i HET REGEER1NGSBELEID IN DE TWEEDE KAMER. t 1*1 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 VERWEER VAN HET KABINET. ft NIET NAAR DE MESTVAALT. Z.EXC. MGR. L. SCHIOPPA 60 JAAR. Onder groote belangstelling uit binnen- en buitenland gevierd. POLITIEKE EENHEID. DE HELDERSCHE KWESTIE. PROF. N. GREITEMAN. Sm®! De ambtenaarssalarissen DE BANKROOF TE SCHIPLUIDEN. De daders en hun kleeren. EEN JUFFROUW IN HET COMPLOT DE ROOFMOORD TE GORINCHEM Verklaring van de vrouw van den dader. HET GESTOLEN GELD VERBRAND AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. AANGEHOUDEN Distributie van onverkoopbare groenten te Utrecht. WERK VAN DEN R. K. VROUWEN BOND. NEDERLAND EN HET CONFLICT IN MANDSJ OERIJ E. VINCENNES KOMT NAAR DIEMEN. Zijn Exc. Mgr. L. Schioppa, Pauselijk In ternuntius bij ons Hof, vierde gisteren zijn 60sten verjaardag. De tallooze gelukwenschen en andere blijken van belangstelling, welke Zijn Exe. op dien dag uit het binnen- en buitenland gewerden, bewijzen, welk een breede schaar van vrienden en vereerders deze Pauselijke gezant zicih in den loop der jaren heeft verworven. Ben echt katholiek bewijs van vereering en sympathie brachten hem de katholieken van Den Haag, in het bijzonder van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad, door gis termorgen tegenwoordig te zijn in de kerk aan het Bezuiden hout, waar Zijn Exe. een H. Mis van dankbaarheid opdroeg. De kerk was stampvol; zelfs de paden waren bezet. En zeer velen gingen op ter H. Tafel om uit de handen van Zijn Exc. en tot zijn intentie de H. Communie te ontvangen. Dat waren er honderden en nogmaals honderden. In den loop van den dag stroomden de tele grammen en schriftelijke gelukwenschen bin nen. Een van de eerste telegrammen was dat van admiraal Horthy, regent van Hongarije, waar Zijn Exc. Mgr. Schioppa internuntius was, voordat hij te Den Haag werd benoemd. De burgemeester van Boedapest zond het volgende telegram: „Ik zend Uwe Excellentie de hartelijke ge lukwenschen van de hoofdstad Boedapest bij gelegenheid van den 60en verjaardag van Uwe Excellentie. Uwe werkzaamheid in Boedapest, waarvan wij een gezegend aandenken bewaren, heeft in de harten van de inwoners een dank bare herinnering nagelaten. Ik ben zeer ge lukkig u bij onze gelegenheid de toegenegen heid van allen te kunnen uitdrukken. De zegen van den Allerhoogste moge steeds op uw werkkring rusten. Verder waren er telegrammen en schrifte lijke gelukwenschen van H.H. H.H. Excellen ties den Aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Roermond, Breda en den Bosch, van Mgr. Olaf Smit, dr. van Gils, van den oud-gezant der Vereenigde Staten bij ons Hof, mr. Tobin, mgr. Möllmann, vicaris- generaal van het bisdom Haarlem, Mgr. Bau- duin, vicaris-generaal van bet bisdom Roer mond, den gezant van Hongarije, rector en senaat der R. K. Universiteit te Nijmegen Minister Verschuur, deken Homulle te Lei den, den protonotarius Mgr. Schaapman mer dr. Poels, het bestuur der R. K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, de Hoo"- eerw. paters-provinciaal der paters van de H.H. Harten C™tueelen, Franciscanen Capueijnen, Lazaristen, Passionisten Carme- lieten en missionarissen van he-t H Hart de rectoren van het Canlsiuscollege te Nijmegen van het Ignatiuscollege te Amsterdam C bet Berohman-soo lege te Nijmegen en van het JesuietencoIIege te Maastricht, den rector der Canrsiuskerk te Nijmegen, de Alg. Overste der Zusters van Liefde, het Tweede Kamerlid C. L van der Bilt, pastoor Stassen te Mheer, mr. Jan v. d. Mortel, burgemeester van Noord- wijk,jhr. v. Suchtelen v. d. Haare, prins Pig. hatelli ^namens de Italiaansche kolonie in Hongarije, mgr. de Gruyter, deken Nicolaï te Heerlen mgr. prof. dr. Schrijnen, mr. Crom- mei-in, de Uitgevers