-■ WOENSDAG 28 OCTOBER 1931 EEIN POLITIEKE ROMAN. OM DE MACHT'. VALSCHE TIEN GULDEN-BILJETTEN MGR. AENGENENT EN DE MISSIONARIS-MOEDER. PROF. DR. JOS SCHRIJNEN. F. B. DEURVORST. f DE GEMEENTEN EN DE MALAISE VERZOEK OM INLICHTINGEN. HULP VAN RIJKSWEGE. CREDIETVERLEENING VOOR NIEUWBOUW. Deze soort van credietverleening moet weder mogelijk gemaakt worden. 11» MONUMENT JAN TOOROP. NIEUW URGENTIE-PROGRAM VAN DEN BOND VAN LAND- PACHTERS. fkjfflj INTERNATIONAAL TOURNOOI IN WELSPREKENDHEID. Het boekdeel in kwarto-formaat door de N V Barteljee en Terpstra te Leiden op de markt geworpen, bedoelt ongetwijfeld als de nlons van een stevige kei in een stilstaan aln Viiver de noodige beroering te wekken. Daarvoo-'blijft ons borg de politieke ge loofsbelijdenis van den schrijver dezer lij vige uitgave, Ralph Springer, zich beken nend tot het gilde der Nederlandsche „fas cisten'wier propaganda-methode nu een maal in den superlatief staat, om het euphemistisch uit te drukken. Hield de literaire waarde van dit requi sitoir gelijken tred met zijn omvang, dan ware een bespreking uit artistiek oogpunt zexer gerechtvaardigd; nu meenen wij ons te kunnen bepalen tot een enkele opmerking nopens de politieke strekking. Want om die strekking is het kennelijk dezen veelschrij ver te doen, in hoofdzaak zoo niet uitslui tend. Ze ligt geheel in de lijn der overige publicaties, welke van deze groep uitgaan: den tegenstander zoo zwart mogelijk te ma- k<En zoo is deze schets uit de histoire in- time der socialistische vakorganisatie en politieke beweging, den volke voorgelegd met een aplomb alsof zij van a tot z onver- valschte geschiedenis aan den man bracht, waarbij dan enkel de namen der aterlingen hier in het geding zijn gefingeerd; wel een heel sterk staal van bedoelde methode. Aterlingen, want deze schildering der roode familie bij zich thuis is één onafge broken rondedans der drievoudige begeer lijkheid; een afkeerwekkende étalage van allerlei ondeugd: van eer-, heersch- en heb zucht op de eerste plaats, van kwade trouw en afgunst, kuiperij en arglistigheid, baan- tjesjagerij en corruptie en van algemeen be derf op sexueel gebied. En in heel het groote dikke boek zoeken we vergeefs naar een trekje, dat zou kunnen doen gelooven in een wat milderen en meer menschelijken kijk op het verschijnsel der sociaal-democratie. Het geheel is dan ook één onbarmhartige inmaakpartij van den politieken tegenstan der, die zelfs geen schaduw van een goede gedachte op zijn credit krijgt. Men zal ons wel niet verdenken van eenig parti pris ten faveure van de sociaal-demo cratie; wij behooren tot haar prineipieele tegenstandera. Maar al is vaak de toon door de roode reclame aangeslagen verre van sympathiek en verstaat ook zij de „kunst" anderen te kleineeren en zich op eigen voor treffelijkheid boven mate te verheffen, een strijdwijze als van dezen uit den band springenden heer Springer verdient sterk gegispt te worden. Waar menschen zijn, zijn fouten en zoo goed als elders bevinden zich ook in de roode gemeenschap stellig elementen, die haar niet tot sieraad zijn. Ook de groep der „fascisten" kende wel haar paleisrevoluties en, vergissen wij ons niet, dan is zij on danks haar kortstondigen levensduur reeds aan haar derde „dynastie". Maar een mentaliteit, die in de tegenstan ders slechts een verzameling schurken en bandieten ziet, als waarvan dit onwaar dige boek weder blijkt geeft moge van onze politieke zeden verre blijven en, voor zoover