2 UUR S 2inov 2öna/ l® 9J ure 13ÏÏ0V O Ure t 4 DE STERRENHEMEL IN NOVEMBER. DE KALIPRIJZEN. IN DIENST VAN DEN EVENMENSCH. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1931 de h. vader in den st. pieter toren. Plechtige inzegening der klokken na de electrificatie. HONGARIJE'S economische TOESTAND. Verklaringen van den minister van financiën gemeenteraadsverkiezingen IN ENGELAND. Weer winst der conservatieven. RUSSISCH—TURKSCH NON- AGRESSIEVERDRAG. Verlenging van het pact. BRITSCHE ONSTERFELIJKEN. Mr. Philip Snowden. In ieder geval een groot man. KLASSENSTRIJD VAN BOVEN AF. Aanval en verweer. DE KATHOLIEKE CHARITAS AAN HET WERK. KATHOLIEKE KUNSTENAARS. Naar internationale samenwerking. DE FRANSCHE RADICAAL SOCIALISTEN. EEN PUNT VAN CONTACT. DE KOLENINVOER IN FRANKRIJK. Men seint ons uit Rome: De H. Vader heeft gistermiddag om vier hur den klokkentoren van den St. Pieteïe- zocht om het klokkenspel na de electrificatie 11 Dakwerkzaamheden welke door deDuitsche firma Herforder zijn uitgevoerd, hebben vijf maanden geduurd, daar ervoor gezorgd moest tvorden de historische klanken der klokken intact te laten. Volgens Romeinsche gewoonte moesten de zes groote klokken zoodanig ingericht worden, dat zij gezamenlijk en afzonderlijk kunnen terwijl drie kleinere klokken slechts afzonderlijk geluid worden. De motoren zijn vqlgens het „Voco''-syst.eem eigendom van genoemde firma, vervaardigd. Reeds achtduizend klokken zijn volgens dit systeem in drieduizend kerken ingebouwd o.a. in den Keulschen Dom, den Weenschen Ste- phanusdom, de kathedraal in Luxemburg en 2 basilieken te Jeruzalem. Vergezeld van den kardinaal staatssecretaris Z. H. Em. mgr. Pacelli, den geestelijken hof. staat en senator Beltrami, kunst-expert, ver scheen de H. Vader in den toren, waar hij door kardinaal Friiwirth en een groot aantal ka- nunniken van den St. Pieter, onder wie mgr. Smit, werd ontvangen. Nadat de H. Vader op een troon in de groote ruimte van den klokkentoren had plaats geno men, werd hij toegesproken door den heer Böckelmann, medefirmant der firma, waarbij bij verklaarde, dat de werkzaamheden, verricht ter electrificatie van de St. Pietersklokken, voor de firma de schoonste en de gedenk waardigste zal blijven in de geschiedenis der firma. Vervolgens legde hij den H. Vader precies de geheele inrichting van het electrisch bedrijf hit en verklaarde hem, hoe alles function beerde. De H. Vader beantwoordde deze toespraak fb de Duitsche taal, waarbij hij de firma bat telijk dank zegde en herhaaldelijk toespelingen maakte en citeerde uit Schiller's schoon ge dicht „Lied von der Glocke". Hierop werden de klokken in beweging ge- bracht, welke buitengewoon harmonisch sa- menklonken. Ook in kracht bleek het geluid ■foei gewonnen te hebben. De H. Vader vertoefde nog geruimen tijd Ja den toren om de heerlijke tonen te beluis. teren en sprak herhaaldelijk zijn tevredenheid bit voor de bereikte resultaten. Ter herinnering aan het pauselijk bezoek, is een marnieren gedenksteen onthuld met een toepasselijk inschrift, waarin ook de Duitsche firma Herforder met lof wordt genoemd. Het pauselijk bezoek duurde een uur. Toen de H. Vader zich pe-r Uft weeI' naar den St, Pieter begaf, om vandaar naar het Vaticaan terug te keeren, luidden alle klokken geduren de een half uur 'an=' Op het St. Pietersplein bevonden zich tal rijke aanwezigen die gekomen waren, om het gerestaureerde klokkenspel te bellusteren, BOEDAPEST, 3 November. (H. N.) De mi- bister vam financiën heeft vandaag ln de Parlementaire contrölecom-miissie over den tinamideeilen em economós-ehen toestaand van Hongarije gesproken, waarbij hij uitging van bet rapport der financieel© commissie van dien Yolkeoibon-d, diie op udtnoodiging d-eir regeering overeenkomstig een be-siluit van den raad van den volkenbond een onderzoek neeft ingested-J naar het gebruik, dat van de in Hongarije uit gezette gelden op korten termijn is gemaakt. Hongarije heeft don will, aan zij-n betalings verplichtingen ten volle te voldoen, doch daar voor is noodiig, dat de Hongaarsche landbouw producten in het buitenland