saldio met circa 46 millioen gulden toe. Première te Amsterdam. .Men schrijft ons uit Amsterdam: Officieel officieus was het reeds tijdens de Brabantsche industriedagen te Eindhoven gebeurd is Maandagmiddag om vijf uur in het Tuschinsky Theater te Amsterdam voor een aantal genoodigden de Philips-radiofilm van Joris Ivens en Lou Lichtveld vertoond. De samenwerking tusschen twee zoo geheel in karakter verschillende talenten, heeft een zeer bijzonder en merkwaardig geheel doen ontstaan waarvan het zeker de moeite loont om de elementen te ontleden en elk daarvan nader te beschouwen. Vandaar dan ook dat wij het werk van Ivens en het werk van Lichtveld elk apart willen behandelen, hoewel dit in 't ge heel niet zeggen wil, dat heider werk onafhan kelijk van elkaar zou kunnen bestaan. Ivens' filmische prestaties eischen van den toeschouwer een zekere en niet zoo heel geringe inspanning. Zij getuigen steeds van een gedegen vakmanschap, dat zich niet tevreden stelt met 'n oppervlakkige handigheid, maar te werk gaat met koele beheerschtheid en een strenge zake lijkheid, die voor de structuur van zijn films van groote waarde zijn, doch die van den an deren kant ook wel eens remmend werken op de stuwende kracht der bezieling. Wat ons in iedere film van Ivens treft is de strenge objectiviteit, waarmede hij de wer kelijkheid observeert en weergeeft. Alles is vol komen verantwoord, alles klopt tot in de uiter ste finesses en men zou bijna wenschen, dat het hier en daar wat minder exact was maar dat er in plaats daarvan wat meer ontroering van uitging. Want dit werk is knap, verbazend knap, doch men wordt er slechts hoogst zelden werkelijk door aangegrepen, en in deze Philips- film ls dit zelfs op 'n enkel moment na, in 't geheel niet het geval. In films als „Wij Bouwen" en „De Zuiderzee werken" kwamen momenten voor in een in tense dramatische spanning, de Phillpsfilm is hierbij vergeleken wat vlak en monotoon. Het heroïsche karakter van den arbeid, dat Ivens in andere werken zoo uitmuntend heeft weten te suggereeren, vinden wij in dit laatste werk niet terug. En toch waren hier In potentie de zelfde mogelijkheden aanwezig als bij de ver filming van andere onderwerpen. De mogelijk heden die de Philips-radiofabrieken bieden aan den cineast zijn inderdaad talrijker, gevarieer der en rijker, dan Ivens heeft weten te benut ten. Het is uiterst moeilijk na te gaan waar om deze mogelijkheden niet alle verder zijn benut. Men krijgt eenigszins den indruk, dat de cineast hier door de een of andere omstan digheid bij zijn werk gehandicapt werd, maar even waarschijnlijk ls het, dat Ivens zichzelf al te zeer heeft beperkt en de strikte objecti viteit, die hem kenmerkt, al te zeer heeft wil len doorvoeren. Daardoor mist deze film ieder sterk persoonlijk accent en daardoor vermag zij ons ook niet zoo te pakken en te boeien als wel gewenscht is. De fabrikatie van den loopenden hand biedt een cineast prachtig materiaal. De intensiviteit van den arbeid had hier suggestief weergege ven kunnen worden. Ivens heeft deze gelegen heid o.i. al te veel verwaarloosd. Wij hebben een tamelijk overzichtelijk beeld gekregen van een bedrijf een beeld dat overigens filmisch verantwoord is maar een flitsende impressie en als zoodanig was de film toch bedoeld kregen wij niet. Dit werk Is te onpersoonlijk, te vlak. Het beteekent geen verdere ontwikke ling van een sterk en oorspronkelijk hoewel be grensd kunnen, maar veeleer een stilstand. Zin voor dramatiek en lichte speelschheid ontbre ken er ten eenenmale aan. Het ls ook te frag mentarisch. Met een pijnlijke nauwkeurigheid worden allerlei kleinigheden weergegeven. Dit kftn nuttig eu zelfs noodzakelijk zijn en dat is het ook soms, maar heel dikwijls vragen wij ons toch af waarom wij beziggehouden worden met allerlei kleine bijzonderheden, die weinig of niets zeggen en die den gang van de film al te veel vertragen. Verwacht wordt: Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Weste lijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, aanvankelijk iets zach ter. Fietsers en motorrijders lichten op van s avonds 7.10 tot 's morgens 6.29. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Dinsdag bestuursvergadering R- K. MeiftaL bewerkersbond ^St. Eloy", Gebouw R. K. yoM® bond. lederen Woensdag om half negen bestuur» vergadering van het afdeelingsbestuux Tan den N. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam» Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk toot de Theresl»vereeni ging. lederen Woensdagmiddag van S—8% uw gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor d« Missienaaivereenigimg, Korte Kerkstraat 4. lederen Woensdagavond half 9 verplicht* bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praesea. lederen Donderdagavond van 8—10 uu repetitie Polyhymnia. R K. Volksbond. lederen Donderdag om 8 uur repetiittie R. K. Gemengde Totmeejlveffleenilgling ,-Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. Tevens aan melding nieuwe leden. lederen Vrijdagavond van half 9 tot hall 11 repetitie Koninkl. Zangvereniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Antonius Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur Gelegenheid tot aanmelding van leden. Zondag 4 October R. K. Gem. Toomeelvereenigimg „Alberdingk Thijm". Sodrée amusante voor leden en douia- teurs. R. K. Volksbond* Zondag 11 October Gezellendag. Propaganda-bijeenkomst Toe spraak pater L. Biesta O.P., directeur van De Llebaart. R. K. Volksband. Over eenige dagen viert Leiden weer den herdenkingsdag van zijn ontzet. De 3-October- vereeniging viert dit jaar haar 9e lustrum, hetgeen aanleiding is, dat men ditmaal met een buitengewoon verzorgd programma voor den dag wil komen. Er zal een optocht werden gehouden, waaraan door 250 personen zal worden deelgenomen. 100 hiervan zijn afkom stig uit de Overzeesche gewesten. Veertien praalwagens en 160 paarden zullen in den stoet worden meegevoerd. De stafmuziek van de Koloniale Reserve te Nijmegen zal haar medewerking verleenen. Op den avond, die aan den feestdag vooraf gaat, wordt een taptoe gehouden. De 3-Octoberdag zelf wordt begon nen met een reveille van het baloon van de Stadsgehoorzaal, gevolgd door koraalmuziek in het van der Werffpark, waarna in de Waag aan de Aalmarkt de uitdeeling zal worden ge houden van haring en wittebrood aan 2255 personen. Een en ander wordt opgeluisterd door mu. ziek en het afsteken van Japansch vuurwerk op het water voor het Waaggebouw. Voorts vinden nog andere feestelijkheden plaats. Een aantel extra-treinen zal de vele vreemdelingen van en naar LeMen vervoeren. Onze Amsterdamsche muziekreferent toekent hierbij aan: De muziek bij de „Philipsfilm" is geen sterk ontroeremd werk geworden. Men hoort er al te dikwijls de voorgangers in terug, bij wie Lichtveld met groote scherpzin nigheid in de leer geweest, is zonder dat hij erin geslaagd is, de daar opgedane inspiratie een eigen cachet te verleenen. Van den anderen kant zijn er korte momenten van groote melo- dieuse schoonheid, waarbij de componist tevens blijk geeft de geluidstechniek met meesterlijk heid te beheerschen. Het is geenszins uitsluitend muziek, die er klinkt. Ook de geluiden uit het bedrijf heeft Lichtveld in zijn klankschema verwerkt. Hij heeft dit soms gedaan door eenvoudig de ge luiden van het bedrijf op te nemen. Op andere momenten echter heeft hij de „geluiden in natura" verwerkt door de muziek en dan ont stond er een mixtuur, welke uitstekend voldeed. Uit muzikaal oogpunt hekeken, valt er dus geen groote winst te boeken. Doch van de film uit beschouwd is de muziek van intrinsieke waarde en bovendien, wat in dit geval ver reweg het voornaamste is, zij heeft nieuwe perspectieven geopend, die voor de ontwikke ling van de geluidsfilm, zien wij hét goed, van groote beteekenls zijn. 2 Oct.: Groote Schouwburg, De koning drinkt (Rott Hofsltodttoaneel) 8.15 uur. Zuiderkerk, Dresdener Kreuzchor, 8 uux. 3 Oct: Groote Nutszaal, viool-avond Jacques Thibaud, 8 uur. Dagelijks: Tivoli-schouwburg, Toik! tok! tok!'n ei (Haagsch Tooueel) 8% uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 1 October In: Royal, Kijk uit Harold; Thalia, De weg naar Rio (v. volw.); Olympia, De lucbtdulvels (v. volw.) Corso, Das Lied vom Leben (v. volw.)Luxor, In geheimen dienst (v. volw); Colosseum, De zonden der vaderen (v. volw.)Ooster-theater. Het gele masker (v. volw.) SCHIEDAM, 30 Sept Offlcieele noteering van do commissie uit de Kamer van Koopbandei Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling 1.40. Spoeling Uitbreiding van den dienst tot Noord-Sumatra. Met ingang van 1 October a.s. wordt het radiotelefoonverkeer geopend tusschen Neder land en het Noordelijk deel van Sumatra via Bandoeng. Tot dit verkeer zijn toegelaten de gouver- nementsnetten „Sumatra's Oostkust" en „Atjeh en Onderhoorigheden" en de netten der Deli Spoorweg Maatschappij, voorloopig met uit zondering van het locale net Medan. Te Medan kunnen de gesprekken voorloopig alleen wor den gevoerd in de aldaar ingerichte radio- spreekcel, waarin verscheidene personen gelijk tijdig aan een gesprek kunnen deelnemen. Het tarief bed raag 39 per gesprek van 3 minuten en 13 voor elke volgende minuut.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1