ALGEMEEN OVERZICHT. 1 JAPAN EN CHINA. WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 MISLUKTE AANSLAG OP PRINSES MARIE-JOSE. Een niet erg duidelijk relaas. EEN GIFGAS-BEDREIGING. Ook buiten oorlog niemand ineer veilig HET CALMETTE-PROCES TE LUBECK. DE VLAAMSCHE BEWEGING. HET WETSONTWERP OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. Tumult in de zittingzaal. DE BERLIJNSGHE METAAL INDUSTRIE. DE NOTA-WISSELING MET AMERIKA. onverantwoordelijke uitgave DE FAKKELS VAN 11 NOVEMBER. CRYPTE DER AARTSBISSCHOP PEN VAN MECHELEN. WOELIG SPANJE. Algemeene stakingen. ONTPLOFFING IN STEENGROEVE. DE DUITSCHE KATHOLIEKE VREDESBOND. Het restauratiewerk ten einde. BRAND IN KRANKZINNIGEN GESTICHT. BINNEN EEN HALF UUR TOT PUIN DE ZUIVERINGSACTIE TEGEN HET CORSICAANSCH BANDITISME. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN DE RIJKSWEER. POLEN EN ROEMENIë. f De Brit ache troonrede In de troonrede, waarmee koning George gisteren liet Engelsche parlement geopend heeft, zei de Z. M. dat de betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden bij voortdu ring vriendschappelijk zijn. De regeering is voornemens, een politiek te volgen, bestaande in het bevorderen van vrede en goeden wil en in een voortdurende actieve belangstelling voor de werkzaamheden van den volkenbond. De Indische ronde-tafel-conferentie zet haar werkzaamheden voort en de conferentie met do vertegenwoordigers van Birma zal zeer binnenkort bijeenkomen. De koning verklaarde, dat het zijn vurigste wensch was, dat de besprekingen dezer beide conferenties rnet welslagen zullen worden be kroond. In overeenstemming met de belofte, aan de vertegenwoordigers der dominions in 1930 ge geven, zal er aan het parlement een voorstel worden voorgelegd om een wettelijken vorm te geven aan bepaalde verklaringen en reso luties der rijksconferenties rata 1926 en 1930 Deze maatregel is bestemd om de bevoegd heden van de parlementen der dominions dui delijk te doen uitkomen en een geest van vrije samenwerking aan te moedigen onder de leden van het Britsche gemeenebest van naties. De Britsche regeering heeft van de Cana- deesche een voorstei ontvangen, dat de econo mische conferentie, die in 1930 uitgesteld werd, zoo spoedig mogelijk te Ottawa zou wor den bijeengeroepen. Deze uitnoodiging is door de Britsche regeering gunstig ontvangen en zal overwogen worden in zeer welwillenden geest en met den vurigen wensch tot een of ander accocrd te komen met de regeeringen der dominions, dat wederzijds voordeelig is. Het volk heeft bij de algemeene verkiezingen maatregelen om bezuinigingen te verkrijgen en het nationale budget in evenwicht te brengen ondersteund; het zijn de eerste essen- tieele maatregelen voor de oplossing van de financieele en economische problemen, waar het land voor staat. De regeering heeft de natie verzocht om haar de macht te geven om de politiek te schrijft M. Lucien Romier in de „Petit Pari sian" o.a. het volgende: De verschillende lasten, schulden en ver plichtingen, die op het oogenblik het gezamen lijke passief van Duitsohland uitmaken, zijn niet slechts, wanneer men een duidelijk onder, zoek instelt, anders van oorsprong, doch ook va n soort en beteeken is. Het eerste, wat -de Duitsohers zelf dienen te verrichten is in overleg met hun crediteu ren te onderzoeken, welk deel der „bevroren" credieten geen uitzicht op redding heeft, welk deel van de zijde der crediteur-staten kan verlengd worden en welk deel door middel van particuliere leeningen op langen termijn geconsolideerd kon worden. Na dit onderzoek zullen de croditeur-staten duidelijk de voordeelen, gevaren en voorwaar den van hun eventueel aan te nemen houding leeren kennen. Men kan zich echter indenken, dat de sta ten die Duitschland uit den nood redden, met Frankrijk te beginnen, alleen dan zullen ingrij pen, wanneer zij vertrouwen kunnen hebben en wanneer de redding met een tastbare te genprestatie gepaard gaat. De huidige problemen zijn niet onoplosbaar, maar de belangen en ideeën zijn vol drift en verwarring. Er bestaan slechts twee mogelijkheden: of. wel