„!K VIND DE FILM JUIST ZOO ARM" HET VREDESWERK VAN LEO XIII, PIUS X EN BENEDICTUS XV. OVER INNERLIJKE WAARDE Er is geen crisis van het tooneel bgst s m Mlsgtati TUNS DAT. -1 NOVEMBER 1931 LEO XIII EN DE VREDES CONFERENTIE HILVERSUM STORINGVRIJ Turijn verhuist. VEREENIGING VAN R.K. GEMEENTE RAADSLEDEN. RECTOR THOMPSON ZEVENTIG JAAR EEN HISTORISCH ARCHIEF VAN DE SOCIËTEIT VAN JESUS. MR. DR. A. F. BARON VAN LYNDEN f. INDISCHE POSTYLUCHTEN. EVERT CORNELIS. NOG EENS: GEEN GEDWONGEN STAATSLEENING OP HET VERMOGEN. COR VAN DER LUGT MELSERT OVER ROLPRENTEN DE NIEUWE PATRIARCH VAN CILICIE. R. VAN ASTEN t MEVR. STEENHOFF—SMULDERS. ii. Dit verhoogde zedelijk prestige van den H. of oil was dan ook een der oorzaken, waar om czaar Nicolaas II, toen hij in zijn circu laire van 14 Augustus 1898 de verschillende mogendheden, aan zijn hof geaccrediteerd, uit- noodigde, tot het bijwonen eener vredesconfe rentie, dit verzoek ook richtte tot Z. H. den Paus, ofschoon deze geen vertegenwoordiger te St. Petersburg had. Het doel dier conferentie zou zijn: een einde te maken aan den wedstrijd in bewapening, welke een voortdurend gevaar was voor den vrede. De Paus had reeds in ver schillende plechtige verklaringen en in zijn encycliek „Proeclara gratulationis" in dezelf de richting gewerkt; daarom kon het niemand verwonderen, dat ook Hij bij de conferentie zou vertegenwoordigd zijn. In zijn antwoord aan den czaar, waarin hij dezen gelukwenscht met ziju initiatief laat hij nog eens uitdruk kelijk uitkomen, dat het verwaarloozen der onveranderlijke en eeuwige beginselen der ge rechtigheid de schuld is van den rampzaligen toestand van Europa. In een tweede circulaire doet graaf Moura- Vier, 30 Deo. 1898, voorstellen, die op de con ferentie kunnen behandeld worden. Een daar van loopt juist samen met de bemoeiingen van den H. Stoel: Het in beginsel aannemen der goede diensten die een facultatieve bemidde ling en arbitrage kunnen bewijzen, om gewa pende conflicten te voorkomen. Het opmaken eener éénvormige praktijk bij de toepassing ervan. Verplichtende arbitrage was in den toe stand, waarin Europa verkeerde, niet mogelijk. In zijn antwoord betuigt kardinaal Rampolla In 's Pausen naam zijn adhaesie aan dit ar tikel en belooft volkomen medewerking, om dit gewichtig punt te doen aannemen. Nadat alle antwoorden op de circulaire bin nen waren, werd overeengekomen, dat de con ferentie te 's Hage zou gehouden worden en de Minister van BuitenlandsChe Zaken, de Beaufort, zond in naam van Koningin Wil- ihelmina de uitnoodigingen aan de mogendhe den, de Paus echter ontving er geen. Wat was er gebeurd De Italiaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, admiraal Canevaro, had tot de regeeringen te St. Petersburg en te 's-Hage de volgende mededeeling gericht: Als de Paus wordt ultgenoodigd bij de aanstaande vredesconferentie in den Haag, zal de Konink lijke regeering van Italië^ deze uitnoodiging be schouwen als een beleediging haar aangedaan en zal zij zich ervan onthouden, zich op de conferentie te laten vertegenwoordigen. Een hoogst ernstige bedreiging voor het •welslagen, want als een der groote mogend heden afwezig bleef, zou al het werk nutteloos zijn, daar de besluiten dan voor deze niet bin dend waren. Daarenboven liep het gerucht, dat ook Duitschland verklaard had, dat zoo een der mogendheden der „Triple alliantie" niet op de conferentie verscheen, ook Duitsch land zich afzijdig zou houden. De conferentie zou in dit geval niet het minste nut meer hebben. De andere mogendheden berustten er dus in, den Paus niet uit te noodigen. "Waarom trad Italië aldus op? Anti-clericale, magonnieke Invloed zijn zeker hier aan het werk geweest, maar vooral ook was Italië be vreesd, dat de H. Stoel op de conferentie de Romeinsche kwestie zou bespreken en opkomen tegen de eenheid van Italië, om den voorma- ligen Pauselijken staat of ten minste een ge deelte ervan op te eisohen. Terzelfdertijd ver spreidden Italiaansche kranten en tijdschriften de al reeds oude stelling, dat de Paus geen souverein meer