lie schoorsteen en de bank van leening f f - den !IT altÖddUrende - De maan ontdekt m ZATERDAG 3 OCTOBER 1931 PROF. PICCARD IN ONS LAND. 'Tfi de ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. MET HUN TIJD ZIJN ZE MEEGEGAAN NIET TEGEN DEN GODSDIENST... DE BESTRIJDING DER ECONOMISCHE CRISIS. DE STAKING IN HET ROERGEBIED. PROCES WEGENS POLITIEKE MISDRIJVEN. T'-.y. Ook In halfpondspakken Heerlijk, zacht en geurig A De Belgische professor Piccard is voor het houden van enkele voordrachten over zijn we tenschappelijk werk naar Nederland gekomen. Aangezien was aangekondigd, dat de prof. per vliegtuig uit Brussel acu overkomen, be vond zich Donderdagmiddag 'n aantal journa listen en een legertje persfotografen op Waal haven. Edoch d© beroemde man van de stratosfeer kwam niet, althans niet per vliegmachine. De prof. zou seffens komen werd meegedeeld, maar per auto, na heel gewoon met den trein aan D. P. te zijn gearriveerd. De lange man met den haardos is naar het vliegveld gekomen, alwaar hij door den Bel gischen consul werd ontvangen, waarna een thee werd geserveerd. Op het vliegveld woeien de Belgische en Zwitsersehe vlaggen. De tocht naar de stratosfeer. In het Gebouw voor K. en W„ aan den Schie- damsche Singel te R'dam, heeft proffeseor Piccard de eerste van zijn serie lezingen ge houden over zijn gednrfden ballontocht naar de stratosfeer. Men zal zich ongetwijfeld de bijzonderheden over dezen tocht, die de ge- heele wereld enkele dagen van angstige span ning bezorgden, herinneren. Veel nieuws heeft prof. Piccard Domderdagl avond dan ook niet kunnen ver tellen. Maar de wijze waarop deze merkwaar dige geleerde, wiens verschij ning, met al len eerbied ge zegd onwille keurig herin nert aan figu ren uit Jules Verne's werken, zijn voordracht gehouden heeft, gaf aan alles, wat wij uit in terviews reeds wisten, toch 'n rjjfc' Kardinaal Piffl begeeft zich naar opening van den Weenschen Katholiekendag. tuig, dat er op uitgerust is om zich in de stra tosfeer te bewegen. Toekomstmuziek! De heer Kolff van de Aero-Club, heeft pro fessor Piccard ingeleid en aan het slot van zijn voordracht hartelijk dank gezegd. Prof. Piccard. geheel aparte, forsche kleur. De beschrijving van het vertrek reeds, ont- 'etende een storm van vroolijkheden onder de vrij talrijk aanwezige leden. Na de eerste mislukte opstijging in Sep tember van het vorige jaar welke een groot deel van de pers aan een professorale ver strooidheid weet zoo vertelde professor Pic card, moesten we tot Mei wachten voor en aleer de weersgesteldheid het toeliet om een nieuwe poging te wagen. Alle toebereidselen waren gemaakt en mijn assistent Kipfer en ik zaten ten slotte goed en wel in de kogelronde, uit aluminium vervaardigde cabine. Wij in specteerden voor het laatst onze instrumenten en besloten daarna opdracht te geven om de ballon los te laten. Wie beschrijft echter onze verbazing, toen een blik naar bniten ons er van overtuigde, dat wij reeds een flinke 700 meter boven de aarde zweefden. De directie van de balonnenfabriek, die ons voortdurencf zeer ter wille was geweest, was blijkbaar bevreesd geworden dat de tocht om de een of andere reden weer niet door zou gaan en had daarom aan alle onzekerheid een einde gemaakt door op eigen initiatief ons de lucht in te sturen! In een half uur tijds hadden wtj reeds de grens van de stratosfeer op 12000 meter hoogte bereikt. Onze ballon had zich in de ijle lucht uitgezet en hing kogelrond boven onze cabine. Toen ontdekten wij echter tot onzen schrik, dat het touw van de gas-uitlaatklep in de bal lon zich verwikkeld had en dat wij het onmo gelijk te pakken konden krijgen. Hetgeen het zeer onaangename gevolg had, dat wij niet meer in staat waren de daling te regelen. De