zij reeds insloop, met beslistheid worden uitgebannen. In den strijd der geesten zijn andere wa penen geboden en met dit genre romanlec tuur zijn wij op den verkeerden weg. WAT „GELOOFT" EEN VRIJZINNIG- PROTESTANT In „De Avondpost" wordt het 4de eeuwfeest van Zwingli's dood herdacht. Nadat de liberale redactie den „hervormer", die de wereld mee hielp bevrijden van „knellende kerkelijke ban den en leege kerkelijke vormen", als „vrij heidsheld" beeft gehuldigd, komt zij tot deze slot-beschouwing „Overigens zullen wij er ons wel voor wach ten om -te beweren, dat het Protestantisme tegenover het Katholicisme „de" waarheid heeft gered, of „de" waarheid bezit. De waarheid is slechts hij Een, en wij, eindige en beperkte menschen, streven er elk op zijn wijze naar om er althans iets van te be reiken. En bet vrijzinnig-Protestantisme wil dan ditdat wij bij bet streven niemand zul len verketteren, omdat hij anders denkt en anders gelooft dan wij- God behoort tot geen Kerk. God is de Almacht, vèr boven men- schelijke instellingen uit." Luther en Zwingli lagen, zoodra zij de Moe- derfcerk verlaten hadden, op heit gebied van de geloofsleer met elkaar overhoop; maar zij had den, elk voor zich dan toch een geloofsinhoud te verdedigen. Het vrijzinnig-protestantisme is het tijdperk van onderling geharrewar over de belijdenis te boven. Onder de phrase, dat God tot geen kerk behoort, heeft het afgerekend met eiken ge loofsinhoud. En de vraag, of God Zich aan de menschen geopenbaard heeft en mogelijk een geloovigen-gemeenschap zelf gesticht zou heb ben wordt ter zijde geschoven met de niets ter zake doende bewering „God is de Almacht, ver uitstaande boven iedere „menschelijke instel ling", als hoedanig a priori alle „kerken" ge kwalificeerd worden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat onder deze „breede" allure van het vrijzinnig-protes- tantisme zelfs hij, die het bestaan van een per- Boonlijken God loochent, zich veilig weet. Wat het vrijzinnig protestantisme nog aan geloofsinhoud over heeft, is in elk geval moei lijk te zeggen. HR. MS. VAN NES Blijkens een bij het Departement van Defen sie ontvangen draadloos bericht, is Hr. Ms. tor- pedobootjager „van Nes" Maandag Las Palma.s gepasseerd Aan boord is alles wel. BATAVIA. 26 October (ANETA). Gebleken is dat talrijke, uitstekend nage maakte -waarschijnlijk uit China afkomstige valsche Ned-Indische tien gulden biljetten in omloop zijn. Een aardig tooneeltje. Zondagavond speelde zich in de gemeente lijke concertzaal te Haarlem, waar de sluiting van de missie-tentoonstelling plaats had, een aardig tooneeltje af. In zijn feestrede had pater Henri de Greeve S.J. verteld van een jongen priester in een Amsterdamsöhe parochie, die zich daar reeds een missionaris heeft getoond en plotseling, zij het dan ook niet onverwacht, het besluit der Overheid vernamnaar de overzeesohe missie. Moeder was jarig en het geschenk van den priesterzoon was: „Moeder, ik vertrek". En dan de moeder zonder een klacht, integen deel, blij om de uitverkiezing van haar jon gen: „Ga, ik helb je aan God gewijd". „Die moeder zit hier in <1© zaal had de feestredenaar zich laten ontvallen en toen daverde er een onstuimig applaus uit de menigte op als een hulde aan deze onbekende onzelfzuchtige die ééne uit velen is. Onder de 'pauze zat een groepje rondom een der tafels in den foyer. En opeens is daar Haarlems bisschop in die zaal en een oogenblik later zit hij tussohen de