HEERENBAAI HEERENBAAI DE ROOFMOORD TE GORINCHEM. PUROL er op! c DE EENZAME_LUITENANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931 ECHTE FRIESCHE AhfDERETUPEM AKIDERE ZEDEM-MA AR ...mil? Tnckr r> t wcucivr i_ 1 ECHTE iRSC-HA.PT U WOLKEM /TAM GEMOT DE MOORDENAAR NOG NIET GEVONDEN. DE VRIEND UIT INDIE. EEN DOODELIJK MOTORRIJWIEL ONGELUK. HET ONGELUK OP DE PAUL KRUGERLAAN TE 'S HAGE DE STAKING BIJ U. S. IMPORT- HOUSE. FRAUDE BIJ DE BOSSCHE HANZEBANK. STROOPER AANGESCHOTEN. PAARDEN OP HOL. BRANDJE OP DEN „STATENDAM". DE ARNHEMSCHE UITBREKER GEPAKT. ONDERSCHEIDING AAN EEN KRANIG MEISJE. Het verzacht en geneest. 'TT iüÉ ■M EXAMEN LAND- EN VOLKENKUNDE ENZ 20-50CT PER ONS I>OüERTS" HEEFT B'té ECHTE FRIESCHE 20-50CT.PER0NS Ruim zes duizend gulden buit gemaakt. HET ONDERZOEK DER POLITIE. Gisterenavond hebben wij nogmaals een be zoek aan het politiebureau te Gorinchem ge bracht om nadere inlichtingen in te winnen over den afschuwelijken roofmoord, waarvan de notaris VV. J. Courrech Staal Donderdag avond het slachtoffer geworden is. Mede in het belang van het onderzoek achtte de commissaris, de heer v. d. Marei het ech ter beter voorloopig een stilzwijgen in acht te nemen. Het onderzoek heeft behalve den geheelen dag gisteren ook nog den avond en den nacht in beslag genomen. De belangstelling van de zijde van het pu bliek is geweldig. Den geheelen dag door be vond zich voor het huis van het slachtoffer een groote menigte waaronder de wildste ge ruchten de ronde deden. Het spookhuis. Het huis, waar de moord gebeurd is, geniet bij de Gorinohems-che bevolking een al zeer lugubere reputatie. In den volksmond wordt het „het spookhuis" genoemd. Deze naam heeft het verkregen, doordat nu reeds drie bewoners in successie er op een gewelddadige wijze ge storven zijn. De eerste was een heereboer, die door op hanging een einde aan zijn leven maakte. De tweede was de voorganger van den thans om het leven gebrachten notaris. Znoals wij reeds meldden werd deze dood in zijn bed ge- i vonden. In den middag werd verteld, dat de moor- denaar wel geen Gorcummer zou zijn en dat j hij een medeplichtige zou hebben gehad. Een i bevestiging van deze geruahten konden wij eob- j ter niet verkrijgen. Wel is, naar wij vernamen, komen vast te staan, dat er uit de brandkast een bedrag van ongeveer f 6000 ontvreemd is. Bij het onderzoek is behalvo de hulp van de politie-geneesheeren dr. van Ledden Hulse bosch en dr. Hulst ook nog die van Inspecteur Tas, den chef van den dactyloscopischen en fotografischen dienst der Centrale Recherche te Rotterdam ingeroepen. Inspecteur Tas heeft op de plaats van den moord verschillende opnamen genomen. Het nut van de radio. Eens te meer is in diit geval weer gebleken van welk eei, onschatbare waarde de radio bij dergelijk» getallen is. Br vt, Leaaen Hulsebosch bevond zidh, zoo als gemeld, op reis van Veendam, Waar hij een lezing voor de Volksuniversiteit had gehou den, naar Amsterdam. Toen hij in de wacht kamer van het station Amersfoort een kopje koffie zat te drinken, kwam er een heer op hem toe, die vroeg of hij dr. Hulselbosch was. Toen een bevestigend antwoord volgde, deelde deze heer den politiedokter mede, dat hij thuis naar de radio had zitten luisteren en den oproep aan dr. van Ledden Hulsebosch had gehoord. Het gevolg was, dat dr. Hulsebosch onmiddellijk fn een tot vertrek gereedstaan- den trein stapte en reeds op het volgend sta Hon den betrokken autoriteiten kon mededee- len dat hij op weg was naar Gorcum. Met inspecteur Tas was ongeveer hetzelfde het geval. Deze bevond zich als reserve-officier voor een herhalingsoefening in militairen dienst en werd eveneens door de radio gewaar