temperatuur in de cabine steeg tot over de 40 graden. Het was ondragelijk warm. Daarbij kwam dat het overgroot© deel van onze pro viand buiten de cabine hing. Wij konden die met binnen halen omdat anders onze zuurstof ontsnapt zou zijn. Het was een tergend ge zicht. Allereerst dat eindje touw van de uit laatklep, dat zoo hatelijk mogelijk voor een van de vensters slingerde, onbereikbaar, en dan de waterzakken, boordevol gevuld met verkwikkend vocht, waarnaar wij snakten. On ze eenige verfrissching bestond in het con- denswater dat wij van de ruiten af likten. Eindelijk begon de ballon te zakken. Heel aarzelend. We daalden een tweehonderd meter maar vlak daarop steeg onze nukkige ballon weer een honderd meter. Wij berekenden al, dat het op die manier wel twee weken kon duren voor we weer veilig beneden waren. Om uur des avonds vertoefden wU nog op 12000 Tïlrtf/Mt - Zitting van 1 October. Van haver tot bier. De 31-jarige losse werkman M. W., gedeti neerd, had op 30 Juni van de vrouw 'van den koopman A. Monster 100 gegeven om haver voor haar te koopen. W. was echter van dit geld aan den zwier gegaan. Voor den koopman had de vroolijke avond van verdachte bijzonder harde gevolgen. Hij was in ernstige financieel© moeilijkheden geraakt, zoo ze;fs, dat hij zijn paard beeft moeten verkoopen. Het O. M. vond het gedrag van verdachte schandalig en het eischte 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Blussé' van Oud Alblas, heeft in zijn pleidooi op verzachtende omstan digheden gewezen. Pleiter drong er op aan, dat alsnog 'n reclasseeringsrapport over verdachte zal worden ingewonnen. Valsche munters. Vervolgens hebben terecht gestaan de 40- jarige C. in 't H., havenarbeider, en diens twee broers, de 29-jarige matroos J. en de 21 jarige timmerman G., beiden recidivist, en al len gedetineerd. Hun was ten laste gelegd, dat zij in de maand Juli Nederlandsehe guldens hebben nagemaakt, Verdachte C. in 't H.. die het eerst gehoord wordt, geeft toe, dat hij in zijn woning aan de Willemsstraat bezig is geweest. In 't laatst van Juni Is de afspraak gemaakt valsche gul dens te maken. Toen verdachten door de po litie betrapt werden, waren zij voor het eerst bezig met het maken van het valsche geld Zaterdags tevoren was de gietvorm gemaakt. Deze zou volgens verklaring van verdachte Cornelis door ziin broers zijn gemaakt. Verdachte Jan in 't H. interrumpeert: Bah, ik kan niet meer tegen dien man spreken. De president waarschuwt verdachte Jan. dat, als hu zich niet kalm kan houden, hij zal worden verwijderd. De mededeelingen, die verdachte Cornelis doet over het aandeel van zijn belde broers, mogen niet voor het bewijs tegen Jan en Gerrit worden gebruikt Verdachte Cornelis vertelt dan verder, dat het metaal gebracht was door een man, die verdachte niet kent. Toen de politie een inval deed, was verdachte C. in bed gekropen. Hij weet niet waar de gemaakte guldens zijn ge bleven. De president: U weet, dat In bet bed, waarin u lag, valsche guldens zijn gevonden en ook in de kleeren van uw kinderen? Verdachte C.: Ik weet niet hoe die daar ge komen zijn. Verdachte Jan geeft toe in den nacht van den 6en op den 7en Juli geweest te zijn ten huize van zijn broer Cornelis. Het plan was geweest samen met zijn broer Gerrit te gaan Bedreiging. De 27-jarige zeeman T. B., gedetineerd uit an deren hoofde in het Huis van bewaring, heeft terechtgestaan, dat hij Cecilia M. Bogers zou hebben bedreigd met een misdrijf tegen het leven. Toen verdachte zich in Antwerpen bevond, had hij deze Cecilia, een vrouw, met wie hij vroeger omgang had gehad, een brief geschre ven, waariö hij haar schreef, wat haar te wach ten stond, als verdachte weer in Rotterdam zou komen. Verdachte gaf toe den brief geschreven te