DE QEMEIMZinniQE DERDE ZATERDAG NOVEMBER 193Ï 4* R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN R- K. metaalbewerkersbond handwagen beschadigd SCHEEPVAART UIT KETHEL BELGISCH BROOD TE BREDA. VOOR VEILIGHEID. SLUITING VAN HYPOTHECAIRE GELDLEENINGEN. OPENING DOOR DEN HEER ZAALBERG. GEGREPEN, MOTORBRAND EN ZIJN GEVOLGEN. K. J. M. V. „KATHOLIEK LEVEN" „Mensch en Machine'' Voor „Katholiek Leven" heeft gisteravond de heer Tih. Oostendorp, redacteur van ,,De Maas bode" een lening gehouden over het onderwerp: „Mensch en Machine", Mensöh en machine, begon spreker^ zijn twee elementen, welke met elkaar in het nauwste contact staan. De mensch heeft liet vernuft en de machine is het product van zijn energie. Niettegenstaande de machine gesteld is in dienflt van den mensch, heersoht thans overal malaise en werkloosheid. De machine heeft den werkman verdrongen. De crisis is geen oorzaak hij is een gevolg; hij toont een verstoring van normaal samenwerkende krachten. De crisis van thans is een gevolg van het verwaarloozen van twee wetten; naastenliefde en rechtvaar digheid. Dan moeten wij de oorzaak ook zoeken op intellectueel gebied. Dat, wat het einddoel van de® mensch moest zijn, zijn zaligheid, heeft men achtergesteld hij de materie. De derde ooi-zaak is in de politiek to zoeken. Ook dit hangt weer samen met de eerste oor zaak. Ten Slotte ligt nog de oorzaalk op economisch terrein. Er is een wanverhouding ontstaan tus- sdhen productie en verbruik Twee belangrijke phasen in de machenisatie der bedrijven waren de uitvinding van het stoomschip en de mogelijkheid om treinen mechanisch voort te bewegen. De arbeider is geproletariseerd, de maat schappijen zijn afhankelijk van de groote ban ken en die hebben de macht over de productie in handen. Dit leidde er toe, dat de verschillen- de staten zich gaan omringen met tariefmuren. Hoe is het nu mogelijk in den bestaande® toestand verbetering te brengen? Wij katholieken huldigen het solidarisme. W(j hebben het individualisme van het libe rale stelsel en het saamhoorigheidsgevoel van het bolsjewisme. Wanneer zal nu een tijd komen van con junctuur van opleving van het bedrijfsleven? Men kan in 'het algemeen zeggen, dat men nog niet geheel ontmoedigd behoeft te zijn. Er is een intetmationialo samenwerking te bespeuren op politiek terrein. De mogelijkheid van een herstel, van een spoedig herstel is geenszins uitgesloten. NIEUW POSTAGENTSCHAP O'P Maandag 3 November zal te Schiedam een postagentschap met telegraaf- en telefoon station worden gevestigd in den lederwinkel van den heer C. J. Markus, van Swinden- stiaat 41b aan het Edisonplein. Als past agent en telegraaf-telefoonstationhouder treedt op de heer L. Heetman. Er zal gelegenheid bestaan tot het aanbie den van telegrammen en het voeren van tele- toongesprekken op werkdagen van 820 uur. DE GOEDKOOPE WINKEL Hedenmiddag om twee uur opende de -oed- koope winkei een filiaal in hel pand Rem- trandtlaan 71 hoek Mesdaglaan. Het is de derde winkel der firma sedert haar vestiging stede- Dit nieuwe filiaal met drie .'aaie etalages em mooie winkelbetimmering, ia ZZ,uea *a nwinst voor °ns Westelijk stads- deelte. De eerste koopers ontvangen een EEN MOTORFIETS GESTOLEN Gisteravond om 9 uur fietste op dein Over sehiescheweg een agent van politie, toen hem een motorrijwiel passeerde, waarop twee per sonen waren gezeten. Dat motorrijwiel was aan de achterzijde nieit veirlichit, en toen de agent den bestuurder, een eind vender, daarop attent maakte, bleek hem, dat de man geen papieren bezat. Hierin vond de agent aanlei ding hem aan een nader verhoor te laten onderwerpen. Dit bracht aan het licht, dat de bestuurder, een zekere S. H. uit Rottendam de motorfiets bij het Spartaiterrein aldaar had ontvreemd. Hij en zijn duo-rijder, B. v. R., eveneens uit Rotterdam, zijn ter beschikking van de politie aldaar gesteld. r m I - DE BEKENDE PARIJ8CHE BOOTJES voor