schuwd. Beide heeren, die wij nog even spraken, be tuigden hun groote bewondering voor de wijze, waarop de Gorcumsche politie het onderzoek geleid heeft. Geleerd door de ervaring, beeft men nauwlettend vermeden de plaats van den moord te betreden, alvorens de daartoe aan gewezen ambtenaren geariveerd waren. Bij het maken van foto's en het onderzoeken der bloedsporen en verdere voor het onderzoek nuttige aanwijzingen, heeft men zoodoende niet de minste belemmering ondervonden. Daarnaar gevraagd verklaarden de heeren, dat deze moordzaak niet de minste overeen komst vertoont met den geruchtmakenden moord op den beer Lans. Aanvankelijk leek het daar wel eenigszins op. De heer Tas is gisterenavond weer naar Rot terdam teruggekeerd. Het parket uit Dor drecht was al eerder vertrokken. Dr. van Led den Hulsebosch zal vandaag nog bij het on derzoek zijn medewerking verleenen en tevens de sectie op het lijk verrichten. Gisterenmiddag zijn de echtgenoote en de kinderen van bet slachtoffer in Gorinchem aan gekomen. Hoe verschrikkelijk het weerzien is geweest, laat zich licht bevroeden. Notaris C. S. placht lederen Zaterdag en Zondag naar den Haag te gaan om deze dagen bij zijn ge zin door te brengen. Ook jl. Zaterdag en Zon dag is hij daar nog geweest. De verslagenheid over zijn wreed verscheiden is in Gorinchem zeer groot. Het onderzoek voortgezet Hedenmorgen vernemen wij naxler: In de zaak van den moord op den notaris is op het oogenbllk nog niet heel veel licht gekomen. Wel is met vrij groote zekerheid komen vast te staan dat d© dader niet door de keukendeur of door het klerkenkantoor is binnengekomen, maar aan de voordeur ge beid beeft. Waarschijnlijk heeft hij den no taris gezegd, dat hij hem over de een of an dere aangelegenheid heeft willen spreken en is hij zoodoende in bet privé-kantoor weten binnen te dringen. Naast het bureau van dein notaris is diens vulpen gevonden en dat wijst er op, dat hij beeft willen schrijven toen zijn bezoeker hem aanviel. Daarna zou dan de worsteling (gevolgd zijn met het bekende noodlottige gevolg. Er schijnt overigens ook sprake van te zijn dat de moordenaar een medeplichtige heeft gehad. Een rechercheur heeft op den avond van den moord een hem bekenden man om het huis van den notaris zien ronddraaien. Deze man is een keer of vijf naar een toilet- inrichting vlak m de buurt gegaan vanwaar uit hij de situatie kon overzien. Natuurlijk heeft men gisteren dezen man trachten op te sporen, doch het is wel zeer merkwaardig, dat hij sinds gisteren ochtend uit Gorcum verdwenen is en geen spoor heeft nagelaten. Naar wij vernamen beiweegt het politie-on- derzoek z;ich thans In deze richting. Over het motief van den moord heeft men nog geen kilaar denkbeeld. Wel bestaan er en kele veronderstellingen doch deze lijken zoo op het eerste gezicht nog el fantastisch. Het onderzoek wordt inmiddels nog voort gezet. Vanochtend heeft de sectie op het lijk van den verslagen© plaats gehad. Wij vernemen nogf dat bedoelde rechercheur Donderdagavond om half 9 een manspersoon van de fiets heeft zien afstappen vóór het huis van den notaris, en dit binnengaan waar mee verband kan houden het feit, dat een dame omstreeks dien tijd daar ook een fiets zou gezien hebben. Als grand seigneur imponeerde hij heel de familie. In dien tijd bestal hij zijn gastheer voor 1170. Medio Juli kreeg de familie van D. uit de Zuidstraat te Katwijk "bezoek van een oud vriend van den oudsten zoon, een zekeren N. D. H. Hy vertelde, dat bij opzichter was van een groote plantage Ifl Nederlandsch- Indie en thans met verlof in Nederland ver toefde. Door zijn optreden imponeerde hij de familie en hij bleef 's avonds logeeren. Het