hebben. Hij had het echter zoo ernstig niet ge meend en de bedoeling was geweest eenigen druk op Cecilia uit te oefenen, dat zij hem voor het vervolg met rust zou laten. Cecilia Bogers verklaarde, dat zij zeer geschrokken was bij de ontvangst van dien brief. Zij had voor haar leven gevreesd. Het O. M. zeide in zijn requisitoir in het be dreven feit bedreiging te zien, vooral als men weet, dat verdachte een man is, die voor ge welddaden niet terugschrikt. Wel wil het O. M. aannemen, dat hier de schuld aan twee kan ten is, maar daartegenover staat, dat verdachte al verscheidene vonnissen wegens gewelddaden heeft ondergaan. Het O. M. eischte ten slotte 4 maanden gevangenisstraf met last tot ge vangenneming, aangezien het mogelijk blijft, dat verdachte voordat er uitspraak valt, uit het Huis van bewaring zou worden ontslagen. De verdediger, mr. P. Blussé, van Oud Al blas, pleitte noodweer em het bestaan van een noodtoestand, waardoor straffeloosheid van verdachte zou zijn ontstaan. Uitspraak 15 October. HOE EEN COMPLOT WERD AFGELUISTERD mafor r» i 1 oamou uict AJJ1J LUUfcU VjreiTll 16 gaall T,en vnn °D?en .de top' visschen. Toen zij echter aan het Boerengat pen van besneeuwde bergen onderscheiden. De ballon was toen definitief aan het zakken en met begrijpelijke vreugde zageb w(f, dat onze instrumenten telkens weer een val van enkele honderden meters registreerden. Op 4000 meter hoogte gekomen, bevonden wij ons weer in een atmosfeer waarin de mensch kan ademen en ons eerste werk was natuurlijk de ramen van onze cabine te ope nen en te trachten het touw van de uitlaat klep te pakken te krijgen. In de dichtere lucht was de ballon echter samengevallen en had zich lang uitgerekt. Het bewuste touw was meer naar boven getrokken en hing nu hoog boven ons, weer onbereikbaar. kwamen, waar de boot lag, zagen zij, dat het tij niet gunstig was en toen hadden zij er van afgezien en waren naar hun broer Cornelis in de Willemsstraat gegaan. Het was zeker half twaalf des nachts, toen zij daar kwamen. Verdachte Jan had op het fornuis in de keu ken een pot gesmolten metaal zien staan en op zijn vraag wat Cornelis daarmee doende was, had deze geantwoord, dat hij peurloodje? maakte. De president merkte op, dat het toch wel zeer onverstandig was van verdachte, die met zijn broer Gerrit eerst in het begin van Juni uit het Huis van Bewaring waren ontslagen, Heling von bont. In de eerste helft van Juli heeft in het ma gazijn van een pelterijenhandel, te 's-Graven- hage een belangrijke diefstal van bontvellen plaats gehad. Er is toen voor een waarde van ongeveer 16.000 aan bontwerk gestolen. Het onderzoek van de politie wees nit, dat een ge deelte van het gestolene is verkocht te Rotter dam, en wel aan de 40-jarige koopvrouw M. A. v. d. B.. Op den llden Juli was er een artist bij haar gekomen, dien zij wel kende en deze had haar in kennis gebracht met een man, die aan haar 40 hermelijnbonten en 33 vosbonten te koop aanbood. De man vroeg daarvoor 2000 maar ten slotte bad de k<xjpvrouw de partij gekregen voor ƒ700. Als verdachte van heling heeft deze vrouw thans terechtgestaan. Zij bekende den koop, doch beweerde niet geweten te hebben, dft het gestolen bonten betrof. Het O. M. had in deze zaak als getuige ge dagvaard den artist, die verkooper en koopster bij elkaar had gebracht. Aangeizen deze man zelf voor de Haagsche rechtbank ter zake van heling zal moeten terechtstaan, heeft de verde diger, mr. F. Eikelenboom, zich tegen het hoo- ren van dezen getuige verzet. De rechtbank besliste evenwel, dat deze ge tuige wel zal worden gehoord, doch dat hij op vragen, waarvan het antwoord hem zou kunnen bezwaren, niet behoefde te antwoorden. Deze getuige verklaarde toen inderdaad ver kooper en koopster tot