stadetourisme hebben baar dienstom gestaakt tot den zomer. Ze liggen In de haven vam Auteudl den 15en April af te wachten AANRIJDING Gistermiddag heeft op de Westvest een aam- rijding plaats gehad tusschen een handwagen, bestuurd door W. p., beladen met bussen petro- eum en een onbekenden auto. Eenige bussen petroleum gingen verloren. De afdeeling Schiedam van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen houdt Woensdag 18 No vember des avonds te kwart over S een al- gemeene ledenvergadering in de bovenzaa' van den R. K. Volksbond. De heer H J Steens zal spreken over „rn de Branding" Tevens moet een bestuurslid gekozen worden in de plaats van den tot voorzitter gekozen secreta- ris. Zondagmiddag 6 December des middags te uur zal een St. Nicotaasfeest worden gehou- en voor de kinderen der leden. Dit feest zal gratis toegankelijk zijn, terwijl er ook geen plaatsbespreking aan verbonden zal worden. 'Vrijdagavond heeft de af>d. Schiedam van en Ned. R. R 'Metaalbewerkersbond een le denvergadering gehouden in den Volksbond «a een openingswoord van den voorzitter, den neer C. Etman, waarin o.a. tegen de valsöhe propaganda van communistische zijde werd gewaarschuwd, was het woord aan den hoofd bestuurder den heer v. Abbevé, die den huidi ge® economischen toestand belichtte. Met een opwekking trouw te blijven aan de organisa tie besloot de spreker zijn met veel aandadht gevolgde rede. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 46 November. GEBORENKlara Oatharina, en Willem, d. em z. van J. in 't Veld en M. J. van Groot- véld, Abbembroekschestraat 2. Antonia Ma ria, d. van P. Borsboom en A. C. H. Kafoe, Damlaan 49. Darnells, z. van G. B. Hoo- gc-nboom an P. van Wailsum, Middelhaxnis- schenstraat 21. Wina Levina, d. van M. Plooij en L. Vendel oo, Nassaulaan 75. He lena, d. van C. Hommel en C. van der Vlies Pieter de Hoogh straat 14. Jacobus Corne lls, z. va® J. A. J, Hoefnagel en J A. van Beusden Oosten-straat 113. Anne Marie Laura, d. van A. L. W. Delmee en A. M. In- derfurth, Ampèrestraat 5, OVERLEDEN; A. Trie] 7 maanden, Nas saulaan 75. A Graafland 2 j. Boteretraat 47- P. Nieuwstraten 5 j. Nassaulaan 75. HUISELIJKE TWIST Hej, T. W. alhier, heeft bij de politie aan g.fte gedaan, dat zij ln haar woning door haai man la mishandeld. Procesverbaal is opge maakt. Eergisteren is een handwagen, voortgeduwd ooi p. v. d V. op de Vlaardingerdijk, aan- -.cieden door een hem achterop komenden vrachtauto, bestuurd door A. V, uit II'dam. De handwagen werd ernstig beschadigd INBRAAK MET KLEINE BUIT Tijdens de afwezigheid van de bewoners is eergisteren ingebroken in pand 74b- aan den Rotterdamschedijk. In de woning is alles over hoop gehaald. Vermist werd slechts een be drag van twee gulden aan klein geld. BRANDJE Gistermiddag heeft de brandweer een brandje gebluscht ten hnlze van M. U. aan dien Singel. De zoon van U. was om half een met een bran dende pijp naar bed gegaan, waarhij het bedde. goed in brand was geraakt Dit werd gebluscht er op den zolder gedeponeerd. Later bleek het weer vuur te hebben gevat. SCHIEDAM, 6 Nov. Aangekomen; Dultscli s.s. Liebteufes, met stukgoed van Calcutta, laatst van Antwerpen in de Wilhelmiinahaven SCHIEDAM, 7 Nov. Aangekomen: Noorscb m.b. Tercero, van Odessa om te dokken in de Wilhelminahaven. VLISSINGEN, 6 Nov. Gepasseerd; motor schoener Nyssiena kapt. W. Smid, met ledige flesschen van Schiedam naar Londen. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: een autoband met velg. Inlcili- tingen bij L. van Milv Nieuwstraat 2. ONDERWIJSBENOEMING Tot onderwijzer aan de Chr. school te Vlaar- dingen Is benoemd de heer A van der Sluis, thans onderwijzer alhier. De opengevallen plaats werd aangevuld door de benoeming van den heer J. Soetekouw uit Rotterdam. HET R. K. STEUNCOMITÉ Eenige weken geleden is alhier op initiatief van den pastoor J. P. A. Saulenn, een R. K. steuncomité opgericht. Dat dit comité, waarvan de pastoor zelf voorzitter is, met voortvarenden ijver zijn taak wil uitvoeren, blijkt wel hieruit dat reeds morgen 8 Nov., met toestemming van de kerkelijke overheid tijdens de H.H. Missen ben schaalcolleete zal worden gehouden, zoo dat waarschijnlijk reeds binnenkort de daar voor in aanmerking komenden den steun van het comité zullen ervaren. Het comité wil naast het R. K. Parochiaal Armbestuur, steun verleenen aan die gezinnen die er naar zijn oordeel het meest behoefte aan hebben. Bovendien zal de steun niet in geld plaats hebben, doch in natura. Ook kan worden medegedeeld dat de steun niet alleen geldt voor personen uilt het z.g.n. Bijdorp, doch voor alle parochianen, die dezen steun noodig liebben. Het comité diraagt slechts een tijdelijk karakter. Door dat pater Adelbertus Maat O.Cap., eenige dagen met verlof bij zijn 'familie alhier ver toeft, zal de zeereerw. heer pastoor zelf ten behoeve van het comité in de kerk collecteeren. Bij gunstig weer zal Woensdag a.s. door de damesleden der St. Agnes vereeniging een in zameling van kleeding worden gehouden. Elk der dames zal alsdan een wijk van de parochie doortrekken en de kleedingstukke® in ont vangst nemen. Het spreekt vanzelf, dat indien men zijn pakje van tevoren klaar legt, dit het werk der inzameling veel zal vergemakkelijken. Het comité vertrouwt terecht diat de opbrengst groot zal zijn. Gewogen en te licht bevonden. De verkoop van Belgisch brood, waarmede men in de volkswijken o.a. in de Middellaan te Breda een aanvang trachtte te maken, is, voorloopig althans, mislukt en wel door de activiteit van den R.K. bakkerspatroonsbond. Deze heeft onmiddellijk de ambtenaren van den Wareukeuringsdienst gewaarschuwd, die constateerden, dat het Belgisch brood niet vol deed, voor wat het gewicht betreft, aan de veroischten door de Nederlandsche ,vct gesteld. Het brood werd daarop in beslag genomen, zoodat de verkoop niet kon doorgaan. De patroonsbond heeft intussclien dringend bij den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid aangedrongen op het nemen van maat regelen. Ook aan het Federatiebestuur van den R.K. Middenstandsbond is gevraagd stappen in dezen geest bij Z. Exc. te doen. Een beroep op herstel. Het Hoofdbestuur van den Nederlandscken Bond van makelaars in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën, heeft in zijn ver gadering een motie aangenomen, waarin als oordeel wordt uitgesproken, dat de stagnatie in het sluiten van hypothecaire geldleeningen op in aanbouw zijnde en bijna voltoonde per- ceeien de crisis in het bouwbedrijf verscherpt, nog afgezien van de toenemende werkloosheid, die van het stilleggen van dit bedrijf het on afwendbare gevolg zal zijn en betreurd wordt dat de hpyotheekbanken besloten voorloopig geen, althans zeer sporadisch, hypothecaire geldleeningen te verstrekken. Een ernstig beroep wordt gedaan op de me dewerking van de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken om het hypotheekbank bedrijf zoo spoedig mogelijk weer op normale wijze te doen functioneeren om tot een spoedig herstel van den normalen toestand te geraken. UITSTEL VAN HUURBETALING. De gemeenteraad van Harenkarspel besloot om de huurders van Gemeentelanderijen uit stel van betaling te verleenen tot 1 April 1932. Mocht de toestand niet verbeteren en de op brengst dar stapelprodueteu even slecht wor den als die der zomerproducten, dan zullen B. en W. komen met een voorstel om reductie op de pachtsom te verleenen. Zesde Nat. Veiligheidscongres Gisteren werd te Utrecht een aanvang ge maakt met het zesde Veiligheids-Congres ln 't gebouw van K. en W. onder voorzitterschap van dr. N. M. Josephus Jrtta. Na enkele welkomstwoorden, die de voorzit ter tot de aanwezigen sprak (aanwezig waren o.a. enkele vertegenwoordigers van België), werd door den Dir. Generaal van den Arbeid den heer C. J. Ph. Zaalberg een openingsrede uitgesproken. Openingsrede