MAANDAG 9 NOVEMBER 193Ï EEN NIEUWE VINDING. EEN JAAR VADERLANDSCIi MARIONETTEN-THEATER. REORGANISATIE DEPARTEMENT VAN ARBEID. R. K. UNIVERSITEIT TARIEF VOOR BINNENLANDSClI POSTVERKEER. Onderhoud met den leider van „De Olijf Tack". GEEN VERLAGING TE VER WACHTEN. Ned.-Indië. andante l REORGANISATIE DER SOCIALE VERZEKERING. Persgesprekken gelijk aan particuliere R. K. AMSTERDAMSCH TOONEEL- GEZELSCHAP, DE NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR CULTUREELE FILMS. HANDELS- EN SCHEEPVAARTVER DRAG MET DENEMARKEN. K. MIDDENSTAND EN BEDRIJFS. ORGANISATIE. WAGNERVEREENIGING. Een schrijfmachine die gespeelde piano-muziek automatisch doet opteekenen. Eerste Indische lezing. Bindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten. Enkele dagen terug gewerd ons een schrij ven van een zeker, iemand nier in het land, in welken brief wij werden uitgenoodigd tot een bezoek aan zijn woonhuis, waar wij in kennis zouden worden gebracht met een nieuwe vinding, die tot een vereenvoudiging van ons notenschrift zou leiden. Op een achtermiddag zijn we naar wat landelijker dreven afgereisd en troffen den uitvinder aan achter een schoon klavier waar naast een machine stond opgesteld, die door enkele snoeren met het muziek-instrument was verbonden. Al spoedig kwamen we tot de ontdekking, dat het hier een apparaat gold van Nederlandsche vinding, dat tijdens het spelen van piano of orgel, automatisch liet gespeelde opschrijft, en behalve de noten ook nauwkeurig de maatverdeellng aangeeft. Het apparaat stond normaal naast den speler op den grond, doch het had ook in een andere kamer kunnen worden opgesteld, daar het slechts door middel van snieren, eenerzijds met de piano, anderzijds met een stopcontact van de gewone lichtleiding is verbonden. De vinding bestaat uit een voetstuk, waarin de electrische centrale is ondergebracht, verder een tusschenstuk, waarin zich een zeer speciale stempelmechaniek bevindt en tenslotte een kap, waarover een papierstrook met verschil lende snelheden, naar keuze in te stellen, wordt voortbewogen. Op het moment, dat de bespeler, in casu de uitvinder, een toets aansloeg, werd onder den toets een electrisch contact gesloten, waarop de stempel een afdruk op het papier maakte. Het apparaat werd in werking gesteld met een schakelaartje, dat gemakkelijk binnen het bereik van den speler lag. Iedere noot, elk aceoord, dat we op papier te zien kregen, was als het -ware een afbeel ding van den gedanen aanslag Zoo werd ons o.m. voorgespeeld het Pilgerchor uit Tann- hauser, waarvan wij enkele maten hieronder hebben doen afdrukken. In de Memorie van Antwoord op de Post- begrooting voor 1932 deelt de minister mee, dat met betrekking tot den kenbaar gemaaktea wensch tot wederinvoering van het vijfcents- tarief voor binnenlandsche brieven 'de facto ren, welke zich het vorig iaar verzetten legen terugkeer tot het stuiversport ook thans nog onverminderd gelden. in de huidige omstandigheden kunnen maat regelen, welke tot belangrijke vermindering van inkomsten zouden leiden niet in overwe ging worden genomen. De minister kan daa ook voor het tegenwoordige geen aanleiding vinden tot wederinvoering van het stuivers- port of verlaging van de tarieven voor post pakketten te bevorderen. Om dezelfde redenen, welke zich verzetten tegen verlaging van het briefport, kon tot heden geen gevolg worden gegeven aan eea van belanghebbenden ingekomen verzoek om een gunstiger tarief voor de dagbladen. Een wijziging van de tarieven voor telegraaf- huur- en uurlijnen, beoogende een niet onbe langrijke verlaging dezer tarieven, is bereids in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Afzonderlijke tarieven ten dienste