w fin DE DEPRECIATIE VAN HET POND EN ONS ECONOMISCH LEVEN. m DE STERRENHEMEL IN OCTOBER. iliii 5' s Voor de uitbreiding van het Christus-rijk Hl P DINSDAG 6 OCTOBER 19S1 18 OCTOBER MISSIE-ZONDAG. DE POSITIE VAN ENGELAND EN ROTTERDAM. PLEBAAN WESTERWOUDT HERSTELD. Onderhoud met ir. A. Plate. ^Ék VERDRONKEN. mmmÊm. INGEZONDEN. WEER VEEL SPAARDERS GEDUPEERD „DE SOCIAALDEMOCRAAT". 12 UUR STERRENTIJD. A]g3iooyD Tr, Baturnw gtaat Jaag ln het Z.W, Hg gaat aan Z.H. Exc. Mgr. Salotti, secretaris van de H. Congregatie der Propaganda Fide em algemeen voorzitter van het Pauselijk Genootschap tot Voortplanting des Geloofs heeft een oproep ge richt tot de Katholieken der geheele wereld om aan den Algemeenen Missiezondag op 18 Oc tober zoo krachtig mogelijk deel te nemen. Het volgende is daaraan ontleend: De 18e October a.s. is de dag, die dit jaar is vastgesteld om over de geheele wereld aal moezen van de geloovigen in te zamelen, die noodig zijn om de Katholieke Missiën te on derhouden en tot verdere ontwikkeling te brengen. De vaststelling van dezea voortaan histori- schem en traditioneelen dag is in alle landen der wereld waar het Kruis van Christus schit tert zoowel op de kloeke torens der Kathedra len als op het dak der eenvoudige kerkhutjes met enthousiasme en sympathie begroet. Als dag van gebed en actie, van propaganda en organisatie, heeft hij ten doel de ingeslui merde gewetens van zoovele Katholieken wak ker te schudden, den geestdrift te doen op laaien van hen, die de grootheid en den voor rang hebben begrepen van het apostolaat, dat ten bate der Missie-Genootschappen wordt uit geoefend. De nooden der Katholieke Missiën zijn ont zaglijk groot. De universeels economische crisis, die dit jaar een maar al te treurlgen terugslag op het budget van het Genootschap der Propaganda heeft veroorzaakt, noodzaakt ons onzen arbeid intensiever aan te vatten! Zelfs daar waar deze economisch-sociale crisis het meest kritiek was, heeft men ondervonden, dat in de centra waar het Genootschap goed georganiseerd was, deze crisis slechts een geringe of zelfs in 't ge heel geen teruggang veroorzaakt heeft. Daar echter, waar het slechts gebrekkkig function- meerde, heeft het bedrag deir aalmoezen een aanmerkelijke daling ondergaan. Een dergelijke ondervinding spoort ons aan om aan het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs een steeds solider grondslag te geven en om tijdig op een verstandige wijze den aanstaanden Missiezondag van 18 October te organiseeren. Het missie-apostolaat is een apostolaat van beschaving. Dat allen, wien de moreele en sociale voor uitgang der menschheid ter harte gaat, hunne medewerking verleenen aan het succes van dien dag, die de triomf moet zijn van het missie-ideaal. Moge op dien dag in iedere ka tholieke kerk, bidplaats of kapel het geloof der geloovigen verlevendigd worden en mogen door een opleving van geestelijke vernieuwing vurige gebeden opstijgen tot God, die de naties voor genezing vatbaar heeft gemaakt, opdat allen vrijgekocht worden in het "Woord en in bet Bloed van Christus. Mogen ook de Katholieken van alle stan den, van alle natiën, vereemigd in een edelen wedstrijd van broederlijke liefde, edelmoedig hun bijdrage offeren voor de heiligste aller be langen. Elke gift zal een stenn zijn aan de heldhaf tige apostelen der christelijke beschaving. Iedere aalmoes zal er toe mede werken, dat de zielen deelachtig worden aan de schatten van genade en waarheid. Hoe grooter de op Emgjgpt^ des te grooter ook zal de medewerking zijn tot de uitbreiding van Christus rijk, een rijf via liefde, broederschap en vrijheid. Jeugd getouw te Haarlem ingewijd. Om verschillende redenen is de feestdag