DE DEPRECIATIE VAN HET POND EN ONS ECONOMISCH LEVEN. Hoofdpijn en bij Kiespijn ZATERDAG 3 OCTOBER 1931 de r. k. universiteit houdt DE HAND OP. De ernstige terugslag dien de opschor ting van den gouden standaard in Engeland op verschillend terrein van ons economische leven gehad heeft, deed ons besluiten een aantal vooraan staande mannen te interviewen over de gevolgen, die de depreciatie op het door hen beheerschte gebied gehad heeft of zou kunnen hebben. Vandaag beginnen wij met een interview met Mr L. Niemöller over den toestand in onzen land- en tuinbouw. DE ZALIGVERKLARING VAN PETRUS DONDERS. PATERS AUGUSTIJNEN. n» t. Z. H. EXC. MGrTdÏT MULLER IN ONS LAND. l.nd M v /- KATH. NED. BOEREN- EN TUINDERS- BOND. EINDEXAMENS RUKS-, GEMEENTE LIJKE EN BIJZONDERE KWEEK SCHOLEN. PH. C. VISSER. DE GEVOLGEN VOOR ONZEN LAND- EN TUINBOUW. Eert onderhoud met mr. L. iemollcr Mijnhardt's Poeders R. K. TUINBOUWWINTERSCHOOL TE BEVERWIJK. WEINIG REGEN MAAR TE WEINIG ZON. BEZUINIGING SCHEEPVAART VERKEER MET INDIE. Niemand beter dan Henri Hermans, de man die zich zelf van werkman tot leider der kath. Werkliedenvereniging heeft opgewerkt, heeft het volk weten te pakken met zijn pleitrede voor de Katholieke Universiteit. Geen gemakkelijke taak! ..Och dat is immers niets voor onze kiode- ren", zegt het moedertje, dat door leden van het St. Radboud-Comité naar de bel is geroe pen om iets te offeren voor de Katholieke Universiteit. „Dat offer vraagt de Bisschop van u", is 't antwoord. Het moedertje denkt: „Het zal wel ergens goed voor zijn, als de Bisschop het vraagt", en tast getroost in haar portemonnaie. Getroost, ja maar ook overtuigd En toch moet in heel het volk langzamerhand postvatten de overtuiging, dat de Universiteit iets is van en voor het volk, in heel zijn om vang. „De Universiteit is toch niet voor m'n kin deren." Meent ge dat Vooreerst gaat het zelfs in letterlijken zin niet op. Wie werkelijk talent heeft, van welken stand hij ook zij, kan zich veel gemakkelijker dan vroeger een weg banen naar de Universiteit. Maar toegegeven, de Universiteit staat niet voor iedereen zoo gemakkelijk open als de lagere school of ambachtschool. Doch denkt ge daarmede van de Uiversiteit af te zijn? Ge dwaalt. Op een goeden dag komt uw dochter thuis. Ze heeft in een modemagazijn een kleedingstuk gekocht, dat dien naam maar amper verdient. Een jaar geleden hebben de dames der wereld in Parijs of Weenen dat modeartikel ingevoerd; nu dragen 't de volksmeisjes van het platteland. De mode gaat van hoog tot laag, als ge maar ■wat geduld hebt. Ge verbiedt uw dochter, dSe lichtzinnige mode te volgen. Dat gaat nog. Maar op 'n anderen dag komt uw zoon thuis. Op hoogen toon beweert hij dat God niet be staat, dat de mensch van den aap afstamt, dat de Jesuïeten moordenaars zijn en dat de Bijbel sprookjes van Moeder de Gans vertelt. Het slaat u met ontzetting Ge tobt uw hersens af met de vraag wie de zielemoordenaar van uw kind is geweest. De werkplaats? Mis, de Uuniversiteit, niet van thans, maar van 25 jaar geleden. De stellingen, die de hoogleeraar eenmaal met een toonlooze stem aan de studenten dic teerde, die zijn het, welke uw kind thans als vloeken uitbraakt. 4 Wat eenmaal wetenschap of schijnweten- scliap was, wordt na verloop van jaren ge meengoed van de massa. De wetenschap werkt geleidelijk door van hoog tot laag, juist als de mode, maar ze werkt langzamer. En er is dit groote verschil, dat ge de dui- velsche mode, die ge aan uw dochter verboodt te volgen, aan uw zoon niet kunt verbieden. De mode, die het lichaam betreft, kunt ge nog remmen, maar de mode van den geest gaat haar gang. En wilt ge dan nóg beweren, dat ge met de Universiteit niets te maken hebt? Ge weet maar half, hoe ge ieder oogenblik met de Unt versiteit in aanraking komt. Ge vraagt toch een katholieken dokter, die