was, geen persoonlijkheid, die onder het internationaal recht ressorteerde, sinds hij ziin Staten had verloren. Daarom kon hij ook niet tot de conferentie uitgenoodigd worden. Het was voor Paus Leo een gevoelige slag, toch toonde Hij zijn grootheid van ziel, door In het oon.s"' ne van 11 April 1899 de beste wenschen te uiten voor het slagen der conferentie, terwijl hij er nog gedenkwaardige woorden over het vredesprobleem aan toevoeg de. Hij schonk dus zijn zedelijke medewerking. De organisatoren der conferentie voelden het ongepaste van de uitsluiting des Pausen, nadat hij reeds met St. Petersburg had onderhan deld en men besloot te trachten de lompheid eenigszins goed te maken. Men ging als volgt te werk: Koningin Wilhelmma maakte gebruik van de wenschen, door den Paus in het con sistorie uitgesproken, om Z. H. in een brief dank te betuigen, waarin zij tevens den Paus verzocht, haar op zijn beurt een openbaar schrijven te doen toekomen over de aanstaan de vredesconferentie, welk schrijven bij de zit ting der conferentie zou kunnen voorgelezen worden. De Paus greep deze gelegenheid aan en zond een indrukwekkend schrijven, waarin hij zijn wenschen uitte voor het succes der confe rentie, maar waarin hij tevens aantoonde, dat het dé rol van den Paus zou geweest zijn, niet alleen moreelen steun té verleenen, maar ook effectief mede te werken. Het schrijven van deze twee brieven en het plan ze op de zitting voor te lezen, lekte uit. Italië zag hierin een middel, den Paus indirect toch te doen deelnemen. De Italiaansche afge vaardigden deden dan ook weiten, dat, als men tot het voorlezen zou overgaan, zij bevel had den, zich te verwijderen. Dit laatste moest in ieder geval vermeden worden; men vroeg zich dan ook af, wat nu te doen. Vooral de Russische gedelegeerden Martens en von Staal, de president der conferentie wenschten vurig, een uitweg te vinden. Men besloot tijdens de conferentie geen woord te zeggen over de twee brieven, maar eerst in de laatste zitting als het proces-verbaal der besluiten was goed- gekeui d. oo geschiedde. De president verhief zich van zijn zetel en verzocht de heeren nog een oogenblik te blijven zitten voor het aan- hooren eeneT belangwekkende mededeeling. Toen veJklaarde vo" Staal, dat H. M. de Ko ningin der Nederlanden aan Z. H. den Paus naar aaflieiding van de conferentie het vol gend schrijven had gericht, waarna hij den krief voorlas. Z. H den Paus heeft aan de Ko ningin het volgende geantwoord, ook nu weer Werd de geheele brief van den Paus voorge lezen. Daarna voegde von Staal er aan toe: En nu verklaar ik de conferentie voor opgeheven Zoo werd ondanks het veto van Italië de Paus toch öog vernoemd op de conferentie. Het groote voordeel, dat de conferentie heeft afgeworpen is: de stichting van 't Permanente Internationale Hof van Arbitrage. Dit hof is geen instelling met vaste leden, maar het is een lijst van namen van personen, uit wie de mogendheden, die in conflict komen, hun ar- biters kunnen kiezen. Wel bleef te 's Hage een permanent secretariaat gevestigd. Elk der mo gendheden benoemt vier arbiters, uit deze kiest elk der twee parijen twee personen uit, welke op hun beurt een vijfde persoon benoemen. In welke verhouding stond nu de Paus tot dit hof van arbitrage Niet alle staten hadden hun vertegenwoordi gers op de conferentie, zij konden echter, door de protocollen te teekenen, toetreden. Bijge volg kon ook de Paus zeggen: „Ik sluit mij aan bij de besluiten, die genomen zijn volgens de gewone diplomatieke gebruiken". Door dit te verklaren, zou de Paus deelnemer worden aan de Haagsche besluiten en moest hij tens bij een volgende conferentie uitgenoodigd worden. Hij had dan nog slechts vier arbiters te benoemen, die evenals die van andere staten uitgenoodigd konden worden, een geschil tus schen twee Staten te beslechtep. Dit was niet naar den zin van Italië. Wat nu gedaan Den Paus bij name niet in staa verklaren tot toetreding durfde men niet. Iets anders moest bedacht. Vooreerst bleef Ita op den achtergrond, men vroeg de