Geen uithangsbord, geen reclame WOENSDAG 28 0CT03ER i531 ARTHUR SCHNITZLER t, BIJ DEN DOOD VAN DEN SCHRIJVER. 111111 HET HEUGLIJKE FEIT IS GESCHIED STABILITEIT IN HET FRANSCHE KIEZERSCORPS. De verkiezingsuitslag voor de kantonnale en algemeene raden. JORGADE ROEMEENSCHE RICHELIEU. DE PLANNEN VAN LAVAL. DE VERKIEZINGEN IN ZWITSERLAND. Officieele eind-uitslag. BRIAND. BRITSCHE ONSTERFELIJKEN. J. L. Garvin. De ziener. WINTER. KmMmm - EX-KONING ALFONSO TE BRUSSEL. GRANDES BEZOEK TE BERLIJN. SPANJE'S BEGROOTINGSTEKORT. „De koningen van het individualisme gaan heen. .Les rois s'en vont". Br is een wereldtijdperk dat verstrakt terwijl wij de omtrekken van de nat verstrijkt ter u neyeiachtig zien op- nieuwe periode nog steent» f doemen uit de verte. En tocli hebben wij reeds haast, want het wereldbeeld verandert cata- Ktrnfmi Fn „de koningen gaan heen de koningen'van het voorbije tijdperk zwijgen en sterven Zij zullen allen moeten verdwijnen waar hun gebied zich ook uitstrekt wij zul- ien ze zien vallen in de schoone kunsten en de literatuur, in het maatschappelijk leven en in de staatkunde, waar hunne positie reeds hope loos is, al worden duizenden misleid door den liekorenden cadans hunner woorden. Want het komende wereldtijdperk brengt ons zeker een vernievw-i gemeenschapsbeeld, onder welke overhe^-sching ook. Misschien ook in een zij 't hier beneden altoos labiel evenwicht, be- heerscht door de Katholieke, algemeene ge dachte, waarin de persoonlijkheid tot hare vrije en volledige ontplooiing komt. De per soonlijkheid gezien als het Individu in de gemeenschap, terwijl het individualis me dezen samenhang niet kende, althans niet practiseerde, en daarom zoo ontbindend, zoo verstorend, zoo atomiseerend inwerkte op de maatschappij der menschen. Ook het individualisme heeft een idealisme gekend, en een mythe. En dus ook zijne dich ters en kunstenaars. „Each age is a dream that is dying, or one that is coming to birth". En met Arthur Schnitzler is een der dichters en dramaturgen van dit individualisme ten grave gedaald. Voor menigeen zal de naam Arthur Schnitzler niet veel meer zijn dan een klank. Het individualisme in de schoone letteren leidt zoo spoedig tot „Schöngeisterei", en be perkt zich dan tot een kleinen kring. De af zondering als ontbindend element doet de schoone kunsten zien als het domein van wei nigen, het warmbloedige leven der gemeen schap vloeit nog slechts fijn en droomerig voort in den kleinen kring, die meent het erfdeel der cultuur alleen te moeten torsen. Daarbij kwam dan bij Arthur Schnitzler nog het bij zondere van zijn vorming, dat er niet toe bij droeg hem in den een of anderen zin „popu lair" te maken. Schnitzler heeft in de medi cijnen gestudeerd, en dit drukt drukte al thans zeker in den tijd van Schnitzler s jeugd -een bijzonder merk toeken op den mensch, «ok op de geestelijke vorming van den mensch. Schnitzler's werk is meestal een vivisectie van den mensch. Met z'n litterair lancet volgt hij alle ook de subtielste vertakkingen in het net van zenuwen en aders en spieren in het ziele- lêven van den mensch. Hij legt alles bloot, hij speurt alles na, en tenslotte laat hij onbevre digd. Moet onbevredigd laten, want hij doodt let geheim en het sprookje Ondanks al zijn vernuft en zijn talent, wordt het leven onder zjn handen tot een grauwe substantie. Er is tmslotte bij Arthur Schnitzler niets meer, dat óize verbeelding ontvonkt. In zijne novellen wordt dikwijls het leven van één persoon (als in „Fraülein Else") ge- dirende enkele dagen, uren soms, beschreven, nsen, nagevorscht tot in iedere opwelling van hst onbewuste gedachtenleven. Ontzaglijk ver- niftig, verbazend knap, en toch wordt het ons U moede, alsof wij een zeer uitvoerige ziekte- btschrijving hebben gelezen. In dien doorvor- schiDgslust onzer gevoelens kende Arthur Schnitzler geen grenzen, ook niet de grenzen d<r kunst, die immers aan een zekere welle- vindheid gebonden moet zijn. De smartelijke oidertoon kan ons geen vrede doen vinden net het grof-erotische „Reigen". De schrijver hieft blijkbaar dien ook artlstieken misstap itgezien, want de opvoeringen van „Reigen" hseft hij nooit gewild. Doch er was iets méér in het werk van Arthur Schnitzler, iets meer