Mij. „Neerlandia", de Ne- derlandsche R. K. Journalisten vereeniging, graaf Max en Iwan d'Ansembourg en vele anderen. Talrijk waren ook de bloemstukken en ge schenken, welke de jarige internuntius op dezen feestdag ontving. Meerdere leden van het Corps diplomatique hebben den nuntius een gemeenschappelijk geschenk aangeboden; andere diplomaten zonden afzonderlijk een cadeau. Onder de geschenken waren er van zeer uiteenloopenden aard. Zoo was Zijn Exc. o.a. verblijd met een prachtig, geheel met paarlen Ernstig woord van Mgr. Schioppa. De „Limburger Koerier" had een onderhoud met Mgr. Schioppa bij gelegenheid van diens zestigsten verjaardag. Toen Mgr. zich zeer gunstig over de Nederlandsehe Katholieken uit liet, waagde de interviewer de opmerking, dat de rapporten van den internuntius over de Nederlandsehe Katholieken dan wel gunstig moeten zijn geweest. Mgr. Schioppa antwoordde: Ja, dat waren zij ook en met reden. De Ned. katholieken verdienen dit om hun gods vrucht, om hun werkzaamheid op charitatief gebied en ook, en niet op de laatste plaats om de eenheid, die zij zoo zorgvuldig bewaren in politieke zaken. Ik wil natuurlijk niet over politiek spreken, maar dit ernstig woord moet mij toch van het hart. Laat de katho lieken goed toezien, dat zij de eenheid be waren. Andere landen, die niet zoo goed of in het geheel niet georganiseerd zijn, en die de treurige gevolgen daarvan geducht on dervinden, mogen hier tot leerzaam voor beeld zijn, Dat de vijand waakt, is al ge noegzaam gebleken uit de aanvallen, ook door katholieken gericht tegen de ééne Staats- Partij.De volmaaktheid is niet te bereiken, maar men moet er naar streven; er zullen dus altijd menschen gevonden worden, die af te dingen hebben op hun leiders, die alles heter weten. Een beetje strijd is wel goed, maar het mag niet zóó ver gaan, dat men zich afscheidt. Men kon het Z. Exc. aanzien, dat, wat hij zeide, uit het hart kwam en uit een hart, dat warm klopt voor de Nederlandsehe katholieken. Dominee-ontwapenaar docent van adelborsten De Minister van Defensie neeft antwoord gegeven op de vragen van mr. Marchant, in zake de kwestie, welke zich te Den Helder heeft voorgedaan. Wat is de zaak? Onder de ouders der a.s. zee-officieren zijn er, die godsdienstonderricht verlangen voor hun jongens. Een aantal der jongelui was doopsgezind. De Minister van Defensie vroeg den doops gezinden Kerkeraad een godsdienstleeraar aan te wijzen. De Kerkeraad wees as. P. J. Smidts aan die voor zijn lessen schadevergoeding ontvangt van den Staat. De predikant is een militante anti-militai- rist. althans ln zijn optreden huiten de lessen. Zoo verscheen in de „Heldersche Ct. van 29 Augustus een ingezonden stuk, waarbij ds. Smidts namens „Kerk en Vrede", den christe nen aanried, bij de militaire parade op 31 Augustus de vreeseiijkheld van het militairis- me te bedenken en het te betreuren, „dat van den jaardag van het Hoofd van den Staat ge bruik wordt gemaakt tot het houden van deze militaire vertooning". De Minister heeft terecht gemeend, dat het optreden van een leeraar met dergelijke prin ciepen voor toekomstige marine-officieren niet gewenscht is. Vandaar dat de Minister van Defensie zich tot den Kerkeraad wendde, met verzoek een onderhoud te doen plaats hebben tusschen den bewusten predikant, den proteatantschen veld prediker en een kolonel. De Minister Is dus zijn bevoegdheid niet te buiten gegaan. Immers hij trad niet tus>- schen Kerkeraad en predikant. Toen het officieeie onderhoud afgeslagen werd door den Kerkerand, die ln meerderheid op anti-militair standpunt staat, werd een collegiaal onderhoud gearrangeerd. Overeengekomen is nu, dat de Kerkeraad aan de ouders der catechiseerende adelborsten zal schrijven, wat het standpunt van ds. P. J. Smidts