van de pers bestaan alleen voor telegrammen; voor tele foongesprekken wordt nimmer onderscheiden of ze aangevraagd zijn door de pers of door anderen. Het tarief voor de telefoongesprekken is gebaseerd op een gelijkmatige verdeeling over de gebruikers van de aan het telefoon verkeer verbonden lasten. De minister vindt geen vrijheid dit op redelijkheid steunend be ginsel los te laten met het oog op het alge meen belang, dat de pers dient; moet dit be lang geldelijk op bijzondere wijze worden ver zorgd, dan is niet het Staatsbedrijf het daar voor aangewezen lichaam. Om dezelfde redenen kan voorrang boven andere particuliere ge sprekken niet worden verleend. Men zal het daarvoor ingestelde instituut van dringende gesprekken, welke hooger getarifeerd zijn, moeten blijven bezigen. Aan liet voorioopig verslag der Tweede Ka mer nopens het wetsontwerp tot vaststelling van Hoofdstuk X (Arbeid, Handel en Nijver heid) is het volgende ontleend: Reorganisatie Defjartement. Verscheidene leden spraken den wensch uit, dat de reorganisatie van het departement spoedig haar beslag zal krijgen. Zij vroegen, of daarbij ook aan de belangen van de scheep vaart zal worden gedacht. Arbeidsduur. Sommige leden betreurden, dat nog steeds groote groepen van arbeiders buiten de Ar beidswet vallen. Zij drongen aan op verdere invoering van de wet, met name voor den ar beid in kantoren, en uitbreiding van de wette lijke regeling van den arbeidsduur, tot den landbouw. Ook waren zij van oordeel, dat ra tificatie van de conventie van Washington ge- wenscht zou zijn. Collectieve arbeidsovereen komst en bedrijfsorgani satie. Verscheidene leden spraken hun verwonde ring uit over de mededeeling in de Troonrede, dat deze tijd van druk de bindendverklaring1 van de Collectieve arbeidsovereenkomsten aan urgentie doet verliezen, doch dat hij de wen- schelijkheid eener wettelijke bedrijfsorganisatie versterkt. Deze leden waren van meening, dat de ver bindendverklaring der Collectieve contracten vooraf moet gaan, aan elke verdere wettelijke regeling der bedrijfsorganisatie. Andere leden waren van meening, dat met de bedrijfsorganisatie een begin moet worden gemaakt en dat de stap, door den Minister ge zet, uitmunt door behoedzaamheid. Zij vroe gen, of een ontwerp voor een wettelijke rege ling van de bedrijfsorganisatie spoedig kan worden tegemoet gezien en of de Minister in groote trekken zou kunnen mededee-len, hoe hij deze materie denkt te regelen. Internationaal Arbeids bureau. Algemeen sprak men zijn waardeering uit voor de wijze, waarop mgr. Nolens zijn taak als gedelegeerde van Nederland in het Inter nationaal Arbeidsbureau heeft verricht. Ver scheidene leden vroegen, of de Minister er bij de vervulling van de ontstane vacature in het bijzonder op wil letten, dat opnieuw iemand wordt benoemd, die naast deskundig onafhan kelijk is, en de .noodige zelfstandigheid bezit Reorganisatie sociale ver zekering. Nu weldra voldaan zal zijn aan de voor waarde, door den Minister ten voiigen jare gesteld, dat n.l. een technische herziening van de Ziektewet vooraf zal moeten gaan aan de formeele herziening van de sociale verzeke ring, weird de verwachting uitgesproken, dat de Minister den hem nog resteerenden tijd zal gebruiken om zijn krachten aan de groote taak van de reorganisatie van de sociale ver zekering te wijden. Met name op de uitvoe ring van de Ongevallenwet zou veel kunnen worden bezuinigd. W erkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. Wederom werd door een aantal leden de noodzakelijkheid van een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering in het licht ge steld en gevraagd, of een ontwerp van wet daaromtrent spoedig kan