HET RAPPORT DER AMSTELBANK SPORT EN SPEL DE EENZAME LUITENANT KON. HOLL. LLOYD. 1 mÊÈËÊÊÊmËËÊÊÊÊÊm WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 VERRICHT EEN OPTICIEN GENEES KUNDIGE HANDELINGEN? - HM «1111 mmm VERLOOP DER LIQUIDATIE. NA DE TARWE DE INLANDSCHE GERST. VEREENIGDE TRANSATLANTISCHE HYPOTHEEKBANKEN. DE UNION-KWESTIE. MARKTBERICHTEN. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG, 12 November. it i /1875 M., 160 K. H.8.009.15 KRO., 10 M NCRV (1)00 KRO., 2.00 NCRV.: 8.00-9.15 en ïnorSoiö gramofoonplaten10.15 zieken- d?enst 10 45-1130 gramofoonplaten; 11.30 godsd. l 12 152 00 KRO.-orkest2.00 hand werker^ 3.00-3.45 vrouwenhalfuutje4.00 zietcenuurtje5.00 cursus handenarbeid voor de léued 5 45-6.45 piano-duetten, mej. T. Stelle- maker en H. Brugman; 6.45 knipcursus; 7.00 vracenbalfuurtje; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 uitzending uit de Ev. Luth. Kerk te Deventer. Hierna Vaz Dias en tot 11.30 gramofoonplaten. Hilversum (298 M., 1004 K. H.) Uitsl. AVRO.-uitzending8.0010.00 en 10.15 gramo foonplaten; 10.30—11.00 Lien Fleger-Bloeme (piano), A de Bruni (zang). Begeleiding: Egbert Veen; 11.00—11.30 modepraatje; 11.30—1.30 Win kels trio (viool, piano, cello)1.302.00 gramo foonplaten; 2.30 viool-recital door Henry Tibbe. Begeleiding: F. Loopuit-Roeper. 3.00 knipcursus; 3 45 gramofoonplaten; 4.00 ziekenuur; 5.006.00 aansl Carlton-Hote) Amsterdam; 6.00 gramo foonplaten; 6.30 sportpraatje7.00 Omroeporkest; 7.30 Engelsche les; 8.00 Omroeporkest. O.o. Ouver ture Martha, Flotow 9.30 zangrecital door Smir noff; 10.00 Vaz Dias; 10.1511.00 Kovacs Lajos en zijn orkest; 11.0012.00 gramofoonplaten. Daventry (1554 M., 193 K. H.) 11.05 lezing; 12.20 orgelconcert; 1.20 gramofoonplaten; 7.35 Bir mingham orkest; 2.25 voor do scholen; 2.50 lezing; 4.10 voor scholen; 4.20 Jack Payne's BBC-dans orkest; 4.50 licht orkestconcert; 5.35 kinderuur 6.20 berichten; 6.50 moderne piano-muziek7.10 Duitsche lezing; 7.50 lezing; 8.20 opera-concert. BBC-orkest en solisten. O.a. Aïda, Verdi en Figaro, Mozart; 9.20 berichten; 9.40 lezing; 10.10 Sopraan en piano; 11.0512.20 dansmuziek. Parijs (Radio Paris 1725 M„ 174 K. H.) 8.05 12.50 en 6.50 gramofoonplaten; 8.20 vrooüjk half uurtje; 9.05 scènes uit „Tartu'ffe", Molière; 10.20 concert a-moll, Schuman /piano) (Alfred Corto) en orkest. Langenberg (473 M., 634 K. H.) 6.257.20 9.35 en 12.10 gramofoonplaten; 12.25—1.50 werk- loozenorkest; 4.205.20 orkest; 8.20 orkest ei. solisten-concert (viool, cello) O.a. cello-concert van E. d'Albert. Kalundborg (1153 M., 260 K. H.) 1.20 strykconcert2.504.20 orkest; 7.209.20 opera-avond. Troubadour, Verdi; 9.4011.50 dans muziek. Brussel (508 M. 590 K. H.) 5.20 orkest; 6.50 gramofoonplaten. 8.20 concert. 1ste Suite „L'Arle sienne", Bizet; 9'.20 vervolg concert. (338.2 M, 887 K. H.) 5.20 orkest; 6.50 foonplaten; 8.20 orkest; 9.20 vervolg o.a. Dichter und Bauer, Suppê- Rome (441 M., 68 0K. H.) 8.20 symphonie. concert. O.a- concert a-moll (2 violen, piano) Vivaldi. Zees en (1635 M., 183.5 K. H.) 7.20 zie Ka lundborg; 9 20 berichten en hierna tot 11.50 dans- muziek door Barnabas von Ceczy en zijn orkest. gramo ouvert Cassatie beroep door den Hoogen Raad verworpen. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van den Amsterdamscheo opticien P. B., die met vernietiging van een vonnis van den Amsterdam schon Kantonrechter door de Rechtbank aldaar ie ontslagen van rechtsver volgimg vap het hem ten laste gelegde onbe voegd uitoefenen der geneeskunde. Tegen del zen opticien was proces-verbaal opgemaakt ter zake van het feit. dat hij van een meisje de oogen onderzocht heeft, waarna hij haar een bril voorschreef. De Officier van Justitie teekende tegen het Tonnis cassatie aan. De Hooge Raad heeft nu o.m. overwogen dal onder geneeskundigen raad of bijstand moet worden verstaan raad of bijstand, die de Werkelijke of voorgewende strekking heeft om genezing van een ziekte of kwaal te be vorderen; dat nu in het midden gelaten of «m onderzoek ais door gerequireerde inge steld uitsluitend het werk van een medicus en niet van een opticien is en voorts, of elke af wijking van het gezichtsvermogen een ziekte of kwaal en dienvolgens het door onderzoek der oogen constateeren daarvan steeds het trekken van een geneeskundige conclusie en bet aanraden van een bril tot het verhelpen Van het geconstateerde