in kiesche vraagstukken van het gezinsleven denkt en voelt als gij zelf, d.i. katholiek? Ge wilt toch een katholieken leeraar voor uw kinderen? Ge zijt huiten de deur gehouden toen ge om een bescheiden baantje in Overheidsdienst bedelde. De Unievrsiteiten hebben de posten door hun liberale leerlingen doen bezetten en hun kliekgeest liet u op de stoep staan. Ge merkt zoo weinig van de Universiteit? Ge kunt nauwelijks een stap doen zonder de Universiteit tegen te komen! En nu spreekt het toch van zelf dat het een Katholieke Univereiteit is op de eerste plaats, die de Kaholieken in staat zal stellen zich voor de gewichtige ambten in den Staat te bekwamen, het tekort aan wetenschappe lijke krachten aan te vullen en den achter stand in te halen. „Wat heb ik er aan?" vraagt ge, als men u een aalmoes vraagt voor de Universiteit. Dat zult ge nu niet meer vragen, omdat ge weet, dat het uw welbegrepen eigenbelang geldt Maar vooral het Rijk Gods op aarde en het lot van zooveel onsterfelijke zielen. Als men U over enkele weken een gift komt vragen voor de R. K. Universiteit, die geheel moet leven van de giften van Katholiek Neder land, geeft dan gul en gewillig, niet alleen uit eerbied voor het woord der bisschoppen, maar vooral uit volle, heilige overtuiging. CENTRAAL COMITé DER ST. RADBOUDSTICHTING. Officieel onderzoek omtrent een wonder. Er heeft zich in het Bossche diocees, aldus rneldt „St. Jansikl.", op voorspraak van den Eerbiedw. Pater Donders, Redemptorist, een feit voorgedaan, dat, naar het oordeel van de heilige Riten-congregatie, wellicht als eender ^onderen, noodig voor de Zaligverklaring, zal hunnen dienen,. De heilige Riten-Congregatie heeft daarom z- H. Exc. den Bisschop van 's-Bosch gelast 6611 kerkelijk onderzoek over dat feit aan te Tangen, waarbij genoemde Bisschop en vier door hem aan te wijzen priesters ais rechters zullen hPtrede®. Deze kerkelijke rechtbank, welke a.s. aandag haar eerste zitting houdt, zal als zijn samengesteld. Vioe-postulator, die aanhangig maakt, is Pater Mosmans Rechters zijn Z.H. Exc. Mgr. Diepen, 6 Hoogeerw. heeren Hendrix en Brekelmans, esp. Viciaris-Generaal en Plebaan, en de eereerw. heeren Pastoors Lange en De Beer, Als deskundige zal zitting 'hebben Dom. Ver- berne, Benediktijn van Oositerhout, die vóór Zijn intrede in het klooster, de geneeskundige PTaktijk uitoefende. Notaris of schrijver is de Eerw. heer Vingerhoets uit Tilburg en Fidei- Pnomotores de Hoogeerw. heer Mgr. Prinsen en de Zeereerw. heer Dekkers, Rector Mariën- hurg. Als cursor of deurwaarder zal optreden Pater H. van Dried C.S.S.R. ZUSTER MAURITIA. f Te Nederweert overleed in het klooster St. Jozef der Eerw. Zusters Franciscanessen in den ouderdom van bijna 80 jaren de Eerw. Zuster Mauritia (in de wereld mej. Hendrina Öulat geb. te Mook 18 December 1851), Benoemingen in het generaal kapittel. In bet generaal kapittel der paters.(^U?^||_ nen te Rome werd gisteren gekozen assistent Pater G. Monti (Ite l tent tent Pater B. Revilla (Spanje)tot 3e assistent Pater B. Vermeulen (Nederland), tent Pater J. Hiokey (Amerika). De Apostolische Vicaris^TUUt Exc. Mgr. dr. J. Mu uitgangspunt zijn bezoek ^^^f^chillende plaatsen in voor zijn reis naar veis T>osch waar op genoemden datum in Het doe) waar. plechtigheid zal plaats l\ebbeno ig om ateun om Mgr. Muller ons land bezoeKi te vinden voor zUn arm Vicari dee] Zooals bekend is, behoort n a van de Zweedsche bevolking ^.0 protestan sc ie se ]jatholieken en inwoners zijn er slechts 34U" fleze wonen verspreid over een ge ie oppervlakte beslaat van viermaal Nederland, België, Luxemburg en Zwitserland ezamen. n dit wijduitgestrekte gebied wonen nu e katholieken verspreid. Onder ben wer en priesters, verdeeld over 10 stan P aa sen. en kan lichtelijk begrijpen hoe moeilijk onder dergelijke omstandigheden een