beviel hem echter zoo goed, dat zijn vertrek voor onbepaalden tijd werd uitgesteld Nadat hij eenigen tttd daar had gelogeerd, vied de 18-jarige dochter de® huizes C zeer bij hem in den smaak, zoodat na een kennismaking van een tweetal weken tot een verloving werd be sloten. Dit verlovingsfeest werd zeer luid ruchtig en feestelijk gevierd. De plantageopzichter bleek plotseling van ruim geld te zijn voorzien en tracteende naar links en rechts. Hij commandeerde het geheele huisgezin en hing den grand seigneur uit. Toen H. eenigen tijd in Katwijk aan Zee vertoefd had. trok bij reeds de aandacht van de politie. Deze stelde een onderzoek In, waar bij bleek, dat hy slechts een gewoon varens gezel op de groote vaart was. De politie waar schuwde de familie D., doch deze sloeg de waar schuwing in den wind. In het begin van Sep tember werd de vader van bet meisje ernstig ziek en werd hij naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht en geopereerd. Den Iaatsten Octo ber keerde hij weer naar zijn woning terug. Hy maakte toen kas op on kwam tot de schrik barende ontdekking, dat daaruit een bedrag van 1170 ontbrak, te weten zes briefjes van 50, 3 van 40 en 30 van 25. Nu volgde aangifte bij de politie die dadelijk een onderzoek naar genoemden H. instelde, op wien vroeger reeds de aandacht gevallen was. Deze H. werd op verzoek van den inspecteur van politie te Katwijk te Alkmaar aangehouden en is gisteren vandaar naar Katwijk op trans port gesteld. Hij Is op het bureau van politie opgesloten en zal voor den Officier van Justitie ln Den Haag worden geleid. Hij heeft reeds een gedeeltelijke bekentenis afgelegd en had het geld tot den Iaatsten cent opgemaakt. Reeds de laatste weken werd hij door 't armbestuur van Alkmaar onderhouden. De duopassagier overleden. Gistermiddag Is op den Haarlemmerweg bij Sloterdijk een motorrijwiel geslipt met een duopassagier. Deze is van den motor geslin gerd en bleef in bewusteloozen toestand op den weg liggen. In hoogst ernstigen toestand is hij naar het Willieflmina Gasthuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek bij reeds overleden te zijn. De bestuurder is met den schrik vrij. gekomen. Het motorrijwiel werd ernstig be schadigd. Slachtoffer overleden. De 14-jarige jongen M. S. uit de Weimar- straat, d'ie Donderdagavond op de Paul Kruger- laan door een tram werd over eden en ernstig gewond, is aan de gevolgen overleden. De werkwillige meisjes met een autobus naar huis gebracht. Men meldt ons uit Amsterdam: in de staking bij het U. S Import-House in de Huddestraat ls geen verandering gekomen. Om 5 uur verzamelde zich een aantal sta kende meisjes in de omgeving van de fabriek, welke groep versterkt werd door een partij communisten. Deze samenkomst was niet van langen duur. De politie ontruimde spoedig de straat en zette den toegang af. Om zes uur kwam er een autobus voor, waarin de werk willige meisjes naar huis werden gebracht. De bus werd voorafgegaan en gevolgd door motorpolitie. Bij het weggaan was er eenig gejoel en een aantal meisjes en communisten trachtten per rijwiel de bus te volgen. De be reden politie verhinderde dit echter. 's Avonds was het in de Ternatestraat ru moerig. Hier wonen enkele werkwillige meis jes werkzaam aan de fabriek. Deze meisjes wa ren onder politietoezicht naar huis gebracht en nadat ze binnen waren, schoolden staaksters en aanhang voor een der woningen samen. De politie maakte hieraan een eind en met den gummistok werden enkeie rake tikken uit gedeeld. Chauffeur legt bekentenis af. De Bossche recherche heeft aangehouden een zekeren E. ter H., chauffeur bij de Hanze- bank aldaar, die verdacht werd van fraude tot een belangrijk bedrag ten nadeele van die bank. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Op laat van den commissaris van politie is hij voor den Officier van Justitie voorgeleid. Drama in het jachtveld. Omtrent het drama onder de gemeente Fijnaart, waarbij een strooper in den rug werd geschoten, tengevolge waarvan de man overleed, wordt van andere zijde het volgende gemeld: Een der laatste nachten werd onder de ge meente Fijnaart door twee rijksveldwachters een drietal personen aangehouden, waarvan één een geweer droeg en de tweede een licht bak, terwijl de derde, een jongen, in het bezit was van een geschoten haas. Bij de aanhouding ging plo.seling door tot nog toe niet verklaarde oorzaak, bet geweer af en trof den lichtbakdrager. Deze werd zwaar gewond naar het zieken huis te Breda vervoerd, alwaar bij is over leden. Door het vuurvatten van een aanlegsteiger. Tot staan gebracht door een hondenkar. Gister raakte te A'diam de voerman van 'n met twee paarden bespannen transportwagen van de „Drie Bijltjes" bij het inslaan van de Raadhuisstraat het bestuur over zijn tweespan kwijt, doordat een der paarden schrikkend van een naderenden wagen van lijn 13 door de gladheid van het asfalt struikelde. De paarden sloegen schichtig op ho-1, terwijl de voerman Uit alle macht zich teweer stelde om zijn meesterschap over 't „bit",, te herkrijgen. Ge lukkig kwam een handkar beladen met koper i antiquiteiten den voerman te hulp, het paar- denkoppel werd in den vaart gestuit, het hand karretje vloog het trottoir op, een der paarden kwam te vallen, terwijl het le-rcoen als een lucifer afbrak. Ter plaatse werden en de ge blesseerde vrachtwagen en 't bloedend paard gecureerd. De schade is gering. Gisteren is te Hoboken tengevolge van een grooten brand een uitgebreide aanlegsteiger welke een waarde heeft van een half millloen dollars verwoest. De brand deelde zioh mede aan het Neder- landsohe stoomschip „Statendam", doch het vuur aan boord kon spoedig worden geblueoht, nadat de Statendam" was versleept. De schade, welke bet schip heeft geleden, ls slechts gering. Hij werd in Keulen aangehouden. Dezer dagen ontsnapte te Arnheim een ge vangene. De man was voor een kleine operatie van het Huis van Bewaring naar het Diocanes- senhuds overgebracht. Kort na zijn aankomst aldaar moest de man zioh even verwijderen en kwam niet meer terug. Hij ontsnapte uit het W. C. raampje. Gisteren is de man te Keulen door de Duit- sohe politie, in samenwerking met de Arn-hem- sohe recherche aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. In Duitsohland had hij nog vijf jaar tuchthuisstraf wegens doodslag en diefstal te goed. Te Arnhem bad hi) enkele inibraJken gepleegd. 2000 VOOR EEN KIEKJE. De uitslag van den grooten „Kodak'-wed- strijd voor amateur-fotografie, die uitgeschre- ven is door de Eastman Kodak Company voor alle beschaafde landen van de wereld, is nu voor Holland bekend. Deze wedstrijd is een zeer groot succes ge. weest. Ruim 45.000 foto's zijn ingezonden, een bewijs van belangstelling en interesse, die de amateur-fotografie in ons dagelijkscli leven inneemt. Voor de eerste prijzen in iedere 6 klassen, is een prijs uitgereikt van 400. In iedere klas tevens nog een totaal van 14 geldprijzen van 10 tot 100. De nationale prijs voor Nederland is geval, ien op een kiekje van een kind aan bet strand, ingezonden door den heer Ph. Brandon te Amsterdam, aan wien een chèque van 2000, benevens een medaille is uitgereikt door den directeur van de Kodak Maatschappij hier te lande. Dat mag werkelijk een „gelukkig kiek. je" genoemd worden. De foto's, welke met een eersten prijs in Iedere klas bekroond zijn, zijn naar Genève gezonden