inzake de weermacht is. Tot zoolang zijn diens lessen geschorst. Men moge het met de houding van den Mi- HET KRUIS VAN EER. Kardinaal Verdier overhandigt aan den Franciscaner pater Martial Bayart, die in den wereldoorlog beide beenen verloor, het kruis van het Legioen van Eer. - - gcLLtitJi mtïL yadi iuh li iqtp_ XTXJ. bezet borstkruis. De weesjongens uit Den „iiri „,,tf8 Zljn of niet> maar men blijve in Haag brachten den internuntius een smakelij- i„n,1= fatsoenlijk en brerge de Neder- ken tulband Maar ui-t die kleine gave bleek t„V? geestiSheid niet in opspraak. 1 verband nemen wij met instemming over het volgend protest „Avondpost": niet minder de hartelijke genegenheid der schenkers -dan uit het kostbaarste kleinood. Van 5 tot 7 uur des namiddags had in het gebouw van de Internuntiatuur een zeer druk bezochte receptie plaats. O.a. kwamen hun gelukwensen Zijn Hoogw. Excellentie Si-? schop van Haarlem, mgr. Taskin° 'a t van het Seminarie Warmond, hef geheete corps diplomatique voor zoover het in de stad aanwezig was de Katholieke ministers, Zijn Exc. jhr. mr. Bee-laerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken, Staatsraad mr Harte van Tecklenburg, generaal de Quay jhr. Oh. Verheijen, ordonnans-officier van h' M. de Koningin; generaal Wittert, oud-minis ter Wassink, Staatsraad mr. D. A. p n Koo ien, generaal van Munnekrede, de oud-minif ters Bongaerts en Aalberse, vele Zeereerw Heeren pastoors en ordesgeestelijken uit Den Haag, drs. J. de Boer, rector van het R K Meisjeslyceum, H. Kuijpers en dr. J. Wiblox! respectievelijk directeur en hoofdredacteur van de „Maasbode", Zijn exc. Sehenmout, ambas sadeur van Brazilië te Brussel, afgevaardigden van de R. K. Studentenvereniging St. Augus- tinus te Leiden, de Hoogeerw. Pater H. Key- sers S.J., provinciaal der Jesuie-ten, de paters mr. dr. A. Borret S.J., rector van het St. •Aloysiuscollege en V. Esser S.J., directeur ■van het conflict „Huize Katwijk", graaf Obern- rïorf, mgr. dr. Hensen, mr. A. L. Bloök, sub stituut-griffier der Eerste Kamer en nog zeer v®ie anderen. uit de liberale derwaardiveSt0e!,ei1 t6gen de meer 15311 min" knbr" en inU?Il:r' waar°P in „De Noten- het weekblad „Oorlog of kraker" Vrede" onze Minister van Defensie aanleiding van hit GU ueienue ndd behandeld. Men p. H.6ldersche wordt den Minister, Sën in v tweeJot° 8 Van burger en één in minis- tercostuum; op beide foto's is het gelaat weggesneden en inni» gelaat witte plek gelaten Jn ft f ,„6en in gedrukt. Onde?' al 6t W°°rd "Nul eT ging-tot-een-gedicht J 3taat dfn van „het" gammelgesproken wordt je voor minister Üat in °nS land" ■.speelt en dat zelfs „niet met een grein talent Dat ons volk bede6ld zin heeft voor wei-Vei--, bekend, maar dat w 1 £ijnen humor' iS de, ordinaire era».7 dergelijke beleedigen- P'Jasserij aardig zou oyer het algemeen weinig vin den, weigeren wii t0 Kan de strijd vonf gelo0Ten' doel als de ontwan ®en 200 boog en nobel ker wijze worden „6ninS uiet op fatsoenly- °u Sevoerd? Zooals onder de officieeie benoemingen van het '«dom Haarlem gisteren werd mede- gedeeld, is de web erw. heer N. Greitemann e'ioemd tot hoogleeraar in de H. Schrift aan flet Groot-Seminarie te Warmond, als opvol- ger van prof. P. G. Groenen, die onlangs door aet Nederlandsch Episcopaat werd aangesteld °t directeur van het Centraal Koloniaal Ka tholiek Bureau te Dej. Haag. -Professor N. Greitemann werd geboren 29 December 1903 te Tie! en studeerde achtereen volgens aan het Klein-Seminarie „Hageveld" te Voorhout en het Groot-Seminarie te War- tttond, waarna hij 11 Juni 1927 tot priester ■Werd gewijd. Aanvankelijk in de paroehieele zielszorg te Voorhout werkzaam gesteld, stu deerde hij vervolgens aan het Pauselijk Bijbel- Instituut te Rome, waar hij begin Juli 1929 met