missionaris- moeder en haar priester-zoom, vol vaderlijke belangstelling en met den eenvoud, die hem aller harten wint, de moeder toesprekend. De moeder, d:ie niet schreide, toen zij de bestem ming van haar zoon vernam, heeft nn tranen in haar oogen dit moment is te sterk. Maar er is een glans van de waarachtige Roomsohe blijdschap over haar gezicht, als Monseigneur baar zegent. En de Bisschop veriaat dan den foyer, waar Hij nog weer eens getoond heeft, zijn eere- titel van dezen avond, „Missie-Bisschop" ten volle waardig te zijn. Mgr. professor dr. Jos. Schrijnen te Nijme gen herdacht gister den dag waarop hij voor 40 jaar geleden te Leuven promoveerde op een proefschrift: „Etude sur le phenomène de I'S mobile dans les langues classiques", (prefor. manten-theorie) Deze herdenking had een zeer intiem karak ter, alleen de drie broers, waarbij Z. H. Exc. Mgr. Schrijnen bisschop van Roermond, waren naar Nijmegen overgekomen om hunne geluk, wensohen aan te bieden. PROF- HALLO. Prof. dr. ing. ir. H. S. Hallo is naar New castle vertrokken tot het bijwonen van proe ven in het kortsluitlaboratorium aldaar. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Z. H. de Paus heeft mevr. A. Tiebakx—Segers te Roosendaal naar aanleiding van het 50-jarig bestaan der St. Elisabeth-vereeniging aldaar, van welke vereeniging mevr. Tiebakx de ijver volle presidente is, begiftigd met het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Eere-voorzitter der R. K. vereeniging van werkgevers in de metaal nijverheid. Gisteren Is te 's Gravenbage op 74-jarigen leeftijd overleden de heer F. B. Deurvorst, oud-directeur der N. V. Ijzergieterij en email leerfabriek Diepenbrock en Reigers te IJlft. De overledene was jarenlang voorzitter van het oovenant van ijzergieterijen in Nederland en speelde gedurende den oorlog een voorname rol in de ijzerdistributie. Hij was vele jaren bestuurslid van de R. K. vereeniging van werkgevers in de metaalnijverheid en werd na zijn aftreden eerevoorzitter. Zijn fabriek, die een internationale faam bezit, behoort tot de oudste van de Nederland sche grootindustrieën. De overledene, die door zijn oollega's als nestor werd beschouwd, was ook een groot beschermer van de krnst. P- A. STRIJROSCH t Te Heeze is in den ouderdom van 78 jaren overleden de heer P. a. Strijbosch, oud-burge meester dier gemeente en oud-lid der Prov. Staten van Noord-Brabant. MR. D. S. VAN EMDEN f Op 79-jarigien leeftijd is te 's Gravenhage over leden de bekende Haagsohe oud-advocaat mr. D. S. van Einden. OUD-ZOUAAF a. H. LEENDERS. f ,T1°LL^kkenfte«..bij Nijmegen, is Maandag P J iaen leeftijd overleden de oud-zouaaf t j, H et'." e^s' de veldslagen van Monte Libretto, Montana en Nerola heeft meege- maakt. EERLIJKHEID IN DEN HANDEL Controle op de deugdelijkheid en ook op de hoeveelheid van geleverde artikelen. UITBREIDING DER WARENWET. Versohenen Is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging der Warenwet. Blijkens dit verslag hebben vele leden hun instemming betuigd met de indiening van dit wetsontwerp, waardoor tegemoet is gekomen aan wenscheu, welke van verschillende zijden meermalen ter kennis van den minister zijn gebracht. In het bijzonder waren versoheiden leden ingenomen met de strekking van het voorstel om de mogelijkheid te openen de controle ingevolge de Warenwet, die thans be perkt is tot de deugdelijkheid van waren, ook uit te strekken tot de hoeveelheid, die geleverd wordt. Bij dit voorstel staat sterk op