van St Bavo, die Zondag j.l. werd gevierd, voor de parochianen van de kathedrale keTk te Haarlem een gedenkwaardige dag geworden. Allereerst hervatte de Hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan, zijn parochiewerk door het opdragen van een plechtige Hoogmis, waarbij de kapelaans assisteerden en vele ge loovigen van hun belangstelling deden blijken. De weleerw. heer kapelaan Bangert heette den plebaan met een enkel woord welkom, wenschte hem geluk met zijn herstel en vroeg de gebeden der parochianen voor een blijvende gezondheid van hun herder. Des middag3 werd het geheel verbouwde en naar de eischen van den nieuwen tijd ingerichte Jeugdgebouw door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem ingewijd en werd door Hem een Pontificaal lof gecelebreerd, waarmede mgr. de Bavokna- pen plechtig installeerde. Deze laatste hadden des morgens deelgenomen aan een algemeene H. Communie. Tijdens de hoogmis stond hun vlaggewacht in zijn geheel geschaard om het altaar, waar de hoogeerw. heer Plebaan zijn dankoffer aan God opdroeg. Des middags om half drie defileerden alle groepen in den tuin der pastorie voor Z. H. Exc. mgr. Aeengenent. R. K- VROUWENBOND. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht beeft aan den Zeereerw. heer G. "W. Bolder op diens verzoek wegens drukke ambtsbezigheden eervol ontslag verleend als adviseur van den plaatselijken, diocesanen en federatieven R. K. Vrouwenbond, onder dankbetuiging voor de be wezen diensten. ir Plate. Een der luidruchtigste manifestanten mondt, doorde goUtie teruggedreven. "Welken invloed verwacht u van den huidigen toestand in Engeland op de Rotterdamsche havenbeweging? Met die vraag begon een inter view, dat wij dezer dagen hadden met den be kenden voorzitter van de Scheepvaartvereeni- ging „Zuid". „Een antwoord op die vraag is niet in een paar woorden te geven, zoo begon ir. Plate. Het hangt er van af, hoe die toestand zich verder ontwikkelt. En wie kan daaromtrent met oonige zekerheid iets zeggen? In dien de inflatie verder gaat, dan kan men, gelijk indertijd ook in Duitschland te constateeren viel, een tijdelijke ex pansie van de Britsche export industrie ver wachten. "Want de loonstijging, wel ke na waardever mindering van geld gewoonlijk volgt, komt ach teraan. Scherper kunnende concurreeren zal Engeland een tijde- lijke opleving van zijn productie te zien geven. Als weerslag daarvan zullen misschien meer goederen over de Rotterdamsche haven komen. Waartegenover echter staat, dat de Nederland- sche uitvoer klappen krijgt, zoowel door de verscherpte Engelsche concurrentie denk b.v. aan onze textielbedrijven als door de verminderde Engelsche koopkracht. Reeds dadelijk na de daling van het pond, kwamen in ons land de klachten los van ver schillende exportbedrijven, die hun Engelsche klanten verloren. Als het resultaat tenslotte een opleving van onze haven mocht geven, zal deze toch slechts tijdelijk zijn. De naweeën van een inflatie zijn immers altijd veel erger, zooals we in verschil lende landen hebben kunnen zien." - Zou het in Engeland den kant van verdere inflatie opgaan? „Laten we hopen, en daarvoor zijn zeker redenen, dat het dien kant niet opgaat. Om in de beeldspraak van minister de Geer te blijven, men probeert blijkbaar om met alle macht den gederailleerden sneltrein te rem men. Of de trein echter weer in de rails terug gebracht kan worden en of Engeland gesteld het kan het pond inderdaad weer op zijn goudwaarde terug wil zetten, waag ik niet te beoordeelen. Oppervlakkig gezien ben ik ge neigd te veronderstellen, dat het pond wel lager gefixeerd zal worden. Naast de kwestie der inflatie staat die deT protectie in Engeland