algemeen overzicht. Hol REVOLUTIONNAIRE DROOMEN VERNIETIGD XTS'ÏÏ» i. p.™»." 'S jjT* HET CONFLICT IN HET OOSTEN. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1931 VERKIEZINGEN IN AMERIKA. Dem. oppositie in de meerderheid. COOK, DE SECRETARIS VAN DEN BRITSCHEN MIJNWERKERSBOND GESTORVEN NIMMER ZICHZELF ONTZIEND bankoverval SPANJE'S MONARCHISTEN. JAPAN EISCHT ERKENNING DER VERDRAGEN. Een schrijven van Briand aan Yoshisawa. BIJ HET VOETBALSPEL DE GEBROEDERS SASS. FUSIE HUNNER PARTIJEN. ROOFOVERVAL IN DE WOESTIJN. NIEUWE ONRUST IN OOST- GALICIE. WEER ARRESTATIES VAN OEKRAINERS. DE STORM IN ENGELAND. SCHITTEREND VOORBEELD OVERSTROOMINGEN IN WALES. Ernstige vertraging van treinen en schepen. dat Fransch-Duitsche besprekingen aan den arbeid getogen en Laval is w®er voor vrijwel afgezonderd, hij heeft zich Dultoéhan gezamt Van MOT rTm zich SU gehad, maar dat omtrent overhoud geen mededeeUngen zjju gedaan. De commnniquês ontvangen>- Z00als men het bijzijn van Briand, terwijl een W I van bet onderhoud werd bijgewoond f™° den directeur van financiën, Bizot en la ter door den minister van financiën, Flandln z0pe aard van het onderhoud is daardoor vrij wel bepaald. Hoewel men algemeen de convo catie van een soort herstelconferentie ver wacht en zoowel in Duitschland en Frankrijk als in de Angelsaksische landen de pers rijke lijk voorzien is met aan Parijs of Berlijn toe gedichte plannen, of mogelijkheden van op lossingen, kan men toch op het oogenblik niet anders constateeren, dan dat er nog niets vast staat. Speciaal wat de voornemens van Laval betreft, heeft nog niets een definitieven vorm genomen. Wij vernamen dan ook van betrouwbare zijde, dat Von Hoesch evenmin naar Laval is gegaan om voorstellen te brengen, als om er in ontvangst te gaan nemen. De ontmoeting beeft louter een informatiedoel gehad. En aan deze conferentie zal zich aansluiten het onderhoud, dat Poncet te Berlijn met dr. Brüning zal hebben. Het verband met de Berlijnsche reis van l, - val en Briand en het Washingtonbezoek van Laval is echter duidelijk en wordt trouwens niet ontkend. Berlijn, dat omtrent de Wasi ng tonreis van Laval geen andere dan zijn 1 - matleke inlichtingen heeft, heeft door derhoud ook exposé gekregen va° „dsch drukken, zulks als gevolg van de wederzijdsc e beloften, een politiek van volgen, welke toenadering op kwesties k3.n bevorderen. cS te het bekend, dat 't onderhoud vooral op documenten heeft plaats gehad en dat een zeer gedetailleerd onderzoek van uit den aard der zaak financieele kwesties heeft plaats ge. had. Men mag er zich dan ook van verzekerd houden, dat de diplomatieke gedachtenwisse- ling nog in activiteit zal toenemen en dat La- val nog wel een week noodig zal hebben om zijn plannen vasten vorm te geven Vermoedelijk zal hij niets definitiefs doen, vóór in de commissies van financiën van ka mer en senaat zijn plannen te hebben ont vouwd, waarvoor de hervatting der parlemen taire werkzaamheden hem de gelegenheid geeft. De kamerterugkeer is vastgesteld, zooals be kend, op 12 November en een debat over den internationalen toestand is onmiddellijk te verwachten, te meer, waar de binnenlandsche politiek Laval vrijwel met rust laat. Hoewel het dus nie'. lang zal duren, eer La- val zijn inzichten en plannen zal moeten ont vouwen, toont de Fransche pers nogal onrust. Er wordt druk van gedachten gewisseld over lie vraag, hoe het plan-Young, of liever de be talingen volgens dal plan, er van af zullen komen, en hoewel een groot deel van de pers zich met groote hardnekkigheid blijft verzet ten tegen elke afdoeningsvermindering voor wat de onvoorwaardelijk verklaarde betalin gen betreft en dus den eenvoudigen terugkeer naar den toestand van vóór Juli blijft beplei ten, geven de meer bezonken beschouwingen duidelijk te kennen, dat men zich niet de il lusie