den voorgrond de bevordering van de eerlijkheid in den handel en komen de be langen der volksgezondheid slechts indirect in bepaalde gevallen in aanmerking. Deze omstandigheid deed de vraag rijzen of een dergelijke wijziging wel past in het kader van de Warenwet. Wanneer de Warenwet ook wordt gebruikt om in meer algemeeeen zin oneerlijkheid in den handel tegen te gaan, valt te vreezen, dat de oorspronkelijke opzet der wet zich met deze uitbreiding van haar doel kwalijk verdraagt. De leden, hier aan het woord, waren noch tans bereid er toe mede te werken, dat de Warenwet, binnen zekere grenzen ook wordt gebruikt om het belang van de eerlijkheid in den handel te bevorderen. Textielgoederen. Sommige leden stelden de vraag of ook de textielgoederen zouden kunnen worden opge nomen onder de „waren" waarop deze wet van toepassing ls. Knoeierijen met die goede ren, o.a. bet bestempelen met aanduidingen als „zuiver wol" van goederen, waarin een aan zienlijk percentage katoen bleek te zijn ver werkt, gaven tot deze vraag aanleiding. Buitenlandsch vleesch. Sommige leden vestigden de aandacht op het feit, dat in de laatste jaren veel buiten landsch vleesch in ons land wordt ingevoerd en verkocht zonder mededeeling van de her komst. Het Deensche vleesch, zoo betoogden deze leden, wordt tegen veel lagereu prijs inga- kocht dan het Nederlandsche. Toch wordt in den kleinhandel geen verschil in prijs tusschen Nederlandsch en Deensch vleesch gemaakt, terwijl de herkomst van het vleesch door den verkooper niet aan het publiek behoeft te wor den bekend gemaakt. De eerlijkheid in den handel geraakt aüdus im het gedrang en de Slagerijen, die alleen Nederlandsch vleesdh verkoopem, komen in een nadeelige positie. Andere leden betwij fed den zeer of het be sproken onderwerp in deze wet kan worden geregeld, ad erkenden sommigen hunner, dat de tegenwoordige toestand wat betreft den invoer van buitenJlandsdh vleesdh niet geheel in orde ie. Naar hun meening geldt het hier echter een vraag van breeder© strekking dan in de Warenwet wordt geregeld en wel een vraag van handelspolitiek. Onderzoek naar den financieelen toestand. Dame met een kindje spoorloos verdwenen. Op 9 September j.l. des avonds circa 9 uur werd te Rijswijk (Z.H.) door de moeder een jongetje, genaamd Jan van Sintemaartensdijk, geboren te Leiden den 27en Augustus 1931, afgestaan aan een zich noemende mevrouw Domhoff, zonder dat de Voogdijraad te 's Gra venhage daarvoor toestemming had verleend. De vrouw liet zich met het kind in den avond van 9 September j.l. per taxi-automobiel naar het Station Staatsspoor te 's Gravenhage rijden, waar zij even voor den trein, welke te 22.20 uur naar Utrecht vertrekt, aankwam, zoodat zij mogelijk met dien trein is medege- reisd. Verdere nasporingen naar die vrouw en het kind bleven vruchteloos. Het signalement van de vrouw luidt: Leef tijd circa 40 jaar, gewoon postuur, middelma tige lengte, bleek, vermoedelijk gepoederd aan gezicht, bruine oogen; in bovenkaak twee gouden tanden. Zij was gekleed in grijzen man tel, bruinen hoed met twee groote blauwe kralen of steenen, bruine voebont. Zij beweerde dat haar echtgenoot zich bezig hield met kankeronderzoek en dat zij zelf wel boeken schreef. Het kind was gekleed in wit wollen pakje en dito mutsje en gewikkeld in molton- en blauw wollen dekentje. Personen, die omtrent de vrouw of bet kind inlichtingen kunnen verschaffen, wordt drin gend verzocht, hiervan zoo spoedig mogelijk