hulp van Engeland. Lord Pauncefote liet over een mo tie stemmen, die den Paus practisch moest uitsluiten. De toetreding n.l. der met verte genwoordigde mogendheden werd niet vru ver klaard. De reeds vertegenwoordigde mogend heden moesten alle door hun stem deze goed keuren. Zoo werd de toetreding van den Paus afhankelijk gemaakt van de toestemming van alle mogendheden en daar Italië we:lg<era<:h g bleef, zou haar veto beslissend zijn en het den Paus onmogelijk maken, toe te treden, ze om een poging er too wagon* Daarenboven bevatte het oorspronkelijke art. 60 de voorwaarden, waaronder Stoten die «Iet uitgenoodigd zijn tot de internationale vredesconferentie kunnen toetreden. Do° woord Staten werd de Paus nog eens dubbel uitgesloten, want in 1899 kon men het trac- taat van Lateranen niet voorzien. Volgens in- ternationaal recht toch, was het Pausdom geen Staat, daar het geen grondgebied bezat. De Fransche gedelegeerde L. Renault wist het woord Staten te doen vervangen door mo gendheden. Iedereen begreep de bedoeling. De Italiaansche gedelegeerde was too beleefd, zich niet te verzetten. Glimlachend zeide hij: „Ik begrijp wel, wat dit te beteekenen heeft, maar ik verzet mij er niet tegen." Er bleef dus voor de toekomst een mogelijk heid voor het toetreden van den Paus. Is het afwezig zijn van den Paus bij de vre desconferentie nadeelig voor deze geweest Hoewel er op heide conferenties mooie resul taten behaald zijn, kan men toch zeggen, dat zij niet genoegzaam algemeen bekend zijn ge worden en vooral dat zij niet al te ernstig zijn opgenomen. Ongetwijfeld zou door de aanwe zigheid van den Paus een grooter invloed zijn uitgegaan, zou de inwerking op de openbare meening veel uitgebreider zijn gewprden, niet alleen hij de katholieken, maar ook bij vele buitenstaanders, die toch steeds toonen, groote oplettendheid te schenken aan wat het Paus dom leert. de in Minister Reymer maakt met de genoodigden een wandeling over de nieuwe brug. Belangstelling van allen kant. Onder groote belangstelling heeft Zondag rector Thompson, oud-hoofdredacteur van „De Maasbode" te Voorschoten zijn 70-sten ver jaardag gevierd. De dag werd ingezet met een H. Mis in de huiskapel, waarbij de huisgenooten aanwezig waren. Des middags zou er van 1 tot vier receptie zijn, maar reeds om half twaalf kwamen de eerste vrienden aan en tot zeven uur heeft het geloopen. Onder de velen, die den jubilaris kwamen gelukwenschen waren Minister Verschuur, Minister Deckers, burgemeester Stulemeijer van Schiedam, Deken v. Dam van 's Graven- hage, Deken Homulle v. Leiden, Mgr. Bek kers uit Voorschoten, de heer H. Kuijpers, directeur, dr. Witlox, hoofdredacteur, de heer H. v. d. Vijver, president-commissaris en de heer J. Kuijpers, adjunct-directeur van „De Maasbode" en eenige pastoors met hun kape laans en tal van vrienden en kennissen uit de omgeving. Onder de stapels telegrammen, brieven en kaartjes waren er van Z. H. Exc. Mgr. J- D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, plebaan Westerwoudt met kapelaans, Mgr. Möllmann vicaris-generaal, Mgr. Taski'n, president van het Groot-Seminarie Warmond, de Zeereerw. Heer Pichot secretaris van het bisdom, dr. Meuleman uit Heerlen en Alph. Laudy, hoofd redacteur van de Tijd, de Algemeen Overste van de Zusters van Bennebroek met de Over sten van de huizen; deken van Heeswijk uit Rotterdam; J. B. Vesters, namens de R. K- Journalistenvereeniging en zeer yeie pastoors en kapelaans, vrienden en kennissen. Belangstelling voor den grijzen rector bleek 200 uit allerlei rangen en standen, ook van met-katholieken. 