eeniBszms ge regelde zielzorg is. Talloos zijn de katholieke gezinnen die in den loop ^Jaren wegens hun los verband met het kerkelijk leven in hun troostelooze vereenzaming van de ware Kerk afgevallen zijn. En velen zijn ook nu nog tot hetzelfde lot veroordeeld, indien met spoedig hulp komt. Wat vele Zweden vaak terughoudt, ja afschrikt om de stem huns gewetens te volgen en tot de Katholieke Kerk over te gaan is de armoede waarin onze H Kerk in Zweden leeft. In een zoo hoog beschaafd land is het verzorgen van wat men den buitenkant van onze H Kerk kan noemen: het bouwen van waardige kerken, daaraan beantwoordende woningen voor de geestelijken, modern inge richte schoollokalen, beslist vereischt. wil de katholieke zaak vorderingen maken. Honder den kinderen gaan voor ons geloof verloren, omdat het Vicariaat wegens zijn financieelen nood niet in staat is met de rijksscholen te wedijveren en omdat zijn scholen derhalve als armenscholen worden beschouwd. Het is te hopen, dat de ijverige en zelf opofferende bisschop bij zijn bezoek in ons land veel steun en sympathie zal treffen. Niemand is in staat den zielennood in Zweden zoo duide lijk te zien als hij, maar ook niemand voelt zoo diep als hij de smart wegens gebrek aan middelen niet te kunnen helpen. KLOOSTERJUBILEUM, Vrijdag 9 October zal heit vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de Zeereerw. Paters Vincen- tius van Wijk en Pancratius van Geleuken hun professie deden in de Orde van O. L. Vrouw van den Berg Carmel. Vooral de leerlingen en oud-leerlingen van het Carmellyceuim te Olden- zaal zullen ongetwijfeld in dankbare herinne ring hun twee beminde leeraren gedenken en blijven waardeerenv ONDERWIJS. Bij Kon. besluit zijn tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Schiedam F. Koote te Rotterdam en i r. F. C. W. S 1 o o f f, te Delft. DE ZEGENING DER KRUISBEELDEN van de R.K. Land- en Tuinbouwwinterschool te Beverwijk door Z.H.E. Mgr. Aengenent. DE KATHOLIEKE ENCYCLOPAEDIE. Uitbreiding der redactie. De eerste algemeene redacteurenvergadering van de Katholieke Encyclopaedie, onlangs té Antwerpen gehouden, heeft wel bewezen, dat met grooten ijver en waar idealisme aan de voorbereidende werkzaamheden van deze om vangrijke uitgave en haar fundamenteele organisatie gewerkt wordt. De staf van redac teuren, die reeds gepubliceerd werd, is in- tusschen met eênige Noord en Zuid-Neder- landsche geleerden versterkt. Toegetreden z(jn nog: W. Asselbergs (Anton van Duinkerken), letterkundige en redacteur van „de Tijd" te Amsterdam; Prof. mr. Louis van Bauwei, hoogleeraar in het Burgerlijk Recht aan de Katholieke Universiteit te Leuven, redactie secretaris van het Vlaamsch Rechtskundig Tijdschrift; prof. Mich, van Caeneghem hoog- leeraar aan de Handelsafdeeling van de Facul teit der Rechten aan de Staatsuniversiteit te Gent; prof. dr. J. G. van der Corput, hoog- leeraar in de wiskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen; mej. Fé Haye, directrice van de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam; dr. A. P. J. Hoogeveen, waar nemend chef van het Chemisch Laboratorium aan de Hembrug te Amsterdam; dr. J. van Mierio Jr. S.J., professor in de geschiedenis der Nederlandsche Letterkunde aan de Facultis „Notre Dame de la Paix" te Namen, lid van de Koninklijke Vlaamsche Academie; dr. Jos. H. L. Muls, conservator aan het Koninklijk Museum voor Schoone Kunsten te Antwerpen; W. van Orshoven, kabinetshoofd van hê't Ministerie van Landbouw te Brussel; prof. mr. Jules Storme, hoogleeraar aan de Handels afdeeling van de Faculteit der Rechten aan de Staatsuniversiteit te Gent, advocaat bij het Beroepshof te Gent; Pater J. Verschueren S.J., Sint Jan Berehmanscollege te Brussel, hoofd- redacteur van het Modern Vlaamsch Woorden boek; mr. dr. P. J. Witteman, advocaat te Amsterdam. Het