elkaar te hebben ge bracht. Op de vragen, of hij bij den verkoop was tegenwoordig geweest, wilde getuige niet antwoorden. De moeder van verdachte's verloofde kwam nu terug op een door haar bij de politie en bij den rechter-commissaris afgelegde verklaring, dat verdachte haar per telefoon zou hebben verzocht de bonten uit haar huls weg te doen, toen zij haar van de huiszoeking vertelde. Op verzoek van het O. M. werd haar verklaring thans schriftelijk opgenomen, met het oog op een eventueele vervolging wegens meineed. Bij het hooren van den deskundige bleek, dat de identiteit van de onderzochte vellen niet had vastgestaan om dit alsnog In orde te ma ken, werd de zaak aangehouden tot 3 Novem ber. De verdediger vroeg de in vrijheidstelling van verdachte, welk verzoek de rechtbank inwilligde. Vandaag heb ik de schoorsteenvegers bij mij gehad. Ik vroeg natuurlijk of ze Savoy aards of Lom- bardiërs waren, maar de» grootste, slungel zei: „Non monsieur, je suis de l'école des Arts et Métiers". Dat antwoord gaf mij eenige beducht heid voor mijn schoorsteen. Mijn vraag is ook eigenlijk heel dom geweest De savoyaards en de lombardiers komen niet meer naar Parijs. De schoorsteenen zijn te nauw gewerden en men laat een stalen bor stel met een loodbal er onder door den schoor steen, die met recht een pijp kan worden ge noemd. Daarmee is een aardige straatfiguur verdwenen, die een uitstekend model was voor de teekenaars: het colombijntje van den ban ketbakker en de roetzwarte savoyaardEn in den tijd dat er geen schoorsteenen waren te vegen: de kleine beeldjeskoopmannetjes met de bekende truc: tragi-comedie in vijf bedrijven, lste bedrijf: een gipsen beeldje valt stuk; 2de bedrijf: de kleine koopman in tranen badend op den trottoirband; 3de bedrijf; de bewogen dame die naar de schildering luistert van het pak slaag dat de jongen bij thuiskomst wacht; 4de bedrijf; de dame die een geldstukje geeft en haar goede voorbeeld door verschillende omstanders gevolgd ziet; 5de bedrijf: de jon gen die getroost wegsluipt naar den banket bakker om den hoek. Maar die ambulante verkoopertjes zijn ver dwenen, of liever met hum tijd meegegaan. Ze verkoopen nu zijden kousen en dassen en ko men niet meer uit Savoye of uit Lombardije, maar uit Auvergne en bedrijven hun vliegend nerinkje onder het oog van vader die heete kastanjes verkoopt en moeder die op wacht staat of er ook een agent aankomt. V eel poëzie is er bij den schoorsteenveger niet meer aan en de kleine pietermannen kun nen niet eens meer dienst doen om de klei ne kleuters een oogenblik vrees in te boezemen. Hun bedrijf is ook geluidloos terwijl vroe ger, toen ze nog met bezem en zak zich in de straten vertoonden hun straatroep zoo aar dig klonk: „Eh ramouna la cbemina?" Je zou ze voor je pleizier in den schoorsteen laten kruipen. den jongen koning en het gouvernement. Lo- dewijk XIII zou hetzelfde lot ondergaan als zijn vader drie jaar geleden die door Ravaillac werd vermoord. Hevig verschrikt klom hij terug in den schoorsteen en wist op het dak Pido te berei ken aan wien hij vertelde wat hij gehoord had. Pido, die door Galigaï zijn baantje aan t Louvre had gekregen, ging onmiddellijk den vertrouweling van Maria de Médicis opzoeken en deze waarschuwde op zijn beurt de koningin- moeder, zoodat het complot werd verijdeld. Maria de Médiois toonde zich zeer dankbaar. ®.n geschenk overhandigen aan den klei- "S!' gaf. een Patent aan Pido voor zijn leenbedrijf en juwelierszaak en beval dat alle schoorsteenvegertjes Savoyaards en Lombar Lodewijk breidde later hef privilege aan Pido gegeven uit aan alle schoorsteenvegerjtes die in Parijs kwamen en daarom zag men ze altijd, zoo spoedig die arme jongens wat geia verdiend hadden, een handeltje in