maakt, dat het plan-Young in zijn sub stantie is te wijzigen, zonder te veel te raken aan de beginselen, die er aan ten grondslag hebben gelegen. In die modificatie van de Young-overeenkom- sten ziet men blijkbaar in de regeeringskrin- gen niet alléén nadeelen. Daar schijnt men aan te sturen, niet op een regelmatig functionnee- ren van het Young-plan, zoo spoedig de tijd van de opschorting voorbij is, maar op het ver krijgen van nieuwe overeenkomsten tusschen schuldenaren en schuldeischers, om die on te nemen in het Young-kader. Het Young-plan legde toch een theoretisch verband tusschen herstelschulden en de andere aangezien gestipuleerd werd, dat elke vorde ringsreductie door Amerika ook' in vastge stelde proportie profijtelijk zou zijn voor alle schuldenaren, en trouwens de Internationale betalingsbank schiep een practische verbinding. Men beschouwt het nu van groote beteeke- nis, dat na de_ ^^f.rt vaI"°ntmoettoS Ame rika het aan Frankrijk overlaat, om met zijn schuldenaren een nieuwe regeling der herstel betalingen te zoeken, waarna Hoover het con gres een equivalente vermindering der Ame- rikaansche vorderingen zou voorstellen Laval wil nu dat men het eerst eens wordt over de werkelijke betalingscapaciteit, even eens als over den weerslag, die bij elke wijzl- ging in de bestaande overeenkomsten op de verschillende begroetingen voorzien moet wor- den Hij wil blijkbaar de onderhandelingen lo gisch uit elkander doen volgen en men ver wacht, dat hij van geen enkel ander initiatief zal doen blijken, alvorens de meest betrokken landen, Frankrijk en Duitschland, door ge meenschappelijke bespreking tot een juist in zicht van den toestand zijn gekomen De besprekingen van het oogenblik zijn dan ook meer te beschouwen als een inleidend on derzoek van den toestand, dan als een gedach- tenwisseling over den aard der conferenties, die zullen moeten volgen. Maar daardoor juist zal deze gedachtenwisseling een zeer belang rijken omvang nemen. Wat nu de kamers betreft, hoewel een ver klaring natuurlijk niet kan uitblijven en ook daar het debat wellicht eenigen omvang zal krijgen, gelooft men toch niet, dat die debat ten het aspect van de zaak veel zullen ver anderen. Men verwacht eerder, dat aan Laval en Flandin in zeer belangrijke mate de vrije hand zal woTden gelaten. De eenige terugslag op het parlement, waarover veel gesproken wordt, is de mogelijkheid, dat de radicalen een toe nadering tot Laval zullen beproeven, om van de eischen van de internationale politiek ge bruik te maken, weer de regeeringsverant- woordelijkheid te kunnen deelen. Over dte besprekingen tiisschten minister- pi esi ent Laval, Briand en den Dutischen ge zant Von Hoesch zegt de „Echo de aris te kunnen mededieelen, dat de®e j wri) hadden', die aan Duitsich- lanc oor het buitenland verleende credieten op ot en termijn, alsmede het onderzoek van een Duitsch plan, dat nog door de buitenland- sche banken moet worden goedgekeurd. De Fransche regeering, aldus het blad, staat met recht op het standpunt, dat zij zich naar de openbai e meening in Frankrijk moet rich ten. De regeering zal zich daarom binnen de bepalingen van het plan Young houden. In verband hiermede heeft men Duitschland aangeraden, zich bij het Fransche standpunt aan te sluiten, dat o.a. ook inhoudt, dat de particuliere belangen van Duitschland moeten wijken voor de belangen van de schuldeiscbers- staten. Naar het blad meent, zal Duitschland dezen raad waarschijnlijk opvolgen en de bijeen roeping vragen van de in het Young-plan voor ziene commissie, ten einde wijziging van het Young-plan te verkrijgen. Het is wensehelijk, dat de onderteekenaars van het Young-plan vooraf op een conferentie bijeenkomen. De conferentie tot herziening van het plan Young kan reeds in December te Parijs of aan de Riviera worden gehouden. Na het