aantal deskundigen, dat deze redactie als medewerkers bij zal staan, is nog steeds groeiende; over hen kunnen binnenkort nadere berichten worden tegemoet gezien. Algemeene vergadering. De Algemeene Vergadering van den Katho lieken Nederlandsche Boeren- en Tuinders- hond wordt gehouden te Wageningen op Maan dag, 19 en Dinsdag 20 October a.s. Er'is een samenkomst van de afgevaardig den en verdere genoodigden van den Kath. Ned. Boerenbond- en Tuindersbond in de Se naatskamer der Landbouwhoogeschool te Wa geningen, waar een begroeting van de alge meene vergadering door het College van Ree- tor en Assessoren der Landbouwhoogeschool zal plaats vinden. Onmiddellijk daarna begint de vergadering. Op de dagorde komen de volgende inleidingen voor: „Beschouwingen over voederbouw", Inleiding te houden door prof. ir. C. Broekenia, hoogleeraar en Directeur van het instituut voor Plantenveredeling to Wageningen en „Zal de Nederlandsche Land en Tuinbouw uit zelfbehoud nieuwe wegen moeten inslaan en zoo ja welke?", inleiding te houden door prof. dr. ir. G. Minderhoud hoog leeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wa geningen. Hiertoe uitgenoodigd door den Senaat der Landbouwhoogeschool zullen de deelnemers aan de algemeene vergadering Dinsdag 20 October in de gelegenheid worden gesteld ver schuilende instituten, laboratoria en de andere instellingen van de landbouwhoogeschool te bezichtigen. De professoren, leiders dezer In stituten, zullen de deelnemers persoonlijk voor lichten. Benoeming tot consul-generaal te Calcutta te verwachten. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, zal de heer Ph. C. Visser, oud-leider der Kara- korum-expeditie in aanmerking komen voor de betrekking van consul-generaal der Nederlan den te Calcutta. Overzicht der gehouden examens in 1931. De Staatscourant van 2S September geeft een overzicht van de gehouden examens van de verschillende kweekscholen Wij ontleenen daaraan het volgende: Aan de rijkskweekscholen deden examen 186 mannelijke en 255 vrouwelijke candidaten, hier van slaagden 173 mann. en 232 vr. Voor het examen nuttige handwerken waren deze cijfers 222 opgekomen en 210 toegelaten voor handenarbeid resp. opgekomen 117 mann. en 133 vr., geslaagd 95 en 86. Aan de gemeentelijke kweekscholen deden examen 59 mann. en 119 vr. candidaten waar van slaagden 51 mann. en 112 vr. Van de 100 candidaten, die examen deden voor nuttige handwerken slaagden er 95. Voor handen arbeid waren hier de cijfers: opgekomen 21 mann. en 36 vr., geslaagd resp. 21 en 36. Aan de protestantsche kweekscholen deden 234 mann. en 265 vr. candidaten het onder- wijzesexamen, waarvan er resp. slaagden 211 en 239. Voor nuttige handwerken waren de cijfers: 215 opgekomen en 207 geslaagd. Voor handenarbeid deden examen 59 mann. en 49 vr. candidaten, waarvan er slaagden 53 en 46. Aan de katholieke kweekscholen namen 318 mann. en 526 vr. candidaten aan het examen deel, waarvan slaagden 293 mann. en 509 vr. Voor handwerken deden 434 vrouwelijke leer lingen examen, waarvan er 419 slaagden, ter wijl voor handenarbeid zich slechts 11 candi daten opgaven, waarvan er 8 slaagden. Resten nog drie kweekscholen, waar de cijfers voor het onderwijzersexamen waren: opgekomen 3 mann. en 64 vr., geslaagd 2 mann. en 59 vr.; voor nuttige handwerken; opge komen 8, geslaagd 5 en voor handenarbeid: opgekomen 1 mannelijke en 26 vrouwelijke candidaten, geslaagd 0 en 18. Voor de akte van onderwijzer of onder wijzeres werden geëxamineerd: Jaar candidaten geslaagden 1924 1520 1485 1925 1816 1711 1926 2468 2222 1927 2850 2622 1928 2491 2322 1929 2237 2065 1930 2019 1875 1931 2029 1881 DB VIERING VAN LEIDEN'S ONTZET. De offioieele feestelijkheden vanwege de 3-Octobervereeniging ter gelegenheid van Leiden's Ontzet zijn gisterenavond ingezet met het houden van een groote taptoe en