bijoux be ginnen. Om zoch aan de vijandschap der autochtone juweliers te onttrekken vestigden zij zich in een bepaald kwartier. Sommigen werden rijk door het kwanselen en het voor schieten en dat waren vooral de lombardiers. Ze woonden achter den Tour St. Jaques in een straat die naar hen genoemd werd en hun bedrijf was niet alleen het prototype van de bank van leening, maar deze inrichting ont leende aan hen ook haar naam lombard of lommerd. Anderen werden rijk als bijoutiers want in de buurt waarin ze woonden leefden de rijkgeworden lombardhouders, die hun bank bedrijf waren begonnen en als bankiers op nieuw diensten aan de vorsten en grooten be wezen. De beide veldwachters aan wie waarschijn. Veldwachtersactiviteit EN WAT NOOIT BEGREPEN WERD Niet alle oorloghistories zijn vroolijk en niet alle oorlogsdocumenten een opwekkend» lectuur. De eerste voldoen niet als ze geen griezel wekken en de laatste hebben een merkwaardig talent om ons in verwarring te brengen. La- tem we dus den zoon van generaal Lanzerac dankbaar zfjn eens een oorlogsdocument naar 't Bcht te hebben gehaald waarbij men zijn goed humeur kan bewaren. Het document dat kolonel Lanzerac thans heeft afgestaan aan de tentoonstelling te Nancy van documenten die betrekking hebben op de ge vechten van de Maashoogten van 1915, had da gen lang tal van bureaux in spanning gehou den. Het was het verschijnen van een nieuwe oorlogsmachine op het slagveld, waarvan het doel niet direct kon begrepen worden, maar aat om de bijzondere wijze waarop het zich voor deed wel van een buitengewoon gevaar lijk vermogen moest zijn. Het werd het eerst gezien op den avond van den 17den Februari 1915 achter de vuurlijn ter hoogte van Hou- dain door een paar rijksveldwachters, die on- middelijk heel het administratieve raderwerk in beweging brachten om het leger te waar schuwen tegen dien nieuwen vijand in de lucht, die niet anders dan een of andere kwalijke verrassing in het schild kon voeren. De beide veldwachters aan wien waarschijn lijkheid een beet glas rhum een bijzondere aan moediging tot plichtsvervulling had gegeven, verwittigden in aller haast hun brigadier -van de ontstellende waarneming die zij hadden ge daan. En de brigadier liet er geen gras over groeien om zijn superieuren op de hoogte te stellen. Zijn rapport volgt hier. „Houdain 18 Februari 1915" Dien kleinen schoorsteenvegertjes werd het nimmer lastig gemaakt. De politie kon ze niets in den weg leggen, want het waren gepri- vilegeerden des konings. Dat hadden ze aan hun grooten voorganger Pido te danken. Op een schoonen herfstdag tijdens de minderjarig heid van Lodewijk XIII had hij schoorsteenen te vegen in het Louvre-paleis. Een knechtje van Pido had reeds den hal ven dag door schoorsteen na schoorsteen ge klauterd en waar soms vier vijf schoorsteenen dezelfde uitmondingen hadden raakte hij op een oogenblik bij het afdalen den weg kwijt en daalde in een schouw/ neer waarvoor een groot scherm was geplaatst. Gelukkig zong hij niet en stilletjes kon hij langs het scherm in de prachtige zaal gluren. Tot zijn verbazing stonden daar een aantal heeren geheimzinnig met elkander te fluisteren. Hij trok zijn roet- kópje terug en durfde zich niet te bewegen. Op een oogenblik kwamen de heeren zoo dicht bij het scherm staan dat hij kon ver staan wat er gefluisterd werd. Hij hoorde dat die heeren een complot beraamden tegen We mogen wel aannemen dat de laatste van die schoorsteenvegertjes omstreeks den oorlog uit Parijs verdwenen zijn. Laten we aanne men het jaartal 1915. Hun rijk in den schoor steen heeft dan precies vier eeuwen geduurd, want hun komst naar Parijs dateerde van 1515. Frans I had toen te Marignan den hertog Maximiliaan Sforza geslagen en hem meege nomen naar