dan deze dokters- nentaliteit in de literatuur. Arthur Schnitz- br was een Weener, hij is 'thee] zijn leven ge veest en zijn werk is als 't ware gedrenkt in geestelijke atmosfeer van Weenen. Niet het Veenen der romantiek en der breed-behaag- like burgerlijkheid, niet „Dreimaderlhaus", en <b dochters van den Hofraad, en de walsen van Srauss in een tuin, die geurt naar jongen wijn ei bloesem van de linde. Doch heeft ook dat liven van lichten lach niet iets vochtigs, dat C> de „bespottelijke droppels" van Shakespeare gdijkt? Schnitzler heeft iets van het ritselend- (foeve soms bij Schubert, dikwijls bij Brahms Ir is een groote bekoring in de atmosfeer van tet artistieke en intellectueels Weenen. Sehnitz- iir en Molnar brengen die atmosfeer op het boneel Molnar grover en glinsterender, Schnitzler dieper, meer ciseleerend. Het is noeilijk, goeddeels onmogelijk, om die Ween- Khe atmosfeer te omschrijven. Zij waait ons tegen uit te werken als „Liebelei" en „Der ein- «me Weg" (dat voor ons zeer bijzonder Schnizler is) amper-fluisterend, en toch met «8n geur, die bedwelmen kan. Het leven ge- leel willen doorproeven en 't willen peilen, en ':dan plotseling los te laten als met een ver- r.oeid gebaar. Het leven te willen omvatten h een omhelzing, die toch de volle overgave riet kent, en 't verijlt in onze armen, er is riets meer dan de melancholie van het herf- sige blad, de maan schijnt in den vijver, een teer valt waarheen Weenen is een dier steden, die, als Parijs, den literator altoos weer tpnieuw hebben bezield en Schnitzler is wel riet geworden de dramaturg van het Ween- »he leven daarvoor miste zijn werk te veel let spontane maar toch wel de dramaturg van de Weensche atmosfeer, in een bepaald tijdperk. Want dat is de beperking, waartoe we ritoos moeten terugkeeren. Arthur Schnitzler heeft nooit heel veel los jelaten omtrent zijn eigen levensbeschouwing, d gelooven wij niet, dat wij hem kortweg een paternalist mogen noemen. Materialisme was -oor dezen hoogen geest wel te vulgair. Eerder icheen hij het leven en de wereld te beschou- ven a s een kampplaats van geestelijke mach- en, wier bestaan wij gewaar worden, doch die n et kunnen onderkennen. Concreet over jodsdienstige problemen spreekt hij in „Pro- ■essor rnhardi". Ook van Katholieke zijde s dit su dikwijls beschouwd ais een anti- dencaal Pamfletnaar wij meenen geheel ten «rechte. Eerder doet Schnitzler hier van zijn jarcastischen afkeer blijken voor een laag-bfj- den-grondsch anti-clericaüsme, al doet hij dit ook ten opzichte van bepaalde verschijnselen !n door Katholieken gevoerde politiek, die dan •tok wel eens vulgair kunnen zijn, en voor al vat naar het vulgaire zweemde, was Arthur Schnitzler beducht. Professor Bernhardi" he* landelt het geschii tusschen een Jood sell ge- jeesheer, wiens patiënte verkeert in een toe- ïtand, waarin zij meent te zullen genezen doch een dood vlak nabij is, en den priester, die haar te Genademiddelen der H. Kerk wil brengen, toch door Bernhardi hierin belet wordthij vil de rust der zieke niet verstoren. In het vierde bedrijf ontwikkelt zich dan de groote Kêne tusschen den géneesheer en den pries ter een zeer schoon brok toonéel waarin «e laatste Bernhardi overtuigt, dat nog iets SÉSÉ? Arthur Schnitzler. anders hem bezielde hij zijn weigering, dat zich daarin ook mengde een tegenzin tegen al les, wat de priester voor hem beduidt. De klove tusschen de beide mannen is niet te overbruggen, doch wanneer dit zoo is, dan zal naar Bernhardi zegt „de onbegrijpelijke God daarvoor wel Zijn redenen hebben". Beide mannen willen elkander de hand drukken. „Over den afgrond vraagt Bernhardi. En de priester antwoordt: „Laat ons voor één oogenblik niet naar beneden zien. In het laatste bedrijf dan echter, komt een „Minis- terialrat" het conflict verkleinen: is, wat Bern hardi deed, ook van diens standpunt uit niet Don Quichotterie, waarom al die moeite niet vermeden Ook dit is echt Weensche atmos feer het terugvallen na iedere verheffing in een Oostersch-getint fatalisme, dat de dingen ontvlucht, „Kismet". Zoo kwam Schnitzler hoogstens tot een re- gistreeren der afgronden in ons bestaan. Hij peilde ze niet. Onverwachts is hij gestorven. In Mei van 't volgend jaar ware