gebrek immer, genees kundige raad mag heeten ten opzichte van ge- requlreerde, slechts dan van uitoefening der S^heeskinnst sprake zou kunnen zijn, als vast stond, dat hij op grond van zijn onderzoek bh bet meisje een afwijking tan het gezichtsver mogen heeft vastgesteld en haar een bril beeft aangeraden met de wei kelijk of voorge wende strekking genezing van zoodanige af wijking te bevorderen, welk een en ander niet kan worden afgeleid uit het enkele feit, dat bij na een onderzoek van haar oogen, een bril aan hot meisje heeft aangeraden en te haren behoeve vorkooht. Op dezen grond beeft de I-Iooge Raad het cassatieberoep van den Officier van Justitie te Amsterdam verworpen. De kwestie der kasvoorschotten. De commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen zijn gesteld de door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aan de Kamer overgelegde stukken inzake het verstrekken van kasvoorsohotten aan den Koninklijken Hoilandschen Lloyd, heeft een verslag uitge bracht, waaraan het volgende is ontleend. Zonder afsohr?vingen op de vloot sedert 1927 bedroeg volgens de voorloopige balans per 31 December 1930 het verlies niet minder dan 8.409.407. „Dit verlies", zegt het rap port, „is ontstaan na de reorganisatie van 1924, die niet voldoende ver is doorgevoerd". De conclusie betreffende de naaste toekomst van den R. h. L. is weergegeven in het volgende: Of na 1932 de K. H. L. in staat zal zijn, zonder steun zijn bedrijf vol te houden, hangt af van den toestand die dan het scheepvaart bedrijf zal behoevschen. Houdt de malaise van tbans aan, dan zal ook de K. H. L. er de gevolgen van ondervinden en niet op eigen kracht kunnen zeilen Indien evenwel weeT normale toestanden aanbreken, bijv. ge-lük aan de periode 19251928, dan zou, mits de ge dragslijn der tegenwoordige directie wordt gevolgd, onder het voortbestaan der overeen komst met de Duitsche ondernemingen, was den Lloyd een bescheiden loonend bedrijf ver zekerd te achten, indien nog enkele daartoe noodige voorwaarden worden vervuld. Deze ziin: a. dat een financieele reorganisatie tot stand komt die de lasten van den Lloyd in overeenstemming brengt met zijn werkelijke positie en draagkracht; b. dat over eenige jaren, in elk geval voor 1940, enkele nieuwe schepen, ter vervanging van bestaande, worden gebouwd. Een financieele reorganisatie noodzakelijk. Op grond van een en ander stelt de com missie aan de Kamer voor,, als haar oordeel hit te spreken dat de overeenkomst met de N V. Kon. Holl'. Lloyd. aangegaan d.d. 21 Aug. 1930, behoort te worden opgezegd voor of op 30 November a.s.; dat het verleenen van kas- voorschotten aan deze N. V. over 1932 slechts kan plaats hebben met behoud van de overige bepalingen der loopende overeenkomst, en de voorwaarde, dat uiterlijk 31 Maart 1932 een voor de Regeering aanneemlijke financieele reorganisatie zal zijn tot stand gekomen, waarbij uit den aard der zaak tevens een rege ling moet worden getroffen voor de reeds ver leende en eventueel nog te verleenen voor schotten door het Rijk (voor wat de laatste betreft, zal de vraag overwogen bebooren te worden of en in welke mate zij preferent zul len zijn), alsmede een overeenkomst verkregen is met de Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn, althans gebleken is, dat de N. V. Kon. Holl. Lloyd harerzijds het redelijke heeft gedaan om de totstandkoming dezer overeenkomst te bevorderen; en dat in afwachting van de ver vulling dezer voorwaarden slechts een kas voorschot voor 1932 zal kunnen worden ver leend van een vierde gedeelte van de som voor 1932 bepaald in de thans van kracht zijnde overeenkomst. k j V-. -.>}■•<" s DE NIEUWE BRUG TE MAASTRICHT. Langzaam maar beslist nadert het Maastricht zijn voltooiing. Een kijkje onder de nieuwe overbrugging, waar het grootsche bouwwerk over de Maas bij opruimingswerk reeds begonnen is. Verplichtend stellen voor de bier bereiding verzocht. Door het Eerste Kamerlid den heer Van der Lande zijn aan den Minister van Staat, Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de volgende schriftelijke vragen gesteld; Is het den Minister bekend, dat de inland sche gerst geschikt is om in de bierbrouwerijen te worden verwerkt? Bestaat er geen aanleiding voor de Regeering om, in verband met den noodtoestand van den landbouw, het gebruik van Nederlandsche gerst voor de bierbrouwerijen