tegen behoorlijke prijzen kunnen worden vqrkocht Ook moet voor de buitonlandsche credleten geem te hooge rente berekend worden. De eohuldeischers moeten Hongarije tijd laten. Onderhandelingen in deze richting moeten spoedig beginnen, opdat niet een groep van schuld-ettschers onrechtvaardig bevoordeeld wordt. H et is vam v-eal beteek em is, dat de scbuM- eisohers thans door de financierde commissie van dien volkenbond een onpartijdig advies hebben ontvangen over de moeilijkheden van Hongarije en de wijze, waarop een uitweg kan worden gewonden. PANIEK IN EEN KERK; 2 DOODEN, Op Sicilië ontstond in een kerk plotseling een paniek onder de bezoekers, waarvan de oorzaak nog niet bekend is. Door het dringen van de menigte naar den uitgang geraakten talrijke personen onder den voet. Ongeveer 100 personen werden gewond, van wie 30 ernstig, Een vrouw en een kind werden dood getrapt. NOODLOTTIGE ZIEKENHUISBRAND ONTARIO, 2 November. (R.O.) In een der vleugels van een ziekenhuis alhier is brand uitgebroken. Vier patiënten zijn in de vlam men omgekomen. ONTARIO, 2 November. (R.O.) Nader wordt gemeld, dat 3 dergenen, die tengevolge van den ziekenhuisbranti gewond werden overleden zijn. „Aspirine tegen de hoofdpijn, meneer?" „Dank je, koopman, ik heb nog nooit lets la of aan m'n hoofd gemankeerd", LONDEN, 3 November (H.N.) Gisteren zijn in Engeland voor de Londensche districten en nog ongeveer 300 gemeenten gemeenteraade verkiezingen gehouden. Voor zoo ver op het oogenblik bekend, heb ben 80 gemeenten en districten, evenals bi) de parlementsverkiezingen, de conservatieven weer groote winsten behaald, terwijl de ar beiderspartij zware verliezen beeft geleden. Enorm verlies der labours. LONDEN, 3 November. (V.D.) In de pro vincie hebben de conservatieven tot dusver 149 zetels gewonnen en 5 verloren. De libera len wonnen 26, tegen een verlies van 5 zetels. De onafhankeüjken wonnen 46 en verloren 10 zetels. De labours hebben bij een winst van vijf 26 zetels verloren. De vermindering van het aantal socialist! sche stemmen was opnieuw het sterkst in het Noordelijk deel van Engeland. In Birmingham werden alle 24 candidaten van de socialisten verslagen. De verkiezingen voor de gemeenteraden hebben plaats gehad in ongeveer 300 gemeen ten van Engeland en Wales met inbegrip van de 27 districten van Londen. In de provincie treedt elk jaar een derde gedeelte van de gemeenteraadsleden af terwijl te Londen elke drie jaren nieuwe verkiezingen plaatsvinden. In de provincie kwamen 426 zetels der ar beiderspartij vrij. Eén en negentig candidaten der arbeiders werden herkozen, daar zij geen tegencandidaat hadden. De strijd gaat verder om 400 vrijgekomen zetels der conservatieven, der liberalen en on afhankeüjken en daarnaast om de 3o5 zetels der arbeiderspartij. In Londen gaat de strijd om 1172 zetels, waarvoor 2470 candidaten. waren gesteld. Hieronder bevinden zich 451 vrouwen. In 8 van de Londensche districten had de arbeiderspartij tot dusver de meerderheid. MOSKOU, 2 November. (V.D.) De officieele Russische instanties publiceeren een mede- deeling nopens de verlenging van het Rus- sisch-Turksche non-agressieverdrag. Het thans onderteekende verdrag bestaat uit twee deelen: In het eerste deel wordt geconstateerd, dat het Rus-slsch-Turks-che vriendschapsverdrag van 17 December 1925 en alle suppletoire ver dragen en protocollen van 17 December 1930. zoomede het wederzijdscbe marine verdrag van 7 Maart 1931, voor den tijd van vijf jaren kunnen worden verlengd. De opzeggingstermijn van het verdrag is vastgesteld op zes maanden. Ingeval de opzegging binnen dezen termijn niet geschiedt, wordt het verdrag automatisch voor den tijd van een jaar verlengd. In het tweede deel wordt geconstateerd, dat het verdrag slechts na ratificatie door de hoog ste organen van kracht wordt. Het verdrag is van Turksche zijde door den minister van buitenlandsehe zaken, Ruscbdey Bey, en den Turkschen ambassadeur te Mos. kou, Hussein Ragib Bey en van Russische zijde door den volkscommissaris van buiten landsehe zaken, Litwinoff, en den Russischen ambassadeur te