anders zijn ze ventigste verjaardag herdacht met tal van op voeringen zijner werken. Doch ook din zou die herdenking geweest zijn een nagedachtenis. W. N. PESSIMISTEN IN HUN VERWACHTING DEERLIJK BESCHAAMD Neio-Yorlc (H). Het is dan tóch werkelijk waar. Het zonderlings metalen staketsel, dat den top rnn het Empire State Building bekroont iis eelhit een meermast voor Zeppelins, het is geen uithangbord, geen reclametruc. Sinds het Empire State Building in Mei ge reed kwam, heeft de een® helft van New-York met de andere overhoop gelegen in verband met de vraag, of ooit een Zeppelin zijn passa giers op den trams van Al Smith's torenge bouw zou afzetten. Er werden uitvoerige arti kelen over de kwestie geschreven en telkens als zich zoo'n kleine Goodyear Zep boven Man hattan vertoonde, hielden ziclh mülioenen hoofden er net zoo lang op gevestigd, tot het luohtscheepje uit het gezicht verdween^ een algemeene teleurstelling achterlatend. Ingenieurs en weerkundigen publiceerden ernstige vertogen over den winddruk, die de meermast op een hoogte van drie honderd me ter zou moeten doorstaan en op het terrein grasduinende leeken voorspelden, dat bij een storm het heel© building door een Zeppelin zou worden omver getrokken. Onze correspondent te Parijs meldt ons De verkiezingsuitslag van de Zondag gehou den herstemmingen voor de verkiezing van kantonnale en arrondissementsraadsleden, dus voor de lichamen, die eenigszins te vergelij ken zijn met onze provinciale staten en het grootste deel van het kiezerscorps voor den senaat opleveren, heeft de indrukken van den eersten stembusgang volkomen bevestigd. In het algemeen moet geconstateerd worden, dat er geen belangrijke wijziging in de samen- stelling dier raden is gekomen. Het meest saillanto feit is, dat socialisten en communis ten, de eerste vooral, verre vai^ de overwin, ning blijven, waarop zij hadden gerekend en die zij wel wat te voorbarig hadden aangekon digd. De socialisten lijden zelfs zeer gevoelige verliezen. Ds rechtsche partijen blijven in haar posi- ties, doch een aantal harer voormannen uit kamer en senaat zijn geslagen en vervangen door geestverwanten, minder positietf getee- kend en meer genegen tot samengaan met de middenpartijen. Wisselingen, die voornamelijk het gevolg zijn van plaatselijke Invloeden. Zoo men van een bepaalde tendenz zou wil- ien spreken, dan moet worden geconstateerd, dat de kiezers in het algemeen zekere voor- keur hebben aan den dag gelegd voor de mid delkleuren. Dat feit heeft tot resultaat ge had, dat de radicalen er zeer goed zijn afge komen. Zij hebben de vooral door de socia listen zeer bedreigd© posities kunnen hand haven, over het algemeen dank zij de hulp van de gomoHereerden en rechtsche kiezers, die voor alles den we® hebben willen versper. ren aan de revolutionnairen. De radicalen hebben gansch en al het voor deel gerealiseeid van het wedden op twee paar den; door op de socialisten te steunen, waar de kans hebbende tegen-candidaat meer rechts stond en de hulp der gemoderoerden in te roepen als zij zich tegenover een socialist be vonden. Een tactiek die zeer gemakkelijk is bij de gewestelijke verkiezingen, waar vooral plaatselijke invloeden den doorslag geven. De radicale pers juicht dan ook zeer, maar we' wat overmatig. De voorstanders eener midden-concentratie meenen in den verkiezingsuitslag een aanwij zing te zien. dat het land zich van de uiterste partijen afkeert en een middón-conceutratie wenscht. Evenwel schijnt het overmatig ver- trouwen dat de radmalen i„ dezen uitslag putten die mogelijkheid van een midden-con- centratie eer te bedreigen, daar zij, die door hun kartelhstisch drijven tot dusver elke con- centratie-poging hebben doen mislukken, weer met hun kartelverlangen voor den dag komen, zoodat zij den verkiezingsuitslag wel zullen gebruiken, om van de socia,Usten gunstiger voorwaarden van samenwerking af te dwin. gen. Ontegenzeggelijk zullen deze verkieizingen het zelfvertrouwen der radicalen jegens de aanstaande algemeene verkiezingen, die eind April moeten plaats hebben, versterken; ook is de geweldige socialistische druk die ge vreesd werd, vooral als gevolg van de alge meene malaise, thans minder te vreezen. nu wel gebleken is, dat. het