het internationaal vertrouwen wordt lm den komenden winter hersteld en dan zal de vervaltermijn betrekkelijk gemakkelijk te over. komen zijn, of het wederzijdsche wantrouwen zal voortwoekeren, waardoor de lente ons on afwend haar nieuwe ineenstortingen zal bren gen. Naar verluidt, heeft president Hoover ba 1'aI,sbezoek in Washington het Initiatief niet definitief opgegeven. Hij heeft zich slechts hereid verklaard voor- oopio afzijdig te zullen blijven, teneinde aan Frankrijk de mogelijkheid te geven door directe onderhandelingen met Duitsohland tot een aceoord te komen. Mislukken deze onderhandelingen, dan zon de volgende stap van Washington uitgaan. De Amenkaansche regeering Is zich er vol- Onze Brusselse lie correspondent meldt ons- De bladen hder bevatten het volgend eonles' zins onduidelijk verhaal over mislukten aanslag, die lm Augustus U. tegen prinses Marie-José te Salzburg zou gepleegd zijn en waarover eerst tüans details bekend worden „De medewerker uit Weenen van de Stam pa" deelt mede, dat zekere Grueber, dië voor stelling te Salzburg bijgewoond te hebben vertrouwensman van de politieke uitgeweken Kroatem in Oostenrijk gespeeld had, bekend heeft, aan aanslag op touw te hebben gezet tegen prinses Marie-José, gemalin van den°Ita- liaanschen kroonprins. Grueber moest, in opdracht van zijn hoofden te Belgrado, deelnemen aan een aanslag, begin Augustus. De prinses moest ziich, na een tooneelvoor- naar Triest begeven, over Willach en Jesenick' Jesemiek. Maar, tegen de verwachting in, nam de prin ses niet den trein, waarin twee sprlngb assen waren verborgen. De twee wagens, waarin de ontploffing volgen, die opnieuw en algeheel het vertrou- I tornen van bewust, dat de omvang der deposi- wen in de financieele stabiliteit zal vestigen en om plannen uit te werken die een gunstige handelsbalans moeten verzekeren. De ministers hebben ook de natie gevraagd om hun de vrije hand te laten bij de bestudee ring van alle voorstellen die hulp zouden kun nen brengen hij de problemen. De regeering heeft 'hans een duidelijk en positief mandaat daartoe van het Engelsche volk ontvangen. Er zijn reeds vraagstukken bij de regeering in gedetailleerd onderzoek. De beslissingen daarover zullen genomen en toegepast worden binnen den kortst mogelijken tijd en te zijner tijd zullen de wetsontwerpen die noodig zijn bij het parlement, ingediend worden. Bij de opening van het nieuwe parlement was de koning vergezeld door de koningin. De beraadslagingen over die troonrede in het lagerhuis werden geopend door den afge vaardigde Geoffrey Lloyd, die uiting gaf aan den wensch der Engelsche fabrikanten tot fn- vcaring van beschermende rechten. Hij sprak de hoop uit. dat de bijeenroeping van een economische rijksconferentie, die in de troonrede aangeduid is, een nieuw tijdperk in de geschiedenis van het Engelsche rijk zal inleiden. Uit naam der oppositie sprak de leider van de arbeidersfractie Lansbury, die den tegen- woordigen toestand met dien na het einde van den wereldoorlog vergeleek. Destijds hebben de regeeringspartijen, die overwinnaars waren, den eisch gesteld, den keizer op te hangen en uit Duitschland alles te halen wat eT te halen was. Thans oogst Engeland de vruchten van de overwinning der partijen, die Lloyd George hebben gesteund, terwijl Lloyd George's eigen partij thans in alle windrichtingen uiteenga- vaagd is Vervolgens kwam Mac Donald aan het woord, die in de eerste plaats de noodzake lijkheid der gehouden verkiezingen betoogde. De vorming van een nationale regeering is ■wegens de houding der arbeiderspartij noodig geworden. Indien de politiek der arbeiders partij, die destijds onder zijn leiding stond, van 1918 tot 1920 gesteund ware, zouden noch Engeland, noch de overige wereld voor den toestand van heden staan. Wat de opheffing van den gouden standaard betreft, verklaarde Mac Donald, dat dit onge twijfeld zekere voordeelen heeft gebracht. Deze voordeelen komen echter alleen aan Engeland ten goede en men moet er rekening mede houden, dat andere landen, die handels betrekkingen met Engeland onderhonden, tot