10„Bi,n w eok6le maanden, den 20sten Jan. f een buitengewoon belang wekkend tijdschrift verschijnen, een documen tatiewerk, dat een nog bijna onontgonnen terrein: de organisatie en wetgeving der Sociëteit van Jesus zoo veelzijdig mogelijk zal belichten. Dit „Arch iv u m Historicum Societis Jesu zal een aantal onuitge geven, vaak zeer zeldzame documenten, uit de eerste periode der Orde tot op heden publiceerenen eveneens een zoo volledig mogelijk bibliografisch overzicht van de boeken en artikelen, welke elk jaar in de ver schillende landen over de Sociëteit verschijnen. De te behandelen onderwerpen zullen zeer veelzulig zijn: geschiedenis van de interne constitutie der Orde; wat deze gedaan heeft om het geloof te verdedigen en te verspreiden; om het geloofsleven in de zielen te verdedigen; ter voorlichting der jeugd; om de wetenschap pen te bevorderen: de betrekkingen met de staten en de volken. Wijl zooveel mogelijk specialistische mede werking zal gezocht worden, zuilen de artikelen verschijnen niet alleen in het Latijn, maar in practisch alle levende talen. Jaarlijks zullen twee deeltjes, ieder van minstens 176 pagina's verschijnen. Het admi nistratieadres is: Borgo S. Spirito, Rome (113). De abonnementsprijs bedraagt per jaar 30 lires. Gistereni is te Utrecht in den ouderdom van ?5 jaar overleden mr. dr. A. F. baron van Lynden, oud-burgemeester van Utrecht en oud voorzitter van het college van curatoren van de Rijksuniversiteit aldaar. Algemeene vergadering te Rotterdam. De Vereeniging van R. K. Gemeenteraads leden voor de Rijkskieskringen Dordrecht en Rotterdam heeft Zaterdag onder presidium van den heer F. L. D. Nivard in de zaal van den Katholieken Kring te Rotterdam, een algemeene ledenvergadering gehouden. De voorzitter opende de goed bezochte ver gadering met in herinnering te brengen het verloop van de jongste vergadering, den af- geloopen zomer in het Westland gehouden. Hij bracht nogmaals dank aan den burge meester van Naaldwijk, die voor zóó'n uit stekend, uitstapje had zorg gedragen. Spr. deelde miede, dat de Rijkskieskring Dor drechtRotterdam momenteel honderd en elf katholieke gemeenteraadsleden telt. De vereeniging heeft tien nieuwe leden mogen boeken en hieeft thans het aantal van 92 leden bereikt plus vijf buitengewone leden. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van den voorzitter van de R. K. raadsfractie te Wateringen, waarin mededee ling werd gedaan, dat Ihij met alle katholieke raadsleden tot de vereeniging was toegetre den. Dan werd het woord verleend aan den heer m4 H. W. J. M. de Jong, lid van den gemeenteraad te 's Gravenhage en rechts kundig adviseur van het R. K. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag, die een inleiding hield over: „onze onderwijs- politiek in den Gemeenteraad". De geachte inleider noemde het een gelukkig verschijn sel, dat de R. K. Gemeenteraadsleden de laat ste jaren meer belangstelling zijn gaan koes teren voor het onderwijs. Specialiseering 0p dat "gebied, vooral in de groote steden is zeer noodig. Op de secret arie-afd,eelingen vindt men uitstekende krachten, spreker zal dat niet ontkennen, maar die krachten zijn nu eenmaal niet alfen de katholieke richting toegedaan, 't Onderwijs is een tak van ge meente-zorg, een zorg die veelal met hoon en smaad gepaard gaat, maar desniettegen staande moeten de katholieke leden van den Raad, er al hun krachten aan wijden. De zorg voor het onderwijs is een verdienstelijk maar ook een verantwoordelijk werk, aange zien het gaat om de zielen der kinderen, Een pracht leidraad hebben de katholieke ge meenteraadsleden in de Encycliek over de Christelijke opvoeding van de jeugd, ons ge- gevem door Pauis Pius XI. Sprekeir gaf dan ten aanzien van de onder- wijs-materie enkele hoofdlijnen aan, bekeken van katholiek standpunt, van grondwettelijk en wettelijk standpunt. Hij besprak de taak van het Rijk en de gemeentelijke overheid, wees de takken van onderwijs aan, waarvoor def inancieele gelijkstelling is voorgeschre ven of reeds doorgevoerd en onderstreepte dat het openbaar en bijzonder onderwijs vol gens eenzelfden maatstaf moeten worden be hartigd, ofschoon men zich maar al te vaak daaraan niet houdt. Het bijzonder onderwijs wordt nog maar al te .dikwijls behartigd naar den maatstaf van het 'openbaar onderwijs. En dat is lang niet hetzelfde. Besprekend het algemeen vormend lager onderwijs, zeide spreker dat daar wel dege lijk onder vallen het bewaarschool-onderwijs, het buitengewoon lager onderwijs en