het bren gen van een vaandelgroet aan het standbeeld van den burgemeester van Leiden tijdens het beleg, Pieter Adr. van der Werff. Aan deze taptoe, die zich om 8 uur op het terrein van de Kaasmarkt opstelde, namen 5 muziekcorpsen deel, waaronder ook het muziek corps der Koloniale Reserve te Nijmegen; voorts een groot aantal Leidsclie vereenigingen met vaandels, terwijl alle deelnemers aan de taptoe brandende lampions droegen. Het ge heel bood een fantastischen aanblik. Een groote menschenmenigte was op de been. Na een tocht door de stad kwamen de deel nemers op het Van der Werff park aan, waar de muziekoorpsen het Wilhelmus speelden. Bij het met electrische schijnwerpers geheel ver lichte standbeeld werd een krans neergelegd. Den geheelen avond heerschte er In de stad een feestelijke stemming. De depreciatie van het pond sterling ten gevolge van het verlaten van den gouden stan daard door Engeland doet haar invloed niet alleen gevoelen op handel en industrie, maar ook onze land- en tuinbouw ondervinden er de kwade gevolgen van. Hoever strekken deze gevolgen zich uit en wat zou er kunnen gedaan worden om ze eenigszins te temperen? Toen we dezer dagen vernamen, dat mr. L. Niemöller, de bekwame en actieve secretaris van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland naar Engeland was geweest en daar bijzondere aandacht had gewijd aan het pon den-vraagstuk in verband met onzen land- en tulnbouwex'port, meenden we niet beter te kunnen doen hem deze vragen eens voor te leggen. Een afspraak voor een onderhoud was spoedig gemaakt en toen we tegenover hem zaten op bet kantoor van het Centraal Bureau in de Haagsche Javastraat 80, gold natuurlijk onze eerste informatie zijn bevindingen op zijn laatste Engelsche reis. Eigenlijk ben ik niet op de eerste plaats naar Londen gegaan om het ponden-vraagstuk in verband met onzen tuinbouw-export te be- studeeren, ofschoon ik me uit den aard der zaak ook op dat punt zooveel mogelijk heb geïnformeerd, antwoordde ons mr. Niemöller. Mijn reis naar Londen had allereerst ten doel om eens na te gaan, hoe de Landbouwuitvoer- wet, welke het vorige jaar is tot stand geko men, in de praktijk werkt. Zooals u weet, moet deze wet voor elk land- bouw-exportartikel afzonderlijk in werking worden gesteld. Dit Is thans het geval voor de uien. Tot mijn groote voldoening heb ik kun nen oonstat-eeren, dat zij voor dit artikel al vast uitstekend werkt. Verschillende Engelsche handelaren heb ik gesproken en allen waren zeer tevreden over kwaliteit en sorteering der uien, welke thans uit Nederland worden aan gevoerd. ik ben dan ook in mijn overtuiging gesterkt, dat deze wet prachtig werk kan doen om den goeden naam van onze Hollandscke tuinbouwproducten op de buitenlandsche markt boog te houden. Ofschoon u weliswaar hier niet bent gekomen om iets over de Landboiw- uitvoerwet te vernemen, geloof ik toch, dat deze -bevinding u wel zal interesseeren. Inderdaad. Maar nu Iets over den invloed van de depreciatie van het Engelsche pond op den land- en tuinbouw? Zeker. Maar in dit verband moet ik eerst -iets vertellen over den algemeenem gang van «aken bij den export van c*pe land- eg tuin bouwproducten dit jaar. Toen in Juli j.l. de orlsis in Duitschland uitbrak, heeft de Dult- sche regeering een deviezen-verordening ge maakt, waarbij onze groenten en fruit bp de derde lijst werden geplaatst. Op de eerste lijst stonden de noodzakelijke grondstoffen, op de tweede lijst de half afgewe-' t© fabrikaten en op de derde lijst de z.g.n. luxe producten, waar onder groente en fruit werden gerangschikt. Op de goederen der eerste lijst werden onbe perkte, op die der tweede lijst beperkte en op die der derde lijst keeleruaal geen deviezen gegeven. Daardoor werd juist in het hoogsei zoen van onze tuinbouwproducten onze geheeie uitvoer daarvan naar