worden tegemoet gezien. Juist in tijden van crisis, als de on derhavige, achtten zij een verplichte verzeke ring noodig. Crisisbeleid. Met instemming hadden verscheidene leden uit de Troonrede vernomen, dat het regeer- beleid hier te lande door de wereldcrisis wordt beheerscht. Volgens verscheidene leden zou dit beleid er op gericht moeten zijn, dat het bedrijfsleven zich aanpast aan het sterk verlaagde wel vaartspeil der wereld en dat de nationale eco nomie zich een steunpunt zoekt op een lager gelegen niveau. Stichting Maas en Waal. Sommige leden vroegen of de minister kan mededeelen of bij het verleenen van geld be paalde misbruiken zijn voorgekomen en in hoeveel gevallen de personen, aan wie een hypotheek was verleend, in gebreke zijn ge bleven om de aflossing te betalen. Voorts vroegen zij of het niet mogelijk is om in be paalde gevallen, waar het de allerarmsten be treft, de voorwaarden der aflossing gemakke lijker te maken, eventueel de schuld geheel kwijt te schelden. Scène uit Grimmls sprookje „De wondere bloem". „Een moeder". Dat het R. K. Amsterd. Tooneelgez. bij voor keur Nederlandsche auteurs speelt moge blij ken uit de mededeeling, diat binnen enkele weken door h-et gezelschap za-1 worden opge voerd „Een Moeder" van Cor. Hermus. De instudeering onder leiding van Anton Sweers is reeds sinds eenigen tijd aange vangen. Haar doel en werkwijze. Op 20 Juni j.l. werd te Amsterdam opge richt de Nederlandsche vereeniging voor Cul- tureele films, kortweg genoemd de Cultuur film Centrale. Verscheidene maanden zijn sindsdien verloopen, waarin men weinig meer van het nieuwe instituut vernam. En dezer dagen heeft het bestuur, pnder lei ding van den voorzitter, den heer D. v. Stave ren, te Amsterdam aan persvertegenwoordi gers nadere mededeelingen over den stand van zaken gedaan. Zoo vernamen wij van den voorzitter, dat het ledental inmiddels op een zeer bevredi gend pell is gekomen. Niet alleen, wat de kwaliteit aangaat is men tevreden. Ook wat de samenstelling van het ledental betreft, ig me>n erin geslaagd, alle takken van het open baar leven in de Cultuurfilm Centrale ver tegenwoordigd te doen zijn. In Amsterdam heeft zich reeds een afdee- ling gevormd. Ook heeft zich een curatorium gevormd van zeer gemengde samenstelling. Na de mislukking van de Holfu en de V. o. O. P., die op hetzelfde gebied werkzaam wa ren, aldus vervolgde de heer van Staveren willen we een zeer voorzichtige houding aan nemen. We waren overtuigd, dat er in Neder land zooal geen uitmuntende, dan toeft veel goede, bruikbare eultuurfilms voorhanden wa ren. Een nader onderzoek bewees, dat we het niet mis hadden. Tal van particuliere perso nen en instellingen stelden ons hun film te gen matige voorwaarden ter beschikking. Hier onder zijn het cultuurfilmarchief van de Ufa, de films van den heer J. Mol te Haarlem,-de Duitsche Verkeers-Centrale, verscheidene be drijfsfilms, de Zuiderzeefilms van de heeren ir. Thijsse en Alofs, het Centraal Bureau voor Ligafilms en de Foxfilms. Het ligt niet in de bedoeling, althans voor ioopig niet films te koopen. De Cultuurfilm Centrale zal om te beginnen haar bemiddeling verleenen bij het huren en verhuren van films. Ook voor kinderen zou de Cultuurfilm-Cen trale gaarne iets willen doen, Maar hierbij zal voorioopig de onoverkomelijke moeilijkheid zijn, dat er voorkinderen bijna geen geschikte films bestaan. Men zal echter trachten in deze leemte te voorzien ook in overleg met den Bioscoopbond, waarmee men in de beste ver standhouding samenwerkt. Het gestelde doel tracht de Centrale op ver schillende wijzen te bereiken. Zij geeft een eigen orgaan, „Het Lichtbeeld" uit. Voorts zal zij zelf cultuurfilmvertooningen