momenteel op den voor grond. En die kan op de ontwikkeling van En- gelands positie en daardoor van onze haven van zeer grooten invloed worden. Als die pro tectionistische richting veid wint, dan zullen bepaalde industrieën daarbij wel baat vinden. Het hangt er echter van af, of juist van die industrieën meer export over onze haven te verwachten is. Hoe dit zij, Engeland in zijn ge heel zal door die protectie sterk achteruitgaan. De Engelsche economische structuur verdraagt zich niet met een protectionistische tariefwet geving. Daarom heb ik nog eenig optimisme, dat het verzet tegen een tarief in Engeland grooter zal worden, wanneer dat tarief op papier zal zijn gezet. Velen zullen dan wellicht de oogen open gaan als zij inzien, dat wat de eene tariefpost hun aan winst geeft, door verlies op een ande ren wordt geneutraliseerd. "Wordt Engeland evenwel in een wereld, die protectionistisch is, daartoe niet gedwongen? zoo vroegen wij. „Daarom juist, zoo antwoordde Ir. Plate, zie ik de toekomst van Engeland zoo donker in. "We moeten niet denken dat het alleen gaat om die ponden-kwestie. De geheele positie van Engeland is zoo uiterst moeilijk, waarvan de inflatie van het Engelsohe pond slechts één uiting is Engeland is ihet land, dat in de 19e eeuw een overheerschende rol heeft gespeeld in de wereldeconomie. Daarbij is Engeland een land, dat buitengewoon veel kracht uit prak tijk en traditie putte. Maar na den oorlog is zich een heel andere wereld gaan ontwikkelen, een wereld, waarin men met vroegere prac- tijk en verouderde tradities vastloopt. Toeval lig hoorde ik dezer dagen van zeer verschil lende zijden voorbeelden, welke duidelijk ma ken hoe weinig de Engelschen zich hun ver anderde situatie als gevolg van de ponddaling kunnen indenken. 'Zij hadden daarin een on wrikbaar vertrouwen en vele Engelsohen schij nen zich nu niet in te kunnen denken, dat hun geld een andere waarde heeft gekregen. „Als ik u goed begrijp, dan acht u Enge- lands wereldrol voor goed uitgespeeld?" „Daar Engeland niet bij machte is om zich in dergelijke groote economische veranderingen om te schakelen, zie ik zijn toekomst donker in. "Wat maakte Engelands positie in de 19e eeuw oa. zoo sterk? Zijn dominions. Maar deze hebben zich successievelijk onafhankelijk ge maakt en zijn ook economisch haar eigen weg gegaan." „Heeft de depreciatie van het Engelsche pond ook directe moeilijkheden voor de Rot terdamsche scheepvaart opgeleverd? „Ontegenzeggelijk. Men behoeft maar door de havens te varen om te zien welk een rol Engeland daar speelt. Tal van Rotterdamsche firma's en. vennootschappen hebben dan ook van de daling van het pond groote moeilijk heden ondervonden. Anderen willen u daar over misschien meer inlichtingen verschaffen. Ik wil er alleen nog even op wijzen hoe voot de Nederlandsche reederijen de concurrentie van de zijde der Engelsohe nog eens verscherpt wordt. De daling van het pond beteekent im mers, dat de loonen van het Engelsche scheeps volk en tal van andere kosten in verhouding tot hetgeen Nederlandsche reeders moeten be talen, belangrijk lager zijn geworden''. „Zijn er behalve de kwestie van het pond nog andere redenen waardoor onze havenbe weging opnieuw schade kan lijden?" „Helaas wel; de nieuwe tariefverhooging in ons eigen land. Hieruit vloeit een nieuwe ten- denz voort om onzen buitenlandschen handel te bemoeilijken." (Deze tendenz zal bij de zou lichte verlhooging wel uiterst miniem zijn zie beneden zouden w willen opmerken Red. Msh.) „Maar onze situatie hangt toch eigenlijk ge heel samen met die van Europa; is daarin eigenlijk wel eenig lichtpunt?" „Inderdaad zijn wij van Europa afhankelijk en ziet de toekomst