het vakonderwijs. De wetgever van 1920 heeft de opleiding tot onderwijzer er wel onder ge rekend,. Aan de hand van diverse voorbeel den, waarschuwde spr. er voor, dat de ont wikkeling van het bijzondeT onderwijs niet moet gekoppeld worden aan die ontwikke ling van het openbaar onderwijs. Met betrekking tot het handelsonderwijs, zeide spr. dat dit onderwijs niet wettelijk is geregeld. Doch wanneer de gemeente zelf gesubsidieerde handelsscholen heeft, dau heeft zij ook de zorg voor de bijizondere handelsscholen. Natuurlijk kan de gemeente haar voorwaarden verbinden aan de subsi die. Wethouder Nivard dankte den inleider voor zijn college en hoopte dat uit den vruchtba ren bodem thans omgespit, de katholieke onderwijs-specialisten, als paddestoelen zouden oprijzen. Mochten er soms katholieke raadsle den zijn die met de een of andere moeilijk heid zitten, dan kunnen zij altijd advies in winnen aan liet R. r. Bestuur voor Onder wijs en Opvoeding te Den Haag.- Br volgde dan een uitgebreide discussie. Door de vergadering werd besloten om de Statenleden, die gekozen zijn voor de kringen, die vallen op het terein van de organisatie, als buitengewone leden toe te laten tot de vereeniging. De verkiezing van een nieuw bestuur werd aangehouden tot de volgende vergadering. Plannen zijn in voorbereiding om op een vol gende bijeenkomst hetzij een inleiding te hou den over „Het Wit-gele Kruis" hetzij het Steunverleenings-vraagstuk onder de loupe te nemen. Besloten werd om op een Zaterdag middag een aparte vergadering te houden te Naaldwijk voor de katholieke gemeenteraads leden van het Westland op welke bijeen komst enkele systemen van steunverleening, die daar over het algemeen toepassing vin den. naar voren zullen worden gebracht. De voorzitter wees tenslotte op het feit, dat vanwege de R. K. Staatspartij te Den Haag aan de Laan van Meerdervoort een afdeeling voor gemeente-politiek is opgericht met een aparten leider. WERKLOOSHEID IN AUGUSTUS 1931. Hieronder volgen de indexcijfers van de werk loosheid, zooals deze berekend zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers, weergevende het percentage werkloosheidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorge komen, zijn in hoofdzaak berekend uit opgaven van gesubsidieerde werkloozenkassen. In deze statistiek zijn niet opgenomen gegevens omtrent de aardewerkindustrie en den landbouw, wegens te groote onvolledigheid. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in Augustus 1931 461 783, w.o. 449.717 leden van werkloozenkas sen- liet aantal werkloozen onder hen bedroeg 70 479, w.o. 69.602 leden van werkloozenkassen. Beroepsgroepen Indexcijfers der werkloosheid Aug. '31 Aug. '30 Juli '31 Diamantindustrie Drukkersbedryven enz. Steenkolenmynen Metaalindustrie, scheeps bouw Voedings- en genotm. bedryven w.o. tabak en sigarenindustrie Handelsreizigers Handels -en kantoor bedienden (Totaal excl. diamant industrie) 83,3 72,9 83,4 6,4 3,3 5,8 10,8 6,6 10,2 17,5 6,4 15,4 10,3 5,4 9,— 9,6 4,— 8,— 0,8 0,3 0,4 20,— 6,6 19,6 13,2 6,3 12,3 8,9 7,— 10,6 7,9 0,8 12,7 0,8 0,5 0,9 10,9 4,9 10,3 5,1 3,3 4,4 17,8 11,8 21,1 9,7 4,7 8,5 12,2 6,3 11,7 (11,3) <5,3) (10,7) (13,3) (6,9) (12,7) 1) Excl. havenarbeidersreserve. Gedurende de jongste vergadering van „Union Internationale de radiodiffus'ion" Rome ie naar wij vernemen een onder linge overeenkomst getrokken tusschen eenige zenders die elkaar wederkeerig stoorden. Hierdoor heeft Huizen een veel gunstiger golf lengtepositie gekregen. Hilversum wordt iets verschoven n.l. van 1004 kH. naar 1006 kH. Turijn, de beruchte stoorder, heeft zijn golf lengte afgestaan aan Tallinn (Estland) en werkt thans op een golflengte van 274.2 M. (1094 kH.) Tallinn heeft thans 'n golflengte van 296.1 M. (1013 kH.) Daar de zend energie van beide stations nagenoeg gelijk is en de afstand TallinNederland twee keer z-oo groot is als TurijnNederland zal dit een groote verbe tering beteekenen. De kristallen van den HUversumschen zen der worden bijgeslepen voor de gewijzigde golflengte en geplaatst