een tegenactie zullen overgaan. Het vraagstuk van het herstel van het evenwicht in de Engelsche handelsbalans is op dezen weg nog geenszins opgelost. Verder wees Mae Donald op het groote ge vaar, dat de wijziging van de valuta gebruikt zal worden voor speculatieve doeleinden. De regeering zal hierop een waakzaam oog hou den. In den industrieelen toestand worden teeke nen van verbetering merkbaar. De regeering houdt vast aan het bij de ver kiezingen uitgegeven parool en zal een plan tot verbetering van de handelsbalans indienen. In verhand hiermede zullen bijzondere voi machten aan het parlement worden gevraagd. Mac Donald hoopte, dat de tegenwooi^fige zitting van het lagerhuis slechts kort zal duren. Voorts sprak Mac Donald over den interna tionalen toestand en wees op de groote moei lijkheden, die er in financieel opzicht in Europa bestaan. De Engelsche regeering wenscht een pauze, om op adem te kunnen komen, opdat het land zich aan den nieuwen wereldtoestand zal kun nen aanpassen. Zoo waar ik hier sta. aldus Mac Donald, zeg Ik. dat, zoo lang de menschelijke wil aan de wereld onnatuurlijke economische voorwaar den oplegt, er nooit van succes sprake kan zijn. Het is onmogelijk, gelijktijdig hooge invoer rechten in te voeren en te bepalen, dat zekere hoeveelheden goud van de eene natie naar de andere moeten worden overgebracht. Een der gelijke wijze van economisch leven is krank zinnig. Zij moet noodzakelijk eindigen met verarming van de natie, die het goud moet betalen, doch zal ten slotte ook de natie tref fen, die het goud ontvangt. to s van Ametrikaansohe banken in Duitsch land het hoogst belangrijk maakt, eon finan cieele ineenstorting of politieke onlusten te vermijden. Want wanneer Dni-tsohiand aan ztfn lot wordt overgelaten, zullen deze gevolgen waarschijn lijk onafwendbaar zijn. De Duitsch-Nat. Rijksdagfractie De Duitsch nationale rijksdagfractie heeft in aanwezigheid van den partijvoorzitter dr. Hugenberg gisteren een bijeenkomst gehouden te Darmstadt, waar een uitvoerig program werd opgesteld betreffende de houding der fractie t.o.v. de brandende sociale en economi sche problemen. In dit program wordt onder zeer veel meer het volgende gezegd: Het is een sociale noodzakelijkheid zich af te keeren van de z.g. vervuilingspolitiek. Op heffing der tributen wordt geeischt. Werkloosheid is een gevolg van verkeerde economische politiek. De arbeider wil geen on dersteuning, maar geld, op den duur kan men niet doorgaan geld te geven, of te ontvangen in plaats van arbeid. De economische politiek moet worden veranderd. Derhalve eischen de Duitsch-nationaien met den arbeider een natio nale economie. De terreur van verkeerde vakvereenigings- politiek verhindert het ophouwen van ons eco nomisch leven. Wij bestrijden derhalve het in feite bestaande vakvereenigingsmonopolie, cd eischen vrijheid en recht ook voor den natio- nalen arbeider. Wanneer een meerderheid van arbeiders met ondernemers tot overeenstemming komt over de gemeenschappelijke belangen in het bedrij ven en het voortzetten daarvan, mag zij hierin niet gehinderd worden door instanties die niets met het bedrijf hebben uit te staan. Tezamen met den Duitschen arbeider strij den wij voor de sociale gedachte van den klas- sestrijd, en strijden voor de gedachte van natio nale solidariteit. Voor het legermuseum te Miinchen werden Zondag de in den wereldoorlog ge sneuvelden plechtig herdacht. Wallonië is safe. Maar Vlaanderen? Tijdens de voortzetting van het Calmette- prooes te Lübeck op gisteren wekrte eein uit lating onder de aanwezige ouders groote be roering. Er werden interrupties gehoord en de vertegenwoordiger der ouders, de advocaat dr. Wittert, sprong op van zijn zetel en vroeg het woord, dat hem echter door den voorzitter geweigerd werd Dr. Wittert wendde zich daarop tot de zaal, waarop de voorzitter opmerkte, dat hij alleen besliste over de orde en niemand anders. Toen de voorzitter er verder op wees, dat het in een rechtszaal geen gewoonte was. te interrumpeeren, ontstond er een geweldig tumult onder de ouders. Eén hunner riep