kiezerscorps niet door zeer felle bewegingen wordt beroerd, maar een bepaalde aanwijzing voor de algemeene verkiezingen is door deze gewestelijke verkie zingen niet opgeleverd. Do verkiezingen heb ben in de geheele Fransche provincie plaats gehad, dóch Parijs bleef er dezen keer buiten. HIJ WILDE ALLE ACTEN ZELF ONDERTEEKENEN, Origineele verordeningen. CVan onzen bijzonderen correspondent). EEN OPERA TASK BERNHARD SHAW EN 1GLILIEN Ignace Lilien heeft thans een interessant werk voltooid; het is een moderne „opera- bufta" waarvan de tekst door Bernhard Shaw werd geschreven. De opera heet „De groote Catharina" en wordt voor den eersten keer in het Staatstheater te Wiesbaden onder leiding van den Generalmusikdirektor Carl Rankl, op gevoerd. Het werk werd door de uitgevers-maat schappij „Universal Edition" te Weenen aan gekocht. Wat een teekenaar vïeest, dat zal gebeu ren, indien de reus van Akron aan den meermast van het Empire State Building door een tornado overvallen wordt Deze pessimisten zijn in hun verwachting deerlijk beschaamd Voor'loopig aillhans. Want ze kunnen de stille hoop koesteren, gelijk te zullen krijgen, wanneer een dr. Eckener Zep pelin of de nieuwe reus van Akron, verankerd aan den meermast, door een tornado of zoo zal worden overvallen. Immers^ wel heeft een ent housiaste menigte aanschouwd, hoe een Zep. pelin zich aan den mast ter ruste legde, maar het was toclh maar een kabouter. Er is intusschen een begin gemaakt, en in ieder geval, Al Smitih heeft officieel laten vast stellen, dat zijn mast ten dienste van Zeppe lins is opgericht en hij dus niet op ijdele wij ze met fantastische toekomstbeelden heeft ge- coquetteerd Zijn Empire State Building is voorbestemd een nest voor luchtschepen te worden, indien dit tenminste praotisoh moge lijk blijkt. •We helbbem met eigen oogen gezien, hoe de eerste verbroedering van mast en Zeppelin heeft plaats gevonden, weliswaar niet staande op de Vijfde Avenue of op een ander gunstig plekje Aangezien we toevallig dien dag niet in de buurt waren, moesten we ons met de weer gave van hot Mstorisdh gebeuren in den bioscoop tevreden stellen. Maar we hebben het bovendien in de krant gelezen. Er is dus geen twijfel mogelijk. Op de film konden we aanschouwen, hoe een Zeppelin aarzelend en een beetje verdacht den neus ophalend rond het Empire State Building zweefde oogemischijnlijk het niet met zich zelf eens zijnde, of het Al Smith zou reihabilitee- ren, ja of nee. Op den trans zagen we vastbe raden mannen, met hun handen grijpklaar en hun blikken begeerig op het luchtschip ge richt, in gespannen afwachting als jagers, die toezién, of hun bult in den val zal loopen Na eemige malen geneusd" te hebben, wierp de Zeppelin tenslotte een touw uit en dit werd na enkele vergeefsche pogingen door de man nen op den trans gegrepen, de motoren van het luchtschip werden afgezet en die van den meermast aangezet. Het heugelijke feit was geschied. En alles, wat zich Amerikaan voelde, verheugde zich over den Amerikaa.nsc.he on- derneniingBg'eeet, die wederom een eclatante overwinning had behaald. Had niet de groote dr. Eokenor in hoogst eigen persoon zijn twij fel uitgesproken aangaande de practische mo gelijkheid van een meermast op den top van een wolkenkrabber? Ja, Dr. Eek ener schijnt er aan getwijfeld te hebben en misschien twijfelt hij er nog aa.n. Ook Al Smith schijnt er aan getwijfeld te hebben want na een zes honderd d-uizend dollar aan de uitrusting van het mastmecha- n'isme te hebben besteed, besloot hij in den top van den mast een lichtbak te laten aan brengen en aan de regeering te Washington toestemming te vragen, het Empire State Buil ding aa.n de scheepvaart als een officleeien vuurtoren te presenteeren. Deze vuurtoren werpt zijn schijnsel vijf en zeventig kilometer over den Oceaan. Parabo lische reflectors van gepolijst koper en lichten van 200 ampères zorgen voor een extra-ordi nair© lichtsterkte. Al Smitih vond het een schit terende oplossing. Hij heeft nu de wereld den grootsten wolkenkrabber gegeven en er den grootsten vuurtoren aan toegevoegd. Met de toepasselijke fantasie van den zakenman noem de hij het lichtbaken verreikende potlooden ■van wit gouid". De Zeppelins bleven echter