Angora, Surltsch, ondertee- kond. ISTANBOEL, 2 November. (V.D.) De Rus sische volkscommissaris van buitenlandsehe zaken, Litwinoff, is Zondag per Turksch stoomschip „Ege" naar Triest vertrokken. De verlenging voor den tijd van vijf jaren van de Russisch.Turksche verdragen, wordt in politieke kringen algemeen beschouwd als een bemoeilijking voor het toetreden van Tur- kije tot den volkenbond. Onze Londensche oorresp-on-dmt Rc-hriiff- Mr. Philip Snowden is een grU man Hij is misschien geen groot staatsman. Een kan selier van de schatkist i8 een staatsman, evenals een boekhouder zelden een groot koopman is. Mr. Snowden heeft niets gedaan, dat hem tot een groot staatsman zou kunnen stempelen. Maar hij ia een groot man. Hij zou een groot man geweest zijn, ai had zijn naam nog nomt in eenige krant gestaan. Er zijn verscheidene mannen, van wie nie- mand ooit gehoord heeft. Dat iedereen van mr. Snowden gehoord heeft, i8 een bijkomstige en toevallige omstandigheid, die niets heeft uit te staan met zijn grootheid. De grootste groote mannen zijn diegenen die het niet zijn door de positie, die zij ba weren veroverd te hebben, maar die het ook zonder die positie geweest zouden zijn. In verhouding tot zijn grootheid heeft mr. Snowden het niet ver gebracht in de wereld Deze eer zal zelfs zijn ergste vriend hem moe ten nageven. Mr. Baldwin is eerste minister geworden, mr. Mac Donald is nog veel eerster minister geworden, lord lrwin is onderkoning van Indië geworden, en zij em vele anderen zijn allen min of meer jammerlijk gelukt. Mr. Snowden daarentegen is schitterend mislukt. Al zijn fiscale beginselen heeft hij zelf helpen afmaken. Zijn eigen deficit heeft hij opgehe- ven door de belastingen met 50 tot 100 proc. te verhoogen. Dit kan iedereen doen. Men be. hoeft er geen groot staatsman voor te zijn. Maar mr. Snowden kan het niet helpen *dat hij, ook als staatsman, een groot man is. Hij zou een groot man geweest zijn, al was hij onderwijzeres op een fröbelschool geworden. Zijn vrouw wist dat hij een groot man was vóór iemand anders het wist. Dat anderen het nu óók weten, is toeval. Van menigeen komt nooit iemand anders dan zijn vrouw te weten, dat hij eigenlijk een groot man is. Mr. Philip Snowden 1b „eigenlijk" een groot man. En dit is de eenige ware manier om het te zijn. Waarom hij groot is, kan ik niet zeggen zon- der ander© groote mannen te kwetsen, en dit ligt niet in mijn bedoeling. ZElMITH VlSSCHEfi De Zon beweegt zich door de sterrebeelden Weegschaal en Schorpioen. Zij bereikt haar grootste hoogte ongeveer een kwartier voo- 12 uur en deze bedraagt op 1 en op 30 Nov. resp. 24 en 17 gr. De dagen korten van 9 u. 41 m. tot 8 u. 11 m. Maan: L. K. 3 Nov.; N. M. 9 Nov.; E. K. 17 Nov.; V. M. 25 Nov. Planeten; Mereurius, Venus en Mars zijn onzichtbaar. Jupiter staat In den Leeuw. Hij komt in het begin der maand om 23% uur op en aan bet einde der maand reeds vóór 22 u. Saturnus is alleen nog in het begin van den avond laag in hot Z.-W. te zien. Uranus staat een weinig ten Z. van de ster Epsilon van de Visschen. Neptunus bevindt zich in den Leeuw, on geveer 2% gr. tot O. van de ster ro. Van 13 tot 16 Nov. zijn er vallende sterren waar te nemen, de Leoniden. Zij hebben hun radiant (snijpunt der achterwaarts verlengde banen) in den Leeuw. Van onzen correspondent). B e r i ij n, 29 October 1931. Vandaag komt de pas benoemde raad bij eikaar, welker taak bet zal zijn de regeering over haar staathuishoudkundige politiek voor te lichten Om het bijzondere belang, dat aan deze taak gehecht wordt duidelijk te mar keeren en iegelijk ook zekere geruchten te lo genstraffen over meeningsverschillen tussche-n staatshoofd en rijkskanselier zal de rijkspre sident de eerste vergadering openen en ook he* voorzittersohap voor zich zelf behouden. De regeering ziet de noodzakelijkheid in na genoeg het heeie Duitsche staatshuishouden on derste boven te werpen en dan op eene schoone lei nieuwe verhoudingen op te bouwen Aller eerst moeten de- levenskosten zoo verre omlaag worden geschroefd, dat de schrille tegenste! ling tussohen deze kosten en