gunstig gevolg het baccalaureaatsexamen In de II. Schrift aflegde. In Juni j.l. legde hij met goed gevolg aldaar het candidaatsexamen nf voor het doctoraat in de H. Schrift. Ter vol tooiing van zijn studies begaf hij zich daarop naar den Oriënt, op welke reis hij achtereen volgens Griekenland, Turkije, Syrië, Palestina en Egypte bezocht. Van zijn hand verschenen reeds verschillende publicaties in dagblad- en Periodieke pers, o.a. over; de scholastiek, ge titeld Middeleeuwen en Renaissance", Minister de Geer. het GOUVERNEMENTSVAARTüIG, tevens mijnenlegger ,R,igel" vertrok Maandag vain de werf der Ned. Droogdok Mij., te Amsterdam naar Den Helder, om te worden uitgerust voor de uitreis naar Indie WAT VAN DE WERKGEVERS- EN AAN DE ARBEIDERS GEVRAAGD WOrrt Ongeveer vier uur heeft de Regeering noodiig gehad om haar beleid in de Kamer te verde digen. Men kan gerust zeggen, dat zij over de Kamer been tot het volk wilde spreken met „de grootste waarachtigheid". Zij heeft stelling willen nemen tegen ondoordacht optreden en een beroep gedaan op redelijke bezinning. Na tuurlijk vraagt zij ge-en wierook voor harde maatregelen, maar wel heeft zij haar verdedi ging in 't licht gezet van haar onverbiddelijk streven: het land te bewaren voor den geese-1 der inflatie. Wie dit kwaad wil keeren en dat wil practiseh heel de Volksvertegenwoor diging moet ook de daarvoor noodige mid delen niet afwijzen. Ir. Albarda begreep dit en hij stelde alls middelen tot dekking van de te korten voor: zuiver gebruik van oude over schotten, schrapping van een vierde deel der uitgaven voor defensie en verhooging der In kom stenbelaflti ng. Minister de Geer argumenteerde daartegen over: de oude saldi zijn zoo maar niet liquide te maken. Men ge bruikte ze om vlotten de schulden te druk ken. Bovendien zijn de dagen, dat men buitengewone aflossin gen kon doen, voorbij en consolidatie is eiech Wat de ruwe schrap ping van 25 pet. der defensie-uitgaven be treft, zij ig zonder na dere aanduiding even onmogelijk uit te voe ren als een vroegere motie-Braat, die inder tijd de heele begroo ting hailveeren wilde En verhooging van Inkomstenbelasting in een tijd van „verbijsterende verlaging der inko mens"? Het zo-u juist tegen de gezonde draag kracht-theorie ingaan. Tenzij men Wijnkoop's theorie aanvaardt en zegt: hoe grooter crisis, hoe zwaarder belasting! Was dat moge-lijk, dan kon men elke crisis inderdaad als een buiten kansje beschouwen, merkte de Minister on deugend op. Jhr. de Geer heeft daarop zij n dekkin-gs-mid- delen verdedigd. Althans de verminderde uit- kee-ring aan het Invalidlteitsflonde, d-e reductie der uitkeeringen aan provinciën en gemeenten en de verlaging der ambtenaarssalarissen. Andere kwesties zoo betreffende de inpol dering der Zuiderzee, de barief ver hooging en de benzinebeiastlng worden later uitvoerig behandeld. Wat de verminderde uitkeering aan het I. F. betreft, de Minister doet niets anders dam het geen Ooiijn en Aalberse ln 1924 dieden. Maar terwijl mr. Duys dit toen „onschuldig" noem de, decreteert dr. v. d. Waerden nu: „handen af". Op d-it puint zal d-e Regeering niet veel tegenstand ontmoet-en. Anders staat het met de korting van de provinciën en gemeenten. Zij i-s als een gruwe lijke schennis van de autonomie, uitgekreten en zoo ongeveer met contractbreuk door het Rijk ten opzichte va-n de lagere organen ge stempeld. Minister Ruys, die bij her-haling het vernietigingsrecht hanteert, zag er geen aan tasting der autonomie in. Van ztj-n kant betoogde Minister de Geer, dat hier ge-en kwestie van contnactueeile verplich ting wias. Nu, contractueel was de uitkeering misschien niet, maar zij scheen toch wel on voorwaardelijk gewaarborgd voor vijf jaar. Onzerzijds is bij die Millioenien-nota opge merkt, dat het