door de zaal: „Wij hebben onze kinderen ge offerd. Zullen wij ons nu ook nog tot zwijgen laten dwingen De voorzitter zag geen kans de orde te her stellen en schorste de zitting. Na de hervatting der zitting legde de voor zitter een verklaring af. waarin hij zeide, dat het betreurenswaardige incident was veroor zaakt door dr. Darbowen, die zioh op onmoge lijke wijze had uitgelaten. Het was begrijpelijk, dat daardoor opwin ding onder de ouders was ontstaan, wat de rechtbank ziob volkomen kon indenken De voorzitter veraooht nogmaals met na druk aan alle aanwezigen, zioh te onthouden van elke uitlating, waardoor incidenten kon den worden verwekt. Dr. Darboven verzocht nog eenmaal het woord, om te verklaren, dat het geenszins zijn bedoeling geweest was de aanwezige ouders te ontstemmen. Hierna werd het verhoor der deskundigen voortgezet. Onze Antwerpsche correspondent schrijft De senaat heeft het wetsontwerp op het mid delbaar onderwijs aangenomen, hetwelk be oogt voldoening te schenken aan de Vlaamsche eischen inzake het Middelbaar Onderwijs. De goedkeuring van het ontwerp was nagenoeg algemeen, slechts één socialist stemde tegen terwijl 'n paar liberalen plus de Vlaamsche na tionalisten zich onthielden. Het was dus zoo goed als een nationale stemming en de ovatie na de aanneming aan pater Rutten, den rap porteur en voedstervader van het ontwerp, ge bracht, laaide zelfs buiten de partijbanken der rechterzijde op. Men zou uit deze feiten kunnen concludee- ren, dat het hooge wetgevende lichaam, het welk te-gen de parlementaire gewoonte in, het eerst deze aangelegenheid in behandeling nam, afdoend werk had verricht, dat de Vlamingen nu eindelijk eens zou bevredigen. Maar zulk een conclusie is verkeerd. Zeker, het wetsontwerp, zooals het daar ligt, vormt een flinken stap naar de definitieve op lossing van 't vraagstuk, maar, en nu komen do „maren", het bevredigt geenszins 't gros der strijdende Vlamingen. Bereikt werd dat ook voor het middelbaar onderwijs het princiep werd vastgelegd van streektaal voertaal, maar voor Vlaanderen wordt de toepassing van dit beginsel weer een pedagogische hutsepot en een hoon aan de gelijkheid in rechte en in feite tusschen Walen en Vlamingen. Immers, in Wallonië zal elk onderwijs in het Fransch gegeven worden; de mogelijkheid om het Ne-derlandsch als tweede taal aan te lee ren is practisch uitgeschakeld. De Walen zul len liever Duitsch of Rngolsch kiezen. Vlamin gen moeten er niet aan denken bijzondere klassen te bekomen. Wallonië is dus safe Maar Vlaanderen 1 Volgens artikel II van het wetsontwerp zal men vier uur per week les geven in de tweede, d. i. de Fransche taal. Doch luidens de tweede alinea in hetzelfde artikel zullen gezinshoofden met te zamen tien kinderen kunnen eischen dat 1/3 der lesuren in het Fransch gegeven wordt, de rest, d. i in het Vlaamsch. En bovendien, krachtens alinea 3 kan de minister, vooral met het oog op de concurrentie der vrije (Katholieke) mid delbare scholen, nog bijzondere maatregelen voor Fransch onderwijs in Vlaanderen treffen Voor Brussel en de gemeenten op de taal grens zullen de bepalingen in de practijk blij ken schadelijk te zijn voor de Vlamingen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de heele Vlaamsche pers het product der senato ren afkeurt. Zij wijst er op. dat zelfs de rap porteur van het ontwerp, Pater Rutten, het wetsvoorstel een proefneming heeft genoemd en dat de Vlamingen van geen proefnemingen meer willen weten. Men behoeft niet de ex tremistisch Vlaamsche pers te lezen om deze uitspraak te vernemen. Neen, zelfs de zeer ge matigde Gazet van Antwerpen vraagt definitief en bevredigend werk. Het wetsontwerp heeft dus een slechte Vlaamsche pers en het lijdt geen twijfel, of de kamer zal pogingen doen om de feilen van deze oplossing weg te nemen. Indien het althans mogelijk is. Vermeylen heeft in den senaat verklaard Wij hebben het mogelijke bereikt. Zullen de kamerleden knapper zijn en meer kunnen verwezenlijken 't Is te hopen, opdat Vlaande ren weer niet met een halve oplossing getergd worde. Eén groote