om daar beoordeeld te worden voor 6 internationale prijzen elk van 2500. De foto's, die een internationalen prijs winnen worden weer beoordeeld voor den internatio nalen hoofdprijs van S 25.000. De beoordeeling der foto's geschiedde niet naar hun artistieke of technische waarde, doch alleen uit het oogpunt van wat wij kunnen Zooals wij reeds hebben medegedeeld, heeft do 10-jarige C. J. C. Vintges te 's-Gravenhage, Warmond op 7 Augustus een 5-jarig jongetje met gevaar -voor eigen leven, uit het water gered. Het Carnegie Heldenfonds, dat van de ze daad van menschlieveindheid op de hoogte was gesteld, heeft als herinnering hieraan, aan het meisje een gouden medaille met ine- criptie en gouden ketting geschonken. In te- genwoordiglieid van de ouders van het meis je, het voltallige college van B. en W. en be stuursleden van het gemeentelijk Bureau voor vreemdelingenverkeer is aan de moedige red ster door den burgemeester van Warmond de ze onderscheiding uitgereikt. In een kort woord wenschte de burgemeester het flinke meisje niet alleen geluk met de ontvangen on derscheiding, maar ook met de door haar ver- richte moedige daad, waarvan zij de draag wijdte eerst later zai beseffen. Namens het Gemeentelijk bureau voor vreem- delingenverkeer werd nog een kort woord ge sproken door den heer J. Heitlager die een schitterende doos bonbons aanbood. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE UITEENGEDREVEN. Vrijdagavond omstreeks 10 uur trok een groep communisten ten getale van ongeveer 100 man door Amsterdam. Waarschijnlijk kwa men ze uit de Jordaan, terwijl de politie hier niets van af scheen te weten. De troep was althans zonder politiebegeleiding. Joelend en schreeuwend trok men ln de richting van het J. D. Meier-plein. Op het Rapanburgerplein werden ze door agenten van bet bureau Meier plein achterhaald en uiteengedreven, waarbij van den gummi-stok gebruik werd gemaakt. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snljwonden, Ontvel lingen en allerlei huidverwondingen Reel. 4693 DGVS 8 - :-"r« r~r m "V* La foto, die in den Kodak-fotowedstrijd den nationalen hoofdprijs won. (Inzender Ph.- Brandon, Amsterdam). noemen „een leuk kiekje'', dat ledereen zal Interesse-eren, dus zuiver als amateur-foto- grafie. De foto's, die in den nationalen wedstrijd werden bekroond, zijn tot en met 14 Novem ber tentoongesteld in het Kodak-magazijn te den Haag, Noordeinde no. 10. Er zijn aller aardigste kiekjes onder, waaraan iedere ama teur, die ze eens gaat bezichtigen, zijn plezier zal beleven. De Kodak-maatschappij zorgde voor uniforme vergrooting formaat 13 x 18 waardoor een aangenaam en rustig overzicht van de ver-schillende foto's is verkregen. Op nader te bepalen data in de maand Decern- ber a.s. zal gelegenheid bestaan tot het afleggen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar en lager onderwijs in Nederlandsch-Indië in de land en volkenkunde van Nederlandsch-Indlë en in de inheemsche talen van den Oost-Indischen Archipel Zij, die aan deze examens wenschen deel te nemen, gelieven daarvan vóór 18 November a.s schrifteljjk kennis te geven aan a. prof. dr. C. C. Berg, hodgleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leidon, voor wat betreft de examens voor de middelbare aktenb. de afd. B, eerste bureau, van het Commissariaat voor Indische Zaken bg het Departement van Koloniën (onder overlegging van hunne akte van bekwaamheid als hoofdonder wijzer of onderwyzer), voor wat aangaat de examens voor de lagere akten. Vit het Engelsch van FERGUS HUME. 28) Heath gaf het maar op; hij had geen lus! achter een onwilllgen straatjongen aan te bol len. Bovendien, met de aanwijzingen die hij