onderhoud met den Duitschen ambas sadeur Von Hoesch werd Laval gisteren door Fransche journalisten als het ware met vragen bestormd. Hij weigerde evenwel Inlichtingen te verstrekken en verklaarde: De heer Von Hoesch zal zijn regeering In lichten over het onderhoud, dat hij met den heer Briand en mij had. Het spreekt van zelf en 't is ook niet meer dan hoffelijk, dat wij eerst het antwoord afwachten, dat Duitschland naar aanleiding van dit onderhoud zal geven. Op de vraag, waarom de minister van finan ciën Flandin aan de besprekingen heeft deel genomen, antwoordde de minister-president, dat Flandin als minister van financiën op de hoogte is van de uitvoering van het Young- plan en dit plan in alle onderdeel-en kent. Daar men dergelijke bijzonderheden moes-t weten, heeft men hem verzocht deze te willen mededeelen. De „Intransigeant" meent te kunnen verze keren, dat in de maand Januari a.s. te Parijs een conferentie van crediteurstaten van Duitschland zal worden gehouden. De „Temps" schrijft, dat von Hoesch zich bp Laval thans logischerwijze slechts op de hoog te kan laten stellen van de resultaten der be sprekingen te Washington en haar practiscne gevolgen. Door het rapport van haar ambassa deur is de rijksregeering thans volkomen inge licht omtrent de interpretatie van het Was hingtonsche communique ten aanzien van het de principes van het Youngpian en ^n recht op de herstelbetalingen op te offer®°' ...,k kent evenwel dat met het oog op de moeilijk- riik te kampen heeft, een heden, waarmede het tijk ie v nieuwe regeling noodzakelijk schijnt. Deze re geling zaT evenwel den weg moeten volgen zoo- als in het Ynungplan is aangegeven en moeten tot stand komen in overeenstemming met alle overige belanghebbende moD VERDACHT SCHIP IN DEN GROND GEBOORD. In verband met de drankwet der V. St. BOSTON 3 November. (N.T.A.) Een Ameri kaan,sob kustwachtsohip beeft het Engelsch schip de „Sophie E.", dat reeds geruimen tijd van d-ranksmokkelarij verdacht werd. aangeva ren en in den grond geboord. De bemanning van bet Britsche schip, be staande uit elf koppen, werd opgepikt. De kapitein verklaarde, dat bet Amerikaan sche patrouille-vaartuig buiten de zevenmij ls- grens was opgetreden. NEW YORK, 4 November. (H.N.) Bij de gisteren gehouden aanvullende verkiezingen voor het huis van afgevaardigden, is de de- mocratische oppositiepartij er in geslaagd, de meerderheid te verkrijgen. De democraten hebben thans 217, de repu blikeinen 215 zetels, terwijl voorts n-og de partij der landarbeiders 1 zetel heeft verwor- ven. Het nieuwe huis is verleden jaar reeds ge kozen, doch, volgens de Amerikaansche grond wet, komt het eerste een jaar na zijn verkie zing in de nieuwe samenstelling bijeen. De eerste zitting van bet nieuwe buis van afgevaardigden zal in December plaats heb ben. Een operatie werd hem noodlottig Z. H. Paus Pius XI zegende dezer dagen de nieuwe lokalen in van de Vaticaansche mozaïek-werk plaatsen. KOSTBARE DIAMANT GESTOLEN. Ter waarde van 200.000 dollar CHICAGO, 4 November (V.D.) Ten nadeele van de heeren J. Newman en A. J. Siegel is ruwe diamant ter waarde van 200.000 dollar gestolen. Volgens hun verklaringen, waren zij op slechte korten afstand van het congreshotel te Chicago, toen zij door drie mannen werden overvallen, die hen van de diamanten beroof den. VIERDUIZEND DOLLAR GESTOLEN. CHICAGO, 3 November (V.D.) Een bende van acht man, gewapend met een machinege weer deed een inval in de Empire Trust and Savings Bank, gelagen in de zakenwijk. De bandieten wisten de twintig bankbeambten en de aanwezige cliënten in bedwang te hou den. Zij slaagden erin, zich meester te maken van vierduizend dollar in cash en daarmee in een automobiel te ontsnappen. De groote klok van het klokkenspel van de St. Pieter, dat na de electrificatie door den Paus is ingezegend. TOKIO, 