mededeeling te doen aan de plaatselijke politie dan wel aan de politie te Rijswijk (Z.H.), tele foon Den Haag 118888. De ministers van Binnenlaudsche Zaken en L. en van Financiën hebben zich, naar hei „Handelsblad" verneemt, tot Gedcp. Staten der verschillende provincies gewend met nei verzoek een rapport in te diener over der, financieelen toestand van de onder hun colleg" ressortee,rende gemeenten. Naar verluidt zou men binnenkort de indie ning kunnen verwachten van een wetsontwerp heoogende uit 's Rijks kas op korten termijn gelden beschikbaar te steiien, ten einde onder deze buitengewone omstandigheden de gemeen ten, welke daaraan behoefte hebben aan kas geld te helpen, onder bepaalde voorwaarden, door het rijk te stellen. Het wetsontwerp zou een tijdelijk karakter dragen. Vragen van den heer Kortenhorst. Aan deu Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft de heer Kortenhorst de vol gende vragen gericht. I. Heeft het de aandacht van den Minister getrokken, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden voor de vele ondernemingen onmogelijk is geworden credieten te verkrij gen onder verband van schepen en van onroe rend goed? Dr. Kortenhorst. II. Is de Minister niet van oordeel, dat het hierdoor in vele gevallen onmogelijk is ge worden, om zoowel in aanbouw zijnde schepen en bouw- en aanverwante werken te voltooien, alsook om nieuwbouw ter band te nemen, met gevolg, dat de werkgelegenheid in die bedrij ven in gevaar wordt gebracht eu bovendien aan vele andere daarmede verband houdende ondernemingen het voortbestaan onmogelijk wordt gemaakt? III. Is de Regeering bereid in overleg te treden met de Directie der Nederlandsche Bank en met de daarvoor in aanmerking ko- mende bankinstellingen, teneinde te bevorde ren, dat een tijdelijke organisatie m bet leven wordt geroepen, waardoor deze soort van cre dietverleening weer mogelijk wordt gemaakt? Het ontwerp van John Radecker gereerd. Men meldt ons De beeldhouwer John. Radecker heeft het gipsontwerp op ware grootte van het hem op gedragen Toorop-monument, dat in Den Haag zal worden geplaatst, voor het Comité ter be zichtiging gesteld. Het monument bestaat uit een 31/, meteT hooge, vierhoekige zuil, bekroond door een rustig peinzenden kop van Toorop en face, met aan de rechterzijde daarvan de Inspiratie, ge symboliseerd door een edelen vrouwenkop, die in een uitdrukking van extase in de oneindig heid blikt aan de linkerzijde is de Arbeid verbeeld door een stoeren kop van een ouden visscher. Het monument zal worden uitgevoerd in graniet. De zuil zal worden gepolijst ter wijl het gebeeldhouwde kapiteel de natuurlijke, lijn-grijze kleur van den steen zal behouden. Het comité was van oordeel, dat Radecker niet alleen voor dit doel buitengewoon was ge slaagd, maar ook, dat deze origineele schep ping zijn schoonste uiting belooft te worden. HAARLEMSCHE R. K. DIOCESANE LAND- EN TUINBOUWBOND. DE INTERNUNTIUS JE SWALMEN. Z.Exc. Mgr. Schioppa bezocht Graaf Wolff Metternich te Swalmen, aan wiens dochtertjes hij in de slptkagel het H, j^ormsel toediende. De Internuntius og weg naar Kasteel Hillenraadt. Vergadering te Haarlem. Maandag vergaderde te Haarlem de R. K. Dioe. Land- en Tuinbouwbond in bet bisdom Haarlem. De algeineene voorzitter, de heer G. W. Kampschöer, deelde in zijn openingswoord mee, ,dat deze week de plannen van de regee ring inzake den uitvoer bekend zullen wor den en sprak de hoop uit, f^at deze plannen de boeren en