moeilijkheid schijnt er vooral in den weg te staan voor een radicaler regeling, n.l. de vrees voor concurrentie van de Katholieke inrichtingen. Volgens betrouwbare inlichtingen blijft de geestelijke overheid hij het standpunt, dat" er op de vrije Katholieke middelbare scholen In Vlaanderen, verschillende vakken, zooals het Latijn, in het Fransch moeten onderwezen worden. De staat wil in- de toegediende dosis Fransch niet ten achter blijven uit angst, dat zijn klanten naar het vrije onderwijs zullen overloopen en dat zou een der redenen zijn voor de gebrekkige oplossing, welke de senaat uijj dezen toestand heeft weten te scheppen. Het herstel-probleem De Fin News gelooft dat de Du.itsch-Fran.sche cmdierhanxieMngen die op 't oogenblik worden ge voerd, met een compromis zullen eindigen in dier voege, dat Duitschland zal toestemmen in d-e benoeming van een commissie overeen komstig het Youngplan, om een onderzoek in te stellen naar het betalingsvermogen van Duitsohland, zonder zich echter te verplichten de betaling der onvoorwaardelijke annuïteiten te hervatten. Mochten de tegenwoordige onderhandelin gen mislukken, dan zal de eerstvolgende stap van de Vereenigde Staten uitgaan. Betreffende de onderhandelingen inzake de regeling der schulden en herstelbetalingen LüBECK, 10 November. (W.B.) In de na middag-zitting ter behandeling van het tuber- culose-proces trok de advocaat dr. Frey op verrassing-wekkende wijze zijn voorstel tot verhoor van prof. Calmette door een commis sie in, met de motiveering, dat hier slechts beslist moest worden over de schuld of niet- schuld der beklaagden. Hij geloofde niet, dat ridderlijkheid of in ternationale solidariteit een rol speelden, wan neer hij zeide, dat het Calmette-mid del en daarmede prof. Calmette zelf voor dit proces geen beteekenls hadden. Na deze verklaring, zag zich ook de advo caat dr. Wittern, genoodzaakt, te zeggen, dat het hier om niets anders ging als de schuld of niet-schuld der beklaagden. De behandeling werd tot Woensdag ver daagd. Afwijzing arbitrale uitspraak. BERLT1N, 10 November. (W.B) De bond van Ber'ljnsche metaalindustrieelen zal de scheidsrechterlijke uitspraak, welke de loon- overeenk'nnst voor de Berlijnsche metaal-in dustrie tot midden December verlengt, af wijzen. Daar de bo-nd van Duitsche metaalbewer kers de hnidendverklaring zal voorstellen, zul lende onderhandelingen in dit loongescbil waarsehiji.'ijk begin volgende week plaats vin den. Een hevige aanval op de troepen van Heilongkiang TOKIO, 10 November. (R.O.). Gisterenavond is het antwoord van Japan op het Ameri- kaansdhe memorandum verzonden. De minister van buitenlandsche zaken zou echter, gezien de omstandigheden, in tegen stelling m-et hetgeen wij reeds meldden, be sloten hebben, nie-t aan Amerika te verzoeken, de correspondentie tusschen beide regee-ringen te publieeerem. Japan zal zich eT evenwel niet tegen ver zetten, indien Stimson het verlangen hiertoe uitspreekt. De strijd in Mandsjoerije. HARBIN, 10 November. (R.O.). De Japan- sohe troepen zijn zeven mijlen ten Zuiden van de brug o-ver de Nonni-rivier teruggetrokken. Evenwel zou een nieuwe voorwaartschê beweging in voorbereiding zün, we-lke gericht is tegen Tsitsi'har. TOKIO. 10 November (R.O.) Volgens offi cieels telegrammen, ontvangen bij het ministe rie van ->orlog, schijnt generaal Tsjang Hsoe Liang zich gereed te maken de Zuid-Mand- sjoerijsche spoorweg-zóne aan te vallen. Tijdens de laatste dagen vonden talrijke bot singen plaats tusschen Japansche troepen en sterke bandietenbenden op verschillende pun ten langs den spoorweg. Aan beide zijden werden aanmerkelijke ver liezen geleden. Gefingeerd „oorlogsnieuws" Naar aanleiding van de berichten in de Duitsche pers, die den indruk wekken, alsof de Japansche troepen in de Chineezen-stad van Tientsin een groote slachting hebben aange richt, heeft het Duitsche rijksministerie van buitenlandsche zaken eenige officieele tele grammen ontvangen, waarin wordt gewezen op de oorlogspropaganda, die in de be richtgeving zoowel van Japansche als van Chineesche zijde, wordt