in ons land verplich tend te stellen? Zoo ja, is de Minister dan bereid ten spoe digste de daartoe strekkende voorstellen te doen? HET INCASSEEREN VAN KLEINE VORDERINGEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Arnhem en Omstreken heeft zich met een uitvoerig betoog en toelichtende brochures M alle leden van de Tweede Kamer gewend ten- einde, de door zoovelen thans meer dan' ooit gewenschte voorziening, lnzake het incassee- toteZn 1 enngen ^telijk eregeld Indien crediteuren niet medewerken, is faillissement onvermijdelijk. Een moeilijke taak voor bewind voerders. Aan het driemaandeïyltsch verslag van be windvoerders der Amstelbank aan de Arrondis- sements-Rechtbank te Amsterdam d.d. 10 Nov. 1931 ontleenen wy o. a. het volgende Het ligt wel voor de hand, dat de toestand van den boedel in de afgeloopen 3 maanden in menig opzicht den ongunstigen invloed heeft ondervonden van de ernstige gebeurtenissen op economisch, financieel en monetair gebied. I n het algemeen z(jn wij geneigd, een redelyk uitstel van betaling in overweging te nemen, wanneer credietnemers bona fide zijn, en althans een gedeelte in contanten op tafel willen leggen. Op den datum, waarop het Engelsche Pond werd losgelaten, t. w. 21 September, bezat de boedel niet meer dan 3000 in rekening-courant echter overtroffen op 30 Juni 1.1. de boekvorde- ringen in sterling de schulden met byna 2 mil- lioen, zoodat uit dezen hoofde een verlies onver- mydelyk schijnt, waarvan de grootte voorshands niet valt te bepalen. Onder den invloed van de verschillende moei lijkheden, zoo op economisch als op juridisch gebied, waaraan de boedel is blootgesteld, kan niet worden gehoopt, dat de liquidatie zelfs in het tot dusver bereikte tempo ten einde zal kunnen worden gebracht. Gedurende de laatste weken zyn al heel weinig belangrijke bedragen binnengekomen. Het percentage van uit- keering nog onbekend. Wy blyven ons met de hoop vleien, dat de meerderheid onzer debiteuren vroeg of laat ziin verplichtingen zal willen en kunnen nakomen, maar wjj mogen ons niet ontveinzen, dat dé tegenwoordige economische en financieele ver houdingen in hooge mate belemmerend werken en dat vooral waar het de groote vorderingen op indusrieele of landelyke ondernemingen be treft, eerst nieuw crediet zal moeten worden gevonden. Hoeveel tyd met de volledige afwikke ling gemoeid zal zyn, valt derhalve met geen mogelykheil te zeggen, maar wy moeten aan nemen, dat het een zeer geruime tyd zal zyn, vooral ook omdat er onder de debiteuren, nevens vele fatsoenlijke, tal van lieden voorkomen, die alleen langs gerochtelyken weg tot nakoming hunner verplchtingen zullen kunnen worden ge dwongen. Evenmin valt nog iets te zeggen omtrent het percentage van uitkeering, dat concurrente cre diteuren zouden mogen verwachten, al ware het alleen reeds daarom, omdat het totaal bedrag der concurrente vorderingen eerst dan zal vast staan, nadat langs den weg van arbitrage za.1 zyn uigemaakt, of en in hoever de buitenlandsche accepthuizen bepaalde byzondere voorrechten zullen kunnen doen gelden. Een en ander leidt tot de gevolgtrekking, dat par ticuliere schuldelschers van de Amstelbank een grootere mate van geduld zullen moeten oefenen en dat de afwikkeling zoo mogelyk aan de by den boedel betrokken bankinstellingen en groote geïnteresseerden zoude dienen te worden over gelaten, die rustig het resultaat van een lang jarige afwikkeling kunnen afwachten. Zulks is alleen door een minnelijke schikking te berei ken. Een minnelijke regeling. Wat deze mogelyk'heid van een minnelyke regeling met crediteuren betreft, kunnen be windvoerders mededeelen dat van de zyde der Amstelbank thans getracht wordt met hare schuldeischers tot overeenstemming te komen Faillissement dient komen te worden. voor- De onderhandelingen te dezen aanzien zyn reeds zoover gevorderd, dat het Bankhaus S. M, von Rothschild te Weenen zich bereid verklaard heeft tot overname en voldoening van alle vor deringen beneden 1000 en tot het verleenen van do hierbovenbedoelde „Ausfallgarantie" aan crediteuren met vorderingen tot 5000, terwyl van een zeer groot gedeelte van de hierboven bedoelde groep van groote crediteuren reeds principieele bereidverklaring tot medewerking is verkregen. Indien aldus faillissement zou kun nen worden voorkomen, zoude zulks, ook naar de meening van bewindvoerders, zeer zeker