organiseeren, doch uitsluitend daar, waar anderen het niet doen. Vereenigingen, welke zich zelf met dit werk bezig houden, kunnen te allen tijde bij de Cultuurfilm Centrale om films en adviezen aankloppen. Onvoorwaardelijke meestbegunstiging. Gelijk gemeld is op 31 October j.l. te Kopen hagen een handels- en scheep vaart verdrag tus- schen Nederland en Denemarken onderteekend. Dit verdrag verzekert aan de onderdanen van elk der partijen een behandeling op denzelfden voet als de najtionalen bij de vestiging, de uit oefening van een bedrijf en ten aanzien van da belastingen op het grondbedrijf van de andere partij. De verdragsluitende partijen verleenen elkan der onvoorwaardelijk de behandeling van meestbegunstigde natie ten opzichte van de heffing van in- en uitvoerrechten en van de toepassing van de douane-voorschriften. Even eens op stuk van binnenlandsche belastingen, rechten en accijnzen zullen partijen elkanders producten een behandeling op voet van meest begunstiging verzekeren. De doorvoer zal op voet van meest begunstiging moeten worden geregeld, waarbij de gebruikelijke uitzonde ringen ten aanzien van de openbare veiligheid en gezondheid kunnen worden toegepast. Wat de regeling van de scheepvaart betreft wordt aan schepen, hun opvarenden en ladingen binnen het rechtsgebied van de andere partij een behandeling op voet van de nationalen of van de meestbegunstigde natie verzekerd. Uit zonderinggen op dit punt worden voorbehou den terzake van de visecherij in de wateren van beide partijen, van de kustvaart in Ned.- Indië en van de kustvaart in Denemarken voor zooveel deze laatste geschiedt met schepen van minder dan 30 ton. Van bovenbedoelde algemeene meestbegunsti ging worden uitgezonderd de voordeelen, dia Denemarken heeft verleend of zal verleenen aan Noorwegen, Zweden en IJsland, voor zoo ver deze voordeelen niet ook aan andere onge noemde staten zullen worden gegund. Voorts zijn de bepalingen van dit verdrag niet van toepassing op het grondgebied van Groenland. Het verdrag zal in werking treden één maand na de uitwisseling van de ratificatie-oorkonden, onder voorbehoud, dat voor zoover betreft Ned.- Indië, Suriname en Curasao het verdrag drie maanden na bedoelde uitwisseling in werking zal treden. Het verdrag zal, behoudens stil zwijgende verlenging voor ontoepaaiden tijd, vijf jaar in werking blijven. Hoe moet dit notenschrift nu gelezen wor den Vooreerst kan men zien, dat de noten balk verticaal staat. Men moet dus lezen van boven naar beneden. De lijnen van den noten balk geven de plaats der zwarte toetsen aan. Het schrift en het toetsenbord hebben dus dezelfde oriëntatie-punten. Het midden van het klavier Is ook het midden van den noten balk en wordt aangegeven met het figuurtje, dat onmiddellijk boven den verticalen noten balk staat aangegeven. Alle noten zijn voor zien van een zgn. stok. Nu worden noten aan denzelfden stok altijd tegelijk aangeslagen. Noten waarvan de stok naar rechts uitsteekt, moeten met de rechterhand, die waarvan de stok naar links uitsteekt met de linkerhand gespeeld worden. De tuitte toetsen zijn steeds herkenbaar aan de volgende drie eigenschappen: a. witte (open) noten; b. plaatsing tusschen of naast de lijnen; c. plaatsing onder aan den stok. Zwarte toetsen zijn herkenbaar aan: a. zwarte 'dichte noten); b. plaatsing midden op de rtin; c. plaatsing boven aan den stok. De plaats der stokken geeft aan, het eigenlijke tijdstip waarop de aanslag moet plaats heb ben. Hun onderlinge afstanden bepalen dus de intervallen. De maat-indeeüng wordt door dunne horizontale lijnen aangegeven. De toon aard van het geheele stuk of van een be paald gedeelte vindt men gemakshalve aan het begin er van door een omcirkelden grond toon aangegeven. Loonpolitiek in crisistijd. De Ned. R.