zoodra Turijn zijn nieuwe plaats heeft ingenomen. De Engelsche zender „North National" op 301.5 M. (955 kH.) verschilt met Hilversum dan 11 kH. tegen 9 kH. tydens den ouden toestand. De storing van dit station wordt dus ook verminderd. De situatie rondom Hilversum wordt nu als volgt: North National 995 kH. Hilversum 1006 kH. Tallinn 1013 kH. Heilsberg 1085 kH. Turijn 1094 kH. Rennes 1105 kH. De zender versterkt Intusschen verneemt de N. R. Ct. nu, dat door de N.S.F. wordt overwogen den Hilver- sumsohen zender, in verband met de storingen van Turijn en North Regional, belangrijk te versterken. Het zou voorts in de bedoeling liggen, den versterkten zender naar Huizen te verplaat- een. Door de gunstige ligging en door het ge bruik van een hooge zendantenne zal dan bovendien een betere antenne-uitstraling ver kregen worden, hetgeen tot een krachtiger ontvangst van den zender aanmerkelijk zal bij dragen. Blijkens nadere inlichtingen zou de hier boven bedoelde versterking met de daarmede verbonden verplaatsing van den zender de voortzetting zijn van de serie verbeteringen, welke in den loop van den laatsten tijd zijn aangebracht. Er schijnt dus inderdaad binnenkort verbe tering in den onhoudbaren toestand te komen. Op welke wijze het dan ook geschiedt, de luis teraars zullen slechts dankbaar zijn. ELECTRICITEITSTARIEVEN IN NEDERLAND. Ben Commissie uit de Kamer van Kooi* handel te Delfit heeft een onderzoek inge. steld naar de electricited te tarieven im Ne derland, em wel in de voornaamste 40 ge meenten van het land. Dit rapport zail in de eerstvolgende ver gadering der Kamer te houden op 9 Novem ber behandeld worden. Het gaat uit van de gedachte van 8 type- varbruikers, die in de verschillende gemeen ten gevestigd gedacht zijn. Vijf van deze type verbruikers zijn respectievelijk gevestigd ge dacht in arbeiderswoningen, middenstands- won/ingen en heerehuizen, terwijl 3 verbrui kers gedacht worden een winkelbedrijf uit te oefenen. Op deze verbruikers wordt nu het laagste tarief, dat in iedere gemeente voor een der gelijk verbruiker geldt, toegepast. Om een indruk te geven van de resultaten vermeiden wij, dat de Commissie voor een middelmatig groot gebruiker voor gewoon lichtverbruik bedragen berekende; gemiddeld per K.W.U. betaald, die in de onderscheidene gemeenten varieeren tusschen 9.6 cent en 26 cent, terwijl het gemiddelde omstreeks 16.41 ceult bedraagt. Het rapport, dat ruim 100 pagina's druks beslaat, bevat verder algemeene beschouwin gen over de tariefpolitiek, beteekenis der verschillende tarieven voor den verbruiker, een overzicht van de prijzen voor eüeotrici- teit, een aantal slotbeschouwingen, alsmede een overzicht van de buitenlandsche tarie ven. Evert Cornells Is thans weer in zooverre hersteld, dat hij zijn taak van dirigent van het Utrechtsch Stedelijk Orchest kan hervat ten. Het abonnementsconcert van genoemd orkest op 4 November a.s. te Utrecht staat onder zijn leiding. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt: Aangezien gebleken is, dat ondanks een daarvan reeds gegeven tegenspraak, de geruch ten als zou de Regeering overwegen een ge dwongen Staateleening op het vermogen uit te schrijven blijven aanhouden, wordt nogmaals van de meest bevoegde zijde verzekerd, dat die geruchten volkomen uit de lucht zijn ge grepen. DE EZ-KEIZER IN HET RIJKSMUSEUM. Gistermorgen tusschen. 10 eu 12 uur hebben de voormalige Keizer vam Duitschland, zijn gemalin en twee prinsessen met gevolg het Rijksmuseum, bezocht. Zij hebben in oogem- schouw genomen de mieuw ingerichte afdeelimg „Nederlands Geschiedenis ter Zee". Zij werden ontvangen door den hoofddirecteur den heer Sohimlidt-Degener. De heer Schm(id,t-Dagenier en een aantal conservatoren hebben de hoog» gasten rondgeleid. GEMEENTESECRETARIS A. W. NIJGH. f Te '®-Gravenhage is gisteren, in den ouder dom van 72 jaar overleden de heer A. W. Nijgh, gemeentesecretaris van Mididelharais, ridder in de Orde jan Oranje Nassau. „De Valk" op Schiphol. Het retourvliegtuig de „Valk", is Zondag morgen te 6.25 uur uit