in het belang van alle crediteuren zyn. De eventueele aansprake lijkheid. Wat betreft de vraag omtrent de eventueele aansprakelykheid van een of meer bestuurders en van commissarissen zyr Bewindvoerders van meening, dat volgens het nieuwe vennootschaps recht door hen tydens de surséance geen schade vergoeding gevorderd zou kunnen worden. Waar aan bestuur en commissarissen de ge- bruikelyke décharge is verleend, zoude zelfs ingeval van faillissement door curatoren zooda nige vordering slechts kunnen worden ingesteld, Wanneer „de toestand der vennootschap geacht moet worden geheel of gedeeltelyk te wyten te ^tfn aan grove schuld of grove nalatigheid van bestuurders en/of commissarissen". De ervaring heeft geleerd, dat in het algemeen schadevergoedingsacties tegen bestuurders en commissarissen om tal van redenen gewoomyk geen groote kans van slagen bieden, terwyl de verliezen, door de Amstelbank geleden, van zulk een enormen omvang zyn, dat ook in het. gun stigste geval het financieele resultaat van zulk een actie verhoudingsgewys waarschynlyk toch geen gewicht in de schaal zou leggen. Bewind voerders vinden derhalve vooralsnog geen aan leiding om uitsluitend tot dat doel faillissement uit te lokken. In dit verband kan voorts nog worden vermeld, dat door alle commissarissen de door hen krach tens de laatste goedgekeurde balans ten onrechte genoten tantièmes weder aan de Amstelbank vrijwillig zyn vergoed, terwyl bewindvoerders ook reeds pogingen in het werk hebben gesteld om het door aandeelhouders evenzeer ten onrechte genoten dividend en de uitkeeringen op oprich- tersbewyzen alsnog verrekend te krygen. De eenige wyze om uit al deze moeilijkheden te geraken en de zaak tot een zoo goed en voor de crediteuren nog zoo minst nadeelig mogelyk einde te brengen, zal naar het stellig oordeel van bewindvoerders slechts deze kunnen zyn, dat alle crediteuren zich met het boven omschreven voorstel tot minnelijke liquidatie zouden vereeni gen. Zoodra mocht blijken dat aanneming van het bovenbedoelde voorstel door de crediteuren als uitgesloten zou zyn te beschouwen, zullen de bewindvoerders niet aarzelen om overeenkom stig de op hen rustende verplichting terstond de intrekking der surséance aan te vragen, ten gevolge waarvan een faillissement van de Amstel bank onvermydelyk zal zyn en gevolgd zal moeten worden door afzonderlyke faillissementen van de Amstelbank in alle Europeesche staten. Dat alsdan de daarmede gepaard gaande kosten zelfs niet meer te overzien zouden zyn en nie mand van te voren zal kunnen zeggen welke luttele uitkeering tenslotte dan nog aan credi teuren ten deel zou kunnen vallen, behoeft wel geen betoog. Bewindvoerders achten zich verplicht tenslotte nog eens een nadrukkelyk en ernstig woord te richten tot die crediteuren, die in nog steeds aangroeiend aantal gaan trachten door het leg gen van beslagen in het buitenland of door andere maatregelen aldaar volledige voldoening, of althans een voldoening in grootere mate dan nu eenmaal voor alle crediteuren gelykelyk mo gelyk is, te verkrygen. Deze crediteuren ver liezen ten eenen male uit het oog dat één der eerste en gewichtigste wettelyke plichten van bewindvoerders is, om juist de volkomen gelyk- heid van alle crediteuren op de meest nauwgezette wyze te handhaven, zoodat zy geen kosten mogen sparen, om die geiykheid te verzekeren en zich tegen iedere poging tot schending daarvan te verzetten. Het reorganisatie-voorstel. De pandbriefhouders ontvangen een 3 pCt. obligatie plus restantbewijs. Het bestuur der Ver. Transatlantische Hypo theekbanken heeft aan houders van pandbrieven een circulaire gezonden waaraan wy het vol gende ontleenen: De zware wereld-depressie heeft ook onze in stelling sterk getroffen. Door één en ander zyn wy niet in staat de volle betaling van de door ons op onze pand brieven verschuldigde rente op de gewone wyze verder te voldoen, wat evenzeer het geval is Dy onze onderhoorige maatschappyende Hyp. bank Holland-Amerika in liq., de Holland-Washington Hyp. bank en de Nederl. Transatl. Hyp. bank. Doordat wy destyds by de overname van de aandeelen van de twee eerstgenoemde dochter- instellingen hare pandbrieven hebben gegaran deerd, terwyl onze verhouding met de Neder- landsch-Transatlantlsche Hypotheekbank vol gens onze balanspositie in rekening-courant is geregeld, is het noodzakelyk deze drie