4 November. (R. O.) Japan zal er in de a.s. vergadering te Genève op aandringen, dat China alle verdragen, ook het verdrag van 1915, zal erkennen en naleven, werd heden in officieele kringen te Tokio verklaard. GENEVE, 4 November. (H.N.) Briand heeft als voorzitter van den raad van den volken bond een schrijven gericht tot den Japanschen gedelegeerde Yoshisawa, waarin hij. naar aan leiding van de verklaring der Japansche re geering, welke de voorwaarden voor de ontrui ming van het bezette gebied in Mandsjoerije bevat, eenige opmerkingen maakt. Hij wijst er op, dat de moreele kracht van de raadsmotie, welke ten gevolge van het verzet van Japan niet is aangenomen, blijft bestaan en men bovendien rekening heeft te houden met de wel aangenomen motie van 30 Septem ber j.l. Briand wijst er verder op, dat Japan zich bereid heeft verklaard, zijn troepen terug te trekken, zoodra voldoende waarborgen zijn gegeven voor bet leven en eigendom der Ja pansche onderdanen in het te ontruimen ge bied, waartegenover China de verplichting op zich heeft genomen, zoo nauwgezet mogelijk alle verplichtingen van de verdragen na te ko men en ook alle verplichtingen, voortvloeiende uit het pact van den volkenbond, loyaal uit te voeren Voorts herinnert Briand aan de door Japan verworpen motie van den raad van 24 October waarin aan beide partijen in overweging wordt gegeven, om den raad van den volkenbond toe ta staan, zoo spoedig mogelijk vertegenwoordi gers te zenden, om de bizonderheden van de ontruiming en het weder in bezit nemen van het ontruimde gebied te regelen. Briand eindigt met de hoop uit te spreken, dat beide partijen zullen medewerken, om aan het conflict spoedig een einde te maken. De burgeroorlog in Mandsjoerije. MOSKOU, 4 November (V.D.) Volgens een telegram van het Russische officieelei tele- graaf-agentschap uit Shanghai is maarschalk Tsjang Hsoe Liang de bestuurder van Mand sjoerije erin geslaagd, het separatistisch leger onder bevel van generaal Ling in Cheng te verslaan. Deze generaal, die de leider van de z.g. on afhankelijkheidsbeweging in Mandsjoerije is en volgens inlichtingen te Moskou in Japan- sehen dienst zou zijn, is met zijn geheelen staf door Tsjang Hsoe T iang gevangen geno men. Bezorgdheid te Washington. Volgens Amerikaansche berichten heeft de nieuwe Japansche opmarsch bezorgdheid ge wekt op het departement van buitenlandsche zaken te Washington, waar men de tot nu toe ontvangen nog niet volledige en onnauwkeu rige berichten zorgvuldig bestudeert. De Japansche gezant heeft echter opnieuw verzekerd, dat de troepenbewegingen in Mand sjoerije slechts een maatregel van tijdelijken aard zijn in verband met het herstel van de brug over de Nonni-rivier. De troepen zullen volgens zijn verklaring ten hoogste 14 dagen in hun tegenwoordige stellingen blijven. SCHOOLJONGEN DOODGESTOKEN. Te Alten-derf in het RoeTgelbied kregen een aantal schooljongens bij een voetbalspel twist waarbij de 15-jarige Rudi Sprengler zich zoo opwond, dat bij zijn mes trok en daarmede den 12%-jarigen Willi Schürmann zoo ernstig in den buik verwondde, dat deze naar een ziekenhuis moest worden gebracht, waar hij kort daarop overleed. Opnieuw gearresteerd, thans wegens valschmunterij Naar het W.B. meldt, zijn de bekende ge- broeders Erich en Franz Sass, wier namen des tijds herhaaldelijk genoemd werden, o.a. in verband met de groote inbraak in de safe van de Disconto Gesellschaft (30 Januari 1929), en die geruimen tijd, van die inbraak verdacht, in voorloopige hechtenis doorbrachten, ander maal door de politie gearresteerd. Thans wor den ze beschuldigd van valschmunterij. De arrestatie had plaats op aangifte van een cliché-fabriek in Wilmersidorf, waar twee hee ren een paar cliché's hadden besteld, die waarschijnlijk moesten dienen voor het maken van valsche bankbiljetten. Die