de immers zoo diep gezonken prijzen van de grondstoffen ver dwijnt. Daartoe moeten loonen en sociale ver zekering voor een deel herzien worden. Daar toe moet vooral ook nagegaan worden, wat gedaan kan worden om den zeer zwaren ren telast van aangegane leeningen en opgenomen credieten te verlichten. Misschien zullen al te hooge renten als woeker worden gebrandmerkt en dan desnoods met behulp van paragrafen uit het strafwetboek uit de wereld geholpen worden. Misschien zal men ook tot gedwongen converteeringen overgaan. Baloorige trusts en kartellen moeten eventueel uit elkaar gesla gen worden Om dit alles te bereiken zijn twee dingen noodig of althans zeer wenscheüjk en wel eerstens de vrijwillige medewerking van betrokken partijen en tweedons eene goede verstand-houding tussche-n werkgevers en werk nemers. Aan de hand van dit alles kan men begrijpen, dat de industrie zich niet erg op haar gemak voelt en met een hart vol zorg de debatten in den eoonomlschen raad volgen zal. Jammer genoeg schijnt een deel der nijverheid er naar te streven over den raad heen de bestaande fronten eer te verscherpen dan ze te verdoe zelen, en zoekt zü haar onderlinge aansluiting om een zegevierenden klassestrijd van boven te beginnen. Het terrein daartoe is, gelijk be kend door de oonservatieve-n en deels ook door de landbouwers, onder de noodlottige leiding van den beer Hugenberg reeds voorbereid. Maar de industrie en de aanverwante bran ches zetten zich nog op andere wijze te weer en daarvan geeft het kalisyndikaat vandaag een voorbeeld. Het kalisvndikaat is een zeer machtige maar toch geen almachtige organisatie Het oo-ntro leert weliswaar de kaüproduotie in zoodanige mate dat men van een monopolie spraken kan, maar het kan de prijzen van zijn product toch niet geheel op eigen vuist vaststellen. Want de rijksminister van economie heeft de bevoegd heid, indien zulks ncodig is, in de prijsvorming in te grijpen en zijn wi-1 op dit gebied kan hij doen eerbiedigen. De laatste prijsregeling heeft in 1926 plaats gehad en sedert dien is alles bij het oude ge bleven. Zulks tot groote ergernis van den land bouw, welk6 oordeelt dat de kaliprij-zen, zooals ze nu geldend zijn, niet meer gehouden kunnen worden. Dit inzicht wordt tot op zekere hoogte gedeeld door de rijksdagoommissie voor econo mische aangelegenheden welke een dringend verzoek aan de regeeri-ng gericht heeft de prij- zij van alle kunstmeststoffen en in het bijzon der van kali omlaag te brengen. Uit den aard der zaak zal deze aangelegenheid in den pas geopenden raad ook ter sprake komen en om nu op alle komende dingen voorbeeld te zijn heeft het xalisyndikaat zij-n verdedlgi-ngsschan sen ingenomen. Op zes verschillende punten opent de land bouw haar vuur tegen deze stellingen, maar op elk dier punten schiet het syndikaat terug. Eerstens oordeelt de landbouw, dat er een wanverhouding bestaat tusschen de prijzen, welke hij voor kali moet betalen en die, welke hij voor zijn producten in de hand gestopt krijgt. Volgens het syndikaat mag hier echter van geen wanverhouding gesproken worden. In de afgeloopen maanden bedroeg de index van de agrarische producten volgens de offi cieels rijkeopgaven 105,3 De kaliindex wijst 105,6 aan ergo bestaat er hier geen reden tot klagen. Een daUng van de kaliprijzen, aldus de boe ren moet beduidend tot daling van de agra rische ze.fkosten bijdragen. Het syndikaat vindt dat niet. De landbouw, zoo heeft deze or ganisatie netjes uitgerekend besteedt slechts 3 pet. van haar onkosten aan het koopen van kali. Dat 1» maar een klein beetje. Wordt de kaliprijs nu eens 10 pet. omlaag gebracht, dan zouden de onkosten van de landbouw toch maar 0,3 pet. naar beneden gaan en dat Is te weinig om er over te praten Opgemerkt zij hier ech ter. dat de D-uitsohe boeren jaarlijks 100 k 110 milüoen aan deze mest uitgeven en dat 10 pet. van deze som toch altijd n-og een aardig bedrag uitmaakt. De landbouw vindt dat er ook een wanver houding bestaat tusschen de zelfkosten van de kaligroeven en de verkoopsprijzen van het pro duet. Tot staving van dit inzicht verwijst