-K. Middenstandsbond hield de zer dagen te Utrecht in hotel Noord-Brabant een buitengewone vergadering van de bestu ren der diocesane standsorganisaties en der nationale vakbonden, aangesloten bij den N. R. K. M„ onder voorzitterschap van den heer C. J. G. Struycken, te 's-Gravenhage. In grooten getale hadden de bondsbestuur- ders aan de uitnoodiging van het Federatiebe stuur gevolg gegeven. In de ochtendzitting was aan de orde de re solutie door het onlangs te Venlo gehouden Congres van den N. R. K. M. aanvaard inzake de publiekrechtelijke bedrijfsordening, mede in verband met het ontwerp-Verschuur en de in- stelling van bedrijfsraden, waarvan de indie ning binnenkort kan worden tegemoet gezien. Na inleiding over het onderwerp door Mr. F. Bacil, directeur van het Centraal Hanzebu- reau voor het Bisdom Haarlem en na breed voerige gedachtenwisseling werd als resultaat der besprekingen met algemeene stemmen vast gesteld een resolutie, waarin de bond de wen- scbelijkbeid uitspreekt van een spoedige tot standkoming van het voorontwerp-Verschuur op de instelling van bedrijfsraden. CRISIS IN DE PIJPENWERELD, Prijsverlaging zonder uitwerking. De algemeene malaise drukt ook zwaar op de pijpen fabrieken. In Duitschland werden la de afgeloopen maan den verschillende püpenfabrieken gesloten, waar bij o.a. de py.penfabriek Dinslaken van de August - Thyssen-Huette en de py-penfabriek Bochumer Veréin. Dat men zelfs tot (het sluiten van deze laatste fabriek heeft moeten overgaan, geeft den toe stand in de pijpenwereld voldoende weer. Men heeft sinds eindé 1930 getracht, om door de pijpenprijzen naar beneden te zetten, het aandeel opdrachten te doen stijgen. Nadien zyn in 1931 nog twee prijsverlagingen gevolgd. Bin nen eer jaar tjjd werden de prijzen met niet minder dan 17.2 pet. verlaagd. Ook deze prijs verlagingen bleven zonder uitwerking. DE BUIGINGSUITGANGEN OP DE LAGERE SCHOOL. In de middagvergadering heeft prof. H. Kaag hoogleeraar aan de R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg een rede gehouden over „De handel drijvende en industrieele middenstand en de loonpolitiek in dezen crisistijd". Ook deze rede gaf tot een geanimeerde dis cussie aanleiding, waarbij de vergadering o.a, werd gewezen op den psychologischen inslag van het crisisverschijnsel. In verband met de op deze buitengewone ver gadering behandelde onderwerpen worden door enkele vakbonden actueele vraagstukken aan de orde gesteld. HET VERGAAN VAN FLYING DUTCHMAN". STOOMSCHOENFABRIEK A. H. VAN SCHIJNDEL. Do Raad deed voorts uitspraak inzake het verloren gaan van het motorschip „Flying Dutchman". dat op de Noordzee gedurende de reis van Denemarken naar EngeJand vol ■water is geioopen en gezonken. De Raad is van oordeel dat met de „Flying Dutchman" niet is gehandeld zooals door goede zeemanschap was geboden. Het ls te betreuren dat de kapitein met dit zwaar beladen schip niet voorzichtiger heeft gemanoeuvreerd, Vordering van vier ton van de Incasso Bank De staat van crediteuren van de Stoomschoen- fabriek van Schyndel welke surseance van be taling heeft aangevraad, bedroeg per 26 October j.l 61.979, terwyl de banken te vorderen hadden 447.339, waaronder de Incassabank te Amster dam 399.762, Hamburger en Co's bankierskan toor, Amsterdam 30.615, Ned.-Ind, Exp. Mij Amsterdam 16.826. NOG EEN WITTE RAAF- De financiën der gemeente Eygelshoven (L.) staan er zóó gunstig voor, dat de burgemeester in de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering een belastingverlaging kon aankondigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 11