van Johnny gekregen bad, zou hij de woning van juffrouw Train wel vinden. En terwijl het jongmensch het op een loopen zette, waar schijnlijk met het doel om zijn shilling zoo ganw mogelijk ln lekkers om te zetten en op deze wijze populariteit te koopen van zijn vij anden, stak Heath het korenveld verder over in de richting van het dorp. Weldra bereikte hy het huisje: Johnny's aanwijzingen waren duidelijk genoeg geweest. Hij zag den jongen een snoepwinkel binnenstappen, omringd door een menigte bewonderaars: zijn vroegere ver- Volgers! Na hetgésn hij ran Johnny Train gehoord had, overwoog Heath, was er wel geen twij fel aan of Bevinson had hem het testament gestuurd; misschien uit dankbaarheid voor de redding van Jane Alice. Maar hoe was Be vinson aan het stuk gekomen? Zoo goed als zeker uit den geheimen zak! Tyrrel bad het blijkbaar met andere waardevolle documenten, altijd bij zich gedragen. Maar hoe kon Bevin son geweten hebben dat het zich daar bevond? Had lady Berwin er een idee van gehad en had de marskramer zijn wetenschap van haar? Waarschijnlijk had haar nachtelijk bezoek daarmee in verband gestaan en was Bevlneon onmiddellyk na haar vertrek, op zijn gevaar lijke onderneming uitgegaan. Na zijn ontdek king dat Bevinson hem het testament gestuurd had en ook als hij dacht aan den wijden do T- gang die in het hekwerk bij de rivier was ge maakt, begon de luitenant meer en meer te gelooven dat Bevinson de schuld wierp op „Lampepit", terwijl hij zelf de dader was. Maar niet alleen ten opzichte van Bevinson koesterde hij argwaan; ook legs* ïady Berwin En Drake ging evenmin vrij-uit; dus het was geen wonder dat de vaagste toespeling hem van streek had gemaakt. De deur van het huisje werd, in antwoord op zijn kloppen geopend door een kloeke, forsche vrouw, met een blozend, vriendelijk gezicht Heath informeerde of zij juffrouw Train was en toen hy een bevestigend ant woord bad ontvangen, begon hij met de groot ste omzichtigheid te pogen 't een en ander van haar te weten te komen. Als ik me niet vergis woont bet doch tertje van meneer Bevinson tijdelijk bij u, juffrouw Train. Ik kom eens vragen of de kleine meld nog nadeellge gevolgen van haar onvrijwillig bad heeft ondervonden? begon Heath vriendelijk. O, komt u binnen, meneer, komt u bin nen, zei de vrouw gastvrij. U bent de heer die haar uit bet water gehaald hebt, nietwaar, meneer? Ik was zoo gelukkig dat te kunnen doen, antwoordde Heath bescheiden. Hij bukte zich om de lage deur te kunnen binnengaan, waar na hij in een kleine, armelijk gemeubelde ka mer kwam, die bijna geheel gevuld was door de omvangrijke figuur van de bewoonster. Gaat het goed met Jane Alice? begon Heath de conversatie. O, ze ls weer zoo gezond als een viseh, meneer, antwoordde de gemoedelyke vrouw, die den Indruk maakte niet afkeerig van een babbeltje te Zijn. Ze is juist even uitgegaan om een boodschap te doen. Als u even wacht meneer, zal ze zoo wel weerkomen; het is geen kind dat op straat rondhangt, zooals die jongen van mij. En daarop, met een plotse linge verandering van onderwerp, vervolgde de spraakzame Juffrouw Train: U bent meneer Heath, is het niet. De luitenant knikte bevestigend. Ja, Bevinson praatte over niets anders dan over n en over uw goedheid dat u Jane Alice gered keb. Zij is On oogappel maar het is ook werkelijk een lief land. Ik geloof dat me bet petekind van lady i*irwln is, nietwaar? Van de vrouw van den gouverneur? Ja, aal vertelt Bevinson tenminste. Hij zei dat zijn overleden vrouw voor haar huwelijk ka menier bij lady Berwin is geweest. Dat moet een lieve vrouw zijn die lady Berwin, naar ik hoor, want zelf heb ik haar nog nooit gezien. Heath was