van ons werelddeel, gelijk iedereen weet, er allesbehalve rooskleurig uit. Het eenige hoopvolle is, dat alles heel snel verandert en er ook een verandering ten goede denkbaar is. Op het oogenblik is het van groot belang, dat Frankrijk en Duitschland na zoo veel mislukkingen, elkaar eindelijk vinden. Dit zou indirect voor ons van belang kunnen zijn, in zooverre dat de economische toestand bij onzen oostelljken nabuur vooral er door kan verbeteren. Meer direct zouden wij zelf onzen toestand Iets kunnen verbeteren door uitwerking van het Oslo-tractaat. Onze handel met Scandinavië en België kan natuurlijk niet goed maken, wat wij aan handel met Engeland waarschijnlijk verliezen. Maar toch zit er iets in.'' „Vreest u dan belemmering van het handels verkeer op Scandinavië door de verhooging van onze Invoerrechten?" „Men moet niet alleen letten op de percenten dat onze invoerrechten zullen omhoog gaan, maar ook op den psyohologisohen invloed, wel ke daarvan zal uitgaan. En hierbij behoef ik alleen maar te wijzen op een uitlating als die van den Noorschen ex-minister Mowwinckel, den voorzitter der Oslo-conferentie, die er zijn teleurstell'ng over uitsprak, dat nu zelfs Ne derland aan den opbouw van de tariefmuren ging meedoen. Vooral in dezen malaise-tijd, zoo besloot ir. plate ons onderhoud, moet Nederland alles doen om met naties, die dezelfde opvat tingen als wij zijn toegedaan, tot nauwere sa menwerking te geraken. Het leven in onze haven kan daar op den duur slechts wel bij varen. (Wij gelooven, dat de belangen onzer havens ook ten zeerste gebaat zijn hij een behoorlijke behartiging van de belangen onzer industrie, en dat men dit wel eens uit het oog verliest Red.) DE HANDEL MET RUSLAND. Door den heer Vliegen zijn aan den minister van Arbeid, H. en N. de volgende wagen ge steld: 1. Is het den minister bekend, dat in Rus sische havens, aldaar binnenkomende, verblij vende en uitvarende schepen uit Staten, die met de Sovjet-Unie geen handelsverdrag heb ben gesloten, veel hoogere rechtenhebben te be talen, o.a. in den vorm van havenrecht, lichit- recht, sleep-, kade- en m eer-gelden, dan sche pen uit Staten, die met de Sovjet-Unie wel een handelsverdrag sloten? Dat o.a. het haven recht het zesvoudige, het lichtrecht het drie voudige voor de eerstgenoemde schepen be draagt, en dat hierdoor de vroeger zeer belang rijke Nederlandsche scheepvaart op de Oost zee en de Witte Zee sterk benadeeld is? 2. Is de minister bekend met de persberich ten over belangrijke bestellingen, welke van Russische zijde in Nederland zijn of zullen worden gedaan en in welker financiering de Nederlandsche Regeering rechtstreeks of on rechtstreeks kan worden betrokken? 3. Kan de minister toezeggen, dat, wanneer dit laatste het geval zal worden, hij al zijn invloed zal aanwenden om de tn de eerste vraag aangeduide onereuse bepalingen voor Nederlandsche schepen buiten werking te doen stellen? HIJ WILDE HET IN DE KRANT HEBBEN. Op het privé-kantoor van de firma C. Beukers „Fabriek Olandiilla", linnen- en tafelgoederen te Eindhoven had Zaterdagmorgen een huldi ging plaats van den pakmeester M. Pijnenburg die 12% jaar in dienst was. Een hartelijke toespraak van den patroon, felicitaties van personeel en praktische ge schenken voor den jubilaris waren den Bra bantschen eenvoudigen werkman bewijzen van goede verstandhouding tusschen werkgever en werknemer. Teekenend voor de harmonie tusschen deze beiden was het simpele, maar veelzeggende antwoord van den jubilaris: „Meneer, 't is schoon, 't is goed, maar ik zou 't een eer achten als ge 't in de krant woudt laten zetten dat ik zoolang bij oe ben en ik hoop er nog 12% jaar bij te blijven dat was goed voor jou en ik zou het een eer vinden!" BRANDSTICHTING. 