Duitschland stopgezet. Onze organisaties hebben zich toen in verbin ding gesteld met onze regeering, die zeer krachtig is opgetreden om de belangen van on-zen export te behartigen en de Duitsche re geering te overtuigen van de onbetamelijkheid om den uitvoer van onze land- en tuinbouw producten te beletten door geen deviezen be schikbaar te stellen. Brüning en Curtius waren toen juist in Rome en daar heeft ook Musso lini een zeer sterke pressie op de Duitsche -mi nisters uitgeoefend, want ook Italië beeft een groot exportbelang bij de Duitsche markt. Door den invloed der Nederlandsohce regeering zijn groenten en fruit op lijst 1 gekomen. Maar daarnaast heeft de Duitsche regeering er bij de Duitsche bevolking en handel op aange drongen om zooveel mogelijk Duitsche en zoo weinig mogelijk buitenlandsehe en -luxe pro ducten te koopen. Het gevolg van een en ander was, dat onze export naar Duitschland weliswaar niet ge heel en al werd lamgeslagen, maar toch be langrijk minder was dan het jaar tevoren. In de maand Juli 1930 werden 86 miliioen K.G. groente en- fruit naar Duitschland uitgevoerd, in Juli 1931 slechts 39 miliioen K.G. In Augus tus 1930 nam Duitschland 40 miliioen K.G. af, in dezelfde maand van 1931 slechts 26 miliioen K.G. Dus over twee maanden een vermindering van 126 op 65 miliioen K.G. Ofschoon deze achteruitgang van 61 miliioen K.G. een gewel dige klap voor onzen land- en tuinbouw be- teekende, werd deze toch eenigszins verzacht door den toenemenden export naar Engeland. In Juli 1930 werd aan groente en fruit naar Engeland uitgevoerd 34 miliioen K.G., in Juli 1931 45 miliioen K.G.; In Augustus 1930 35 miliioen K.G. en in Augustus 1931 40 miliioen K.G., dus in twee maanden een vermeerdering van 69 op 85 miliioen K.G. Dank zij dezen af zet naar Engeland is de Nederlandsche tuin bouw er dezen zomer 'betrekkelijk doorgerold, ofschoon slechts lagere prijzen konden wor den bedongen. Door de gebeurtenis met den gouden stan daard is nu ook de afzet naar Engeland ten- zeerste bemoeilijkt. De waarde van het pond is met 25 pet. verminderd. Het gevolg hiervan is tweeërlei. Vooreerst de verliezen, die geleden worden op de reeds verkochte, doch nog niet betaalde producten. De handel in fruit en groenten op Engeland vindt aldus plaats, dat de exporteur enkele weken, d.w.z. 10 A 20 dagen, op zijn geld moet wachten. De totale export van groen ten en fruit bedroeg ln September 1928 7 miliioen, in September 1929 6 miliioen en in September 1930 4 miliioen, waarvan onge veer de helft naar Engeland ging. Wanneer we den totalen export over September 1931 op 4 miliioen ramen, waarvan ongeveer voor f 2 miliioen naar Engeland, dan beteekent dit bij een daling van de waarde van bet pond met 25 pet. een schade voor de exporteurs van ongeveer een -half miliioen. Ik sprak dezer da gen een exporteur te Rotterdam, die op deze wijze een schade had van 50.000. Was de vergadering, welke verleden Maan dag te Amsterdam is gehouden, niet belegd om te komen tot een betaling op goudlbasis Ja, maar dat ging over den termijn- en contraotbandel en betrof leveringen, die nog öiet zijn geschied. Die wijze van handelen heeft voor land- en tuinbouwproducten niet plaats. Vervolgens krijgen we de beteeken is van de depreciatie van het pond voor de toekomst. De groote moeilijkheid is, dat 'het pond niet is gestabiliseerd. De -handel weet nu niet, welke prijs hij op de veiling kan uitleggen, omdat hij niet weet, welken prijs ihij zal kunnen bedin gen bij den export naar Engeland. Naast het •gewone risico van den handel komt nu ook de onzekerheid van den koers van het poud, welke heelemaal buiten het gezichtsveld van den handel valt. Het gevolg hiervan is weinig of geen ondernemingslust. Nu na Duitschland ook Engeland als afzetgebied is weggevallen, virndt een groot gedeelte von onze giroante