korten van een groep ambte naren ons min-der gelukkig leek. Om de lage-re organen tot die korting te brengen, is het Rijk, dat ook eigen ambtenaren kort, met zijn re-duc- ti-e-plan gekomen, stelde pirof. v. d. Grinten rast en bij zijn „voortreffelijk artikel", zoo- als Minister de G-eer het noemde, sloot deze zich aan. Het ontwerp is er niet gekomen als reacti-e op slecht gemeentebeleid, zeide Minis ter de Geer in antwoord op den heer Vliegen. Maar deze kreeg e-en heel voorzichtig ant woord op zijn vraag of d-e gemeente-obligaties nu betrouwbaar waren of niet. „Meni-ge obli gatie kreeg koers beneden de waarde", zei de Mini-ster heel diplomatiek. Vrij scherp wa.s Jhr. d-e Geer in zijn ant woord aan mr. Marchant. Maar d-eze had 't er dan ook niet naar gemaakt om met fluweelen handschoenen te worden aangepakt! De salariskorting der ambtenaren motiveer de de Minist-er met een beroep op het feit, dat ook andere groepen der bevolking hun inko men zagen en zien dialen, d-at het indexcijfer is gedaald en dat de al-dus v-e-rkregen milliioenen mee moeten helpen de hegrooting in even wicht te houden. Men kan over deze motivee ring van meaning verschillen, maar zeker ia a wei, dat d-e korting spreekt tot het algemee-n besef en dat zij daar wees ook mr. Oud in „d-e Vrijzinnig-Democraat" op psychologische waard© kan hebben.. Niemand acht salaris- korting in abstracto uitgesloten; iedereen wil haar aanvaarden zoo werkelijk inflatie dreigt. De Minister meent, dat .inflatie dreigt en daarom heeft hij de abstracte mogelijkheid ge concretiseerd. Hij bekent zelf vroeger te heb ben gedacht, dat de Engelsche uitroep: „De lichten van Europa gaan uit en onze generatie zal ze niet meer zien ontsteken", ovendreveD was. Nu gelooft hij, dat de Minister, die ze sprak, de waarheid zei en dat het duister, dat de oorlog bracht, nog allerminst is geweken. Men kan niet werken met profetieën, aldus Minister Ruys; de Regeering moet de harde werkelijkheid aanvaarden em zij gel-onft, dat een armer tijdperk wordt ingeluid. Of dit laat ste w-aar is in den eigenlijken zin des- woords, moge mem betwijfelen, zeker is, dat de momen- teele toestand veel erger is dan die van een jaar of zes gel-eden, toen Indië en de scheep vaart in ons lan-d nog de baten brachten, die nu bijna geheel zij-n opgehouden. Ook de Ministers zien hun salarissen dalen; de Koningin-Moeder en de Prinses hebben vrij willig afstand gedaan van 10 hun-ner bij de wet gewaarborgde wedden; de Koningin zelf, zoo werd aan ds. Kersten meegedeeld, heeft veel meer dan 10 van haar inkomen geot ferd, door onder advies van een speciale com- missie-Lovink, veel inkomsten uit de kroon domeinen te laten vallen door schrapping van verschuldigde pachten. Men kan dus niet zeggen, da.t de hoogere inkomens niet zullen lijden. En dat hier de vermindering ook gevoeld wordt, bewijst het nuchtere fait, dat Minister de Geer meedeelde, hoe ook op koninklijke uitgaven moest worden bezuinigd. Natuurlijk, Minister de Geer vond zijn eigen wetsvoorstellen niet allemaal heel mooi, maar drenkelingen vragen toch ook niet of de red- dingsbootem keurig geschilderd zij-n? Uit de mede-deelingen van Minister Ruijs stippem wij aan, dat, in tegenstelling met Colijn's opvatting, de contingenteerings- wet wel degelijk re kening houdt met de waardedaling van ver schillende artikelen Het staat o.i. trou wens duidelijk in het ontwerp, waarvan de R-egeering spoedige behandeling op prijs stelt. De Noord-Holland, sche plattelanders krijgen regeerings- steun en in antwooTd op prof. Aalberse's dringende vraag, heeft de Regeering zich be reid verklaard den werkloozen plattelandsarbei ders een uitkeering van 13 weken i.p.v. 7 te waarborgen. Bovendien wil de Regeerin-g zoo- veel mogelijk meewerken aan