betracht. Volgens deze telegrammen zouden er in de laatste dagen in Mandsjoerije geen militaire operaties van eenige beteekenis hebben plaats gehad. De Oliineezen in het Noord-Westen«van Mandsjoe-rije zouden slechts over weinig strijd krachten beschikken, evenals de Japanners Oorlogs-communiqué, De legatie der Chineesche republiek 's Gravenhage deelt het volgende mede: Men meldt officieel uit Charbin: Op - November hebben Japansche strijd- machten, ten getale van ongeveer duizend sol. daten, tezamen opereerend met Mongoolsche bandieten en met troepen van den rebellen, generaal Tchang Hai-Peng, in totaal 40Ö0 man een hevigen aanval ondernomen op de geregel de troepen van Heilongkiang. Deze actie werd ondersteund door een es- kadrllje Japansche vliegtuigen, tellende een tiental toestellen, die verscheidene bommen hebben geworpen. De regelmatige Chineesche troepen hebben zich verdedigd en zij hebben hardnekkig weer- stand geboden; hun verliezen worden op 600 '00 man geschat; die van de aanvallers op een zelfde aantal plus een vliegtuig. De Japanners, door dezen krachtigen weer stand verrast, zijn verplicht geworden tot een terugtrekken en tot herneming van hun oude stellingen. Zij beweren, dat zij, toen zij bruggen wil den herstellen, door Chineesche troepen wer den aangevallen en werpen aldus valschelijk o-p deze laatste de rol van aanvalspartij. moest geschieden, werden door het Zuid-Sla vische spoorwegpersoneel op een raageerspo-r gebracht, waar, op 2 Augustus, op het middag uur, de springbussen ontploften en de wagens vernielden: niemand had het aangedurfd om d-it gevaarlijke tuig to verwijderen. Daar, omstreeks dien tijd, verscheidene spoorwegaansla-gen plaats hadden in Kroatië en te Belgrado zelf, bracht de Zuid-Slavische politie dien aanslag in verband met een ande ren, begaan op Oostenrijksch gebied, om de uitgeweken Kroaten aansprakelijk te stellen voor al die misdaden. De „Stampa" voegt er aan toe, dat de prin ses den trein van Salzburg naar Triest over Willach, had moeten nemen in den nacht van 1 op 2 Augustus, maar dat zij, op het laatste oogenblik, haar reisplan wijzigde en op 3 Augustus per auto vertrok. Men heeft vastgesteld dat op die dagen Grueber te Velden vertoefde, in Worthersee en dat hij gereisd had op de lijn Willach-Salzburg. Vreemd is nog de volgende bijzonderheid: bevel was gegeven door het Oosten-rijksche ge recht om de personen aan te houden, verdacht springstoffen te hebben gelegd in spoorwa gens. Toen werd een politiek uitgeweken kro- aat, Stanco Krantlovitsj, aangehouden, alhoe wel alle aanwijzingen, door de politie bekomen, deden - vermoeden,- dat Grueber den aanslag voorbereid had". Tot zoover één der Maden. Wij moeten hier aan toevoegen, dat men hier zeer sceptisch is ten opzichte van de werkelijkheid van dit ver haal. BERLIJN, 10 November. (W.B.) Het „Ben iner Tageblatt" wijst er in een uitvoerig ar- 1098 dat de door het Pbosgeen-ongeluk in 1928 bekend geworden Hamburgsche fabrikant tQ° een keek „Darstellungsvorscbrif- n fur Lk tra-Gif te' samengesteld heeft en uitgeeft, dat nauwkeurige voorschriften bevat voor de vervaardiging van gift,rassen als phosgeeu, lewisite en yperiet en wel in een vorm wei se het ook aau nlet-chemici mogelijk maakt, da recepten te begrijpen en klaar te maken. Bovendien moet de senrijver, aldus het „Berliner Tageblatt", tevens aanbieden de benoodigde apparaten en grondstoffen, voor de experimenten volgens het receptenboek ver- eisch-t, te leveren. Het blad noemt het volkomen onduldbaar, dat in een tijd, waarin de verantwoordelijke autoriteiten terecht op de meest krachtige wpze tegen elk wapenbezit optreden, een der gelijk boek i-n den handel gebracht, wordt en door iedereen gekocht kan worden. Verder wijst het blad op de groote gevaren, welke zullen ontstaan als iemand het inder daad in zijn hoofd zou krijgen, in zijn partl- cu iere woning temidden van een dicht be woond blok huizen, een gas te gaan samen- ste en, waarvan onder sommige omstandighe den reeds het vierde deel van een milligram in een kubieken meter lucht de vreeaelykste