stom verbaasd. Uit wat ik van Bevinson geboord heb, zei hij, heb ik begrepen dat u eens c-p een nacht lady Berwin geholpen hebt om zijn dochtertje een warm bad te geven. Neemt u me niet kwalyk, meneer Heath, maar ik zou liegen als ik zei dat bet waar was. Wanneer zou dat dan geweest moeten zijn? Op een avond dat Jane Alice plotseling ziek was geworden en uw zoontje naar Ban- minster is gegaan om een boodschap aan lady Berwin te brengen. Een halve kroon heeft hij er voor gekrc gen, vertelde jufrouw Train en ze zette haar stevige armen in de zij een teeken dat bet gesprek nu pas goed begon. Ja ging ze voort, ik weet heel goed wanneer dat was, want dien zelfden nacht werd in de kazerne die meneer uit Londen vermoord. We hebben het er nog dagen lang over gehad. Dus u hebt dien nacht lady Berwin ge sproken? Maar mijnheer, ik zei immers al dat ik haar nog nooit in mijn leven gezien had, laat staan gesproken. Bevinson vroeg of ik Johnny even missen kon om naar Bamninster een boodschap te gaan doen, want bij wilde dat lady Berwin naar het kind kwam kijken, om dat ze zoo ziek was. Wat je maar ziek noemt; ik geloof dat het schaap een beetje verkouden was! Maar die Bevinson maakt altijd een ver schrikkelijke hoop drukte als er wat met het kind is! En lady Berwin kwam natuurlijk, «wals lk van Bevinson begrepen heb? De vraag diende alleen om de praatgrage vrouw aan te moedigen haar onthullingen voort te zetten. Ja ze kwam, maar ik h»b haar niet ge zien. Johnny bracht de bo-.dschap over het was eon brief maar lady Berwla moet laat zijn gekomen, in elk geval nadat ik naar bed was gegaan, want ik hoorde pas den volgenden ochtend dat ze er geweest was, toen Bevinson het ine vertelde^ Heath knikte bedachtzaam. Hier bleek dus dat Bevinson hem een krasse leugen op de mouw had gespeld, met het vooropgezette doe! om hem óm den tuin te leiden. Dat hy juf frouw Train van het nachtelijke bezoek had verteld, was natuurlijk alleen geweest om te voorkomen dat zij argwaan zou zijn gaan koesteren, als zij toevallig lady Berwin met haar begeleider had zien komen of gaan. Wanneer komt BevinSon terug? vroeg Heath na een oogenblik zwijgen. Overmorgen of over een week of over een maand, klonk het raadselachtige antwoord Hij komt op de meest-onverwachte oogenblik- ken opduiken, net als mijn overleden man, die veel van een glaasje hield en op wien j^ daar door o 'k nooit staat kon maken. M.aar Bevin son is in zijn leven lang iemand geweest, op wien je niet aan kon. K-ent u hem al lang? Of ik hem allang ken? We hebben als kinderen samen gespeeld. We hebben bij el kaar in de buurt gewoond. Maar mijn ouders waren nooit erg op d'ien omgang gesteld want de Bevinsous waren beslist van minde ren stand, ruwe lui. De Spelkers zijn van ouder tot ouder nette, bedaarde menschen ge weest. Heath kon zijn ooren nauwelijks gelooven, Welke naam noemde u zooeven? vroeg bij haastig. Spelker, meneer. Ik heet Spelker vsn mezelf. De luitenant aarzelde even en toen vuurde bij boutweg zijn schot af. Is Groene Lampepit dan misschien een broer van u? De gemoedelijke, blozende vrouw verstrakte en trilde van ingehouden verontwaardiging. Zoo noemde Bevinson hem, meneer Heath en hert is een gemeene bele-ediging, want bij is niet groen en hij is geen lampepit, al is zijn haar een beetje aan den rooden kant. Maar A-dolphus Spelker was een fatsoenlijke ma- nufacturenkoopman tot een beest van een vent zijn heele hebben en houden heeft laten verkoopen. Mr. Tyrrel? Juffrouw Train knikte norsch. Het ie maar goed dat die onmensch dood ls; ik had hem de oogen uit het hoofd kunnen krabben voor wat hij dien armen Adolphus heeft aange daan. Ze veegde met een punt van haar