hij naar de /moge dividenden welke de kali-in-du strie uitkeert. Deze dividenden, zoo meent ech ter de industrie, stammen niet van de winsten welke wij ten koste van de Duitsche boeren ma ken. De Duitsche boeren zijn weliswaar onze voornaamste afnemers maar wij raken aan hen echter slechts onzen rommel kwijt. Het buiten land echter koopt onze duurdere zouten en het is daaraan, dat wij het geld verdienen, dat in den vorm van dividend naar de aandeelhou ders gaat Overigens hebben velen van deze stakkerds bij de saneering van de kalinijver beid kap (taalbesnoeiingen tot op 10 pet. van de aanvankelijke waarde moeten gedoogen en behoort men hun nu een kleinigheid te gunnen en ten slotte komt door participaties een deel van het mooie dividend van de eene kalion dernemin? in de zakken van eene andere, min der bloeiende, terecht, zoodat de schittering van de hooge dividenden meer schijn dan wer kelijkheid is. De landbouw vindt dat de prijsregeling van 1926 in allo gevallen herzien behoort te worde-n De kaümonsohen vinden, dat zulk een herzie ning niets anders dan verloren moeite betee- kent, en dat een leek dat wel kan inzien. Im mers de mderzoekingen, die de prijsvaststelling van 1926 inleidden hebben klaar bewezen, dat de kali-industrie tot dat jaar toe met verlies gearbeid had. Da.arom werd er een nieuwe prijsregeling getroffen welke gebaseerd was op een afzet /an 11 milüoen dubbele centenaars De afzet ie in het loopende jaar echter tot 10 milüoen teruggegaan en dat beteekent voor de industrie alvast een strop. Na de regeling van 1926 heeft de ind-ustrie bovendien verlerlei ver. pllchtin-gen aangegaan als b.v. 'n 1-ee-ning van 15 milüoen pond een rembourscrediet, terwijl bovendien loonen en belastingen gestegen zijn Voorts beeft de industrie haar afemers allerlei faciliteiten in zake transport betalingstermij nen, menging van mest, enz. bewezen en wan neer men deze dingen in rekening brengt, komt men ongeveer op de verkoopprijzen van vóór 1926. Ergo is een verder onderzoek op dit punt overbodig. De landbouw vindt voorts nog, dat de rege. üng van 1926 ongeldig moet worden verklaard daar zij getroffen werd zonder dat men er de agrariërs bij raadpleegde. Deze opzet verslaat het syndikaat met de muze der Geschiedenis als bondgenoot. Ten slotte zijn beide partijen elkaar in het haar geraakt over de vrachtprij zen waarbij bet syndikaat er op wijst, dat koo- pers, die meer dan 270 K.M. van de groeven wone-n het transporr over dien meerderen af stand vergoed krijger, en wel uit de kas van het syndikaat en niet door verhaal op dichter bij wonenden. Van onzen correspondent.) De Fransche radicaal-socialistische partij, die in de kamer de grootste fractie heeft, komt van 5 tot 8 November a.s. te Parijs in een bui tengewoon congres bijeen, om voor de herope ning der kamer de belangrijkste kwesties te behandelen en reeds thans haar standpunt te bepalen tem aanzien van de komende verkie zingen Behalve een ontwerp betreffende de kolonia le, sociale en binnenlandsche politiek ver wacht men met groote belangstelling, welke houding, de partij inzake de buitenlandsehe politiek op dit congTes zal vaststellen. Op de agenda staat voorts de verkiezing van een nieuwen partijvoorzitter, aangezien de hui dige voorzitter Daladier aan de beurt van af treden is Men acht het niet uitgesloten, dat de fractievoorzitter oud-minister president Herriot toit partijvoorzitter zal worden gekozen. W e e n e n, 21 October 1931. Het z' d triest en somber uit in Oos tenrijk is het heden, nog donkerder de toeli a winter, die voor de deur staat, zal het aantal werkloozeD zeker nog vergroo- ten, zoodat meer dan de helft van alle werk nemers der stad Weenen in de onmogelijkheid zullen verkeeren, het dageüjksch brood te ver dienen. Wanneer dan nog een strenge winter te wachten staat, gelijk men uit menig voor teeken meent te moeten opmaken, zal de ellende wel niet te overzien zijn. Eén enkel lichtpunt is bij al die duisternis, en dat is de Katholieke charitas. Deze heeft weer gelegen heid zich in al haar glans en pracht te ont plooien en. ter eere van