uitwerkingen kan hebben, wat vooral het geval by gassen van de blauwe kruisgroep. is te MADRID, 10 November (V.D.) Tengevolge van het arbeidsconflict der havenarbeiders te Almeria hebben ook de andere arbeiders al- daar zich met de havenarbeiders solidair ver klaard en is zoowel te Almeria, als te Burgos een algemeens staking uitgebroken. Alle werkzaamheden liggen stil en ook win- kels. café's en restaurants zijn gesloten. BERLIJN, 9 November. (H.N.) De vredes- bond der Duitsche Katholieken hield van avond een groote openbare betoogin-g, waarop dr. Kunz, privaat-doceint te Weenen, over het onderwerp: „volkenbond en ontwapening" sprak. Het congres wordt morgen gesloten. Vele dooden. FRANKFORT a.d. MAIN, 9 November. (H.N.) In een steengroeve te Hauenstein in de Palts heeft vandaag een ernstige ontplof fing plaats gehad, waardoor verscheidene ar beiders bedolven werden. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch er zijn verscheidene dooden en gewonden te betreuren. Toen de ontabeklng weigerde, was een groot aantal nieuwsgierigen naderbij ge komen, met 't gevolg, dat toén de lading ein delijk ontplofte, ongeveer 15 person-en bedol ven werden. Naar verluidt zyn reeds 6 lijken geborgen, terwijl twee personen zwaar gewond naar het ei-ekenhui-s van Pirmasens werden overgebracht Men verwacht stellig dat er onder de rots blokkeu nog zes ljjkeu bedolven zullen liggen. Onze Brusselsche correspondent meldt ons De restauratiewerkzaamheden aan de crypte der aartsbisschoppen van Mechelen, die zich onder de treden van het hoofdaltaar van de Metropolitane kerk van St. Rombouts bevindt, zijn ten einde. Alle oude doodkisten zijn door nieuwe ver vangen geworden en men heeft ze elk voorzien van een plaat, waarop vermeld staat de naam van eiken aartsbisschop, de sterfdatum en de duur van zijn aartsbisschoppelijk ambt. Deze crypte bevat thans nog de stoffelijke overblijfselen van twaalf der 1 es tien aartsbis schoppen van Mechelen. Met het doel, om op de overlijdensdatums der aartsbisschoppen Requiem-missen op te dragen is er in het midden van de crypte een altaar gebouwd. De toegang tot het gewelf is echter te nauw gebleven om het publiek toegang tot deze plech tigheden te verschaffen. De crypte is voorzien van een massief kope ren deur, die 2 M. hoog en 1 M. breed is en die, behalve het wapen van het kapittel, de inscriptie draagt „Sepulcrum Archiepiscopo- rum Mecbliniensium". Zooals men weet, is eenlgen tijd geleden het stoffelijk overschot van Z.E. kardinaal Mer- cier, dat zich eveneens in de crypte bevond, in een monumentaal graf in een zijkapel van de St. Romboutskerk overgebracht. Gedenkteeken der gesneuvelden besmeurd „IK VLOEK DEN OORLOG" Onze Antwerpsche correspondent schrijft: Het is een jaarlijksche gewoonte geworden, dat uit alle provincies van België door oud- strijders een fakkel wordt gedragen naar Brus sel, naar het graf van den onbekenden soldaat. De fakkels worden door de eene gemeente naar de andere gebracht zóó dat het licht op 11 November, dag van den wapenstilstand tè Brussel aankomt. Toen de fakkel van de provincie Antwerpen gisteren in de gemeente Berchem (Antwerpen) aankwam en voor het monument der gesneu velden een korte plechtigheid plaats vond, be gon een groep personen waarschijnlijk Vlaamsche extremisten een tegenbetooging. Een hunner wilde de vlag aan den vaandrig ontnemen, hetgeen hem echter slecht bekwam. Op verschillende plaatsen werd men hand gemeen, de politie kwam krachtdadig tusschen- beide en arresteerde een viertal tegenbetoo- gers o.w. twee juffrouwen. Met groote vertra ging kon de fakkelstoet zijn weg voortzetten. Den nacht te voren hadden onbekenden het gedenkteeken der gesneuvelden te Berchem ge heel met kalk overgoten. Te E-degem, een plaats in het Antwerpsche, was het monument met teer bevuild en het opschrift „Ik vloek den oorlog" aangebracht. Patiënten door Zusters gered. BRAND IN EEN SPINNERIJ LONDEN 10 November (V.D.) Gisteren brak brand uit in een groote spinnerij te Springhead te Oldham. Het vuur ontstond terwijl 240 arbeiders in de fabriek aan het werk