twee heeren bleken bij nader onderzoek de bekende gebroe ders te zijn. Bij huiszoeking in hun woning in de Birkens-traat heeftf de politie veel che- micaliën, loupen en foto's van hoeken van 10 markHbanikiblljetten ia beslag genomen. (Van onzen correspondent.) Londen, 2 November 1931. Mr. A. J. Cook, de secretaris van den mijn- w erkers boud, was de zoon van een soldaat niet van een veldmaarschalk, die zichzelf, ter eering van zijn dapperheid, en als bewijs van bivak-achtigen eenvoud des harten, gewoonweg een soldaat noemt, maar van een echten sol daat, die tegen betaling van eenige shillingen per week exerceert en desnoods vecht. De soldaat liet zijn jongen nog iets minder dan het minimum van opvoeding toewerpen, niet omdat hij het kwaad meende, maar waar schijnlijk omdat bij, als soldaat met een gage van enkele shillingen per week in het geheel niets meende, en op twaalfjarigen leeftijd werkte Arthur tegen een weekloon van 2 s. 6 d. op een boerderij te Cooksley, bij Wells. Had hij dankbaar gebruik gemaakt van de schoone levenskansen, die hem aldus geboden werden, dan zou hij zijn dertigjarig jubileum als boerenknecht gevierd hebben ongeveer in dezelfde periode, waarin hij de groote mijnwer kersstaking van 1926 geleid beeft. Welke gun sten zou bij deze gelegenheid de squire van Cooksley wellicht niet op zijn hoofd gestapeld hebben. Maar de squire van Cooksley was vijf- en-dertig jaren geleden allesbehalve ingenomen Naar „El Mati" uit Madrid verneemt, zijn <le twee monarchistische partijen, die in Spanje nog bestonden, thans tot één partij samen gesmolten. Het monarchistische blad „El Siglo Futuro" verschijnt voortaan onder den naam van „Diario catolioo tradioionalista". Het eerste nummer van dit blad opent met een brief van I 12-jarigen boerenknecht. Want deze don Alfonso Carlos de Bourbon aan de Spaan- - J!- sche traditionalisten. De ambtenaren en hun salarissen. De „Gaceta de Madrid" publiceerde dezer dagen een decreet van den president der re geering, volgens hetwelk het aantal rijksambte naren met vijftig procent wordt verlaagd en de arbeidsduur op 39 uren per week wordt vast gesteld was niet dankbaar voor de kansen, die de maat schappij hem bood. Integendeel: bij las Cobden en Bright. Hierdoor had zijn toekomst echter niet hope loos bedorven behoeven'te worden, want jonge menschen zijn nu eenmaal wild aangelegd, en hebben een neiging tot opwindende lectuur. Toen hij Cobden en Bright en nog veel an dere en verderfelijker eensatieschrijveTs ge lezen had, begon het hem duidelijker te worden dat er anderen zijn, die het beter hebben dan De ambtenaren die meer dan twintig dienst- boerenknechts, en inplaats van tevreden te zijn 20 jaren hebben, zullen hun pensioen kunnen aan vragen en zij die in actieven dienst blijven, zullen een salarisverhooging krijgen van procent. In ambtenaarskringen is men er in bet ge heel niet over tevreden dat de president dit decreet beeft uitgevaardigd zonder voorafgaand overleg met de kamer. Lerroux deelde echter aan de vertegenwoordigers van de pers^ mede, dat deze spoedige maatregel noodzakelijk was voor een snelle afhandeling van de begrooting. Onveilig Barcelona. met het lot dieT anderen (gelijk ook die anderen er tevreden mee waren) wilde Mj „hoogerop een ideaal, dat hij, vreemd genoeg, verwezen lijkte doo-r op zijn zestiende jaar in de kolen mijnen van het district Rhondda te gaan wer ken. En daar werkte hij, met een korte onderbre king, 21 jaren lang onder den grond. De onder breking kwam in 1912, toen hij een studiebeurs won voor het Central Labour College te Lon den. Hij leende 30 om de reis naar de hoofd stad te maken en studie-materiaal te koopen, en keerde na een jaar weder naar Rhondda terug en verdween er opnieuw onder den grond Hij begon toespraken te houden voor de mijn werkers. Iedere volgende