werkverschaffing, ook op het platteland, en met alle kracht de binnenlandsche markt bewaren voor het eigen product. Nóg eens heeft de Premier de gedachte der Regeering over loonsverlaging uiteengezet. Zij wil geen loonsverlaginglawine, zij wil ook geen ongerechtvaardigde loonsverlaging. Wel streeft zij er naar, waar dit voor export-industrie on afwijsbaar noodig is, loonsverlaging in gemeen overleg, onder toezicht der speciale commissie- Kan te helpen bevorderen. „Doet de Regeering dat ook bij hoogconjunc tuur?" vroeg de heer Kupers. De vraag van den voorzitter van het soc. dem. N.V.V. schijnt ons ten d-eele bevestigdend te mo-eten worden beantwoord. Want indirect doet d-e Regering dit zeker door haar sociale wetgeving. Voor de rest zorgen in goede tijden d-e organisaties dan zelf wel. Maar 't tegenovergestelde gaat niet zonder meer. Loonsverlaging tegen den wil der arbe'iders in, is tegenwoordig praotisch onmoge lijk geworden zonder geduebten strijd. Dat de Regeerin-g dezen strijd, n-u .'t bedrijfsleren, zoo als de Premier dit uitdrukte, om zijn leven vecht, wil voorkomen, lijkt ons een nationaal belang. Op dit punt volgt zij precies den wensch, welke staat uitge-drukc in „Quadragesimo An no". Met nadruk heeft de Minister-President aan de werkgevers gevraagd voldoende inzicht aan de arbeiders te bieden en aan de arbeiders vroeg hij medewerking om inflatie te voorko men. De beide Ministers hebben, in groote lijnen hun beleid zóó verdedigd, dat zij hun poging om het overgroote deel der Kamer aan hun zijde te krijgen, naar onze meening wel met succes bekroond zullen zien. Het valt nooit mee op harde maatregelen fiat te zeggen, doch als zij tegen veel ernstiger gevaren kunnen behoeden, wie zou dan lang twijfelen? Tenzij men positief een beteren weg wee-t aan te wijzen. Maar zulk een gids ontbreekt. Ministei Jtiuijs de Beerenbrouck. Zooals wij Maandag berichtten zijn Zondag ochtend langs den weg, schuin tegenover de Boerenleenbank in Schipluiden, waar 's avonds tevoren de bekende overval was gepleegd, een jas en een pet gevonden. In de hoop, daarmede eenige aanwijzing te kunnen krijgen omtrent de daders, geeft de politie de volgende beschrijving van deze kleedingstukken: grijs-bruine pet, met groote dubbelgestreepte geel-groene ruit, bruin ka toenen voering waarin het merk (een kroon tje) Magazijn Modern Schiedam. (Dit ver strekt het vermoeden, dat de daders uit de omgeving afkomstig moeten zijn)). De pet is van goedkoope uitvoering en van de grootste maat (59). Lichte bruinachtige gabardine regenjas met bruine voering tot halverwege, kapot lusje, vette zwarte kraagrand, licht en donkerbruin gevlamde knoopen, drie groote knoopen, onder aan een sluitknoop je; bovenaan 2 kleine sluit- knoopjes alle drie met bijbehoorende lusjes, rechte zakken, aan de mouwen lussen met twee knoopjes. Aan de linkermouw bij den schouder is de naad met wit garen hersteld. De zakken zijn uitgescheurd en met grijs garen genaaid. Op den rug bij de rechtermouw is een brandgaatje. De jas is blijkbaar van een kort maar gezet persoon. Een nader signalement van een der daders, vermoedelijk dengene, die zich van den Berg heeft genoemd, kan thans worden opgegeven: waarschijnlijk ongeveer 40 jaar oud, vrij kort en gezet, bol gezicht. Tevens is thans met vrij groote zekerheid vastgesteld kunnen worden, dat zich 's avonds tusschen kwart voor negen en negen uur op den weg tegenover de bank een vrouw heeft opgehouden, 22 k 30 jaar oud en tamelijk klein. Iedereen die meent in verhand hiermee in lichtingen te kunnen geven wordt dringend verzocht zich bekend te maken bij den Burge meester van Schipluiden of hij den Commis saris van Politie te Delft. Voorts wordt de aandacht gevestigd op het navolgende: Zaterdagavond omstreeks kwart voor twaalf