waren. Ondanks de snelheid waarmede de vlammen om zich heen grepen wisten alle arbeiders zich in veiligheid te brengen en liepen slechts lichte verwondin gen op. Het vuur woedde met zoo'n groote hevigheid, dat binnen een half uur de reusachtige fabriek, waar met 60.000 spindels gewerkt wordt, ge heel afbrandde. STORM BOVEN HET KANAAL. Tot 100 K.M. windsnelheid. LONDEN, 10 November (V.D.) In het Ka naal woedt sedert gisteravond weer een hevige storm. Vooral aan de Engelsche kust was de zee buitengewoon ruw en een hevige golfslag was oorzaak, dat het water hoog over de haven werken zoowei te Dover als te Folkestone sloeg. Op de Scilly-eilanden werd een stormsnel- hei-d van 100 K.M. uer uur geregistreerd. Een aantal daken van hulzen werd op deze eilanden letterlijk honderden meters ver weg geslingerd. LONDEN, 10 November. (R.O.) De hevige storm in het Kanaal woedt voort. Groote stort zeeën en hevige regenbuien hebben in talrijke kustplaatsen ernstige schade aangericht. Verscheidene schepen hebben noodsignalen uitgezonden. ONTZAGLIJKE TRAGEDIE VOORKOMEN Maandagmorgen is door nog onbekende oor zaak brand uitgebroken in het krankzinnigen gesticht voor vrouwen te DItchling (Sussex), Door het kalm en moedig optreden van dé Zusters van St. Augustinus echter kon een ont zaglijke tragedie worden voorkomen. De dertig zusters snelden n,l. onmiddellijk, toen de brand ontdekt was naar haar posten,' terwijl de moeder-overste de brandweer waar schuwde. Even kalm alsof het een brandoefening betrof, werden de patiënten, 73 in getal, naar den hal geleld, terwijl diegenen, die bedlegerig wa ren, gedragen werden. Andere zusters tasten onmiddellijk het vuur aan met chemische brandbluschapparaten e.d. hetgeen zoo'n goed resultaat had, dat zij het vuur wisten te beperken tot de muziekzaal. Inmiddels was de brandweer gearriveerd, die echter nog 6 volle uren noodig had om het vuur geheel te bedwingen. Vaandrig gearresteerd Te Dresden is een vaandrig van de rijks- weer gearresteerd, die verbindingen onder hield met een communistisch echtpaar uit Plauen en een derden communist. Ook deze drie personen zijn gearresteerd. Bij het verhoor bekende de vrouw, dat de jeugdige vaa idrig een communistisch vertrou wensman was. die de opdracht had, in de rijksweer communistische propaganda te ma ken Alle vier gearresteerden zullen terecht staan wegens hoogverraad. Langzame vordering. PARIJS, 10 Noveimber (V.D.) Uit Corsica wordt gemeld, dat de groot-opge-zette zuive ringsactie der Fransche gendarmerie tegen de bandieten op Corsica, tengevolge van de on. gunstige weersomstandigheden, slechts zeer langzaam vordert. Na een inspanne-nden marsoh ko<n het plaatsje Palneca gistermorgen worden bezet. Zeventien personen werden gearresteerd. On. der'hen bevindt zich ook de biirgomeegter van het dorp. Het dorp was verdeeld In twee partijen, n.l. aanhangers en leden van de familie Samtoni en Bartoli, tusschen welke beide families een zeer 011de veete bestaat, die slechts door bloed wraak kan worden gewroken. De vijandelijkheden tusschen de beide par- tijen duurden tot het laatste oogenblik. voor dat het dorp door de gendarmerie werd bezet. Pilsoedski in oorlogstijd opperbevel hebber van beide legers Het bericht in de Parijsche editie der „Chi cago Tribune", volgens hetwelk gedurende het laatsto verblijf van Pilsoedski in Roemenië een militair verbond onderteekend zou zijn, heeft in politieke kringen te Warschau veel opzien gebaard. De voorbereidingen daartoe zouden zijn ge troffen tijdens het bezoek van prins Nlcalau3 van Roemenië aan Warschau. Volgens het verdrag zouden het Poolsche en Roemeenscho leger (te zamen 700.000 man) in geval van oorlog een aaneengesloten leger onder opperbevel van Pilsoedski vormen. Pilsoedski zou binnenkort benoemd worden tot maarschalk van het Roemeenscho leger. In de Poolsche regeeringspers wordt de on- derteekening van een nieuw militair verbond tegengesproken, maar er wordt niet bij ge zegd of het hier misschien de aanvulling van vroegere overeenkomsten betreft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10