instellin gen In alle voor te stellen maatregelen te be- trekken De Amsterdam-Canada Hypotheekbank kan buiten beschouwing blyven, daar de pandbrieven dezer maatschappy niet door ons werden gega randeerd en de waarde van die pandbrieven by normale liquidatie op 100 pet. wordt getaxeerd. Het door ons voorgesteld reorganisatieplan, waarin al onze obligo's tegenover de onderhoo rige maatschappyen volkomen tot uitdrukking komen en dat tevens ter vereenvoudiging van de regeling een samenvoeging van de bedryven in houdt ,is gebaseerd op de zoo juist mogelyke waardeering der pandbrieven van alle betrokken instellingen. Wy hebben ons daarby op den grondslag ge steld van een uiteindelyke minnelyke liquidatie als zynde het meest in het belang van pandbrief houders. Beschikbaar komt dan aan 3 pet. obligaties voor pandbriefhouders der Nederl.-Transatl. Hyp. bank 55 pet., Holland-Washington Hyp. bank 45 pet., Hyp, bank Holland-Amerika 40 pet. en Vereenigde Transatlantische Hyp. banken 25 pet. hunner vordering. De rente zal ingaan per 1 October 1931 en jaar- lyks betaalbaar zyn. Het ligt in ons voornemen, wat betreft de af lossing der 3 pet. obligaties, ééns per jaar de gelegenheid open te stellen, deze by inschry. ving te amortiseeren, voor zooverre de finan cieele positie der vennootschap zulks toelaat. Tegenover de nog resteerende gezamenlyke beleggingen stellen wy voor, restandberwyzen uit te geven waarop ten hoogste zal worden uit gekeerd het verschil tusschen de nominale waar de van den pandbrief en de daarvoor ingeruilde nieuwe obligatie. In den aldus voorgestelden omruil van pand brief in 3 pot. obligatie en restantbewys liggen alle rechten van den pandbriefhouder verdiscon teerd. HET HAAGSCHE ELFTAL. Hedenavond tegen de Zwaluwen. Tengevolge van diverse afsehryvingen niet minder dan 4 Haagsche spillen zyn door ver wondingen verhinderd zyn in het Haagsch elftal, dat vanavond 8 uur op V. U. C.'s veld tegen de Zwaluwen speelt, eenige wyzigingen gekomen, De opstelling zal nu aldus zynQuax (A.D.O.); Weber (A.D.O. en Lelyvelü (V.U.C.); Van Maaren (A.D.O.Pietersê (D.H.C.) en Arntzenius (H.B.S.); d'Fonseca (H.B.S.), Klein (V.U.C.), Ophorst (H.B.S.), Pasteur (H.V.V.) en Van Gelder (V.U.C.) In de Zwaluwenploeg is de Bruin (H.D.V.S.) vervangen door Huisman (Haarlem). R. K. FEDERATIE. Interdiocesane bond goedgekeurd. De Federatie heeft bericht ontvangen van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, dat de statuten van den interdiocesanen bond zyn goedgekeurd onder het voorbehoud dat de naam van de nieu we organisatie niet zal mogen zyn, zooals de bedoeling was: Interdiocesane Voetbalbond, doch de naam is door het doorluchtig episcopaat als volgt vastgesteldInterdiocesane bond voor de regeling en verzorging van interdiocesane voetbalcompetities. De „Sportillustratie" teekent hierby het vol gende aan: Door dezen naam, die een nauwkeurige om- schryving van de taak der nieuwe organisatie in zich bevat, wordt de werkingssfeer van den bond waarschynlyk heel wat beperkter dan menigeen die zich zal hebben voorgesteld. Er volgt immers uit, dat de zuivere taak van den bond zal zyn de regeling en verzorging van de interdiocesane voetbalcompetities. En voor degenen, die meenden, dat de nieuwe bond zou kunnen uitgroeien tot een R. K. Neder- landschen Voetbalbond, zal thans wel vaststaan dat het doorluchtig episcopaat dien bond niet wenscht. Daarentegen zullen zy, die prys stellen op be houd van de Federatie, met eigen algemeene taak, die men niet verdrongen wenschte te zien door een organisatie voornamelyk van de groo tere of juister gezegd sterkere clubs met aan zich ondergeschikte diocesane bonden, juichen, dat, juist door dien gewyzigden naam, de taak van den nieuwen interdiocesanen bond wordt beperkt tot uitsluitend de regeling en verzor ging van de interdiocesane competities. Door deze beslissing van het doorluchtig episcopaat is een einde gemaakt aan den stryd dien men ook door het rapport der laatste com missie nog niet definitief afgedaan beschouwde, tusschen de voorstanders van de Federatie van Diocesane Voetbalbonden en die van den R. K. N. V. B. De commissie van beroep der R. K. Federatie heeft inzake het beroep van Union (het in de promotie-wedstryden uitkomen met een onge rechtigd speler door Brabantia) beslist, dat be wuste speler ongerechtigd is uitgekomen en de wedstryden