zijn hof. In dien tijd wist men nog op elegante wijze vrede te sluiten. Loro- bardië was daardoor aan Frankrijk gean nexeerd geworden, en zelfs de boorden van het lago Maggiore en de vallei van Viggezo. De arme bevolking profiteerde van hun nieu we nationaliteit om naar Parijs te komen, waar zij allerlei nederige werkjes opknapten, vooral het schoorsteenvegen, waarvoor ze bij zondere geschiktheid toonden. De Lombarden waren steeds door Savoye naar Parijs gekomen en hun verhalen en bui dels brachten ook de Savoyaards aan het trek ken. In het rijke Bourgonje verroerde men zich niet maar de Auvergners meenden dat zij dat kunstje ook wel konden en dichter bij het vuur gezeten ook meer recht hadden. Die Auvergners hadden minder zin in schoorsteen vegen doch vonden dat als de Parijzenaars de schoorsteenen lieten rooken ze ook brand stoffen konden gebruiken en die hebben dan ook te Parijs het ras van brandstoffenhande- laars en boodschappers gevestigd. De Auverg ners komen nog steeds. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld J. H. M. B., 43 jaar, schiidersknecht te Schie dam, wegens niet nader te noemen handelingen met een minderjarige, tot 6 maanden gevange nisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van jaar W. S., 40 jaar, bankwerker te Voorburg, ge detineerd en recidivist, wegens diefstal door middel van valsche sleutels, van een bedrag van 840 en een groot aantal gouden sieraden ten nadeele van de pensionhoudster G. M. de Leeuw—van Weenen, uit haar woning aan de Adrien Milderstraat, tot 3 jaren gevangenis straf waarin zij waren opgesloten geweest als ver inmiddels viel onze ballon met toenemende dacht van valsche munt, in dat huis te blij snelheid en het was' zaak om ballast uit te ven. gaan werpen, wilden wij niet op de gletschers Verdachte Jan gaf dit toe, maar het was te te pietter vallen. Maar daarmee kwamen wij laat geworden om nog naar huis te gaan. Ver weer voor een nieuwe moeilijkheid te staan. lachte spreekt verder tegen, dat hij te bed zou Gooiden wij te veel ballast weg, dan was de kans niet gering, dat onze ballon ons weer met groote snelheid terug zou brengen naar de regionen, die wij met zooveel moeite ont- vlucht hadden. Wij slaagden er ten slotte in te landen op een gletscher van 1800 meter boog, vlak bij een visschersdorpje, op de itserschHaliaansche grens. Onze kogel hebben gelegen, toen de politie binnen kwam Bij het verdere verhoor moest verdachte Jan toegeven, dat hij wel bëgrepen had, dat ztjn broer Cornelis bezig was met het maken van valsch geld. Verdachte Gerrit in 't H. was ook tegen twaalven in de woning van Cornelis gekomen.' Toen stond de pan met metaal reeds op het ronde cabine rolde met een geweldige vaart de rtlur- Een vyl en vijlsel lagen op tafel. Ver- helling af en wij voelden ons als „Röhnrad- dachte is om ongeveer twee uur naar bed ge- fahrer". Mün assistent had mij bü dit won- gaan- In den HJd dat Wi ln de woning ia ge- derlijk experiment beleefdheidshalve de beste weest- heeft hÜ gezien, dat hout op de kachel Plaats gelaten, boven in de cabine. Hij zelf W6rd gegooid. Verdachte gaf toe, dat hij aan had het minder aangenaam beneden, tusschen Sekleed in ket hed lag, waarin ook drie kinde- allerlei rollende en slingerende instrumenten. ren te sIaPei1 lagen. Hu had ook zijn schoenen Eenmaal tot stilstand gekomen, zijn we uit aan' Vol£ens verdachte mocht men aan die de cabine gekropen en na ons allereerst ver- Trischt te hebben met 'n heerlijke hap sneeuw zijn we op stap gegaan. Wij zagen een ski- patrouille, op weg om ons te zoeken, maar op onze signalen gaven zij geen antwoord Na derhand verklaarden ze geen tijd te hebben legerstêe den naam van bed niet geven. Daar om ook had bij zich niet uitgekleed. Vervolgens