Marseille vertrokken en om half één op Schiphol geland. De be manning bestond uit de piloten Geyssendorfer. Brugman, den mécanicien Bruynestein en den marconist Bellm. Voorts bevond zich aan boord een passagier uit Rangoon, de heer Lane die wegens ma laria naar Engeland terugkeert. De heer Lane heeft van de luchtreis niet het minste nadeel ondervonden. De „Raaf" is Zondag om 5.44 uur uit Bang kok vertrokken en te 8.29 uur in Rangoon geland. Vandaar vertrok het toestel te 9.13 uur en landde om 12.07 uur te Akyab. Om 12.48 uur vertrok de machine weer vandaar en kwam om 15.26 uur in Calcutta aan. Het toestel heeft 304 K.G. post aan boord en 68 K.G. vracht. De Uil vertrok gisteren om 6.11 uit Cairo, kwam om 8.12 aan te Gasa, vertrok vandaar weder om 8.51 en arriveerde om 14.21 in Bagdad. De Raaf is gisteren te 5.23 uur uit Calcutta vertrokken en na een tusschenlanding te Alla habad om 15.42 te Jodhpur aangekomen. Men schrijft ons uit Rome: Z. H. de Paus heeft de verkiezing van mgr. Avedis Arpiarian tot patriarch van Cilicië (Arnnenorum) bekrachtigd. Mgr. Arpiarian is titulair-aartsbisschop van Anazarbus Armenorum en werd op de Ame- nische synode van 12 October j.l. gekozen tot opvolger van mgr. Paulus, Petrus XIII Terzian, die wegenis zijn hoogen ouderdom als zoodanig is afgetreden. Het gemis om met de stem te kunnen ontroeren, is dat soms geen armoede? SODOMA EN GOMORRHA. LONDEN, 2 November. (H. N.) Naar de „Daily Tel" meldt, bevestigen de opgravingen te Sodoma en Gomorrha volkomen het bijbel- sche verhaal omtrent de verwoesting dezer steden door vuur <en zwavel. In den ouderdom van 76 jaren is te Helmond overleden de heer R. A. H. van Asten, oud directeur der firma Diddens en van Asten, wier textielfabriek door hem tot een der grootste van Helmond werd uitgebreid. OUD-BURGEMEESTER Mr. N. A. TONCKENS. f In den ouderdom van 64 jaar is te Wassenaar overleden de oud-bungemeesteir van Hengelo mr. N. A. Tonckens. Haar zestigste verjaardag. „De Tijd" maakt er op attent, dat mevrouw Albertina Steenhoff—Smulders, die aanvanke lijk in de jonge Katholieke literatuur om streeks het jaar 1900 en later in de Katholie ke vrouwenbeweging zoo'n belangrijke en sym pathieke rol heeft gespeeld, glister, 2 Novem ber, zestig jaar werd. Haar journalistiek werk in de Katholieke vrouwenpers wordt nog altijd ten zeerste ge waardeerd en algemeen is in de vrouwenwe reld de hoogachting, die men mevrouw Steen hoff—Smulders toedraagt. Naar aanleiding van de opvoering door het Rott-Hofstad Tooneel van „De Patriot", dat ook verfilmd werd met Jannings in de titel- rol, heeft een „Vaderland" redacteur Cor van der Lugt Melsert geïnterviewd.' Hebt u de film gezien, die van de Patriot is gemaakt, meneer van der Lugt? Ja, ze heeft toch hier in Den Haag ge loopen. En. leek ze od het stuk? Dat kan toch niet. Waarom- niet? Wel, die film was heelemaal ingesteld op wat het publiek graag heeft en dan de film miste het woord. En zelfs ai was het een sprekende film geweest, dan nog had ze niet op het tooneel kunnen lijken. 111 Ik zie veel films en waar ik me altijd over venbaas is. dat de manier van veel film spelen de ouderwetsche manier van oomedie. spelen is. In de filmblijspelen b.v. moeten de situaties komiek van actie zijn want het gees tige woord komt bij de film niet tot zijn recht. En om een ernstige fil mte noemen: Voorloo- pige Hechtenis, waar nu zooveel over te doen is geweest u weet, ik heb het stuk gespeeld wat is daarvan, van het oorspronkelijke stuk wel te verstaan, nu terecht gekomen op de film? Waar zijn die prachtige verhooren gebleven, waarin de situatie hoe langer hoe spanmerder wordt? Wat had dat tikken met den sleutel op de verwarming nu met het on derwerp te maken? En zoo ook met den Patriot? Wat ik zoo bewonder in dit stuk is, dat de schrijver in den dialoog al de tegenstanders van den Patriot in verdrukking heeft laten brengen. Het wegvoeren van Annoeschka Ostermann, bet vermoorden van den Keizer, dat alles ziet men niet. Toch beleeft men er de sensatie van, door den meesterlijken