van Brabantia tegen Union, M.V.V. en Boxmeer ongeldig verklaard. De promotie- en degradatie-competitie wordt dus thans met die drie wedstryden verlengd. ZESDAAGSCHE TE CHICAGO. By den zesdaagschen wielerwedstryd die thans in Chicago verreden wordt, zyn de volgende koppels gestart: Mac Namara—Guerra. Fred SpencerCrossley, HoranStockholm, Giorgetti G. Debaets, van Buggenhout—A. Buysse, Gebr. Nickel, WalkerHorder, HillB. Walthour, DülbergGrimm, Ritter—J. Walthour, Saetta— Martinettl, Coupry—Pecqueux, Flatow—Wagner, DelilleSeufert, Letourneur—Guimbretière. ZESDAAGSCHE TE KEULEN. KEULEN, 10 November. (H.N.) Voor de Keul- sche Zesdaagsche, die van 27 November tot 3 December plaats vindt, zyn reeds contracten afgesloten met Oszmella, Jan van Kempen, Braspenning, Max Bulla (Weenen) en het kop pel SchönGöbel. Onderhandelingen worden nog gevoerd met de winnaars van den Berlynschen zesdaagsche Broccardo—Tietz en met de Keu lenaars RauschHiirtgen. LEIDEN, 10 November. Vette varkensmarkt,- 367 stuks zware, prys per kg. levend 4342 ct; 61 stuks lichte, prys per kg. levend 4030 ct. Zouters 3230 ct. Handel matig. UTRECHT, 10 November. (Vereen. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en Omstreken) Beurre clairgeau 1248, doyenne du comice 2347, soldat laboureur 21—45, nouveau polteau 12 25, gieser wildeman 613, winterjannen 5 11, brederoden 1017, beurre diehl 2634, sterappels 1228, lemoenappels 1133, goud- relnetten 8—35, present of engelang 11—34, dubb. bellefleuren f 817, campagnezoet 612, hooilaars 512, notarisappels 9—18, armga&rd 613, zoete reinetten 612, pippelingen 7— 20 per 100 kg. Die twee waren nog 't best af. Gelezen ln het Dagblad van Arnhem: „Van de 30 houders van trekhonden, die hun dieren ter herkeuring hebben aangeboden, werden er twee ongeschikt bevonden als trekhond." Uit het Engelsch van FERGUS HUME. 31) Nu liet Lady Berwin zich plotseling in haai ^are gedaante zien. Ik had alle recht op mijn fader's geld, zei ze met een stem, die schel lonk van boosheid. Het was absoluut onbillijk het aan jou te vermaken. Dus u wist dat het testament bestond, °°nstateerde Heath snel en scherpzinnig. Ja zeker, gaf ze norsch toe. Tyrrel had "et onder zijn berusting; bij vertelde mij dat vader het hem in bewaring gegeven bad. Rij hield het achter op voorwaarde dat ik het 'hkomen, wat ik daardoor kreeg, met hem zou d«elen. Daarmee ging ik acco.rd, tot hy zulke *4iote eischen begon te stellen dat ik hem he' "liefje schreef, waarvan jij me zei dat het ln het bezit van mr. Sampson Is. Toen probeerde ik hem het testament afhandig te maken en En u gebruikte Bevinson om het te stelen. Rat vertelde Drake mij. Juist, zei Lady Berwin onbewogen. Er is biets immoreels in om te probeeren een afper- ®er te overtroeven. Maar wel om zich het inkomen van een knder tos te eigenen! Niet onder alle omstandigheden, strib belde Lady Berwin tegen. Het is toch klink klare waanzin dat een jongen als jy tiendui zend pond per jaar zou hebben. Je zoudt het toch maar verkwist hebben. Maar ik zou er geen afpersers van laten Profifeeren! Ik begrijp overigens niet waarom u mij voof zoo'n verkwister houdt. Tyrrel zei O, als mijn grootste vijand uw kroonge tuige ie, heb ik niets meer te zeggen. Maar als hij mij dan voor zoo'n zwakkeling hield, waar om heeft hij mij dan niet zijn slachtoffer ge maakt? Omdat jü hem had aangekund. Dus u kon hem niet Och, jawel, maar Tyrrei hi ^n, Sellna? zonder moraal te zijn gewe t 6en man Heath was opnieuw verhu?,' e e tante's verblinding. Ze scheo J r voudig verdraaid te zien Riiivh din«®n een' niets verkeerds in dat ze VOnd, Ze er toegeëigend had en dat 2e zbn inkomen die Mar in dl» a.dfl.1 tad a'S M gebruikt, üe .ctatana, met over wat ze gedaan had en enkel en alleen, omdat ze voelde dat haar neef een te sterke tegenpartij was, gaf ze zich gewonnen Ik kan er niet bij, zei de jongeman wan. hopig; ik begrijp u eenvoudig niet Geprikkeld stond Lady Berwin'op. Ie dat alles wat je te zeggen hebt? ik heb myn best gedaan om ons gesprek zoo prettig mogelijk te laten verloopen en jq bent zoo onwelwillend dat je alles bederft. Ik geloof dat ik gezegd heb wat Ik te zeggen heb, antwoordde Heath koel beleefd, en maakte toebereidselen om te vertrekken, want hij zag er bet nut niet van in om d(t gesprek voort te zetten. Maar voor ik weg ga, wil ik u nog eens op het bart drukken dat u, als „Groe ne Lampepit" veel mocht weten en Ludlow daarvan op de hoogte zou komen in een nete lige positie zou raken. Die Spelker durft geen woord ln mljc nadeel te zeggen. Ik ben de vrouw van een gouverneur, antwoordde Lady Berwin laatdun kend. Heath haalde de schouders op; tegen zooveel vrouwelyk gebrek aan logica en doorzicht hielp geen redeneeren. Wilt u nog dat ik iets voor u doe? vroeg hij ten slotte. Ja. Doe je beet om dien Spelker te spre ken, voor hij met Ludlow praat en zeg dat bij zUn mond houdt. Ik hoop dat ik dat van hem gedaan krijg; hij redt zichzelf misschien van de galg door te spreken. Maar u heat nu eenmaal de zuster van myn moeder en daarom zal ik voor u doen wat ik kan. Ik hoop maar dat hij niet te veel weet. Overigens kan ik zeker aannemen dat u zonder verzet van het vermogen afstand doet? Ja, maar Ik vind het onedel van je, dat jij het opeischt. Enfin, je kunt met Edith trou wen en je positie ophouden! klonk het spytlg. Heath ging heen en toen hij op straat was, vroeg hij zich af, of zijn tante wel heelemaal normaal was. De kalmte, waarmee ze de ont- zettendste dingen had gezegd, was eenvoudig verbijsterend. Tenzij en dat was een heel aannemelijke verklaring Lady Berwin wist dat „Groene Lampepit" geheel onkundig was van haar relatie met Bevinson en zij daarom niet bereesd was voor wat bij zou kunnen ver tellen. „Want, redeneerde Heath, als ze wer kelijk bang was dat de waarheid aan het licht zou komen, zou ze niet zoo luchthartig ge praat hebben"; en toen begon bij opeens te lachen. De heele manier van doen van zijn tante was voor Iemand met gezond verstand eigenlyk onuitsprekelijk dwaas! D-e luitenant, die langs een omweg naar zijn kwartier was gewandeld, bad juist den land weg ingeslagen, die naar de kazerne voert, toen hq een stem achter zich hoorde. Hij keer de zich om en zag dat hij gevolgd werd door een groote, boersch gekleeds vrouw. Toen zij dichter bij was gekomen herkende hij juffrouw Train, die nie-t een vervaarlijke parapluis zwaaide en met groote stappen hijgend na derde. Heath bleef op haar wachten, benieuwd naar wat ze te vertellen zou hebben. Maar toen ze hem blazend en puffend bereikt had, kon ze van pure opwinding de eerste oogen- blikken geen woord uitbrengen. Zij streek met zenuwachtige bewegingen de haren uit haar vuurrood gezicht. Hij is weg! hygde zij eindelijk, terwijl ze Heath wild aanstaarde. Wie is weg? Uw broer? Neen; ik heb geen woord van hem ge hoord op mijn brief, antwoordde juffrouw Train, die nu weer wat op adem kwam. O, wat heb ik toch hard geloopen, meneer; wat hebt u lange beenen! Wat is er dan gebeurd? Ik ben in de kazerne geweest en ze zelden daar dat a naar de stad gegaan was. Ik ben naar Eastgate gewandeld en heb een gevoel in mijn beenen of ik wel veertien dagen op mijn bed zou kunnen liggen, zoo doodop ben ik Maar wat is er in vredesnaam dan toch gebeurd? drong de jongeman ongeduldig aan. Gebeurd? riep juffrouw Train, terwijl ze de oogen met een punt van haar rood-en-gelen omslagdoek afveegde. Johnny is weg! Nu, wat kan mij dat schelen. Ja, u bent geen moeder, meneer Heath, anders zoudt u met me meevoelen. Maar, mijn beste juffrouw Train, ik kan den jongen toch niet terugbrengen. Als u dat niet kunt, ziet u Bevinson nooit weer! Heath staarde haar aan. Wat bedoelt u? Bedoelen, meneer Heath? Wel, ik bedoel dat Johnny Jane Alice meegenomen heeft. Waar heeft hij haar heen gebracht? Wat een vraag, hijgde juffrouw Train spottend. Hij heeft haar natuurlijk naar baar vader gebracht en de Hemel weet. waar die leelyke gluiperd zit. O, en dan te bedenken dat ik als onschuldig kind met dien man ge speeld heb! Maar ik heb hem nooit mogen lijden. Wilt u mij eens precies vertellen wat er eigenlijk gebeurd is? vroeg Heatb rustig. Dat is -gauw gedaan. Nadat u dien dag bent weggegaan, heb ik gemerkt dat Johnny door het slaapkamerraam naar binnen was ge klommen en aan de deur heeft staan luisteren, toen u met mij aan het praten was. Wel? En wat verder? Wel? En wat verder?, echo-de juffrouw Train. O, ik heb hem 'n paar klappen om zijn ooren gegeven, dat hij sterretjes zag, dat ver zeker ik u, meneer. Maar ik geloof vast dat Bevinson hem gezegd heeft om mij en u te bespionneeren, dat gemeene reptiel! Johnny heeft gehoord dat ik zijn oom Adolphus zou schrijven en nu denk ik dat de kwajongen Bevinson is gaan zoeken om hem dat te