htm aantrek' kiingslrracht uitoefenen en in stilte neeft Al Smith er ingenieurs van de marine aangezet, óm een praotisoh benutten van den meermast uit t© piekeTen. Ze zijn er tenslotte ln geslaagd tenminste ten aanzien van baby-Zeppelins. Ondanks het bereikte resultaat blijft er toch Pessimisme bestaan. Immers de proef werd bii heerlijk en kalm weer genomen en dan kan men een Zeppelin zelfs aan een antenne ver ankeren. Dies ligt de eene helft van New-York over hoop met de andere over de vraag, of de fa meuze meermast van het Empire State Buil ding den reus van Akron en dan bij stormwe der zal kunnen houden. En het ziet er voor- loopig niet naar uit. dat de Amerikaa.nsehe regeering de twistenden zal tevreden stellen door er het angstvallig gekoesterde „grootste luchtschip ter wereld" aau te wagen. Vermoe- (jAlibi p,„ih+«r uit vrees voor een eenigszins an dere catastrofe dan de teekenaar van toekomst beeld aich voorstelde. Bijeenroeping eener nieuwe herstel conferentie. De „Ile de France" met Laval aan boord is vannacht om 12 uur uit New-York naar Frank rijk vertrokken. Volgens de „New-York Herald" moet Laval voornemens zijn, terstond na zijn terugkeer te Parijs, van de Fransohe regeering machti ging te vragen, om een conferentie van alle bij de schadevergoeding betrokken mogendheden, met inbegrip van Duitsohland, bijeen te roe pen, die over de mogelijkheid van een verdere verlaging der schadevergoeding 'zal beraadsla gen en een nieuw plan voor de betaling zal uit werken, dat dan aan president Hoover ter ad vies zal worden voorgelegd, om het op 1 Juli 1032 afioopende moratorium te vervangen. Deze conferentie zal volgens de algemeene opvatting eind© November of begin December bijeenkomen. Ook andere Amerikaansche bladen zijn van oordeel, dat op grond van de besprekingen tusschen Laval en Hoover de kwestie der schadevergoeding binnenkort opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Daarbij wordt echter betoogd, dat Amerika nog steeds vasthoudt aan de opvatting, dat er geen verband tusschen de schadevergoeding en de oorlogsschulden be staat en alleen het beginsel van het hetaiings- vei-mogen der staten hij een eventueele her ziening der schuldovereenkomsten kan gelden. In de „Echo de Paris" stelt Pertinax in aan sluiting op zijn bericht van gisteren, dat de Fransohe regeering de bijeenroeping van de in het Youngplan bedoelde consultatieve com missie zal voorstellen, de vraag, of Duitsch- land den raad, welken de Fransohe regeering zal geven, opvolgen en aan de Bank voor in ternationale betalingen de bijeenróeping van de consultatieve commissie voorstellen zal. Indien Duitsohland den raad in den wind slaat en zich op het standpunt stelt, dat alle bepalingen van het Youngplan en dus ook die betreffende de consultatieve commissie door het Hoover-moratoriumtot 1 Juli 1932 opge heven zijn, welk standpunt zullen de Vereenig- de Staten dan innemen PARIJS, 27 October. (V. D.). De Fransohe minister van buitenlandsche zaken, Briand, die na zijn vertrek nit Genève een bezoek heeft gebracht bij vrienden buiten Parijs, is gister avond in de-iFransche hoofdstad teruggekeerd. Onze Londensche correspondent schrijft I. In 1S58 schreef J. L. Garvin Het landsbelang eischt een J -L. Garvin. Er za! zonder een schaduw van twijfel („without a shadow of doubt") een J. L. Garvin komen. Wij gelooven in de toekomst van dit land. Derhalve (consequently) kan een J. L. Gar vin niet uitblijven. II. En zietin 1868 werd J. L. Garvin geboren. III. Ook daarna is er in Engeland nooit iets ge beurd zonder dat oerst J. L. Garvin geschre ven had, dat het' gebeuren zou of gebeuren moest. IV. Zes dagen zult gij werken en den zevenden dag zult gij in de „Observer" het artikel van J. L. Garvin lezen. De Sabbatisten evenwel dringen erop aan dat op den zevenden dag ou der geen voorwendsel slavelijke ai-beid ver- richt worde. V. Toen mr. Mac Donald in Augustus te Los siemouth vernam, dat de politie op de Bauk- holiday op Hampstead Heath een binnenblad van de „Observer" mat het artikel van J. L. Garvin gevonden, had waarin sandwiches, au gurken en bananen verpakt geweest waren, begreep hij, dat het uit was met de labour, regeering, en ijlde naar Londen terug. VI. J. L. Garvin