0nlang3 woedde, gelijk gemeld, een hevige brand In twee panden aan den Driehuizerweg op Brakkestein bij Nijmegen. Beide aaneenge bouwde huizen brandden geheel uit. De brand ontstond bij de gebr. van R., die uit Zuid-Limburg naar Nijmegen waren gekomen en pas eenige weken op Brakkenstein woonden. Zij waren zelf afwezig toen de brand uitbrak. Toen de brand in vollen omvang woedde, kwa men zij omstreeks één uur 's nachts aangewan deld. Hun gedrag kwam omstanders verdacht voor en de verdenking werd ernstiger, toen de op hex terrein aanwezige politieman hen herkende, daar hij hen was tegengekomen toen hij zich naar de brand spoedde. De politie vertrouwde de zaak niet en stelde een nader onderzoek in, waarbij aan het licht kwam, dat de gebroeders hun betrekkelijk schamel inboedeltje voor 10.000 gulden verze- kerk hadden. Bij inspectie bleek, dat de deuren met Jjzerdraad versperd waren en op de bo venverdieping op kamers en in gangen bos sen hout en krullen lagen opgestapeld. Bij verdere onderzoekingen kwam aan bet licht, dat beide heeren eenige dagen voor den brand van een Nijmeegsche timmerfabriek krullen gekocht hadden en deze krullen hadden ze door bet huis verspreid. Ontkennen hielp lyi niet en de politie arresteerde hen ter zake van brandstichting. Zij zijn ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. INBRAKEN. Zaterdagnacht is ingebroken in de gros- sierderij van sigaren, tabak enz. van de firma W. en in den ijzerwinkel van de firma V. te Brunssum. Ontvreemd werden flinke hoeveel heden tabak en sigaren, benevens revolvers en soherpe patronen. Daders onbekend. Maandagavond is het 5-jarlg jongetje W. BUk uit Lisse, dait in Hillegom met zijn moeder voor een dagje was bij het spelen in de Nieuwe Ha ven gevallen. Tien minuten na het ongeval, werd het kind met een dreg opgehaald. Toe passing van kunstmatige ademhaling geduren de 2% uur mocht niet meer baten. Het lijkje iS WW ouderlijke woning vervoerd. 'i i VORSTELIJK BEZOEK AAN ONS KOLONIAAL PAVILJOEN. De Koning en Koningin van België brachten een bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling. De hooge gasten bij het verlaten van het Ned. paviljoen. HAARLEMSCHE DIOCESANE VOLKSBOND. Sociale studiedagen te Bergen (N.H.). Hot Centraal Bestuur van den Ned. R.K. Volksbond in het Bisdom Haarlem heeft van 36 October Sociale Studiedagen georgani seerd welke voor wat de deelname betreft al terstond een succes zijn te noemen. Na een zorgvuldige voorbereiding is het gelukt in het Petrus Canisius Retraitenhuis te Bergen een 120 menschen onder te brengen, die zich voor deze Studiedagen interesseeren. De eerste dag. De eerste dag werd geopend met een kort Lof in de kapel Retraitehuis .gecelebreerd door Rector Bots, adviseur van den Volksbond. In da inleidende predikatie wees deze op de opper vlakkigheid, de kwaal van dezen tijd. Wij zijn hier gekomen om ons te verdiepen, te verdie pen vooral in de groote problemen die onzen tijd beroeren. Spr. legde er den nadruk op, dat. wanneer wij willen werken aan een nieuwe or- dening van onze maatschappij, wij bezield moeten zijn met de dienende liefde, die meer kracht in zich draagt dan het heerschen met geweld. Na het Lof werd in de recreatiezaal de eer ste zitting van de studiedagen geopend, met een kort inleidend woord van den voorzitter van den Haarlemsohen Volksbond, den heer J. W. van den Akker. Met den wensoh, dat deze eerste cursus do voorlooper zal zijn van een reeks opvolgende, besloot spr. en gaf het woord aan den heer A. C, de Bruijn, voorzitter van het Werkliedenverbond, die een algemeene inleiding hield over het onderwerp: „Arbeider en