toespraak was re- volutionnairder en vuriger dan de voorgaande. ATthur James Cook behoorde blijkbaar tot diegenen, die meenden dat mijnwerkers even min redenen hebben om het kapitalisme te ver- Naar „El Mati" meldt hebben In den laat- sten tijd te Barcelona bijna iederen nacht over vallen op taxi's plaats. Eenige dagen geleden dwongen twee met pistolen gewapende bandieten een taxi-chauf feur dié op een parkeerterrein te wachten stond hem zijn geld in totaal vijf en veertig dedigen, als haringen redenen hebben om bet peseta's af te geven Daarna bonden zij den haringkaken te verdedigen. Verder was hij chauffeur aan handen en voeten vast en wier- een geloovig man. Hij behoorde tot de doops- pen hem achter in den auto. Zelf namen zij gezinde gemeente. In zijn jeugd had hij wel nlaats achter het stuur en reden er in allerijl gesproken voor de doopsgezinde gemeente. Zijn I TtrnVIrfrovrovo Vio/lJön lilon'n TrölroilloTHl hohao-an van-door. In een der donkere buitenwijken zetten zij den chauifenr af, bonden hem vast aan een boom en verdwenen in het duister. Eenige bewoners van de wijk Sant Joan hebben intusschen bij de politie aangifte ge daan van een verlaten auto dien zij voor hun dCnI b^ftebthansn'een viertal personen I hij tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld gearresteerd, die een inval in een winkel de- 1 werkgevers hadden hierin welwillend behagen geschept. Maar zij schepten geen behagen in zijn spreken voor de mijnwerkers, ofschoon Cook beweerde, dat hij tot ben precies het zelfde zeide in andere woorden. Velen schudden bedenkelijk het hoofd over hem. Het ging van kwaad tot erger. In 1921 werd den en reeds bezig waren, de cassa te ledigen. Men vermoedt, dat zij de personen zijn die de taxichauffeurs terroriseeren en ook den over val op een filiaal van de „Banca de Bilbao hebben gepleegd. Wordt Zamora president? MADRID, 4 November. (B. T. A.) De regee ring heeft besloten, de candidatuur van Al- cala Zamora voor het presidentschap te on dersteunen. De regeering oordeelt namelijk Zamore de eenige politieke persoon, in staat, alle stem men van de kamer op zich te vereenigen. Na een bespreking met eenige ministers zou Zamora verklaard hebben, dat hü den tegen stand tegen de grondwetsherziening, welke tegenstand een ernstig beletsel was voor zijn candidatuur, zal opgeven. wegens deelname aan een verboden vergade ring. Zelfs dit overtuigde hem niet van zijn ongelijk. Hij organiseerde, of was betrokken in een aantal stakingen en uitsluitingen: zijn taal werd voortdurend opruiender hij preekte de groote algemeene staking, waardoor het kapitalisme zou worden verpletterd. Hij kreeg zitting in het bestuur van den mijnwerkersbond en in deze hoedanigheid trok hij van het eene kolendistrict naar het andere als de verkondiger van het bolschewisme. In 1924 werd hij in de plaats van den gema tigden Frank Hodges, tot secretaris van den mijnwerkersbond gekozen. Van dat oogenblik af dacht bij, dat hij en de revolutie er waren. Met kwistige hand strooide hij het zaad van den opstand. Zijn ongebreideld enthousiasme sleepte de massa mede. Negentien-zesentwintig en zijn geweldige staking rijpten. Wij hebben een cheque van 270.000 uit Rusland ontvangen kondigde Cook onbevreesd aan in 1926. Hij behoefde zich niet te schamen. Hij was geen patriot. Hij hield meer van de mijnwer kers, met wie hij twintig jaren lang onder den grond gewerkt had, dan van het vaderland, dat hem onder den grond had laten werken. Hij had 270.000 uit Rusland ontvangen, en was geen patriot. Anderen stuurden milliar- den ponden naar Centraal Europa, en waren wèl patriotten. Hij kwam er eerlijk voor uit, dat hij 270.000 uit Rusland ontvangen had.. Hij had misschien nóg eerlijker kunnen zijn. Hij had kunnen vertellen vanwaar de stakende mijn werkers óók geld toegezonden kregen: van de buitenlandsche mijneigenaars en de buiten landsche reeders, die millioenen verdienden aan de Engelsche staking. Maar hierover zweeg hij. Hij had ongetwij feld het recht te zeggen en te verzwijgen wat hij wilde. Hij had een groot deel van de wereld op zijn hand in die dagen, waarin hij meende dat hij zijn levensdoel bereiken zou. Een groot deel van de wereld, maar slechts een klein deel van Engeland. Deze man, die een hart van goud had, die de opofferende vriend was zijner klassegenoo- ten, die geen persoonlijke gevoelens van haat kende, en die zelfs in zijn ergste oogenblikken geen persoonlijke haat tegen zich verwekte, was een groot lrind, een opgeschoten jongen. Op zijn veertigste jaar was hij, die zelfs de spreekwoordelijke vlieg het spreekwoordelijke kwaad niet zou doen, de barricaden-revolution- nair uit de boeken hij was en bleef de jon gensachtige phantast, wiens phantasie door de verworven kennis niet getemperd, doch aan gewakkerd was. De wereld was voor hem dacht hij naïef. De zwaar-industrlëele bladen van het vaste land, organen, die afhankelijk waren van mijn eigenaars en reeders, putten zich uit in het sympathiseeren met de Engelsche mijnwerkers. Zij schreven elkaar hun verhalen na over de schandelijke toestanden in de Engelsche mij nen. Cook, jongensachtig en lichtgeloovig. be greep niet dat dit gebeurde opdat de buiten landsche arbeiders zouden weten, dat de groote Engelsche staking alleen het gevolg was van „ergerlijke toestanden", welke in een ander 'land niet heerschten, en dat er in die landen dus geen redenen tot sympathiestaking beston den. Nog veel minder begreep hij, dat het bui tenland niets zoozeer schuwde als het slagen van zijn revolutionnairen toeleg. Hij liet zich, als een echte jongen, in die dagen bedotten en beetnemen door iedereen. Lang vóór de mijn werkersstaking geëindigd was, waren Cook's revolutionnaire droomen vernietigd. Maar, merkwaardig genoeg, nam daarna zijn Invloed toe. Hij had den prins van Wales, die geen klassen vertegenwoordigt, zien trekken door de noodlijdende mijnwerkersdistricten: hij had hem zijn oproep hooren doen ten behoeve van de geteisterden slachtoffers niet van de hardvochtigheid der mijneigenaren, maar van de door het buitenland gesteunde dwaasheid der revolutionnaire mijnwerkersleiders. Hij hield van die menschen met heel zijn hart en kon hen niet zien lijden, zelfs niet voor dat- gene, wat hij als hun hoogste belang beschouw de. Aan een lunch in Mansion House had hij den Prins toegesproken, en dezen gezegd, wel ken diepen indruk diens oproep ten behoeve van de mijnwerkers op hem gemaakt had. Hij werd gematigder hij dacht meer aan dé menschen en minder aan het doel. Maar hij bleef werken met denzelfden ijver, nimmer zichzelf ontziend. Een verwaarloosde wond aan zijn been eischte dringend behande ling. Hij stelde haar uit van jaar tot jaar. HU had geen tijd. Tenslotte moest hij tijd vinden. Het been werd afgezet. Heel het volk toonde hem sympathie. Daarna nam hij de rust niet, waaraan zijn geschokt gestel zoozeer behoefte had. Enkele maanden geleden nog bezocht hij een internationale conferentie te Genève. De vorige maand ontwikkelde zich een ernstige keelziekte. De geneesheer schreef hem Tust voor. Hij nam geen rust. Een operatie was noodzakelijk geworden. Maar zijn weerstands kracht was te zeer verzwakt. Vannacht ont sliep hij slapende. De prerogatieven president. van den MADRID, voortzetting 4 November. (B. T. A.). Bij de der Cortes-debatten over de grondwetsherziening is o.a. nog besloten, dat de president van de republiek den oorlog ver klaart en den vrede sluit. Hij zal echter den oorlog slechts verklaren, in overeenstemming met de voorwaarden, waarin door het volkenbondsverdrag wordt voorzien en eerst nadat de voorgeschreven po gingen inzake arbitrale beslissing, niet