wordt ook wel kortweg Garvin genoemd. VII. De huidige crisis werd door J. L. Garvin en mij reeds jaren geleden voorzien, gelijk wij beiden nog onlangs schreven. De sneeuwval in Beieren. In den afgeloopen nacht is pas een eiude gekomen aan den plotseling ingezetten hevi- gen sneeuwval in Zuid-Beieren. In den nacht is een strenge vorst ingetreden. Vanmorgen vroeg bood Münche® een beeld alsof men reeds midden in den winter zat. In de Aligau beeft het plotseling inzetten van den winter de meest ongunstige uitwer king. Vele automobielen zijn op den weg blij ven steken. Te Kempten lag de sneeuw 30 cM. hoog. Tengevolge van den sneeuwstorm in het ge- bergt© ligt de sneeuw in groote hoopen bijeen- gejaagd. Op de bergen ligt zelfs reeds 50 ft 70 cM. sneeuw. Ook in de wouden hoeft de sneeuw groote schade aangericht. Na den oorlog beeft men in de verschil lende staten de meest uiteenloopend© regee- riDgssystemen toegepast, In de afgeloopen dertien jaren hebben wij kennis gemaakt met „staatslieden", wier namen reeds lang in vergetelheid zijn geraakt. Zij zijn verzonken in de geschiedenis van hun land om nooit meer te voorschijn te komen. Dictatoren kwamen en gingen en er doken ^redders" op, die zich na korten tijd ontpopten als avonturiers. Aan het hoofld van den Roemeenschen staat hebben in deze tijdsruimte eveneens de meest heterogene persoon!ijkheden gestaan, zooals de bekwame Jonel Bnatianoe, wien het gelukt is met het potlood in de hand hat grond gebied van Roemenië te. verdrievoudigen of zijn broer Vintilla, die in korten tijd het aanzien, ,dat de machtige Bratianoe-dynastie genoot, totaal vernietigde en Roemenië in de diepste politieke en economische ellende stortte. Wij hebben generaal Avarescoe gezien^ die een repulblilkeiinsche garde organiseerde en tenslotte door den uit verbanning teruggekeer den koning tot veldmaarschalk van het koninkrijk werd benoemd en den boerenleider Manioe, die een opmarsoh naair Boekarest wilde ondernemen én toen hem de macht als een rijpe vrucht in den schoot viel, geheel en al van zijn plannen afzag en tot dank door den koning, dien hij op den troon hielp, In ongenade werd verstoeten Van al deze bestuurders van 't Roemeensche lot is ongetwijfeld de tegenwoordige minister president van Groot-Roemenië, professor Nioo- laus Jorga, toch de meest interessante per. soonlijkihei'd^ over wien men, als hij reeds uit de politieke arena verdwenen zal zijn, nog jaren lang zal epréken en schrijven. Professor Nioolaus Jorga, de grootste thans levende historicus van Roemenië, verscheen als een moderne Faust in het politieke leven van zijn vaderland. Hij was de opvoeder van koning Carol en wilde als minister-president de opvoeder van het Roemeensche volk wor den. Na zijn benoeming stelde hij geen poli tiek en economisch program op; hij gaf de methoden aan, waarmee hij zijn vaderland red den wilde, dooh begon te regeeren volgens een eigen systeem, dat zeker niet de redding van R'wmenië brengen zai5 doch dat onge twijfeld reeds thans rijk materiaal biedt aan schrijvers van blijspelen. Minister-president Jorga houdt er niet van in de verpeste atmosfeer van de Roemeensche hoofdstad te resideeren, dooh bestuurt de staatsizaken vanuit zijn idyllische geboorte plaats Vatlenl de Munteani, waar hem oók een eigen orgaan, de „Neamul Romaneecter beschikking staat, waarin men zijn geestvolle opstellen lezen kan. In een der laatste nummers van dit blad schreef minister-president Jorga^ dat hij over de bekwaamheden van een Richelieu beschikt, koudbloedig en besloten, maar tevens .gesloten als de groote Fransche kardinaal-staatsman. Natuurlijk blijven dergelijke beweringen van den chef der regeering niet zonder commentaar van de Roemeensche pers. De „Adeverul" schrijft bijvoorbeeld, dat de ver gelijking met Richelieu in zooverre Juist is; als Jorga met dit klassieke voorbeeld bewijst, hoe klassiek zijn onbekwaamheid als politicus is. De minister-president is tecens ook minis ter van onderwijs en dit ambt schijnt hem hijzonder na aan het hart te liggen. Hij bepaalde namelijk vanuit Valeni de Munteani, dat geen enkele akte zonder zijn zijn hand- teekening hot ministerie van onderwijs mocht verlaten. Natuurlijk heeft het ministerie van