werden de agenten gehoord, die bet drietal op heeterdaad betrapt hebben. Het O. M. heeft in een uitvoerig pleidooi be wezen verklaard, dat alle drie zich hebben gehad om zich met doodgewone toeristen be- sehuldi£ gemaakt aan het maken van valsche zig te houden. Zij moesten en zouden profes- munt en het eischt tegen ieder een gevange- sor Piccard vinden en die kon. volgens hen onmogelijk ergens anders zijn dan in de ca- bine! Dit zijn enkele grepen uit het verhaal, dat prof. Piccaird Donderdagavond laconiek en' zoo der den minsten ophef gedaan heeft. Zonder schromen bekende h»j, dat het doen van we- tenschappeluke waarnemingen door al deze wederwaardigheden, volmaakt onmogelijk is geweest. Na de pauze zyn enkele lichtbeelden ver toond met als slot een plaatje over een vlieg- nlsstraf van twee jaren. De verdediger van Cornelis, mr. J. A. V. Bronkhorst, pleitte clementie. Verdachte zou door den nood en onder pressie van zijn broers tot het misdrijf zijn gekomen. De verdedigers van Jan en Gerrit, mrs. W. F. J. van Notsen en mr. Lycklama v. Nijeholt, achtten het bewijs niet geleverd en concludeer den tot vrijspraak. Zij vroegen ontslag uit de preventieve hechtenis voor hun cliënten. Na re- en dupliek weigerde de rechtbank de gevraagde invrijheidsstelling. Uitspraken 15 October, Onze Brusaelsohe oorrespondent meldt ons: De „XXe Siecle" deelt mede, dat te La Roche, waar een socialistische schoolkolonie Is gevestigd, kinderen van deze school, in Augustus en nu weer opnieuw, een langs den w*eg staand kruisbeeld met steenen hebben stuk geworpen, zonder dat het met het toe zicht der kinderen belast personeel tusschen beide kwam. Het blad dringt er op aan, dat een 6treng onderzoek naar de verantwoordelijkheden zou worden ingesteld. PARIJS, 2 October (N.T.A.) De „Quotidien" houdt een enquête over de economische wereld crisis en de middelen, om haar te bestrijden. Het blad publiceert heden bet antwoord van senator Jean Hennessy, die als middelen tot opheffing der crisis noemt een spoedige en rationeele organisatie der landverhuizing en een beperking van het gebruik van machines bij groote openbare werken. Hij is van meening, dat het veel beter is, machines buiten gebruik te stellen, dan gelden nit te geven voor ondersteuning van werkloozen. ESSEN, 2 October. (H.N.) Het aantal stakers in de mijnen van het Roergebied is vanmor gen iets gestegen, nl. met ongeveer 500 man. In het geheel staken 3.9 pet. der mijnwerkers. BOCHUM, 2 October. (H.N.) De directie van de mijn-Konstantijn de Groote heeft een ver zoek tot stopzetting van het bedrijf op schacht 10 ingediend. Daardoor zullen 650 arbeiders en kantoorbedienden zonder werk komen. Gisteren werd uitspraak gedaan in het proces tegen een 25-tal beklaagden, betrokken bij de bloedige gebeurtenissen tijdens den Stahlhelm- dag te Breslau. Negen beklaagden werden vrijgesproken, de anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, varleerend tusschen 2 maanden en 2 jaren. Eén beklaagde werd ver oordeeld tot twee jaar tuchthuisstraf. De rechtbank veroordeelde de beklaagden wegens ernstige landsvredebreuk. MUSSOLINI GROOTVADER. ROME, 2 October. (V.D.) Mussolini is groot vader geworden. Zijn dochter, heeft het leven geschonken aan gravin Edda Ciano te Shang hai, een docht. Graaf CCiano is, zooals men weet, Italiaanseh ambassadeur in China. FABRIEK AFGEBRAND. LONDEN, 2 October (V.D.) De groote fabriek van de Metro-Radio-Maatschappij te Wimbley is totaal in de asch gelegd. De oorzaak van den brand heeft men nog niet kunnen vast stellen. De schade bedraagt 6 ton. TSJECHO-SLOWAKIë IN CIJFERS. Volgens de jongste statstiek zijn er lu Tsjecho-Slowakië 10.833.423 katholieken van den latijnschen ritus of 73.53 pOt. der geheele bevolking, 