tuinders uit de impasse zuilen helpen. Tenslotte drong spreker aan op eendrach tige samenwerking en tot propaganda voor den R. K. Bond van L. T. B. Het hoofdbestuur is actief en zal niet rus ten vóór de regeering gedaan beeft, wat nood zakelijk is om den nood ongedaan te maken. Medegedeeld werd, dat van de 120 afdee- lingen er 86 aanwezig waren. Bij de behandeling der ingekomen voorstel len werd na langdurig debat met groote meerderheid van stemmen besloten, niet tot contributie-verlaging over te gaan. Het z.g. „40 cent"-voorstel van het hoofdbestuur werd aangenomen, waarna de begrooting werd goed gekeurd. De geestelijken adviseur, rector Kok, wees daarna op alles, wat de L. T. B. heeft ge daan eu nog doet. De glijdende huurschaal. Im de middagvergadering sprak deken A. Holleniberg te Purmerend over: „de glijdende huursdhaal". Dat het den boeren slecht gaat, alsdus spre ker, komt hoofdzakelijk omdat de landhuren te hoog zijn. Dat die huren zoo hoog zijn komt in 't algemeen door de onverbiddelijke wet van vraag en aanbod. Br zijn teveel concurrenten in het vak, althans tot voor korten tijd. Men stelt de vraag: is daar nu niets aan te doen? Sommigen zeggen dat de pachtwet komen moet om de gewensehte uitkomst te brengen. Spr. hoopte van harte dat deze wet in zoo goed mogelijken vorm tot stand zal kunnen komen. Doch dat deze afdoende verbetering za! brengen kon spreker niet indenken. De groote kwaal ie: men stelt de huur voor te langen tijd vast. Dat heeft vaak ernstige gevolgen. Volgens spr. is de beste wijze van landver- hiuren die, waarbij de huur automatisch op en neer gaat met den tijd. Nu is bet de groote moeilijkheid om Ieder Jaar opnieuw de huur vast te stellen en als er nu een middel was, hetwelk dat overbodig maakte, dan was men een groote stap in de goede richting. Spr. hoopte dat middel te hebben gevonden en hij noemt het „de glijdende huurschaal." Er moet een vast punt gevonden worden, dat men bij de berekening van den te bepalen huurprijs als grondslag neemt, en spr. noemt dat den „canon". Hoe bepaalt men nu dien „canon" voor een bepaalde boerderij? Eerst moeten verbuurder en huurder het eens worden over datgene wat in het afgeloo- pen jaar een billijke pachtsom zou zijn ge weest per bunder of per morgen. Vervolgens berekenen ze aan de hand der officieele marktberichten den gemiddelden hoogsten prijs der kaas op de markt van die landstreek in hetzelfde afgeloopen jaar. Daarna deelt men die bovengenoemde, door beide partijen als billijk erkende pachtsom door den berekenden gemiddelden hoogsten kaasprijs; dat ls de canon van die boerderij Gedurende den ganschen huurtijd betaalt nu de pachter zooveel malen dien canon peT bunder (of morgen) als de gemiddelde hoogste kaasprijs van ieder jaar zal aanwijzen. En zoodoende gaat de huurprijs automatisch met den tijd op en neer. Die canon is dus onveranderlijk gedurende den ganschen huurtijd en wordt alleen op nieuw vastgesteld met een nieuwen huurder. De voorzitter zeide, dat het zeker de taak van de organisatie is, het vraagstuk nader te bekijken. Het H. B. zal zich daarmede bezig houden. Bij de rondvraag vroeg de afdeel ing Gouda maatregelen ter verkrijging van een verbod of beperking van invoer van buitenlandsch vleesch. De voorzitter deelde mee, dat aan de. ze zaak nauwkeurig aandacht wordt geschon ken en wees er op dat er spoedig krasse maat- regelen moeten worden genomen voor land en tuinbouw, omdat bet Nederlandsche volk anders zichzelve