maatschappij". Spr. zag den huidigen toestand als in hooge mate ernstig en onze weg moet leiden naar een betere sociale ordening, waarin de arbei ders de voor hen bestemde plaats innemen. De sociale daad moet leiden tot een samenleving waarin de sociaal-economische en juridische orde in nieuwe vormen gegoten zijn. Een ge heele ommekeer van de thans bestaande orde dus. Spr. wees er voorts op hoe verschillende passages uit de encycliek van Paus Pius XI een warm pleidooi zijn, voor de gedachte, die wij hebben neergelegd in de bekijfsorganisatie. Bedrijfsorganisatie is dan ook ons sociaal- eoonomisoh ideaal. Wellicht zal het eerst slechts uitvoerbaar zijn in bescheiden vorm, maar uiteindelijk is ons streven gericht op de bedrijfsorganisatie onder sanctie van de overheid. Het ontwerp-Versctmur Is een goede stap in de richting van de verwezenlijking van dat Ideaal. Na deze inleiding ontstond een uitvoerige en geanimeerde gedaoh ten wissel in g waarna door den voorzitter de eerste zitting werd ge sloten. De tweede dag. De tweede dag werd aangevangen met een generale H. Communie, waarna het gemeen schappelijk ontbijt plaats had. Om 11 uur werd door den voorzitter van het Centraal Bestuur de 2e les n.l. over „In dividualisme" ingeleid en dit stelsel ten scherpste veroordeeld. Na deze inleiding werd wederom uitvoerig van gedachten gewisseld. Pater dir. D. Beaufort hield daarna een in leiding over het onderwerp: „De arbeider, zijn gezinsleven en opvoeding". In de allereerste plaats zette spr. uiteen hoe over onze heden- daagsche wereld een stroom van valsche ideeën gaat omtrent het huwelijk. Daarbij stelt spr. de juiste beteekenis van het huwelijk in het licht. Na dan betoogd te hebben dat het huwelijk monogram behoort te zijn, met een dienende liefde tusschen man en vrouw, kwam spr. tot de groote gezinnen en de miskenning van den huwelijkszegen. De groote gezinnen zitten in de klem en er moet van overheidswege Iets gedaan worden. De kleine woningen werken de N.M. practijken in de hand, maar niet mag worden vergeten, dat ook de fabrieksarbeid van de gehuwde vrouw, zelfs de arbeid van het meisje, niet bevorderlijk zijn voor de in standhouding van de echt christelijke huwe lijken. Spr. pleitte tenslotte voor een „recon structie" van het gezin in christelijke® geest. Nadat Pater Beaufort de versohHlende spre kers had beantwoord werd gepauzeerd en wer den des avonds om 8 uur vrije besprekingen gehouden. VERDUISTERING VAN ƒ100.000. Zaterdagavond zijn ,naar het persbureau „Vas Dias" meldt, de boeken en de kasgelden van den kassier der Boerenleenbank, S. K. te Oosterzee in Friesland, in beslag genomen. K. is in zijn functie geschorst. De bank zelf loopt geen gevaar daar er voldoende reserves zijn. K. haalde kleine spaarders over hun gelden bij hem zelf te beleggen in plaats van bij de bank. Heel wat gelden er wordt gesproken van ongeveer 100.000 zijn op die manier in zijn beziit gekomen. Men vreest dat er weinig of niets van terecht komt. Met ingang van Zaterdag heeft bet links- socialistisch orgaan „De Socialist" plaats ge maakt voor het weekblad „De Sociaal-demo- oraat", thans verschijnend als uitgave der S.D.A.P. onder hoofdredactie van den Am- sterdamschen wethouder E. Boekman. Aan diens woord ter inleiding ontleenen wij hier een paar passages: „De fel bewogen tijden, waarin wij leven, met hun economische en politieke schok ken, de gisting op geestelijk en cultureel gebied, niet minder als de ondermijning van vertrouwen en geloof in overgeleverde denkwijzen zij hebben ook de sociaal democratie niet onberoerd gelaten. Volkomen gewijzigde verhoudingen, na tionaal en internationaal, stellen haar voor de oplossing van