en fruit geen afnemers en wat nog wel af nemers vindt, moet tegen een zeer lagen prijs verkocht worden. De veilingprijs voor druiven is teruggevallen op 20 cent per pond. Voor dien prijs is de kostbare glascultuur absoluut niet meer loonend. Dank zij het koudere jaar getij kunnen de kweekers het nog een paar weken aanzien. In den zomer moeten de pro. ducten, zoodra zij rijp zijn, direct weg, daar ze anders -bederven. In den herfst kunnen ze nog wel eeniige dagen blijven hangen, waar. door de aanvoer op de veilingen tijdelijk be perkt kan worden. Door dezen beperkten aan voer beeft men den prijs nog op 20 cent kun nen Aouden, anders zou hü zeker tot 10 en lager zijn teruggevallen. Bovendien kan men door het bewaren van de druiven ln de koelcellen de markt ontlasten. Maar zoowel bet een© als het andere middel is gevaarlijk. Als men de druiven te lang aan de boomen moet laten hangen, beginnen ze te rotten en wat het koelhuis betreft, daaraan is in ver band met de hooge kosten voor bet bewaren een groot risico verbonden, daar met geen mogelijkheid valt te zeggen, of men wel ooit Idie kosten er uit zal halen, Wat zou er naar uw meening ln het be llang van land. en tuinbouw gedaan kunnen [worden Ik vraag mij af, of het niet mogelijk zou zijn, dat het risico, hetwelk ontstaat doo: den onzekeren koers van het pond, van den handel zou worden afgenomen, hetzij door de regeering alleen, hetzij door de regeering te zameu met de organisaties. Men zou dan bij. voorbeeld den koers voor den handel kunnen stabillseeren op 9. Wordt dah de koers 'hooger, don kan het agio worden gereserveerd voor ongunstiger tijden, wordt hij lager, dan zou het disagio, als er geen reserve is, bijvoorbeeld voor 10 pOt. door de organisaties en vooi 90 pCt. door da regeering kunnen worden gedragen. Men zou daarbij natuurlijk op ge zette tijden den gestabiliseerden koers kun nen herzien. Bij een gestabiliseerden koers weet de handel, waar hij aan toe is. Maar zal dan toch de mindere koop kracht in Engeland tengevolge van de waarde daling van het pond geen invloed hebbem op onzen export Engeland heeft onze producten absoluut noodig. Duitechland minder, neemt ze voor namelijk om de kwaliteit. Engeland echter kan slechts voor 6 weken in zijn eigen onderhoud voorzien, het moet importeeren. Tengevolge van de aardappelziekte heeft Engeland dit jaar absoluut gebrek aan aardappelen. Er is daarom een goede vraag naar aardappelen, ook naar die onze, maar de handel wordt be lemmerd door het koemrisico van het pond. Ook de handel in uien, waarvan de prijs betrek- kelijk goed is gebleven, ondervindt deze moei lijkheid. Wanneer bet pond gestabiliseerd was, zou de handel een normaal risico hebben. Zal de vraag naar druiven en tomaten niet verminderen doordat de prijzen door het gedeprecieerde pond te hoog worden? Misschien wel iets, maar de Engelschman eet veel fruit: hij kan om zoo te zeggen niet zonder, 's Morgens, 's middags en 's avonds eet hij fruit en zoolang hij het maar eenigs zins betalen kan, zal hij zich dat niet ontzeg gen. Wel geloof ik, dat de export van snij bloemen een klap zou krijgen. Overigens heb ik nog vertrouwen zoowel op de Engelsche als op de Duitsche markt. Kwaad wordt het echter voor ons als Engeland invoerreühten gaat heffen. De Kanaal-eilanden Jersey en Guernesey leveren tomaten en vroege aard appelen. Bij invoerrechten zal de productie daar ongetwijfeld aanzienlijk ivergroot worden. En wanneer bovendien aan de dominions voor keursrechten worden gegeven, dan zijn wij nog verder van huis. Maar dat is toekomstmuziek, al klinkt ze voor ons allesbehalve mooi. We hebben nu al genoeg zorgen met de oplossing van de moeilijkheid van het pond. De plechtige opening. Donderdag is gelijk we reeds in 't kort hebben gemeld de R. K. Tuinbouwwinter school te Beverwijk, gesticht door de