onderwijs zich aan dat telegrafisch bevel ge- houden en het zoo geschikt, dat alle dien dag afgedane akten per courier in een postzak den minister werden toegezonden. De courier kwam met 3000 akten en de bijlagen ervan naar Valeni de Munteani, doch kreeg van den minister-president te hooren, dat hij geen tijd had de akten door te zien, daar hij te Sinaja zijn opwachting bij den koning moest maken. De courier reisde naar Siriaja verder, waar in tusschen reeds een tweede zending van eenige duizenden akten was aangekomen. Van Sinaja moest Jorga naar Constanza om een feestelijkheid bij te wonen en had dienten gevolge geen tijd de akten te behandelen. De volgende courier reisde nu naar Constanza, waar hij aankwam, toen Jorga reeds weer vér. trokken was en de vier of vijf couriers reisden met hun akten den minister-president naar Valeni de Munteana na. Toen Jorga thuis kwam wachtten hem reeds acht afgezanten van het ministerie van onder wijs op met ongeveer 22.000 onafgedane „drin gende" akten. Er werd uitgerekend dat voor het nalezen en onderteekenen van deze akten minstens 200 dagen, dus meer dan zes maan den noodig waren. Jorga staarde in wanhoop naar den berg op afdoening wachtende akten, begon echter niet met dat werk, doch bepaalde, dat het ministerie evenals vroeger ook thans de aangelegenheden zonder hem afwikkelen moóht. Tegen het eind van het schooljaar decreteer de minister-president Jorga in zijn kwaliteit van minister van onderwijs, dat op 29 Jnni alle scholieren van het Roemeensche koninkrijk die met lof hun examen hadden afgelegd in gezelschap van hun ouders naar Boekarest moesten komen, waar zij door hem als minister van onderwijs gehuldigd zouden worden. Jorga bepaalde, dat de directie der spoorwegen deze scholieren en hun ouders vrij kaartjes ter be schikking moest stellen. De spooiwegdirecteuren zonden onmiddellijk een rondschrijven aar; alle staüonsbesturen om een overzicht te krijgen, hoe groot het aantal van deze echolieren zou zijn en hieruit bleek, dat 600.000 vrijkaarten waren aangevraagd. De directie der spoorwegen bracht hierop minister president Jorga aan iiet verstand, dat zijn eerste 'bevel slechts uitgevoerd zou kunnen worden, als het geheele personenvervoer in Roemenië ge durende een gansche week werd stopgezet, daar liet verveer der scholieren en hun ouders niet alleen alle personenwagens, maar ook een groot deel van het goederenmateriaal in beslag zou nemen. Professor Jorga kon dus zijn voor dit feest speciaal opgestelde rede niet houden en was gedwongen van zijn grootsch plan af te zien. In een door de „Cuvantul" te Boekarest ge publiceerd interview beklaagt minister-presi dent Jorga zich erover dat hij maar niet be grijpen kan, hoe de pers zich veroorloven kan hem en zijn werkzaamheid te becritiseeren, daar het toch zijn doel is het land te verbeteren. Hij zou dan ook de strengste maatregelen tegen de pers nemen en het duurde dan ook niet lang, of minister-president Jorga voerde lijn Minister Ruijs de Beerenbrouck opent de nieuwe schutsluis Schoone- beekerdiep in Drenthe. bedreiging uit, doordat hij een bevel uitvaar digde, dat geen enkele courant meer betaalde bekendmakingen van den staat krijgen kon en mocht, behalve de „Neamul Romaneec", dus het eigen orgaan van den minister-president. Een ministerialrat bij het ministerie van onderwijs, die tegelijk president van de ver- eeniging van Roemeensche onderwijzers is, stelde de agenda voor een in September uitge schreven congres van deze vereeniging samen, zooals dit ieder jaar gebeurde De minister van onderwijs decreteerde onmiddellijk, dat de al gemeene vergadering niet kon plaats vinden, daar op deze vergadering ook over politiek zon gesproken kunnen worden. Hij, als minister van onderwijs stond echter niet toe, dat onder wijzers zich met politiek bezig hielden. De ministerialrat liet zich echter niet van zijn pro gramma afbrengen, waarop Jorga vanuit Ve- leni de Munteani telegrafisch bevel gaf, dat den ministerialrat een officieele berisping moest worden toegediend met den wenk, dat, als hij verder „opstandig" was, Jorga hem voor het gerecht zou dagen. Ministerialrat Toni telegrafeerde zijn minister terug, dat zijn op treden onwettig was. Deze interessante