Katholiek Oostenrijk zij het gezegd, zij maakt van deze gelegenheid gretig gebruik. Allerwegen is men druk aan het werk, om alle krachten te stellen in den dienst der echt-Katholleke liefde tot den even naaste. Weenens kardinaal heeft het sein gegeven. Zijn vaderhart, gegriefd door naamloos wee bij het zien van het lijden, dat een keer te meer zijn arme geloovigen te verduren hebben, heeft in de laatste Septemberdagen, een herderlijk schrijven aan het diocees ingegeven, waaruit zijn grenzeiooze liefde spreekt tot de armen, en zijn vaderzorg voor het heil van allen, die hem zijn toevertrouwd. ln de eerste zinsneden bezweert Z. Em. de geloovigen, den nood en de ellende van onze dagen te beschouwen als een beproeving, door Gods vaderhand, ons toegezonden. Van Hem alleen is dus een verbetering te wachten; en kel en alleen een oprechte bekeering en har telijk gebed zijn in staat, Gods Hand, die lood zwaar drukt op het volk, af te wenden. Maar zijn bekeering en gebed vooral in den tijd van nood dure Christenplicht, niet minder moet de Katholiek, naar vermogen, bijdragen, tot leniging van het gebrek en de armoede der misdeelden. Dan geeft de aartsbisschop enkele voorschriften omtrent het ln ontvangst nemen en het afdragen van giften en gaven en be sluit met een Innige bede om den ze-gen van de groote heilige der charitas, wier feest de Kerk, vooral dit jaar, op 19 November luister rijk zal vieren, aangezien dan zevenhonderd jaren verloopen zijn, sedert haar zalig af sterven. Het stemt tot verheugenis te mogen consta- teeren, hoezeer allen onmiddellijk na het ver schijnen van het herderlijk schrijven, de han den aan het werk hebben geslagen. Het was alsof allen op dit woord van den kardinaal hadden gewacht, om dan aanstonds het net uit te werpen. In de enkele weken, die sedert het verschijnen van het bisschoppelijk schrijven zijn verloopen, heeft het charitas-verband voe ling genomen met alle onderafdeeüngen en heeft het overal de menschen aan het werk gezet. In alle parochie- en kloosterkerken wordt in de eerste dagen van November een liefdadigheidscollecte gehouden; de naai-af- deeüngen van alle mogelijke congregaties en Katholieke veroenigingen hebben de handen vol met het vervaardigen, herstellen en repa- reeren van de meest diverse kleedingstukken voor arme kinderen en gebreküjdende grijs aards. De caritas sociales, de mooie stichting van mgr. Seipel, heeft, in alle wijken der stad, St. EIlsabeth-Tische geopend Daar kunnen de noodlijdenden, voor 20 gr., een degelijk, voed zaam middagmaal of avondmaal krijgen, zoo dat de menschen voor iets meer dan een dub beltje, tenminste twee warme maaltijden heb ben per dag. Door de uitgifte van bons, welke de beter gestelden kunnen koopen en dan aan de armen uitdeelen, kunnen velen in de gele genheid worden gesteld, een paar keer per lag warm eten te krijgen. Ook het bekende Wiener Kirchenblatt met zijn eminenten redacteur, mgr. Mörzinger, heeft zijn volle kracht in dienst der charitas gesteld. Zoowat tegelijkertijd met het schrijven van Z. Em. verscheen in het Wiener Kirchenblatt een oproep aan allen, om bij te dragen tot leniging van den nood en, zooals de redactie meedeelt, is onmiddellijk een stortregen van gaven neergestroomd en heeft de uitkomst de hoogste verwachtingen nog overtroffen. Wal zal het den grijzen opperherder van Oostenrijks voornaamste bisdom goed doen. dat zijn stem, die zoo dikwijls en door zooveien niet wordt gehoord, juist op dit gebied, dat Z. Em zoo heel na aan hef, hart ügt, een zoo schitterende echo heeft gevonden. Maar nog meer zal het den kardinaal ver heugen, dat hij door zijn oproep, ook anderen, ertoe heeft gebracht, buitengewone maatrege len te nemen, om den meer dan gewonen nood te lenigen. Zoo is de oproep, dien de herkozen presi dent van het Oostenrijksrhe gemeefiebest aan geheel het land heeft gericht, we! een echo van den kardtnaalsbrlef. In zijn eerste toe spraak. die hij voor de toonfilm van de revue der week tot het volk van Oostenrijk heeft gehouden, heeft hij allen bezworen, toch goed en barmhartig te zijn jegens de armen, vooral