R. K. Vereeniging tot verschaffing en bevordering van opvoeding en onderwijs ten behoeve van den land- en tuinbouwenden stand in het Bis dom Haarlem, door Z. H. Exc. J. D. J. Aen genent, Bisschop van Haarlem, ingewijd en daarna door Zijn Exc. jhr. mr. Ch. M. Ruys de Beerenbrouck officieel geopend. Voor de opening celebreerde de Bisschop in de kapel van de Bisschoppelijke Kweekschool een stille H. Mis met assistentie. Na de inwijdingsplechtigheid sprak Z.Exc. jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de openingsrede uit, waarin Zijn Exc. hulde bracht aan de ..vooruitziende leiders der jongenspatro naten, op wier naam tezamen met vertegen woordigers van den L. T. B. het schoone initia tief vam deze geslaagde onderneming staat. Vervolgens werd het woord gevoerd door Mgr. J. D. J. Aengenent, die zijn groote voldoe ning te kennen gaf over de verwezenlijking van den lang gekoesterden wensch om in zijn diocees een school voor tuinbouw-onderwijs op R. K. grondslag te zien verrijzen. Mgr. achtte dit weer een belangrijke stap nader tot het ideaal en dankte de initiatiefnemers. Mr. C. A. P. M. Romme sprak namens de vereeniging tot bevordering van het R. K. Bij zonder onderwijs in het Bisdom Haarlem woor den van geiukwensch en bood namens zijn organisatie als blijvend aandenken een geschil derd portret van Mgr. Aengenent aan. Vervolgens heeft de burgemeester van Bever wijk, jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, zijn voldoening te kennen gegeven, dat in zijn ge meente een dergelijke belangrijke onderwijs inrichting is verrezen. Tenslotte heeft mr. P. van Haastert uit Den Haag de moeilijkheden besproken, die den afzet van Nederlandsche tuinbouwproducten in den weg worden gelegd door de hooge tariefmuren, die verschillende Europeesche landen hebben opgeworpen. De school met het daaraan verbonden inter naat werd daarna door de genoodigden met groote belangstelling bezichtigd. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Reel. 4474 DGVS 8 Het weer in September. Volgens het voorloopig overzicht van het, weer in September, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, was gemiddeld over da vijf hoofdstations de vch tend tem peratuur ruim één gTaad beneden normaal; in de drie dekaden resp. 1, 1% en IV2 gTaad. De grootste afwij kingen kwamen voor op 19en met 2 graden boven en den 30sten met 4 gra<ié» 'V.'SSdsn normaal. De gemiddelde maximum- en mini mum-tempera, turen waren beneden normaal, resp. 3 en 2 graden. In den nacht van 23 op 24 September kwam in het Zuiden en het midden van het land lichte tot strenge nachtvorst vóór. De neerslag was -n Groningen ongeveer 20 procent boven normaal, in Zuid-Holland, Zee land en Westelijk Noord-Brabant ongeveer normaal. In het overige gedeelte van het land was de neerslag 10 tot 50 pot. beneden normaal. Te De Bilt werden 131 -Jen zonneschijn waargenomen tegen 146 normaal. Passagiersvervoer per snelvrachtschip. De N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder, land en de N. V. Rotterdamsche Lloyd hebben besloten de afvaarten van 18 November ax van Rotterdam en van 9 December van Am sterdam niet door de mailschepen Insulinde en Johan de Witt te doen vervullen, doch instedo daarvan reep. met het m.s. Kota Nopan en het m.s. Tabinta deze afvaarten op de gebruik», lflfce maildata te doen waarnemen. Deze motor schepen zullen dezelfde route volgen als de mailschepen en zich voor deze reis aan de voor den maildienst gestelde data houden. Voor de oorrespondeerende afvaarten van Batavia op 30 December en 20 Januari a.s. zullen even eens snelvarende vrachtschepen worden ge bruikt, welke de reis herwaarts volgens de mailtabel zullen afleggen. Jhr. Ruys de Beerenbrouck spreekt bij d% opening der R. K. Tuinbouwwinterschooi te Beveruijjk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5