vraagstukken, waarvan onze beweging vroeger niet droomde. Oude geslachten, opgegroeid in een .tijd van vóór den ereldoorlog, moeten hun in zichten aanpassen aan nieuwe omstandig heden. Jonge geslachten zonder ervaring, vol wassen geworden in een chaotische wereld, zoeken naar andere levenswaarden dan die, welke voor hun ouders beteekenis badden. Doch welke ineeningsverschillen zich ook mogen voordoen, alle leden der partij zijn met elkander verbonden, voelen zich ver- eenigd door eenzelfde overtuiging: de soci- aal-democratiscne. Naar hun aller gemeen schappelijke overtuiging kan In de ontred dering van onzen tijd slechts de sociaal- democratie de oplossing brengen. De taak van „De Sociaal-Democraat" zal zijn een tweeledige: propageeribg dier over tuiging voor hen, die buiten onze rijen' staan; doch evenzeer het bezien van de wegen om tot ons doel te geraken, het be spreken van de methoden en de tactiek der sociaal-democratie. Bij het vervullen van het tweede deel dieir taak mag het eerste niet uit het oog worden verloren. Dit behoeft voor geen medewerker aan ons blad een bezwaar te zijn. Want hoe booger het peil der pole mieken, hoe grooter de aantrekkelijkheid van het blad en daarmede ook van de par tij, waarvan zij het orgaan is. De leiding van „De Sociaal-Democraat" zal er naar streven alle vraagstukken van sociaal-democratisch beginsel en van natio- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). DE BENZINE-BELASTING. Mjjne Heeren, Hoewel over de a.s. benzinebelasting al zooveel algemeene beschouwingen in uw blad zyn ge houden, verzoek ik toch daaraan %iog het volgende te willen toevoegen. Wegens den abnormaal lagen prys van auto benzine (de reden daarvan blijve hier buiten be schouwing) is het m.i. verklaarbaar dat minister de Geer een bijzonder invoerrecht op dat product en zijn derivaten gaat heffen. In het aanhangig wetsontwerp is echter geen bepaling opgenomen waardoor de voor industrieelo doeleinden benoodigde benzine (b.v. voor wasscho- rjjen, rubberfabrieken, extractiefabrieken, verf- fabrieken) voor een geheele of gedeeltelijke terug betaling van het verhoogde invoerrecht in aan merking kan komen. M.i. is zulk een bepaling zeer gewenscht. Niet alleen omdat de huidige prjjzen der voor bedoelde fabrieken benoodigde benzine niet in geljjke mate zijn verlaagd als de prys van gewone autobenzine (de kostbare destillatiekosten rechtvaardigen dit prijsverschil volkomen) doch ook omdat onze fabrieken in groote mate ue gevolgen der malaise ondervinden. Door het verhoogde invoerrecht op de benzine voor auto's (vracht- en reizigersauto's) zullen de exploitatiekosten van een bedrijf al zeer belang- ryk opgevoerd worden. De productiekosten zullen echter onrustbarend stijgen indien minister de Geer ook/de benzine voor industrieele doeleinden nog aan een verhoogd invoerrecht gaat onder werpen. M.i. is het gewenscht dat het aanhangige wets ontwerp wordt aangevuld met de bepaling dat op „benzine voor industrieele doeleinden" niet het volle verhoogde invoerrecht van 4 per 100 kg. wordt geheven resp. aan de fabrikanten vanwege het departement van financiën een gedeelte van het betaalde invoerrecht wordt gerestitueerd (60 tot 70 pet.) De algemeene maatregel van bestuur, bedoeld in art. 18 van de Tariefwet 1B24 moet dus spoedig ingevoerd worden. Door een dergelijke bepaling zal het wetsont werp ongetwijfeld veel van de ondervonden critiek verliezen. Hoogachtend, INSIDER. HANDEL IN GENEESMIDDELEN, Door de indiening van het ontwerp van wet op de artsenij bereid kunde zyn zeer veel pennen in beweging gebracht. Bevreemdend mag het hee- ten dat zoo weinig aandacht geschonken is aan dat, wat reeds door het