jegens de arme kinderen. Bijna onmiddellijk daarop werd ook door de regeering der republiek een comité opge richt, dat. in geheel het land. gaven laat in zamelen en aan de armen verdeelen Met de regeering van den Staat hebben ook de ver schillende provincies buitengewone middelen bewilligd en ook buitengewone maatregelen doen nemen, om in veler behoeften te kunnen voorzien. Het is als een edele wedstrijd, waar in allen pogen, den eerepalm te behalen en de eerste te zijn op het gebied der naasten liefde. Daar men er reeds in geslaagd is. op de meeste plaatsen althans, een overeenkomst te doen sluiten tusschen de verschillende eomité's van actie, zal het ook wel tot de onmogelijk heden behooren, dat op een of andere plaats te veel wordt gedaan, terwijl elders niets ge schiedt. Binnen enkele dagen zal geheel Oos tenrijk als met een net van volkskeukens zijn overdekt, zoodat op het kleinste dorpje nog de gelegenheid is geboden, armen menschen eten en kleeren te verstrekken. In elke pro vincie heeft men het budget der armenzorg aanmerkelijk verhoogd, om zoo de armencom- missies in staat te stellen, zooveel mogelijk aan alle aanvragen te voldoen en alle wen- schen te bevredigen. Wat moet bet voor den kardinaal van Wee nen een heerlijk gevoel zijn, te zien, hoevelen de hand uitstrekken om door milde, rijke ga ven in de behoeften der armen te voorzien. De aartsbisschop moet wel onwillekeurig aan den zegezang der Kerk op den blijden Paasch- Zaterdag denken, wanneer de diaken in naam der Moederkerk jubelt van een gelukkige schuld, die een zoo verheven verlosser ver diende. Met meer moed en vertrouwen kan de Katholieke Kerk van Oostenrijk ook de toe komst tegemoet gaan. Want op een werk als dit, begonnen en gedragen door Oostenrijks Katholieken, moet Gods zegen ln rijke mate neerdalen. Het loon, dat de Zaligmaker allen Onze correspondent te Parijs schrijft ons d.d. 1 November: Het groote succes van het Mlssiepavilioen op de Internationale Koloniale Tentoons-tening van Vincennes, is uiteraard voor een goed deel te danken aan de medewerking der Fran, sche beoefenaren der religieuse kunst, die van de missiekerk en het paviljoen een schoone openbaring hebben gemaakt van de heden, daagsche kerkelijke kunst ln Frankrijk. Nu dan ook de sluiting nadert beeft men de Fransche kunstenaars willen bijeenroepen om een blijk van dankbaarheid te geven aan de velen, die aan bet schoone geheel hebben me- degewerkt. Men heeft deze gelegenheid tevens aangegrepen om een groot aantal buitenland sehe kunstenaars van naam uit te noodigeu Bij de plechtige Mis in de Missiekerk opge dragen door pater de Reviers de Mauny waren 'dan ook niet alleen de zeeor talrijke kunste naars aanwezig, die dooT hun werk aan de versiering van de kerk en het ontzaglijke paviljoen hebben bijgedragen, zooals Paul Tournon, die de architect is geweest, Maurice Denis, George Desvalüères, Lucien Simon, Henri Marret em tal van hun collega's, schil ders en leerlingen, glasbranders als Hébert Stévens, Barrilot, maar ook zeer bekende kerkbouwers, als Storez, Droz, tal van kunste- naars van „St. Luc", van de „Beaux-Arte", leerlingen van de ateliers voor gewijde kunst, de „Artistes de l'Autel" en andere groepen, - bekende kunstbeschermers, kunstcritici en o.a. ook de heer Jamot, conservator aan het Louvre. In den namiddag had in het paviljoen een thé plaats, waarbij tal van bekende persoon, lijkheden uit het Parijsche Katholieke ver. eenigingsleven verschenen, als admiraal Laca- ze, generaal de Castelnau, de heer de Lape- reuze en eenige vertegenwoordigers der mis siecongregaties, waaronder Mgr. Boucher. De thé werd gevolgd door een orgelbespeling. Het feit dat ook uit het buitenland ver schillende bouwmeesters, kunstenaars en re- presentatieve personen uit de katholieke kun stenaarskringen waren gekomen, had een aan. tal der Fransche leiders van kunstgroepen doen besluiten in den loop van den dag in be- perkten kring een bespreking te doen houden tusschen de Fraiische en buitenlandsehe kun- stenaars om eens te overleggen, op welke wijze het kunstzinnig streven der