Zaalberg. Spr. deelde mede, dat de minister van Ar beid, Handel en Nijverheid verhinderd was aanwezig te zijn, maar zijn beste wenechen voor het welslagen van het Congres liet over brengen. Vervolgens constateerde de heer Zaal berg, dat de onderwerpen, die hier behandeld zullen worden nu gelukkig eens niets met de crisis te maken hebben. De verkeersongevallen, de door onvoorzichtigheid met benzine ver oorzaakte ontploffingen en branden, de door afgewerkte gassen veroorzaakte verstikkin gen in garages en auto's zijn alle toe te schrij ven aan de schuld van Nederlanders, maar die hebben het ook in hun macht, daar een eind aan te maken. De veiligheid van den weg is op een vorig congres uitvoerig behandeld. Hoe verraderlijk de afgewerkte gassen optreden, zoowel in de garages, waarin men de motoren laat draaien, soms zelfs met dichte deuren, doch ook in auto's, blijkt uit tal van voorbeelden. Een bran dend vraagstuk vormt de hulpverleening op 45n weg aan slachtoffers van verkeersonge vallen. De voorziening in dezen nood is ver achtergebleven bij de snel toegenomen behoef te en het is dan ook ons aller wensch, dat de uiteenzettingen, die wij zuilen hooren, tot ge volg mogen hebben, dat het sohoone werk, dat reeds door particuliere organisaties is aange vangen, krachtig zal uitgroeien en gesteund zal worden door maatregelen van de overljeid. Hierna werd het woord verleend aan den eersten inleider. Gevaar voor brand en ver stikkingen. Als eerste spreker over het onderwerp: „Het gevaar van brand, explosies en verstik- kinken", wees dr. P. A. v. Luijt, geneeskundige bij de arbeidsinspectie te Groningen, op het feit, dat het verstikkingsgevaar in garages in hoofdzaak zijn oorsprong vindt in het kool- monoxyde der uitlaatgaseen. Door ondoelma tige constructie van de afvoerbuis van d.e uit laatgassen kan verstikkingsgevaar optreden in auto's. De ernstige beteekenis van deze kool- monoxvde-vergiftiglng èn voor den getroffene, èn voor de veiligheid van 't verkeer, maakt een afdoende bestrijding noodzakelijk. In ga rages verdient ter bestrijding van dit euvel aanbeveling de uitlaatgassen ter plaatse, waar zij in de garages ontstaan, direct af te voe ren. Ook dient in elke garage een krachtige algemeene ventilatie aanwezig te zijn. Wat be treft het verstikkingsgevaar in auto's besprak dr. v. Luijt de wensehelijkheid van een verti cale boven-achter uitlaat, daar dit z.i. de meest doeltreffende beveiliging is, welke vooral aan beveling verdient bij gesloten auto's. Tenslot te weidde spr. uit over het verleenen van eerste hulp aan personen met kool-monoxyde vergiftigd. In deze gevallen worde zoo spoe dig mogelijk rijkelijk en langdurig zuurstof toegediend, eventueel onder toepassing van kunstmatige ademhaling. Ontvangst gemeentebestuur Tegen half twaalf begaf het gezelschap zich naar de St. Michielskapel, waar de deelnemers aan het Vie Veiligheidscongres door het ge meentebestuur werden ontvangen. De toe spraak van den burgemeester dr. J. p. Focke- ma Andreae werd door den voorzitter dr. N. M. Joseph):-: Jitta beantwoord. De middagvergadering. In de middagvergadering, welke om circa 2 uur aanving voerden een tweetal sprekers het woord. De heer J. H. Crombosch, chef van de ga- rage-Sieberg te Amsterdam, wees op de nood zakelijkheid van een doelmatige en veilige ga- reerlng met het oog op bet toenemende gebruik van automobielen hier te lande. Vooral in ga rages met meerdere verdiepingen dienen voor verwarming, veilige, geen brandgevaar ople verende, verwarmingsinstallaties te worden aangebracht. Ook is noodig, aldus spr. een doelmatige ventilatie, welke te bereiken is door stationnair draaiende auto's aan te slui ten op een afvoersysteem, waardoor de uitlaat gassen boven het dak in de buitenlucht afge voerd worden, terwijl voor de, zich verplaat sende auto's ramen, roosters of kanalen, al of niet voorzien van ventilatoren, kunnen dienen, waarbij