dia loog. Is dat niet prachtig? Want, gelooft n wer. kelijk, dat de schouwburgbezoeker nog naar een stuk komt kijken om een ontvoering te zien of een moord? Telkens en telkens bemerk ik weer, dat het publiek in den Schouwburg alleen mee opgaat in de situatie, wanneer er eerlijk oomedie wordt gespeeld, dat is met je hart. Memscheu moeten er op het tooneel staan, die mensche- lijk reageeren. Zoo vaak lees ik en hoor ik zeggen dat de film veel meer mogelijkheden heeft. Ik moet daar altijd om lachen, want ik vind de film juist zoo arm. Of ze nu al veel meer décor kunnen gebruiken en of ze veel meer geld aan de oostumeering kunnen besteden, verhoogt dat do innerlijke waarde van een stuk? Maar bet gemis van contact tusschen speler en publiek, het gemis, om met een dialoog te kunnen werken, het gemis, om met de stem te kunnen ontroeren of vreugde te kunnen verwekken ga maar door is dat f>ms geen armoede? van het tooneel? En de crisis dan van het oogenblik? Is geen crisis (en elk woord kwam er met nadruk uit), is geen crisis van- het-tooneel maar-van-de-waardeering-voor. het-tooneel! Het publiek is het kwijt. Ik be doel heusch niet onze eigen gezelschappen in Holland alleen, maar ik denk ook aan Frank, rijk, Engeland en Duitschland. Als ik in mijn vacantie zie, wat het tooneel biedt, tegenover de film, dan kom ik telkens weer tot de con clusie, dat het tooneel werkelijk veel en veel meer biedt, dat van waarde is, dan de film. Het publiek is nog altijd geepateerd door het uiterlijk vertoon van de film, maar als het daaraan gewend is, komt het weer terug naar den Schouwburg, die inniger «moties geeft. Dat is geen theorie van me. Ik breng het ook in de praotijk. Laatst hebt u zelf geschreven, dat ik juist nu belangrijke werken ga hren. gen en het niet alleen in blijepelletjes zoek. De Patriot, De Goede Fee van Molnar. De Reizen, de komedianten van Canter.als het heele maal niet meer anders kan, is het neg tijd ge- noeg om met onbenulligheden te beginnen. En de Wonderdancing dan en de Blauwe Trein? wierpen wij er irriteerend tusschen Juiste, antwoordde Cor van der Lugt Melsert, De Wonderdancing en de Blauwe Trein. Men mag er aanmerkingen op hebben, maar men zal toch moeten toegeven, dat er in het eerste een nieuw element school en in het tweede veel fijne dialoog. Dat is, wat mij er in aangetrokken beeft. Het Tooneel mag niet stil blijven staan. We moeten verder. Ba wie meent, dat nieuwe dingen voor het too neel ineens als voldragen meesterwerken den directeur worden aangeboden, dief vergist zich. En dan, laat bet eene stuk wat minder boog staan dan het andere, is er dan niet de acteur? Die doet toch ook nog wat? Op een vergade ring van Duitsche theaterdirecteuren over de Notlage heeft een van de buitenlandsche col. lega's gezegd: „Laat de critiek bij het beoor. deelen van stukken, die noodig zijn om het voortbestaan van het gezelschap te verzekeren, bedenken, dat het publiek niet komt om te critiseeren, maar om zich te amuseeren." Wat is het niet beleedigend voor het publiek, dat zich een avond dol heeft geamuseerd, den vol genden dag in de krant te lezen, eigenlijk, hoe minderwaardig de criticus het vindt, dat het gelachen heeft, om wat voor hem een onbenul, iigkeid was. EEN ONGELUKKIG PROEFRIT JE. Te Nieuwe Pekela is een 20-jarige jongeman, die den motorfiets van zijn vriend wilde pro- beeren, tegen een met een paard bespannen bakkerswagen aangereden. De botsing was zoo hevig, dat het paard neerviel en onmiddellijk, moest worden afgemaakt. De jongeman werd bewusteloos opgenomen en bleek een been breuk en ernstige inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondagmiddag omstreeks half drie is door tot dusver onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer Andriesse aan de Nesselaan te Nieuwer Amstel. Het huis en de hooiberg stondem spoedig in lichte laaie. De vrijwillige brandweer uit Amstelveen ver leende assistentie doch kon niet voorkomen, dat alles uitbrandde Het vee bevond zich in de wei. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5