religieuse kunste. naars in de verschillende landen meer bekend te maken. Het contact dat er op het oogen-bük is, bleef beperkt tot individueels ontmoetin gen, terwijl tech de beoefenaars der religieuse kunst zooveel belangen gemeen hebben. Ter voorbereiding van die besprekingen was reeds een vluchtig onderzoek ingesteld naar de periodieke publicaties die op dat gebied in verschillende landen verschijnen, doch maar al te vaak weinig of geen bekendheid buiten de grenzen hebben. Verschillende denkbeelden werden geopperd om de kunstenaars interna tionaal meer met elkander in verbinding te brengen. Deze besprekingen konden moeilijk meer dan voorbereidende gedachten-wisselin gen zijn, te meer waar het gezelschap niet zoo gevarieerd was als men had m-ogen verwach. ten wanneer niet de crisisomstandigheden velen weerhouden hadden naar Parijs te ko- men. Zoo hadden Duitschers en Oostenrijkers bericht van verhindering moeten zenden, niet temin de uitgezonden vragenlijsten beant woord terugzendend. Tal van onderwerpen werden aangeroerd, o.a. ook het tentoonstellingsvraagstuk. Bij alle besprekingen kwam men weer op hetzelfde punt terecht, namelijk de wenscheüjkheid van een internationaal knooppunt, bijvoorbeeld door middel van een internationaal secreta riaat of bureau, dat tevens het centrale ver- zamelpunt voor de documentatie kan zijn. In die richting is men dan ook het eerst, aan het werk gegaan. Een comité, geleid door pater de Reviers de Mauny S.J., die ten behoeve van de missie-participatie aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling de Fransche kun stenaars tot zulk een prachtige samenwerking had gebracht, en waarin zitting hebben de heeren Droz (Frankrijk), de Leuvensche pro fessor eere-kanunnik Lemalre (België), de heer Cingria (Zwitserland) en Jan Stuyt éN«- •derland), zai de plannen uitwerken. Aan de besprekingen werd ook deelgenomen door An- toon Molkenboei, terwijl Joseph Cuypers be. richt had moeten zenden van verhindering. Tijdens de besprekingen was genoegzaam gebleken, hoe dringend noodig het is dat da beoefenaren der religieuse kunst meer con tact met elkander krijgen. In verschillende landen zijn bloeiende bewegingen en groepee. ringen en toch vaak met een beperkt terrein van bekendheid. Men heeft wei geklaagd, dat juist in de landen waar men zich in een krach, tig bloeiend streven mag verhengen, de zelf standigheidsopvattingen van de groepen een be zwaar vormen voor een nauw gezamenlijk ver band. Speciaal Franrijk heeft nog al sterke schakeeriag, wat echter niet de ontmoetingen op de tentoonstellingen belet heeft Een inter, nationaal verhand, dat uit den aard der zaak al zeer weinig zal kunnen raken aan de zelf standigheid der diverse stroomingen, waar, voor in het bijzonder kunstenaars op zulk een bijzonder gevoelige wijze beducht zijn, moet gemakkelijker slagen, te meer waar het ook zijn taak duidelijker begrenzen kan. Verdere beperking verlangd. PARIJS, 3 November (H.N.) De Fransche mijnwerkers verlangen een verdere beperking van den invoer van kolen in Frankrijk. De voorzitter van den bond van mijnwer kers in Noord Frankrijk beeft een schrij ven tot ministerpresident Laval gericht, waar in gezegd wordt, dat in Augustus en Septem ber grootere hoeveelheden kolen in Frankrijk zijn ingevoerd, dan geoorloofd was. De voor raden b(j de mijnen In Frankrijk en het Saar- gebied zijn dientengevolge zeer toegenomen. De tot nu toe getroffen maatregelen zijn niet afdoende geweest. Het schijnt wel, aldus wordt gezegd, alsof men de werkloosheid in den mijnbouw en de toeneming van de voorraden als een normaal verschijnsel moet beschouwen. De Fransche mijnwerkers wenschen daarom een beperking van den invoer, omdat zij daar van alleen een verbetering in den toestand ver wachten. heeft beloofd, die ln Zijn Naam barmhartig heid en liefde geven aan den naaste, dit loon zal in dubbele mate neerkomen vooral op ben, voor wie de weldaad aan anderen, min of meer te vergetijken is met het penningske van de weduwe, dat Jesus eens zoozeer heeft g^ prezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 11