gezorgd dient te worden, dat deze ven tilatie niet boven een zekere sterkte wordt opgevoerd, ter vermijding van hinderlijke tocht en warmteverlies in den winter. Tenslot te bepleitte spr. de noodzakelijkheid van het afzetten van den motor tijdens het bijvullen van benzine in auto-reservoirs ter voorkoming van brandgevaar, terwijl volgens spr. ook bet gebruik van werkkuilen voor reparaties dient vermeden te worden, aangezien dit verzamel plaatsen van benzinedampen, vuil, olie, vet en zelf gevaarlijke gassen zijn. Ter voorkoming van brand en ontploffings gevaar in garages, aldus de heer J. A. Kasberg, technisch ambtenaar bij de arbeidsinspectie te den Haag, worden ten aanzien van de vaste electri'SChe installaties dikwijls strenge eischen gesteld, terwijl de electrische installaties van automobielen een nog ernstiger gevaar ople veren, dat echter veronachtzaamd wordt. De fout is, dat een graat deel der leidingen van automobiel-installaties rechtstreeks aangeslo ten is op de positieve pool van den accumula tor en dat deze leidingen en vele blanke aan sluitingsklemmen onder de motorkap, ook bij uit bedrijf gestelde motor blijvend onder span ning staan. Deze deelen kunnen alleen span ningloos gemaakt worden door de verbinding- leiding met den accumulator te demonteeren, hetgeen in den regel nagelaten wordt. Het komt herhaaldelijk voor, dat tijdens het uit wendig wasschen van den motor met benzine abusievelijk een kortsluiting tussclien een dier blanke klemmen en het ijzeren frame ge maakt wordt, hetzij door den metalen band van den kwast, door vallend gereedschap, of andere oorzaken, waardoor de van benzine druipende motor onmiddellijk in brand geraakt hetgeen ook voor in de nabijheid staande wa- .bijh nïfi: gens en voor met het reinlgingswerlt belaste personeel ernstig gevaar oplevert. Men kan dit vermijden door den accumulator door mid del van een gemakkelijk te bedienen schake laar of contactstop geheel van de automobiel- installatie te scheiden. DOOR EEN VRACHTWAGEN Weinige oogenblikken erna overleden. De vrü bejaarde Leys uit Zevenbergen reed gisterenmiddag ongeveer 4 uur in gezelschap van zijn zoon per rijwiel huiswaarts door Prlnoenhage. In de Liesbosehstraat passeerde hem een tractor met aanhangwagen van den vraohtrijder F uit Standaardbuiten, waardoor Ley® werd overreden. Hoe het ongeluk is ge schied is thans nog niet uitgemaakt. Vast staat echter reeds, dat de tractor den man is gepasseerd zonder hem te raken en hij eerst door den aanhangwagen is gegrepen. Waarschijnlijk is de man zenuwachtig ge worden en tevens door den gladden weg ge vallen. Hij heeft nog slechts eenige oogen blikken geleefd. 1-Iet slachtoffer laat een vrouw en 9 kinderen na. Man en paard verbrand, huis in aach gelegd. Toen L. uit Etten bij P. v. d. L. in de Vucht- atraat te Princenhage zijn motor aan het repa- reeren was vloog deze in brand. De vlammen deelden zich mede aan de kleeren van L. die em ze te biusschen zioh over den grond wentel de. Deerlijk verbrand werd hij naar het gast huis vervoerd. Intussehen had ook de woning vlam gevat Aan biusschen was geen denken, zoodat huis en inboedel verloreu gingen. Een paard liep zulke brandwonden op, dat het moest worden afgemaakt. lederen Vrijdag om 8 uur cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastieklokaal, ingang Warande. Eiken Vrijdagavond om half negen in den R K. Volksbond knipcursus van den R. K. Vrouwenbond. lederen Zaterdagavond: Ned. R K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Antonius" Van half s tot half 9 zitting van net bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden lederen Maandagavond repetitie Harmonie, gezelschap St. Ambrosius, R. K. VolksboutL 8 uur Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Dinsdag bestuursvergadering R. k. Metaal. oewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. Volks bond. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van bet afdeellngsbestuur van den N. R. K_ Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetltt» „Schiedams- Mannenkoor" (dirigent Paul v, d Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur la den R. K. Volksbond gelegenheid tot het al- halen van naaiwerk voor de Theresia-vereeni. ging. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereenlglng, Korte Kerkstraat 4. lederen Woensdagavond half 9 verplichts bijeenkomst St Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Donderdagavond van 810 om repetitie Polyhymnia. R K. Volksbond lederen Donderdag om 8 uur repetitie R. K. Gemengde Tooneedvereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. Tevens aan melding nieuwe Leden. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half U repetitie lioninkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. Zaterdag 7 November Tentoonstelling R. K. Jeugdlectuur. Gymnas tieklokaal Nieuwe Haven; 29 uur. Zondag 8 November Eerste lustrum jongenscongregatie van den H. Thomas (Sint Jansparochie) Musis Sacrum; acht uur. Frits Bouwmeester-avond. R. K. Volksbond. Acht uur. Tentoonstelling R. IC. Jeugdlectuur. Gymnas tieklokaal Nieuwe Haven; half 12 tot 9 uur. Dinsdag 10 November Dinsdag 10 Nov. Pi. Comité voor de K.S.A Filmavond in den R. K. Volksbond 's avonds 8 uur. Woensdag 11 November Utile Dulci; opvoering „De Zeven Sleutels van Baldpate". Musis Sacrum. Acht uur. Donderdag 12 November Utile Dulci; opvoering „De Zeven Sleutels van Baldpate" voor leden van de Schiedamsclie Burgerwacht. Musis Sacrum. Acht uur. Vrijdag 13 November Vergadering Dekenale Jeugdraad. R. K. Vodka, bond. Half negen. Zondag 15 November Jaarlijksche kerkhofoefening St. Barbara- vereeniging. Aanvang 3 uur. Dinsdag 17 November Ouderavond Broedersecholen. Spreker Br. Pius, directeur R. K. Kweekschool, Den Haag. R. K. Volksbond; acht uur. Strijkorkest „Ondier Ons". Musis Sacrum. Acht uur. Woensdag 18 November Algemeene ledenvergadering R. IC. Bond voor Groote Gezinnen. Spreker H. J. Steens over „In de Branding". R. IC, Volksbond; kw. over 8 uur. Donderdag 22 November Ouderavond in den R. K. Volksbond voor de St. Josephgezellen Schiedam I. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven door WILHELM HOLT (Uit het Duitscb vertaald) 25). Ik was niet zoo geduldig en zette hem aan, zoo dikwijle wij elkaar troffen, tot vlugge ren arbeid. Maar hij liet zich niet jagen, van haastig werken wilde hij niiets weten. Daardoor ont stonden af en toe vrij vingen tusechen ons bei den, maar zelfs al zou ik den indruk gehad hebben, dat hij net voorbedachten rade lang zaam te werk ging. dan zou ik hem toch niet losgelaten hebben, want ik hoopte met de uit vinding n goed stuk geld te verdienen. Intus sehen bleef ik aiet werkeloos toezien, maar ik had mij in verbinding gesteld met de ver tegenwoordigers ©ener groote mogendheid, voor welke het van groot belang was, deze uitvinding in handen te krijgen. Ik ontving meermalen 'n dosis van de nieuwe explosie- stof van professor Evan, en de daarmee ge nomen proeven nadden 'n zoodanig succes, dat de mogendheid kwestie met alle geweld het geheim wilde koopen. intussehen werkte Evan vlijtig verder en moest bijv nog opsporen, hoe deze explosiestof zonder gevaar ver voerd zou kunnen worden. En met al de hardnekkigheid van een geleerde hield hij er aan vast, dat de uitvinding perfect moest zijn, voordat ze verkocht werd. Behalve hij en ik was alleen de zoon van den professor inge wijd in deze zaak; de jonge Evan had zijn studies juist voleind. AI was hij ook niet volkomen op de hoogte van de zaak, toch wist hij, wat zijn vader zocht, dat de uit vinding steeds geperfectioneerd werd en wat ik van plan was, er mee te doen. Een en ander bracht groote ruzie. De jonge Evan wilde er absoluut niet mee aocoord gaan, dat de uitvinding op genoemde wijze uitgebuit zou worden. Frits Werner en Antoon van Gielen had den tot nu