uur heeft een wielrijder gezien, dat twee man nen hun fiets tilden over het hek van de Groentenveiling aan den Hoorn. Een heer op leeftijd, met een wandelstok, die dit ook gezien zou hebben, wordt verzocht zich eveneens te melden. De politie heeft Maandag enkele personen aangehouden en met getuigen geconfronteerd. Hierbij hebben de getuigen evenwel nog geen vaste verklaring kunnen geven, zoodat een werkelijke aanhouding nog niet is geschied. Men meldt ons uit Gorincüem d.d. 10 No vember: De echtgenoote van den dader van den moord op notaris Courrech Staal heeft heden middag aan de politie verklaard het gestolen geld, ten bedrage van 6100, te hebben ver brand. Zij wordt morgen ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Utrecht. De politie zet het onderzoek nog steeds voort. Bij informatie vernamen wij verder vam dem comimdsaa-is van politie te Go-rinóhem, dait aan de juistheid van de verklaringen van de vrouw van C. S. als zou deze het ge stolen geld tem bedrage van 6100 gulden ver brand hebben, sterk wordt getwijfeld. Vandaag zou do-o-r eein inspecteur en een rechercheur een extra huiszoeking in de wo ning van het echtpaar te Woerden worden verricht Het dochtertje van den heer Huys te Cas- tricum, dat de vorige week door een auto werd aangereden, is thans aan de bekomen verwon dingen overreden. Te Nijmegen is Maandag op verzoek vam den burgemeester van Doetinchem een persoon aan gehouden, die onlangs hier een 19-jarige woon wagenbewoonster had geschaakt. De aangehou dene is naar Doetimch-em overgebracht. Het meisje was nog bij hem en zal aan de ouders teruggegeven worden, zo-odra hun verblijfplaats bekend is. Onze Utreohtsche redacteur schrijft ons: Reeds vele malen heeft men geschreven en gesproken, maar altijd geklaagd over het feit, dat er aan de eene zijde in de groote steden zooveel gebrek heerscht, terwijl er aan den anderen kant op de veilingen groote hoeveel heden groenten niet verkooht worden en een voudig maar op de mestvaalt worden ge worpen. Oogensehijniijk was de zaak heel eenvoudig, men behoefde die overtollige en onverkoopbare groenten hijvoorbeeld maar aan de behoeftigen uit te deelen en de zaak was gezond. Even wel, er is reeds eerder op gewezen, zoo een voudig is de kwestie niet. Vooral het vervoer en de distributie bleken vraagstukken te zijn, die maar niet zoo gemakkelijk waren op te lossen en men twijfelde dan ook sterk, of het wel mogelijk zo-u zijn de onverkoopbare groen ten ten bate van behoeftigen te bemutten. Maar dat het inderdaad wel mogelijk was, heeft de R. K. Vrouwenbond te Utrecht aan getoond, en naar wij hopen, zal het voorbeeld van Utrecht spoedig in vele andere steden worden nagevolgd. Op initiatief van mevrouw Scihmutzer, de echtgenoote van den bekenden Utrechtsöhen hoogleeraar, die zich in Indië op sociaal ter rein reeds zooveel verdiensten verwierf, heeft de R. K, Vrouwenbond zich in verbinding gesteld met de groentenhandelaren, die aan de veiling te Utrecht komen en men is er in geslaagd de beschikking te krijgen over de onverkoopbare groenten. De zaak kost even wel aan de menschen, die haar georganiseerd hebben, heel wat tijd en zoo hebben wij slechts in een haastig telefoongesprek met mevrouw Söhmutzer enkele inlichtingen beltomen. De firma Jan Jongerius, Ford dealer te Utrecht, heeft een vrachtwagen ter beschik king gesteld, welke de groenten des morgen» van de veiling haalt, terwijl alle werkzaam heden, aan vervoer en distributie verbonden, door werkloozen worden verricht. Drie maal per week heeft de distributie op vier ver schillende punten in de stad plaats onder leiding van een dame van den Vrouwenbond, geassisteerd door een aantal werkloozen, waar onder kantoorpersoneel voot de administratie. Op vertoon van steunkaarten of