tele grafische correspondentie eindigde daarmee, dat het congres der onderwijzers plaats vond, zonder dat Jorga of zijn ministerialrat eenige consequentie getrokken hadden. Een delegatie van boeren bezocht den minis ter-president in zijn geboorteplaats en zette den staatsman de ellende der landbouwers uiteen. Zij vertelden Jorga, dat de boeren tengevolge van de lage korenprijzen niet in staat waren belasting te betalen. Hun wissels werden ech ter geprotesteerd en h.un vee verpand. De mi nister-president verklaarde de delegatie der boeren, dat zij hun sohulden niet betalen moes ten en hun wissels rustig moesten laten pro testeeren. De wissels werden dan ook geprotesteerd. Toen de Roemeensche ban ken in de laatste weken in nood raak ten, wide hij, de minister-president de joodsche banken niet helpen. De minister van financiën Argetoieanoe heeft echter on danks zijn tegenstand de joodsche banken ge- holpen. Toen de boeren doorgingen met klagen, maande Jorga hen aan geduldig te zijn. Wie van hen geen geduld had zeide Jorga, die ©ene verklaarde dat hij een nieuw type van minister president wilde scheppen, kon ia zee springen. De geheele Roemeensche pers hield zich in lange artikelen met dit geval bezig. Jorga was verplicht een verklaring af te leggen, waarin hij echter deze woorden niet bestreed, doch zich erover beklaagde, dat de boeren dit par ticuliere onderhoud gepubliceerd hadden. Uit wraak over deze indiscretie, publiceerde Jorga in zijn blad „Neamul Romanesc" een artikel, waarin hij zeide dat er tegen de verkwistende boeren maatregelen moesten worden genomen, want zij droegen niet alleen kleeren van flu weel en zijde, doch 2ij verspilden ook veel geld met het bouwen en uitbreiden van hun wo ningen. Een interessant besluit van den genialen volksopvoeder Jorga is ook, dat in de volks scholen da onderwijzers en aan de universitei ten de professoren in nationale kleederdracht onderricht moeten geven. Ook alle leerlingen moeten op de verschillende scholen reeds dit schooljaar de nationale dracht als uniform dra gen. Dit ministerieel besluit heeft in Roemenië tamelijk wat opschudding veroorzaakt, daar minister Jorga verzuimd heeft als historicus de nationale kleederdracht nader te omschrij ven. De Roemeensche kleederdrachten zijn zeer verschillend. In vele streken wordt uit huis linnen vervaardigde broeken gedragen, waarbij geen vo©tl>ekleeding hoort in andere streken behooren houten sandalen tot de nationale kleederdracht en daar het decreet bepaalt, dat leeraar en leerlingen zomer en winter de natio nale dracht moeten dragen, ziet men met span ning verdere bepalingen tegemoet, want de win ter In Roemenië is vaak zeer streng. De boeren beschutten in den herfst hun voeten tegen de koud© door ze in lappen te wikkelen, welke met leeren riemen worden vastgesnoerd en zij behouden deze voetbedekking tot de lente. Uit de vele honderden origineele verordenin gen van minister Jorga zijn hier slechts de laatst© blindelings uitgekozen. Naast deze amu sante episoden uit het Jorga-systeem, komen er natuurlijk ook zeer ernstige dingen voor, welke in een volgend artikel belicht zullen worden. Onze Brusselsclie correspondent meldt ons: Ex-koning Alfonso van Spanje heeft van zijn verblijf in België gebruik gemaakt, om aan koning Albert een beleefdheidsbezoek te bren- gen. De koning en de koningin hebben hem op het kasteel van Laeken te dineeren gehouden. BERLIJN, 27 October. (H. N.). De Italiaan- sche minister van buitenlandsche zaken Grandi heeft na afloop van het officieele gedeelte van zijn bezoek vanmorgen de Berlijnsche musea bezocht. Vanmiddag maakte hij een autotocht door Berlijn. Ook zal hij een bezoek aan Neu-Babelsberg brengen. PARIJS, 27 October (H. N.). De Spaanach© ministerraad, heeft gisteren beraadslaagd over den economlschen toestand van Spanje en de begrooting van 1932. De minister van finan ciën deelde mede, dat de begrooting voor het loopende jaar met een tekort van 650 millioen peseta zal sluiten. De regeering heetf besloten, een beroep op het volk te doen, om de financieele offers t© brengen, die noodig zijn, om den tegenwoor dige® ongunstigea economlschen toestand ta overwinnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 11