toe met groote aandacht geluisterd zonder een vraag te stellen of te interrum. peeren. Maar nu riep Antoon uit: Daar had hij groot gelijk in, vader: 't was heelemaal niet goed te praten, dat u die uitvinding aan 'n groote mogendheid wilde verknopen, die de explosiestof zou kun nen gebruiken, om haar offensieve strijdmid delen in den oorlog te vervolmaken. De kunst om menschen te dood-en is waarachtig al ver genoeg gevorderd. De bankier haalde z'n schouders op. Laten we daarover niet twisten, zeidehij. We zouden t tocih niet met elkaar eens wor den. En in elk geval was de zoon van den pro fessor er niet tegen om humaniteitsredenen. Wat wilde hij dan? vroeg Antoon. Dat zal ik je zeggen. De jonge Evan heeft, zooals je weet. ook aan buitenlandsclie universiteiten gestudeerd en is daar bekend geworden met ultra-revolutionnaire kringen. Hij beeft zich hun dwaze theorieën eigen ge maakt en is nu 'n volbloed anarchist, die van meening is, dat de bestaande maatschappij mot geweld omvergeworpen moet worden. Hij had niets tegen d uitvinding zijn vaders, maar hij wilde, dat zijn vader de ontzettende explosiestof ten dienst zou stellen van de uitvoering van zijn waanzinnige plannen van algemeene vernietiging. Als zijn vader zijn zin gedaan had. dan zouden nihilisten en anarchistes fötjrtuM hamn ian met de nieuwste explosiestof gevuld hebben. Daar van wilde zijn vader niets weten en dat is de oorzaak geweest van de vervreemding tps- schen vader en zoon. Dat was ook waanzinnig, wat hij wilde, zei Antoon. Maar toch blijf ik erbij, dat 't ook 'n misdaad zou geweest zijn, de uitvinding voor miUi-oenen te verkoopen, wanneer men vooruit wist, dat daarmee 'n groote mogend heid in staat zou zijn, duizenden menschen naar de andere wereld te helpen. Ik heb dit alles niet verteld, om er over te gaan disputeeren, zei de bankier. Jij bent nu eenmaal meer idealistisch van aard dan ik, doöh daarover zwijgen we maar liever. Ik maak u beiden bekend met den stand van zaken, om u 'n beter inzicht te geven in de zaak, die nog lang niet opgehelderd is. Ga verder, mijnheer van Gielen, verzocht Werner. Wat u vertelt is van 't hoogste be lang en buitengewoon interessant Goed, luister. De professor had de sa menstelling van de door hem ontdekte stof eteeds meer en meer geperfectioneerd. Ik had intussehen de onderhandelingen betreffende den verkoop in 't geheim voortgezet. Nu is professor Evan helaas het offer geworden van een moordenaar, en ik krijg steeds meer de overtuiging, dat de moord met zijn uit vinding inderdaad in verbinding staat. En het verdwijnen van de kist? Dat ook. Maar ik geloof niet, dat daar aan dezelfde personen schuldig zijn, als die den moord op hun geweten hebben. Wat gelooft u dan? Dit, Ik weet 't natuurlijk niet, maar ik veronderstel, dat de revolutionnairen gepoogd hebben, achter 't geheim te komen. De jonge Evan staat in hun dienst. Daarom heeft hij in dien bewusten nacht de papieren enz. door zocht, maar hij heeft niets gevonden. Dus had hjj er geen belang bij, om die kist weg te halen, en wel des te meer, daar hij een on- bestrijdtoaar recht heeft op die kist en deze, daar ze tot de nalatenschap van zijn vader be hoort, eenvoudig had kunnen opeischen. Maar wie kan dan toch die kist gestolen hebben! U vergeet, diat er nog andere belangheb benden in 't spel zijn. Ik vermoed, dat spion nen van de een of andere mogendheid er op uit zijn, achter het geheim te komen. Ze heb ban zeker gedacht, het te kunnen inpalmen door die kist te stelen. Zouden ze voor zulke' -middelen niet terug schrikken? vroeg Antoon. De bankier glimlachte. U hebt geen idee, zeide hij, wat voor middelen voor een spion- nagebureau nog goed genoeg zijn. En hebben ze hun d-oel bereikt, nu de kist in hun bezit is? vroeg Werner. O neen. Zoowel de jonge Evan als zij zul len op hun neus kijken. Het geheim der uit vinding is volkomen zeker in mijn bezit. Antoon van Gielen sprong