ver tellen. En vandaag is hij met Jane Alice uit gegaan en met teruggenomen. Acht ellendige uren zijn voofnij en nog zijn die kinderen er niet weer. O, ze komen wel weer boven water. Neen, meneer. Neem me niet kwaiyk, maar dat doen ze niet, zei juffrouw Train be slist. Begrijpt u dan niet dat Johnny het kind naar haar vader gebracht heeft en dat Be Vinson nu niet meer in Ardleigh hoeft terug te komen? Maar als hij onschuldig Is Dat is hij niet, viel juffrouw Train hem in de rede. U kunt zeggen wat u wilt, huilde zij, maar het is veel waarschijnlijker dat hij dien advocaat heeft geworgd dan dat mijn arme broer het heeft gedaan, hoewel die on- mensch Adolphus doortrapt gemeen behandeld heeft. Bevinson heeft van Johnny natuurlijk het een en ander gehoord en den jongen ge zegd dat hij Jane Alice bij hem moest brengen, zo dat hij niet in Ardleigh terug hoeft te komen. En waarom? Omdat, meneer Juf frouvv Train legde een vuile hand op Heath's arm Bevinson weet dat Adolphus vertellen zal hoe die stakkerd vermoord is. Duivels! mompelde Heath, die inzag dat de toestand inderdaad ernstig was. Als Johnny het onderhoud tusschen hem en zijn moeder aan Bevinson oververteld had, zou dat heer schap wel begrijpen dat het spel uit was. Hij had zooals juffrouw Train waarschijnlijk terecht veronderstelde Johnny gezegd om zijn dochtertje bij hem te brengen en wie weet waar hij nu heengegaan was. Ja, eindigde Heath zijn overdenkingen hardop, Bevinson moet de moordenaar zijn. Dat is hij! viel juffrouw Train hem bij, terwyl zij met haar parapluie op den grond stampte; en mijn arm schaap van een jongen is bij hem; die leert hij nu zeker ook stelen en moorden. Wat moeten we doen? O, lieve meneer, wat moeten we doen? en de tranen stroomden haar over de wangen. Houd je een paar dagen kalm; in elk geval morgen nog. Vertel het dan aan inspec teur Ludlow en vraag de politie om Johnny en Bevinson op te sporen, Ik wacht geen minuut, was het prompte antwoord van juffrouw Train en onmiddellijk zette ze er een stevigen pas in. Heath volgde haar niet, want hij begreep dat ze haar voor nemen om naar de politie te gaan toch niet zou opgeven. Hij zette zijn weg naar de kazerne voort, terwijl het slot van zijn overpeinzingen was dat de vlucht van Johnny met Jane Alice wel eens de arrestatie van Bevinson ten ge volge zou kunnen hebben. En als de ex-groen- tenhandelaar la handen van de politie viel. zou hij dingen kunnen vertellen, die beter on bekend bleven. Het ziet er voor tante Selina en Drake niet bepaald vroolfjk uit, mompelde Heath, toen hij zyn kamer binnenging. HOOFDSTUK XIX Het Bal. In de week die nu volgde, gebeurde er niets belangrijks met betrekking tot Heath's aange legenheden. Maar het leven had. nu een heel ander karakter voor hem gekregen. Zooals ze beloofd had, had Lady Berwin Sampson ge schreven dat ze zich niet verzette tegen de overdracht van het vermogen van haar vader, op voorwaarde dat haar geen rekening en ver antwoording zou worden gevraagd van wat ze in de afgeloopen jaren had uitgegeven. Sampson, die de dame niet bijster genegen was, had graag alles teruggevorderd wat ze onrechtmatig had verbruikt het niet on aardige bedrag van circa veertig duizend pond! maar Heath wilde daar niets van hooren. Inmiddels verschafte de kleine advo caat hem zooveel geld als hij maar verlangde en de jongeman de eenzame luitenant van enkele weken geleden kon nu met volle teugen van het leven genieten. En niet alleen dat zijn financieele omstandigheden enorm waren vooruitgegaan, maar hij kwam nu ook dagelijks op het Paleis en kon zooveel apartjes met Edith hebben als hij maar wilde! Het meisje was onuitsprekelijk gelukkig, dat nu haar verloofde zoo rijk was, niets hun huwelijk meer in den weg stond haar oom, de gouverneur, had natuur lijk dadelijk en van harte zijn toestemming gegeven en dat ze bevryd was van de las tige attenties van Kapitein Drake. Deze had het, na zijn onderhoud met Heath, verstan dig gevonden om drie weken verlof te vragen en vertoefde in het buitenland. Van Spelker, alias „Groene Lampepit" hoorde niemand iets; Ludlow kon nergens een spoor van hem ontdekken, zooals hij den luitenant meedeelde. Deze laatste had daar geen spijt van; hij vond dat het voorloopig veiliger was dat het manneke zich maar achterbaks hield, (Wordt vervolgd!.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 11