een strop om den bals haalt. Het houden van een demonstratie in Den Haag kwam opnieuw ter sprake. De voorzitter achtte demonstratie op dit oogenblik hoogst onverantwoordelijk omdat er dan wel eens ongelukken zouden kunnen gebeuren. De stem ming van de boeren en tuinders is hoogst kritiek, aldus spreker. Maar het hoofdbestuur durft de verantwoording van een massa-de monstratie niet te aanvaarden. Het tweede Kamerlid de heer Clir. v. d. Bilt kwam op tegen den aanvai op de Katho lieken in de politiek. Dr. Kortenhorst zal den minister de volgende week pertinente vragen op land- en tuinbouwgebied doen. Men moet afwachten wat er de komende weken zal ge schieden. De katholieke Kamerclub zal doen wat maar eenigszins mogelijk is. In verband met het voorstel van Nieuwer- Amstele om tot oprichting van een Diocesane Bond van jonge boeren en tuindervereenigingen over te gaan, deelde de geestelijke adviseur mede, dat van den Bisschop geen toestemming verkregen zal worden, omdat de Kath. Jonge Middenstandsvereenigingen cursussen ook voor boeren en tuinders zullen instellen. Jonge boe ren en tuinders moeten zich dus organiseeren in St. Josephgezellenvereeniging «f in de K. J. M. V. Na bespreking van nog enkele zaken werd de vergadering gesloten. BOND VAN MATERIALENKENNIS. Ter veertiende vergadering van den Bond voor Materialenkennis deed de voorzitter, Ir. B. M. Gratama, eenige mededeelingen over bet eerste congres van den nieuwen Internationa len Bond voor Materiaal-onderzoek van 6 tot 11 September te Ziirich gehouden, waar Ne derland door een vrij groot aantal deelnemers vertegenwoordigd was. De deelneming door voordrachten stond echter nog belangrijk bij die uit andere landen achter. Wellicht kan de werkzaamheid van de Stichting voor Mate riaal-onderzoek er toe mede werken, hierin In de toekomst verbetering te brengen. Het ledental van den Bond, dat voor ons land nog veel te klein is, moet door toetreden van personen, Instellingen en bedrijven groeien. Er moet nog krachtig gewerkt wor den, opdat Nederland in deze nog vrij jongen tak van wetenschap een meer belangrijke plaats zal kunnen innemen, gelijk dit op an dere wetenschappelijke gebieden het geval is In plaats van de niet herkiesbare, volgens rooster aftredende bestuursleden Ir. Gratama, prof, dr. Kruijt, dr. Lobry de Buyn werden ge kozen Ir. J. L. Bienfait, dr. J. Ph. Pfeiffer, dr. E. B. Wolft De H. Vader voor den beeldzender van het Vaticaansche Radiostation, Zaterdag geïnstalleerd. Pachtmoratorium en ontbinding der pachtcontracten. Dezer dagen vergaderde te Zwolle de stu diecommissie tot het definitief vaststellen van haar voorstellen aan het bondsbestuur. Met algemeene stemmen werd het Urgentie- program van den Bond samengesteld. Het pro gram bevat o.a.*. Instelling van regeeringewege van pachit- oommissies aan welker taxaties en beslissingen bindende kracht worde verleend. Den pachter worde toegekend een wettelijk recht op continuatie, naar den tijdsduur onbe perkt. De eigenaar beeft ten allen tijde het recht om na afloop eener pachtperiode zelf het verpachte te gaan exploiteeren, of in exploi tatie te geven aan personen, die hem in den eersten of tweeden graad van bloedverwant schap bestaan, mits ten minste een jaar van te voren opzage heeft plaats gehad. De pachter heeft, wanneer hij tegen zijn wensch genood zaakt wordt het gepachte te verlaten, recht van beroep op de pachtcommissie, die de op zage kan vernietigen; waarborgen kan vragen van