overeind. Ik wou, zeide hij, dat die vervloekte uit vinding nooit gedaan was, Je gelooft, vader, dat je het geheim zeiker in je bezit hebt. Maar te oordeelen naar hetgeen er tot nu toe alle maal gebeurd, is, schijnt het dat dat geheim voor zijn bezitter erg gevaarlijk is. Frits Werner was het volkomen eens met zijn vriend. Als 't waar was, wat de bankier verteld had en daaraan kon hij niet twijfe len dan schrokken degenen, die dat geheim in handen wilden krijgen, voor niets terug. Dat was klaar bewezen. Maar al geloofde Wer ner ook, wat de bankier verteld had, hij was toch overtuigd, dat hij hem veel verzwegen had, dat hij oveT enkele bijzonderheden niet wilde spreken. Dat had hij overigens bij voorbaat reeds ge zegd. - '-j-il i -i-'- -WJ.IH Werners gedachten werden onderbroken door de heftige vraag van zijn vriend: Ja, wat gaan we nu beginnen? Wij mo gen heelemaal niet meer naar den moordenaar zoeken, als we vreezen voor de ontdekking, dat de broer van Alice Evan niet vrij uit gaat in deze zaak. Moeten we dus met de armen over elkaar maar afwachten, boe het onderzoek van anderen uitvalt? Ik ben over tuigd, dat zij die achter 't geheim wiilen ko- Mfin, niet zullein stilzitten en steeds op nieuw plannen benamen, totdat zij hun doel bereikt hebben. Eigenlijk heb ik Alice Evan beloofd, mijn onderzoekingen te staken, zei Werner. Nu nam de bankier 't woord. Ik begrijp uwe ontmoediging, zeide hij. Het onderzoek naar den moordenaar van den professor kunt u gerust opgeven. Help maar liever ln plaats van lieht te brengen in die zaak, waaraan niemand wat heeft help maar liever zorgen, dat de jonge Evan niet beschuldigd wordt, dat hij de dader is. Hoe kunnen we dat? vroeg Werner. Daartoe is op de eerste plaats noodig, dat u te weten komt, wie die man is, die u op merkzaam er op genpaakt heeft; die man, die weet, dat Evan al sinds weken weer in 't land terug is. Hij speelt misschien geen rol in dit drama, maar is 'n toeschouwer van gewicht, en we moeten trachten te voorkomen, dat hij spreekt. Hebt u eenig vermoeden, wie 't zijn kan? vroeg Werner. Neen, antwoordde de bankier met klem. Kijk, den moord ^p den professor kan ik mij verklaren, ook het verdwijnen van die kist Al kunnen we ons ook niet voorstellen, hoe dat zoo ongemerkt plaats gehad heeft, ik weet toch dat er lieden zijn, die zoo iets klaar spelen. Maar ik weet niet. wie die man zijn kan, die aiok op eens in deze geschiedenis mengt, Op dat moment werd er geklopt en de dok ter kwam binnen. Hij groette de beide jonge- heeren en wendde zich daarna bot den ban kier Mijnheer van Gietenzeide hij, 't Ziet er niet n-aar uit, dart u mijn voorschriften nar komt Ik heb u toch ten strengste verboden, u te vermoeien? Dat doe ik ook niet, dokter, Dat doet u wel. Ik hoor van den huis knecht, dat uw zoon en deze heer ai meer dan 'n uur bij u zijn. En u.sprak druk onder elkaar. Ala u beter wilt worden, dan moet u zich ontzien. U hebt gelijk, dokter, zei Antoon van Gieten, wij zullen heengaan. We zijn al veel te lang hier geweest. Hij gaf zijn vader de hand en Warner deed evenzoo. Dus, zooiate gezegd, zeide de bankier, zoek eerst dien man op en zie er achter te komen, wat hij voor heeft. Toen de beide jonge mannen de ziekenkar mer verlaten hadden, vroeg Antoon van Gie ten aan zijn vriend: Nu, wat zeg je d'r van? Ik weet niet, wat ik zeggen moet, ant woordde deze. Ik heb zooveel gehoord, dat ik nu niet meer weet, wat ik doen moet. In elk geval zal ik prabeeren, of ik dien man kan terugvinden. Ik vermoed, dat hij van zelf weer op 't tooneei verschijnen zal, als hij bemerkt, dat ik van zijn mededeolingen geen gebruik gemaakt heb voor ue krant. Als hij 't zelf maar niet aan andere kran ten gaat vertellen. Dat geloof ik niet. Ik geloof eerder, dat hij denkt, mij op de een of andere wijze t» kunnen gebruiken. Anders had hij mij niet cezoabat ^Wordit vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2