585.406 katholieken van den Griek- schen ritus, 33 katholieken van den Armeen schen ritus, tezamen 11.418.862 katholieken op een bevolking van li% miUioem d.i. 77.5 pCc, der geheel© bevolking. De Tsjecho-Slowaaksehe kerk heeft 793.092 aanhangers (5.38 pCt.). de protestantsche 407.266 .Het aantal personen zonder godsdienst bedraagt 853.717. rapport van den brigadier Xcommandant van de gendarmeriebrigade van Houdain, aan den heer chef van het eskadron, provoost van het 21ste legercorps, te Noeux-les-Mines. „Den 17den Februari tegen negen uur 's avonds, heeft de brigadier Xvergezeld van den gendarme Bourrigat, van de brigade van Houdain, bij terugkeer van een rondgang in verschillende gemeenten, en zich bevindend, op den weg van Hallicourt naar Houdain, op bet punt „Mont de Houdain", grondgebied van die laaste gemeente, In de richting van Divion op zekere hoogte in de lucht een grijze vlek waargenomen, vrij ver verwijderd, van den vorm van een ovaal wolkje. Hunne aandacht werd des te meer op dat punt getrokken, aangezien de hemel van dezen kant geen enkel wolkje droeg. Bijna onmid- delijk verdween die grijze vlek weer, maar «r trad een rossige verschijning voor in de plaats, precies op de helft van de maan gelijkend. Wij hebben dat objectief oplettend onder zocht. Het verminderde bijna onmerkbaar van grootte en verdween tenslotte, geen enkel spoor nalatend. Dat werktuig dat waarschijnlijk moest die nen voor observaties van den vijand, is niet langer dan 8 of 9 minuten op die plaats ge weest." De porvoost, die het stuk ontving riep aan stonds een commissie bijeen om de beide veld wachters nader te gaan onderhooren, om over het vreemde geval nader ingelicht te worden Die commissie ondervroeg de beide veldwachh- ters en keerden bij den escadronchef terug, die heel gelukkig was hei. belangrijke stuk met een bewijs van eigen activiteit te kunnen doorzenden. Hij zond het.' veldwachtersrapport naar den commandant van het 21ste legercorps (gene raal Maistre) met het volgend advies: „Verslag van deze waarneming is uitgebracht door de belde veldwachters aan een speciale commissie van het 10de leger. De grijze vlek, heeft de veldwachter nader verklaard, was anderhalve meter lang en halve meier hoog. Ze verdween te beginnen met de beide uitein den en de halve bol die voor den dag kwam was zoo groot als de maneschijf met het bloote oog waargenomen. De diameter was horizon taal en de boog was naar beneden gericht." Generaal Maistre zette groote oogan op toen hij dde belangrijke stukken kreeg en nam heel gewichtig zijn vulpenhouder en schreef en schreef en marge zijn advies voor den arge- meenen inlichtingsdienst, aan zijn adjudant: Advies van generaal Maistre, Tïevelhebber van het 21ste legercorps: „Mijn waarde Reboulleau. Ik deel u dit precieus© document mede. Ziedaar hoe ze bij het 21ste legercorps de maan hebben ontdekt. Kapitein Z. heeft zijn angstvallige nauwgezetheid zoover gedreven te ontdekken dat op hetzelfde oogenblik de maan in dezelfde richting onderging. Klasseer dit stuk in het dossier van de fameuze tactische thema's. Onze gendarmes halen leepe stukjes uit. Hoewel de tijd er niet naar is zich met plaisanterieën op te houden, kan ik toch niet nalaten u ook in het pleizier te doen deelen dat het document mij verschaft heeft, op ge vaar af gebrek aan den noodigen ernst te too- nen." De veldwachters van Houdain hebben nooit begrepen waarom ze voor hun activiteit niet op de dagorden van het leger zijn geplaatst. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT Is de kracht van 't huidige zakenleven 4469 VS 196 ,,Kijk toch uit, daarboven scheelde maar een haar, of ik dien steen op m'n hersens kregen I Het bad tl*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10