den verpachter om te voorkomen, dat de opzage slechts in schijn eigen- of familie exploitatie beteekent, doch enkel en alleen bedoeld den pachter te verdrijven. Verkoop tast het ccn-tinuatierecht van den pachter niet aan. Aan de paehtoommissie worde opgedragen op verzoek van een van beide partijen: to. bij bet beeindigen der-pacht, (hetzij vrij willig, hetzij na opzage door den verpachter) de som vast te stellen, die de verpachter aan den pachter moet betalen als vergoeding voor aangebrachte verbeteringen; 2o. bij het beefndigen der pacht de som vast te stellen, die de pachter wegens verwaar- loozing van het gepachte verplicht is den ver pachter te betalen. 3. het bedrag vast te stellen, dat de pachter ter zake van natuurrampen (waterschade, misoogst veeziekte enz.) van de pachtsom mag inhouden. Bij verwaar loozing van zijn plichten door den pachter kan de paehtoommissie op ver zoek van den verpachter, de pachtovereen komst ten allen tijde beeindigen. Voorts werd besloten aan bet bondsbestuur in overweging te geven door een vragenlijst nog verschillende zaken aan de orde te stellen o.a.: Hoe denken de af deelingen over een actie voor een pachtmoratorium (uitstel van betaling krachtens een noodwet) en ontbinding van alle op 1 Mei 1932 nog loopende pachtcon tracten welke afgesloten zijn vóór 1 Mei 1931, met recht voor den zittenden pachter van we der inhuur voor een pachtsom, vast te stellen door paehteommissies, wanneer partijen onder, ling niej tot overenstemming kunnen komen. ,>Heb den eersten prijs. Hoerah De 17-jarige Haarlemmer H. v. Hoof, die, zooals we reeds meldden, den eersten prijs won in het internationale tournooi in welspre kendheid te Washington zond, naar de „N. Haarl. Courant" meldt Zondag uit Washington het volgende telegram aan zijn ouders: „Washington, 24 October. Heb den eersten prijs, Hoerab! Uw gelukkige zoon. Veel en thousiasme. Veel handteekeningen. Ben over gelukkig. Henri R. M. van Hoof." Het blad had een kort onderhoud met de gelukkige ouders van den jongen Van Hoof. „Ik heb er erg tegen op gezien, vertelde zijn moeder, om hem te laten gaan. Mijnheer Vogel kwam ons eenige maanden geleden de uitnoodiging brengen, maar mijn eerste ant woord was, dat ik mijn toestemming niet zou geven. Hij is nog zoo jong en Amerika zoo ver en zoo vreemd. Mijnheer Vogel bleef echter aandringen en ook rector Vlaar, wien ik om raad vroeg, zag er geen bezwaar in om hem naar Washington te laten gaan, evenmin als de anderen, die ik erover raadpleegde. Toen heb ik maar toegestemd. U zult nu toch wel erg blij zijn, zeide de heer Vogel mij, toen ik hem het telegram mededeelde en ik moest dat natuurlijk toegeven. Ik ben héél erg blij. Meer bijzonderheden dan het telegram heb ik niet. De voorzitter van de Amerikaansche ver eeniging, de heer Randolph Leigh, beeft ons een vriendelijk briefje geschreven met een bootticket en mededeelingen, waarmede Henri z'n voordeel kon doen. Daarin schreef hij ook, dat hij aan ons uitdrukkelijk verzoek zou vol doen en Henri in een katholiek tehuis in Washington onderdak zou brengen. Wij had den die voorwaarde gesteld." Verder vertelde de moeder nog, dat er geen spoor van zenuwachtigheid bij hem te ontdek ken is geweest. „Den morgen, dat hij vertrok heb ik hem niet zonder moeite wakker moe ten maken en toen hij te Vlissingen de boot zag, zei hij met een zekere opluchting: eind*, „lijk zal het er dan yen hamen.»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5