particulier initiatief ge daan is teneinde dien handel in goede banen te leiden. Reeds vier jaar geleden werd door de Ned. Mij. ter Bevordering der Pharmacie (de apothekersvereeniging) en den Alg. Ned. Drogis- tenbond een overeenkomst gesloten welke over eenkomst bepaalde dat de groothandel een aantal van pl.m. 800 artikelen met meer aan anderen dan apothekers zou leveren, daar de contractee- rende partijen meenden dat het niet wenscheljjk was dat die artikelen in den vryen handverkoop gedistribueerd werden. Tot deze overeenkomst traden toe: de Bond van Groothandelaren, van grossiers en beide fabrikantenvereenigingen in het pharmaceutisch bedrijf- Hat deze overeen komst zeer in het belang van de volksgezondheid was werd door buitenstaanders erkend en da goede werking dezer regeling, uitgevoerd door de vereeniging ter behartiging van pharmaceuti- sche handelsbelangen had dan ook tot gevolg, dat Juli 1.1. de Ned. My. ter Bev. der Pharmacia en de Drogistenbond besloten, deze overeenkomst te bestendigen. Bevreemdend mag het nu heeten dat terwyl reeds eenige jaren het particulier initiatief met zeer veel succes optreedt den handel in genees middelen in goede banen te leiden in het belang van de volksgezondheid thans een wetsontwerp is ingediend dat deze geheele regeling teniet wil doen en daarvoor niets beters in de plaats geeft. Het wil mij voorkomen dat de regeering toch niet moet ingrypen daar waar het particulier initiatief vruchtdragend werk verricht. Hoogachtend, VOLKERT SWIER. nale of internationale sociaal-democratische politiek en tactiek in deze kolommen te doen behandelen en voor wisseling van ge dachten overal' deze vraagstukken vol doende ruimte te geven. Ook wanneer de' opvatting der schrijvers niet die der redac tie is, zal dit tot weigering geen reden vor men mits de inhoud dier bijdragen do moeite van het overdenken waard is en in een behoorlijken, partijgenootschappelljken vorm is gekleed. Andere beperkingen, be halve die der ruimte, kennen wij niet". MUZIEKINSTRUMENTMAKERS. De Nationale vakbond van muziek instrument makers en -stemmers heeft op zijn Zaterdag j.L gehouden congres onder meer besloten, nog dit jaar een collectief contract aan den pa/- troonsibond aan te bieden. 6 October te 11 uur, 13 October 0 Vz uur 2KJ31M 27 October, te 10 uur. De Zon beweegt zich van het sterrebeeld de Maagd naar het sterrebeeld de Weegschaal. Haar middaghoogte varieert van 35 gr. tot 24 gr. en wordt 10 a 16 min. vóór den mid delbaren middag bereikt. De lengte van den dag neemt af van 11 u. 41 m. tot 9 u. 45 m. Maan: L.K. 4 Oct.; N.M. 11 Oct.; E.K. 18 Oct.; V.M. 26 Oct. Bij de nieuwe maan van 11 Oct. is er een gedeeltelijke zonsverduiste ring, die echter alleen zichtbaar is In de Zuid poolstreek en een gedeelte van Z.-Amerika. Planeten: Mercurius, Venus en Mars zijn on zichtbaar. Jupiter loopt van den Kreeft naar. den Leeuw. Einde October komt hij reeds iets vóór middernacht op. October, te 9^2 uur. het einde der maand vóór 21 u. (geen zomer tijd) onder. Uranus staat in de Visschen, iets beneden het midden van de verbindingslijn van de ster ren epsilon en zeta. 11 October is hij in oppo sitie met de zon. Neptunus is aan den morgenhemel te vin den, in den Leeuw, ongeveer 2 gr. ten W. van, de ster ro (ter vergelijking kan men gebruiken den afstand van ro tot Regu'.us, die ongeveer 7 gr. bedraagt). Omstreeks 19 October is er een zwerm me teoren, waarvan de radiant (d.l. het snijpunt der achterwaarts verlengde banen) in Orion ligt. Begin October is de gunstigste tijd om 't ochtend-zodiakaallicht waar te nemen, een zwakken lichtkegei, gelegen in den Diere!» riem-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6