schort over haar oogen. Mijn arme broer is een vriendelijke, goedhartige ziel, maar hij is door ongeluk en tegenslag aan den drank geraakt. Heath vond het niet noodig de vrouw te ver tellen dat hij wel eens minder-gunstige opi nies over haar broer had hooren uitspreken en het «enige wat hij daarom maar zei, was: Ik hoop dat het hem in Amerika beter zal gaan. Juffrouw Train's schort viel omlaag. Amerika, herhaalde ze verbaasd, hoe komt u daarby, meneer. Adolphus is niet in Amerika. Heath was verbluft. Ik meende dat Bevinson zei, dat hij naar de Vereenigde Staten was gegaan. Die gemeene leugenaar! riep juffrouw Train boos. Adolphus over den Oceaan! Nota- bene, hij zou al zeeziek worden als hij hier op de Ban aan 't varen was! Neen meneer, daar is geen sprake van. Ik heb de vorige week nog bericht van hem gehad. Hij moet zioh schuil houden voor de politie, de stum- perd, ze zoeken hem voor diefstal. Maar het beteekent maar drie maanden, eindigde de vrouw blijmoedig. Bent u er zeker van dat het niet de galg beteekent? vroeg Heath droogweg. De galg, meneer? Juffrouw Train werd heel bleek. Uw broer, die Groene Lampepit genoemd wordt, heeft meneer Tyrrel vermoord. Dat beeft bij niet gedaan, vast niet, nooit verklaarde juffrouw Train op een toon van on wankelbare overtuiging, nooit zou hij tot zoo iets in staat zijn. Wie zegt dat hij dat hij dat gedaan heeft? Bevinson zegt het wel niet direct, maar hij maakt er duidelijke toespelingen op. Ik zal hem leeren toespelingen maken! riep de dikke weduwe woedend. Is het al niet erg genoeg dat Adolphus onzen goeden naam bezoedeld heeft .door drinken en diefstal. Moet hy ook nog gehangen worden voor iets dat hij niet heeft gedaan? Is hij dien nacht in Ardleigh geweest? Neen, want dan zou hij hier zijn komen slapen. Het is een leugen, meneer Heath, een schandelijke leugen en dat zal ik Bevinson venellen ook als hij terugkomt. En om dan nog den moed te hebben mij met zijn kind op te schepen: zoo'n leelijke gluiperd. Het was misschien niet verkeerd, juf frouw Train, opperde Heath, als u uw broer zou schrijven, om mij in de kazerne te komen opzoeken. Maar als bij verdacht wordt van moord, snikte de vrouw, dan zullen ze hem pakken. HU zal zeker gearresteerd worden, int woorddó Heath rustig, als hij niet bij mij komt. Ik zal open kaart met u spelen, juf frouw Train. Inspecteur Ludlow zoekt uw broer, omdat bij hem verdenkt van den moord. jammerde de vrouw, en hij zei tégen mij dat hij alleen maar gezocht werd omdat hij een paar kleinigheden had weggenomen. Maar het ia een leugen van dien moord, me neer Heath, een gemeene leugen, dat zeg ik u. Adolphus ls een rare vent en de drank heeft hem op verkeerde paden gedreven, maar hij is nog niet in staat om een vlieg kwaad te doen; ik bezweer het u. Als uw broer onschuldig is, zei de lui tenant kalmeerend, beeft hij niets te. vreezen. Luistert u nu eens. U moet tegen Bevinson geen woord zeggen over het gesprek dat we hier hebben gehad. Schrijft u uw broer zoo gauw mogelijk, vertel hem waarvan hy ver dacht wordt en druk hem op het hart dat hij in de kazerne bij mij komt. Hebt u liet goed begrepen? Zeker mijnheer. Maar o meneer, de schan de, de vreeaelijke schande! Ik ben in staat Bevinson de oogen uit zijn dikken rorien kop te krabben! Dat zou ik toch maar liever niet doen. meende Heath, U moet er zelfs niet met hem over spreken, want als u dat doet, loopt uw broer groot gevaar onmiddellijk gearresteerd te worden. Het is absoluut noodig dat ik eerst een onderhoud onder vier oogen met hem belg Dan zal het misschien heel gemakkelijk v<*f hem zijn om zijn onschuld te bewijzen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10