dergelijke kunnen werkloozen en behoeftigen van allo gezindten gratis groenten in ontvangst nemen Dank zij de vlotte medewerking, die, niet het minst van de zijde der werkloozen zelf, wordt betoond, is binnen enkele dagen aldus een organisatie tot stand gebracht, aan welker bestaansmogelijkheid men ernstig meende te moeten twijfelen. „Nu blijkt toch dat het werkelijk mogelijk is", zeide mevrouw Schmutzer ons door de telefoon. Het is mogelijk enhet is na te volgen. Drie oorlogsschepen naar Chineesch gebied Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Koloniën en van Defensie de volgende vraag gesteld: Is de regeering bereid mede te deelen of het zenden van drie Nederlandsehe oorlogs schepen naar Chineesch gebied een onderdeel vormt van de politiek die de Volkenbond voert, om hetgeen naar de opvatting van den ondergeteekenden is den Japanschen oorlog ia China, door te laten gaan Painlevéde vroegere Fransche minister president, bij zijn aankomst te Berlijn, met den Franschen gezant, Poncet. De gebouwen van de Nederlandsehe inzending worden overgebracht. De plannen om de Nederlandsehe inzending benevens de gebouwen waarin deze is onder gebracht op de koloniale tentoonstelling te Parijs naar Diemen over te brengen, zijn in een nieu wstadium gekomen. Gisteren kon de heer Giesen, exploitant van het Lunapark te Die- men, ons mededeelen, dat in princiep besloten is, althans de gebouwen tegen den zomer van het volgend jaar naar Diemen te brengen om er een Nederlandsehe koloniale tentoonstel ling mede op te richten. Of de inzending ook naar Diemen zal overkomen is intusschen nog niet vastgesteld. Men weet dat het koloniaal instituut haar inzending had toegezegd aan Den Haag, waar zij gedurende ongeveer vijf maanden in een schoolmuseum zou worden ondergebracht. De particuliere inzendingen waren door de eigenaars aan het koloniaal in stituut ten geschenke beloofd op voorwaarde, dat de geheele inzending naar Den Haag zou worden overgebracht. Maakt de burgemeester van Den Haag dus van de hem gedane belofte gebruik, dan zal de inzending hoogstwaar schijnlijk niet ln de paviljoens te Diemen tentoongesteld kunnen worden en zal de heer Giesen op andere wijze een collectie bijeen moeten zien te brengen. Hij mag hierbij reke nen op de hulp van het koloniaal instituut, ter wijl hij hoopt, dat ook particulieren hem daar bij zullen bijstaan. Voorloopig echter geeft men den moed niet op, dat Den Haag ten be hoeve van een zoo unieke gelegenheid om een groote Nederlandsehe tentoonstelling in een haar passende omgeving te houden, van haar recht tot voorkeur afstand zou willen doen, of althans bereid zal zijn tot het maken van de noodige schikkingen om het mogelijk te maken, de tentoonstelling, zooals ze te Parijs was, ook in het vaderland zelf In te richten. De tentoonstelling te Diemen zal dan in den 'komenden zomer de kern zijn van al wat er te bewegen zal vallen. Het houden van tentoon stelling is vanaf den aanvang het hoofddoel van den exploitant geweest, die daarbij het Lunapark heeft ingericht, omdat naar zijn overtuiging de exploitatie van groote tentoon stellingen zonder een vermaaksinrichting, niet loonend te maken is. Behalve het hoofdgebouw zullen ook het pa viljoen voor particuliere inzendingen alia vijf gebouwen en het theater naar Diemen ko men. Dit laatste zal ook hier wederom als thea ter dienst doen, waarhij de heer Giesen hoopt met medewerking van hier te lande gevestigde organisaties het Nederlandsehe publiek nader met de Indische danskunst bekend te maken. Ook voor het vertoonen van wetenschappe lijke films zal het theater bruikbaar gemaakt worden. Tenslotte zal dan nog de reeds meer malen genoemde groote tentoonstellingshal worden gebouwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5