tot n vreedzame oplossing van 't geschil hebben ge leid. De president zal den volkenbond nimmer kunnen in kennis stellen van het terugtrek ken van Spanje uit den bond zonder dat de Cortes hem daartoe maohtigt bij bijzondere wet, welke met volstrekte slemmen-meerder- heid moet tot stand komen. Balk op de rails gelegd MARIENTAL, 3 November (R.O.) Een eebte wildwest-overval beeft vandaag plaats gehad op een eenzame plek in de woestijn van Nama- qualand. Een spoorweglorrie, welke een groot bedrag aan geld vervoerde, werd op een eenzaam deel van de lijn opgehouden door een zwaren balk, die op de rails was gelegd. Op bet zelfde oogenblik dat de bestuurder stopte, begon een roover, die zich op eenigen afstand bevond, te schieten. De bandiet dwong bet treinpersoneel het baar geld, dat meer dan 1700 pond sterling bedroeg, van de lorrie te -werpen en verdween met het geld. De politie beeft later een verdacht individu gearresteerd, maar van het geld werd niets teruggevonden. Naar uit Warschau wordt gemeld, zijn, in verband met het proces, dat op het oogenblik voor de jury-rechtbank te Lemberg in behan deling is tegen 14 Oekrainiers, die beschuldigd worden van den overval op een postwagen en van revolutionnaire agitatie, in verscheidene plaatsen in Oost-Galicie weer verschillende Oekrainiers gearresteerd. O.a. werd de geheele redactiestaf van een Oekrainsche blad met den hoofdredacteur Pe- lenski aan het hoofd, gevangen gezet. Zes Oekrainiers werden gearresteerd wegens het deel uitmaken van een Oekrainsche nationalis tische organisatie en bet deelnemen aan het eerste Oekrainsche nrtionale congres, dat reeds in Januari 1929 te Weenen werd gehouden. Deze nationalistische organisatie zou, zoo wordt medegedeeld, haar revolutionnaire actie in de eerste plaats tegen den Poolscben staat gericht hebben; zij zou onder den invloed van buitenlandsche politici in het leven zijn geroe-' pen en ook gelden uit het buiteuland hebben ontvangen. MINDER MACHINES, MEER ARBEIDS KRACHTEN Naar uit Detroit wordt gemeld heeft Ford op zijn proef boerderij in de omgeving van de stad bij de oogstwerkzaamheden afstand gedaan van het gebruik van alle soorten moderne land bouwmachines, ten einde op deze wijze slechts arbeidskrachten te kunnen gebruiken. Op zijn farm worden thans 600 arbeiders te werk ge steld terwijl er tot nu toe slechte honderd waren. LONDEN, 4 November. (V.D.) De storm uit het Zuiden, die met groote hevigheid over Brit- tannië en omringende zeeën heeft gewoed, ig hedenmorgen in hevigheid afgenomen. Hevige regens veroorzaken echter thana overstroomingen in vele deelen van het land, o.a. in het meren-district en in Noord- en Zuid- Wales. De wegen werden onbegaanbaar. Op vele plaatsen langs de kust moesten ds reddingsbooten uitvaren voor schepen, die in nood verkeerden. Verscheidene bemanningen werden gered. Er is geen verlies aan menschen- levens. Nader wordt uit Londen gemeld, dat de storm, na korte onderbreking, WoenRdag met onverminderde kracht -weder heeft ingezet. an verscheidene schepen op den oceaan, in bet Kanaal en in de Golf van Biscaye werden noodseinen ontvangen en het tweede Engelsche kruisereskader beeft zijn oefeningen moeten onderbreken. In Engeland zelf werden tengevolge van den storm 3 personen gedood en verscheidene an dere gewond. In Rhondda Valley geraakte op een der mij nen tengevolge van den regen een berg kolen in beweging, zoodat een gedeelte der mijnge- bouwen onder de kolen bedolven werd en ern stig gevaar voor de 700 mijnwerkers, die onder den grond werkzaam waren, ontstond, daar de luchtverversching en pompinstallaties gevaar liepen. De vertragingen bij de schepen en bij dt spoorwegen zijn belangrijk. Ook verschillende andere bedrijven onder vinden storingen tengevolge van den gtorza. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9